ROTTERDAM'S NIEUWE BEURS. WOENSDAG 2 MAART 1938 ESPERANTISTA SONG BILDO. DIEFSTALLEN. DAGELIJKSCHE ONGEVALLEN. FIETSENDIEFSTALLEN. BURGERLIJKE STAND. HILLEGERSBERG. GEMEENTEREINIGING. ONGEVAL BIJ STOPPEN VAN AUTOBUS. DE SCHULDENLAST DER GEMEENTE SCHIEBROEK. R.K. STAATSPARTIJ. LOOP DER BEVOLKING. ROTTERDAMSCHE RECHTBANK. NIEUWE ROTTERDAMSCHE SCHAAKVEREEN. MODERN HANDBINDWERK. Raad.~De rechtbank zal veroaente dus m zjfn hooger beroep niet ontvankelijk moeten ver klaren, terwijl voor verdachte de termijn voor cassatie verstreken is. Het onjuiste von nis blijft dus in stand en de eenige weg die verdachte nog open staat is het vragen van gratie. HET AVONTUUR VAN EEN LOOPJONGEN. HÜÊ Hoe hij zich opdirkte en aan het reizen sloeg. R.K. R.T.E. DE DOCHTER VAN DEN PREDIKANT VASTENAVOND-SOIREE. JUBILÉ J. P. VAN BOXEL. KAMPIOENSCHAP VAN ROTTERDAM Wat aan den bouw voorafging en wat het worden zal. Voordrachten van de heeren Penn en Staal. OYERSCHIE. 65-JARIG dienstjubileum. VLAARDINGEN. werkloosheid Onder groote belangstelling hebben de Rot- terdamsche R. K. Esperanto-groepen gister avond in samenwerking met haar Schiedam- sche zustervereeniging het vastenavond-feest gevierd. De zaal was uitverkocht, terwijl vele belangstellenden, zich zagen teleurgesteld. De revue „Esperantista song bildo" met esperanto-strekldng van de hand en onder leiding van den heer J. B. Winkeler oogstte succes. De slagzin van den avond was „car la ligo de nacios kunvenas esperante(want de volkenbond vergadert in esperanto Jam mer dat het maar een esperantisten-droom beeld was. Ondanks een betrekkelijk korte voorbe reiding, maar tijdens welke hard gewerkt was, en mede dank zij de voortreffelijke lei ding van sinjoro Winkeler kan deze avond tot de geslaagde gerekend worden. Een voornaam aandeel in het programma van de revue hadden ook enkele leden van A.E.K. met Hawaiian liederen, waarmede zij eveneens veel eer inlegden. Een gezellig samenzijn besloot den «vond. Ten nadeele van J. T., wonende Schin kelstraat, is uit diens woning een rijwiel ge stolen. Uit de woning aan het Goudscheplein werd een fiets gestolen ten nadeele van E. G. Een rijwiel werd ontvreemd uit de Jan van Loonslaan, ten nadeele van A. C. van D. Uit de Boezemdwarsstraat werd een fiets gestolen, ten nadeele van J. C. Swo nende Vrijenbanschestraat. Van het Steiger werd een rijwiel ont vreemd ten nadeele van F. C. J. B„ wonende Gedempte Slaak. Een winterjas werd gestolen uit een café aan den Schiedamschedijk ten nadeele van A. V., Tollensstraat. Ten nadeele van C. H. F. wonende Jozef straat werd een pak boeken gestolen van een carrier, staande aan de Walstraat. Gisteren is de 19-jarige schippersknecht C. Smit wonende Rosepoortstraat, terwijl hij reed op de Aelbrechtskade met zijn car rier, door onbekende oorzaak in het water gereden. De 27-jarige J. H. Streefland wo nende Putschestraat wist door een 'ladder den drenkeling te redden. Deze had oogen- schijnlijk geen letsel bekomen. Door onbekende oorzaak is de 35-jarige motorrijder J. Leeuwenbrug wonende Dordt- schestraatweg op den Statenweg de macht over zijn stuur kwijt geraakt en daardoor te gen de straat geslagen. Tot overmaat van ramp werd hij nog overreden door een taxi, bestuurd door den 30-jarige M. C. K. wonen de Tweede Schansstraat, die zoo geweldig schrok, dat hij tegelijk met het slachtoffer, die een hersenschudding had bekomen, per auto van den G. G. D. werd overgebracht naar het ziekenhuis aan den Bergweg, waar beide personen zijn opgenomen. Ten nadeele van A. G. van H., wonende Schiedam, is een fiets gestolen staande aan den Schiedamscheweg. Uit de Korte Wijnbrugstraat is een rij wiel ontvreemd ten nadeele van P. A. W, v. d. Hi, wonende Plataanweg té SchieBroek. En ten nadeele van T. K., wonende Oranjeboomstraat, is een rijwiel ontvreemd staande aan den Coolsingel. Aangiften van 1 Maart 1938. BEVALLEN: M. A. v. Rooijen—Dries d. M .A. Slieker—v. As z. H. Oudman—Verlinde d. E. A. Boere—Lucas z. P. H. D. v. Londende Knijff d. S. v. d. HoekSla d. A. OelenLabruijere z. S. KlopBennink z. A. Lindhout—v. Toor z. W. M. Onderdelindem —Faas d. G. W. Ista—Hofland z. M. Vroeg- indewelj-Jurgems d'. W. H. L. Vervoort—Tho massen d. N. M. v. Nns—v. Langeveld z. A. Hordijk—v. d. Piigt z. J. G. Bottema—No- te'boom d. W. StuifzandHofman ,z. J. W. Blackburn—de Pree d. A. Bujjs—v. Putten d. C. A. v. Dintherv. d. Bergh z, A. R. v.d. Ma,rek—ten