m De Vrouw in het Leekenapostolaat. R'33 in Rotterdam, DINSDAG 1 MAART 1938 Uitmiddelpuntigheden op de tentoon stelling in het Museum Boymans. JUBILEUM VAN DEN ONDER BRANDMEESTER J. P. P. TEUNISSEN ZM& f MÉaËH^ mmm VERKEERSONGEVAL ONDER RIDDERKERK. „STICHTING NOORD-NEDERLAND— VLAANDEREN". ROTTERDAMSCHE RECHTBANK. BRIDGEN IN KATHOLIEK VERBAND OM HET ZILVEREN NIEUWSBLAD- BILJART. FIETSENDIEF GEPAKT. JUBILEA. Eerst het eigen innerlijk leven versterken. DIEFSTALLEN. GRAALNIEUWS. dat er hedenavond geen Graalkoor is. VENTER AANGEHOUDEN. BURGERLIJKE stand. Wat er gezegd wordt bij de opening van tentoonstellingen is zelden van belang. De toespraken beperken zich tot een aantal fra sen, die veelal een gelijksoortige en tamelijk onschuldige strekking hebben. Bij de opening van de huidige tentoon stelling in het Museum Boymans was er echter een aardig moment. De voorzitter deed zijn beklag over de maatschappelijke positie van den beeldenden kunstenaar. Hij hield een lange en ietwat bittere rede, waarin zelfs de pogingen tot artistieke „werkverschaffing" van den laatsten tijd nauwelijks genade kon den vinden. De burgemeester, die vervolgens aan het woord kwam, ging daar niet op in. Maar slagvaardig plaatste hij toch een opmerking, die dezelfde kwestie betrof maar van precies den tegenovergestelden kant bekeken. De spreker herinnerde nl. aan de taak van de kunstenaars om het publiek te overtuigen en met hun werk te veroveren. Daartoe nu is deze tentoonstelling naar wij vreezen weinig in staat. Wat hier onlangs over de letterkunde is gezegd, van een groep jonge schrijvers in Rotterdam, schijnt ook van de beeldende kunst te moeten gelden. Er is een teveel aan excentriciteiten, aan een ken nelijk cerebrale uitmiddelpuntigheid. Het is makkelijk te raden, wat men ter verdediging daarvan zal aanvoeren. Wij weten wel zoowat alles van de vrijheid der kunst en haar souvereine rechten op een eigen stof en een zelfgeschapen vormen- wereld. Niettemin is een zeer uitzonderlijk verbeel dingsleven zeldzaam op dit ondermaansche. Het werkelijk gedreven-zijn tot bizarre onder werpen en voorstellingswijzen komt maar weinig voor. Bij onze fantasten van het oogenblik sur-realisten, of hoe zij zich noemen willen ontbreekt al te zeer het accent van een zekere innerlijke noodzaak, al is dat dan, het zij toegegeven, moeilijk te herkennen. Hoe dan ook, deze kunst met haar extravaganties in stof en voordracht doet eerder grillig aan, ontworteld en ver moeid, vooral vermoeid. Zij staat niet in een goeden bodem, zij is van een twijfelachtige groeikracht en er schuilt dan ook éen zekere tragiek in zoovele onvruchtbare pogingen. Op de details van het misgewas zullen wij niet ingaan, maar het lijkt eerder toe dan af te nemen. Zelfs een beminnelijk talent als dat van Stahl gaat zich overspannen. Hier volgen nu nog enkele aanteekeningen. Op de eerste plaats was het een verrassing het werk van den edelsmid S. v. d. Hoonaard weer eens te zien. De zg. metaal-plastiek achten wij nog altijd minder rijk in mogelijk heden dan de beeldhouwer in brons kan vinden, maar dat neemt niet weg, dat er ver sierend onder bepaalde omstandigheden toch wel iets mee te bereiken valt. In ieder geval weet Van den Hoonaard met deze composities van stangen en platen merkwaardige effec ten in het leven te roepen, zooals in zijn Brabantsch landschap van Willem Boon de veel te zware lucht slaat al het andere dood en dat is jammer, want in de huizengroep is veel goeds. In een klein stilleven met kruik heeft de kleur van Begeer wat meer warmte gekregen en vibratie, een winst waar bij hem behoefte aan was. Het vrouwenportret van W. Chabot heeft zeer goede partijen (het kleed, de handen), maar de kop is er niet geheel uitgekomen en lijkt vol aarzelingen te zitten. Fletser is het beste, waar zijn ietwat bran derige kleur eenig tegenwicht vindt in een donkeren achtergrond. Dat is niet in de herfstgezichten, maar in een stilleven met O.