zuiniger LIEFDE, VRIJHEID, VREUGDE. r. PHILIPS' DINSDAG 14 DECEMBER 1937 LAnri;^ MARATHONLOOP VAN EEN KOE ROTT. HOFSTADTOONEEL. Drie personen omver geloopen. De Tijd en de familie Conway. Bij afgifte van het 250 mïllioenste K. W. V. van dit jaar. EEN GOEDE SLAG. JUBILEUM KAPELAAN J. W. SCHOOTS Wat toevallig aan het licht kwam. 3ET G. E. B.-GEBOUW IN FEESTLICHT. HET MASKER. Groote liefde TENTOONSTELLING LUIER- MANDEN. Speciale uren voor scholen. INSPECTIE VAN DEN HAVENARBEID INBRAAKJE. STATIONSCHEFS GAAN HEEN. IN BEWARING GESTELD. ROTTERDAMSCHE SCHAAKBOND. DE OPIUM-DIEFSTAL TE HILLEGERSBERG. Een der arbeiders van het laboratorium hielp de inbrekers. LAATSTE „MARATHONDANS" TE ROTTERDAM. CHOPIN-MATINEE BRAILOWSKY. s.s. VEENDAM. In China-town werd een deel van de buit verkocht. De Paedagogie van een Heilige. DON J. C. I. VAN LENT, Sal. „leder Katholiek kind naar de Katholieke school" -JJ - is de Philips „Bi-Arlita lamp. En niet voor ééns maar avond aan avond Laat het daarom Philips' „Bi-Arlita"-lampen zijn, die eiken avond welda dig, zuinig licht in Uw kamer verspreiden l SU Oelijjrien HO Wjrr SOVoi Bezoekt het Philips' demonstratiezaaltje, Passage 7B, Rotterdam, Telefoon 12656. Openingsuren: Dagelijks van 10 12.30 en van 2 8, Zaterdags van 10 12 en van 3 10 uur. Reel. 1008 DGVS 91 j Vanmorgen om kwart over 7 werd uit de veestallerij Brouwer de Koning aan den Goudsche-Rijweg een koe geleid door den veedrijver A. H. Jongeneel wonende te Was senaar. De koe was eigendom van P. Roo- denburg eveneens afkomstig uit Wassenaar. Nauwelijks op straat of de koe ontsnapte en zette het op een hollen met de staart in de lucht. In rennende vaart liep het beest door Dirk Smitsstraat, Jonker Fransstraat in de richting van de Noorderbrug. Hier werd de 54-jarige havenarbeider E. de Vos wonende Paradijslaan die op zijn fiets zat, door het koebeest omver geloopen. De man kwam te vallen doch kreeg geen letsel. Wel werd zijn fiets vernield. In dolle drift vervolgde de koe daarop haar weg over de Linker Rottekade, alwaar de 29- jarige mej. C. Velthoven uit de Eerste van Zoelenstraat tegen de straat werd geloopen. Zij bekwam verwondingen aan rechter schouder en linker elleboog en is per auto van den GG.D. overgebracht naar het zie kenhuis aan den Bergweg. Na behandeling- kon zij echter huiswaarts keeren. De koe bleef inmiddels aan het loopen en holde door de Crooswijkschestraat, Pijper- straat naar de Boezemstraat, waar een agent, die daarop in het geheel niet bedacht was, het moest ontgelden. Hij is de 37-jarige M. B. Lugtenberg wonende Abraham Kuyper- laan. Ook hij werd onderste boven geloopen en bekwam een wonde aan het achterhoofd. Per auto van den G.G D. is de agent vervoerd naar het ziekenhuis aan den Bergweg, doch na behandeling kon hij weer naar huis gaan. Het wilde koebeest had intusschen zijn weg vervolgd en rende over de Boezembrug via Sophiakade, Vredenoordkade, Hooge Boezem naar het Oostplein. Daar liep echter een stelletje koeien, dat naar de Veemarkt werd geleid. Het hollende beest kalmeerde zich plotseling en ging keurig netjes bij haar „zusters" loopen en zoo kwam er een einde aan dezen Marathon-loop. De familiespelen zijn niet van de lucht en de drie bedrijven ons door den Engelschen auteur J. B. Friestley Zondagavond te Rotter, diam via de seotie-Bets Ranucci-Beckman van Cor van der Lugt Meiserts gezelschap voorgezet zijn weer op hetzelfde stramien geborduurd- Maar in zijn genre mag dit stuk toch wel heel apart heeten. Want niet alleen de lotgevallen der fami lie Conway ook de Tijd speelt in de hande ling een rol; en nu is ook dit laatste in de annalen der dramaturgie geen noviteit, maar de wijze waarop dit hier plaats vindt kan toch wel weer als een nieuwe vondst gelden. Ten bewijze zij hier de volgende tijdsbe- paling-puzzle uit het programma overge legd: le bedrijf: den avond van Kay's 21en ver jaardag 2e bedrijf: een anderen avond van een an deren verjaardag 3e bedrijf: weer flenzelfden avond van Kay's 21 en verjaardag - En de oplossing van het geval ligt bij de ze Kay, een der vier dochters van de Con- way-familie, welke behoudens de moeder ook nog twee zoons telt. Zij is een melancho- lica, die