VONDELS „SAMSON" TE ROTTERDAM R.K. R.T.E. Een mooi succes voor WOENSDAG 17 NOVEMBER 1937 ,1 DE METAMORFOSE VAN DE „DOORBRAAK"» Komt de Vólks-schouwburg flfe Ja: InWwI fa; ROTTERDAMSCH KAMER ORKEST. Nederlandsche première van een werk van Bela Bartok. VEREENIGING VOOR WEER- EN STERRENKUNDE. ROTTERDAMSCHE RECHTBANK. LUCHTBESCHERMING. HOOGER ONDERWIJS. CE VONDEN VOORWERPEN. BURGERLIJKE STAND. ROTTERDAM. SCHIEBROEK. MAASSLUIS. SCHOONHOVEN. BERKEL EN RODENRIJS^"1 wèm l&iiBïSgVA wmw* v •••-- y - "i MMS «,viW ÜRe verkeer moet stilhouden, wanneer de iti Calcutta vrij rohdloopende stieren, welke in de oogen der Hindoes heilig zijn, hel ergens midden op den rijweg met elkander aan den stok krijgen. De z.g. Doorbraak begint eindelijk eenlgsztns Diet aspect van een bekoorlijken weg aan te nemien. Vele onooglijke pandjes of schamele lier inneringen aan een afbraak zijn reeds verdwe nen en hebben plaats gemaakt voor moderne complexen. Toch zijn er nog enkele open plek ken bouwgrond, waarvan de verkoop niet vlot ten wil. Om het bouwen aan de Doorbraak te stiimu- lyeeren, heeft de ge.meente de grondprijzen aldaar eenigen tijd geleden aan de tijdsom standigheden aangepast. Wat tot gevolg heeft gehad, dat thans drie groote complexen winkels, woningen en kan toren in aanbo-uw zijn en tegen het voorjaar gereed komen. Ook de grond bij de Meentbrug, op dien hoek van de Weste Wagenstraat, is nol ver kocht. De bouwkundige W. Buurman heeft plannen ontworpen er een soortgelijk blok panden heer te zetten als die op den hoek en tegenover Thans resteert nog de grond, waarop men een volksschouwburg had ontworpen. De plan. nen daartoe zijn nog niet van de lucht af, maar de beslissing laat wel lang op zich wach ten. Voorloopig blijft deze gond echter ter be schikking van de combinatie, met welker sa menstelling men zeer gehetiimzinnig doet en waar in ieder geval de Rotterdamsche Volks universiteit ndirecte belangen bh schijnt té hebben. Ook tusschen Delftschevaart en Tweede Lom bardstraat liggen echter nog perceeien grond op bebouwing te wachten. Al eenige jaren wordt er over met de gemeente onderhan deld door verschillende gegadigden. De ge meente blijkt evenwél honderd gulden per M2, e vragen, heg wel oilder voorwaarde, dat de kooper als hij door aankoop van aan grenzende particuliere huizen een beter bebou wingsplan mogelijk maakt bovendien nog 25 gulden extra per M2. aa.i de gemeente moet betalen. In bouwerskringen is men va't meening dat deze eische absurd zijn en de kansen op een loonende exploitatie vatt eventueel neèr te zetten panden te eenemmale uitsluiten. En zoo schijnt die leelijke kale plek voor loopig gedoemd de Meent nog te blijven ont sieren. LETTERKUNDIGE LEZINGEN. I In j,De Bijenkorf" te Rotterdam. Van de beide lezingen gisteravond in „De Bijenkorf" te Rotterdam, was de eerste, 'van mevrouw Bep Vuyk, aangekondigd als'han delende over eigen werk. Maar de spreek ster had er de voorkeur aan gegeven niet over haar eigen Indische boek „Duizend Eilanden" te spreken, maar over de kolo niale letterkunde in het algeineen. Daarvan gaf mevrouw Vuyk een vluchtig overzicht met als hoofdthema, dat Neder land geen eigenlijke koloniale letterkunde bezit. We besturen een groot rijk overzee, maar van wat geschiedde om het té ver krijgen en te behouden geven de letteren geen beeld. Dit ging de spreekster eerst na voor den compagniestijd, die voor de litera tuur geheel onvruchtbaar is geweest. Het heeft ttvee en eén halve eeuw moeten du ren eer er een machtig werk verscheen als ,,Max Havelaar'" Maar daarna ontstaat er weer weinig van beteekenis. Spr. noemde P. A. Daum („Mau- rits" nog de beste schrijver, in weerwil van zijn pessimisme. Hij is in het moederland echter weinig bekend geworden. De Indische roman kwam niet tot ont wikkeling. Hij was bij "het publiek öok wei nig gewild, tot „Rubber" verscheen en een groot succes werd. Dit gééft echter een zeer eenzijdig beeld; mevrouw Szekely-Lulofs beschrijft uitzonderingstoestanden, Onder