1 DE GELDKIST VAN DE R. T. M. UIT HET KATHOLIEK VERLEDEN. VRIJDAG 12 NOVEMBER 1937 Hoe een gedeelte van het geld besteed is. „AMICITIA*', Eerste lustrumviering. NED. OPERA-ENSEMBLE. Der Freischütz. gET ZUID-HOLLANDSCH KOFFIEHUIS. KON. NED. AARDRIJKSKUNDIG; GENOOTSCHAP. KANTOOR BRIDGE-BOND- COMPETITIE. „Een ingepieur op reis in de Vereenigde Staten." EEN VERLOREN BEURS. P. V. DE NOORDERPOST. HILARITEIT IN DE RECHTSZAAL. Waarom de Leeuwenstraatsche kerk in 1713 tijdelijk gesloten werd. DE R. R. C. „FEIJENOORD". NIEUWBOUW AAN DE^ SCHIEKADE. Gebouw van de N.V. Algemeene Levensverzekeringbank. „SPEKSNOETJE'S AVONTUREN", Een uitgave van de Nationale Levensverzekering-Bank N.V. Rotterdam. HOOGER ONDERWIJS. Bi, snelverkeer geen alcohol Nadat de beide R. T. M.-mannen, wegens hun werkzaam aandeel in het verdwijnen van de kist met geld uit den wagen van de R. T. M. terechtgestaan hadden, is de zaak be handeld van de 32-jarige Johanna H., de echt- genoote van den spoorwegwerker A. v. d. E., die als de auctor intellectualis van den dief stal van de geldkist kan worden aangemerkt, die een gedeelte van het gestolen geld als geschenk zou hebben aangenomen, dan wel vervoerd en bewaard. Het is geen gewoonte, dat voor de recht bank worden gebracht de echtgenooten van degenen die diefstal hebben gepleegd, omdat zij van het gestolene hebben geprofiteerd, maar in dit geval werd hierin toch wel aan leiding gevonden, omdat deze vrouw meer van het geld geprofiteerd heeft, dan in nor malp gevallen geschiedt. Gebleken is, dat zij in enkele maanden tjjd, na 1 October 1936, een bedrag van 936 heeft uitgegeven en zulke uitgaven zijn voor iemand, die 7-50 ondersteuning geniet en een kostganger houdt die een even groot steunbedrag ontvangt, on mogelijk, zoodat voor de hand ligt, dat men vermoedt, dat men hier te doen heeft met een gedeelte van het gestolen geld, dat, zoo als men zich herinneren zal, nog niet voor den dag gekomen is, ondanks alle moeite, die de politie zich daarvoor getroost heeft. De verdachte heeft een opgave gedaan van de wijze, waarop zjj aan het door haar uit gegeven geld is gekomen. Ten eerste heeft zij een bedrag van 300 moeten betalen aan mr. Dambrink, den advocaat, die haar man in eersten aanleg verdedigd heeft. Aan mr. Eikelenboom, die verdachte's verdediging voerde in hooger beroep, had zij 565 betaald en tenslotte was er voor den kostganger nog een bed gekocht, dat een uitgaaf had gevor derd van 96. Verdachte beweerde, dat de aan mr. Dambrink gezonden gelden spaar geld van haar waren. Voor de betaling van mr. Eikelenboom had zij bij een zekeren van Waardenburg een leening van 500 gesloten en tenslotte heeft de kostganger zelf z\jn bed betaald. Het O. M. heeft met eenige getuigen wil len aantoonen, dat de beweringen van deze vrouw niet op waarheid berustten. Zoo is er in Februari 1936 ingebroken ten huize van zekeren Van der Male, bij wien verdachte en haar man de functie van huisbewaarders vervulden. Die inbraak is gepleegd op een tijdstip, dat er veel geld van opgehaalde hu ren in huis was. De politiemannen, die da delijk een onderzoek hadden ingesteld, had den reeds spoedig den indruk gekregen met een gefingeerde inbraak te doen te hebben, doch deze kwestie werd nu terzijde gelaten. Van belang was thans, dat verdachte toen beweerd had, dat ook van haar geld was gestolen en dat zij alles kwijt was. Nu ver klaarde zij, dat zij op haar slaapkamer nog een spaarbusje had met 330, dat hij die gelegenheid niet gestolen is. Volgens haar heeft zij daarvan ook mededeeling gedaan aan den majoor van politie J. Drijver, die dit pertinent tegenspreekt. Over deze kwestie wordt later, als getuige a décharge de moeder van verdachte gehoord. De begroeting tusschen moeder en dochter is buitengewoon hartelijk, zoo zelfs, dat de pre sident mr. G. J. van Oosten Slingeland meent getuige hiervoor een berisping te moeten geven. Getuige: Maar edelachtbare, het moeder hart spreekt. De president: Dat geldt hier niet. Na dit korte Incident wordt het verhoor van deze getuige begonnen en het blijkt, dat zij daarbij verklaringen doet, die lijnrecht in strijd zijn met de opgaven van majoor Drij ver. De president brengt haar