-I. kers. Jan Kamman heeft in zijn portretten tegen landschap de harmonie nog niet gevonden. Er blijft iets knarsen in dit harde en gladde werk. Dolf Henkes vatte weer een motief op, dat hem in de jaren van zijn moeilijk begin al bezig heeft gehouden: St. Franciscus als speelman Gods met zijn instrument van boomtakken. Meer dan de schilder heeft ons echter ditmaal de teekenaar geboeid, vooral de religieuse teekenaar. Henkes heeft naar bijbelsche onderwerpen tal van merkwaardige en oorspronkelijke teekeningen gemaakt, expressieve volkspren ten van een heel eigen fantasie-rijke opvat ting. Alleen kenners zullen er echter eenig behagen in gevonden hebben, want de voor stellingswereld was te vreemd om een breed publiek te voldoen. Deze teekeningen hadden ook verschillende gebreken. Er waren heel zwakke partijen in, maar een voornaam beletsel voor meer algemeene waardeering was wel een realisme, dat zijn doel voorbijschoot en in het carica- turale ontaardde. Henkes vergeet dat we van b.v. de Christus-figuur ook een zekere uiter lijke waardigheid mogen verlangen, iets wat b.v. een meester die zoo ver ging in zijn werkelijkheidszin als Rembrandt met zijn gedurfde teekeningen, nooit uit het oog ver loor. Het is overigens fout de stoutmoedige pogingen van de allergrootsten in dapperheid te willen overtreffen. Zonder het goed recht op een eigen handschrift te betwisten, kan men toch zeggen, dat Henkes in zijn teeke ningen te zeer offerde aan de zucht om toch vooral niet mak en zoet te schijnen. In zijn Emmaüsgangers toont hij thans op dit punt meer zelfbeheersching. De neven figuren zijn nog wat onzeker gebleven, maar de Christus begint aannemelijker te worden. Toch hopen we, dat deze fraaie teekening een symptoom mag zijn van een ontwikke ling, die zich verder doorzet. JAN. N. P. A. Begeer. Stilleven met kruik". (R'33 te Rotterdam.J #,Pan". Zijn figuren, hoe vreemd ook van Vormgeving, hebben houding en dynamiek, Dat heeft ook de lijn op de droge-naalden „Voor-studies" worden ze genoemd, maar wat voor zin heeft het bij voor-studies een tech niek te beoefenen, die ze vermenigvuldigt Ons lijkt het een met het ander in tegen spraak. Han Richters laat een ietwat tam, maar fraai en gevoelig-uitgewogen meisjesportret zien in steen. Ook zijn zittende honden zijn een bewijs van zijn kundigheid en ernst. Corn, van Leeuwen toont zich wel een colo rist, maar het eruptieve van zijn aard vraagt meer beheersching en meer bezonkenheid dan in dit ietwat wilde werk te bespeuren valt. Een dergelijk bezwaar hebben wij tegen het Het was gisteren 1214 jaar geleden, dat de heer J. P. P. Teunissen, thans onderbrand meester, aan slangenwagen 29 (Poortstraat) toetrad tot de Rotterdamsche Vrijw. Brand weer. In den loop van den dag ontving de jubilaris ten zijne huize bloemstukken, o.a. van de hoofden en geaffecteerden van slan genwagen 29. Des avonds is de jubilaris, die per auto van huis was gehaald, op zeer hartelijke wijze in den slangenwagenbewaarplaats aan den Poortstraat, die ter eere van den jubi laris, feestelijk was versierd, door hoofden en geaffecteerden gehuldigd. Als eerste spre ker trad naar voren de oudste brandmeester de heer H. v. d. Ende. Deze kenschetste den jubilaris als een zeer bekwaam en kundig brandweerhoofd, ook op het vereenigings- gebied. De jubilaris is bestuurslid van het Fonds van hulpbetoon, van Manschappen der Rotterdamsche Vrijw. Brandweer. Spre ker hoopte dat het den heer Teunissen nog vele jaren gegeven mocht zijn zich in dienst van de Rotterdamsche Vrijw. Brandweer te kunnen geven. Hij overhandigde hem als blijvend geschenk namens de hoofden, een fauteuil. Namens de geaffecteerden voerde het woord de heer W. A. Brandse. Deze spreker offreerde den jubilaris namens de geaffecteerden een luxe bloemvaas. Mevr. Teunissen ontving als bewijs van erkente lijkheid van de hoofden van 29, nog een fraaie doos bonbons. Nadat nog de heer L, J. A. van Dieten, als oud-collega en vriend; den jubilaris hartelijk had toegesproken, bedankte de heer Teunissen allen voor de hem op deze wijze gebrachte hulde, waarna de eerewijn rond ging en men nog eenigen tijd gezellig bijeen bleef. ij Hart Richters. „Meisjesportret". (R'33 te Rotterdam ERNSTIG VERKEERSONGEVAL SCHIEDAMSCHESINGEL. Twee gewonden. Vanmorgen om 5 minuten over half 10 heeft een ernstig verkeersongeval plaats ge had, waarbij twee dames zijn gewond. Op den Schiedamschesingel reed in de richting van de stad de luxe-auto, bestuurd door T D., wonende Agniesestraat. Plotseling slipte de auto, reed een vluchtheuvel op en bleef steken tegen een haltepaal van de R.E.T. Bij dezen haltepaal stonden de 32-jarige mevr. D. van ZantenNoorddijk, wonende 2de Gijsingstraat, en de 49-jarige mevr. J. Dra gonRheine uit Overschie. Beide dames werden tegen de straat geslingerd en bekwa men ernstige hoofdwonden en een hersen schudding. De slachtofers zijn per auto van den