DINSDAG 4 JANUARI 1938 KAMER VAN KOOPHANDEL Openbare vergadering. Mr. K. P. van der Mandele benoemd tot voorzitter. COR v. d. LUGT MELSERT NAAR AMSTERDAM. Als vaste bespeler van den Stadsschouwburg. EEN GUNSTIGE SCHIKKING. JUBILÉ. ROTTEKDAMSCHE KEGELBOND. ROTTERDAMSCHE RECHTBANK. SAENREDAM IN BOYMANS. A MAASBODE-JUBILEA. Th. Oostendorp. BURGERLIJKE STAND. De Kamer komt samen onder leiding van den waarnemenden voorzitter, den heer W. A. G. M. van der Lugt, voorzitter van de af- deeling Grootbedrijf, die de vergadering aan vangt met de leden der Kamer een' voor spoedig jaar 1938 toe te wenschen. Hij spreekt de verwachting uit, dat de kleine opleving welke te constateeren valt zich zal blijven voortzetten ook in onze stad. Ondervoorzitters der Kamer. De waarnemende voorzitter deelt mede, dat In de vergaderingen van de beide afdeelin- gen der Kamer zijn benoemd tot voorzitter van de afdeelïng grootbedrijf, de heer W. A. G. M. van der Lugt en tot voorzitter van de afdeeling kleinbedrijf de heer J. A. Donner. Als waarnemende voorzitters der beide af- deelingen zijn gekozen de heeren D. G. van Beuningen en L. J. A. van Doorn. Nieuwe leden. De waarnemende voorzitter richt een woord van welkom tot de heeren J. A. En gels en mr. C. C. Gischler, die voor de eer ste maal de vergadering der Kamer bijwo nen, waarin zij zijn gekozen ter vervulling van de vacatures, onderscheidenlijk ontstaan door het aftreden van de heeren R. J. Koop- meiners en W. A. Engelbrecht. Goedkeuring van besluiten. 1. Goedkeuring subsidies. De waarnemen de voorzitter deelt mede, dat van den minis ter van economische zaken bericht van goedkeuring is ontvangen van de volgende besluiten a. verleening van een bijdrage van ten hoogste 1500 aan het oeconomisch-techno- logisch instituut in Zuid-Holland, Zeeland en Utrecht ter bestrijding van de onkosten van dit instituut gedurende het boekjaar 1937/1938 b. verleening van een subsidie van 300 ten behoeve van een excursiegids in de Fran- sche taal, welke zal worden uitgegeven naar aanleiding van een tweedaagsch bezoek, het- welke door de deelnemers aan het internatio nale aardrijkskundige congres, dat in Augus tus 1938 te Amsterdam zal worden gehouden, aan Rotterdam zal worden gebracht, welk bedrag met 200 zal worden verhoogd, in dien de excursiegids ook in de Nederland- sche taal zal verschijnen. 2. Wijziging retributieregeling. Voorts is van den minister van economische zaken bericht ontvangen, dat deze heeft goedge keurd het besluit der Kamer om voor de bij haar ingediende aanvragen als bedoeld in art. 12 van de Vestigingswet Kleinbedrijf 1937, S. 619, een bedrag van 10 te heffen met dien verstande, dat de commissie, be doeld in art. 13 der wet, kan besluiten, dat >en hoogste 5 van het betaalde bedrag wordt gerestitueerd, indien geen bijzonder onderzoek naar aanleiding van de aanvraag door haar noodig geacht wordt, dan wel de Bevraagde vergunning geweigerd wordt, zon der dat de commissie een bijzonder onderzoek naar aanleiding van de aanvraag noodig acht. Verkiezing: van een voorzitter voor 1938. Nadat tot schriftelijke stemming is overge gaan blijkt, dat tot voorzitter is gekozen de heer mr. K. P. van der Mandele. De waarnemend voorzitter draagt hem het presidium over. De wn. voorz. richt een hartelijk woord van welkom tot den heer mr. van der Mandele. Toen de heer Engelbrecht, zoo zegt spr., met het voornemen rondliep om dén voorzitters hamer neer teggen, was zijn grootste zorg, wie zijn opvolger zou worden. Zoodra hij echter hoorde, dat de heer mr. van der Man dele bereid was gevonden een eventueele candidatuur te aanvaarden, was hij gerust gesteld. Spr. dankt den nieuw benoemden voorzit ter voor het aanvaarden van zijn ambt en wenscht hem veel succes toe. De nieuw gekozen voorzitter spreekt als volgt de Kamer toe Gij zult van mij bij de aanvaarding van dit ambt geen rede wenschen ge zult van mij werk verwachten, geen woorden. Toch wil ik uw vergadering hartelijk dank zeggen voor het vertrouwen, in