ivÉ TIM TYLEK EN..SPUD DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Fang de panter op avontuur, 6. STADSNIEUWS. ROTTERDAM. 60ste JAARGANG No. 18015 DINSDAG 14 DECEMBER 1937 VIER BLADEN. BUREAU: KOEMARKT 4, SCHIEDAM' TELEFOON INTERCOMM. No. 68085 ST. AUGUSTINUSVEREENIGING. BENOEMING HOOFDINSPECTEUR VAN POLITIE. tentoonstelling burgerlijke stand WATERPOLO DOODELIJK ONGEVAL BIJ WILTON. DIE GEBURT CHRISTI. HET WINTERFEEST VAN DE C. A. B. SCHEEPVAART. mmmm Süfii AANRIJDING HENGELEN. KETHEL. vt.ee.5Cn willen eten,maar. daar voelt de buffel niets voor NOTEERING MOUTWIJN EN SPIRITUS. DE VERPLAATSING VAN DE DELFTSCHE POORT. HOOGER ONDERWIJS. De ABONNEMENTSPRIJS van de NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT bedraagt franco by vooruitbetaling: Per week 20 cent; per maand 85 cent; per drie maanden f 2,55. Bii bezorging franco per post bedraagt de abonnementsprijs per maand 1,10, per drie maanden t 3—, bi) vooruitbetaling. Incasso- kosten worden niet berekend. LOSSE EXEMPLARen zUn steeds aan ons bureau Koemarkt 4 verkrijgbaar 6 5 cent per stuk. POSTCHEQUE- en GII*ODIENST No. 81440 Uitgave van de N-V. de Courant De Maasbode te Rotterdam. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT m De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt: Voor 1—6 regels f 1.55. elke regel meer 25 et Bij contract aanzienlijke reductie. Reciames tusschen den tekst dubbel adv.tarief Liefdadigheidsadvertentiën half tarief. Familieberichten 10 ct. per regel. Kampioen-advertenties van 20 woorden 0,50 per plaatsing. Elke 5 woorden meer kost 10 ct Kampioen-annonces en familieberichten wor den geplaatst in de gezamenlijke vier dagbladen: Het Nieuwe Dagblad, de Nieuwe Scl.iedamsche Courant, de Nieuwe Dordtsche Courant en de Nieuwe Zuid-Hollander. De Gr#tis-OnSeva^enverzekering bedraagt: 3.000 bij levenslange invaliditeit; 2.000 bij overlijden tengevolge van een spoorwegongeluk; 1.000 bij overlijden tengevolge van een ander ongeval; 250.voor het verlies van een hand, een voet of een oog; f 100.voor bet verlies van een duim, bij breuk van de ruggegraat of bij schedelbreuk; 75,voor het verlies van een wijsvinger of voor het verlies van de voorste twee leden van alle vingers; 50.voor het verlies van een volledig lid van een duim, of voor het verlies van twee leden van een wijsvinger; 2a.voor het verlies van alle leden van een anderen vinger, of van een lid van een wijsvinger, bij breuk van bovenarm, of bovenbeen, onderarm of onderbeen, knieschijf, sleutelbeen of enkel; 10.voor één lid of twee leden van een anderen vinger. Een en ander volgens de geldende voorwaarden gelijk deze eenmaal per maand in dit blad worden afgedrukt. Leerzame causerie over China. Nadat de voorztter van de afdeelng Schie dam van bovengenoemde onderwijzers-orga nisatie de vergadering op de gebruikelijke wijze geopend had, werden eenige zaken van huishoudelijken aard behandeld. Hierna werd het woord verleend aan den spreker Dr. W. R. Heeze, die een causerie hield over Ohi.ia. In verband met het huidige conflict was deze causerie hoogst actueel en de wijze, waarop spreker dit onderwerp behandeld heeft, zal zeker bijgedragen hebben tot een beter in zicht. Vóór de pauze schetste speker de om wikkeling, die China doorgemaakt heeft iot op onze dagen om na de pauze over te gaan op een beschouwing over de huidige const el- latie rond China met haar vele