m DONDERDAG NOVEMBER 1937 ITALIAANSCHE OPERA. Turandot. GOUDEN COLLECTANTEN. JUBILEUM. t, HET APOSTOLAAT VAN HET! H. MISOFFER. DE GELDKIST VAN DE R. T. M. Twee-en-een-half jaar geëischt tegen medeplichtigen. DE VOETBALPOOLS. "I PAARD OP HOL. RIJWIELDIEFSTALLEN. Gedreigd met in beslag neming van Engelsche bladen. DE R.V.S.-VERLOTING. AANRIJDING. MACHINISTEN-EXAMEN. RICHARD STAAB. „PRIMAVERA". Het belooft weer een sprookjestuin te zullen worden. VAN EEN TAFEL GEVALLEN. PROPAGANDA-VERGADERING R.K.V.V. „ACTIVITAS". Rede van ir. Hopster, voorzitter der R.K.F. V ondel-tentoonstelling. In de Erasmuszaal van de Gemeente bibliotheek te Rotterdam. OPLICHTER GEARRESTEERD. de vondel-herdenking. ffl -Ma- MARIAAL TRIDUÜM. J TRAMSTORING. KOFFER ONTVREEMD. BURGERLIJKE STAND. ROTTERDAM. HILLEGERSBERG- Het was voor de Maasstad alweer negen jaren geleden, dat Puccini's zwanezang er voor het (eerst en) laatst werd gezongen. In October 1928 n.l., toen de heer Arturo Borin zijn entree maakte als directeur der Italiaansche Opera, werd het fantastische werk, waarvoor mevr. de HondtVerhallen zich inmiddels ook veel moeite gegeven had, tot uitvoering gebracht. De componist was toen nog geen vier jaren dood (29 Nov. 1924). Sedert 1919 was Puccini al op zoek geweest naar een geschikten opera-tekst en in brief op brief had hij bij zijn librettisten Simoni en Adami er op aangedrongen, hem toch stof te leveren voor zijn compositorischen schep pingsdrang. Bij een zijner talrijke bezoeken aan Milaan, die Puccini van Torre del Lago uit ondernam, doorzocht men in encyclopae- dieën de halve wereldliteratuur zonder iets van zijn gading te vinden, 'n Half uur vóór het vertrek van Puccini opperde Simoni het idee, eens bij Carlo Gozzi te zoeken, een be kend fabeldichter uit de 17e eeuw. De naam „Turandot" klonk als een tooverspreuk door het vertrek en Puccini toog naar huis met de tooneelbewerking van Schiller van deze Chineesche legende op zak. Van het onaanzienlijk tooneelwerkje wisten de librettisten een draaglijken operatekst te maken en Puccini ging opgewekt aan den ar beid, eerst wat beducht voor Butterfly-her halingen maar spoedig door het groot ver schil van onderwerp en tijd dienaangaande gerustgesteld. De halve wereld bracht hij in actie om oude, heroieke, religieuze, keizerlijke en volksmuziek uit China machtig te worden en zelfs het Britsch Museum stond hem ter inzage af het eenige bestaande exemplaar van oude Chineesche rhythmiek. Intusschen overviel hem de verraderlijke kankeraandoening, die hem vroegtijdig ten grave sleepen zou. Puccini werkte alsof een inwendige stem hem tot spoed maande. Wel iswaar is zijn droeve voorspelling op den avond vóór de operatie te Brussel geuit: „De opera Turandot zal ten deele opgevoerd wor den en dan zal er iemand ergens voor het voetlicht treden en zeggen tot het publiek: bij deze plaats stierf de meester", in vervul ling gegaan maar eigenlijk heeft Puccini toch den luguberen wedloop met den dood ge wonnen. Want Franco Alfano heeft de slot scène kunnen voltooien naar de schetsen die de maestro reeds had ontworpen. En zoo beleefden wij gisteravond weer de verbeelding (in weelderige enscèneering met kostbare requisieten en costumes van zijde en goudbrocaat) en verklanking van de sage der wreede prinses uit het oude China, die alle pretendenten naar haar hand drie raad sels ter oplossing gaf op verbeurte van hun hoofd, doch in het eind na hevig-dramatische verwikkeling zich toch aan de „Liefde" ge wonnen geeft. Muzikaal munt het werk uit door een sterke eenheid tusschen de bloeien de orkestratie en de kleurige zangpartijen. En niet het minst deden de Italianen aan de compositie alle eer aan. Clara Jacobo, die in „Nabucco" een be scheiden voorproef van haar kunnen gaf, deed zich hier in de zware titelpartij als een bijzonder begaafde zangeres en bekwaam actrice kennen; terwijl haar partner Antonio Melandri, die den Tartaarschen prins Calaf creëerde, door voorname voordracht maar meer nog door een uitzonderlijk-fraai tenor geluid uitmuntte. Het stralende duo werd voortreffelijk ge secondeerd door: Andrea Mongelli, die den wanhopigen vader van den vermetelen prins had te beelden; Maria