G. G. D. overgebacht naar het zieken huis aan den Coolshagel, alwaar zij ter ver pleging zijn opgenomen. DICHTER EN FILM ONTMOETEN ELKAAR. Van Vrijdag 4 Maart af, zal in het Theater „Lumière" de documentaire film „Langs Zo- merwegen" vertoond worden. Dit filmpje is de eerste van een serie van vier Belgische „shorts", die de schoonheden van het Belgi sche land en van de Belgische steden in beeld brengen. Deze reeks stond onder leiding van Henri Storck, terwijl de bekende Nederland- sche cineast John Fernhout de camera han teerde. „Langs Zomerwegen", dat speciaal de Ardennen behandelt, bezit alle verdiensten, die men een „short" kan toewenschen. Een niet geringe attractie is tevens, dat men door dit filmpje de stem beluisteren kan van den Vlaamschen dichter Marnix Gijzen, die den weiverzorgden Nederlandschen tekst schreef en voor deze film sprak. „TOONKUNST' IN ROTTERDAM. De uitvoering van Bach's Matthaeus Pas sion door het koor van „Toonkunst" te Rot terdam onder Otto Glastra van Loon heeft plaats op Vrijdag 25 Maart. Medewerkenden zijn: Sopraan: Jo Vincent, alt: Annie Woud, tenor (Evangelist): Louis van Tulder, tenor (aria's): Joh. van der Ploeg, bas (Christus): Max Kioos, bas (aria's en kl. part.): Johan Lammen, orgel: P. van den Kerkhoff, cem balo: Hans Schouwman, orkest: Het Nederl. Kamerorkest, vioolsoli: Fernando Zepparoni en Han van de Ven, fluitsoli: Cora van Drim- melen en Tom Wisse, hobosoli: J. Midden dorp en W. van der Meer, continuo: Henk Berghout en Bram Hemerik, afdeelingskoor. jongenskoor o.l.v. Piet 't Hart. Woensdagavond 2 Maart a.s., des avonds half negen, zal in de bovenzaal van de Tech nische Scheepvaartclub, Westnieuwland 12, de Vlaamsche publicist „Liederik" een lezing houden over „Tijl Uilespiegel in Amerika". Uitnoodigingen zijn te bekomen aan het-,se cretariaat van de afdeeling Rotterdam, Wui- lisweg 17b, Rotterdam-West en bij het alge meen secretariaat van de Stichting, Essen- burgstraat 11b., Rotterdam-West. Twee personen die op één rijwiel zaten door auto aangereden. Gisteravond zijn op den Rijksweg onder Ridderkerk aangereden door een auto, de 55-jarige P. de Weerd en de 52-jarige Joh. de Weerdv. d. Jagt, beide wonende te Rid derkerk. Beide personen zaten op één fiets. De man bekwam eenhersenschudding, hoofdwonden en een gebroken onderbeen, terwijl zijn echtgenoote verschillende hoofd wonden opliep. Beide slachtoffers zijn per auto van den G. G. D. overgebracht naar het ziekenhuis aan den Coolsingel. De uitslag van de bridge-drive welke gis teren door de R. K. Bridgeclub „Rotterdam" in het clublokaal, Katholieke Kring, Korte Hoogstraat 16 georganiseerd werd, luidt als volgt: Groep A: even lijn: le prijs H. L. van Riel en ir. L. F. de wit; 2e prijs H. J. Slootman en N.N.; 3e prijs F. J. C. Kemper-Ruepert en M. J. Simons. Onevenlijn: le pr. Kerkhoven en Riet veld; 2e pr. mej. J. H. Govers en mej. M. Govers; 3e pr. mej. A. de Groot en Negen. Groep B. even lijn: le pr. mevr. Hoeffgen en mej. Ulrich.2e pr. mej. A. Ristjouw en mej. M. Dijkzeul; 3e pr. mej. Optenberg en Kruys. Onevenlijn: le pr. L. Timmers en H. Ul- tee; 2e pr. Dietz en mej. De Wey; 3e pr. R. Th. Elshof en mevr. Elshof. De wedstrijden om het Zilveren Nieuwsblad- biljart, die dit jaar in het clublokaal van de Biljartvereeniging Rotterdam, gevestigd in café- restaurant Suisse, zullen worden gehouden, hebben op de volgende data plaats: 711 Maart, 1418 Maart, 2125 Maart en 2831 Maart a.s. In totaal nemen acht vereenigingen aan het tomooi deel. Als nieuwe clubs zijn van de partij A.M.O.K. en Royal. Wegens verhindering van enkele spelers was de B.V. du Nord ditmaal niet in de gelegenheid uit te komen. De deelnemen de clubs zijn: A.M.O.K., Caland, het Zuiden. Hillegérsberg, de Maasstad, Rotterdam, Royal en 't Zuid. In afwijking van vorige jaren, toen de spelers slechts één partij per avond speelden en dus zooveel mogelijk vereenigingen iederen avond in touw waren, is het programma thans voor zooveel mogelijk gebaseerd op twee partijen per speler, zoodat het aantal avonden, dat de spelers op moeten komen, over het algemeen met twee verminderd is. In bewaring is gesteld de 20-jarige matroos J. P. G., wegens diefstal van een fiets, Zon dagavond gepleegd op het Koningin Emma- plein, ten nadeele van den rijwielhersteller H. v. d. W., wonende Aegidiusstraat. Maan dagavond liep de benadeelde toevallig op het Vasteland, waar hij plotseling zijn ge