Cate z. M. Melissantde Vogel z. M. den Hond—Dekker z. C. S. v. d. Velde— dien Boef z. L. H. v. Manen—Deurloo d. A. C. VermeerMaler z. J. C. Julienv. Kimts z M. Hon.sev. Wunnik d. A. J. de Koning —v. Bergen d. C. M. A. v. d. Pluym—v. We>ly d. A. P. Dalmeijerv. Rosendaal z. A. Mul derMulder z. M. K. de WaardStola d. E. H. Degemkamp—de Lange d. OVERLEDEN: H. Drent, ongeh. man 32 J. C. Zuljdeweg, man v. M. M. Beelce 66 j. L. Helleman, wede v. P. L. Bedijn 84 j. A. Ver- mij, vrouw van J. W. Groenendaal 38 j. D. J. de Knijff, vr. v. H. J. J, Smit 55 j. C. E. Polmen, vrouw v. G. P. A. Haazer 61 j. C. C. Kooii, wede v. H. C. Hausmann 73 j. J. Huij- ser, man v. M. M. J. Soudijn 80 j. J. Valat, man v. F. J. Versttjhen 59 j. M. Weima, doch ter 10 j. H. P. Balkhoven, man v. C. W. v. Hassel 82 j. J- A. v. Vliet, wede v. F. Sonne g4 j G. H. H. Klutjtmans, man v. C. H. M. Keuken 57 j. A. C. v. Boekelen, zoon 5 m. M A. de Kwant, dochter 30 d. W. Thijsae, vt v J J- Lemmens 69 j. H. v. Veen, wede v P J.' Vutjk 80 j. C. F. Beker, wede v. F. Dusault 74 j. L. C. Stenstra, wedr. v. C. v. Noort 81 j. H. M. v. Hattum, vrouw v. G. A. v. Kutjk 56 J. H. G. L. v. Lith, man v. P. J. v. d Helden 59 J. M. v. Assouw, wede v. G .A. Populier 76 j. W. S. Honkoop, man v. P. Ver burg 61 j. J. W, Paul, ongeh. vr. 61 j. A. Nleuwburg, man v. J. Soolja 50 j. J. J. Scheep stra. zoon 17 j. Voorts als levenloos aange geven E. H. HoJzkenVrauwdeunt zoon. B. en W. stellen den Raad voor, een cre- diet te verleenen van ƒ7500 voor de aan schaffing van een vuilnis-auto en een auto- veegmachine. Omstreeks 4 uur gistermiddag reed in de nabijheid van het Bergpolderplein een auto bus van den T.O.D., bestuurd door den chauffeur P. A. V., wonende te Rotterdam, toen plotseling een scholier den Kleiweg overstak en met afgewend hoofd recht op den autobus toeliep. De chauffeur, die het gevaar bemerkte, remde krachtig en bracht zijn voertuig tot stilstand. Op de voorste bank van den auto bus zat de 70-jarige mevrouw N. K., wo nende Violenstraat, die door den schok van haar zitplaats werd opgeheven en met het hoofd door de voorruit vloog. De dame be kwam een groote snijwond boven het rech teroog en is in de woning van dr. Dingemans verbonden. Uit het overzicht van den loop der ge meenteschuld over de jaren 1924 t/m 1938 blijkt, dat de schuld op 1 Januari 1938 be draagt 5.109.216.71, waarvan 2.466.385:71 productief en 2.642.831 niet-productief. Per inwoner gerekend bedraagt de schuld 229.21, n.l. 110.64 productief en 118.57 niet-productief. In vergelijking met het vorige jaar is de schuldenlast per hoofd gedaald van 233.64 tot 229.21. In 1924, bij een inwonertal van 6936 be droeg de hoofdelijke schuld 238.02. In 1932 242.76 en in 1933 258.37. Door bijzondere omstandigheden was het bestuur genoodzaakt de op 18 Februari aan gekondigde jaarvergadering der afdeeling uit te stellen tot Donderdag 3 Maart a.s., des avonds te 8.30 uur, in gebouw Arcadia, Adrianalaan 102, Op 1 Januari 11. bedroeg het aantal inwo ners 6888 en op 1 Februari 6871, aldus een vermindering van 17. BURGERLIJKE STAND. GEBOREN: Dirk. zoon van D. Otitenvanger ©n A A. de nHollander WiHebrordue P. H., z. van P. A. B. Dille en G. P. Hememans. ONDERTROUWD: Adr. Demmers 38 j. en Suz. Hogerwerf 34 j. Joh. J. de Hartogh 32 jr. en W. M. van Biessum 23 Jr. Zitting van 1 Maart. Doordat gisteravond de hoofdklasse-speler W. J. Muhring een voordracht hield voor de leden der Nieuwe Rotterdamsche Schaakvereeni- glng zijn er slechts weinig partijen gespeeld. In de hoofdgroep won Fontein van mr. Oskam, verloor dr. Bergsma van v. d. Tol en won Goris van mevr. Roodzant. In groep III maakten Confuruis en De Kwant remise. Een tentoonstelling van modern handbind werk zal door de Vank worden gehouden in samenwerking met de gemeente-bibliotheek te Rotterdam, in de Erasmuszaal, Nieuwe Markt 1, van 5 tot 31 Maart. Een lezing over modern handbindwerk door den heer F. Fey heeft plaats op Vrijdag 11 Maart a.s. des avonds 20 uur in de Eras muszaal. Een kantonrechter vergist zich. De 40-jarige journalist K. S. uit Hellevoet- sluis was in hooger beroep gekomen van een vonnis van den kantonrechter te Brielle. waarbij hij wegens overtreding van de alge- meene politieverordening van Hellevoetsluis was veroordeeld tot 10.boete subs twee dagen hechtenis. Bij het opleggen van die straf heeft de kantonrechter zich vergist, om dat het maximum van de