u - ijl* - ROTTERDAM. SCHIEDAM. NAMIDDAGSLUITING VOOR DE KAPPERSZAKEN. DE NEDERLAND-BELGIË - WEDSTRIJD. DONDERDAG 17 FEBRUARI 1938 PROCES TUSSCHEN SPIRITUS- FABRIKANTEN. BEGRAFENIS ARTS J. F. A. RIJKEN.. STALUSE PERA. Een dansavond met haar leerlingen in den Tivoli-Schouwbnrg te Rotterdam. DE STADSVERBETERING ONDER DE LOUPE. VERKEERSONGEVAL. - - JSfe I? £l i - i; WPV' ■■'■VP tófe' :!V>; 'IV' w sütf nÊ m sip LUBKA KOLESSA. Pianorecital van een excellent pianiste. DE TRAMKAARTEN-MISèRE VOOR DE CONDUCTEURS. Thans bij wijze van proef automaten in de remises. Bepaald op den Dinsdagmiddag. Voor het centrum op Donderdagmiddag Voor het eerst wordt een scherpe scheiding van vertrekkende reizigers op station-Zuid gemaakt. FEEST OP DE „STATENDAM". VERBOUWING GERZON. R.F.C.—A.D.O. WISSELBEKER VAN ROTTERDAM. besteldistricten van den POSTDIENST. SCHAATSENRIJDEN. BRANDJE. DIEFSTALLEN. Eischer niet ontvankelijk verklaard. In de procedure tusschen de N.V. Handel maatschappij, voorheen Frans Zoetmulder, tegen het spiritusverkoopkantoor „Bergen op Zoom-Delft" betreffende de perscam pagne over den spiritushandel heeft de Haagsche rechtbank vandaag uitspraak ge daan. In herinnering zij gebracht, dat eenige ja ren geleden genoemde handelmaatschappij, welke zich toelegt op den handel in brand spiritus, waarvan de voornaamste grondstof uit het buitenland werd betrokken, een cam pagne voerde tegen haar concurrenten, drie groote spiritusfabrikanten hier te lande, die zelf de spiritus fabriceeren. Het spiritus verkoopkantoor „Bergen op Zoom-Delft", waarin de voornaamste twee fabrieken zijn vereenigd, had ten slotte in een dagbladarti kel geschreven„dat de heer Zoetmulder zijn actie tegen de Nederlandsche spirifus- industrie eerst op zoo luidruchtige wijze is begonnen en het z.g. schatkistbelang eerst heeft uitgevonden, nadat hij ons had tte ken nen gegeven, dat hij zijn actie zou staken, indien wij hem belangrijke voordeelen kon den bieden, nadat door ons op deze suggestie niet was ingegaan. De edele beweegredenen als volksbelang en schatkistbelang, die de heer Z. naar voren brengt, komen daardoor wel in een bijzonder licht te staan". Dit nu vatte de heer Zoetmulder als een beleediging op. Hij sprak het verkoopkantoor in rechte aan en vorderde een geldsbedrag voor de verbetering van het nadeel in eer en goeden naam geleden, voorts openbaar making van het vonnis en subsidiair schade vergoeding uit onrechtmatige daad. Op 17 Januari j.l. werden de pleidooien in deze zaak gehouden. De rechtbank, heden uitspraak doende, heeft den eischer in zijn primaire en subsi diaire vordering niet-ontvankelijk verklaard. Gistermiddag is op de algemeene begraaf plaats onder groote belangstelling ter aarde besteld het stoffelijk overschot van den heer J. F. A. Hij ken, arts, leider van de af deelin gen meldingen en geneeskundige verzorging van den Gem. Geneeskundigen- en Ge zondheidsdienst, tevens qüarantaine-arts. O Van het sterfhuis aan den Mathenesserwèg trok de stoet langs het gebouw van den G.G. ei* G .D. aan het Achterklooster, waar depu taties uit het personeel van den G.G. en G.D. de rivierpolitie, de transportcolonne van het Ned. Roode Kruis en leden van den Bond van E.H.B.O.-vereenigingen zich in den stoet hebben geschaard. Daar zijn tevens na mens den G.G. en G.D. en de rivierpolitie kransen aan den lijkwagen gehangen. Tot de velen, die op de begraafplaats ge komen waren om den doode de laatste eer te bewijzen behoorden dr. S. A. Westra, direc teur van het ziekenhuis aan den Coolsingel, dr. J. Hekman, directeur van het ziekenhuis aan den Bergweg, dr. H. J. Flieringa, direc teur van de inrichting voor ooglijders, de heer J. C. Patoin, hoofdadministrateur van de gemeente-ziekenhuizen, dr. C. Fehmers, directeur van het St. Franciscus gasthuis, mr. S. A. La Rivière namens de commissie voor den G. G. D. de heeren C. F. Jas, oud commissaris van Rotterdam te Hoek van Holland, dr. Knip uit Hoek van Holland, dr. H. Lammers, geneesheer-directeur van het Rotterdamsch radio-therapeutisch instituut, J. Riedijk, chef van de Rivierpolitie, J. Ku- sen namens het Nederlandsch havenbedrijf, J. F. A. Rijken, secretaris van de af deeling 's-Gravenhage van de Vereeniging Ned. scholen voor hooger individueel onderwijs en voorts vrienden-medici, leiders van cursus sen van E.H.B.O.