ÏJIT DEN GEMEENTERAAD „ADRESSEN" „NOORD-BRABAJND" Molton-, Wollen-, Watten Dekens Amsterdam roept TIM TYLER EN SPUD. DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN, hartelijk afscheid van MAGAZIJNEN „DE STER" STOOMWASSCHERIJ „EDELWEISS" Fa. W. VAN LOON 61ste JAARGANG No. 18107 ZATERDAG 26 FEBRUARI 1938 VIER BLADEN. BUREAU: KOEMARKT 4, SCHIEDAM TELEFOON INTERCOMM. No. 68085 1843 WAALWUK 1843 Mr. Y. SICKENGA. Hard werker en nobel mensch gaat heen. ALLES OP HET GEBIED VAN GLAS N.V. Katwijk's Glashandel, Telef. 68735 Compl. Godsdienstleer en Geloofsverdediging Het Bestuursgezag in de Katholieke Kerk. BOEKHANDEL P. HANOU Regen 1 Matige tot krachtigen, meest - I Zuidelijken wind, zwaar bewolkt - I tot betrokken met kans op eenigen - regen, iets zachter. Z Voor de wielrijders. ZONDAG. 1 Zon op 6.54, Zon onder 17.34 uur. 1 Maan op 5.16, Maan onder 14.51 1 uur. Z 1 Wielrijders lichten op van 18.04 - 1 tot 6.21 uur. Z MAANDAG. I Zon op 6.51, Zon onder 17.35 uur. Maan op 5.40, Maan onder 16.00 - -T uur. p Wielrijders lichten op van 18.05 tot 6.20 uur. Z Iiiiifi!i!iuii::i i limn i iiiiiiiiiiiiii nmiiiiiiniaiiinii iih SCHIEDAM. STADHOUDERSLAAN 37 - TEL. 69655 WANDGEBIERTE,.;;StK^. NED. R. K. BOND VAN H. K. W.- BEDIENDEN. BURGERLIJKE STAND HINDERWET PASSAGE-THEATER ui ST. JOZEFGEZELLEN- VEREENIGING. MEDISCHE ZONDAGSDIENST De ABONNEMENTSPRIJS van de NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT bedraagt franco bij vooruitbetaling: Per week 20 cent; per maand 85 cent, per drie maanden 2.55. Bij bezorging franco per i^'perdrle abonnementsprijs per maand 1.1 P maanden 3 -, bij vooruitbetaling. Incasso kosten worden niet berekend. LOSSE EXEMPLAREN z«n steeds aan ons bureau Koemarkt 4 verkrijg P stuk. POSTCHEQUE- en GIRODIENST No. 81440. Uitgave van de N.V. de Courant De Maas bode te Rotterdam. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT LEVENSVERZEKERING 2 000 bij overlijden tengevolge van een spoorwegongeluk; 1.000 bij overlijden tengevolge van een ander ongeval; 250.- voor het verlies van een hand, een voet of De Gratis-Ongevallenverzekering bedraagt 3.000 b, levenslange mvaluhtef het verlies van een wijsvinger ofM een oog; 100.- voor het verlies van een duin., bg breuk van de ruggegraat ot^ van alle leden van een anderen vinger, of va t\j\j ijxj uvcxxijueii tengevolge vau ccu j ue Uratis-UngevaiieiiverzeKenng oenraagt »- BChedelbreuk; 75.- voor het verlies van een wijsvinger ot voor het verlies van de voorste twee leden van alle vingers; 50.- voor het verlies van een volledig lid een oog; 100.- voor het verlies van een duim, bij breuk van de ruggegr verlieg yan leden een anderen vinger, of van een lid van een wijsvinger, bij breuk van bovenarm, of bovenbeen, on erarrn of onderbeen, lesc ij van een duim, of voor het verlies van twee leden van een wijmnger^/ anderen vinger. Een en ander volgens de geldende voorwaarden gelijk deze eenmaal per maand in dit blad worden afgedrukt. Middagzitting Vrijdag 25 Februari 1938. tt v t vail H33T6I1. oomtter mr. dr. F. L. vergadering De gistermiddag Se£°t afscheid, dat om stond onder druk van den gchel_ 4 uur zou worden geb°" mr v. Sickenga. denden gemeentesecretjr bclang waren v o Punt,e" die n Maart a.s. te houden erden tot den P n(ja afgevoerd. Op raadszitting van de aBe.. het behandelde komen wij Maandag terug. Afscheid mr. V. Sickenga. Na de snelle behandeling der agenda tra den te ongeveer vier uur mr. V. Sickenga, vergezeld van echtgenoote, schoonzoon en dochter onder geleide van den waarn. gem.