problemen en verborgen invloedsferen. China met een bevolking van 450 millioen beslaat een aardoppervlakte grooter dan Eu ropa. Het Zuidelijk gedeelte, dicht bij oen evenaar gelegen, is buitengewoon vrucat- baar. Het land wordt van Oost naar West en van Zuid naar Noord door bergruggen doorsneden, zoodat het verdeeld wordt in vele vierkanten, elk bewoond door bevolkingsgroe pen met eigen taal en gebruiken. Dit ver klaart het feit, dat er 80 talen gesproken worden, die niet als dialecten zijn te be schouwen, daar zij essentieel verschillen. Om dezelfde reden heeft het Centraal gezag in de verschillende streken vaak weinig invloed. De Chinees als mensch bezit als eigenschap pen een immenser vlijt en geduld, terwijl hij bovendien land en grond als heilig be schouwt. Een Chineesch gezin lean leven van de bebouwing van halve hectare grond. Komt er echter een afwijking in 't weer, wait betreft normalen regenval of zon, dan is hij tot hon gersnood gedoemd. Zeer sterk ontwikkeld is zijn familie-samenhang. Ieder kent zijn voor ouders tot honderden jaren terug. Bovendien bezit hij gezonde ideeën over Democratie en heeft hij weinig gevoel voor rijkdom. Alleen ontwikkeling en wetenschap telt bij hem. Slechts kennis dwingt den Chinees respect af. Dat die Chineesche cultuur altijd zeer hoog. Staand is geweest, toewijst wel thet feit, dat men in de 14e Eeuw o.a. reeds bekend was met boekdrukkunst, zweefvliegtuigen en ka nonnen. De Chineesche Republiek, zooals zij mo menteel bestaat, is voornamelijk het werk van Sun-Yat-San. De ontwikkeling en aan passing aan Westersohe invloeden, die China in de laatsite vijftien jaren doorgemaakt heeft, zijn buitengewoon groot en had men China nog twintig jaar rust gegeven om deze ont wikkeling te voltooien, dan was China aan elk land en elke natie superieur geweest Uit is voor Japan dan ook de reden geweest om nu toe te slaan. Met korte maar veelzeggende streken werden de belangen van de verschil lende naties geschetst. Wat het Bolsjewisme in China betreft, gaf spreker aan, dat Rusland voornamelijk den klassenstrijd propageert, daar de Chineesch met zjjn gehechtheid aan den bodem ongevoelig is voor het eigenlijke Bolsjewisme.. De inval van Japan in China zal volgens spreker Japan weinig effectief resultaat opleveren. Niet alleen gaan na ver loop van tijd de Japanners in de menigte Chl- neeaen ten onder, maar de Japanner is boven dien niet betsand tegen het landklimaat, dat in China heerscht. Ook deze inval van Japan berust op het principe van M'achiavelli: wat de vorst doet is welgedaan, macht gaat dus boven recht en zoolang de Volkenbond niet in staat zal zijn het recht weer over macht te doen zegevieren, zal de toestand weinig rooskleuri ger worden. Een hartelijk applaus dankte spreker voor zijn zeer interessant en logisch-klemmend be toog. De voorzitter dankte nogmaals na- mlens de vergadering en, nadat nog een klei ne igedachtenwisselirag had plaats gevonden over concurrentie van scholen onderling, werd deize zeer leerzame vergadering op de gebrui kelijke wijze gesloten. Met ingang van 1 Januari 1938 'is tot hoofd inspecteur van politie alhier benoemd de heer J. B. Blomsma, sedert 15 September 1926 werkzaam bij het politiecorps alhier als :n- specteur, terwijl in diens plaats als inspecteur is benoemd de heer J. A. Schotvanger, sedert 15 Mei 1936 in het politiecorps werkzaam als adjunct-inspecteur. In het clubhuis aan de Lange Haven 92 zal door de plaatselijke afdeeling der Vrouw. Jeugdbew. voor Katholieke Actie De Graal een tentoonstelling worden gehouden op chari- tatief en cultureel gebied. Deze expositie zal rijdag a.s. officieel geopend worden. GEBorSS"® van 11—15 December en J. B Willem' z°on van' C. Rijsdijk Comêlia or[lan' st- Anna Zusterstraat 17 1 F H M H^htr van H' J- van der Valk Francina °?er' J' A' Alb- Thijmstr. 