dit ook onder het oog, maar getuige zegt daarop: Dun jokt majoor Drijver. De president brengt getuige onder het oog, dat er ernstig vermoeden bestaat, dat getuige niet de waarheid zegt, maar als zij toch volhoudt, wordt haar verklaring op schrift gesteld, ondanks de mededeeling van den verdediger mr. A. J. M. Schuurmans, dat hij op het hooren van dezÊ getuige geen prijs meer stelt. Nadat de griffier de verklaringen heeft opgenomen wordt getuige gevankelijk weg geleid. Het O.M. waargenomen door mr. F. M. Wilbrenninck heeft in een uitvoerig requisi toir verdachte's schuld bewezen geacht en haar veroordeeling gevraagd tot een ge vangenisstraf van 8 maanden. Mr. Schuurmans achtte het bewijs niet ge leverd en concludeerde tot vrijspraak. Eenzelfde straf, doch dan met aftrek van het voorarrest heeft het O.M. geëischt tegen den 25-jarigen chauffeur J. V. gedetineerd, die zich in Mei van dit jaar tot de vorige verdachte gewend had met het verzoek hem 100 te geven, waaraan zij voldaan had. Ook dit geld werd geacht afkomstig te zijn van de gestolen geldkist- Verdachte gaf toe het geld van de Vorige verdachte ter leen te hebben gekregen, doch hij ontkende geweten te hebben, dat dit geld van de gesolen kist was. In zijn zaak werden een aantal getuigen gehoord, uit wier verklaringen duidelijk bleek, dat verdachte volkomen op de hoogte was ge weest van de omstandigheid, dat v. d. E. de geldkist had weggenomen. Dat hij zich tot diens vrouw, wier man door de rechtbank tot 2Ya jaar gevangenisstraf was veroordeeld en die zelf van 7.50 ondersteuning in de week moest leven, gewend heeft om het gelei, be wijst reeds, dat verdachte wist, dat het geld dat hem verstrekt werd. niet op eerlijke wijze was verkregen. 't Was in October van het jaar 1932, dat „Amicitia", de tooneelsectie van de Mannen- Congregatie van den Westzeedijk voor de eer ste maal voor het voetlicht trad. Sedertdien zijn de „Amicitianen" geregeld op het tooneel verschenen en wel in een reeks van voorstel lingen, welke hat bewijs leverden, hoe serieus de. edele tooneelkunst hier wordt beoefend. Nu eens in het meer ernstige, dan weer in het meer vroolijke genre gaven zij voor menig goed doel hunne medewerking en oogstten daar mede steeds zeer dankbare waardeering. De kring van „supporters", als wij ze zoo noemen mogen, nam gestadig toe, niet het minst, om dat de avonden van „Amicitia" altijd avonden zijn van beschaafd amusement en, zooals de naam van de club ook aanduidt, steeds een vriendenkring weten te scheppen. „Amicitia" gaat er groot op een actieve onderafdeeling te zijn van de Maria-Congre- gatie van den Westzeedijk, 't Was nog dezer dagen, dat wij bij de herdenking van den on- vergetelrjken Pater Sengers, eersten directeur dezer congregatie, de gelegenheid hadden er op te wjjzen, hoe van den beginne af aan en die is nu al zoo wat een tachtig jaar ge leden hier steeds het echte katholieke apostolaat in de praktijk is gebracht, door op alle terrein des levens den strijd voor het goede en het edele te ontplooien. In de vroegere Sta- nislaus-vereeniging, de oudste katholieke jon- gelingsvereeniging van onze stad, werd al reeds het tooneel beoefend als factor van beschaving van geest en hart voor eigen leden en toe schouwers. Het vijf jaar oude „Amicitia" loot van nieuw ontluikend leven in de aloude Congregatie, was dus in zekeren zin herleving van een tra ditie. Maar nog sterker wordt dit geaccentu eerd en nog hechter die brug naar het ver leden geslagen door het feit, dat het jonge „Amicitia" zich zoo heeft mogen en kunnen ontwikkelen onder de bekwame leiding van den heer C. L. Hoogstraaten, die indertijd juist in die Stanislaus-vereeniging zijn groote liefde voor het tooneel heeft verworven. Onder zijn beproefde leiding zal „Amicitia" nu Zondagavond a.s. in het gebouw „Palace" aan de" Ged. Botersloot, een opvoering geven van het blijspel „Er was een steenhouwer". Zij die vorige avonden van „Amicitia" hebben bijgewoond, weten, welke een echt amusante avond hun wacht. Na afloop der voorstelling is er, zooals gebruikelijk, een gezellig samen zijn. Een groot gedeelte der plaatsen, 1» reeds weg. De overige kunnen nog besproken wor den