ROTTERDAM. VRIJDAG 11 FEBRUARI 1938 SUCCES VOOR DE R. K. SCHAAK- VEREENIGING S. B. O. SCHEEPVAART BURGERLIJKE STAND BEZOEK BIJ KOOLHOVEN. ONGEVALLEN. Van den burgemeester van onze stad. UITVAART EN BEGRAFENIS JULIEN PIETERS. HERINNERINGEN AAN PRINSES BEATRIX' GEBOORTE. HET CREDIET AAN „MOLENVLIET". Aansprakelijkheid van directie en commissarissen van „Hypothecair Crediet", Repliek. Planting van een boom in het Museumpark. EEN MOLENAAR JUBILEERT. AQUARIUM- EN TERRARIUMVER. „DE NATUUR". PATER JOS. KLESSENSf VEREIN „OESTERREICH". Feestavond in „Palace". SOEUR GONZALYO. Oprichter van het R. K. Mariniers- tehuis te Rotterdam. VLAARDINGEN. AFSCHEIDSRECEPTIE burgemeester. rotterdamsche rechtbank. HAVENONGEVAL. dus organisatie voorop ook van hulpbrand weer per huizenblok, harde noodzaak zijn. Daarom wekt spr. op lid te worden van de Nederl. vereen, voor luchtbescherming. Zr is door de regeering erkend als de eenigu landelijke organisatie. Het eere-voorzitter- schap berust bij den minister van binnen- Jandsche zaken. Zij leidt de burgerij op, evenzoo het hulp personeel, geeft eerste hulplessen, adviezen over inrichten van schuilplaatsen enz. enz. Cursussen worden gegeven. Het lidmaatschap. De heer van Bergen Walraven wees er op, 'dat men reeds vanaf 25 ets. per jaar lid kan worden. De contributie is zóó laag gesteld, dat het voor niemand eenig bezwaar kan zijn. Daarvoor ontvangt men dan nog het maand blad der vereeniging. Het secretariaat der vereeniging is W. de Zwijgerlaan 40. Na de pauze bespreekt de heer Muller nog de verschillende bestrijdingsmiddelen tegen luchtaanvallen. In woningen kan men de schuilplaats het beste inrichting in den kelder. En waarom juist daar? In de bovenverdieping zal men waarschijnlijk veilig zijn voor zware gassen, die beneden blijven hangen. Maar brand bommen komen dan boven. Ook moet men er rekening houden met instortingen. Den laatsten tijd bestaat er veel belangstel ling voor schuilloopgraven en loopgangen. Juist in gemeënten met veel open ruimten kan men zulke behoorlijke beschermings plaatsen hebben, welke volgens spr. nog be ter zijn dan kelders. Zij hebben dit voordeel dat bij aanvallen uit de lucht niets anders te zien is dan gewone spieeten, moeilijk te raken. Het aantal personen dat in een kelder gaat, kan men berekenen door den inhoud van de kelder te nemen en dit aantal M3. te deelen door drie. Men mag echter geen kelder inrichteen zonder zich vooruit door deskundigen te laten voorlichten. Gasmaskers beschermen tegen plaatselijk gevaar. Men moet echter bij de aanschaffing hiervan letten of of er een goedkeuringsmerk op staat van de artillerie-inrichtingen Hem- brug. Het dragen van een masker is niet voor iedereen goed. Voor menschen voor wie een gasmasker niet. goed is, is een z.g. open masker met overdruk, dat geen nadeelige gevolgen geeft, in den handel. Beschermende kleeding is in de eerste plaats bestemd voor hen, die werk zaam moeten zijn in besmette gebieden. Alle kleeding tot nu toe voldoet nog niet geheel Zelfs door rubber en leder gaat mosterdgas heen al is het langzaam, De belangrijkst strijdmiddelen voor u zelf liggen op het terrein van brandblusschen. Verwijder van de zolders alle lichtbrandbare stoffen! Met verschillende lichtbeelden verduide lijkte de heer Muller het besprokene op de zen avond. Met een kort propagandistisch woord be sloot spr. zijn aandachtig beluisterde cau serie. ROTTERDAMSCH BORGSTELLINGS FONDS. DE RADIO-CENTRALE Programma R, Zaterdag 12 Febr. Luxemburg: 8,20 concert; Diversen 10.50 3.55; Luxemburg 3.55; Diversen 6.206.50; Luxemburg 6.50 concert; Diversen 7,20 S.35; Luxemburg 9.35 concert; Diversen 10,50 11,20; Luxemburg 11,2012 uur dansmu ziek. Voor de programma's 14 raadplege men onze rubriek: „Uit den aether". Men schrijft ons; Woensdagavond j.l. speelde volgens het rooster van 't R. K. Schaakverband in 't diocees Haarlem S. B. O. haar eerste thuis wedstrijd in dit jaar tegen de R. K. Schaak- vereeniging Rotterdam-Zuid. Er heerschte een prettige sfeer tusschen gastheeren en genoodigden en na zeer zwaren strijd kon onze Schiedamsche vereeniging een eclatant succes boeken. De stand bij het einde was 63 voor de gastheeren, terwijl een partij ter arbitrage werd opgestuurd. Hierdoor heeft S. B. O. weer eens genoegzaam bewezen, dat haar bestaansrecht terecht gegrond is en dat het schaken in katholiek