de Nationale feestdrank Fa. A. J. v. d. VEN - GROOT ORANJE-BAL Oranje-Bloesem Jansen WöuterlödS DE BLIJDE MARE VOOR EFN GOEDE STADSNIEUWS. Hoogstraat 51. Singel 103. Telefoon 68546. Telefoon 67641. Beijérlandschestraat 1. Mariastraat 54. ROTTERDAM. jassendieven Weerverwachting. j MAANDAG 31 JANUARI 1938 WEERKLONK OVER SCHIEDAM AFSCHEID N. W. VAN GELDER. ST. CHRISTOFFEL. HOOGWATER SCHEEPVAART GESLIPT K -.v^. - -V, <§fg i V 'V: UIT SCHIEDAM'S VERLEDEN. AANRIJDINGEN SCHOORSTEENBRAND BALDADIGHEID werkverschaffing STAPHORST ALGEMEENE PROPAGANDA CLUB GEVONDEN VOORWERPEN v. d. AREND HOOGSTRAAT 91 BURGERLIJKE STAND Ongekende geraffineerdheid in hun optreden. Hallo, Dolf jij hier 1 Matige tot krachtigen Zuid- H Westelijke tot Westelijken wind, §j E aanvankelijk zwaar bewolkt tot betrokken met regen, later tij- 1 delijk opklarend, zachter. Geseind van De Bilt 30 Jan. r §j te 19.40 uur aan alle posten: r| H „Stormsein neerhalen, blijft op - H uw hoede". |j jH Voor de wielrijders. DINSDAG. 1 Zon op 7.43. Zon onder 16.45. I Maan op 7.37 Maan onder 18.14 g 1 Wielrijders lichten op van 17.15 I tot 7.12. R. K. DANSINSTITUUT LOUIS v. DIJK DE SPECIALE FEESTDRANK per luxe flacon 1.50 oog. En zoowaar een dezer dagen stapte de man, een 70-jarige grijsaard, op wien de ver denking rustte, het restaurant binnen in zijn enkele. colbertje, terwijl het buiten alles behalve mild weer was. DE „JAVA" EEN DAG TE LAAT VERTROKKEN. Tengevolge van den Noord-Wester storm. Toen wij ons hedenochtend weer na een langen Zondag wachten op de blijde gebeur tenis in ons Vorstelijk Huis, aan den dage- lijkschen arbeid hadden gezet, bereikte ons het bericht dat Nederland en het Huis van Oranje een Prinses hadden gekregen. Met trots hebben wij geconstateerd, dat de Nieuwe Schiedamsche Courant de eerste krant van Schiedam was, die door haar bulletins in de stad een feeststemming ver oorzaakte zooals zelden werd aanschouwd. Dat was een primeur van den allerhoogsten graad. De mannen van de Nieuwe Schiedammer werden bestormd. Het publiek wilde hen de bulletins uit handen trekken. Op de Koe- marktbrug ontstond zelfs een verkeers opstopping door onzen bulletin-uitdeeler welke dank zij de medewerking van de politie spoedig was opgelost. De klokken luiden. Een onzer mannen rende de Hoogstraat op en in zijn enthousiasme trok hij o.a. zoo hard aan de bel van de Pastorie aan de Hoogstraat, dat de dienstboden verschrikt het keukenraam openden en eenige onzer bulletins haar tegelijk duidelijk maakten, dat een Prinses geboren was. De koster rende naar zijn klokkentouw en wilde maar gaan luiden, doch waar de eerw. heer Pas toor een afspraak met het Stadhuis had, moest even gewacht worden op het Stad huisklokje, dat niet lang op zich liet wach ten. Dra zwol het geluid aan tot een mach tig koor van klokken en fluitende booten. Enthousiasme. Op al dit geluid renden de scholen leeg. De leerlingen waren in eens met oranje ge tooid. Vlaggen werden overal geheschen. Verlichtingen gingen aan, al was het pas tien uur in den ochtend! De Lange Haven werd zelfs geheel ver licht, doordat de jeugd in haar vreugd uit zich zelf de knop van het licht had weten te vinden. Deze verlichting zal om 6 uur hedenavond worden ontstoken met 'n plech tige toespraak door den voorzitter van het Lange Havencomité, den heer Joh. Nauman in de Vischmarkt Café-taria bij de Appel- marktbrug. Om 7 uur ontsteken de wethou ders de vreugde-vuren en zuilen in de di verse