Rotterdam als petroleumhaven. B Kroniek. MILD AMERICAN CIGARETTES rfv Hn| i MAANDAG 22 NOVEMBER 1937 j DE TIENDE PENNING. kinderboeken. Jaarlijksche tentoonstelling Gemeente-bibliotheek. in de 1 VLIEGVELD WAALHAVEN. Uitbreiding van het platform. BRANDJE BIJ DE ROBAVER. ER MET EEN FIETS VANDOOR. AANRIJDING. Groot Luitenlandsch olie concern vraagt geschikt terrein. HANDIG OPTREDEN. Bandiet slaat plank mis. NOG MEER OP HUN KERFSTOK. REGENJAS ONTVREEMD. HET ECONOMISCH LEVEN VAN ROTTERDAM. Zeegoederenverkeer ge6tegen tot ruim 34 millioen. HERZIENING VAN HET UIT BREIDINGSPLAN LINKER MAASOEVER. Het vigeerende plan in 1927 vast gesteld, kan niet worden gehandhaafd. WERKLOOZE HANDELS- EN KANTOORBEDIENDEN. CooSelPgen0men Het Zi6kenhuis aan DE C. H. RAADSFRACTIE. Een weerlegging. De directeur Van den voormaligen dienst der Stadsontwikkeling komt in zijn rapport van 14 Maart 1936 met klem op tegen de idee dubbelstad. Dubbelsteden ontstaan alleen, indien de groei plaats heeft uit twee centra, die bovendien aequivalent moeten zijn. Het is niet te verwachten, dat de ont wikkeling van het zuidelijk stadsdeel in het verleden onder impuls van den aanwas van de stad op den rechter oever, in de toekomst plaats zal maken voor een zelfstandigen groei. Aan de hand van grafieken en tabellen betreffende den huidigen stand en de toe komstige verwachtingen van inwonertal en aantal woningen wordt het bezwaar tegen den omvang van het plan ontzenuwd, terwijl wordt, getreden in een uitvoerige bespre king van de overige bezwaren der commis sie. Ofschoon de directeur op enkele detail punten aan de wenschen der Commissie is tegemoet gekomen, meent hij, dat in den algemeenen opzet van het plan geen wijzi ging behoort te worden gebracht en dat de oplossing, welke door de Commissie wordt aangegeven, als uitgaande van een onjuiste praemisse, ernstig moet worden ontraden. Met name intrekking van een deel van het vigeerende plan, impliceerende verkleining van het gebied, waarover de herziening zich uitstrekt, wijst de directeur met nadruk van de hand. de CrPn1BiePn°w den tech™chen dienst, wenschen B. en W. een woord van wmr- LUCHTBESCHERMING. VRIJWILLIG LANDSTORMKORPS MOTORDIENST. VAN TRAP GEVALLEN. brandje. AFSCHEID BIJ DE POLITIE. KANTOOR-BrxdgE-AVOND. Kortgeleden kon je lezen, dat ze in Duitschland weer eens over een kapitaal heffing van 10 procent dachten. Vroeger noemden ze zooiets den lOden penning, die in ons land in zoo'n kwaden reuk stond. Dat was de schuld van Alva, maar of ze het nu tegenwoordig kapitaalheffing noemen, het feit verandert er niet door en de verzuch ting van meenigeen bij de overal zoo hoog mogelijk opgevoerde belastingen, dat hij dan maar liever den lOuen penning van Alva te rughad, hoeft daarom nog geen complimen tje voor Alva te zijn. Toch was zijn 10de penning, bij wat we tegenwoordig zien, erg tam en bestond uit een omzetbelasting van 10 pCt- op alle Koopmansgoederen en een overdrachtbe lasting van 5 pCt. op de huizen. Maar wat zij dien Alva zoo kwalijk namen was, dat het een extra belasting was, gehe ven door een buitei.landschen overweldiger. Zóó kon het gebeuren, dat zijn naam nog na bijna vier eeuwen in dat verband voort leeft en hij er nog steeds om gehoond wordt. En toch komt Alva niet de eer (zij hét ook twijfelachtige) toe de uitvinder .er van te zijn, omdat die reeds lang vóór zijn komst bestond. Uit den löden penning kun je heel wat ty pische dingen ook voor het leven in Rot terdam halen. Vóór Alva's komst hadden ze al meerma len geprobeerd om den lOden penning te heffen, maar zoodra het goederen betrof, was 't steeds een mislukking. Daarom deden zij het van de huizen, die stonden vast en er kon niet mee gesmokkeld worden. Het werd in Rotterdam zelfs eene gewone belasting, zoodat ze in 1553 een kohier op maakten van alle huizen en hun huurwaar de. Een eigenaardigheid is, dat er toen maar een klein aantal huurhuizen was en bijna iedereen in zijn eigen huis woonde, zoodat de „beëedigde" schatters