m ROTTERDAM. Het economisch leven Japan. van VRIJDAG 21 JANUARI 193b KETHEL. waarschuwe™ voorbeeld. êïWmi - - PHILHARMONISCH ORKEST. HET H. MISOFFER. KRUISVAART-JUBILEUM. Filmactie gedurende de Vasten. NED. VEREEN. VOOR WEER- EN STERRENKUNDE. ZILVEREN AMBTSJUBILEUM. KRUISER „JAVA" WEER NAAR ROTTERDAM. DIEFSTALLEN. DAGELIJKSCHE ONGEVALLEN. Bertha Seroen en Marinus Flipse als solisten. BURGERLIJKE STAND. ROTTERDAMSCHE RECHTBANK. HOOGER ONDERWIJS. BEHANGERS IN LOONDIENST- VERBAND. VOORWEDSTRIJD KAMPIOENSCHAP VAN ROTTERDAM. Richtsnoeren voor 't Japansche bedrijfsleven. Belang van het „incident" met China. en zeewier. DOODVONNISSEN IN PALESTINA. DE A.S. BLIJDE GEBEURTENIS, f" Het Raadhuis in feesttooi. Ofschoon de belangstelling naar de Prin selijke baby in Kethel minstens even groot is als in onze omliggende gemeenten, met de versiering is men tot verhouding van onze naburige steden nog zeer „voorzichtig". Het gemeentebestuur heeft den eersten stap in deze richting gedaan en in een smaak volle versiering van slingers, dundoek en lampions prijkt thans ons Raadhuis in af wachting op het blijde nieuws uit Soestdijk. Ook de burgemeesterswoning werd van morgen in een feestelijk kleedje gestoken. Naar we vernamen, zal bij het bekend worden der blijde gebeurtenis het geheele dorp weer op Smaakvolle wijze door de Oranjevereeniging worden versierd. Inzake den te houden lampion-optocht kunnen wij reeds melden, dat er voor dezen optocht groote belangstelling bestaat en dat reeds velen hun avonden hebben opgeofferd aan het vervaardigen van lampions naar eigen ontwerp. Het belooft dan ook een alles zins schitterende optocht te worden. VOOR JANUARI-BABY'S. Door Burgemeester en Wethouders is aan het Dames-comité ter verzorging van baby- uitzetten in verband met de a.s. Blijde Ge beurtenis in het Prinselijk gezin toestem ming verleend tot het houden van een straat- en huiscollecte. DE ONTWIKKELINGSAVOND KATHOLIEKEN. VOOR Met een enkel woord willen wij nog even herinneren aan den ontwikkelingsavond voor katholieken, welke hedenavond na het Lof in de zaal bij de R. K. kerk wordt ge houden. Er zullen tal van interessante films ver toond worden, een gevarieerd programma met „voor elck wat wils". BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Petrus A., zoon van J. C. Snij ders en A. N. W. Peters, Schietbaanstraat 10 Catharina M., dochter van J. C. F. Olsthoom en H. J. L. Hester, Kerkweg 1 Pieter, zoon van J. J. Wolfers en C. Roekei, Schietbaanstraat 14. OVERLEDEN: W. P. Stolker, ongeh., 50 jaar, Schied. weg 95. Alweer de oude truc. De groentehandelaar G. de D. wonende Goudsche Rijweg, stond gistermiddag met zijn groente-auto op den Oudedijk nabij de Nieuwe Plantage. Toen hij op een gegeven moment weg wilde rijden, werd hij erop attent gemaakt, dat zijn achterband lek was. De groentehandelaar stapte uit en zag in derdaad, dat de band was leeggeloopen. Er zat niet anders op, dan een reserveband te plaatsen. Voor de man echter aan het karwei begon, deponeerde hij zijn tasch met 80 in de cabir^, welke hij echter niet afsloot. Nauwelijks was hij echter met de werk zaamheden klaar of de groentehandelaar kwam tot de minder aangename ontdekking, dat zijn tasch met geld was verdwenen. Voor de zooveelste maal was de oude truc weer toegepast. Af#' ;V 'f i. x*: TM Het slot Inchass, op 65 K.M. afstand van Kaïro, waar koning Farouk van Egypte met zijn bruid de ivitte-broodsweken zal doorbrengen. SPAARBANK TE ROTTERDAM. In 1937 stegen de inleggelden met bijna 7 millioen. 1937 1936 Inlage in Dec. 2.214.296 2.036.800 Sedert 1 Jan. 31.229.907 23.752.761 Terugb. Dec. 2.252.866 1.993.880 Sedert 1 Jan. 25.650.954 23.525.483 Saldo aan inl. verschuld. 51.526.378 44.681.289 Meer 177.495 7.477.145 258.986 2.125.471 6.845.088 Hierin is de op 31 December te vergoe den rente niet begrepen. De Kruisvaart in het bisdom Haarlem gaat zijn eerste lustrum vieren. Tot één der eerste parochiale afdeelingan van dit stuk katholieke jeugdbeweging be hoorde die der St. Franciscusparochie aan 't Afrikaanderplein. Zij heeft dan ook intiem haar 5-jarig bestaan reeds herdacht. Een festijn, dat twee verrassingen bracht. De Kruisvaarders hadden stilletjes gespaard en kwamen op den feestdag voor den dag met als cadeau een beeld van Don Bosco, den patroon van het cohort. Anderzijds had het bestuur als verrassing een felicitatie-schrijven van den patriarch van