de jongeren ziet mevr. Vuyk als de belangrijkste figuren Albert Helman en Du Perron. Laatstgenoemde beschreef de Indi sche „blijvers", dé Europeanen die van ge slacht op geslacht in Indië leefden. De Schrijver stamt van een dergelijke koloniale familie en heeft van deze milieu's een schoons en gevoelige schildering gegeven. Maar het boek, dat eén Synthetisch beeld ontwerpt van het Indische leven in vollen omvang moet nog worden geschreven, zoo besloot de spreekster, die daarna voorlas uit haar eigen boek. Na de pauze gaf Dr. J. F. Otten een karakteristiek van Casanova en zijn mémoi res, ter inleiding op het boek „Mijn avon tuur in Holland". Casanova heeft ons land eenige malen bezocht en de spreker gaf het relaas van zijn verblijf ten onzent. Het wei nig Stichtende gedrag van den 18de-eeuw» schen avonturier werd in deze uiteenzetting wel zeer luchtig geschetst Menschen, die zóóveel haast hebben, dat hun de tijd ohtbceekt om veilig te rijden, krijgen vadk maanden cadeau in hospitaal of huis van bewaring.... De dirigent van het Rotterdamsch Kamer orkest, mr. P. Hoogenbergh, die voor de programma's van zijn uitvoeringen steeds wat nieuws weet te vinden, kwam op dit tweede concert met een werk van den Hongaarschen componist Bela Bartok, voor snareninstru menten, slagwerk en celesta, dat de eerste uitvoering in Nederland beleefde. Het is een moeilijke opgave en ook vrijwel ondoenlijk na een dergelijk omvangrijk werk eenmaal te hebben gehoord, een gefundeerd oordeel erover uit te spreken, maar te consta- teeren viel wei, dat het hier een bijzonder interessant opus betreft, dat van alle moderne composities, die we dit seizoen reeds hoorden, den sterksten indruk heeft gemaakt. Het Idioom moge nog niet direct tot het gehoor spreken, de innerlijke waarde van verschil lende deelen weet toch het gevoel te treffen. De krachtige vorm en bouw van deze com positie laten geen twijfel, onstuimige rhyth- miek, energlsche stuwing, felle rubati, bijzon dere klankcombinaties en melodieusheid laten niet na de aandacht krachtig gespannen te houden. Muziek waarin het karakter der Hongaarsche volksmuziek en folklore telkens weer opklinken. Na het mediteerende „An dante tranguillo" en het vurige „Allegro" komen de twee slotdeelen „Adagio" en „Alle gro molto", die o. i. verreweg het sterkste en meest muzikaal-sprekende van het werk zijn, Het „Adagio" is van een mystieke stemming en van bijzonder treffende coloristische effec ten, waartoe harp, vleugel, xylophoon en gedekt slagwerk' zoo goed gekozen zijn aan gewend. Het slotdeel is vol hartstochtelijkheid van den wilden Hongaarschen dans, van een rhythmische bezetenheid, welke plotseling overgaat in een verstilde passage van rust en bezinking en in breeden cadens sluit. Een werk, dat we gaarne nog eens opnieuw willen hooren. Dirigent, orkest en solistische medewerkers hebben aan de uitvoering de handen vol gehad en 't zal allen tot tevreden heid stemmen, dat de reproductie, welke zulke zware eischen stelt, zoo goed en voor de beide laatste deelen zelfs uitstekend, tot haar recht kwam. In elk geval was het orkest bij Bartok veel beter, geacheveerder en beslister dan in het Concert van Couperin, naar een bewerking van Alfred Cortot. Hier liet het spel nog al wat te wenschen over. De dirigent had alle moeite zijn menschen mee te krijgen, met het natuurlijk gevolg, dat het verband, de volg zaamheid en geslotenheid in het gedrang kwamen en soepelheid, klankschoon en gevoe lige nuanceeringen maar al te veel achter wege bleven. In Mozart's Concert Voor klarinet werd er losser en met meer animo gemusiceerd. De klarinet-solist was Klaas de Rook, die de solo partij hoogst verdienstelijk heeft voorgedra gen. Hij heeft een goede adembeheersching en een mooi ontwikkelde techniek, maar zijn toon kan nog aan bezieling en kleurrjjkdom winnen. Dat hij zoo'n toon weet te blazen, bewees hij in het „Adagio", waarin mooie momenten van klankschoon waren te beluis teren. Zijn