op deze overtreding gestelde straf 3.bedraagt. Maar daarna heeft verdachte een vergissing begaan, want van een straf met een dergelijk laag maxi mum staat geen beroep open op de recht- bank, doch slechts cassatie bij den Hoogen Een stiefzoontje tot diefstal aangezet. De 34-jarige schilder T. O. recidivist en gedetineerd uit anderen hoofde te Veenhui- zen heeft terecht gestaan terzake, dat hij in het laatste kwartaal van 1937 heeft uitge lokt, dat zijn 12-jarig stiefzoontje een groot aantal fietsen, die onbeheerd in verschillen de straten van Charlois hadden gestaan had weggenomen. Verdachte ontkende, hoewel hij bij de politie en bij den rechter commissaris volmondig had bekend. Thans zei verdachte wel geweten te hebben dat zijn stiefzoon verschillende fiet sen heeft weggenomen. Hij heeft hem er ech ter niet toe aangezet, in tegendeel hij heeft hem herhaaldelijk gewaarschuwd er mee op te houden, maar met den jongen is geen land te bezeilen. Tien getuigen werden gehoord, die hun fietsen, die zij onbeheerd hadden neergezet, hadden vermist. Het O. M. waargenomen door mr. J. Röme- lingh merkte op, dat door de verklaringen in het vooronderzoek het feit bewezen is. Ver dachte heeft zich door het aanzetten tot dief stal van een jongen, die al voorwaardelijk ter beschikking van de regeering was ge steld, aan een zeer ernstig misdrijf schuldig gemaakt. Eischt twee jaren gevangenisstraf. Mr. J. Leopold, zich baseerende op de ont- kentenis van verdachte, achtte het bewijs niet geleverd, en concludeerde tot vrijspraak subsidiair vroeg pleiter een lichtere straf. Tegen den 23-jarigen schilder J. M. de D. eveneens gedetineerd uit anderen hoofde, die verschillende van de gestolen fietsen aan den man had gebracht, eischte het O. M. een gevangenisstraf van 8 maanden. Tegen den 28-jarigen brander F. A- S. die eemgeonaerdeeleneneenfieTsnaïï geKocni eischte het O. M. 30.— boete, subs 12 dagen hechtenis benevens 1 maand gevangenisstraf voorwaardelijk met een proeftijd van 3 maan den. Een zelfde straf eischte het O. M. tegen den 29-jarigen koopman J. A. v. V. die even eens van De D. gestolen fietsen had gekocht. Tegen den 45-jarigen klinker H. v. A. die een paar wielen en twee lantaarns van De D. had gekocht, die hem gezegd had dat de lantaarns gestolen waren, eischte het O. M. een gevangenisstraf van 8 maanden. Uitspraak 8 Maart. Gevaarlijke zwaluwen. Wanneer men op een dag als gisteren, waar in voor het eerst iets was als een voorjaars belofte, schrijft over gevaarlijke zwaluwen, dan moet ieder aanstonds begrijpen, dat het hier niet gaat over die vogeltjes, die, mits ze maar bij meer dan één tegelijk gezien wor den, als brengers van den zomer worden aan- gemerkt, Heeft het dus niets met dit Leve diertje te maken, des te meer gaat het hier om de snelheid, waarvan de zwaluw toch Eenigen tijd terug had een winkelier in het noordelijk stadsdeel een loopjongen in dienst genomen, die luisterde naar den naam W. van D. en die den leeftijd had van 17 jaren. Een van de eerste opdrachten, die de loopjongen kreeg, was het brengen van een bedrag ad 375 van het hoofdfiliaal aan de Jonker Fransstraat naar het filiaal aan de Hoogstraat. De jongen is daar echter nooit gekomen. Wel vond men voor den winkel de fiets en zijn beenkappen, doch Van D. was spoorloos verdwenen. Aan een ongeval werd gedacht en een oproep verspreidde zich over het land, doch het resultaat was nihil. Maandagmiddag echter verscheen de jongeman plotseling op het bureau van politie aan de Meermansstraat met de mede- deeling „het is genoeg", „en hier is de loop jongen, die 375 heeft gestolen en hier hebt u de restanten ad 60 terug". Daarop volgde een omstandig reisverhaal. Na zijn fiets en beenkappen te hebben gedeponeerd Is de loopjongen van de Hoog straat naar het Westen van de stad geloopen en al wandelend met een flinken buit op zak, kwam hij tot de ontdekking, dat hij er allesbehalve rooskleurig uitzag, zoo in zijn oude plunje en hij besloot een keurige regen jas te koopen. Nu was Van D. een beetje meer „heer" geworden en hij stapte een café binnen, waar een biertje werd besteld, maar waar ook een,auto werd voorgeroepen voor een reisje naar Hoek van Holland. In de badplaats werd de chauffeur befaald, maar al heel spoedig kwam de jonge avonturier tot de ontdekking dat het onder de gegeven weersomstandigheden minder gezellig was aan den Hoek en na wat doelloos te hebben