maassluis. DE AMSTERDAMSCHE STADSSCHOUWBURG. HILLEGERSBERG. IJSSELMONDE. SCHOONHOVEN. VLAARDINGEN. INGEZONDEN. BLEISWIJK. DONDERDAG 13 JANUARI 1938 Cor v. d, vaste Lugt Melsert bespeler. „HET HOOFDSTADTOONEEL". LOURENS BOGTMAN. BEGRAFENIS PROF. DR. W. L. DE VREEZ.E BEGRAFENIS A. VAN TEEFFELEN. Een zanger, die voor alle6 voordrachts kunstenaar is. BOTSING TUSSCHEN TWEE AUTOS. DE 100-JARIGE TE BOSKOOP ZONDAARS VAN DEN WEG. DE FEESTELIJKHEDEN. DIEFSTAL VAN ELECTRICITEIT. DIEFSTALLEN. ONGEVALLEN. luiermanden. ZUIVELCURSUS. DIEFSTAL OP VEERBOOT. BEHANGERS EN DIENSTVERBAND. GEVONDEN VOORWERPEN. HET SLUITINGSUUR DER CAFÉ'S. BURGERLIJKE STAND. SIMULTAAN BORGHARDT. ROTTERDAMSCHE DAMBOND. NIEUWE ROTTERDAMSCHE SCHAAKVEREENIGING. Zooals wij reeds eerder hebben gemeld, ligt het in de bedoeling van het college van B. en W., den heer Cor v. d. Lugt Melsert uit te noodigen, op te treden als vaste bespe ler van den Stadsschouwburg te A'dam. De heer v. d. Lugt Melsert is thans reeds doende voorbereidingen te treffen voor de vorming van een groot en veelzijdig georienteerd ge zelschap. Daartoe zijn reeds besprekingen gevoerd met de directie van de Amsterdam- sche Tooneelvereeniging, welke nog tot aan het einde van dit seizoen als eerste bespeler van den Stadsschouwburg fungeert. Deze besprekingen hebben ertoe geleid, dat men in principe is overeengekomen, dat de kern van het gezelschap der Amsterdam- sche Tooneelvereeniging zal worden opgeno men in het nieuwe ensemble, waarvan de heer Cor v. d. Lugt Melsert de zakelijke lei ding zal voeren en de financieele verant woordelijkheid tegenover het college van B. en W. zal dragen. De heeren van Dalsum en Defresne zullen tezamen met den heer Cor v. d. Lugt Melsert de artistieke leiding van het nieuwe gezelschap op zich nemen. Het nieuwe gezelschap zou den naam dra gen van „Hoofdstadtooneel". Binnen af zien- baren tijd zullen, naar wij vernemen, B. en W. den raad een voordracht voorleggen, het Hoofdstadtooneel te benoemen tot vasten be speler van den Stadsschouwburg. «- Op de begraafplaats Rijnhof te Oegstgeest. Hedenmiddag heeft op de Begraafplaats Rhijnhof te Oegstgeest de ter aarde bestelling plaats gehad van het stoffelijk overschot van wijlen prof. dr. W. L. de Vreese, oud hoog leeraar aan de Gentsche Hoogeschool en oud biliothecaris der gemeente Rotterdam. De belangstelling vooral van de zijde van den Vlaamsch Activistischen Kring en van de gemeente Rotterdam was zeer groot. Wij komen op deze begrafenis nog nader terug. Onder groote belangstelling uit de kringen De bariton Lourens Bogtman gaf voor de leden van den Rotterdamschen Kunstkring een liederavond, waarvoor groote belangstel ling bestond. Die belangstelling was gerecht vaardigd, want Bogtman is een zanger van zeer mooie kwaliteiten, al zijn die niet op de eerste plaats in zijn stem te vinden. In het middenregister is zijn geluid sonoor en vol maar in de hoogte en de laagte wordt de klank effen en glad, mist men den gevoeligen en treffenden resonnans. En als hij de hooge tonen fortissimo zingt wordt de klank zelfs ruw en komt hij met de zuiverheid ook wel eens een enkele maal op gespannen voet. In sommige gedeelten van Wolfs „Wachterlied auf der Wartburg", bijv. werd deze tekort koming al heel sterk gedemonstreerd; hier verloor zijn stem gaafheid en adel en was be slist ruwheid te constater en. Zijn mezza-voce daarentegen is prachtig, van groote bekoring en gevoeligheid. Daar mede weet hij uitstekende dingen te doen en zijn zang coloriet en nuances te geven. Zoo werden „Seligkeit" van Schubert en „Das Standchen" van Wolf van een zeer bijzon dere bloeiende klankschoonheid. Al moge de stem dan over het geheele Een gewonde. Gisteravond zijn op den hoek van de Dr. de Visserstraat-Abraham Kuyperlaan, door dat men elkaar te laat zag, twee auto's met elkander in botsing gekomen, t.w. een vracht auto bestuurd door den 25-jarigen reiziger H. A. G. wonende Abraham Kuyperlaan en een personen-auto bestuurd door den 25-ja rigen electricien J. R. uit de Nicolaas Beets- straat. De botsing was van dien aard dat bei de auto's met takelwagens moesten worden weggesleept. In de cabine van de vrachtauto zat mede de 62-jarige E. Bouwmeester-Dop' wonende Henegouwerplein. Zij bekwam een ernstige hoofdwonde en is per auto van den G. G. D. overgebracht naar het ziekenhuis aan den Coolsingel, welk ziekenhuis zij na behande ling weer kon verlaten. Door het kantongerecht te Rotterdam werden veroordeeld J. D. S., autobusonder nemer, wonende te Schiedam, omdat hij op 17 Juli jl. te Poortugaal rijdende met een auto over den Groenen Kruisweg bij het kruispunt den Molendijk, niet den doorgang heeft vrijgelaten aan een hem van rechts uitgebreide register niet steeds van de zelfde I van den Molendijk komenden wielrijder, met