Bij Pater Sengers' 50sten sterfdag- 4 VRIJDAG 5 NOVEMBER 1937 De priester, wiens naam en faam I nog steeds voortleven in tal. looze Rotterdamsche geslachten SfSiw. «o«ht aoor Nadlt3V&T* had teHVr^?de menschen altijd te Hjpen in hun eigen doen en laten en stootte - af, al moest er dan eens een standje gegeven. Zoo was hij ook als biechtva er. Achter het schot op de galerij in de oude Wljnhavensche kerk, waar zich zijn biecht stoel bevond, kon men kinderen zien knielen naast personen, die niet bepaald kerksch kon den worden genoemd. KONINKL. VER. TAPIJT- FABRIEKEN. Omzetten blijven stijgen. Netto-winst 1936-37 ƒ467.230 (ƒ18.938). KRONIEK. Zestig jaren. COMITÉ „HERLEVEND ROTTERDAM". Terugblik op de actie. R. R. C. „FEIJENOORD' BURGERLIJKE STAND. OYERSCHIE. BEVOLKING. VLAARDINGEN. •t Waa Zaterdagavond 5 November van het in ar 18S7 de n°e sPaarzaam verlichte oude Wiinhavensche kerk verlaat Pater Sengers zijn boven, onder het orgel gelegen, biechtstoel, ■yj-gg en afgemat sloft de goede man naar zijn op de derde verdieping der pastorie gelegen hamer, waar kort daarna e'en beroerte hem overvalt. De dokter acht den toestand ernstig. Ve laatste H.H. Sacramenten worden hem toegediend. In den nacht van 6 November des nachts te half twee overleed hi). Bij het lezen van deze regelen zal memgeen van de oudere Rotterdammers, heusch niet alleen katholieke stadgenooten, voor zijn geestesoog weer zien oprijzen de figuur van den man, die in zijn dagen wel een der meest populaire figuren van Rotterdam is geweest. De mare van zijn dood schokte talloos velen. Zijn uitvaart en begrafenis trok een belang stelling gelijk men maar zelden ziet Voorafgegaan door eenige honderden Con- greganisten en gevolgd door een stoet van 23 volgrtjtulgen trok de lijkwagen over de Wijn haven en Leuvebrugsteeg via den Schiedam- schedijk, Korte Hoogstraat, Hoogstraat, Goud- sche Wagenstraat en Goudscheweg onder het droef gebeier van de klokken van alle in het centrum der stad gelegen kerken naar het kerkhof. Overal langs den weg stond een dichte haag van menschen, zooals bij een ko ninklijken tocht. Hier en daar was er geen doorkomen aan. Bi) het passeeren van den lijkstoet zag men allen eerbiedig groeten, er- Wijl hier en daar de menschen neerknielden niet alleen roomschen, maar ook andersden- van een priester, die in de dertig jaren van zijn priesterlijken arbeid bjj voorkeur niet dien ko- Pater J. F. Sengers S.Jeerste directeur 'der in 1858 gestichte Maria-congregatie van de Wijnhaven, jiinklflken weg volgde, doch dien men kon zien in de sloppen en stegen van Rotterdam's oude havenbuurt, weldoende rondgaand en in zijn milde menschehliefde iedereen helpend, die op zijn goed hart een beroep deed. Dat, vijftig jaren na zijn dood een halve eeuw, waarin Rotterdam sneller heeft geleefd dan ooit en zooveel van zijn oude gedaante verloren heeft de persoon van Pater Sen gers nog steeds blijkt te leven in de herinne ring der oudere en in de overlevering der jong ste generaties, dit feit alleen al moet ons overtuigen, welk een zeer bijzonder mensch deze populaire Rotterdamsche Jesuietenpater is geweest. 17 ij leeft voort in velerlei anecdoten. Er zijn over hem nog tientallen anecdotische levensbijzonderheden in omloop, die kloppen met hetgeen dadelijk na zijn dood over hem .werd opgeteekénd om dit voor het nageslacht te bewaren. Die historische anecdoten zijn van bijzondere waarde, omdat zij, beter en duide lijker dan welke beschrijving ook .precies doen zien en begrijpen, wie Pater Sengers is ge weest. Een van de bekendste is wel, dat toen de Pater op een dag door den Schildersteeg kwam en daar een jongen zag, wiens pantalon nog nauwelijks dien naam verdiende, naar een der bij hun waschkuipen staande vrouwen ging en haar vroeg: „Moeder, is dat jouw zoon?" Als daarop een bevestigend antwoord kwam en hij van de vrouw hoorde, dat ze geen geld had om een nieuwe te koopen, stopte hij haar een rijksdaalder in de hand. ,,Hier, koop daar maar een broek voor je jongen voor„Maar, eer waarde, ik ben protestant". „Nou, dan koop je een protestantsehe broek", was het ant woord van den lachend doorloopenden pater. Hoewel hjj er zelf zeer sjofel bijliep, winter «n zomer hetzelfde kon hp niet zien, dat het anderen aan kleeding óntbrak. Menig nieuw kwam fU-' dat voor hem zelf bestemd was voordat „-b,i een of anderen stakker terecht. het altaar of in 2°rgen had doorgebracht aan trok hij er