mm wBÈm EEN MERKWAARDIGE ONTWIKKELING. VLIEGENDE VESTINGEN SCHEEVE VILLA RECHT - GEZET. JAKOB SMITS IN ZIJN GEBOORTESTAD. HILLEGERSBERG. DONDERDAG 4 NOVEMBER 1937 L De Coolsingel als centrum van een hyper-modern bedrijfuiterst waardevol voor de vreem delingen-industrie. ROTTERDAMSCHE DAMES- ZWEMCLUB. JONGE MIDDENSTANDSCONGRES MUZIEK IN ROTTERDAM. „EERSTE ROTTERDAMSCHE" HET „WIT-GELE KRUIS". Gisteravond geopend met een rede van den heer H. E. van den Brille. De soep vloeide van de borden af. EEN TECHNISCH KNAP KARWEI. DE ONBEKENDE FIGUUR. ONGEVAL. BURGERLIJKE STAND. COLLECTE VOOR EXTRA B-STEUN. MM I Ml 1 4 De Deensche hoofdstad Kopenhagen is Binds jaren beroemd om haar mooie en ge zellige café's. Een Kopenhaagsch menu is een bezienswaardigheid met z'n soms meer dan honderd verschillende gerechten, dia ook wer kelijk geserveerd worden. De menschen, die in Pullmans reizen, in slaapwagens van Mit- ropa, in Oriënt Express en Transsiberische, ze vertellen elkander van de luxueuze inrichting van de etablissementen in de stad der koop lieden (Kopenhagen: stad der kooplieden). Maar wanneer ze in het vervolg van Kopen hagen gewagen,- zullen ze ook in één adem de stad Rotterdam moeten noemen. Want we kunnen gerust zeggen, dat in den afgeloopen tijd de Coolsingel hier ter stede is uitgegroeid tot een plaats van bijeenkomst, waarin Euro pa en zelfs Amerika samenkomt en waarin de meest kieskeurigen zich thuis kunnen voelen. Oude Rotterdammers zullen wel evien mij meren, wanneer ze zien, hoe het oude Tivoli van weleer veranderd is in een hyper moderne inrichting en ze zullen dan tegelijkerti|d be denken, welke een merkwaardige en eigenlijk ook interessante ontwikkeling er heeft plaats gevonden, sinds de oude heer Loos heel de stad verbaasde met de fraaie Louis Seize- inrichting van Loos boven. Geruimen tijd is zij de attractie van Rotter- dag geweest en de plaats van samenkomst van alles, dat zich respecteerde en niet het voorrecht had, zich achter de strenge muren van het deftige Amicitia te vermeien, waar vroeger een hooge gast als Prins Hendrik een vaak geziene verschijning was. Toen woonde de Rotterdamsche aristocratie nog niet in de omstreken van het Haagje Loos boven is achteraf gezien de inzet ge weest van een opgang van een bedrijf, dat slechts heel moeilijk zich een plaats in de Rot terdamsche samenleving heeft weten te ver werven. Het heeft er echter moeite genoeg voor gedaan en het totaal resultaat is werke lijk verbluffend. Niet zoozeer voor hen, die een en ander in een bijna logische volgorde hebben zien verrijzen, maar voor degenen, die in staat zijn zich te realiseeren, wat Rotter dam vroeger was, als provinciaal stadje en wat het nu is. Het is bijna allemaal schier als iets dat vanzelf sprak, over ons heengegaan. We bekommeren ons nauwelijks om de ka pitalen, die gewaagd ensoms verloren zijn in het streven, om Rotterdam op dit ge bied een stap vooruit te doen zetten. Er was een tijd, dat de gemiddelde Rotter dammer nauwelijks een café bezocht. Thans is dit waarlijk eenigszins anders geworden en elke Rotterdammer kan zijn gast, hij of zij moge landgenoot of vreemdeling zijn, met voldoening rondleiden langs een reeks van ge legenheden, waarvan sommige reeds een we reldvermaardheid bezitten. De merkwaardige ontwikkeling is heel lang zaam gegaan en toch weer uiterst snel. Men zal zich wellicht nog herinneren, welk een be roering het wekte, toen elk café van stan ding er een strijkje op na meende te moeten houden. Dat is nu iets meer dan tien jaar ge leden en haast niet te gelooven, nu hier en daar internationaal befaamde orkesten zich laten hooren en regelmatig een record aantal bezoekers trekken. Bi) Loos boven was vroeger het gewone strijkje van drie, vier man. Orelio vierde er triomfen. Maar zoo'n strijkje werd al iets heel bijzonders geacht. In die dagen was de Cool singel nog in geen enkel opzicht, wat hij nu is, de hartader va nde stad, waar binnenkort het prachtige Beurscomplex een centrum van moderniteit worden zal. Nu reeds kan men wanneer men zich achter de houten omheining waagt, eenigszins een denkbeeld vormen, hoe dit complex van concertzaal, feestzaal, grand