van de meeste hui zen de huurwaarde moesten taxeeren, waar van dan de 10de penning geheven werd. Rotterdam telde toen omstreeks 1200 hui zen en 7 molens, waarvan circa 370 door zooals zij het toen noemden „paupers" bewoond, die geen belasting betaalden. Dat is bijna een derde deel van de heele bevol king. De totale huurwaarde van al die huizen bedroeg toen (tot tegenwoordig geld her leid) circa f 75000.zoodat de 10de penning circa 7500 opbracht, wat met eenige ver der geheven accijnzen het heele gemeente lijke budget uitmaakte! In 1563, toen de groote brand als een ge weldige ramp over de stad kwam, telde Rotterdam reeds 1800 huizen en elf molens, waarvan circa 600 paupers. Dat y» was dus gebleven. Bij die gelegenheid brandde zoo wat het heele Oostelijke deel vanaf de Groote Markt tot de Oostpoort af, waarbij 250 huizen geheel, 700 huizen grootendeels, het predikheeren klooster en 60 schepen vernield werden. En om die schade te vergoeden kwam het kohier van den lOen penning goed te pas, om dat de poorters, die geen schade geleden hadden aan de anderen, een geheel jaar huurwaarde moesten vergoeden. Behalve verlaging van den bieraccijns kreeg het stadsbestuur van Koning Philips megrdere voorrechten, maar dan moest alles binnen vier jaar weer opgebouwd zijn, terwijl het bestuur ook het recht kreeg om alle afge brande huizen tegen taxatie te koopen als zulks voor de wegenverbetering noodig was. In dat kohier kun je nog heel wat leuke dingen over het toenmalige leven vinden, die een volgenden keer wel zullen komen. FAX. Daar uit de belangstelling van ouders en kinderen in vorige jaren is gebleken, dat tegen St. Nicolaas en Kerstmis een uitstalling van goede kinder- en jeugdlectuur op prijs wordt gesteld, is met medewerking van den Rotterdamschen boekhandel in de kinderlees zaal van de ge ine en te-bibliotheek opnieuw een aanlokkelijke voorraad jeugdboeken tentoon gesteld. Niet alleen de nieuwste werken, ™«.ar ook de goede onder de oudere boeken vindt men hier bijeen, voorzien van een annotatie, welke een indruk gééft van den inhoud. De oogst aan nieuwe boeken blijkt in het afgeloopen jaar verblijdend groot te zijn geweest. De keuze is waarlijk rijkelijk: sprookjes avontuurlijke verhalen, reisverhalen, dierenle ven, natuur en vernuft, auto, schip en vlieg tuig, enz. Ditmaal is ook voor lezers van 16 tot 18 jaar een serie boeken op verschillend gebied bijeengebracht. De expositie is geopend tot en met Zondag 28 November a.s., van 1012 en van 25 uur, 's Zondag alleen van 2 tot 5 uur. Reel. 3497 DGVS 44 B. en W. doen den Raad het voorstel tot het toestaan op de begrooting 1937 van 15.000 voor uitbreiding van het platform op het vliegveld „Waalhaven". Vrijdagavond om half 12 werd brand ont dekt op den zolder van pand 77 aan de Boompjes in welk pand is gevestigd de Rot- terdamsche Bankvereeniging. Op dezen zol der is de timmermans werkplaats gevestigd. Vermoedelijk doordat een brandende sigaret is weggeworpen is de brand ontstaan in een vuilnisbak. Onmiddellijk werd middelalarm gemaakt, doch toen de eerste slangenwagen verscheen, had eigen personeel het vuurtje reeds gebluscht. Slangenwagen 23 heeft wel afgepakt gestaan. Mede aanwezig waren de slg_ 24, 9, 25, 22 en 11. De leiding berustte bij onderbrandmeester W. H. A. Meeuwsen brandmeester mr. A. Ch. W. Breemen en hoofdman J. Bakker. Dezerdagen kwam een zekere N. in een café in het Oosten van de stad een praatje maken met den caféhouder. Midden in het gesprek herinnerde N. zich plotselingi dat hij nog een brief moest posten. Hij vroeg de fiets van den caféhouder even ter leen het geen niet werd geweigerd. N. is echter nimmer meer teruggekomen. De politie is naar hem op zoek. De 42-jarige koopman H. Ketting wonende Schulpweg is Zaterdag aan de Waalha ven O.Z. aangereden door een autobus, be stuurd door den 24-jarigen H. v. W- wonen de Schuttersstraat. De man liep met wat hout op den weg en kon bij het oversteken derhalve niet goed zien. Hij