verband min stens gelijkwaardig is aan dat in andere vereenigingen. Nu de katholieke actie op bijna ieder terrein in vollen bloei staat, is het ook een vereischte geworden, in katho liek verband het schaken te beoefenen. Het bestuur heeft echter mede door de zeer lage contributie met zware zorgen te kampen en alleen een flinke vermeerdering van 't ledental kan hier redding brengen. Het moet toch mogelijk -zijn om in Schie dam, met een zoo groote katholieke bevol king een prachtige schaakclub in stand te houden. Het is onze plicht ook hierin ons kunnen te toonen. lederen Woensdagavond om 8 uur bestaat er gelegenheid zich in den R. K. Volksbond als lid op te geven. Schaakliefhebbers komt nu! SCHIEDAM, 10 Febr. Aangekomen: Noorsch m.s. Mosli, ledig van Hamburg; Zweedsch s.s. Ara, ledig van Rotterdam, beide om te dokken in de Wilhelminahaven; Amerik. s.s. Warrior, ledig van Rotterdam; Ned. s.s. Nebraska, ledig van Rotterdam, beide om te dokken in de Wiltonhaven. SCHIEDAM, 10 Febr. Vertrokken: Zweedsch s.s. Ara, ledig naar Rotterdam; Grieksch s.s. Niritos, ledig naar Rotterdam; Grieksch s.s. Ekatontarchos Dracoulis, ledig naar Rotter dam; Joego-Slavisch s.s. Vidovdan, ledig naar Rotterdam; Eng. s.s. Behar, met stuk goed naar Antwerpen. FREDERIKSTAD, 10 Febr. Aangekomen: s.s. Authority, met olie van Schiedam. Aangifte van 810 Februari. GEBOREN: Comelis J., zoon van C. Ale- man en J. Poort, Potgieterstraat 19 Bas- tiaan, zoon van J. Versteeg en M. P. J. Heins- broek, P. de Hooghstraat 5. ONDERTROUWD: J. Moerer 24 jaar en C. E. Bijloo 20 jaar E. Ram 23 jaar en H. Meerburg 17 jaar H. P. Roos 52 jaar en M. C. b. Peters 45 jaar C. H. Schwager- mann 21 jaar en M. Kleiberg 23 jaar H. B. Staat 39 jaar en A. Pronk 32 jaar W. L. Sigmond 28 jaar en C. J. Wels 25 jaar. GEHUWD: H. J. Kooij 25 jaar en E. van Haaster 20 jaar J- L. Huijsdens 38 jaar en P. v. d. Berg 21 jaar T. I. Schouwen burg 25 jaar en P. J. de Jong 22 jaar. Mr. R. Mees volgt mr. van der Mandele in het bestuur op. Dezer dagen vond ten raadhuize alhier de jaarvergadering plaats van de stichting „Rot- terdamsch Borgstellingsfonds". In het bestuur van het Fonds zijn met in gang van 1 Januari 1938 eenige wijzigingen gekomen. Mr. K. P. van der Mandele heeft wegens zijn benoeming tot voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor het lidmaatschap moeten bedanken en is op gevolgd door Mr. R. Mees, Als vertegen woordiger van de Rotterdamsche Midden- standsvereeniging „Handel en Nijverheid" in de plaats van den heer R. J. Koopmeiners aangewezen de heer C. van der Linden, ter wijl in de vacatures, ontstaan door het af treden van de heeren J. M. M. van Meete- len Jr. en J. Verloop, resp. burgemeester van Bergschenhoelc en Capelle a. d. IJssel, is voorzien door de benoeming van de heeren J. Bax en G. J. van Oordt, resp. Burgemees ter van Barendrecht en Krimpen a/d. Lek. De overige periodiek aftredende bestuurs leden zijn opnieuw benoemd. Het dagelijksch bestuur van het Fonds heeft daardoor geen wijziging ondergaan. De voorzitter, de heer J. H. Donner, heeft een woord van dank aan de scheidenden ge bracht en vervolgens de nieuw benoemde bestuursleden hartelijk welkom geheeten. De secretaris-penningmeester, de heer J, Melles, kreeg daarna gelegenheid tot voor lezing van het concept-j aar verslag 1937, het welk evenals de rekening en verantwoor ding over het afgeloopen boekjaar werd goedgekeurd. Besloten werd de voorziening in het gering nadeelig exploitatie-saldo en in het zeer kleine bedrijfsverlies aan het dage lijksch bestuur op te dragen. Na een levendige gedachtenwisseling werd tenslotte met slechts één onthouding het voorstel tot- wijziging der Statuten aange nomen, beoogende aan het Fonds, in over eenstemming met de zienswijze van den mi nister van Economische Zaken, een ruimere strekking te geven en daaraan het tijdelijke crisis-karakter te ontnemen. Deze statuten wijziging zal ter goedkeuring worden voor gelegd aan B. en W. der gemeente Rotter dam en het Bureau van de Kamer van Koop handel en Fabrieken. Het secretariaat der stichting blijft geves tigd Groote Kerkplein 38 alhier, in het ge bouw van de Gemeentelijke Leen- en Voor schotbank. Een op den Lange Hilleweg uitkomend raam van pand no. 1 aan de 1ste Kiefhoek straat is vermoedelijk doordat het niet goed was bevestigd, uit de sponning gewaaid en terecht