stadswijken. De dankdiensten in de kerken worden hedenavond om 8 uur gehouden. Het Lof in de R. K. Kerken is dus niet om 7, doch om 8 uur hedenavond! Scholieren liepen met vlaggen en Oranje getoond door de stad te hossen en menig rondje werd beschreven rond de Schiedamsche Koemarkt leeuw, ter wijl de radio-muziek uit dit feestmonument vroolijk weerklonk. De feestcomité-leden spoedden zich bijeen om de noodige maat regelen voor de feestviering vast te stellen. Door den Burgemeester werden namens de burgerij en het gemeenebestuur tele grammen aan Koningin en het Prinselijk Paar verzonden. De padvinders van de N. P. V. zonden evenals de Oranjevereeniging telegrammen. De officiëele feestavonden. De sportavond van de S. B. L. O. zal ge houden worden in het Passage .theater op 4 Februari a.s. De gala-avond van de Schiedamsche Oranjevereeniging zal gehouden worden op "Woensdag 9 Februari a.s. eveneens in het Pasage-theater. Luiermanden-comité. Het Comité voor de Luiermanden bericht ons, dat de Oranje-uitzetjes van alle baby's, die op 31 Januari, denzelfden dag als ons Prinsesje, geboren zijn, kunnen afgehaald worden op Woensdag 2 Febr. a.s. aan de Huishoudschool, Prins Mauritsstraat alhier. W inkelsluiting. De Permanente Commissie uit de Geor ganiseerde Middenstand verzoekt beleefd aan H.H. Winkeliers met de nationale feestdag dus morgen de winkels om 2 uur te willen sluiten. De Luchtbeschermingsavond uitgesteld. De luchtbeschermingsavond die heden avond in den R. K. Volksbond gehouden zou worden is in verband met de blijde ge beurtenis in het prinselijk gezin is uitge steld tot 9 Februari a.s. Gemengde Zangvereeniging Lorenzo Perosie van de K.K.G. Hedenavond is de voor de gemengde zang vereeniging geen repetitie, wegens de blijde gebeurtenis. De Graal. De cirkelavonden gaan hedenavond niet door. Inplaats daarvan repetitie voor de a.s. Oranje-avond van de Graalleden onder elkaar. De groepen die deze avonden moeten ver zorgen worden hedenavond na het danklof op het clubhuis verwacht. Collecte, Comité Januari- Oranjefeesten. Als onderdeel van de door dit comité ge houden huiscollecte zal een aantal dames de zer dagen collecteeren met beschuit hiet muisjes. Zij zullen daartoe bezoeken brengen aan kantoren en andere plaatsen, waar velen plegen samen te zijn. H.H. Werkgevers worden verzocht de col- lectrices toegang tot de lokaliteiten te willen verleenen. Goedkoope margarine In verband met den nationalen feestdag zal Dinsdagmiddag geen verkoop van onver mengde margarine plaats hebben. In plaats daarvan geschiedt de distributie op Woensdagmorgen van 9 tot 11 uur. Passage theater. Morgen, op den nationalen feestdag zullen er in het Passage theater twee extra voor stellingen worden gegeven om 12 uur en om 3 uur met vertooning van het geheele avondprogramma. De herauten- Om 12 uur precies verschenen een negental herauten te paard in historische costuums voor het Stadhuis, alwaar zij zich in een halve cirkel opstelden vóór het bordes, waar op de gemeente-secretaris Mr. V. Sickenga met familieleden zich opgesteld had de burgemeester is nog steeds ongesteld. Na eenige schitterende bazuinstooten, trad een der herauten uit en las de oorkonde af, waarin melding gemaakt werd van het heuge lijk gebeuren. Het eindigende met drie hoe ra's, waarmee het publiek instemde. Daarna reden ze de stad in via de Lange Kerkstraat. Terwijl donderden langzaam de donderbussen op het Marconiplein. Het ging zeer plechtig vooral