NIEUWE KERST-LITERATUUR. DONDERDAG 16 DECEMBER 1937 TRAMLIJNEN 10 EN 14. Opheffing van de splitsingen. „KERMISVOLK OP KERSTMIS". TABAKSVERGUNNINGEN. BURGERLIJKE STAND. EEN VREEMDELING OVER ROTTERDAM. Stad zonder Bezienswaardig heden. Maar men voelt geen oogenblik het gemis daarvan. R. K. BOND v. HANDELS-, KANTOOR- EN WINKELBEDIENDEN. BRANDJE. VERKEERSONGEVAL, DE R'DAMSCHE SCHERMCOMPETITIE ROTTERDAMSCHE RECHTBANK. Zitting van 14 December. DIEFSTALLEN. HET ROTTERDAMSCH VROUWEN COMITÉ. UITGEGLEDEN. VECHTENDE JONGENS. BEGRAFENIS PASTOOR VINCENT JANSEN O.P. DE VISCHAFSLAG. WEDSTRIJD VOOR DEN BLOED TRANSFUSIE-DIENST. UIT DE PERS. UIT DEN OOGST VAN DIT JAAR. i Met ingang van a.s. Zaterdag 18 December zal de splitsing van lijn 10 in de lijnen 10 en 10 A worden opgeheven. Er zal in het vervolg één lijn 10 loopen met de route Spangen Westzeedij kBeurspleinJonker Franstraat ZaagmolenstraatHillegersberg Bergsingel In de halten en de verdeeling der sectiegren- zen komt geen verandering. Met ingang van denzelfden datum zal ook de splitsing van lijn 14 in de lijnen 14 en 14 A worden opgeheven. Lijn 14 zal in het vervolg weer als één ljjn rijden van het Willemsplein naar Hillegersberg (Berginsel), geheel zooals vóór 9 Augustus 1937. Na verkregen goedkeuring tot den aanleg van tramsporen op den Bergsingel te Hille gersberg, zal het beginpunt van de lijnen 10 en 14 verplaatst worden naar den Bergsingel bij de Molenlaan. Voorloopig zal lijn 14 het bestaande beginpunt op den Bergsingel be houden, terwijl lijn 10 zal rangeeren op den wissel in de Lefèvre de Montignylaan, in welke laan de beginhalte geplaatst zal worden bij de Floris Versterlaan. Een aanwijzing be treffende het beginpunt van lijn 10 zal ge plaatst worden op het wachthuisje aan den Bergsingel. Tooneeluitvoering van de Sint J osephsgezelleri. In 1936 voerde de Gezellenclub „St- Gene- sius" op den jaar lij kschen Adventsavond Ghéon's bekende „Kermisvolk op Kerstmis" uit. In dit stuk, waarin Ghéon op z'n best is, geeft hij ons beelden uit de kinderjaren van Jesus te zien, geplaatst midden in het leven van eiken dag. Zulk een succes hat „St. Genesius'" met de opvoering van dit Kerstspel, dat door velen betreurd werd, dat deze binnen den engen kring der Gezellen moest blijven. Dit heeft „St. Genesius" geinspireerd om op den 2den Kerstdag a-s., 's avonds om half negen uur „Kermisvolk op Kerstmis" nogmaals op te voeren, ditmaal voor alle belangstellenden. Zij, die van een cultureele en artistieke prestatie eerste klas willen genieten, bege ven zich op dien avond naar de groote zaal aan het Stationsplein. De Ontvanger der Accijnzen te Rotterdam, Boompjes 49a, maakt bekend: le dat het ver gunningsrecht inzake de Tabakswet 1921 over 1938 voor of op 20 Januari 1938 te zij nen kantore moet worden voldaan onder overlegging van de bedrijfsvergunning of onder vermelding van het bedrijfsvergun- ningnummer op zijn postrekening 4824 kan worden gestort; 2e dat de bedrijfsvergunnin gen, welke over het jaar 1938 niet zullen worden bestendigd, uiterlijk den 31 Dec. 1937 onder overlegging van een schriftelijk ver zoek om intrekking aan zijn kantoor moeten worden ingeleverd en indien dit niet voor bovengenoemden datum is geschied, het ge wone vergunningsrecht over 1938 verschul digd is. Aangiften van 14 December 1937. GEHUWD: D. J. Otten Jm. 29 J. en A. E. Wolff jd. 30. Aangiften van 15 December 1937. BEVALLEN: G. v. d. Brand geb. v. Raven horst z. A. Heusdens geb. Robbe z. G. H. Maertens geb. v. Genderen d. C. v. Vliet geb. Koudstaal d. W. J. Schlosser geb. v. Hoorn z. E. Lemlce geb. Boehle d. J. J. Janssen geb. Goedegebuure z. J. G. Muller geb. v Oijen d. E. D. Attema geb. Burg d. H. M. Peters geb. Klein d. C. Heus geb. Fase z. A. M. Mulder geb. Witberg d. GEHUWD: A. van Amen jm. 29 j. en N. C. Boelhouwer jd. 25 j. J. Baartman jm. 26 j. en C. S. Rietveld jd. 18 j. J. J. W. van Beek jm. 24 j. en J. Njjssen jd. 23 j. H. Bos jm. 24 j. en L. Haverhoek wede 21 j. P. P. H. Brugman wedwr. 