gekomen op het hoofd van den 12- jarigen H. Berens, wonende Eiberpad, die verschillende snijwonden bekwam. Na be handeling kon de knaap het ziekenhuis aan den Coolsingel weer verlaten. De 9-jarige C. Weyers, wonende Wal- ravenstraat is gisteren bij het spelen op den Randweg gevallen. Met een rechter onder- been-frèctuur is de jongen opgenomen in het ziekenhuis aan den Coolsingel. Vanmorgen is de 37-jarige havenar beider P. Haage wonende Schoterboschstr. in het gebouw van de Scheepvaart-Vereen. „Zuid" gestruikeld als gevolg van het ge drang. Hij kwam met zijn hoofd tegen den muur terecht. Met een hersenschudding is de man in het ziekenhuis aan den Coolsingel opgenomen. Gisteren bracht de burgemeester van Rot terdam, mr. P. Droogleever Fortuyn, een be zoek aan de N.V. Koolhoven vliegtuigen op Waalhaven. De burgemeester werd ontvangen door den president-commissaris der N.V., den heer Ja cob Mees, en den directeur den heer F. Kool hoven. Na de lunch in de cantine werd de fabriek bezichtigd om een indruk te krijgen van een der belangrijkste industrieën van de stad. Met groote belangstelling volgde de burge meester de werkwijzen in de verschillende afdeelingen, terwijl die der montage speciaal zijn volle aandacht had. Onder buitengewoon groote belangstelling hebben vanmorgen de plechtige uitvaart en begrafenis plaats gehad van den heer Julien J. J. Pieters, lid van de firma Hudig en Pieters. Nadat des morgens in de kerk van het Allerheiligst Hart aan de v. Oldenbarnevelt- straat, waar de overledene kerkmeester was een drietal H.H. Missen was opgedragen, volgde om half tien de plechtige H. Mis van Requiem. Deze werd gecelebreerd door pas toor L. D. Oorsprong O.P., met assistentie van de paters Dom. v. d. Waart O.P. als diaken, Call. Preller O.P. als subdiaken, J. Pfeil O.P. en B. v. d. Idsert als acolythen. Aan een tweetal zij-altaren werden nog stille H.H. Missen opgedragen door Prior P. Smit O.P. van het Albertinum te Nijmegen en pater W. de Mol O.P., pastoor te Alkmaar vroeger kapelaan van deze parochie. Het zangkoor voerde de meerstemmige Requiem mis van Perosi uit. De bloemenschat was zoo groot, dat een vijftal banken ermee gevuld was. Terwijl het orgel de Marche funèbre van Beethoven speelde, werd het stoffelijk over schot de kerk uitgedragen, waarna de droeve stoet zich in beweging zette in de richting van de R.K. Begraafplaats. Het was tegen kwart over elf, toen de auto met het stoffelijk overschot den drem pel van de inrijpoort overschreed. Op de R.K. Begraafplaats werd de stoet opgewacht door talrijke persoonlijkheden uit kerkelijke kringen en uit de R'damsche zakenwereld. Wij merkten o.m. op de heeren W. ten Broek, C. A. Borren, ir. E. H. Kraay vanger b.n.a. namens 't Gymnasium-comité dr. J. H. Nieuwenhuysen, mr. A. C. van DSm A. F. Ebeling, J. Comijs, A. Kuijpers, vice- voorzitter van het Apostolaat ter Zee, pater W. Hennekens C.S.S.R., directeur van het R.K. Marinierstehuis, D. J. Schenk, C. v. Eyck prof. dr. H. Weve, H. J. A. Middendorf, voorzitter van de Conferentie van de Stille Armen, W. L. M. Daniels, E. J. H. M. Drie beek, L. Jamin, G. van Dusseldorp, G. Wulff A. M. v. d. Hoeven, mr. H. Z. Scheffer, se cretaris van de Ned. Reedersvereeniging, A Cordonnier, P. van Riet, dr. A. Zaayer, dr. C. M. Kleipool, F. A. Vervloet, A. P. v. d Vorm, A. J. M. Goudriaan, M. H. v. d. Hoe ven, mr. Paul Middendorp, G. Renk, J Pierot, N. Korpershoek, A. R. Erhardt, L Seeuwen, C. Swarttouw Jr., J. v. d. Vorm, F. L. Loos, R. W, Wentger, mr. P, Lycklama a Nijeholt, H. Harmeijer, G. J. B. Daude 'van Troostwijk, G. Murk Leis en nog vele an deren. Na de absoute in de kapel werd het stof felijk overschot in het familiegraf bijgezet. Zoowel de absoute als de beaardingsplech- tigheid geschiedde door postoor L. D. Oor sprong O.P. met dezelfde assistentie als tij dens de H. Mis van Requiem. Tot slot werd voor de zielerust van den overledene gebe den, waarna velen nog een laatsten groet wilden brengen. Zouden wij waardige zonen en dochters zijn van de martelaren, de verdrukten, de lijders en strijders, als wij te kort schoten in het laatste en toch waarlijk niet het zwaarste werk van onze eman cipatie: instandhouding en uitbouw onzer eigen Universiteit Voor de civiele kamer van de Haagsche rechtbank zijn onder presidium van jhr. mr. Calkoen gisteren de pleidooien voortgezet in