32 7" f M van d°chter van P. C. van der Jagt «fin Z. Co" rnmpen' Burg. Knappert- laan 2o0 r["^' zoon van B. Landsber gen en R. C„ van 's-Gravesande- straat 7 Samalina N., dochter veen H W P. C. Janssen en F. W. Boomsluiter, Mid- delh.straat 40 Maria w„ dochter van H. Teerds en W. J- Stigter, Prof. Kam. Onnes- laan 179 Jacoba H-, dochter van J. Kra mer en H. P> Breget, Cartesiusstraat 12 een als levenloos aangegeven kind van S. Barendregt en A. M. Steenbergen, Grofbaan 103. OVERLEDEN: J. J. van Meurs 88 jaar, weduwe van A. van Woerkom, Swammer- damsingel 51 N. Zeelenberg, 56 jaar, echt genoot e van L. van Herwerden, Vondellaan 34 M. C. Voorwaldt 68 jaar, echtgenoote van J. P. C. van Vomderen, Pr. Fred. Hen drikstraat 24 P. J. w. Jansen, 63 jaar, Dr. Noletstraat 1. Gisteravond werd voor de wintercopetitle van de Haagsche Zwemkring gespeeld de wedstrijd SZC 1RZC 2, welke door SZC met 20 werd gewonnen. Gisteren heeft op het terrein van de werf Wilton-Fijenoord alhier een doodelijk onge luk plaats gehad. Men was aldaar bezig op een lorrie ijzeren platen te vervoeren. Door dat deze platen glad waren, ging de lading schuiven, waardoor de lorrie dompte en plot seling achteruit reed. Een achter de lorrie loopende man, de 19-jarige C. v. H., kon niet snel genoeg uit den weg komen en kwam onder de lorrie terecht. Hij werd onmiddellijk per ziekenauto naar het gemeente-ziekenhuis overgebracht, waar hij bij aankomst is over leden. Men schrijft ons: Door de Chr. Oratorium Vereenlging zal Donderdag onder leiding van den heer Adr. C. Schuurman in de Groote Kerk worden uitgevoerd het Kerstoratorium van Herzogen- berg: Die Geburt Christi. Dat Herzogenberg een vriend van Brahms was weet men niet slechts uit de boeken, men kan het ook wel hooren in dit werk. Het werk bestaat uit drie deelen: de belofte, de vervulling en de aanbidding. Nergens zijn uiterlijke effecten nagestreefd, het is alles so ber en diep-geestelijk van toon. Dat komt wel het meest uit in de wonderschoone koraal bewerkingen voor koor waar nu eens de sopraanpartij, dan weer de a;lt-, tenor- of baspartij de koraalmelodie uitzingt, terwijl de overige stemmen zich op gunstige wijze daaromheen slingeren gelijk bloemen om een koepel. Het hoogste bereikt hij in dit opzicht in het slotkoor, waar de kinderen het „choral" zingen tegen koor, solisten, orkest en orgel in. Doch ook de „lied"-bewerkingen trekken de aandacht, zooals: ,,Es ist ein Ros entsprun- gen", „Kommt und laszt una Christum ehren" (voor de kinderen), terwijl het fijne en innige drietje voor sopraan- en bariton solo: „Joseph, lieber Joseph mein", de kroon spant. En van de geheel vrije koren willen we toch even noemen het verwachtingsvolle be- ginkoor: „Ich harre des Herm" en het gran dioze: „Ehre sei Gott in der Höhe". Alles wordt Donderdagavond in het Duitsch gezongen, behalve natuurlijk de koralen voor de „gemeente". Het programma bevat echter van alles een Nederlandsche