stolen fiets zag staan voor een woning. Een agent van politie werd gewaarschuwd en men vatte post voor de woning. Eenige mi nuten later kwam de hierboven genoemde matroos naar buiten en deed beel rustig bet slot van de fiets. De man werd natuurlijk ingerekend en nu rekent de politie met hem af in het bureau Oostervantstraat. Oplichting. De 40-jarige bouwkundige P. M. V. gede tineerd, heeft terechtgestaan terzake van op lichting. In November had verdachte zich voorgedaan als uitvoerder van een werk, dat door een aannemingsmaatschappij, waar hij vroeger in dienst was geweest, was aangeno men, en in die hoedanigheid had verdachte achtereenvolgens een kleine dertig bestel lingen opgegeven van triplex-platen aan den houthandelaar J. P. v. d. Berg, die zonder eenige argwaan de bestellingen, welke te zamen een bedrag van 3500 vergden, had uitgevoerd. Verdachte legde een volledige be kentenis af. Het triplexhout heeft hij voor omstreekt 1000 verkocht. Uit het getuige nis van den leverancier bleek, dat deze een gedeelte van het geleverde hout heeft terug gekregen en dat op het oogenblik zijn schade nog ongeveer 400 bedraagt. Het O. M. eischte 8 maanden gevangenisstraf, doch oorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar. De verdedigster, mevr. mr. H. M. de Kat- Presser voerde aan, dat verdachte na de dood van zijn moeder, door wie hij zeer verwend was geworden, de kluts wat is kwijtgeraakt. Verdachte kan nu door zijn familie verder geholpen worden en pleiter kon zich dan ook geheel aansluiten bij den eisch van het O.M. De helers. Tegen den 44-jarigen timmerman T. varï D. die een gedeelte van het hout tegen lagen prijs had gekocht, eischte het O.M. ter zake van heling 60 boete subs. 30 dagen hechte nis en tegen den 45-jarigen koopman H. M. A. te Capelle a/d IJsel, die al eens vroeger wegens heling is veroordeeld en dië tweemaal van V. een partij platen triplex heeft gekocht een gevangenisstraf van 3 maanden. Uitspraak 14 Maart. Uitspraken. De rechtbank heeft veroordeeld: G. v.d. V. 56 jaar loswerkman, recidivist en gedetineerd, wegens diefstal van een paar vaten én een handwagen van den wal aan de Leuyehaven, tot 8 maanden gevangenis straf, met aftrek van den tijd in voorloopige hechtenis doorgebracht. H. de B. 28 jaar melkventer te Nieuwer- kerk a/d IJsel, gedetineerd, wegens diefstal van melk ten nadeele van den veehouder R. den Hollander, tot 8 maanden gevangenis straf, met aftrek van den tijd in voorloopige hechtenis doorgebracht en met de bepaling, dat 4 maanden van de straf voorwaardelijk worden opgelegd, met een proeftijd van 3 jaar. T. B. de K. 25 jaar, caféhouder, zijn vrouw, de 27-jarige E. B. de K.-van P. en zijn schoon zuster, de 24-jarige buffetjuffrouw C. van P. die allen terechtgestaan hadden terzake van heling zij hadden van den 18-jarigen leer ling-metselaar uit Dordrecht, die van zijn oom een bedrag van 300 had ontvreemd, welk geld hij in een café's aan den Schiedam- schendijk had opgemaakt, geldsbedragen als geschenk aangenomen werden vrijgespro ken. In de zaak van den 37-jarigen stoker P. B. gedetineerd, die terechtgestaan heeft ter zake van heling de verdachte had diverse goe deren, welke afkomstig waren van een serie inbraken aan den Linker Maasoever gekocht en tevens uitgelokt, dat ingebroken was ge worden in het laboratorium van de firma Lansberg Zoon heeft de rechtbank een onderzoek gelast naar de geestvermogens van verdachte. Heden herdacht de heer L. A. van Putten den dag, waarop hij voor 25 jaar in dienst kwam bij de firma C. Stibbe, Assurantie makelaars te dezer stede. De heer van Put ten, die jaren procuratiehouder van deze firma is, werd toegesproken in het feestelijk versierde privé-kantoor van de firma door den firmant, den heer J. E. Lioni, die zijn verdienste voor de firma herdacht en hem een geschenk onder couvert aanbood. Na mens het personeel sprak de oudste be diende, den heer G. Sitters, die zijn speech vergezeld deed gaan van een aantal boek werken. De commissie van beurscollega's kwam bij monde van den heer Schneider de jubilaris gelukwenschen onder aanbieding van stoffelijke blijken van belangstelling, waarbij de verdiensten van den jubilaris onder de loupe werden genomen. In de mid daguren werd een drukbezochte receptie gehouden. Gisteravond werd op feestelijke wijze her dacht het feit, dat de heer A. van Geffen 40 jaren in dienst was bij de N.V. Aug. Kopeke Co., ship-chandlers