DE MAASTUNNELBOUW. MAANDAG 21 FEBRUARI 1938 VLOT VERLOOP DER WERK ZAAMHEDEN. Constructie van het eerste tunnelstuk. Pi ROTTERDAMSCH TRIO. EEN, VEILIGHEIDS-CAMPAGNE. R. K. TOONEELVEREENIGING M. A. A. S. DE KUNST DER BASKEN. NED. REISVEREENIGING VOOR KATHOLIEKEN. DIEFSTALLEN. R. K. S. V. „LEONIDAS". ZONNESTRAAL-BAZAR. EEN yERGISSING s8 Brengt de politie vier personen in handen. Ingewikkelde historié. DIEFSTAL UIT VOETBALKEET. SCHIEBROEK. MISLUKTE INBRAAK. NEDERLAND—BELGIË JUNIORES. MAIL VERZENDING. HIIXEGERSBERG. R.K. BOND VOOR GROOTE GEZINNEN. GEVONDEN VOORWERPEN. VLAARDINGEN. OYERSCHIE. SCHOONHOVEN. wandelsport r Fv1n r DE werkzaamheden bij den Maas- tunnelbouw zijn sinds 15 Juni 1937, toen de eerste spade in den grond werd gestoken, belangrijk ge vorderd. Vooral in de laatste maand zijn onderdeden van 't werk gereed gekomen, welke als belangrijke stadia in den bouw. zijn te beschouwen. Op den rechteroever is het zware beton nen voetstuk van het ventilatiege bouw reeds tot vijf meter onder R.P. verzonken. Ook de bouw van het landgedeelte van den tunnel aan dezen oever is reeds ver gevorderd. In den bouwput aan de Heysche haven staan van de eerste tunneldoos de wanden omhoog, terwijl ook op den linkeroever met den bouw van het ventilatiegebouw is aangevangen. De caisson voor het ventilatiegebouw, welke sedert onze vorige excursie naar de werken voortdurend verder is gezakt, is thans op een zoodanige diepte aangekomen, dat het dek, dat voordien eenige meters boven het maaiveld uitstak, thans daaronder is verdwenen. Het gebouw in zijn geheel wordt ongeveer 60 meter hopg, dus de lengte van een behoorlijke toren, doch hiervan komei: er 26 meter in den grond te zitten. Hoewel sedert ongeveer 1 maand de lucht- sluizen en materiaalsluizen, welke moeten dienen voor het in - en uitschutten van per sonen en materialen, waren gemonteerd, zijn deze tot voor kort nog niet als zoodanig ge bruikt. Doordat de grondwaterspiegelverla ging, welke noodig is voor het ontgraven van den landtunnel, reeds zeer ver was gevorderd, is ook ter plaatse van den caisson het grond water zoodanig'verlaagd, dat het grondwerk langen tijd nog in den droge kon geschieden, waarbij het zand aan de zijde van den land- tunnel onder den snijrand door werd wegge voerd. De beide luchtsluizen zijn thans echter ge heel bedrijfsvaardig gemonteerd en In wer king gesteld. In principe bestaat een luchtsluis uit een groote cylindervormige ruimte (sluiskamer). welke via de instijgschacht in open verbin ding staat met de werkkamer, welke onder luchtdruk wordt gebracht. Terzijde van deze groote ruimte bevinden zich 1 of 2 kleinere cylindervormige ruimten, welke eenerzijds door een hermetisch sluitende deur van de groote ruimte zijn afgescheiden, anderzijds door middel van een dergelijke deur met de buitenlucht in verbinding kunnen worden ge bracht. Werklieden, die den caisson willen betre den, komen eerst in de kleine schutkamcr, waarin, nadat de buitendeur is gesloten, lucht wordt toegevoerd totdat de luchtdruk de zelfde hoogte heeft bereikt als die, welke in den caisson heerscht. Daarna kan de deur tusschen de beide ruimten worden geopend en kunnen de werklieden door de instijg schacht in den caisson afdalen. De duur van het inschutten alsmede de duur van het bij het verlaten van den cais son wederom uitschutten, wordt door de Cais- sonwet bepaald. De afvoer der materialen ge schiedt door de z.g. materiaalsluizen. Dit zijn langwerpige stalen buizen, welke terzijde vau de instijgschacht onder de groot sluiskamer zijn aangebracht. Het door middel van een boven deze kamer opgestelde electrische lic-r omhooggebrachte materiaal wordt door een klep in den vloer van de groote sluiskamer in de materiaalsluizen gestort, welke, nadat deze klep wederom is gesloten, van buitenaf kunnen worden geopend, teneinde het mate riaal verder te kunnen wegvoeren. W den landtunnel naast het Park ,'f Aan de landzijde van den caisson gaat de bntgraving tusschen de stalen damwanden Bteeds verder, waarbij naar behoefte nieuwe stempels worden aangebracht. Ook de voor deze ontgraving benoodigde bronbemaling wordt geregeld verder afgebouwd. Nog verder landwaarts, op de plaats waar later de open oprit