werd tegen de straat geslingerd kneusde zijn linkerheup en bekwam een hoofdwonde. Per auto van den G.G.D. is hij vervoerd naar het ziekenhuis aan den Coolsingel. De autobus bekwam lichte schade. IS EEN NIEUWE PETROLEUMHAVEN NOODIG EEN groot buitenlandsch olie concern heeft zich tot 't Haven bedrijf der gemeente gewend met de vraag of een voor de vestiging van een opslag- en raffinaderijbedrijf ge schikt terrein aan de nieuwe Petro leumhaven beschikbaar was. Verlangd werd een terrein groot 18 H.A. met een uitbreidingsmogelijkheid van ten minste 6 H.A. De besprekingen hierover werden uiteraard beïnvloed door het feit, dat voor een terrein van die grootte aan de Petroleumhaven slechts in aanmerking komt het driehoekige perceel, tusschen de beide armen van de Pe troleumhaven gelegen, waarop bij besluit van den Raad van 25 April 1935 een recht van voorkeur aan de Bataafsche Petroleum Maat. schappij werd verleend. Zou van dit recht van voorkeur gebruik gemaakt worden, dan zou immers slechts aan de aanvrage kunnen worden voldaan door het gereedmaken van een terrein van ten minste 24 H.A. aan een nieuw te graven havenarm. Anderzijds deed zich de omstandigheid voor, dat bedoeld concern eertijds zich van den eigendom van een terrein nabij den Waterweg onder Maasland had voorzien om aldaar even tueel olie-installaties te kunnen inrichten. Thans gaf het den wensch te kennen om bij vestiging aan de Petroleumhaven tevens het terrein onder Maasland te liquideeren, d.w.z. het aan de gemeente over te dragen. Een optie wordt gewenscht. Het concern zou gaarne reeds nu zekerheid hebben over de mogelijkheid van beschikking over een terrein onder Pernis als hierboven aangegeven is, zonder dat het zich vóór 1 Juli 1938 daaraan gebonden wilde achten, aangezien zijn terreinbehoeften alhier afhan kelijk zijn van factoren, waarover thans nog geen zekerheid bestaat. Met andere woorden: het vroeg niet een huur, waarvan de datum van ingang eerlang in onderling overleg zou worden bepaald, maar een optie tot uiterlijk 1 Juni 1938 op de mogelijkheid van zulk een huur. Gelet op het groote belang van een nieuwe vestiging in de haven, meenden B. en W., dat naar een beide part ij en bevredigende oplossing moest worden gestreefd. B. en W. hebben zich er uiteraard eerst van vergewist of de B. P. M. inderdaad van haar voorkeursrecht op het terrein C gebruik wil maken. Na gehouden besprekingen daarom trent heeft de B. P. M. het college dóén We ten, dat z(j inderdaad bereid is om, indien en zoodra de bewuste optie door de andere onderneming wordt gedeclareerd, het terrein C tegen den huurprijs van 0,30 per M2., welke ook voor haar andere terreinen geldt, in huur te nemen. Dit beteekent derhalve o.m., dat, zoodra de transactie met het nieuwe concern haar beslag krijgt, de B. P. M. een meerdere huur van pl.m. 80.000 per jaar zal betalen. De inrichting van een nieuw terrein. Tevens kwam hierbij vast te staan, dat het voor een verhuring aan het nieuwe concern noodig zal zijn om een nieuw terrein gereed te maken buiten het bestaande complex. Met het oog op de nog steeds verder gaan de uitbreiding van het gebruik en het vervoer van minerale oliën en de neiging om de raf finage en de verwerking van bijproducten in verschillende landen te localiseeren, is er aan leiding om aan te nemen, dat de aanvrage van het hier bedoelde concern niet op zich zelf zal blijven staan. Tevens moet rekening gehouden worden met het feit, dat de B. P. M. reeds belangstelling getoond heeft voor alle nog niet uitgegeven terreinen aan de tegen, woordige Petroleumhaven. Het is derhalve niet uitgesloten, dat reeds vrij spoedig een nieuwe Petroleumhaven noodig zal zijn. Het nieuwe terrein zal dus zoo gekozen moeten worden, dat met deze mogelijkheid wordt rekening gehouden zonder op ongewenschte wijze daarop vooruit te loopen. Wat de plaats van het nieuwe terrein be treft, daarvoor komen, naar bij de voorloopige studies van het Havenbedrijf en den Techni- schen