muzikaliteit demonstreerde hij in het zwierig en met juist begrip gespeelde Rondo, G. Aardbevingen en Let weer. Voör de afdeëling Rotterdam van de Ned. Ver. voor Weer- en Sterrenkunde hield dr. S. W. Visser, voorheen ohder-directeur van het Kon. Magnetisch- en Meteorologisch Observa torium te Batavia, een lezing over aardbe vingen en het weer. Sedert onheuglijke tijden, zoo ving spr. zijn voordracht aan, heeft de mensch getracht ver band te leggen tusschen aardbevingen en het weef. Oude aardbevingsberiChten gaan dan ook altijd vergezeld van een bericht over de weersgesteldheid, Zoo werd de aardbeving van Messina In verband gebracht met het toen malige slechte weer in Spanje. Er bestaan oude Hollandsche barometers, waarop „stormen en aardbevingen" aangege ven staan. Carlyle schrijft echter, dat „Earth quakes and Revolutions are both predicted by bright weather". St. Francisco werd op een prachtigefi dag verwoest, maar Yokohama tijdens een storm. Is er in het optreden van aardbevingen een periode te vinden? De aardbevlngsberichten van Java, gedurende twintig jaar verzameld, werden volgens de maanden gerangschikt en getoetst aan de harmonische analyse van Fou rier. Passen we op de uitkomsten nu de wet ten der kansberekening van Schuster toe, dan blijkt, dat er van een regelmaat in het op treden van trillingen geen sprake is. De Fransche geleerde Perey vond, dat het aantal aardbevingen in den winter veel groo- ter is dan in den zomer en ook meende men zooiets voor den nacht en den dag te kun nen opmerken. De Montessus de Ballore, de grondlegger der moderne seismologie, die een 75000 aard bevlngsberichten analyseerde, gelooft er niets van en Gutenberg noemt het eenvoudig een psycho-physiolögisch effect, 's nachts eft 's winters besteden de menschen meer aan dacht aan trillingen. Temperatuursverschillen schijnen dus met aardbevingen niets te maken te hebben. Iets anders is het met den luchtdruk. Het ligt voor de hand, dat deze de stuwingen in de aardkorst kan bevorderen of tegenwerken. Voor Europa heeft men inderdaad aange toond, dat er verband bestaat tusschen het aantal aardbevingen, dat op het Continent op treedt en het drukgradient d.w.z. drukverschil op het vasteland van Europa en den Atlan- tischen Oceaan. Is het drukverschil klein, dan iS ook het aantal aardbevingen klein. In Japan en In Amerika kwam men tot dezelfde Uit komsten. Spr. komt thans tot het verband tusschen aardbevingen en regen. In Japan en China heeft men het samengaan van die twee dik wijls opgemerkt en het verband door grafie ken trachten te bewpzen. Toch zijn die regens misschien slechts een gevolg van de bij aard bevingen geconstateerde verschillen in lucht druk. Schostakowitsch en Oddone trachtten het verband aan te toohen tusschen Zonnevlekken en aardbevingen, terwijl Mohorovicic zelfs de Nijlminima en de jaarrjngen van de Califor- nische woudreuzen gebruikte om een lange periode in het optreden van aardbevingen te bewijzen. Tenslotte behandelde spr. nog de vraag of aardbevingen wellicht iets te maken hebben met de maan, Deze kan als verwekker der getijden misschien van invloed zijn. In Indië en Japan heeft men sedert lang opgemerkt, dat aardbevingen meestal samenvallen met laag water. Samenvattend komt spr. tot de conclusie, dat aardbevingen inderdaad door meteorologi sche verschijnselen beinvloed kunnen wórden al is het effect maar zwak. NEDERLANDSCHE DAMBOND. Voor de hoofdklasse-competitie, afdeeling Rot terdam, werd in de zesde ronde onderstaande ontmoeting gespeeld. Rotterdam, dat bijna com pleet was, won op overtuigende wijze als volgt CharlolsRotterdam. 