DE BEGROOTING VAN 1938 AANGESNEDEN. De toestand van den Prins vooruitgaande. D H. TH. v. d. VLERK DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. Prinses Juliana bij Haar Gemaal. Een nuttig geschenk 60ste JAARGANG No. 18033 DINSDAG 3» NOVEMBER 1937 VIER BLADEN. -J onbreekbaar BUREAU: KOEMARKT 4, SCHIEDAM' TELEFOON INTERCOMM. No. 68085 Beknopte redevoeringen van de fractieleiders. De politie. OOR den particulier-secretaris van Z. K. H. Prins Bernhard, Jhr. mr. C. Dedel, werd ons gisteravond om half acht in het Burgerziekenhuis te Amsterdam de volgende mededeeling verstrekt: Prinses Juliana heeft eenige oogenblikken aan het ziekbed van Prins Bernhard vertoefd en met hem gesproken. De behandelende geneesheeren achten den toestand van den Prins bevredigend. De particuliere secretaris van Prins Bernhard, Jhr. mr. C. Dedel, deelde om 10 uur gisteravond mede: De toestand van Z. K. H. Prins Bernhard is bevredigend. Z. K. H. slaapt. De particuliere secretaris van Z. K. H. Prins Bernhard, jhr. mr. C. Dedel, deelde ons hedenochtend mede: Z. K. H. Prins Bernhard heeft een rustigen nacht doorgebracht. De toestand is vooruitgaande. De Koningin en Prinses brengen den nacht door in het Burger ziekenhuis. met polis tegen verlies en diefstal vanaf 15.00 Alleen-verkoop ROTTERDAMSEDIJK 208, TEL. 67593 De ABONNEMENTSPRIJS van de NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT bedraagt franco bij vooruitbetaling: Per week 20 cent; per maand 85 cent; per drie maanden 2,55. Bij bezorging franco per post bedraagt de abonnementsprijs per maand 1,10, per dne maanden 3-, bij vooruitbetaling. Incasso kosten worden niet berekend. LOSSE EXEMPLAREN steeds aan ons bureau Koemarkt 4 verkrijgbaar a 5 cent per stuk. POSTCHEQUE- en GIRODIENST No. 81440 Uitgave van de N.V. de Courant De Maasbode te Rotterdam. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt: Voor 16 regels 1.55. elke regel meer 25 ct. Bij contract aanzienlijke reductie. Reclames tusschen den tekst dubbel adv.tarief Liefdadigheidsadvertentiën half tarief. Familieberichten 10 ct. per regeL Kampioen-advertenties van 20 woorden 0,50 per plaatsing. Elke 5 woorden meer kost 10 ct. Kampioen-annonces en familieberichten wor den geplaatst in de gezamenlijke vier dagbladen: Het Nieuwe Dagblad, de Nieuwe Schiedamsche Courant, de Nieuwe Dordtsche Courant en de Nieuwe Zuid-Hollander. Do rrntis-On«revallenverzekerinbedraagt: 3.000 bij levenslange invaliditeit; 2.000 bij overlijden tengevolge van een spoorwegongeluk; 1.000 bij overlijden tengevolge van een ander ongeval; 250.- voor het verlies van een hand, een voe f 100.— voor het verlies van een duim, bij breuk van de ruggegraat of bij schedelbreuk; 75— voor het verlies van een wijsvinger of voor het verlies van de voorste twee leden van alle vingers; 50— voor het verlies van een vo e ig n 6en een'duim, of voor het verlies van twee leden van een wijsvinger; f 20.