mij gesteld. Ik hoop de plichten, die het ambt oplegt, goed te vervullen, zooals mij voorganger dit gedaan heeft. Hij heeft zich waarlijk wel geheel aan zijn taak gegeven en dat in een ver van gemakkelijken tijd. Ook nu is die tijd niet gemakkelijk al is er, binnenslands, een zekere verlichting gekomen. Naar buiten gaat alles nog stroef. De internationale politieke verwikkelingen oefenen gestadig een sterk-nadeeligen invloed uit op ons internationaal-economisch leven, dat door tarieven en contingenteeringen en wat niet al van zijn vrijheid is beroofd. Rotterdam, dat het vóór alles van dat internationale leven moet hebben, heeft hier onder sterk geleden en lijdt er nog onder. Het zal daarom één van de voornaamste plichten van de Kamer blijven om, de be scherming van Rotterdam's vitale belangen niet verwaarloozend, met anderen ik denk o. a. aan de Internationale Kamer ruste loos te blijven arbeiden aan de verbetering van de handelsbetrekkingen tusschen de staten onderling. Dit is niet alléén het belang van onze eigen economische gemeenschap het is ook het belang van ons land en niet minder van de groote gemeenschap der volken, hoe verdeeld zij nu ook mogen zijn. Al is die taak zwaar, er is geen reden tot mismoedigheid, wèl tot steeds grootere krachtsinspanning. William Pitt, de Jongere, heeft tijdens zijn laatste ministerschap eens gezegd het was in 1805, het jaar van Trafalgar en midden in de worsteling met Napoleon „England has saved herself by her exer tions and will, as I trust, save Europa by her example". Als ik, denkende aan de internationale verhoudingen waarover ik sprak, een verge lijking mag maken, zou ik willen zeggen moge Rotterdam, voor zoover het in zijn macht ligt, in deze moeilijke jaren zichzelf redden door zijn inspanning en moge het daardoor ik wil niet zoo hoogmoedig zijn en zeggen ten voorbeeld zijn maar wel tot heil zijn van het vaderland en van de andere volken. Met dezen hartgrondigen wensch aanvaard ik dit ambt. Samenstelling commissies voor 1938. De voorzitter deelt mede, dat het bureau der kamer te zamen met de waarnemende voorzitters der afdeelingen krachtens een vroeger door de Kamer gegeven machtiging de vaste commissies voor 1938 heeft samen gesteld als volgt Commissie voor algemeene zaken: van Geldermalsen (voorzitter), van Hoboken, van Reijn, L. V. van Rossem, Schuiten. Commissie voor de scheepvaartbelangen: Kersten (voorzitter), Backx, van Beuningen, van Deursen, Driebeek, van Geldermalsen, Gisehler, van Gunsteren, Ruys, Schilthuis. Commissie voor de handels- en nijver heidsbelangen: Borst (voorzitter), van Beu ningen, Dessing, Engels, dr. van Rossum, van der Veen, Wilschut. Commissie voor de P.T.T.: van Doorn (voorzitter), Baggerman, Driebeek, van Gun steren, Verloop. Commissie voor het land- en luchtverkeer: van Lede (voorzitter), Backx, Dessing, van Geldermalsen, Ruys. Commissie voor de fiscale zaken: Schilt huis (voorzitter), Bos, Kersten, Mees, Op meer. Commissie coor de plaatselijke belangen: van de Linde (voorzitter), 'Baggerman, de Bay, Opmeer, Verloop. Commissie voor de buitenlandsche aange legenheden: Ruys (voorzitter), Backx, Drie beek, Kersten, Mees. Commissie voor de financiën der Kamer: L. V. van Rossem (voorzitter), Borst, van Doorn, de Groot, van Gunteren. Commissie voor het handelsregister: L. V. van Rossem (voorzitter), van Reijn. Commissie voor crisiszaken: Bureau en de Bay, Engels, Gischler, van de Linde, dr. van Rossem, Schilthuis, Stokdijk, Wilschut. Commissie voor de makelaardij: Mees (voorzitter), Dessing, van Deursen, van Ho boken, van Lede, van Reijn, Wildschut. Commissie voor het verslag: Bureau en Schilthuis. Commissie voör het uitverkoopen en op ruimen en de afbetaling: Donner (voorzit ter), van Doorn, van Lede, van de Linde, Stokdijk, van der Veen. Commissie voor de vestiging van bedrij ven: Donner (voorzitter), Borst, Bos, de Groot, dr. van Rossem, Schuiten. Beëediging als makelaar. Van de arrondissements-rechtbank te Rot terdam is