café, groote garage en beurs er bij voltooi ing zal uitzien. Ondanks de malaise werd de Coolsingel een boulevard, zooals er in ons land geen tweede valt aan te wijzen, met tal van oude herinneringen. Wat zit er al niet vast aan de oude Unie, die thans plaats heeft moeten maken voor een modernen showroom? Op de plaats, waar eens het oude Boneski stond, verheft zich nu het gebouw van de Bijenkorf, de schepping van Dudok van Heel, en een merkwaardigheid, die de Amerikaansche toeristen in hun zakboekje genoteerd hebben staan, evenals de moderne Vila's op het voormalige land van Hoboken. Het tweede Boneski, nu Caland, was lang één der meest bezochte café's, waar de Rotter damsche burger zich thuis voelde. En het was de Coolsingel, met z'n ouden molen en open water, die bijna huis aan huis de ver plaatsing aanschouwde van het voormalige café-centrum rond de Blaak. Deze verplaat sing liep parallel met Rotterdam's staduitleg. Bekende café's als het Poolsch koffiehuis en Het Spinnewiel en Riche werden er het slacht offer van, maar herrezen in het geval van het Spinnewiel in een aantrekkelijken en succes vollen vorm op dien zonderlingen Coolsingel, waar het hart van Rotterdam ging kloppen. "Verschillende groote café's of bodega's zijn als het ware Rotterdamsche instellingen ge worden. Men kan zich b.v, Atlanta, dat in de plaats kwam voor het in zijn dagen moderne café Royal, niet meer uit het stadsbeeld weg denken. Het is daarbij interessant, hoe de vreemde lingen hun keuze zeer uitgesproken op bepaal de inrichtingen hebben laten vallen. In Atlanta b.v. kan men regelmatig Spanjaarden en Ita lianen zien,, al komen de Engelschen en Duit- schers er even goed. Een zaak als de Old Dutch wordt vooral door Amerikanen gefre quenteerd, terwijl Tivoli steeds het midden gehouden heeft. Elke zaak op den Coolsingel heeft haar eigen kenmerken en vaak ook haar eigen clientele, althans bezoekers van een bepaalde categorie, ofschoon er toch tegelijkertijd een regelmatige verschuiving valt te constateeren. Het moet erkend worden, dat het café-res taurantbedrijf er heel wat toe heeft bijgedra gen, om Rotterdam zijn naam van doorgangs stad te ontnemen. Hier is pionierswerk ver richt. Men kan aan den eenen kant constatee ren! dat het hier feiteljjk om het eigenbelang gaat, aan den anderen kant valt het niet te loochenen, dat Rotterdam in zijn geheel er door gebaat is geworden en waarlijk den toon aangeeft, zoover het ons land betreft. Het is zeer zeker geen chauvinisme, als we dit even vaststellen, maar een ongetwijfeld rechtmatige voldoening om het voortbestaan van den onverwoestbaren ondernemingsgeest, waardoor onze stad in de vorige eeuw groot is geworden en die zich nu ondanks de concur rentie der cafetaria's in zooverre deze dan concurrenten zijn uitstekend weet te hand haven en op goede resultaten kan bogen. Wat er in de buurt, ligt, deelt in den algemeenen opgang en elke afzonderlijke gelegenheid voor ziet in een behoefte. Het oude „Loos" dat eens den opgang van het bedrijf inzette, zal eer lang aan den grooten verkeersader komen, die Zooals wij reeds meldden zijn onlangs in Amerika enkele nieuwe bombarde mentstoestellen in gebruik gesteld. Wij publiceeren alsnog een van deze ge vaarlijke dood en verderf zaaiende luchtreuzen in typische houding tijdens een onder groote belang stelling gemaakte proefvlucht. onze stad zal doorkruisen en van de huidige Schie een breedeni modernen weg zal maken. Blijkbaar wil mèn zich hierop terdege voor bereiden en probeert men eveneens zóó voor den dag te komen, dat ook in dit geval Rot terdam groot kan gaan op zjjn particulier initiatief. En dan zal onze stad onder de rei zigers en toeristen in binnen- en buitenland weder met een nieuwen naam geprezen wor den, de zooveelste in de rij, waarin een San- deman nog moet worden genoemd, een Wolff en verschillende kleinere gelegenheden, die elk hun reputatie bezitten, meestal een wel verdiende, na jaren hard werken en een voor treffelijke service. In dit tijdperk van de auto en de motor fiets, al of niet met zijspan, van het tandem- toerisme van man en vrouw, die vroeger thuis bleven, bij gebrek