43 j. en Th. Elvers wede. 32 j. P. G. van Gametren gesch. m. 47 j. en C. van Wijk gesch. vr. 42 j. A. C. de Graaf jm. 25 j. en A. B. Hejjn jd. 23 j. A. Hersman jm. 21 j. en T. Lesierse jd. 18 j. H. de Jong jm. 30 j. en H. C. Hoogendijk jd. 25 j. T. Jonkers jm. 30 j. en C. Stevens jd. 20 j. R. van Kleteff jm. 36 j. en H. H. E. Gurski jd 32 j. C. F. Köhne jm. 24 j. en P. Jonker jd. 16 j. W. J. Leemans jm. 26 j. en J. M. Bugter jd. 23 j. G. C. van Leeuwent jm. 23 j. en H. van Es jd. 23 j. W. van Lier jm. 20 j. en J L. M. Legerstee jd. 17 j. W. A. van Lint jm. 25 j. en N. Heesbeen jd. 25 j. L. C. van den Maagdenberg jm. 23 j. en J. B. Baks jd. 18 j. P. Meulman jm. 28 j. en J. P. Zolf jd. 23 j. N. W. Meijer jm 31 j. en H M. E. Hols jd. 24 J. J. H. Noordjjk jm. 22 j. en D. C Roodbol jd. 19 j. G. Onderdelinden jm. 31 j. en J. van Oeveren gesch. vr. 46 j. P J. van 't Oosten jm. 22 j. en W. van den Berg jd. 21 jF. Padmos jm. 28 j. en W. Meijer jd 21 j. L. Philipoom jm. 45 j. en K. Ooster- wijk jd. 35 j. J. Poldervaart jm. 25 j. en B. M. Krijger jd. 29 j. B. Rubens jm. 23 j. en S. Fransman jd. 22 j. D. C. Smolders jm. 23 j. en A. M. C. Bosker jd. 25 j. C. Tafffin wedr. 33 j. en W. van Leeuwen wede. 29 J. K. Verbeek jm. 25 j. en J. de Pan jd. 22 j. J. de Bruin jm. 26 j. en M. Taapken jd. 26 j. C. Buthfer jm. 31 j. en A. H. van Oosterhout jd. 30 J. A. J. Gijsenbergh jm. 25 j. en M. Westen berg jd. 20 j. H. F. Hitzei jm. 30 j. en R. C. van der Borght jd. 23 j. J. L. Lange jm. 29 j. en K. G. Koet jd. 20 j. B. C. den Ouden jm. 27 j. en E. van Os jd. 27 j. P. de Wete jm. 26 J. en G. C. Blom jd. 25 J. J. J. G. Stek jm. 30 j. en D. M. Petterson jd. 26 j. J. A.. Looren de Jong jm. 24 j. en A. van Ooijen jd. 22 j. P. Bedee wadr. 40 j. en E. Heidkamp jd. 29 j. G. Bok wedr. 57 j. en I. Stekelenburg gesch. vr. 52 j. Th. du Bois jm. 24 j. en Al. J. W. Gielen jd. 26 j. G. P. Boklcers jm. 22 j. en H. M. de Vries jd. 19 j. C. Bosman jm. 28 j. en S. Groeneweg jd 26 j. E. A. van der Graaf jm. 19 j. en C. Ph. Hoogendoorn jd. 22 j. H. de Haan jm. 25 j. en J. M. van Dun jd. 27 j. J F. W. Keijser jm. 25 j. en AI. A. Zilliken jd. 27 j. G. Koffijberg Jm. 24 j. en S. Al. 'Claes- sens jd. 20 j. H. Chr. Kok jm. 26 j. en M. E. Jacobs jd. 23 J. G. H. de Kok jm. 23 j. en S. C. Koot jd 26 j Al. de Leeuwe jm. 25 j. en A. H. de Bree jd. 23 j. H. J. Lemke jm. 32 j. en A. AI. Rotteveel jd. 23 j. J. Alolenaar jm. 23 J. en A. M. Anker jd. 18 j. J. van der Sloot jm. 23 j. en A. C. Bernard jd. 23 J. L. van Son gesch. m. 40 j. en G. van Kwawegen gesch. vr. 30 j. J. C. Staal jm. 24 j. en C. Bostelaar jd. 19 j. E. G. C. Stokman jm. 25 j. en J. M. van Dalen Jd 22 J. J. L. Valken jm. 27 J. en L. H. Roeland jd. 22 j. J. J. Visser jm. 24 J. en H. Capelle jd. 20 j. C. A. de Waard jm. 22 j. en M L. Buijtendjjk Jd 21 J. K. C. B. Weeling jm. 28 J. en C. van Gammeren jd. 23 j. P. G. de Winter Jm. 26 J. en E. J. Meijer jd. 26 J. J. H. Bongers jm. 30 j. en J. F. Rodenberg jd. 25 j. S. S. Brunia Jm. 32 j. en P. A. ten Hoeve jd. 28 j W. F. Fischer jm. 26 j. M. Wink Jd. 24 j. G. van Gelder Jm. 26 J. en J. H. J. van Waveren jd. 22 j. H. van Hattem Jm. 26 j. en E. A. Serne jd. 21 j. J. Knol jm. 28 j. en P J. van Kuijk jd. 24 j. W.F. Mannie jm. 35 j en C. C Block jd. 27 j. J. J. Scheffer lm. 41 j. en D. Boot jd. 37 jp. M. Veen jm. 28 j. en H. van Doorn jd. 3Ü j. J. Wolthaus jm. 22 J. en Th. Fischereder jd. 28 j. OVERLEDEN: S. M. Al. Kohier, wede. van F. W. Bastemeijer 88 J. J. Barends wedr. van J. v. d. Waals 82 J. A. v. d. Sman, wede. van C. F. J. Peiffer 85 j. G. M. Hulscher man van A. Lengkeek 63 J. R. Moes, vrouw van C. Veldboer 63 j. C. Berkhoudt, man van M. N. M. Vendrig 56 j. M. Muller, wede. van J. P. Hoebe 75 j. P. A. K. Klein^chmidt, man van M. J. F. Krauthammer 47 j. L. v. Eijs- den man van W. de Kievit 51 J. H. v. Lin de, vrouw van A. Bonneur 73 j. T. E. Rut ten, wede. van H. L. Bosman 66 j. H. Sehl- meier, ongch. vrouw 77 j. E. Cracau, wede. van P. F. W. Engelse 70 J. B. Hommel, man van A. J. Hertog 38 J. C. Langerveld, ongeh. man 85 j. Onder dien titel „Rotterdam, stad zonder bezienswaardigheden" schrijft Hedwig Feid- mann in de „Kölnisohe Zeitung" van Zon dag j.l. over haat' bezoek aan Rotterdam en over de indrukken, die ze hier opdeed. Ze geeft in vogelvlucht een beeld van de treinreis van Njjmegen uit en haar aankomst aan het Maasstation. „Onmiddellijk aan den uitgang ligt blin kend breed de Nieuwe Maas, die, als weer vereenigde Rijn, machtig de zee tegemóet- stroomt. Op haar worden uit het verre, nij vere binnenland de ontelbare goederen aan gevoerd, die hier aan den overzeeschen han del worden uitgeleverd. In de binnenstad vullen smalle huizen, rijen van hoogstens drie vensters breed de nauwe straten. Met groote, doorloopende glasveranda's komen zij uit op een ingebouw- dien hof met afgebakende tuintjes, of ze