Laurenti, in de sym pathieke partij van Liu de slavin (hoe ge voelig haar smeekbee in I tot den prins om zich niet in het avontuur te storten!); en het komische trio Ping-Pang-Pong) achter wier maskers Melchione Luise, Giuseppe Marchesi en Amilcare Pozzoli schuil gingen. Zeer verzorgd was weer de koorzang; en het orkest onder de Vecchi gaf de exotisch geaccentueerde muziek, waarin ondanks Puc cini's toeleg toch nog wel een enkele remi niscentie uit vorig werk en niet alleen van de Butterfly doorklinkt, passend relief. Een kleine storing veroorzaakte in de groote scène van II het in onmacht vallen van een der figuranten op de volgepropte staatsie trap van het keizerlijk paleis, terwijl de booze prinses bezig was haar eerste raadsel op te geven. Doch men sloeg er zich goed door heen; en naar wij hoorden was de man, niet gewoon zoo'n zware helm te dragen, weer spoedig bij. De onbekendheid met het werk vond in Botterdam natuurlijk haar terugslag in een matiger belangstelling dan den opera's uit het vaste repertoire ten deel pleegt te vallen. Niettemin lieten de aanwezigen het terecht aan warmen bijval niet ontbreken. Woensdag 17 dezer Faust, Vrijdag 19 de Barbier van Sevilla. L. H. Op Zondag 14 November a.s. hopen de heeren A. v. Zoelen en J. v. d. Valk den dag te herdenken, waarop zij 50 jaar geleden lid werden van De Schoolpenning (thans Col lectebus) der parochie van den H. Antonius van Padua (Boschje). i rt It, De wekelijksche bijeenkomst van boven- igenoemd genootschap gaat Vrijdagavond a.s. niet door. President Roosevelt, glimlachend, temidden van de jeugd, verlaat het stem lokaal, nadat hij zijn stem had uitgebracht voor de burgemeestersverkiezingen I te New York, Op 28 Januari van dit jaar hebben drie ver dachten voor de rechtbank terechtgestaan, die op 1 October 1936 uit een wagon van.de R. T. M., die op het Handelsterrein stond, een kist weggenomen waarmede de N. V. Incas- scbank een zending van 6050.— aan zilver geld verzond aan de Coöperatieve Beetwor telsuikerfabriek te Puttershoek. Reeds toen was het gevoelen, dat slechts het eerste be drijf, van deze brutale diefstal was afgehan deld, immers er waren nog zooveel duis tere punten overgebleven, dat het onderzoek werd voortgezet. Wel had men de personen, die de kist weggenomen hadden, maar van het gestolen geld was niets gevonden en omtrent de wijze, waarop de gestolen kist vervoerd was bestonden slechts gissingen. Nadat een der verdachten, de 35-jarige spoorwegarbeider A. v. d. E. in hooger beroep door het Gerechts hof te 's Gravenhage was veroordeeld, heeft deze een brief aan de Officier van Justitie ge schreven, welke de justitie op het spoor bracht van nog twee personen, die aan den diefstal van de geldkist hadden meegewerkt. Deze, de 23-jarige lijnwerker J. L. V. en de 28-jarige chauffeur P. C. H., die beide in dienst van de R. T. M. waren en die thans gedeti neerd zijn, hebben hedenmorgen terechtge staan als verdacht van medeplichtigheid. Zij legden een volledige bekentenis af, waaruit bleek dat zij, met den reeds genoemden A. v. d. E. en diens zwager J. J: A. v. Bi. de af spraak hadden gemaakt de geldkist te stelen. De chauffeur had voor het vervoer van de kist de auto van de R. T. M. gebruikt. Hij was volgens afspraak naar de Parkkade gereden, waar hij BI. ontmoette, die de kist zou over nemen. Toen H. aan de Parkkade kwam, was BI. niet aanwezig en H. was doorgereden naar het Muilerterrein, waar V. op den wagen is gekomen. Terwijl men weer op weg was naar het Handelsterrein had men BI. in de Reederijstraat ontmoet en op zijn verzoek is H. eer met de auto naar een stil plekje van de Parkkade gereden, waar beide verdachten hebben geholpen aan het opladen van de kist op de fiets van Bi. die er toen, zooals uit het eerste proces bekend is geworden, mee naar den schoenmaker T. is gereden. Nadat in deze zaak de reeds eerder veroor deelden A. v. d. E. en J. J. A. v. B., als getuige waren gehoord, heeft het O. M., waargenomen door F. M. Wilbrenninck requisitoir genomen, waarin het O.M. uiteenzette, dat het aandeel van deze verdachte is aan te merken als mededaderschap en dat hun aandeel gelijk is aan dat van BI. die een gevangenisstraf