Match om het wereld kampioenschap. DONDERDAG 7 OCTOBER 1937 SCHAAKSPEL. WAT DE RADIO MORGEN GEEFT. Dr. Euwe wint de eerste partij. VAN ONZE KATHOLIEKE SPORTVELDEN. PROMOTIE- EN DEGRADATIE- REGELING I.V.C.B. EEN BETREKKING MET EEN NIEUW SHIRT. HAARLEM-—ISLINGTON CORINTHIANS. 0—2. RIVIERTIJDINGEN, ENGELSCHE—IERSCHE LEAGUE. VOETBALSPORT DUITSCHLAND ZOEKT INTERNATIONALS. WIELERSPORT STUYTS EN ANNEESE GESCHORST Naspel der wereldkampioen, schappen. Geautoriseerde vertaling naar het Engelsch van 'A. A. THOMSON. met vaste hand naar het doel: het tot gelding brengen van de pionnenmeerderheid op den koningsvleugel. 41Ke6d5 Wil zwart vechten, dan moet hij, zooals vanzelf spreekt, op deze wijze zijn toren van de dekking van pion c6 trachten te verlossen. 42. Tc4d4 t Kd5e6 Gedwongen, want op Kc5 komt zwart door Td7, Tb31, Kf2, Th3, Kg2, Th6, Kg3 nog sneller in beslissend nadeel. 43. f4—f5 f Ke6e7 44. Td4e4 t Alle zetten van wit liggen schijnbaar zeer voor de hand maar blijken bij nadere be schouwing thuis te hooren in een scherp om lijnd, onberispelijk plan. Immers zwart staat thans opnieuw voor een moeilijke keus: gaat de koning naar de f-lijn, dan blijft hij afge sneden van den c-pion, den eenigen getrouwe, waarvan hij redding zou kunnen verwachten. Gaat hij echter naar de d-lijn, zoo volgt Te6 (f) en de h-pion is ten doode opgeschre ven. Men zie 44Kd7, 45. Te6, Tb3 t, Kf2, Th3 Kg2 en de toren moet schielijk terug. 44Ke7—f7 DE eerste partij van den wed strijd om het wereldkampioen schap schaken, welke te 's-Graven- hage werd gespeeld, is door dr. M. Euwe gewonnen in 50 zetten. Zooals men weet, speelde Euwe met wit en Aljechin met zwart. De partij was afgebroken in de volgende stelling: Zwart. De grootste vliegboot ter wereld wordt gebouwd op een terrein nabij Baltimore, waar het toestel voor rekening van de Russische regeering in aanbouw is. Een opname van de vliegboot nog geheel omgeven door de bouwstellingen. zal weten te halen, die aanleg hebben voor de nadere oefening voor het landselftal. Men is er zich terdege van betwist, dat zelfs in Duitschland met zijn honderdduizenden spe lers de werkelijke sterren zeer dun gezaaid zijn, doch is van meening, dat bij een dergelijke, nauwgezette selectie op de thans nog onbekende, voor het internationale spel in aanmerking ko mende spelers naar voren moeten komen. Daar uit zal dan voorloopig de reserve worden ge vormd voor het Duitsche elftal. Op 24 dezer komt Duitschland uit tegen Noor wegen, dat de Germanen reeds in de eerste ronde voor het Olympisch Voetbaltournooi uit schakelde. Op 21 November volgt Zweden, waar tegen om een plaats in de laatste 16 voor Frank rijk moet worden gestreden. Naar de „Sport-Illustratie" meldt is de pro motie- en degradatie-regeling van den I. V. C. B. voor het seizoen 1937—1938 als volgt gere geld: Zuid 1: De kampioenen van de tweede klas afdeelingen A, B, C en D spelen met nummer laatst van de eerste klas een heele competitie om één plaro in de eerste klas. Zuid 2: De kampioenen van de afdeelingen A, B. C en D spelen met nummer laatst van de eerste klas een heele competitie om één plaats in de eerste klas. Tweede klas: De kampioenen van de dorde klas afdeelingen A, B en C spelen met nummer laatst van de tweede klas A een heele' competi tie om één plaats in de tweede klas. De kampioenen van