alhier. De heer v. Geffen begon zijn loopbaan in dienst van genoemde firma als jongste bediende en weVkte zich door zijn ijver op in de jarer. tot bureauchef. Op de herdenking, welke gevierd werd in de kring van directeuren en personeel, bracht de heer J. J. Kopeke op treffende wijze naar voren de waardeering voor die bewezen diensten en sprak, de hoop uit, dat de "Jubilaris nog vele jaren tot een geacht medewerker zal mogen behooren. Hierna werd den heer van Geffen namens de directie een passend geschenk aangebo- „Wandelt waardig naar het Evangelie van Christus". PAUL. AD PHILIPP. Op de schuttingen en zuilen zien wij dezer dagen weer de affiches aangeplakt, waarbij de vrouwen worden opgeroepen om in ver gaderingen op te komen en te protesteeren tegen het wetsontwerp-Romme, dat een ver bod bedoelt van den arbeid van de gehuwde vrouw. En 't zijn weer de vrouwen van de oude feministische richting, die daar het woord zullen voeren en den mond roeren. Elders zien wij vrouwen die openlijk optre den in den strijd tegen God en voor de God- loozen-actie. En waar blijft nu de Christen-vrouw in den strijd onzer dagen, die tot doel heeft God en Godsdienst meer en meer uit onze samen leving te verdringen? In een pas versche nen boek „La femme dans le laïcat" zegt de schrijver de Chanoine Adrien Garnier, dat er vele vrouwen zijn van goeden wil, maar die zich inbeelden, dat voor een apostolaat 't er vooral op aankomt goed te kunnen praten en redevoeringen te houden, en dat deze vrouwen om zich te verontschuldigen een beroep doen op het woord van den Profeet Jeremias: „Ik kan niet spreken". En toch bestaat er een taal, die onder het bereik is van iedereen, de taal van het leven en het voorbeeld, de meest overtuigende en daadwerkelijke taal. Om wel te doen aan de zielen, komt 't er niet op aan met mooie phrasen te kunnen jongleeren of geleerde stellingen op te zetten, de waarheid laat men zich niet opleggen door argumenten, maar men wil haar zien beleven. Op hooge uitzonderingen na, zoeken onze tijdgenooten de waarheid niet in geleerde boeken of in de verhandelingen van Apologeten. Maar er is één boek, dat altijd voor hen opengeslagen ligt: het boek van uw leven. Al luisterend naar uw stem, en al ziende naar uw daden en al vaststellende uw werken zullen zij alleen den indruk krijgen dat al deze dingen geschieden door een verborgen en heilige beweegkracht: het leven van God in u. „Een kracht ging van hem uit, die allen genas", werd van Jesus gezegd. En zoo moet 't ook van ons allen getuigd kunnen worden. Iemands gezag spreekt dikwijls sterker dan zijn beginselen. Reeds in de eerste christen tijden getuigden de heidenen van de H. Cae- cilia: Als Christus geen God was, hoe zou Hij dan zulk een dienares kunnen hebben". Toen Madame Swetchine op zoek was naar de waarheid, schreef zij, gesticht dooy, het onberispelijk leven der Fransche vluchte lingen in Rusland: „Vriend, hoe is het leven van een waren Christen een argument tegen het ongeloof!" En daartegenover wat een argument vóór het ongeloof in het leven van een slechten christen en zelfs van een middelmatigen Christen. Een onzer tijdgenooten heeft eens gezegd: „wat mij terughoudt van het geloof, is niet zijn dogma en zijn moraal, maar de katholieken die ik heb ontmoet". En zóó is 't altijd nog. „Onze grootste welsprekendheid", heeft eens een Kerkvader gezegd, „is ons leven". Onze Heer Jesus Christus begon te doen alvorens te leeren. Gesteund en gedragen door Zijn werken kregen Zijn woorden en geboden meer kracht. „Dat uw licht schijne voor de menschen. Ik heb u het voorbeeld gegeven, opdat ook gij moogt doen, wat Ik heb gedaan. Gij zult Mijn getuigen zijn". Ge tuigen moeten wij en zullen wij zijn van Christus, vóór of tegen. Merkwaardig is dat Chanoine Garnier in ijzn „La femme dans le laïcat", de vrouw in het leekenapostolaat, ons geen practisch handboek heeft willen geven hoe de vrouw als leekenapostel op het openbaar terrein moet optreden en hoe zij zich op alle moge lijke wijzen sociaal kan verdienstelijk ma ken, maar hij bedoelt meer de geestelijke grondslagen aan te geven, waarop de actie van de vrouw, wil deze vruchtbaar en ze genrijk zijn, moet komen te rusten. Allereerst dus de versterking en verdie ping van eigen innerlijk leven, de ziel, het hart, het karakter. De vrouw heeft tot aller eerste taak, wat de Apostel Paulus noemt waardig te wandelen naar het Evangelie van Christus. Toen