H - A - LAAIENDE VUURZEE BOVEN DE MAASSTAD. De pakhuizen SumatraJavaBorneo en Celebes n prooi der vlammen. DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. 60stë JAARGANG No. 18008 MAANDAG 1 NOVEMBER 1937 DRIE BLADEN. STADSNIEUWS. f"- mm ROTTERDAM. Door autobus overreden en gedood. BUREAU i KOEMARKT 4, SCHIEDAM' TELEFOON INTERCOMM. No. 68085 ONTHULLING GEDENKSTEEN IN DE BRANDWEERKAZERNE SCHIEDAMSCHE REDDINGS BRIGADE. goedgekeurd. MASSAVANGST WOLHAND- KRABBEN. BRANDJE. AANRIJDING WIELERCLUB de zwaluwen. Td WeVePn De J°en BERICHT. per vliegmachine over ZUID-AMERIKA - 111111» mm. - DE RADIO-CENTRALE. SCHEEPVAART BURGERLIJKE STAND VERLOTING S. Z. C. POSTDUIVENTENTOONSTELLING KETHEL. STEDELIJK MUSEUM. ARBEIDSBEURS. Misverstand de oorzaak SCHADE GERAAMD OP ÉÉN MILLIOEN GULDEN. f De ABONNEMENTSPRIJS van de NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT bedraagt franco bij vooruitbetaling: Per week 20 cent; peer maand 85 cent, per drie maanden f2,55. By bezorging franco per port bedraagt ae abonnementsprtja per maand i'IA P® maanden f3,-. by vooruitbetaling. Incaaso- koaten worden niet berekend. LOSSE EXEMPLAREN Z«n ®te»a» bureau Koemarkt 4 verkrtfgto»4* 5 cent Per POSTCHEQUE- en GIRODIENST No. 81440 Uitgave van de N.V. de Courant De Maasbode te Rotterdam. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt: Voor 16 regels f 1,55, elke regel meer 25 et. By contract aanzienlijke reductie. Reclames tussohen den tekst dubbel adv.tarief Liefdadigheidsadvertentiën half tarief, M Familieberichten 10 ct per regel. Kampioen-advertentiea van 20 woorden ƒ0.50 per plaatsing. Elke 5 woorden meer koat 10 ct. Kampioen-annonces en familieberichten wor den geplaatst in de gezamenlijke vier dagbladen: Het Nieuwe Dagblad, de Nieuwe Schiedamsche Courant, de Nieuwe Dordtscne Courant en de Nieuwe Zuid-Hollander, n r O evaUenVerzekering bedraagt: 3.000 bij levenslange invaliditeit; 2.000 bij overlijden tengevolge van een spoorwegongeluk; f 1.000 bij overlijden tengevolge van een ander ongeval; 250.- voor het verlies van een hand, De bij breuk van de ruggegraat of bij schedelbreuk; f 7' voor het verlies van een wijsvinger of voor het verlies van de voorste twee leden van alle vingers; f 5 - voor het verhes CCn °°S; IT of vl hL verhea": twee leden van een wijsvinger; 25 voor het verlies van alle leden van een anderen vinger, of van een lid van eea wijsvinger, bij breuk van bovenarm, of bovenbeen, onderarm of onderbeen, kntcchyf, Van eeQ sleutelbeen of enkel; 10.- T00r één lid of twee leden van een anderen vinger- Een en ander volgens de geldende voorwaarden gelijk deze eenmaal per maand in dit blad worden afgedrukt. - - ramr x rr j v,nif drie verzamelden 2ic?Tr^andLer^erneHde burgemees ter Mr. Dr. F. L. J- va" «aaren, de wet houders M. M. van Velzen, Ir. C. Houtman «n J. Duikelaar, de gemeente-secretaris V. Ciskene-a. alsmede de volledige brandweer staf en de oud-kringcommandanten Bubber- man en Kreiger, om de gedenksteen te ont hullen en aan het gemeentebestuur over te draigen. De steen, waarvan wij verleden week reeds een beschrijving gaven is zeer eenvoudig en smaakvol uitgevoerd,, door Ir. Alexander en is aan het gemeentebestuur aangeboden, door de beide brandweervereenigingen. Zij draag naast de namen van de slachtoffers van e corps de embleemen van de brandweer. De commandant opende de plechtigheid, waarbij behalve de hierboven genoemde per sonen niemand tegenwoordig w'as, met een kort woord. Spr. herinnerde aan den dag „1 October van het vorig jaar. Naar aanleiding hiervan was het plan opgevat, om een blijven de herinnering te vervaardigen. Ten slotte ver zocht spr. de