bericht van beëediging ontvangen van den heer T. Troost te Pernis, als make laar in onroerende goederen. Invoerrecht op scheepskettingen (damkettingen.) Bij het adres, dat de Kamer op 7 Septem ber 1937 tot de Tweede Kamer heeft gericht met betreking tot het ontwerp tot wijziging van de Tariefwet, is van de gelegenheid ge bruik gemaakt ook te verzoeken een rege ling te treffen ter verbetering van moei lijkheden, waarover de importeurs van scheepskettingen (damkettingen) zich hadden beklaagd. Thans is van den minister van financiën bericht ontvangen, dat met ingang van 1 Fe bruari 1936 een zoodanige regeling zal wor den getroffen. Commissie van orde voor de Groote beurs van koophandel en voor de koren-, vlas-, en lijnzaadbeurzen. Van B. en W. van Rotterdam is bericht van herbeoneming ontvangen van de heeren J. G. A. Fontein en W. J. van Vollenhoven tot leden van de Commissie van orde voor de groote beurs van koophandel en van den heer A. P. J. van der Pol tot lid van de Commissie van orde voor de koren-, vlas- en lijnzaadbeurzen. Naar „De Avondpost" verneemt, heeft het gemeentebestuur van Amsterdam besloten den heer Cor v. d. Lugt Mesert, directeur van het Rotterdamsch Hof stad tooneel N.V., uit te noodigen als vasten bespeler van den Amsterdamschen Stadsschouwburg op te treden. Dit als uitvloeisel van een raadsbe sluit waarbij werd vastgelegd, dat B. en W. na met diverse tooneelleiders te hebben gesproken een van hen zou uitnoodigen, Amsterdam's nieuwen vasten bespeler te worden. Er zijn inderdaad, naar de heer v. d. Lugt Melsert nader mededeelde, over deze aange legenheid besprekingen gevoerd. Nu hij, door de omstandigheden gedwongen, geen vaste bespeler meer wil zijn, van den Kon. Schouwburg in de Residentie, is het zeer waarschijnlijk, dat hij de vereerende op dracht van het gemeentebestuur der hoofd stad wiens uitverkorene hij thans blijkt te zijn zal aanvaarden. Naar men anderzijds verzekerde, moeten B. en W. van Amsterdam zeer in het bijzon der hun keuze op v. d. Lugt Melsert hebben laten vallen, omdat deze naast zijn artistieke prestaties als regisseur en acteur te vens in de ruim 20 jaar, dat hij leider is van het R'damsch Hofstadtooneel, bewezen heeft ook een voortreffelijk organisator te zijn! Vrijdag herdacht de heer J. A. M. van Herwaarden, inkooper bij de N.V. De Neder- landsche Staalindustrie, den dag, dat hij vóór 25 jaar bij genoemde vennootschap in dienst trad. 's Morgens werd de jubilaris met zijn familie per auto afgehaald en in het privé- kantoor ontvangen en toegesproken namens de directie door den heer P. E. H. Kerse- maekers, procuratiehouder, die de verdien sten van den heer Van Herwaarden in het licht stelde en hem een halbank zoomede een cadeau onder couvert aanbood. Daarna voerde namens het bureaupersoneel de heer Th. J. v. d. Brink het woord, onder aanbieding van een electrische kroonlamp. Namens het fabriekspersoneel werd de jubilaris gehuldigd door den heer De Roos, die een boekenkast in Engelschen stijl als geschenk offreerde. Vervolgens werden ververschingen rond gediend. Den verderen dag heeft de jubilaris in huiselijken kring doorgebracht. Maandag heeft de heer A. H. A. Bollekamp, expediteur-procuratiehouder van de N.V. Weise Co.'s Handel Mij., alhier, den dag herdacht, waarop hij 25 jaar geleden in dienst trad. De Raad van Beheer, Directie en collega's hebben den jubilaris gecompli menteerd onder aanbieding van bloemen en geschenken, waarna een druk bezochte re ceptie is gehouden. Maandagavond opende de voorzitter, de heer C. v. d. Graaf, te 8 uur 15 in het Corner House te Schiedam den Rondgang 1937/1938, waarbij de Nieuwjaarswenschen niet vergeten werden. Een gezellige kegelstemming was er en de animo voor het werpen zeer groot. De verwach tingen zeer hoog gespannen en de resultaten gering. Alleen E. V. A. startte goed, de rest wierp te weinig. Klasse A wierp: E. V. A. 320, Excelsior 301, Alle Neune 301, De Poedelaars 289, D. O. K. 287, A. D. O. 287, Tous les Neuf 