omdat de lont vochtig was geworden en men nu voorzichtig om ongelukken te voorkomen stuk voor stuk tot ontsteken moest overgaan. Koninklijke onderscheiding verleend. Zooals bekend, heeft de heer N. W. van Gelder, op zijn verzoek, tegen 1 Februari, eervol ontslag verkregen wegens het berei ken van den pensioengerechtigden leeftijd, uit zijn functie van directeur van de Rijks H. B. S. te Schiedam. Zaterdagmiddag heeft in Musis Sacrum de heer Van Gelder afscheid genomen van leeraren, leerlingen, oud-leeraren en -leer lingen en verdere collega's en autoriteiten uit onderwijskringen. De belangstelling hier voor was bijzonder groot, de zaal was tot in de uiterste hoeken gevuld. Naast de wet houders de heeren ir. C. Houtman, T. Sla venburg, mr. M. M. van Velzen en J. Din- kelaar. en de gemeente-secretaris mr. V. Sickenga, merkten wij o.m. op: dr. W. v. d. Ent, inspecteur M. O., dr. E. H. Renkema, inspecteur gymnasia, dr. A. Mannink, rector gymnasium, dr. Massing, directeur H. B. S. Alkmaar, ir. C. Lindemeyer, directeur H. B. S. Meppel, verder vele oud-leeraren en oud leerlingen. Als eerste spreker werd het woord gevoerd door den voorzitter van het huldigings-co- mité, den heer C. Deelder, die een schrijven voorlas van den burgeméester van Schie dam, mr. dr. F. L. J. van Haaren, die we gens ziekte niet aanwezig kon zijn. Hierna werd het woord gevoerd door den heer dr. W. v. d. Ent, inspecteur M. O., die mededeelde, dat het H. M. de Koningin had behaagd den heer Van Gelder te benoemen tot officier in de orde van Oranje-Nassau. Spr. wenschte den heer Van Gelder hier mede van harte geluk. Vervolgens heeft de heer ir. C. Houtman, als loco-burgemeester en tevens namens de commissie van toezicht, den heer v. Gelder geluk gewenscht met de toegekende onder scheiding. Vervolgens heeft spreker de loop baan van den heer Van Gelder geschetst en hem dank gezegd voor het vele, dat hij als H. B. S.-directeur had gedaan. Spr. over handigde daarna een bloemenmand. Namens de leerlingen werd het woord ge voerd door den heer C. Vervoort, die zijn woorden vergezeld deed gaan van een al bum met de handteekeningen van leeraren, leerlingen, vele oud-leeraren en -leerlingen en verder voorzien van vele foto's. Voor de H. B. S.-vereenlglng „Onder Ons" werd het woord gevoerd door den heer N. Eysbergen, die aan het slot van zijn toe spraak met mej. A. Maat een mand bloemen overhandigde. Namens de oud-leerlingen sprak de heer I. Krebber woorden van hulde en dank. De heer C. Deelder heeft dan namens de leeraren het woord gevoerd. Na woorden van spijt over het afscheid van den neer Van Gelder, sprak spr. zijn groote erken telijkheid uit voor de prettige samenwer king, welke altijd had bestaan. Namens het huldigings-eomité zegde spr. den heer Van Gelder een reis naar keuze toe. De heer Van Gelder heeft hierna dank gebracht aan H. M. de Koningin voor de verleende onderscheiding. Spr. voegde daar aan toe een woord van dank aan den Mi nister van Onderwijs, die spr. voor deze on derscheiding heeft voorgedragen. Vervol gens heeft spr. ieder der sprekers apart dank gebracht voor hun woorden, tot slot afscheid genomen van zijn leerlingen en tot hen hartelijke woorden gesproken voor hun toekomst. Hierna was er gelegenheid persoonlijk af scheid te nemen van den heer Van Gelder, waarvan een druk gebruik werd gemaakt. De jaarvergadering. De 2e voorzitter opende de vergadering en wenschte allen een Zalig Nieuwjaar. De ingekomen