-vereenigingen, enz. Nadat de kist met vele bloemen en kran sen bedekt in de kapel op een baar was ge plaatst, waarbij het orgel het Largo van Handel ten gehoore bracht, tiad dr. J. E. Feisser, directeur van den Gem. Geneeskun digen- en Gezondheidsdienst als vertegen woordiger van het gemeentebestuur naar vo ren, om de groote erkentelijkheid uit te spre ken voor het vele, door den overledene in het belang van dè gemeente gedaan. Het is hard, zich te moeten realiseeren, dat men zijn vertrouwde figuur voortaan zal moeten missen. Zijn nagedachtenis zal steeds in hoo- ge eere worden gehouden. Broeder Tj. L. Huizinga heeft vervolgens namens het gezamenlijke personeel van den G.G. en G.D. het woord gevoerd. Dokter Rij ken was een nauwgezet mensch, die boven dien tijd wist te vinden voor de verplegers. Hij werd hun vertrouwensman en ieder ken de hem als een man vol plichtsbetrachting. Hij ruste in vrede. Dr. de Vries heeft daarna als kringcom mandant gesproken van het Nederlandsche Roode kruis. Voor het Roode Kruis heeft dokter Rijken heel veel gedaan. Dank zij zijn voortreffelijke eigenschappen was de sectie Rotterdam een van de beste. Groote diensten heeft hij ook den Bloedtransfusiedienst be wezen. Vervolgens heeft de voorzitter van de af- deeling Feijenoord van de E.H.B.O., tevens namens den bond van E.H.B.O.-vereenigin gen te Rotterdam woorden van afscheid en dank gesproken. Als docent en leider van de cursussen heeft dokter Rijken velen aan zich verplicht. Dr. B. de Haas heeft daarna namens de docentenvereeniging van de E.H.B.O.-cursus- sen "n laatsten groet gebracht aan den me debestuurder en tevens mede-oprichter van deze vereeniging. Deze toegewijde werker zal niet worden vergeten, aldus spreker. De heer J. Riedijk, chef van de Rivierpo litie, heeft dank gebracht voor alles wat dok ter Rijken aan het personeel van dezen tak van dienst heeft geleerd. Nog bijna dage lijks kunnen zij hiervan in de praktijk profiteeren, hetgeen de uitoefening van hun dienst zoo uitstekend ten stade komt. Nadat op het orgel het koraal uit de Mat- theus Passion ten gehoore was gebracht is de kist grafwaarts gedragen. Een familielid heeft dank gezegd voor de belangstelling. Geestelijke meerwaardigheid is tenslotte de sterkste burcht voor een volk. Er bestaat nog geen juiste verhouding bij de Nederlandsche Katholieken tusschen hun getal en hun aandeel in de weten schap. Geen krachtiger middel om spoedig onzen volledigen uitgroei te bereiken, dan mede te werken tot Instandhouding en voltooiing onzer Universiteit Rotterdam telt eenige goede danseressen en zij hebben belangstelling weten te wek ken en er een publiek voor geschapen. Dat bleek ook gisteravond in den Tivoli- Schouwburg, die goed bezet was voor den dansavond van Staluse Pera. Zij is een begaafde artieste met vele mo gelijkheden. Een ontwikkelde techniek van voeten en handen, alsmede een sterk- expressieve gelaatsmimiek stellen haar tot een grooten rijkdom van creatieve vondsten in staat. Haar aanleg gaat dunkt ons meer uit naar het dramatische dan naar het lyri sche. Een zwaardere stof ligt haar beter dan het lichte en lossere genre, waarin zoovele jongere 'danseressen thans uitmunten. Zelfs de schertsende en lichtelijk caricaturale dan sen zijn bij haar niet vroolijk zonder meer: er mengen zich steeds ernstige accenten in. Het was een lang programma met veel va riatie al bleef één indruk overheerschen, die wij hierboven trachtten weer te geven. Vooral in de Joodsche, Oostersche en Spaan- sche motieven wist Staluse Pera krachtig te overtuigen door een gloedvolle en wel- beheerschte uitbeelding. Enkele malen trad zij met een groepje leerlingen op, die bewezen de lessen ernstig ter harte te nemen. Ter afwisseling gaf Albert Hansen, leeraar aan het