Jerusalem, dat vergezeld ging van een aantal medailles, beschikbaar voor hen, die de Kruisvaart vijf jaar trouw waren geble ven. Onder deze „getrouwen" was ook kapelaan J. J. Eeken. De medailles stellen voor een kruis met in het midden een hand, waarop een 5 staat afgedrukt. Zij zijn te Jerusalem gewijd en op het H. Graf neergelegd. De bezitter van een dergelijke medaille heeft bovendien het recht tot het voeren van den titel „Jonker van het H. Graf". Na overleg met en onder goedkeuring van den hoogeerw. deken kan. J. W. v. Hees- wijk en rector J. Nolet, bisschoppelijk hoofd inspecteur, zijn door het genootschap „Apos tolaat van het H. Misoffer" aan de geeste lijkheid en de katholieke onderwijswereld onzer stad mededeelingen gedaan omtrent een gedurende de vastentijd te voeren filmactie. „Sinds eenigen tijd bestond het plan aldus de mededeelingen om, voor de leden van het „Apostolaat van het H. Misoffer" en verder voor belangstellenden, in „St. Lucia" de „levende" film over het H. Misoffer, „The Sacrifice of the Mass", te vertoonen. Ze werd zeer aanbevolen door het bestuur van de Liturgische Vereeniging (afd. Haar lem). Dit filmstuk is in alle opzichten waardig, óók ten aanzien van het heiligste, dat er ver toond wordt. De film duurt ruim een half uur. De opzet was (voor de pauze) een le zing over het wezen van het H. Misoffer te doen houden, om daarna (na de pauze) de film te vertoonen met enkele verklarende woorden. De besprekingen leidden er echter toe, dat enkele geestelijken verzochten óók in de ge legenheid te worden gesteld deze film voor hun parochianen, congregaties, scholen enz. te doen draaien. Dit hebben we natuurlijk aanstonds toegezegd, zoodat deze film be halve voor onze leden, reeds in verschillen de parochies gedraaid zal worden, resp. voor parochianen, congregaties, Eucharistischen Bond, 3 hoogste klassen van jongens- en meisjesscholen enz. Het kleine plan werd al een uitgebreid plan met den volgenden opzet: De film is in het bezit van het genootschap van 11 Maart tot eind Maart en kan zoonoodig langer in haar bezit blijven. Overdag voor de 3 hoogste klassen der school. Voor 5e schoolkinderen zou dan door een parochiegeestelijke een voor kinderen bevattelijke uitleg van het wezen van het H. Misoffer gegeven kunnen worden, 's Avonds voor de parochianen en (of) parochiëele vereenigingen. De film is een z.g. safety-film, dus onontvlambaar. De lezing kan geschieden door een paro chiegeestelijke. Doch ook een aantal andere eerw. heeren heeft zich beschikbaar gesteld. Deze filmactie is ongetwijfeld zeer ver dienstelijk van opzet en om het beoogde doel:» verdieping van de kennis omtrent het H. Mis offer en een steeds groote waardeering van dezen ontzaglijken katholieken schat, alles zins lofwaardig en de aandacht der desbe treffende instanties overwaard. Gisteren was het 25 jaar geleden, dat de heer D. J. M. Heijns'oroek, adjunct-commies der Directe Belastingen en chef de bureau van de afdeeling Statistiek en Zuivering van Invoerrechten, bij het belastingwezen werk zaam werd gesteld. Het jubileum is thuis in intiemen kring gevierd. In den loop van den dag zijn velen hun gelukwenschen komen aanbieden, terwijl er o.m. bloemen waren namens den Qntvanger en de collega's. H. Ms. kruiser „Java" is hedennacht full speed van zijn tweedaagschen oefentocht op de Noordzee naar de Rotterdamsche haven vertrokken en zal wederom zijn plaats in nemen aan de boeien ter hoogte van de Willemskade. Hiermede kan de ongerustheid der Rotterdammers, dat de geboorte van het Oranje-kind niet door de saluutschoten van onzen kruiser zou kunnen worden aangekon digd, weer verdwijnen. Hedenmorgen aangekomen. H.M.'s kruiser „Java" is hedenmorgen den Nieuwen Waterweg binnengekomen en om ongeveer elf uur in de Rotterdamsche haven gearriveerd. Het schip is weer aan de boeien tegenover de Willemskade gelegd, echter nu met den voorsteven naar de zee gekeerd. Ten nadeele van J. C. H., wonende Goud- scheweg, is in de omgeving van de Hoog straat een portemohnue gestolen met cii'a 7.