VREUGDEFEEST IN DE NENYTO-HAL. DONDERDAG 3 FEBRUARI 1938 Massale belangstelling voor liet Oranjefestijn. DANKT DANKT NU ALLEN GOD. EEN HERINNERINGSPRENT VOOR DE SCHOOLJEUGD. Op de prijsvraag zijn 72 inzendingen binnengekomen. HET ROTTERDAMSCH VROUWEN- COMITE. Herdacht 100k de geboorte onzer Oranje-prinses. RAAD VAN BEROEP. Herdenking der blijde geboorte. GOUDEN JUBILÉ. ROTTERDAMSCHE RECHTBANK. ST. ANTONIUS-GESTICHT. Herdenking van Ret 75-jarig bestaan van de Vereeniging van den H. Antonius. DE VESTIGINGSWET IN PRAKTIJK. Een vakcursus voor slagers geopend. KAZIMIERA ILLAKOWICZ OVER PILSOEDSKI. Causerie van de Poolscbe dichteres voor „De Rotterdamsche Kring". THEATER DER PROMINENTEN. „Bitte Einsteigen" in Bristol. „SPIDO" KRIJGT EEN NIEUW PASSAGIERSSCHIP. Dc „Priusenplaat" zal het nieuwe schip heeten. ,SELSKIP FRISO". Fleurige gearkomste yn Odeon. AFSCHEID KAP. BERNEFELD. BENOEMING. EERSTE R'DAMSCHE MIJ. VAN VERZEKERING TEGEN ONGEVALLEN. BURGERLIJKE STAND. In de Nenijtohal heeft gisteravond de Ne- derlandsche Oranje-Ver. „Het Zuiden" een groote vreugdefeest-bijeenkomst gehouden, welke naar schatting door een vijfduizend personen is bijgewoond. Als sprekers tradon dezen avond op Z.Exc. Prof. dr. J. R. Slotemaker de Bruine, Mi nister van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen; het Tweede-Kamerlid Dr. I. H. J. Vos, Rector H. A. J. Drost, voorzitter van het Centraal Verbond der St. Josephs-Gezel- lenvereenigingen in Nederland en dr. M. H. A. van der Valk, uit Hillegersberg. Onder de autoriteiten, welke ook dezen avond wederom bijwoonden, merkten wij op den burgemeester mr. P. Droogleever For- tuyn, den garnizoens-commandant majoor E. T. C. T. Motké, den commandant van de Rotterdamsche Burgerwacht kol. W. van der Vlerk, den commandant van de Mariniers, luit.-kolonel F. Lugt, den voorzitter van de Kamer van Koophandel, mr. K. P. van der Mandele, den hoofdcommissaris mr. L. Eint- hoven, res.-luit.-kolonel A. C. de Neeve, res.- majoor C. W. E. Hoek en res.-majoor G. Knoth. Ook de Deken van Rotterdam, ka nunnik J. W. van Heeswijk en Pastoor J. C. Vijverberg, als vertegenwoordiger van de geestelijkheid van Rotterdam-Zuid, waren aanwezig. Na opening door den voorzitter van de N. O. V. „Het Zuiden", den heer C. Hordijk, werd met begeleiding van de Politie-harmo- nie „Hermandad", het „Wilhelmus" gezon gen, waarna mr. W. A. C. van Dam, res.- luit.-kolonel der Grenadiers, een kort ope ningswoord sprak. Als eerste spreker ver scheen dan op het podium Z. Exc. Minister Slotemaker de Bruine. Toespraak van Minister Slotemaker de Bruine. Was er buiten het algemeene nationale, ook niet iets persoonlijks, dat ons in de af- geloopen dagen samenbond? zoo vroeg spr. zijn gehoor. Is het niet geweest of wij allen het afgebeden kind in eigen familiekring verwachtten. Er zijn onder ons volk verschillen en split singen, maar er is ons gegeven een element van samenbinding, dat niet gemaakt is of verzonnen; het Huis van Oranje, dat de eeuwen door ons volk waard heeft gevonden er offers voor te brengen. En wie kan er kil, onverschillig blijven voor hem, die zich geeft er offert? Het groote woord; dat de volkeren er niet zijn voor de vorsten, maar de vorsten voor de volkeren, dat woord is vleesch en bloed geweest in de telgen van Oranje. En is het nog, want het is niet alleen een band van hoogheid en van verleden, maar te vens van persoonlijk beleven. Allen, die geroepen zijn om de belan gen van het volk met H. M. de Koningin te bespreken, hebben ondervonden, dat H. M. niet alleen belangstelling daarvoor aan den dag legt, neen dat Zij ze kent, dat Zij weet, wat er leeft in haar volk. Ons volk weet, wat het heeft aan de Koningin, die weet, wat er in ons volk leeft, in hoog, in .paidden en in laag. En H. K. H. de Prinses! Hoe heeft zij mededeeling gedaan ten vorigen jare van haar hoop op het moederschap! Hoe deelde zij dat mede, zoo gewoon, en.tegelijk voor allen, van hoog tot laag. In het bui tenland heeft men nauwelijks kunnen be grijpen, dat dergelijke voor de dynastie zoo belangrijke mededeelingen, niet met een plechtige afkondiging, neen zoo gewoon, zoo vertrouwelijk aan heel het volk, haar volk zijn geschied. Dat is het geheim van dat persoonlijke, dat ons in deze dagen zoo heeft doen mee leven, met haar groote geluk, dat meteen ook ons aller groot geluk is geworden, al dus besloot minister Slotemaker zijn korte, met luid