zal komen, is een aan vang gemaakt met het heien der houten palen, waarop het betonwerk voor dezen oprit zal komen te rusten, terwijl op de plaats waar vroeger het Parkherstellingsoord was geves tigd, de graafmachine bezig is de ontgraving voor het opstelplein verder te voltooien, Aan den Zuidelijken oever. Aan den Linker Maasoever heeft het graafwerk steeds voortgang gevonden, zoo dat thans de dragline bezig is in de Doklaan ter hoogte van de fabriek van Braat. Daar toe was noodig het 'havenspoor ter plaatse op te breken, welk spoor verlegd zal worden naar de Zuidzijde van de Doklaan. Tot zoo lang is het treinverkeer aan de Doklaan on derbroken en heeft eem spoorwegcommu nicatie met de terreinen aan de Waalhaven plaats via de verbindingsbaan bij Baren- drecht. Ten behoeve van de tunnelwerken moet de Doklaan, ter plaatse van de Vuilverbran dingsinrichting, worden omgelegd, waartoe enkele gebouwen op het terrein dezer in richting moeten worden verplaatst. Op het terrein van de Vuilverbranding is daarom thans een heimachine bezig, welke de daar voor noodige fundeeringspalen stlaat. Behalve met de bovengenoemde voorbe- reidings- en grondwerken is men thans ook begonnen met het eigenlijke bouwwerk op den Linker Maasoever Op de reeds vroeger klaargemaakte tijdelijke betonfundeering n.l. is thans een begin gemaakt met de montage van den stalen caisson voor het ventilatie gebouw aan den L. M. O., zoodat daar thans eenzelfde beeld ontstaat als de R. M. O. eenige maanden geleden te zien gaf. .De eerste drie tunneldoozen in in de maak. Aan de Heysche haven is het werk ook belangrijk gevorderd. De nieuwe betonnen sluisdeur, welke in het reeds voltooide nieuwe sluishoofd komt te staan, is thans in aanbouw. Van de drie tunnelstukken, welke in het dok worden gemaakt, is het bescherm- beton voor den bodem thans gereed. De stalen beplating, welke de waterdicht heid moet waarborgen, is, wat betreft het achterste der drie stukken, op de in het be- schermbeton gestortte stalen binten gelascht. Boven den vloer van dezen stalen mantel steken een 8-tal buizen omhoog, waarin later de pooten zullen worden geplaatst, welke dienen om het tunnelstuk wanneer het in de rivier is gezonken, op de juiste hoogte te kunnen stellen. De opgaande wanden van den stalen mantel van het eerste tunnelstuk zijn reeds geplaatst. De verticale naden tus schen de uit de fabriek komende deelen van deze stalen zijwanden, moeten ter plaatse aan elkaar worden gelast, waartoe laschhuis- jes zijn aangevoerd, welke langs een spe ciaal daarvoor ingerichte stelling op en neer kunnen worden bewogen. Daar binnen en kele weken kan worden begonnen met het eigenlijke betonwerk van het eerste tunnel stuk, worden thans reeds groote hoeveelhe den zand en grind aangevoerd, terwijl te vens een aanvang is gemaakt met het buigen van het voor deze tunnelstukken benoodigde betonstaal. De drie eerste tunnelstukken, welke hier in de maak zijn, zijn no. 1, 2 en 3 gerekend van den Rechteroever af. Wanneer deze stukken gereed zijn, worden ze, gelijk we reeds eerder beschreven uitgevaren en naar de Waalhaven versleept, waar de definitieve betonverzwaring plaats vindt. In het eerste tunnelstuk, waarvan de stalen buitenwand nu overeind staat, krijgt men reeds een goe den indruk van de breedte, de verkeersbanen in den tunnel. Het Rotterdamsch Trio gaf zijn tweede concert in dit seizoen. Daar Poth nog onge steld is had Swaap zijn plaats ingenomen, terwijl de altist Jean Devert zijn medewer king verleende. Het program bevatte Trio in D van Haydn, Suite-Divertissement (kwartet) van den Poolschen componist Tansman en kwartet in g op. 25 van Brahms. Tansman had tusschen Haydn en Brahms een plaats, die niet in zijn voordeel was, want juist daardoor viel des te treffender op hoe inhoudloos deze muziek eigenlijk is. Deze Poolsche componist schijnt zijn experi menteerperiode nog niet te boven te zijn, terwijl zijn componeerwijze nog sterk op a- en bi-tonaliteit is ingesteld. Heel deze com positie maakte den indruk van een probee- ren hoever is te gaan met klankencombina ties en buitenissige harmoniseering, met uiterlijk effect, waar hart en inspiratie vrij wel geheel vreemd aan blijven. We willen niet