NIEUWJAARS-ANNONCES NIEUWJAARS - ADVERTENTIE, -- %$$ëèÉÊÊIëèA. MODELLEN VAN NIEUWJAARS-ANNONCES. Administratie NIEUWE SCH1EDAMSCHE COURANT DONDERDAG 23 DECEMBER 1937 NOG EEN 3i PCT. LEENING ROTTERDAM. Uitgifte van 22,7 millioen tegen den koers van 100\. Ter conversie der Tweede 4 pCt. leening 1937. '5-- *■- 1 mx- v 4 sg 1TAÜAANSCIIE OPERA. Afscheid te Rotterdam. HOFJE VAN AERDEN TE LEERDAM. NIEUWJAARSWENSCH. MARIE VAN EYSDEN—VINK IN DEN KERSTCONCERT TE ROTTERDAM. DE GEMEENTEBEDRIJVEN IN 1937 ROTTERD. ELFTAL-BUDAFOK F. C. N.V. MAASTUNNEL" ROTERDAM. TE Opgericht met een volgestort kapitaal van 1.750.000i ROTTERDAMSCHE RECHTBANK. ORDE VAN ADVOCATEN. DE RÓTTERDAMSCIIE HAVEN. IN RAADSELEN. EEN HERINNERING AAN PINCOFFS. SPOORBRUG TE MAASSLUIS AANGEVAREN. Treinverkeer Rotterdam-Hoek van Holland gestagneerd. ONTDEK UW STAD". UITVOERING. POSTDIENST OP DE A.S. KERSTDAGEN. Geschenk van rlen heer Engelbrecht aan het Maritiem Museum. HEILGYMNASTIEK AAN ZWAK ZINNIGEN. MELKBEZORGING OP DE FEESTDAGEN. BURGERLIJKE STAND. Het behoort tot de goede tradities, elkaar op den Nieuwjaarsdag het allerbeste toe te wenschen voor het pas begonnen jaar; In sommige gevallen kan men dit persoonlijk doen. Voor den ZAKENMAN, die ten opzichte van zijne cliënten van zijne belangstelling wenscht blijk te geven, is er de Bovenstaande annonces, van Naam en Adres voorzien, kosten, bij plaatsing in deze courant ƒ1.a contant. Grootere annonces, tot en met 10 regels 1,50 a contant. Annonces, het formaat van 10 regels overschrijdend, 0.25 per regel. De inlevering gelieve men zoo vroegtijdig mogelijk te doen geschie den, te onzen kantore of bij onze agenten, advertentie-bureaux en boek handelaren. KOEMARKT 4 Telefoon 68085 SCHIEDAM I De Rotterdamsche Bankvereeniging, Amster- damsche Bank, Nederlandsche Handel-Mij., De Twentsche Bank, Incasso-Bank, Lippmann, Ro senthal Co., R. Mees Zoonen, en Pierson Co. berichten, dat zij de inschrijving op 22.700.000 nominaal 3lA pCt. obligatiën ten laste der Gemeente Rotterdam (in stukken van 1000 en 500) openstellen op Maandag 3 Januari 1938. De koers van inschrijving bedraagt 10014 pCt. Houders van de per 4 Februari 1938 aflosbaar gestelde, niet-uitgelote obligatiën der Tweede 4 pCt. leening 1937 ten laste der Gemeente Rot terdam, hebben voor iedere obligatie van 1000 of 500 (of 5 obligatiën van 100), voorzien van de coupon per 1 Mei 1938 e.v. en talon, recht op toewijzing van een zooveel mogelijk gelijk nominaal bedrag aan 3% pCt. obligatiën. Op het na uitoefening van het voorkeursrecht eventueel overblijvende gedeelte der leening wordt een vrije inschrijving opengesteld. De storting op de toegewezen obligatiën moet geschieden op Dinsdag 1 Februari 1938 ten kan tore waar de inschrijving heeft plaats gehad, met resp. 1002,50 per obligatie van 1000, en 501,25 per obligatie van 500. De eerste cou pon loopt over het tijdvak 1 Februari1 April en is derhalve voor de stukken van 1000 groot 5.83, en voor de stukken van 500, groot 2.92. Het zegelrecht ad 1.2 pCt. op de nota van toe wijzing komt voor rekening van de inschrijvers en zal bij de storting worden verrekend. De inschrijvers, die het recht van voorkeur hebben uitgeoefend, verplichten zich door hun ne aanmelding hunne 4 pCt. obligatiën, voor zien van de (coupon per 1 Mei 1938 e.v. en talon, op 1 Februari 1938 in te leveren ten kantore van de inschhijving is geschied. Hun zal voor de door hen ingeleverde 4 pCt. obligatiën worden uit gereikt een gelijk mominaal bedrag aan 3% pCt. obligatiën met coupons per 1 April 1938 e.v. 1 waarvan de eerste coupon loopt over het tijd vak 1 Februari1 April 1938), terwijl hun zal worden vergoed een bedrag van 7.34 per obli gatie van 1000, resp. 3.67 per obligatie van 500 (of 5 obligatiën van 100). De opneming der leening in de Prijscourant van de Vereeniging voor den Effectenhandel te Amsterdam, onder Rubriek I en de Vereeniging van Effectenhandelaren te Rotterdam, is aan gevraagd. De couponbelasting wordt op de obligatiehou ders verhaald. De Gemeente heeft van de openbare inschrij ving uitgesloten nom. 600.000 obligatiën, zijnde het bedrag der aflossing 1938, alsmede nom. 100.000 obligatiën ten behoeve van het Pen sioenfonds R. E. T. M. De obligatiën der aflosbaar gestelde leening zijn genummerd van 150.811 tot en met 174.810. De aflossing op deze geldleening zal aanvan gen op 1 October 1938 en zal in de jaren 1938 tot en met 1976 jaarlijks bedragen 600.000. De Gemeente heeft het recht om, met afwij king van het vermelde omtrent het aflossen en het uitloten der obligatiën, te allen tijde tot vervroegde aflossing, hetzij van de geheele geld- -- "HL,. 