morgen, Zaterdag, van 5—8 en Zondag, den dag der uitvoering, van 12 uur aan het parochiehuis, Van Vollenhovenstraat 7 en des avonds aan de zaal. Naar begaande, op deze pagina voorkomende annonce, zij verwezen voor nadere bijzonder heden. JLen geschenk voor Boymans. De 'groote Lodewijk XV-staande klok met speelwerk, welke het R'damsche museum o.m. ten geschenke ontving van mevrouw P. M. Twiss'Marini Buys. VAN TRAPLEER GEVALLEN. De 42-jarlge H. Kroon, wonende Soeten- daalscheweg, is gisteren tijdens werkzaam heden in een pand aan de Schiekade van een trapleer gevallen. De man bekwam een hersenschudding en een linker polsfractuur. Hij is per G.G.D. overgebracht naar het zie kenhuis aan den Bergweg. MACHINISTEN-EXAMEN Te 's-Gravenlhage slaagde voor het eerste gedeelte B de heer P. de Haan, alhier. Van „Turandot" naar de „Freischütz" be- teekent het terugbladeren in de geschiedenis van het muziekdrama over meer dan 'n eeuw. Terwijl Puccini in zijn „zwanezang" zich alle moeite geeft om zelfs den schijn van gesloten cantilenes te vermijden, gaat Carl Maria von Weber's compositie geheel op in opera-con structies naar den ouden stijl, al speurt men in de muzikale omlijsting der Samiel-figuur, na verwant aan Mefisto, een preludiëeren op het Wagneriaansche Leitmotiv. Het gegeven dezer opera die slechts een enkele maal in de latere jaren nog op de Nederlandsche planken verscheen is ont leend aan de romantiek der Boheemsche folklore, sagen wevend rond een legendari sche Wolfskloof, diep in het woud gelegen, waar de booze geest zijn verblijf hield om er op de arme menschenzielen te loeren, daarbij voor het onderhavige geval partij trekkend van een volksgebruik, dat meer een misbruik heeten mocht en dan ook aan het slot der opera wordt afgeschaft: hét proef - schieten door de dorpsjongelui met als inzet een der als bruid aangewezen dorpsschoonen. Te begrijpen, dat de jonge jager Max, die op de dochter van den houtvester, Agathe, verliefd is en daardoor allicht niet meer zoo zeker van zijn schot, het oor leent aan de mooie praatjes van zijn makker Caspar die met den duivel een contractje heeft loopen, waarvan hij uitstel hebben wil -— om zich den titel van schutters-koning te verzekeren door ook een afspraakje met jager Samiel te maken voor de leverantie van „vrjjkogels", die immers nooit missen. Een bezoek aan de „Wolfsschlucht" is het gevolg met de penibele gevolgen van dien. Maar gelukkig slaagt de duivelschë opzet slechts ten deele en valt de valsche Caspar bijtijds door de mand om Max zijn geliefde (voor het doel arglistig gemetamorfoseerd in een blank-onnoozel duifke) nog levend, zij het door hem onopzettelijk gewond, in de armen te voeren. Of het romantische geval volkomen volgens de intenties van en componist voor en over het voetlicht werd gebracht? Wij willen aan stonds vaststellen, dat, ofschoon het hier een gecompliceerder opgave gold dan bij de „Mar tha" er over het geheel genomen vooruitgang viel te constateeren sinds de vorige uitvoering. De ouverture klonk alvast veelbelovend en ook verder op den avond toonde het orkest van Leo Pappenheim zich voor zjjn taak vrij wel berekend. Ook de inzet met het Victoria- koortje deed het heel goed en de dames en heeren weerden zich flink bij de Boheemsche wals. Van de solisten waren de beide vrouwen partijen verreweg het best bezet. Dini Erkens in de rol van het omstreden bruidje Agathe en Corita van Alphen-Roos als haar kittig nichtje Aennchen maakten in H verrassend goed haar entree; de laatste met haar vlot gezongen en geacteerd „Kommt ein schlanker Bursch gegangen", de eerste met het wellui dend en gevoelig voorgedragen „Leise leise fromme Weise"„süsz entzückt entgegen ihm". Die „er" (n.l. Max) was Johan van der Ploeg, geen slechte stem hoe natuurlijk zong hij zijn „Durch die Walder durch die Auen" maar die in zjjn voordracht niet altijd weg wist met de emoties die hem van alle kanten bestormden. Chris van Dam als zijn verraderlijke vriend Caspar bracht zijn dubbelhartige rol er beter af. Vooral het ge vaarlijke tafreel ln de Wolfskloof goed ge- ensceneerd door Gerard Giesen, die ditmaal de regie had en knap aangevuld met choreo grafische figuratie deed zijn