over veel fantasie beschikt en ro mans probeert te schrijven. Zij kan soms midden in 'n vroolijk feest 't oppervlakkige en onechte van velerlei in ons aardsoh be staan zien en zich dan in haar droomen ver liezen midden in de opgewondenheid van een partij, 't Is haar of ze soms om den hoek kan kijkenin de toekomst. Deze om-den-hoek-kijkerij (misschien moe ten we haar „helderziendheid" noemen, welke benaming al mede weinig grond schijnt te vinden in de feiten) vormt den sleutel tot de boven gesignaleerde puzzle. Want terwijl het eerste en het derde be drijf ons een levendig-gesehreven en vlot gespeelde schets bieden van de gezellige familiepartij najaar 1919 ten huize van de Conway's bij gelegenheid van Kay's 21en verjaardag, wordt de fuif onderbroken door de tweede acte, die ons verbeeldt de droom fantasie van de romancière-in spe, die na de opwindende charade-opvoering, welke heel het eerste bedrijf vult, een oogenblik kans krijgt in den maannacht te gaan zitten staren, waar zij dan „gewaar wordt", hoe het over 'n jaar of twintig met de familie Conway en elk harer leden zal zijn gesteld. Natuurlijk is die situatie in fel contrast met de uitgelaten zorgeloosheid van het mament vlak na den oorlog, waaruit de beide zoons heelhuids zijn teruggekeerd, terwijl alle Conway's om strijd plannen maken voor een lachende toekomst. Als in de derde acte die plannen aan de orde komen na het vertrek der verjaardags- gasten, wordt het Kay (en den toeschouwer, die in haar profetische gave" gelooven wil) duidelijk, hoezeer de een voor den an der zich aan illusies vergaapt. In elk geval is het dramatisch effect niet gering, ook al omdat Priestley de meeste karaikters scherp heeft geteekend en in hun ontwikkeling na twintig jaar zeer expressief op de planken zet. Bovendien graaft de schrijver van de thriller „De gevaarlijke bocht" hier toch ook wel wat dieper. Want over de waarde van 't leven met zijn vreugde èn zijn smart, de be trekkelijkheid van den tijd, dien de mensch als in paniekstemming wil tegen houden, ende ontsterfelijkheid (al heeft de auteur daarover blijkbaar een weinig gede finieerd en van het onze afwijkend begrip) wordt een en andermaal gefilosofeerd, in de richting eener geestelijke strekking van het geheel. Onder leiding van Bets Ranucci-Beckman, die zelf de moederrol voor haar rekening ruam, heeft het Rotterdamsah Hofstadtoo- neel (ditmaal zijn naam eer aandoend door de première aan Rotterdam te geven) het interessante stuk 'n prima vertolking geschon ken, al was het of de sombere ernst van het zich „in trance" voltrekkende tusschenspel den executanten beter afging dan de on stuimige vroolijikheid van het verjarings feest in het eerste en derde bedrijf. Bij de dames muntten vooral in de door den auteur overigens het sterkst gemankeer de figuren van Madge en Kay Conway uit: Vera Bondam en Adrienne Canivez. In de mannelijke rollen troffen Paul Steenbergen, Dirk Verbeek, Hans van Meenten en Piet Rienks zeer goed bun zeer van elkander ver soheiden persoonlijk type. Rotterdam toonde zelfs op den Zondag avond slechts luttel belangstelling voor deze première; maar de aanwezigen stelden de vertooning toch blijkbaar zeer op prijs. Wij kunnen haar voor personen boven 18 jaar gereedelijk aanbevelen- Voor Adriene Canivez en Marty Hansen (die met Enny Meunier het gezusterlijk vierspan completeerde) waren er bloemen. L. H. Toen gisterenavond het bekende „Toren gebouw" aan de Rochussenstraat, evenals meerdere malen bij feestelijke gelegenheden in een zee van licht baadde, zullen velen zich hebben afgevraagd, waaraan dit feest betoon te danken was. Welnu, in dezen tijd van records werd gis teren door de electrische centrales der ge meente Rotterdam een belangrijk record bereikt: het 250.000.000ste kilowattuur sedert het begin van dit jaar werd gisteren afge geven. Op den overeenkomstigen datum van het vorige jaar waren in totaal sedert het begin van dat jaar 218.000.000 kilowatturen afgegeven. Dit beteekent dus een groei van 32.000.000 kilowatturen over nog geen llVs maand. Ten einde "van de beteekenis van dezen groei een indruk te krijgen, diene, dat 32.000.000 kilowatturen een voldoende