DE DOORBRAAK NOORDBLAAK- COOLSINGEL. «1 n VLOOTUITBREIDING BIJ DE NED. STOOMBOOT REEDERIJ. KETHEL. ROTTERDAM. HET VERGAAN VAN DE .ALDABI". OVERSCHIE. IJSELMONDE. VLAARDINGEN. HILLEGERSBERG. MAASSLUIS. ZATERDAG 5 MAART 1938 DE RADIO-CENTRALE. SCHEEPVAART TORENHUIS AAN HET VAN HOGENDORPSPLEIN. Uitrusting met de Voitli- Selineider-propeller. ONGELUKKEN BIJ HET ROLSCHAATSEN. VERKEERSONGEVAL. UIT DE PERS. AUTEURSRECHTEN OP RADIO- MUZIEK IN CAFE'S. Het oordeel van den advocaat- generaal bij den Hoogen Raad. Onderzoek van den Raad voor de Scheepvaart. s.s. VOLENDAM. AANRIJDINGEN IN DEN MIST. A. R. uit Rotterdam, toen laatstgenoemde wagen een wielrijder wilde passeeren. Door den mist zagen beide bestuurders hun tegen ligger te laat. BEDEVAART NAAR IJSSELMONDE. AFBRAAK SCHUREN. GEVONDEN VOORWERPEN. burgerlijke stand 9,20 Programma 5, Zondag 6 Maart. Luxemburg 8.35 Engelsch concert; Diver sen 11.5012,20; Luxemburg 12,20 gev. con cert; Diversen 8.509,20; Luxemburg concert, 11,20 dansmuziek. Programma 5. Maandag 7 Maart. Luxemburg 8,20 concert; Diversen 11,35 —11.50; Luxemburg 11.50 concert; Diversen 12 48—2 25; Luxemburg 2,25 concert; Di versen 3.35—3.50; Luxemburg 3.50 Engelsch concert; Diversen 5.50—6.50; Luxemburg 6.50 concert; Diversen 7,20—10.25; Luxemburg 10.25 concert; 11,20 dansmuziek. Voor de programma's 14 raadplege men onze rubriek „Uit den aether". n Belangrijke stads verbetering. SCHIEDAM, 4 Maart. Aangekomen: Ned s.s. IJselhaven, ledig van Hamburg; s.s. Olaf Bergh, ledig van Londen; m.b. Vleaaer- veen, ledig van Par; alle om te dokken in de Wilhelminahaven; m.b. Beth, met traan van Zuidelijke IJszee voor N.V. Schieveem in de Wilhelminahaven. SCHIEDAM, 4 Maart. Vertrokken: Fransch s.s. S. N. A. 8, ledig naar Rotterdani; Pana- meesch s.s. Atlas, ledig naar Huelva. KERKBERICHX ZONDAG 6 Maart, 7.30 uur geest, en tijd. welzijn der parochie; 10 uur maandd. Anna Peters—Heydra. MAANDAG 7 uur weekd. Petrus van Leeuwen; 8,15 uitreiken H. Communie; 9 uur gez. H. Mis als Uitvaart Anna Maria Waar- delo. DINSDAG 7 uur Jacoba OlsthoornRoe- ling; 8 uur herstel zieke ter eere van de H. Maagd en den H. Jozef. WOENSDAG 7 uur Maria Lidulna Huger- son; 8 uur Joop Sebel (geschenk der school kinderen). DONDERDAG 7 uur leden en weldoeners der drie Missiegenootschappen; 8 uur Jo anna KonijnenburgHam. VRIJDAG 7 uur jaarget. Gijsberta Ruig- rok echtg. H. Roeling; 8 uur Mart. Hems- broek en Helena M. Fransen. ZATERDAG 7 uur meest verl. zielen (bus) 8 uur Joannes Rademaker en echtgenoote. ZONDAG 13 Maart, 7.30 jaarget. Joannes Hofstede; 10 uur lev. en overl. leden Stille Omgang. HEDEN 1ste Zondag der maand. Euch. dag algemeene H. Communie mannel. en vrouw, jeugd der parochie, geen aanbidding;- ten uur Lof en Lijdensmeditatie. MAANDAG 9 uur gezongen Uitvaart. DINSDAGAVOND 7 uur congregatie meis- WOENSDAG 6e voor 't feest van St. Jo zef; 's avonds 7 uur lof ter eere van den H JozGf VRIJDAGAVOND 7 uur Kruisweg. ZATERDAG biechthooren van 45 68 uur. ZONDAG de maandel. collecte voor de armen der parochie, bijzonder aanbevolen. Dezee week Woensdag, Vrijdag en Zater dag quatertemperdagen, geboden vasten- en onthoudingsdagen. Deze week afdracht der ingezamelde Krui meltjes, liefst voor Vrijdag. DE ST. JACOBUSSCHOOL. Groote st.jging van het aantal leerlingen. Bij de dezer dagen gehouden inschrijving van leeringen voor de R. K. school alhier, zijn 32 leerlingen voor het nieuwe schooljaar ingeschreven. Naar we vernemen wordt mo menteel de school geregeld door 180 leerlin gen bezocht, waarvan er 1 Mei a.s. 14 de school zullen verlaten, zoodat het nieuwe schooljaar met 198 leerlingen aanvangt. Er zullen tijdelijk maatregelen getroffen worden, zoodat alle kinderen behoorlijk ge plaatst kunnen worden. De school is per 1 Mei wat men noemt „jokvol" en het laat zich aanzien dat in de toekomst naar een definitieve oplossing zal moeten woden uit gezien. 