rondgezworven en nog een biertje te hebben gedronken, stapte hij naar het station, nam een kaartjeeerste klasse en vertrok naar de Residentie. In Den Haag aangekomen vond hij zich er nog niet netjes genoeg uitzien, hij stapte een modemagazijn binnen en kocht een gloednieuw sportcostuum en na deze meta morphose niemand zag meer in hem den loopjongen voelde hij zich met zijn lijn rechten naad in de broek, zijn lichte beige hoed en zijn spiksplinternieuwen koffer, als een eerste klas reiziger, die op weg was naar zijn cliënten. Een kamer in een hotel werd besproken en na zich wat te hebben gewasschen, ging de loopjongen-van-voorheen stadwaarts, waar hij zijn vertier zocht o. m. in een bioscoop. Na rustig in zijn hotel te hebben geslapen, gevolgd door een stevig ontbijt, werd Den Haag hem alweer te eentonig en de jongeling kocht een ticket second class naar Amsterdam, die groote stad waarover hij al zooveel had hooren praten. Aan het station in de hoofdstad „plantte" hij zich in een taxi en liet zich urenlang rondrijden om alle bezienswaardigheden in oogenschouw te nemen. Eindelijk uitgekeken werd de inwendige mensch versterkt en toen was de drang naar de Maasstad weer zóó groot, dat hij een groote luxe auto bestelde om daarmede de terugreis te aanvaarden. In Rotterdam nam hij zijn intrek wederom in een hotel, doch des avonds veranderde de „reiziger" van plan, hield een taxi aan en zoo werd in het nachtelijk uur gereden weer naar Amsterdam en vandaar naarUtrecht en weer terug naarRotterdam. De taxi-chauffeur begreep er niets van en begon eindelijk eens te vragen, wat dit toch alles te beduiden had, waarop de „reiziger" antwoordde dat hij werkzaam was op een groot kantoor en op zoek was naar zijn patroon. Vermoedelijk omdat hij ook in Rotterdam zijn patroon niet kon vinden, gaf hij den taxi-chauffeur order hem naar Maastricht te rijden en zoo trok hij naar de meest zuidelijke provincie. De rekening, welke begrijpelijk hoog was opgeloopen, werd keurig netjes voldaan en in Maastricht legde de „loopjongen" eindelijk het moede hoofd neer in de zachte kussens van een groot hotel. In Maastricht volgde den anderen morgen 'een rondwandeling, maar aangezien hij zich hier minder thuis gevoelde werd de trein gepakt naar Amsterdam en vervolgens weer naar Utrecht. Eerst toen ging het reizen hem de keel uithangen en had de jongeman genoeg van zijn avontuur. In Utrecht werd de trein genomen naar Rotterdam, waar hij zich met het restant van het geld, n.l. zestig gulden, meldde aan het bureau van politie aan de Meermansstraat, alwaar hij in bewa ring werd gesteld en zal kunnen uitrusten van de vermoeienissen van zijn avontuur, waarvan het staartje wel allerminst prettig zijn zal Een vroolijke Carnavalsavond in Pscliorr- Het jaarlijksche carnaval van het R. K Rotterdamsch Tooneel-Ensemble, dat Maan dagavond in Pschorr werd gehouden, voegde 'n zeer geslaagden avond toe aan de reeks, die de vereeniging dit seizoen reeds gaf. Heb ben zuidelijker oorden 'n renommée voor de origineele Carnavalspret, men zou zich dan eerder zuidelijker gewaand hebben dan in onze nuchtere Maasstad. Zoozeer heerschte Maandagavond een sfeer van ongedwongen jolijt en vroolijkheid op l\et Carnaval van R. K. R. T. E. Daar dit bal, speciaal in het teeken van oranje stond, werd de avond met het zingen van het Wilhelmus geopend. Alle gecostu- meerden hadden hun vruchtbare fantasie laten werken over dit eene thema: oranje en nationaal. In de bonte kleurenmengeling die alleen reeds een lust voor het oog was, voerden de nationale kleuren en oranje dan ook verre den boventoon. Er waren even veel fraaie als origineele costumes te bewon deren en het moet de jury niet gemak kelijk gevallen zijn de winnaars van de op oranje toepasselijke prijzen te bepalen als volgt: Dames. Ie prijs, fantasie nationale kleu ren; 2e Neerland's vlag; 3e Oranje fantasie prinsenvlag; 4e Slaapmutsje of Juliaantje; 5e Kamerkatje van het Oranje Hotel. Paren. Ie prijs Beschuit met oranje-muis jes; 2e Neerland's vlag, Lippe's vlag en Oran je boven; 3e Oranje pret. Groepen: le prijs De Oranjeboom bloeit; 2e Oranjevreugd. Het was reeds laat, voordat de laatste klanken der feestvreugde verstilden. En dat de afwezigen ongelijk hadden, is weer eens gebleken. Met verwachting is het uitzien naar den avond, zij het in heel ander genre, van 6 Mei, wanneer in groot verband in samenwer king der vier afdeelingen