op dfuk.ke;n biechtstoel, en Stegen doorkruip uaJ*™- Hingen of smalle trap'ief„ ln kelderw0 opklauteren. Overal zocht ÏTZ zolderkamers of stoffeliJken nood. geestelijken Hij was de groote vriend der arbeiders en de weldoener der armen. Dank zij den ^ort- durenden financieelen steun van vele beter ge. situeerden kon hij, hoe arm hij zelf ook was, zeer veel goed goed. Dikwerf kon men hem zeer veel g f. ur van de havenarbeiders tijdens het midden vinden. Dan aan de Boompjes m het werk, naar vroeg hp naar den stand Qf kinderen en de verdiensten naar vrou gn raad Wist daar tusschendoor altijn Met zij a groote kennis van het menschelijk hart, wist hij soms merkwaardige resultaten te bereiken. In de penitenties, welke hij op legde, zocht hij steeds ook het middel te geven om niet meer te hervallen in de zonde welke men hem beleed. Zoo was het in die dagen in sommige beroepen nog schering en inslag om op Zondag te werken. Een schoenmaker, die hierover met Pater Sengers sprak, kreeg tot penitentie om de verdienste van zijn arbeid op Zondag aan zijn knecht uit te keeren. Het heeft nog maar een paar Zondagen geduurd, toen was de verkeerde gewoonte al verlaten. Een ander maal kreeg hij een ruwen zeebonk bij zich, die heel wat op zijn kerfstok had. Die kreeg-tot penitentie de opdracht om, wanneer hij weer binnenkwam, iemand mede te brem gen, die nog erger was dan hijzelf. Op een goeden avond zwaar gestommel op de trap, welke naar de galerij van de kerk leidde. Pa ter Sengers komt uit zijn biechtstoel om te zien, wat er aan de hand is. „Ja Patej-, zegt een van het tweetal, dat blijkbaar aan het ba- keleien is geslagen, hier -heb je er nu een, Pater, die nu nog erger is dan ik. En hp is er nog protestant ook bp!" Zoo doen nog steeds vele anecdoten over Pater Sengers de ronde en versterken den indruk, welke in de katholieke Rotterdam sche traditie van dezen even merkwaardigen als bp zond eren man is bewaard gebleven. Zijn Maria-congregatie de eerste Katholieke Actie. Maar zeker zou de kring van families, waar in zijn herinnering nog zoo sterk voortleeft, nooit zoo talrijk zijn geweest, indien Pater Sengers ook niet was geweest de eerste direc teur van de in 1858 door den toenmaligen pas toor van de Wijnhaven, Pater Henriet S.J., hier ter stede opgerichte eerste Maria-Con- gregatie voor mannen. Als wij in Rotterdam naar een beginpunt zoeken voor de later zoo gelukkig en zoo breed over heel de stad uitgegroeide katho lieke actie, dan doen wij, gelooven wij niet onverstandig met dit te zoeken bij het eerste reveil dat door Pater Sengers met ztfn Ma ria-congregatie onder de katholieke mannen van Rotterdam is gewekt. De geweldige toe loop uit alle deelen der stad naar deze door Pater Sengers geleide bijeenkomsten demon streert dit al voldoende. Nog voordat de Congregatie één jaar be stond, was het aantal leden al gestegen tot 556 en binnen twee jaar telde men 1069 con- greganisten, welk getal in den loop der vol gende jaren nog eenige honderdtallen hooger is geworden. De toeloop was zoo groot, dat de Wijnhavensche kerk nauwelijks voldoende plaats meer bood. Tot degenen, die in het eerste jaar hun op dracht deden, behoorde ook de toenmaals oud ste inwoner van Rotterdam. Jacob Former. Hp was 101 jaar oud, toen hp in 1858 zijn op dracht deed, ondersteund door twee priesters. Als milicien had hij onder Napoleon gediend en had nog den vreeselpken tocht naar Rus land mee gemaakt. Zijn oude strijdershart deed het goed zich thans te kunnen scharen in het keurkorps van de Hemelkoningin. Zeven jaar later stierf Former in den hoogen ouder dom van ruim 108 Jaren en werd plechtig door zijn mede-congreganisten begraven. Een der eersten, die zich onder de Maria- vaan schaarde, was ook de later zoo beroemd geworden aalmoezenier van de Indische mili tairen in Atjeh, Pastoor H. C, Verbraak S.J. Als een onderafdeeling van de Maria-con gregatie werd reeds in 1858 onder het patro naat van den H. Stanislaun door Pater Sen gers opgericht een jongelingsvereeniging, wier allereerste taak het was onder leiding van den eveneens zeer bekenden Broeder Koster Bir- ken te zorgen voor de opluistering der kerke lijke plechtigheden maar tevens ook de gods dienstige en cultureele vorming der jongelui op het oog had. Deze Stanislaus-vereeniging is dan ook te beschouwen als de eerste katho lieke jeugdorganisatie van onze stad. Pater Sengers haalde zpn duizend katho lieke mannen