v/aarde en beteekenis zijn, de techniek van zingen van dezen bariton is uiterst geculti veerd. Wat bij Bogtman vóór en bóven alles op valt is zijn artisticiteit; zijn door en door mu zikale voordracht. Hij is vooral een voor drachtkunstenaar en is dit in de perfectie. het gevolg dat deze wielrijder werd aan gereden, tot een geldboete van 40.of 16 dagen hechtenis; P. L. v. d. P., koopman te IJsselmonde, omdat hij op 4 October 1937 met zijn auto rijdende over de Gedempte Botersroot, bij het vereenigingspunt de Nieuwe Markt (Noordelijke rijstraat) niet Voor deelname aan den lichtstoet, met fakkels en lampions, hebben zich totausver 1000 deelnemers opgegeven. Het Centraal Oranje Comité doet nogmaals een oproep aan de burgerij, daar de stoet nog grooter kan worden. In den tuin van het Raadhuis wordt door het Centraal Oranje Comité een vreugde- boom geplaatst, die des avonds geïllumi neerd zal zijn. De geboorte van een Prins of Prinses zal worden aangekondigd door het lossen van saluutschoten op twee plaatsen in de ge meente. De plaatsen zij;, zoodanig gekozen, dat de schoten door bijna iederen ingezetene kunnen worden gehoord Alleen des Zon dags, onder kerktijd, zullen geen saluut schoten worden gelost. Ambtenaren van het Gem. Electriciteits- bedrijf, hebben gisteren, in samenwerking met de recherche, in een pand in het Klei wegkwartier aangehouden zekeren M. Wals verdacht van diefstal van electriciteit. De man had een instrument vervaardigd en op den meter aangesloten, waardoor de meter terugdraaide en de verbruikte stroom terugtelde. Het feit is spoedig geconstateerd en het instrument is in beslag genomen, terwijl tegen W. procesverbaal is opgemaakt. BURGERLIJKE STAND. GEBORENElisabeth Geert ruida d. V. H. Nugteren en M. Bakker. OVERLEDEN: Theodoras Cornells Hij zen 83 3., wedr. v. Th .M. van Oort. Zijn zingen getuigt van een geheel inleven in den doorgang heeft vrijgelaten aan een hem -i i i _iUni. 11a J V» i i 'rinrtt IL A Z- Jln «4- lm >-n nnrlh mito tor waarde en beteekenis van het lied, hij zingt ze van binnen uit. Hij heeft den tekst coor- peild, hij heeft alle stemmingen en gedach ten verwerkt en in zich opgenomen. En zoo innig of machtig als ze hem zelf treffen en ontroeren weet hij ze ook tot den hoorder van rechts uit die straat komende auto, tot een geldboete van 25.of 10 dagen hech tenis; J. A. J. M., koopman te Roermond, omdat hij op 11 November jl. rijdende met zijn auto over de Provenierstraat, bij het ver eenigingspunt Schiekade O.z. niet den door- te brengen. Dat is de groote kracht van dezen I gang heeft vrijgelaten aan een hem van zanger. Zijn meeslepende zegging, zijn gezond rechts van de Schiekade komend motor sentiment doen op den duur sommige min- rijwiel, met het gevolg, dat een aanrijding der fraaie klankvormingen geheel vergeten, ontstond, tot een geldboete van 60.subs. Ook de moderne componisten weet hij te 24 dagen hechtenis; H. J. B., chauffeur te vertolken, al spraken sommige niet zoo'n Rotterdam, omdat hij op 4 October 1937 overtuigende taal, dat men ze met algeheele rijdende met zijn auto over de Gedempte T» n i I T* X14. u:: "U «4- InLnl An «li/Ju Of TTOn PPR belangstelling kon beluisteren. Van Schouw man hebben we, op teksten van Tagore. ster ker composities gehoord en de drie gezongen liederen van Badings, op teksten van En gelman, behooren zeker niet tot de meest hoogstaande voorbeelden van zijn oeuvre. Hans Schouwman was de uitstekende be Botersloot, bij het inhalen aldaar van een wielrijder, niet behoorlijk naar links heeft uitgeweken, met het gevolg, dat die wiel rijder werd aangereden, tot een geldboete van 20.subs. 8 dagen hechtenis en tot betaling eener schadevergoeding ad 12.85; L. J. A. M. D., chauffeur te Rotterdam, omdat Jcoren heeft gezongen en begiftigd was met mooi afgewerkte en verzorgde begeleidingen geleider van den zanger. Zijn pianospel gaf hij op 1 November 1937 op de Leuvebrug- in de verschillende liederen, van zeer vari- steeg met zijn tractor met oplegger niet eerend karakter, de juiste illustratieve sfeer doorgang heeft vrijgelaten aan een hem van en stemming. De wisselwerking tusschen rechts vanaf de Leuvehaven W.z^ o der kerkzangers heeft hedenmorgen na een zanger en begeleider was in het spel van auto, tot een geldboete van J 3U. suds. uitvaart in de St. Joseph-kerk aan de West- Schouwman zeer opvallend. Moesten we na dagen hechtenis; M. v. d. J., expediteur Kruiskade de begrafenis plaats gehad van het COncert van het Philharmonisch, waar hij Hillegersberg, omdat hij op 8 Octob j den heer A. van Teeffelen, den bekenden ais sojist optrad, droogheid in zijn spel con- heeft gereden met een vrachtau o o bariton, die een halve eeuw lang op de kerk- stateeren, nu waren warmte en kleur in zijn ^Jweg, werkten voorwaardelijk tot twee geldboeten elk van /40.subs. 10 dagen hechtenis voor elke boete, met een proeftijd van twee jaren; B J. v. D., aardappelhandelaar te Haarlem, om dat hij op 24 October jl. op de Brielschelaan met zijn auto niet den doorgang heeft vrij gelaten aan een hem van rechts vanaf de Maaskade O.z. komenden wielrijder en ver volgens over het aldaar gelegen rijwielpad is blijven doorrijden, tot 2 geldboeten elk van 20.