25-JARIG DIENSTJUBILé. Vrijdag 11 Maart zal het 25 jaar geleden zijn, dat de heer A. Vlugman als wegwerker in gemeentedienst werd aangesteld. Onder- leiding van den toenmalige burgemeester J. L. Verveen zijn de wegen, dank zij de activi teit en werklust van den heer Vlugman, aanmerkelijk verbeterd en verfraaid. De groo te ijver van den jubilaris, die door z n ge moedelijk karakter in de gemeente alom be kend is, zal Vrijdag a.s. wel niet onopge merkt kunnen passeeren. I RECTIFICATIE. Naar ons wordt gemeldt is in ons bericht van gisteravond abusievelijk vermeld, dat door den heer Peters en 19 anderen een adres aan Ged. Staten is gericht tot nietigverkla ring van het raadsbesluit van 30 Dec. j.l. in zake de uitschakeling van motoren in spertijd. Dit bericht dient in zooverre ge rectificeerd te worden, dat het adres niet van den heer Peters, doch van andere belanghebbenden in de gemeenten is uitge gaan, In zijn zitting van 1 September 1932 heeft de Raad bij de behandeling van het voorstel tot het aangaan van een transactie met de N.V. Gebrs. Gerzon's Modemagazijnen ken nis kunnen nemen van een schetsontwerp voor de doorbraak NoordblaakVan Ho- gendorpsplein, zulks voor het verkrijgen van een verbindingsweg tusschen de Noord- blaak en den Coolsingel, welke aan de elschen van het moderne verkeer beant woordt. Op 9 Augustus 1934 heeft de Raad zich vereenigd met het voorstel in zake het straatprofiel voor het gedeelte der door braak ten oosten van het pand-Gerzon Vaststelling van het gedeelte van het plan bewesten den Schiedamschedijk heeft ech ter nog niet plaats gehad, mede omdat ten aanzien van een onderdeel daarvan nog geen volledige zekerheid bestond. Aanvan kelijk was n.l., wat de doorbraak van dit gedeelte betreft, uitgegaan van een oplos sing, waarbij o.m. het voormalig Schie landshuis, waarin thans het Museum van Oudheden is gevestigd, zou worden opgeofferd. Sindsdien evenwel is, med gesteund door den Minister van O., K. en W. het streven er meer en meer op gericht om het uit een kunsthistorisch oogpunt zoo be langrijke voormalige Schielandshuis vooi het nageslacht te behouden, en heeft de Raad dan ook, op 10 Juni 1.1. besloten een van particuliere zijde aangeboden bedrag ten behoeve van de uitwendige restauratie van het gebouw te aanvaarden. Daar dooi deze beslissing kwam vast te staan, dat het gebouw niet zal wor.-den geamo- v e e r d, kan thans ook voor het westelijk gedeelte der doorbraak vaststelling van het plein in zijn definitieven vorm plaats heb ben, waarbij met behoud van het Museum rekening is gehouden. In aansluiting aan de verbreede Witte Leeuwensteeg zal, door amotie van het aau de Gemeente toebehoorende blok oude pan den tusschen de Karrensteeg en de Groote Paauwensteeg, een aanzienlijke ver ruiming van de Karrensteeg tot stand komen, zoodat het doorgaande verkeer Noordblaak—Coolsingel in beide richtingen over een breeden verbindingsweg zal wor den geleid. Als gevolg daarvan wordt dit verkeer aan de smalle Soetensteeg en Boij- mansstraat onttrokken, waardoor deze stra ten van het snelverkeer worden ontlast en als winkelstraat in aanzien zullen winnen. De nieuwe situatie aan het van Hogendor ps plein. Teneinde een bevredigende afsluiting van het Van Hogendorpsplein in zijn nieuwe si tuatie te verkrijgen, is de Directeur van den Gemeentelijken Technischen Dienst, die het plan heeft ontworpen, tot de conclusie ge komen, dat een stedebouwkundig