stukken gaven geen stof tot bij zondere besprekingen. De mededeelingen waren ditmaal van somberen aard, de gees telijk adviseur, pater Smulders O.P., is n.l. ziek en in de Dr. Noletstichting ter verple ging opgenomen. Voor zijn genezing werd een gebed gestort. Bij afwezigheid dan van pater Smulders, installeerde de voorzitter met eenige toepasselijke woorden de heeren Perridon en Slingerland. De penningmeester gaf een goed gestemd jaarverslag, evenals de secretaris. De heer P. A. v. d. Berg werd met algemeene stemmen tot voorzitter ge kozen. Secretaris en commissaris bleven in hun functies gehandhaafd. Na den rondvraag sloot de voorzitter deze geanimeerde vergadering. Zaterdagmiddag te drie uur stond het water op het Hoofd tegen de huizen. De vloedplanken waren aangezet, en was de stand 2,80 M. N.A.P. Men voer met een roeibootje over de Hoofdstraat langs de huizen. Zondag was het water ook tegen de hui zen, door de sterken Noord Westenstorm. In de jachthaven van de Watersportvereniging Schiedam zijn door de harden Noord-Westen wind een tweetal meerpalen gebroken, waar door lichte schade aan enkele jachten werd veroorzaakt. SCHIEDAM, 29 Jan. Aangekomen: Noorsch m.s. Heranger, ledig van Rotterdam; Ned. m.s. Artenies, ledig van Rotterdam; Duitsch s.s. Traunstein, ledig van Rotterdam, alle om te dokken in de Wiltonhaven. SCHIEDAM, 29 Jan. Vertrokken: Ned. s.s. Maas, ledig naar Rotterdam; Ned. m.s. Ar temis, ledig naar St. Kitts voor order; Eng. s.s. Queen Eleanor, ledig naar Rotterdam. I -:X-4 Av. - a- -■ -SC* Drinkt Oranje boven Hkr. j -A- 283S 150 Vóór 50 Jaar. Wij lezen in de Nieuwe Schiedamsche Courant van 5 Februari 1888: In dat gedeelte onzer stad, 't welk algemeen onder de naam van „Gorze" bekend is, heerschte dezen morgen groote opschudding Een ontaarde moeder zou de kinderen uit het eerste huwelijk haars mans voortdurend mis handeld hebben, waardoor zij ernstige schade aan hun gezondheid leden. Hedenmorgen ver toonde zich een der kinderen, een tienjarig meisje, terwijl de moeder afwezig was, voor het dakvenster der woning; nadat zij door voorbijgangers was gezien, klom zij in de goot en werd door het zolderraam bij de buren ingenomen. Het kind, dat, naar men zegt, de blijken van verkeerde behandeling vertoont, wordt voorloopig bij de buren verpleegd, ter wijl de ouders zich over hun beweerd wangedrag zullen te veratnwoorden heb ben. Vóór 25 Jaar. Wij lezen in de Nieuwe Schiedamsche sche Courant van 29 Januari 1913: Gister werd op de vuilnisbelt van de ge meente-reiniging door den aschtaalwerker M. Willebrand, terwijl hij bezig was het vuil te verwerken, een gouden horloge met ket ting gevonden. Willebrand gaf van deze vondst den hoofd opzichter kennis. Deze, wetende dat een ingezetene een horloge met ketting met ket ting vermiste, gaf hiervan kennis aan de zen persoon, die het horloge met ketting als het zijne herkende. Op onverklaarbare wijze schijnt het horlo ge met het huisvuil in de vuilnisbak gewor pen te zijn en zoodoende op de reiniging te recht gekomen, waar een gelukki togval wilde dat het nog tusschen het vuil ontdekt werd. De eerlijke vinder kreeg een ruime belooning. Zaterdag heeft op de Westvest nabij de Branderssteeg, een aanrijding plaats gehad tusschen een zeswieligen vrachtauto, be stuurd door H. Z. uit Emmen en een luxe auto, bestuurd door C. B. uit Schiedam. De luxe auto kwam uit de richting L. Nieuw- straat; bij htep asseeren van den uit tegen gestelde richting komenden vrachtauto kwam een zijlantaarn van laatst genoemd motor rijtuig in aanraking met de luxe auto, welke licht werd beschadigd. Persoonlijke ongevallen deden zich niet voor. Hedenmorgen reed een bestuurder van 'n vrachtauto uit Vlaardingen over de Strijen- schestraat alhier, in de richting naar de Nieuwe Maasstraat alhier. Op den hoek van de Nieuwe Maasstraat werd zijn auto aan gereden door een R. E. T.