conservatorium te Antwer pen, eenige piano-soli ten beste. Catharina Niggelie begeleidde met groote, welhaast te groote bescheidenheid. Het publiek toonde zich bij herhaling zeer dankbaar, maar het was wel wat erg onge duldig met zijn applaus, dat niet zelden voortijdig inviel. Ook was er aanvankelijk weinig aandacht voor den pianist, wiens op stelling in den orkestbak te wenschen over liet. Ten slotte bleek de man die het too- neelgordijn bediende weinig te reageeren op de zaal en maar wat open en dicht te trek ken zonder orde en regelmaat Als zulke klei nigheden doen aan den stijl van een avond wel eenigen afbreuk. Wat overigens de be gaafde danseres niet helpen kan. Er waren voor haar en haar leerlingen veel bloemen en geschenken. Ir. W. G. Witteveen voor de Volks universiteit. In het gebouw van de Volksuniversiteit heeft Ir. W. G. Witteveen, directeur van den Gem. Technischen Dienst, gisteravond een lezing met lichtbeelden gehouden over „Wat er in de komende jaren in het belang van de stadsverbetering te Rotterdam zal gebeu ren". Spr. liet de opmerking voorafgaan, dat hij alleen die zaken kan behandelen, welke den gemeenteraad gepasseerd zijn en greep dan terug in de geschiedenis. Het uitbrei dingsplan 1903 van de Jong voorzag niet in belangrijke uitgangswegen, omdat men de ontwikkeling van het verkeer te water en per spoor zag. De ontwikkeling vqji de laat ste 30 jaren heeft het voor het tegenwoor dige geslacht gemakkelijk gemaakt ten aan zien van den stedebouw meer in de toekomst te zien. Er is groote samenwerking geko men tusschen den Rijkswaterstaat en de groote gemeenten. Breedvoerig behandelde spr. het tunnel plan en hij voorzag in de toekomst een ver legging van het stadscentrum in die rich ting. Vervolgens nam ir. Witteveen de ge schiedenis van het Hofpleinvraagstuk onder de loupe, dat vooral geen oplossing kon vin den in Westelijke richting. Het plan Berlage zocht de as PompenburgsingelKruiskade, maar de goede ontwikkeling ging eigenlijk via de Diergaardelaan of den Stationsweg. Nu de Diergaarde verplaatst wordt, met de spoorwegen een overeenkomst is getroffen en ook de plannen voor den bouw van het spoorwegpostkantoor een goede wijziging hebben ondergaan, is de goede uitweg naar het Westen gevonden. Spr. lichtte een en ander met duidelijke teekeningen toe, Vanmorgen om even voor half 8 is de 25-jarige K. de Waart, wonende Putschelaan, in deze laan, doordat hij weifelend overstak, aangereden door een vrachtauto, bestuurd door B. V. uit Numansdorp. Met eenige ver wondingen en klagend over pijn in den rug is de man per auto van den G. G. D. over gebracht naar het ziekenhuis aan den Cool singel. •i'V r V ..u WÊW i W b - f De Poolsche pianiste Lubka Kolessa is voor Rotterdam lang geen onbekende meer en ook wij hebben meermalen over deze be gaafde pianiste geschreven en de loftrom pet gestoken. Voor haar recital voor leden van den Rot- terdamschen Kunstkring, die geen won der in grooten getale waren opgekomen om van dit excellent pianospel te genieten had zij een program gekozen, dat zich in hoofdzaak bepaalde tot het romantische genre. Chopin en Schumann, beiden mees ters van de dichterlijke fantasie, de roman tische allure, bravour en lyriek hebben door Kolessa een reproductie en interpretatie ge kregen, waaraan de romantiek beminnende toehoorders en dat zijn ze in hun diepste wezen per slot van rekening toch nog alle maal met volle teugen hebben kunnen ge nieten. Het was dan ook voortreffelijk: Vi valdi, en Mozart, zoowel als Chopin en Schumann. Het stijlbegrip van deze pianiste kwam ook nu weer opnieuw naar voren. In „In- troduzione Largo en Fuga" van Vivaldi gaf ze breed-gedragen het Largo en sterk ge spannen de fuga; in Mozarts „Romance in as" en „Variaties over een thema van Gluck" waren parelende speelwijze, fijnheid en pre cieusheid; in Chopin poëtische gevoeligheid naast vurig temperament en in Schumanns „Carnaval" zangerigheid, melancholie, goed moedige humor en ernstige accenten. Het was een bijzonder groot muzikaal genot Schumanns „Carnaval" in