aanvaard baar geheel slechts zal zijn te verkrijgen door het stichten van een plaatselijk gecon centreerde hooge bebouwing, gecombineerd met een lage bebouwing, waarbij uiteraard als eerste eisch moet gelden, dat de ligging van het voormalige Schielandshuis alsdan zoodanig behoort te worden, dat zijn bijzon dere architectonische kwaliteiten zuiver be waard blijven. De noordelijke helft van het perceel, gelegen tegenover de bestaande be bouwing op den hoek van den Coolsingel en de Boljmanstraat, omvat den hoogen bouw, waarvoor een maximum-hoogte van 45 M. en een minimum hoogte van 23 M. is aangehouden Deze hooge bebouwing zal door haar eenigs- zins vooruitgeschoven stand van af den ge- heelen Coolsingel zijn te zien en zal op na tuurlijke wijze een fraai accent in het stads beeld kunnen vormen ter plaatse van een der belangrijkste kruispunten van het oost west en het noord-zuid gerichte verkeer. De zuidelijke aansluitende lage bebouwing, met inbegrip van den beganegrond bestaande uit twee verdiepingen, waarvan echter de be ganegrond over nagenoeg de volle lengte vrij blijft voor een passage van af het Van Hogendorpsplein naar den achter en naast het voormalige Schielandshuis ontworpen museumtuin, vormt den oostelijken wand van het te scheppen verkeersplein en sluit tevens den tuin af als voortzetting van den grondkeerenden muur aan de noordzijde van de Karrensteeg. Verder is voor het ver krijgen van een behoorlijke aansluiting van den te stichten hoogen opstal met de be staande bebouwing aan den Coolsingel O.z., alsmede voor het scheppen van een betere bebouwingsmogelijkheid op den hoek Cool singelBoijmansstraat, de lijn van bebou wing ter plaatse eenigszins naar voren ge bracht. Het aldus aan de oostzijde afgesloten Van Hogendorpsplein verkrijgt op deze wijze een overzichtelijke begrenzing en wordt te gelijkertijd in een bebouwing gevat, waar om het als verkeersplein vraagt. Het voor malige Schielandshuis, los van dit plein op een eigen plan staande, zal zijn verhoudin gen en beteekenis geheel behouden in de intieme afmetingen van den kleiner gedi- mensionneerden tuin, welke daarenboven van af het plein onder den la^en bouw door zichtbaar zal zijn. In samenhang met de nieuwe pleinindeeling en mede In verband met de te verwachten toeneming van de behoefte aafl parkeer ruimte in de omgeving van de nieuwe koop mansbeurs aan den Coolsingel is tegenover de bestaande Passage een parkeerruimte ont worpen. De kosten, welke met de uitvoering van de werken in verband met de doorbraak zullen zijn gemoeid, zullen naar raming rond 200.000 bedragen. Daarnaast zal wegens de afbraak van de oude panden tusschen Kar rensteeg en Groote Pauwensteeg een zekere huur worden gederfd. Deze panden brengen thans een netto-huur op van pl.m. f 11.000. Bouw van kantoorpand voor Van Alphen Co. Een belangrijk deel der kosten wordt reeds aanstonds goedgemaakt door de opbrengst van den grond, waarop de nieuwe bebouwing zal verrijzen. Voor dit terrein heeft zich n.l. een gegadigde gemeld, n.l. de N.V. Van Al phen Co., v/h. Schuld en Lieuwens q.q-, welke heeft medegedeeld, dat het de bedoe ling is daarop een voornaam kantoorpand te stichten. De ter zake gevoerde onderhan delingen, waarbij is uitgegaan van een basis prijs van 525 per vierkante meter voor het voor hoogen bouw te bezigen perceel I, groot pl.m. 300 vierkante meter, en van 110 per vierkante meter voor het voor lagen bouw bestemde perceel H, groot 250 vierkante me ter, mochten tot overeenstemming leiden. De prijs is bepaald op 185.000 voor het geheel. De kooper zal de oppervlakte, aan gewezen voor den hoogen bouw, desge- wenscht met ten hoogste 15 