aan een goedkoop vervoer middel', dat hun eigen keuze toeliet in route en te rijden tijden, is Rotterdam het soms re gelmatige doelwit geworden voor menigeen, diep in de polders wonend, die eens een avond je gezellig uit wil zijn of b.v. het een of andere door de radio bekend geworden orkest in le venden lijve wil zien. Want ook dit kan men hier regelmatig beleven. Waar muziek is, is vaak goede muziek of iets karakteristieks. Werkelijk, met zijn Coolsingel, die 's avonds met een moderne verlichting en een rijk ge varieerd spel van lichtreclames wat doen die diepe kleuren het toch goed, zoowel op heldere als donkere avonden zulk een vroo- lijken en grootsteedschen indruk maakt, kan Rotterdam aan veler verlangens en smaken voldoen. De Coolsingel is een interessante manifes tatie van Rotterdamsche energie, die blijk baar door niets kan worden lamgeslagen. Wat er op en om voor bijzonders kwam, ontstond in een crisistijd. Het werk in de havens lag gedeeltelijk stil, maar' desondanks werd er aangepakt, met een blik op de toekomst. En wie zou niet wenschen, dat deze toekomst een goede is In ieder geval zal de Coolsingel met zijn hypermodem bedrijf in die toekomst een belangrijke rol spelen Gisteravond heeft in het Oostelijk Zwembad te Rotterdam de Rotterdamsche dames-zwem- club haar onderlinge wedstrijden gehouden, die een groot succes zijn geworden Fel is er op de verschillende nummers ge kampt en rijkelijk is de jeugd beloond, want het Bestuur had voor tal van prijzen gezorgd. Een verrassing was, dat Annie Minkhorst als no. 1 voor Ietje Mol op de 100 M. rug aantikte. Jammer was, dat zij werd gediskwalificeerd, omdat zij een keerpunt niet juist nam. ""slagen luidden als volgt 10U M. borstcrawl1 R. van Veen, 1 min. 8 se5óJ, Soetekouw, 1 min. 12,2 sec. 100M. rugslagl I. Mol, 1 min. 22,2 sec. (A. Minkhorst, 1 min 21,4 sec. werd gediskwalific.) 100 M. schoolslagl J. Groenendijk, 1 min. 26,6 sec.2 J. Bern, 1 min. 29,2 sec. 25 ¥vvrojeuSliig (8~10 Jr.) 1 L. Slagt, 22,5 sec. 2 N. Schroder, 25 sec 25 M. vrije slag (11—i2 jr.) 1 M. Snoek, 35,1 sec. 25 M. schoolslag (8—lo jr.) j M_ Albers, 27,2 sec.2 C. de Melker, 27,6 sec.3 A. v. d. Gejti, 27 7 s6C. 25 M. schoolslag (11—13 jr.) j. Nagelkerke, 21,6 sec.2 M. Lmnenhoek, 24,7 sec.3 A. Bree, 25 3 s6C. 50 M. schoolslag (dualmeet Boskoopsche en Rotterdamsche dameszwemclub)(i4_i6 jr.) 1 S. Ellerbroek (Boskoop), 46 sec.2 A. de Regt (Boskoop), 46,4 sec.3 N Bannet, 47,9 sec. 25 M. borstcrawl, 11 "Jry Luf, 17,2 sec.; 2 T. Röckener, 17,5 sec 3. L. van Lis, 18,6 sec. 50 M. borstcrawl (dualmeet Boskoopr. d z.) 14—16 jr. 1 H. Kriens. 36 sec.; 2 S. v. d. Ree, 36,6 sec. 3 J. Nagelkerke, 37,2 sec, 25 M. rugslag (11—13 jr.) 1 B. Groenendijk, 18 sec.2 H. Dolkman, 20 sec 50 M. rugslag (14—16 jr.) 1 G. de Hooge, 40,8 sec.2 H. v. Polfliet, 45,8 sec. Popduiken om Wilton-wisselbeker1 R. Don- gelman, 24,6 sec.2 A. Timmermans, zo,ö sec. 25 M. borstcrawl (1316 jr.): 1 B- Kamstra, 17 sec.2 E. den' Ouden, 17,2 sec. 50 M. borstcrawl (niet-wedstrijd, zwemsters boven 16 jr.) 1 B. Kerkmeester, 36,6 sec.; 2 Falandt, 37,9 sec. 3 W. Soetekouw, 40,1 sec. 50 M. schoolslag (niet-wedstrijd-zwemsters) 1 R. Dongelman, 43 sec.; 2 M. Landwehr, 44,8 sec Familie-estafette, 3 X 25 M. vrije slag1 tsm Groenendijk, 46,2 sec. 2 fam. Van Veen, 48,1 sec.; 3 fam. Van Polfliet, 48,2 sec. Waterpolo BoskoopR. Z. C. IV 03. De solisten bij het Rott. Philharmonisch Orkest op 6 November a.s. zijn: Else Rijkens in Pijper's „Fêtes Galantes" en Hendrik Rijn bergen in Dresden's Vioolconcert (onder lei ding van den componist). Het orkest speelt Saul en David, toongedicht van Johan Wage naar en eenlge fragmenten uit Mendelssohn's Sommemachtstraum. worden als uitsluitend bezit van den Dedrijts- voerder, omdat de sociale Inslag niet over het hoofd gezien mag worden. De middenstander van thans dient veel meer te weten en te kunnen, te beschikken over voldoende geldmiddelen, om geordend te staan tegen grootbedrijf en coöperatie en uit te nutten, wat door de overheid is opge bouwd. Buiten organisatieverbani zal men niet meer kunnen, omdat deze de middelen aangeeft en de leiding om aan de in de