286, De Woudsloopers 273 en 't Zuid 270. Van C wierpen 't Zuid II 280, D. O. K. II 270, De Poedelaars II 255 en Alle Neune II 232. De overige leden van C, n.l. V. V. V., Pompen- burg II en D. O. P. II werpen met klasse B, zoodat hun stand ook steeds tegelijk met B zal verschijnen. Voor de drie Rotterdammers, die met dobbelen werkloozen geld afhandig wisten te maken. Drie Rotterdammers, de 33-jarige loswerk- man A. van E., de 39-jarige zeeman W. M. en de 31-jarige* loswerkman E. B. stonden Maandag in hooger beroep voor het Haag- sche gerechtshof terecht van een vonnis van den Rotterdamschen politierechter, die hen wegens het gelegenheid geven tot hasardspel ieder tot drie maanden gevangenisstraf heeft veroordeeld. Dit vonnis was daarom zoo zwaar uitgeval len, omdat de drie verdachten hoofdzakelijk hun slachtoffers uitzochten onder werkloozen, die hun zoo juist van den steun ontvangen gelden dadelijk verdobbelden. Ten huize van een der verdachten werd om de beurt het dobbelspel „zeven of elf" gespeeld, waarbij het gooi van deze beide getallen met twee dobbelsteenen voorname lijk winst opleverde. Degene bij wien het spel werd gespeeld, de z.g. „keembaas", kreeg een gedeelte van de gemaakte winst. Bij 'n inval, welken de Rotterdamsche politie op zekeren dag deed, werden twee verdachten gearresteerd. De procureur-generaal, mr. A. Rombach, was van meening, dat de opgelegde straf wel aan den zwaren kant was uitgevallen. De Rotter damsche politierechter heeft hier eens een afschrikwekkend voorbeeld willen stellen. Spr. meende evenwel, dat een gevangenis straf van twee maanden voor ieder voldoende was en requireerde deze straf. Uitspraak 17 Januari. Zitting van 4 Januari. Een ernstig verzet. In den laten avond van 10 October was een groepje personen, dat het een en ander aan Bacchus geofferd had, ietwat luidruchtig, toen het zich over de West-Kruiskade voort bewoog. De gedragingen van deze menschen waren van dien aard, dat de agent van politie, J. C. v. d. Lecq, die op surveillance was, zich genoodzaakt was hen tot stilte aan te manen. Maar deze waarschuwing sloegen zij in den wind, waarop de agent een van hen, een 36- jarigen huidenzouter, vastgreep om hem naar het politiebureau aan de Oostervantstraat over te brengen. Dat was niet naar den zin geweest van een paar anderen, want een van hen begon aan den huidenzouter te trek ken, terwijl een ander den agent een paar stompen in het gelaat gaf, waardoor deze genoodzaakt was zijn arrestant los te laten. Nadat de agent assistentie gekregen had werd de huidenzouter in zijn woning aan de Adrianastraat aangehouden en nu moesten, zoowel de huidenzouter als diens zwager, een expeditieknecht, die geholpen had aan zijn ontzetting en een muzikant, die den agent op een paar klappen getracteerd had, terecht- De huidenzouter beweerde, dat de agent niet hem, maar den muzikant had willen meenemen en dat hij dus per abuis hem uit zijn woning gehaald heeft, maar zoowel de expeditieknecht als de muzikant bevestigden de verklaringen van den agent, dat de hui denzouter degene was, die door den agent zou worden meegenomen en die door hen ontzet was. Het O.M., waargenomen door mr. J. F. Hoeffelman, was van oordeel, dat de ver dachten zich zeer misdragen hebben, vooral de muzikant, die zich niet ontzien heeft den agent te stompen. Het O.M. eischte tegen den huidenzouter en den expeditieknecht een gevangenisstraf van 1 maand en tegen den muzikant een ge vangenisstraf van 2 maanden. Uitspraak 18 Januari. Uitspraken. De rechtbank heeft veroordeeld: A. G. 43 jaar chauffeur te Zoeterme.er, wegens het veroorzaken van dood door schuld verdachte's aandacht was afgeleid, doordat een bij in de cabine was gevlogen en daardoor reed hij met de door hem be stuurde vrachtauto op den Rijksweg onder Overschie tegen een stilstaande auto, die vooruit schoof en botste tegen een daarvoor staande auto, terwijl M. Cohen, die zich tusschen deze beide wagens had bevonden, beklemd geraakte en zoo ernstig werd