applaus ontvangen toespraak. Als tweede spreker verkreeg hierna het woord het Tweede Kamerlid dr. J. H. J. .Vos, Geen volk, aldus spr. dat zoo meeleeft met zijn vorstenhuis als het Nederland- sche. In den ruimen zin van het woord zijn ook wij allen kinderen van Oranje. En daarom kunnen wij zeggen: Ons is een prin ses geboren. Oranje is de incarnatie van een beschaving, welke door heel de wereld be roemd is. De Oranjes, de mannen zoowel als de vrouwen, hebben voor Nederland alles gedaan. Laten wij vandaag herdenken, wat een Koningin Emma op philantropisch gebied heeft gedaan. Welk een voorbeeld Koningin Wilhelmina voor allen is geweest, niet al leen als Koningin, maar ook als vrouw. Hoe Prinses Juliana door haar eenvoud het hart van het Nederlandsche volk heeft veroverd en haar gemaal Prins Bernhard in zoo korten tijd een plaats in dit hart heeft verworven, vooral door den hartelijken eenvoud, welke dit prinselijk paar zoo sympathiek heeft doen worden. Daarom bidden wij: God zegene het Huis van Oranje en deze kleine prinses. Derde in de rij van sprekers was de vroegere kapelaan van Rotterdam Zuid, rector H. A. J. Drost, de tegenwoordige Centraal Praeses der Gezellen-Vereenigin- gen. Feestrede van Rector Drost. Vanavond, aldus spr. hebben wij de gele genheid nog eens aangegrepen om de vreug de, welke ons hart vervult ,naar buiten te brengen. Onze vreugde om de geboorte van de geluksengel, de geluksprinses, Beatrix, in welken naam alles is begrepen, wat voor schoone beloften deze geboorte inhoudt. Hoe is die naam weer een uiting van denzelfden geest, waarmede het prinselijk paar ons volk telkens heeft verrast. Beatrix, de gelukbrengster! Wij zijn hier bijeen, want gedeeld geluk is dubbel geluk. Dit prinsesje heeft op één dag al méér menschen gelukkig gemaakt, dan duizenden in heel hun leven. Er zou geen Oranje-bloed in onze aderen klop pen, indien wij bij zoo'n gejuk stil bleven. Er gaat één kreet door onze Nederlandsche gouwen. Oranje leev! Want, voelt niet ieder het, zoolang Oranje leeft, leeft Nederland. Door Oranje blijft Nederland Nederland, zooals wij het zoo liefhebben. Wij juichen, omdat door deze jonge prinses Beatrix ook ons nageslacht zal gezegend zijn met Oranje. Hoe heeft Nederland gereageerd op de blijde tijding. Neen men riep niet; wat is het een prins of prinses „maar: wat hebben w ij gekregen? Het was of boven heel Neder land stond geschreven: Het Nederlandsche volk neemt met groote vreugde kennis van de geboorte van een dochter. Terwijl in het buitenland de kanonnen bulderen om te dooden, te vernietigen, klin ken hier de schoten als een saluut voor de jonge Beatrix, de gelukbrengster van ons volk. Hoe juicht heel het volk omdat de Kroonprinses nu gesierd is met de kroon van het moederschap. Daarom moeten wij God danken, Hem, zonder Wien ons volk zonder Oranje zou gebleven zijn. Trouw aan Oranje houdt echter in: wer ken, dat de sociale rechtvaardigheid en de sociale liefde heel ons volk doordringen. Een volk zonder God wordt een volk zon der Oranje. Er zijn meer koningskinderen, die bij hun geboorte zijn toegejuicht, maar later smadelijk zijn weggejaagd. Laten we dit gedenken. „Voor Oranje" beteekent „Voor God". Volk van Nederland blijf trouw aan God, dan zal ook uw toekomst zijn met Oranje. Ten slotte kwam als vierde spreker dr. M. H. A. van der Valk aan het woord, die m zijn toespraak naging, door welke oorzaken de gehechtheid van ons volk aan Oranje den laatsten tijd zoo is toegenomen. Thans werd de wanklank, welke bij de geboorte van Prinses Juliana in de Staten Generaal werd gehoord, niet vernomen. Wij hebben dit Oranjehuis meer leeren waardeeren als den grondslag voor het voortbestaan van het vrij Nederlandsche volk. De verschillende toespraken werden afge wisseld door het gezamenlijk zingen van nationale liederen, beurtelings met bege leiding van de Politieharmonie „Herman dad", de harmonie „S. H. V", de harmo nie „Wilton-Feijenoord", de R. K. harmo nie ,Padua" en de Chr. muziekvereeniging .Excelsior" welke corpsen ook zorgden voor pittige marschmuziek waarop tijdens de korte pauzen jong en oud een vreugdedans je maakte in de hoeken van de zaal. Ook Jacob Hamel betrad nog twee keer het dirigenten-gestoelte om de feestvieren de Rotterdammers te leeren, hoe onze mooie Nationale liederen ook mooi gezongen moe ten worden. De welgeslaagde avond sloot op plechtige wijze met het gemeenschappelijk