hirm 1 m u Geen station ontgaat U! RMmÉfö 35 urI WOENSDAG 19 JANUARI 1938 De volledige wereldomroep ligt voor U open, wanneer U bij ons Uw Philips' toestel huurt Tientallen stations wedijveren iederen avond in het uitzenden van de prachtigste program ma's, - kiest en keurt naar hartelust! Vraagt ons inlichtingen over het zoo gemak kelijke huursysteem! Volledige service. Zonder verdere onderhoudskostenKortegolf, met Ra dio Vaticana, Indië, Amerika, enz.alles is onder Uw bereik! Met dit prachtige Philips' toestel kunt U ook Uw eigen gramafoonplaten electrisch weergeven! Vraagt volledige inlichtingen bij de onder staande handelaren! f§§ jgfe DE NIEUWE OOST-WEST VERKEERSWEG. Hoe het terrein der Diergaarde stedebouwkundig wordt verkaveld. DAGELIJKSCHE ONGEVALLEN. DE „GIJSBREGHT" TE ROTTERDAM. Bij het vierde lustrum der Volksuniversiteit. DE CENTRALE WERKPLAATS. MUZIEKKRING TE ROTTERDAM. HET ZEPPARONI-KWARTET. ROTTERDAMSCH KAMERORKEST. FILMAVOND ROTTERDAM-ZUID. ROEIBOOT OVERVAREN. VLAARDINGEN. MAASSLUIS. SCHIEDAM: W. BERGIJK Vlaardingerstraat 16, telef. 68413 L. J. G. van DIJK Rembrandtlaau 64 W. J. H. GEVEKE Korte Dam 9, telef. 67718 JOH. JONGSTEN RotterdaniBchedijk 245, telef. 67538 Wed. M. van MEURS Jan. v. Avennestr. 18, telef. 68879 C. MOLENAAR Lange Singelstraat 2 hoek Singel, telef. 69567 '5 C. van der MOST Czn. Rotterdr nsehedijk 186, telef. 68276 H. P. v. d. PAVOORDT - Hoogstraat 92, telef. 68044 R. N. SCHEFFER Aleidastraat 24, telef. 68890 M. SCHNEIDER RADIO-BOB Singel 156, telef. 68345 A. C. C. L. VICK - St. Liduinastraat 1, telef- 67649 NU door de transactie niet de Rotterdainsehe Diergaarde en de overeenkomst met de Spoorwegen en de P. T. T. de mogelijkheid is ge opend om in de omgeving van het Stationsplein een belangrijke stads verbetering tot stand te brengen, werd door de stedebouwkundige afdeeling van den Gem. Technischen Dienst met bekwamen spoed een voorloopig plan klaar gemaakt voor de verkave ling van het Diergaarde-terrein. Aan de hand van een maquette, waarvan wij hierbij eene afbeelding plaatsen, heeft de Directeur van den Gem. Technischen Dienst ir. W. G. Witte- veen ons een nadere toelichting ge geven van zijn project. Voorop zij gesteld, dat dit ontwerp nog geen definitief karakter draagt, doch is te beschouwen als een vóór-project, dat nog wijzigingen kan ondergaan. De bedoeling van het ontwerp was voor de stedebouwkundige en verkeerstechnische kwesties, welke in het plan zitten, een goede oplossing te vinden. Het Rotterdamsche Stationsplein was im mer een groote puzzle, omdat het verkeers technisch een groote fuik was, waarin het verkeer vastliep. Doorverbinding naar het Westen was zeer moeilijk, omdat de Kruis straat maar van geringe capaciteit was. Al jaren en jaren heeft het gemeentebe stuur gezocht naar een oplossing. In zijn Hof plein-plan richtte Berlage de as van zijn nieuwe plein in de richting van de Kruis kade. Naderhand is de as gericht op de Dier gaardelaan. Dit is ook geschied in het Hof plein-plan van ir. Witteveen. Onafscheidelijk was hiermede verbonden de doortrekking van de Diergaardelaan over het terrein van de Diergaarde heen naar het Westen. Aan pogingen om met de Diergaarde hieromtrent tot een accoord te komen, heeft het dan ook niet ontbroken. Als men in oogenschouw neemt, hoeveel gebouwen in den Diergaardetuin juist in dit gedeelte lig gen (Sociëteitsgebouw, Roofdierengebouw Serre's, Apenhuis enz.) begrijpt men ook, dat de Diergaarde voor zulk een gedeeltelijke oplossing niet licht te vinden was. Ook is geprobeerd een oplossing te zoeken door den verkeersweg over den Stationsweg en -plein door te trekken langs het Spoor wegemplacement. Het goederenstation van de Spoorwegen zou dan hebben moeten ver dwijnen. Ook in deze richting