der R. K. R. T. E tooneel, orkest, zang en dans „Genesius" van Cheon in den Grooten Schouwburg ten too- neele zal worden gebracht. jiWKfï* jé of van den dokter. Den laatsten tijd opereert in onze stad een plus minus 17-jarig meisje, dat zich uitgeeft als de dochter hetzij van een bekend arts, hetzij van een bepaalden predikant. Reeds verschillende winkeliers heeft zij opgelicht. Bijzonder echter heeft zij het gemunt op sportzaken, waar zij bij voorkeur tennisartikelen koopt. Zoodra wanneer de gekochte goederen zijn ingepakt, dan grijpt zij naar haar taschje, om met een „hè, nu heb ik geen portemonnaie bij me", tot de ontdekking te komen, dat ze niet betalen kan. Onmiddellijk herstelt zij zich echter en zegt dan, dat er gedisponeerd kan worden bij haar vader „dominee die" of „dokter zus en zoo", die dan natuurlijk van niets weten. De commissaris van politie van den justl- tieelen dienst aan het hoofdbureau verzoekt eenieder, die met bovenbedoeld meisje in aanraking komt, no. 22222 op te bellen en te vragen naar toestel 147, voor het geven van inlichtingen. Op Dinsdag 1 Maart werd aan het Dans instituut „Meulendijk", door Anny Lammers de dansleerares, den leerlingen van de diverse R. K. danscursussen het gebruikelijke Vasten- avond-soirée gegeven. Allen waren keurig op tijd om met een polonaise, waaronder vele variaties, te openen. De dansen werden afgewisseld door dansspelen, waaraan allen deelnamen en die zeer gewild zijn. De Swing step, die dit jaar werd onderwezen, kwam veel op het dans- programma voor. Het laatste nieuwe snufje „the Big Apple", een genre moderne Ameri- kaansche Quadrille werd door 8 paren, ge kozen uit oud-leerlingen van dit seizoen, gedemonstreerd. Deze, de quadrille van de 20e eeuw, genaamd The Big Apple, is een en al moderne passen, houdingen en vroolijk heid. Een flink applausje beloonde hen voor dit zeer geschikte nummer voor dezen avond. Voor de gelegenheid prijkte er op iedere tafel een groote appel. The big apple werd gevolgd door de ouder- wetsche dansen, de Kruispolka en later de Vileta, dansen die nogal geliefd zijn op avondjes. Door een der leerlingen werd de leerares dank gezegd voor het genoten onderwijs en de aangename manier gememoreerd, waarop zij de leerlingen steeds in den modernsten stijl „correct" en toch zoo gemakkelijk mogelijk onderwijst. Bloemen werden hierna aangeboden. Precies 12 uur was de soirée beëindigd. Gisteren herdacht de heer J. P. van Boxel, onder-directeur der N.V. Handel-Maatschij. R.S. Stokvis en Zonen den dag, waarop hij 40 jaren geleden bij de vennootschap in dienst trad. Tijdens een receptie te zijnen huize heeft de directeur de heer mr. F. A. Stokvis hem met waardeerende woorden gehuldigd om zijn groote werkkracht en zijn gezond initia tief en hem namens de directie een geschenk aangeboden. Namens de afdeeling ijzer en staal, waar van de heer van Boxel sedert vele jaren de leider is, heeft de chef dier afdeeling, de heer Th. J. Verhoogh hem toegesproken, waarbij hij gewaagde van de aangename samenwer king en goede verstandhouding met den eminenten chef. Uit naam van de collega's bood hij den jubilaris een Perzisch tapijt en een schilde rij aan. Ook van de zijde der handelsrelaties ont ving de heer van Boxel vele blijken van be langstelling. Zijn huis was in een bloemen tuin herschapen, terwijl zeer vele telegram men ook uit het buitenland getuigden van de hoogachting die de jubilaris overal geniet. De eerste ronde van dezen jaarlijkschen kamp is Dinsdag aangevangen. De uitslagen luiden: H. Blom—Th. van Prooyen 2—0; J. v. d. Bergh—A. Hagenaars afgebroken, P. H. Idzerda E. La Rondella afgebroken, Ph. J. HamN. de Haas 1—1, K. J. Boosten—G. v. d. Waals 2—0, J. CosterA. M. Olsen 20. C. Janneman was vrij, aangezien Kinnegin zich wegens zijn deelname in het kampioenschap van Nederland terugtrok. De laatste partij uit den herkamp Buller v d Reijdenv. d. Doe was de strijd v. d. Doe v! d. Reijden. Eerstgenoemde won en plaatst zich in de finale. Donderdag voortzetting. IN de Palace-zaal aan de Botersloot ■werd gisteravond eene bijeen komst gehouden, georganiseerd door de Rotterdamsche Graanstudieclub, waarop door den heer P. Penn, secre taris der N.V. „De Beurs van Koop handel" en door den architect, den heer J. F. Staal gesproken is over de geschiedenis van den houw en over het plan, dat thans in uitvoering is. Onder de talrijke genoodigden merkten wij op den burgemeester mr. P. Droogleever Fortuyn, den gemeentesecretaris, mr. Sme ding, den heer N. Klaassen, directeur van Markten en Beurzen de heeren mr. K. P. van der Mandele, A. Goudrlaan, A. E. P. M. Drie beek en vele andere bekende figuren, eenige leden van de Kamer van Koophandel en tal rijke leden van de Graanbeurs, Effecten beurs enz. De heer J. H. Schilthuis, voorzitter van de Graanstudieclub, sprak een welkomstwoord en een woord van dank aan de vele promi nente figuren, die aanwezig hadden willen zijn. 