spiegelen hun donkere, baksteenen fronten met dé groote, in witte spanten gevatte ven sters en haar rijk aan afwisseling zijnde ge vels, waarboven uit de licht geverfde kroon lijsten vaak een draagbalk uitsteekt, in de door hoog geboomte omzoomde grachten. Groote meeuwen vliegen af en aan op de dakpannen. Blinkend wit fladderen ze door de vochtige, zilverig benevelde lucht, om zich daarna, krijschend door elkaar dwarrelend, op eenig in het water drijvend afval neer te storten. Aan alle oevers liggen dicht op elkaar, kleine sleepsdhepen en schuiten en plompe roeibooten. Tusschen de masten hangen bon te, maar zeer solide onderkleeren. Voortdurend varen snelle schepen af en aan. De straten zijn van haastige bedrijvig heid vervuld, waarin behalve de auto's groote horden onvermoeid trappende fietsers het leeuwenaandeel hebben. Tusschen de weinig Dr. Olierook over de Katholieke Staatsgedachte. Dezer dagen hield de afdeeling Rotterdam van den Ned. R. K. Bond van Handels-, Kantoor- en Winkelbedienden in de groote zaal van het Sint Laurenshuis haar leden vergadering- De voorzitter heette alle aanwezigen har telijk welkom, in het bijzonder den Geestelij ken Adviseur en den Bondsadviseur, den zeereerw. heer dr. A. A. Olierook uit Am sterdam, den spreker van dezen avond. Nadat een 10-tal nieuwe leden met een toepasselijk woord van den Geestelijken Adviseur was geinstalleerd, kreeg dr. Olie rook het woord. Spreker behandelde het onderwerp „De Katholieke staatsgedachte". Na allereerst enkele bepaalde staatsvormen welke de door God ter wille van den mensch gewilde orde in gevaar brengen te hebben toegelicht, kwam de spreker tot de beant woording van de vraag, hoe de Katholieken tegenover de nieuwe stroomingen van onzen tijd moeten staan. De Katholieke staatsgedachte moet gegrond vest zijn op het onloochenbaar feit. dat de mensch door God is geschapen, met de menschelijke natuur is bekleed, waardoor hij met wederkeerigen bijstand van zijn evenmensch aan het doel van Zijn schepping zou kunnen beantwoorden. De mensch is dus bestemd om in gemeenschap te leven. Uit de gemeenschap wordt iemand als gezags drager aangesteld, die de noodige maatrege len treft, opdat een ieder in staat is zijn stoffelijke belangen te kunnen behartigen. Wij hebben dus den plicht met spontaneïteit en beijeidwilligheid het gezag te steunen. De kerk daarentegen heeft de taak haar door Christus opgelegd haar on vervreemdbare rechten op het gebied van geloof en zeden te verdedigen. Kerk en staat kunnen heel goed samenwerken, mits de zelfstandigheid van beide instanties niet wordt aangetast. De conflicten welke vooral in den laatsten tijd aan den dag zijn getreden vinden hun oorzaak in het feit, dat de Kerk niet als souverein wordt erkend t-a.v. van haar geloofs- en zedenleer. De voorzitter dankte den spreker voor zijn helder betoog, dat de aandacht van alle aanwezigen had geboeid. Na behandeling der ingekomen stukken en rondvraag werd de vergadering gesloten. Om kwart vóór 9 uur gisteravond is door onbekende oorzaak brand ontstaan op het dak van het ketelhuis der N.V. Chemische fabriek „Rotterdam" aan den Keileweg 8. Het vuur is gebluscht met twee stralen op de waterleiding resp. door gasten van slangen wagen 57 en slangenwagen 36 onder leiding van onderbrandmeester J. a. van der Lee, brandmeester J. Boon en hoofdman A. J. Kruis. Slangenwagen 55 stond in reserve af gepakt. Het dak is gedeeltelijk verbrand. Gisteravond is de 36-jarige wielrijder J. T. Hoek, wonende Westduëlstraat, op den hoek Wolphaertsbocht-Pompstraat, doordat hy links afsloeg, overreden door een personenauto, be stuurd door den 27-jarigen M. K. uit de Millinxstraat Met inwendige kneuzingen is hij per auto van den G.G.D. overgebracht naar het ziekenhuis aan den Coolsingel. E. M. M. kampioen. Gisteravond heeft in de schermzaal van de Schermvereeniging Rotterdam de prijsuitreiking plaats gehad van de winnaars van de competitie, georganiseerd door het Rotterdamsche Scherm- Competitie Comité, Niet minder dan 37 scher mers hebben aan de competitie deelgenomen. De individueele uitslagen luiden: 1. G. A. Lin- demans (St. Lodewijk) met 28 gewonnen partijen 39 ontvangen en 88 gegeven treffers; 2. P. Kruyt iRotterdam) met 25, 43, 83; 3. H. Vogelaar (Een dracht Maakt Macht) met 24, 47, 30; 4. A. Linde mans (E.M.M.) met 20, 47, 75; 5. N. v. d. Berg (St. Lodewijk) met 17, 63, 60. De eindstand van de competitie is: ges. gew. gel. ontv. geg. pt. E. M. M. (A) 8 6 0 260 279 12 Rotterdam 8 5 1 254 272 11 St. Lodewijk 8 5 0 255 256 10 E. M. M. (B) 8 4 1 272 278 9 Onderl. Vriendschap 8 0 0 303 249 0 kleurige voertuigen blinken af en toe de glanzend opgepoetste koperen kannen op de handwagens van de melkboeren. Op eenviaduct, dat te halver hoogte van de huizen ligt, slingeren zich de spoorra. Is midden door de stad. De electrische treinen, die er overheen rollen, verhoogen nog Jen indruk van een zakendruk, zonder ophouden bewogen, bruischend leven, waarin verloren het verweesde standbeeld van Erasmus staat, waarop de stompe, kothische toren vein de St. Laurenskerk ernstig neerblikt. Onvermoeid zet zich het verkeer tot in de kleinste aftakkingen van het straten- en watemet voort. Zelfs op de kruispunten ont moet men weinig opstoppingen Daar, waar de straten geheel vlak dé kanalen kruisen, kimnen menigvuldige constructies de vast schijnende overbruggingen door middel van kleppen uit elkaar laten klappen, zoodra r een schip moet doorvaren. Barrières schij nen uit den bodem te groeien, die de auto's gebieden een oogenblik halt te houden. Als vanzelf vormen zich trappen (Hedwig Feld- mann doelt hier kennelijk op de brug aan de Delftsche vaart), waarover de voetgangers, die eveneens gehaast zrjn, hun weg zonder onderbreking kunnen vervolgen. Ofschoon de stad geweldig uitgebreid is, is er wel nergens een plek te vinden, waar het gehuil der sirenen van de in. en uitva- varende zeeschepen, die midden in den brecden stroom ankeren en het getoeter van de vele vele met menschen en paarden volgepropte overzetvee.ren, die het verkeer tusschen de verschillende havenbekkens onderhouden, niet duidelijk te hooren is. Men moet alleen het eigenlijke centrum verlaten, om eindeloos lijkende havenwerken te passeeren, kranen in bedrijf te zien, enz. Als reusachtige orgelpijpen komen de pijpen van de zeeschepen naast wouden van scheeps masten boven de daken van loodsen uit. Hier wachten koffie, ruwe suiker en olijven, va- bak in groote hoeveelheden, huiden, balen ka toen en rijst op vervoer naar hom bestem ming; hier riekt het bedwelmend naar de drogerijen en specerijen van het verre Oosten. Op Katendreckt. Niet zelden vindt men op uithangborden Ghineesche of Maleische benamingen. Voor kleine vensters zijn lange spjjslijsten geplakt, op de eene zijde met vreemde letterteekens beschilderd, op de andere van Hollandscncn tekst voorzien. Uitspraken. De rechtbank heeft veroordeeld: Femia H„ 63 jaar, helderziende te 'S-Gra. venhage, wegens verduistering van een stof zuiger, welke zij in huurkoop had, tot 3 maanden gevangenisstraf. P. v. d. M. 48 jaar, handelsreiziger, wegens oplichting verdachte had aan een relatie van zijn patroon, den drukker J. Pas te Mid- delharnis een bedrag van 60 ter lqen ge vraagd voor de aanschaffing van een trein abonnement doch dit geld voor andere doel einden besteed tot 3 maanden gevangenis straf. J. J. S. 23 jaar, ijzerwerker, gedetineerd, wegens 'poging tot doodslag verdachte b*d op den Nesserdijk zijn 19-jarige echtgenootè, die de huwelijksgemeenschap met hem ver breken wilde, met een mes een tiental steken in hals, borst en armen toegebracht, doch haar daarbij niet ernstig verwond tot 1 jaar gevangenisstraf door te brengen in een 'bijzondere strafgevangenis en daarna ter be schikkingstelling der regeering. Ten nadeele van de Unilever zijn uit een auto in het Westen vier kistjes margarine ontvreemd. Door middel van inklimming heeft men zich toegang verschaft tot den winkel van O. B. K. aan den Statenweg. Er is voor een bedrag van 65 aan levensmiddelen ont vreemd. l Door nieuwsgierigheid gedreven, treedt men binnen en laat zich door een kleinen, vrien delijken geelhuid, op wiens zwarte muts met twee punten slechts een kleurig veertje steekt, een rijstschotel brengen, die behalve het kor relige, sneeuwwitte rijst, een scherpe saus cn een bros, knappend, in heete olie gebruind baksel nog uit talrijke kleine gerechten be staat, visohjes en kreeft, lever en hersens, sojaboonen en zuurkool, geraapte cococ.s. salaöe en alle mogelijk vleeschsoorten. De Coolsingel. Maar niet alleen in het havenkwartier be merkt men de nauwe band tusschen Holland met zijn zoo rijke, het moederland in grootte vele malen overtreffende koloniën. Grillig doet de architectuur van menigen toren en menig woonhuis aan die uit de koloniën den ken. In groote hoeveelheden ziet men in de ele gante zaken