Burgemeester het doek te ver wijderen. Na hieraan gevolg te hebben gegeven zeade deze spr. dat hij gaarne de gedenksteen na mens het gemeentebestuur aanvaarde, om dat hieruit de saamlhoorigheid en de Pimbts betrachting van de brandweerlieden en herigere brandweerpersoneel bleek. O zal het gemeentebestuur de verdere zorg op HiemTsmak de oud-commandant Kreiger, die herinnerde aan het ongeval van den brand weerman Schirieck, m ongeveer iaar gele den dat tijdens zijn diensttijd plaats vond. De heer Aïkema dankte tenslotte de spre kers en de aanwezigen. Vrijdag 29 October 1.1. hield bovengenoem de vereeniging haar jaarvergadering in een der zalen van gebouw Eendracht. De voor zitter, de heer H. A. M. Jonker Roelants opende te ruim 8,30 uur de vrij goed be zochte vengaJdering memoreerde nog eens de belangrijke feiten, die zich in het afgeloopen vereenlgingsjaar hebben voorgedaan en stelde vast, dat momenteel de S. R. B. een bloei periode doormaakt als nooit tevoren. De jaarverslagen van secretaris, penningmeester, secretaris techn. commissie en jaarverslag Jeugdgroep, werden allen zonder uitzondering Uit de diverse jaarverslagen bleek duidelijk de geweldige groei walrvan de voorzitter in zijn openingswoord sprak. De aftredende be stuursleden, de heeren Groenhout, v. d. Krogt en Reurling, werden bij acclamatie herbe noemd, terwijl voor den heer J. Bliek, die zich wegens omstandigheden genoodzaakt zag te bedanken als lid van het bestuur, de heer G. Plooij in diens plaats werd gekozen. Na een geanimeerden rondvraag sloot de voorzitter deze vergadering, na dank gebracht te hebben voor de aangename discussies. Een bewoner va"..d®" Spieringhoek heeft in zijn vischnetten voldervaart 34 wil- handkrabben opgeaiaaia- D« dieren hebben aan de netten schade gebracht. Zaterdagmiddag werd de brandweer geal armeerd voor een brandje an het van 't Hoffplein. Het bleek, dat i» won»ng al daar, waarvan dfe bewoner S was, 0p het achterbalkon eenige lapPe" 1 emmer lagen te smeulen. Het vuur is öo lea boven bewoner geblusoht. De brandweer be.roefcle geen dienst te doen. Er werd geen schade aan gericht. Zondagmiddag had op den Vlaardihge.dyk nabij de Aleidastraat, een aanrijding P tusschen den motorrijder R. uit Viaardmg die aldaar in de richting Vlaardingen reed, e de uit tegengestelde richting komende wie - rijder K. van hier. De aanrijding ontstond, doordat K,. die aanvankelijk links van den rij weg reed, by het naderen van den motorrij- der plotseling naar rechts overstak, zonder ctèr°ren een teeken te geven. Beide bestuur- MotokWamen te vallen- doch bleven ongedeerd, ^lituig en rijwiel werden beschadigd. ^nnden op61?!1 wederom wedstrijden plaats irorc] °oede riJ^ weer een feilen strijd. Beljer terwyi H. v. d. Vorst een geheime Pr<T^e won. De uitslagen luiden over tweemaal i w. de Jong, 61 1/5 sec, 2 H. v. d. weyuen,3 Beijer> 4 A Ver. hoeven 5 H. V. d. 6 Krabbendam 7 Ruggenberg, 8 A. V. d. Vorst, 9 in >t 10 Kauffman. Donderdagavond wordt Igemeene le denvergadering in het clubg ouw De Nieu we Brug gehouden voor de leden van De pe- daalridders en De Zwaluwen. Ingevolge de door Zijne Hoogw. Exc. den Bisschop van Haarlem verleende dispensatie wordt heden op den feestdag van Allerheiligen onze courant op de gewone wyze uitgegeven. zullen wordien behan- Causerie door den Burgemeester voor Onderwijzers. Op Woensdag 10 November zal onze burge meester Mr. Dr. F. L. J. van Haaren in Musis Sacrum, des avonds 8 Uur, een causerie met lichtbeelden houden over zijn reis per vliegma chine over geheel Zuid-Amerika, toegelicht met lichtbeelden. De volgende punten deld: Reis per vliegtuig van de Pan