daarvan «*oü de Zuidzijde en ten deele ten koste van het voor lagen bouw aan te wenden perceel mo gen uitbreiden. Voor deze grootere opper vlakte, die derhalve ten hoogste 45 vierkante meter zal bedragen, zal eventueel boven den prijs van 185.000 een bedrag van 200 per vierkante meter zijn verschuldigd. Bij de be bouwing van perceel II zal het overgroote gedeelte, ter lengte van pl.m. 20 meter, voor openbaren doorgang moeten worden vrijge houden. De gemeente zal ter plaatse de be strating aanleggen en onderhouden. Het ter rein zal uiteraard door de gemeente bouw rijp moeten worden opgeleverd, waarmede een onmiddellijke uitgave van 19.000 zal zijn gemoeid. Het college is na rijp beraad van oordeel, dat het project, hetwelk een uitnemende ver- keersverbetering van de Noord Blaak met den Coolsingel schept en tevens een goede voltooiing van het stadsbeeld in deze om geving waarborgt, Voor verwezenlijking in aanmerking dient te komen. Zij doet den raad dan ook daartoe het voorstel. Wie in zonnige vacantiedagen langs, den Rijn van Keulen tot Mainz, de romantiek van dit mooie berglandschap zocht, moet ze wel eens ontmoet hebben en aanvaard als een groet uit het vaderland: die comfortabele booten, dragende den naam van een der le den van ons Oranjehuis. En hoevelen zullen er geweten hebben, al waren het pur sang Rotterdammers, dat die haar punt van af vaart vonden even naast de hef brug in de Koningshaven? Al generaties lang bevaart de Nederland- sche Stoomboot Reederij den Rijn tot Mann heim of verder met haar drijvende hotels restaurants en het is een gelukkig teeken, dat ook zij tot vlootuitbreiding is moeten komen. Er staan momenteel twee schepen op stapel waarvan het eene in Nederland en het andere op een Duitsche werf wordt gebouwd. Zijn deze gereed, dan worden er opnieuw twee booten op stapel gezet, zoodat over een jaar de vloot met een viertal schepen zal zijn uitgebreid. Wat het eerste tweetal betreft: eindelijk gaat de Ned. Stoomboot Reederij weer be schikken over een „Koningin Emma". Het oude schip van dien naam moest worden ge sloopt. De tweede boot zal naar Prins Bern- hard worden genoemd. De hamen van de andere twee booten zijn nog niet vastgesteld, doch een daarvan, verzekerde men ons lachend, is wel te raden. De nieuwe schepen krijgen een lengte van 70 M. bij een breedte van 9.60 en een holte van 2.65 M. Er wordt een groote salon op Gisteren is de 13-jarige H. Slotboom wo nende Mathenesserdijk bij het rolschaatsen- rijden op dien dijk komen te vallen. De jon gen brak zijn linker onderbeen en werd ver voerd naar het ziekenhuis aan den Coolsin gel. Op den Pleter de Hooghweg is bij het rolschaatsenrijden gevallen de 7-jarige J. Baardman wonende Claes de Vrieselaan. Met een linker dijbeen-fractuur is de knaap vervoerd naar het ziekenhuis aan den Cool singel. Gisteravond is de 19-jarige wielrijdster G. G. in de Insulindestraat aangereden door een achter haar komende personen-auto be stuurd door J. K., wonende Vlaggemans- straat. De automobilist reed door. Het meisje bekwam verwondingen aan knieën en ar men en is met een particuliere auto over gebracht naar het ziekenhuis aan den Berg weg, welk ziekenhuis zij na behandeling weder kon verlaten. De aanrijdende automobilist is door de politie opgespoord. Aanvankelijk ontkende hij iets van een aanrijding gemerkt te heb ben, ja, hij was niet eens geweest in de In sulindestraat. Later echter heeft hij het feit toegegeven. Procesverbaal werd opgemaakt. Met het Roemeensche s.s. „Kotimaa" zijn uit Tallinn als verstekeling in onze haven aangekomen twee Estlandsche zeelieden, de 42-jarige stoker E. R. en de 20-jarige stoker S. S. I. Beiden