niet iedere week bijeen en deze kwamen niet, storm en koude en vermoeienis sen trotseerend, iedere week trouw naar de Wpnhaven, om slechts gezamenlijk te bidden en Maria-liederen te zingen. Neen Pater Sen gers' congregatie was voortdurend een levend centrum van katholieke a.ctie ook naar bui ten. Heel veel werk, dat later door speciale vereenigingen van allerlei aard werd overge nomen, werd reeds verricht in deze model-ver- eeniging van Pater Sengers. Hij wist zijn man nen te bezielen met den geest van een vurig, moedig maar ook daadwerkelijk geloof. Pater Sengers op den preekstoel zijn man nen toesprekend en aanvurend en Pater Sen gers, de vriend van de armen, in de krotten en stegen van Rotterdam, het was een en dezelfde. Tal van instellingen in zijn congre gatie droegen het stempel van zijne sterke persoonlijkheid. De invloed, welke van dezen eenvoudigen maar heiligen priester op het katholieke leven van Rotterdam is uitgegaan, is moeilijk te schatten. Duizenden mannen heeft hij weten te vormen tot vurige katholieken, ver vuld met den echten geest van het katholie ke leekenapostolaat. Datgene, wat de eigen lijke doelstelling der Maria-congregatie is, heeft hij hier in Rotterdam op zeldzaam suc cesvolle wpze in een volksbeweging onder de katholieken van dien tijd weten te verwezen lijken. Daardoor heeft hij duizenden gezinnen met den echten katholieken geest bezield en de streng-geloovige generaties, die daaruit weer zijn voortgekomen, zij zijn ook de rijke vruchten van zijn arbeid geweest, getuige de nog immer zoo spontaan aan den dag treden de bewondering voor dezen man. Vijftig jaar zijn er nu voorbij gegaan sinds zijn dood, maar Pater Sengers leeft nog in Rotterdam, hij leeft voort in zijn duizenden geestelijke kinderen en kleinkinderen, die nu ongetwijfeld met dankbaarheid in het harte terugdenken aan den man, die zoogoed het ware christendom heeft begrepen n.l. om alles voor allen te worden. I Herinneringsplechtigheid. Een eerste herdenking van den SOsben jaar dag van het overlijden van Pater Sengers heeft reeds Dinsdag 26 October 1.1. plaats ge vonden in de congregatievergadering van den Westzeedijk, waarbij de huidige directeur Pater Jos. M. Ex S.J. de groote figuur van den eersten directeur heeft belicht. Zondag 7 November zullen om 2 uur in de kapel van het R.K. Kerkhof de Zielenvespers worden gehouden. Dit is nog een stichting van Pater Sengers ,een traditie van reeds meer dan 60 jaren. Op Zondag 14 November zal in de kerk aan den Westzeedijk, waarheen deze congregatie na de opheffing van de Wijnhaven werd ver plaatst, des morgens te kwart voor- achfc een H. Mis met algemeene H. Communie worden gehouden uit piëteit voor Pater Sengers, voor alle overleden directeuren en leden dezer Man nen-congregatie. Aan het jaarverslag over 1936-1937 der Ko ninklijke Vereenigde Tapijtfabrieken te Rotter dam, ontleenen wij het volgende: Het verheugt ons, te kunnen mededeelen, dat de resultaten van dit jaar aanmerkelijk gun stiger zijn dan in de voorafgaande jaren. De in ons vorig jaarverslag geuite verwachting, dat de door de Regeering op 26 September 1936 getroffen monetaire maatregel gunstig op ons bedrijf zou werken, is bewaarheid geworden. Onze binnenlandsche omzetten waren niet al leen in geld, maar ook kwantitatief belangrijk hooger dan in het vorig jaar. Bij de betere verhouding van onzen gulden tot die der buitenlandsche valuta's, kon onze export eveneens niet onbelangrijk toenemen. Kapitaalsreductie. Door aankoop van 500 gewone aandeelen ad 500 onzer vennootschap, tegen gemiddeld on geveer 33,5 pet., konden wij hierop een koers winst behalen van 166.160. Wij stellen voor, deze aandeelen in te trekken en het geplaat ste gewone aandeelenkapitaal te verminderen met 250.000 tot 1.000.000. De exploitatiewinst over 1936-1937 bedraagt 1 382.393 Agio op ingekochte aandeelen 166.160 548.554 81.323 gingen tot verhooging van onze productiekos ten, die, het zij hier nog eens opgemerkt, in ver gelijking met naburige tapijtproduceerende lan den, zeer hoog zijn. Met waardeering mochten wij constateeren, dat de Regeering den tijd nog niet gekomen acht, de contingenteering van tapijten op te heffen. Wij betreuren het echter, dat met name de invoer van cocostapijt en -looper op het einde van het vorige jaar geheel is vrijgegeven, het geen door ohs niet in het belang wordt geacht van de cocostapijtindustrie hier te lande. Wij hopen, dat