van 2 jaar en 6 maanden gekregen heeft. Het O. M. elschtete gen ieder van hen een gevangenisstraf van 2 jaar en 6 maanden. De verdedigers, mr. C. J. de Vrieze vroeg voor V. een lichtere straf en mr. F. L. W. H. Goe- mans verzocht H. een voorwaardelijke straf op te leggen, Terwijl vanmorgen de bakker L. de Bruin, wonende Capelle a/d IJssel in het Jaffa bezig was zijn klanten te bedienen, sloeg plotse ling zijn paard op hol. Een lantarenpaal werd omver geloopen en door den schok verander de de wagen plotseling van richting en reed met paard en al het trottoir op, waar het beest werd gegrepen door M. v. d. Beek, wo nende Jaffa. Juist voordat het gebeurde had een 12-jarig jongetje de tegenwoordigheid van geest een kind van het trottoir weg te trekken, waardoor ongetwijfeld erger is voorkomen. Ten nadeele van C. G. wonende Calandstr. is voor diens woning een fiets gestolen. Nog is een fiest ontvreemd tennadeele van mej. B. H. S. wonende Noordsingel, welke fiets stond aan den Crooswijkschesingel. De directie van Van Ditmar's Courantenim port Kioskenondememing, N.V. is bij de centrale recherche op het Haagsche Veer te Rotterdam ontboden, naar aanleding van het feit, dat zij de importrice is van The Times, Daily Telegraph, Daily Mail, Daily Express, Daily Mirror en Engelsche Zondagsbladen, welke bladen de uitslagen van verschillende Engelsche voetbal-pools bevatten. De centrale recherche heeft medegedeeld, aldus de N.R.C., dat zij in opdracht van Den Haag handelt, door van Ditmar's Couranten import te waarschuwen, dat het wel eens zou kunnen gebeuren, dat alle Engelsche couran ten bij aankomst in Nederland op Waalhaven in beslag worden genomen, omdat er de pu blicatie in voorkomt van berichten omtrent uitslagen van voebtalpools, die in Nederland verboden zijn. Zij adviseerde de directie zich tot de redac ties van genoemde bladen te wenden in ver band met deze aangelegenheid, doch de di rectie meende, dat het nutteloos was om tot de buitenlandsche bladen een dergelijk verzoek te richten. In hoevrre de autoriteiten thans uitvoering zullen geven aan hun bedreiging, zal moeten worden afgewacht. 'Als zeehonden gefilmd moeten worden moet de camera-man die de opnamen toil maken, zeer voorzichtig te werk gaan, In een kuil heeft hij zijn instrumenten opgesteld, waarmede hij het leven der dieren in zee tracht vast te leggen. Trekking heeft plaats gehad. Woensdagmiddag had in een der lokalen van het voormalig Raadhuis ten overstaan van notaris mr. J. Leopold de trekking plaats voor de 8e R. V. S.-verloting. Alle 50.000 loten waren verkocht. De hoofdprijs, ter waar de van 100 viel op no. 1674l!; de tweettfe prijs, ter waarde van 50 viel op no. 38313 en de derde prijs, ter waarde van 25 op no. 27636. De trekkingsltjst is van Maandag 15 t/m. Zaterdag 27 November dagelijks tusschen 11 en 6 uur tegen betaling van 5 cent verkrijg baar aan het R. V. S.-secretariaat, voormalig Raadhuis, ingang Kaasmarkt 4. Gisterenavond om half 6 is de 50-jarige schipper E. Schot wonende Wolfshoek op de Veerhaven aangereden door een onbekend gebleven motorrijder. De man bekwam een beenwonde en een hersenschudding en is in het ziekenhuis aan den Coolsingel opgenomen. Zijn toestand is van dien aardj dat hij nog niet kon gehoord worden. De commissaris van politie van de 4de af- deeling verzoekt eventueelen getuigen zich te melden aan zijn bureau Oostervantstraat. Te 's-Gravenlhaige slaagde voor het diploma B de heer J. Edenburg alhier. De pianist Richard Staab is de laatste van de drie buitenlandsche pianisten, die we bin nen enkele weken in de Nutzaal hebben ge hoord. Hier geldt niet het lest-best. Hij is van de zelfde soort als de beide voorgangers: Reine Gianoli en William Hacker. Techniek en niets dan techniek. We hoorden van hem Sonate As-dus op 26 van Beethoven, Rhap- sodie g-moll op 79 en Intermezzo b-moll op 117 beide van Brahms en Sonatine fis- moll van Ravel. Werken van verschillende structuur in houd, en sfeer, maar daarvan was zoo goed als niets te merken, door het opmerkelijk gemis aan stijlgevoel, dat Staab in zijn voor dracht zoo sterk tot uiting bracht. Zijn spel is daarenboven hoekig en brokkelig. Hij trekt de