Paus Pius XI zijn encycliek uitgaf over de Katholieke Actie, verklaarde hij nadrukkelijk, dat hij hier onder een nieuwen naam een heel oude taak noemde, n.l. het apostolaat, waartoe iedere gedoopte is geroe pen. De vrouw heeft van de eerste christe lijke tijden af al medegewerkt aan de ver spreiding en bevestiging van het Christen dom. Paulus schrijft reeds in zijn brief aan de Philippiërs, waar hij 't heeft over de twee christenvrouwen Evodia en Syntyche, „quae mécum laboraverunt in Evangelio, die met mij in het Evangelie gearbeid hebben". Bij herhaling blijkt dat de eerste Evangeliepre dikers zich gaarne bediend hebben van het leekenapostolaat der vrouwen. En ook weer in de jongste encycliek van Paus Pius XI zegt deze Paus hoe' God en de Kerk rekenen en een beroep doen op de vrouw bij de zoo dringende taak van de Katholieke Actie. Maar om anderen voor te gaan, moet men eerst bij zich zelf beginnen. Nog dezer dagen ontvingen wij persoonlijk een brief van een dame, die ons schreef: „Een jaar geleden behoorden mijn man en ik zelf nog tot de categorie intellectueelen, die zonder net te weten of het te willen be kennen, toch in God gelooven. Wij waren n.l. van huis uit humanistische vrijdenkers, die de mogelijkheid van het bestaan eener bewust leidende Goddelijke macht wel in aanmerking namen; maar het was geen rea liteit in ons leven, en wij twijfelden toch. Teen heb ik door een wonder plotseling de genade van het geloof ontvangen, ik ben door Christus tot God gekomen. Die gewel dige ervaring heb ik verder moeten dragen: mijn man is mijn eerste bekeerling gewor den. En nu weet ik niets beters in mijn leven te doen dan „het Evangelie aan alle creaturen te fe7«ngen". Dit is wel wat wij te verstaan hebben onder het apostolaat der vrouw. Door het H. Doopsel toch worden wij lede maten van Christus' lichaam. Hij is de wijn stok, en wij de ranken. Door het H. Doopsel zijn wij, die Christus' actie moeten doorzet ten, als nieuwe verlossers der wereld gewor den, omdat wij één zijn geworden met Chris tus den Verlosser. Waarlijk Christen te zijn beteekent een andere Christus te worden, en daarom ook apostel, een, waarvan Paulus getuigt „niet ik leef, maar Christus leeft in mij". De Sacramenten lijven ons steeds in niger bij Christus in, het begint met het H. Doopsel, dan volgt de Eucharistie, waarin wij steeds inniger deel krijgen in Jesus' lichaam en bloed, het H. Vormsel maakt ons sterk, het Vormsel waarop dikwijls zoo weinig acht wordt geslagen, maar dat vóór alles het sacrament is van de Katholieke Actie, het apostolaat. En als de Kerk ons voorhoudt de Heiligen na te volgen, dan is dit omdat zij ons het meest verheven voor dbeeld hebben gegeven „andere Christussen" te hebben willen zijn. Maar om zelve andere Christussen te worden, moeten wij vóór alles Christus zelf leeren kennen en verstaan. Nog altijd geldt voor zoovelen onder ons het woord van Joannes den Dooper Er is er één onder u, dien gij niet kent". Christus weer leeren kennen uit het Evangelie. Als de wereld weer terugkeerde tot het Evangelie, hoe zouden de menschen de gezinnen, de volken en de naties weer de heilmiddelen terugvinden tegen de rampen en kwalen, waaronder zij nu gebukt gaan. Het Evangelie wordt te zeer door ons ver waarloosd. Wij moeten luisteren naar Hem, die den weg, de waarheid en het leven voor ons in dat Evangelie heeft ontvouwd. Sint Augustinus waarschuwde reeds: „wij moe ten van leven veranderen of van naam" en ons geen christenen meer noemen. Het Evangelie leert ons het eerste en voor naamste gebod, dat wij elkander moeten lief hebben. Niet alleen verwanten en vrienden, dat is gemakkelijk genoeg, dat doen ook de heidenen, maar ook de anderen, vooral hen, die de Meester noemt de geringsten onder de zijnen, de kinderen der armen, de ouden, de misdeelden des levens, hen die de wereld niet acht en hen die niet van God en Zijn liefde afweten. Petrus de eerste Paus schreef in zijn eersten brief, die ook de eerste encycliek beteekende: „waakt in de gebeden, maar vóór alles hebt wederzijds bestendige liefde jegens elkander". De Apostel Joannes hield niet op steeds te herhalen „kinderkens be mint elkander", en toen zijn leerlingen klaagden altijd datzelfde te moeten aannoo- ren, antwoordde de apostel: „omdat dit net gebod is van den Heer, en als men dit on derhoudt, alles voldoende is". Liefhebben is dienen. Het woord had vóór Christus een vernederende en