onze Regeering de contingenteering van dit artikel opnieuw onder de oogen zal willen zien. Aan de toelichting op de balans ontleenen wij het volgende: De grondstoffen werden opgenomen tegen inkoopsprijzen, voor zoover gekocht na 26 Sep tember 1936, en, voor zoover nog grondstoffen aanwezig waren van vóór dien datum, tegen den inkoopsprijs, verhoogd met het depreciatie percentage. De marktprijzen van onze grond stoffen waren op den balansdatum over het al gemeen beduidend hooger dan die, welke voor de waardeering golden. D.e fabrikaten zijn ge waardeerd, met inachtneming van het boven staande, tegen kostprijs en in bijzondere ge vallen lager. De reserve voor dubieuze debiteuren en ach terstallige posten achten wij ruim voldoende. In verband met de huidige internationale toe standen geschiedde de waardeering van onze be drijven in Frankrijk en Britsch-Indië op Uqui- datiebasis. De afschrijving op gebouwen, machi nes en patenten bedraagt Er blijft dan een winstsaldo van 467.230 Wij achten ons voorstel tot uitkeering van di vidend uit de gewone bedrijfswinst alleszins ge wettigd, doch meenden tevens, mede in verband met de extra-winsten uit hoofde van de deva. luatie en den inkoop van eigen aandeelen, 316.160 te moeten afzonderen op een rekening Buitengewone Reserve, als stootkussen tegen verliezen bij een eventueelen omslag van de conjunctuur. Het resteerende, groot ƒ.151.069, stellen wij dan voor, als volgt te verdeelen: af lossing van amortisatiebewijzen (by 30.000, 6 pet. dividend op pref. aand. 60.000, 5 pet. dividend op gewone aandeelen 7 „00, 5 pet. dividend op buitengew. aandeelen 1-250, dividendbelasting van 91,250 is 9.170. Het daarna nog resteerende bedrag, groot 648, stel len wij voor naar nieuwe winstrekening over te boeken. Onze buitenlandsche bedrijven, in het bijzon der onze onderneming in Britsch-India, konden het afgeloopen jaar met een voordeelig saldo afsluiten. Onze fabriek in Frankrijk ondervond den druk van den economischen toestand ai- In verband met de internationale toestanden achten wij het van groot belang, ons Dij de waardeering van ons bezit in de buitenlandsche ondernemingen te bepalen tot de waarde, welke by liquidatie zou gelden. Om tot deze waarde te komen, stellen wij voor, de in de vorige ja ren voor dit doel gevormde bedrijfsreserve, groot 224.059, aan te wenden voor afschrijving op genoemd actief, waarna dit op de balans voorkomt met 89.739. Stijgende omzetten in 't nieuwe hoek jaar. Met betrekking tot het loopende boekjaar kunnen wij mededeelen, dat de omzetten in le eerste drie maanden zoowel in geld als in kwan titeit een verhooging ten opzichte van die van het vorig jyar laten zien. Mede in verband met de uitbreiding van de algemeene werkgelegenheid, waartoe ook onze onderneming, zy het in bescheiden mate, het hare kon bijdragen, meenen wy het loopende jaar met optimisme tegemoet te mogen zien. Uitsluitend in deze vergrooting der werkge legenheid zien wij op den duur een verhooging der algemeene koopkracht, daar, zooals wy ook elders kunnen waarnemen, hierdoor het gezins inkomen beduidend hooger wordt. Met groote klem moeten wy echter waarschuwen tegen po- eerst naar LINKS, aan naar RECHTS uitkijken vóór u oversteekt, en.... even uw beurt af wachten. (Neem lie ver een latere tram de auto van Eerste Hulp- dan den dienst".) „Wat Is Rotterdam veranderd", zeggen de menschen. Het is waar, er is in de laatste zestig jaar meer veranderd dan in eeuwen daarvoor. Er is wel geen stad in ons land waar zooveel gewijzigd is. Als er een Delftenaar of Schoonhovenaar of Dordtenaar (om maar enkele te noemen) die omstreeks 1800 geboren en in 1880 gestor ven was, eens opkeek, zou hij zeker beduusd staan, maar hij zou de kern van zijn stad nog terugvinden. Hij kende den weg nog en zou veel oude plekjes, oude winkels en namen terugzien. Maar stel je dat nu eens voor van een Rotterdammer. Die stond absoluut als een kat in een vreemd paMiuis. Geen straat ongewij zigd en haast geen huis onveranderd. Waar water was nu groote straten, waar land was nu water. Overal eindelooze straten en huizenblokken, om van de Maas en de havens maar niet te praten. En dan het ver keer! Ook de menschen. In zijn tijd zoo'n knus onderonsje van allemaal van geslacht op ge slacht rasechte Rotterdammers, die bijna al len elkaar kenden en waar haast ieder huis zijn geschiedenis had van vader op zoon. Ze noemden de stad dikwijls een