de derde klas afdeelin gen D, E, F en G spelen met nummer laatst van de tweede klas B een heele competitie om één plaats in de tweede klas. De nummers laatst van de tweede klas C en D. degradeeren naar de derde klas. De op een na laagstgeplaatste elftallen spelen met den kampioen van de derde klasse H een heele com petitie om twee plaatsen in de tweede klasse. Opmerking. Van de tweede klas afdeelingen C en D Zuid II zullen na beëindiging van het seizoen 1938—1839 de twee laagstgeplaatste elf tallen van beide afdeelingen zonder meer in de derde klas worden geplaatst; afgezien van de normale promotie- en degradatieregeling als dan te treffen. Oost. De nummers 11 en 12 van de eerste klas degradeeren naar de tweede klas. No. 10 speelt met de kampioenen van de tweede klas afdeeling A en B om één plaats in de eerste klas. Het elf tal van P. H., Pathmos Boys of Grol, dat in de tweede klas het hoogst geplaatst is, wordt in de eerste klas geplaatst. Indien 2 of 3 van deze elftallen hetzelfde puntental hebben behaald, zullen beslissingswedstrijden worden gespeeld volgens het in het huishoudelijk reglement be paalde. West I: De kampioenen yan de tweede klas afdeelingen A en B spelen met nummer laatst van de eerste klas een heele competitie om één plaats in de-eerste klas. West II: De kampioenen van de tweede klas afdeelingen A en B spelen met nummer laatst van de eerste klas een heele competitie om één plaats in de eerste klas. Een der groote Noordelijke vereenigingen is dezer dagen in rep en roer gebracht door allerlei geruchten rond een paar harer beste krachten, die van zins zouden zijn, voortaan voor een der Amsterdamsche tweede klassers uit te komen. De stappen, van de zijde van deze hoofdste delijke club in het Noorden ondernomen, da teeren reeds van April j.l., toen men via niet onmiddellijk bij haar leiding betrokken perso nen heeft gepoogd, een anderen speler van de zelfde vereeniging er toe over te halen, naar de hoofdstad te verhuizen. Hem zou dan een betrek king op een kantoor worden ingeruimd, op voorwaarde, dat hij tevens van clubshirt zou veranderen, en de gelederen van de genoemden twéede klasser zou versterken. De betrokken voetballer kwam reeds herhaaldelijk in het Noordelijk elftal uit, en heeft ook de training voor het Nederlandsche elftal geruimen tijd gevolgd. Intusschen sprongen deze onderhandelingen af. Zij werden dezer dagen evenwel opnieuw geopend met betrekking tot een tweetal andere spelers, die op de Noordlijke velden eveneens een belangrijke rol spelen. Weer werd een goede betrekking in uitzicht gesteld, op condi tie dat zij bereid zouden zijn, voortaan voor de Amsterdamsche, instede van hun oude Noorde lijke club uit te komen. Wij meenen te weten dat de KNVB intusschen van deze machinaties op de hoogte is gebracht. van de bevelen der wedstrijdcommissarissen bij de wereldkampioenschappen op den weg te Ko penhagen. Naar men zich herinneren zal, was Anneese betrokken bij een valpartij. Hierdoor had hij een ronde achterstand gekregen en toen de kop groep van enkele renners hem inhaalde is hij met deze leiders opnieuw vertrokken. Hij wei gerde, na herhaalde malen gewaarschuwd te zijn, den koers te verlaten. Enkele ronden later zakte hij af, juist op het moment, dat Schulte een poging deed op de kopgroep te komen. Anneese reed toen te zamen