Ves tigingswet gestelde eischen te kunnen gaan beantwoorden. Spr. eindigde dan ook met een geestdrif tige peroratie, om tot de K.J.M.V. toe te treden. Nadat rector Beune nog een opwekkend woord had gesproken, werd er gepauzeerd, waarna gelegenheid bestond tot vragen stel len. Onder de aanwezigen merkten wij o.m. op de heeren W. Bleijs, namens den Bond van de K.J.M.V. in het bisdom Haarlem; J. van Iersel, namens den R.K. Werknemenden Mid denstand, en C. J. A. Lokin, als vertegen woordiger van den R.K. Middenstand. Morgen, Vrijdag, worden alle jonge mid denstanders des avonds om kwart voor negen in de groote zaal St. Rosalia, Leeuwenstraat 33, verwacht, dus ook jonge middenstanders op kantoor, grootwarenhuis, ambtenarij, enz., leden van de K.J.M.V. en senioren van de sportbeweging. De zeereerw. heer Henri de Greeve zal spreken over: „De veroverings actie der Katholieke Jonge Middenstanders." Onder de voordeelen verbonden aan Ihet lid maatschap van „Het Wit-Gele Kruis" is de Ziekenhuisverzekering zeker niet het geringste Deze verzekering, die noodzakelijker is, dan welke verzekering ook, biedt den leden te gen lage premie, algeheele vergoeding van of groote tegemoetkoming in de kosten bij ziekenhuisopname. Wij verwijzen naar de in dit nummer voor komende advertentie. Onder auspiciën van het Comité „Katholiek Rotterdam" is gisteravond in den daktuin van „Atlanta" het Jonge Middenstandscongres begonnen met een rede van den heer H. E. van den Brule voor de Jonge Zakenmidden. standers over „De Vestigingseischen". Namens bedoeld comité sprak dr. A, M. Kleipool den wensch uit, dat dit congres zal slagen omdat het van zoo groote beteeken's is. Het komt ook onder de jongeren aan op een hecht organisatieleven, waarbij ieder een werker en propagandist moet zijn en des noods zich een offer moet weten te getroos ten. De jongeren hebben een goede kans, mits ze met enthousiasme bezield zijn en goede leden zijn van de organisatie. "Vervolgens sprak rector L. Beune, onder wiens leiding deze drukbezochte bijeenkomst stond, zijn dank uit voor de sympathieke cn royale medewerking van het Conté, om vervolgens de bedoeling van het driestedeu- plan uiteen te zetten. Door zijn taak in het ,,net van organisaties" te begrijpen, kan de jonge middenstand er toe medewerken gees telijk. en stoffelijk het aanschijn der wereld met behulp en de genade van den H. Geest te hernieuwen. Spr. aarzelt niet te verklaren, dat in een tijd als deze de Katholieke jonge middensOïh- der, die zich buiten zijn standsorganisatie houdt, tegen de groote problemen niet opge wassen zal blijken te zijn. Hij behoort zijn taak diep aan te voelen, vooral in de groote steden. Aandacht, belangstelling, onbaatzuch tige offervaardigheid is zijn plicht. De oor zaak van den weinigen uitgroei is juist gele gen in het niet aanvoelen van de hooge op dracht, 'door het kerkelijk gezag aan do K.J.M.V. gegeven. Vervolgens kwam het Tweede-Kamerlid, de heer H. E. van den Brule, aan het woord over „De Vestigingseischen". Rede H. E. van den Brule. Spr. schetste allereerst de historische ont wikkeling van de taakopvatting van den mid denstand in het verleden. De oorzaak van deze wet wortelt in de positie van den mid denstand. Jarenlang heeft de middenstand ge dacht, dat hij maar het best poogde op eigen kracht zijn zaken op te Douwen en uit te breiden. Die gedachte kweekte zeer sterlc aan het individualisme bij den middenstand. Al zal die noodzakelijk blijven, toch is het echter ondergeschikt aan het gemeenschaps leven. Het Is misschien voor een groot aeel de crisis geweest, die een stimulans werd om tot de oplossing van het middenstandsvraag- stuk te komen. De gedachte won veld, dat de overheid maatregelen moest treffen om tot een gezonde ordening te komen. Maar de taak van de overheid moet beperkt blijven tot het scheppen, van regelen, waarbij de leiding gevende ideeën van heit geobdende bedrijfsleven dienen uit te gaan. De midden stand wil zijn de distribueerende, de produ- ceerende groep in de samenleving, die reke ning heeft te houden met de gemeenschappe lijke belangen, daaraan zijn taak toetst en zich aldus in het groote