Dienst is gebleken, in aanmerking de ten oosten van de bestaande Petroleumhaven gelegen, aan de Gemeente toebehoorende gron den. Van belang is het de plannen aldus in te richten, dat op korten termijn de eerste werken daarvoor kunnen worden uitgevoerd. Het in te richten terrein zal gedeeltelijk strek ken langs de rivier, gedeeltelijk langs de te graven haven. Bij de besprekingen omtrent den te bedin gen huurprijs is uitgegaan van den prjjs van 0,40 per M2. voor een 200 M. diepe strook langs heit oeverfront, althans langs de tot vaste ligplaats ingerichte oevers, en van 0,30 per M2. voor de meer binnenwaarts ge. legen deelen van het terrein. Over deze bedragen, welke door de Com missie voor de financiën aanvaardbaar worden geacht, is ook overeenstemming verkregen. Het concern heeft er daarbij in toegestemd bij het sluiten van de optie een bedrag van 10.000 te betalen, waarvan een bedrag van 50QO bij gebruikmaking van de optie zal worden teruggestort. Dadelijk te treffen voorbereiden de maatregelen noodig. De bedoelde maatschappij heeft overigens de voorwaarde gesteld, dat, zoodra zij ver klaard zal hebben van de optie gebruik te maken, de gemeente onverwijld zorg zal dra gen voor de totstandkoming van de noodige Werken. De gemeente zou zich moeten ver binden binnen 6 maanden een alsdan nader in ligging en grootte overeen te komen deel van het in te huren terrein in zoodanigen staat op te leveren, dat met den bouw van de installaties een aanvang kan worden ge. maakt. Aan dezen wensch kan slechts worden te gemoet gekomen, indien de voorbereidende maatregelen voor deze inrichting reeds tijdens den optie-termijn worden genomen. Het komt ons verantwoord voor om zulks dadelijk ter hand te doen nemen, wanneer het definitieve plan zal zijn vastgesteld en derhalve bekend is, welke dijkomleggingen, ophoogingen en uitsparingen noodig zullen zijn. Het belang der transactie wettigt toch, naar het ons voorkomt, het risico, dat de bedoelde uitga ven worden gedaan, zonder dat volkomen zekerheid bestaat, dat de verhuring, waar voor zij geschieden, inderdaad tot stand komt. Zulks klemt te meer, omdat, gelijk hiervoren opgemerkt werd, reeds thans vast staat, dat aan een eenigszina belangrijke aan vrage slechts kan worden voldaan door. in richting van nieuwe terreinen. De voorberei dende werken zullen bovendien een algemeen karakter dragen en derhalve niet met spe. ciale wenschen van het concern rekening be hoeven te houden. Een crediet voor de kosten, welke niet hooger dan pl.m. 100.000 worden geraamd, zal daarvoor thans aangewezen moeten worden. Vrijdag moest de 57-jarige B. de A- als naar gewoonte 2500 gulden gaan halen bij een bankinstelling aan de Zuidblaak. Weer buiten gekomen bond de man zijn tasch met geld op zijn fiets, doch nauwelijks daarmede klaar of hij werd plotseling aangesproken door iemand, die zeide: „daar is de telefoon voor u". De aangesprokene dankte voor de mededeeling, doch voordat hij de bank we der binnenging, maakte hij eerst zijn tasch met geld los en aldus gewapend ging hij eens hooren, wie er aan de telefoon was. Binnen in het bankgebouw wist men echter van geen telefoontje af en het was dus dui delijk dat men het op het geld had gemunt. Men heeft echter een strop gehaald. B. de A. deed van een en ander aangifte bij de poltitie. Gebleken is dat men reeds verschillende Vrijdagen op de A. geloerd heeft. Dan waren zijn banden leeg en dan weer was de fiets verplaatst. De politie waarschuwt voor dergelijke ge vallen. Dezer dagen hebben wij melding gemaakt van de aanhouding van twee ijzerdieven J. V. en H. C., die ijzeren ramen hadden ont vreemd van een terrein aan den 's Gravenweg tennadeele van de firma L. De beide „hee- ren" zijn thans naar het Huis van Bewaring overgebracht. Het voortgezet onderzoek heeft echter nog meer aan het licht gebracht. Bij een huiszoeking bij J. V. werd nog een fiets ontdekt, welke van diefstal afkomstig was. Ook verschillende onderdeelen van fietsen werden