met Schulte en den Belg Tack verder, doch toen dit drietal de kopgroep had bereikt, werden Schulte en Tack gediskwalificeerd, omdat Anneese deze beide renners op de leiders zou hebben getrokken. Een goede kans op een wereldtitel voor Nederland was» door dit incident verkeken. Zoowel de schorsing van Stuyts als die van Anneese is op 1 October j.l. ingegaan, i RAVENSWAAT: Hendrika, Nout; VLAARDIN- GEN: Vesud, Post; LIESCHBOSCH: Mea Vota, Vonk; HARDINXVELD: Trouw moet blijken, Holleman; HAARLEM: Cornelia Hendrika, v. Buuren; BEUSICHEM: Vertrouwen, Nout; DEN BOSCH: Coöperatieve 3, Kruisinga; TILBURG: Allda, v. d. Molen; DE STEEG: Nenuphar, Sto ter. BELGIë: st. Pro et Contra; st. Aloysius; Ju lienne, v. Ourtie; Morgenrothe, Maas; Spes, Hart man Richanto, v. KerkhovenTwee Gebroeders, de Cock; Emanuel, v. Dongen; Elisabeth, v. L.eersum; Albeor, v. d. Vlies; Pres. Grozier, v. Kouteren Martha, Beekman Marie, WillaertSa- latre 2, Dobbelaire; Hyacinthe, de Roo; Lotti, Steele; Mina, Winecke; Twee Gebroeders, v. d. Ham; Hollandia, Versluis; Johanna, Klomp; Ro- senhagel, Becker; Lina Amalia, Rott; Marcel, v. d. Bosch; Celina, Stoop; Agnes, v. d. Bosch; Jacobus, v. Alphen; Burg, Namedi, Lens; Braunschweig I, Schaden; Mimosa, Heeren; Ho- nerine, Costers; Gerjo, Molewijk; Anna, Bosman; Sumatra, Mechielsen; Odette, v. Muilekam; Con- cedo, Broeckman; Vizee, v. Cauteren; Rhenus 25, Stunds; DUITSCHLAND: st. Hollandia. Gepasseerd na 's middags 12 uur en bestemd voor: ROTTERDAM: st Bellatrix; st. Etna; st. Janna; St. Netta; st, St. Antonius; st. Wingi; st, Haniel 23; st. Merkur; st. Morgenster; st Rheinkontor I; Rien Sans Dieu, Oosterwaal; An tony, Snijders; Gadang, Keizer; Nestroni, Mus- sig; Albatros, Beekmans; St. Antonie, Lieven; Occedent, Meijer; Walsum 4, After; Heinrich, RoschRaab Karcher 30, SchramHawart, Arts Asseljjn, Schot; Pr. Alexander, Verdijk; Melis, v. d. SpekRhenania 46, NijssenAttalante. Buches; Edelweiss 17, Schladt; Warda, Schouw- stra; AMSTERDAM: Andre Cheniers, Krebs; st Bornssia; st. Henntjst. Oise: VREESWIJK: St. K. Vaart I; PANHEEL: st. Bochlinst. Leo nora 2; st. Rhein; PURMEREND: Onderneming, v. Veen; SCHIEDAM: Geertruida, Rehorst; HIL VERSUM: Verandering, Vonk; RAAMSDON.K- VEER; Onderneming, Sewe; IJMUIDENIrwin, WijsLOBITHMaartje, WarmasKRIMPEN A. D. LEK: Krimpen a.d. Lek 2, v. Dijk; SO MEREN Henrica Adrianse, Valkenburg; PORT DE KLOP: Maastrichsch ster, Klarenbeelc; HERBAGENSoli Deo Gloria, Brijder; ARN HEM: Flevo, Schouwstra; BEEK EN DONK: 3 Gebroeders, Vredenburg; LEEUWARDEN: Libra, Brij derNIJMEGEN: Avontuur, Stavast; BEEKBERGENGelria I, ZwaanHANS- WEERT: Vertrouwen, Roger; DELFZIJL: Fic tie, Roelfs; VLIEREEDE; Johanna Becker, Becker •BELGIë: Rheinunlon 7, Verduin; Gluck Auf, Ternouw; Ambitis, de Jong; Maria, Mechlels; Zeebrouw, Vertongen; Mil, Karelse; Grace de Dieu, de Bock; Neptun 3, Keunen; Nautilus 11, Brouwer; Pierre, v. Haveberghe; Moervaart, Go- vaart; Maria, Afagnus; Albert, Vriens; Fran- ciska, Damstra; Nora, Kaiser; Govert Jan Wil lem, OeleAllegonda, RomeijndersTo, Leeuwen- stein; Maria, Segers; Louisa, Segers; Adriana, v MinnenMartha,' SoetewijEn Avant, Rook Hynschelde 2, Eisen; Johanna, v. Troost; Suran, Kreeft; Dranaco 11. Ligterberg; Aare, Schin- deler; De Islington Corinthians wonnen gisteravond bij kunstlicht met 20 van Haarlem. De