zijn geheel door een pianiste als Kolessa te hooren voordragen in een visie, waarbij 's compo nisten rijke fantasie, zijn steeds weer nieuwe vormen en gedachten tot uiting en leven ge bracht worden. De techniek van deze pianiste kent geen enkele moeilijkheid meer; ze is even brillant als phenomenaal. Het beeldend en klare toucher, de strakke en toch uiterst gevari eerde rhythmiek, de doorzichtigheid der stemvoering en het uitstekend pedaalge- bruik; het rijk-geschakeerd klanktimbre; geestelijke rijpheid, hoog opgevoerde muzi kaliteit en sterk sentiment resulteeren hier in een pianistische kunstprestatie «van de allerbeste orde. Het was dan ook vanzelf sprekend dat de pianiste een overweldigend succes oogstte en de toejuichingen een ovationeel karakter kregen ,die aan het einde van den mooien avond niet eerder tot zwijgen werden ge bracht dan nadat de pianiste zich nogmaals aan den vleugel zette voor een toegift. G. Het was tot nu toe gebruikelijk, dat de conducteurs hun tramkaarten moesten koopen aan de verschillende kiosken in de stad. Dit bracht voor hen dikwijls heel veel moeilijk heden. Vooreerst was men verplicht steeds een voorraad bij zich te hebben en dat liep natuurlijk in de contanten, welke men zelf moest voorschieten. Dan was daar nog het euvel, dat de kiosken op een bepaalden tijd waren gesloten en men of zijn klanten niet naar behooren kon bedienen of genoodzaakt was naar een anderen conducteur om te zien en leentje-buur te spelen. Hierin zal nu eenige verandering gaan komen. Bij wijze van proef zijn in de remises enkele automaten geplaatst, waaruit de con ducteurs des morgens bij hun vertrek tram kaarten kunnen halen. Voorloopig zijn echter op deze wijze slechts de gele tienritten-kaar- ten a 50 cents te verkrijgen. Lukt de proef, dan zullen meerdere automaten worden geplaatst. Op 13 Maart 1936 hebben de besturen van de afdeelingen Rotterdam en Rotterdam-Zuid van den Nederlandschen Kappersbond tot den raad het verzoek gericht, om ingevolge artikel 6 der Winkelsluitingswet 1930, zoo- als deze is gewijzigd bij de wet van 27 Juli 1934, een verordening vast te stellen tot regeling van een wekelijksche namiddag sluiting voor kapperszaken. Naar aanleiding hiervan hebben B. en W. onderzocht, welk standpunt te dezen wordt ingenomen door de betrokken ondernemers. Naar de practijk in andere gemeenten heeft uitgewezen, kan nl. een verordening als be doeld in artikel 6 de Koninklijke goedkeu ring alleen dan verwerven, wanneer een be langrijke meerderheid van de betrokken winkeliers, in het bijzonder van de perso- neelhoudenden onder hen, zich voor een ver plichte namiddagsluiting heeft uitgesproken. Aangezien de enquête, welke vanwege adressanten was gehouden, niet geheel vol ledig bleek te zijn geweest, hebben B. en W. een nieuwe enquête ingesteld, waarvan het resultaat was, dat 772 kappers formulieren hebben ingeleverd. Hiervan waren er 52 niet ingevuld en niet onderteekend, terwijl een tweetal kappers tegenstrijdig ingevulde for mulieren heeft ingdZonden en een viertal zich niet vóór of tegen de sluiting heeft uit gesproken. Van de 714 overblijvende kappers hebben zich 430 voorstander en 284 tegen stander van verplichte wekelijksche namid dagsluiting verklaard. Deze aantallen waren als volgt samengesteld Kappers met personeel vóór sluiting 319; tegen sluiting 215; kappers zonder personeel vóór sluiting 101; tegen sluiting 57; kappers van wie niet duidelijk is of zij al dan niet tot de personeelhoudende zijn te rekenen vóór sluiting 10; tegen sluiting 12; totaal aantallen vóór sluiting 430; tegen sluiting 284. Het resultaat is derhalve, dat 60 pet. van de kappers vóór invoering van een weke lijksche namiddagsluiting is. Verder bleek bij de enquête, dat van de 319 kappers met personeel, die vóór sluiting zijn, er 277 (87 pet.) en van de 101 voorstanders zonder personeel er 81 (80 pet.) de voorkeur geven aan sluiting op Dinsdagmiddag boven slui ting op den middag van een anderen werk dag. Wordt in dit opzicht geen rekening ge houden met de in de