zijn ter beschikking gesteld van den vreemdelingendienst. De advocaat-generaal bij den Hoogen Raad, mr. Wijnveldt, heeft thans conclusie ge nomen in de procedure tusschen den com ponist Franz Léhar en pen caféhouder te Rotterdam over de vraag, of laatstgenoemde verplicht is auteursrechten te betalen voor muziek welke hij door middel van de radio in zijn café laat hooren. De kantonrechter te Rotterdam ontzegde den componist, die auteursrecht eischte voor het op deze wijze reproduceeren van zijn muziekwerk „Der Czarewitsch", zijn vorde ring en in hooger beroep heeft de Rotter- damsche rechtbank in gelijken zin beslist. Thans heeft mr. Wijnveldt in zijn con clusie echter als zijn meening te kennen ge geven, dat de caféhouder, die door het in schakelen van een technisch apparaat de per radio uitgezonden muziek in zijn cafe doet weerklinken, welke muziek zonder dat inschakelen daar ter plaatse niet hoorbaar zou zijn, wel degelijk de uitvoering van het werk openbaar maakt en dus de daarvoor verschuldigde auteursrechten moet betalen. De advocaat-generaal concludeerde dan ook tot vernietiging van het bestreden von nis en tot terugwijzing der zaak naar de Rotterdamsche rechtbank. De Hooge Raad zal op 21 April arrest wijzen, De raad voor de scheepvaart heeft vandaag een onderzoek ingesteld naar de oorzaken van de ramp, waarbij het stoomschip Aldabi van de maatschappij van Nievelt, Goudriaan Co. te Rotterdam, verloren is gegaan. Het schip is op 9 December van het vorige jaar ten Zuid-Westen van den lichttoren van Santa Marta Grande op de rotsen van de Braziliaansche kust geloopen, tengevolge waarvan het vaartuig brak en verloren is gegaan. Op 6 December was het stoomschip, dat 4946 b. r. t. meet en waarop kapitein van der Laan het bevel voert, vertrokken van Mon tevideo om via Santos naar Rotterdam te varen. De bemanning telde 34 leden en bo vendien bevonden zich twee passagiers aan boord. Op 8 December wees het middagbestek 31 gr. 9,2 br. en 50 gr. w.l. aan, het weer was goed, de wind 2.2.0. Te middernacht kreeg de tweede stuurman de wacht, omstreeks een uur later deelde hij den kapitein mede, dat het schip volgens de log in den licht cirkel moest loopen, maar dat er nog niets te zien was. De kapitein had geantwoord: „laat maar doorloopen". Even voor twee uur waarschuwde de stuurman den kapitein opnieuw. Het licht moest volgens het gegist bes.ik ongeveer op 4 streken zijn. Er werd nog steeds 27 gr. r. w. gestuurd. De kapi tein kwam op de brug, het zicht werd ge schat op 6 a 7 mijl, de windkracht was 2. Te kwart voor drie zag men plotseling recht vooruit een witte streep, enkele oogenblik- ken later liep het schip vast. Er was steeds voile kracht gestoomd. Te half vijf werd voor het eerst het mist- sein van Marta Grande gehoord, toen het dag werd bleek over den wal een mistbank te hangen, in zee was het zicht goed. Het onderzoek liep dan ook over de vraag of het ongeluk aan een daad of nalatigheid van den kapitein te wijten is. De kapitein verklaarde o.a., dat hij de reis herhaaldelijk had gemaakt, zoodat hij met kust- en zeestroomingen goed op de hoogte was. Toen hij het licht van Marta Grande niet zag, had hij geen vaart verminderd. Voorzitter prof. mr. Taverne„Geeft u toe, dat, wanneer u gelood had, u gemerkt zoudt hebben, dat u dicht op de kust zat?" Kapitein; „Ik voelde mij veilig. Het be stek was ongetwijfeld goed, daar het door den eersten, den tweeden, den derden en den vierden stuurman was gemaakt." Ook een radio-peiling had de kapitein niet genomen. Een dergelijke peiling, zoo vlak bij de kust, was z. i. niet volkomen betrouwbaar. Nadat het schip op de rotsen was geloopen, had men