- secretaris mr. J. Post, de raadszaal binnen, waar zij door den raad staande werden ont vangen. Nadat de scheidende secretaris en familie hadden plaats genomen in het mid den van den raadszaal, sprak de burgemeester, mr. dr. F. L. J. van Haaren. Als voortzetting van de agenda van dezen dag, die een bijzonder karakter draagt, rest °ns een onderwerp te behandelen van zeer bijzonderen aard. Ze is van groote beteekenis voor u, geachte heer Sickenga, doch ook voor het gemeentebestuur van Schiedam, nu de secretaris, wegens het bereiken van den 65- jarigen leeftijd afscheid neemt. Ieder mensch heeft in zijn leven dagen van bijzondere be teekenis. Zoo'n dag is die van heden nu ge aan het eind van een 35-jarigen periode uw functie neerlegt. Het is een zware dag voor u Zii brangt u het eind van uw functie, die u' zoo dierbaar was. Ge zijt nog van onge schokte levenskracht die de band nog rui men tijd bestendigen kon. We zijn getuige geweest van uw rusteloozen arbeid; óók buiten uw diensttijd hebt ge de tijd opgeofferd met liefde voor uw werk. Ook voor het gemeentebestuur is het scheiden Zwaar. Een lange reeks van jaren heeft het belang der bur|erij) dat uw doel en streven ^as> uw Werk ondervonden. De raad zag in m*„e stille luisteraar, die daarom toch altijd voelde wat u hoorde bepleiten. Met d01d°ening kunt u op een reuzenarbeid in af6 jaar verricht terugzien over een on- kenbare zij van feiten. Naast het uitwer- b van die feiten in voorstellen hebt u j. belang der stad ook met uw adviezen ge- '6nd. Spr. dankt daarvoor namens het ge> d ehtebestuur en verzekert, dat dit werk in a,1kbare herinnering zal achterblijven. Ook ?atl mevrouw Sickenga, die door haar mede- IeVen en haar steun aan haar echtgenoot dit ^'prk bevorderde, brengt het gemeentebestuur buide. Naast de woorden van hulde wenscht het gemeentebestuur een stoffelijk blijk van ^aardeering te overhandigen en wel een blauw Delftsch bord met de afbeelding van bet stadhuis van Schiedam, waar u uw amb telijk woonhuis had. Het ontwerp is van den stadsarchitect ir. Alexander, terwijl een oor konde daarbij is gevoegd, uitgevoerd door werkloozencursussen. Twee richtingen, aldus spr., die uwe bijzondere aandacht steeds Vroegen. Gelieve het bord en de oorkonde te aan- yaarden en moge het een lange reeks van laren temidden van huiselijk geluk als aan- denken dienen en als welverdiend loon na een leven van hard werken. Zichtbaar aangedaan aanvaardde mr lckenga dit effectvolle geschenk. Wethouder ir. C. Houtman sPrak als oudste wethouder, die in 1911 bij ZlJn entree als raadslid kennis maakte met thans scheidenden secretaris. Spr. was dged reeds opgevallen de groote eenvoud en g tegemoetkoming van uw persoon. Na een jaren kwam spr. als wethouder van bieewbedliif veel ziJn licht opsteken en toen moet uw* de groote welwillendheid. Het met devew?1^6 groote eigenschap zijn tijdens uw i e Ur6erneesters en wethouders omgaan. Uw a<?,?K looPbaan zóó te kunnen zen, ook in persn^Va,ngen en eerlijke advie waardeerd. Qe 0af*szaken worden zeer ge tvmnesse en Nieuwland. De onteigening aan de Rotterd. dijk. De onteigeningen aan de Oraniebrug. De spoorwegaansluitingsplannen die er nu nog niet door zijn, doch die er door komen, hoe is nog niet juist te zeggen, eens gezind komen we hier tot de conclusie, dat u trotsch kunt zijn op een lange loopbaan van secretaris. Het zal u een troost zijn, dat wij allen uw dagelijks werken hoogelijk waar- deeren. Ge hebt daarom nog voldoende werk Uw laatste brochure hebt ge nog niet ge schreven. Met applaus stemde de raad in. Weth. Mr. M. M. v. Velzen. Het is spr. een genoegen een officieel en een officieus woord te mogen spreken, mede namens de R. K. fractie. De R. K. fractie is overtuigd, dat zij op de meest aangename wijze heeft saamgewerkt. Ge waart haar