— voor het verlies van alle leden van een adderen vinger, of van een lid van een wijsvinger, bij breuk van bovenarm, of bovenbeen, onderarm of onderbeen, mesc xy,, sleutelbeen of enkel; voor één lid of twee leden van een anderen vinger. Een en ander volgens de geldende voorwaarden gelijk deze eenmaal per maand in dit blad worden afgedrukt. De voorzitter verzoekt bij de aanvang der vergadering, dat de leden zich zooveel moge lijk zouden beperken in het spreken en daar bij de interrupties tot het hoogst noodzake lijke te beperken en elkander daarbij niet te krenken. In dit verband wees hij ook op de betreffende bepalingen neergelegd in het reglement van orde. Als eerste spreekster trad op mevr. v. Ben- them de Wilde (S.D.A.P.). Spr. sloot zich aan voor de woorden van hulde gebracht aan B. en W. voor het beleid over dit jaar in hét voorloopig verslag. Het gaf ook een in druk, dat B. en W. veel werk hebben ver zet. De grenswijziging met Rotterdam kost veel tijd en moeite, doch spr. hoopt, dat deze taak eindelijk berechtigd zal worden. Het nieuwe electriciteitstarief is een voor- deelig contract voor Schiedam. Het voorstel betreffende het St. Jacobsgasthuis om dit als werkobject voor jeugdwerkloozen te bestem men is een prachtig resultaat. De financieee verhouding van de gemeente tot het rijk vin spr. nog eens in een gedocumenteerd su door B. en W. van Schiedam aan de regeermg uiteengezet. Schiedam heeft op 'e! baanbrekend werk verricht, 'n Gro van is verricht door den gemeentesecretaris mr. Sickenga. Het is toch goed bij deze laat ste begrooting, die de gemeentesecretaris we gens zijn heengaan medemaakt, onze groote waardeering uit te spreken in deze voor alles wat hij in het belang onzer gemeente gedaan heeft. Het is de taak van B. en W. om uit te zien naar een waardig plaatsvervanger. Deze plaats eischt een groote ruime kijk op de moeilijkheden van onzen tijd. De gronden die B. en W. aanvoeren om de financiëele verhouding tusschen rijk en gemeenten te herzien gronden m.a.w. vooral op het verschil vóór en na de devaluatie, waardoor de finan ciën van het rijk beter gingen vloeien en oo het nieuwe regeertijdvak dat is ingetreden door het optreden van een nieuw kabinet. De toestand waarin we nu zitten hebben we te danken aan de vorige regeering, die onder het beleid stond van den anti-revolutionairen heer Colijn en minister De Wilde. Zij drukten daarop hun stempel. Of nu een nieuwe koers zal worden ingeslagen is wederom de groote vraag. De aanvoerder is wederom de heer Colijn en ook zit minister De Wilde er nog steeds! Een lichtende ster. Deze heeft spr. ontdekt in de financiëele rede, die de christ.-hist. wethouder Slaven burg gehouden heeft. Daar heeft de wethou der zeer optimistisch gesproken over de nog niet in 1938, doch zeker in 1939 bij onweer legbaar terug te ontvangen gemeentelijke fi nanciëele zelfstandigheid. Spr. dringt aan om zoo gauw als zulks kan de straatbelasting te verlagen. Dergelijke op gevoerde lasten werken niet mee om de huren omlaag te krijgen. Deze last is ook al opgelegd door de vorige regeering. Laten we wat van het optimisme van wet houder Slavenburg overnemen. Door de chaostische toestand is het salaris van het overheidspersoneel ook verlaagd ge worden. Ook een verhooging daarvan moet evenals belastingverlaging in gedachte wor den gehouden. Spr. heeft hierna een lichte ontevredenheidsbetuiging gericht tot het adres van den voorzitter. Deze zou te sterk hebben ingegrepen in eenige raadsvergade ringen terug, toen de heer Hoogendam, als 't ware wethouder Dinkelaar gesommeerd zou hebben om een uitspraak te doen over een verslag in „Voorwaarts". De voorzitter had toen gedreigd aan den tS.D.A.P.