ver wond, dat hij korten tijd later was overle den. tot 14 dagen hechtenis. M. van D. 53 jaar koopman te Poortugaal, wegens een zedendelict tot 3 maanden gevan genisstraf, door te brengen in een bijzondere strafgevangenis. F. C. M. 25 jaar kantoorbediende te Schie dam, gedetineerd, wegens verduistering van een bedrag van ongeveer 500 ten nadeele van de N.V. Distilleerderij van S. Rijnbende Zoon, welk geld hij van remboursementen onder zich gekregen had, tot 1 jaar gevange nisstraf, metaftrek van het voorarrest en met de bepaling, dat 6 maanden van de straf voorwaardelijk worden opgelegd, met een proeftijd van 3 jaar. L. R. K. 57 jaar waterstoker te Schiedam, gedetineerd, wegens een zedendelict tot 1 jaar gevangenisstraf, met aftrek van het voorarrest en met de bepaling, dat 6 maan den van de straf voorwaardelijk worden op gelegd, met een proeftijd van 3 jaar. De tentoonstelling in het Museum Boymans te Rotterdam van schilderijen en teekeningen door Pieter Saenredam heeft in een week tijds reeds 3000 betalende bezoekers ge trokken. Er werden meer dan 600 geïl lustreerde catalogi verkocht. HET NIEUWE JAAR werd voor ons land ingezet met het hoopvol verschiet van de a.s. blijde gebeurtenis, waarvoor men alom de voorbereidende maatregelen treft. Hierboven: de telefooncellen, welke ten getale van 30 ten behoeve der journalisten in het Badhotel te Baarn zullen worden opgesteldworden afgeleverd v Adr. van der Plas. Detail van een kruisweg-statie (gekleurde teekening) De eerste volle werkdag van het nieuwe jaar werd gisterenmorgen op onze redactie- bureaux al voor een stonde onderbroken in verband met het zilveren jubileum van den heer Th. Oostendorp, lid van de redactie bui tenland en schrijver van de dagelijksche kroniek van het wereldgebeuren. Vergezeld van zijn echtgenoote en zoons werd de jubilaris te half twaalf feestelijk op de redactiebureaux ontvangen door den vol- talligen redactiestaf. Na mevr. Oostendorp bloemen te hebben aangeboden, sprak de directeur, de heer Henri Kuijpers, den jubilaris het eerst toe. U hebt, aldus de directeur, van den eersten dag af, dat ik u heb mogen opnemen in het college van onze redactie met ernstige toe wijding u gegeven aan de taak, die gij met eere zoudt gaan vervullen. Langzaam aan groeide bij u de kennis van vele zaken en rijpte uw oordeel. Het is mij een dure plicht om met volle overtuiging u dank te zeggen voor al hetgeen ge bij dag en nacht voor onze courant hebt gewerkt, gestudeerd, gewikt en gewogen voor uw studiën op het gebied van de wereldpolitiek en over de beteekenis der pauselijke zendbrieven en toespraken. Nu staat ge nog op de volle middaghoogte van uw leven. Een rijpe levenservaring gaat al reeds glanzen over uw werk, over uw per soon. Zoo moge het nog vele jaren blijven tot zegen van u zeiven, van de uwen, maar ook tot zegen van de velen, die u trouw eiken avond volgen in uw journalistieken ar beid. Deze gelukwensch der directie ging verge zeld van een geschenk onder couvert. Vervolgens werd de jubilaris toegespro ken door den hoofdredacteur, mgr. dr. J. Witlox, die zeide geheel en van ganscher harte met dit jubileum mede te leven. Bij de positie, die de jubilaris aan de krant in neemt en het belangrijke werk, dat hij ver richt, spreekt dit geheel vanzelf. Mijne gedachten, aldus dr. Witlox, gaan thans onwillekeurig terug naar den tijd. toen ik voor het eerst artikelen van u kreeg voor gelegd, die mij tot het verlangen brachten: zooiets moesten wij geregeld in de krant hebben. Overleg met de directie heeft er toen toe geleid, dat gij gelegenheid kreegt gere geld uw buitenlandsche kroniek te schrijven, die zoo uitstekend voorlicht en door de le zers zoo sterk wordt gewaardeerd. Uw be schouwingen en voorlichting zijn de vrucht van een uitgebreide kennis van het terrein, dat gij bewerken moet. Gij zit er „in", al ja ren lang. Verder van een stevig gefundeerde, door en door katholieke overtuiging, die gij op bekwame wijze, ook wetenschappelijk hoogstaand