ontkennen, dat hij af en toe wel eens zeer bijzondere en ook mooie klankleuren weet te bereiken, dat zijn coloriet wel eens zeer eigene en aparte tinten heeft, maar daarmede alleen maakt men geen muziek; ook niet met instrumentale trucjes, zooals er in elk der partijen meerdere vielen op te merken. Wel eigenaardig is, dat hoofdzake lijk in de Adagio-gedeelten „Nocturne" en „Melodie" (dit laatste niet op het pro gram vermeld) kwamen dit bewijzen mu ziek te hooren is, waarin sentiment en in houd en eigen schoonheidsbeleving klinken en leven. Dan waren er fragmenten van be slist warme gevoeligheid. Ten opzichte van het heele opus zijn ze echter te sporadisch om deze compositie op hooger peil te brengen en den totaal indruk ten goede te doen keeren. We hebben den indruk gekregen, dat als Tansman zich van zijn slechte eigenschap van zoeken naar Dui tengewone dingen en een streven naar ge wilde vormgeving, klanktimbres en toon combinaties, zou weten los te maken en zijn natuur, en inspiratie in plaats van geweld aan te doen, liet gaan in eerlijke overtui ging en onbelemmerenden uitingsdrang, hi' muziek zou schrijven, die verre zou staan boven die, welke in deze Suite gegeven wordt. De boven gememoreerde mooie en warm- muzikale fragmenten zijn o.i. daarvoor een bewijs. Het concert, dat aanving met het in pret tige stemming, pittige voordracht en goede samenwerking gespeelde lichte, blijmoedige „Trio" van Haydn, waarbij het parelend pianospel van Dusch zoo zeer opviel, werd gesloten met het kwartet van Brahms. Mu ziek, welke met Haydns compositie zoo sterk contrasteert, door diepte en gedachte en be- wogener inhoud. De tragisché accenten, de felle rubato's, afgewisseld door mildere stem mingen van zangerige, breed-vloeiende en soepel gelijnde melidieën geven deze sterk levende muziek zoo'n bezondere bekoring en waarde. Dusch, Eberle, Swaap en Devert hebben deze compositie gespeeld met gezon de, gespannen muzikaliteit, met warmbloe dig en soms laaiend sentiment, met entrain en een geestdrift, die meesleepte en sterken indruk maakte. Bij zulk musiceeren kon men den soms minderen adel van toon, oneffenheden en tekortkomingen in het samenspel, die nog al eens waren waar te nemen, op den koop toenemen, vergeven en vergeten. Alles bijeen was het een avond die veel te genieten gaf en waarvoor de aahwezigen op hartelijke wijze den uitvoerenden hun dank en lof hebben gebracht. G. Op aller medewerking wordt gerekend. De hoofd-commissaris van politie verzoekt het navolgende te bekend te maken: Gezien de ervaringen met de Anti-Lawaai Campagne, is er met ingang van 21 dezer door de politie een veiligheidscampagne in gezet. Het groote aantal ongevallen, welke net gevolg zijn van het onvoldoende-in acht ne men van de regels van het verkeer, maakt het noodzakelijk een speciale brigade te be lasten met het geven van aanwijzingen aan het publiek. Er zal in het bijzonder gelet worden op rechts rijden, het geven van teekens bi' richtingverandering, het oversteken van voetgangers, het op juiste wijze nemen van de bochten, het gelegenheid geven aan voet gangers om over te steken op de daarvoor bestemde plaatsen enz. enz. De hoofdcommissaris roept de medewer king in van het publiek, om bij deze cam pagne op dezelfde wijze behulpzaam te zijn als zulks bij de Anti-Lawaai het geval was. Een groot gezelschap zangers en dansers naar ons land. Het is de concertdirectie J. Beek gelukt naar Holland te brengen het beroemde Bas- kische ensemble „Eresoinka", bestaande uit ongeveer honderdtien personen, die een uit gebreide tournée zullen maken en minstens 15 steden zullen bezoeken. De voorstellingen van „Eresoinka" zijn uit sluitend gewijd aan Baskische kunst. Er is o.a. een prachtig gemengd koor, bestaande uit ongeveer 80 personen onder leiding van Gabriel de Olaizola, groote balletten, vo'.ks dansen, tableux, etc. alles in oorspronkelijke, kleurrijke decors en costuums. Aan de Hollandsche tournée zal de volle dige Haarlemsche Orkestvereeniging mede werken. Het ensemble, dat zoo juist een groote tournée door Frankrijk maakte en momen teel verscheidene voorstellingen in België geeft, was o.a. uitgenoodigd om de H Mis te zingen ter gelegenheid van den sterfdag van