1 i MÉ l|t V"'V'. Frankrijk's toekomstige officieren, leerlingen van de beroemde krijgsschool van Saint Cyr, defileeren voor het vaandel van het instituut. Het défilé werd afgenomen door generaal Lucien (in 't midden) commandant d. krijgsschool. leening, hetzij van een gedeelten daarvan, over te gaan. Bij vervroegde aflossing van een gedeelte der geldleening worden de af te lossen obligatiën op door B. en W. vast te stellen wijze bij loting aangewezen; de verplichte aflossingen in vol gende jaren kunnen alsdan evenredig vermin derd worden. Tot verzekering van de rentebetaling en de af lossing van deze geldleening worden alïe mid delen der Gemeente verbonden. Door B. en W. zijn aan emittenten een aantal gegevens betreffende den financiëelen toestand der Gemeente verstrekt. Meerendeels zijn deze reeds in de vele in. den laatsten tijd verschenen prospecti opgenomen. Wij ontleenen er nog het volgende aan Het aantal inwoners per 1 December 1937 be droeg 604.715. De vlottende schuld bedraagt rond 15.340.000 De gemeente heeft geen kasvoorschotten van het Rijk. Het totaal der geconsolideerde schuld bedraagt excl. Rijkswoningbouwvoorschriften 365.424.730 Het totaal der geconsolideerde schuld be draagt exclusief Rijkswoningbouwvoorschotten 365.424.730. In de gewone uitgaven voor 1938 is voor af lossing begrepen een som van 11.350.386 en voor rente 12.423.348. Over 1935 is in totaal afgelost en afgeschreven 11.484.234, terwijl de nieuwe kapitaalsuitgaven hebben bedragen 5.226.000, zoodat uit dien hoofde de positie der Gemeente 6.258.234 gun stiger is geworden. Over 1936 waren deze cijfers voor aflossing en afschrijving in totaal 11.570.126, terwijl de nieuwe kapitaalsuitgaven netter hebben bedragen rond 6.319.000, alzoo eveneens een voordeelig verschil en wel van 5.251.126. Naar den opzet voor 1937 en 1938 zullen ook voor die jaren de aflossingen de voor nieuwe kapitaalsuitgaven bestede bedragen en nog te besteden bedragen belangrijk overschrijden. De opbrengst der onderhavige leening is be stemd tot conversie van het nog uitstaande en niet afgeloste bedrag van de Tweede 4 pCt. lee ning 137, aangegaan krachtens Raadsbesluit d.d. 26 Januari 1937. Zoo heel veel had deze slotvoorstelling van het 40ste opera-seizoen niet te beteekenen. Er waren reeds diverse prominente leden van de groote familie, die ons in kort bestek wederom een overvloed van kunstgenot bood, naar hun penaten teruggekeerd, zoodat we wat b.v. de sopranen betreft, nog enkel maar afscheid hadden te nemen van Attilia Archi, cii-e opnieuw in Traviata (3e tafreel) en Lucia (2e acte) haar kwinkeleertalent ten toon spreidde, al kreeg ze daartoe lang niet haar schoonste kansen. Onder de tenoren bleek er meer verschot. Werd de diva in haar eerstgenoemde creatie geassisteerd door Agostino Casavecchi, bij de tweede kwam de ter elfder ure verschenen Gaspare Rubino haar ter zijde terwijl in beide fragmenten Marcello Venturini de bari ton-partij waarnam. Bovendien was als num mer drie Antonio Melandri present, die de heftige slotscène van Carmen nog eens over deed met de alt Marü Falliani. Behalve Spartaco Marchi, die bij het Car men-fragment nog even als Escamillo om 'n hoek kwam kijken, bleken er verder geen solisten van het eerste plan meer aanwezig. De bassen lieten zich in 't geheel niet zien, zoodat Carlo Ulivi in Lucia de honneurs waarnam. Nadat na het .,Va pensiero"-koor uit „Na- bucco", dat den avond opende, alle koristen met een zoet geschenk waren bedacht, kwa men successievelijk de solisten aan de beurt voor een algemeene bloemen- en cadeaux- hulde, waarbij dirigent Edmondo de Vecchi uiteraard niet vergeten werd. Er kwam