vertaling. De orgelpartij zal gespeeld worden door den heer Adr. Engels, orgelist van de Groote Kerk te 's-Gravenhage. De C. A. B. houdt Woensdag 22 Dec., des middags van 26 uur haar Winterfeest met versierden Kerstboom in Musis Sacrum. Als naar gewoonte zullen de gasten der C.A.B., kleine en groote lichamelijk gebrekkigen, te zamen pl.m. 90, onthaald worden op een ge varieerd programma. Verschillende ingezete nen hebben daarvoor weer hun medewerking toegezegd. Maar het bestuur wil het daarbij niet laten- het zal, zoo mogelijk, zijn gasten, van wié het meerendeel tot de armste stadgenooten behoort, wederom een Kerstpakket aanbieden. Daarin zou dat bestuur zoo gaarne ook wat kleeding bergen. Onder- zoowel als boven- kleeding, nieuw, doeh ook gedragen. Daar» voor doet het bestuur een beroep op die stad genooten, die iets in den geschetsten aard te missen hebben. Natuurlijk zijn ook andere nuttige zaken als boeken en levensmiddelen, welkom. Ook financieele hulp wordt gaarne aanvaard. Speelgoed voor de kleineren is welkom. Voor afhalen van beschikbaar gestelde zaken, zal gaarne worden zorg gedragen. Inlichtingen bij de heeren K. Dub, School straat 11, voorzitter: A. Jurgens, Stadhou derslaan 40 en K. J. Heijboer, secretaris- penmngm., Tel. 68547, Giro 105923, St. Li- dumaplein 8. SCHIEDAM, 13 Dec. Aangekomen: Eng. s.s. Tramferry Ne. ledig van Harwich_ te dokken in de Wilhelmiriahaven SGHIEDAM, 13 Dec. Vertrokken: Noorsch m.s. Skaraas, ledig naar Baytwon; Noorsch s.s. Rutenfjell, ledig naar Jaffa; Deensch m.s. Emma Maersk, ledig naar Baytown; Grieksch s.s. Georgios Kyziakidas, ledig naar Rotterdam; m.b. Monica, naar Harburg. Een kijkje op de nog steeds smeulende ruïne van het complex van Pakhuis- meestereai te Rotterdam, dat in den nacht van 31 Oct. op 1 November door brand werd verwoest. DE RADIO-CENTRALE Programma 5, Woensdag 15 Dec- Luxemburg 8,20 gevar. concert; Diversen 1.402.25; Luxemburg 2.25 gevar. concert; Brussel (Ned.) 7,20 zang; 7.50 gesproken dagblad; 8,20 omroepsymphonie-orkest; Keu len 9.50 dansorkest; Luxemburg 11,20 dans- orkest. Voor de programma's 14 raadplege men onze rubriek: Uit den aether. Gisterenmiddag omstreeks kwart voor 4 had een aanrijding plaats op de Lange Haven. Aldaar reed de 20-jarige F. M. v. D. met 'n vrachtauto; vanaf de Appelmarktbrug nader de een luxe auto, b^tuurd door den 59-jarigen H. v. d. B. Doordat v. d. B. verzuimde voor rang te verleenen, botsten beide motorrijtui gen tegen elkaar, waardoor de bumper van de vrachtauto en het portier van de luxe auto ernstig werden beschadigd. Persoonlijke on gelukken hadden niet plaats. Zondag hield de S. H. V. De Zilvervoorn 'n onderling concours in de Delftsche Sohie. De prijzen werden als volgt behaald: 1 J- v. d. Stelt, 2 L. Mackay, 3 H. v. d. Velde, 4 G. Vermeer, 5 J. Weerman, 6 H. Minderman, 7 H. Sanstra, 8 G. A. Vermeer, 9 D. Huizer, 10 en extra prijs C. Sanstra. DE RAAD BIJEEN. Na de installatie van het nieuwe raadslid, den heer A. van der Eik, deelde de voor zitter mede het door Ged. staten goedge keurde raadsbesluit inzake den grondaankoop en den bouw van een nieuw brandspuithuis. De werkverschaffing in den Zouteveenschen Polder, waar een 10-tal arbeiders werkzaam zijn, was voor den heer van Noordennen aan leiding om een pleidooi te houden voor eenige verbetering der loonnormen, welke volgens hem, te laag zijn en tengevolge van regen