Koning Albert, in de kerk der Witte Paters te Brussel. De data der voorstellingen van „Eresoinka" in de hoofdsteden van ons land zijn reeds vastgesteld en wel als volgt: Vrijdag 4 Maart in Amsterdam in den Stadsschouwburg, Maandag 7 Maart in het gebouw voor K. en W. te den Haag en Maandag 21 Maart de af- scheidsvoorstelling in Rotterdam in den Schouwburg. De af deeling Rotterdam brengt op Maan dag 21 Februari in gebouw Lybelle een kleu rig en fleurig Oostenrijksch carnaval met diverse attracties. Voor den kaartverkoop verwijzen wij naar de Kabouter-annonce elders in dit blad. Als sluiting van het seizoen vóór de Vas ten gaf bovengenoemd gezelschap Zondag avond een feestvoorstelling in de groote Schouwburgzaal van de St. Jozefsgezellenver- eeniging. De voorzitter, de heer Kalken, opende den avond en heette allen hartelijk welkom, in het bijzonder den Weleerw. Heer H. J. Wester' kamp, moderator. Verder sprak hij nog een woord van aanbeveling voor de loterij, waar van de trekking dienzelfden avond zou plaats vinden. Hierna nam het tooneelprogramma een aanvang. Opgevoerd werd „Gezworen Kame raden" onder regie van Karei Tubbing. Of schoon het tempo wat meer opgevoerd had kunnen worden en de sentimentaliteit o.i. soms tè overdreven was, kunnen we niette min toch een woord van waardeering spreken. Alle medespelenden hebben hun beste been tje voorgezet. Vooral de hoofdrolverolkers, de her Scholte als Danny Roland en de heer Meijer. Na het eerste bedrijf kwam de heer Mien- tjes, voorzitter der Vereeniging St. Jozef, tot uitzending van t.b.c.-patiënten een kort opwekkingswoord spreken Voor de collecte, welke op Aschwoensdag, 2 Maart gehouden wordt. Hopenlijk zullen velen zich gaarne voor dit schoone doel als collectant of collec- trice beschikbaar stellen, opdat deze collecte en succes moge worden. Ofschoon de belanstelling matig was, bleek de ruimte voor de reünie, met medewerking van „The Hollandia Boys" toch te beperkt. Van een kraam staande op de markt aan den Goudschesingel is tennadeele van I. N. B. wonende Nieuwe Havensteeg een kof fer gestolen inhoudende 100 vulpenhouders en 200 pakjes scheermesjes. Een fiets werd gestolen uit de Crispijn- laan tennadeele van W. M. A. wonende Lin delaan te Schiebroek. Uit de St. Janstraat werd een rijwiel ontvreemd tennadeele van W. W. wonende van Beunir.génstraaf. Tennadeele van P. v. V. wonende Kip straat werd een fiets gestolen, die voor de woning stond. Tennadeele van J. H. E. wonende Jaffakade is van de Linker Rottekade een fiets gesto len. Tennadeele van L. G. wonende Hugo Molenaarstraat is een rijwiel ontvreemd staande in de Broodgang. Anthony Eden begeeft zich voor de laatste maal als Engelsch minister van buitenl. zaken op weg naar de kabinetssitting in Downing street te Londen, Het Carnavalsfeest van Leonidas zal plaats vinden op Dinsdag 22 Februari a.s. in ge bouw „Palace", Botersloot. Ditmaal zal in afwijking van vorige jaren een hoedenbal worden gehouden. De Brighton Syncopaters verleenen hun medewerking. Aan fraaie en origineele vindingen zijn prijzen verbonden. Inlichtingen tel. 37507. Men zie verder de an nonce in dit nummer. Het „Zonnestraal-Busjes-Comité" en het „Zonnestraal-Collecte-Comité" zijn voorne mens om van 22 tot en met 25 April a.s. een bazar te houden in het Oude Raadhuis, ten bate van de Vereeniging „Zonnestraal". De sympathie, die dit voornemen dn ver schillende kringen ontmoet, komt wel tot uiting in de samenstelling van het eere comité, dat hiervoor is gevormd met den burgemeester als eere-voorzitter. Als gevolg van een fatale vergissing is de politie van het bureau Oostervantstraat er in geslaagd vier personen aan te houden i:i verband met den diefstal van een rijwiel in het Westelijk stadsgedeelte. Ten nadeele van den machinist P. de J. was uit de gang van zijn woning Woensdag j.l. een fiets ge stolen en er volgde natuurlijk aangifte bij de politie. Donderdagavond echter liep de J. tc wandelen in de omgeving van zijn woning, toen hij plotseling een jongeman voorbij zag fietsen, op wiens fiets een oud-model dyna no was gemonteerd. De J„ die op zijn fiets, we1- ke inmiddels was gestolen, een soortgelijke dynamo had gehad, liet den jongeman af stappen en