w. u NATIONAAL POLITIE- CONCERT. i VRIJDAG 29 OCTOBER 1937 Idll. lift Ontvangst ten stadhnize. DE NIEUWE MARINIERS-KAZERNE. DICKENS' BAZAR IN BRISTOL. IN DE VAL GELOOPEN. ONGEVAL. Ten bate van de Vereeniging Ned. Centrale P. H. JUBILÉ. DE MIDDENSTANDSJONGEREN. tDE ARBEIDSVOORWAARDEN IN DE koopvaardijvaart. JUBILEUM R.M.I. ROTTERDAMSCHE RECHTBANK. DE „NIEUW-AMSTERDAM". Plaatsing van den eersten schoorsteen. NIEUW SCHOUWTOONEEL. brandje. AüTO-BOTSIING. HEFBRUG KONINGSHAVEN. ONDEUGDELIJKE STOPPEN. Waarschuwing van het G.E.B. R. K. S. V. LEONIDAS. DE NEDERL. TOONEELGROEP. Dr. Platon Kretsjet, chirurg. INGEZONDEN. ROOD ACHTERLICHT VOOR J RIJWIELEN. BURGERLIJKE stand. lil» Gistermiddag had ter gelegenheid van het negende nationale politieconcert, dat gister avond in de groote Doelenzaal gehouden werd, de officieele ontvangst van de deel nemers ten stadhuize plaats. De deelnemen de vereenigingen, tezamen ongeveer 200 man, waren de Politie-harmonie-vereeniging „Her mandad", Rotterdam, Pol. Mannenzangver- eeniging „Hermandad", Rotterdam, Pol. Man- renzangvereeniging „Entre-Nous" Den Haag, Pol. Mannenzangvereeniging „Euterpe", Am sterdam, Pol. Mannenzangvereeniging „Ex celsior", Utrecht en het Pol. Dameskoor „Can tabile" uit Rotterdam. Na een korten marsch door de stad is het gezelschap op het stadhuis ontvangen. Bij deze ontvangst, welke in de burgerzaal ge schiedde, waren aanwezig burgemeester mr. P. Droogleever Fortuyn, de wethouders Dijk, de Zeeuw, Ratté en een aantal leden van den gemeenteraad. Toen de politievereenigingen zich in de burgerzaal hadden opgesteld, heet te de burgemeester het gezelschap welkom en sprak er zijn blijdschap over uit, dat dank zij de samenwerking der vereenigingen dit politieconcert gehouden kon worden. De bur gemeester wees op het feit, dat de ervaring geleerd heeft, dat het zeer goed is, wanneer men naast het gewone dagelijksche werk, dat spreker voor politieambtenaren als éen moei lijke taak ziet, ook belangstelling voor mu ziek en zang aan den dag legt. Met het uit spreken van de beste wenschen voor het wel slagen van het concert eindigde spreker. De heer D. Ravestein, voorzitter van „Her mandad" beantwoordde de rede van den bur gemeester en sprak zijn dank uit voor de ontvangst. Vervolgens werd na het spelen van het Wilhelmus gezongen een lied van Ed. Flipse. Hierna heeft de burgemeester de vaandels geïnspecteerd. Tenslotte zijn enkele verver- sehingen rondgediend. Het concert in de Doelen. 's Avonds waren de zingende politieman nen in de groote zaal van de Doelen bijeen gekomen voor het geven van een concert, waarop elke vereeniging afzonderlijk een tweetal nummers zong en ook eenige koor werken door de gezamelijke zangers werden uitgevoerd onder leiding van den heer W. v. Santwijk Jr. directeur van de Rotterdamsche politiezangvereeniging „Hermandad". Het was de derde maal, dat dit concert te Rotterdam wordt gegeven. Waarom zingen politiemannen? Het extra nummer van het „Maandelijks Nieuws" van de Rotterdamsche politieman - nenzang-vereeniging geeft daarop het vol gende antwoord: „Wij zingen omdat wij in den zang het mooie, dat in den mensch leeft naar buiten kunnen brengen. Wij zingen, om dat de beoefening van den zang ons leert verstaan het mooie, dat de dichter in zijn' ge dicht heeft omschreven. Dat politiemannen, die ondanks hun dik wijls zware en altijd verantwoordelijke taak, na hun dienst van eiken dag, lust hebben om zang en muziek te beoefenen en daarin een middel zien tot cultureele verheffing en een het leven vermooiend genot is zeer te apprecieeren. Dat zij zang en muziek met animo en succes beoefenen en die zangbe- oefening tot mooie prestaties voert is gister avond terdege bewezen. En naar het zingen der vier koren te oor- deelen al was er verschil in zangkwali teit, voordracht en artistiekpeil waar te ne men wordt door allen met toewijding en ambitie geoefend en weten de vier vereeni gingen zang ten gehoore te brengen, die ge hoord mag worden; er waren vertolkingen bij, die zonder overdrijving zeer verdienste lijk mochten genoemd worden. We zullen alle vereenigingen niet op den voet volgen, maar ons alleen bepalen tot „Hermandad". Diamants „Kerstlied" zongen de Rotter damsche politiemannen mooi van toon, mu zikaal en goed van voordracht, maar aan het moeilijke „Storm" van v. d. Linden waren nog al haken en oogen. De politie Harmonie-vereeniging „Herman dad" onder leiding van Thom Adee, opende den avond met eenige zeer goed gespeelde nummers, frisch, zuiver en beslist klonk het, en ook hier werdgetuigenis afgelegd van serieuse en ijverige studie, met mooie resul taten. Aan het concert werkten mede het Politie- dameskoor „Cantabile" en de organist Arie Bouman. Er waren veel bloemen en veel en