hoe veelheid energie vertegenwoordigen om pl.m. 40.000 gezinnen een jaar lang electrisch te laten koken, d.w.z. een gezin op vijf per- nen stellende *dat 200.000 personen of een derde van de bevolking van Rotterdam alléén uit dezen groei een jaar lang electrisch be reide maaltijden zouden kunnen gebruiken! Onder groote belangstelling zoowel van binnen als van buiten de parochie heeft Zon dag de weleerw- heer J. W. Schoots, kape laan aan de St. Josephkerk, zijn 12%-jarig priesterfeest gevierd. Om kwart over tien droeg de jubilaris een plechtige Hoogmis van dankzegging op, daarbij geassisteerd door de parochiekape laans C- Olsthoorn en P. Berlage, resp. als diaken en subdiaken, pastoor L. G. van Ruijven als presbyter assistens en kapelaan De Kat als ceremoniarius. Bij het betreden van het altaar zong de stampvolle kerk ge zamenlijk het Veni Creator, waarna het pa rochieel zangkoor op zeer te waardeeren wijze de vierstemmige Mis voor gemengd koor „in honorem Sanctae Teresiae ab Infante Jesu" van Refice uitvoerde. Na het Tantum Ergo zong het koor de feestcantate „Cantate Domino", van G. O. Pitoni. Des middags had in een der lokalen van de Zusterschool aan de Josephstraat een zeer druk bezochte receptie plaats, waar de Pas toor, na een hartelijk speechje het geschenk der parochie, een cadeau onder couvert, over handigde en allereerst de besturen van de verschillende organisaties hun opwachting kwamen maken. 's Avonds celebreerde de jubilaris met as sistentie van de kapelaans A. Kat en C. Olst hoorn een plechtig Lof, tijdens hetwelk hij een kort dankwoord tot de parochie richtte. Het Zangkoor zong om. een Tantum Ergo van Refice, terwijl na het Lof door allen het feestlied werd gezongen. Gisteravond had speciaal voor de leden van de Maria-Congregatie, afd- dames en meis jes, en voor de leerlingen der Liduina-vak- school, een huldigings-feestavond in de St. Jozef gezellen plaats. In verband met de inbraak bij de firma L. te Hillegersberg, alwaar een flinke partij opium was gestolen, hebben eenige arresta ties plaats gehad. Zooals te doen gebruike' lijk, heeft de politie echter het onderzoek voortgezet, temeer daar nog een gedeelte van de gestolen opium niet terecht was. Bij een der betrokkenen volgde opnieuw een huis zoeking en behalve de opium vond de po litie mede een aantal sleutels, waaronder een sleutel, afkomstig van een inbraak bij een geneesheer aan den Linker Maasoever. Ook andere voorwerpen, afkomstig van inbraken aan de overzijde van de Maas, werden ge vonden. Met groote nauwgezetheid wordt het on derzoek door de politie voortgezet. Het Rotterdamsch Vrouwencomité is zeer dankbaar voor de hulp, welke het door ver schillende scholen bij de vervaardiging van de uitzetjes voor de luiermanden is geboden. Er zijn zelfs scholen geweest, die den inhoud van een geheele luiermand voor haar reke ning hebben genomen. Vele meisjeshanden zijn bezig geweest cnet het haken en naaien en breien van al die kleine prutsjes, die een jonggeborene al dadelijk bij zijn komst op de wereld noodig heeft en de leeraressen en onderwijzeressen hebben er natuurlijk de noodige zorg en leiding aan moeten geven. Leerlingen van de Industrieschool hebben ettelijke luiers gezoomd, die van de Scholen voor Vrouwenarbeid hebben ze gewasschen en zoo zijn velen in de weer geweest, om het doel van het Vrouwencomité: het uitreiken van luiermanden met baby-uitzetten aan moeders, die, evenals H. K. H. Prinses Juliana in de maand Januari een baby ver wachten, te helpen verwezenlijken. Het Vrouwencomité stelt er prijs op, dat het resultaat van al dien arbeid, ook in oogenschouw kan worden genomen. De luier maanden zullen, spelcaal voor scholen, te bezichtigen zijn op Donderdag en Vrijdag a.s. van 4.530 uur en Zaterdag a.s. van 123 uur, in het werklokaal van het Comité Kortebrandtstraat 49. Voor anderen, doch uitsluitend voor hen, die iets voor de uitzetjes hebben gegeven of gemaakt, is de tentoonstelling geopéiyi op Woensdag, Donderdag en Vrijdag a.s. van 114 uur. De eerste serie tooneelvoorstellinigen, wel ke voor de leden van de Volksuniversiteit te Rotterdam dit seizoen worden gegeven, is gisteravond besloten met een reprise