-bus, bestuurd door J. v. M. Beide auto's werden beschadigd. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. De oorzaak van deze aanrijding was, dat de R.E .T.-bus door de gladheid van den weg ter plaatse slipte. Zaterdagavond ontstond eene schoorsteen brand in een perceel aan de van Beveren straat. Het vuur is door de brandweer met den ramonneur uit de schoorsteen verwij derd. Toen Zondagmiddag de motorrijder C. S. uit Rotterdam vanaf den Rotterdamschedijk, via de Koemarkt, de Gerrit Verboonstraat wilde inrijden is hij in de bocht tegenover café de Amstelbron, tengevolge van de glad heid geslipt en gevallen. Stuur en koplamp van het motorrijwiel werden beschadigd. S. bekwam geen letsel. Door een bewoonster van de Nieuwe Ha ven werd bij de politie aangifte gedaan, dat door baldadige jongens een ruit van haar bovenwoning is stuk gegooid. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie). ONBEGAANBARE WEGEN. Schiedam 31 Januari 1938. Mijnheer de Redacteur. Zaterdagmiddag is een jongmensch die per fiets op het Groenedijkje reed, met fiets van bovenaf het dijkje afgegleden en kopje onder in de boezem geraakt. In de nabij heid was iemand aan het vischjes vangen en heeft den jongen den hengel toegesto ken en hem daarmede gered. Daarna werd de fiets uit de modderpoel gevischt. Het ongeval is oorzaak van den zeer slech ten toestand van den weg, door de vele re gens en gladheid van de kleigrond, die vol plassen en pitten is. Het is daar dringend noodig dat er kool- asch of grind wordt gestrooid tegen de gladheid van dien kleiweg, het gelijkt nu op een waterpoel. Ook beneden het dijkje nabij het Nieuwsticht kan men niet behoor lijk naar beneden loopen of fietsen. Het is te hopen, dat het gemeentebestuur spoedig verbeteringen wil laten aanbrengen, voordat men zou moeten zeggen, hier dempt men de put als het kalf verdronken is. Met beleefden dank voor de plaatsing, hoogachtend. M. Schorsing opgeheven. De vorige week geschorste te werk ge stelden bij bovengenoemde werkverschaf fing zijn heden naar Staphorst teruggekeerd. De schorsing was het gevolg, dat de man nen bij slecht weer niet eerst uit hun barak ken naar het werk waren gegaan, om daar van den opzichter te vernemen of dien dag al of niet gewerkt zou worden. De zaak is dus op eenvoudige wijze oplosbaar gebleken DE RADIO-CENTRALE. Programma 5 voor Dinsdag 1 Febr. Luxemburg: 8,20 Concert; 10.50 Gram.- platen; 11.35 Symphonie-orkest. Diversen: 12.482,25; Luxemburg: 2,25 Symphonie- orkest. Diversen: 3.353,50 Luvem- burg: 3,50 Concert. Diversen: 7.20 9.05. Luxemburg: 9.05 Opera (Carmen). Diversen: 9,501200 Voor de programma's 1 t.m. 4 raadple ge men onze rubriek: „Uit den aether". Vrijdagavond hield de Alg- Prop. Club haar jaarvergadering in den R. K. Volks- bond, onder leiding van ir. W. H. van den Toorn jr. Na de gebruikelijke opening sprak de voorzitter voor 1938 de beste wenschen uit en spoorde de leden aan goede voorne mens te maken voor intensieve propaganda. Hij was evan overtuigd dat ook in het ko mende seizoen