levendige actie niet al te onaannemelijk zijn. Ook bij het aardige bruidsmeisjes-koortje „Wir winden dir den Jungfernkranz" was de hand van den nieuwen regisseur terdege merk baar. Coen Muller, wiens diepe spreekstem zic.i uitnemend leende voor de Samiel-figuur, bleek de gevolgen van den op hem gepleegden „aan slag" reeds geheel te boven. Als Cuno de houtvester was Louis Smits- huysen een waardige verschijning en in het rolletje van Bohemens vorst Ottokar viel de warme bariton op van Gerard Holthaus, die zich ook in dramatisch opzicht er best door heen sloeg. Last but not least kwam Willem Hercken- rath ons onthalen op een melodieuze verklan king der Heremiet-partij, waarbij we slechts konden betreuren, dat ze zoo klein was. Er was vrij veel publiek naar Rotterdams Grooten Schouwburg getogen en er werd gul geapplaudisseerd. Behalve de beide dames, die alsmaar met bloemen werden bedacht, had den ook directeur van Dam, dirigent Papen- heim en debutasit Holthaus een bloemenhulde in ontvangst te nemen. Een avond, die den twijfel van het weife lend begin, een stuk naar den achtergrond heeft geschoven. L. H. Het bekende Rotterdamsche hotel en café restaurant „Het Zuid-Hollandsch Koffiehuis" aan de Korte Hoogstraat, in de wandeling kortweg genaamd ,,'t Zuid", heeft een belang rijke vernieuwing ondergaan. Reeds gerui- men tijd voélde de directie behoefte aan meer comfort, voornamelijk ten gerieve van de buitenlandsche gasten. Het meest was er be hoefte aan rustige schrijfkamers en een rui mere lounge, terwijl tevens het café-restau rant diende te worden gemoderniseerd. Archi tect Jan Lelieveldt kreeg opdracht het Zuid deze verjongingskuur te doen ondergaan. Na een kuur van zes a zeven weken kon het resultaat van deze renovatie gisteren worden getoond. Zonder de sterk geprononceerde 19e-eeuw- sche architectuur van den gevel van het hotel te schaden, is Jan Lelieveldt erin geslaagd door middel van zwarte granietplaten, ge broken door goud-glazuurtegels, het beneden gedeelte, een even voornaam als modern ca chet te verleenen. Een luifel met néon-ver- lichting vormt een geslaagde afsluiting van de nieuwe pui. De belangrijkste vernieuwing is evenwel in het interieur van 't Zuid tot stand gekomen. Een mooie, smaakvolle en ruime entrée heeft het hotel gekregen met een in blank eiken en coromandel uitgevoerde betimmering en lichte plastica muurbekleeding. Een nieuwe ruime hoteltrap voert naar het bordes en naar de schrijfkamers en vandéar naar het hotel. In het achtergedeelte der lounge is een gezellig hoekje gemaakt ten gerieve van de hotelgasten om nog iets te gebruiken na sluitingstijd van het café. De café-zaal heeft een geheel nieuw interieur gekregen. De be timmering werd gehouden in sapeli-^ahonie- hout, terwijl de wanden in goud-plastica zijn gedecoreerd. Moderne luchters, uitgevoerd naar eigen ontwerp, geven de zaal een over vloed van licht. Het geheel is een vlot, smaak vol geheel geworden, waarbij het zakelijk karakter met opzet werd bewaard. De ver nieuwing vraagt alleen om voortzetting tot de nog in haar ouden doen gebleven ge deelten. „Damesporlret" van Theo Swagemakers, op een tentoonstelling te Eindhoven geëxposeerd. BRANDJE IN BOEKWINKEL. Hedenmorgen te kwart voor 12 is door onbekende oorzaak brand uitgebroken in den kelder van den boekhandel van Van den Hengel aan de Hoogstraat 385. Een partij emballage had vuur gevat. De brand werd gebluscht met een slang op de waterleiding door met rookmaskers voor zien personeel van de afdeeling brandblusch- middelen onder leiding van hoofdman Bak ker. Mede aanwezig waren slangenwagens 21, 17, 15, 27, 19, u en 8 en de motorreserve- wagen 1. De uitslagen van de Woensdag 10 dezer voor de K.B.B.R.