harte lijk applaus van de aanwezigen, die zaal en balcon vulden. De burgemeester, politioneele- en militaire autoriteiten gaven blijk van belangstelling. Gelijk wij reeds eerder hebben medege deeld, zal de nieuwe Marinierskazerne ko men te liggen in het Oosten van de stad en wel in „Den Esch". In verband hiermede is door de gemeente de huur opgezegd van de sportterreinen, aan het Toepad, welka jaren lang in gebruik zijn geweest bij „Ex celsior" en „Leonidas". Zooals bij modernen kazernebouw ver- eischt is, zal de nieuwe Marinierskazerne hier de beschikking krijgen over exercitie- en sportvelden, in verband waarmede het Schuttersveld natuurlijk overbodig zal wor den en een andere bestemming zal krijgen. Hoewel de plannen reeds in vergevorderden staat verkeeren is het nog niet te zeggen, wanneer deze in een zoodanig stadium zul len zijn gekomen, dat met de uitvoering kan worden begonnen. Hoe lang de oude kazerne dus nog dienst zal doen is derhalve ook nog niet bij bena dering te zeggen. Gisteravond laat werd in Zuid Beyerland gemerkt, dat drie mannen van plus minus 25 a 30 jaar oud bezig waren een fuik te lichten, Men deponeerde den inhoud op een auto, welke wagen in de richting Rotter dam verdween. De politie werd gewaar schuwd en terstond werden maatregelen getroffen om de auto op te vangen. Om één uur vannacht is de auto op de Koninginnebrug in de val geloopen. De auto vervoerde 30 pond paling en witvisch. De drie mannen zijn op transport gesteld naar Zuid Beyerland en opgesloten. Gisteren is de 13-jarige H. Willens, Hard draverstraat in de Proveniersstraat door zijn fiets gezakt. De jongen bekwam een hersen schudding en is opgenomen in het St. Fran- ciscus Gasthuis. Wie Dickens' tijd wil beleven gaat Vrijdag en Zaterdag eens een kijkje nemen in Bristol en veel uit Dickens' boeken zal weer herle ven. Dames met pijpekrullen, getooid met witte mutsen of luifelhoeden loopen rui- schend in zacht satijn gehuld langs de vele kraampjes, die zijn opgebouwd in den onver- valschten Engelschen stijl van den tijd van Dickens. Er is heel wat te koop en de oude namen van „Needje Woman", Tiny Tim's Dreamland, „The white horse" enz. blijven nog altijd actueel. 't Is een en al Dickens. Zelfs de lantarens uit zijn tijd is men niet vergeten. Waarom dit alles? Dit heeft gisteravond bij de opening de vice-president van de Rotterdamsche Recht bank mr. G. W. van Vierssen Trip, na een inleidend woord van mevr. Plate 's Jacob, aan de talrijke aanwezigen medegedeeld. Dickens heeft de oogen der menschheid ge opend voor de eenzaamheid en de ellende der verwaarloosde kinderen. Nu is er ver band tusschen Dickens en de Centrale P. H. waarvoor de bazaar wordt gehouden. De Centrale P. H. stelt zich ten doel kinderen van alle gezindten, die in verwaarloozing dreigen op te groeien tot personen, die later uit de maatschappij zullen worden uitgestoo- ten, op te vangen en gelukkig te maken. De Centrale P. H. heeft een apart tehuis voor dergelijke kinderen in Groesbeek, maar dat is afgekeurd en nu moet er een nieuw tehuis komen. De regeering zal medewer ken maar de vereeniging moet zorgen voor de materialen en de verdere inrichting. Na eenige geestige tafereelen uit Dic kens' werken de revue te hebben laten pas- seeren, sprak spr. de verwachting uit, dat de bazaar zal slagen. Mevr. Plate 's-Jacob zeide in haar inleidend woord, dat de eere-voorzitter van het co mité mr. P. Droogleever Fortuyn wegens ambtsbezigheden verhinderd was den bazaar te openen, bracht dank aan alle medewerk sters en medewerkers en had bijzondere waardeering voor het werk van de markt- leidster mevr. Buyzer, welke waardeering werd omgezet in een Dickens' penning. De voorzitter van de Centrale P. H. de heer G. van Roekei liet zich ook niet onbe tuigd en bracht bijzondere hulde aan de voortrefelijke leiding van de presidente mevr. Plate-'s Jacob. De bazaar was hiermede geopend en mocht zich reeds terstond in een groote belang stelling verheugen. Beide dagen kan men er terecht van 2.30 uur tot 5.30 uur en des avonds van 8 uur tot 10.30 uur. De heer J. Onos Sr. alhier, al Dinsdag 2 November a.s. den dag herdenken, waarop hij voor 40 jaar werd aangesteld als agent van de N.V. Levensverzekering Noord-Bra bant te Waalwijk. Het jonge middenstandscongres, dat reeds in Amsterdam en Den Haag werd gehouden en voor Rotterdam georganiseerd wordt van 3 tot 7 November, mooge aanleiding zijn tot een enkele principieele gedachte omtrent de katholieke jongerenbeweging. Gelukkig wij ken steeds meer de verouderde opvattingen omtrent de doelstelling van de katholieke jeugdbeweging. Men zag er vroeger al te veel een liefhebberijwerk in. Later begreep men het negatieve nut, omdat de jeugdbe weging haar leden voor verkeerde