stand bij rust was 0—0. Te Blackpool is gisteren de voetbalwedstrijd gespeeld tusschen het elftal van de Engelsche en de Iersche league. De Engelschen wonnen met 30, nadat de rust met blanken stand was ingegaan. Evenals hier te lande is ook in Duitschland de technische leiding in actie gekomen om de nationale ploeg voor te bereiden. Voor het in ternationale seizoen, en vooral om zoo sterk mogelijk te kunnen uitkomen in het derde tor nooi om het wereldkampioenschap, dat a.s. voor jaar in Frankrijk zal plaatsvinden. Met groote zorgvuldigheid zullen de velden worden afgezocht om materiaal te verzamelen voor het Duitsche elftal, dat de laatste jaren is opgeklommen tot de leidende groep van het Continent. Nog voor het einde van dit jaar zal men zich, in alle 16 districten, een overzicht vormen van het beschikbare materiaal, en dan ieder in zijn gebied, in een specialen cursus aan een nadere proef onderwerpen. De beste 10 spelers van iedere afdeeling in totaal dus 160 voetballers worden groepsgewijze in Berlijn voor een naderen trainingscursus opgeroepen, om daar de vuurproef te doorstaan. Verwacht wordt, dat men op deze wijze uit de 600.000 voetballers, die t Duitsche Rijk Zondag aan Zon dag op de been brengt, althans 40 a 50 krachten De sportcommissie der Nederlandsche Wiel- ren Unie heeft den beroepsrijder Stuyts ge schorst tot 1 Augustus 1938, wegens het niet voldoende verdedigen van zijn kansen bij de wereldkampioenschappen, welke dit jaar te Ko penhagen zijn gehouden. Naar men weet, kreeg Stuyts reeds in de eer ste ronde van den wegwedstrijd op het circuit van Lingby een lekken band. Hij legde niet onmiddellijk 'n nieuwen band om, doch zonder te trachten zijn achterstand van enkele minuten in te halen, staakte hij dadelijk den strijd. De sportcommissie der N. W. U. heeft voorts den amateur wegrenner Anneese tot 31 Decem ber 1938 geschorst, wegens het niet opvolgen Dit wordt WÜn eerste operatie. Het kale hoofd kwam in beweging en als een menschelijk raket schoot een klein mannetje met een rood gelaat uit den stoel omhoog. Hemel, dat was Septimus niet! Met uitzondering van het kale hoofd, leek dit woedende kleine mannetje even weinig op haar grooten, vriendelijken zwager als maar mogelijk was. Wat zullen we nu hebben! brulde de menschelijke raket. Ik ik stamelde mrs. Rammage. Ik dacht Hoe durf je? gilde de dikke dame. Wat beteekent dit, Charles? Ik weet het niet, schreeuwde haar echt genoot. Ik ken haar niet. Ik ik weet van niets! Wees voorzichtig Charles. Hoe durf je dit onbeschaamde schepsel in mijn huis brengen? Hoe durf je er omheen draaien en uitvluchten zoeken, nu ik met mijn eigen oogen gezien heb, dat ze je omhelsde? Ik verzeker je, dat ik haar evenmin ken als Eva! brulde het giftig, klein mannetje. Ik heb haar nog nooit van mijn leven gezien. Naar mijn meening lijkt ze verdacht veel op een van die vrouwelijke bandieten, waarover je in de couranten leest. Ik ik heb me vergist, stamelde mrs. Rammage. Ik Dat heb je zeker, verzekerde het giftig mannetje haar grimmig. Je hebt nooit een eerlijker woord gesproken dan dat. En laat ik je verzekeren, madam, dat je nooit van je leven een grooter vergissing begaan hebt dan je trucs te probeeren op admiraal Spinacre in ruste. Adelaide, ga de lepels en vorken natellen. Wat, Charles? Dacht je nu werkelijk, dat