-competitie gespeelde bridge- wedstrijden lulden: Groep C. Comm Cable Cy wint van De Tw. Bank 2 met 10 MP.; G. T. D. wint van Roba- ver 2 met 5 MP.; Müllerco 2 wint van Postal Builders met 13 MP. Groep D.: A.V.I.B, wint van Müllerco 3 met 7 MP.; Emballage wint van Ervea 1 met 6 MP.; Ermezo 2 wint van Robaver 4 met 19 MP. Voor de leden en genoodigden van het Aardrijkskundig Genootschap hield ir. Wou ter Cool, die als lid eener Nederlandsche de putatie van ingenieurs in September van het vorige jaar naar het derde wereld-krachtcon- gres te Washington is geweest, een lezing op Donderdagavond 11 November, in de aula der Nederlandsche Handels-Hoogeschool. De bedoeling van deze internationale sa menkomst, waaraan ongeveer 2000 personen deelnamen, was niet zoozeer het behandelen van technische vraagstukken, als het be schouwen van de economische zijden, ver bonden aan het stichten en exploiteeren van openbare nutbedrijven, voornamelijk ten be hoeve van de eleetriciteitsvoorziening en de coördinatie van verschillende energiebron nen. President Roosevelt had in deze voor zijn verkiezing den steun van de oude wereld noodig, waar tal van deze nutbedrijven aan openbare lichamen behooren en door deze geëxploiteerd worden, in tegenstelling met den toestand in de Vereenigde Staten. In dit opzicht werd weer bewaarheid het bekende Amerikaansche gezegde, dat de Unie nog nooit een oorlog verloren heeft, doch nog nimmer een conferentie gewonnen. De Euro- peesche gedelegeerden hebben zich angst vallig onthouden van inmenging in de Ame rikaansche toestanden, ondanks de soms mee- sleepende debatten der bedrijfsleiders en bankiers en politici van Amerikaansche zijde in de vergaderzaal aanwezig. Jlet congres werd gevolgd door een drie- weeksche spoortreinreis via Canada langs de Noordzijde der Vereenigde Staten, vervol gens langs de Westkust en de Zuidgrens weer terug naar New York, het uitgangspunt. Ir, Cool vertelde veel van de technische objec ten, welke op dien tocht werden bestudeerd. Met een herinnering aan het beroemde monument in Chicago van Taft, den tijd voor stellend, waaraan de menschheid voorbij trekt, besloot ir. Cool zijn aandachtig beluis terde rede, welke door zeer fraaie lichtbeel den, meest naar eigen opnamen, werd toe gelicht. Aan het slot betuigde de heer W. A. En- gelbrecht, voorzitter van het plaatselijk co mité van het K.N.A.G., den heer Wouter Cool den dank van het auditorium. In zijn inleiding had de heer Engelbrecht de verdienstelijke werkzaamheden van den heer Cool te Rotterdam gememoreerd bij de groote vooroorlogsche uitbreiding, waaraan hij als ingenieur van de Gemeentewerken belangrijk medegewerkt heeft. De commissaris van de 4de afdeeling ver zoekt dengene, die vermoedelijk in het jaar 1934 aan den Rotterdamschedtjk bij het Pomp station een tasch inhoudende o.m. een beurs met geld 50 heeft verloren, zich aan zijn bureau Oostervantstraat, afdeeling Justitie te willen vervoegen. He betreft een tasch, welke waarschijnlijk van een motorrijwiel 1» gevallen en vermoo- delijk toebehoort aan een bewoner van de Gedempte Siaak. In bovengenoemde vereeniging zal Zondag a.s. de laatste vlucht gehouden worden van de drie-steden, vanuit Numansdorp. Deelname voor alle leden van een erkende vereeniglng, wonende binnen de grenslijn als volgt: Cein tuurbaan, Bergweg, Bergpolder, Nenijto, Dier gaardesingel, Kruiskade, Hofplein, Rotte Kade, Zwaanshalskade, verder het Noorden tot Ceintuurbaan. Inkorven Zondag a.s. bij den heer J. P- van Tol, Noordsingel 121, hoek Bergstraat. Dui ven los 12 uur. Zondagavond 7,30 zal uitreiking van de eereprijzen plaats vinden. Zaterdag 13 en Zondagavond 14 November a.s. geeft de N.V. Ver. R'd. Hofstad-Tooneel, directeur Cor van der Lugt Melsert, in den Grooten Schouwburg, de eerste voorstelling®" te Rotterdam van „Hilariteit in de rechtszaal" (Laughter in Court), een nieuw Engelseh blij spel ln drie bedrijven van Hugh Mills. H°oft rollen hierin worden vervuld door mevrouw Annie van der Lugt Melsertvan Ees, c heeren Theo Frenkel, Adolphe Engers, Anion Roemer, Piet Bron, Ludzer Eringa> e' In de jongste aflevering van de „Bijdragen van het Bisdom Haarlem" verscheen een artikel van de hand van pater Daim. van Heel O-F.M. getiteld „Waarom werd de kerk in de Leeuwenstraat te Rotterdam in 1713 tijdelijk gesloten?" Door een decreet van de Staten Generaal werden de Jesuieten uit het land verbannen en in Juli 1708 verlieten zij de Leeuwen straatsche kerk te Rotterdam, waar zij vanaf het begin der 17e eeuw de kerkelijke dien sten hadden verricht. Met verlof der stede lijke overheid werden zij vervangen, door twee paters Dominicanen, die