schoot men niet op, omdat de plannen van de Spoorwe gen niet parallel liepen. De oplossing, welke thans door de ver plaatsing van de Diergaarde is verkregen, heeft de mogelijkheid geopend om het ver- keersvraagstuk op een uitnemende wijze op te lossen en tegelijk ook het Rotterdamsche Spoorwegplan. De Spoorwegen hebben in de toekomst drio dubbele sporen noodig in plaats van twee voor de doorgaande verbindingen. Dit kan alleen als de tegenwoordige kopsporen wor den doorgetrokken, wat ten gevolge heeft, dat het gedeelte van het Station D.P., waar in de wachtkamers liggen, moet verdwijnen. In de plaats daarvan zal dan in Westelijke richting een nieuwe vleugel worden gebouwd met den hoofdingang en de wachtkamers. Door- grondruiling met de P.T.T. zal het nieuwe Spoorwegpostkantoor, waarvoor het rijk het terrein van den afgebranden Circus- Schouwburg had aangekocht, thans ten Wes ten van het nieuwe hoofdgebouw van hef station kunnen worden gebouwd. Men heeft hier nog ruimte disponibel voor eventueele uitbreiding van het postkantoor. Naast deze oplossing van het Stationsvraag- stuk is de hoofdverdienste van het nieuwe plan natuurlijk de aanleg van den nieuwen breeden verkeersweg linea recta tusschen Diergaardelaan en Beukelsdijk. Hiermede wordt een ideale verbinding tusschen het Oosten en Westen verkregen. Het nieuwe station, dat door het verschil in het grondniveau iets hooger komt te lig gen, krijgt aan de voorzijde een fraaien plant- soenaanleg in het verlengde van den Wester singel. De bedoeling is in dit Stationspark het belangrijkste groen van de Diergaarde te bewaren. In de lijn, welke naar het Noor den loopt als verlengde van den Mauritsweg en voor alles, wat ten Oosten daarvan ligt, is gedacht aan een gesloten bebouwing. Het Westelijk gedeelte van de Diergaarde even wel, dat omringd blijft door den Diergaarde singel, zal worden verkaveld voor open be bouwing. Te midden van het green zullen hier moderne flats, hotels of dergelijke kun nen verrijzen. De tegenwoordige Stationsweg blijft behou den als aftakking van het verkeer, dat spe ciaal voor het station is bestemd. Het speci fieke stationsverkeer komt daarmede niet onmiddellijk op den nieuwen verbindings weg. Gelijk we reeds meldden, is deze oplossing mogelijk geworden door den grondruil met de Diergaarde. Deze krijgt in Blijdorp een nieuw terrein van 814 H.A. in bezit, waarop dan de vaste gebouwen moeten verrijzen, be nevens in erfpacht het Zuidelijk gedeelte (groot 4.7 H.A.) van het nieuwe park aldaar. Hierop mogen geen vaste gebouwen komen. Practisch is de nieuwe Diergaarde door deze oplossing even groot (n.l. pl.m. '13 H.A.) ge bleven. Voor de overplaatsing is de Diergaarde ge holpen door de vereeniging „Volkskracht". Voor het geval de Diergaarde in een toekom stige ontwikkeling wederom tot verplaatsing genoopt zou worden, heeft de gemeente toe gezegd voor de 8% H.A., welke de Diergaarde verkrijgt, een gunstig verkavelingsplan in overweging te nemen. Naar de meening van dr. Witteveen zal waarschijnlijk einde 1939 de verplaatsing van de Diergaarde kunnen geschieden. De 26-jarige schilder A. v. d. Nerve, wo nende Zeeuwschestraat 3, heeft .gisteren een vat olie tegen het linker onderbeen gekre gen, waardoor dat lichaamsdeel brak. De man is per auto van den G. G. D. overge bracht naar het ziekenhuis aan den Cool- singel. Gisteren is de 7-jarige E. de Jong, wo nende Hondiusstraat 28, in de ouderlijke wo ning met haar gezicht tegen de kachel ge vallen. Doordat het meisje een bril droeg, werd haar linkeroog ernstig beschadigd. Zij is ter verpleging opgenomen in het ooglij- dersgesticht aan de Oostmolenwerf. ROTTERDAMSCHE RECHTBANK. Zitting van 18 Januari. Een slecht debuut. De 26-jarige fabrieksarbeider A. J. M. uit