zingen van het „Dankt, dankt nu allen God". Door de Stichting ter behartiging van de Belangen van Rotterdamsche Beeldende Kunstenaars is ter gelegenheid van de ge boorte van de Prinses een prijsvraag uitge schreven voor het ontwerpen van een Her- inneringsprent door Rotterdamsche kunste naars. Op deze prijsvraag zijn 72 inzendingen binnengekomen. Het is de bedoeling ge weest, dat de met den eersten prijs be kroonde inzending zou gereproduceerd wor den in ca. 75000 exemplaren, welke met financieelen steun van de gemeente aan de Rotterdamsche schooljeugd zullen worden uitgereikt. Een tentoonstelling van de ontwerpen zal worden gehouden in de bovenzaal van de Delftsche Poort van Zaterdag 5 Februari tot 12 Februari a.s. Kon het anders, dat het Rotterdamsch Vrouwencomité hetwelk heel de maand Januari door behoeftige jonge moeders van baby-uitzetten, stroopwafelen en krenten- brooden heeft voorzien de geboorte van Prinses Beatrix niet zonder meer voorbij liet gaan?! In het schoolgebouw aan de Korte Brant- straat kwam het comité voltallig bijeen, om gezamenlijk op ouderwetsche wijze kandeel te drinken. Het was bijna een gebeurtenis, om in de annalen vermeld te worden, toen de presidente, mevrouw Plate's Jacob op stond, hartelijk gemeende woorden wijdde aan het geluk van de Prinses en moeder, en in herinnering bracht, dat het Comité reeds eenige weken Prinses Juliana van de geste der Rotterdamsche vrouwen op de hoogte had gebracht, waarop de Prinses had laten berichten, hoezeer zij het apprecieerde, dat op deze wijze behoeftige Rotterdamsche moeders geholpen werden. Besloten werd, een telegram met hartelijke gelukwenschen aan H. K. H. Prinses Juliana te zenden. Inmiddels wordt met de uitreiking der luiermanden doorgegaan, totdat alle toezeg gingen zijn gestand gedaan, zoodat geen enkel gezin tevergeefs op het woord van het da mescomité vertrouwd zal hebben. Bij den aanvang van de gisteren gehouden openbare terechtzitting van den Raad van Beroep (S.V.) in het Gerechtsgebouw heeft de voorzitter gelukwenschen bij de geboorte der jonge Prinses gericht tot Hare Majesteit de Koningin en tot Prinses Juliana en Prins Bernhard. Hij sprak den wensch uit, dat God de jongeborene moge beschermen en bewa ren voor het Koninklijk Huis en voor ons vaderland. Mr. P. Meeter, vertegenwoordiger van de Centrale Werkgevers Risico-Bank, sloot zich hierbij met eenige gevoelvolle woorden aan. De zitting werd bijgewoond door verschil lende plaatsvervangende Voorzitters en Grif fiers. Hartelijk medeleven in het buitenland. De Rotterdamsche Vereeniging tot Verbe tering van het Transportverzekeringsbedrijf mocht van het Institute of London Under writers het volgende telegram ontvangen: „The Members of the Institute of London Underwriters send greetings to their collea gues in Rotterdam at this time of national rejoicing and it is their sincere hope that Hollands baby princesse may have before her a long and happy life in which to main tain the affection and esteem held for the house of Orange by. your friends in this country. A. M. Richardson, chairman". Kazimiera Illakowicz, die gisteravond in het gebouw Rotterdamsche Kring" een causerie, heeft gehouden over maarschalk Pilsoedski. De heer R. Verschoor te Slikkerveer heeft heden den dag herdacht, waarop hij voor 50 jaar als ijzerwerker in dienst is getreden bij de N.V. Boele's Scheepswerven en Machine fabriek te Bolnes. Belangrijke diefstallen van oude metalen. In November van het vorig jaar kwam de politie er achter, dat een combinatie van personen zich onledig hield met het stelen van oude metalen uit pakhuizen. Het was haar ter oore gekomen, dat de combinatie nu haar slag wilde slaan in het pakhuis van den koopman De Leeuw aan den Oostzeedijk. Een hek, dat 's avonds afgesloten wordt geeft toegang tot het binnenterrein, waarop dit pakhuis uitkomt en in den avond van 25 November hadden zich een paar politie mannen verdekt op dit terrein opgesteld om te wachten op de dingen, die komen zouden. Lang behoefden zij niet te wachten, want kort nadat het werkvolk vertrokken werd, werd het slot, waarmee het hek gesloten was, weer geopend en een vrachtauto reed het binnen terrein op. Drie mannen die daarbij nog geholpen werden door den chauffeur, begon nen zakken met oud koper op de auto te laden, die met negentien zakken vol was. Terwijl men op het punt stond om weg te rijden, kwamen de