— subs. 5 dagen hechtenis voor elke boete en tot betaling eener schadevergoeding het gouden eerekruis „Pro Ecclesia et Ponti- fice". Van een vrachtauto staande in de Baan is ten nadeele van de firma B. en J. uit de Pieter de Hooghstraat een pak manufacturen gestolen. Twee fietsen werden ontvreemd ten na deele van S. J. A. M., wonende Lange Hille- weg, uit 'n stalling aan den Lange Hilleweg, alwaar M. werkzaam is. Nog werd een rijwiel gestolen uit de Korfmakerstraat ten nadeele van A. J. S., wonende in die straat. waar te nemen. De zanger, had veel succes, waarin terecht zijn begeleider liet deelen. hij G. Het eeuwgetij onder veel belang stelling gevierd. Gisteren vierde de heer Cornelis Droog onder geweldige belangstelling z'n lOOsten geboortedag. Reeds vroeg werd de heer Droog per auto van het oude mannen- en vrouwenhuis gehaald om zich naar de Kerk te begeven. Hier werd de 100-jarige opge wacht door achttien bruidjes, die hem, ter wijl het koor het Veni Creator zong, naar voren leidden, waarz'n familieleden reeds hadden plaats genomen. Ook de weesvader en de weesmoeder, de heer en mevrouw Klinkenberg, waren aanwezig, terwijl de kerk bijna geheel gevuld was met belang stellende parochianen. De H. Mis werd opgedragen door den zeereerw. heer pastoor A. J. M. v. Meeuwen, Geassisteerd door de beide kapelaans. Na de H. Mis werd den jubilaris en familieleden een ontbijt aangeboden. Om 11 uur vond de officleele receptie plaats in het Weeshuis. Heel op z'n gemak vertelde hij ons eenige interessante dingen, o.a. dat hij in z'n leven 48 maal naar Kevelaer was geweest. Reeds eenige malen was hij in Noordwijkerhout op Retraite ge weest. En natuurlijk, zeide hij, ga ik Zater dag 22 Jan. weer de Retraite in Noord wijkerhout bijwonen; ik gevoel me nog heel goed om dit mee te maken. Heel on deugend vertelde hij ons nog, hoe hij ver leden jaar op z'n 99sten verjaardag er tus- schen uit geknepen was en z'n verjaardag bij z'n zoon in Bleiswijk had gevierd. Op de vraag, hoe het' nu eigenlijk zat met z'n tochtje per vliegmachine, vertelde hij, dat hii best wil vliegen, maar niet voo' niets. Ik heb kinderen, zei de „oude baas", die het geld hard noodig hebben. Als ik ga vliegen moet ik 30 toe hebben, dan heb ben m'n kinderen ook wat. Ik voel me ver der nog uitstekend, ik wandel iederen dag, rooTc m'n sigaar en ga iedere dag naar de '^Tijdens de receptie liet de jubilaris zich door niemand van zijn stuk brengen, waar om, zei hij, moet ik zenuwachtig zijn, ik voel me als een jongen van 40 jaar. Onder de aanwezigen merkten we naast de geestelijkheid en familie van den hoer Droog nog op burgemeester E. P. Verkerk, de wethouders E. Guldemond en J. van Gel deren, den gem.-secr., de heer W. Trapman en het Gem. Armbestuur. Na de diverse gelukwenschen werden door twee achterkleinkinderen van den jubilaris een tweetal versjes gedeclameerd, waarbij zij bloemen aanboden, hetgeen een aardige attentie was. Onder gezelligen kout werd koffie aangeboden met gebak waarbij de heldendaden van „Kees" wel een hoofdrol speelden. Mevr. Klinkenberg sprak nog een woord van dank tot de aanwezigen. Hierna sprak de heer K. Verkade, voor- zitter van 't Armbestuur, die in gevoelige en waardeerende woorden de aanwezigen dank te, vooral de weesvader en moeder, voor de keurige verzorging, die de oudjes steeds on dervinden. Het officieele gedeelte was hiermede ge ëindigd. Des middags brachten vele Bos- koopers persoonlijk hun felicitatie en wer den eenige bloemstukken bezorgd. Een verrassing was het ongetwijfeld, toen te ongeveer 5 uur „Excelsior" een serenade kwam brengen. De pittige muziek, die ter eere van den ouden baas werd gegeven, deed hem goed. Te ongeveer half 8 kwam ook de harmonie „St. Caecilia" met een serenade waarna deze voor Droog zoo belangrijke dag tot het verleden behoorde. Vanmorgen is bij een verbouwing in de wasscherij van de firma B. aan de Belle- voysstraat een ijzeren buis van vijf meter hoogte naar beneden gevallen, precies op 't I hoofd van den 29-jarigen M. Drost, wonende 1 d te Amsterdam. De man bekwam een hoofd wonde en een hersenschudding en is door de auto van den G.G.D. overgebracht naar het ziekenhuis aan den Bergweg. Vermoede lijk door den schrik geraakte J. Morelis, wonende Oostmolenwerf zoo van de wijs, dat hij met zijn rechterhand bekneld raakte tusschen de kamraderen