Nijmegen, thans gedetineerd, werd in der: laten avond van den 4den December door de politie aangetroffen toen hij zich verstopt hield op een plat dak achter het levensmid- delenbedrijf De Zwaluw aan den Goudscben weg. Hij werd in het bezit gevonden van een uitstekend stel inbrekerswerktuigen, waar onder een paar handschoenen en een inge nieus afgedekte lamp niet ontbraken. Het is dan ook geen wonder, dat aan zijn bewering, dat hij wilde probeeren daar een onderdak te vinden en dat hij in het geheel geen kwade bedoelingen had, geen geloot werd gehecht. Buitengewoon onaangenaam voor verdachte was nog, dat men hem in het bezit vond van een beleenbriefje van een fototoestel, dat bleek in November ontvreemd te zijn uit de loodgieterswerkplauts van A. J. Franken aan den Breede Killedijk. Verdachte beweerde wel het beleenbriefje te hebben eekregen van een lotgenoot, toen hij in hat toevlucht voor dakloozen aan de Boschkoek had overnacht. Maar die bewering is te fan tastisch om waar te zijn en bovendien heeit de loodgieter in verdachte den man herkend, die op den dag vóór de inbraak de leegstaan de bovenwoning heeft bekeken en toen veel aandacht had voor het balkonnetje achter de keuken. En die belangstelling kon weer in verband worden gebracht met de manier, waarop in de werkplaats is ingebroken. Dat is namelijk geschied van de zijde van den tuin, zoodat het voor de hand ligt, dat de dader door de leegstaande woning is geSaa" en zich van het balkon in den tuin heeft laten zakken. Het O.M. waargenomen door mr. J- Loke, wees er op, dat verdachte thans zijn debuut voor de rechtbank maakt, maar hij doet dat in ernstige zaken. Het O.M. heeit verdachte's veroordeeling geëischt tot 1 jaar en 3 maanden gevangenisstraf. Mr. H. J. F. Heijman achtte den diefstal van het fototoestel niet bewezen en meende, dat wat de tweede zaak betreft, van een straf bare poging geen sprake is. Pleiter conclu deerde tot vrijspraak. Uitspraak 1 Februari. Een luchtkasteelenbouwer. In September verscheen in een der plaat selijke bladen een advertentie, waarin een levensmiddelenbedrijf, annex chocolaterie verkoopsters vroeg. Het aantal gegadigden naar deze betrekking was groot. Zij werden allen te woord gestaan door den 36-jarigen koopman H. W. J .C. die de advertentie had gesteld. Hoog gaf deze daarbij op van den financieelen steun, dien hij voor deze affaire «enoot van zijn oom, den industrieel Duy- vis uit Zaandam. Zes groote zaken zouden in Rotterdam geopend worden en de ver koopsters zouden bij hem een salaris ont vangen van 15 per week, benevens iy2% provisie van den omzet. Er was echter een voorwaarde aan verbonden en wel deze, dat de meisjes een zwart japonnetje droegen met een coquet serveerschortje, dat zij echter zelf moesten bekostigen. Voorloopig was voldoende, dat de meisjes de helft van die kosten droegen, want de andere helft kon wel van het loon worden ingehouden. Een aantal meisjes was op de aanbieding inge gaan. had aan C. f 15 betaald en zich bij de Leydsche Poort of bij Groosjohan een japonnetje laten aanmeten, maar 't was er nooit van gekomen, dat zij werkelijk bij C. in dienst konden treden, want de winkels, die hij zou openen, hebben alleen in zijn fantasie bestaan. Wel had hij een winkel pand aan den Binnenweg gehuurd en er wa ren reeds allerlei bestellingen gedaan, maar er was geen bedrijfskapitaal en de leveran ciers, die gelukkig tijdig gewaarschuwd konden worden, hadden er wel voor opge past aan C. te leveren zonder dat er con tante betaling volgde. En daartoe was hij niet in staat geweest. Intusschen had C. het geld van de door hem aangestelde verkoop sters waarbij er waren, die er haar be trekking voor hadden opgezegd opge maakt en wegens oplichting moest hij nu Als een naklank van de