politiemannen te voor schijn en hielden de op heeterdaad betrapte dieven aan. Zij moesten nu terechtstaan. De 56-jarige J. F. S., de 42-jarige J. B. en de 48-jarige P. J. H., allen gedetineerd, alsmede de 40- jarige chauffeur K. J. K. legden een volledige bekentenis af. Het O. M., waargenomen door mr. S. J. Loke, heeft voor de drie eersten het voltooide delict van diefstal bewezen geacht en voor K. mededaderschap aan diefstal De eisch tegen S. B. en H., die respectievelijk reeds zeventien, twaalf en zeven veroordeelingen achter den rug hebben, luidde 1 jaar en 6 maanden gevangenisstraf, met aftrek. van_b«t voorarrest. Tegen den chauffeur werd 6 maanden gevangenisstraf geëischt, eveneens met aftrek van het voorarrest. Vervolgens heeft de 31-jarige koopman A. de V., gedetineerd, terechtgestaan, die twee maal van de drie verdachten uit de vorige zaak belangrijke hoeveelheden oud koper had gekocht. Verdachte, die voor den rechter commissaris bekend had geweten te hebben, dat het koper, dat hij kocht, van diefstal afkomstig was, krabbelde thans terug, maar hij moest den president, mr. J. G. Huyser, toch toegeven, dat hij geen van beide keeren het gekochte koper in zijn registers had ingeschreven. Het O .M. achtte hier heling bewezen en vermelde uitdrukkelijk, dat de mogelijkheid bestaat, dat deze verdachte ter zake van het uitlokken van diefstal zal worden vervolgd, zoodat de straf van 8 maanden, die het O. M. eischte, slechts deze heling gold. De rechtbank zal 15 Februari uitspraak doen. Uitspraken. De rechtbank heeft veroordeeld: S. D. K. D., 23 jaar, koopman, J. D., 31 j. timmermansknecht, beiden uit Roekan je, wegens diefstal van een scheepstrap, die aan het strand te Rockanje was aangespoeld, doch reeds door den tuinbaas C. van Toorn gebracht was binnen de afrastering van de villa van wijlen den heer M. A. G. v. d. Leeuw, tot ieder veertien dagen gevangenis straf. G. W. van M. 52 jaar, waarnemend agent van de R. T. M. te Den Bommel, wegens be dreiging met zwaar lichamelijk letsel verdachte had den jongen landbouwer S. Mijs bedreigd, door met een geopend mes voor hem staande, hem toe te voegen: Ik snijd je endelings open tot 1. boete subs. 1 dag hechtenis. De rechtbank nam in aan merking, dat Mijs verdachte tot dit feit had uitgelokt. C. L. B. P., 31 j., landbouwer te Melissant, wegens een zedenmisdrijf tot 2 maanden ge vangenisstraf voorwaardelijk met een proef tijd van 3 jaar, benevens 150 boete subs. 30 dagen hechtenis. A. J. M., 25 jaar, fabrieksarbeider te Nij megen, gedetineerd, wegens diefstal door middel van inklimming gepleegd in de lood gieterswerkplaats van A. J. Franken aan den Breeden Hilleweg en wegens poging tot dief stal in het levensmiddelenbedrijf van De Zwaluw aan den Goudschen Weg, tot 1 jaar gevangenisstraf. H. W. J. C., 37 jaar koopman, zonder vaste woonplaats, recidivist en gedetineerd, we gens oplichting verdachte had het doen voorkomen alsof hij een chocolaterie wilde openen en had voor deze zaak personeel aan genomen, dat hij geld liet betalen voor de dienstkleeding, die niet geleverd werd tot 1 jaar gevangenisstraf. In de zaak van J. S., 42 jaar, brievenbe steller, gedetineerd, die terecht heeft gestaan ter zake van diefstal van eenige aangetee- kende brieven, welke ten vervoer aan de Posterijen waren toevertrouwd, heeft de rechtbank bij tuschenvonnis de wensche- lijkhèid uitgesproken, dat alsnog als getui gen worden gehoord, de hoofd-inspecteur van politie G. W. Valken, de inspecteur van de posterijen J. W. Groenedijk en een amb tenaar, die deskundig is in de behandeling van aangeteekende brieven, die verzonden worden van Acht naar Eindhoven. De recht bank bepaalde dit nadere verhoor op heden. Het was gisteren feest in het St. Antonius- Gesticht aan den Nieuwe Binnenweg. Immers de vereeniging van den H. Antonius, welke in den loop der jaren zulk een uitnemend werk heeft verricht in het belang van de stichting, bestond 75 jaar. Het Antonius-Gesticht zelve bestaat 70 jaar. De herdenkings-dag werd gistermorgen ingeluid door een plechtige H. Mis van dankbaarheid in de zoo mooi door de Eerwaarde Zusters van J. M. J. versierde kapel van het huis. Het H. Misoffer werd opgedragen door den bisschoppelijk commis saris, pastoor H. A. J. Janssen S. J., met assistentie van den rector van het St. Anto- nius-Gesticht den zeereerw. heer P. J. Maas als diaken en den oud-rector pastoor G. J. H. Kerkvliet