de procedure tusschen de N.V. maatschappij voor hypothecair crediet contra mr. S. van Houten en de erven van mr. D. van Houten. Woensdag hadden mr. E. A. J. Nysingh en jhr. mr. W. M. de Brauw, resp. voor eischeres en gedaagden gepleit, gisteren was het woord aan mr. D. J. Veegens, die voor mr. S. van Houten optrad. Mr. Veegens besprak de décharge en de directeursaansprakelijkheid van 1931 af, omdat bijna alle schade, waarvan hier sprake is, geleden zou zijn door de hypotheek van 1931. Met een beroep op prof. Meyers betoogde pleiter, dat décharge niet moet gelden voor punten, die verzwegen of onwaar zijn, wan neer mededeelingsplicht bestaat. Binnen den kring van deze vennootschap, betoogde pleiter, bestaat een onderzoekingsplicht van de algemeene vergadering. De vennootschap heeft een commissie van onderzoek, welke tegenover de directie bevoegd is tot ver krijging van inzage der boeken. De jaarstuk ken stelde zij ook vast. Daar is in Maart 1932 tegen, geprotesteerd en de statuten zijn toen gewijzigd. Verder was er een geregelde accountantscontrole. Welke waren de bezwaren tegen de hypo theek van 1.700.000 in 1931 De commissie van toezicht is van de verleening van de eerste hypotheek in 1929 volkomen op de hoogte geweest, had het althans kunnen zijn. Wat nu betreft het doen van onjuiste mede- deelingen over de taxatie, toonde pleiter aan, dat de commissie van toezicht de aanvrage tot verleening van de hypotheek van 1931 in behandeling heeft genomen en geen bezwaar tegen verleening daarvan had. Pleiter ziet geen enkel causaal verband tusschen het doen van mededeellngen van de directie en het verleenen der hypotheek. Wat het afgaan op de hooge taxaties be treft, merkt pleiter op, dat het bedrag van 1.7 millioen gedekt was met een ruime marge (meer dan 65 pet.) en dat geen van de beide toenmalige directeuren van „Hypo thecair Crediet", de heeren mr. dr. Ten Brug- gencate en Schoon, eenig bezwaar tegen de credietver leening aan „Molenvliet" heeft geopperd. De heer Ten Bruggencate gaf des tijds als zijn oordeel te kennen dat het een mooie post was. De voltallige raad van com missarissen heeft zijn toestemming eraan verleend. Men moet alle zaken beoordeelen in verband met den tijdzoo moet deze zaak worden beschouwd in verband met de in 1931 geldende omstandigheden. Het Engel- sche pond was nog 12 en de dollar 2.50 er was een levendige handel in huizen en bouwgrond. De vraag is gaat het aan, directeuren en commissarissen aansprakelijk te stellen voor onverstandig- beleid Op dit punt biedt de Nederlandsche juris prudentie weinig materiaal. Pleiter verwijst naar een Engelsche uitspraak betreffende de aansprakelijkheid van een directeur eener levensverzekeringsmaatschappij, waarbij te recht werd aangenomen, dat de directeur onmogelijk onder alle omstandigheden aan sprakelijk kan zijn voor alle factoren, zooals wiskundige berekening, medische keuring en belegging van gelden. Bij de beoordeeling van de liquiditeit eener bouwgrondmaatschappij moet men er reke ning mee houden, dat haar doel is handel in bouwgrond en dat alles uit den verkoop van den grond moet komen. Pleiter zou gaarne van de tegenpartij vernemen, welke voorstelling zij van de liquiditeit van „Molenvliet" had. Tenslotte de grief van de verkeerde uit voering van het besluit betreffende den borgtocht. Bij schrijven van 22 Juli 1931 is aan „Molenvliet" mededeeling gedaan van het besluit van directie en commissarissen van „Hypothecair Crediet". Men kan mr. S. van Houten niet verwijten, dat hij niet heeft gewaarschuwd. Juist in verband met per soonlijke belangen heeft hij zich principieel onthouden, waar mannen als de candidaat- notaris Schoon en mr. dr. Ten Bruggencate met hun verantwoordelijkheid de zaak dekten. Pleiter wijst er o. a. nog op, dat „Molen vliet" de rente over de eerste jaren behoor lijk heeft betaald en dat deze N.V. pas in 1934 daarmee achterop geraakte. Zijn conclusie is dat kwade trouw ten aanzien van zijn cliënt nooit kan worden aanvaard. Mr. Nysingh merkte in zijn repliek op, dat het gaat om de vraag of de heeren Van Houten, behoorende tot de groep, die specu leerde in bouwgronden, voldoende objectief waren in hun beoordeeling als directeuren der maatschappij voor hypothecair crediet van de onderhavige credietverschafflng. Pleiter ging nog eens de details betreffende de boeking en de taxaties