composities uit elkaar, verdeelt ze in tal van onderdeelen, waarop hij dan af en toe den bijzonderen nadruk legt, door ze extra te accentueeren. Hij matigt zich verder allerlei vrijheden aan en speelt naar eigen inzichten, die geenszins zijn te verdedigen en heelemaal niet toe te juichen. De groote bindende lijnen gaan in zijn opvatting geheel verloren, zoo dat het verband dikwijls hopeloos zoek is. Wij willen gaarne erkennen, dat hij zijn taak serieus en vol toewijding vervult, maar het bleek ook hier weer, dat een solist er daarmee alleen niet komt. Naast technisch kunnen en daarop kan hij aanspraak maken is vóór alles en bóven alles noodig muzikaal begrip, artistiek sentiment en ge voel voor poezië. En daaraan juist ontbreekt zoo heel veel in het spel van dezen pianist. Een enkele maal weet hij even door klank- schoon en een zangerige kantilene te tref fen; een enkel maal ook krijgt men den pret- tigen indruk, dat de gevoelsmensch over den technicus zal zegevieren, maar die indruk wordt weer even spoedig door de volgende notenreeksen en klanken, zonder inhoud, geest en ook zonder kleurvariatie, verdreven. Ook Richard Staab heeft weer eens over duidelijk gedemonstreerd, dat noten spe len van een compositie, zelfs met de beste technische vaardigheid en mooi verzorgde schakeeringen, toch maar mechanisch klan ken-voortbrengen blijft, dat niet in staat is te boeien en te imponeeren. Daarvoor moe ten gevoel en hart die tonen bezielen en levend maken. En dit juist, we schreven het reeds, ontbrak en gaf ook die leegheid aan dit pianorecital. G. De plannen voor de 7e Bnimavera, de groote Bloemententoonstelling, weilke van 7 tot 18 April 1938 in onie staid wordt gehouden gaan groeien. De diverse commissies zijn ge vormd. De fdmancieele commissie is erin ge- sflaagd een bedrag bijeen te krjjgen als ga- rantie-fondis gelijk aan dat van de Gemeente Rotterdam. In verband hiermede kan erop worden ge wezen dat de Stichting Primavera nog nimmer gebruik heeft behoeven te maken van de ga- randeerende penningen. Dit te bereiken is heel moeilijk, als men nagaat dat er behalve de groote kosten van aanleg, reclame, ver makelijkheidsbelasting, verlichting, verwar ming, enz. den inzenders vergoeding per M2 moet worden gegeven voor hun inzendingen, daar het hen anders onmogelijk zou zijn om met hun in bloed getrokken planten te komen tentoonstellen. Voorts zijn ook de technische- en de reclame-commissie aan het werk geto gen. Het grootste werk komt aan de technische commissie, diie druk doende is de plannen van den heer HarMieb op de meest artistieke wij ze uit te werken. Het geheel komt in land schappelijke stijl, met diverse verhoogde pun ten, waar tusschendoor een beekje loopt, aan welks oevers diverse lelies alsook tropische en sub-tropische gewassen worden geplant. De 7200 M2 groote hal zal worden omge- tooverd in een sprookjestuin van ongekende schoonheid,. Het buiten-terrein wordt wedenrom een rotstuiin met waterpartij, waarin de rotsplan- ten-kweekens hun vroeg-bloeiende alpen- plantjes, groen-blrjvendie heestertjes en coni- De reclame-commissie heeft plannen haar campagne ditmaal veel verder uit te strekken in binnen- en buitenland dan zij de vorige jaren deed. De 4-jarige M. Ernst wonende Goudscheweg is in een pand aan de Van Reijnstraat van een tafel gevallen. Het meisje bekwam een gebro ken linkerarm en is per G.G.D. overgebracht naar het ziekenhuis aan den Coolsingel. Dezer dagen hield de R. K. V. V. „Activltas" te Rotterdam een propaiganda-dag, welke werd besloten met een bijeenkomst in de gezellen- zaal aan de Nanningstraat, waarvoor groote belangstelling bestond en waar de voorzit ter van de R. K. F., Ir. F. Hopster een be langwekkende propaganda-rede hield, waar aan wij het volgende ontleenen. Spreker' begon met de vraag te stellen, of het noodiig is propaganda te maken voor de R. K. sport? Och, we weten allen, dat de tjjd gelukkig voorbij is, dat de belangstelling van het sportlievend publiek alleen maar uitgaat naar de wedstrijden van het niebkatholieke kamp. In de 20 jaren van ons werken voor de principiëele sportorganisatie hebben we inder daad bereikt, dat men rekening houdt met en op de hoogte