zonder resultaat getracht het weer vlot te brengen. Het weer was kalm en zon der gevaar konden de opvarenden aan land gaan. Op 27 December is het schip gebro ken. Ten slotte gaf de kapitein toe, dat hij wanneer hij onder dezelfde omstandigheden de reis weer zou maken anders zou navi- geeren, hij zou, wanneer het licht onzicht baar bleef en geen mistsignalen werden ge geven, een mijl of zes de oceaan zijn inge varen. Vervolgens hoorde de raad den tweeden stuurman; zijn verklaringen zijn vrijwel ge lijkluidend aan dien van den kapitein. Toen men aan wal was gekomen, hadden zoowel de stuurman als de kapitein aan den torenwachter gevraagd of hij mistsignalen had laten hooren. Hij had hierop ontkennend geantwoord. Noch de kapitein noch de stuur man hadden gevraagd of het licht in den vuurtoren gebrand had. De raad sprak er zijn verwondering over uit, dat men niet gevraagd heeft, of het licht wel brandde. De wnd. inspecteur-generaal, de heer Man- te, achtte het niet verantwoord, dat de ge zagvoerder zonder het nemen van bijzondere maatregelen is doorgevaren, toen het licht niet werd gezien, temeer daar het mistig was en de kaarten niet bijzonder betrouw baar waren en men niet voldoende waar schuwingen van de kust ontving. De stranding is naar zijn oordeel mede te wil ten aan de schuld van den gezagvoerder. De raad zal later uitspraak doen, Toepassing van de nieuive schoepen, propeller. gebouwd, benevens een dekhuis en accom modatie voor zestien doorgaande passagiers. De booten worden voorzien van centrale ver warming, electrische verlichting, stroomend water en een badinrichting. Voor Zondags dienst en extra diensten, b.v. bij trips, kun nen de schepen geheel als passagiersschip worden ingericht. Dan kunnen er ongeveer 1500 personen worden meegevoerd. Schroef en roer tegelijk. Het merkwaardigste is wel de toepassing van een nieuwe vinding, waardoor de sche pen zondér het gewone roer kunnen worden uitgerust. Zij worden n.l. voorzien van Voith- Schneider propellers, dio schroef cn roer in zich vereenigen en toch noch het een, noch het ander zijn in de gewone beteekenis. Hierdoor wordt het nemen van korte boch ten in de hand gewerkt, zonder noemens waardige vaartvermindering. De uitvinder hiervan, de Weensche inge nieur Ernst Schneider, heeft de nieuwste re sultaten, bereikt in den vliegtuigbouw, op dezen scheepspropeller toegepast en wel zoo, dat alleen de deelen welke arbeid verrichten met het water in contact komen. Het ver dere mechanisme, dat de bladen draagt en voortdrijft, ligt binnen in den scheepsromp. De verliezen, veroorzaakt door schroefnaaf en asleiding, vallen hierdoor weg. Waar de propeller tegelijk als stui/rinrichting fun geert, kan de achtersteven, waaraan nu het roer ontbreekt, zoo gebouwd worden, dat er zoo weinig mogelijk weerstand ondervonden wordt. Draait de gebruikelijke schroef in verti cale richting, de nieuwe propeller draait ho rizontaal. Gelijk vinnen van een zeemonster hangen de bladen ervan een zestal van uit den achtersteven omlaag. Tijdens den cirkel, dien zij moeten beschrijven om stu wende kracht te ontwikkelen, voeren zij 'n slingerbeweging uit, welke door den „roer ganger" geregeld wordt. Het eigenaardige is n.l., dat de in stroomlijn gevormde bladen steeds, bij welke manoeuvre ook, in dezelfde draairichting loopen. De verschillende ma noeuvres worden uitgevoerd, doordat de bla den tijdens het draaien van stand verande ren. Ér kan full speed voor- of achteruit worden gevaren, zonder de draairichting of het toerental van den motor er komen 2 Dieselmotoren van 400 P.K. elk te wijzi gen. De taak van het roer wordt zelfs op betere wijze vervuld, daar het