groot dorp. En nu een wereldstad! Het is waar, ook hij had de stad zien groo- ter worden. Het inwonertal was van 50.000 tot 125.000 gestegen. Maar nu: 600.000 en wat is daarbij overgebleven van de rasechte Rot terdammers. Nadat in 1880 kort na de debacle van Pin- coffs heel de stad in zak en asch zat, zoodat de toen grootsch opgezette havenplannen ge heel dreigden te mislukken, kwam er daarna een on gedroomde opleving. De oude Rotter damsche energie kwam weer boven, er was arbeid te over, maar geen arbeidskrachten en van alle kanten van de „eilanden" stroom den de boeren naar de stad waar de loonen hoog waren en hét leven zooveel begeerlij ker leek. Het was een ware invasie. Groot- sche plannen werden uitgevoerd, de havens werden uitgebreid, het was een gouden tijd .fih overal werd. geld verdiend. En toch klaagden ze; want menigmaal werd de verzuchting gehoord dat voor een „schip" alles gedaan werd, maar voor de burgerij niets. Rotterdam was een prachtige stad om geld te verdienen, maar geen woonstad meer. En velen die hier zoo goed geld verdiend hadden, trokken weg. Veelal naar den Haag, wat feitelijk de aanleiding was voor het bou wen van de Z. H. E. spoor die in 1904 ge opend werd. In druk is verschenen het verslag over de werkzaamheden van het Comité „Herlevend Rotterdam". We vinden daarin een overzicht van al hetgeen door het comité is gedaan om gedu rende de eerste maanden van dit jaar de ma chine van het Rotterdamsche leven weer op gang te brengen en vervolgens een beschou wing over de resultaten. Het uitvoerend comité acht de resultaten der actie, zooals die in het cijfer van ruim 1.000.000, tot uiting komen, alleszins bevre digend. Hier en daar is echter de opmerking ver nomen, dat bezwaarlijk is vast te stellen, of al deze aankoopen en werkzaamheden uitslui tend als een gevolg van de actie zyn te be schouwen. In dit verband dient te worden opgemerkt, dat het Comité natuurlijk be zwaarlijk controle kon uitoefenen, doch dat van de inzenders der antwoordkaarten mag worden verwacht, dat zij geen normaal werk of normale aankoopen (dus werkzaamheden, welke zonder de opwekking toch op dat mo ment zouden zijn geschied, of aankoopen, die zonder de actie toch op dat oogenblik zouden zijn gedaan) hebben opgegeven. Bovendien is het van verschillende belangrijke posten uitdrukkelijk gebleken, dat zij inderdaad het uitsluitend gevolg waren van de actie. Ten slotte staat het vast, dat tal van als gevolg der opwekking bestede bedragen om ver schillende redenen niet werden opgegeven. Het uitvoerend comité acht het dan ook vol ledig verantwoord om met een cijfer van on geveer 1.00Ü.000, rekening te houden. Het comité heeft ook verschillende opga ven ontvangen, waarin melding werd ge maakt van de aanstelling van nieuw perso neel. In de periode, waarover de actie heeft geloopen, valt een beteekenende daling van het werkloosheid-cijfer te constateeren; deze daling mag natuurlijk slechts voor een zeer gering deel op rekening van de actie worden gesteld, doch het verschijnsel is mede een duidelijke aanwijzing, dat het juiste tijdstip voor- de actie gekozen werd. Het gunstige resultaat is in hoofdzaak te danken aan drie factoren: a. de naam, onder welke de actie is ge voerd, is gebleken een zeer gelukkige keuze te zijn geweest. „Herlevend Rotterdam" is in den loop van enkele maanden een slag woord geworden; b. de symbolische machine op het Caland- plein heeft de actie midden in de publieke belangstelling geplaatst; c. de tijdsomstandigheden zijn, gezien den omslag van de conjunctuur in gunstige rich ting, bevorderlijk geweest voor het welsla gen. Naast dé practische resultaten mag echter de psychologische werking der actie, als zijn de van wellicht nog grootere beteekenis, ze ker niet onvermeld blijven. Ongetwijfeld mag het niet uitsluitend aan de bemoeiingen van. het comité worden toegeschreven, doch .H,.» Bij zijn vijf-jarig jubileum als minister van buitenlandsche zaken van Polen werd overste Beek door verschillende instanties gehuldigd. Tijdens het aan bieden van een huldeblijk aan den jub ïlaris (links) door een delegatie van het ministerie van buitenl. zaken. Dat bleef jaren doorgaan, zoodat er eigen lijk nog maar twee soorten van Rotterdam mers waren: „geimporteerden en geëxpor- teerden" waartusschen de oude „rasechte" heel in de verdrukking raakten. Door al die honderdduizenden met hunne behoeften werd het verkeer zóó groot, dat