-sche woordvoerder het woord te zullen ontnemen, toen deze laatste wat te sterk voor den partijgenoot-wethouder in het krijt trad. Spr. had niet willen spreken over dit geval, doch men moet zich mogen verwe ren, wanneer men zóó aangevallen wordt. Ook het interpellatiereöht, zooals zulks nier Werkt en waarbij men b.v. op formeele gron den een interpellatie over het politie-optreden kon verschuiven, welke interpellatie zeer „ur- sent" was, kan spr. goedkeuring niet weg- v aêren" Op dit recht hoopt spr. in den loop Ivn het iaar terug te komen. Ook de be ne rflT Van c'e iaren lange werklooze gezin- q hieda'81 spr' hijzonder aan. Wij kunnen in i t ie hu aan de steunnormen wel niets doen, inn^Zaak' doch de gemeente kan toch in j0 nnrrn^an het jaar aandrang uitoefenen °m, c, r "K°mh0°g te brengen. Het voor malig b sSasthuis als werkobject van BIJ of krachtens wetten of verordeningen voorgeschreven en andere officiëele af- en aankondigingen van het I Gemeentebestuur. Ter algemeene kennis wordt gebracht, dat de door den Gemeenteraad d.d. 7 September 1937 vastgestelde „Verordening tot wijziging van de verordening op de heffing van leges- gelden in de gemeente Schiedam" bij Koninklijk Besluit van 22 October 1937, no. 37 is goedgekeurd en heden is afgekondigd. De verordening treedt in werking 0p 1 December 1937. gCHIEDAM, 30 November 1937* de jeugdwerkloozen, evenals het in orde bren gen van het terrein naast de ijsclub tot speel terrein, waarop ook kindervacantiespelen kunnen plaats hebben, acht spr. een succes voor de werkverruiming'. Het nieuwe stadhuis. Dit plan begroet spr. met waardeering, al wordt er in het antwoord van B. en W. ge zegd „dat nog wel veel water door de Maas zal vloeien, eer het zoover is"! Het is geen toestand voor een stad als Schiedam haar diensten zoo te moeten huisvesten, als thans het geval is. Het moet op een behoorlijk, cen traal punt komen. Tevens kan dan tegelijk aan krot-opruiming worden gedacht. Een uit stekende plaats zou op de Ged. Broersvest zijn! Dan zeggen de stukken over de spoorweg aansluitingen nu al jaren; „Spreek er niet van alsjeblieft" (gelach).. Hoeveel jaar is er door ons al niet over gepraat? Het kost ons zoo veel moeite zeggen B. en W.! Nu B. en W. moeten rekenen op de steun van den raad: „Gedeelde vreugd is dubbele vreugd!" Spr. hoopt op een eindelijke snelle afdoening. Er is gebrek aan bouwrijpe grond. Waarom heeft men nu nog niets aan het plan-Nieuwland gedaan? Er zou gebouwd worden als de grond er was. IVe moeten snel uit deze impasse raken. Het zou ook een mooi stuk werkver ruiming zijn. Een tragische geschiedenis is ook de bouw van den brug over de Wester haven. Het is één groote misère geweest. B. en W. zeggen, dat het laat gereed komen buiten hun schuld is, doch er wordt door an deren een loopje met Schiedam genomen. Ook bij de Oranjebrug-bouw wordt met lt4 man en een kipkarretje gewerkt. Is het nu in volle einst niet mogelijk daar meerdere mannen aan 't werk te zetten? Voor het electriciteits- bedrijf beval spr. goedkoopere tarieven in de spertijd aan. Spr. vraagt vooral de aan dacht voor het electrisch-koken. In Noord holland is het goedkooper dan gas. In Rot terdam kookt men voor 5 personen voor 80 ets! De onderwijs-actie zeggen B. en W. niet te kunnen steunen. De verschillende organi saties werken toch samen om o.m. te komen tot kleinere klassen. Het volksonderwijs heeft een geweldige knauw gehad. Het ergst