schip ook zonder vaartsnelheid bestuurbaar is. De geheele bediening bestaat uit het ver richten van twee handelingen, die gemakke lijk door een man vanaf de brug kunnen ge schieden. De scheepstelegraaf is hiermee automatisch van het tooneel verdwenen. De uitvinding van ir. Ernst Schneider heeft haar practische bruikbaarheid bewe zen en de Ned. Stoomboot Reederij verwacht er dan ook voor den altijd lastigen Rijnvaart, waar men met sterke stroomingen heeft re kening te houden, zeer veel van. Het stoomschip Volendam van de Holland- Amerika Lijn vertrok hedenmorgen van Rot terdam naar New-York met 63 kajuitspassa giers, 44 passagiers toeristenklasse en 125 passagiers derde klasse. Hedenmorgen om half zes is een vracht auto bestuurd door den 38-jarigen F. C. B. wonende te Rotterdam, die van af den Rijks weg den Hofweg wilde indraaien, van achte ren aangereden door een luxe auto, bestuurd door den 35-jarigen W. G. S. wonende te Naaldwijk. Door den mist zag deze den vrachtwagen te laat. S. werd aan beide knieën gewond en bekwam een ernstige hoofdwonde. De naast den bestuurder zit tende 54-jarige H. Z. uit Wassenaar bekwam een gebroken neusbeen, hoofdwonden en schaafwonden aan de knieën. Dokter Bree- mer verleende de eerste hulp. De auto is door de politie in beslag genomen. Het ver keer ondervond van een en ander belang rijke stagnatie. Met roode lantaarns was het rechter deel van den weg afgezet, terwijl ongeveer 8 M. van de plaats van het ongeluk mannen met roode lantaarns werden gepos teerd om het naderende verkeer te waar schuwen. Ondanks deze voorzorgsmaatregelen reed een auto, bestuurd door den 51-jarigen D. N. uit Rijnsburg den wachtpost snel voorbij, en botste doordat hij te ver naar links uithaalde tegen de aan den rechterkant van den weg op den berm geparkeerde ziekenauto van het Roode Kruis. Beide wa gens werden ernstig beschadigd. Omstreeks half 8 is op den Delftweg een bus van de R.E.T., komende uit de richting Delft en bestuurd door den 32-jarigen P. J. L. te Rotterdam in botsing gekomen met een vrachtwagen, bestuurd door den 40-jarigen De bus werd ernstig aan de linkerzijde beschadigd, evenals de vrachtauto. Persoon lijke ongelukken hadden niet plaats. Pastoor van Aken en de K.J.M.V.-er. In „De Katholieke Werkgever" worden enkele artikelen gewijd aan wijlen pastoor van Aken, mr. G. Mutsaerts herdenkt zijn verdiensten rond de Kath. Jonge Werkge- versvereenlging en schrijft om.. Zijn levensideaal was den katholieken werkgeversstand te doordringen met so- ciale-economische beginselen geput uit en gegrondvest in den godsdienst, welken die stand belijdt, daarnaast wilde hij afreke nen met een onbegrensd individualisme en met den klassenstrijd. Dat ideaal verwezenlijkte Professor van Aken tijdens zijn adviseursschap in den kring der jonge werkgevers. De godsdienstige opvoeding, van hun ouders medegekregen, alsmede hun jeug dig gemoed, ontvankelijk voor de verwe zenlijking van maatschappelijke idealen, vormden een vruchtbaren bodem voor zijn sociaal-priesterlijken arbeid. Hij heeft dien bodem met kracht en vlijt beploegd en de vrucht geoogst van een nieuwe ka tholieke werkgeversgeneratie, waarin zijne sociaal-economische opvattingen als leven de werkelijkheid woonden. Onder hen werden begrippen als onge breidelde concurrentie, het niets ontzien de eigenbelang, het laisser faire laisser aller beschouwd als de wortelen van het maatschappelijk kwaad, waarin de bijl ge dreven moest. Onder hen werd de beoefening van de naastenliefde jegens den werkman in de fabriek de schoonste sociale deugd, en de vredelievende samenwerking tusschen ka pitaal en arbeid en tusschen patroon en werkman