1. J. LemsD. H. Möllenkamp 02 2. A. KrayoC. Janneman 02 3. A. KleingeldW. Roozenburg 02 4. P. v*. VreeswijkB. de Raadt 20 5. J. NollenJ. H. G. Animo 11 6. J. LeentvaarA. Hagenaars 02 7. A. den BoerJ. de Jong 02 8. L. BoogaardsM. de Boer 11 9. P. v. d. DoelG. de Jongh 1—1 10. J. Valk—H. E. Dehnért 0—2 Totaal 515 Zitting van 16 November. Flesschentrekkerij. De 43-jarige bloemist N. C. B., recidivist en gedetineerd in de strafgevangenis te 's-Gravenhage heeft terzake flesschentrekke rij terechtgestaan. In de tweede helft van Juli had verdachte zich vervoegd in de zaak van den opticien J. H. Rauft, Wien hij een foto toestel te koop vroeg. Verdachte had een Verhaal gedaan dat hij een bloemènzaak had ih Amsterdam en toevallig in Rotterdam was en nu hier een cadeautje wilde koopen. Hij toonde wat papieren, die den opticien den indruk gaven met een behoorlijk zakenman te doen te hebben. De transactie kwam tót stand, doch toen op den afgesproken tijd de remise niet werd overgemaakt, zond de op ticien een brief naar Amsterdam, die echter onbestelbaar terugkwam, want op het opge geven adres bestond geen bloemenzaak van B. Verdachte bekende het feit. Zoodra hij het fototoestel in handen had gekregen, bracht hij het naar een bank van leening, waardoor hij weer het geld kreeg om aan zijn behoefte voor drank te kunnen voldoen. Dezelfde truc had hij uitgehaald bij den juwelier J. A. M. v. d. Loo, waardoor hij in het bezit was gekomen van een gouden arm band. Tien minuten nadat hij den winkel ver laten had, kwam hij er weer terug, in een urinoir had hij het pakje opengemaakt en daarbij was de gouden armband in het riool gevallen. Verdachte had de juwelier om een nieuw exemplaar gevraagd, maar daar had deze nu toch bezwaar tegen. Het O. M., waargenomen door mr. F. m. Wilbrenninck noemde dit twee typische ge vallen van flesschentrekkerij, waarvoor het, gelet op verdachte's antecedenten, een ge vangenisstraf van 6 maanden eischte. Mr. G. F. C. v. d. Ende pleitte oplegging van een clemente straf. Uitspraak 30 November. De tweede lezing van de Nederlandsche Vereeniging voor luchtbescherming afd. Rot terdamCentrumNoord zal worden ge» ROTTERDAM, 16 November. Geslaagd voor het doctoraal examen ih de economische weten schappen cum laude de heer Chr. Glasz. V In de week van 5 tot en met 11 November 1937, omtrent welke inlichtingen zijn te beko men aan het hoofdbureau van politie aan het Haagscheveer alhier, iederen werkdag van 9 tot 15 uur. Aan het Centraal Bureau:, Portemonnaies sleutels, R.W.B.-merken, handschoenen, tasschen, dames- en heerenhoed, tijdschrift, „Maand bericht", 3 roliejtès draad, gouden dameshorloge 129'37 in een taxi gevonden bruine lihnen rljwieltasch, inh. regenpijpen enz., 1 zwarte regenpijp, fietspompje, blauwe wollen das, 2 tramkaarten in étui, 3 doozen pudding merk „Onrust en Horn", sigarettenaansteker in étui bril, citybag, inh. voètbalkleeding, padviftders- riem, Engelsch leesboek, linker bruine lage heerenschoen, rijwlelsiot en sleutel, richting aanwijzer, wleldopmoar, nummerplaat H 12240, 2 velgwielen van autowiel, kinderschoen, sport- broek, rozenkrans In étui, 1 paar gymnastiek- kousjes, heerèri Winterjas, kinderrtiuts, lapje bruine stof, zak inh. brood, tasch enz., lorgnet, bijbel, kindercape, autodop, ronde zilveren broche met foto, doosje in crusifix, zwarte cape, 2 paar schaatschen, zakmesje, 2 potlooden in zakje, zwarte linker rubberlaars, witte gymna stiek schoen en Sök, zeildoeken scherm, blauwe regenjas, 1 gymnastiekschoen, 2 wollen borstrok ken, wandelstok. Aan de bureaux: Bergsingel autoped en olie- kannetje van auto. Bureau Groote Paauwensteeg bos boomplanten. Bij vinders: koralen armband met gouden slot, Leeflang, Benthuizerstraat 13, R.W.B.-merk in étui, N. Edeling, Raadhuis Bevolkingregis ter tusschen 9 en 5 uur. bril met hoornen mon tuur, Gem. Reiniging, Zalmstr. 30, R.W.B.-merk in étui, L. H. Wolter, Bloemstraat 49c. 6 sleu tels in étui, J. Boers, Br. Hilledijk 98 of 298, donkerblauwe dameshandschoen, J. Meij, Tuin derstraat 102, actetasch inh. overall enz. A. Treke, Prof. Bolkstraat, Overschie, bruine da- mestasch, T. Moens Schepenstraat 18c. bruine shawl, H. Bouwmeister, Rembrandlaan 47. Schie dam, paardendeken, B. Molenaar, Rijsdijk 339 bruin jasje, J. van Aggelen, Veldstraat 40. 