van een plaatbuig- machine. Hij blesseerde zijn duim en moest verbonden worden in hetzelfde ziekenhuis. Gistermiddag te uur zijn in de gemeente zaal aan de Dorpsstraat de luiermanden Uit gereikt, welke door het Dames-comité in deze gemeente zijn bijeengebracht. v '•-raard was de dankbaarheid der gelukkige moeders groot. Het Groene Kruis alhier heeft een zuivel- cursus ingesteld. Er zijn cursussen op Dins dagmiddag en -avond, te houden door Zuster Verlaat. Koninginneweg 1. Voor den Dins- c avondcursus kan men zich nog laten -- schrijven. Op aot Riralingsche- veer heeft men alle electrische lampjes weg genomen, een signaalhoorn en een koperen rand. De daders zijn onbekend, het onderzoek is nog gaande. OPSTALLEN IN VOLKSTUINTJES. De volkstuinhouders, die voor wat aan gaat hunne opstallen, nog niet voldeden aan de verordening op de volkstuintjes, zijn door het gemeentebestuur aangeschreven deze op stallen weg te nemen vóór 1 Februari a.s. Zooals bekend gaat het hier vooral om het ongeordend door elkaar staan van tallooze schuurtjes. (Buiten verantwoordelijkheid der redactie.) Het zal niet ieder, bekend zijn, dat er in onze stad Rotterdam een groote groep arbeiders is, die, wat hun sociale verzekeringen betreft, eigenlijk nog in den tijd leeft, toen er van sociale wetgeving nog geen sprake was. Dit zijn de z.g. „plakkers" of behangers, die aan dé zaak verbonden zijn alwaar onze Rotter dammers hun behangselpapier koopen. Deze menschen zijn door de crisisjaren, door allerlei oorzaken in de positie gekomen, dat zij het papier, dat door winkeliers wordt verkocht, tegen ontvangst van een zeker bedrag per rol bij den hun onbekenden cliënt moeten gaan I Maandag tot half 2 geopend mogen blij aanbrengen op de desbetreffende muren. I v B in de week van 31 December 1937 tot en met 6 Januari 1938. omtrent wellaa inlichtingen zyn te bekomen aan het Hoofdbureau van politie alhier iederen werkdag van 11—16 uur en bovendien Dinsdags en Vrijdags van 1921 uur. By vinders: oud model gouden damespolshor- Op het Bolwerk is de 16-jarige banket- ]0ge met zwart bandje, Kooiman, Statensingel r,tdzwarte dames-veterhandschoen, H. Kalken, bakkersleerling M. de Bruin wonende Dahliastraat, terwijl hij op zijn fiets zat, aangereden door een onbekend gebleven wielrijder. De jongen kneusde zijn linker knie en is ter verpleging opgenomen in het ziekenhuis aan den Coolsingel. BURGERLIJKE STAND M. In onze mededeeling omtrent het sluitings uur der café's hebben wij gesuggereerd, dat de café's etc. ook in den nacht van Zondag Zij moeten van dit bedrag per rol zelf zor gen voer plakmeel, piaktafel en trapleer, kort om de geheele verantwoording is voor hun re kening. Of de cliënt aan het eene of andere eind van de stad woont, doet hierbij eveneens niets ter zake, althans voor den winkelier niet. Voor den plakker zelf, is dit natuurlijk wel van beteekenis, want e.v. tram- of vervoer kos'en moet hij zelf betalen. Wanneer deze menschen dus een eenigszins draaglijk loon willen verdienen, kunnen zij dus niet volstaan met de 48-urige werkweek. Zoo doende kan het dus gebeuren, dat deze arbei ders soms tot laat in den avond hun werk moe ten doen. om hiertoe te geraken. Bovendien is het loon per rol nog schomme lend, omdat sommige edelmoedige winkeliers kans zien. den behangers „die aan hun zaak ver bonden zijn", minder loon te betalen, dan hun door den cliënt voor het plaken per rol wordt ter hand gesteld Dit zou alles nog te aanvaarden zijn, doch het ergste komt nog. Al deze behangers, „die aan de zaak verbon der. zijn", vallen naar den aard van dit verband buiten het kader van de sociale wetgeving. Als deze menschen dus een ongeval krijgen of ziek worden, zijn zij direct aangewezen op het burgerlijk armbestuur, omdat voor hen geen verzekering is afgesloten. Eveneens wordt voor hen geen rentezegel geplakt. Het gevolg daarvan is, dat zij geen lid van een werkloozenkas kunnen zijn en de Gemeen telijke Dienst van M. H. steunt hen niet als werkloo'cn. in verband met hun oncontroleer bare verdiensten. De toestand is voor deze men schen wei heel ,erg somber. Er worden nu pogingen ondernomen in deze zaken verandering te brengen. Het publiek kan hierbij de behulpzame hand bieden. Vele werkgevers hebben zich bereid verklaard te doen, hetgeen gedaan moet worden, om deze behangers opgenomen te krijgen in de sociale wetgeving. Het noodzakelijke gevolg van het ven. Dit is echter onjuist. De verordening luidt: a. tot half twee in den nacht van Zater dag op Zondag; b. tot één uur in alle andere nachten. Jd een en ander zal zijn, dat het publiek eenige Hageman jd. 24 j. L. D. J. Penders jm. 26 j Aangiften van 12 Januari. BEVALLEN: P. A. Kareis—Tieleman z. M. E VergersOvergaauw d. C. J. Veltmeijer— v. d. Schalte d. H. C. v. d. Berg—Klop