is van onze prestaties. En toch blijft het hard noodig om propa ganda te maken, immers als doel hebben wij ons gesteld het vormen van degelijke princi piëele katholieken en 'het middel wat wij daar toe aanwenden is de sport. Nooit zal bij ons, de sport het einddoel kunnen zijn. Ik mag wel veronderstellen, dat allen bekend zijn met het mandement, dat de Nederlandsche Bisschoppen, uitgaven in 1933 over de sport beweging en waarin gewezen werd op de zeer nadeelige gevolgen, die de neutrale sportbeiwe- ging meebrengt voor geloof en zeden. Met name werden genoemd de gevaren voor misver- ztuim en het gevaar voor gemengde verkeering. Hierop ging spr. uitvoerig in. Erger nog kun nen de gevaren zijn op zedelijk gebied, waaraan onze jongens en meisjes bloot staan in het neutrale millieu. En denk nu niet, dat wij als groep in de neutrale sportbeweging onze eischen zouden kunnen stellen. Ziet maar eens wat er ge beuren gaat, als de principieele organisaties moeten verdwijnen, zooals in Duitschland. Nooit zullen wij als katholieken ons kunnen vereenigen met het einddoel van de neutrale organisaties. Onlangs nog hebt u allen gele zen van het geval Bakhuys. Zooals u weet heeft de Venlosdhe vereeniging V. V. V., waarbij Bakhuys zich had aangesloten, zich gewend tot onze organisatie met het ver zoek zich bij ons te mogen aansluiten. De motieven van deze aansluiting waren duide lijk niet van principieelen aard. Hadden we V. V. V. moeten accepteeren? Het zou een geweldige reclame voor ons ge worden zijn. De Limburgsche vereenigingen zouden in één jaar zeker van alle financieel© zorgen bevrijd zijn. Ons landelijk elftal zou met Bakhuys als voetbal-ster zeker meer dan 12.000 toeschouwers getrokken hebben. Alle zakelijke motieven wezen in de rjchting van het accepteeren en toch hebben wij gemeend V. V. V. te moeten weigeren, omdat wij de sfeer van onze organisatie onder geen voor waarde willen vertroebelen. Geien wonder, dat de neutralen onzen, voor uitgang met leede oogen aanzien. Het is al leen jammer, dat de methode waarop van den overkant men tradht ons togen te werken nu jüist raiet altijd even sportief en koninkklijk is. Voorbeelden hiervan zijn er te over. Nu de K. N. V. B. na herhaalde pogingen van onze zijde alle samenwerking weigert, zijn wij verplicht den ecnigen weg be volgen, die ons openstaat n.l. te zorgen dat wij zelfstan dig, onafhankelijk van anderen kunnen werken. Reeds meer dan 10 jaar heeft de vereeniging Activitas op de bres gestaan om de katholieke sport in het Westen van Rotterdam te steunen en te bevorderen. Vele offers zijn in den loop der jaren 'gebracht door de leiders en leden van uw vereeniging offers, gebracht door per sonen, die door de bezieling met de gedachte aan bet hoogere doel van ons werk, daarin de kracht vonden steeds weer opnieuw -de zorgen, die op hun schouders gelegd werden en de tegenslagen, die zij ondervonden, te. kunnen dragen. Zorgt dat het werk van de leiders van Ac tivitas verlicht wordt. Begrijpt toch dat het tenslotte uw belang is of bat belang van uw kinderen, waarvoor gewerkt wordt. Geeft uw steun in welken vorm dan ook. Tot besluit voerde kap. Th. Hilhorst nog bet woord; met klem drong hij er bij alle aan wezigen op aan, hem te steunen om zoodoende te komen tot een bloeiend Activitas. Gistermiddag is de tentoonstelling, welke bij gelegenheid der Vondel-herdenking in de Erasmuszaal van de Gemeentebibliotheek al hier wordt gehouden, in tegenwoor digheid van vele vooraanstaande persoonlijk heden door Wethouder J. B. J. Ratté voor geopend verklaard, waarna de bibliothecaris, dr. F. K. H. Kossmann, een voordracht hield over Vondel's dichterschap. Wethouder Ratté noemde het op dit oogen- blik een interessant probleem, waarom alom in den lande Vondel wordt herdacht met een belangstelling, welke men misschien eenige jaren geleden voor Vondel niet aanwezig zou hebben geacht. Spr. aarzelde echter niet te verklaren, dat die belangstelling een verblij dend verschijnsel is. Het gemeentebestuur van Rotterdam heeft haar willen prikkelen en daarom besloten aan de rijpere jeugd op de scholen tegen het ein de van deze maand een kleine herinnering uit te reiken aan deze