1 pr. br. motorhandschoenen, A. Moerkerke Dissel straat 23. verm. gouden damesarmband, A. v. Viersen Abcoudestraat 28. lage bruine heeren schoen. H. Bakker, Blazoenstraat 49. ver. gou den dames polshorloge, A. Hootjmeijer, Narcis- senstraat 93, R.W.B.-merk, Man in 't Veld, Oude landstraat 58. zwarte regenpijpen, J. v. d. Poel Lange Geer 240. verchr. polshorloge, (J.B. of J.K.) de Boom, Wolph.bocht 213. pakje manufan turen, R. de Waard, Breede Hilledijk 259. R. W.B.-merk, S. Hoftijzer, Cath. Beersmansstraat 62. kostel. R.W.B.-merk in étui, D. Flipse Rose- straat 158. Zwarte mans cape, H. Kamerman Zegenstraat 37a. gouden damesringetjes hi diam., D. v. Prooijn, Zuidhoek 114a. mast hoes J. Hennelaar, Bergpolderlaan 36a. bruine porte- rnofirtaie m. inh., J. Wouda, Geertsemastraat 33 roode damesceintuur, F. Koopman. Borgesius- straat 4 1. pr. zwarte dames kousen, W. Trijsburg Lüzacstraat 5. rozenkrans, G. Oosterwijk, Stolk Straat 12a. br. nappa handsehoehen, G. de Visser Boekhorststraat 201b. R.W.B.-merk, J. v. d Pluijm, Avenue Concordia 26b. witte wollen baret, C. v. d. Most, Lambertusstraat 18. regenpijpen, H. Boer. Lambertusstraat 25a. tasch blauwe overall enz., A. Bloot, Lamber tusstraat 51. verm. gouden schakelarmband, W Heineman Crooswijk 4b. gedeelte van kunst gebit, L. Vis van Reijnstraat 13. lederen voetbal T. Chel, C. P. Thielestraat 23b. kist sinaas appelen, G. Huisman, Mathenesserdijk 251, R W.B.-fnerk, Bergsma v. Speiikstraat 2e, Delft nikkelen heerenpolshorloge, K. Veenhuis, Belle- voijstraat 88b. baal lorren, J. Leenders, Rose- veldstraat 43. kostel. R.W.B.-merk. P. Kauffman Schoonderloostraat 71. gebreide damestasch, P. Moerkens, Buskèn Huetstraat 129a. lederen zee- manszak met zeemansgoed, Swartouwterrein, Gallleistraat. gouden oorringetje, J. Hamsen v. d. Palmstraat 10a. groene damesportemonnaie m. inh. A. Duken, Essenburgsingël 120b. res- autnwiel m, band. Garage Ravero, Nenljtohal. R.W.B.-merk in étui, J. de Volk, Ochterveld- straat 30b. res. autoband, J. Veenman Nette- boérstraat 14, eenige bankbiljetten, Berhout, Kruiskade 59. 1 pr. acte- treft, is tegengevallen. Voor verschillende werkzaamheden, die later bleken noodig te zijn, o.a. bijwerken van kademuren, gewelven, het droog leggen van de groote sluis, is de toe gestane post overschreden met 1600, die als nog op den kapitaalsdienat moet worden ge bracht. De heer Woudenberg vraagt, hoe het komt dat deze drooglegging van de groote sluis is mislukt, waarop wordt medegedeeld dat de waterdruk van het rivierwater te zwaar waswaardoor de heer Huibregts v. h. Hoog heemraadschap adviseerde er niet mee dóór te gaan, hetgeen de heer Peerboite doet zeggen, dat hij aan het advies van dien heer geen waarde hechtte. De kwestie van den hoogen waterstand in de Lopikerwet ering en -et lekken van de groote sluis schijnt nog niet op gelost te zijn. In een volgende vergadering zal hierover nog een nootje gekraakt worden. Nadat de heer Bron nog inlichtingen heeft gevraagd, omtrent de verlichting van de Lopikerstraat, welke inlichtingen door den wethouder van de bedrijven zijn verstrekt, ver zoekt de heer Adriaens, dat in de Scheeps makershaven een steigertje zal worden aan gelegd, zoodat de roeibootjes te bereiken zijn, hetgeen wordt toegezegd. Nadat de heer Peer boite nog heeft gevraagd hoe het zit met de uitkeering aan inwonende zoons zegt de weth. renberg dat dffit Maandagavond zal ge schieden. Hierna sluiting. Aangiften van 16 November. BEVALLEN: W. A. dé Fe(j—v. Suijlekom z. A. M. Schwartz—Hof z. S. Warnas—Koel- mans z. - G. Vossv. d. Werk z. A. E. Tuinder—Schoenmaker z. C. v. Weelden—Mas- son z. M. C. Sohimmer—Wensing d. E. d< Wit—v. d. Voorden d. W. Stoepman—Nadolski J. N. Goud—Kranendonk z. N. A. G. Meyers—de Nood z. J. Vennilt—Overboseh z. M. Lamfers—v. Pieterson d. C, M, V. Hefflert —v, Vliet d. C. Bennis—Deltenre d. c. J. Roedoe—Dekker d, A. Wlelders—Klein z. W. C. GroenendijkBrunold d. J. M. de Groot —Westerhof z. A H. v. d. Linden—Crum z. J. Westerhof—Breedveld d. G. M. Wiarda—v. d. Ende