en sneeuwverilet nog beduidend verminderd worden. Spr. zegt te weten dat onder leiding van de Ned. Heide Mij. juist het steunbedrag kan worden verdiend en waar onze gemeente bjj de uitzending van werkloozen naar d e werkverschaffing in den Bergschenhoek zulk een goed figuur heeft geslagen, daar acht spreker het loon voor baggerwerk door goed geschoolde krachten uit de landbouw, veel te laag. De heer van Dorp wijst er op dat z.i. in den vorigen raad besloten was de werkloozen van groote gezinnen, welks steunbedrag tamelijk hoog ligt, niet naar de werkverschaffing te zenden, terwijl zulks naar spreker is geble ken, toch gebeurd is. Hebben B. en W. hier omtrent hun standpunt gewijzigd? De voorzitter verklaart den heer van Noor dennen die blijkbaar één persoonlijk geval op het oog heeft, dat de loonen in den Zoute veenschen Polder verschillend zijn, mede ten gevolge van aangenomen- of z.g. stukwerk. Óf toeslag op de loonen in werkverschaffing mogelijk is. zal spreker onderzoeken. Tot den heer van Dorp zegt spreker, dat inderdaad arbeiders uit groote gezinnen naar de werk verschaffing zijn gezonden, doch zulks vond zijn oorzaak in de aanvragen, waardoor onze gemeente zooveel menschen mocht zenden als zij maar kon. Spreker wil toegeven, dat deze menschen die door hard werken meer - levensonderhoud noodig hebben, er in de werk verschaffing niet veel beter van geworden zijn. De voorzitter zegt toe, aan de geuite wenschen de noodige aandacht te zullen schenken. De plaatselijke afdeeling E.H.B.O. had in de vorige raadsvergadering reeds een St. Ni- colaas-surprise gevraagd in den vorm van een zuurstofkoffer. Het in dien raad verdaag de verzoek kwam opnieuw ter tafel. De voor zitter zegt verschillende offertes te hebben gehad waaruit spreker is gebleken,«dat een behoorlijke zuurstofkoffer plm. 125 moet kosten. De duurte dezer koffers, welke vol gens den voorzitter in hoofdzaak bij gasver- stikkingen worden gebruikt en bij enkele ver- drinkingsgevallen, is voor het college aanlei ding, temeer daar onze gemeente geen gas heeft, om afwijzend tegenover deze onverant woordelijke uitgave te staan. In de enkele ge- rallen dat zulk een koffer hier dienst zou kurmen doen, meent spreker dat we even gauw telefonisch om de koffer van de Schie- datnache politie kunnen vragen. De heer van Dorp zegt langen tijd lid van de Schiedamsche E.H.B.O. geweest te zijn en deze afdeeling had zelfs meerdere koffers in verschillende wijken uitstaan. De heer van Noordennen: Die krijgen sub sidie De heer van Dorp: De R. K. E.H.B.O., waarvan spreker lid was, niet, en zij had toch een aantal zuurstofkoffers. Nadat meerdere leden het nut van een dergslijken koffer heb ben besproken, wordt ten slotte voorgesteld om 75 te geven voor aanschaffing van be doelden koffer. De afdeeling moet dan zelf maar voor de resteerende 50 zorgen. Na eenige discussie wordt dit voorstel goedge keurd. Van dezelfde afdeeling was nog een schrijven, waarin zij behalve Donderdag- ook Vrijdagavond van een der lokalen in de open bare school gebruik wilde maken voor het houden van een cursus. Wordt goedgekeurd. In behandeling komt dan het voorstel van Noordennen-van Dorp om ook hen, die on dersteund worden door een armbestuur of instelling van liefdadigheid een brandstoffen- bijslag te verstrekken. Het werkloozencomité, waarvan de heer Noordennen bestuurslid is, had in verband hiermede