voor hem zelfs een schilderstukje aan te pas. Op een extra-tje onthaalde ons het ballet, dat voor deze gelegenheid „De poppenfee" van J. Bayer had ingestudeerd en daarvan onder leiding van Yvonne Georgi een wel verzorgde en knap-uitgevoerde vertooning gaf. Overigens was de choreografie, die gaan deweg aan pantomimisch karakter inboette, niet steeds even origineel- De leidster en dirigent Mastro Gino Bianchi Rosa verdien den intusschen hun aandeel in de afscheids- hulde alleszins voor de vlotte verzorging der ingewikkelde en omvangrijke praestatie. Zonder verdere plichtplegingen verliep het afscheid, dat door een zeer gevulden en geestdriftigen schouwburg werd meege maakt. L. H. Regenten staan een viertal schilderijen tijdelijk aan het museum Boymarfs af. 1 Naar wij vernemen, zullen van af 24 De cember a.s. behalve de tentoonstelling van werken door Pieter Saenredam eveneens in het Museum Boymans te zien zijn vier schilderijen toebehoorend aan het Hofje van Aerden te Leerdam, dank zij beschikkingen van de regenten van deze stichting. De stukken komen zoo juist uit Den Haag, waar zij een restauratie hebben ondergaan door dr. ir. A. M. de Wild aldaar. Het zijn; de „Lachende jongen met bierkan" van Frans Hals, dat onlangs geëxposeerd was op de Frans Halstentoonstelling te Haarlem; twee Marines van H. Dubbels en een landschap van Philips Koninck. Bovendien heeft het Museum Boymans in bruikleen ontvangen twee portretten, een man en een vrouw, door Johanes Verspronck, uit de collectie van C. baron van Breugel Douglas, Hr. Ms. gezant te Athene. De directie van het Ver. R'd. Hofstad- Tooneel, heeft mevrouw Marie van Eysden Vink bereid gevonden om in de Doelenzaal te Rotterdam den door den heer Albert van Waasdijk vervaardigden Nieuwjaarswensch uit te spreken in het karakter van Pieternel. De heer Dirk Verbeek vervult dien avond de rol van Thomasvaer. De voorstelling, die er aan vooraf gaat, is getiteld: „Scherzo" blijspel van Tranz Molnar. Zaterdag 25 December a.s., Eersten Kerst dag, des avonds om 8 uur zal in de Nieuwe Zuiderkerk, Westzeedijk, een kerkconcert worden gegeven, waaraan zullen medewer ken P. van den Kerkhoff, orgel en To van der Sluys, sopraan. Het programma meldt werken van Schütz, Bach, Handel, d'Aquin. Clerambault, improvisatie voor orgel en fern- verk van middeneeuwsche kerstzangen, oud- Duitsche, oud-Hollandsche en Italiaansche kerstliederen. Over de eerste elf maanden van 1937 ver toont het gasbedrijf een teruggang bjj 1936. Over 1937 bedroeg de productie n.l. 58.837.062 M3 tegen 59.399.315 over dezelfde periode van 1936. Het Electriciteitsbedrjjf vertoont een sterke stjtging. Het aantal afgegeven K.W.H. be droeg 238.441.683 tegen 207.611.366 in 1936. De afgeleverde hoeveelheid drinkwater steeg van 30.785.537 tot 32.252.031 M3. De opbrengst van de veergelden steeg van 223.362.03 tot 267.157.30, terwijl de op brengst der dokgelden meer dan verdubbelde n.l. van 41.980.61 tot 95.313.83. De keur- en slachtloonen bedragen 449.859.28 tegen 421.184.97 in 1936. Het marktgeld op de veemarkt 96.995.60 tegen 105.518.21 in 1936. Met de R. E. T. werden vervoerd 59.868.053 reizigers tegen 51.558.064 in 1936. De opbrengst was 4.542.786.86 tegen 4.411.768.74 in 1936. Nu Zondag, 2en Kerstdag het Rotterdamsch elftal tegen de Hongaarsche professionals „Bu- dafok" speelt, is het wel eens interessant na te gaan wie en wat deze club eigenlijk wel is. De profclub, in het jaar 1932 opgericht, vloeide voort uit de amateursvereeniging „Bu- dafoki Ifjuségi Kör", een vereeniging, die ruim 27 jaar bestaat. De profs slaagden erin, het seizoen 1934-1935 het kampioenschap van de tweede divisie te behalen, waarbij als bijzonder heid naar voren treedt, dat zij van de 24 wed strijden ér niet één verloren. Reeds verschillende keeren speelde het elftal tegen sterke profclubs uit Cechoslovakije, Po len, Lithauwen, Lethland, Estland, Finland en Zweden en zegevierde de meeste keeren. Drie jaar achter elkaar speelt het elftal thans in de hoogste afdeeling, waarin o.a. zijn ingedeeld de ook hier te lande befaamde profclubs Feren- cvaros, Ujpest, Kispes en Hongaria. Uit alles