dingen bewaarde, maar pas de moderne tijd heeft leeren begrijpen de hooge verantwoordelijke taak der jeugdbeweging in positieve doel stelling. Het jeugdwerk is niet meer of minder dan een aanvulling op het opvoedingswerk. Zoo als de ontwikkeling van het leven eeuwen geleden geleidelijk aan het onderwijs als hulp in de opvoeding noodzakelijk heeft gemaakt, zoo eischt de nieuwe tijd met zijn openbaar worden van de grootste levensproblemen een opvoeding en op rijperen leeftijd een zelf- vorming, die zeer diep en zeer breed is en vaak niet meer alleen gevonden kan worden in de begrensde huiselijke opvoeding. Het opvoedingswerk is en zal blijven aller eerst een taak van de ouders in het huiselijk milieu, maar de ouders hebben hun opvoe dingswerk te laten leiden en richten door de prediking der kerk, die door haar bovenna tuurlijk moederschap over de christenen ver kregen bij hun doopsel een zeer bijzondere en verheven taak te vervullen heeft, een taak ook van opvoedkundige beteekenis. Het is nu krachtens dat verantwoordelijk moederschap van de kerk, dat zij in den mo dernen tijd als haar sterken wensch naar voren brengt, dat ouders en jongeren hun medewerking geven zullen aan den bloei der katholieke jeugd- en jongerenbeweging. Naast'de overtuigde beleving van een diep godsdienstig besef eischt de nieuwe tijd van de jongeren een breed sociaal aanvoelen en een verantwoordelijk cultureel begrip. Onze katholieken moeten zich vormen tot harmonieus uitgegroeide persoonlijkheden die de schoonheid van Gods schepping beter zien, die het liefdegebod van den Christus consequent beleven ook in het groote samen leven, die hun plicht voor honderd procent beoefenen in beroep en vak, die sterk staan in het goddelijk genadeleven der heiligma- kende genade als de kiem en het zaad van hun goddelijk geluksleven in de eeuwigheid. Dat is de taak der katholieke jeugd- en j ongerenbeweging. Inderdaad een subliem schoone taak, maar niet minder een geweldig zware verantwoor delijke taak! Mogen de leiders der jeugdbeweging dit begrijpen en er naar handelen, des te meer mogen zij verwachten aantrekkingskracht te kunnen uitoefenen op de jongeren en des te overvloediger zullen zij hun werk het ver trouwen en den steun der ouders waardig maken. De Nederlandsch Roomsch Katholieke Bond van Transportarbeiders „St. Bonifa- cius" ^n de Nederlandsche Bond van Chris telijke Fabrieks- en Transportarbeiders heb- ben gisteren in café-restaurant „Centraal vergaderd met hun leden koopvaardijvaar- ders. De heer J. van der Steen uit Den Haag opende de goed bezochte vergadering, waar na de heer J. Zwaga uit Amsterdam, se cretaris van de Roomsch Katholieke organi satie een uiteenzetting gaf, betreffende de nieuwe collectieve arbeidsovereenkomst, die afgesloten is met de werkgevers in het koopvaardijbedrijf. De heer W. Brok, bestuurder van den Christelijken Bond te Rotterdam, gaf een overzicht van de op 1 October j.l. ingevoer de wet-Molengraaff, die het arbeidsrecht voor zeelieden regelt. Op beide inleidingen volgde een geani meerde bespreking. Op Manadag 1 November hoopt de heer L. J. W. M. Baur, chef de bureau en hoofdboek houder bij de N.V. De Rotterdamsche Melk inrichting, den dag te herdenken, waarop hij 25 jaar geleden bij genoemde N.V. in dienst trad. Zitting van 28 October. Een staatlooze. De 37-jarige tolk S. C., van geboorte een Rus, die het laatst in Londen verblijf gehou den heeft, was in Augustus, in Rotterdam aan getroffen met een reispas ten name van Percy Marcus, een Engelsch onderdaan. Hij werd in het Huis van Bewaring opgesloten en moest zich nu voor de Rechtbank verantwoorden wegens het gebruik maken van een valsehe reispas. Verdachte verklaarde zich in Londen de pas te hebben laten afgeven op een geboortebewijs van den heer Percy Marcus. Er werden in deze zaak geen getuigen ge hoord. Het O. M. waargenomen door mr. F. M. Wilbrenninck, wees er in zijn requisitoir op, dat uit de stukken volledig blijkt, dat ver dachte op een pas gereisd heeft, die niet de zjjne was. Dergelijke dingen komen tegen woordig meer voor en in den regel vertoeft zoo'n vreemdeleing dan niet met goede bedoe lingen in ons land. Daarvan is echter in dit geval niets gebleken en het O. M. meent dan ook te kunnen volstaan met het elschen van 4 maanden gevangenisstraf, met aftrek van dén tijd in voorloopige hechtenis doorgebracht. De verdediger, mr. P. M. J. Nolet, zeide in zijn pleidooi, dat men hier te doen hééft met een staatloos burger, die maar heen en weer geworpen wordt, want het is in elk land voor hem hetzelfde liedje. Hoe eer we dezen man weer kwijt zijn, des te beter is het. Bovendien zal verdachte, als hij aan Engeland wordt uit geleverd, waar hij het laatst vertoefd heeft, zich daar wegens