nog een schrijven tot den Raad gericht waarin de wenschelijk- heid van dit urgente voorstel, wat in den vorige Raad geen meerderheid kreeg, werd uitgesproken. Als de heer van Noordennen nog eens getracht heeft de billijkheid van 't voorstel aan te toonen en de voorzitter het standpunt van B. en W. heeft verdedigd, zegt de heer A. van der Eik, dat bij het armbe stuur nooit een aanvrage om kolen is gewei gerd. Weth. de Jong vindt de gemeente niet de aangewezen instelling om dergelijke toe lage te geven. Spr. is 30 jaar lid van een Armbestuur en wanneer er gevallen waren, waar men brandstoffen noodig had, werd hierin steeds door het R. K. armbestuur voor zien. Ook de andere armbesturen hebben zich in dit opzicht op hetzelfde standpunt gesteld. Als antwoord aan den heer van Dorp. die betoogde, dat men door aanneming van dit voorstel de armbesturen eenigszins van hun zware zorgen wil ontlasten, zeide de heer Poot, dat er armbesturen zijn die steeds over voldoende geldmiddelen beschikken. De heer van Noordennen zegt, dat de heer van de1- Eik onjuist is, als hij beweert dat er door de armbesturen altijd gegeven is, als er ge vraagd werd. Spr. beweert het tegendeel en zegt, dat hij weinig heeft aan deze redenee ring, evenmin aan het betoog van wethouder de Jong en Poot. Hij licht het voorstel nog eens toe en verklaart dat het let in de be doeling van de voorstellers ligt om alle arm lastigen, zooals b.v. degenen, die slechts af en toe van een armbestuur trekken, de kolen- bijslag te geven. Hij stelt tenslotte voor om alle armen, dié voor twee derde gesteund worden den kolenbijslag te verstrekken. De voorzitter sluit de beraadslagingen en brengt dit voorstel in stemming. Het wordt aange nomen met 43 stemmen. Tegen het voorscel stemden de wethouders de Jong en Bijl en het raadslid Poot. Voor het voorstel van B. en W. tot omzet ting van de aangewezen brandweer in een vrijwillige brandweer was ook weer heel wat te doen vooraleer de voorzitter het voorstel er door kreeg. Bij het voorstel van B. en W. om met de gemeente Vlaardinger-Ambacht een overeen komst aan te gaan betreffende een contro leur voor de werkloozen, betoogt de voorzitter dat we thans voor weinig geld goed geholpen kunnen worden. De heer van Noordennen wilde dit baantje aan iemand uit de eigen gemeente geven. De voorzitter wees op de moeilijkheid van een controleur uit eigen gemeente. Het voorstel kreeg 4 stemmen. Tegen stemden de heeren Peters, van Dorp en van Noordennen. De gemeentebegrooting 1938 en de bedrijfs- begrootingen werden aangeboden en zullen op de gebruikelijke wijze aan de raadsleden wor den thuis gestuurd. De Alg. Politieverordening onderging een wijziging inzake de huisnummering, weilke voortaan bij nieuwbouw volgens aangewezen model door het gemeentebestuur door de huis eigenaren zelf moet worden aangebracht. De pensioen grondslag van den gemeente-arts, dr. P. van der Kuij, werd nader vastgesteld op 950. Per 1 Januari a,s. loopt de concessie tot heffing van bruggeld aan het Huis ter Rivier ten einde. De voorzitter wil de verlenging op de oude voorwaarde aanvragen en zal in Den Haag op bespoediging aandringen, waar- bjj voortaan de tolheffing op grond van een gemeentelijke verordening wordt geregeld. De heer Peters dringt met klem aan op invoe ring van knipkaarten en uitstel der invoering van het nachttarief. Hjj wilde eerst de be zwaren opheffen. De