ik je opnieuw met dit schepsel alleen zdu laten? Nooit! Ga! donderde de admiraal. Alle duivels! Zal ik op mjjn eigen achterdek niet meer gehoorzaamd worden? Ren naar het post kantoor en telefoneer de politie. De dikke dame trok zich aarzelend terug in de richting van de hall. Mrs. Rammage voelde haar beenen knikken. Admiraal Spina cre! Was dat niet de naam van den heer, die volgens de verzekering van den vriendelijk uitzienden chauffeur meer dan „een beetje zonderling" was? Zij, een onschuldige, hulpe- looze vrouw, was terecht gekomen in de klauwen van een maniak. Indien zij niet ter stond kon ontsnappen, wist de hemel alleen wat haar lot zou z:jn. Instinctief week zij achteruit in de rioht'.ng van de glazen deuren. Blijf staan! bulderde de admiraal. Zijn gezicht was zoo rood en zijn oogen puilden zoo ver uit, dat het haar voorkwam, dat hij ieder oogenblik uit elkaar kon barsten. Wat deed deze krankzinnige, die blijkbaar tot iedere gewelddaad in staat was, in het huis van haar zwager? Zij moest tot iederen prjjs daar vandaan, zelfs ten koste van haar waardig heid. Naast haar stond een klein bijzettafeltje, waarop een geweldige cineraria in een sierpot prijkte. De vrees schonk haar tijdelijk moed. Indien zij maar één oogenblik zijn aandacht kon afleiden Met een zwaai van haar arm veegde zij dén grooten bloempot van het tafeltje boven op den rechter voet van haar belager. Duizend bommen en granaten! huilde de admiraal, als een booze ooievaar op één been rondhuppelend. Ze heeft me lek geboord en tot zinken gebracht! Mrs. Rammage, die zich aldus een beetje ruimte had verschaft, draaide zich om, dook door de serredeur naar buiten en rende als een opgejaagd hert over het grasveld. Doode- Jjjk beangst keek zij den weg af, zoekend naar de Ford-auto, welke haar naar dat vreeselijke huis had gebracht. Deze was echter in geen velden of wegen te ontdekken. Zelfs de vrien delijk uitziende chauffeur had haar in dit uur der grootste verschrikking in den steek ge laten. Zij rende den weg af, instinctief maar wanhopig de richting van het station van Mutch Thatchby kiezend. Bij een bocht in den weg haalde zij plotseling een rammelend karretje in, getrokken door een naargeestig uitziend bruin paard. Op den hoogen bok zat een magere, Ijjk-achtig uitziende dorpeling met een grijzen hangsnor. Met een hysteri- schen gil wist mrs. Rammage zijn aandacht te trekken. Reeds kon zij den hijgenden en vloekenden razenden admiraal achter haar hooren aankomen. t (Wordt vervolgd)* in het heerlijke middagzonnetje lag te soezen. Ik zal u vertellen, wat ik doen zal, ma'am, riep Bob in een vertrouwelijk gebulk, dat het gesyncopeerde geratel van zijn motor overstemde. Ik zal u aan den zij-ingang bren gen. U kunt gemakkeljjk het grasveldje over steken en de serredeuren openmaken. De pro fessor zit des middags in die kamer altijd een beetje te dutten. U zult in staat zijn hem bij verrassing te overvallen. En, wanneer u bin nen bent, bent u binnen, en blijf ik er verder heelemaal buiten. Je bent wel vriendelijk, mompelde mrs. Rammage. Dat lijkt me inderdaad een uitste kend plan. Komen we al dicht bij het dorp?. Zeker, ma'am, antwoordde Bob, toen de heg van Marigold Cottage in het zicht kwam: Daar woont mr. Holt, de romanschrijver. Die zet je in een boek, zoodra h(1 je maar ziet Hij is méér dan