—. Een portemomiaie met circa 2werd gestolen in een dansgelegenheid in de bin nenstad ten nadeeie van N. S. uit de Gaf felstraat. Uit de Groen van Prinstererstraat weid een fiets ontvreemd ten nadeele van W. B. v. d. P„ wonende Rusthofstraat. Ten nadeele van W. A. van D. wonende te Schiebroek werd een rijwiel gestolen staande in de Nolensstraat. Een rijwiel staande aan den Noordsin gel werd ontvreemd ten nadeele van J. v. E., wonende Vijverhofstraat. Ten nadeele van P. J. van V. wonende Vroeselaan werd een rijwiel gestolen, dat voor diens woning stond. Uit de Nobelstraat werd tenslote nog een fiets ontvreemd ten nadeele van C. F. van E. wonende te Overschie. De 76-jarige J. J. MahnPeters, wonende Tuindersstraat is gisteren op de Kruiskade, toen zij in een tram wilde stappen aangereden door een fietsjongen, die stopte en tegelijk slipte. Met een rechter onderarmfractuur is de dame per auto van den geneeskundigen dienst overgebracht naar het ziekenhuis aan den Coolsingel. Gisteren is de 11-jarige Fr. J. van Ste den, wonende Pieter de Raadtstraat bij het spelen op het Noordplein gevallen. Het vent je kreeg een linker elleboog-fractuur en is opgenomen in het ziekenhuis aan den Cool singel. Een zeswielige vrachtauto met oplig- ger, bestuurd door den 37-jarigen A. H. wo nende Breede Hilledijk mocht de Piet Hein- brug, in verband met haar gewicht niet op rijden. De chauffeur draaide daarom zacht jes achteruit de Aelbrechtskolk op met het gevolg dat de 30-jarige G. van Praag, wonen de Breede Hilledijk klem raakte tusschen oplegger en borstwering van de brug. Met inwendige kneuzingen is hij per auto van den geneeskundigen dienst overgebracht naar het ziekenhuis aan den Coolsingel. Cosmogonische vraagstukken. Voor de afdeeling Rotterdam van de Ned. Ver. voor Weer- en Sterrenkunde sprak dr H. Groot Woensdagavond in de Zeevaart school over Cosmogonische vraagstukken Cosmogonie is de wetenschap die het ont staan van de sterrenstelsels tracht te verkla ren. Hielden dfc oudere onderzoekers zich vooral bezig met het opbouwen van theorieën over het ontstaan van ons zonnestelsel, de nieuwere betrekken den geheelen kosmos in hun beschouwingen. De jonge Kant was de eerste, die een we tenschappelijk gefundeerde theorie opstelde over de wording van ons stelsel. Waarschijn lijk ontleende hij de grondgedachten van zijn hypothese aan Swedenborgh. Kant nam aan, dat alle materie, waaruit de tallooze bollen om ons heen opgebouwd zijn, oorspronkelijk in chaotischen toestand door het heelal ver spreid was. Daarop past hij nu de wetten van Newton toe. Door haar aantrekkingskracht zoekt de materie vorm aan te nemen, in z.g. condensatiepunten zal de stof zich samen- builen. Maar de materie is ook nog onder worpen aan een afstootende kracht. Die maakt, dat uit den loodrechten val een kromme, roteerende beweging ontstaat. Laplace stelde een soortgelijke theorie op. Hij kende de waarnemingen van Herschell op het gebied der nevelvlekken en beweerde nu, dat de zon in primitieven toestand er uitgezien had als zoo'n nevel, d.w.z. als een lichtende kern omgeven door een nevel. Als men nu aanneemt, dat alle sterren zoo ont staan zijn, kan men zich denken, dat er een tijd was, waarin de kern minder licht gaf. Nog verder teruggaand komen we dan tot een zeer ijlen oernevel. De theorie van Kant en Laplace vond heftige bestrijding. Vooral het ontstaan der rotatie bleek mathematisch niet te verdedigen. Buff on stelde een shypo- these op, waarbij de planeten ontstaan zou den zijn tengévoïge vari een botsing van een komeet met de zon. Jeans ontwikkelde een soortgelijke theorie. Een ster zou onze zon dichtbij gepasseerd zijn en zou daar een vloedgolf in de materie verwekt hebben. Deze „getijdegolf" zou er zelfs uitgescheurd zijn. In dit stuk traden splitsingen op. en zoo ontstonden de planeten. De verschillende grootte, de ligging in één vlak, het feit, dat de richting der beweging dezelfde is en niet te vergeten het beruchte groote omloops moment der planeten, dit alles is nu mooi te verklaren. Jeffries liet de ster niet voorbij- loopen, maar botsen met de zon. Jammer, dat bij al de genoemde „katastrophe" theo rieën een onoverkomelijk bezwaar optreedt. Een ster zou na de botsing zooveel in vaart inboeten dat haar baan geen hyperbool, maar een ellips zou worden, m.a.w. ze zou dan met onze zon een dubbelster gaan vormen. Thans zijn we dus zoover, dat we geen enkele houdbare theorie hebben, om het ontstaan van ops planetenstelsel te verkla ren. Merkwaardig is nu, dat de oude theo rieën van Kant en Laplace weer op den voorgrond komen. Voor het verklaren van het ontstaan der sterren blijken ze zeer goed bruikbaar. Denken we ons een zeer ijlen oernevel, waarin de atomen een drie a vier meter van elkaar verwijderd