de oude knusse stad met de gemoedelijke nauwe straatjes er heel niet meer op inge richt was en zoo kregen we het nieuwe stads beeld. En dat alles in nauwelijks zestig jaren! Het is wel de moeite waard om daar eens even bij stil te staan en misschien voor het jongere geslacht eene openbaring. FAX. in de algemeene stemming te Rotterdam is den laatsten tijd een wijziging ten goede in getreden; bij velen is het vertrouwen in de toekomst van Rotterdam en van het eigen bedrijf teruggekeerd. „Herlevend Rotterdam" is bij deze kentering in de Rotterdamsche sfeer stellig een beteekenende factor geweest. En deze zich wijzigende stemming heeft mede op de practische resultaten der actie invloed geoefend; velen, die reeds lang met plannen rondliepen, hebben die thans tot uitvoering gebracht. Zoo is er dus een wissel werking geweest, welke het algemeen be lang ten goede is gekomen. Naast de hierboven genoemde factoren mag zeker niet onvermeld blijven, dat een gun stig resultaat niet te bereiken zou zijn ge weest zonder de van alle zijden ondervonden medewerking. Wat de financiën betreft, aan subsidies en bijdragen werd ontvangen 5.016,00, aan rente werd gekweekt ƒ2,55. Totaal der ont vangsten 5.018,55. De uitgaven zijn als volgt te specificeeren: Drukwerk 1.873,17, Rad Calandplein 1.596,35, Bezorgkosten en porto's 413,29, Kosten secretariaat 787,16, Diverse uitgaven 188,37. Totaal der uitgaven 4.858,35, zoo dat een batig saldo resteert ten bedrage van 160,21. Uit dit saldo dienen nog enkele kleine uit gaven te worden voldaan. Het daarna overblijvende bedrag wordt met het oog op mogelijke verdere werkzaam heden van het comité voorloopig in kas ge houden. Mocht het voor dit doel niet noodig blijken te zijn, dan zal het aan de Gemeente, die na een eerste bijdrage groot 500, een verdere subsidie ad 600 als sluitpost vo teerde, worden gerestitueerd. De actie naar buiten, welke ongeveer vier maanden heeft geduurd, is in April geëindigd. Indien mede door deze actie bereikt is, dat de neerslachtigheid van een deel der burgery veranderd is in eenig meerder optimisme; indien menigeen, die Rotterdam nog slechts in een donkere wolk zag gehuld, tot de over tuiging is gekomen, dat er thans lichtpunten zijn waar te nemen; indien de overtuiging heeft post gevat, dat door niet bij de pakken te blijven neerzitten, door meer werk te ge ven, door te koopen wat men noodig heeft, het kleine rad dér machine in staat }s het groote rad niet alleen in beweging te brengen maar ook te houden, waardoor „de machine weer draait" en blijft draaien, dan kan het comité met voldoening op zijn arbeid terug zien. Het kan dan alleen nog den wensch uitspreken, dat de opleving en herleving van de werkstad Rotterdam zal voortgaan en voortduren en dat de werkloosheid spoedig en snel moge blijven afnemen. In de laatstgehouden vergadering van het comité heeft de burgemeester namens het college van B. en W. den wensch kenbaar gemaakt, dat het Comité „Herlevend Rotter dam" nog niet ontbonden zou worden, doch met het oog op verdere ons nog onbekende plannen zou blijven voortbestaan. Het uitvoerend comité heeft zich gaarne bereid verklaard ook anderen arbeid, waartoe het geroepen zou worden, ter hand te nemen en van het comité mag een zelfde bereidheid worden verwacht. Moge verdere arbeid tot uitvoering komen in een „Herleefd Rotter dam". Herdenking 10-jarig bestaan. Zooals wij reeds mededeelden herdacht de R. R. C. „Feyienoord" op 1 November j.l. den dag waarop zij voor 10 jaar werd opgericht. Gisteravond is dit feit herdacht in het ge bouw „Palace" aan de Botersloot alhier. Alle Feijenoordleden en donateurs, benevens nog vele andere genoodigden hebben kunnen ge nieten van een zeer goedverzorgden avond. Het programma werd verzorgd door „variété Gerzee" waaraan o.a. medewerkten Alb. de Rooy, de Cavellis, Daan Hooykaas en veile anderen. De volle zaal igenoodigden gaf her haaldelijk door een uitbundig applajus van haar tevredenheid blijk. Voor het optreden van de variété-artisten, gaf Feijenoords voorzitter, den heer W. Rid derhof, in een kernachtig speechje zijn dank baarheid te kennen voor de vele gelukwen- schen, die dezer dagen zijn toegevloeid, waar na hij den Provincialen Oonsul van de N. W. U. den heer Loger, geelgeriheid gaf om namens de N..W. U. enkele woorden te spre ken. Deze memoreerde, dat Feijenioord in 10 jaar tijds is uitgegroeid tot ©an vereeniging, waarnaar heel