slaafsche be- teekenis, maar met het Christendom kreeg het zijn brieven van adeldom. „Zie de dienstmaagd des Heeren sprak ootmoedig Maria. En Jesus zelf, de Meester, zeide „Ik ben niet gekomen om gediend te worden, maar om te dienen". Is Christus dan op de wereld gekomen om de menschen te verlossen, de Christen ook heeft op deze wereld geen andere taak. La- cordaire zeide eens: „zegt niet, ik wil mij redden, maar zegt: ik wil de wereld redden". Dit is de meest waardige taak van den Chris ten omdat het de taak der liefde is. Wij zijn allen voor elkaar verantwoordelijk. Hier vooral mag de vrouw niet achter blijven, de vrouw die zoo machtig kan zijn en zoo grooten invloed heeft. Priester kan de vrouw niet worden, maar zij heeft een priesterlijk hart. Er zijn zooveel plaatsen, waar de priester niet kan komen, maar die voor de vrouw bereikbaar zijn, Hoe kan het priesterlijk hart van de vrouw .,._r het ware werk doen. Als bij ons ten lande het schoone en ontroerende werk van de E. K. Waar ook de christelijke zin en zeden verkwij nen en verbleeken, daar juist kan de vrouw zulk een zegenrijk werk doen. Dante ontmoette in de Hel een groep ver doemden, die niet als de anderen op hun voorhoofd het vonnis droegen van hun straf, en toen de dichter vroeg, waarom deze hun eeuwige straf verdiend hadden, luidde het antwoord van zijn geleider: „Omdat zij na gelaten hebben goed te doen." Maar allereerst moet de vrouw haar eigen leven verdiepen en heiligen. Zich door eigen leven voorbereiden voor haar groote taak. Christus zelf leidde dertig jaren van stilzwij gen en voorbereiding voor drie jaar open baar leven en prediking. Aan een vrouw openbaarde Christus 't eerst, dat Hij de Messias was, aan de zondige Samaritaansche, die de eerste brengster werd van de goede boodschap, die haar gezegd was- Waar de Apostelen vluchtten, de een Hem verried en de ander Hem verloochende, daar volgden de vrouwen Jesus tot op Calvarië. Alle eeuwen door zijn 't de vrouwen ge weest, die den schat des geloofs hebben be waard, waar de mannen ontrouw su afvallig zijn geworden. De moeder van den beroemden kardinaal Vaughan was een bekeerde protestante. Ge durende dertig jaren droeg zij haar dagelijk- sche H. Communie op, opdat haar kinderen door God tot den religieuzen staat mochten geroepen worden. En God verhoorde haar gfbed: vijf dochters werden religieuze en van de acht zonen werden er zes priester, onder wie een bisschop en twee aartsbisschoppen, waarvan één kardinaal. „Gelukkig de ™an aan wien God een hei lige moeder geeft", zei Lamartine. „Op baar schoot," getuigde Ozanam van zijn moeder, „heb ik, o Heer, U leeren vree zen en uit haar blikken Uw liefde gelezen." In haar school leerde hij ook het gebod der naastenliefde, want de moeder ging hem voor in een vereeniging ter verpleging van armeD en behoeftige zieken. Over de moeders sprak de groote socio loog en werkgever Leon Harmei: „God heeft Zich Zelf ontzegd Zijn Paradijs te bevolken zonder uw hulp. Zonder u kon Zijn rijk niet groeien en kan de Verlossing niet zegenrijk zijn." Het is een wet van de Goddelijke Voor zienigheid, dat aan de vrouw een verplichte plaats is toegewezen in elk apostolisch werk. Als Newman Maria noemde „Haar aan wie God de zorg van de Menschwording heeft toe vertrouwd", dan schijnt 't dat aan de vrouw, aan elke vrouw, God de 'zorg heeft toever trouwd om deze Incarnatie voort te zetten, wat niet anders kan geschieden dan door het Apostolaat. En 't is daarom dat God in het hart van de vrouw zulke groote schatten heeft gelegd van ijver, toewijding en liefde. P. HYACINTH HERMANS „La femme dans le laïcat" par le Chanoine Adrien Garnier. Desclée de Brouwer, Paris. den. Ook het personeel liet zich niet onbe tuigd, en nadat de magazijnmeester het pret tige samenwerken van den jubilaris en het overige personeel gememoreerd had, werd hem ook van die zijde een fraai bloemstuk en een cadeau van blijvende waarde aange boden. Ten nadeele van J. T., wonende Schin kelstraat, is uit diens woning een rijwiel ge stolen. Uit de woning aan het Goudscheplein werd een fiets gestolen ten nadeele van E. G. Een rijwiel werd ontvreemd uit de Jan van Loonslaan, ten nadeele van A. C. van D. Uit de Boezemdwarsstraat werd een fiets gestolen, ten nadeele van J. C. S., wo nende Vrijenbanschestraat. Van het Steiger werd een rijwiel ont vreemd ten nadeele van F. C. J. B., wonende Gedempte Slaak. Een winterjas werd gestolen