aan den Cooils'ingri, die aan den eenen kant afgesloten wordt door de som- bere barokke Delftsche Poort, een overblijf sel uit vervlogen eeuwen, en aan de andere zijde door een geweldig, geheel in den geest van de doelmatige HollandsChe architectuur opgetrokken warenhuis, dat met zijn gladde glas- en klinkerwanden reeds van verre een lichtpunt vormt in deze ononderbroken van leven vervulde, breedste en een wereldstad waardige straat van Rotterdam, de uitgele zen overzeesche waren, zachte zijde en porce- leiin, echte gebatikte doeken, geperste leder waren, uit bamboe en ivoor gesneden voor werpen en allerlei gebruiksvoorwerpen van bont vlechtwerk. Als voorposten van den nimmer rustenden arbeid staan torenhooge openbare gebouwen aan den zoom van de grootstad. Zij spiege len zich in de breede, rustige kanalen. Hen gelaars, die op de steenen oever zitten, ma ken hier de wereldstad tot een idylle en een haast onmiddellijk uit het water oprijzende windmolen, vlak voor oude kleine huisjes, doet aan motieven van Hollandsche meesters denken. Omda' het oog in Rotterdam door schil derachtige aantrekkelijkheid en door afwisse lende, intensieve levensontplooiing bekoord wordt, voelt men geen oogenblik het gemis aan geweldig op den voorgrond tredende be zienswaardigheden. Juist dat gevoel, de per manente en doelbewuste levendigheid van deze stad, steeds varieerend, boeien uitermate". Gereed met zijn werkzaamheden. Het comité van Rotterdamsche Vrouwen voor het verstrekken van baby-uitzetten aan behoeftige moeders in verband met de te verwachten a.s. blijde gebeurtenis in het Prinselijk gezin is heden met zijn werk zaamheden gereed gekomen. Het werk wordt tentoongesteld gedurende de dagen Donderdag 16 en Vrijdag 17 De cember van 11 tot 4 uur in het schoolge bouw aan de Kortebramdtstraat 49. Het bezichtigen door leerlingen van scho len, waaronder zeer vele kaholietke, heeft plaats op Donderdag en Vrijdag a.s., telkens van 4 tot 5.30 uur. en Zaterdag van 12 tat 2.30 uur- Gistermorgen om kwart voor tien is de 53- jarige mej. M. Milo, wonende Adrianastraat, bij het dweilen van de zoldertrap uitgegle- I den en zoo leelijl komen te vallen, dat zij J haar linkeronderbeen brak. Zij is in het Zie kenhuis Bergweg ter verpleging opgenomen. De 7-jarige F. S. M., wonende Oranjeboom straat, is gisteren bij een vechtpartijtje in den hals gestoken met een zakmes, door den 9-jarigen W. J. K„ eveneens wonende in de Oranjeboomstraat. De bloedende wonde werd verbonden door dr. v. d. Does. Tegen K. is proces-verbaal opgemaakt. Gistermiddag omstreeks vier uur werd op het kerkhof van het Albertimum te Nijme gen op plechtige wijze ter aarde besteld het stoffelijk overschot van wijlen Pater Vincent Jansen O. P., in leven pastoor van de Olde, alhier. Vele confraters van verschillende Domini- caansche huizen hadden zich om het graf geschaard en met hen het kerkbestuur en het college van collectanten van de Olde deputaties van de St. Vincentiusvereeniging en van het armbestuur. Tevens was aanwezig een deputatie van het college van collectanten der parochie van O. L. Vrouw geboorte te Nijmegen, waar pater Jansen vele jaren pastoor is geweest. De absoute werd verricht door den zeer eerw. pater Jansen van de Orde der Cister- eiensers, een broer van den overledene, met assistentie van de zeereerw. paters' P. Th. de Valk O.P. en Canisius Nolet O.P., een neef van den overledene. Met ingang van 13 December is .in werking getreden een wijziging in de Verordening op de Vischmarkt, bepalende, dat de verkoop van visch, die om 10 uur voormiddag is aangegeven en vóór 11 uur v.m. zal zijn aangevoerd, nog zal worden verkocht- Van verschillende zijden wordt ons gevraagd naar den datum, waarop de jaarlijksche lief dadigheidswedstrijd ten bate van de Neder- landsche Roode Kruis Bloedtransfusiediensten, zal plaats vinden. Wij hebben ons terzake gewend tot de Cen trale Bloedtransfusiedienst-commissie van het Nederlandsche Roode Kruis, die gewoonlijk de zen wedstrijd, in samenwerking met Sparta, vastelt en vernomen, dat, indien de omstan digheden het toelaten, de wedstrijd zoo moge lijk in April of Mei zal plaats vinden teneinde een eventueel bezoek van H. K. H. Prinses Ju liana, die reeds zoovele malen van Hare hooge belangstelling bij dit gebeuren heeft blijk ge geven, mogelijk te maken. Men dient echter ook in het oog te houden dat, nu Feijenoord, dat altijd welwillend mede werking verleent, weer