eenzelfde feit moeten ver antwoorden. Het zjjn alle redenen om verd. een straf op te leggen, die gelijk staat met de preventieve hechtenis. Verduistering door een reiziger. De 30-jarige reiziger J. de H., recidivist en gedetineerd, bekende zich in den loop van 1937 aan verschillende gevallen van verduistering te hebben schuldig gemaakt. Verdachte was toen in dienst van de N.V. Triplex-import te Amsterdam en hoewel het hem verboden was bij klanten gelden te innen, had verdachte er toch wat op gevonden. Wanneer hij aan klan ten triplex had verkocht, zorgde hij kort na de levering weer bij den klant te komen, dien hij dan tot betalen wist te bewegen, onder het verleenen van zekere korting. In de acht ge vallen, die de dagvaarding vermeldt, beliep het verduisterde bedrag 457. Het O. M. eischte 8 maanden gevangenis straf. Mr. J. A. Roest van Limburg, die de verdedi ging voerde, was van meening, dat het feit, waaraan verdachte zich heeft schuldig ge maakt, moet worden gekwalificeerd als op lichting, zoodat verdachte op deze dagvaar ding zal moeten worden vrijgesproken. Mocht de rechtbank van een andere meening zijn, dan verzocht pleiter een clemente straf. Verduistering en heling. In den loop van 1937 is de 22-jarige kantoor bediende L. B., gedetineerd, er toe gekomen een groot aantal cadeau-artikelen, waarover hij voor de firma J. H. Wiglever het beheer voerde, te verduisteren. Verdachte, die een volledige bekentenis aflegde, schatte de waar de van hetgeen hij verduisterd had op onge veer 1400, doch van de zijde der dlreette wordt die waarde op ongeveer 2000 geraamd. Het geld, dat verdachte bij den verkoop van die artikelen heeft ontvangen, had hij op een spaarbankboekje gezet. Het boekje met een inlage van 700 is in beslag genomen. Het O. M. vertegenwoordigd door mr. E. D. H. Schutter, achtte het feit voor een voor waardelijke veroordeeling, hoewel er een gun stig rapport over verdachte is binnengekomen, te ernstig. Het eischte 6 maanden gevangenis straf. De verdediger, mr. H. J. F. Hefjman, drong aan op een voorwaardelijke straf. Vervolgens heeft terechtgestaan de 26-jari ge koopman D. L., die alle artikelen, die S. had weggenomen, van hem had gekocht. Vol gens de dagvaarding behoorden daartoe 200 kussensloopen, 39 ontbijtlakens, 47 dozijn des sert lepels en vorken, 157 halve dozijnen eet lepels en vorken, 10 stel thee- en koffiepotten, 30 damestasschen, 252 actetasschen, 66 ver chroomde klokjes en een partij slacouverts. Verdachte gaf toe, dat hij die artikelen ge kocht had, doch hij was in de veronderstelling geweest, dat hij deze artikelen kocht van de firma, die ze, naar B. tegen hem had gezegd, wilde verkoopen, omdat er bij de klanten niet zooveel vraag naar was. Nadat een aantal getuigen was gehoord, heeft het O. M. tegen L. geëischt wegens heling een gevangenisstraf van 1 jaar. Mr, F. Eikelenboom, concludeerde in een uitvoerig pleidooi tot vrijspraak. Uitspraken 9 November, Uitspraken. De rechtbank heeft veroordeeld J. M. S., 66 jaar, weduwe van J. C., zonder beroep, wegens overtreding van de Geldschie- terswet verdachte had herhaaldelijk kleine geldsbedragen uitgeleend tegen een ïente van in den regel 10 pCt. per week, doch ook per centages van 25 en 50 kwamen voor tot 3 maanden gevangenisstraf, voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar, benevens 10 boete subs. 5 dagen hechtenis; A. C., 40 jaar, huisvrouw van W. K. L., eveneens wegens overtreding van de Geld- schieterswet, tot dezelfde straf; A. van Z., 45 jaar, koopman, gedetineerd, wegens heling van lingerie en kleeding, welke bij een drietal inbraken aan den linker Maas oever waren ontvreemd, tot 9 maanden gevan genisstraf met aftrek van het voorarrest en met de bepaling, dat 3 maanden van de straf voorwaardelijk zijn met een proeftijd van 3 Jaar; A. P. D., 52 jaar, los werkman, recidivist en gedetineerd, wegens heling van overhemden en lingerie, welke van jnbraak afkomstig waren en die verdachte naar den vorigen ver dachte heeft vervoerd, tot 8 maanden gevan genisstraf. Vanmorgen is de eerste schoorsteen van d<» „Nieuw Amsterdam" die op de werf van Piet Smit gebouwd is en Donderdagmiddag op de terreinen van de Rotterdamsche Droogdok Maatschappij aankwam, te bestemder plaat se op het schip aangebracht. Dit lastige werk is door de bok „Titan" vlot uitgevoerd. Op het schip was de plaats nauwkeurig met krijtlijnen aangegeven. Te ruim half elf werd de schoorsteen opgetakeld en centimeter voor centimeter reeds de kolos langs den hoogen scheepswand. Er werd vaardig en vlot gemanoeuvreerd en om twaalf uur hing de ovaalvormige schoorsteen ongeveer een meter boven het dek. Het duur de nog even alvorens men verder kon gaan. Toen het sein klonk: „zakken langzaam", daalde de