op hetzelfde moment had hij in de gaten, dat de Berco-dynamo zijn eigendom was geweest. Maar ook de koplamp en hst roode achterlichtje bleken afkomstig te zijn van zijn gestolen fiets. De benadeelde verzocht den fietser beleefd ®ven mee te gaan naar het bureau van po litie aan de Oostervantstraat, maar deze voelde daarvoor niets want hij moest, volgens zijn zeggen, naar zijn ouders, die in de buurt woonden. „Dan ga ik met jou mee" aldus luidde het besluit van den machinist. En zoo gezegd, zoo gedaan, men belandde bij het huis van de ouders, alwaar de jongeman de fiets voor de deur liet staan en de J. de wacht hield Na eenigen tijd keerde zoowaar de jongeman terug en nu was hij terstond bereid om mes te gaan naar de politie en wel naar den post aan de Voorhaven. Bij de politie vertelde de jongeman, welke mededeelingen hij onderweg ook reeds had gedaan aan de J., dat hij dynamo, lamp en achterlichtje voor twee kwartjes had ge kocht van een hem onbekenden man. Maar de politie geloofde van het verhaal niets en de fietser de 23-jarige C. H. werd in arres' gesteld. Onmiddellijk ging de politie op onderzoek uit maar een huiszoeking bij H., die in het centrum van de stad woonde, leverde niets geen resultaat op. Men ging daarop een? „neuzen" bij den vader van den arrestant en daar was de politie gelukkiger, want tus schen een grooten voorraad fietsenonderdee- len trof men mede aan een bagagedrager, die de machinist als de zijne herkende. Het ge volg was dat ook de vader, de 64-jarige werk- looze rijwielhersteller H., in zijn kraag wsrd gegrepen en in arrest gesteld. Bij het voortgezet verhoor vertelde de rij wielhersteller, dat de 24-jarige loswerkman M. J. P. Woensdagavond j.l. bij hem thuis was gekomen, waar zijn vrouw P. te woord stond. De loswerkman deed het verzoek zijn fiets zoo lang te mogen stallen in het schuurtje achter de woning. De vrouw had daar geen bezwaar tegen, daar zij meende, dat het rijwiel moest gerepareerd worden. Den volgenden dag wilde P. echter de fiets voor 2 overdoen en de koop werd geslo ten. Verschillende onderdeelen werden gede monteerd, die later in de woning van den rij wielhersteller door de politie werde» terug gevonden, maar het vreemde van net geval was, dat de politie nergens de góstolen fiets kon vinden. Wat toch was gebeurd? In den tijd, dat C. H. met den rechtmatigen eigenaar van de onderdeelen, den machinist de J. naar de politie ging, heeft de rijwiel hersteller getracht zich zoo spoedig mogelijk van het karretje te ontdoen. Maar in zijn haast heeft hij echter ee'n fout gemaakt. In plaats van namelijk den den vorigen dag van de fiets verwijderden bagagedrager aan het rijwiel te monteeren, had hij een anderen bagagedrager genomen en was derhalve met de goede fiets, doch met den verkeerden ba gagedrager op stap gegaan. De fiets werd in de buurt van de firma van Nelle in de Schie geworpen, waar de politie op aanwijzing het gestolen vehikel heeft opgevischt. Tenslotte werd'ook aangehouden M. J. P., die de fiets bij den rijwielhersteller in bewa ring had gegeven. Deze vertelde van een hem onbekenden man opdracht te hebben gekregen de fiets af te leveren en ontkende ooit 2 te hebben gevraagd. De politie ge loofde dit verhaal echter niet, vooreerst om-- dat deze P. in hetzelfde pand woonde als de benadeelde en vervolgens omdat P. bij het verdere verhoor zich heeft laten ontvallen, dat bij den rijwielhersteller wel meer fiet sen werden verhandeld. Tevens .noemde hij nog den naam van een zekeren H. D. een 21-jarigen werkloozen loswerkman, die daarop eveneens in arrest is gesteld. In hoe verre deze echter met deze rijwiel-affaire iets te maken heeft gehad, wordt momenteel nog door de politie uitgezocht. Bij de huiszoeking in de woning van den rijwielhersteller, die voordien nimmer met de politie in aanraking is geweest, zijn nog verschillende andere rijwielonderdeelen aangetroffen. De drie andere arrestanten hebben, al eerder met de politie kennis ge maakt in verband met het stelen van rijwiel onderdeelen en belastingplaatjes. Het viertal blijft in verzekerde bewaring. Gistermiddag gelukte het een onbekende binnen te dringen in de voetbalkeet, staande op het sportterrein Duijvestein. De indringer wist, tijdens het spelen van een voetbalwedstrijd, uit de daarin hangende kleed ingstukken van voetbalspelers eenige portemonnaies te bemachtigen en te ledigen, waardoor hij zich meester maakte van een bedrag van circa ƒ30.te zamen. GYMNASTIEK-UITVOERING. De jaarlijksche uitvoering van de gym- nastiekvereeniging Leonidas met damesaf- deeling „D. O. V. I. D. O." zal gehouden worden op Woensdag 2 Maart a.s. in de zaal Harmonie. Eerstvolgende verzendingen en laatste bus- Iichtingen resp. laatste aanbieding aangetee- kende stukken aan het hoofdpostkantoor te Rot terdam. Ned.