blijkt, dat Budafok er prijs op stelt, thans een zoo goed mogelijke figuur hier in Holland te slaan en daartoe zijn de beste spelers gerequi- reerd. Het elftal bestaat in hoofdzaak uit jonge spelers, die over genoeg capaciteiten beschikken, om het Rotterdamsch elftal goed partij te geven. Het elftal is den laatsten tijd uitstekend op dreef, hetgeen wel blijkt uit het feit, dat Kis- pest, momenteel één der topclubs van Hongarije, met 2—1 Zondag 12 December j.l. tegen Buda fok verloor. Dat Rotterdam a.s. Zondag in het Feijenoord- Stadion geen walk-over zal hebben ligt voor de hand on dat het heel wat zwaarder werk zal krijgen dan op 14 November tegen het Bonds- elftal, spreekt vanzelf. Volgens bijvoegsel no. 1764 tot de Ned. Stcrt. no. 247, is opgericht de N.V. „Maastunnel", te Rotterdam. Oprichters zijn: de N.V. Intern. Gewapend- beton-Bouw, te Breda; den heer J. H. Telders, directeur eener vennootschap, te Beverwijk, in privé; de N.V. M. J. van Hattum's Havenwer ken, te Beverwijk; de N.V. W. Blankevoort Czn.'s Aanneming Mij., te Haarlem; de N.V. Christian! en Nielsen's Gewapend Beton Mij., te 's-Gravenhage; de N.V. Ned. Aanneming Mij., v/h. firma H. F. Boersma, te 's-Gravenhage. Het doel der Mij. De vennootschap heeft ten doel: a. het bouwen van een tunnel te Rotterdam met bijkomende of daarmede verband houdende werken, en het verrichten van alle handelingen, die daarmede verband houden in den ruimsten zin; b. het aannemen, uitvoeren en onderhouden van andere werken en het verrichten van alle handelingen, die daarmede verband houden, in den ruimsten zin, doch alleen indien hiervoor de goedkeuring van aandeelhouders, vertegen woordigende ten minste 4/5 gedeelte van het geplaatste kapitaal, verkregen is. Zoolang de vennootschap tegenover de ge meente Rotterdam nog verplichtingen heeft ten aanzien van het bouwen van den Maastunnel, zullen door de vennootschap geen werken, als genoemd sub b, worden ondernomen, behou dens schriftelijke toestemming van B. en W. van Rotterdam. Het kapitaal der vennootschap bedraagt 1.750.000, verdeeld in 1700 aandeelen, elk groot 1000 en 100 aandeelen elk groot 500. Alle aandeelen luiden p naam en zijn geplaatst en volgestort. De vennootschap heeft de bevoegdheid aan deelen in haar kapitaal voor eigen rekening on der bezwarenden titel te verkrijgen, doch voor geen hooger nominaal bedrag dan 50 pet. van haar geplaatst kapitaal. Zoolang de vennootschap tegenover de ge meente Rotterdam nog verplichtingen heeft ter zake van den bouw van den Maastunnel, zal voor de verkrijging van eigen aandeelen schrif telijke toestemming van B. en W. van Rotter dam noodig zijn. De verkrijging van eigen aandeelen is niet te bschouwen als een vermin dering van het geplaatste kapitaal. De vennootschap wordt bestuurd door een raad van bestuur, bestaande uit ten minste 4 en ten hoogste 8 leden, zonder toezicht van commissarissen. In afwijking van het hiernavolgende, wat de wijze van benoeming betreft, worden voor de eerste maal voor onbepaalden tijd tot leden van den raad van bestuur benoemd: N. Blankevoort te Bloemendaal. Rudolf Christiani te Kopenha gen, J. F. A. Elich te Breda, G. From te Den Haag, J. Groeneveld de Kater te Den Haag, J, H. Telders te Beverwijk en H. G. A. Txeep te Den Haag. Kapitalisatie. Op heden zijn 1700 aandeelen, elk groot 1000, en 100 aandeelen, elk groot 500, ge plaatst bij de gezamenlijke oprichters, en wel bij: N.V. Ned. Aanneming Mij. v/h.' firma H. F. Boersma, te 's-Gravenhage, 425 aandeelen, elk groot 1000, en 24 aandeelen, elk groot 500; Christiani Nielsen's Gewapend Beton Mij. N.V., te 's-Gravenhage, 425 aandeelen, elk groot 1000, en 24 aandeelen. elk groot 500; M. J. van Hattum's Havenwerken N.V., te Be verwijk, 212 aandeelen, elk groot 1000, en 13 aandeelen, elk groot 500; W. Blankevoort Czn.'s Aanneming Mij. N.V., te Haarlem, 212 aandeelen, elk groot 1000, en 13 aandeelen, elk groot 500; N.V. Intern. Gewapendbeton- Bouw, te Breda, 426 aandeelen, elk groot 1000, en 22 aandeelen, elk groot 500; J. H. Telders, te Beverwijk, 4 aandeelen, elk groot 500. De volstrting a pari zal geschieden door in breng in contanten. Uitspraken. De