gevonden. J. V. zeide, dat hij de fiets had gekregen van zijn zwager J. de V. die op zijn beurt werd aangehouden en bekende de fiets te hebben gestolen. Behalve deze fiets, vonden de rechercheurs bij de V. nog vier andere rijwielen plus verschillende onderdeelen. In verband met deze diefstallen werd mede nog aangehouden A. de R. Vrijdagnacht heeft men bij den kleermaker W. de V. aan den Plantageweg met een steen een ruit vernield en uit de étalage een regenjas ontvreemd. Aan de door de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rotterdam uitgegeven sta. tistiek van handel, nijverheid en verkeer van Rotterdam over de eerste negen maanden van l„37 is het volgende ontleend, waarbij er op gewezen mag worden, dat de tusschen haakjes geplaatste cijfers betrekking hebben op het overeenkomstige tijdvak van het vo rige jaar: het aantal zeeschepen, die den Nieuwen Waterweg zijn binnengeloodst, heeft bedragen 11.558 (10.021); het aantal der Roti terdam bezoekende zeeschepen 10.710 (9259), metende 17.811.556 (15.129.186) registertons netto. In de havens langs den Nieuwen Water weg, benevens Dordrech't, zijn in het geheel binnengekomen 12.043 (10.481) zeeschepen, metende 19.870.594 (17.149.610) registertons netto en uitgegaan 11.916 (10.292) zeeschepen met 19.901.693 (17.243.176) tons. Het aandeel van Rotterdam aan het scheep vaartverkeer van het geheele koninkrijk be. droeg 51.55 procent (49.41 procent) van het aantal der schepen en 64.21 procent (60.79 procent) van hun inhoud. Alleen uit Europa kwamen binnen 8687 (7604) zeeschepen met 10.464.169 (9.088,837) tons. Het goederenver. keer ter zee van Rotterdam heeft in de eerste negen maanden van 1937 omvat 31.188.889 (24.514.019) tons van 1000 kg. Het totale goe. derenverkeer over alle havens in de Rijn-Maas. Delta heeft bedragen 34.388.122 (27.197.778) tons. Het aantal der met lading vertrokken schepen heeft te Rotterdam bedragen 6657 (5528), het aantal der met lading binnengeko men schepen 6752 (6059). Op 30 September 1937 behoorden in Rotter dam en omgeving thuis 264 (261) zeeschepen, metende 543.622 (516.124) tons. De aanvoer van ertsen heeft te Rotterdam bedragen 7.642.387 (5.947.288) tons. Te Rotterdam zijn geleverd 1.406.184 (1.154.684) tons bunkerkolen. Langs den gehee. len Nieuwen Waterweg bedroegen de leverin gen 1.625.255 (1.360.436) tons. De aanvoer van koffie heeft omvat 474.792 (455.982) balen. De aanvoeren van katoen beliepen 171.321 (138.508). Het gemeentelijk havengeld voor zeeschepen heeft in de eerste negen maanden 1937 opge bracht 2.246.916 2.316.625). Het aantal bij de arbeidsbeurs ingeschreven werklooze werkzoekenden bedroeg op 30 Sep. tember 1937 47.522 (55.449). Een merkwaardig politie-beambte is agent Arnold te Eastbourne in Engeland die zich bij ongevallen bij de rotsen van Beachy met zijn apparaat naar omlaag begeeft om een onderzoek in te stellen, De kranige redder tijdens een zijner gevaarlijke afdalingen. Dezer dagen zijn weer aanvangscursussen begonnen vooh de Nederlandsche-, Duitsche-, Fransche. en Engelsche taal en handelscor respondentie en boekhouden. Nog een aantal werklooze handels- en kan toorbedienden, die met de studie voor één dezer vakken nog een aanvang moeten maken, of hun kennis van den grond af willen op halen, kunnen op deze cursussen worden ge- plaatst. Onder de aandacht van betrokkenen zij voorts gebracht, dat bet groot aantal cur sussen, welke allen van verschillende sterkte zijn, het mogelijk maakt dat ook meer- en vergevorderden op ieder moment deze cursus sen kunnen gaan volgen. Tevens is in het schoolgebouw aan de Kauwen hofstraat, voor al deze cursus sen zijn ondergebracht, gelegenheid tot het bijhouden van de vaardigheid op de schrijf, machine en in stenografie. a tan,nleldin&en dagelijks bij de Gemeentelijke Arbeidsbeur (Kipstraat 60) en bij de ver schillende vakbonden voor handels- en kan- toorbedienden. ONVOORZICHTIG OVERGESTOKEN. bSTTTV3 te 65-jariee wachtsman G. Bloem rnt de