uit een café aan den Schiedamschedijk ten nadeele van A. V., Tollensstraat. Ten nadeele van C. H. F. wonende Jozef straat werd een pak boeken gestolen van een carrier, staande aan de Walstraat. Uit een sigaretten-automaat zijn 35 pakjes sigaretten gestolen ten nadeele van P. L. v. d. H., wonende Schiekade. Willen alle Graalkoorleden ©r- denlcen. Door een agent van politie werd gis teren op den Noordblaak aangehouden de 21-jarige loswerkman P. S., die met kousen liep te venten, die hij had gestolen uit een vitrine ten nadeele van de firma M. aan de Gedempte Botersloot. De man is in bewaring gesteld. Aangiften van 26 Februari. BEVALLENT. M. de HaanHagen dijk d. A. M. Boot—v. d. Pluijm d. L. G. v. Dort— Staflou d. W. J. F. Broekers—Sala z. M. E. Socters—Dukers z. S. Stougie—Bijl d. P. Braven boerSandifart z. A. BaarsRurtteman d. D. Hoving—HuUgens z. U. E. v. Dam— Meijer z. J. C. v. d. Ende—de Vries d. D. H. Engelb-raöht—Nugteren d. J. C. Troost—v. d. Moolen z. M. Huijgens—Stöver z. A. Esoa- bacheBlanken z. W. M. v. Eikeienburg—Dek ker z. A. P. KeulenWillemstyn d. J. Marquartde Wit z. E. SpoelKramp z. K. p0]s—Peuk z. c- Kersten—Sprangemeij er levenl. z. OVERLEDEN: M. J. Krobbeke wede. v. J. Dediën 74 j. J- H. ten Bergen vr, v. J. W. Kerntak 77 J. S. C. A. Vanoni onigeh. m. 56 j. p„ Btlleveld m. v. J. H. V. d. Burg 58 j. C. Noordzij m. v. M. v. d. Mispel 68 j. J. W. C. Stapel z. 13 d. G. W. Koenen wede. v. H. W. Chel 81 j. N. c. Schroder vr. v. J. H. C. L. den Hond 66 j. p. v. Wijngaarden m. v. G. Eiken bóut 65 j J. G. W. v. Werkhoven otigeh. vr. 73 j. w. A. Verhaar z. 3 j. A. Hoekstra vr. v. A. J. Domker 55 j. C. Pak z. 2 d. H. v. Groezen vr. v. F. Koelewijn 49 j. E. de Zwart vr. V. G. H. Rinck 60 j. J. P. Smit ongeh. m. 30 J. J. A. v. d. Bosch wede. v. J. H. Meure 48 j. C. Verbeek wedr. v. A. G. Meijer 88 j. Aangiften van 28 Februari 1938. BEVALLENT. Fransen geb. Roobol d. J. Boere geb. Bruinstroop z. I. A. Kleiaterlee geb Haas d. A. C. Peek geb. den Outer z. E. Spek geb. Straasheijm d. J. A. v. d. Zanden geb. Verhave d. G. de Keijzer geb. v. Peskl d. A. Beekmans geb. Kootwijk d. L. S. Le Maheiu geb. Walter z. A. M. J. Siermans geb. Lincisen z. J. H. de Ruijter geb. Moser d. H. W. Spreksel geb. v. d. Bos z. A. Groenevekl geb. Sinternikiaas d. G. C. F. Geleens geb. Rujjgers z. C. Hakkert geb. Alter z. P. F. Langezaal geb. Postmus z. B. Gloudi geb. Soek z. C. G. Eckhardt geb. den Toonder z. M. H. v. d. Vloed geb. Lindenberg z. M. J. v. Houtert geb. v. Lindonk d. A. v. Keulen geb. v. Nieuwenhuizen d. E de Bie geb Wulf- fraat z C J. Stuivenberg geb. Lubbe z. G. Treffers geb. v. Zon z. M. J. ter Hoeyen geb. de Waard d. C. J. Geleens geb. Schrtks z. R. A. A. Volk geb. Krab d. J- C. C. v. Grevenbroek geb. Va.asen z. D. J- Verel geb. Jonker d. M. G. C. de Meeker geb. v. Bock d. N. ter Haar geb. v. Kal d. W. Ligtlijf geb. v. d. Welle z. C. MoeUker geb. Troos cl. N. Hailer geb. Cille d. T M. Koevoet geb. v. Anraad 2 z. M. J de Hoop geb de Jong z E Oosthoek geb. den Ouden z. H. J. \V, Eeftens geb. Lofl'eld d. C. Tijssen geb. Peters d. F. Gouwen geb. Schenk d. M. E. Krook geb. Monne d. M- Gerharts geb. de Jong z. J. Huijzers geb. Roiheyn d. M. .P. Stekelen- burg geb. Mertens z. M. v. Oostrum geb. Maas d. J- M. Vermeulen geb. Bal z. W. L. v. .Bodengraven geb. VreUdenbetrger z. A. v. d. Zee geb. Rijkee z. G. E. v. Holst geb. de Boer d. A. A. de Baat geb. v. Vliet d. J. M. v. d. Doorn gdb. v. d. Wal d. L. v. Put geb. Kleijwegt z. A. M. Sparidaans geb. Gubbels d. M. v. d. Linden geb. den Breejen d. E. T. Vermeulen geb. Vol d. M. C. Schaef- fer geb. de Groot d. e. de Vries geb. v. d. Haak d. N. F. Gielbert geb. Vree z. OVERLEDEN: P. Kok wedr. v. G. de Jong 74 j. L. de Jong m. van C. H. Tukker 50 1- L C. Daane wedr. van H. Brouw 66 j. C. Eerd- mans m. van M. Klootwijk 47 j. S. M. de Jong m- van B. Italiaander 56 j. A. A. Dijks man m. van H. Slob 63 j. G. Blom m. van \V. v. Batavia 39 j. J. v. d. Meer ongeh. vr. 68 j. A. K. Baksteeg d. 1 j. J. den Braven gesch. vr. A. W. Sanders 51 j. J. Hogerwerf m v. J. Loojj 70 j. A. A. Bijl m. van C. G. M. Weuterveld 58 j. W. Zeewald vr. van A. M. Beerens 89 j. G. J. C. Scholte m. v. J. v. Steenhoven 65 j. G. Keijman wede. v. G. A. Reich 89 j. P. J. Horrce ongeh. m. 43 j. Voorts als levenloos aangegeven: J. A. v. d. Rijst geb. Spelt 2 z.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1938 | | pagina 2