voorzitter zegt bespoe diging toe. De nieuwe schoolgeldregleing ondergaat per 1 Jan. 1938 enkele kleine wijzigingen inzake de aanslag en de invordering, een en ander op last var; den Minister. Inmiddels is telefonisch bericht ingekomen van den inspecteur der Werkverschaffing dat toeslag van gemeentewege op de loonen in werkverschaffing niet mogelijk is. De heer van Noordennen zegt, dat Schiedam toeslag op regenverlet geeft en er meerdere gemeen ten zijn die dit doen. De voorzitter belooft nader onderzoek. Hierna gaat de Raad in comité-generaal ter behandeling van schoolgeldreclames. DE ELECTRICITEITSWEEK GEOPEND. Officieele opening door den Burgemeester. De belangstelling voor de officieele ope ning van de lichtweek was gisterenavond zoo overweldigend groot, dat naast de volle zaal ook de geheele ruimte van het aangrenzend café De Vriendschap met Kethelaars was ge vuld. De burgemeester, mr. J. J. van der Lip, sprak tot de vele aanwezigen een harte lijk welkomstwoord. Een bijzonder woord van welkom richtte de burgemeester tot den tech- nischen adviseur van het electriciteitsbedrijf, den heer Schneiders uit Den Haag. Het deed spreker groot genoegen nu eens een onge zochte gelegenheid te hebben om den heer Schneiders dank te zeggen voor het vele en goede werk door hem verricht. Deze propa- gandaweek heeft ten doel meerdere kilo watturen naar de verbruikers te brengen. Het verbruik in Kethel was de laatste jaren bij een prijs van 38 ct. per K.W. zoodanig ge daald, dat het bedrijf niet rendabel meer was. doch, dank zij de goede hulp van den heer Schneiders is door invoering van het vast rechttarief het verbruik weer aanmerkelijk gestegen. Spreker is voldaan, doch nog niet tevreden. Er zijn in Kethel nog teveel men schen, die schuw zijn van ons licht. Het komt helaas nog teveel voor dat heele families in de huiskamer bij een klein lampje haar oogen zitten te bederven, dat strijkijzers op kachels verwarmd worden en men bij kleine petro leumlampjes probeert de courant te lezen. De actie van deze week zal gunstige resul taten afwerpen, indien men van nu af meer verlichting in de woningen gebruikt. Spreker brengt een woord van dank aan de vertegenwoordiger van de N/V. Thabur aie op de tentoonstelling exposeert, alsmede aan den heer Zaal van de firma Philips uit Eind hoven, welke firma medewerking aan deze lichtweek verleent. Vervolgens werden door vertegenwoor digers der N.B. Philips te Eindhoven een 8-ral mooie geluidsfilms vertoond. In de pauze heeft den heer Zaal in een korte toespraak het doelmatig gebruik van een goede verlichting aangetoond waarbij hij in het bijzonder liet uitkomen hoe een goe de verlichting onze oogen spaart en de ge zelligheid in de huiskamer verhoogt. Na afloop der voorstelling, welke Vrijdag avond herhaald wordt, begaven velen zich naar de openbare lagere school aan den Schiedamsche weg, alwaar in de twee boven lokalen een tentoonstelling van diversen ge- bruiks- en verlich tings voor werpen, zoowel OP HET OOGENBLik PAT. PANG H£r ONDERSPIT DELVEN VERSCHENEN EENIGE PANTERS OP HET TGON&EL. PANG ZOU GRAAG foOFFEL- JU 1ST Ging Verwacht wordt: Krachtige tot matigen Zuidelijke tot Westelijken of Noord-Westelijken wind, zwaar bewolkt met tijdelijke opklaringen, kans op re gen of natte sneeuwbuien, temperatuur om het vriespunt des nachts, overdag weinig ver andering in temperatuur. Stormwaarschuwingsdienst. Geseind