na en herhaalde, dat z. i. de heeren Van Houten de hypotheek niet hadden moeten laten geven, althans de verhooging met 1.2 millioen niet hadden moeten toestaan. Natuurlijk was het zeer te betreuren, dat een man als wijlen mr. D. van Houten, dien spreker gekend heeft als een pleiter van groote begaafdheid en van hooge kwalitei ten, zijn spraakvermogen verstoord zag, maar daarmede verviel toch niet zijn aansprake lijkheid als directeur of commissaris van „Hypothecair Crediet", zoolang hij die functie bekleedde. De kern is, dat naar het oordeel van de eischeres de heeren Van Houten lichtvaardig en onnauwkeurig hebben gehandeld, aangezien de werkelijke borgtocht niet voldoende was. De verdere replieken werden uitgasfefij tot Maandagmiddag half drie. j Op Zaterdag, 12 Februari a.s., des namid dags ten 3 ure zal door de Ver. „De Prince- vlag" in een gazon bij een van de vijvers in het Museumpark alhier, naar aanleiding van de geboorte van Prinses Beatrix, een herin neringsboom worden geplant. Deze Oranjeboom is door het Gemeente bestuur aangeboden. Verscheidene autoritei ten en de besturen van andere Oranje-ver- eenigingen hier ter stede zijn uitgenoodigd deze plechtigheid bij te wonen. De geünifor meerde vlaggenvendels van ,De Princevlag", ook die van de naburige afdeelingen zullen daarbij tegenwoordig zijn en trekken van de Aelbrechtskade naar de plaats van planting op; die plaats zal zijn aangeduid door een groote vlag. De trompetters en het tamboer- en pijpers- corps zullen onder leiding van den heer M. J. Koens aan de muzikale opluistering mede werken, evenals de Rotterdamsche Posthar- monie, welke vooraf een rondgang door de stad maakt en te half drie van het postkan toor vertrekt om via Mauritsweg, Diergaarde singel, Beukelsdijk, Allard Piersonstraat, Mathenesserlaan naar het Museumpark te marcheeren. Het volledige programma laten wij hier onder volgen: 1. Tamboers, roffel, Trompetters. Geeft Acht! 2. Dienstmarschen, tamboers en pij pers. 3. Toespraak door voorzitter „De Prin cevlag' en antwoord daarop. 4. Wilhelmus door Postharmonie. 5. Reveilmarsch-tam- boers en pijpers. 6. Wilt heden nu treden, door Postharmonie. 7. „Ich bete an die Macht der Liebe", door pijpers. 8. Leve het regi ment, door tamboers en trompetters. 9. Marsch, door Postharmonie. Na het planten zullen de „Princevlaggers" nog door het westelijk stadsdeel trekken. Veertig jaar tusschen snuif, kaneel en peper. Wie kent de pittoreske molens niet achter de Kortekade, aan den rand van de Kraling- sche Plas? Ze zijn bijna als eenzamen ach tergebleven in een landschap, waar vroeger tientallen draaiende wieken in het rond te zien waren Maar dit overgebleven tweetal specerij molens staat daar nog in jonge kracht, evenals hun meester, de molenaar J. H. Bukman. Deze week is het 40 jaar geledén dat hij als knecht op deze molens begon Hij was toen nauwelijks 19 jaar. Door ijver, vlijt en spaarzaamheid kon hij het zoover brengen, dat hij bij machte was de beide molens „De Ster" en „De Lelie" met heel het bedrijf over te nemen De knechts hebben bij gelegenheid van dit jubileum de vlag op den kop geheschen, tot verwondering van molenaar Bukman zelf, die van meening was, dat niemand iets van zijn jubileum wist. En de wieken waren in den blij gezet, het tvptsche teeken dat er feest en vreugde is. En toen er bovendien nog tal van bloemstukken kwamen van zaken vrienden, ja, toen kon hij niet anders doen dan lachend handen te drukken en felici taties in ontvangst te nemen. Filmavond voor aquariumliefhebbers. 's avonds 8 uur, vroegere School- Maandag 14 Febr., a.s., zal in de zaal van den bioscoop aan de Goudschestraat 26 te Rotterdam, een propagandavergadering ge houden worden, waar dr. L. van der Perk uit Utrecht, voorzitter van den Ned. Bond van Aquariumvereenigingen een lezing zal houden over „De ontwikkeling van het visschenei", en „De Forellenteelt". Beide onderwerpen worden door bewegende films toegelicht. Vervolgens zal dr. v. d. Perk een serie gekleurde foto's vertoonen over het onderwerp „Langs de slootkant". Zpoals gewoonlijk is de toegang tot deze zeer bijzondere en leerzame vergadering voor aquariumliefhebbers boven 16 jaar ge heel vrij. Als speciale attractie zal een aan tal visschen en planten onder de aanwezigen gedistribueerd worden. Voor nadere bijzon derheden zie men de advertentie in dit blad. De