levénl. d. OVERLEDENM. Labschies vr. v. D. W. Scheffer 49 j. W. A. S. de Jong m. v. A. C. Smits 83 j. J .A. Roth vr v. A. Murk (38 j. c. J. Visser wede. v. G. J. Ammerlaan 79 j. A. P G .Betjer wede. v. P. C. Heiming 80 j. D. J. A C Florijn m v. C. Meyerink 73 J. B. Hulswit m v N. de Lange 46 j. D. de Ruiter z. 16 j. H. P. Stelloo vr. v. M. Slob 42 j. C. E. Benne vr. -v. M. Mul 38 j. M. Hagendoorn m. v. N. C. Gouw 66 j. C H- Wildering ongeh. vr. 54 j. K. W. Kooistra m. v. E. v. Doome 71 j. R, Struijk d. 5 m. W. Nelemans wede. v. H. Oldenhof 83 j. A. M. Vaartlcs ongeh. vr. 39 j. D. Bazel ongeh. m. 21 j. A. M. Hansen vr. v. D. Schols 54 j. A. v. Gemerdien wedr. v. W. Punt 67 j. J. P. Labrijn wede. v. C. Kop 77 j. A. W. Niemantsverdriet wede. v. F. Jun-gerius 81 jaaf, GEBOREN: Notburgia C. M„ d. v. J. W, M. Simons en H. C. L. J. Kokkeler Alewijn B„ z. v. A. Radder en B. M. Kuppen Martha, d. v. A. de Hoop en S. Brehm. DE GEMEENTERAADSZITTING. (Vervolg). Nadat Wethouder der Bedrijven Deerenberg nog had medegedeeld dat dit vastrechttarief met medewerking van de Rijksnijverheids- consulent was tot stand gebracht en met het oog op de noodlijdendheid van de gemeente geen tariefsverlaging kon worden ingevoerd, werd het electrlcitelts-vastrechttarief z. h. st. aangenomen, omdat deze regeling als proef dient en slechts voor 1 jaar. De rekening en verantwoording van de bad en zweminrichting, die daarna ter tafel komt, wordt z. h. st. goedgekeurd. Bij de rondvraag deelt de heer v. d. Oever, wethouder van openbare werken nog mede, dat het werk in de haven, wat de kosten be- DE EDELKARPER De (hengelaarsvereeniigimg „De Edelkar. per" heeft onder een stortvloed van hagel en regenbuien een' onderling concours gehou den onder de gemeente Schipluiden. JJe uitslag was als volgt: 1. P. Oosterman; 2. P. Paalvast; 3. P. Hollaar; 4. Chr. Taar- ling; 5. J. v. Toor; 6. G. de Groot; 7. D. Groenendaal; 8. A. v. d. Heuvel; 9. D. de Bruin; 10. H. Valk. Een extraprijs verwierf A. v. d. Heuvel voor de zwaarste visch.. Voor het dichtst bij de 300 gram Ohr. Taarling. De leiding van deze wedstrijd berustte bij den heer A. v. d. Heuvel. EEN VOEGANGER LOOPT WIEL RIJDER IN DEN WEG. Een voetganger liep met moedwil een wiel rijder In den weg met het gevolg dat de wielrijder tegen den voetganger aanreed!. Daarbij werd de lantaarn van de fiets be schadigd. De voetganger heeft de aanzegging ontvan gen, dat hij de schade moet vergoeden, daar anders gevolgen niet achterwege zullen bljjT ven. AANBESTEDING Bij de ten raadhuize gehouden aanbesteding voor het maken van 55 meter gewapend be tonplaat en het opzetten van een nieuwe rollaag, zijn negen biljetten Ingekomen. Laag. se inschrijfster was de firma Lievaart en Pool 421. De gunning is aangehouden. EEN NIEUWE INDUSTRIE. Zooals bekend, stonden de gebouwen der Kunstzijdefabriek „Flulda" aan de Govert van Wjjnkade nog steeds ongebruikt. Thans zijn deze overgegaan aan de N.V. „Wallramit", welke nu aldaar een fabriek van ij eer con structie zal vestigen. Bij de overname van deze fabriek is g^'rjk-, tijdig mede overgegaan een perceel TOori^ grond van 3000 M2 oppervlakte. BnChrJ GEMEENTERAAD. De gemeenteraad zal op Vrijdag 19 Novem ber des voormiddags 9 uur bijeenkomen. De agenda omvat o.m.: Voorstel van B. en W. om deel te nemen aan de oprichting van de Fraude Onderlinge van gemeenten Rapport van Ir. vleugels be treffende onderhandelingen met het gemeente- eleotriciteitsbedrijf te Delft. Voorstel van B. en W. tot overname van Polder-onderwegen en -bruggen. Vaststelling salaris voor de benoeming van een tijdelijk ambtenaar ter Secretarie. TERWIJL do komeet van Vondels eeuwtij naar het zenith klom 't is immers heden, 17 November, de datum, waarop vóór 350 jaar de grootmeester onzer letterkunde en de tooveraer-zonder-weerga met Neer- lands taal in het heilige Keulen werd geboren stond daar gister avond zijn „Samson" voor het eerst op de planken van den Grooten Schouwburg en wel als feestgave