gemeenschapsbelang inlascbt. De jongeren hebben een mooie -oeping te vervullen. Zij zullen de voortrekkers kunnen worden. De Vestigingswet heeft men te zien in het raam, van wat op dit oogenblik practisch voor den middenstand is tot stand gekomen, een drietal wetten, n.l. die op de verbindendver klaring van ondememersovereénkomsten, van collectieve arbeidsovereenkomsten en die be treffende de vestiging. Deze drie we'vten grij pen in elkander. Want een goede werking van de Vestigingswet is b.v. niet uenkbaar, los van een zich houden aan de overeengeko men loonen., Spr. doet een greep terug naar een jaar of vier geleden, toen de middenstand zijn ondergang tegemoet scheen te gaan. In die dagen durfde de middenstand het noofd op te steken en in zijn saneeringsprogmm klonk een beroep op de overheid tot het *reffen van maatregelen tegen de beunhazerij, tegen de toenemende vestiging, voor bescherming tegen het grootbedrijf. Vele moeilijkheden zijn overwonnen moeten worden, om de leden van oude principes af te brengen. Maar de wetgever is tot helpen bereid ge vonden. Er is een wet tot stand gekomen, welke bedoelt 't peil van den middenstand te verhoo gen en een eind te maken aan de ongebrei delde vestiging door het stellen van eischen. Zij bedoelt dus uitdrukkelijk, wat op clit oogenblik bestaat intact te laten. Spr. lichte voorts eenige punten nader toe en wees erop, dat het bedrijfsleven aan den minister moet vragen, do geformuleerde eischen bindend' te verklaren. De V estigxngs- wet is goed, omdat de verhoudingen heel anders zijn dan 30 jaar geleden, toen menig een geslaagd is zonder zakelijk inzicht of kennis, met Weinig geld. Van boven af zijn evenwel ^onomische inzichten doorgedrup peld. Hef '75si*^£ kan ook niet meer gezien Bestuursmutaties en overneming van De Philanthroop. De N.V. Eerste Rotterdamsche Maatschappij van Verzekering tegen Ongevallen, dochter maatschappij van de Nationale Levensverzeke ring-Bank N.V., heeft het bezit verkregen van het overwegend deel d.er aandeelen van de N-V. Algemeene Verzekering-Maatschappij ..De Philanthroop", welke daardoor in het concern van de „Nationale" wordt opgenomen. In ver band daarmede wordt het Hoofdkantoor van „De Philanthroop" binnenkort van Bolsward naar Rotterdam verplaatst. In de gisteren gehouden buitengewone alge meene vergadering van aandeelhouders der Eerste Rotterdamsche zijn de volgende besluiten genomen, verband houdende met de hierboven bedoelde uitbreiding van het concern: Tot directeuren van de Eerste Rotterdamsche werden benoemd de heeren J. Thieme en A. W. M. Odè, tot dusver adjunct-directeuren van deze maatschappij, zoomede de heeren Mr. J. Alingh Prins en T. Schrader, directeuren van „De Philanthroop". Vervolgens werd, met ingang van den datum, wqarop de nieuwe Statuten van de Eerste Rot terdamsche van kracht zullen worden: op hun verzoek eervol ontslag verleend als directeuren aan de heeren Dr- M. Niemeyer, Dr. A. O. Holwerda en Mr. L. S. ten Have, die met ingang van bedoelden datum tot commissa rissen werden benoemd; op hun verzoek eervol ontslag verleend aan de commissarissen, die tot dusver als zoodanig in functie waren, t.w. de heeren Mr. Aug. Phi lips, Phs. van Ommeren Jr., E. P. de Monchy Rzn., Mr. P. Rink, Mr. W, M. vap Lanschot, Ir. A Plate, Paul den Tex, Dr E. van Weideren Baron Rengers, J. A. C- de Koek van Leeuwen en Mr. H. C. Hintzen. We staan tegenwoordig eenvoudig voor niets meer. We vijzelen een Maasbrug op, nemen ons voor een Delftsche Poort te ver rollen, gaan een tunnel graven en zijn lang zamerhand zoo blasé geworden, dat we een en ander als de meest eenvoudige zaak van de wereld zijn gaan beschouwen. Het zijn allemaal karweien, waar Rijk of Gemeente met hun millioenen achter zitten. Doch dat een particulier zijn scheefgezakte huis weer recht laat zetten voor een bedrag, hetwelk toereikend zou wezen om een ndeuw huis te bouwen, dat is in Rotterdam nog niet voorgekomen. 