Oostenrijksche kolonie te dezer stede, maar ook de vrienden van Oostenrijk zul len met vreugde terugdenken aan den avond van gisteren. Het is een prettige en in alle opzichten gezellige avond geweest welke in .Palace" was georganiseerd door de Vereen. Oesterreich in samenwerking met het Oos tenrijksche verkeersbureau te Utrecht en met het Oostenrijksche consulaat hier ter stede. Er werden enkele zeer goede geluidsfilms gedraaid over Oostenrijk, die bijzonder op prijs werden gesteld. De volksdansen, solo- dansen en volksliederen deden menig be zoeker in stilte verlangen naar het land van.... herkomst. Een propagandistisch woord werd gesproken, waaruit te beluiste^ ren viel, dat dezen zomer de toegang tot Oostenrijk in alle opzichten zeer aantrek kelijk zal zijn. En dan kwam de Stimmungskapelle L. Kiesewetter ten tooneele! De vele gasten hebben zich niet onbetuigd gelaten. Het is een echte bonte avond geworden met heel veel kleur, fleur en jolijt omdat een ieder zijn best deed aan, het welslagen van den feestavond mee te werken. Op Vrijdag 4 Maart a.s. hoopt de Eerw. Moeder, soeur mr. Gonzalvo, van 't St. Ber- nardusgesticht Is. Hubertstraat 73, den dag te herdenken, waarop zij voor 5° jaren haar intredè deed in de Congregatie van het Ge zelschap J. M. J. Wegens den H. Vastentijd is dit feest vervroegd en gesteld op 27 Fe bruari a.s. Ofschoon de jubilaresse pas sinds Mei in deze stad verblijft, is zij toch voor velen geen onbekende. Immers niet alleen 25 aren was Soeur Gonzalvo bij het onderwijs wei-kzaam in de Mariascholen in de Zwarte Paardenstraat, maar ook aan de Concordia- scholen Kralingen en de St. Bernar- dusscholen is zij als onderwijzeres verbon den geweest". In het klooster der eerw. paters Redemp toristen aan den Goudscherijweg te Rot terdam is gisteravond te 6 uur na een langdurige ziekte, welke, hem had genood zaakt zijn arbeid als zielzorger van de mili tairen neer te leggen, in den ouderdom van 66 jaar overleden de weleerw. pater Joseph Klessens C.ss.R., oprichter van het R.K Marinierstehuis te Rotterdam. Pater Klessens, die in 1872 te Eersel werd geboren, maakte zijn humaniora aan de La- tij nsche school te Gemert en trad daarna in het no viciaat der Paters Redemptoristen te 's-Hertogenbosch. Hij werd in 1891 geprofest en na zijn theologische studiën te Wittem te hebben ge maakt, priester gewijd in 1896. Zijn eerste pries terjaren was hij aan verschillende kloosters verbon- "ater Jos. Klessens. den en arbeidde als ijverig missionaris in steden en dorpen door het geven van missies, retraiten en andere oefeningen. Sinds October 1913 in Rotterdam, gewerd pater Klessens den 22sten October 1914 de opdracht van den bisschop van Haarlem om zich met de zielzorg der militairen te Nu- mansdorp te belasten. Aanvankelijk trok pater Klessens iederen Zaterdag naar het fort om biecht te hooren en er Zondags de H. Mis te lezen. Spoedig slaagde hij er in een houten kerk te bouwen, waarin op Kerstmis 1914 de eerste H. Mis werd gelezen. Later werd deze kerk nog vergroot en te vens ingericht voor een R.K. militair tehuis. Dat de geest onder de troepen al de jaren van de mobilisatie zoo goed is gebleven, is voor een niet gering deel te danken aan het werk van pater Klessens, die in 1915 werd aangesteld tot luitenant-aalmoezenier en in 1916 tot majoor-aalmoezenier bevor derd. In den zomer van 1918 werd te Nu- mansdorp een geslaagde militaire Katholie kendag gehouden. Na vier jaren 's konings wapenrok, ge sierd met het overwinningsteeken van den Koning der Koningen, te hebben gedragen, keerde de Redemptoristenpater weer terug in het klooster aan den Goudscherijweg. Was zijn militaire zielzorg ten pinde? In de vier mobilisatiejaren had hij daaraan zijn hart verpand. Ook te Rotterdam met zijn oplei dingsschool en kazerne van het korps Mari niers viel er in dit opzicht werk te doen. In April 1920 begon hij hiermede. In den aanvang was de medewerking en de belang stelling zeer gering, rrmar het doorzetten van pater Klessens had succes en in Ja nuari 1931 werd het eerste R.K. Mariniers tehuis plechtig geopend. In de zielzorg onder de R.K. mariniers, die hier immer een ge zellig tehuis vonden, is dit Marinierstehuis een groote steun geweest. Zestien jaar. lang heeft pater Klessens hier nog met veel vrucht gewerkt onder zijn jongens, die, al zwermden ze uit naar Öost en