zijn de geweldig groote klassen. Van het gemeen tebestuur kan wel degelijk drang uitgeoefend worden op de regeering. Ook de vervoerskwestie van kinderen voor de school voor bijzonder onderwijs wilde zij geregeld zien. Men neme eens voorlichting in Dordrecht. Deze leerlingen blijven nu maar hangen op de normale school, terwijl ze er niet thuis hooren. Ze houden het onderwijs van de andere kinderen maar tegen. Het ijs- clubterrein als speelterrein acht. spr. prach tig, doch er zouden dichter in de stad meer gelegenheden moeten komen. De S.B.L.O. heeft het onderzoek in handen, doch het duurt naar spr.'s meening te lang. Spr. acht zich niet zoo erg gerust op dit gebied. Waarom is dr. speelgelegenheid in Schiedam niet moge lijk en in andere gemeenten wel? De crimi naliteit op straat zou er aanmerkelijk mee verminderen. Het bewaarschool-onderwijs. Spr. had gelezen een verslag van hetgeen de heer v. d. Berg voor de Chr. Historische Unie had gezegd op dit gebied. O.a. had deze heer beweerd, dat de wethouder van onder wijs en de inspecteur hun plicht zouden ver zaken t.a.v. het bijzonder onderwijs. Spr. heeft zich afgevraagd of het college van B. en W. die twee functionarissen dan maar laat be gaan zonder ze op hun plicht te wijzen. Spr. zegt dat het pertinente onwaarheid is. Ze doet een beroep op wethouder Dinkelaar nu met cijfers enz. te komen, opdat het christe lijk historisch gedeelte der stad langs een an deren weg wete, wat wèl de waarheid is. Het openbaar bewaarschool-onderwijs ver zocht al jaren om uitbreiding. In Vlaardingen en overal waar geen voorstander van het openbaar onderwijs aan het woord staat wordt dit vernietigd. Spr. leest een circulaire voor, (er staat geen kwaad in! intern v. d. Berg C.H.) die gericht is geworden door de hoofden der openbare scholen aan de ouders der kinderen van die scholen en waarin ge vraagd wordt tijdig op te geven de kinderen, die naar de „groote" school moeten, voor het openbaar onderwijs. Daartoe heeft men wèl het recht. Bij jullie wordt er een predikant op uitgestuurd! Speciaal overdag, omdat de vrouwen ontvankelijker zijn! Spr. vraagt of het verantwoord is de post voor de politie ook dit jaar weer te verhoo- gen. Is de uitbreiding met drie agenten met het oog op den dienst wel noodzakelijk? Er is gezegd, dat de dienst niet goed verricht kon worden toen dit compromis gesloten werd. Vast staat echter, dat er drie adj. inspecteurs bij moesten komen om den nachtdienst te verrichten, en de menschen te woord te staan, daar zulks anders door een hoofdagent 'moest geschieden. Nu spreekt men echter nog steeds met een hoofdagent, de hooge functionaris sen zijn meest niet aanwezig. Ze loopen in vol ornaat met met de stromtroep door de stad, doch de taak van deze adj. inspecteurs wordt niet verricht zooals uitgestippeld. Het is verder opgevallen dat in normalen tijd het Spotrfondsenbad vol zat met politieagenten. Het is eigenaardig, dat men zulks met groote groepen tegelijk kan doen. Men moest op zeke ren keer een agent uit het Sportfondsenbad bellen om een arrestant weg te brengen. De „pijpertjes" zitten de stormtroepen muziek in te studeeren. Als dat allemaal in diensttijd kan, moet men niet klagen over te weinig personeel bij de surveillance. Het is gebeurd, dat er op de drukste punten geen surveillance was, omdat men van half twee tot half zeven