American Airways om Zuid-Amerika van Paramaribo tot Paramaribo, in 28 dagen. Bezochte staten en landen: Suriname, Fransoh Guyana, Brazilië, Uruguay, Argenti nië, Chili, Peru, Ecuador, Columbia, Panama, Venezuela, Trinidad, Britsch Guyana. Kort verblijf te Cayenne (Duivelseiland), Para (Belem), Forta:leza, Balhia, Natal, Per- nambuco, Porto Elegro, Montevideo, Antofa- gasta, Lima, Santa Elena, Buenaventura, Co lon, Maracaibo, Port of Spin, Georgetown. Langer verblijf in Rio de Janeiro, Sao Pau lo. Santos, Buenos Ayres, Santiago di dull, Valparaiso. Tocht over de Pampa's van Argentinië en over de Andies. Bevolking, planten- en dierenwereld. Voortbrengselen op allerlei gebied; de kof- fiehaven Santos. Geschiedenis en ontwikkeling. Steden, gebouwen, kunstschatten;. Talen en muntsoorten. Rivieren, oerwouden, afstanden, enz. Be zoek aan het Panamakanaal. Toename van de verkeersvliegtuigdienst on gewaarwordingen op luchtvaartgebied. ■Hl k» v Propramma 5, Dinsdag 2 Nov. Luxemburg: 8,20 concert Diversen 10,50 11,20 Keulen: 11,20 omroepamusements- orkest Luxemburg 12,20 concert Diver sen 1,151.50 Brussel (Fransch) 1,30 zang Luxemburg 2,25 concert Diversen 2,50 3.50 Luxemburg 3.50 concert Diver sen 56.05 Luxemburg 6.05. concert Brussel (Ned.) 7,20 gramofoon, 7.50 gespro ken dagblad, 8,20 omroepkleinorkest Luxemburg 10,20 concert Kalundborg of diversen: 10,50 dansmuziek. Voor de programma's 14 raadplege men onze rubriek „Uit den aether". Met tientallen stralen bestrijdt de Rotterdamsche brandweer de vuurzee in het complex van Pakhuismeester en aan de Rijnhaven, waar in den afgeloopen nacht een zeer felle brand heeft gewoed. Bjj of krachtens wetten of verordeningen voorgeschreven en andere officiëele af- en aankondigingen van het Gemeentebestuur, SCHIEDAM, 30 Oct. Aangekomen: Ned. s.s. Kerkplein, ledig van Rotterdam; Grieksch s.s. Julia, ledig van Rotterdam, beide om te dokken in de Wilhelminahaven; s.s. Hamla, ledig van Dagenham; m.b. Rhea, ledig van Duinkerken, beide om te dokken in de Wilton haven. SCHIEDAM, 30 Oct. Vertrokken; Ned. s.s. Ameland, ledig naar Rotterdam; Grieksch s.s. Anna Mazaraki, ledig naar Rotterdam; Ned. s.s. Zijpenberg, ledig naar Rotterdam; Noorsch m.s. Randsfjord, ledig naar Las Pal- mas; Noorsch s.s. Vigo, naar Holbaek; s.s. Polymnia, ledig naar Leningrad. SCHIEDAM, 1 Nov. Vertrokken; Ned. mo torschoener Pro Patria, kapt. F. Bosma, ledig naar Lobith. Gedurende de maand October kwamen ih de havens van Schiedam binnen 70 stoom schepen, 2 motorschoeners, en 1 visscherij- politievaartuig, tegen 65 stoomschepen, 1 mo torschoener, 1 ijsbreker en 3 zeesleepbooten in October 1936. Aangifte van 28—29 October. GEBORENJakob, zoon van J. v. d. Graaff en J. W. Schoenmaker, Middelharnischestr. 18 Alphonsus W. m., zoon van K. H. Fas- sötte en G. M. Snyders, Lekstraat 54 Hendrik, zoon van H. Lammers en H. J. Zwarts, Boterstraat 31 Wim A M zoon van B. C. de Raaij en M. c. Tuinder, L. Cos- terstraat 31 Mana, dochter van A de Ruiter en M. Warnar, Groenelaan 109. OVERLEDENC. v. d. Heuvel 44 ïaar Groenelaan 125. "»irU riafcin Zaterdag heeft ten overstaan van de ge. "leentepoiitie de trekking plaats gehad van he Verioting van S. Z. C. ter gelegenheid van ,et ®llv®ren jubileum uitgeschreven, ter ver- m= van het materialenfonds. eerste Prijs is gevallen cp no. 1995. De Voor d" derde priJs °P no- 2019 en 358. °r L volledige uitslag raadplege men on ze advertentiepagina. pe Schiedamsche Postduivenvereeniiging „De Blauwe Doffer" organiseert op Zondag 7 Nov. 31 een ay°n-tentoonstelling, open gesteld voor postduivenliefhebbers te Vlaar dingen en Schiedam, m haar lokaal Schie 