Vondelherdenking kwam gisteravond in Rotterdams Tivoli- schouwburg de Amsterdamsche Tooneelvgr- eeniging de „vernieuwde" Gijsbreght pre senteeren zooals deze bij gelegenheid van het derde eeuwfeest dezer roemruchte tragedie binnen Amsterdams veste voor het voetlicht werd gebracht. Een publieke uitvoering dorst men ook nu blijkbaar niet aan, zoodat aan de leden der Volksuniversiteit het privi legie bleef en blijft (want de voorstelling wordt morgenavond herhaald) voorbehouden met het drama van Amstelre.dams ondergang in zijn jongsten verschijningsvorm in contact te komen. Aan pogingen tot „vernieuwing heeft het in den loop der jaren sinds Willem Royaards daartoe het sein gaf niet ont broken. Nu eens zocht de regie het in de richting eener meer gestyleerde voorstelling, dan weer werd volle nadruk gelegd op het realistisch accent bij de vertolking, kreeg den eenen keer de vertooning van de zijde der artistieke leiding het etiket „dynamisch" opgedrukt, een volgend maal zagen we het drama weer „statisch" geconcipieerd. Ook de Gijsbreght-figuur zelf, die in elk geval de handeling bleef domineeren, wisselde van karakter en bleek beurtelings voor alles de strijdbare held ofwel in hoofdzaak de bezorg de huisvader. Met deze jubilé-voorstelling heeft van Dalsum het oeroude treurspel opnieuw in een nieuw licht willen zetten en wel door ditmaal allen nadruk te laten vallen op de rampspoedige Amstelstad zelve, voor wier droevig lot dat van haar eerste burgers zelfs schijnt terug te wiikèn en van bijkomstigen aard wordt. Een opvatting, die intusschen, al drong ze dan de gedachte aan de Amstelstad wat meer naar den voorgrond, uiteraard het wezen van het drama niet vermocht te wijzigen. In het veelszins voorname decor kwam ze wel het sterkst tot uiting en op dit stuk komt dan ook deze nieuwe Gysbreght alle lof toe Ook aan de stoffeering van het tooneel kwam zij ten goede in menige scène. Bovendien bleek de costumeering aan een grondige herziening onderworpen, waardoor aan het geheel een cachet van fleurige frisch- heid werd verleend. Waartoe dan nog de muziek vdor zoover ze zich niet al te zeer ln dissoneerend koper en overdadig slag werk verloor stellig het hare bijdroeg. Goeden dienst bewees deze laatste, nu en terecht staan. Er was hem tevens ten laste gelegd, dat hij een gewoonte gemaakt had van het koopen met de bedoeling om niet volledig te betalen ,een misdrijf, dat in de omgang flesschentrekkerij wordt genoemd. Nadat een groot aantal getuigen gehoord waren, heeft het O. M. requisitoir genomen. Er is gebleken, dat verdachte eerst drie weken uit de Haagsche gevangenis ont slagen was, waar hij een straf wegens oplichting had ondergaan, toen hij zich aan deze misdrijven begon schuldig te maken. Verdachte is de zoon van* een eerzaam stationschef en zijn ouders hebben nog niets dan verdriet van hem beleefd. Reeds door verschillende rechtbanken in het land is verdachte veroordeeld. Zelf noemt verdachte zich een luchtkasteelenbouwer, maar het O. M. ziet meer een succesvollen oplichter in hem. Het O.M. acht het ge- wenscht, dat verdachte voor geruimen tijd uit de maatschappij zal worden verwijderd en het eischte een gevangenisstraf van 2 jaar en 6 maanden. De verdediger, mr. H. de Bie Jr. meent, dat de flesschentrekkerij niet bewezen is. Uit het psychiatrisch rapport blijkt, dat ver dachte niet heelemaal normaal is, dus kan men hem niet verwijten, dat hij plannen ge maakt heeft, waarvan een ander reeds da delijk zou hebben ingezien, dat ze niet zou den slagen. Wat de oplichting betreft vraagt pleiter rekening te willen houden met den abnormalen aanleg van verdachte. Uitspraak 1 Februari. Uitspraken. De rechtbank heeft veroordeeld: E. B. 36 jaar huidenzouter, wegens verzet en belemmering van een