als sub-diaken. Het voltallige bestuur van de vereeniging, alsmede zeer vele inwonenden en belang stellenden woonden deze kerkelijke plechtig heid bij. De Eerwaarde Zusters zongen een meerstemmige Mis van Hubert Cuypers. In den loop van den morgen mocht het bestuur de gelukwenschen in ontvangst nemen van de Eerwaarde Zusters en van deputaties der vrouwelijke en mannelijke inwonenden. Tenslotte volgde een rondgang door het geheele huis, zoodat een ieder de gelegenheid kreeg het bestuur te compli menteeren. Bes namiddags had in een der zalen, waar een weelde van bloemen stond opgesteld, waaruit ongetwijfeld de waardeering sprak voor de vereeniging en haar bestuurderen, een druk bezochte receptie plaats. Ook een groot aantal schriftelijke en telegrafische gelukwenschen zijn in den loop van den dag bij het bestuur binnengekomen. Gisteravond is in een slagerscantine op het abattoir de vakcursus geopend, welke ge geven wordt tot het verkrijgen van vakbe kwaamheid als slager en tot het voldoen aan de eischen van de „vestigingswet voor het kleinbedrijf 1937". Deze vakcursus werd door de vereeniging tot bevordering van slagers vakonderwijs (S.V.O.) georganiseerd in overleg met het departement van Econo mische Zaken. Namens de commissie van Bijstand sprak de heer W. Meijer als voorzitter woorden van welkom en spr. dankte vooral den direc teur van het abattoir dr. M. J. J. Houthuis, die niet alleen lokalen voor den cursus be schikbaar stelde, maar mede zich bereid ver klaarde de lessen in kennis van vee en veeziekte en van vleeschhygiëne te geven. Spr. uitte den wensch, dat de cursus ten volle mag slagen, waarna hij het woord ver leende aan den heer Th. Cuiper, secretaris van de S.V.O., voor de openingsrede. De heer Cuiper memoreerde, dat het aan vankelijk met de aanmelding van leerlingen niet zoo vlot liep, maar mede dank zij de com missie van Bijstand is men thans zoover, dat er zelfs meer leerlingen zich aanmelden, dan waarvoor plaats is. Een van de perspectieven, die het slagers- bedrijf worden geboden om te komen tot een beteren toestand is de Vestigingswet Klein bedrijf, die nu eens niet door de regeering van bovenaf is opgelegd, maar door het be drijf zelf mag gehanteerd worden, met sanctie van de regeering. Dit is dus een novum. En het is een voorrecht, dat de wet het eerst wordt toegepast op het slagersbedrijf, dank zij het voorbereidende werk in de centrale van slagersbonden en ook dank zij het begin van vakonderwijs, op de school te Utrecht reeds gegeven. Op 1 Februari j.l. is de wet van kracht geworden en als tegenprestatie aan de regeering moet nu het slagersvakon derwijs algemeen in het land verbreid wor den. Aanvankelijk was men van meening, dat ook in dit avondonderwijs les in handelsken nis moest woren gegeven, maar in overleg met de regeering en de middenstandsbonden In de bovenzaal van „De Rotterdamsche Kring" heeft de Poolsche 'dichteres, Kazi miera Illakowicz, die op het oogenblik een tournée door ons land maakt, voor de Ver eeniging van vrouwen met academische op leiding een causerie gehouden over maar schalk Pilsoedski, den stichter van het nieuwe Polen. Mademoiselle Illakowicz, die behoort tot de meest eminente vertegenwoordigers van de contemporaine Poolsche poësie en die van 19261935 privé-secretaresse van den maarschalk was, werd ingeleid door mej. dr. Th. Croockewit, voorzitster van de ver eeniging van vrouwen met academische op leiding. De voordracht, die de Poolsche schrijfster daarna hield, droeg niet zoozeer een histo risch als wel een litterair karakter. Spreek ster ving aan met een schets over den rouw en de verslagenheid, welke heerschte onder het Poolsche volk bij het verschei den van den maarschalk. Evenals in Den Haag, waar zij dezelfde causerie voor de NederlandschPoolsche Vereeniging hield, ging de dichteres ook thans dieper in in de psychologie van den maarschalk en op en kele van zijn typische karakter-eigenschap pen als zijn liefde voor de kinderen, de sol daten en het eenvoudige volk en bovenal op zijn groote goedheid, schijnbaar gemas keerd onder zijn eenigszins norsch uiterlijk. Daarna gaf spreekster in lyrische taal een uiteenzetting van het geweldige werk, door den grondlegger van het Polonïa Restituta gepresteerd. Pilsoedski was de man, die een groot zelfvertrouwen bezat, die onzekerheid noch gevaar kende, of duchtte. Het Poolsche volk draagt hem diep in het hart