veel werk zal kunnen worden verzet indien de leden maar offervaardig en met groot vertrouwen de leiding blijven vol gen. Kapelaan Velzeboer fundeerde dit woord dieper door in een geestdriftig betoog te wij zen op het bovennatuurlijk motief dat den propagandisten moet leiden. De eer van God, juist in deze dagen van grove Godsonteering, moet bij al het pro pagandawerk op sociaal-politiek terrein als verheven Doel voor oogen staan. Een Doel dat ieder offer en iedere inspanning over waard is. Het verslag van deze waarnemend secreta ris gaf met een keur van cijfers een uit stekend overzicht over het afgeloopen jaar. Zoowel in den strijd tegen Communisme, Nieuw-Heidendom en Neo-Malthusianisme als in de Verkiezingsactie voor de R. K. S. P. bleek de Propaganda Club zich geducht te hebben geweerd. En terecht paste er een woord van dank aan alle medewerkers. Het jaarverslag van den penningmeester wees op een nauwkeurig geldelijk beheer en vertoonde een tevredenstellende uit komst Nadat verder nog verschillende zaken, waaronder de a.s. Actie voor Het Wit-Gele Kruis, behandeld waren, werd de vergade ring met een samenvattend woord van op wekking op de gewone wijze gesloten. Te bevragen aan het hoofdbureau van Politie te Schiedam, de navolgende gevon den voorwerpen, gevonden in het tijdvak van 2127 Januari 1938, op alle werkdagen tus schen 1 en 2 uur: boordje, boekje van den Ned. Metaalbewerkersbond, ceintuur, deksel van vuilnisemmer, étui met schrijfbehoeften, diverse handschoen, hoed, R. K. kerkboekje, lamp, portemonnaietje, rijwielpomp, bodem van een papiermand, kosteloos rijwielplaatje, gladde gouden ring, rozenkrans, ring met 6 sleutels, autoslinger, sleutel, onderdeel van stofzuiger, pakje spek, schoenlepel, staart- ophouder, tasch met inhoud, zwempak en zwembroek. Bij vinders: ceintuur, A. M. Seijp, Anth. Muysstraat 10; clips (zilver met roode steen) W. J. de Ruiter, W. Brouwerstraat 23b; zil ver geld, B. v. d. Water, Dam 52; hand schoen, L. Nesse, Ph. van Bourgondiëstr. 31b; handschoenen, F. Kooy, Ploegstraat 2b; hondje, A. Hatenboer, B. K. Laan 88, heeren handschoen, C. Rots, Zwartewaalschestr. a wollen handschoen, J. Hersbach, Vfuastr. 100; kinder handschoen, D. v. d* Stationsstraat 102, Vlaardingen; hanahe- schermer, J. v. d. Meulen, N Maasstraat 2b; paar bruine glacé herenhandschoenen, J. Alphen, Plein Eendragt 15; veilingkist, J. Krabbendam, Broersveld 178; luchtmeter in étui, D. v. d. Windt, Stationsstraat 102, Vlaardingen; mascot, A. Jonker, Hoofdstr. 187a; marinemuts, P. van Wieringen, Hoofd straat 185; manchetknoop, A. Molenaar, v. Beverenstraat 6a; portemonnaie met inh., L. Beljaars, Ridderkerkschestraat 28b; para- pluie, P. A. Vonke, IJselmondeschestraat 43b kosteloos rijwielplaatje, H. Muilwijk, Laan Ons Genoegen 76; rozenkrans, J. Ommering, Halleijstraat 44b; rijwielbelastingplaatje, P. M. Rebers, Damlaan 49 13; rijwielbelasting plaatje, C. W. Radstake, van Beverenstraat 39c; sleutel, M. Monster, Bilderdijkstraat 38; huissleutel, H. Haak, Galileistraat 5b; schort, A. Krabbendam, SteenstraM 23; kinder schoentje, H. Ziudgeest, Zwartewaalschestr. 