ambtenaar in functie verdachte had bij een ruziepartij waarbij de politie ingegrepen had, gepoogd een ar restant aan den agent van politie te ontruk ken tot 15 boete subs. 6 dagen hechtenis. J. N. 25 jaar expeditieknecht, die bij het zelfde relltje ook aan den arrestant had ge rukt, tot 5 boete subs. 5 dagen hechtenis. K. J. B. 25 jaar, muzikant, die bij het rel letje den agent van politie een slag tegen het hoofd had gegeven tot 25 boete subs 10 da gen hechtenis. A. C. O. 64 jaar zonder beroep, wegens be dreiging met een misdrijf tegen het leven van zijn gewezen vrouw verdachte had met een mes dreigend voor haar gestaan tot 1 maand gevangenisstraf, doch voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar en onvoorwaar delijk een boete van 40 subs. 20 dagen hech tenis. L. O. 77 jaar, veehouder te Rozenburg we gens het veroorzaken van lichamelijk letsel door schuld verdachte had een koe, waar van bekend was dat ze een stootster was, los laten loopen, waarbij de koe den 65-jari- gen A. Mol omvergeloopen heeft, die daarbij zijn linkerdijbëen gebroken heeft tot 20 boete subs. 20 dagen hechtenis. In enkele af deelingen kunnen weer jongeren worden geplaatst. Naar wij vernemen, zijn er in de Centrale Werkplaats in de Piekstraat in enkele af dee lingen weer plaatsen vrijgekomen. Zoo staat voor jonge werkloozen, die de Ambachtsschool hebben door loopen of reeds in een vak werkzaam zijn geweest weder de mogelijkheid open, om geplaatst te worAen in de afdeelingen voor timmerlieden, schil ders, bankwerkers, loodgieters, draaiers en teekenaars. Voorts is er nog plaats voor eenige jongens in den algemeenen dienst. Zooals bekend, ontvangen de deelnemers, die i n de werkplaats te werk gesteld worden een kostenvergoeding van 1.en de deelnemers, die aan werkobjecten buiten de werkplaats arbeiden, 3.per week, welke vergoedingen niet op eventueel steun bedrag der ouders gekort worden. De deelname staat open voor jongere werk loozen van 14 tot en met 24 jaar, terwijl aanmelding kan geschieden aan de Centrale Werkplaats, Piekstraat 20, eiken dag van 10 tot 12 uur. De inschrijvingskaart van de Ar beidsbeurs moet worden meegebracht. dan door zang verzeld, aan de „vernieuwing" der reien. Al brachten deze eigenlijk een tweeslachtig element in de vertooning, aan gezien ze meer een gestyleerd dan een realis tisch accent droegen, toch bleken ze op zich een waardevolle factor voor het artistiek cachet van het drama. Over het geheel genomen een voorstel ling, aan welke groote verdiensten niet mo gen worden ontzegd en die voor de feeste lijke herdenking van het 20-jarig bestaan der Volksuniversiteit een uitmuntende keuze heeten mocht. Aan het slot der voorstelling een aigemee- ne bloemenhulde, waarvoor Alb. van Dalsum ampel dank zegde. De Tivoli-zaal was voor de gelegenheid in een sober-voorname versiering van dennen groen en oranje-bloemen gestoken en voor den aanvang der vertooning sprak de voor zitter, mr. W. C. Mees een woord van wel kom tot de talrijke aanwezigen, waaronder een drietal wethouders, den gemeente-secre taris, de stichters der V.U., afgevaardigden van studentencorpsen en verschillende pro fessoren, alsmede tal van notabelen van stad en land. Te voren had het bestuur een aantal oud bestuursleden en docenten aan een maaltijd in de Tivoli-bovenzaal vereenigd, waar de voorzitter een "kort historisch overzicht gaf van den arbeid der V.U. en in het bijzonder de secretaresse, mej. I. M. van Dugteren hul digde als de stuwende kracht en het onver moeibaar initiatief in al wat de V.U. deed. haar namens het bestuur als geschenk de nieuwste uitgave van de Winkler Prins- encyclopaedie aanbiedend. De onder-voorzitter, de heer H. Dekking, richtte een woord van erkentelijkheid tot mr. Mees, den man