22 alhier. Een pAcfhtcollectie postduiven welke ver schillende afstanden 'gevlogen hebben kan mien daar .bewtonderen. LANDBOUWHUISHOUDCURSUS. Woensdag1 a.s. zal de Tandbonwhuishoud- cursus aanvangen. De cursus, welke gegeven Zal worden in twee lokalen van de openbare se rooi aan den Schiedamsche weg zal des .OI*K«n3 °7l 8 Uur beginnen. Om 11 uur heeft de officieele opening plaats. De cursus gaat uit van de R. K. Onderwijs- vereemgmg in het Bisdom Haarlem. De voor bereidingen werden getroffefn door het be stuur der plaatselijke af deeling van den R K Land- en Tuinbouwbond. Aan de cursus, welke volteekend is, zullen deelneemsters uit Kethel, OverSchie en Vlaardinger-Ambacht het onder wijs volgen. Met inbegrip van de vacantie zal de cursus, welke eens per week een heelen dag in beslag neemt, een vol jaar duren, Ter algemeene kennis wordt gebracht dat met ingang van 6 November a.s. het Stedelijk Museum tydens de wintermaanden voor het publiek gesloten is. Echter zal voor excursies van vereenigin- gen enz. gelegenheid blijven bestaan, het mu seum te bezichtigen. Hiervoor kan men zich bij een der leden van de commissie voor het stedelijk museum aanmelden. SGHIEDAM, 1 November 1937. Burgemeester en Wethouders van Schiedam brengen hiermede ter kennis van de daartoe bevoegde werkgevers- en werknemersorgani saties, die gebruik willen maken van de be voegdheid tot het doen van aanbeveling voor benoeming van leden van de Commissie van Toezicht op de Gemeentelijke Arbeidsbeurs, dat zij tot en met 13 November a.s. in de gelegenheid worden gesteld om aanbevelin gen in te zenden voor de benoeming in de op 1 Januari 1938 openvallende plaatsen van: 1. een lid-werkgever (vacature N. Scheur kogel) 2. een lid-werknemer (vacature G. Breure). SCHIEDAM, 1 Nov. 1937. Gistermiddag omstreeks vijf uur reed een ongeveer 35-jarige man op het rijwielpad aan de Waalhaven Oostzijde, waar de fietsers den weg moeten oversteken, omdat het rijwielpad daar aan den anderen kant van dén weg ligt- Juist op dit punt haalde een bus van de R.T.M., bestuurd door den 46-jari- gen A. M. uit Rotterdam, den fietser in. Daar de wielrijder op de signalen van den chauf feur reageerde door om te kijken, verkeerde de chauffeur in de meening, dat de man zou stoppen. Op het laatste moment stak de wiel rijder echter toch over, met het gevolg, dat hij door de bus wérd gegrepen en vrijwel op slag gedood werd. Men heeft de identiteit van den man niet kunnen vaststellen, waarom de politie van het bureau Charloische Kerksingel hun, die getuige zijtn geweest van het ongeluk, ver zoekt zich tot het geven van inlichtingen te willen vervoegen aan dat bureau. De man, die een rijwiel merk Veeno, model I, nummer 42564 bereed, was omstreeks 35 jaar oud. Zijn signalement luidt: flink gezet postuur, 1.-70 meter lang, donkerblond haar en wenkbrauwen, blauwe oogen, groote neus, in het bezit van een kunstgebit. Hij was ge kleed in donker gestreept costuum, grijze jekker, grijs gestreept overhemd met grijze, roodgestreepte das, bruine sokken, paarse sokophouders, grijze bretels, wit wollen on- derhemd, interlock sportbroekje, hooge zwarte rijgschoenen, alles ongemerkt. De man be schikte niet over papieren. AN de Rijnhaven te Rotterdam een enorme brand gewoed, welke een geweldigen omvang heeft genomen. De vier groote pakhuizen van de firma Pakhuis- meesteren n.I. de panden Sumatra, Java, Borneo en Celehes, waarin groote voorraden lagen opgeslagen, zijn nage noeg geheel een prooi der vlammen geworden. De brandweer was met vrij wel het voltallige groote materiaal in actie en heeft met 40 stralen den strijd tegen de vuurzee aangebonden. De