rechtbank heeft? veroordeeld: A. W. 18 jaar, koopman, gedetineerd, we gens diefstal van een dynamo tot 1 jaar ge vangenisstraf, door te brengen in een bij zondere strafgevangenis. A. v. d. B. 37 jaar, loswerkman te Waddinx- veen, gedetineerd wegens diefstal van kippen, tot 8 maanden gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest. In de jaarlijksche vergadering der leden van de Rotterdamsche Orde van Advocaten is voorzien in de vacatures, die waren ontstaan door het periodiek aftreden van mr. J. Drost als Deken en van mr. W. van Gelder als lid van den Raad van Toezicht en Discipline. Mr. Drost werd met nagenoeg algemeene stemmen herkozen. In de plaats van mr. van Gelder, die zich niet voor herbenoeming beschikbaar had gesteld, werd mr. L. E. Roes gekozen tot lid van den genoemden Raad. De Deken heeft mr. van Gelder dank gezegd voor de wijze, waarop hij gedurende 13 jaar zijn taak als lid van den Raad van Toezicht had vervuld. Van 24 December tot en met 2 Januari is er in den kunsthandel „De Protector" Witte de Withstraat 29, een schilderijententoonstel ling van schilderijen, teekeningen, aquarel len uit de Rotterdamsche haven. Het zijn werken van Evert Moll, G. J. Delfgaauw en J. P. Molenaar. In „Ons Noorden" vinden wij ten aanzien van de kwestie-v. d- Brule de stelling gepo neerd, dat het appèl van genoemd kamerlid op den Partijraad eigenlijk onreglementair is geweest. Door vroegere uitlatingen hadden wij alree den indruk gekregen, dat deze opi nie bij onzen Groningschen confrater voor zat. Nu echter wordt in een nabeschouwing over de vergadering van Zaterdag deze sen tentie nader gemotiveerd- Na te hebben uitgemaakt dat het partij bestuur volkomen terecht gebruik gemaakt had van de bevoegdheid in art. 27 gegeven (om nl. den Kamerzetel van minister Weiter aan ir. Duyzings toe te wijzen) vervolgt „Ons Noorden": Niettegenstaande art. 27 nadrukkelijk bepaalt, dat een plaatsvervanger niet als lid zitting zal nemen, dan na en met over leg van het Partijbestuur, is de heer van den Brule toch de Kamer binnen gegaan, ofschoon hij niet met het Partijbestuur tot overeenstemming gekomen was. Alinea 2 van dit artikel, dat spreekt van een zittend lid, dat door het partijbestuur verzocht wordt op te staan, kan niet slaan op den heer v. d. Brule, want deze was geen zit tend lid. Het beroep van den heer van den Brule op de Partijraad leek ons dan ook niet ontvankelijk, want dat beroep slaat alleen op alinea 2 van art, 27, maar deze alinea slaat niet op de zaak van den Brule. Ten einde legende-vorming te voorkomen moeten wij toch even vaststellen, dat deze beschouwingswijze er vlak naast is. Mogelijk heeft de redactie van „Ons Noorden" een vroegere editie van het Kiesreglement onzer Staatspartij geconsulteerd: doch in het nu vigeerende reglement vindt zijn argumenta tie geen grond. Van een „zittend lid" is nl. in alinea 2 van art- 27 in het geheel geen sprake. Het beroep van den heer van den Brule was dan ook volkomen reglementair. Gisteravond omstreeks kwart over zes is de spoorbrug te Maassluis, welke geopend was voor het doorlaten van een sleepschip, door dit vaartuig aangevaren en defect geraakt. Het duurde anderhalf uur voor dit defect was hersteld en de brug gesloten kon worden. Gedurende dezen tijd was het treinverkeer RotterdamHoek van Holland en omgekeerd gestagneerd. De reizigers van den trein, welke om 18.06 uit Hoek v. Holland vertrekt, moes ten voor de brug uitstappen en een wandeling van vijf minuten maken om in het station Maassluis in den uit de richting Rotterdam komenden trein, welke hier werd terug gedi rigeerd, hun reis voort te zetten. Op dezelfde wijze zetten de reizigers van den trein, welke om 18.07 uit Vlaardingen vertrekt, hun reis in den aan de Westzijde van de brug gestran- den trein voort. Om kwart over zeven, toen uit beide rich tingen reeds een trein in aantocht was, was het defect hersteld en de storing opgeheven. De tienduizendste bezoeker passeerde de controle. Woensdag was een belangrijke dag voor de Tentoonstelling „Ontdek uw stad". In de avonduren trad n.l. de tienduizendste bezoe ker het gebouw binnen. Hij