Benthemstraat op de Brielsche. iaan nabij de Maashaven, doordat hij onvoor zichtig overstak, aangereden door een vracht auto, bestuurd door den 35-jarigen J. C S wonende te Bergschenhoek. Met een gebro ken rechterknie en enkele verwondingen is De heer L. van der Lugt is benoemd tot lid van den gemeenteraad, in de plaats van den heer A. H. S. Stemerding, die zijn ont slag heeft ingecuer.i wegens vertrek naar elders. BIJ een gezamenlijk rapport d.d. 5 Maart 1936, hebben de direc teuren van de toenmaals nog zelf standige diensten van Stadsontwikke ling, van Volkshuisvesting en Bouw- politie en van Gemeentewerken B. en W. aangeboden een herzied uitbrei dingsplan voor den Linker Maasoever, In dat rapport concludeeren zij, dat het vigeerende plan, zooals dit door den raad den 2en Juni 1927 is vast gesteld, niet kan worden gehandhaafd. De gronden daarvoor welke in het rapport nader worden ontwikkeld, komen in het kor1| op het volgende neer: 1. een vereenvoudiging en beperking van het systeem van hoofdwegen is noodig ge bleken; 2. het kanalenplan van 1927 kan niet wor den gehandhaafd; 3. een betere verdeeling van de recreatie terreinen is wenschelijk gebleken; 4. de in het plan van 1927 ontworpen be bouwing met 4 woonlagen voldoet niet meer aan de huidige behoefte; 5. de verlegging van de sporen der R.T.M. is waarschijnlijk niet binnen afzienbaren tijd te verwezenlijken; 6. een meer gedetailleerde regeling van de bebouwing wordt als een dringende behoefte gevoeld. Behalve op deze punten onderscheidt het thans aangeboden plan zich tevens op ken merkende wijze van het geldende, in dier voege, dat van het geheele betrokken gebied slechts voor het noordelijk deel, hetwelk on middellijk aansluit op de bestaande bebou wing, de bestemming door een plan in on derdeelen wordt aangewezen, terwijl voor het zuidelijk gedeelte de bestemming door een plan in hoofdzaak plaats heeft. Voor deze splitsing pleiten dwingende motieven. Zoo is zij o.m. een noodzakelijk gevolg van de omstandigheid, dat, hoewel de door het Pro vinciaal Bestuur ingestelde Commissie voor een streekplan voor het eiland IJsselmonde nog niet met haar arbeid gereed is, reeds thans kan worden aangenomen, dat dit streekplan een belangrijken invloed zal heb ben op het onderhavige plan, zij het vrij wel alleen op het zuidelijk deel daarvan. Door nu laatstbedoeld deel te beperken tot een bestemming in hoofdzaak, wordt niet op het streekplan vooruit geloopen. De groei van het Zuidelijk stadsdeel. In het rapport is een afzonderlijk hoofd stuk gewijd aan den groei van het zuidelijk stadsdeel in het verleden, alsmede aan den te verwachten groei, welke laatste factor den omvang van het plan dient te recht vaardigen. De resultaten van de door den voormaligen dienst der stadsontwikkeling verrichte studie over den toekomstigen loop der bevolking in Nederland en in het haven gebied van Rotterdam hebben bij de raming van den toekomstigen groei als leidraad gediend. Reeds een bevolkingsaanwas van 60.000 inwoners op den Linker Maasoever zal, ten gevolge van het grooter worden van het aantal gezinnen in verhouding tot het aantal inwoners, leiden tot een volledige uitvoering van het plan, dat voorziet in 19.500 woningen, waarvan 13.500 in het plan in onderdeelen en 16.000 in het plan met bestemming in hoofdzaak. Wat de bestemming van het plan in on derdeelen betreft, deze is op grond van de bovenbedoelde studie met bijzondere zorg behandeld, terwijl zij nader in bebouwings voorschriften is omschreven. Daarbij zijn aan B. en W. ruimere bevoegdheden voor het verleenen van vrijstelling voorbehouden, waardoor een soepele toepassing wordt be vorderd; de juridische vorm der voorschrif ten stemt overeen met dien van de nieuwe Bouwverordening. Bezwaren van de Commissie van advies voor uitbreidings plannen in Z.