ging voetballen. Toen er in Dordrecht gevoet bald werd, was de post Koemarkt inplaats van met drie met één persoon bezet. Al deze H.M. de Koningin en H.K.H. Prinses Juliana zijn gisternamiddag omstreeks kwart over vijf per auto van Soestdijk naar Amsterdam vertrokken om een bezoek te brengen aan Prins Bernhard in het Burgerziekenhuis, waar de vor stelijke personen om zes uur aan kwamen. De Koningin en de Prinses zouden, naar Jhr. mr. C. Dedel meedeelde, in het ziekenhuis den nacht blijven door brengen, omdat het heen en weer rijden voor de Prinses te vermoeiend is, De aankomst in de hoofdstad. Vrijwel onopgemerkt door het pu bliek, zijn gistermiddag H.M. de Ko ningin en H.K.H. Prinses Juliana per auto in het Burgerziekenhuis te Am sterdam gearriveerd. De Amsterdamsche politie had alle maatregelen genomen, om de aankomst van H.M en H.K.H. in stilte te doen verloopen. Van Diemen af werd de koninklijke auto voorafge gaan door een motor met zijspan van de verkeerspolitie. Het uur van de aan komst was zoodanig geregeld, dat de koninklijke auto niet behoefde te wach ten voor de spoorboomen van de Lin- naeusstraat. Hoewel in de omgeving van het zie kenhuis gedurende den geheelen dag een vrij groote drukte had geheerscht van menschen, die op trottoirs stonden te wachten in de hoop, de vorstelijke bezoeksters, wier komst wel geheim was gehouden, maar over wier bezoek aan den hoogen patiënt toch reeds ge durende den middag geruchten gingen, te zien aankomen, heeft bijna niemand de aankomst opgemerkt. De auto reed door het hek, dat het ziekenhuis om geeft, binnen en stopte voor den hoofd ingang welke van de straat af bijna niet te zien is wegens het zich daarvoor bevindende struikgewas. De vorstelijke bezoeksters hadden veel bagage bij zich, zulks in verband met het feit, dat zoowel H.M. de Koningin als H.K.H. de Prinses den nacht in het ziekenhuis zouden doorbrengen. Naar ons later door jhr. Dedel nog eens uitdrukkelijk werd medegedeeld, houdt het overnachten van Koningin en Prinses in het ziekenhuis geen verband met den toestand van den Prins, maar uitsluitend met den toestand van Hare Koninklijke Hoogheid Prinses Juliana, aan wie de geneesheeren hebben ontra den riog denzelfden avond terug te keeren naar het paleis Soestdijk. De koninklijke auto werd gevolgd door een tweede hofauto, waarin de lijfarts van de Koninklijke Familie, dr. De Jong, was gezeten. H. M. de Koningin en H. K. H. Prinses Juliana werden in het ziekenhuis ont vangen door den geneesheer-directeur, dr. S. Spoor en jhr. Dedel. Nadat de geneesheer-directeur dr. Spoor de Prin ses enkele inlichtingen had verstrekt omtrent den toestand van Haar Gemaal, heeft Hare Koninklijke Hoogheid enkele oogenblikken aan het ziekbed van Prins Bernhard vertoefd en met hem ge sproken. Een van de hofauto's is onmiddellijk teruggekeerd naar het paleis Soestdijk, de tweede auto is te Amsterdam ge bleven. Bewijzen van deelneming. De ex-keizer en Prinses Hermine wa ren bij het vernemen van het ongeluk van den Prins zeer getroffen. Zij stelden zich onmiddellijk op de hoogte van den toestand van Z. K. H. en hebben in den loop van den dag de Koninklijke Familie hun deelneming betuigd met het ger beurde. In den namiddagdienst, welke gisteren om vier uur in de Portugeesch-Israelie- tische Synagoge te Amsterdam is gehou den, is het gebed voor