zoo regelrecht op het afdeelingskampioenschap afstevent, er zich in verband met de alsdan te spelen kampioens wedstrijden wellicht moeilijkheden kunnen voordoen, waardoor het bepalen van een juis- ten .datum, vooralsnog tot de onmogelijkheden behoort. Een journalist gegijzeld. Over deze kwestie schrijft de „Nederlander" o.m.: De vraag kan worden gesteld of het oir- baar is voor een journalist over de geheime Raadsvergadering mededeelingen te doen. Wij zijn van meening, dat deze vraag ont kennend moet worden beantwoord, zelfs al zij erkend, dat men wel wat dikwijls tot het houden van geheime vergaderingen zijn toevlucht neemt, om zaken te behandelen, die men buiten de openbaarheid houden wil. Er zijn natuurlijk van die kwesties, die niet anders dan in geheime zitting behan- deld kunnen worden, vooral wanneer het zaken zijn, die finandeele beslissingen be- treffen. Maar men gaat tegenwoordig o.i. wel wat heel spoedig over tot het reservee ren van agendapunten voor een geheime zitting en het laat zich zoo zeer wel ver klaren, dat de man van de courant, die opkomt voor de functie van de openbare critiek der pers en dat doet met een scherp inzicht in de voorwaarden voor de geeste lijke gezondheid van een democratisch volk, zich. daarover weieens verontrust. Niette min eischt het journalistiek fatsoen, dat de journalist de geheime Raadszitting respec teert, zelfs al verneemt hij dingen, die, gelet op zijn sportleven zin van journalistiek speurder, hem de vingers doen jeuken om ze neer te schrijven. In dit opzicht heeft de Nederlandsche Overheid in al haar schakeeringen het groote voorrecht met een pers te doen te hebben, die haar roeping verstaat. Wanneer de lezer kon bevroeden wat er nevens het in de courant afge drukte nieuws overigens dikwijls nog be kend wordt aan den reporter of verslag gever, dan zou hij deze stelling ten volle onderschrijven. In het algemeen kan den, Nederlandschen journalist niet verweten worden, dat hij de hem in vertrouwen mede gedeelde feiten of bijzonderheden van be slissingen niet op kiesche wijze te eerbie digen weet. Het is vooral daarom, dat wij het zoo betreuren, dat de Haagsche burgemeester door de rechterlijke macht in deze affaire te halen, den boog zóó strak gespannen heeft. Het door den verslaggever gepubli ceerde is waarlijk in onze oogen een grens geval: de een zal het publiceeren, de ander niet. Om zulk een feit den man te straf fen want d&érop komt het toch practisch neer, want N. N. wordt er niet door ge troffen zoolang de man zwijgt en als jour nalist die zijn vakprincipe eerbiedigt, zal hij moeten b 1 ij v e n zwijgen lijkt ons een misgreep, waarover de burgemeester, naar wij hopen, op den duur zelf leed zal gevoelen. En wanneer de Hooge Raad niet uiteindelijk door dit alles een dikke streep halen mocht, dan is het jammer, dat hjj door zijn toedoen een precedent heeft ge steld, dat fnuikend zou kunnen worden voor de behoorlijke uitoefening der openbare functie van de pers. Want wanneer is een journalist dén nog veilig? Naar aanleiding van allerlei publicaties kan hij dan als ge tuige opgeroepen worden, om mede te dee- len wie zijn zegsman is en zoo hij weigert dien zegsman te noemen, in gijzeling wor den gesteld. Dén zou waarlijk de zaak, waar de pers nu, misschien wat ontijdig, zelf zoo groot rumoer over maakt, in een zeer ern stig stadium zijn gekomen, aangezien het Damocleszwaard der gijzeling dan bij her haling boven het hoofd van journalisten hangen zou. Het cadeaustelsel. Prof. dr. J. de Quay komt In het tijd schrift „Economie" na een uitvoerige be schouwing over het cadeaustelsel onder eco nomisch en ethisch opzicht tot de volgende conclusies: le. dat het cadeaustelsel als methode on waarachtig en misleidend is en dus ontoe laatbaar; 2e. dat zelfs indien het cadeaustelsel pri vaat-economisch voordeel zou opleveren, dit niet mag worden aanvaard, indien het ver kregen wordt met moreel --'toelaatbare middelen, aangezien het economische han delen gesubordineerd moet zjjn aan de ethi sche normen; 3. dat voor de verbruikers de nadeelen grooter zijn dan de voordeelen; dat econo misch het nadeel van een te vroegen en te grooten inkoop niet te onderschatten valt; 4e. dat aan den normalen handel door het cadeaustelsel een oneerlijke concurrentie wordt aangedaan; dat het cadeaustelsel in stryd is met de sociale rechtvaardigheid; 5e. dat, na een aanvankelijk bedrijfs-eco- nomisch voordeel voor den