liggen, dan werken in dien nevel weer twee tegenstrijdige krachten, ex pansie en contractie. Is er ergens een onre gelmatigheid in de dichtheid, zoo zal er on herroepelijk na een expansie samenklontering van de materie optreden door contractie. Hoe groot zullen die samenballingen zijn? Merk waardig is, dat de berekeningen leiden tot stelsels van de grootte van spiraalnevels. Ook leert de moderne wetenschap, dat er in deze geweldige gasnevels draaiingen moe ten ontstaan. Zoo krijgt Kant nog gelijk. Na tuurlijk moeten we bij deze rotatie niet den ken aan de regelmatige beweging van een wiel, maar aan onregelmatige kolkingen en wervelingen. Interessant is het te weten, dat Descartes al getracht heeft een planetenstel sel op te bouwen uitgaande van een wer velende, roteerende massa. Jeans heeft een uitgebreide studie gemaakt van roteerende gasmassa's, hij beredeneert, dat daaruit een platte schijf en later een spiraalnevel moet ontstaan. Het centrum daarvan zou een gas- nevel vormen en in de armen zouden ver dichtingen ontstaan: de sterren. Flipse opende het tweede avond-abonne mentsconcert, dat zich in groote belangstel ling mocht verheugen, met een geïnspireer de en al dadelijk imponeerende vertolking van Roussels „Le Festin de l'Araignée" En na dit schoone begin bleef heel de avond op het zelfde artistiek niveau, zoodat het een concert is geworden van uitstekende, gloedvol en in finesses afgewerkt orkestspel. Zoo het Philharmonisch te hooren in uit stekende conditie, vestigt weer» eens de aan dacht op het feit, dat het Rotterdamsche en semble in de weergave van moderne muziek toch maar niet te verbeteren is. Het gaat alles zoo van zelf, zoo ingeleefd, zoo begre pen en met geestdriftige toewijding. Was het orkest in het eerste nummer al direct op volle kracht, de Falla's Orkestsuite „El sombrero de tres Picos" met Spaansch tem perament, vurigheid, grandezza en nog on verzwakt entrain gespeeld, was het slot, dat de aanwezigen in geestdriftig applaus deed loskomen. Tusschen den Franschman Roussel en den Spanjaard de Falla kwam de Neder lander Badings met zijn „Symphonische va riaties". Nog niet lang geleden heeft het concertgebouworkest dit werk hier geïntro duceerd, maar eerst door deze uitvoering onder Flipse's leiding, in zijn interpretatie, en met geemotioneerde, muzikaliteit en doorzichtigheid door het orkest gespeeld hebben we eerst goed de groote en sterke waarde van de muziek begrepen en zijn de strenge bouw en de rijke motiefbewerkin gen ons eerst goed duidelijk geworden, al kunnen we ons nog maar niet met die trieste en wrange stemming en sfeer, waarin bijna heel het werk is gezet, vereenigen. Badings kwam dirigent en orkest op het po dium bedanken. Bertha Seroen, de ongeevenaarde vertolk ster van het moderne en meer speciaal van het moderne Fransche lied, zong de „Shéhé- resade" voor sopraan en orkest van Ravel. Zij toonde zich door haar manier van zin gen, haar mooie stem en boven alles door haar intelligente en voorname voordracht, die gedragen wordt door eigen geemotion- neerdheid en eigen schoonheidsbeleving, op nieuw de kunstenares, die de wisselende stemmingen van deze Ravelmuziek, tot leven bracht, waarbij het orkest zich zoo gevoelig aansloot. Het publiek toonde luid zijn waar deering voor het genotene; ook de soloflui tist had een compliment in ontvangst te ne men. Marinus Flipse, die zich steeds meer doet kennen, als een der vooraanstaanden onder de jongere pianisten, speelde het vrijwel on bekende pianoconcert in c, moll van den, in 1934 overleden Engelschen componist Fre derick Delius. Dit pianoconcert is geen be langrijk of veelbeteekenend werk, 't is nog al grillig van bouw en van een „van de hak od den tak"-fantasie. Naast veel dat op effect is berekend zijn er ook fragmenten van spre kende muzikaliteit, waarin poëzie zich laat gelden. De orkestbegeleiding is erg dik en druk, waarin de pianopartij dikwijls geheel verloren gaat. Het is een pianoconcert waarvan de solist alles zelf moet maken, en dat heeft Marinus Flipse volop gedaan. Door een rijke, overtuigende voordracht en een spel van eerlijke spontaneïteit heeft hij het aannemelijk en voor het overgroote deel ge- nietelijk gemaakt. Met hartelijk applaus en drie bloemstukken werd hij gehuldigd. G. Uitspraken. De rechtbank heeft de volgende vonnissen gewezen: W. F. van K., 32 jaar, slager, die terecht gestaan had terzake van heiing