binnenstad gevestigde zaken (waaromtrent hieronder nader), dan worden deze cijfers als volgt: van de 299 personeelhoudende kappers, die vóór sluiting zijn,-geven er 264 (88 pet.) de voorkeur aan sluiting op Dinsdagmiddag en van de 98 kappers zonder personeel, die sluiting voor staan, geven er 78 (81 pet.) de voorkeur aan sluiting op Dinsdagmiddag. Uit overweging, dat een verplichte namid dagsluiting van kapperszaken op Dinsdag niet voor de geheele stad kan gelden, is door B. en W. onder de ln het centrum der ge meente gevestigde kappers nog een tweede enquête ghouden met betrekking tot de vraag, op welken anderen middag deze groep van belanghebbenden de verplichte sluiting zou wenschen. Hierbij is hun de keuze ge laten tusschen den Maandag- en Donderdag middag. De uitslag was, dat van de 41 kap pers, van wie antwoord is ingekomen, zich een 25-tal voor sluiting op Donderdagmiddag heeft verklaard en een 12-tal voor sluiting op Maandagmiddag; 4 kappers hebben zich zoowel tegen sluiting op Maandag-, als tegen sluiting op Donderdagmiddag uitgesproken en dus ongeldige formulieren ingezonden. Derhalve heeft een duidelijke meerderheid (ruim 60 pet.) der belanghebbenden den Donderdagmiddag verkozen. Rembrandt. Man met roode muts" Aanwinst voor het Museum Boymans te Rotterdam). Het was op Zondag 2 Mei 1937, dat voor het eerst een internationale voetbalwedstrijd in het nieuwe stadion te Rotterdam gespeeld werd en station Rotterdam-Zuid voor dezen „NederlandBelgië"-strijd als „massa station" zijn doop kreeg De wedstrijden „FeijenoordArsenal" op 6 Juni en „Ne derlandLuxemburg" op 28 November 1937 gaven een verkleinde „reprise" van 2 Mei. Deze 3 Zondagen hebben N. S.-ervaringen gegeven t. o. v. de behandeling van dit mas- savervoer, want, mocht publiek en pers al zéér tevreden zijn over de spoorwegpresta ties, de Ned. Spoorwegen zelve zochten nog naar interne verbetering, vooral voor den af voer. Op 2 Mei 1937 brachten 23 treinen te Rot terdam-Zuid aan 13.000 reizigers; met 17 treinen vertrokken aldaar 8600 reizigers Op dien dag kwamen op de Rotterdamsche sta tions te zamen 20.000 reizigers met speciale retourkaarten aan. Het vervoer van Rotter- dam-D. P. naar -Zuid werd niet bediend. Dit laatste is, op verzoek van de politie te Rotterdam, op 6 Juni en 28 November wél bediend, zij het n a afloop van de aan komst van langer afstand-vervoer en slechts voor het brengen naar den wedstrijd, niet voor den terugvoer. Voor 27 Februari 1938 zijn thans de vol gende maatregelen genomenOp 49 plaat sen in ons land is bij reisbureaux en sport- adressen gelegenheid gegeven om op spe ciale retourkaarten 2e en 3e klasse op ge noemde stations te reizen naar Rotterdam. Het vervoer op de heenreis is slechts toege laten op door N. S. aangewezen gewone en/of extratreinen; het verkeer via Gouda loopt uitsluitend naar en van Rotterdam—Maas het verkeer via Delft naar Rotterdam-D.P., B., of -Zuid, dat via Dordrecht naar van Rotterdam-Zuid, -B. of -D. P. Extra-aanvoer in den voormiddag via Dordrecht of via Delft loopt uitsluitend naar Rotterdam-D.P. of -Beurs, Station Rotterdam-Zuid is slechts geopend vóór den wedstrijd van 1214.30, na den wedstrijd van 1618 uur. Na afloop van dezen wedstrijd kan Rot terdam-Zuid afgeven gewone plaatsbe wijzen enkele reis naar alle stations met reisweg via Schiedam of via Dordrecht doch niet naar Rotterdam-D. P. of -Beurs en dus ook niet naar stations met reisweg via Gouda. In totaal zullen te Rotterdam-Zuid voor den wedstrijd 24 treinen de reizigers aan brengen, welke van verderen afstand direct naar het stadion wenschen te reizen. Na den wedstrijd zullen aldaar 21 treinen het terugvervoer verwerken, te splitsen in: 4 treinen uitsluitend voor Leiden, Haarlem, Amsterdam 11 treinen uitsluitend voor Schie dam, Delft en Den Haag (alle 15 deze treinen rijden te Rotterdam-B en -D. P. „door" en volgen elkaar soms met tusschen- poozen van slechts 3 minuten op), 6 trei nen uitsluitend voor Dordrecht en verder. Voor het eerst wordt een scherpe schei ding van vertrekkende