het Koninklijk Huis gelezen, waarna de voorzanger een kort gebed stortte voor het herstel van den Prins. Het bestuur van den Nederlandschen journalistenkring heeft aan Z. K. H. Prins Bernhard een telegram gezonden, waarin het zegt met ontsteltenis van het aan Z. K. H. overkomen ongeval te heb ben vernomen en Z. K. H. van harte een spoedig herstel toewenscht. De burgemeester van 's-Gravenhage heeft gisteren een telegram ontvangen van den voorzitter van den gemeente raad van Parijs, waarin deze kennis geeft van de ontroering, waarmede het bericht van het aan Z. K. H. Prins Bernhard overkomen ongeval is ontvangen, terwijl de voorzitter tevens het verzoek doet om, met betuiging van zijn eerbiedige hulde aan H. K. H. Prinses Juliana, aan Z. K. H. de beste wenschen voor een spoedige ge nezing over te brengen. Het bestuur van de buitenlandsche persvereeniging in Nederland heeft gis termiddag een telegram gezonden aan Z. K. H. Prins Bernhard, waarin het zijn beste wenschen uitspreekt voor een spoe dig herstel van Zijne Koninklijke Hoog heid. De toestand van den hof jager. De hofjager, de heer Spek, die Prins Bernhard gisteren op zijn autotocht ver gezelde en daarbij ook vrij ernstig werd gewond, is in het Koninklijk park Het Loo woonachtig. Hij is 37 jaar oud en reeds ongeveer 18 jaar in Koninklijken dienst. Hij ver gezelde vroeger nu wijlen Prins Hendrik steeds op de jacht en verbleef ook eenige jaren op de landgoederen van Prins Hendrik in Duitschland. Omstreeks 1929 is hij op Het Loo terug gekeerd. Zondagavond was hij naar Soestdijk vertrokken om gisteren met den Prins op jacht te gaan. De toestand van den heer Spek is naar omstandigheden redelijk wel. Voorloopig zal ook hij echter nog in het ziekenhuis moeten blijven. dingen doen zich herhaaldelijk voor, daarom zijn wij niet verantwoord, als we in dezen tijd de uitgaven voor de politie nog weer ver- hoogen. Wij zullen daaraan dan ook niet mee werken. Met de verlofdagen springt men ook om, of het geen geld kost. Als een agent een nevendiploma haalt, krijgt hij een verlofdag. Bij andere diensten van onze stad wordt ook hard gestudeerd, toch geeft men daar geen verlofdagen voor behaalde diploma's. Vorig jaar hebben we hier 150 geweigerd te vo- teeren die aangevraagd werden als belooning voor te halen diploma's. De bedoeling was 25 of 2 dagen te geven als geschenk voor een behaald politie-diploma. We' hebben dat bedrag niet gegeven en ziet, nu krijgen ze vier dagen verlof! Alles wijst er dus op, dat men menschen genoeg heeft. Weet de voor zitter ook, dat er een inspecteur is, die voor bijzondere diensten 10 per week uit betaald krijgt? Ook de hooge post van 1200 wederom voor aanschaffing van meubelen enz., acht spreker niet noodig. Bij andere afdeelingen van de gemeentehuishouding wordt iedere uit gave met een dubbele bril bezien. Hier is de post meubelen in twee jaar tijds verdubbeld! De S.D.A.P.-fractie zal tegen deze politie posten stemmen. In de omgeving van het Bur ger ziekenhuis te Amsterdam stonden ook vandaag wederom tientallen Amsterdammers bijeenwachtend op nadere berichten omtrent den toestand van Z.K.H. Prins Bernhard, een Reel. 46S 25 Mr. KAVELAARS (R.K.) heeft een theore tische beschouwing gehouden over de juiste verdeeling van de pensioenkosten in de ge meenteboekhouding. 