't Zal je gebeuren, dat je met goed fatsoen geen soep meer kunt serveeren, omdat ze in normale porties opgediend over den ranid van het bord vloeitwijl het huis is scheef gezakt! Dat was den laatsten tijd het geval met de villa op no. 104 aan den Hoflaan. De eigenaar vond het zonde van zijn huis, waar hfj zoo aan gehecht was en er moést Iets gebeuren, wilde hij niet de kans loopen vandaag of morgen niet eens meer zjjn badkuip te kunnen betreden. Want over een verzakking van 30 c.M. binnen een kort tijdsbestek moet men niet te licht denken! Hij nam deskundigen in den arm, maar hun becijferingen voor het recht zetten van de villa wezen uit, dat voor hetzelfde geld een nieuw huls kon worden neergezet. Toch ver koos de eigenaar de rechtzetting. En deze is nu zoo goed als geschied. Leerlingen van de Middelbaar Technische School hebben er een geweldige dosis practi- sche ervaring bij opgedaan. Want zij zijn het geweest, die onder leiding van de ingenieurs J. de Ruyter en P. M. Blanken, bijgestaan door eenige geschoolde vaklieden, het karwei hebben opgeknapt. Maandag en Dinsdag zijn zij doende geweest, de villa met behulp van vijzels in de lengterichting weer horizontaal te zetten en gisteren is men begonnen het zelfde overdwars te doen geschieden, daar 't verzakkingsproces naar twee zijden plaats greep. „Zouden we liever niet wat whiskey tot morgen bewaren?" „Geen sprake van, ik kan morgen wel weer beter zijn". De officieele opening van de tentoon stelling in het Museum Boymans. Niet minder dan een tiental zalen in het Museum Boymans is ontruimd om er het werk in tentoon te stellen van Jakob Smits. Men kan zeggen, dat alle belangrijke schilderijen van dezen te Rotterdam geboren kunstenaar aanwezig zijn, zoo gul hebben de eigenaars tij delijk van hun bezit afstand gedaan. De ex positie geeft dan ook een zeer volledig beeld van dezen tot heden in Holland vrijwel onbe kenden meester. Onbekend was Jakob Smits. Toch had zijn naam niet vergeten behoeven te worden. De heer Hannema herinnerde eraan in zijn inlei dend woord op de openingsplechtigheid. Slechts weinigen van de duizenden bezoe kers, aldus Spreker, die den drempel van het oude Museum Boymans hebben overschreden, zullen een blik geworpen hebben op het pla fond, dat sinds 1883 de vestibule siert. Hadden zij dit wél gedaan, dan zou hun althans de naam bekend zijn van den kunstenaar, die nu door een uitgebreide tentoonstelling hier ge- eerd wordt. Want het is Jakob Smits, in 1856 uit Roomsch-KathoUeke ouders in de Maasstad geboren, die in zijn jeugd deze allegorische decoratieve schildering vervaardigde. "Voor zijn tendenzen uit dien tijd is dit werk typeerend. Weinig is er echter in te vinden, dat zou doen vermoeden hoe stout zijn evolutie zou worden. De heer Hannema herinnerde er dan aan, dat Rotterdam mijfi groote zonen op het ge bied der schilderkunst zelden duurzaam heeft weten te boeien. Pieter Hoogh ging naar Delft en Breitner 2% eeuw later naar Amsterdam. Smits rijpte eerst na 1886 in de Antwerpsche Kempen, de toendertijd eenzame en afgelegen streek met een ongerepte natuur en een dood arme bevolking, grenzend aan het land, waar Vincent van Gogh zijn eerste inspiratie onder ging. Rotterdam zag hem nimmer terug; geelJ zijner belangrijke scheppingen was hier ooit meer in het openbaar te zien; ja. zijn naam zelfs raakte in volslagen vergetelheid. Eerst aarzelend, velerlei invloeden verwer kend, strijdend met de materie, ontstaat vooral na 190Q de reeks van ztjn meesterwerken, die hem, volgens spr., terecht tot één der grootste figuren der Belgische schilderkunst stempe len. Zijn visie is nimmer klein, zijn voordracht zeer eigen en treffend. Een stoere kracht spreekt uit zijn landschappen en figuurstuk ken. Jakob Smits' innerlijk wezen was reli gieus, uiterlijk was het wars van alle dogma's. Miskenning en waardeering, geldzorgen en betere dagen wisselen elkaar af in dit rijk en fel-doorleefde bestaan, dat in 1928 voorgoed een einde nam. Dezen kunstenaar wederom de plaats te ge ven, waarop hij ook in ons land recht heeft, is het doel van deze tentoonstelling. De ge dachte daartoe kwam bij den heer Hannema op, toen hij in 1935 te Mol bij de Smits-herden king de aldaar ingerichte expositie zag. Dat deze tentoonstelling in Smits' geboortestad mogelijk was, danken wij aan de groote mede werking van de Belgische musea en