schoorsteen, werklieden hielden het zware stuk in bedwang en even later had de „Nieuw Amsterdam" een nieuw aanzicht ge kregen. De voorste schoorsteen verhief zich trots boven het promenadedek. De gestroom lijnde vormen gaven het schip al dadelijk een indruk van snelheid en gratie. De tweede en laatste schoorsteen staat reeds „op stapel" en binnen niet al te langen tijd hoopt men ook deze gemonteerd te heb ben. Dit jeugdwerk van Armand Salacrou kwam gisteravond naar de Maasstad. Op een uitvoe rige bespreking mag dit niet zoo heel stevig geconstrueerd tooneelspel geen aanspraak maken. Waarmee niet gezegd wil zijn, dat er in stuk en vertolking geen motief voor waardeering zou zijn te vinden; doch wél dat het als geheel genomen erg aan den zwakken kant blijft. Van katholiek stand punt beschouwd is er bovendien een schakel- tje aan los, nu door den schrijver naar echt- Franschen trant aan het zielsconflict van de vrouw, die zich geplaatst vindt voor de keuze tussohen een fantastischen droomer en een niets-ontzienden zakenman, nog eens en ge heel overbodig een extra huwelijksconflict werd vastgehaakt (daar de idealist haar „tegenwoordige", de arrivist haar „vroegere" echtgenoot is). Bijzonder moeilijk maakt het de auteur ons niet, om van deze bijkomstigheid te ab- straheeren, daar hij het hoofdaccent legt op den tweestrijd van de vrouw, in wier partij Tilly Lus bij het gezelschap debuteerde. Ais zij ten slotte vóór den idealist, ondanks alles een nobel mensch, kiest, is het mede uit af keer tegen de minderwaardige praktijken van den materialist andere factoren blij ven buiten spel. Voor het overige gaat heel het conflict min of meer verloren in de soesah van het Ma- rokkaansch milieu, door den auteur er om heen geweven, waaronder wij ook begrijpen zijn overdreven zorg om den fantast te typee ren, hetgeen een goed deel der drie bedrijven in beslag neemt. De rol van dezen laatste bleek bij Jules Verstraete in goede handen, terwijl Frits Bouwmeester de figuur van den voor chan tage niet terugdeinzenden zakenman eerst tegen het slot behoorlijk relief geven kon. Het niet zeer talrijke publiek liet zich niet onbetuigd. De voorstelling wardt Zondag avond herhaald. L. H. DE ROTTERDAMSCHE ARBEIDS MARKT. „Hij zegt, dat dit hem nu zijn maag niet meer bezeert. In de maand September 754 werkloozen meer. Uit het Maandoverzicht der Gemeente lijke Arbeidsbeurs te Rotterdam blijkt, dat in de maand September 1937 in totaal zijn behandeld 3145 aanvragen van werkgevers, 10.729 aanbiedingen van werkzoekenden en dat tot stand werden gebracht 2406 plaatsin gen, dat is 480 meer dan gedurende de vo rige maand en 454 meer dan gedurende de zelfde maand van het vorig jaar. Aan het einde der verslagmaand stonden nog inge schreven 46.135 mannelijke werkzoekenden, waarvan 44.862 naar eigen opgave werkloos en 1173 niet werkloos en 3316 vrouwelijke werkzoekenden, waarvan 2560 naar eigen op gave werkloos en 756 niet werkloos. Naar buiten Rotterdam werden geplaatst in Nederland 43 mann enen 20 vrouwen, van elders werden te Rotterdam geplaatst uit Ne derland 5 mannen en 5 vrouwen. Uit het District Rotterdam kwamen in 1188 aanbiedingen van werkzoekenden, 250 aan vragen van werkgevers en kwamen tot stand 157 plaatsingen Vergeleken met de vorige maand is het totaal aantal werkloozen vermeerderd met 754, waarvan o.a. komen ten laste van het Bakkersbedrijf 14, Barbiers en Kappersbe- drijf 5, Grafische vakken 9, Handels-, Kan toor- en Winkelpersoneel 132, Hotel-, Cafe- en Restaurantbedrijf 85, Houtbewerking en meubelindustrie 13, Land- en tuinbouwbe drijf 16, Lederbewerking en schoenindustrie 5, Metaalbedrijven 49, Slagersbedrijf 13. D'n" nenscheepvaartbedrijf 62, Ongeschoolden 313,Overige beroepen 7, Huiselijke diensten (Vr*) 53, Handels en Kantoor- en Winkelper soneel 145, Hotel-, Café en Restaurantbe- Tïrijf (Vr.) 9, Kleeding (Vr.) 18. Het aantal werkloozen verminderde in de groote Bouw bedrijven met 101, Kleedingbedrijf met 28, Papierindustrie met 3, Tabaks- en Sigaren- industrie met 1, Scheepvaartbedrijf-buiten vaart met 39, Vr. Fabriekspersoneel met 4, overige Vr. Beroepen met 18. Gistermiddag is door onbekende corzaak brand ontstaan in pand no. 1 aan de straat. Een keukenkamer is uitgebrand, n vuur is gebluscht met één straal op de wa leiding door gasten van slangenwage onder leiding van onderbrandmeester delft en brandmeester Groeneweg. Mede aanwezig waren de slangenwagens 16, 54, 14, 30 en 29. Gistermiddag is vrachtauto met aan hangwagen, bestuurd door den 25-jangen N. T. wonende Prins Hendriklaan, op den Nieuwe Binnenweg, in botsing gekomen met een autobus, bestuurd door den 33-jarigen G. M„ uit Vlaardingen. Door het krachtig remmen van de autobus is de 28-jarige elec- tricien