'n Bijzonder genoegen was, dat de hee ren P. Penn, de vader van het beursbouw- plan en de architect, de heer J. F. Staal, be reid waren gevonden voor dit gezelschap over de nieuwe beurs te komen spreken. Het was de heer Penn, die naar aanleiding van de klacht van den R'damschen termijnhandel in granen, waarvan hij voorzitter is, de zaak aan het rollen bracht, eerst met de commissie van orde voor de groote beurs en daa/«7» met de gemeentelijke autoriteiten is gaan spreken. Zijn initiatief leidde tot de samen werking met den handel en in samenwerking met de heeren van der Mandele en Gou- driaan tot het voorstel, dat thans wordt uit gevoerd. De verschillende plannen in den loop der jaren. Hierna verkreeg allereerst de heer P. Penn het woord, die met een applaus werd ver welkomd. Spr. deelde mede, dat zijne cau serie de geschiedenis slechts zeer globaal zou behandelen. Volgend jaar zal een boek ver schijnen, dat de periode 19061934 zal be handelen. De eerste periode eindigt met het Kon. besluit van 15 Maart 1915, waarbij de onteigening werd uitgesproken. Kort na de komst van mr. Zimmerman in April 1906 werd reeds in November van dat jaar een voorstel bij den raad ingediend om over te gaan tot vergrooting van de Beurs aan de zijde van de Beurssteeg op het terrein van de vroegere Remonstrantsche kerk. Doch dit plan ontmoette veel bezwaren, omdat Am sterdam zijn nieuwe Beurs aan het bouwen ging. Het was architect Alb. Otten, die met het eerste groote plan voor den dag kwam, dat zou komen op het terein hoek Leuve- haven tegenover de Vischmarkt. Het was Frans Netscher, die een plan aanbeval voor een beursbouw, precies op het terrein, waar zij nu is gekomen. Het regende requesten bij den raad, welke alle. aandrongen op een nieuwe keus in verband met den bouw van een nieuw stadhuis en een nieuw postkan toor. Met een omlijnd plan kwam men niet. Mr. Zimmerman won echter het pleit met 287 stemmen om het stadhuis te laten voorgaan. Door die beslissing is het mogelijk geworden het plan rustig op zich zelf te bekijken. Waren B. en W. gezwicht voor de publieke opinie, dan zou er een beurs zijn gekomen van 5000 M2, terwijl de huidige nieuwbouw ruim tweemaal zoo groot is. Op 7 Mei 1913 kwam het voorstel van B. en W. tot bestemming van het huidige terrein tot beursbouw. De kosten van den bouw zouden globaal 5 millioen bedragen. De raad nam dit voorstel aan. Van de tweede periode valt weinig te ver melden. De 10.000 M2. werden bij Onteige ningswet voor beursbouw bestemd. Doch tot den bouw kwam het niet tengevolge van den oorlog en moeilijke na-oorlogsperiode. De derde periode zette in met het op treden van het particulier initiatief in 1925. Reeds in December 1925 werd de bijeenkomst gehouden van de kopstukken uit het Rotter damsche bedrijfsleven. Besloten werd een klein-comité op te richten onder leiding van den heer Goudriaan en een groot comité uit den handel met den heer J. C. Veder als voorzitter en A. Driebeek onder-voorzitter. Tal van kwesties rezen en overleg met de gemeente en de gemeentelijke instanties was noodig. Het stadsbestuur hield er aan vast, dat vastgehouden moest worden aan de be bouwing van de volle 10625 vierkante-meter. Moeilijk was het een goed plan op te stellen. In die" dagen werd ook overleg gepleegd met de Kamer van Koophandel voor een nieuwe huisvesting. Noodzaak tot bebouwing van de volle oppervlakte dwong tot het plan van een soort gemengd bedrijf met lokalen, ook voor particuliere doeleinden, waarbij later nog een concertzaal werd gevoegd. Veel hoofdbrekens heeft ook gekost de keuze der architecten, die voor het indienen van plannen zouden worden uitgenoodigd. Dudok, Mertens en Staal waren de winnaars van de eere prijsvraag, die allen opdracht kregen een definitief ontwerp te maken. Opgesteld werd het plan omtrent de financiering. 