en nademaal men in Polen, aldus spreekster, niet kan regeeren zonder goed heid, blijkt wel Uit deze waardeering, dat zijn beleid het juiste was. Voor zijn volk heeft hij een vuur ontstoken. Door zijn dood is dit niet uitgebluscht, doch hij leeft voort in de reminiscentie van een hem dankbare natie. Na deze causerie, welke door het audito rium met groote belangstelling was gevolgd, werd Mademoiselle Illakowicz een Flora- hulde geoffreerd. Mej. dr. Croockewit had tenslotte de aardige attentie, de schrijfster naar aanleiding van de blijde geboorte van Prinses Beatrix een herdenkingslepeltje aan te biedei. als een symbool van de vrijheid, waaraan ook het Nederlandsche volk zoo innig is verknocht en welke het dankt aan het Huis van Oranje. is nu bepaald, dat het z.g. middenstandsdiplo ma van deze bonden tot bewijs van handels kennis zal strekken. Deze regeling heeft ook haar gunstige zijde, omdat nu de cursisten hun geheelen vrijen tijd aan dezen cursus kunnen geven en zich daarna geheel op het verkrijgen van het middenstandsdiploma zullen kunnen richten. Het doel van dezen cursus is, om in ge- concentreerden vorm vakkennis bij te bren gen, zoodanig, dat de praktijkkennis wordt aangevuld. Spr. waarschuwde er voor, dat de Vestigingseischen geen Spielerei zijn en het examen geen sinecure zal worden, zoodat de cursisten zich voor 100 pet. zullen moeten geven. Het ligt aan hen zelf, of zij in den wedloop den finish halen. Spr. hoopt, dat de cursus sen aan de verwachtingen zullen beantwoor den. Namens den wethouder van onderwijs sprak inspecteur J. A. Nooteboom zijn voldoening erover uit, dat uit den kring van belangheb benden zooveel drang naar voren komt om vakbekwaamheid te veroveren, die meer kans op slagen in het leven biedt. Ideëele en mate- rieele motieven, om dezen cursus te volgen, hebben hun bestaansrecht, maar wenschelijk is toch, dat de cursisten allereerst kijken naar de ideëele. Spr. wenschte de S.V.O. geluk met dit oogenblik waarop deze cursus is geopend. Voorts spraken nog de heeren J.. H. Don- ner, als voorzitter van de commissie van toe lating van de K. v. K., T. J. M. v. d. Heijden, voorzitter van de afd. Rotterdam van de R- K Slagerspatroonsver. „St. Laurentius", spre kende mede namens de Commissie van Bij stand en J. Lindeman, bestuurslid van de Vereenigde Rotterdamsche Slagers. Waarna de cursuslokalen werden bezich tigd. De theoretische lessen worden gegeven in de veeartsenkamer op het abattoir, de practische in de werkplaats van de firma 't Hart aan de Kettingstraat 38. Als leeraren zullen, behalve de reeds ge noemde heer dr. Houthuis, optreden de heeren J. Goos, alhier, voor de fijne vleeschwaren- bereiding en de spekslagerij, Th. H. Engels man te 's-Gravenhage voor de vleeschhouwe- rij, R. Streng Jr. te Waddinxveen voor gar- neeren en etaleeren en C. F. G. van der Veen te Utrecht voor het vak machinekennis. Bij de opening van den cursus gaf mede blijk van zijn belangstelling de heer dr. J. M. van Vloten, adj .-directeur van het abattoir, terwijl de verschillende slagersorganisaties vertegenwoordigers hadden gezonden. Er waren ook tal van bloemen. „SEMPER AVANTI". Hieronder volgen de uitslagen van de 2e en 3e ronde van de competitie 1938 van de R.K. Damvereeniging „Semper Avanti". Uitslagen 2e ronde: Ch. BogersH. Regouw 02; J. MartinK. Hoogstraten 11; W. V. d. VeldenA. Hagenaars uitgest. Groep B: J. DuboisA. Goud 20; W. v. LainA. Trijtel afgebr.; H. Bogaards H. Remerij uitgest. Groep C.: M. MannL. Lamers 20; M, GoedemansW. Lamers 2O; J. Holleman P. Guinee afgebr. Uitslagen 3e ronde: Groep A: Ch. Bogers K. Hoogstraten afgebr. J. Martin—H. Regouw 0—2; Groep B: J. DuboisW. v. Luin 20; A. TrijtelA. Govee 02. Groep C: L. LamersM. Goedemans 02; W. LamersJ. Holleman 02; M. MannN. Aussems 20. Het bekende cabaret-ensemble der Promi nenten, dat den afgeloopen zomer in Amster dam en Scheveningen met zijn opvoeringen zooveel succes oogstte, is thans naaI" Rotterdam gekomen, om in een sPe^'aa| daartoe ingerichte intieme zaal van "Oiel Bristol het publiek van de Maasstad op een gedistingeerd programma kleinkunst te ver gasten. De directie van Bristol is er'n geslaagd, een aantrekkelijke sfeer in haar cabaret-zaal te scheppen door een getemperde verlichting en een warme aankleeding, een sfeer, die nochtans afwijkt van het gewone schouw burg-aspect, doch die juist aan een cabaret voorstelling een typisch