een Statie aan het Steijger hadden. Maar een invloedrijk koopman, Jacobus Meijers. die vele relaties had met de Minderbroeders (zijn oom, zijn broeder en twee neven behoorden tot die Orde), wist bij het Stadsbestuur te bewer ken, dat de. kinderen van Franciscus zich in de kerk van de Leeuwenstraat mochten ves tigen „wijl daardoor de vrijheid van het ge- 'weten meer werd gewaarborgd en de gees telijke belangen der Kerk meer werden be hartigd". De Provinciaal Pater Bonaventura van. den Dijcke, welbekend om zijne geschriften tegen de Jansenisten, bestemde voör Rotter dam pater Judocus van Vechel, die te Leu ven de theologie doceerde en pater Reijnerus Reijnaerts. Beiden ontvingen den 21sten Mei 1709 van den vicaris-generaal te Keulen hun geloofsbrieven en vreemd genoeg, alleen van pater Van Vechel staat vermeld: „den 13 Aug. 1709is op versoeck van verscheyde koopluijden en' ingesetenen dezer stad geper- mitteert dat N. van Vechelen sijnde van de Franciscaner ordere bij provisie dienst zal moogen doen in de Rooms Catol. kerek inde Leeuwestraat en is wijder goet gevonden ende verstaen dat daer jegens de twee nood hulpen sijnde vande Dominicaner ordere sullen moeten vertrekken." Op het feest van Maria ten Hemelopne ming droeg pater Van Vechel voor de eerste maal in de St. Rosaliakerk een plechtige Hoogmis op, onder welke hij een predikatie hield. Wij vermoeden, dat hij 'n paar jaar alleen de Statie verzorgd heeft want in een H.S. „Complicatio chronologica", berustende in het kloosterarchief te Weert, lezen wij, dat pater Reijnaerts pastoor was te Bommel en niet, tenzij met de grootste moeite, die Statie kon verlaten en daarom werd, doch eerst in 1711, in zijn plaats gezonden pater Petrus van den Braeck. Slechts een paar jaar werkten de paters aan het zielenheil, toen zij moesten onder vinden, dat de regeeringslieden te Rotterdam allesbehalve „Paepsgezind" waren. In de laatste dagen van December 1713 werd de Rosaliakerk op last van het Stedelijk bestuur gesloten en konden er dus geen kerkelijke diensten gehouden worden. De pastoor en zijn kapelaan werden in de Stads Doelen ge gijzeld. Dit heeft ongeveer een maand ge duurd. Aan geen enkele zaak worden in de Reso lution van de Weth. te Rotterdam zoovele bladzijden gewijd als aan deze. Men vindt er een volledig verslag van de verschillende ver- hooren en zelfs de ingekomen en verzonden brieven worden er geheel en al afgeschreven. In het kort zullen wij aangeven, om welke redenen de kerk werd gesloten en de paters op de Stads Doelen in gijzeling zaten en hoe het verloop was van deze voor,de katholie ken zoo onverkwikkelijke zaak. Een zekere Michael Cannaers, geboortig van Heusden in het land van Luik, oud 36 a 37 jaar, die als Minderbroeder in de kloos ters te Antwerpen, Venray, St. Truiden en Heinsbergen had vertoefd, was zijn heilige roeping ontrouw geworden en jammerlijk af gedwaald. Hij had een huwelijk aangegaan en leefde met zijn onwettige vrouw op de Visschersdijk te Rotterdam, boven een katho liek Jacobus Meijer, een pruikenmaker. Vol gens een schrijven van pater Van den Braeck aan den Custos der provincie Philibertus Maes, hetwelk in het archief der Minderbroe- dert te Weert wordt bewaard, werd Can naers gekweld door gewetenswroegingen en vroeg aan pater Van Vechel raad, op welke wijze hij naar zijn klooster zon terugkeeren. Deze antwoordde hem: Zonder mijn raad zijt gij hier gekomen, zonder mijn raad zult gij kunnen terugkeeren, gij zijt oud genoeg en weet wat ge doen moet. Dit geschiedde op de vigilie van St. Andreas 1713. Een der da gen daarna vroeg Cannaers papier om aan den provinciaal te schrijven. Het werd hem gegeven. Pater van den Braeck verzond den brief aan zijn overste, deed tevens een goed woord van den ongelukkige, afgedwaalde en Cannaers vertrok met een schip in gezel schap van Meijers over Dordrecht en Ber gen op Zoom naar Antwerpen. Zijn zoogenaamde vrouw, hierover ten zeer ste verontwaardigd, hitste het volk tegen de paters op en beschuldigde hen bij de stede- lijke overheid, dat zij door geweld haar man buiten het land naar een klooster gebrac hadden. Beide paters werden geciteerd en her haalde ondervragingen, ook omtren