7 Mei 1926 deed de heer Veder den oproep tot finan- cieele medewerking en in korten tijd en zonder moeite kwam het 1% milli°en de aandeelen B. tot stand. Op 1 October 1928 deed de jury uitspraak en koos voor het plan- Staal. Op 23 Mei 1930 werd door den Raad het door mr. Fruin opgestelde plan tot samen werking met den handel aangenomen. En op 10 November 1932 viel de definitieve beslis sing. Twee moeilijkheden zijn er nadien geko men de crisis, welke het plan bijna had doen sneven en de wijziging van de rooilijn, welke leidde tot wijziging van een der gevels, waarover nog heel wat te doen is geweest. In December 1934 werd met den bouw be gonnen, welke vijf jaar zal duren. Lang? Onze voorvaderen bouwden de oude beurs van 17121785 en toch waren zij voortva rende lieden. Wanneer de nieuwe beurs in 1940 gereed zal zijn, zal er met de voorbe reiding 14 jaar zijn gemoeid. Spr. sloot met den wensch, dat de nieuwe beurs zou bijdra gen tot den bloei van Rotterdam. Het plan-Staal en zijn uitvoering. Na de pauze sprak de architect de heer J- F. Staal aan de hand van lichtbeelden over zijn nieuwe beurs. Eenige foto's van den Coolsingel in ZIln successieve gedaanteveranderingen gingen aan de besprekingen van het plan voorat. Dan nam de heer Staal ons m-e naar de specimina van moderne bouwkunst, waar aan Rotterdam zoo rijk is, rijker den eenige stad in Europa. Hij toonde zich een geest driftig bewonderaar van de architectuur van den overleden architect van der Vlugt en vertoonde beelden van het fabrieksgebouw van Van Nelle volgens hem het belang rijkste gebouw van Nederland na de beurs van Berlage en van andere bouwwerken van dezen architect en die van Oud, van Ra- vestein, van den Broek, van Tijen, Zonne veld om te eindigen met een suggestief beeld van het Feijenoord-Stadion, waarbij de grens tusschen architecten- en ingenieurswerk is uitgewischt. In dezen gedachtengang verplaatst, kregen de aanwezigen eenige duidelijke maquette- beelden van de nieuwe beurs te zien, van verschillende zijden bekeken. Vervolgens maakte de heer Staal een rond wandeling door het gebouw, daarbij de ver schillende afdeeling besprekend. Reeds eer der hebben wij daarover geschreven en stip— Pfn uit de voordracht dus alleen eenige nieuwe punten aan. De plaats van de telefoon is uiteindelijk midden in de beurshal gekomen, in een ronde glazen kiosk. Definitief is voor dak bedekking het sheddak verlaten en is voor de juiste belichting glaswol gekozen. De concertzaal, welke 600 menschen zal kunnen bergen, zal geheel in hout worden betimmerd in verband met de eischen der accoustiek. Bij hout bewaart de muziek het best haar eigen toon. De volstrekst mogelijke tendenz om alle tegenstellingen te doen uitkomen zal bij de vulling der gevels en zijwanden worden toe gepast. Bij de nieuwe aquette bleken met behoud van het grondplan vele details een nadere oplossing te hebben gevonden. Beide voordrachten werden door de aan wezigen met groote aandacht gevolgd. Heden vierde de heer N. Bossché den dag waarop hij voor 65 jaar in dienst trad bij de scheepsbouwwerf van den heer A. van Eik te Overschie. De jubilaris verricht nog met opgewekt heid eiken dag zijn arbeid. Op 11-jarigen leeftijd trad de heer Bossché in dienst. OMLEGGING DOORGAAND VERKEER De Kon. Toeristenbond A.N.W.B. te Den Haag vestigt er de aandacht op van het pu bliek, dat het doorgaand verkeer door onze gemeente is omgelegd geworden en thans als volgt plaats heeft: Schiedamscheweg, 2e van Leyden Gaelstraat, le van Leyden Gael- straat, Parallelweg, Stationsstraat, Knotten beltlaan, Massluisschen Dijk. Het aantal werkzoekenden, ingeschreven bij de Arbeidsbeurs alhier, bedroeg Zaterdag 1.1. 2257, waarvan 1193 steuntrekkenden (afd. B) afd. A 94 (203) bedeelden. DAMMEN. Tusschen de Damvereeniging „V. F. C." en de Chr. Damvereeniging „Door oefening sterk" werd een damwedstrijd gespeeld, welke door de vereeniging „Door oefening sterk" met 1410 werd gewonnen. VOETBAL. De wedstrijd SunlightBrussel, welke was vastgesteld op 26 Februari j.l., zal thans ge speeld worden op Zaterdag 23 April a.s. BINNENGEKOMEMN. In de Vulcaanhaven is binnengekomen het stoomschip ,Sund" om te bunkeren. RASHOND IN BEWARING. Aan de Gemeente-reiniging is terug tc bekomen een rashond (bouvier). Binnen 3 x 24 uur niet afgehaald, wordt het dier afgemaakt. GEGUND. Het aanleggen van een rioleering in den Parallelweg met toegangskokers en bestra ting is gegund aan J. C. Theunis te Delft voor 13,992. ook