reizigers te Rotter dam-Zuid gemaakt en wel door op vaste sporen treinen met zonder uitzondering dezelfde bestemming achter elkaar te laten vertrekken. Onderstaande schets verduide lijkt dit. Treinen, uitsluitend voor Schiedam, Delft en Den Haag, vertrekken aan weerskanten van de Noordzijde van het eiland-perron (dus komende van de brug „RECHTS")- Treinen uitsluitend voor Leiden, Haarlem en Amsterdam (welke voor Leiden niet stoppen) vertrekken aan de stadionzijde van den Zuidkant van het eiland-perron (dus komende van de brug: „LINKS") tegen over deze laatste treinen, dus op het spoor aan de Westzijde van den Zuidkant van het perron vertrekken de treinen voor Dord recht en verder. Zeer duidelijke aanwijzin gen worden hiervoor gegeven. Richting Schiedam zijn alle 15 treinen electrisch richting Dordrecht 3 stoom, 3 electrisch. De capaciteit per trein op 900 reizigers stellend, zullen N. S. dus te Rotterdam-Zuid 24 x 900 21.600 reizigers kunnen aan voeren en 21 X 900 18.970 reizigers kun nen afvoeren. (Als gezegd bedroegen de aantallen wer kelijk aan- o.d.s. afgevoerde reizigers bij den vorigen wedstrijd NederlandBelgië te Rotterdam-Zuid 13.000 d. s. 8600, zoodat veel meer publiek van buiten Rotterdam via Delft of via Dordrecht van den trein als voortreffelijke manier om naar (van) het stadion te gaan, kan gebruik maken. Extra-treinen worden in dienst gesteld voor het vervoer naar/van Rotterdam-Zuid 10 electrische treinstellen, welke des mid dags worden opgesteld te Barendrecht, Rot terdam D. P. en -Zuid. Normale treinen worden, waar noodig, versterkt. Op het baan vak UtrechtRotterdamMaas wordt een aantal extra-treinen toegevoegd, op de te Utrecht aansluitende baanvakken richting Arnhem en richting AmersfoortZwolle/ Apeldoorn wordt eveneens extra gereden. In totaal zijn op 27 Februari a.s. 74 extra- treinen (w.o. ook de ledige) ingelegd, in clusief een tweetal aangemelde extra-trei nen met Belgische supporters uit Brussel. De inneming van Tsingtau. Japansche soldaten beklimmen een der zware muren rondom de stad, nadat zij geslaagd waren er een bres in te schieten, waarna tot den aanval werd overgegaan. Toen de „Statendam" de haven van New- York binnenliep, na zijn laatste uitreis, spra ken verschillende pasagiers, die naar in Amerika gebruikelijk is, door journalisten bij hun aankomst geïnterviewd werden, hun voldoening uit over de wijze, waarop de ge boorte van Prinses Beatrix aan boord ge vierd was. De kapitein had bekend laten maken, dat de geboorte van een Prinsesje zou worden aangekondigd met één stoot op de stoom fluit, de geboorte van een prinsje met twee stooten. Met groote vreugde werd in volle zee het signaal van de geboorte van een Prinses be groet en natuurlijk hadden vooral de Neder landsche passagiers de gelukwenschen in ontvangst te nemen. Het schip werd toen met oranje en rood- wit-blauw versierd, terwijl aan alle passa giers oranje-strikjes werden uitgereikt. Aan tafel, waar de kapitein de noodige toasten uitbracht, werden champagne-cocktails ge schonken, een zeer gewaardeerde hoffelijk heid van de directie der Holland-Amerika- lijn. De „doorloop" wordt verkoopruimte. De nieuwbouw van Gerzon's mode-maga zijn is nog pas een vier jaar oud en nu reeds een groote verbouwing. Gerzon ligt onge twijfeld voor het winkelend publiek bijzon der gunstig. Men kan rond het geheele ge bouw wandelen en dit is voor de kijklustige dames vooral van veel beteekenis. Toen de plannen voor den nieuwbouw werden uitge werkt moest worden rekening gehouden met den gestelden eisch van de gemeente om op de parterre-ruimte een publieken doorgang uit te sparen en dit ten koste natuurlijk van de beschikbare verkoopruimte. De doorgang is er gekomen, maar de firma heeft van dezen doorgang niet anders dan de grootste ellende gehad. Er is daar een on gelooflijke baldadigheid gepleegd en dit niet alleen door de Rotterdamsche straatjeugd, maar ook door late bezoekers van établisse menten uit de omgeving. Als doorloop *iee deze passage echter nimmer dienst ge aa Dit werd de reden om