West, hun vaderlijken vriend in Rotterdam niet ver- gaten. In September 1936 hoopte zijn gezond heidstoestand hem na ruim twintigjarigen arbeid onder de militairen, dezen werkkring te verlaten. De viering van zijn veertigjarig priesterfeest op 7 October d.a.v. werd na tuurlijk een welkome gelegenheid om hem te huldigen voor zijn voortreffelijken arbeid. Bij monde van den commandant der mari niers werd openlijk getuigd, dat pater Kles sens als de vader van het Marinierstehuis zijn volgelingen niet alleen tot goede Ka tholieken, maar ook tot goede militairen had gevormd, terwijl de hoofdaalmoezenier ten zeerste prees het baanbrekend werk, waar aan pater Klessens den geheelen mensch had geschonken. Nadien is pater Klessens, in zooverre zijn gezondheid dit nog toeliet, in het klooster te Rotterdam werkzaam gebleven, waar hij bijkans 25 jaar van zijn priesterleven heeft doorgebracht. Twee dagen voor zijn dood, na een nieuwe aanval van zijn kwaal, ontving hij in Volle overgave en berusting de H.H. Sacramenten der stervenden en gisteravond te zes uur ging hij, terwijl zijn medebroeders rond zijn sterfbed waren geknield, rustig en zeker als een echt militair, den laatsten strijd in Pater Klessens was ridder in de Orde van Oranje Nassau en drager van het Mobi- lisatiekruis. Zondagavond te 7 uur zullen in de kerk aan den Goudscherijweg de metten worden gehouden, terwijl Maandag te 9 uur de Lau den zullen beginnen, gevolgd door de plech tige Uitvaart. De begrafenis zaI plaats vin den te Nijmegen op het kerkhof Van het Redemptoristenklooster op den berg Nebo. Donderdagavond hield de Burgemeester met zijn echtgenoote een afscheidsreceptie in het Handelsgebouw, teneinde voor hun vertrek naar Zwolle officieel afscheid te kunnen nemen van al diegenen, met wie de Burgemeester tijdens zijn Burgemeester schap te Vlaardingen heeft kennis ge maakt en samengewerkt De geweldige belangstelling, welke voor deze receptie bestond, toonde genoegzaam aan, hoe sympathiek de scheidende Bur gemeester zich tijdens zijn tienjarig ver blijf in onze gemeente heeft gemaakt. Tal van vertegenwoordigers van verschillende corporaties en vereenigingen alsmede een groot aantal particulieren, hebben van de gelegenheid gebruik gemaakt, om den Bur gemeester en zijn echtgenoote voor het laatst de hand te drukken en de beste wenschen mede te geven voor hun verder leven in hun nieuwe woonplaats. In de groo te zaal van het Handelsgebouw recipieer den de heer en mevr. van Walsum, terwijl in de naast liggende hal ververschingen werden aangeboden. De talrijke bezoekers en be zoeksters konden hun namen plaatsen in het daartoe gereed liggende register. Verschillende vereenigingen boden den Burgemeester hierbij tevens een geschenk aan. Zoo overhandigde het Oranje-Comité 1938 een aquarel van W. Brinkman, voor stellende het Vlaardingsche Stadhuis; van de Pers mocht de Burgemeester een fraaie ets ontvangen voorstellende de R. K. Kerk, gezien vanaf de Vaart van A. Boer, in de duime vestibule van het Handelsgebouw maakte de Chr. Harmonievereeniging „Sur- sum Corda" haar opwachting. Na den heer en mevr. van Walsum, die zich op de trap van het Handelsgebouw hadden opgesteld, een serenade te hebben gebracht, overhan digde de voorzitter van Sursum den Bur gemeester een foto van het volledige corps, waarna gespeeld werd ps 134 „Dat 's Heeren zegen op U daal". Ook enkele leden van het Vlaggenvendel van „De Princevlag" boden namens de geheele afdeeling een herinnering aan, bestaande uit een in lichte tinten ge houden album, bevattende een foto-reportage van de laatste openbare daad van den Bur gemeester: het planten van den herinne ringsboom jl. in den nieuwen parkaanleg benoorden het Hof Het album begint met een zeer kunstzinnig uitgevoerde opdracht en een titelblad. De foto-montage is van v. d. Berg; het calligraphische werk is van de hand van den heer Mari Storm. Tevens werden hierbij aan mevr. van Walsum bloe men aangeboden. Na afloop van de receptie bij het verlaten van het gebouw vormde het vlaggenvendel van „De Princevlag" °P des trappen van het Handelsgebouw een eere- wacht. Uit al deze talrijke blijken van be langstelling en sympathie zal den Burge meester duidelijk gebleken zijn, hoezeer zijn werken in deze gemeente door de bevol king is gewaardeerd. Naar wij vernemen, zal onze Burgemees ter op Zaterdag 19 Februari a.s. in