schade welke door verzekering wordt gedekt, wordt geraamd op rond één millioen gulden. INBRAAK. Via het dak hebben inbrekers zich toegang verschaft tot de kantoren van de firma van Gelder aan de Nieuwe Haven. Men heeft eenige lessenaars opengebroken, doch zonder buit langs de voordeur weer moeten vertrek ken. Het is jaren geleden, dat er in Rotterdam een brand heeft gewoed van een zoo gewel digen omvang als de afgeloopen nacht is uit gebroken in het pakhuizen-complex van de firma Pakhuismeesteren, gelegen aan de Rijn haven N.Z. Niettegenstaande de Rotterdam sche vrywill'ige Brandweer met nagenoeg het voltallige greote materiaal in actie is geweest en men met niet minder dan veertig stralen de laaiende vuurzee heeft bestreden, is niet. verhinderd kunnen worden, dat het geheele complex met alle daarin opgeslagen goede ren, in vlammen is opgegaan. De situatie. Aan de Rijnhaven N.Z. staan vier groote pakhuizen van de firma Pakhuismeesteren n.I. de panden Sumatra, Java, Borneo en Ce lebes. Het is één groot gebouwen-complex, dat ongeveer 100 meter lang en ruim 40 meter diep is. Het wordt begrensd aan de achter zijde door de Wilhelminakade. De zijwanden komen uit op de Tweede en Derde Zwanegat- straat. Aan de overzijde van deze laatstge noemde straten bevinden zich respectievelijk ae gebouwen-complexen van de N.V. Leid- sche Oranje Nassauveem en N. V. Blaauw- hoedenveem-Vriesseveen, die momenteel ge heel in gebruik zyn bij de Holland Amerika Lijn. Tegenover de panden Sumatra, Java, Bor neo en Celebes, waar de brand in de grootste felheid heeft gewoed, aan de zijde dus van dc Wilhelminakade, bevindt zich de loods Rot terdam-Oost van de Holland Amerika Lgn. De vier gelheel gelijke panden van de N.V. Pakhuismeesteren bestaan uit een parterre en twee etages, waarboven een plat dak ligt, In de gebouwen, waar het vuur zyn vernie lend werk heeft verricht lagen opgeslagen groote partijen tabak, erwten, papier, paraf fine, oliën en vetten en koffie. Deze voorra den zijn door derden daarin opgeslagen. Hoe de brand ontdekt werd. Om tien minuten vóór drie wilde de por tier van de N.V. Müller en Co., gelegen aan de Rijnhaven N.Z. een ommegang gaan doen, toenhy plotseling rook zag opstijgen uit het gebouwen-complex van de fa. Pakhuismees teren. Tevens zag hij achter eenige ramen een rossen gloed. Onmiddeflilijk zich bewust van het dreigende gevaar, alarmeerde hij de brandweer en tevens beide hij de politie van het bureau Nassaukade op. Vrijwel op het zelfde moment, dat hij den brand ontdekte zagen ook de ronde-man en de waohtsinan van het aan de Wilhelminakade liggende stoomschip „Veendam" van de H.A.L. een dik ke rookwolk komen uit het dak van pand „Java" en ook zij deden hiervan mededeeling aan de brandweer, welke op de eerste waar schuwing, reeds onmiddellijk middelalarm had gemaakt met opontbod van motorspuit. Vijf minuten reedis, nadat de brand ontdekt was, het het zich aanzien, dat men hier met een brand van buitengewonen omvang te doen zou krijgen. Het middelalarm werd dan ook spoedig gevolgd door groot alarm, waarop een groot aantal slangenwagens, enkele mo torspuiten, een paar drijvende brandspuiten, de autoladder en beide motorreservewagens r.aar de Rynhaven uitrukten. Het brandweer-materiaal werd aanvanke lijk eenigszins gehandicapt door de omstan digheid, dat men de Binnenhavenbrug wegens de restauratie-werkzaamheden, niet kon pas- seeren. Er móest dus een eind worden omge reden om het terrein van den brand te be reiken. Met een razende snelheid had het vuur tn den tijd van een oogenbldk rond zich heen ge grepen, als gevolg van het vele licht brand bare materiaal, dat