van Katholiek Rotterdam, voor het welk het R.K. Rott. Tooneelensemble de honneurs waaraam. Aan de waarde van dit feit doet luttel af* de omstandigheid, dat aan deze uitvoering n.teraard menschelijke onvolkomenheid niet vreemd bleef; zij wordt daarentegen verhoogd door de gul neergeschreven erkenning van de allesovèrtreffende toewijding, waarmee de v ondel-eerende jonge vrouwen en mannen zich maand na maand geheel hebben gegeven om een resultaat te bereiken, dat althans het ideaal zoo dicht benaderde als onder de ge geven condities en met de beschikbare krach ten slechts mogelijk mocht geacht worden. Wij mogen dit op de eerste plaats dank Weten aan hét lofwaardig initiatief van R. K. R.T.E.'s voorzitter, den heer Felix Heijnen! uit wiens enthousiasme voor een oer-Hage- veldsche traditie het plan tot deze Vondel- hulde werd geboren; maar daarnaast aan het eon amore volvoeren van den opzet door de leden van het ensemble onder dé geestdrif tige leiding van Anton Sweefs. Men heeft Zaterdagavond j.L een en ander kunnen lezen over de opvattingen van dezen leekenspel-leider omtrent de regie van dit Vondel-drama, dat door ter zake bevoegden „weinig speelbaar" is geheeten, Wie de opvoe ring van gisteravond meemaakte, zal moeten erkennen, dat deze regisseur er ten volle In geslaagd is, vóór alles door een wisselend tooneélbeeld dynamischen gang té brengen in den dialoog ook daar waar deze uit zich zelf meer een statisch karakter heeft. Hij profi teerde daarbij van' le welkome omstandig heid, dat Vondel In deze „Heilige Wraak" naar klassiek voorbeeld een heel bijzondere plaats inruimde aan de Rei, die niet enkel de vijf bedrijven (hier tot twee speldeelen teruggebracht, waarbij de pauze halfweg de vierde acte viel) zooals bij andere Vondel drama's meditatief aan elkander verbindt, Samson, uit spotternij in koningskleed gestoken, bidt om den terugkeer van zijn verloren kracht, doch onder het spel zelf bijna voortdurend op het tooneel is Speciaal ook bij de passages, waarin het verhaal voor de eigenlijke drama tische handeling in de plaats treedt. Welk voordeel nog werd uitgebuit door bij deze „Rel der Jodinnen" door Vondel blijkbaar als- enkelvoudige „treurspeelder" bedoeld liet zeggen van den dialoog te doen verbeur ten door telkens andere stemmen, die het mag hier even opgemerkt stuk voor stuk Uitnemend bleken geschoold. Bovendien beschikte de regisseur nog over éen dansgroep, aan welke hij da taak toe dacht, ter verlevendiging van het scènebeeld bij een langen monoloog (Dagon) alsook ge durende de eigenlijk reizangen door rhythmi sche bewegingen en mimisch gebaar den ge sproken tekst te illustreeren. Een typeerend Voorbeeld hiervan treft men al aanstonds tijdens het de tragedie inlei dende gezwets van den hellevorst over de diepe vernedering van Samson, waarbij de figuur van den gesmaden herder over Israël uit de dansgroep voor ons oprees. En als in den zang na het tweede bedrijf de rei van Jodinnen den hang van den mensch naar zijn ouders en het voorvaderlijk gebruik bemediteert (nu Samson als hoogste gunst de bijzetting van zijn stoffelijk over schot in het graf zijner vaderen heeft ge vraagd), zien we den rouwstoet der eeuwen trekken in den slependen gang der dans figuren; en Xanda Stradowska, die voor dit onderdeel der vertooning allen lof verdient, scheen zich hier en elders te hebben geïnspi reerd op de Laban-schoöl. In deze Scène was de groepeering der figuren zeer expressief en buitengewoon sierlijk van vorm. Hoe jam mer intusschen, dat de regie zelf door te spaarzamen lichttoevoer op Je voorscène veel verloren deed gaan van het schoóne effect. Over het geheel was zij overigens weinig kwistig met de Verlichting en een lampje meer hier en daar ware het tooneelbeeld stel lig ten goede gekomen. Nu wij toch aan de reizangen toe zijn, moge hier tegelijk worden aangestipt, dat zij de hoogtepunten vormden van de harmonieuze samenwerking der vier R. K. R.T.E.