weet te dienen. Ge gaat ook steeds zeer consciëntieus te werk, overtuigd van het groote gewicht van de voorlichtende taak, die gij ten opzichte van een zeer uitge- breiden en rijk geschakeerden lezerskring vervult. Moget gij deze taak nog lang kun nen blijven vervullen. Bij deze woorden van hulde en geluk wensch namens directie en hoofdredactie sloot zich de heer Fr. Wessels, de redactie chef, namens alle collega's aan. Op een gees tige en amusante wijze herinnerde spr. aan de omstandigheden, waaronder hij 25 jaar geleden den heer Oostendorp via de directie aan de afdeeling buitenland had gekregen. Ket was dadelijk aanpakken en dat is al die jaren zoo gebleven. Langs dien weg heeft de jubilaris zijn levenswerk bereikt op een wijze, welke ook bij de collega's bewondering heeft gewekt. Als tolk der redactie bood spr. den jubilaris het feestgeschenk aan, bestaan de uit een tweetal heerenkamerfauteuils. Na deze drievoudige hulde, sprak de heer Oostendorp, innerlijk sterk bewogen, woor den van hartelijke dankbaarheid. Tot den directeur voor den raad en de daad, waar mede deze hem steeds had geholpen in zijn journalistieke carrière, tot den hoofdredac teur voor diens echte gevoelens van vriend schap en waardeering en tot den chef, den heer Wessels, wiens woorden niets hadden van diplomatieke taal en tot alle collega's, waarmede spr. zich vooral op een dag als vandaag nauwer dan ooit verbonden voelde in het groote werk voor de katholieke zaak. Met den wensch deze groote zaak nog lang te mogen dienen op de plaats, waar God hem gebracht had, sloot de jubilaris zijn dank woord, waarna alle aanwezigen hem nog persoonlijk de hand kwamen drukken. Een drietal fraaie bloemstukken, waarvan een van de Ned. R. K. Journalisten-Vereeni- ging en de andere van de redactie en admi nistratie van „De Maasbode" sierden de ont vangkamer. Ook buiten den engen kring van de redactie trok het jubilé van den buiten- landschen chroniqueur veel belangstelling. Getuige de stroom van schriftelijke en telegrafische gelukwenschen, w.o. gelukwen- schen van Baron van Wijnbergen, van den Oostenrijkschen gezant" G. Alexich, van den Spaanschen zaakgelastigde Mario de Pinies van mr. dr. Regout S. J., van directie en hoofdredactie van de K. W. P., van de Missionarissen van het H. Hart, van de groep Zuid-Holland van de R. K. Journalistenver- eeniging, van de oud-Maasbode-collega's mr. F. Bachg, L. Stolwijk en L. Schuurs en van vele andere persoonlijkheden in den lande. Jubilé W. C. Baksteen. In de middaguren werd een tweede Maas bode-jubileum herdacht n.l. dat van den heer W. C. Baksteen, chef van de afdeeling abonnementen, eveneens een kwarteeuw in dienst van onze courant. In tegenwoordigheid van de geheele ad ministratie werd de jubilaris, die vergezeld was van zijne echtgenoote, door de directie en de chefs der diverse afdeelingen ontvan gen. Na eerst mevr. Baksteen een fraai tuil bloemen te hebben overhandigd, richtte de directeur, de heer H. Kuijpers, zich tot den feesteling. Het is, zoo zeide de directeur, niet alleen een plicht, maar ook een groote vreugde u, vriend Baksteen, vandaag mijn hartelijke gelukwenschen aan te bieden, u, die zoo trouw van den eersten dag af dezer vijf en twintig jaren den stroom der abonnementen hebt verzorgd. Een buitenstaander zou den ken, dat aan uw werk geen geschiedenis is verbonden. Doch er komt heel wat voor kijken om dien stroom voortdurend in be dwang te houden. In mijn jeugd reed bij dreigend hoog water in onze stad een rui ter ieder uur in vliegende galop van het Schielandhuis naar Kralingsche veer en terug om rapport uit te brengen van den stand van zaken. Hij reed, dat het vuur uit de steenen sloeg. Aan dien held uit mijn kinderjaren heb ik altijd gedacht bij u, jubilaris, als gij aan den sluiswachter van Kruisbergen, den expeditiechef of bij mij uw rapporten kwaamt uitbrengen over den stroom der abonné's. Was die andere de boodschapper van het Maasgetij, gij waart het vijf en twintig jaren lang, trouw