M. J. Spruyt, die achter de bus reed met zijn rijwiel, tegen de bus gebotst. De man kwam te vallen en is met een hersen schudding en verschillende kwetsuren per auto van den G.G.D. overgebracht naar het ziekenhuis aan den Coolsingel. In verband met uit te voeren werkzaamhe den aan de bovenleiding zullen in den nacht van Zondag 31 October op Maandag 1 No vember a.s. in het tijdvak van 23.50 tot 5.15 uur geen brugopeningen kunnen worden ge geven. De directie van het G.E.B. verzoekt ons op name van het volgende: In het avondblad van 3 Maart j.l. mochten wij het publiek erop wijzen, dat een veiliger en doelmatiger toepassing van de electriciteit alleen kan zijn gewaarborgd, indien uitslui tend goedgekeurd materiaal op de juiste wijze wordt gebruikt. Wij herhalen thans deze waarschuwing, omdat gebleken is, dat door verschillende handelaren groote hoeveelheden ondeugde lijke smeltveiligheden (stoppen) van 6, 10 en 15 amp. op de markt worden gebracht, welke niet zijn goedgekeurd en derhalve niet mogen worden gebruikt. Wij willen er nog eens met klem op wijzen, dat het publiek alléén dan zeker is goed gekeurde smeltstoppen te koopen, indien dit geschiedt bij de erkende installateurs. Men bedenke vooral, dat de smeltveiligheid van de electrische installatie een belangrijke functie heeft en dat, indien deze niet is goed gekeurd, zij zoowel voor personen als voor goederen gevaar oplevert. Het is meermalen voorgekomen, dat men ernstig aan hand en gelaat werd verwond of dat brand ontstond als gevolg van het gebruik van niet-goedge- keurde smeltveiligheden (stoppen). Men zij dus gewaarschuwd! Geslaagde cabaretavond. Ter gelegenheid van het 28-jarig bestaan hield Woensdagavond de R. K. S. V. Leonidas in „Palace" een cabaretavond. De voorzitter, de heer P. Lap, wees erop, dat er ernstige moeilijkheden zjjn in verband met het feit, dat er „verhuisd" moet worden, wijl het tegenwoordige terrein der vereeniging is aangekocht voor kazernebouw. „Verhuizen", zoo ging hij voort, „kost geld, en daaraan ont breekt het". Daarom is een fonds ingesteld, waarin leden en donateurs verondersteld wor den een bepaald bedrag per week te storten, zoodat, wanneer deze verhuizing een feit is, een flink saldo in kas aanwezig is. De toe komst is niet zeer rooskleurig, doch spr. blijft optimist, evenals ieder lid dat moet blijven. Dan alleen komt men de moeilijk heden te boven. Het is voorts de taak en de plicht van ieder belanghebbende, om te zor gen, dat Leonidas in Rotterdam kan blijven, en nie1' een terrein te bespelen krijgt, buiten de stad gelegen. Een goed terrein in Rotter dam is een levenskwestie voor de vereeniging. Het cabaretprogramma werd verzorgd door „The Cavelli's" en Albert de Booy, welke meermalen veel succes hadden, terwijl het muzikale gedeelte in goede handen was bij de „Brighton Syncopaters". Rob Geraerds, de regisseur van „Dr. Pla ton Kretsjet" waarvan ,,De Nederlandsche Tooneelgroep" haar eerste opvoeringen op 30 Ocober te Rotterdam en op 1, 2 en 3 No- vember te Amsterdam geeft, schrijft ons ter inleiding van deze opvoeringen het volgen- de: Slechts in weinig landen van Europa stond voor den oorlog het tooneel in zoo hoog aan zien en vond de tooneelschrijfkunst even voortreffelijke beoefenaren als in Rusland. Menig Russisch stuk kwam dan ook tot op voering in de westersche landen en beleefde er groote successen. Na den oorlog begon in Rusland welis waar een nieuwe bloeiperiode van het too neel, maar de stukken waren wegens hun uitgesproken tendenz, niet meer van betee kenis voor het westen. Geleidelijk echter kre gen de schrijvers een grootere vrijheid, daar men ging inzien, dat een kunst, die nog slechts leefde bij de gratie van de tendenz, tot ondergang gedoemd was. En thans ver schijnt in Rusland menig stuk, dat zoowel naar aard als naar strekking recht heeft op een plaats naast de vele stukken van de „in ternationale markt", die in het westen en ook in Nederland belangstelling vinden. Zoo'n stuk is Platon Kretsjet". Overal treffen wij vooruitstrevende man nen aan als den chirurg Kretsjet die strij den voor hun overtuiging en idealen en die daarbij noch zichzelf ontzien, noch degenen die ze liefhebbenoveral vinden we te genover hen mannen als Arkadi, die even fel strijden voor hun eigen belangen, geen ander naast zich dulden en in hun kort zichtigheid tenslotte elk gevoel voor propor tie verliezenen overal vinden wij flinke doortastende „regeerders" als Bjerest, die schijn van werkelijkheid weten te onder scheiden en, als ze de intriges en corruptie doorzien, zonder aarzelen weten m te grij pen en baatzuchtige „Strebers onschadelijk te maken. In dramatische zin is dit stuit door en door Russische. Het is vol afwisseling Van licht en donker. Felle