vraagbaak en motor. Dikwijls gold het de novici die bij hun intreden in den raad bij u steun moesten vinden als ze voor hun taak werden gesteld. Namens de R. K. fractie dank ik u voor uwe bereidwilligheid. Uw aanzijn zal bij de R. K. fractie steeds in pret tige herinnering blijven. Als wethouder U 18 jaar kennend, weet ik dat u het verschrikkelijk vindt, dat ov®y U gesproken wordt. Indien ge er het ree toe had, zoudt ge mij interrumpeeren. (v1°0" lijkheid). Ge zoudt zeggen: mr. van Velzen, spreek over alles en nog wat, maar Gij zijt echter een trouwe steun voor mij geweest, die bij mijn taak voor mijn tak van dienst o.a. het electriciteitscontract, een zeer omvangrijk werk zeer veel werk hebt verzet. Daarvoor ben k u persoonlijk dankbaar. Mr. Smeding (de gemeente-secre taris van Rotterdam die ook aanwezig was Red. N.S.C.) moet maar even de ooren slui ten, aldus mr. van Velzen. Ge hebt mede op de 'bres gestaan om onze stedelijke zelfstan digheid te verdedigen. Ook toen het er om ging om onze gasfabriek op te offeren. We hebben het territoir onzer vaderen verdedigd, al was het maar een gasfabriek (gelach). Spr. herinnert zich als jongeling, dat 't plan Vrede niet tot stand kwam, doch dat heeft niet aan u gelegen. De heer Sickenga heeft bewezen wetenschaps- en gevoelsmensch te zijn. Ja meer nog eerder gevoels-mensch en daarna wetenschap. De wereld heeft men- schen van karakter noodig. Spr. was vaak in bewondering voor de gaafheid van dat ka rakter. Hoogere machten moeten u bezield hebben. Gij gaat heen onder gelukkige con ditiën. Gij gaat niet uit de vriendschap. La ten we het omkeeren. Laat wat vriendschap achter voor degenen, die u in Schiedam achterlaat! Weth. Slavenburg. sprak mede namens de Chr. Hist, fractie. Spr. meent dat hij zich eenigszins geestver want aan den scheidenden secretaris heeft ug onF ucii ziv-v-j. go bracht mee de uitbr^kelinë van de stad der secretarie en andere®* Van de gebouwen Zij zijn sober; zij zijn praa3ken van dienst iioKf topn ook steorls Cllsch eewppd de De graaf van Perth, Britsch gezant te Rome verlaat Doujningstreet 10 te Londen na een onderhoud met Chamberlain. G. A. DE WINTER Westmolenstraat 16—18 Telefoon 68519 hebt toen ook steeds rekenm„Cn 6eweest. Ge de beperkte draagkracht VanSsS?b°uden met volking. Door de groote waardieh0-^11'8 be mee ge uw pen voerde, werden Waar~ gevoeld, al had ge geen enkel politiek dak In geestelijk opzicht heeft spr. die band ge voeld. Het is moeiijk aan alle waardeering nog een lange lijst toe te voegen. Spr. kon niet nalaten namens zijn fractie en ook per soonlijk hartelijk dank te zeggen voor de medewerking. Als wethouder van financiën heb ik veel met u te maken gehad, vooral ook wat be treft uw strijd over de financieele verhou ding tusschen rijk en gemeenten. U bent al tijd een warme steun geweest, wanneer het gold de touwtjes aan elkaar te knoopen. Die steun zal in dankbare herinnering blijven. Ge zijt uit het Noorden gekomen, ge zijt naar het Noorden gegaan, ik verzeker u, dat mijn warme vriendschap u vergezelt. Gods zegen moge blijven over u en uw gezin, en dat de avond vol licht moge zijn. Weth. Dinkelaar, haalde de woorden aan, de burgemeester Versteeg op 1 September 1903 sprak bij de entrée van mr. Sickenga: „dat van u ver wacht wordt in een vooruitgaande gemeente veel arbeid en veel studie!" Nu 35 jaar later kunnen we met volle geruststelling zeggen, dat van het toenmalige gemeentebestuur het vertrouwen niet beschaamd is, doch verre overtroffen. En nu uw uitlating van toen (mr. Sickenga interrumpeert: dat moet u niet doen!): „ik wil ten slotte de verzekering ge ven, dat ik voor u allen, ambtenaren en