zich in de genoemde pak huizen bevond. En voordat er enkele slangen uitgelegd waren kunnen worden, was het dak van pand Java, alwaar de brand het eerst la uitgebroken, doorgebrand. Fantastische vuurzee. Uit het pand steeg een kolossale rookwolk op, welke door de enorme vlammenzee hei rood was verlicht. Van de overzijde van de rivier af geleek het alsof achter de gebouwen van de Holland Amerika Lijn een fantastisch groote fakkel stond te branden. Hoog sloegen de vlammen boven het gebouw uit en een dichte vonkenregen dwarrelde neer in hoofd zaak over de loodsen van de Holland Ameri ka Lijn en tendeele ook op het achterschip van de „Statendam", welk schip met dc „Veendam" gemeerd lag aan den steiger aan de Wilhelminakade. Daar de geweldige von kenregen de „Statendam" in een gevaarlijke positie bracht, wend dlit vlaggeschip van de H.A.L. een tiental meters verhaald, terwijl het schip onmiddellijk met drie stralen van eigen leiding werd nat gehouden met welk werk men genoodzaakt is geweest den ge- foeelen nacht door te gaan. Woedde het vuur aanvankelijk op de bo venste verdieping van pand „Java", vrij spoe dig was ook de eerste verdieping aangetast doordat de vloer was doorgebrand. Groote brokken vuur kon men door de inmiddels ge sprongen ramen naar beneden zien vallen en weinige oogenblikken later stond ook de eer ste verdieping, waarin geweldige hoeveelheden pakken papier en paraffine lagen opgeslagen in lichte laaie. Tegelijk echter, dat "hier de vloer doorbrand de, begaf zich ook de schelding tussohen dit pand en het westelijk aangrenzende pand „Sumatra" en al spoedig stond ook de eerste verdieping van pand „Sumatra" geheel in de vlammen. Door de vele openingen, die in den gevel waren onstaan doordat de ruiten waren gesprongen, had de straffe wind terstond vat op de vlammenzee, die met een geweldige razernij om zich heen greep. Groote steek vlammen, die tot ver in den omtrek waren te zien, sloegen hoogop tegen den donkeren naehteiyken hemel, welke fel rood werd ge- teekend. Verwacht wordt: Zwakke tot matigen, Oostelijke tot Zuide lijken wind, nevelig tot zwaar bewolkt, waarschynlijk eenige regen, weinig verande ring in temperatuur. De toenemende vochtigheid In de atmos- pheer en de nadering van de kern in het Ka naal zal hier te lande mistig weer met toe nemende kans op regen brengen. Dinsdag. Zon op 6.56. Zon onder 16.30. Maan op 6.19. Maan onder 15.51. Wielrijders lichten op van 17.00 tot 6.28. De brandweer stond .reeds terstond voor een vrij hopelooze taak. Want toen ook het dak van pand „Sumatra" was doorgebrand was het onmicldelilijk te zien, dat er geen hou den meer aan was. Het eenige was de aan grenzende pakhuizen „Borneo" en „Celebes" voor het vuur te behouden, maar niettegen staande de geweldige watermassa, welke in den vuurhaard werd geworpen, is men daar in helaas niet geslaagd, Hopelooze strijd. De strijd was hopeloos Hoewel men met het materiaal, dat een half uur na het uitbreken van den brand ter plaatse was n.I. drie motorspuiten, vier drij vende stoomens, eert groot aantal slangenwa gens, met onverminderde kracht de vlammen zee bestreed, bleek het onmogelijk het vuur ook maar eenigszins te stuiten. Te even vier uur terwijl de vlammen angstwekkend hoog oplaaiden uit de beiide panden „Java" en „Su matra" kwam onder donderend geraas een pinakel met ijzeren hijschbalk dn de Derde Zwanegatstraat, rood glooiend naar beneden zetten. En bijina op hetzelfde moment werd men gewaar, dat het vuur zich inmiddels weer had uitgebreid zelfs tegen den wind in, naar het pakhuis „Borneo", waar groote voor raden tabak lagen opgeslagen. En ook hi ex brandde 't