nog eens met e g meentebestuur te gaan praten, temeer de firma Gerzon verkoopruimte kwam. Aanvankelijk heeft dit noga w oe- ten in de aarde gehad, maar tenslotte is er door het stadsbestuur in toegestemd dezen doorgang bij de verkoopruimte te trekken. Verder was men tot de ontdekking geko men, dat men ook een teveel aan etalage ruimte kan hebben en een uitgebreide ver bouwing werd op teekemng gezet, aan welke verbouwing, die ongeveer vier weken zal duren, de firma Pelt en Van der Heijden in middels is begonnen. Men hoopt medio Maart gereed te zijn, derhalve nog voor de a.s. voor j aars-show. Aan de Leuvehaven-zijde, zoo dicht moge lijk bij de tramhalte, komt de hoofdingang te liggen, terwijl als tweede ingang blijft be houden die aan de Soetensteeg. 00 Komt verder de étalage-passage aan de Leuveha- ven-kant geheel te vervallen, met het gevolg, dat niet alleen de verkoopruimte kan wor den vergroot, maar tevens kan men nu rui mere étalage-kasten bouwen, die veel com fortabeler zullen zijn. Bijna 50 Van den ouden doorgang komt geheel in gebruik voor de speciale heeren-afdeelmg Nu men toch aan het breken en doen is, zal tegelijk de derde étage worden uitge bouwd voor een speciale kinderafdeeling, waaraan bijzondere behoefte bestond. De dames-af deeling zal daardoor geheel naar de tweede étage worden verlegd. Verder zal o.m. n°g de Elizabeth Arden-salon worden vergroot en op een bijzondere wijze worden ingericht. Het behoeft geen betoog, dat deze geheele verbouwing erop is gericht het publiek een zoo groot mogelijke service te geven. In verband met het feit, dat Zondag de wed strijd NeptunusH.V.V. op het terrein van Sparta wordt gehouden,- gaat de ontmoeting R.F.C.A.D.O. niet door. Woensdagavond werd in het Rotterdamsch Damgenootschap de eerste ronde gespeeld van den wedstrijd om den zilveren wisselbeker van Rotterdam, uitgeloofd door het Rotterdamsch Damgenootschap. De uitslag was als volgt: „„at Groep I: J. VermeulenL. Hyda 20; A. J- Bos—J. Ligtvoet 2—9; F. Polak—J. A. Verbeek 1 Groep II: H. Sanders—A. A. Trouwborst 2—0; J. J. v LeeuwenJ. Schoenmaker 2 0; W. Ba- rendregtP. Jongbloed 20. Groep III: J. v. d. Kruk—M. Spaan 2—0; D. KerkhovenH. Schoenmaker 11; G. M. van ZwietenL. Kaanis 11. Groep IV: H. G. Hooymans—G. Rietveld 2—0; J. v. d. Eist—J. A. Steenbergen 2—0; W. v. Dijk J. J. W. Smit 2—0. De tweede ronde vindt plaats op Woensdag 23 Februari. JUBILEUM L. VAN ZANDVLIET. 1214 Jaar voorzitter van „Feijenoord". Op den clubavond van „Feijenoord" is de energieke voorzitter, de heer L. van Zandvliet, op hartelijke wijze gehuldigd. Het groote restaurant in het Stadion was voor deze gelegenheid in een waren planten tuin herschapen. Natuurlijk liet bijna geen lid of donateur verstek gaan. Zoodra de jubilaris met zijn gezin bin nentrad, ging er een daverend hoera op. En toen de h«er van Zandvliet gezeten was, nam de secretaris, de heer L. v. d. Slik, het woord, om duidelijk in het licht te stel len de groote verdiensten van den jubilaris voor de vereeniging. Namens „Feijenoord" bood spreker een Delftsch wandbord aan, waarop de drie „velden" Afrikaander- plein, Dordtsche straatweg en Stadion waren afgebeeld, benevens zijn eigen por tret. De heer J. Hylkema, directeur van het Stadion, bood onder hartelijke woorden namens directie en commissarissen een thee meubel aan, terwijl namens den R. V. B. de heer C. J. R. Kieboom de bronzen R.V.B. legpenning offreerde. Namens leden en donateurs werd een radiotoestel aange boden, vergezeld van een album met de namen der gevers. Behalve deze heeft de heer van Zandvliet nog een menigte andere huldebetuigingen in ontvangst moeten nemen. Ten slotte heeft de jubilaris zeer geroerd woorden van dank gesproken. EEN NIEUW ADRESBOEK. Voor Rotterdam en HillegersLerg. Het laatste adresboek voor Rotterdam da teert reeds van 1934. Indien men nu weet, dat het aantal verhuizingen zoo groot is, dat in 3 a 4 jaar tijd geheel Rotterdam is ver huisd, dan begrijpt men, dat de waarde van het boek van 1934 practisch nihil meer is. Deze laatste uitgave