van papier, dat uit een loods onder 's-Gravezande was gestolen, werd vrijgesproken. A. den A., 63 jaar, tuinder te Apeldoorn, die terechtgestaan had ter zake van oplich ting het ging hier om de betaling van een bedrag van 1000 bij het huren van een perceel grond aan den linker Maasoever werd vrijgesproken. P. J. de V., 40 jaar, lompensorteerder en zijn 34-jarige vrouw, beiden uit Delft, die terechtgestaan hadden ter zake van fles- schentrekkerij zij hadden In den tijd, dat zij te Alblasserdam hadden gewoond bij tal van winkeliers allerhande leeftocht gekocht en niet, of althans zeer gedeeltelijk betaald werden vrijgesproken. J. v. d. B., 38 jaar, landbouwer te Zuid Beijerland werd wegens het in dronkenschap besturen van een auto, met gedeeltelijke ver nietiging van het vonnis van den kanton rechter alhier, veroordeeld tot 25 boete subs. 25 dagen hechtenis, benevens 3 maan den hechtenis voorwaardelijk met een proef tijd van 2 jaar en tevens onvoorwaardelijk, ontzegging van de bevoegdheid om motor rijwielen te besturen voor den tijd van twee jaren. Aangiften van 20 Januari 1938. ONDERTROUWD: J. S. Tombroek jm. 37 j. en E. Westphal jd. 29 j., Wilgenstra.it 31b J. O. de Visser jm. 25 j. en M. Kunst jd. 24 j„ Tuindersstraat 71 c. M. de Vos jm. 28 j. en T. M, Braam jd. 27 J., Amsterdam -- D. van Dyk ges. 36 j. en E. E. Tatte ges. 36 j., Volma- rijnstraat 6b A. Dortmon.1 jm. 23 j. en C. Nikken jd. 22 j., Boelstraat 10a A. Bak* jm 35 j. en G. C. H, v. d. Schot jd. 37 j., Vliet-' straat M. v. Brandw(jk wedr. 69 j. en W. P. Swart jd. 56 j„ Schiedam G. M. J. Broekhuy- sen jm. 33 j. en G. W. A. Abeln jd. 31 j., Claes de Vrieslaan 144b G. Duerme'jer jm. 20 j. en S. van Aken jd. 20 j., Zwaanshals 183a W. H. Ensing jm. 25 j. en J. C. K. Schwegman Jd. 22 j„ Schietbaanlaan 6b P. Hutteman jm. 24 j. en N. van Boggelen jd, 23 j., Katendreohtsche Lagedtjk 441a P. J. Keehnen Jm. 32 j. en M. Prosch Jd. 32 J„ Excercitiestraat 2c H. O. Kieneker jm. 20 j. en F. J. Beuzenberg jd. 19 j., Beukendaal 155 B. L. Kila jm. 24 j, en M. van Rijs jd. 22 j., Delft J. v. d. Krogt jm. 22 j. en D. Smits jd. 16 j., Karveelstraat 15 D. de Langen wedr. 35 j. en C. A. Kik ges. 29 j„ Put- schebocht 169a J. A. v. Leeuwerden jm. 22 J. en H. Boonstra jd. 22 J., Zomerhofstraat 23b B. Luyendük jm. 32 j. en L. den Boer jd. 20 •j„ Oud-Beijerland J. de Otter jm. 33 j en M J. den Braber jd. 30 j., Bloemstraat 45b J. A. Overgaauw ges 48 j. en M. J. Boeree wed. 43 j., Goudscherij weg 179a G. K. J. Schot jm. 28 j. en J. A. Kocx jd. 26 j., Schiedamscheweg 256a W. Stiefel jm. 22 j. en H. E. W. v. Karsber- gen jd. 20 j.. 2e Diergaardestraat 24a L. Stof fels jm. 21 j. en S. van Gemst jd. 21 j., Ketting straat 66a G. A. Stroom jm. 29 |j. en B. W. Hensing jd. 23 j., Schiebroek J. J. Korsten jm. 21 j. en J. Mynsbergen jd. 17 j., Weizicht straat 16a W. J. de Bijl jm. 24 j. en W. G. Balck jd. 18 J., Admiraliteitskade 92b J. Unkel jm. 32 j. en A. L. J. Braekx jd. 24 j., Singapore C. Boele jm. 29 j. en E. van Gameren jd. 25 j„ Jan van Avennestraat 42a J. E. v. d. Dool jm. 33 j. en M. J. Vromans jd. 33 j., Diergaarde singel 65 A. Edelenbosch jm. 29 j. en Chr, J. v. d. Wygaert ges. 28 j., Schiedam M. A. Peereboom jm. 24 j, en C. den Boer jd. 20 j Abraham Kuyperlaan 57a W. L. Rleborn Jm. 20 j. en J. Torcque jd. 18 j., Achterdonk 35 H. J. Ruiter'jm. 24 j. en J. F. Hakala jd. 28 j., Schiedamscheweg 34a I. van Rijswijk jm. 22 j. en A. F. Musch jd. 21 j., Hilledyk 41b L. v. d. Schee jm. 26 j. en J. W. Lucas jd. 25 j., Osseweistraat 44b Chr. Schilder Spel jm. 29 j. en J. Burggraaff Jd. 23 j.. Hillegersberg J. Schroevers jm. 27 j. en A. Blok jd. 25 j„ Rle- derlaan 47c G. Vellekoop jm. 30 j. en S. Haag- berg jd. 28 j„ Kralingscheweg 437 Th. Ver dam jm. 22 j. en W. E. Verhoeff Jd. 22 j., Van Duylstraat 70b A. Verhoef jm. 28 j. en J. S. Sprengelmeijer jd. 16 j., Nieuwerkerk a/d IJssel A. M. Vos jm. 24 j. en M. M. Soeters jd. 20 j., Jan Kobellstraat 46b P. v. d. Wal ges. 34 j. en L v. Dam jd, 28 j.. Oosteinde 65b G- J- Wess'eis jm. 28 j. en' P. v. Langen jd. 26 j., Katendrechtsche Lage dijk 149c P. de Winter wedr. 35 j. en W. A. v. d. Vlies jd. 30 j., Recht huislaan 29c J. P. Ziekenheiner jm. 29 j. en E de Waard jd. 26 j., Rijsdijk 400 C. Chr. H. v. d. Linden jm. 25 j. en A. M. v. Everdink jd. 17 j., Zwaanshals 267a. GEHUWD: W. Leentvaar jm 27 j. en A. van Holst jd. 24 j. W. H. van Lesveld jm. 31 j. en C. Stevens jd. 31 j. A. A. van der Dussen jm. 31 J. en A. Meyer jd. 30 j. BEVALLEN: M. v. d. Poel geb. de Ridder z. M. Pronk geb. Haage d. C. H. Blok land geb. Leune d. A. M. v. Ravesteijn geb. v. d. Sluijs z. W. H. Borsje geb. CarstenS z. T. v. Os geb. Ras z. M. Schaleven geb. Vingerhoed z. M. Crolle geb. Ruijtenberg d. J. Harlaar geb. Boogaard z. N. C. do Graaf geb. Ket d. G. v. d. Ley geb. Veld d. A. E. Groen geb. Brouwer d. C. Kenter geb. Oosterwyk d. L. du Pree geb. de Graaf d. M. A. 