-H. De Commissie van Advies voor de uitbrei dingsplannen in Zuid-Holland, welker mee ning reeds in dit stadium over het nieuwe plan is ingewonnen, heeft in een nota, hare bezwaren tegen het voorgestelde tweeledige plan kenbaar gemaakt. Kennelijk uitgaande van de opvatting, dat Rotterdam is gegroeid tot een dubbelstad, meent de commissie, dat de groei en dus de toekomstige grootte van de zuiderstad in de eerste plaats worden be paald door de ontwikkeling van de daar aan wezige bestaansbronnen. In verband hier mede komt zy tof, de conclusie dat, mede op grond van de in de laatste jaren gewij zigde inzichten n ipens den toekomstigen loop der bevolki/ g, de omvang van het plan dient te worden beperkt. De Commissie blijft, ofschoon waardeeren- de dat enkele door haar noodig geachte wij zigingen zijn aangebracht, haar standpunt ten aanzien van den omvang van het plan in beginsel handhaven, hoewel gelijk de directeur van den gemeentelijken tecbni- schen Dienst nader heeft opgemerkt ton verschil tusschen de bevolkingscapacitei van het stadsdeel op den linker oey®r (235.000) en de door de Commissie verwaenxe toekomstige bevolking (220.000) s 15.000 zielen blijkt te bedragen. De voorloopige behandeling door de Com missie voor den technischen dienst van de aanhangig gemaakte herziening heeft den directeur aanleiding gegpven nog een tweetal rapporten in te dienen. Ten aanzien van den bewesten en even wijdig aan den Dordtschestraatweg gepro- jecteerden nieuwen hoofdverkeersweg, die de bedoelde Commissie overbodig en voor de nieuwe begraafplaats hinderlijk scheen merkt de directeur op, dat een eventueele onteigening ten behoeve ,van verbreedirm van den Dordtschestraatweg tot 40 M. vol° gens globale schatting een zoo groote uit gave zou vorderen dat een dergelijke ver- breedmg zeer veel onvoordeeliger zou uit komen dan aanleg van den nieuwen weg. De bezwaren voor de begraafplaats zijn te on dervangen door de toegangen aan de west zijde te maken en voorts door den aanleg van een breede groenstrook tusschen den verkeersweg en de begraafplaats. Overigens wijst de directeur er op, dat deze begraaf plaats in de toekomst in westelijke richting gevoeglijk kan worden uitgebreid tot een totale oppervlakte van 45 H.A., waarmede in de behoeften voor een eeuw zal zijn voor zien. Indien men deze mogelijkheid wenscht open te houden, welke ook den directeur om het ruimen van graven na betrekkelijk korten termijn te ontgaan aantrekkelijk voorkomt, zal de ter plaatse ontworpen be bouwing moeten vervallen. In het andere rapport, beantwoordt de directeur de gestelde vragen betreffende de ligging van de recreatie-gebieden op den Linker Maasoever. Omtrent het gebruik van deze gebieden is hij, voornemens te zijner tijd 'n gedetailleerd voorstel te doen, waarbij de verschillende belangen nauwgezet tegenover elkaar zullen worden afgewogen. Na kennisneming van deze nadere rappor ten heeft de Commissie voor den techni schen dienst in een slotbehandeling haar advies, waarin de ter sprake gekomen vra gen en denkbeelden in een 14-tal punten zijn samengevat, vastgesteld. Blijkens de conclusie beveelt de Commissie nu de in haar midden gerezen bedenkingen zijn weggenomen of ondervangen, het aan geboden plan gaarne ter verdere behande- Waardeering bij het college. Het behoeft geen betoog, dat ook B. en W. van het herziene plan en de daarbij behoo- rende rapporten en adviezen met meer dan gewone belangstelling hebben kennis geno men. Zich aansluitende bij de conclusie van deering yoor den door de(n) betrekken STten Verrichten arbeid niet achterwege d„p}et,d® ^onunissie zijn B. en W. van oor- üeei, dat voorloopig slechts met de mogelij k- van .een kanaal Waalhaven—Oude as rekening behoeft te worden gehouden en eerst, nadat de betrokken streekplan commissie zich daarover heeft uitgesproken, ue consequenties daarvan bij het detaillee- ren van het plan in hoofdzaak nader onder de oogen zullen kunnen komen gezien. De wijze, waarop de directeur, op instigatie van de Commissie, alsnog verbetering heeft ge bracht in de oostwest-verbindingen, heeft de volle instemming van het college, even zoo diens denkbeeld