vroolijke en gevoelige scènes volgen elkaar in snel tempo op. Het is een stuk, gebouwd volgens de principes, die steeds in Rusland hebben gegolden en waar bij men zich wel bevond. Geen meterlange dialogen, die een gebrek aan dramatische handeling moeten cacheeren, geen druk opge legde probleemstellingen, waarin, de Wester sche Tooneelliteratuur tegenwoordig zoo sterk is. Het is een stuk voor de spelers en bovendien ligt het zwaartepunt op het en semble en niet op de voornaamste rollen het stuk bevat een vijftal gelijkwaardige groote rollen. Daarbij is het een vriendelijk stuk, zonderteveel psychologie en diepzin nigheden, dat een avond écht tooneel biedt. En tenslotte zij nog vermeld, dat de locale sfeer het stuk speelt in een Russische pro vincieplaats voldoende scherp getroffen werd, om „Platon Kretsjet" de charme te verleenen dié wij in zoovele vooroorlogsche stukken waardeeren. Ziehier dan de redenen waarom wij Kor- neitsjoek's werk met zooveel genoegen op ons repertoire plaatsten. (Buiten verantwoordelijkheid der redactie.) DE KWEEKELING MET ACTE. Ook deze troonrede-desillusie komen we zoo langzaam aan te bovenKweekelingen zijn taai, rek- en kneedbaar, zoet en niet duur. (De le zer vergéve een in-de-toekomst-levenden kwee- keling de 6 Dec.-sfeer der vergelijking.) De mi nister schijnt althans van dit oordeel te zijn, enbewijzen de feiten het niet? Wat zegt een taai-taai-pop, als men er een stuk afbijt? En brengt een kweekeling geluid uit, als men hem zijn laatste illusie, zijn laatste kans ontneemt Kan hij niet meer protesteeren, of ziet hij het nut ervan niet meer in? Lezer, ik ga mijn memoires schrijven„Me moires van een kweekeling". Schrik niet. ge behoeft het niet te koopen dit ingezonden stuk is geen reclame-middel ge zult zelfs de kans niet krijgen het te lezen. Het is n.l. be stemd voor slechts één persoon en de opdracht zal luiden: „Aan den Vader der Kweekelingen met Acte, geschenk van één zijner dankbare geesteskinderen" en ik zal het onzen, zorgza- men vader zenden bij zijn heengaan uit ons tal rijk gezin. En dat is nog niet eens alles. Ik ga ook een mooie verzameling aanleggen, een verzameling van alle ingezonden stukken van en over kwee kelingen met acte(n). Wie helpt er mee? Wie schrijft een stuk Ik verzeker u, lezer, het wordt een iiVteressant document van cultuur historische waarde Het eerste deel verschijnt, zoodra het eerste duizendtal stukken vol Is. En moet ik u nog vertellen, aandachtige lezer, wien het eerste present-exemplaar toegezonden wordt Een kweekeling is taai, rek- en kneedbaar, zoet en vooralmet duur Wie toont ons een weg om uit de ellende te raken Th. J. Nu de tijd zoo langzamerhand aanbreekt dat het roede achterlicht voor rijwielen verplicht wordt, zou ik de aandacht willen vestigen op een betere wijze van verlichting dan met weer standlampjes die meestal voor dit doel worden verkocht. Gebruikt men een achterlicht met zoo'n weer- standiamje dan is het achterlicht uiteraard zeer zwak, terwijl de voorlamp iets van haar licht sterkte moet inboeten, wat voor veie wie.ll'iJJtVs met oude dynamo's een reden zou kunnen-aijji hun oude doch heel goed bruikbare dynamo, weg te doen en een nieuwe aan te schaffen. Daarmede is de kwaal echter niet verholiieij, het achterlicht met weerstand lampje blrjTt zwak en de berijder kan niet controleeren of het achterlicht brandt. Het is beter om het achterlicht In serie te schakelen met de voorlamp, waartoe men op de volgende wijze te werk kan gaan. Het achterlicht brengt men normaal aan op het achterspatbord, doch de plaats waar het be vestigd moet worden, wordt vooraf goed blank gemaakt, door de moffel of lak er even af te vijlen. Dan gaat men met de snoer vanaf het aan- sluitschroefje van het achterlicht naar de dynamo, die nu echter geïsoleerd op de vork moet worden bevestigd. Hiertoe verwijderd mén het coritactschroefje dat midden op den beugel zit en wikkelt vervolgens twee of drie slagen celluloid om de vork daar waar de dynamo weer vast geklemd moet worden. Terwijl we de dynamo weer op zijn plaats klemmen doen we de snoer van het achterlicht onder de kop van de klemschroef. De gewone aansluiting van de dynamo naar de voorlamp blijft ongewijzigd. Voor voor- en achterlicht gebruikt men bij een 5 Volts dynamo twee 2# Volts lampjes en bij een 6 volt dynamo twee lampjes van 3V2 volt, beide van het zelfde fabrikaat. Het nut van deze schakeling is dat men nu de controle over. het achterlicht heeft want brandt de voorlamp dan kan men er ook van verze kerd zijn, dat het achterlicht eveneens brandt. Zoowel voor- als achterlicht zijn nu beide ven normale sterkte. Het nadeel van deze schakeling is dat als één van beide lampjes breekt ook de lamp die niet stuk is niet zal