werd officieel begroet en ontving als herinnering aan het heuglijke feit een ingelijste reproductie van één der mooiste foto's, die bij de groote wandelkaart in de afdeeling „Omgeving" geexposeerd zijn. Het Centraal Comité voor Jongere Werk- loozen ziet met dezen enormen toeloop zijn verwachtingen verre overtroffen. De helft van den openingstermijn is nu pas verstreken en thans reeds is het aantal bereikt, dat men bij optimistische schatting verwacht had. Thans komen de Kerst- en vacantieda- gen nog, zoodat ook de 20.000ste nog wel bereikt zal worden., vooral nu de tentoon stelling steeds meer belangstelling ook van buiten de stad blijkt te trekken. Bedenkt men, dat na den termijn voor het publiek, de Rotterdamsche schooljeugd nog aan de beurt zal komen, dan staat het vast, dat de werk- looze jongens groote voldoening van hun arbeid hebben. Op Woensdag 29 December a.s. zal minis ter Van Boeyen de tentoonstelling met een bezoek vereerem. De directeur van het postkantoor hier ter stede maakt bekend, dat op de beide Kerst dagen het hoofdkantoor voor het publiek opengesteld zal zijn van 11 tot 12 uur. De dienst wordt uitgevoerd als op Zondag. Voor busreehthouders bestaat op beide dagen tus- schen 7 en 15 uur gelegenheid tot het lich ten van de postbussen. De bijkantoren en postagentschappen blij ven op beide dagen gesloten. Op beide Kerstdagen vindt alleen te Am sterdam, Rotterdam, 's Gravenhage, Utrecht, Groningen en Soheveningen een bneipos - bestelling plaats, waarin uitsluitend stukken worden opgenomen, welke op Zondag wor den besteld (Zie art. 118 P-T.T. gids, deel I). Belanghebbenden wordt aangeraden bij het verzenden van stukken hiermede rekening te houden. Bestelling van aangeteekende stukken en postpakketten vindt niet plaats. De stadsbrievenbussen zullen op beide da gen éénmaal gelicht worden en wel op het boven de bussen voor de Zondagslichting aangegeven tijdstip. Op den eersten Kerst dag zal na de lichting geen lichtingsletter worden voorgezet; na de lichting op den tweeden Kerstdag zal de lichtingsletter „Z" worden aangebracht. In het Europeasoh verkeer vindt op beide Kerstdagen geen luobtpostverzcnding plaats. Op 24 December worden de luchtpostdien sten uitgevoerd als op Zaterdag. In het Bui- ten-Europeesch. verkeer gelden gedurende de Kerstdagen de hiernavolgende tijdstippen voor de laatste buslichting ten hoofdpost- kantore: Algiers, Marokko en Tunis 25 en 26 December telkens te 9.00 uur. Luohtdiensten LondenKaapstad en Am sterdamBandoeng 25 December te 1.30 u. Luohtdiensten EngelandAustralië, Frank rijkZuid-Amerika en BusselMarseille Elisabethville 25 December te 9.00 uur. Het Museum voor Land- en Volkenkunde en Maritiem Museum „Prins Hendrik" heeft onlangs van den heer W. A. Engelbrecht ten geschenke ontvangen een fraai model van de „Lodevvijk". Dit schip, groot 173 last of 327 ton, is als driemastschoener later werd het als barkschip getuigd gebouwd op de werf van Gebr. Pas te Bolnes voor de reederij Mr. H. J. van Buren te Rotterdam. Op 2 September 1857 werd het te water gelaten. Het heette toen „Henriette Wilhelmina" en het werd gevoerd door kapitein W. C. Kuyk. In 1860 werd het schip eigendom van Kerdijk en Pincoffs te Rotterdam. Voortaan heette het „Lodewijk", naar den voornaam van Pincoffs. Gezagvoerder was destijds ka.pt. F W. Ridder (latere kapiteins waren C. J. Bax, J .Kraneveld en W. J. Dupuy). Het schip was meest in de vaart op de Westkust van Afrika. In 1868 ging het over aan de Afrikaansche Handelsvereeniging, waarvan Kerdijk en Pincoffs directeuren waren. Het schip is den 9en April 1876 bij Hoek van Holland op de „West" bij stormweer gestrand, komende van Banana, met een volle lading koopmansgoederen bestemd voor Rot terdam. Slechts met groote moeite gelukte het de bemanning te redden. Het model is geplaatst op de gang van de eerste verdieping. Bij het model hangt een teekening, waarop de „Lodewijk" voorkomt, liggende voor de kust van de factorij Rotter dam te Banana Punt. Het Museum heeft deze teekening ten geschenke ontvangen van de Nieuwe Afrikaansche Handels Vennootschap. Op uitnoodiging van de afdeeling Rotter dam der