welke met de zaak niets te maken hadden, waarop zij onder eed moesteni was het oordeel: daar gij vragen beantwoord hebt moet ge z°rgendat Cannaers binnen 14 dagei hier verschat, om te getuigen of hu vrijwillig of gedwongen naar zijn klooster is teruggekeerd „of wij sullie met ulie heuser voortgaen; interim de- tinebimini in de Stadsdoelen bewaert met 2 dienaers van de iustitie nacht ende dagh ge- scheiden van malkander zonder acces van imant, behalven dat de Stadtsbodens ulie uijt naem van de Edele Achtbare Heeren van de Magistraet dagelijckx sullen vragen ofter iets ulie dienst is." De katholieken hebben natuurlijk niets on beproefd gelaten om hunne geestelijken in vrijheid te stellen. Is het relaas van Can naers waar, dan zijn een inwoner van Rot terdam, genaamd De Ruijter, en een Minder broeder uit Den Haag, pater Couwenberg, naar den provinciaal te Mechelen gegaan en hebben daar verkregen, dat Cannaers met her. naar Rotterdam kon terugkeeren. Hier werd hem een langdurig verhoor afgenomen en later heeft hij het geheele verloop op schrift gesteld. Maar de burgerlijke overheid scheen geen al te groot vertrouwen in zijn afgelegde verklaringen te stellen, toen Can naers beweerde, dat men hem dronken had gemaakt, dronken te Arntw^pen was aange- komen en daar wreed wei eld Toch kon men niet besluiten om de geestelijken in vrijheid te stellen. Eerst nadat er verschillende brieven ge wisseld waren tussc Jan Vechel en den provinciaal en men daardoor overtuigd werd van de schandelijke levenswijze en het ereerliik gedrag van Cannaers, maar ook van de& onschuld der paters, werden de laatsten na 33 dagen ingijzeling geweest te zijn, onj" slagen. In de vergadering'van de Weth. „is wyders nader gereflecteert op alle het geene in deesen geheelen saeke is voorgekomen, waer op gedelibereert en geconsidereert zijn de, dat tot nog toe niet gebleeken is van feijtelijke vervoeringe. Is goetgevonden en verstaen, dat derselver saek (als tot de Po litie behoorende) sal werden gerenvoijeert aende Heeren Burgemeesters Camer". Voor de gijzeling van hen zeiven, maar ook fan Michael Cannaers en zijn vrouw moesten de paters echter betalen de niet geringe som van 1696 gilden. En toen de geestelijken in vrijheid waren gesteld, mochten zij nog geen kerkelijke diensten verrichten. Eerst na drie dagen kregen zij door voorspraak van hun beschermer, den heer Meijers, verlof om de heilige Geheimen op te dragen, tot groote blijdschap der katholieken, maar, zegt pater Van den Braeck in een schrijven aan zijn overste, tot niet weinig leedweezen der Jan senisten. Hoe kleingeestig de houding der burgerlijke overheid in die dagen jegens de katholieken was, moge blijken uit het volgende. Toen de geestelijken waren weggevoerd, kwamen medebroeders uit Amsterdam, om kerk en pastorie ta bewaken. Eerst pater Petrus van Vechel en vervolgens pater Franciscus van Honsem. Deze droegen in de gesloten kerk de H. Mis op, waarbij slechts eenige personen tegenwoordig waren. Nauwelijks was dit ter oore gekomen van Burg. en Weth. of de pa ters werden op staande voet door een bode geciteerd. Pater van Vechel was niet meer aanwezig, maar pater Van Honsem kreeg te hooren, dat hij zonder verlof in de stad was en zoo spoedig mogelijk moest vertrekken, zelfs degene die de H. Mis gediend had, werd aangezegd „dat hij sig zal hebben te wagten van voor nader ordre den altaer in de voors. kerk te bedienen of eenig priester aldaer in den dienst te assisteeren". Gisteravond hield de R. R. C. „Feijenoord" haar jaarvergadering in het gebouw „Spes Bona" aan de Enk. In zijn openingswoord ont vouwde de voorziitter, de heer W. Ridderhof, de plannen voor het winterseizoen. Voor de liefhebbers op de hometrainers ligt het in het voornemen om in het gebouw „Spes Bona" een competitie voor de verschllende categorieën te organlseeren. Waar bekend is, dat diverse ren ners weinig voor de hometrainers voelen, is gedacht om voor dezen een wekelijkschen clubavond te organiseeren, alwaar wedstrijden °P biljart e. d. mogelijk zullen zijn. Op deze wijze hoopt hij dezen winter den band tus- seihen bestuur en leden te onderhouden. Voor de verschillende wedstrijden zullen een of meer