branden. Het „doorbranden" van lampjes zal bij ge noemde schakeling echter niet zoo spoedig plaats hebben, daar de totale spanning van de dynamo in beide gevallen beneden de spanning die de lampjes maximaal mogen hebben, blijft. J. GROENEVELD, Delft. Aangiften van 28 October. BEVALLENA. H de pong geb. Vonk d. C Remie geb. Stouthart z. c. H. Breedijk geb- BTenï, - C. Spil, geb. de Munnik z' £eb. Hoff z. - M. Bloem geb. Hurjsman d. A, Vermaas geb. Keizer- G- V. Kleij geb. v. d. Zalm z. - Mv geJ?' Heijkoop d. - C. Dijksman 6- A. E. Schroder geb. Klinken- Derg z- H. C. v. Hoeven geb Officier d. ww'i„ seb- v' Zandvliet z. M. J- v- Wienngen geb. de Zanger z. M. K. Nickel geb. Fnednch d. - M. J. Cats geb Admiraal d. roh re Bos geb' Smouter d. L. J- de„w geb. Dobbelaar z. H. A. v. Beek geb. Klee- mans d. e. v, Passel geb. Kunze d ONDERTROUWDA. Schouten jm. 24 1 e" A- M. Diependaal jd. 18 j., Woonschip „Anna H 4097 Balkengat, v.m. Pernis A. N. Barto jm. 24 j. en M. Schulzgen jd. 23 J„ Schied. weg 212b' G. Blom jm. 29 j. en P. v. Schooneveld jd. 28 j„ Grondheerend\jk 37a J. J* en A. Niessink jd. 30 j., Maaskade 130a e, F. H. Bruens jm. 35 j. en G- 3. w- Hobo jd. 26 j., Dierg. Singel 77b L. A. V. d. Ende jm. 26 J. en C. W. de Jong jd. 27 j„ Pnnsenstr. 43b G. Goudriaan jm. 31 j- en A' H. Visser jd. 27 j., Eindhoven T. A. v. Hattem jm. 28 j. en L. Fok jd. 30 j., V- Harenstr. 46a j, v, Herk jm. 25 j. en A. W. Mudde jd. 25 j., 'Bloemstr, 94b J B T v. Hoek wed. 49 j. en P. J. Tieman jd. 47 1., v. d. Sluijsstr 54a C. C. Horman jm. 34 j. en M. W. Schipperus jd 33 j, Schieveenstr 29a C Keuzenkamp jm. 26 j. en C. M. Meulblok jd. 23 j„ Bilderdijkstr. 80b J. M. Kolfln jm. 23 j. en C. Schellevis jd. 21 j., Zuidhoek 209 A. Koman Jm. 25 j. en J. de Bruijne Jd. 18 j„ Hillestr. 62a A. Kooien wed. 36 j. en J. Strik jd. 30 j., Heetnraadstr. 35b A. J. Koster jm. 26 j. en G. Bos jd. 25 j., Ie Mlddellandstr. 130a p. T. Lubking jm. 27 j. en G. Vente jd. 20 j., Quintstr. 3to D. v. Otter)oo Jm. 30 J. en J. Mouthaan jd. 26 j., v. Oosterzeeatr. 71b M- v. Schaijk jm. 28 j. en L. A. Spaink jd. 28 j., Utrecht H. J. W. Terhoeve jm. 28 J. en A. B. V. Broeik jd. 23 j., Slaghekstr. 13a H. F. A. Warneoke jm. 33 J. en J. J. Stakenburg jd. 26 j., Deventer J. Blok jm. 23 j. en G. G. dien Hertog jd. 19 j., Wilhelminastr .25a A. de Geus jm. 22 j. en K. de Ruiter jd. 22 j., Klevitstr. 13b H. H. Gies'bers jm. 25 j. en C. M. v. Sons'beek jd. 23 j., v. Weelstr. 6a D. v. Groningen Schinkel jm. 22 j. en A. J Veken jd 22 j., Wol- phaertsbocht 465b J* Leest jm. 23 j. en M. de Jong jd. 23 j-, 2 J. H. v. Ltenden jm. 29 j. en W. de W(js jd. 26 j„ Qranjeboomstr. 218a G. F- de Maar jm. 27 j. en J. v. d. Adel jd. 26 J-. Bergweg 353b H. Merkus jm. 48 j. en C. J- Schienk wed. 45 j., Eleonorastr. 65a D. den Outer jm. 31 j en Nederlof jd. 31 j., Spanjaarastr. 120a A. J. Overdulve jm, 24 j. en J; v- Middelkoop jd. 23 j., Frieschestr. 8b M- v- d. Ploeg jm. 28 j. en A. Brandenburg jd. 22 j Schied. dijk 79b A. Rietveld jm. 23 j. en J. J. M. v. d. KooU jd. 25 j., Adamshofstr. 205b A. Rynders jm. 27 j. en M. L. v. d. Slutjs jd, 22 j-. Acir. Milderstr 37a A Schenk jm. 26 j. en B- T. den Boer Jd. 24 j., Schiebroeksöhelaan B9b J. G. Schuddeboom jm. 31 j. en A. C. Verroen jd. 27 j., v. Cittersstr. 39b J. Sigo jm. 26 j. en E. Bosch jd. 23 j„ Gr. Draatateeg 15b J. J. P. v. Son jm. 23 j. en M. de Blom jd 17 j.. Is- Hubertstr. 69a H. Spreeuwenberg jm. 30 1- en M. J. P. Bos jd. 32 j., Oegstgeest J- Staveren jm. 31 j. en A. Janslngh jd. 31 derhavenkade 23a C. J. v. Tuyll Jm- en F. C. Otte jd. 21 j., v ,d. Duijnstr 34b (j, Veldhoen jm. 26 j. en L. K. Doolaar ja. 24 J., Chr. de Wetstr. 125a A. C. v. wÜ"en jm 21 j en D. Pjjman jd. 19 j„ Baerg«nsehestL Hb F> B. Wijntjes jm. 28 j. en G. Hoek 22 j jaffa. dwarsstr. 48a - C. J ®ut* Jm. 27 j. 6n F. M. Verwet) jd. 22 j., M,a.ri"® |r' ^4b P. Bruinink jm .27 J. en G. Boer jd. 25 j„ Kouterstr. 1 H. Janssen jm. 30 J. en C. W. Ottevanger jd .30 j., Puntstr. 14b F. Sohlpper jm. 20 j. en E. Kraak jd 20 j Ho'snvlietstr. döa. GEHUWD: M. Koster jm. 28 j. en B. j. w. M, Roestenburg jA Bij. A. p, van Doorn wedr. ^•25nj%n ^Ver^rkt j^Tl! lil WimgJnnjd 22\3m 25 3' en N- B- OVERLEDEN: A. v. d. Kamp wedr. v. T. AaIT3^o'i 70 van Drongelen wede. van A. Boer 70 j. - R. stolk d, 6 mB c. H. Mark- ÜV v T' m v!; W v- VHet 59 J- K Looise vr. v. J. M. Vilt)n 50 jJ. M. T. v. Eek gesch. vr. van F. de Valok 62 j. M. A. v. d. Doorn wede. van p. G Wels 92 j - C. K. Buth vr. vatn G. Breesnee 63 j. L. Kasteiyn vr. van P. Huizer 64 j. a. C. Volders wede. van A. P„ Peters 80 j. Voorts als levenloos aangegeven kind; M. G« Brandt geb. Rustenburg d.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1937 | | pagina 2