door „Het Masker" van Frans Molnar's spel „Groote Liefde" in den Grooten Schouwburg. Daar wij indertijd, bij de eerste opvoering van de „Groote Liefde" door hetzelfde ge zelschap, een uitvoerige bespreking aan dit hier en daar brillant geschreven spel van Molnar hebben gewijd, meenen wij ditmaal te kunnen volstaan met enkele korte opmer kingen. De voornaamste rollen werden ook nu weer vertolkt door Ank van der Moer als Margit Agi, de al-bedillende zuster, die meent het leven vain haarzelf en haar omge ving volgens een tevoren opgesteld program te kunnen laten verloopen, maar die heel onverwacht de groote, onverklaarbare, alles offerende liefde vindt; door Georgette Re- gewsky als Irene Agi, het liefhebbende, maar zwakke zusje; door John Gobau als Ivan, den kunstschilder, die Margit haar illusies en haar zusje ontrooft, doch haar tegelijkertijd doet zien, dat dit leven nog meer is dan een program; en door Leo de Hartogh als Alphons, den model-jongeman, die door Margit bestemd is tot echtgenoot van Irene. Zoowel Ank van der Moer als John Go bau hebben zich uitstekend van hun taak gekweten, vooral eerstgenoemde bracht haar moeilijke rol gaaf voor het voetlicht. De rol van gravin Orossy wel de best gesohreven rol in dit stuk werd ditmaal gespeeld door Jacqueline Royaards-Sand- berg, die een bijzonder puntig sipel te zien gaf en wie dan ook een welverdiend open doekje ten deel viel. Het vrij talrijk opgekomen publiek toonde zich voldaan over het gebodene dat deze waardeering verdiende meer nog door het uitmuntende spel dan door de kwaliteiten van Frans Molnar's werk. Het hoofd van het le district der inspec tie van den havenarbeid te Rotterdam wordt van 4 tot en met 24 December 1937 als zoo danig vervangen door den hoofdinspecteur van den havenarbeid B. Brutel de la Riviere te Amsterdam. Den afgeloopen nacht is ingebroken bij den verfhandel „Vego" aan het West Nieuwland. Een schrijfbureau werd overhoop gehaald, terwijl uit een winkelcassa een bedrag ad 3 werd gestolen. De inbraak werd gecon stateerd door een waker van de Gecont. Part. Nachtveiligheidsdienst. Met ingang van 1 Januari a.s. zullen de heeren J. O. Dill, stationschef le kl. A. te Rotterdam-Maas en H. P. Dijkstra, stations chef le kl. A. te Rotterdam, Rechter Maas oever den dienst bij de Ned- Spoorwegen met pensioen gaan verlaten. In bewaring is gesteld de 35-jarige J. R. A- D. die tennadeele van zijn kosthuis eenige lijfgoederen heeft ontvreemd- De eindstand van het clubkampioenentornooi 1937 luidt als volgt Groep A (maximum aantal te behalen punten: 7) 1. Drs. T. ten Kate (schaakclub Kralingen) 5(2 p; 2. J. Theeboom (Centrum) 5 p; 3. en 4. H. Roos ('t Westen) en Chr. Vlagsma (Span gen), beiden met 4 p; 5 en 6 W. Chr. Goris ra.R.S.V.) en A. Wielinga' (Rotterdam), beiden met 3 p; 7. P. K. Taube. (De Pion) met 2 p. en 8 J. F. van Dongen (Wilhelm Steinitz) met 1V2 p. Groep B (maximum te behalen punten: 8). 1 en 2 I. de Koning (Excelsior) en J. Visscher (De Wester Toren), beiden met 6V2 p; 3 en 4 P- v. d. Est (Regina) en L. E. v.d. Wielen (Het Noorden) beiden met 4p: 5 en 6. A. de Zeeuw (A.S.C. Gouda) en A. M. Knoop (De Rode Spelers) beiden met 4 p. 7.P. Baris (Rock) met 3 p; 8 en 9. G. A. v. Hattem (De Arend) en J. van Saus (Trianon) beiden met 114 P- Tusschen de hoogstuitkomenden van elke groep moest een beslissingswedstrijd worden ge speeld. Ten behoeve van Visscher deed De Koning van zijn rechten afstand. Eerstgenoemde speelde daarop 2 partijen met drs. Ten Kate om den titel. Drs. Ten Kate won in beide ont moetingen en verwierf daardoor met de'n wis- selprijs „de Leeuwin van Spangen", het kam pioenschap. Zoo ongeveer half Rotterdam zal nu wel de fameuze voordracht van mevr. Charlotte Kohier hebben bijgewoond. Voor wie haar nog niet konden bewonderen de mededeeling, dat de kunstenares Zondagmiddag definitief voor de laatste maal in den Grooten Schouwburg zal optreden met „Marathondans". De vermaarde Chopin-vertolker Alexan der Brailowsky zal nog een enkele Ohopin- matinee geven, onder auspiciën der concert- dir. Joham Koning, op tweeden Kerstdag (Zondag 26 December a.s.) in de Doelen- zaal të Rotterdam. Het s-s. „Veendam" van