zijn nieuwe functie van Burgemeester van Zwolle worden geïnstalleerd. Op Maandag 14 Februari a.s. zal hij af scheid nemen van den Gemeenteraad in de om 5 uur n.m. speciaal belegde afscheids- vergadering. Hetl aatste paar getrouwd» Het eenige brtiW»ps«r, dat <Ao Burgo- meester Woensdagmiddag in den echt ver bond, n.l. den heer Hendrik Hoogendijk, f(e,n mei Martina den Hond. ontving van lieih Uitspraken, De rechtbank heeft veroordeeld: M. K, 29 jaar, los-werkman, en J. F., 38 jaar, los-werkman en recidivist, beiden ge detineerd, wegens diefstal van hoenders uit een hok van B. H. Sparreboom, tot respec tievelijk 4 en 6 maanden gevangenisstraf, voor beiden met aftrek van den tijd in voor- loopige hechtenis doorgebracht. J. L., 23 jaar, chauffeur te Strijen, wegens het aan zijn onvoorzichtig rijden te wijten hebben, dat te Barendrecht de door hem bestuurde auto in aanrijding was gekomen met een voor hem uit rijdenden vrachtwa gen, tengevolge waarvan de voerman C. in 't Veld van den bok was gevallen en eenige kwetsuren had bekomen, tot 20 boete subs. 10 dagen hechtenis. G. van S., 40 jaar, verzekeringsagent te Heex jansdam, gedetineerd, wegens een zedendelict tot 9 maanden gevangenisstraf, met aftrek van den tijd in voorloopige hech tenis doorgebracht en met de bepaling, dat maanden van de straf voorwaardelijk wor den opgelegd met een proeftijd van 3 jaar. mej. Martina den Hond, ontving als aandenken met een toepasselijk woord een zilveren lepeltje met het Stadhuis van Vlaardingen er op, waarbij de Burgemees ter opmerkte, dat dit wel het laatste huwe lijk zal zijn, dat hij in zijn leven voltrekt, omdat hij in Zwolle geen ambtenaar van den Burgerlijken Stand zal zijn. FRAUDE BIJ DE ONTWIKKELINGS CURSUSSEN Van bevoegde zijde meldt men ons, dat uit het ambtelijk onderzoek in de zaak der bii de gemeentelijke ontwikkelingscursussen gepleegde fraude, gebleken is, dat de boek handelaar H daarbij te goeder trouw gehan deld heeft GESLAAGD. Bij het te 's-Gravenhage gehouden examen slaagden voor costuinière de dames L. Goed- knegt en L. Breeman en R. Zoeteman, PRINSES BEATRIX-TENTOON- STELLING Vanaf Zaterdag a.s. zal in het museum tentoongesteld zijn uit de privé-verzameling van den heer M. C. Sigal een verzameling prentbriefkaarten drukwerk en curiosa, be dekking hebbende op de geboorte van Prin ses Beatrix. Het museum (Handelsgebouw) is geopend des Zaterdagsmiddags van 3 tot 5 uur. DE BESCHUITJESDAG OP DEN NATIO- NALEN FEESTDAG. Vannacht om kwart over 5 kreeg de 38- jarige A. van Eyk, wonende Maximiliaan- straat, terwijl hij met werkzaamheden bezig was aan boord van het Duitsche s.s. „Ellen" liggende in het gemeentedok III aan de Dok haven, een gloelenden klinknagel op het hoofd. De man bekwam een lichte hersen schudding en is per auto van den G.G.D. overgebracht naar het ziekenhuis aan den Coolsingel. De beschuitdag ten bate van Het Wit-Gele Kruis en het Groene Kruis alhier, welke werd gehouden op den nationalen feestdag heeft een flink resultaat gehad, welke aan deze beide instellingen ten goede zal ko men De opbrengst was 650, waarvan 200 winst genoemd kan worden. Bovendien zijn er nog een aantal blikjes over, die waar schijnlijk nog aan andere plaatsen overge daan kunnen worden, zoodat de opbrengst nog grooter kan worden. Bijzonder dank brengt het comité aan de firma Ten Kate alhier, voor het cadeau geven van een 3000 beschuiten, die bij een warmen kop cho colademelk in de tentjes gretig aftrek von den. BURGERLIJKE STAND. GEBOREN: Hendrik, z. van J. Meijer en A. Eijkelenboom, Waalstraat 60 Adria- nus, z. van T. de Bruijn en D K. Vellekoop, Oosterstraat 1. ONDERTROUWD: L. J. Kramer 37 j. Schiedam, B. K.-laan 181 en H- M. M. Vlug ter 28 j. VI. Parkweg E. J. J. Roelofs 25 j. VI. Emmastraat 78 en M. A. G. Rem- merswaal 22 j. VI. Groenewcg D. J. A. de Roo 27 j. VI. Westn.land 64 en B. van der Knaap 24 j. P. K. Dr .straat 184. C. Stolk 20 j. VI. Vondelstraat 54 en T. Tiel 22 j. VI. De Ruijterstraat 28. H. van Wolferen 25 j. VI. Sclaavenburg 2 en M. Jansen 20 j. VI, Jac. v. d. Wintstraat 8. GEHUWD: H. Hoogendijk en M. den Hond 27 j- OVERLEDEN: Arie Brinkman 3 j. Ko ningstraat 15. Jan W. Vorking 71 j. wed. van M. J- v^n Veen, Ootserstraat 71 Geertruida Meerman 25 j. echtgen. van L. de Graaf, P. Heinstraat 52

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1938 | | pagina 2