-Indië: 23 Febr. zeepost s.s. Indrapoera v. Rotterdam, 11.gew. st„ 22 Febr. 20.— agt.' st.; 24 Febr. mail s.s. Johan de Witt v. Genua, 1.30 gew. st., 23 Febr. 20.— agt. st.22, 24 en 28 Febr. luchtpost via AmsterdamBandoeng, 1.30 gew. St., v. dag 20.— agt. st. Suriname: 25 Febr. zeepost/mail s.s. Cottica v. Amsterdam, 1.30 gew. st., 24 Febr. 20.— agt. st.; 23 Febr. luchtpost via DuitschlandZuid- Amerika, 8.40 gew. st., 8.40 agt. St.; idem 1), 21.30 gew. St., 20.— agt. st.26 Febr. luchtpost via Frankrijk—Zuid-Amerika. 13.15 gew. st., 13.15 agt. st. Aruba, Bonaire, Curacao25 Febr. zeepost/mail s.s. Breda v. Amsterdam, 1.30 gew. st., 24 Febr. 20.— agt. st.luchtpost als Suriname. Saba, St. Eustatius, St. Maarten: 22 Febr. mail s.s. Berengaria v. Southampton, 9.30 gew. st., 9.agt. St.; idem v. Cherbourg, 20.30 gew. st20.agt. st.. 25 Febr. zeepost s.s. Breda v. Amsterdam, 1.30 'gew. st., 24 Febr. 20.— agt. st. luchtpost als Suriname. Ver. St. v. Amerika, Canada, Mexico, Cuba, Ecuador; 22 Febr. s.s. Berengaria v. South ampton (alleen voor U.S.A.), 9.30 gew. st., 9.— agt. St.; idem v. Cherbourg, 20.30 gew st., 20.— agt. st.; 23 Febr. s.s. Washington v. South- amton, 20.45 gew. st., 20.— agt. st.24 Febr. ss Hamburg v. Southampton (alleen voor U.SA 9.30 gew. st., 9— agt. st. 24 Febr. idem v. Cher bourg, 20.30 gew. st., 20.— agt. st.25 Febr. s.s. Samaria v. Liverpool (niet voor Canada), 9.30 gew. st., 9.— agt. St.; 25 Febr. s.s. Duchess of York v. Glasgow (alleen voor Canada), 9.30 gew. st., 9.agt. st. Columbia, Jamaica: 22 Febr. s.s. Berengaria v. Cherbourg (niet voor Buenaventura), 20.30 gew. st., 20.agt. st.24 Febr. s.s. Hamburg v. Cherbourg, 20.30 gew. st„ 20— agt. st. Peru: 23 Febr. s.s. Washington v. South ampton, 20.45 gew. st., 20.agt. st. Argentinië, Brazilië, Chili, Uruguay: 21 Febr. s.s. Conté Grande v. Genua, 17.— gew. st„ 16.30 agt. st.23 Febr. s.s. Aurignay v. Lissabon (alleen voor Bahia en Pernambuco), 20.30 gew. st,. 20.— agt. st.. 24 Febr. s.s. Cop Arcona v. Lissabon (niet 'voor Pernambuco), 20,30 géw. st„ 20.agt. st.; 27 Febr. s.s. Highland Brigade V. Lissabon, 9.— gew. st., 26 Febr. 16.agt. st.; luchtpost als Suriname. Venezuela: 23 Febr, s.s. Cuba v. Southampton, 14.30 gew. st„ 14.— agt. st.; 25 Febr. s.s. Breda v. Amsterdam, 1.30 gew. st., 24 Febr. 20.— agt. st. China, Hongkong, Philippynsche eil, Japan, Mansjoerije en Jehol; 21 Febr. via Siberië (niet voor Philippynsche eil. en Mansjoerije), 17.— gew. st„ 16.30 agt. st.24 Febr. vla Siberië, 17 gew. st., 16.30 agt. st.; luchtpost als Ned.-Indië (niet voor Japan), Cyprus: 2 Febr. s.s. Gerusalemme v. Brindisl, 11.30 gew. st., 11.agt. st.24 Febr. s.s. Johan de Witt v. Genua, 8.15 gew. St., 23 Febr. 20. agt. st. Syrië; 22 en 25 Febr. via IstanbulAdana, 1.30 gew. St., v. dag 20.agt. st.; 27 Febr. via IstanbulAdana, 1.30 gew. st., v. dag 16. agt. st.; luchtpost als Ned.-Indië. Irak22 en 25 Febr.via IstanbulAdana, 1 30 gew. st,. v. dag 20.agt. st. luchtpost als Ned.-Indië. Palestina, Egypte: 21 Febr. via Piraeus, 4. gew. st., 19 Febr. 16.0 agt. st.24 Febr. s.s. Johan de Witt v. Genua, 8.15 gew. St., 23 Febr. 20. agt. st.; 26 Febr. via Piraeus, 4.gew. st., 25 Febr. 20.agt. st.; luchtpost als Ned.-Indië. Arabisch Koninklijk Saoedi, Ceylon, Penang, Siam, Singapore: 24 Febr. s.s. Johan de Witt v Genua, 8.15 gew. st., 23 Febr. 20.— agt. St.; 25 Febr. s.s. Katori Maru v1 Napels (alleen voor Colombo en Singapore) 19.4-5 gew. st 1915 agt. st.luchtpost als Ned.-Indië. Britsch-Indië24 Febr. s.s. Strathaird v. Mar seille, 13.30 gew. st., 13.agt. st.luchtpost als Ned.-Indië. Oost-Afrika: 22 Febr, s.s. Corthos v, Marseille, 10.