de HollandAme- rika-Lijn kwam gistermiddag van New-York te Rotterdam aan met 20 passagiers kajuit klasse, 7 passagiers toeristenklasse en 51 passagiers derde klasse. In aansluiting op de berichten over arres tatie van betrokkenen bij een opiumdiefstal te Hillegersberg kunnen wij nog het volgen de berichten De N.V. Lansberg en Zoon, apothekers, hebben aan de Rozenlaan 115 te Hillegers berg een laboratorium, waarin ook 40 staven opium, van gemiddeld 1 kg. per stuk, werden bewaard. Voor den handel beteekende dat bezit een waarde van ongeveer ƒ400, doch voor den smokkelhandel kan de waarde veilig op 3000 worden geschat. Het was in den avond van 12 November, toen een nachtwaker van den Gecontroleer- den Particulieren Nachtveiligheidsdienst ont dekte, dat een der ramen van het laboratorium open stond. De waker waarschuwde den be drijfsleider, die er bij woont en deze stelde terstond een onderzoek in, zonder daarbij licht te ontsteken, daar een in de nabijheid staande lantaarn voldoende licht verspreidde om de aanwezigheid van een of meer personen te kunnen waarnemen. De bedrijfsleider constateerde niets ver dachts, doch den volgenden morgen ontdekte hij, dat de deur van een driedeelige kast was opengebroken, terwijl de opiumstaven waren verdwenen. De politie werd gewaarschuwd en onder leiding van den inspecteur, den heer S. Vos- wijk, stelde deze een nauwkeurig onderzoek in. Vrij vast stond aanstonds, dat de dieven door het raam naar binnen waren gekomen, hoewel het den vorigen avond goed gesloten was. Teekenen van braak of vernieling waren aan het raam niet aanwezig. De andere kasten waren niet open gebroken. Hierdoor werd aanstonds het vermoeden gewekt, dat deze diefstal met de hulp van ingewijden moest zijn geschied. Iemand moest het raam van hèt laboratorium hebben geopend. Bovendien was enkele weken geleden reeds een staaf opium van 1 kg. verdwenen^ De politie zocht nu een spoor in de aan gewezen richting en weldra viel de verdenking op den 37-jarigen fabrieksarbeider C. v. d. G., te Rotterdam, die reeds 12 jaren bij de firma in betrekking is. Van der G. kwam in den laatsten tijd vaak te Katendrecht, waar hij trouwens ook familie heeft. De Rotterdamsche politie werd aanstonds van het gebeurde in kennis gesteld en ten slotte beschikte de politie over gegevens ge noeg om tot de arrestatie van v. d. G. over te gaan. Spoedig bleek dat de politie niet mistastte, daar v. d. G. na een scherp verhoor bekende aan den diefstal medeplichtig te zijn. De verdere loop der geschiedenis kon hier door met groote nauwkeurigheid worden vastgesteld. Ruim een half jaar geleden kwam v. d. G in aanraking met zekeren P. B., 36 jaren oud en wonende te R'dam, een goeden bekende van politie en justitie. B. vroeg aan v. d. G. of hij geen gemakkelijke methode wist om aan opium te komen, want daarmede was zeer veel te verdienen. Van der G. vertelde bij een volgende be spreking, dat hij in een laboratorium werk zaam was, waar ook opium werd bewaard en tenslotte werden plannen ontworpen om den slag te slaan, indien de gelegenheid daartoe gunstig was. Nog 'een derde persoon werd in de zaak gemengd, nl. de 22-jarige H. G. B., een be kend inbreker, die in het Zuiden van Rotter dam woonachtig is. Tenslotte is de avond van 12 November gekozen als het tijdstip waarop men de in braak zou beproeven. Van der G. zorgde er voor, dat het raam open stond en B. zou op den uitkijk gaan staan. Zoo de inbraak gelukte, zouden de vrienden elkander ontmoeten op den hoek van de Rozenlaan, waar B. gereed zou staan met 2 fietsen en een zak, waarin men den gestolen buit kon verbergen. Alles liep volgens het plan. De metgezellen stapten op en de kostbare lading werd ver voerd naar een kelder op het Pijnackerplein, waar men den buit later verdeelde. B., die de ontwerper was van het plan, zou 4 staven krijgen, van ieder 2 kg. Bij de verdeeling was B. aanvankelijk niet aanwezig en de arbeider v. d. G. die in den inbreker wel eenig vertrouwen stelde, stelde 2% kg. voor B. beschikbaar. De inbreker be loofde de staven aan B. te zullen afgeven. Hij had de fiets van B. gebruikt en bovendien moest B. ook van hem eenige staven ontvan gen. B. heeft