verzame laars, die zonder aarzeling aan den oproep tot bruikleen gehoor gaven. Spr. is ervan overtuigd, dat voor velen in Nederland deze tentoonstelling een openbaring zal zijn. De voorzitter van „Kunst van Heden" te Antwerpen, de heer Erique Mistier kreeg ver volgens het woord en sprak er z\jn vreugde over uit, dat er eindelijk gelegenheid was het werk van Smits in een groot ensemble te too- nen. Het klinkt ongelooflijk, dat daartoe tien jaren moesten verloopen na zijn dood, maar dat het werk zoo langzaam ingang vond ligt aan de omstandigheden en gaat buiten de kunst om./ Na jaren van miskenning zijn in België de musea en verzamelingen voor Smits opengegaan en spr. noemde hier den naam van Francois Franck, die hem als kunstbe schermer mede den weg heeft gebaand. Spr. eindigde met dankwoorden tot de in richters van deze tenoonstelling. Ten slotte sprak burgemeester Droogleever Fortuyn. Alvorens over te gaan tot de opening van de tentoonsteling voelde de burgemeester de behoefte dank te brengen voor de medewer king aan deze tentoonstelling ondervonden van Prof. Dr. A. H. Cornette, hoofdconservator te Antwerpen, die ook voor den catalogus de uitstekende inleiding schreef, van Dr. J. Muls en van Hipolyte Daeye, Spr. wees dan op het merkwaardige feit, dat Smits, in België sinds lang geëerd, hier een vreemde is gebleven. Door deze tentoon stelling kan de kennis omtrent dit oeuvre worden verrekt. Hier werkten België en Neder land samen aan den roem van een schilder, dien zij mogen deelen. Hiermede verklaarde de burgemeester de tentoonstelling voor geopend. Voor de plechtigheid was zeer veel belang stelling. Uit België kwamen mevrouw de we duwe Jakob Smits; Prof. Leo van Puyvelde, hoofdconservator van het museum te Brus sel; Prof A H Cornette, Dr. Jozef Muls, de Vlaamsche schilders: Walter Vaes en Hipolyte Daeve- de verzamelaars van den Bosch en ui 1 -x Antwerpen. Verder waren er de amlzoenscommandant, majoor Motké, direc teuren van de stedelijke musea te Amsterdam, narecht en Eindhoven; voorzitter en direc- P° van de Rotterdamsche Academie, de voorzitters van den Kunstkring, de Rotter damsche Kunstenaarssociëteit en R. 33, leden van de Commissie voor het Museum Boymans, veie raadsleden en kunstenaars. Er ls echter een enorme voorarbeid aatf vooraf moeten gaan. Hoe kon het anders? Eerst zijn een dozijn boorpalen, die een draagvermogen van onge veer 40 ton hebben, in den grond gedreven/ voorzien van speciale koppen met ruimte erin voor de vijzels. Daarop kwamen, onder de muren, betonbalken te rusten. Door middel van korte dwarsbalken, welke door de muren gewerkt moesten worden, kwam langzamer hand de geheele vil'la los van de oude fun deering te staan. En vervolgens werden dwars onder dit raam van betonbalken vier stalen onderslagbalken bevestigd, waarbij men niet vergeten mag, dat alles in kruipende of lig gende houding moest geschieden. Hoe moeilijk en tijdroovend het karwei was zal men begrijpen als men weet, dat ongeveer 60 kubieke meter grond moest worden weg- gegraven, waarbij, om de eerste ruimte to maken gebruik moest worden gemaakt van...: een vuiinisblik. Beton kon nu en dan alleen gestort worden meteen kolenschop. Op fluitsignalen is nu de villa millimeter na millimeter weer recht gezet. Het ergste is thans voorbij. Maar een hulde aan de uit voerende ingenieurs en aan de leerlingen van. de M. T. S. is zeker nu reeds op haar plaats/ De 13-jarige v. Lange, wonende Bajonet straat is gisteren op den Schiedamsehen weg door een auto aangereden. Met een hersen schudding is de jongen opgenomen in het ziekehuis aan den Coolsingel. Aangiften van 3 November. BEVALLEN: L. de Wit—v. d. Tol d. A„ -WijkensAndreas d. S. H. Kuipers—v. Bee.c d. G. Holtrop—Daams d. J. da Jongv, Vuuren z. D. Vermaal:—Izarin z. H. Riet dijk—Wildeman d. M. J. W. Stahl—v. d/ Buuse z. J. Koster—Romljn d. D. C/ual'.