— gew. st., 9.30 agt. st.24 Febr. s.s. Strat haird v. Marseille, 13.30 gew. st„ 13.agt. st. luchtpost als Ned.-Indië. Madeira; 22 Febr. s.s. Aba v. Liverpool, 9.30 gew. st., 9.— agt. st.24 Febr. s.s. Dunnottar Castle v. Southampton, 20.45 gew. St., 20.agt. st.25 Febr. s.s. Cottica v. Amsterdam, 1.30 gew. st., geen agt. st. Canarische eilanden: 22 Febr. s.s. Aba v. Li verpool, 9.30 gew. st., 9.— agt. st.24 Febr. s.s. Durham Castle v. Londen, 9.30 gew. st., 9. agt. st.; 27 Febr, s.s. Highland Brigade v. Lis sabon, 9 gew. st., 26 Febr. 16.— agt. st.23 Febr. luchtpost via DuitschlandZuid-Amerika, 8.40 gew. st., 8.40 agt. st.23 Fbr. idem 1), 21.30 gew. st., 20.agt. st. Goudkust: 22 Febr. s.s. Aba v. Liverpool, 9.30 few. st., 9.agt. st.26 Febr. luchtpost via rankryk—Zuid-Amerika, 13.15 gew. St., 13.15 agt. st. Nigeria: 22 Febr. s.s. Aba v. Liverpool, 9.30 gew. st., 9.— agt. st.luchtpost als Ned.-Indië. Unie v. Z.-Afrika, Mozambique: 24 Febr. s.s. Dunnottar Castle v. Southampton, 20,45 gew. st., 20.agt. st.; 26 Febr. s.s. Boschfontein v. Dover, 9.30 gew. st., 9.agt. st.luchtpost als Ned.-Indië, bovendien: 24 Febr, luchtpost via Kaapstad—Durban, 20.45 gew. st., 20— agt. st. Australische Statenbond. Nieuw-Zeeland24 Febr. s.s. Strathaird v. Marseille, 13.30 gew. et„ 13.agt. st.; luchtpost als Ned.-Indië boven dien: 24 Febr. luchtpost via PerthAdelaide, 13.30 gew. st-, 13.agt. st. Noorwegen: 23 Febr. s.s. Ariadne v. Rotterdam (alleen op verlangen der afzenders), 14.45 gew. st., 14.15 agt. st. Gaat waarschijnlijk niet door. De junioreswedstrijd Nederland—België, welke Zondagmorgen 27 Februari op het Overmaas terrein te Rotterdam zou worden gespeeld, gaat naar alle waarschijnlijkheid niet door. De Belgische bond heeft den K. N. V. B. mede gedeeld, dat de tijd van voorbereiding te kort is geweest, zoodat men het aan Belgische zijde op prijs zou stellen, indien de ontmoeting tot een later tijdstip zou worden uitgesteld. Van de zijde van het K. N. V. B.-bestuur tracht men op het oogenblik nog den Belgischen Bond op zijn besluit te doen terugkomen, doch veel kans bestaat hierop niet. 1) Aansluiting niet onder alle omstandigheden verzekerd. De R.K. Bond voor Groote Gezinnen, afd. HillegersbergSchiebroek zal Woensdag avond a.s. te 8.30 uur in het parochiehuis „Christus Koning" te Hillegersberg zijn jaar vergadering houden. Als spr. zal hier optreden den weled. zeergel. heer dr. W. J. J. Dijsselbloem, die onlangs aan de universiteit te Leuven pro moveerde tot doctor in de politieke en so ciale wetenschappen op het belangwekkende proefschrift: „De gezinsbijslag en zijn toe passing in Nederland" Dr. Dijsselbloem zal op deze vergadering de actueele vraag behandelen, of wij in Ne derland met de gezinspolitiek op den goeden weg zijn. In het bureau van politie, Straatweg 138, zijn de volgende gevonden voorwerpen ge deponeerd: geel lederen handschoen, kinder handschoen, blauw jekkertje. Bij vinders zijn te bekomen: alpinomuts, Both, W. van Hillegaersbergstraat 62a; zak, inhoudende eenige knolrapen, Kouwenho- ven, Oranje Nassaustraat 50; witte poes, dr van Dijk, Dorpsstraat; schoolschrift, Hou- wink, Breitnersingel 4; doos, inhoudende een partij borstels, Geerts, Den Haag, Daguerre- straat 163; belastingmerk, Verseveld, Elec- troweg 26; deksel van een melkbus, Bere- lustlaan 78a; belastingmerk, Jansen, W. van Hillegaersbergstraat 119; rood lint met pen ning (R.K. Kerk), Jubileumplein 3; gouden damesarmbandhorloge, van Rheenen, HiHe- gondastraat 17b; glacé handschoen, Bijster- veld, W. van Hillegaersbergstraat 60a; beursje met inhoud, Ebbendorf, Jasmijn straat 3b. Twee daders gegrepen. Zaterdagavond gelukte het de politie twee beruchte Rotterdamsche inbrekers aan te houden, die in de woning van mevr. P. aan den Molensingel poogden in te breken. Daar de beide inbrekers eenige malen in de nabijheid van de woning waren opge merkt, was de politie gewaarschuwd en op haar hoede. Mevr. P. vertrok Zaterdagavond naar Rot terdam, doch de politie betrok de wacht. Na eenig wachten kwamen de inbrekers aan de achterzijde den tuin binnen, gewapend met breekijzers en een dievenlantaarn. De pogingen om de deur te forceeren namen een aanvang, doch zij