te De Bilt te 11.36 aan de pos'en van Hoek van Holland tot de Bclgische^greas: Stormsein neerhalen, blijft op uw hoede. Dinsdag. Zon op 8.03. Zon onder 15.48. Maan op 13.54. Maan onder 5. Wielrijders lichten op van 16.18 tot 7.34. Copyright .Optra MuneU' 14 Dec.: Groote Schouwburg, Berkeley Square, (Rott. Stiud. Tooneelvereen.), 8T15 wr (boven 18 jaar) Nut, Calvet-kwartet, 8 uur. 15 D e c.: Groote Schouwburg. Traviata (Ital. Opera), 8 uur (boven 18 j.) Nut, piano avond Willem Andriessen, 8,15 uur. 16 D ecGroote Schouwburg, Alles aus Liebe (Trudi Schoop-ballet), 8.15 uur (volw.). 17 Dec.: Groote Schouwburg, Butterfly, (Ital. Opera), 8 uur (boven 18 jaar) Doelen, Toonkunst, 8 uur. 18 Dec.: Groote Schouwburg, De Tijd en de familie Conway (Rott. Hofstadtooneel), 8,15 uur (boven 18 jaar) Nut, openbare voordrachtoefening Conservatorium-Holthaus, 7.45 uur. 19 Dec.: Groote Schouwburg, Marathon dans (Charlotte Kohier), 2.15 uur (volw.7; De Tijd en de familie Conway (Rott. Hofstad tooneel), 8,15 uur (boven 18 jaar) Doelen, Residentie-orkest, 2.45 uur. Bioscopen: Goedgekeurde programma's tot en met Donderdag 16 December, ;n: Grand: Shall we dance? (volw.); Lumièie: Verdachte sta op (volw.); Studio: Winteri.et (volw.); Thalia: Capriolen (volw.); Colos seum: Swing time en Onder vreemde vtag (volw.); Prinses: Suzy en Opstandige harten (volw.); Harmonie: De zevende hemel en Hoogspanning levensgevaarlijk (volw.).; Vic toria: Onder Spaansche vlag en Julika (voor volw.); Scala: De geheime code (boven 18 jaar); Olympia: De pseudo-spion en De wil de jacht (b. 18 j.); City: Ik ben schuldig en In Chineesche wateren (volw.); Ooster: Ele phant boy en Als je verliefd bent; Luxor: De ideale secretaresse (v. volw.); Capitol: Adieu Parijs (volw.); Cineac: Actualiteiten. Tentoonstellingen: Stu. dio '32 werken van G .v. Lerven, Arnhem. D. Vaarties, Esschenweg 39, oude kunst (tot 28 Februari). Studio '32 werken van Han Mayens, Otto Hanrath en Ton Meyer, Amsterdam. Schiedam. Passag'e theater: Marguerite Gautier en San Quentin (volw.) SCHIEDAM, 14 Dec. Officieele noteermg van de commissie uit de Kamer van Koor handel. Moutwijn. Moutwijn 46 pet. f 16 per H.L. Spoeling. Spoeling 1.401,50 (niet officieel). voor het huishoudelijk als voor het boeren bedrijf wordt gehouden. Er is veel moois te zien en te hooiren. De tentoonstelling is deze week geopend degelijks van 26 uur en van 710.30 uur. Op de tentoonstelling worden kinderen zonue- geleiide niet toegelaten. Provinciale Staten vinden geen aanleiding subsidie te verleenen. Het gemeentebestuur van Rotterdam had aan Ged- Staten een provincaal subsidie ge vraagd in de kosten van verplaatsing van de Delftsche Poort. Ged- Staten hebben geen vrijheid kunnen vinden aan dat verzoek te voldoen. De voor genomen werkzaamheden betreffen het ver plaatsen, niet het herstellen van de Foort, welke verplaatsing noodig is voor de ver andering van de binnenstad en alzoo meer een zaak van stedebouwkundigen aard dan van ir-onume-Menzorg betreft. Wij kunnen het standpunt van Gedeputeer de Staten niet onderschrijven- Immers het hoofdmotief voor de verplaatsing is het be lang van het verkeer en nog wel van het interlocale verkeer. ROTTERDAM, 13 December. Geslaagd voor het candidaatsexamen economische wetenschappen (1e heer H. J. Dammers.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1937 | | pagina 1