was met subsidie van de gemeente ondernomen. Ook in de volgende jaren scheen de uitgave van nieuwe boeken zonder dezen steun niet mogelijk. De Kon. Ned. Boekdrukkerij H. A. M. Roelants te Schiedam deelt thans echter me de dat bij haar in bewerking is „Het Adres boek voor Rotterdam", waarin tevens wordt opgenomen het Adresboek voor Hillegers- berg. Dit adresboek dat vermoedelijk in Mei zal verschijnen zal bevatten alle adressen van de geheele gemeente R'dam (ruim 150.000) en de gemeente Hillegersberg, elke gemeen te afzonderlijk, alphabetisch gerangschikt; verder nog eens alle adressen straatsgewijze gerangschikt, een plattegrond van Rotter dam, geheel bijgewerkt, met alle nieuwe straten en wegen, en de tramlijnen. Verder zullen in het adresboek worden op genomen alle officieele instellingen van Rijk, provincie en gemeente en die organisaties of instellingen van algemeen nut, waarmede de inwoners van beide gemeenten te maken kunnen hebben. Voor de samenstelling van dit adresboek mocht de uitgever de medewerking verkrij gen van de gemeentebesturen van Rotterdam en Hillegersberg, waardoor het mogelijk werd een adresboek samen te stellen, dat geheel ontleend is aan de officieele gegevens van de bevolkingsregisters der beide gemeentén. Alle wrjyigingH!r"e' zich vooWibetf. wtww» verhuizing of overlijden, vestiging in of ver trek uit de gemeenten, gedurende den tijd-; dat aan de samenstelling van het adresboek wordt gewerkt, worden nauwkeurig bijge houden tot kort voor het verschijnen, zoodat het adresboek bij verschijning geheel bij zal ''„Daar het gemis van een goed adresboek dat voor een handelsstad als Rotterdam on ontbeerlijk is, zoo deelt de uitgever terecht me(je in zakenkringen reeds meermalen tot uiting is gekomen door berichten en in gezonden stukken in de bladen en op andere wijze, vertrouwt hij, dat hij, door het samen stellen en uitgeven van dit adresboek, dat met zijn ruim 150.000 adressen, een betrouw bare vraagbaak zal zijn, werkelijk in een behoefte voorziet." Een nieuw adresboek zal inderdaad in een dringende behoefte voorzien. Het ligt In de bedoeling de uitgave elk jaar, op dezelfde wijze bijgewerkt als zij thans wordt samen gesteld, te doen verschijnen. Door de Posterijen word verspreid de kaart van Rotterdam met de indeeling der stad in de verschillende besteldistricten n.l. Oost (begrensd door den Boezem), Noord (begrensd door Boezemsingel, Crooswijksche Singel, Noordsingel en Bergsingel), West (begrensd door Heemraadssingel en Cool- haven), Centrum en Zuid. Het is van belang dat de Rotterdamsche firma's hun adressen van deze aanduiding voorzien. Indien deze aanduiding, welke bij voorkeur aan den naam wordt toegevoegd dus b.v. Rotter dam-Oost ontbreekt, bestaat er n.l. kans, dat de correspondentie een of meer bestel lingen vertraagt. De banen van het Nenijto-tennispark zijn weer opengesteld. Vanavond zal er van 8 11 uur gereden kunnen worden. Om kwart vóór acht vanmorgen is in de keuken van de le etage van een pand aan de Rösener Manzstraat, bewoond door den 34-jarigen suikerwerker J. v. d. Meer, een petroleumtoestel in brand gevlogen. Het vuur is gebluscht met een gummisianJ? dooi gasten van slangenwagen 35 onder eiding van onderbrandmeester Van der Spek .De keuken is gedeeltelijk uitgebrand. Ten nadeele van P, V. wonende E'oen Haëzerstraat en ten nadeele van C. H. uit de oranjeboomstraat zijn fietsen gestolen, welke stonden voor de H.B.S. aan het Afri- kaanderplein. Uit de gang van zijn woning aan de Bootsmanstraat is een fiets gestolen ten na deele van P. de J. Een portemonnaie met 12 is in een modemagazijn in de binnenstad gestolen ten nadeele van E. J. van D. wonende Rusthof straat. Een doos met 4 kilogram margarine is gestolen van een carrier aan de Kipstraat ten nadeele van B. C. v. d. S. Ten nadeele van J. K. uit Hillegers berg is een fiets gestolen staande aan de Kruiskade. Van de Leuvehaven is nog een fiels gestolen ten nadeele van C. H. T. wonende Bergschelaaa.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1938 | | pagina 2