-afdee- lingen, eendrachtig zich beijverend om het Schoone Vondel-vers een Zoo Waardig moge lijke verklanking te geven. Terwijl de „Rei van Jodinnen" (al of niet gesteund door het dameskoor) "aar aanvoerster Annie Sweers de verzen declameerden en de dans groep hun inhoud mimisch illustreerde was daar het strijkorkest (voor de gelegenheid met blazers en^ slagwerk versterkt) om vol gens de intentie van Marius Monnikendam en onder aanvoering van Piet Lamberts den dichterlijken tekst tot geleide te dienen, waartoe dan tevens het dameszangkoortje van Dora van Weerelt het zijne bijdroeg. Voor het laatste had Monnikendam weder om de beproefde vocaiiseer-methode toege past en ook nu werden daarmee verrassende effecten bereikt. Als een klankbord van edel metaal deden aldus de stemmen dienst voor het spreekkoor, terwijl de instrumenten den Vondel-tekst als omweefden met zilverig spinsel, weinig. Onder de vrouwelijke executanten muntte de waarZeggerin van Bep Lemm uit. Na de rei-aanvoerSter was zij wel degene, die het best met Vondel's taal overweg kon. Een verrassing was IntusBchen zeker de Vorstin van Thea Welschen. Zij Intoneerde niet al tijd even juist; maar het zeggen der verzen ging haar toch bijzonder goed af. Summa summarum: een uitstekend Ver-, zorgde en zeer geslaagde voorstelling, waar op R.-K. R. T, E. met trots mag terugzien en die wij zeggen het prof. Haring in zijn dankwoord aan het slot gaarne na er toe moge bijdragen, dat het spelen van Vondel ook ln Rotterdam tot een tra ditie worde. L. H. prezen worden de Fadaël (Samsons geboorte» engel) van Bern. Hoffsehulte. Wat voordracht betreft viel stellig de bode, die dert ondergang der Dagonisten kwam ver halen (P. Alberts) bijzonder te loven; op den voet gevolgd door den ongenoemden, doch hem na verwanten vertolker der Dagon- part\j. Dan was Ig. Zwager als tuchtknaap, een ruwe klant, vrij wel getroffen, al had hp oogenblikken, die minder overtuigden. Voor de rol van Gaza's vorst heeft John Jansen figuur en stem mee; maar de, juiste techniek voor het verzen-zeggen heeft hij nog niet onder» de knie. En wat tenslotte den aarts priester aangaat, dien Theo Linnémann ons te zien gaf, begrjjpen we den toeleg der re gie om wat humor te mengen ln al den ernst, doch o.i, leeftt zleh daartoe deze figuur heel Voor het décor-probleem had Frans Bus- kens een goede oplossing gevonden, door de Plaats der handeling „te Gaze, op Dagons kerkhof, bij het hof" te omringen door aan duidingen van het vorstelijk paleis (rechts) den Dagons-tempel (in het midden) en het geboomte van den „kerrekhof' (links), ter wijl dan de eigenlijke speelruimte aan weers zijden amphitheatersgewijze opglooide naar den achtergrond, nochtans in het fond de noo- dige spatie latend voor het spel. Het spreekt van zelf, dat bij een zoo ge acheveerde vertooning de costumeering niets te wenscheü liet. Onder de vertolkers der diverse rollen Spande de Samson naar den eiseh de kroon. Just Chaulet had zich in de fiJfuur goed ingeleefd en vooral het klagelijk accent van den gevallen held wist hij prachtig te treffen, zonder aan de waafdlfheld van Is raels rechter te kort te doen. Herhaaldelijk riep zijn verschijning den lijdenden Christus voor den geest, wiens voorafbeelding Sam son was. Z(jn eerste onderhoud met de rei der Jodinnen behoorde tot het beste van heal den avond. Naast hem mag voor goede declamatie ge- De opvoering vrerd o.m. bijgewoond door deken J- W. van Heeswijk en verschil lende geestelijken der stad, prof. M- M. H. Haring van Bagêveld, dr. C. M. Kleipool en ir E. H. Kraayvanger namens „Katholiek Rotterdam" beiden met hun dames. Prof. dr, Z. W. Sneller, voorzitter van het Rotter damsch Vondel-comité, had zich wegens ziekte laten verontschuldigen. Aan he( slot van den zeer geslaagden avondsprak prof. Haring een woord van hulde èn waardeering onder daverenden bij val der aanwezigen. Voor mevr. Xanda Stradowska, de leid ster der dansgroep, waren er bloemen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1937 | | pagina 2