Vereeniging voor Onderwijzers en Artsen, werkzaam bij het buitengewoon onderwijs, heeft mejuffrouw J. A. de Haas gisteravond een lezing gehouden over „Heil gymnastiek aan zwakzinnigen", waaraan wij het volgende ontleenen. Is een lichamelijke afwijking bij een nor maal kind betreurenswaardig, des te meer is dit het geval bij een zwakzinnig kind, om dat bij zoo'n kind de mogelijkheid van gedachte-concentratie op de juiste houding zeer gering is. En het is juist het zich bewust worden van de juiste lichaamshouding, dat men door spierversterkende- en corrigeerende oefeningen wil bereiken. Uit den aard der zaak zal de kuur bij zwakzinnigen altijd lan ger duren clan bij normalen, maar als er thuis goed geoefend wordt, zijn de resultaten dik wijls verrassend. Want aan spierkracht is bij de zwakzinnigen meestal geen gebrek; inte gendeel, er komen gevallen van buitengewone spierontwikkeling voor. Heel vaak komt de aandacht, welke aan het lichaam is besteed, ook den geest ten goede, wat dus een aanwijzing is, om vooral bij zwakzinnigen heilgymnastiek toe te pas sen, waar dit noodig is. Deze noodzakelijkheid doet zich vooral voor bij de gevolgen van encephalitis, de halfzrjdige- of gelocaliseerde krampachtige verlamming, bij die van de Littlelsche ziekte en bij die van de tangver lossing. Deze gevallen zijn nooit geheet te genezen, maar wel enorm te verbeteren, zoö- als mej. de Haas aan een patiëntje demon streerde. Een groot verschil tusschen het normale- en het zwakzinnige kind is ook dit, dat het normale kind er alles op zet, om zoo weinig mogelijk van de kinderen zonder lichaams gebreken te verschillen, terwijl het zwakzin nige kind dezen prikkel meestal niet heeft, en dus alleen door dagelijksche oefeningen met behulp van ouders en onderwijzend per soneel is te verbeteren. Van gTOot belang is ook het zwemmen, omdat in het water de lichaamsdeelen hun eigen gewicht verliezen, en dus veel gemakkelijker te bewegen zijn. Van groot belang, vooral by het behandelen van zwakzinnigen, is, dat men van de oefe ningen een spelletje maakt, daar dit het eenige middel is, om bij de geestelijk misdeel- den belangstelling voor het oefenen te wek ken. Ook in geval van tic, hetzij een psy chische of als gevolg van chcu-e a minor, en bij asthmatische bronchitis is bij zwakzinni gen veel te bereiken. Van groot belang is, dat met het geven van heilgymnastiek zoo spoedig mogelijk wordt begonnen. Verschillende demonstraties bewezen af doende, wat er met heilgymnastiek is te be reiken, terwijl uit de vragen na de pauze dui- edlijk bleek, hoezeer het personeel der scho len voor zwakzinnigen overtuigd was, dat een samenwerking tusschen schoolarts, huis arts, heilgymnast en onderwijzend personeel in geval van lichamelijke afwijkingen bij leer. lingen dringend gewenscht is. De voorzitter, de heer G. M. Dersjant, dankte de spreekster. De lezing werd bijgewoond door den heer J. M. Qutst, gemeentelijk inspecteur van het lager onderwijs, en de hoofdbestuursleden G de Jeu en P. van der Waals. De Centrale Commissie van den Rotter- damschen Melkhandel verzoekt ons te melden, dat op Zaterdag 25 December en ook op Zaterdag 1 Januari slechts éénmaal aan de huizen melk zal worden bezorgd. Het publiek wordt verzocht om de andere artikelen zoo veel mogelijk te willen betrekken op den Vrijdag d.a.v., opdat het werk op de feest dagen zooveel mogelijk beperkt en bespoc" kan worden. Aangiften van 21 December 1937. GEHUWD: J. L. H. Cluijsenaer jm. 26 J. en A. M. Witkop jd. 22 j. Aangiften van 22 December 1937. BEVALLENE. A. M. Pents geb. Lamberts d. F. H. d. Klerk geb. Vogelaar d. C. Suvaal geb. Assendorp z. M. Janssen geb. Schouten d. J. C. Groenenboom geb. Thon z. G. C. C. Wijk geb. Nieuwenhuizen z. L. J. Gerritsma geb. Smit z. M. J. de Waai geb. v. d. Stoep d. H. v. Hasteren geb. v. d. Werf d. N. Regeer geb. Werner d. C. Soeters geb. Drevijn d. W. Visser geb. Guest d. C. L. C. Mossel man geb. v. d. Bos z. I. M. de Wijk geb. Demant z. A. M. Poelmans geb. v. Vugt d. M. J. v. Nimwegen geb. v. Stigt Hhans z. M. R. Meijer geb. v. Leeuwen z. M. de Groot geb. Sta z. B. Gort geb. V. d. Hat z. N. Wiottenberg