echter noch de staven, noch zijn fiets gezien en de inbreker H. G. B. was on vindbaar. Op deze wijze kwam de verdeeling tot stand. Van der G. verkocht de partij waarover hij beschikte spoedig aan den Chinees S. C., wonende te Katendrecht aan de Delistraat. Het geldsbedrag, dat v. d. G. als betaling ontving, is door de politie in z-tjn woning in beslag genomen. Van der G. werd ingesloten en ook de Chinees werd gearresteerd wegens heling. Ook de koopman P. B is spoedig aangehou den doch eerst gisteren is het gelukt den derde, nl. H. G. B. te arresteeren, terwijl hij nog een bedrag van 400 bij zich had- In een koffer in zijn woning vond men de nog onverkochte opium. De daders zullen naar het Huis van Be waring worden overgebracht. door Don Bosco is herhaalde malen in verden king gekomen bij anti-clericale ministers, die in hem een oproermaker zagen en den kapi tein van een bende staatsgevaarlijke, opge schoten vlegels. Ratazzi, Cavour, Lanza moesten er dikwijls aan te pas komen om de verschillende huiszoekingen te doen ophou den: huiszoekingen, die tenslotte natuurlijk niets anders opleverden dan onbetaalde re keningen. Cavour verdacht don Bosco ook, maar op een andere 'wijze! Don Bosco had hem beloofd de leiding van de verschillende staatstucht- huizen op zich te nemen, onder voorwaarde echter van volkomen vrijheid in het toepas sen van zijn systeem, vooral inzake gods dienst! Op de laatste voorwaarde stuitte alles af. „Don Bosco is in staat om van al onze tuchthuisboeven kloosterlingen te maken!" meende Cavour. En dat resultaat was natuur lijk moeilijk overeen te brengen met de alles behalve rel-igieuse bedoelingen van den groo ten staatsman. Maar a propos! Bovenstaande verdenkingen kwamen tenslotte uit een ander kamp: op eigen terrein werd don Bosco verdacht om de basis van zijn pedagogisch systeem. Van den eenen kant wenscht hij voor zijn jon gens vrijheid en van den anderen kant laat hij ze voortdurend assisteeren. Soms lijkt het, dat hij niets dan goeds verwacht van de na- tuurlijk-menschelijke neigingen van den jon gen, dan weer lijkt het, of hij op niets dan slechts rekent! Maar wat don Bosco onder vrijheid ver stond, had hij indirect uitgedrukt in een kleine uitweiding in zijn Biografie van Louis Colle, een jonggestorven zoon van een Fran- sche adellijke familie uit Toulon, waarmede bij in zeer nauwe betrekkingen stond. Louis Colle verscheen hem verschillende malen na zijn dood en gaf hem goeden raad. In de levensbeschrijving schrijft don Bosco dan: „Het grootste privilege van alle kinderen, waarvoor volwassenen zich gaarne moeite getroosten om hun zielefuncties te ontwikke len, is een vroegtijdige ontwikkeling van het verstand. Maar jammer genoeg, mankeert het dien opvoeders dikwijls aan voorzichtig heid, omdat zij de menschelijke natuur niet kennen en geen voldoende inzicht hebben in de onderlinge afhankelijkheid van de ver schillende geestelijke vermogens. Alles wordt aangewend, om het verstand en het gevoel (dikwijls verward met liefde) tot ontwikke ling te brengen ten koste van het souverein vermogen, den wil, eenige ware bron van liefde, waarvan de gevoelsliefde slechts een schaduw is Houden zc zich dan toch met dezen wil bezig, dan Is het meestentijds niet om hem te regelen en te versterken door het steeds opnieuw stellen van een deugdact, ge vraagd en makkelijk verkregen van de gene genheid van het kind en de goede gesteld heid van het hart, maar, onder het voorwend sel een öpstandige natuur te moeten temmen, zetten zij er alles op om dien wil te doen buigen of bersten, inplaats: van hem in de gewenschte richting te leiden. Door geweld- middelen verzwakken zij den wil en vernie tigen hem tenslotte, zoodat elk initiatief en elke activiteit onmogelijk wordt. Door deze noodlottige dwaling brengen zij een niet te herstellen verwarring in de harmonische ont wikkeling van de verschillende zielsvermo gens, die parallel zich moeten voortbewegen. Op deze wijze bederven zij het teere, deli cate instrument, dat aan hun handen werd toevertrouwd." Tot zoover don Bosco. Buigen of bersten wordt wel eens van een stijfkoppig sujet verlangd! En dikwijls hoort men ook: jouw wil staat achter