voor het publiek ten allen tijde toegankeijk zal zijn en waar ik kan, za lik gaarne ieder van dienst zijn". Voor meer dan 100 pCt. zijn deze beloften in vervulling gegaan. Hij is begaafd met een groote werkkracht en ijver. Ziet wat hij in die jaren voor Schiedam gedaan heeft. Ook zijn gaan is een groot voorrecht. Men zegt wel eens, men laat vriend en vijand achter, doch gij laat niets dan vrienden achter! Andere wethouders bent u behulpzaam ge weest, doch ook in zoovele dingen hebt gij geholpen, dat het opnoemen een lijst zou zijn die uren in beslag zou nemen. In het algemeene dient verklaart dat mr. Sickenga een stempel op Schiedam heeft ge drukt. 35 jaren geleden sprak men van zwart Schiedam". Het telde toen 27000 in woners. Die er nu komen spreken over „mooi Schiedam". Wij allen weten dat mr. Sickenga daar ontzaglijk veel voor gedaan heeft. Niet alleen mooi, doch ook Schiedam's spankracht is bewaart en behouden. Het gegroeid van 27.000 tot 64.000 inwoners, doch het was nog een stad, die toen ten ondergang scheen gedoemd. De industrie, die eenieder hier brood had gegeven was nagenoeg ver dwenen. Ook de oorlogsjaren troffen Schie dam zwaar. In de crisis van 1923, moest toen reeds 900.000 steun betaald worden. Geen plaats in Nederland, die zoo getroffen is, Trots dat alles heeft Schiedam zijn span kracht bewaard. Daarvoor is ook veel te danken aan den heer Sickenga. Er is sinds 1903 in den raad veel veran derd, toen zag men hier niets dan hooge hoe den, thans bolhoeden, gleufhoeden en jockey petten. Trots deze veranderingen heeft de gemeente secretaris het steeds met iedereen kunnen vinden. De inzichten werden immers geheel anders. Toen spr. voor het eerst met hem in aanraking kwam, stond hij in de bokshouding! Doch het was niet noodig Mr Sickenga was iemand die anderen kon over tuigen, doch ik ook zelf te overtuigen viel Dat is het mooie in zijn karakter. Namens de S.D.A.P. fractie betuigt spr, zijn diepe erkentelijkheid. Van rood in dezen raad was bij u komst nog geen sprake. In 1907 kwam de eerste S.D.A.P.-er in den raad Vast staat dat u ten allen tijde, of men van een roode, zwarten of groene of blauwe fractie was, gereed stond. Uw standpunt was dat iedereen recht zal wedervaren. Het spijt spr. geen medaille te kunnen ge ven, daar Schiedam die niet kent, doch wel licht zou het een mooi idee zijn als men zou lezen „de Sickengalaan". Uwe vele verdien sten zouden dan vele eeuwen door in herin nering blijven. Ook richtte spr. zich nog in warme woorden van waardeering tot mevr. Sickenga. Spr. hoopte altijd nog beroep te mogen doen op mr. Sickenga wanneer er ooit eens moeilijkeden zouden zijn. De heer B. G. Hoogendam had namens de A. R.-fractie weinig aan de vorige spre kers toe te voegen. Spr. kon zich levendig voorstellen, dat de gedachten van den schei denden secretaris zijn, gelijk de woorden van Johan van Oldenbarnevelt zulks uitdrukten „maakt het kort". Ook de A.R.-fractie heeft waardeering en „hoogachting voor u en uw werk, al moge het zijn, dat men als gewoon raadslid niet zoo met u in aanraking kwam. Spr. teg1 vooral de nadruk op de groote ob jectiviteit, die de A.R.