prodocent- cadeaugever, thans deze voordeelen groo- tendeels zouden zijn verdwenen; 6e. dat de voordeelen voor de vervaardi gers van cadeaux moeten worden beoor deeld in verhouding tot den omzet van deze artikelen in den geheelen bedrijfstak, waardoor dit kleine voordeel zoo niet ver dwijnt, dan toch belangrijk kleiner wordt. „Probeer bij den volgenden slag die vlieg te pakken te krijgen die aldoor om m'n hoofd gonst." ruzing gehad mee 't wijf, en zij heeft nader hand geen woord, geen een en geen enkel, meer gesproken. Kande gij het begrijpen?, Zij doet geenen mond meer open! Tijmen Goossens viet den spitsen steel van zijn lange aarden pijp uit den mond en wreef er mee langs den doorzichtigen rand van zijn groot, purper oor. Hij knikte wijs en zee: Zoo! Tijmen, zee Eimerd, daar maakt men geen gekheid mee: ik zeg het oe in ver- trouwen, ge haalt er geen woord meer uit, ze zwijgt. Tijmen stak den pijpesteel tusschen zijn dunne, bleeke lippen en trok een paar rook wolkjes. Een vrouw die zwijgt, dat is een schoon wonder, Eimerd, zorg dat ze 't vol houdt, ik wou dat ik er de mijne toe kost krijgen. Dat zee Tijmen Goossens, hij beschouwde dat van diejen kant. Hoe het nu verder is gegaan met Eimerd en Hanna en hoe de vrouw weer aan 't spreken ■ging, leze men zelf maar na. Het is niet noodig op de kerstverhalen van Antoon Coolen nader in te gaan. Zij zijn van een bekend „merk" en de vele bewonderaars van den schrijver zullen zich ook door deze bladzijden laten boeien en stichten. Kenners zullen respect voelen voor de vindingrijkheid van den auteur, die mgt hetzelfde thema en met dezelfde soort milieu's en figuren toch nog zóóveel afwisseling en verscheidenheid weet te bereiken, dat het maar sporadisch merk baar wordt hoe een krachttoer zoo'n boek toch eigenlijk is Ook de uitgever heeft er veel werk van gemaakt en riep voor band en illustraties de hulp In van Gerard Baksteen, een der leer lingen van den thans zoo veel-besproken Jakob Smits, Rotterdammer van geboorte als hij en ook sinds lang te Moll in de Belgische Kempen gevestigd. Baksteen heeft bij deze verhalen een reeks illustraties gemaakt, die „kleurteekeningen" genoemd worden, en in de reproductie veel van aquarellen hebben. De nabijheid van Jakob Smits is in dit werk wel voelbaar, maar hef heeft overigens een geheel eigen karakter, dat zoowel in overeenstemming is mat de vertelkunst van Coolen als met de versierende functie van de boekverluchting. Degenen, die gaarne de beeldende kuntse- naars op de vingers narekenen, zullen wel bezwaar hebben tegen het rood kazuifel op Eersten Kerstdag. Daarom zjj hier uitdrukke lijk verklaard men moet tegenwoordig voorzichtig zijn met zulke dingen! dat wij de vergissing wel hebben opgemerkt, maar den illustrator dat kleurtje wel gunnen nu het hem tegen het wit van albe en altaarkleed zoo goed te pas kwam! JAN N. bladzijden van een krachtig en kerngezond natuurtalent. Is de inspiratie bij Claes niet toereikend, komt hij aan zelfcritiek tekort of werkt hij te nonchalant?-We weten het niet, maar als geheel is zoo'n bundel toch te zwak en te half om geestdrift te kunnen wekken. Wat Zal men eehlpr annmprkinpen maliATl n„ „Van Munsteris Derde Kerst boek" onder redactie van Herman van den Eenenbeemt. N.V. Van Munster's Uitgevers-Maat- schappij( Amsterdam. „Van den Os en den Ezel" door Ernest Claes. N.V. Standaard boekhandel, Brussel. Wereldbi bliotheek N.V., Amsterdam. „Kerstmis in de Kempen!' door Antoon Coolen. Met kleurentee- keningen van Gerard Baksteen. Nijgh Van Ditmar N.V., Rotterdam. Een oude bekende kwam dezer dagen na lange afwezigheid wederom haar intrede doen op de boekenmarkt. Het is Van Munster's Kerstboek, dat tien jaar geleden voor het eerst verscheen en waarvan de uitgave thans na een lange crisis-pauze werd hervat. Naar het uiterlijk is het boek onveranderd gebleven, met dien verstande, dat Nico Baak er talrijke nieuwe fleurige bladversieringen aan heeft toegevoegd. Herman van den Eere- beemt hield zelf de redactie en zoo is ook in het karakter van de uitgave geen wijziging gekomen. Van Munster's Kerstboek grijpt wat hooger dan de hier onlangs reeds aangekondigde populaire bundels van ongeveer gelijksoortigen aard. In het bijzonder van de beeldende kunst is veel werk gemaakt. Zeer uiteenloopende onderwerpen werden behandeld: de beroemde Japanner Hokusai in een. uitvoerige en gron dige studie van B. Modderman, Van Gogh's Hollandsche periode