de deur met den bezemsteel. Soms zal dit louter tot een bedreiging zijn terug te brengen; maar dik wijls wordt het ook systeem. Vrijheid wenscht don Bosco voor den jon gen mensch. „Doe met je jongens wat je doet met het renpaard! Laat het rennen waar en zooveel het wil! Maar houd de teugels in de handen.' Als het dier zijn meester kent en van hem houdt zal het gehoorzamen aan de eerste losse beweging van je hand!" „Wil je je doen gehoorzamen? Maak, dat ze je e- minnen! Wil je bemind worden: laat hen vrij, zoover het mogelijk is, en grijp s ec s in om te regelen, niet om te breken. Dergelijke uitspraken komen frappant overeen met die van andere bekende opvoe ders. „Maak dat je bemind wordt: laat de kinderen vrij met je zijn en je zult zien, dat ze hun fouten niet verbergen!" Zoo meent Fenelon en elders zegt hij: „Soms wordt er van de kinderen een stiptheid verlangd, die degenen, die ze eischen, zelf niet beoefenen! 't Is bijna hetzelfde: laat ze toch een weini; vrijheid! Don Bosco haatte alle Regelmassigkeit! Verstandige discipline: hoognoodzakelijkste orde en daarmee uit. „Doe wat je wilt! Breek het huis af! Maar doe geen zonde!" herhaal de hij met den heiligen Filippus Neri. Vrijheid dus in de kapel! Niet klas voor klas naar den biechtstoel op vastgestelde tijden, als de kinderen er misschien niet op zijn voorbereid. lederen morgen staat de biechtvader klaar: men gaat, wanneer men wil! Hij raadt zijn jongens aan te biechten wekelijks bij denzelfden priester: maar vrij heid! Geen rijen voor de communiebank: d.w.z. niet bank voor bank, waardoor het dadelijk duidelijk wordt, wie niet, wie wel gaat! Don Eosco kende de macht van het menschelijk opzicht. Niet voor niets werd hij 's nachts door verschrikkelijke droomen gestoord! Droomen waarin hem de toestand van ver schillende zijner jongens duidelijk gemaakt werd: monsters, die de jongens de keel toe knijpen, een slot op den mond, draken, die arme jongenszielen opdrijven: het zijn figu ren, maar met den ondergrond der werke lijkheid, die zegt, dat het menschelijk opzicht ai menigeen ongelukkig heeft gemaakt voor jaren en jaren misschien! Daarom was don Bosco zelfs tegenstander van algemeene heilige Communies. Hij, die lang, voordat Pius X zijn decreet over de veelvuldige en dagelijksche heilige Communie had uitgegeven, dit reeds in praktijk bracht; die weenen moest op een dag, toen hij zich als gewoonlijk omkeerde na de nuttigin^* van het H. Bloed om de heilige Communie uit te deelen en niemand aan de H. Tafel naderen zag; die wonderen verkreeg van vermenig vuldiging der hosties, als deze door den groo ten toeloop ontbraken; zou nooit een alge meene heilige Communie hebben bevorderd. Steeds was het; „jongens, je weet het: de beste wijze om je te heiligen is het ontvan gen van Jesus in het heilig Sacrament des Altaars: maar maakt er liever geen gebruik van dan een sle-.ht!" Vrijheid dus! En scholastiek en jongens en coadjuteurs gaan op ter Heilige tafel dooreen- gemengd in een ordelijke wanorde, die enorm veel ellende voorkomt! Vrijheid in het spel! In het Oratorium-be zoek! Het speelterrein staat open: ieder oogenblik van den dag staat een Salesiaan klaar om de straatbrengels, die nieuwsgierig komen binnensluipen te ontvangen. Ze kun nen blijven zoolang zij willen, spelen wat zij willen (liefst buiten in de open lucht, want buiten kan 'n frissche gezonde jongen zich uitvieren en niet in een vol rook han gende recreatiezaal meï tafeltjes, die hem hardloopen onmogelijk maken!) Gaan ze weg: men laat ze gaan: komen ze terug, welkom! Een schoorsteenvegertje was drie weken achtereen op het Oratorium verschenen. Toen verdween hij spoorloos, maanden lang! Ein delijk, na lang wachten, kwam hij talmend en schoorvoetend terug, bang ondervraagd te worden, of dat zijn dankbaarheid was voor de verrassingen en waar of hij toch al dien tijd gebleven was. Don Bosco begroet hem als een oud vriend, die het huis al sinds jaren bezoekt: hij spreekt niet over het lange wegblijven. Het schoorsteenvegertje is daar na steeds gekomen en vertelde het vol trots in zijn oudere dagen. Geen vastgesteld contributiegeld: meestal toch te groot voor het meerendeel van