van het initiatief en twintig jaar den voortreffelijken leider. L. H. Men maakt er ons op attent, dat in de kunstagenda hedenmorgen het concert van den muziekkring te Rotterdam stond ver meld als plaatshebbende in de Nutzaal. Dit is <een abuis. De uitvoering van de piano duetten wordt hedenavond gegeven in de Kunstkring-zaal, Witte de Withstraat. Op den tweeden, tevens laatsten kamer- muziek-avond die het Zepparoni-kwartet in dit seizoen te Rotterdam zal geven n.l. op Zaterdag 22 Januari a.s. om 8 uur in de Nutzaal, zal het volgende programma ten gehoore worden gebracht: Haydn G dur op. 74 No. 1; Mozart D dur K.V. 575 en Brahms op. 51. Eerste uitvoering van twee declen uit de lyrische suite van Alban Berg. Mr. Hoogenbergh had van dit concert weer een program samengesteld, dat er zijn mocht, maar toch vragen we ons af, of een dergelijk royaal bezet program niet te veel van liet goede tegelijk geeft. Gelukkig heeft de veel heid van uitgevoerde werken geen afbreuk gedaan aan de kwaliteit van uitvoering, want, behalve een ongelukje in de begelei ding van het pianoconcert in A-dur van Mozart, vermoedelijk een gevolg van een misverstand tusschen dirigent en pianist, werd heel den avond met toewijding, zeer goede technische verzorging en warmte ge speeld. Het vijfde Brandenburgsche concert van Bach, met medewerking van Theo v. d. Pas (cembalo), Henk de Blij (viool) en Jac. Luijendijk (fluit), gespeeld in authentieke bezetting, wat klinkt dat voornamer en fijner dan met een strijkerscorps van 70 man zooals we nog niet lang geleden te hooren kregen spande in uitvoering en voor dracht de kroon. Dat was musiceeren met distinctie, met mooi stijlbegrip en klank- schoon. Het tweede gedeelte „Affettuoso" voor cembalo, viool en fluit, was van een zeer gevoelige muzikaliteit, een geven van pure muziek, waarvoor de uitvoerenden allen lof verdienen. Met de kennismaking van de twee deeien Uit de „Lyrische suite" van Alban Berg. die de eerste uitvoering in Nederland beleefden, heeft mr. Hoogenbergh ons zeer verplicht. De gelegenheid om muziek van Berg te hoo ren wordt maar zeer schaars geboden. Vergissen we ons niet, dan is na de opvoe ring van de opera „Worzeck", door de Wag- nervereeniging te Amsterdam, deze suite- muziek het eenige, wat nu van dezen Ween- schen componist in ons land ten gehoore is gebracht. Alban Berg is voor de consequente toepas sing van het 12-tonen systeem een her- nieuwer, zonder compromis en concessie aan smaak en traditie te doen. In een interview heeft Berg eens gezegd, dat een compositie volgens het 12-tonen- principe voor het eerst door Schönberg in praktijk gebracht een muzikaal systeem vertegenwoordigt, dat in wetmatigheid en gebondenheid in geen enkel opzicht onder doet voor de oude harmonieleer. Na deze muziek gehoord te hebben, is er o.i. geen reden dit te ontkennen, maar muziek vol gens dit systeem geschreven, geeft toch een klankentaai, een idioom, waartegenover we toch nog wel onwennig staan en welke zich niet dadelijk in alle deelen laat begrijpen, al willen we er direct aan toevoegen, dat er fragmenten bij waren, die heelemaal nie" vreemd aandeden, zelfs heel gewoon klonken. Al zijn harmonisatie en tooncombinaties soms nog raadsels, men voélt toch, dat achtei e noten gedachten zitten, dikwijls spiekende en sterk levende gedachten zelfs. De indruk, die na het hooren van deze twee c.ee.en door het strijkorkest zeer goed e uiterst af gewerkt geëxposeerd zicn 'ringt is, dat er achter deze muzie,\ ove. .uiging zit, dat ze in oprechtheid en zeker ook niet zon der inspiratie is neergeschreven. Louter cele brate muziek, een resultaat van enkel expe rimenteeren zonder meer is ze zeer zeker niet. Berg weet ook prachtige, gespannen melodieën te schrijven, waarvan