z. M. AchttienribbenDagloonder d. A. N. Schot- Schot z. W. HermsenKlop d. D. R. C. v. Eijk—v. d. Heuvel z. P. Tertoolen—Plooij d. D c. TuinenburgJansen d. J. Cornelissen Buskens d. J. E. TortikeFranken z. R. v. d. Sluis—Winter z. J. L. v. Damme—Visser z. B. M. Rockenfeller—Janssen d. J- C. ScharffRomjjn z. P J. C. Stuivers Koning stem d. A. C. v. Schijndel—Gerritsen z. J. v. UtrechtSchot d. M. E. v. TrichtVeldhoen levenloos zoon. GEHUWD: P. Aafjes wed. 44 j. en A. A. van der Btlining ges. 33 j. A. A. van Baardwijk jm. 23 j. en M. Buckstegen jd. 18 j. W. Biese- mann jm. 22 j. en J. C. van den Ochtend jd. 19 j. J. A. M. Boudewijn jm 23 j. en W. J. van den Bos jd 24 j. C. Helbers jm. 25 j. en M. G. Boom jd. 18 j. A. A. J. Letsch jm. 31 j. en J. J. Havelaar jd. 25 j. A. W. van der Starre jm. 30 j. en B. B. van der Starre jd. 32 j. J. R. Vielvoojj'e jm. 19 J. en M. Londerman jd. 17 j. A. H. Visser jm. 27 j.- en A. F. Mokkink jd. 20 j. D. Vogelaar jm. 22 j. en M. Borremans jd. 24 j. G. J. van Wees wed. 36 j. en A. M. van Hese jd. £'5 j. H. M. Amberg jm. 24 j. en A. M. H. Sijmons jd. 26 j. G. M. Blom jm. 30 j. en B. Albert jd. 23 j. A. Vermeijden jm. 39 J. en T. M. M. B. Kloosterman jd. 24 j. T. J. Amouts jm. 27 j. en C. P. de Bruin jd. 23 j. A. Boerendonk jm. 28 j. en A. A. den Haring jd. 26 j. P. J. Born jm. 25 j. en A. A. H. Bick jd. 26 j. T. Hok-s jm. 24 j. en J. Markestein 17 j. P. C. de Koning jm. 26 j. en D. W. centen per rol méér zal moeten betalen. Laat inen dit doen met de gedachte, dat hier mede een zeer groot euvel, dat niet meer tot onzen tijd behoort, weggewerkt wordt. Laat bovendien spoedig Uw kamers behan gen, zoodat niet tusschen Paschen en Pinksteren al het werk opgehoopt wordt, waardoor weer allerlei andere misstanden ontstaan. Vertrouwende dat het Rotterdamsche publiek deze wenken ter harte zal nemen, danken wij U voor Uw aandacht. Namens de Alg. Nederl. Bond van Meubelm., Beh. en aar.v. Vakgen; de Ned. Chr. Bond van Meubelm., Beh. en aar.v. Vakgen: de Ned. R.K. Bond van Meubelm., Beh. en •anv. Vakgen. „St. Ant. van Padua", afd. R'dam, J. ZIJLSTRA, secretaris. en J. E. Goos jd. 23 j. J. Plugers jm. 22 j. en C. H. Piasmans jd. 17 J. C. Potters jm. 28 J. en P. Monjé jd. 19 j. J. Sebrechts jm. 22 j. en T. J. Neeleman jd. 23 j. N. J. Smeets jm. 24 j. en M. van Bennekum jd 18 j. B. Vrieling jm. 21 j. en H. L. Koster jd 20 j. J. van der Zant jm. 41 j. en A. M. de Rejjdt jd. 36 j. J. M. van der Waal jm. 25 j. en J. A. Heikoop jd. 26 j. OVERLEDEN: Z. Langhorst d. 7 m. M. J. J. Bredius ougeh. m. 23 j. C. P. G. Terluin wede. v. J. D. Elings 84 j. W. J. M. de Barse gesch vr. v. C. E. Stejjns 40 j. J. H. Vriens wede. v. H. v. Krevel 71 j. A. v. Teeffelen m. v. C. M. Kuster 81 j. A. L. Schroer m. v. M. A. H. v. Lienden 43 j. G. Sluimer wede. v. K. Lip 74 j. A. Daniels vr. v. W. Fransen 62 j. J. B. C. Dijkgraaf ongeh. m. 57 j. G. Bilkes vr. v. W. M. Voiaart 56 j. G .J. Schipper wedr. v. J. F. C. Tode 60 j. A. Hoogenboezem d. 10 m. W. J. Voogdt m. v. M. v. d. Cingel 63 j. J. J. G. Beudlnl; wede. v. P. C. Gitz 75 J. J. Kramer m. v. E. Voormolen 83 J, 54c: zwarte dames-veterhandschoen, Bernardinastraat 11a; een gulden, Z. Weijburg, Gordel weg 140a; etui inh. spoorkaartje (spoor en tram) H. C. Maliepaard, W. Wagenstraat 92: double damespólshorloge „E.S.B., J. Theunisse, Libellenstraat 18b; portemonnaie met inhoud. Zus ter Warringa. Ziekenhuis Coolsingel; hond met halsband, stationschef te Delft; damesparapluie, Handels-Instituut, Pompenburgsingel 13vulpen, Gem. Reiniging, Zalmstraat 30; handbeschermer, Brugwachter Rooburg, bij Spaanschekade; R.B.- merk „De Centrale", J. P. Sturk, Kerkhofstraat 5; lantaarn in houten bak, E. BruiningC Breede- weg 7, IJsselmonde; R.B.-merk in etui, W. C. van Gent, Blokweg 31; zilveren armband, J. Knuist, Pantserstraat 24b; zilveren vulpotlood, F. Pie- t.erse, Melkpad 21; gladde gouden ring, J. van Buien Groepstraat 46beige kinderjas en pullover G. Rij'sdyk, Brabantschestraat 74; heerenhorloge, F. van Tongerloo, Lange Geer 44zilveren rozen krans, H. van Loozen, Prins Hendrikkade 126; R.B.-merk in etui, H. van Veen, Grondheeren- straat 26a; bruine damesportemonnaie met inh. P. de Herder, 2e Carnissestraat 29; bl. rozenkrans A. de Korte, Wolphaertsbocht 47a; rol gaspen- ningen, L. van Straaten, Zuidhoek 259; grijze handschoenen (met bont gevoerd), W. Dirks, Zuidhoek 180bpaar schaatsen, A. van Zieren, Zuidhoek 236; padvindersportemonnate met inh. C. Rijken, Lambertusstraat 55; bankbiljet, M van Dipten, Waterloostraat 48; radiateurknop. P. Breurf Siondwarsstraat 36kost. R.B.