't Hart geb. v. Rysewyk d. A. M. Bijl geb. Hensing z, C. A. Huykman geb. v. Laerhoven z. J. T. de Raad geb. de Keizer z. J. M. Otten geb. Welter d. J. Rieteveld geb. v. d. Berg d. A. M. Ehrbecker geb. Plantema z. P. Vos geb. Duhen z. OVERLEDENP. Vroombout m. v. F- Hagen- dyk 67 j. W. V. Creveld ongeh. vr. 45 j. G. M. Stevens vr. van A. P. Kroon 44 j. G. Bak wede. v. W. Batenburg 83 j. J. M. Oosterwyk vr. van C. J. v. Wezema 71 j. C. Langenberg vr. v. A. Nooijens 77 j. A. Kooren m. v. A. M. v. d. Wyngaart 67 j. A. Versluis wedr. van D. v. Santen 75 j. A. Zoon wede. van A. de Ruiter 74 j. N. M. J. v. Wilgen wedr. van M. Mulder 73 j. C. Looten wedr. van J. Horree 84 j. G. Gouds waard ongeh .m. 29 j. H. A. Egge wedr. van M. J. Nouwen 70 j. C./ Suurland m. van C. Donkersloot 82 j. Zitting van 20 Januari. ROTTERDAM, 20 Januari. Geslaagd voor het candidaats-examen economische wetenschappen de heeren F. W. P. M. van Panhuys, A. P. Iburg en J. G. van der Ploeg, ROTTERDAM, 20 Januari. Geslaagd voor het candidaatsexamen in de economische wetenschap pen de heer J. Visser, In de gisteren gehouden vergadering van behangers, leden der drie samenwerkende organisaties in het behangersbedrijf, is be sloten, de voorstellen van de werkgevers zooals deze bij de laatste bespreking alhier werden gedaan, met algemeene stemmen te aanvaarden. Het zal dus voortaan zoo zijn, dat bij we der tewerkstelling de behangers in loon- dienstverband, onder het genot van de Ziekte- en Ongevallenwet tevens met ver krijging van rentezegels hun werk zullen gaan doen. De tweede ronde van bovengenoemden wed strijd bracht de volgende resultaten Groep IV: J. Kroos—J. Elze 2—0, A. Berk hofA. Hagemans 11. Groep V: D. WiersmaJ. Animo 11; C. J. de ZeeuwA. J. J. van Vliet 02 Groep VI: D. v. d. Veer—B. v. d. Graaf 1—1; J. de KorteJ. Coster 02. De afgebroken partij G. Dammer—P. H. Id- zerda eindigde in remise, evenals de partij J. Bulier—J. v. d. Reijden. Overtreding Geldschieterswet. De 36-jarige G. B. gewezen matroos bij de gemeentelijke veren die korten tijd geleden terecht gestaan heeft terzake van de malver saties met de veerkaartjes, waarvoor de recht bank hem tot 6 maanden gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest heeft veroordeeld, heeft thans zich te verantwoorden gehad we gens overtreding van de Geldschieterswet. Bij het onderzoek in de zaak van de veer kaartjes was namelijk gebleken, dat verdach te een geldschietersbedrijfje hield waarvoor hij natuurlijk geen vergunning had. Zijn cliëntele was uit verdachte's kennissenkring opgebouwd, maar zooals het O.M. meedeelde thans zijn er reeds 140 personen die vrij re gelmatig van verdachte geld leenden in be dragen die varieeren van 30 tot 160. De rente die verdachte berekende was 10 pet ongeacht den tijdsduur, maar daarbij ging hi in tegenstelling met andere dargelijke bedrij ven zoo te werk, dat hij niet de verschuldigde rente van de hoofdsom aftrok. Wanneer iemand bij hem 100 wilde leenen, dan kreeg hij ook werkelijk dat bedrag in handen, maar de schuldbekentenis die geteekend moest worden bedroeg dan 110 Verdachte, die een volledige bekentenis af legde, verzuimde niet op deze gunstige voor waarde den nadruk te leggen, maar de presi dent mr. A. J. Marx wees er verdachte op, dat hij toch een rendement maakte van ongeveer 20 pet. naar is uitgerekend. Over het bedrag dat verdachte in zijn bedrijfje heeft uitstaan bestond eenig verschil van meening. Ver dachte schatte het op 2000, maar de recher cheur die een onderzoek ingesteld had kwam op een totaal van 9000. Nadat een aantal klanten als getuige ge hoord is, die allen verklaren van verdachte geld te hebben geleend tegen de voorwaar den zooals ze vermeld zijn, heeft het O.M. re quisitoir genomen, er op wijzende, dat deze verdachte zijn bedrijfje reeds lang uitoefende voor de inwerking treding van de Geldschie terswet. Toen dit