en toe gewijd, van den Maasbode-stroom, waarover gij hadt te waken. Ik dank u hartelijk daar voor, voor de accuraatheid en de opgewekt heid, waarmede gij uw taak hebt gedaan. Evenals tot den jubilaris van dezen morgen, kan ik ook tot u zeggen: gij staat nog in den vollen bloei der jaren. Ik wensch u nog vele jaren in dienst van de courant, nog vele zonnige jaren in het bijzijn van uw ge liefde vrouw. Met een hartelijken handdruk overhan digde de directeur hierna een geschenk onder couvert. Vervolgens sprak de algemeens chef van de administratie, de heer W. van Eijck, den jubilaris toe. Bijna even lang als mij de administratie werd toevertrouwd, zoo zeide spr., zijt gij aan de Maasbode verbonden. Gij waart de eerste, die bij de reorganisatie der administratie werd aangesteld en gij zijt ook degene geweest, die gebleven is vijf en twintig jaren lang, waarin het abonnemen- tenregister uitgroeide van negen laadjes, op geborgen in een brandkastboekje, tot stalen kasten met 138 groote laden. Door uw accu raat en rustig werk hebt gij alles in het goede spoor weten te houden, welke bijzon dere eischen aan uw afdeeling op bepaalde dagen ook werden gesteld. Deze gelukwensch namens de administratie werd dan gevolgd door een stroom van ge schenken namens deze afdeeling: de volle die werken van Vondel, beschenen door een prachtige leeslamp, met kisten vol „geurig kruydt", een „Camera Obscura" en een electrischen ontvonker om het geheel te completeeren. Mede namens den hoofdredacteur werd het redactioneele woord van gelukwensch uitgesproken door den heer Fr. Wessels, die daarbij eveneens eenige welkome geschen ken aanbood. In een welsprekend dankwoord heeft de jubilaris tenslotte zijn groote vreugde geuit over dezen mooien dag, welke vijf en twin tig jaren levens afsluit, jaren, waaraan hij slechts met de prettigste herinnering kan terugdenken. Het was hem steeds een eer en vreugde geweest aan de Maasbode te mogen werken. Ook den heer van Eyck en alle anderen bracht spr. hartelijk dank, waarna hij be sloot met den wensch nog vele jaren zijn vollen arbeid in opgewektheid aan de zaak van de Maasbode te mogen blijven wijden. Ook hier kwamen vervolgens allen den jubilaris persoonlijk de hand drukken, waarna nog een der jongeren van 's jubila ris' afdeeling in poëtischen vorm zijn ge lukwenschen uitsprak. Aangiften van 31 December 1937. BEVALLEN. M. Maliepaard—Neuteboom z, W. P. Berrevoetsv. d. Sande z. G. C. v. Oostenv. Elburg z. J. C. Limburgde Vos z. C. Dyke—v. Belzen d. A. H. Ruyten- berg—Janssen d. D. H. K. de Vries—v. Ast z. J. W. Kosterv. Grieken z. D. Wllle- brands—Berg d. C. E. v, Velthovende Vries (1 J. L. Goudriaan—v. d. Wal d. W. P. StamÉsser d. G. Scikerv. d. Berg z. G. H. NouwensVisser d. A. BregetDruyve 3 c. H. W. v. d. Lindenv. Laar d. P. M. CrouwelCaspera z. A. G. H. v. Leeuwen—v„ Alen d. E. H, de VriesHazeizet z. J. G. Billv Geffen z. A. M. SpeelmanSpelman d. C Rietdijk—Keller d. A. Kamp—Geneug- lb'k z. G. F.' Brugman—Boskeljon z. S. Maan —de Jonge z. A. de Vos—Hille z. M. Bouter Mudde z. A .Mellema—de Jong d. J. Berk houtde Jong d. K. J. H. Lubbelinkhof Fon- tcino z OVERLEDEN- J. Broekhoff wedr. v. J. Bate laan 78 j. M.' E. C. Middendorp wede. V. G« Zegwaart 64 j. H. v. Driel vrouw v. J. Hölz- ken 56 j H. Zijlstra d. 2 j. C. v. Os manl v J. J de Mul 35 j. A. T. H. v. Wingr arden Wedr. v. D. Kruisifikx 56 j. A. H. Fre« man V. E. C. Bakker 74 j. J. Kroos wedr. v. K. w, Luyten 84 j. E. J. Pol d. 1 J. Aangiften van 3 Januari 1938. BEVALLEN: A. P. v. d. Kraan geb. Vlasveld z. M. de Vogel geb. Strqbos d. W. de Koning geb. Scholten d. M. Jansen geb. v. d. Byi d. G. C. v. Heijningen geb. v. Klaveren z. A, Brasser geb. Rossou d. J. Ponsen geb. Akker mans d. E. G. Meljers geb. In 't Hout z. M J. Schotte geb. de Graaf z. C. A. Korten geb. Dane d. A. Wischmann geb. Korporaal d. J. J. v. d. Eng geb. Sauer d. J. MeUef geb. Lub z. J. W. de Leeuw geb. Salet z- E. Koning geb. Kranendonk d. H. J- Muilwijk geb. v. Burik