-merk, J. van Zuilen, BergWeg 176; damesportemonnaie met inh.. J. Meijer, dr. de Visserstraat 68; rijksdaalder, T. Kradolfer, Burg. Roosstraat 31a; rijwieltasch, inh. bedlaken en boord, M. Klink, Ruivenstraat 38; pakje inh. hoek en brief, mevr. den Hartig, Scbiebroekschelaan 57; ledige bruine actetascb, M. Clemens, Violierstraat 38, Den Haag: oorknop met pareltje en gouden haakje, A. v. Seeters, St. Mariastraat. 32; auto-accu, G. van Velzen. Hart manstraat 20b- bruin glacé handschoen (rechter), H. Westerduin, Adrianastraat 44; donkerblauw geruite sjaal, M. Steenbergen, Goudschesingel 203; paar zwarte jongens-sportkousen, L. Beeker, Voorburgstraat 114a; R.B.-merk, C. van Vugt, Nicolaas Zasstraat 26b; spaarbriefje, J. Gries- doorn, Doedestraat 8a; R.B.-merk in etui, J. Min- neboo, Wattierstraat 4; R.B.-merk in etui, C. Ooms, van Oosterzeestraat 49, bruine actetasch, J. van Grootveld, Oudesluis 5, Schiedamzilveren damespolshorloge, A. Kraak, Potgieterstraat 4; paar bruine wollen kinderhandschoenen, J. Wortt, Veerhaven 17verchroomd heeren polshorloge met riempje, W. Versluis, Hudsonstraat 51a; bruine heerenhandschoen (rechterj G. Essing, le Gy- singstraat 18; ring met 9 sleutels, J. Bos, Wa tergeusstraat 7a; bruine portemonnaie met inh., A. Bach, Allard Piersonstraat 32a; verchroomd damespolshorloge, H. Freni, Meent 18b; paar hee renhandschoenen. B. Bedeker, Rosier Faassen- straa.t 52; R.B.-merk. H. Deukelaar, Aagje Deken straat 33; bruine damesportemonnaie met inh., H. Haverkamp, Vredehofstraat 10b; vaarboom, A. Termorshuizen, Hooglandstraat 37; grijze da mesportemonnaie met inhoud,. M. Piena, Oude- djjk 232a. Gevonden voorwerpen in het tijdvak van 7 tot en met 10 Januari 1938, omtrent welke inlich tingen zijn te bekomen aan het hoofdbureau van politie alhier, iederen werkdag van 11 tot 16 uur en bovendien des Dinsdags en Vrijdags van 19 tot 21 uur. Aan het hoofdbureaueen étui met penseelen, een damesparapluie, een paar heerenhandschoe nen, een achterlicht van een rijwiel en een kartonnen doos met papieren. Bij vindersrechter heerenhandschoen, M. van Gemert, Tollensstraat 82a; gladde gouden ring, Jansen, Witte van Haemstedestraat 9; R.B.- merk, Brederode, Essenburgsingel 68; vulpen, P. Benningshof, Stuurmansstraat 86; linker kin derschoentje, Van der Merwe, Jan Kobellstraat 13a; armband met plaatje en monogram, B. L. Hut, Zwaanshals 160/14; dames regencape, Gem. Reiniging, Zalmstraat 30; heeren gummi regen jas, Gem. Reiniging, Zalmstraat 30. Aan de bureaux: Bergsingel: een koevoet; San- delingpiein; rood kinderrijwiel. GEBOREN: Johannes H., zoon van Suur en M. A. van Geelen. OVERLEDEN; M. van der Horst, 79 jaar, wed. van J. Kok T. M. Slabbekoorn, 72 jaar, echtgenoote van A. de Groot. BOTERMARKT Op de botermarkt werd Woensdagmorgen besteed voor goeboter 75 ct. per pond, EIERVEILINGEN Waaggebouw: kipeieren 3.504, kleine eieren 3,303.50, eendeieren 3.25 per 100 stuks. Aanvoer 3000 eieren. Veiling Lopikerstraat: kipeieren 3.85 4.15, kleine 3.253.75 per 100 stuks. Bo ter 7273 ct. per pond. GEVONDEN Portemonnaie met inhoud, aan het Politiebureau. Inlichtingen 50-JARIGE ECHTVEREENIGING Vandaag herdenkt het echtpaar Jac. de Grootvan Leeuwen den dag, waarop zij vóór 50 jaar in 'het huwelijk met elkander werden verbonden. Het echtpaar geniet nog een goede gezondheid. Woensdagavond speelde de heer H. H. W. Borghardt in het Rotterdamsch Dam Genoot schap simultaan tegen 22 spelers. Dertien par tijen wist hij te winnen, verloor er drie tegen de heeren W. Barendregt, J. A. Verbeek en J. J. van Leeuwen en maakte er zes remise tegen de heeren H. G. Hooymans, H. Sanders, J. Ver meulen, J. R. 't Hooft, B. Brandenburg en P. Jongbloed. A.s. Woensdagavond zal de heer Joh. Lodewijks een simultaanvoorstelling geven. Aan vang 8 uur. De uitslagen van de eerst.e ronde van den voorwedstrijd om het kampioenschap van Rot terdam luiden als volgt; Groep I: H. Wittevrongel—J. Buiier 0—2; J. B. EekhoudJ. v. d. Doe 02. Groep II: D. Winkelman—Pion 1—1; K. F. de Haan Jr.H. Blom 02. Groep III: Zwartwit—W. Roozenburg 1—1; W. Kars—P. H. Idzérda 0—2. Groep IV: J. Elze—J. Berkhof uitgesteld; E. A van DijkeJ. Kroos 20. Groep V: J. Madrettor—C. de Zeeuw 1—1» A- M. OlsenD. Wiersma 20. Groep VI: B. v. d. Graaf—J. de Korte afgebro ken; C. HeijD. v. d. Veer 20. Dinsdag voortzetting. Voor de hoofdgroep van den winterwedstrijd der Nieuwe Rotterdamsche Schaakvereeniging zijn Dinsdagavond verschilende partijen ge speeld, maar slechts drie kwamen er ten einde. Fontein won zijn in een vorige ronde verdaag de partij tegen Haalebos, die kort na de hei- vatting een grove fout maakte. Manneer versloeg De Boer in een Caro Kann-verdediging, waar van de opening door dezen zeer zwak werd ge handeld. Roodzant deed Van Welzenes in het zand bijten na een langdurig positioneel ge- vecht. In de overige groepen waren de uitslagen; Schroder Jr.