Vondelherdenking, een eenvoudigen leeswijzer met het bekende por tret en een citaat. Vervolgens begon bibliothecaris dr. F. K. W. Kossmann zijn lezing over Vondel's dich terschap. De naam van Vondel aldus spr. staat in c*> Nederlandsche letterkunde op de eerste plaats. Bilderdijk, hoewel in onze dagen wel licht onderschat, heeft hem zeker niet blij vend daarvan verdrongen. Wie daarna kwa men, groeiden op in een geheel andere we reld en kunnen niet hooger wenschen dan een eigen plaats naast en na Vondel. In vorm en klank heeft hij geschapen, wat sindsdien het Nederlandsche vers is. Voor hem was de dichtkunst niet een be haaglijk spel van verpoozing of bezinning, maar een werk van opbouw. Hij bouwde mee aan de 17e eeuw en zijn schepping is het voorbeeld van alle poëtische taalgebruik in het Nederlandsch geworden. Het verre verleden is nog altijd de oorsprong van ons bestaan en ons bezit, zoowel in het stoffelijke yts in het geestelijke. Wy moeten met historische belangstelling ons daarin ver diepen, om de gebeurtenissen en heldendaden te kunnen waardeeren. Een dichter zegt ons iets met woorden, die wij moeten verstaan. Wat hem bewoog moet ook ons bewegen. Dat alleen goed zou zijn, wat onmiddellijk aanspreekt is onjuist. Een gedachte kan eischen dat men haar eerst leert volgen, een klank, dat men aan zijn nieuwheid went. Bij Vondel staat de klank ons vaak nader dan de gedachte. Dat komt door de eeuwen, die ons van zijn gedachtenwereld scheiden, maar ook, omdat veel van zijn dichtwerk in derdaad klankenspel is. Dat behoeft als kun- stenaarswerk zeker nie.t het minste te zijn. Het kan, als .taalschepping, het machtigste kunnen en den zuiversten stijl openbaren. Maar het schijnt opzettelijk bedacht en de reden daarvan raakt ons niet onmiddellijk. De dichter van het onomwonden persoon lijke overbrugt gemakkelijk eeuwen en gren zen; hij spreekt van zichzelf tot den me e- mensch. De dichter van den bevallige^ e®A voud treft licht een gelijke gestemdheid, ui dadelijk aansprekende in gedachte of m is bij Vondel zeldzaam. Zijn persoon kon m:is- schien niet, maar wilde zeker n elf tot onderwerp "pemen. Zijn veria gen of le vensvreugde leeren wij nie zooals die van Hooft. Met natuurlijken eenvoud heeft Vondel enkele malen een algemeen menschelijk gevoel in verzen gevat, het heimwee naar de zorgeloosheid. Het zijn de Kleinere gedichten, waarin Vondel het naast naar ons toekomt en die het meest in staat zijn om ook geheel andere tijden zijn vol maakte heerschappij over taal en klank te laten genieten. Vondel heeft gedroomd van het groote hel dendicht als hoogsten kunstvorm, maar ook heJn..^. hoogste wensch te hoog. Dan schrijft Vondel de lange reeks bijbelsche en historische speleh, die zijn eigenlijk levens werk zouden zijn. Het treurspel was de voor hem bereikbare vorm, dien hij tot een eigen en persoonlijke volmaking bracht. Hij bouwde voort op den ernstigen tooneelvorm van zijn tijd en zuiverde dien naar zijn smaak. De klassieke Grieksche treurspeldichters waren daarbij zijn eenig en uitsluitend voorbeeld. Of hij den Griekschen vorm geheel juist ver stond, is een vraag op zich zelf; en evenzoo, of die vorm niet in zijn wezen vijandig is aan Vondel's christelijk geloof in Gods alwijze leiding van alle gebeuren. Met zijn eerstvol gende treurspelen, Gysbreght en ^a^hden, ter eere van zijn stad Amsterdam ïjn ge boortestad Keulen, is reeds da^e^Jie vol komenheid van Vondels tooneel bereikt. Hij heft zijn stof uit boven de gewone mensche- lijke verhoudingen. Zijn tooneel heeft met de Werkelijkheid niets gemeen. Zijn veI^ ™e![fn elk gezegde op tot een verheven uitspraak. Zijn figuren en hun taal zijn steeds die bovennatuurlijk; zii ziin verschijningen en hun spreken is mu ziek. En toch behandelen zij in die onwerke- liike sfeer het menschelijke en al te mensche- liike, alsof het daar geschiedde. Met heiligen eerbied onderzocht hij de geschiedenis en de gewijd® verhalen van den Bijbel om zijn stof ZOO zuiver mogelijk te bepalen. Niet de dich ter, maar alleen de Godheid schept menschen en hun lot. De taak van den dichter is: daar in de hoogere waarden doorvoelen en deze in meer dan sterfelijke afmetingen herbeleven. Hier