-fractie steeds ont moette en dankt voor de hulp haar geboden. pe heer Collé (C.P.N.) zeide o.m. dat hij niet gewoon was op dergelijke bijeenkomsten bet woord te voeren. Reeds veel woorden van waardeering zijn er gesproken. Al is spr. één der oudste raadsleden, hij zal geen her inneringen oproepen. Spr. wijst er op hoe de scheidende secretaris een man is van een voud, plicht, zelfbeschikking en vrijheid. Spr. is overtuigd dat hij niet gehandeld heeft naar de klank, doch naar de werke lijke inhoud dezer woorden. U hebt als mensch nooit geaarzeld de zijde van het recht te kiezen. Oogenschijnlijk lijkt het zelfs eenvoudig, doch in de praktijk past men zulks dikwijls alleen maar toe om zich en zijn' naaste vrienden. Het is spr. ervaring dat de heer Sickenga steeds heeft gehandeld naar den innerlijken drang- Dat was juist uw grootste kracht. Uw gevoel voor recht en vrijheid spreekt vooral uit uw brochures betreffende de financieele verhouding tusschen rijk en gemeenten. U. zult steeds in aangename herinnering bij de communistische fractie blijven. Antwoord van Mr. Sickenga. U begrijpt allen, dat dit voor mij een moei lijk oogenblik is, afscheid te nemen van het werk, wanneer men zich daartoe genoopt voelt door de wettelijke leeftijdgrens. Spr. dankt voor de ontzaglijk vriendelijke ont- angst over zoo juist en de wijze van ont vangen. Spr. had uitgedacht dat men hem een bord en oorkonde zou overhandigen. Spr. zou haast willen vragen: „vinden Ged. St. dat goed?" (de voorz. intens, lachend merkt op, dat niet uit de openbare middelen doch wel middels particulieren wordt aangeboden gelach). De heer Sickenga voelt zich gerust gesteld en dankt voor de bijzondere woorden tot hem gericht, al kloppen die niet geheel met zijn eigen meening over zich zelf. Spr. ziet des ondanks alles punten van te kortkomingen zijnerzijds. Het is hem een eer geweest in Schiedam te mogen werken, vooral om de hier bestaande verhoudingen. Het is een genot geweest menschen van ge heel verschillende principes in het gemeen tebestuur elkaar te zien vinden en vrucht baar te zien samenwerken in Schiedam's belang. Dat was voor verschillende hunner zelfs een openbaring geweest. Er zijn natuur lijk ook botsingen geweest, doch ik beschouw de die meer als onweersbuien. Spr. zou voor zijn heengaan nog gaarne een raad willen geven. Spr. heeft aar recht op, daar hij in die afgeloopen 35 jaar op politiek terrein als blank papier is geweest. Spr. heeft altijd gemeend dat de raad en het College van B. en W. een afspiegeling moesten zijn van de burgerij. Spr. maakte zich ernstig bezorgd over wat de heer Dinkelaar daar straks zei- de. Toen spr. hier kwam was daar alleen de elite. Daarna is de raad stuk gedemocrati seerd. Spr. zal daarover geen persoonlijke appreciatie geven. Het mag nooit waar zijn, dat dat deel van de bevolking, al is het wei nig in getal, hier uit den raad zou worden geweerd. Want, dat deel van de burgerij speelt in het maatschappelijk leven een groo te rol. Ook dat deel kunt u niet missen. Spr. bedoelt het liberale deel van de burgerij. Spr. heeft de verschillende krachten der maatschappij op elkaar zien inwerken, zóó dat een gezond evenwicht kwam. Is het an ders dan komt er een scheeve inwerking in het nadeel van het algemeen belang. Spr. heeft steeds zelf „de kerk in het midden ge laten" en „leven en laten leven". Leeft dan in den geest van de groote ver werver van ons Trije volks bestaan. Het doet mij leed van u en mijn werk te moeten scheiden. Speciaal moet men nooit vergeten het verbond met God, door Jesus Christus, dat in alle levensverhoudingen ver nageld moet zijn. Ik zal aan allen blijven denken en wensch u het beste voor u en uw gezin nen en vertrouw dat men in groote mate van onderlingen wederzijdsche goeden wil, zal blijven werken aan de belangen van Schiedam. Hierna bleef de raad nog eenigen tijd ge zellig bijeen alvorens deze plechtige bijeen komst te beëindigen. VANDE KATH. KERK 40 boeken a 60 ct. per maand Verscheen heden, deel II, Prof. BENDER O.P. Tel. 69663 HOOGSTRAAT 50, SCHIEDAM. Reel. 952S 10 Profiteert THANS van de voorraad Hoogstraat - Wilhelminapleïn Rembrandtlaan Reel. 8891S alle Katholieke mannen van Schiedam op tot deelname aan den Stillen Om gang. Heenreis 12 Maart 0.12. Terug 13 Maart 6.22. Retour slechts f 1.90. Plaat sen voor de kerk in A'dam (voor hen die niet per trein gaan) 10 cent. Kaar ten afhalen gebouw R.K. Volksbond, Donderdag 10 en Vrijdag 11 Febr. des avonds 79 uur. Voorverkoop: van Kemenade, Singel 111c en W. Janse, Lekstraat 6a. Reel. 350S 20 ^illllllllllllllllllllllll'l'lll'lll!