't Was zuiver een for meele kwestie, die geen invloed heeft op da betreffende eindcijfers. Verder vroeg spr. maatregelen door B. en W. te nemen, dat het hier in Schiedam wonende R.E.T.-personeel vrij mag wonen in Schiedam waar het zulks wil, daar de gemeente Rotterdam zulks ver biedt. Het rijwielpad op de B. K.-laan acht spr. een gevaar voor het verkeer. Men wil wachten met maatregelen tot de nieuwe brug klaar is, doch spr. acht zulks niet juist. Desnoods moet men het verkeer in de richting Vlaardingen over dit pad verbieden. Na nog een van deze theoretische beschouwengen te hebben gehou den over de cijfergroepeering van het grond bedrijf was onze fractieleider over deze be grooting in eerste instantie uitgesproken. Na de pauze kwam de heer SCHEUR KOGEL (C.H.) zijn vreugde uitspreken, dat het volk bij de gehouden verkiezingen blijk heeft gegeven niets te voelen voor tenden- tieuse leuzen en overmachtige staatsbe moeiing. Het heeft zich vastberaden verzet. De crisismaatregelen konden nog niet worden opgeheven. Tot groote vreugde stemt het, dat allerwege stemmen opgaan tot loonsverhoo- ging, doch is men zeker daarmee weder in eenstorting van de conjunctuur te voorkomen? De nood is nog steeds hoog in ons vaderland en in onze gemeente. Het heeft de C. H.- fractie echter verheugd dat er toch enkele lichtpunten in deze begrooting zijn aan te wijzen. Het con verteeren der leeningen had groote bezuiniging op rentebetaling ten ge volge. De werkfondsen verleenen ons steun, al gaat niett alles van een leien dakje. Wat is de oorzaak van al die vertraging bij het werk van de beide in aanbouw zijnde bruggen? Als de gemeente ze zelf gefinancierd had, was men sneller in de uitvoering geweest. Spr. sluit zich ook aan bij de hulde, gebracht aan den binnenkort scheidende gemeente secretaris. Bij het grondbedrijf wil men spaar, zaam zijn. Men had er echter heel wat werken kunnen uitvoeren. Men doet nu wel of men hem als vragensteller niet heeft begrepen, doch B. en W. zijn in het algemeen niet zoo onnoozel. Spr. zou gaarne zien dat men met het oog op werkverruiming zou beginnen met het bouwrijpmaken van den polder Nieuw- land. Het gemaal kan toch reeds gebouwd worden en de verkaveling en wegenaanleg kan toch beginnen? Geld is wel te krijgen. De grond brengt de lasten vanzelf op. De erfpachtsgronden die we nu reeds hebben, zullen B. en W. geen slape- looze nachten bezorgen. Men moet in Den Haag op spoed aandringen, opdat niet alleen de werkloozen, doch ook de patroons weer iets te doen krijgen. De benoeming van een directeur van het nieuwe (slachthuis heeft reeds haar beslag gekregen, dat kan nu bui ten beschouwing blijven; wel dringt spr. aan op spoedige vaststelling van de plaats waar het gebouwd zal worden. Wat betreft de vra gen óver de spoorwegaansluiting en de af werking der Wilhelminahaven, daarop heeft spreker nog steeds geen antwoord gehad. Spr. ziet daarin wederom werkverruiming. Verder wenscht spreker verlaging van de precariobelasting. De lasten der burgerij moe ten zooveel mogelijk verlicht worden. Het inrichten van centrale werkplaatsen acht spr. van gemeentestandpunt bezien voor de ont wikkeling van de vakbekwaamheid der jeugd werkloozen toe te juichen. Niemand zal be twijfelen dat een nieuw stadhuis overbodig is. Het moet niet te ver uit het centrum komen met het oog op de verbinding met andere diensten. Wat betreft de kerk