57; portemonnaie met inhoud, A. Mak, W. Brouwerstraat 20. NAAR EEN GOEDE, .a' 11CIEN, DUS BRILLEN VOOR ZIEKENFONDSLEDEN Reel. 996S 10 Reel. 998S 25 Aangifte van 2829 Januari GEBOREN: Cornelia W-, dochter van T. Meijer en C. Gille, Prof. Kam. Onnesiaan 179 Hermanus A. J., zoon van J. J. a. Ver maas en C. Th. M. Bongers, Dr. Noletstrsat 1 Christina H. A-, dochter van F. P A Elshof en J. M. C. Rensman, Th. Kemp "- strsBt 48. OVERLEDEN: E. Markus, 53 jaar. echt- genoote van Ch. L. Speelmeijer, Dr. NoleU- straat 1. Wanneer de wind waait en regen tegen de donkere vensters striemt, is de „gouden tijd" daar voor het gilde van de jassendieven. Bijna dagelijks kan men dan lezen, dat een jas is ontvreemd meestal uit de gang van de woning, terwijl de eigenaar zich rustig ver maakt bij het vlammende haardvuur en van den prins geen kwaad weet. Edoch vooral den laatsten tijd werken de jassendieven meer in het openbaar en slaan hun slag in openbare gelegenheden, waar men gebruik makende van de ongedwongen gezelligheid, zijn avontuurtje met de groot ste geraffineerdheid weet bot te vieren. Wat wij hier neerschrijven is waarlijk ge beurd en demonstreert wel de groote geraf fineerdheid waarmede de jassendieven zich doen gelden tegenover hun medemenschen Hij ziet er sjofeltjes uit de man, die een groot restaurant binnen sjokt met de vootop gezette bedoeling om zijn slag te slaan. Waar om, misschien weet hij het zelf niet, maar 't leven heeft hem volgens zijn helaas bedor ven innerlijk een slaafsche gehoorzaamheid opgelegd, wanneer het geldteen ver grijp aan het goed van een ander. Hij spreekt, kijkt rond, observeert zijn medeleestafelgenooten en in 'n minimum van tijd is het gebeurd als een gevolg van zijn onverzadigbaren trek naar het verbodene. Gehuld in de jas van een ander, beleefd buigend naar den ober, verlaat hij de inrich ting om buiten op straat tot de hopelooze llllll!!llllllllll!lll!lllllllllllll!ll!l|[!ll!ll!lllll!ll!l!li;ill!l[!l!!l!ll!lll!lll Zachter. H Stormivaarschuwingsdienst. op DINSDAG I FEBRUARI, aanvang 8 uur, in Gebouw „EENDRACHT". Muziek de „With Rascals" (5 personen). Diverse attracties. Uitsluitend voor Roomsch-Katholieken. Hecl.281S 10 Distillateurs - Likeurstokers Winkel: Gr. Markt 35 Telef. 68128 OPBRENGST LIEFDADIGHEIDS COLLECTE De gisteren gehouden liefdadigheidspredi katies met collecte voor de R. K. armen van Schiedam, hebben in totaal opgebracht: Haven 447,50 (467); Singel 495 (410); Frankeland 1152,85 (665.72); Aleidastraat 200 (217.80); Gorzen 264 (237,24); Kapel Huize Liduina 52,55 (139,28). De tusschen haakjes geplaatste bedragen zijn van de col lecte op 14 Febr. 1937.' ontdekking te komen, dat hij ditmaal geen geluk heeft gehad. De jassendief is bedrogen uitgekomen, want het stuk goed van een an der, dat hij zich wederrechtelijk heeft toege- eigend is niet naar.... den zin, ja nog min der dan het vod, dat is blijven hangen. Het is een kritiek oogenblik, maar vrij bedaard, ofschoon onwennig in de jas, waarin hij zich als een verstekeling heeft ingescheept, stapt hij een andei restaurant binnen en na nauw keurig een statistiek te hebben opgemaakt van wat er al zoo hangt, is spoedig de keuze gemaakt. Hij schijnt de verschillende „kunst scholen" op dat gebied te hebben doorioo- pen, want in een minimum van tijd, zonder eenigen schijn van schuld verlaat hij de eivolle inrichting, passeert obers, portiers en mengt zich tenslotte in het slenterende boulevard-publiek met een jas, die hem mo menteel meer warmte, maar straks meer geld zal opleveren. De brutaliteit heeft hem doen zegevieren! Een andere methode. Maar ook aan een dergelijk bedrijf komt een einde! Een 70-jarige man, die momenteel achter slot en grendel zit, heeft dit deze week ondervonden. Menig avontuur op het pad van de misdaad zal hij