|'l"®l'll'l"""'ll,'l"ll'l"l"l","l"|t'11^ Weerverwacliting. g ZUIVERAARS Specialiteit in het verdelgen van Niéts behoeft ontruimd te worden. Aangifte van 24 Februari. GEBOREN: Willem, zoon van A. van Gies- sen en M. v. Minnen, Parallelweg 92 An- tonius P., zoon van P. J. Scheffers en C. E. G. Meeder, L. Singelstraat 82 Harry K., zoon van W. K. Horstkamp en E. E. Hof- mann, Kortlandstraat 2 Kaatje, dochter van F. Plambeck en N. v. d. Hooft, Fabri- plein 25. Lezing Pastoor Vis. Donderdag j.l. heert Pastoor Vis van de Gorzenkerk in een vergadering van de Af- deeling Schiedam van bovengenoemde Bond een lezing gehouden met als titel „En Wij". Aan de hand van het bekende woord van den schrijver Brunctiere „De weten schap is bankroet" schetste de Eerw. Spre ker uitvoerig hoe de moderne wetenschap en beschaving „zonder God" inplaats van geluk, niets dan onheil en geestelijke el lende aan de menschheid gebracht heeft. In zulk een wereld, hoogmoedig en blind, vol ontkenning en twijfel leven wij en wij weten dat alles anders kan en anders moet. Wat zullen wij dus hebben te doen? Ten eerste is voor ons zelf noodig een goed on derlegde kennis van de godsdienst om zelf niet te verzinken in de stortvloed van mo derne, ongeloovige leerstellingen en valsche leuzen. Die kennis te bezitten moet onze eer ste zorg zijn. Ten tweede moeten wij me dewerken om de Christelijke cultuur te red den uit de tegenwoordige wereldbrand. Om die medewerking te kunnen verleenen is naast godsdienstkennis noodig „geloofsbele ving". Volop Christen zijn en dus de na volging van Christus stellen als onze le venstaak. Het is het ongeluk geworden van Europa, dat zoovele Christenen, zoo vele Katholieken in hun levensgedrag een soort compromis zijn gaan sluiten met het „los van God" zijn. De eerste medeplichtige en helper van het ongeloof is de lafheid der Christenen. Alleen dan, als de Katholiek leeft voor en door het geloof, kan er bij hem sprake zijn van leekenapostolaat. De Eerw. Spreker zette dan in den breede uiteen, wat onder leekenapostolaat moet worde» verstaan. Leekenapostolaat is zijn persoon, zijn talenten, zijn vrijen tijd ter beschikking stellen om het Katholieke ge loof te verbreiden. Dat moet echter geschie den in alle nederigheid van de eigen „ik" Als alle Katholieken het zoo gaan begrij pen en dan eendrachtig samenwerken, dan gaan wij wat er ook gebeuren moge, met Gods hulp een goede toekomst tegemoet. Deze leerzame en gloedvol gehouden rede oogste bij de jammer genoeg, niet zeer tal rijk opgekomen leden, veel bijval. Na een hartelijk woord van dank aan Pas toor Vis werden nog eenige punten der agen- de behandeld waarna de vergadering werd gesloten. Bij of krachtens wetten of verordeningen voorgeschreven en andere officiëelc af- en aankondigingen van het Gemeentebestuur. Burgemeester en Wethouders van Schie dam hebben bij besluit van 24 Februari 1938 vergunning verleend aan: 1. de N.V. Petroleum-Maatschappij „The Texas Company" tot oprichting van een ben- zine-pompinstallatie in den open grond aan den Singel hoek Broersvest, tegenover het pand Singel no. 61; en 2. de N.V. Nederlandsche Patent- en Kristalsodafabriek v.h. Dury en Hammes tot uitbreiding van de sodafabriek in het pand Makkersstraat 1. SCHIEDAM, 