Nederland thans opziet. On der het overhandigen van de oorkonde in verband met hat behaalde kampioenschap op den weg, alsmede van een blijvende her innering aan dit 10-jarig bestaan, besloot de heer Logger met te zeggen, dat de Feijen- oordrenners wel zorg ziulen dragen bij wed strijden op wag of baan, dat de naam „Feyenoord" niet wordt vergeten. Hierna volgde een huldiging van diverse Feijenoordrenners, o.a. B. Louwers, H. Ber- wers, J. Leeuwenburg, J. Saarloos, A. de Korver, B. v. Krimpen, Chr. Smits, J. v. d. Busche, Hennik en H. Hordijk, die in het af geloopen seizoen beslag op het een of andere kampioenschap hadden weten te leggen. De lustrumcommissie bestaande uit de hee- ren Tims, Veltemaar en C. Buitendijk, ontving na afloop met recht een extra hoera. Aangiften van 4 November 1937. BEVALLEN- A C. Heuser—Hendrikse z. M. R, v. Dongen—Thiermann z. J. Vogel—van Kesteren z. H. Bosselaarv. Munster d. P. M. de Beer—v. d. Dussen d. D. J. de Vos —Baas d, A. M Schot—Touw z. J. L. M. de GraafMelching d. - H, W. v. d. Hoff-Rolvers d. J. J. Grootenboer—v. Tilburg d. -- O.a. de Veer-Kelzer d. M. WUdeman^Borstlap z C. P. Breda—Groenevelt d. A. fapex— v'. Arnhem z. - B. R«sd«U-v. d Giessen s. - J. M HarderRijk z. A. A. Snijders—Euaer d. ONDERTROUWD: P. J. M. Benmk jm, 23 en J. D. Schoonhoven jd. 23, Spangonschekade 86a D Boer Jm. 21 en N. Overdulve jd. 21 Ho- vendaal 60 - M. J. v. Boxtel jm. 27 en S v. E(jk jd 21, Oosterstr 21b W. J. Engel jm. 26 en D. Krapels jd. 21 Schied.weg 259b P A y. d. Elik jm. 32 en M. Erkelens jd. 29, Cl. de Vnesel. 69b G. van Gent jm. 24 en G. v. Buuren jd. 21, IJsselmonde J. A. Groenewoud jm. 24 en W. S Groos jd. 27, L. Hllleweg 20a C. de Grijs jm 26 en A. v. IJperen jd. 21, Zwaanshals 143b J. 't Hart ges. 31 en J. C. C. v. Eijzeren ges. 30, Binnenweg 3b C. v. Helden jm 23 en M. Hoppema jd. 21, Rubroekstr. 137b G. Hoek jm. 30 en A. W. Gruterman jd. 26, Bergweg 270a T. Kalkman jm. 23 en W. Bokhoven jd. 23, Tweeboschstr. 73 A. Kokken Jm. 30 en P. Smeets jd. 33, Brielschelaan 228b J. S. Kop pers jm 21 en J. J. de Koning jd. 18, Dahliastr. 12c D. Kruidenier jm. 24 en M. E. de Kre(j jd. 22, Maarland 68 P. J. Laer jm. 26 en G. J. Jansen jd. 24, Insulindestr. 257b J. A. Lokken jm. 27 en C. H. Duran jd. 23, Dordrecht -C. J. H. Luesen jm, 26 en J. M. v. Commence Jd. 21, Goirle A. J. Neleman jm. 21 en J. A. Ver hoeve jd. 20, Hillegersberg R. de Roode jm. 36 en A. Verveen ges. 30, Willemstr. 8 F. C. Pais jm. 24 en C. v. Asten jd. 22, Haringpakker- straat 31b W. v. d Poel jm. 24 en E. Mos Jd. 17, Zuidhoek 91b P. Roos jm. 23 en T. Breddels jd. 21, Charl. Lagedijk 444 H. v. Vliet jm. 27 en A. M. v. Bentveld jd. 26, Jacob Catsstr. 94a G. v. Alphen jm. 28 en A. v. d. Driesche jd. 23, Adrianastr. 142b L. Baas jm. 22 en A. Dijkstra jd. 20, Oost Pietermanstr. 9 J. Berk hout jm. 26 en E. A. Bogaars jd. 26, Boschpolder straat 23b BE. Bode jm. 25 en T. J. M. van Veen jd. 27, Kreekweg 63 M. Boele wedr. 56 en E. Schorer wed. 51, W. Bujjtewechstr. 171c N. Bouwman jm. 36 en G. A. Paans jd. 33, Zwijndrecht F. J. Braun jm. 23 en G. Sinnema jd 20, Hclmerstr. 8b W. de Bruijn jm. 40 en L. v. Wuijckhuise Nortier jd. 26, Oranjeboomstr. 203 J. J. Gilliet jm. 22 en C. Niehot jd. 18. Bomstr. 28 C. H. J. Hoefsmtt ges. 46 en C. v. Hecke ges. 48, J. v. Geeistr 65a J. G. Hijge- raann jm. 23 en B. J. E. Lagerwaard jd. 23. W. Kruiskade 86a K. Kamp jm. 29 en J. Breuk hoven jd. 32, Bothastr. 61b W. J. w.- d-. Ruit jm. 29 en M v. Delden jd. 25, IJsclubstr. 54a S. Koeh jm. 28 en J. v. Toledo jd. 27, Doetinchem L. G. M. Turk Jm. 30 en J. R. Bodde jd. 26, Bevjerl.straat 2b T. N. Slegtenhorst jm. 25 en P. M. v. Rijn jd. 17, Aelbrechtssr. 16a P. G, v. d. Meijden jm. 22 en W. Smith Jd. 22, Bella- mystraat 25 A. J. Noman jm. 21 en N. A. Borremans jd. 19, Sehietbaanstr. 11a P. van Oosten jm. 26 en M. H C. Laenen jd. 24, Belle- voysr. 64a J. v. Opstal jm. 22 en N. Jansen jd. 20, V. Speijkstr. 99b J. Petrus jm. 28 en M. Rijsdyk jd. 20, Schiekade 141/3b J. G. Pieket ges. 23 en J. H. Waals jd. 26, Kameliastr. 29a J. P. Romeijn Jm. 28 en C. G. v. Ballegooijen Jd. 22, Zaagmolenstr. 29b A. de Ruijter jm. 24 en P. Huurman jd. 20, Zomerhofstr. 43b L. W. v. d. Schee jm. 24 en W. v. Damme jd. 26, Polderlaan 74a W. Schild jm. 33 en E. E. J. v. Steel ges. 43, Schoonb.weg 34a L. S«hal man jm. 27 en M. A. Retjnart jd. 27, Hoeksche- straat 4b P. J. H. van der Schoor jm. 27 en W. B. Veelenturf jd. 25, Zaagmolenstr. 