zonderling, zooals trouwens al die boekenschrijvers. En ziet u dien ouden man, die daar aardappelen staat te planten? Dat is Ephraim Pepperwort. Hij is stabilierend gek. Dat is de pastorie daar, met die witte gordijntjes. Een geschikte baas, de dominee, maar ook niet heelemaal goed bij zijn hoofd, Allemachtig. Het lijkt wel, of iedereen in dit zonderlinge dorp Dat is ook zoo, ma'am. Daar komt het ook van.' Dr. Brill zégt, dat het komt van het wonen op kleigrond, maar hemel bewaar- me, niemand neemt eenige notitie van wat bfl zegt. Hjj had al jaren geleden opgesloten moeten worden in een gesticht, maar hij wil zichzelf geen certificaat daarvoor uitschrijven. Maar toch zijn ze hier allemaal vrij ongevaar lijk, behalve dan de oudé admiraal Spinacre. Die is waarlijk ver weg. Een razende Roland, wanneer hij driftig wordt. Maar u zult hem wel niet tegen het lijf loopen. Nu, hier zijn we er, dame. Juiat. Daar is het poortje. Loopt u maar over het grasveld, dan kunt u de serredeuren openmaken, zooals ik u gezegd heb. De oude heer zal waarschijnlijk zijn middagdutje wel doen. De wagen had stilgehouden voor een hekje in een hooge heg, en hiet kloppend hart stapte mrs. Rammage uit. In de heele slaperige dorpsstraat was geen sterveling te zien. De kust is vrij, fluisterde Bob vertrou- Bedoel je, dat je in dienst bent van pro fessor Penlstone Zoo is het ma'am. Ik ben de tuinman chauffeur. 's Morgens spruitjes, en 's middags sproeiers, als u begrijpt wat ik bedoel. En je zegt, dat ik hem onmogelijk zou kunnen spreken? Mrs. Rammage glimlachte haar innemendste lachje tegen hem. Ik ben er zeker van, dat jij mij wel zoudt kunnen hel pen hem te ontmoeten. Ik kan het niet doen, ma'am, waarachtig niet, antwoordde Bob Tilty, terwijl hij sterke onrust simuleerde. De oude heer is een heel vriendelijke oude heer, maar hij is banger voor bezoekers dan voor inbrekers. Een beetje zon- deriing js kij. Maar ja, iedereen in Steeple natchby is zonderling. Zonderling? ,Juist, ma'am. Bob wees veelbeteekenend °P zijn voorhoofd. Niet precies getikt, be- grüPt u, maar zonderling. De menschen, die in isteepie Thatchby wonen, zijn bijna alle maal hetzeif^ zoodat zij bet van elkaar niet zoo opmerken. jk kan u daarom waarlijk niet bij hem brengen. Het zou mij mijn betrekking kosten, en u Zoudt een armen tuinman-chauf feur toch niet tn moeilijkheden willen bren gen, is het Wel, ma'am Maar' eti hier werd iprs. Rammage's glimlach gevaarlyk innemend, je zóüdt me toch wel tot het huis kUnnen toelaten. Ik zou natuurlijk de Volle verantw0ordelijkheid daarvan op me nemen Op Bob's onschuldig gelaat teekende zich een ontzaglijke stnjcl af tusschen zijn trouw aan een vriendelijken meester en zijn ridder lijkheid ten opzehte van een dame ln moei lijkheden. Ik zal het doen, riep hy tenslotte uit, nadat de ridderlijkheid dus blijkbaar de over winning had behaald. Maar denk er om, dat u hem vooral niet zegt, dat ik u heb binnen gelaten, want dan ben ik er geweest. Met een triomfantelijken blik stapte mrs. Rammage achter in de auto, terwijl Bob Tilty aan het stuur plaats nam. Na eenig voorbereidend geronk schoot de wagen met een ruk vooruit om dan over een slechten weg tusschen ligusterheggen in de richting van Steeple Thatchby te sneuen, <j.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1937 | | pagina 3