gezellig cachet verleent. De executanten, o. w. Siegfried Arno, Otto Wallburg, Willy Rosen, Lilly Majus, Elisa beth Pickardt, Otto Schnitzer en Siegmund Flatow, geven een gedistingeerd en geva rieerd programma, bestaande uit 17 scènes. een mixture van verschillende beelden, waarmee zij of den lachlust van het audito rium opwekken, dan wel een ontróerenden weemoed in de zaal scheppen. Onze eerste kennismaking met dit nieuwe snufje op het gebied van amusement t.e Rotterdam was er een van aangenamen aard en we kunnen volwassenen een bezoek aan het Bristol-cabaret aanbevelen. De Machinefabriek Scheepswerf van P. Smit Jr. heeft opdracht ontvangen om voor den Havendienst „Spido" een motorpassa- gierschip te bouwen ingericht voor het ver voeren van 200 passagiers. Dit schip zal aan de meest moderne eischen voldoen. Er zal een groote deksalon op ko men van waaruit men naar alle zijden een mooi uitzicht heeft, terwijl de stoffeering en inrichting van dien aard zullen zijn, dat zij den meest verwenden passagier bevredigt. Op den salon komt een campagnedek plaats biedend aan 120 personen. Het schip dat 1 Juni a.s. in de vaart zal komen, wordt voortbewogen door een Bur- meister Wein Dieselmotor van 150 P.K., waarmede een groote snelheid zal kunnen worden ontwikkeld. Daar alle booten van den Havendienst „Spido" zijn genoemd naar zandplaten en tot de vloot reeds een Prinsesseplaat behoort, zal het nieuwe schip den naam van „Prinsen plaat" voeren. Een groote aanwinst voor het passagiers vervoer in de havens en naar het Vliegveld. Het „Selskip Friso to Rotterdam" had nu eens gebroken met de gewoonte om „zwaar" tooneel te geven en dat verandering van spijs eten doet, bewees de reactie in de zaal, waar het publiek dat, uitgaansmoe van de feestdagen, minder talrijk was dan ge woonlijk zich heerlijk amuseerde. Het was nu meer een bonte avond, „in bünt erige fen bydragen", met medewerking van een strijkje, een zangkoor, de tooneel- afdeeling en een „praetsjesmakker", als hoedanig de voorzitter, de heer Tj. G. Plan- tinga, met succes optrad. Voor de „skoft" waren het vooral stukjes in het cabaretgenre, die de aandacht vroegen, humor en leut zou men het kunnen noemen. Deze vertolking van „As Jimme it lije meije" sloeg danig in en de Wintersport finale vormde een waardig slot. Na de pauze volgde de één-acter „Yn de froulju fortiisd", die een schoenmaker in verlegenheid liet zien met een drietal muur bloempjes. Er werd hartelijk om gelachen. De avond werd door den „foarsitter" ge opend met woorden van welkom aan het adres van den Groninger Kring, de Zeeuw- sche delegatie en afgevaardigden van „Stan- fries" en van dé Friesche vereeniging uit Dordrecht. „Efternei" was er het gebruike lijke „dounsjen". Geheel onverwacht kwam deze week het besluit van den Bisschop, dat den weleerw. heer F. Bernefeld kapelaan van de St. Hilde- gardisparochie, wegriep om elders zijn taak te gaan vervullen. In het bijzonder op het gebied van de jeugdbeweging zal zijn heengaan als een ver lies worden gevoeld. Met jong enthousiasme en durvend initiatief heeft hij de jeugdbe weging in nieuwe banen geleid en door zijn werken veel goed voor de jongens gedaan. VERSTEKELINGEN. Met het Engelsche s.s. „Llanishen" zijn vanuit Dakar in onze haven als versteke lingen aangekomen de 49-jarige bediende G. S. en de 34-jarige zeeman B. C. Zij zijn ter beschikking gesteld van den Vreemde lingen-Dienst. Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot assistent der kerk van den H. Ignatius, alhier, de weleerw. pater H. A. Sterneberg S.J. Volgens bijvoegsel no. 152 tot de Ned. Stscrt. van 2 Febr. 1938 no. 23, is de ministerieele ver klaring van geen bezwaar verleend op de ge wijzigde statuten der N.V. Eerste Rotterdamsche Maatschappij van Verzekering tegen Ongevallen, te Rotterdam. Het kapitaal der vennootschap bedraagt 1.200.000, verdeeld in 300 aandeelen, elk groot 1200 en 70 aandeelen, elk groot 12.000. Het maatschappelijk kapitaal is geheel ge plaatst en volgestort. De aandeelen luiden op naam, aandeelen aan toonder zijn niet toegelaten. Aangiirt«Q van 3 FebmaH i»»- BEVALLEN: C. Broeder—Baghus d. G„ Jansen—Kiwit z. F. KuipersLindenbergh z. A. ZagwijnOomen d A. Lagendijkv. d. Gaarden z. E. v. Eveltogen—Keizer z. A. M. v. d. Sloot—Koops z. H. Schuurmar.s—Ver hagen d. G- D. Meijer—Bestman d. M. A v Alphen—Weber z L. v. d. Steenoven—Binden- ga d. A. J. M. Sparn&aijEngelman