174a C. Schulze jm. 28 en L. E. E. Spietsmacher jd. 32, Oudedljk 190a A. Stokhof jm. 21 en E. van Oorschot jd. 21, Waterloostr. 198a I. Swartberg Jm. 23 en S. v. d. Bovenkamp jd. 19, Mathen.l^an 399a L. Vermaas jm. 26 en G. Freling jd. 23, Zwederstr. 13a P. Visser jm. 29 en J. Bogaara jd. 25, Slaghekstr. 32b R. G. Visser jm. 35 en N. J. E. van der Bijl jd. 28, Puntstr. 41a J„ A. Wolffers jm. 32 en L. de Jong jd. 32, Leliestr. 15b D. Zwanziger jm. 23 en M. S. Fens jd. 27, Croosw-str. 21a H. J. de Zwart Jm. 27 en M„ W. de Haan Jd. 29, Blokmakersdwarsstr. 6a G H. v. Bergem jm. 26 en D. Langbroek jd. 22, Gr. Visscherjjstr. 82b A. W. Bock jm. 33 en M. Oosthoek jd. 29, Palestinastr. 68b E. Car- sten wedr. 30 en M. Pothof jd. 23, Oranjeboomstr, 65b A. C.. Comellssen jm. 32 en M. M. de Roo- ver jd. 28, Korte HUlestr. 7c J. H. v. Ieperen jm. 28 en M. J. van den Berge jd. 30, 's Gra- vendjjkwal 16b E. A. de Jager jm. 28 en L. J, M. van Uffelen jd. 24, le Staringstr. 8b G„ Maas jm. 26 en J. M. Bom jd. 27, Bloemkweekers- straat 28b M. N. Niemantsverdriet jm. 27 en W. C. v. Straalen jd. 25, Dordtsohestraatweg 831 A. Schaareman jm. 28 en P. Ridderhof jd. 26, Schippert: :tr. 49a J. M. Schutte Jm. 23 en M, M. Heij jd. 24, Zaagmolenstr. 125b J. Sics wedr. 59 en M. C. v. 't Hoff wed. 49, Goudsche- rijweg 113b L. Steenbakkers jm. 23 en A. Dek ker jd. 23, Heer Danielstr. 74b J. K. van der Stel jm. 29 en E. C. Bastiaanse jd. 29, Eindho ven D. Tuyi jm. 24 en W. M. Kros jd. 22, J. Kobellstr. 68 A Verweij jm. 23 en B. J. Heer- kens jd. 20, Br. Hilledijk 223b J. Vis jm. 34 en F. M. P. Schuurs jd. 29, Snoekstr. 7b C. B. v. Vijven ges. 39 en J. M. v. Katwijk ges. 28, La- vendelstr. 7a K. de Wit jm. 26 en A. Molendijk jd. 23, Verschoorstr. 27b J. H. v. Wijk jm. 24 en J. v. Stigt Thans jd. 21, Voorde 61. GEHUWD: J. J. Venis jm. 28 j. en R. Vuyk jd. 26 j. J. F. Wetstein jm. 25 j. en H, van Herwaarden jd. 24 j. J. van der Schalk jm, 27 j. en A. M. de Klerk jd. 26 j. OVERLEDEN: G. Trouwborst man v. A. M, Kooyman 68 j. D. Cijfer ongeh. man 73 j, M. v. d. Wel vrouw v. B, A. Need 75 j. A. Abbring man v. A, Kavelaar 64 j. A. W, v. d. Peppel vrouw v. A. de Koek 67 j. J. de Haay Stekelenburg z. 2 m. H. Kamerman man v. T. Voordendag 34 j. J. C. Recourt ongeh. vrouw 86 j. J. M. Kooyman ongeh. vrouw 64 j. P. W. v. Rijn geseh. vrouw v. B. W. Nieu- wenhuizen 45 j. P. Groeneweg ongeh. vrouw 28 j. M. L. Smit ongeh. vrouw 31 j. M, Roobol z. 5 m. BALDADIGHEID. Door een aantal jongelieden zijn dezer dagen ruiten ingegooid van liet nieuwe rioolgemaal aan den Rijksweg, terwijl ook nog andere bal dadigheden geconstateerd zijn. De politie heeft de schuldigen achterhaald en de ouders zijn verplicht geworden tot schadevergoeding. Aan alle ouders wordt in dit verband dringend in overweging gegeven er op toe te zien, dat hun kinderen niet dergelijke excessen begaan, want menigeen wordt er door gedupeerd en velen wordt ernstig overlast aangedaan. Den schoolhoofden is door den Burgemeester ver zocht hun leerlingen te wijzen op het voor* komen van deze straatschenderij, N Op 1 October 1937 telde Overschie 9938 inwoners, waarvan 4935 mannen en 5001 vrou-," wen. Gedurende de maand October vermeer derde het aantal inwoners met 4 en bedroeg dus op 1 November j.l. 9940, t.w. 4928 man* nen en 5012 vrouwen.' Gedurende de maand October vestigden zich in Overschie 80 personen, er vertrokken er 94. Door geboorte vermeerderde het aantal zielen met 23, door overlijden verminderde het met 5. WERKLOOSHEID Op 1 November j.l. stonden alhier Inge* schreven bij de Arbeidsbemiddeling 352 werk* zoekenden w.o. 7 vrouwelijke personen. Hier van waren 44 grondwerkers. Vorig jaar ston* den op 31 October 423 werkzoekenden inge schreven. DIENSTPLICHT. De burgemeester brengt ter kennis van be langhebbenden, dat in Januari de herkeurings- raad in eenige gemeenten zitting houdt. Da aanvraag moet worden gericht aan den voor zitter van den herkeuringsraad en zoo spoe, dig mogelijk aan dezen worden toegezonden aan het volgende adres: Aan den voorzitter van den herkeuringsraad, gebouw Departe ment van Defensie, Plein 4, 's-Gravenhage. De aanvraag behoeft niet op gezegeld pa pier te worden geschreven, maar moet wel gefrankeerd 'worden verzonden. Ik wou graag een glas water hebben ea de menukaart! j 4

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1937 | | pagina 3