in beide deelen verschillende voorbeelden waren te vinden. Wat ons bijzonder opviel is, dat dit componeer-systeem groote mogelijkheden biedt voor zeer varieerende en verrassende klankcombinaties en weelderig co oriet. Als solisten traden op de sopraan-zangeres Corry Beversluis, en de pianist Theo v. d. Pas. De zangeres zong met haar mooie en hel dere stem, die goed gebruikt wordt alleen in de hoogte wordt de toon wat scherp en met te prijzen voordracht, die echter aan diepte en zegging nog wel kan winnen, „Orphée" van Louis Nicolas Clerambault, tijdgenoot o.m. van Rameau en Franco is Couperin. Aangename melodieuse muziek, waarin de versieringskunst der clavecinislen op ruime wijze is toegepast. Theo v. d. Pas speelde met parelend en helder toucher, in gratievollen Mozartstijl, be zielde voordracht én zwierige melodielijnen het reeds bovengenoemde A-dur concert van Mozart. Met een „Sinfonia" van Vivaldi werd dit concert besloten. G. De Katholieke Film-Actie welke Vrijdag avond een grooten propaganda-filmavond hield voor Rotterdam-Zuid in het R.K. Ver- eenigingsgebouw, Afrikaanderplein, heeft weer een avond gemaakt met goede resul taten. Alle plaatsen waren bezet met dona teurs en genoodigden. Na het openingswoord werd als bijfilm vertoond „Felix de Kal Hierna gaf de welbekende filmpropagandist Pater Aux. van Schalen O.F.M. een mooie uiteenzetting van "het. doel en streven van de Katholieke Film-Actie. Als hoofdfilm werd daarna gedraaid de geluidsfilm „De eeuwige droom". Bij de sluiting werd nogmaals dank ge bracht aan de donateurs en de nieuwe dona teurs voor hun daadwerkelijken steun aan het „Werk voor de goede film" waarvan Z.H. Paus Pius XI gezegd heeft, dat het is „het grootste apostoii at van dezen tijd". Inzittenden konden worden gered. Gisteren is in de Maashaven een ongeval gebeurd, dat nog bijzonder goed is afge- loooen. De 37-jarige roeier C. H. Klaas, wo nende Sumatraweg stak in de Maashaven met zjin roeiboot te kort over voor de sleepboot .Hussem" langs. Een aanvaring was onver mijdelijk en door den schok werden twee der mede-inzittenden t.w. de 25-jarige A. Vietsch, wonende te Puttershoek en de 20- jarige W. Lupgens uit de Generaal van der Heijdenstraat, over boord geworpen. Met heel veel moeite konden zij worden gered en aan. boord gehaald vgn de sleepboot. Na van droge kleeren te zijn voorzien kon den de beide drenkelingen huiswaarts keeren, daar zij oogenschijnlijk geen letsel hadden bekomen. GEMEENTERAAD VLAARDINGER- AMBACHT. De Burgemeester der gemeente Vlaardin- ger-Ambacht heeft de leden van den Raad dezer opgeroePen tot het houden van een speciale vergadering in verband met de te verwachten geboorte van een Koninklijken Prins of van een Koninklijke Prinses, op den dag na dien waarop des avonds de Kerk diensten worden gehouden, des namiddags te half acht. De agenda vermeldt: feestrede van den voorzitter; voorstel van B. en W. tot het geven van den naam van den 1 rins of van de Prinses aan het Plein m aanleg in de Oranjcwijk. ORANJE VEREENIGING Alhier is opgericht de.Oranjevereniging Jacob van Dijkstraat Het bestuur is sa mengesteld als volgt K. van Halewijn, voorzitter; A. Eijgenraam-, secretaris; J. Schruyer, penningmeester; en de dames WitbergDries en A. Hagoort. DIEVENCLUB NAAR HET BUREAU. Een zevental opgeschoten jongens, die blijkbaar niets beters te doen hadden, sta len van een onbeheerde vrachtauto appelen, peren en sinaasappelen. De politie rekende echter de club in en bracht hen naar hec bureau. Daar werd hen eens flink de les gelezen en moesten zij de berokkende scha de vergoeden. GESLAAGD. De heer G. Voogt slaagde voor het Mer- cuirus-diploma Engelsche handelscorrespon dentie.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1938 | | pagina 2