om de ten westen van de begraafplaats ontworpen bebouwing ach terwege te laten ten behoeve van toekom stige uitbreiding van de begraafplaats. Ten aanzien van de beschouwingen der Commissie van Advies voor de uitbreidings plannen in Zuidholland, welke naar de mee- ning van B. en W. door den directeur op afdoende wijze zijn weerlegd, zullen B. en W. het standpunt mogen innemen, dat in beginsel de gemeente het beleid heeft no pens de stadsuitbreiding en daarvoor de ver antwoordelijkheid heeft te dragen. B. en W. vertrouwen, dat dit standpunt door Ge deputeerde Staten, aan wier goedkeuring de uitbreidingsplannen zijn te onderwerpen, za! worden gebillijkt en gerespecteerd. j VERTREK NAAR DE MISSIE. Zaterdag is onze vroegere stadgenoot, pater fr. Laurentius van Veen, missionaris van da orde der Minderbroeders, na eenige maanden welverdiende rust, voor de derde maai ver trokken naar zjjn missie in Brazilië, waar hij reeds 24 jaar werkzaam is. Voor het vertrek heeft pater van Veen een plechtige H. Mis opgedragen in de Boschjes- kerk, waar vele vrienden en meelevende paro chianen tegenwoordig waren. De onlangs opgerichte afdeeling Rotter damZuidoost van de Nederlandsche Ver- eeniging voor Luchtbescherming hield Vrij dagavond haar eerste ledenvergadering ia het Gebouw „Theunissen" aan de Persoon- straat 1416 alhier. Aan de vergadering ging een causerie met lichtbeelden over de alge- meene beginselen van de luchtbescherming vooraf. Daarna werd het voorloopig oprich- tings-comité .bestaande uit de heeren Dr W. Buskop, voorzitter, C. Korsten, secretaris, Dr. J. Huibregtsen, L. Kamhoot en W. A. Kee- man, tot definitief bestuur gekozen en een. afdeelings-reglement vastgesteld. Het secre tariaat is gevestigd aan de Prins-Hendrik straat 5 b alhier. In Huize Meuniers Frères hield de ver- eeniging van vrijwilligers uit Rotterdam en omstreken van het Landstormkorps Motor- dienst Zaterdag een propaganda-feestavond, waarvoor zeer veel animo bestond. Als gebruikelijk werd het openingswoord gevolgd door het gezamenlijk zingen van het Wilhelmus, waarna een welverzorgd cabaret programma een aanvang nam. Onder meer traden op The Poolo-Stars en het Duo Flip en Flap, die weer veel succes oogstten. Ds. P. G. de Vey Mestdagh hield een ste vige propagandarede voor het Vrijwillige Landstormkorps Motordienst, dat in tijden van gevaar paraat moet blijken te zijn. Een potpourri van Hollandsche volksliede ren bood nog gelegenheid voor community singing. De avond werd besloten met een ee. zellig samenzijn. 6 j J- Muntenaar, wonende Van uer feluysstraat, is Zaterdag in zijn woning van de 2de etage van de trap gevallen. Be woners vonden den man met een ernstige hoofdwonde in de gang liggen. Hij is per auto van den G.G.D. overgebracht naar het ziekenhuis aan den Coolsingel. Zaterdagavond is door onbekende oorzaak brand ontstaan op de 2de étage van pand 96 aan de Oudaenstraat, bewoond door C. de Groot. De étage is uitgebrand. Gasten van slangenwagen 12 hebben met één straal op de waterleiding en de gummislang het vuur gebluscht onder leiding van onderbrandmees- ter v. d. Dussen, brandmeester Visser en hoofdman van Gunsteren. Mede aanwezig wa ren de slangenwagens 10, 47, 16, 14 en 15. Hedenmorgen heeft de majoor van politie van de post Galerij, J- Davidson, wagens het bereiken van den pensioen-gerechtigden leef tijd afscheid genomen. Na per auto met echt- genoote van zijn woning te zijn gehaald werd de scheidende majoor achtereenvolgens toe gesproken door den hoofdinspecteur W. v. d. Berg, inspecteur Duindam en brigadier Gui- chelaar. Enkele geschenken werden den ma joor aangeboden. K. V. A. 2 wint van Robaver 3 met 4 matchpunten. Tvv. B. 4 wint van A. B. 2 met 35 matchpunten. G. B. 3 wint van de Grens met 18 matchpunten. A. B. 1 wint van Tw. B. 3 met 22 matchpunten. Pechvogels wint van Muller 4 met 18 matchpunten. G. E. B. 2 wint van Catz 2 met 4 matchpunten.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1937 | | pagina 2