het symbool is, want de zwaluwen, die zich zoo gedragen hadden, dat de kwalifi catie gevaarlijk niet ten oprechte wordt ge bezigd, waren jongelieden, leden van een wielrennersclub van dien naam, die op 5 September zich zoo zeer op de snelheid had den geworpen, dat zij de veiligheid uit het oog hadden verloren. Daarvan was een echt paar, dat om louter touristische redenen de stalen rossen beklommen had, de dupe ge worden. Immers vier renners, de 17-jarige bankwerker P. J. van C., de 18-jarige bakker G. v. M. de 21-jarige groentenhandelaar J. F. en de 19-jarige monteur J. D. hadden den geheelen Schiedamschen rijweg onder de ge meente Kethel en Spaland in beslag geno men en voor het echtpaar, dat uit tegenover gestelde richting was gekomen, was geen ruimte overgebleven. De man had te voren zien aankomen, dat er geen ruimte genoeg zou overschieten. Hij was reeds op den gras- berm en zijn vrouw was zoo die Fit. mogelijlc tegen hem aangekropen, maar toch raakte een van de rijders haar arm, waardoor zij hqt- stuur verloor en man, zoowel als vrouw en ook het twee-jarig zoontje, dat bij den man voorop zat, geraakten in een langs den weg loopende sloot. De onbesuisde rijders trok ken zich daar niets van aan en lieten het aan anderen over de te water liggende fami lie weer op het droge te brengen. Hun on hebbelijk optreden viel onder de strafbepa lingen van de motor- en rijwielwet, want zij hadden op zoodanige wijze gereden, dat de veiligheid van het verkeer in gevaar was. De kantonrechter te Schiedam had ieder van het viertal veroordeeld tot 25 boete subs. 5 dagen hechtenis, doch de ambtenaar van het Ö.M- was van dit clemente vonnis in appèl gekomen. Het O.M. vertegenwoordigd door mr. J. Römelingh was ook van meening, dat de straf te gering was geweest. Met een boete van 25 kan het O.M. zich wel ver eenigen en als de jongelui dat bedrag niet kunnen betalen, dan verkoopen zij hun dure race-fietsen maar. Het O.M. wil er nog een straf bij doen en wel een voorwaardelijke gevangenisstraf van 14 dagen voor de drie laatst genoemd verdachten en een voorwaar delijke tuchtschoolstraf van 1 maand' voor den eersten met een proeftijd van 3 jaar en onder de bijzondere voorwaarde, dat de verdachten in hun proeftijd niet meer op een race-fiets rijden. Uitspraak 15 Maart. Uitspraken. Ce rechtbank heeft veroordeeld: C. van D. 41 jaar voerman, gedetineerd, wegens oplichting verdachte had wijlen H. Breurman in den loop van vier jaren tel kens bewogen tot de afgifte van geldsbedra gen, door het te doen voorkomen, alsof hij in een proces gewikkeld was, dat voor hem een gunstigen afloop zou moeten hebben en waardoor hij de beschikking over een aan zienlijk bedrag zou verkrijgen, zoodat ver dachte ten slotte niet minder dan 2800 van Breurman had ontvangen tot 10 maanden gevangenisstraf, met aftrek van den tijd in voorloopige hechtenis doorgebracht en met de bepaling, dat 5 maanden van de straf voorwaardelijk worden opgelegd, met een proeftijd van 3 jaar. A. V 23 jaar loswerkman, recidivist en ge detineerd, wegens diefstal van een fiets, tot 9 maanden gevangenisstraf, met aftrek van den tijd in voorloopige hechtenis doorge bracht. W. B. 31 jaar wever, gedetineerd, wegens diefstal van fietsen, tot 1 jaar gevangenis straf. H. W. van K. 25 jaar chauffeur, gedeti neerd, wegens diefstal van suikerbieten, tot 6 maanden gevangenisstraf. P. v. d. M. 34 jaar betonwerker J. v. d. M. 29 jaar loswerkman en C. v. d. M. 27 jaar loswerkman, allen gedetineerd, die den vorigen verdachte behulpzaam waren geweest bij het wegnemen van de suikerbieten, tot ieder 11 maanden gevangenisstraf, met aftrek van den tijd in voorloopige hechtenis door gebracht en met de bepaling, dat 6 maanden van de straf voorwaardelijk wordt opgelegd, met een proeftijd van 3 jaar. In de zaken van C. J. N. 26 jaar varens gezel, G. v. d. V. 39 jaar loswerkman, A. V. 25 jaar en W. v. d. V. 28 jaar, zonder beroep, allen gedetineerd, die terecht gestaan hebben ter zake van diefstal van steenkolen uit aan de Steenplaat liggende Rijnschepen, ten na deele van de S. H. V., heeft de rechtbank be slist, dat ten aanzien van W. v. d. V. het inwinnen van een reclasseeringsrapport ge- wenscht is, in verband waarmee de behan deling voor alle verdachten wordt geschorst en de stukken in handen gesteld worden van den rechter commissaris.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1938 | | pagina 2