voltrekt zich het treurspel van Von del, het noodlot in de betrekking tusschen hem en zijn volk. Want juist hier, in zijn le vens- en meesterwerk, treedt hij zelf als een belemmering tusschen zijn verzen en ons. Er bestaat een andere opvatting van het dichter schap die ons nader staat en er bestaat een andere vorm van tooneel. Willen wij Vondel's treurspel genieten, dan moeten wij vergeten wat eigenlijk voor ons de vertrouwde idealen van tooneelkunst zijn. Dan moeten wij ons vrij maken om Von del te zien en te hooren als een geheel eigen vorm. Laat ons trachten de 17e eeuw en ook de 20e eeuw te vergeten om alleen met hem te zijn buiten eiken tijd in een wereld, waar de volmaakte klank van zijn stem ons boven menschelijke aandoeningen verheft. Dat is moeilijk. Toch is ook de kunst van Johann Sebastian Bach herleefd en niet alleen voor kerkelijke Protestanten of muziekgeleerden. Vondel is de plichtgetrouwe priester van zijn eeuw en haar heerlijkheid, maar ook van het menschengeslacht en zijn tijdelijkheid, gezien in het licht van een hoogere moraal en een vertrouwend geloof. Hij kent als de erg ste bezoeking voor den mensch de opstandig heid, als de onwaardigste ongunst de onder drukking, en als grootste zwakheid de roeke- looze eerzucht. Deze waarden zijn toch wel voor alle tijden, en zij zijn Nederlandsch. Vondel is niet vergaan. Wij behoeven hem nooit te verliezen. Na deze lezing volgde een rondgang over de tentoonstelling. Op het bureau aan de Oostervantstraat la in bewaring gesteld de 33-jarige E. M. H., die langen tijd als vertegenwoordiger werkzaam is geweest op een effectenkantoor te Den Haag. Sedert Februari j.l. was hij echter ont slagen. De vertegenwoordiger wist echter dat meerdere cliënten van het Effectenkantoor in het bezit waren van premieloten, afkomstig van bedoeld kantoor. Wat deed nu de ex-vertegenwoordiger Hij bezocht deze cliënten en zeide dat de premie- loten ter controle moesten worden afgestem peld. Hjj zou de loten meenemen en over eenige dagen afgestempeld weer terug brengen. De loten kwamen echter niet terug, want de ex- vertegenwoordiger verzilverde de loten en stak liet geld in eigen zak. In Rotterdam heeft hij aldus een buit gemaakt van 100 gulden. Ook in andere plaatsen heeft hij echter ge opereerd. Verder is nog aan het licht gekomen, dat H. een aantal Witte Kruis-loten heeft ver kocht, die valsch bleken te zijn, In den Rotterdamschen Kunstldring. De Rotterdamsche Kunstkring geeft een Vondel-avond op Maandag 15 November a.s. in de Nutazaal met voordrachten van Jacque line Roy aards-Sandberg en muzikale mede werking van Joanna en Thea Diepenbrock. Het programma vermeldt liederen van Con- stantijn Huygens en van hedendaagsche componisten op teksten van Vondel. Verder pianowerken van Sweelinck. In de St. Franciscuskerk aan het Afrikaan- derplein gaf in de afgeloopen maanden de weleerw. pater Montfortaan Jos. Bonsel een. reeks conferenties over de Mariavereering. In aansluiting op deze conferenties zal thans een Mariaal triduum worden gehouden. Dit triduum, eveneens onder leiding van pater Bonsel, vangt hedenavond om 8 uur aan, wordt morgenavond voortgezet en Zon dagavond gesloten. De bijeenkomsten zijn voor iedereen toegankelijk. HET LEEKENAPOSTOLAAT. De algemeene vergadering voor directeu ren en leekenapostelen zal worden gehou den (heden Donderdag 11 November des avonds om kwart over acht in den grooten foyer der Sint Jozefgezellenvereeniging aan het Stationsplein. Op deze vergadering zal een belangrijke inleiding worden gehouden over de toe komst van het leekenapostolaat_ gezien in het licht der pauselijke richtlijnen voor de officieele Katholieke Actie. INBRAAKJE. Met behulp van valsche sleutels heeft men zich toegang verschaft tot de woning van G. E. K. aan de De Jagerstraat. Eenige sieraden worden vermist. Gisterenmiddag van 5 uur tot kwart vóór 6 is doordat een voedingskabel defect was geraakt aan het Boerensteiger het tramver keer in de richting Oostplein gestremd ge weest. Het tramverkeer is zoo goed en kwaad als het ging langs andere sporen ge leid, hetgeen begrijpelijk van invloed is ge- weest op de andere lijnen. Ten nadeele van M. A. van