in een ommezien als een laaiende fakkel. Donkere, zwarte rookpluimen stegen op en dwarrelden een geweldigen vonkenregen met zich voerend over de loodsen van de H. A. L, waar men inmiddels druk doende was om de daarin opgeslagen goederen voor het vuur te behouden. Men had daar onmiddellijk de voorraden met zeilen overdekt, want het was dringend noodzakelijk geworden de lood sen voortdurend nat te houden, daar de vlam men uit de laaiende vuurzee met hun vurige alles vernielende tongen, dikwyis reikten tot aan de overzijde. Er werd één dicht water- gordijn gevormd en hieraan is het ongetwij feld te danken geweest, dat de loods Rotter dam-Oost van de H.A.L. voor 't vuur is ge spaard gebleven. Waterschade heeft men na tuurlijk niet kunnen voorkomen. Omstreeks vyf uur, het vuur had toen reeds twee volle uren zijn vernietigend werk ver richt, had de groote concentratie van het brandweer-materiaal plaats. Het was niet meer te stuiten. De drie panden Java, Suma-- tra en Borneo waren één laaiende vuurzee ge worden. Links en rechts overal Sloegen de vlammen fel naar buiten, terwijl het vuur in het hart van de brandende gebouwen brulde en knetterde. Van tijd tot tyd kon men door de gaten in de muren groote brokken vuur zien neervallen, terwyi gloeiende erwten zich door de vele openingen naar buiten persten en sis send op de straat terecht kwamen, welke blank stond van het vele bluschwater. Ook pand Celebes ten prooi. Toen de brand in de drie opslagplaatsen Ja va, Sumatra en Borneo op zijn felst woedde heeft de brandweer toch nog een oogenbillc gehoopt de vierde opslagplaats, het pand-Ce lebes te behouden, doch toen de scheidings muur tusschen Celebes en Borneo zich bege.f kon hiervan geen sprake meer zijn. De zeer brandbare inhoud van dit pakhuis, bestaan de uit oliën, vetten, tabak en een partij Chineesch haar, zorgde er wel voor, dat ook hier het vuur in een angstwekkend tempo zich verspreidde. Door echter een groote water massa ook hier weer in het vuur te werpen, hoopte de brandweer vanmorgen om circa zeven uur de parterre-ruimte en de eerste verdieping van pand Celebes voor het ver nietigend vuur te kunnen sparen. Vier uren na het uitbreken van dezen geweldigen brand, woedde het vuur fei telijk nog onverminderd voort in de vier groote opslagplaatsen en was de brand weer met plusm. 40 stralen nog steeds bezig met den hardnekkigen strijd tegen het vuur. Dank zij den soldiden bouw van het com plex pakhuizen, dat in de jaren 18931894 is opgetrokken, zijn de buitenmuren vrijwel in tact gebleven. Dit heeft mede tot gevolg gehad, dat het felle vuur is kunnen beperkt blijven binnen de muren van het complex en dat de aangrenzende gebouwen, nl. de pakhuizen van het Leydsche Oranje Nassau- veem, Blaauwhoedenveem-Vriesseveem, als mede het kleine gebouwtje van den Volks bond tegen drankmisbruik voor het vuur zijn gespaard. Wat er gewerkt heeft. Zooals gezegd, is het vuur bestreden met circa veertig stralen. Zoo lagen in de rivier de Havendiensten II, IV, V en VI, die resp. werkten met twee, vier, vier en twee stralen, terwijl de Havendienst I in reserve is ge houden. Aan de Wilhelminakade stond ver der gestationneerd motorspuit II, die met vier stralen aan het blusschingswerk deel nam. In de Rijnhaven lagen de drijvende stoomers II en VII, die ieder werkten met twee stralen. De motorspuiten I en V stonden opgesteld aan de Rijnhaven N.Z. en werkten ieder met vier stralen op open water. Op den hoek Wilhelminakade-Tweede Zwanegat straat bevond zich motorspuit VII, die met (Zie vervolg Pagina 2, Eerste Blad.), ■l

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1937 | | pagina 1