de jongens, waarvoor don Bosco werkte. Niet een opgelegd reglement, (dat, zóó het bestaat, tenslotte slechts de Salesianen bindt in hun werken), houdt de jongens bijeen, maar de liefde. Het kan zijn, dat sommigen verschillende weken verdwijnen. Maar misschien maken zij nog gebruik van de steeds openstaande deur. De liefde, de jovia liteit, eens ondervonden, zal ze misschien of zeker doen terug komen. En duurt dat terugkomen al maanden en jaren, komen ze weer, vernederd en me- laatsch: niet verwijten, niet klagen, opnemen: de liefde overwint alles! De heele opvoeding van don Bosco bestond niet in den wil te breken, maar hem te lei den. Het duurt lang misschien. Het kost meer moeite. Maar geduld geeft de overwinning. Vrijheid, volledige vrijheid aan de jongens. Maar deze vrijheid steeds bewaakt door een voortdurende, nooit onderbroken liefdevolle assistentie. Don Bosco wilde zijn helpers as sistenten noemen. Niet surveillanten; het woord heeft iets politioneels. Daarom zijn alle Salesianen assistenten: niet aan één alleen wordt dit opgedragen voor refter, studie, en speelplaats. Eén is de ver antwoordelijke, maar allen; zonder uitzonde ring, van directeur tot nederigsten leekebroe- der zijn helpers, leiders, assistenten. Geen oogenblik mogen de jongens uit het oog ver loren. Zondigen moet materieel onmogelijk worden: steeds moet de leidende hand fout, of val voorkomen. Het liefst houdt don Bos co zijn jongens bij zich ook onder de vacan- ties. Naar huis zoo min mogelijk: in de Juli maand. Don Bosco zelf zei van dit systeem: voor de jongens gemakkelijk, voor de opvoe-, dèrs moeilijk, maar niet onmogelijk voor' degenen, die begrijpen, dat opvoeden gelyjv, staat met offers brengen. Daarin verschillen zo niet van de natuurlijke opvoeders, da ouders, die hun kinderen ontvangen en grootbrengen in smarten en offers, iederen dag opnieuw, het leven lang. Ook de leerlingen zelf moeten assistenten zijn van hun eigen makkers: prachtmiddel voor wie het meester is, moeilijk, zoo men hét aanwenden wil, zonder de wijze leiding van don Bosco. In 1854 stichtte Domenicus Savio de Compagnie van Maria Onbevlekt Ontvangen. Natuurlijk met goedvinden van don Bosco zelf, die al spoedig na de intrede van Savio in het Oratorium begrepen had, v/elk een schoone ziel God hem toevertrouw de. (Dom. Savio werd onlangs eerbiedwaar dig verklaard en zal spoedig worden zalig verklaard). Deze vereeniging bedoelde een katholieke actie van het modernste soort. Bestuur en leden bestaan uit jongens: don Bosco geeft de noodzakelijkste leiding in het ten uitvoer brengen van het program, dat spreekt van vroolijkheid, stiptheid in het vol brengen van den plicht van studie en ge hoorzaamheid, van elkaar assisteeren (helpen op den goeden weg). Ziet men in hetzelfde huis, in hetzelfde oratorium jongens, die niet beantwoorden aan de zorgen van de oversten, dan wordt een van de leden van de Com pagnie aangewezen om hem onder zijn be scherming te nemen. Don Bosco noemde ze dan lachend „engelbewaarders": meerdere malen werden ze in zijn hand instrumenten van redding. Don Bosco had den dood voorspeld van een student uit het oratorium. Hij kende hem met naam en daden; zonder dat noch de een, noch de ander argwaan kon krijgen werd hem een van deze „engelbewaarders" aange wezen. Zoo werd de jongen op den grooten stap voorbereid. Het Comité van Katholieke Actie „Voor God" schrijft ons „Wie de jeugd heeft, heeft de toe komst". Daarvan zijn ook de Ka tholieken in Beieren en den Elzas overtuigd. Protestmeetingen der ouders t 'n spreekkoren eischte men de krui sen weer terug op de scholen. Volksverzoekschriften voor het behoud der katholieke schooi. „Wij zullen nooit toestaan het Kruis uit onze scholen te halen en de Christelijke leer weg te rukken uit de harten ons volk". Om de ziel van het kind gaat de strijd voor de katholieke school. Dat begrijpen de Katholieken van Beieren en den Elzas. EN BIJ ONS Sturen wij onze kinderen wel naar de Katholieke "trhool Ouders, dit is een gewetensvraag voor U Denkt aan de toekomst van uw kroost 1 DaaromIEDER KIND NAAR DE KATHOLIEKE SCHOOL.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1937 | | pagina 2