z. A. A. de Jong geb. Schoen d. C. F. v. Zwieten geb. Maat d. A. Haegen3 geb. Vos z. J. Hogendoorn geb. Roos z. A. v. Sintmaartensdyk geb. Stok z. J. J. Witten berg geb. v. Orle z. S. de Jonge geb. Delicaat z. J. C. Mosmans geb. Bok z. C. F. Ton geb. v. Dorp d. D. do Jong geb. Spek z. C. Kraaijenbrink geb. v. Doorn d. C. Ponsen geb. Meeder z. P. M. v. Geemert geb. Le Blanc z. D M Haverhoek geb. Beumer d. A. Slot boom geb. Harrewyn d. M. C. Oost geb. Tege- iaar z. J. P. Molendyk geb. Bout z. B. v, Stolk geb Huisken z. L, v. Eyk geb. Heykoop d M v. d. Brugghen geb. Ruts z. A. F, Vergouwe geb. v. Herpen z. A. Verhaar geb. Boshuizen z. E- J- Pons geb. Facklcr d. M, Fryhoff geb. de Greef z. H. Goldstein geb, Rubens d. H. M. Meyer geb. v. d. Sys d. J Ton geb. Piernetef d. A Kouwenhoven geb, Oosterwyk z. M. A. M. Schuurbiers geb. v, Uden z. J. M. Saiy geb. Eibers d. M. E, Groot geb. de Koning z. F. H. U. Kooifman „eb. v. Belle z. j. m. C. Minderop geb. Harte z. L. F. M. Schikhof geb. Mulder z. M., j w. de Reuver geb. Buil d. M. P. v. Dongen geb. Goumare z. - A. Bek geb. Brugmans d. A. M. Wamsteker geb. de Reus d. S. J. Brink man geb. Jongsma z. R. de Vries geb. Veld huizen d. M. v. Velzen geb. Jonkergouw z M. J. Jacoba geb. v. d. Made d. M. de Laby geb. den Hollander d. W. J. Buauet geb. Heeseman z. S. L. v. d. Graaf geb. v. Krimpen d. M. L. Hasselman geb. v/. Reenen d. J. v. d. Berg geb. Lafeber d. H. Redelijk geb. Bierhuizen z. H. Moor geb. v. Klaveren z. L. T. v. Deelen geb. de Later z. J. Jansen geb. v. Nette z. p. J. Buskop geb. da Wolf z. M. C. Brusse geb. de Koning z. J, S. Sevenhuijsen geb. Schoffelmeer d. J, Augustinus geb. Boora z. W. Havenaar geb., Schippers d. M. M. Stulvenberg geb. Knopper w. 'C. Scheffers geb. v. Beest d. T. Roes geb. Benen d. J. H. Jacquemijns geb. Maandag d. M. J- Liicktenborg geb. Esser z. - E. Broedérs geb. den Boer z. D. Smaal geb. Wolva d J. E. Schouten geb. Dorehain z. A. Bijlsma geb. Bendeler d. M. C. F- v. Leeuwen geb, Deege z. M. Messcher geb. Rosenberg d. S. H. Bongers geb. Brendel d. A. v. Leeuwen geb. Vlot d. T. C. Lezeman geb. v. Hecka z. S. M. Herk geb. Lutteken z. OVERLEDENW. I. V. Duuren m. van J« Overheul 71 j. W. Straatman wedr. v. M. B. v. Soest 83 j. P v. d. Ent vr. van J. P. Kooiman 83 j. s. M. Hoek gesch. vr. v. M. .T. v. Aart 62 j. M. J. Metgod wede. van F. J. Sehuchart 79 j. B. v. d. Gent m. van K. H. Vaandrager 72 j C. T. Meeussen ongeh. vr. 52 j. C. E, Slof' wede. van W. R. v. Keulen 68 j. L. H. J. Stomp ongeh. m. 24 J. H. C. M. Optenkamp wede. v. P. v. d. Lans 86 j. D. Snoey wedr, v. J. P- v. Beest 87 j. E- v. d. Parre wede. v« J. Koot. 79 j J. H. J. v Elmpt m van R. v. d. Broek 47 J. T. Stuurman vr. van C. Jupyn 58 j. J. v. Dien m. van C. Havenaar 60 j. A, v. d. Beidt wede. van A. Nieuwerf 71 j. L. A, de Graaff Wedr. van A. Tanis 74 j. A. v. d. Male m. van J. Overbeeke 68 j. P. v. d. Belt vr. van J. v. d. Meulen 73 j. D. Radder m. van J. H. Braat 74 j. A. Vermeulen wedr. van A, W. Vreedenburgh 81 j. C. Noorlander wede, v. K. W. Barents 43 j. J. C. de Klerk z. 8 m. i C. H. v. Jeveren ongeh. m. 28 j- C. M. v. Klaveren vr. van P. J. Poolen 40 j. $t. J. v« Aalsburg vr. van P. Muus 84 J. J- Ryken wede. v. W. G. Woltering 73 j. C. M. Boekhout wede. v. W. A. Kieboom 77 j. A .L. C, Kuipers Wedr. van T. Smit 67 j. L. J- M. v. Gastel wede. v. A. Waals 74 j. A. Wisse wede. v. .1, C. Poelman 67 j. J. c. Kolff vr. van J. Koiff 64 j. A. J. Smits wede. van P. A. J. v. Schail* 86 jaar. Voorts als levenloos aangegeven: L. A. Kortryi< geb. Huizinga d. Naast de komst van onze eerste geloofs verkondigers, naast het herstel van onze godsdienstvrijheid en van het regelmatig Kerkelijk bestuur, achten Wij de stichting der Katholieke Universiteit eene der voornaamste gebeurtenissen in onze vaderlandsche kerkgeschiedenis. Het Hoogwaardig Episcopaat tot de Katholieken van Nederland, 8 September 1931.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1938 | | pagina 2