prijzen beschikbaar worden gesteld. Dit denk beeld werd door de leden ten zeerste geappre cieerd. Uit het jaarverslag van den penningmeester bleek dat de inkomsten over het afgeloopen jaar ƒ2.326.625 bedroegen tegenover een uit gave van ƒ1.829050, zoodat de vereenlging over een batig saldo van 497.575 de beschik king heeft- Het jaarverslag van den 2en secre. taris, dat in zakeltjken betoogtrant een weer. spiegeling- gaf van het afgeloopen jaar, leer de dat de vereeniiging in i jaar was uitge groeid van 140 tot 242 leden. Omdat de voor bereiding tot deze vergadering wat kort was geweest, werd de verkiezing van bestuursleden verschoven tot de eerstvolgende ledenvergade ring. Hierna volgden eenige besprekingen hoofdzakelijk over de technische uitvoering van het winterprogramma, alsmede over de groo te richtlijnen voor de toekomst. De N.V. Algemeene Levensverzekering- Bank, die gevestigd is aan de Schiekade Oz., op den hoek van het Hofplein, is als gevolg van de gestadige uitbreiding, die haar zaken in den loop der jaren hebben genomen een steeds toenemend gebrek aan ruimte voor haar kantoren gaan gevoelen. Vandaar dat de N.V. het plan heeft opgevat haar zetel te verplaatsen naar de Schiekade W.Z. op den hoek van de Proveniersstraat. Dit hoekterrein is gelegen ter hoogte van de Schiebrug tegenover de Teilingerstraat. Zooals bekend is, zal in de naaste toekomst de Schie worden gedempt. De oprit voor de Teilingerbrug zal, evenals de brug zelve, komen te vervallen. Het straatpeil zal alsdan ongeveer een halven meter worden verlaagd en verwacht mag worden dat ter plaatse een verkeersboulevard zal ontstaan van ongeveer gelijke breedte als de Coolaingel. Het nieuwe kantoorgebouw is ontworpen door de architecten Meischke en Schmidt op een breedte van 18 M. aan de Schiekade en een diepte van 45 M. aan de Pr//enièrsstraat. Het zal thans worden uitgevoerd tot een diepte van 80 M, Het overblijvende gedeelte van het beschikbare terrein bltfft voor event, uitbrei ding in de toekomst gereserveerd. De onderverdieping wordt uitgevoerd ln Zweeds <3i graniet, daarboven wordt het ge bouw in een fraaie baksteensoort opgetrokken. Met het sloopen van de panden Schidtead» 101 en los zal dezer dagen een aaijvftlig worden gemaakt. fOBbs't Het bovengenoemde boekje biedt de Natio nale Levensverzekering-Bank den kleuters, jongens en meisjes, aan- Het is niet in den handel, doch allereerst verkrijgbaar door tus- schenkomst van vertegenwoordigers van de „Nationale". He „Nationale" begint allereerst te vertellen wat zij eigenlijk ls „een reus achtige spaarpot, in een groot huis te Rotter dam, dicht bij de haven, vanwaar de zeesche pen naar alle deelen van de wereld uitvaren, naar Indië, naar Amerika, ja overal heen. Vaders en moeders, die hun kinderen, als ze grooter geworden zjjn, veel willen laten leeren om flinke menschen van hen te maken, brengen geregeld zooveel geld bjj de Nationale, als zij kunnen missen. De Nationale bewaart dat geld goed en geeft het later, als het voor de kinderen noodig is, terug". Het boekje zelf verhaalt het wel en wee van een muizen-kolonie. Het is aardig geschre ven cn uitstekend „afgestemd" op het begrips vermogen van hen, tot wie het gericht is. Niet ieder ls het gegeven zulk een „kinderverhaal" samen te stellen. Dat Willy Schermelé hierin zoo uitstekend is geslaagd, ls een compliment waard. Maar even groote waardeering komt haar toe voor de wjjze, waarop zij het boekje van een aantal gekleurde en ongekleurde Illustra ties heeft voorzien. Deze behooren in haar genre wel tot het beste, dat verschenen is. Het is aan geen twijfel onderhevig, of het zal de directie van de Nationale Levensver zekering-Bank blijken, dat zij met „Speksnoet- je's Avonturen" den allerjeugdigsten lezers hit onze samenleving een groot genoegen heeft bereid, ROTTERDAM, IX November. Geslaagd voor het candldaats-examen oeconomlsche wetenschap pen: de heeren A. Horsting, C, F. Karsten en G. J. de Roo. Aleoholgebrui kende autobestuurders en (doo- delijke) ongelukken zijn onafscheidelijk, want vei ligheid eischt nuchter heid! - Bezint, voor gij begint

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1937 | | pagina 2