—De Gruijter 1—0; Confurius— Bekker SchoonenbergVan Daelen 10; Van Os—Van Hoff 14ti; Nederlof—Jeene 0—1; Olsen-Dijksterhuis 1—0; WijkerVan Schie 10; SchroderSlagmolen Vz\ Van 't Oever Van der Blieck 0—1; Mühring Jr.Aarens 1—0; H. MeijerWols 10; Van OostveenW. Broer 10. GEMEENTERAAD. Woensdagavond vergaderde de gemeente raad onder voorzitterschap van Burgemees ter A. van Walsum. In deze eerste vergade ring in 1938 hield de burgemeester de Nieuwjaarsrede: Hij verklaarde daarbij o.a. Voordat wij met de behandeling der agen da in den eerste Raadsvergadering van het jaar 1938 aanvangen, wil ik U allen van harte een voorspoedig' jaar toewenschen voo- Uw persoon, gezin en arbeid. Moge God U allen in den aangevangen jaarkring nabij zijn. Moge Hij ons allen wijsheid geven, om in het belang der gemeente werkzaam te zijn. Diegenen Uwer, die mij bij de ja ar wisse ling hun gelukwenschen deden toekomen, dank ik daarvoor en wensch hen wederkee- rig alle goeds. Op nationaal terrein kunnen wij met dank baarheid enkele lichtpunten noemen. Hierbij denk ik wel in de eerste plaats aan het hu welijk van Prinses Juliana, den goeden af loop van het auto-ongeval dat Prins' Bern- hard trof, het afnemen der werkloosheid, het beter vloeien van diverse Rijksmiddelen en de goede openbare orde, die bijkans overal heerschte en vrijwel niet verstoord werd. In vergelijking met andere gemeenten was one gemeente wel bijzonder gezegend. De werkloosheid daalde sterker dan gemid deld in het Rijk het geval was.H et aantal ingeschreven werkloozen bedroeg gemiddeld 1982 tegen 2324 in 1936 en 2541 in 1935. Het was vrijwel het geheele jaar lager dan in 1936. Zooveel temeer speet het ons, dat dit verschijnsel bij de laatste telling van het jaar zich niet meer voordeed, doch toen integendeel 18 personen meed als werk zoekend ingeschreven stonden dan in 1933 bij dezelfde telling het geval was. De begrooting voor 1938 kon tijdig wor den vastgesteld en vertoonde een aanmer kelijk gunstiger beeld, dan in jaren het geval was geweest. Nochtans blijkt de ge meente onder verscherpt toezicht staan, daar zij nog steeds groote bedragen als extra- subsidie uit het werkloosheids-subsidie fonds ontvangt. Wij hopen zeer dat het in die omstandigheden geen bezwaar zal ont moeten, dat de doorbraak tusschen het Wes ten en de Westhavenplaats tot stand ge bracht wordt. Vooral met het ook op het feit, dat het in de bedoeling ligt de Rijksweg Rotterdam—Hoek van Holland voorloopig te laten eindigen op den Broekweg in deze ge meente, is dit werk urgent. Eenig nieuw vooruitzicht op werk zal ont staan, wanneer de nieuwe Industrie, die l3 H.A. grond aangevraagd heeft aan de Pe troleumhaven onder Pernis, zich daar vestig Mede daarvoor is de aanleg van een steigei aan de Oostzijde van die haven van grooi belang. De Romi bracht een ingrijpende verD°" wing tot stand van de vroegere suiker-rafi i naderij. Waarschijnlijk zal dat bedrijf dit jaar naar hier overgeplaatst .worden. De vraag of op het opgespoten terrein naast de zeepfabriek een cracking~instaUatie stand zal komen, kan nog steeds niet be antwoord worden. Het aantal ingezetenen steeg in 1937 van 30309 tot 30423. Deze toename i weer ge heel te danken aan bet feit, dat er meec kinderen geboren werden, dan er men schen stierven. Evenals vele voorafgaand" jaren (doch niet in 1936) vertrikken n.L meer personen van hier, dan er zich ves tigden. Niet minder dan 436 vertrokken er naar het aangrenzende Vlaardinger-Am- bacht. De gezondheidstoestand was wederom gun stig. Besmettelijke ziekten kwamen zeer wei nig voor. Alleen nam tegen het eind des jaars het aantal roodvonk-patiënten nog-al toe. De haringreederij en handel blijft nog steeds een der hoofdmiddelen van bestaan onze gemeente. Zij had in 1937 veel te kam - pen met gebrek aan voldoende afzetgebied, voornamelijk doordat Rusland niet zooveel betrok als 'waarop gehoopt was. 900 Koopvaardij-schepen, in totaal metend 9.199.410 bruto M3. deden de havens aan. Dal is een beduidende toename in vergelijking met het jaar 1936, toen die cijfers resp. 740 en 7.357.108 bedroegen. Ruim de helft der toenamen heeft betrekking op het scheep vaartverkeer in de Vulcaanhaven. Veel is er van de ambtenaren gevraagd Het was administratief een druk jaar. Doet) allen doen hun werk met lust en opgewekt heid. Ik doe een beroep op Uw aller medewer king om de stemming zoodanig te doen zijn, dat zij op dezelfde wijze kunnen voort gaan. Deze rede werd beantwoord door den nes tor van den Raad, den heer M. de Heer (A. R.) die zich er in verheugde, dat de osmbere toon van vorige jaren kon worden vervangen door een meer optimistisch ge luid. Spr. wenschte bijzonder den Burge meester den zegen des Heeren toe in het nieuwbegonnen jaar, nu het binnenkort 10 jaar zal zijn, dat Burgemeester van Walsum te Vlaardingen is. Beide redevoeringen wer den met