W., wonende té Hillegersberg is van een auto staande aan den Westzeedijk een koffer met kleeren ont vreemd. Aangiften van 10 November 1937. BEVALLENK. J. van Loon—Meijer z. A, C. H. SengersHilie z. "A v; Mijdenv. Santen z. C. F. Stam—v. Rootfen z. C. A. Boode—v. d. Pluym d. E. Slagter—Beens z. P. Dörr—Brouwer z. J. M. J, van Splunter Maissan z. J- 'j' iskiePels d. G. Koppenol—Byi d. J. C. G. van Maren—van Slooten Z. ,M' E- van Dongen—Westermeljer W- S* Kuijpersvan Hulst z. J. H. Berre- vóetsBroekman d. c. A. Muller—Boeman d. J. KuilenbergFortmann d. J. H. Lugtigheid Klein Z; N. M. HendriksFontjjn z. S. J. Bonker—van Es d. A. PootNoordijk d. E. FeliksdalMeiier d. GEHUWD: A. N. Barto Jm. 24 j. en M. Schulz- gen jd. 23 j. Borneman jm. 22 j. en M. G, van der Velde Jd. 19 j. E. F. H. Bruens jm. 35 j. en G. j. w. Hobo jd. 26 j. P. Bruninlc Jm- 27 j. en G. Boer jd. 25 j. M. Doom jm. 26 j- en L. Scholte jd. 21 j. H. H. Giesbers Jm. 25 eb C. M. van Sonsbeek jd. 23 j. J. B. T. van Hoek wedr. 49 j. en P. J. Tieman jd. 47 J. C. Keuzenkamp jm. 26 J. en C. M. Meulblok jd. 23 j. A. Kooien wedr. 36 j. en J. Strik jd. 30 j. P. T. Lubking jm. 27 j. en G. Vente jd. 20 J. E. H. Meijer jm. 40 j. en C. M. de Wolf jd. 43 j. A. Ouwerling Jm. 26 J. en C. MKurvers jd. 25 j. ARietveld Jm. 23 J. en. J J M. van de Kooy jd. 25 j. J. Slgo Jm. 26 i en E. Bosch jd. 23 j. A. C. van Wijnen im 21 j. en D. Pijman jd. 19 j. C. J. de Bluts m! 27 j. en F. M. Verweij jd. 22 j. - L. A-, van den Ende jm. 26 j. en C. W. de Jong jd. 27 j. G. Goulriaan jm. 31 j. en A. N. Visser jd. 27 J. J- va" Herk jm. 25 j. en A. W. Mudde jd. 25 J. H. Merkus jm. 48 j. en C. J. Schenk wede. 4o j. J. A jj. Moors jm. 29 j. en M. A. E. de Rooy jd. 26 j. D. den Outer jm. 31 j. en L. Nederhof jd. 31 j- A. J. Over- dulve jm. 24 j. en J. F. van Middelkoop jd. 23 j' F- A. van Teeffelen jm. 29 j. en A. E. M. Lap jd. 28 j. G. Veldhoen jm. 26 j. en B. K. Doolaar jd. 24 j. H. A. den Boer jm. 26 1. en J. Nagelkerken jd. 30 j. J. P. Boo- gerd Jm. 31 j. en A. H./ Niessink jd. 30 j. D. v. Groningen Schinkel jm. 22 j. en A. J. van der Veken jd. 22 j. j. |j. Heijkoop jm. 31 j. en A. M. Vermeulen jd. 24 j. H. Jansen Jm. 31 j. en C. W. Ottevanger jd. 30 j. J. M. Kolijn jm. 23 j. en C. Schellevis jd. 21 j. A. Koman jm. 25 j. en J. de Bru(jn jd. 18 j. G. P. de Maar jm. 27 j. en J. van den Adel jd. 26 j. J. A. Nijenhuijzen jm. 23 j. en E. M. Wil- lemsen jd. 22 j. M. J. van Oost jm. 25 j. en J. Meijerink jd. 20 j. A. Schenk jm. 26 j. en B. T. de Boer jd. 24 j. P. Schipper jm. 20 J. en E. Kraak jd. 20 j. J. J. P. van Son jm. 23 j. en M. de Blom jd. 17 j. J. N. van Staveren jm. 31 j. en A. Jassingh jd. 31 j. H. J. W. Terhoeve jm. 28 j. en A. B. van den Broek jd. 23 j. C. J. van Tuüll jm. 23 j. en F. C. Otte jd. 22 j. F. B. Wijntjes Jm. 28 j. en G. Hoek jd. 22 j. J. Blok jm. 23 j. en G. G. don Her tog jd. 19 j. W. H. Grevelink gesch. m. 42 J. en C. J. Gelderblom jd. 33 j. C. C. Horman Jm. 34 j. en N. W. Schipperus Jd. 33 1- A. J, Koster jm. 26 j. en G. Bos jd. 25 J- J- H. Letest jm. 23 j. en M. de Jong jd. 23 J. J. van Lienden jm. 29 j. en W- de Wijs jd. 26 j. D. van Otterloo jm. 30 ®n J- Mouthaan jd. 26 j. A. Rjjnders J®'.2 J;™* L. van der Sluijs jd. 22 j. J- C' b,chuddeboom jm. 31 j. en A. C. Verroen jd. 2» j. OVERLEDEN: A. K. m. tseernink man van G. M. A. v. d. Knaap bi j v_ d Hoek ongeh. man 38 J. J' ^od®gom vrouw van J. de Kimpe 55 j. r Er|Un man van G. C. Oschatz 50 j. -H' o. Sande vrouw van J. B. ten Bosch 40 J- R, Vu(jk man van L. Vuijk 54 J. AVl Haak man van .1. Zwanenburg 61 J- A. Kortman, man van W. H. Roos 48 j- L. Plug man van H. M. Vlas veld 67 j- H. Walg ongeh. man van H. M. Vlasveld 67 J. H. Walg ongeh. man 56 j c. Kieboom man van J. van Gemert 59 j.' C. W. K. P'ek man van C. C. de Jonge 61 j. D. Roosenburg wedr. van E. Donker 73 j. M. L. Zonnenburg weduwe van P. v. d. Have 68 j. H' W. Verschoore de la Housaye vrouw van L. Doornhein 41 j. a. Maasdam man van C, van Heijzen 71 j. BEVALLEN: A. Lussenburg—Burger d. C. van DrunenJanssen z. M. I. B. van der MeerVingerling d. J. E. HellendoornTref fers d.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1937 | | pagina 2