26 Februari 1938. Joe Brown treedt op als rijk geworden cowboy in de film „Wat heb je nou ge daan?" Joe trekt natuurlijk zijn bijzondere gezichten en weet daarmee aan de film eenige inhoud te geven. Ze speelt te mid den van een tooneelgezelschap, dat in finan cieele moeilijkheden zit. De managers we ten Joe, die een bezoek aan de stad brengt, voor het geval financieel te interesseeren. Hij doet zulks voor een jongedame, die na derhand zijn vrouw wordt. Als hoofdfilm „De groote illusie". Ze geeft een beeld van het leven en sterven van krijgsgevangenen in Duitsche kampen gedurende den wereld oorlog. Menschen die elkaar moeten wan trouwen, die elkaar achten en haten, spelen tezamen om te komen tot een beeld van broederlijke éénheid. Nochtans nopen plichtsvervulling tot het nemen van dik wijls harde maatregelen, waarmee zelfs de dood gemoeid wordt. Een film die weet te boeien, al is het geen vlot samenhangend geheel. geschillen in het college spoedig ovelbn,^ die tot gevolg hadden, dat de voorstenen het college nagenoeg steeds éénstemmig kon. den worden ingebracht. De geweldige ver anderingen, die de stad in 34 jaren onder ging, brachten groote moeilijkheden met zich. Ge hebt mee op de bres gestaan. Gaarne re leveert spr. de strijd tusschen de havenbe- langen of die ten Oosten of ten Westen van Cchiedam zou komen. In den geest van mr. Sickenga hebben we nu een voortreffelijke haven. Tijdens spr.'s wethoudersschap moest de tweede bouwverordening Verdedigd wor den. Ook toen waart gij deelgenoot in de speciale commissie daarvan. De rioleering in het Singelkwartier. De rioleering in de Gor zen en het uitbreidingsplan van die wijk, ge zien ook de eisch van Schieland toen om de waterkeering van het Hoofd te vergrooten, Het Westelijk Havenplan. Het Sterrebosch, leestterfrein, Julianapark, familie- en volks tuinen. Het bouwplan Vrede. De parallelweg. De grenswijziging met Rotterdam, Oud Ma- SPUD 6ELVK HPT Donderdag hadden de Gezellen op den verplichten avond Pater N. A. Reisch O.P. in hun midden. Pater Reisch kwam spreken over zijn werk in de Missie. Hij heeft duidelijk bewezen, dat het missionarisleven 'n offerleven is. Het begint al bij het afscheid, van ouders, familie en land. Eenmaal op de plaats van bestemming, wordt de offergeest van den missionaris, in zijn dagelijksch werk uitge buit. Spreker heeft dit zelf ondervonden. Drie jaar Pastoor op het eiland St. Bar- tolomi hetgeen tien uur verwijderd ligt van de bovenzeesche eilanden van Curagao. Al daar was in geen negen jaar 'n priester ge weest. Spreker schetste dan, de ontzettende ar moede daar meegemaakt. Toch vond hij "n ontzaglijk groot Godsgeloof en Godsvertrou wen bij deze arme menschen. Steeds toont God, wanneer het offer de missionaris bijna te machtig wordt, zicht baar zijn steun. Het is 'n mooie les voor allen in dezen tijd die denken, dat men toch zoo slecht bedeeld is. De Praeses dankte Pater Reisch voor zijn mooie uiteenzetting en spoorde de Gezellen aan, alle, groot en klein, offertjes, welke ieder op z'n tijd moet brengen, blijmoedig op zich te nemen, met denzelfden offergeest als de Missionaris. Pater Reisch mocht 'n hartelijk applaus m ontvangst nemen. Dezen avond, gewoon verplichte avond. De volgende geneesheeren zullen morgen de Zondagsdienst waarnemen J. C. W. Groenewegen, Burg. Knappert- laan 41. R. H. M. Geerdes, Veenlantstraat 2. W. H. F. Mever, Swammerdamsingel 43. Geopend zal zijn de apotheek van de firma A. Gouka, Hoogstraat 29, die de volgende week tevens den nachtdienst zal waarnemen. Zie voor verder stadsnieuws pag. 3 van het Vierde Blad.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1938 | | pagina 1