z. A., BaxWolfson z. W. Maas bachMolenaar z. L. LittelGrüteke <3. J- L. v. Doomde Groot z. W. F. A. Gtjsbers—Roumen d. C. J„ Discov. d. Boom d. K. LodewijkxBonte z. G. E. de' Ruiter—Hedden d. K. v. d. Spelt- Trommel z. H. v. Arend—Le Grand z. A. G. Kuipersv. TUborg d. A. G. Deussen v .d. Berg z- ZuiderwegWaterbolk d. W. v. Valburg—Boeré d. T. de Rijkev. Hel den z. G- c- Wiegmansv. d. Hoek z. en d. J. M. S<lePv. Berkum d. M. v. d. Endev. d. Berg d. W. LookhorstSnijders d. A. C. SchmiedGroenenberg d. A. Flora—de Wit z. F. C. E. NieuewenhoutBanis z. P. Boere Ottlngh z. J. A. v. Hemertv. Vliet d. A. E. BooseWiknel z. C. v. d .TasBerg werf d. F. SiermansDucardus d. A. H. Vriesv. Baardewijk d. M. C. J. Schaap- Bekkers d. A. Lemsv. Beek z. N. Smit- den Ouden d. C. J. KotScherpenisse z. J. H. BlantoSchwartz d. C. C. Kramer— V. d. Velden d. N. A. Blokden Boer d. M. Sonneveld—Sleeuwenhoek d. P. M. A de Vries—Rijhnen z J. B. den Engc'so—Rijns- dijk d. GEHUWD: W. C. van Dongen jm. 27 en M. 8, Raijer jd. 28 B. Luijendijk jm. 32 en L. den Boer jd 20 A. Bakx jm. 35 en G. C. H. van der Schoot jd. 39 C. Boele jm. 29 en E. van Game ren jd. 25 H. J. Eshuljs jm. 27 en D. Spitter jd. 21 p. Hutteman jm. 24 en N. van Boggelcn jd. 23 H. C. Kieneker Jm. 20 en F. J. Beuzen- berg jd. 20 J. J. Korsten jm. 21 en J. Mijnaber- gen jd. 17 J. van der Krogt jm. 22 en D. Smets jd. 16 D. de Langen wedr. 35 en C. A. Kik ges. 29 c. C. H. van der Linden jm. 25 en A. M. van Everdink jd. 17 H. J. Ludewigs jm. 31 en J. A. M. Kersten jd. 26 J. M. Musters jm. 32 en H. G. van der Leye jd. 26 .1. de Otter jm. 33 en M. J. den Braber jd. 30 M. A. Peereboom Jm. 24 en C. den Boer jd. 20 W. L. Rieborn Jm. 20 en J. B. Torcque jd. 18 H. Stavast jm. 22 en G. Corbet jd. 20 C. A. Verezen jm. 24 en G, Veerman jd. 21 T. A. van Vuuren jm. 22 en R. Maliepaard jd. 39 J. E. van den Dool jm. 33 cn M. J. Vromans jd. 33 A. Edelenbosch jm. 29 en G. Vink Jd. 27 B. de Ronde jm. 27 en H. van Poppel jd. 24 L. van der Schee jm. 25 en J. W. Lucas jd. 25 J- Schroevers jm. 27 en A. Biolc jd. 25 A. Veldhuijs jm. 24 en E. M. A. van Gorcum jd. 23 G. Vellekoop jm. 30 en S. Haag- berg jm. 28 P. de Winter wedr. 35 en W. A. van der Vlies jd. 30 M. van den Berg ges. 37 en J. H. de Boeck jd. 22 W. H. Ensing Jm. 25 en J. C. K. Schwegman Jd. 22 C. J. van 't Hof jm. 20 en A. Burry jd. 18 P. J. Keehnen jm. S2 en M. Prosch jd. 32 B. L. Kila jm. 25 en M. van Rijs jd. 22 J. A. van Leeuwerden jm. 22 en H. Boonstra jd. 22 J. A. Overgaauw ges. 48 en N. J. Boeree wed. 43 C. van der Pas jm. 29 en C. J. van de Wygaert gas. 28 H. J. Ruiter Jm. 24 en J. F. Hakels jd. 28 C. Schilder Spel jm. 29 en J. Burggraaff jd. 23 W. Stiefel Jm. 22 en H. E. W. van Kersbergen jd. 20 J- Tom broek jm. 37 en E. Westphal jd. 29 T. Verdam jm. 22 en W. E. Verhoeff jd. 22 A. Verhoef jm. 28 en J. S. Sprengelmeiier jd. 18 J. C. de Visser Jm. 25 en M. Kunst jd. 24 F. van der Wel ges. 34 en L. van Dam jd. 28 G. J. Wessels Jm. 28 en P. van Langen jd. 26 A. van Aardenne wedr. 58 en L. J. van der Struijs wedr. 56 M. van Brandwijk wedr. 69 en W. p. Swart jd. 56 1. van Rijswijk Jm- 22 en A. F. Musch jd. 21 At M Vos Jm. 24 en M. H. Soeters jd. 20 J. P« Ziekenheiner jm. 29 en E. de Waard jd. 26. OVERLEDENH. Kragt, man v. H. J. P. v. d. Avoort 36 j. I. C. Muuse, ongeil, man 24 j. A. J. M. v. d. Poel, wede v. J. H. v Leeuwen 75 j E. David, vr. v. S. v. Handel 74 j M v. d. Burg, man v. J. W. Fluckiger 75 j. K. W. Telkens, dochter 5 m. D. J. Janse, wede v. J. Bakker 69 j. A. Veltheen, wede v. B. Leentvaar 76 J. A. C. E. Stoekert, Vr. v. J. T Petri 80 j. G. den Teeling, man v. M. de Ko ning 61 j. A. Bal, vr. v. S. de Bruin 66 j. A. L. Heek, ongeh. man 52 j. J. v. d. Kolk wede v J. v. d. Burg 75 J. A. Kraak, man v. M J. v ,d .Sijde 52 j. A. v. d. Bos, man v H- A. v. Aken 49 j. J. de Wind, ongeh. vr vr 83 J. C. A. Geeve, man v. T. G. Derks 55 j. J. J, de Kurver, wedr. v. M. T. Timmermans 70 j- J Bekker, ongeh man 30 j. M. A. Kalkman vr. v. H. v. Wijngaarden 65 j. L. HoogendijK ongeh. man 64 j. J. C. Frank, man v. F. H- Verzijl 66 j A. Versteeg, man v. C. Binnen dijk 23 j. P. C. Sinclt, dochter 4 4, - H v- Leeuwen, wedr. v. C. E. Altiok 62 j. A. Mul ler, wede v. H. v. Straten 81 j. Voorts als leven loos aangegeven K. Dien erSimdorn, dochter 1 \T "yjüJi-,1-Ti liW

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1938 | | pagina 2