in een beknopte schets van den redacteur zelf en de kunst van de caricatuur in een artikel van den kenner op dit gebied Cornelis Veth. Herman van den Eerenbeemt, die vanouds gaarne met de ver beelding in het land der Pharaonen vertoeft, heeft ook over de sfinxen geschreven, En dat alles is op de bekende wijze zeer kwistig geïllustreerd met tal van zorgvuldig gekozen en gedrukte reproducties. Vertellers van binnen- en buitenland hebben voor een afwisselenden tekst zorggedragen en zoo heeft Van Munster's Kerstboek de traditie waardig voortgezet. Het boek van Ernest Claes wordt met titel en omslagteekening ook als een kerst-uitgave gepresenteerd, maar men stelle zich daar niet te veel van voor. Het is een gewone bundel korte verhalen, waarvan er maar één op de Geboorte des Heeren betrekking heeft, en die overigens met een stuk streek-beschrijving en i - 11 Hokusai. Het schreeuwende hert". Prent uit de Tugaku Hiakkei. (lil. Van Munster's Kerstboek.) zelfs met een tooneelstukje moest worden opgevuld om de vereischte dikte te krijgen1 Deze niet zeer navolgenswaardige uitgevers- trucjes zijn wel voldoende bekend, maar wij zullen toch niet moede worden ze te signalee- ren. Het publiek krijgt op deze wijze immers heel iets anders dan het denkt te koopen. De kerstvertelling, die os en ezel uit den stal tot „hoofdpersonen" heeft, is overigens een der beste uit den bundel. Dan is er nog een zeer mooi verhaal: „Het kerkboekske van Dictus-oome". „Mijn vader was een boer", zegt Claes en als hij zich nu maar niet te ver verwijdert van zjjn gesla'cht en van het volk, waaronder het thuishoort, dan is hjj vaak nog op zjjn best. Die geschiedenis van Dictus- oome is er een uit het einde van de achttiende eeuw, toen Fransche revolutie-troepen de Kempen afstroopten en de boeren daartegen gewapenderhand in verzet kwamen. Hierin lijkt ons de toon zeer goed getroffen. Veel minder zjjn echter de oorlogsverhalen, die er telkens net even naast zjjn en dat juist op de beslissende punten. Toch getuigen vele J een zoo middelmatig boek ais „Pastoor Cam- pens zaliger" na korten tjjd reeds aan het tiende duizendtal toe is? Blijkbaar weet Claes wel ongeveer, wat het groote publiek wenscht. Met dergelijke conclusies moet men overi gens voorzichtig zijn, want ook een Antoon Coolen heeft een zeer uitgebreiden lezerskring, wat hem niet belet een zeer serieus kunste naar te zijn en te blijven. Zijn verhalen in dezen nieuwen bundel zijn uiteenloopend van kwaliteit niemand immers is zichzelf steeds geliik en in een enkel geval krijgen we wel fens den indruk, dat het verband met het hoogfeest wat gezocht is cn met geheel van nature aanwezig was. Maar overigens dekt de titel volkomen den inhoud van het boek, dat geheel bestaat uit kerstvertellingen, die zich afspelen onder de landeljjke bevolking van de Brabantsche Kempen, Het eerste verhaal „Wegen terug" is het vorig jaar m een afzonderlijke uitgave ver schenen en wij bespraken het reeds in het ochtendblad van 13 December 1936. Het tweede geeft weer eens een staaltje van Coolen's humor, waarvan hij ons als regel te weinig laat genieten. Eimerd en Hanna zijn al een heelen tjjd getrouwd en er komen nog maar geen kinderen. Dat begint zorgelijk te drukken in dat kleine huishouden. De beide echtejieden ljjden er onder, zjj worden er stil en prikkelbaar van en het loopt op onderling geharrewar uit. Als de ruzie eens zeer hoog loopt, begint Eimerd tegen zijn vrouw te schelden. „Mietersche kamalli da' ge zijt, houd- oe leeljjk gezichtheeft hjj gezegd. Goed, Hanna zal haar mond dan wel houden en de beleedigde boerin spreekt heelemaal niet meer. Dat kan zij natuurlijk veel beter volhouden dan de man, die tegen dit onverstoorbare en verschrikkelijke zwjjgen niet is opgewassen. Hij gaat er onder gebukt en weet er geen raad mee. Hij moet er eens met iemand over spreken, want hjj houdt het op den duur niet vol. Toen Eimerd dien Zondag na de tien- urenmis in de Leeuw aan den toog zijnen borrel stond te pruuven, toen vertelde hij het geval aan Tijmen Goossens. den zestig- jarigen gemeente-ontvanger. Hij nam hem in de rumoerende drukte van de herberg, waar zij in den dikhangenden tabaksrook onder de boeremenschen stonden, een beetje aan' den eenen kant van den toog apart en zee: Tjjmen, zeet-ie, wa' 'k nou aan de hand heb Zoo, zee Tijmen. Ja, zee Eimerd. Ik heb in da week

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1937 | | pagina 2