geschiedde had verdachte eens moeten gaan praten met den oud-po- litie-inspecteur Melles, om een weg te vinden om zonder al te veel schade het bedrijfje te iiquideeren, maar verdachte heeft dat niet gedaan. Hij is voortgegaan met het uitleenen van geld en tegen percentages, die varieerden van 10 tot 21. In een tijd waarin men ternauwer nood 3 pet. van zijn geld maakt riekt een dergelijk percentage bedenkelijk naar woe ker. Het O.M. wil, aangezien het met het lot van deze verdachte begaan is, slechts een lichte straf requireeren. De verdediger mr. P. M. J. Nolet acht, ge zien de clientèle en de openstaande saldi, de door verdachte bedongen rente zeker geen woeker. Normale bedrijven met een normale clientèle mogen tot 19 pet. berekenen. Voorts moet in aanmerking genomen worden, dat verdachte door de inwerkingtreding van de Geldschieterswet, in een dwangpositie is ge raakt, dat hij een coulant geldschieter was en niet het type waartegen de Geldschieterswet in het leven is geroepen. Pleiter meent, dat in dit geval volstaan zou kunnen worden met een geldboete. Uitspraak 3 Februari. De Japansche minister van handel en industrie, Sjindzji Josjino, heeft in de De- cember-aflevering van „Contemporary Ja pan" een artikel geschreven met als titel: „Ons geordend economisch leven", waarin de minister op duidelijke wijze de richtsnoeren voor het Japansche bedrijfsleven in de naaste toekomst uiteenzet. Josjino zegt hierin o. a., dat moderne oorlogen oorlogen zijn om de economische verzorging en dat het met oud-Japan hierin zeer slecht gesteld is. Gezien van het standpunt van het Ja- pansclï-Koreaansch-Mandsjoerijsche blok is de toestand niet zoo volkomen duister, voor namelijk indien men rekening houdt met de mogelijkheden, welke door wetenschappelijke en technische vervolmaking ontwikkeld kunnen worden. Steeds echter blijft Japan een land, dat voor belangrijke militaire behoeften op invoer uit het buitenland is aangewezen. Dit, is dit jaar weer duidelijk gebleken, door het invoeroverschot, dat over de eerste elf maan den van 1937 647 millioen yen bedroeg. Indien men in het oog houdt, dat het invoer-overschot in dezelfde periode van 193G slechts 136 millioen yen bedroeg, ziet men welk een zware druk op het land rust, een druk, ontstaan door de zorg voor de bewa pening en de oorlogsverwikkelingen. Daarbij komt, dat de onzichtbare handel in dat jaar ook ongunstiger resultaten heeft opgeleverd, omdat de inkomsten uit de scheepvaart, tengevolge van de inbeslagne ming van schepen voor militaire doeleinden, sterk zijn gedaald. Daar de Japansche goudpr°ductie en -reserves wel voldoende, doch niet zoo groot zijn als de behoefte, heeft men het systeem van controle op den buitenlandschen handel gekozen om het economische leven en de valuta in evenwicht te houden. Met deze maatregelen is een nieuw tijdperk in de economische geschiedenis van Japan ingeluid, dat zoowel wat betreft de rijks politiek als de economische ontwikkeling bijzondere kenmerken zal vertoonen. Josjino wijst het echter van de hand in wetenschappelijken vorm te zeggen welk systeem voor de controle op het economische leven het beste is. Hij verklaart slechts, dat Japan in het stadium gekomen is van een gecontroleerd economisch leven. Reeds vroeger heeft de regeering eenige contrölewetten ontworpen, zoo o. a. de wet op de cqntróle der groote industrieën. Het betreft hier slechts het weren van de'nadee- lige gevolgen in de industrieele organisatie in het belang van bepaalde groepen, meeren- deels van kleine ondernemers. De tegenwoordige contróle heeft slechts één doel, n,l. het nationale belang. Bespiege lingen over individueele belangen komen niet ter sprake. Van een overnemen van de in sovjet- Rusland bestaande ordening op het bedrijfs leven is natuurlijk geen sprake. Veeleer zal geprobeerd worden de voordeelen, welke de liberale economie door het bevorderen van het persoonlijk initiatief heeft geboden, met de noodzaak van een gecontroleerd econo misch leven in overeenstemming te brengen. Als middel hiertoe ziet men het inschake len van de industrieelen zelf als contróle- organen. In de textielindustrie is men in dit verband ifeeds met de samenwerking tusschen regee ring en industrie begonnen. Voor de industrie beteekent de economi sche controle een offer, tenminste wat betreft het gevoel van vrijheid voor de industrieelen. De minister zegt hierover echter, dat de