werden gestaakt, toen een bewoner van den Molensingel buitens huis kwam. De inbrekers poogden terstond te vluchten, doch de politie achtte toen het oogenblik ge komen om in te grijpen. In een oogwenk werden zij door drie poll-' tie-mannen omringd en geboeid. Bij de fouilleering kwamen verschillende inbrekerswerktuigen voor den dag benevens een situatie-teekening van het terrein der woning. De aangehoudenen bleken te z'jn de 49-jarige G. van S., chauffeur en de 50-jarige huisknecht L. K. Beiden hebben reeds vele jaren in de gevangenis doorgebracht. BURGERLIJKE STAND Aangiften van 1017 Februari 1938. GEBORENJohannes Arle Anthonie z. van J. Nobel en J. M. Herst 'Cornells Adrianus z. W. A. van Dyk en A. Huysman Anna d. van A. Jongste en M. Spitter Willem z. van J. VrtlénheieK en W. C. Vroiqk A A.;.,., A Cor nelia d. van C. v£n der Flier en M. J. venjosf ONDERTROUWD: J. K. v. d. Ham 48 Nieuwerkerk a. d. IJssel en R. Zeelenberg 44' j. Overschie A. van Putten 24 j., te Rotterdam erf A. Snaauw 25 j„ te Overschie. OVERLEDEN: J. H. W. Spitters 74 j., echtg, van D. Klynsmtt. ORANJE-COMTTé 1938. Waar zulks uit telkens gestelde vragen nog niet voldoende bekend blijkt te zijn, wordt nog eens medegedeeld, dat de beken de Vlaardingsche herinneringsspeldjes nog steeds- bij sigarenmagazijn Ligthart, West- havenkade 12, te bekomen zijn. Zij zijn er weer in de zoo begeerde zwartzilveren uit voering. HET DROGE-KUIPERSAMBACHT. In den Kunsthandel van den heer A. J. van Dorp, Hoogstraat alhier, wordt momen teel een Pastelteekemng geëxposeerd, waar van de voorstelling is ontleend aan het reeds bijna verdwenen Vlaardingsche „droge-kui- persambacht". De teekening is vervaardigd door den heer G. van Yperen, alhier. R- K. VROUWENBOND. Woensdag 23 Februari a.s. geeft de R. K. Vrouwenbond alhier de jaarlijksche feestuit- voering in de zaal Harmonie. Voor deze feest- uitvoering zal de R. K. Gemengde Tooneel- vereeniging „Vondel" opvoeren het bekende tooneelwerk „Kinderen van ons Volk" spel van liet land in 5 bedrijven naar de romans „Kinderen van ons Volk" en „De schoone voleinding" van Antoon Coolen. Bandek medewerking van Van Dijk's BINNENGEKOMEMN. In de Vulcaanhaven is binnengekomen het stoomschip „Minerva" om te bunkeren. GEZELSCHAP VAN DEN STILLEN OMGANG. Hedenavond houdt het gezelschap van den Stillen Omgang alhier een ledenvergadering in het R. K. Vereenigingsgebouw, alwaar de dit jaar te houden Omgang besproken zal worden, terwijl de Geestelijke Adviseur der afdeeling, Kapelaan W. v. d. Berg, een op wekkend woord zal spreken. De vergadering begint te half negen. Gelijk bekend, gaat de Stille Omgang dit jaar in den nacht van 12 cyp i2 WfWJ't AA Het was gistermorgen vroeg dag voor de tippelaars van D.O.T., welke aien dag mee- deaen aan een afstandsmarsch van 20 K.M. met als beginpunt Zeist. Om zes uur zaten de heeren al op de fiets, teneinde bijtijds in IJsselstein te kunnen zijn om aldaar eerst de H. Mis bij te wonen. Om ongeveer half ij arriveerden zij in Zeist waar om elf uur de start plaats vond. Onder begunstiging van uitstekend wandelweer en zonder uitvallers heeft D.O.T. het er afge bracht. De club behaalde den derden prijs en tevens een groepsprijs, wat een mooi resultaat mag heeten, terwijl alle deelnemers een herinneringsmedaille ontvingen. Wat vermoeid, doch tevreden met het behaalde resultaat, waren De Oolijke Tippelaars om 7 uur weer in Schoonhoven terug. DE SCHOONHOVENSCHE K. J. C. IN CABAUW. Gisteravond vertrok een autobus, volge laden met vroolijke K.J.C.'ers naar het na burige Cabauw om daar aan de nieuw op gerichte K: J C.-afdeeling hun medewer king te verleenen en tevens om te laten zien, wat er te bereiken is, indien een af deeling onder goede leiding staat. De nieuwe afdeeling heeft dezen avond zeer veel kun nen leeren. Aan het slot heeft de Pastoor van Cabauw, de zeereerw. heer Oerbekke, hartelijk dank gebracht aan de jongens en hun directeur, kap. Matthijsen, voor de ver leende medewerking. Hij hoopte, dat als hun hulp weer eens gevraagd zou worden, zij deze ook weer zouden verleenen, wat gaarne werd toegezegd. Lord Halifax, Eden's voorloopige opvolger.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1938 | | pagina 2