— Lugtenburg z. J. T. PullensMosneuvel z. C. i* DoodewaardSpanjersberg d. W. Schuitema—Blok d. M. L. Bal—v. Vliet B. Hoogendijkde Jong z. G. Boers—v. d, Krogt d. P. Grashoffv. Altenburg z. P. E. Dleleman—de Regt d. T. Harmscn— Jonker d. J. H. No'lteein 't Veld d. GEHUWD: J. A. Auss'ems jm. 26 en W. Ma- rechal jd. 25 K. Baumgarte jm. 24 en C. T. Dingemanse jd. 24 - C. J. Bouwens jm. 30 en P J. van der Tas jd. 21 J. van Dorp jm. 30 en F. Spel jd. 24 A. M. A. Godschalk jm. 32 en G. P. Twigt jd. 30 K. J. Heerema jm. 31 en G. J. van Wagenlngen jd. 27 J. H. Henne- kes ges. 29 en P. Röser ges. 34 B. J. Hoog- steder jm. 22 en J. M. Corbeau jd. 23 J. B. Kaasjager jm. 23 en H. Hazejager jd. 18 Kz Kegel jm. 32 en C. M. Kramer jd. 24 S. A. Kerkhof jm. 20 en E. Schoonhoven jd. 17 P, J. T. Moerman jm. 27 en J. Douma jd. 27 G. J. van der Neut jm. 24 en J. Burk jd. 24 D, Roetman jm. 26 en M. A. Tempelman jd. 24 C J. Rotteveel jm. 24 en C. de Jong jd. 21 J. G. Schuit jm. 22 en M. J. C. Waakop-Reijers jd. 23 J. A. Sinke jm. 22 en H. van Erkelens jd. 19 M. de Wilde jm. 23 en H. Schreuder3 m' 21 J. Breure jm. 19 en G. van Emmerik jd, 20 K. Leenman jm. 27 en W. A. Hoogendoorn jd. 30 J. Rupke jm. 28 en W. F. M. do Oude ld 30 C J. Visser jm. 26 en J. C. A. Krop- mans jd 28 C. M. de Vrijer jm. 28 en J. M„ van der Valk Jd. 20 D. Weemg jm. 24 en E. W. Rünbende jd. 22 M. van dor Werf jm. 25 en M. Bronkhorst jd. 22 F. F. van IJsseldljk lm. 26 en R. van Noort jd. 26 A. H. Jonkman ges. 26 en M. J. H. van Baaien jd. 22 A. W. Blonk jm. 23 en L. Verbaas jd. 30 N. Goedhart jm. 28 en E. den Dekker jd. 19 R. J. Hol jm. 23 en B. W. T. Hieltjes jd. 33 H. J. Hutsman Jm. 32 en K. Kaak jd. 23 B. T. Kars jm. 28 en J. Kunst jd. 28 J. van der Most jm. 27 en M. Kruijthoff Jd. 27 H. v. Nikkelen Kuüper jm. 28 en M. J. Hendriks jd. 20 C. Riem jm, 25 en A. van de Velde jd. 19 G. Roetvekl jm, 20 en C. M. Boomsluiter jd. 22 A. van Tielen jm. 29 en C. Oerlenians jd. 22 P. G. Ver- cruijsse jm. 43 en F. Böhmer jd. 38 D. "Ver- straten jm. 25 en A. Postulart Jd. 23 Visser wedr. 34 en A. H. Flaes ges. 34 -.1, IV VloemanH Jm. 24 en J. E. Moelin»? jd. 25' 'M- K. Bou'aewljn jm. 2l en J.M. VerScmvor T9 W. L. Claris jm. 31 en K. D. den BrqjbeudL, 26 P. Kleinschmidt jm. 29 en D. Walboom jd, 21 A. J. N. C. Korner jm. 28 en J. G, van Laer jd. 20 J. M. E. van Lien jm. 25 on E. j, Hoogervorst jd. 27 J. van der Maas jm. 33 en W. Schippers jd. 33 J. Molendijk jm. 25 en C. Blok Jd. 24 G. P. Roos jm. 29 en J. C, Jagt jd. 23 A. Veenendaal jm. 27 en P. S, Kooiman jd. 25 P. J. H. Verbeek jm. 26 en P, Sperling jd. 30 E. H. van Waardenberg jm/ 27 en J. C. van der Beek jd. 20. OVERLEDEN: W. Vis man v. T. v. V.ijmen 73 j. A. de Man wedr. v. S. v. d. Linde 57 J. A. v. Velden man v. A. Kamerbeek 67 j. J. Visser ongeh vrouw 87 j. P. J- Buskop wedr. v J. C. Marks 79 j. G. Willems ongeh. vrouw 86 j. H. L. de Haas wede. v. j, Schreu- telkamp 87 j. M. van Vuuren wede. v. H. Lagenlijk 68 j. J. G- Crone man v. A. Pete-s 38 j. a. de Wtl man v. J. van Beveren 79 j. M Elenbaas wede. V. P, Reekers 61 j. J, Meerkerk d. 11 J. L. L. Hornemann man v, E. Huisman 66 j. De gemeentelijke Commissie voor den B- steun heeft van B. en W. toestemming ver kregen tot het organiseeren van een huis- en straatcollecte ten behoeve van kleeding, schoeisel en dekking aan ondersteunde en tewerkgestelde werkloozen. Blijkens de cir culaire, welke thans op groote schaal wordt verspreid, Zal de collecte worden gehouden, op Woensdag 10 November a.s. Ingezetenen die hun gave reeds nu en rechtstreeks bij de Commissie willen stortetïT worden aangera den zulks te doen op de girorekening 147350 ten name van het Gemeentelijk Bureau voor Sociale Zaken. In dit verband wordt er de aandacht op gevestigd, dat blijkens de laatste beslissing van den Minister van Sociale Zaken, 25% van het in eigen gemeente ingezamelde be drag als vaste uitkeering aan onze gemeente wordt uitgekeerd. De Commissie vertrouwt dan ook, dat zij, die het kunnen doen, uit medegevoel voor den nood van den medeburger, hun gave zoo ruim mogelijk zullen offeren. ct-jV:' .■.O;;-.'.. ;.v .-VlO.,:' Drie brieven tegelijk tikt een nieuw model schrijfmachine, waarmede te New York demonstraties werden gege ven. De 3 machines zijn zoodanig met elkander verbonden, dat wanneer op de eene machine getikt wordt de 2 andere machines meetikken.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1937 | | pagina 2