regeering van meening is, dat zij het incident met China gebruiken moet om een nieuwen beslissenden stap voorwaarts te doen voor de Japansche industrie en het economische leven en dat zij pogingen in het werk steit enkele voordeelen voor de toekomstige ontwikkeling van de industrie en het econo mische leven te verkrijgen, geheel onafhan controle op den handel in verband met het Chineesche conflict. Door de reeds vroeger gevoerde oorlogen zijn steeds nieuwe eischen ontstaan, welke geleid hebben tot een industrieelen vooruit gang. En hoewel ook na een oorlog een zekere reorganisatiedepressie viel te over winnen, met vele offers voor de individueele handeldrijvenden, zoo ontstond toch steeds als uiteindelijk resultaat een verrijking van de volkshuishouding. Ook het incident met China heeft zulk een belangrijk bijkomstig doel. Wat de „ersatzproducten" betreft, denkt Josjino voornamelijk aan de kunstwol. Al kunnen met behulp van dit product bespa ringen worden verkregen door in plaats van katoen en wol, het goedkoopere hout in te voeren, het doel hiervan strekt zich evenwel verder uit. Men zou n.l. gaarne spoedig de grondstof hiervoor in het eigen land ver vaardigen, waarvoor in aanmerking komen loofhout, stroo, stengels van de sojaboonen. De vervanging van katoen raakt het voor naamste Japansche handelsvraagstuk, n.l. <ie handelsbetrekkingen met de Vereenigiie Staten. Josjino erkent, dat het beginsel van weder- keerigheid in de handelspolitiek bestaat, en dat men slechts naar die landen kan uitvoe ren, waarvan men koopt. Wat betreft Amerika beteekent dit, dat Japan bereid is ruwe katoen te koopen, indien de Vereenigde Staten katoenen goe deren koopen. Uit deze handelspolitieke overwegingen, waardoor Japan in de naaste toekomst ee?i reeks onderhandelingen te voeren krijgt, blijft als kern de neiging over, dat Japun voor zijn binnenlandsche verzorging meer dan tot dusver op zijn eigen fabrikaten wenscht te steunen. Josjino laakt de neiging van de Japannee- zen °m aan buitenlandsche goederen de voorkeur te geven, ook indien dezelfde producten in het eigen land worden gemaakt. Hij hoopt, dat door de nieuwe bepalingen die onnoodige invoer zal ophouden en dat de binnenlandsche Industrie zich bij het einde Van het incident met China zoodanig zal hebben ontwikkeld, dat deze invoer niet meer noodig is. Het systeem van invoerverboden en -be perkingen is reeds in verband met dit doel ingesteld. In den tegenwoordigen crisis- en over gangstijd zal het Japansche volk hierdoor een aantal ongemakken en schaarschte moe ten dragen, doch men kan nu reeds zien, dat het volk de moeilijkheden met gemak zal dragen en met geduld en trots alles zal doen wat de regeering voor de glorie van het vaderland noodig acht. JERUZALEM, 20 Januari. (HAVAS). Gis teren zijn er drie personen ter dood veroor deeld: twee wegens het dragen van wapens en opstand in Nabloes en Jeruzalem en een derde te Haifa wegens een misdadigen aanslag. Verscheidene aanslagen zijn weer ge pleegd op Joodsche kolonies in de streek van Jeruzalem. Er zijn daarbij echter geen slachtoffers gevallen. kelijk van de door de noodzaak gedwongen in Palestina, JERUSALEM, 20 Januari. (HAVAS.) Het onderdrukken van de terrenr wordt met kracht voortgezet. De krijgsraad te Jerusa lem heeft wederom een doodvonnis uitge sproken tegen een Arabier, die schuldig was aan het in het bezit hebben van wapenen. De politie heeft verder Rassen El Khaldi gearresteerd, een Arabier, die belast was met de inspectie van de coöperaties. Men weet nog niet, waarvan hij wordt beschul- digd. De Arabieren blijven hun politiek van verzet tegen de verdeeling van Palestina voortzetten. Het hooge Arabische comité heeft heden een proclamatie gepubliceerd, waarin wordt medegedeeld, dat het na de verklaring van Ormsby Gore absoluut vij andig blijft staan tegenover de verdeeling van Palestina. Het comité heeft den wensch te kennen gegeven, welke is uitgesproken op de Pan- Arabische conferentie te Bloedane, dat het recht van de Arabieren op de volledige on afhankelijkheid van hun land wordt geëer biedigd. De Arabieren zijn evenwel bereid tot „re delijke" onderhandelingen over het vraag stuk van het eerbiedigen van de Britsche belangen, de bescherming van de Heilige plaatsen en het wettige recht van de Jood sche bevolking en de andere minderheden

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1938 | | pagina 2