geb. v. d. Meer z. J. R. Mulders geb. Kool d. T. H. de Brujjn geb. v. d. Akker z. A. 6. v. Andel geb. de Deugd z. C. J. v. d. Ban geb. v. d. Hilst z. J. G. v. Noord geb. Hillebrand z. D. E. de Vries geb. Roos z. A. T. de Craaff geb. Hendriks d. B. de Leeuw v. Weenen geb. Been d. J. Snoeij geb» Koster z. J. M. Janzen geb. Wensveen d. GEHUWD: W. H. Assendorp jm. 33 j. en J. M. van Oosterwijk jd. 33 j. C. Barendregt wedr. 24 j. en A. G. Kleinjan jd. 20 j. J. A. Baris jm. 27 j. en M. Demand jd. 21 j. J. Berkhoudt jm. 31 j. en C. J. van de Steenweg gesch. vr. 29 j. A. Boon jm. 27 j. en J. W. de Bruijn jd. 26 j. S. Brouwers jm. 29 j. en C. J. Verbeek jd. 25 j. W. J. Cool jm. 23 j. en J. van Loon jd. 23 j. J. P. Drinkwaard jm. 29 j. en H. Verbrugh jd. 30 j. T. S. van Eijk jm. 31 j. en W. H. Meronier jd. 23 .j. J. A. Haring jm. 25 j. en E. Graper jd. 21 j. J. C. Koot jm. 30 j. en H. M. van Ingen jd. 24 j. p. Louwerens jm. 25 j. en J. va nUden jd. 16 j. W. Lucas jm. 29 j. en M. de Blij jd. 27 j. C. F. Luijcx jm. ?.t j. en S. C. van der Sluijs jd. 19 j. K. C. de Pijper jm. 24 j. en H. Gebbe jd. 20 j. J. Sanders jm. 21 j. en M. M. Lammers jd. 19 j. J. A. van de Woerd jm. 24 j. en N. C. van Drunen jd. 22 j. C. S. Boogaart jm. 25 j. en A. Sprong jd. 23 j. A. de Bruin jm. 27 j. en C. J. D. Rietveld jd. 24 j. A. Kalkman jm. 28 j. en J. Broers jd. 24 j. A. A. Koster wedr. 31 j. en E. F. R. Seilberger jd. 29 j. H. Kros jm. 26 J en H. Vermeiden jd. 26 j. B. Nvfssen jm. 31 j. en J. Rijnsende jd. 30 j. L Schootf jm. 24 j. en H. Groeneweg jd. 26 j. G. G. Ver- hoeff jm. 31 en J. Visser jd. 27 j. D. W. J. van Bree jm. 23 j. en J. Bokhorst jd. 21 j. C. Diemer jm. 25 j. en M. Verschuren jd. 21 J. J. C. Gorissen jm. 20 j. en W. P. Brinkman jd. 22 j. D. J. de Haan jm. 22 j. en J. den Heijer jd. 22 j. L. de Haas jm. 23 j. en A. Klijn Jd. 26 j. H. J. M. Heemskerk jm. 31 j. en E. Vriends jd. 27 j. M. Heerllen jm. 26 j. en E. Vosselman jd. 24 j. J. H. Israel jm. 23 j. en C. L. Greut jd. 30 j. M. A. Kegge jm. 30 j. en W. P. Driesu jd. 24 j. J: M. Ifaaratra Jm. 26 J- en J, w. van Veen ja. ia j» T. van dér Meer jm. 25 j. en A, J. van Dijk jd.26 j. A. H. J. Merceij jm. 22 j. en L. van der Linden jd. 19 j. L. Snijder jm. 21 j. en M. van den Ouden jd. 21 j. G. H. Voor- wald wedr. 33 j. en A. J. Immers jd. 20 j. J. Vos jm. 28 j. en J. Vermeulen geseh. vr, 31 j. F. B. E. Wolf jm. 35 j. en M. E. Rosen- baum jd. 35 j. J. den Arend jm. 29 j. en S. de Winter jd. 24 j. J. de Bey Jm. 30 j. en A. M. Hoornweg jd. 32 j. G. Boef jm. 31 j. en H. M. Sprado jd. 28 j. A. R. Friedl wedr. 43 j. en A. Rutscher jd. 33 J. Aa de Hoog wedr. 65 j. en J C. Bouter wede. 65 j. p. de Jong jm. 25 j. en W. Hogervorst jd. 23 J. P. van dor Kraan jm. 34 j. en A. Vuijk jd. 22 j. D. J. van Kutjzen jm. 23 j. en D. van Dam jd. 19 j. H. P- Sündler jm. 26 j. en H. S. Bakker jd. 26 j. S. Vogelaar jm. 24 j. en N. Jansen jd. 23 j. OVERLEDENH. H. W. va Bjjk wedr. van A. v. Suijlekom 74 j. J. Thijssen gesch. m. v. L. Brinkman 73 j. J. Pul wede. van P. Brandenburg 71 j. A. v. d. Heijden d. 5 m. J. G. H. Rompen ongeh. m. 38 j. P. D. v. d. Putten wedr. v. C. PJ- Degenaar 72 j. M. Evertse m. van A. M. Scheepers 45 J. M. Lans ongeh. m. 39 j. P. de Heer wede. van C. J. v. Heest 63 j.iM. v. d. Ent vr. v. T. Kranendonk 60 j. A. Vrdooman wedr. van G. Bagijn 76 J. D. Koedam m. van C. Scherpenisse 46 j. Y. Dijkman d. 5 m. M. de Laat wedr. v. C. Lagierse 74 j. H. M. Falli ongeh. m. 26 j. G. v. Leeuwen wede. van M. A. J. Groenendijk 72 j. L. Trapman m. van N. Bood 28 j. Voorts als levenloos aangegeven: M. M. A. de Kovel geb. Boulonois z./ de felicitatie-vorm bij uitstek. Goedkoop, gemakkelijk, afdoende Aan mijne clientèle, vrienden en bekenden, een Zalig Nieuwjaar. Naam: A.dres: Bij den aanvang van 1938 aan begunstigers en vrienden, het com pliment v. d. dag. Een zalig en in alle opzichten voorspoedig Nieuwjaar aan klanten en vrienden. Naam: Adres; Naam: Adres: Bij begin 1938 een gelukkig en voorspoedig Nieuwjaar aan al mijne bekenden, in en buiten de stad. Naam: Adres: 4

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1937 | | pagina 2