hebben door leefd, want hij was geen onbekende bij de politie, edoch onherroepelijk komt het einde In den loop van de laatste dagen waren in een bekend restaurant hier ter stede al verschillende jassen gestolen. Het was on aangenaam voor den directeur, voor de obers, voor de portiers en een ieder, die met het bedrijf had te maken. Portiers zijn echter heel eigenaardige menschen, zij kennen een ieder, als zij willen en zij kennen niemand, als zij niet willen. En gaat het erom iemand in de gaten te houden', dan zijn zij op hun qui-vive. Zoo had de portier van het hier bedoelde restaurant in verband met de ge- signaleerde Rassen-diefstallen, iemand op liet Die uiterlijk ernstige, zwaarmoedige man moest het zijn, dacht de portier en waar schuwde zijn omgeving. Kalm en bedaard alsof er geen vuiltje aan de lucht was zette de grijsaard zich aan een tafeltje en bestelde een kopje koffie, dat kalm en waardig werd geconsumeerd. Nu was het moment echter daar! De oude man, zeker van zijn zaak, na een goede beoordee ling van het object zijner keuze, stapte op en begaf zich naar de jas, welke liij zich in zijn gedachte reeds had toegeëigend. Zich houdend aan de afspraak met zijn geweten deed hij, bespied door vele oogen, den fata len greep. Maar wat is datde jas is den ouden dief te klein. Hij moest er zich in- wurmen en nu is het psychologische moment aangebroken voor den ober, die door den portier was geïnstrueerd, om in te grijpen. Is het uw jas wel, informeert de ober, terwijl hij nog probeert den ouden man in het kleedingstulc te werken? Neen, ik heb 't al in de gaten, zegt de grijze bezoeker en met een ongemeen talent hangt hij de jas weer op de plaats van her- komst. Hebt u wel een jas gehad, vraagt de er belangstellend? Natuurlijk, zegt de zeventig-jarige, maar J ik ham', zoo gauw gehangen heb. A: :3sen worden gecontroleerd en ter wijl de muziek speelt: „Das ist nur einmal, das komt nicht wieder" kan de oude man met geen mogelijkheid zijn jas te voorschijn halen. Dan moet ik toch even de politie waar schuwen, want het gebeurt tegenwoordig herhaaldelijk, dat cliënten hun jassen kwijt raken. Niet zoo somber, zegt de oude heer goed moedig, ik kom straks wel even terug, ik woon in de buurt Inmiddels heeft de portier, die uit zijn loge de zaak heeft bespied, de politie reeds ge waarschuwd en nog vóór dat de oude geraf fineerde jassendief kans heeft gehad het restaurant te verlaten, stappen twee recher cheurs binnen, die den ouden man begroeten met een: „Zoo Dolf, jij hier!" De rest Iaat zich begrijpen. Het was een andere methode, maar nu minder.geslaagd. Zondagochtend bij het aanbreken van den dag is Hr. Ms. Kruiser „Java" voor het ver richten van convooidiensten in de Spaan- sche wateren van de reede van den Helder vertrokken. Oorspronkelijk zou de oorlogsbodem Za terdagochtend tegen elf uur de reis hebben aanvaard. Tengevolge van den hevigen storm konden echter twee motorsloepen van den kruiser, die in de haven lagen om leden van de bemanning, die nog aan wal waren aan boord te brengen. Zaterdag niet bij de Java komen. Het vertrek moest dientengevolge worden uitgesteld. Weliswaar kwamen de meeste aan land vertoevende leden der bemanning met de sleepboot Utrecht aan boord doch niet vóór Zondagochtend konden de twee sloe pen den oorlogsbodem bereiken. Onmiddellijk nadat dit was geschied is de „Java" zeewaarts vertrokken.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1938 | | pagina 2