instemming van den Raad aange hoord. Hierna werd overgegaan tot behandeling der Raadsagenda. KANARIE-VEREEN. ONZE ZANGERS. Afd. Vlaardingen Alg. Ned. "Bond van Kanariekweekers en Vogelbescherming. Uitslag onderlinge zangwedstrijd. Klasse A II, 2 vogels eigen kweek. Ie prijs 157 p, J. v. d. Blom, 2e prijs 136 p., F. Klop, 3e prijs 130 p. C. Meerman; 4e prijs 124 p. N van der Wal, allen medaille. Klasse A III, 1 vogel eigen kweek. Ie prijs 85 p J v. d. Blom, medaille gesch. door Weth.' Buis; 2e prijs 72 p.; C. Meerman me- maille; 3e prijs 71 p. P- Klop; 4e prijs 64 p- J. Vermeulen'; 5e prijs 60 p. J- Hoogerwerf. Open klas, 2 vogels; le prijs 147 p., Klop; 2e prijs 145 p. J. v. d. Blom; 3e prijs 144 p. J. Muste. Open klasse, 1 vogel: 1 pnjs 84 p. J. v. d. Blom; 2e prijs 78 p. J. Vermeulen, 2e p- j 73 p. N. v. d. 'Wal. 1 meesterzanger 85 p. J. v. d. Blom. bonds- medaille Ned. Bond; 2 meesterzangers 79 p. j. v. d. Blom, med. gesch. Z.H.B.; 3 mees terzangers 78 p., J. v. d. Blom, med. Door den heer van Loon, zaadhandel Schie- damscheweg, is beschikbaar gesteld 8 k.g. zaad, voor het hoogste aantal punten voor de knor en de holrol. Toegekend aan den heer J. v. d. Blom 6 k.g., aan den heer f. Klon 2 k.g. zaad. Door de Coöp. De Voorlooper is beschik baar gesteld 5 k.g. zaad. Toegekend ook op toeren aan den heer J. v. d. Blom en den heer J. Muste, elk 2 k.g. zaad. DE BLIJDE GEBEURTENIS Aan den optocht zal een groot aantal ver- eenlingen cKèmén. Na afloop nmrvrnr komen de deelnemers (sters) bijeen "^oor Raadhuis, waarna de burgemeester vanaf ït den eeboortedag »oor de Hadio-eentrale lal houden, om 6 of 8 uur des avonds, zal wor den gehouden over het derde programma. LADELICHTERS AAN HET WERK Dinsdagavond zijn bij de winkeliers Sa-uys aan den Schiedamschen Weg en Visser in de Arnold Hoogvlietstraat de laden gehcht Bedragen van ongeveer J 14 en 15 wor den vermist. NED. R. VOLKSBOND PaTo1hdS°knd ?e ^rndTnapolog=tiscSe Tenni T.rVolkfbondeenVanderee be^ngstó- lenden- Dr' Nic' Sanders O.F.M. uit Weert zal dan zijn. laatste cursusles geven. BINNENGEKOMEN In de Vulcaanhaven zijn binnengekomen de stoomschepen Divona om 2200 ton kolen te laden en Grelrosa om te bunkeren. VESTIGINGSWET EN DIPLOMA ■De beide plaatselijke Middenstandsvereeni- g in gen Samenwerking en De Hanze hielden Sisteravond in het gebouw Sursum Co Sen gecombineerde ledenvergadering behandeling van de onderwerpen v cs - gingswet" en „Middenstandsdiploma Deze vergadering, die zeer druk was bezoch stond onder leiding van den voorzitter tan Samenwerking, den heer W.P. v*n^der Le* In zijn openingsrede uitte de zit e zijn voldoening over het feit, dat de mid denstanders voor de op deze vergadenng te behandelen onderwerpen zoo n groote be langstelling aan den dag legden. Dit is ook wint in de toekomst zullen Vesti- en Middenstandsdiploma in het le ven van eiken middenstander een groote rol noodig, want in de toeKoinsi zuueu gingswet en Middenstandsdiploma in het le ven van eiken middenstander een groote rol gaan spelen. In de vorige vergadering wa» de vraag aan de orde gesteld, of Maassluis zelf geen cursussen kon organiseeren, want het gaan naar Vlaardingen, om een cursus te volgen, ontmoette vele bezwaren. De be sturen zijn geslaagd om een cursus voor het behalen van een diploma voor handelsken nis in het leven te roepen. Uiteraard behooit het oprichten van cursussen voor het di ploma vakbekwaamheid met tot de taak der beide vereenigingen, maar tot die van de vakcentrales. Evenmin behoeven de ver enigingen zich bezig te houden met den eisch van credietwaardigheict. Het ligt in dc bedoeling der besturen op de eerste plaats op te richten een z.g.n. stoomcursus, die bestemd is voor hen, die omstreeks 25 jaar of ouder zijn. Deze cur sisten zouden nog dit jaar in de maand Juli in de gelegenheid worden gesteld examen af te leggen. De lessen zullen gegeven wor den op Maandag- en Dinsdagavond, terwijl de besturen als leeraren bereid hadden gevonden de heeren van Dongen en Bouma, beiden onderwijzer alhier. De voorzitter besprak verder nog de Ves tigingswet en enkele daarmede in verband staande kwesties, waarna gelegenheid was vragen te stellen. Hiervan werd door ver scheidene der aanwezigen gebruik gemaakt. Ook de beide leeraren, die inmiddels ter vergadering waren verschenen, gaven nog de noodige inlichtingen omtrent het diplo ma en de eischen. Voor den stoomcursus bestond veel ani mo, want een 50-tal personen gaven zich als cursist op. Ook een cursus voor jongeren kon worden opgericht; hiervoor waren een 20-tal liefhebbers. Aan het slot der vergade ring dankte dc voorzitter voor de prettige wijze van discussieeren en hoopte, dat de cursussen een succes zouden worden.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1938 | | pagina 2