in het voor malig St. Jacobsgasthuis, verzoekt spr. aan B. en W. de onderhandelingen zóó te richten, dat beide partyen de gemeente en de kerk Verwacht wordt: Matige tot krachtigen wind uit Westelijke richtingen, zwaar bewolkt tot betrokkekn, waarschijnlijk eenige regen, iets zachter. Voor onze omgeving wordt voorloopig bij flinken Westelijken wind meest regenachtig weer verwacht, met eenige stijging van tem peratuur. Woensdag Zon op 7.46. Zon onder 15.52 Maan op 6,21. Maan onder 14.48. Wielrijders lichten op van 16.22 tot 7,17. 30 Nov. Groote Schouwburg, Sag beim Abschied leise servus (Fritz Hirsch Operette), 8.15 uur (boven 18 jaar). 1 Dec.: Groote Schouwburg, Le pregiose ridicole en Cavalleria Rusticana (Ital. Opera). 8 uur (boven 18 jaar). 3 Dec.; Groote Schouwburg: Marathon dans (Charlotte Kohier) 8,15 (v. volw.). Bioscopen: Goedgekeurde programma's tot en met Donderdag 2 December in: Grand: Kid Gal ah ld (volw.); Studio: Angel (volw.); Thalia: Dracula's dochter (bov. 18 j.); Ooster: Bird naar de Zuidpool en Sherlock Holmes (bov. 18 j.); Capitol: De man, die beslag legt (bov. 18 j.); City: Verborgen hartstoch ten en Valsche getuigen (volw.); Prinses: Massa-justitie en De moord op de huwelijks reis (bov. 18 j.); Corso: Massa-justitie (bov. 18 j.; Harmonie: De kampioen en De Jan- jes (volw.); Lumière: Paljas (bov. 18 j.); Cen traal: Verborgenheden van Parijs (volw.); Luxor: Daphne en de diplomaat (volw.); Sca la: De laatste hinderpaal (bov. 18 j.); Vic toria: De kroongetuige en Vrouwen en solda ten (volw.); Olympia: De pionier van Ken tucky (bov. 18 j.); Cineac: Actualiteiten. Dagelijks: Tivoli-Schouwburg, Schep vreugde in het leven (Nationale Revue), 8,15 uur (volw.). Arena, Het vroolijke weeuw- tje 2,15 en 8.30. Zondag ook 5.15 uur (voor volw.). Tentoonstellingen: Stu. dio '32 werken van G .v. Lerven, Arnhem. C. Chevalier, Delftschevaart 28: druk- werk naar ontwerp van Jan Wijga (tot 30 November. Museum Boymans, het werk van Jakob Smits (tot 8 December). D. Vaarties, Esschenweg 39, oude kunst (tot 28 Februari). Rott. Kunstkring, schilderijen en teekeningen van Karin LeydenKluth en Ernst Leyden (tot 12 Dec.). Schiedam. Passage theater: Het slavenschip en Par kavenue. er tevreden mee zijn en er zooveel mogelijk recht zal geschieden. Inschakelen middenstand bij de distributie. Wanneer men het gemeentelijk distributie apparaat nog meer zou willen uitbreiden, acht spreker, dat de tijd nu is aangebroken de winkeliers in te schakelen. Ook is hij tegen het houden van Lunaparken, gezien de ge ringe uitkomsten voor de betreffende vereeni- gingen, die hoogstens 1 A 2 maanden met de opbrengst hun werk kunnen doen. Ook moe ten niet zulke groote geldsommen uit onze gemeente weg gaan door die Lunaparken. Wat betreft de Westerhavenbrug. die nog steeds niet gereed is, daarmee voelt spreker zich verlegen. Als een werk altijd zoo moest gaan konden we zeggen: het werk is in ze3 maanden klaar, doch het duurt een paar jaar! Over de politie had spreker niets willen zeggen, doch gehoord hetgeenmevr. Ben them gezegd heeft, daarover heeft spr. verbaasd gestaan. Spr. hoopt dat de voorzitter den raad met een afdoend antwoord aan de S.D.A.P.- woordvoerster de aantijgingen zal weerleggen* <Zie vervolg Pagina 2 van dit blad.), j

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1937 | | pagina 1