gezien als de eerste maatschap pelijke plicht. Deze opvattingen waren destijds verre van algemeen en vonden niet zonder hor ten en stooten ingang. Professor Van Aken heeft zijn jongens langs de moeilijkheden, waarvoor zij bij de verdediging hunner sociale beginselen kwamen te staan, heen gevoerd. Thans vinden wij hen terug als ijverige leden der A. K. W. V. vaak op zeer ver antwoordelijke posten in het bestuur. Professor Van Aken hier zie ik het re sultaat van uw werk. Het vorige jaar hebben vele jonge werk gevers gestaan met een brok in de keel aan de groeve van hun nobelen vriend en strijdmakker, Everard v. d. Marck. Aan het graf spraken arbeiders van de fqbriek en van de vakorganisatie der werk nemers en werkgevers. Met ontroering in de stem werd door hen allen getuigd. Gij waart een edel werkgever, een sociaal pa troon voor Uw volk, een voorbeeld voor Uw collega's en voor Uwe dankbare ar beiders. Professor van Aken, zie hier Uw werk. K. N. V. B.-BEKER. De 3 Vlaardingsche clubs De Hollandiaan, Fortuna en V. F. C. hebben ingeschreven ,jor de K. N. V. B.-beker-wedstrijden, waarvan binnen enkele weken de le ron de zal worden gespeeld. VLAARD. GEZONDHEIDSKOLONIE. De heer TV. van Kalmthout, directeur van het Conservatorium der R.K. Leergangen te Tilburg, die 10 Maart a.s. zijn 25' jarig jubileum viert als leeraar aan de Muziekschool van de Mij. tot bevordering der Toonkunst te Nijmegen. Door 15 zusters-pelgrims van St. Frans uit Rotterdam wordt een pelgrimstocht ge houden. Als sluitpunt van deze pelgrimage, als genadeoord, waar zij langs een omweg komen, is uitgekozen het aan Maria gewijde kerkje aan den Koninginneweg alh'®r' waarheen reeds eerder bedevaart genou c werd. Op 12 Maart komen zij daar aan, j neo- ben daar een Lof en in de sacris ie worden onderlinge besprekingen geho"d?" over »de verhevenheid van den maagde jken staat en „De gehuwde vrouw en het moeder schap", Gistermorgen zijn door gemeentewerklie- den en de politie een groot aantal schuren afgebroken, die zonder vergunning van de gemeente waren geplaatst,. De eigenaren, die herhaaldelijk waren aangeschreven, haü den geweigerd deze af te breken. Een en ander geschiedde op grond van het bipaaL- de bij art. 70 der Woningwet. 'AANVULLINGEN EN WIJZIGINGEN RIJKSTELEF.. KANTOOR VLAARDINGEN Nieuwe aansluitingen. 827 Jb. van der Heyden, Meubelmakerij-Wo ninginrichting, Hoogstraat 51-53. 828 J. Nieuwstraten, Timmerman-behanger Oosterstraat 60. 824 H. A. Piket, Parkweg M. 666 Adr. Smulders, van Riebeeckstr. 51. Vervallen aansluitingen. 578 Vlaardingsche Verkoop-centrale, Groot handel in schoeisel, P. K. Drossaart- straat 65-67. SCHIETVEREENIGING WILHELMINA. Uitslag schietwedstrijd 1937-1938. 1. A. van Dorsen 2278 punten; 2. C. M. van Dalen 2263 p.; 3. A. van Zeyl 2261; 4. J. Spaans 2253 5 C. van Roon 2253; 6. W. Rooöenburg 2249 7. J.. H. Bos 2209; 8. K. Dijkshoorn 2203; 9 A. Buis 2202; 10. H. Verboon 2173; 11. K. W. van Dorp 2158; 12. A. R. Berentse 2157; 13 I. M. Verhulst 2122; 14. A. van der Weyden 2095; 15. H. J. Buis 2085; 16. H. Boer 2078 17. J. Dorsman 2065; 18. J. P. Verspille 2028 19. J. van der Weyden 2012; 20. J. van der Plas 1956; 21. A. Maarleveld 1861: 22. M van Klink 1825; 23. C. Ruigrok 1788. PORTEMONNAIE ONTVREEMD. Donderdagmiddag werd bij de politie al hier aangifte gedaan door van E., werkzaam in een rookerij alhier, dat uit zijn broek die hij in de rookerij had opgehangen, was ontvreemd een portemonnaie, inhoudende 5.50. Als verdacht van dezen diefstal werd door de politie aangehouden zekere M., die in de rookerij was geweest. Na verhoor bekende hij den diefstal te hebben gepleegd. De portemonnaie had hij in het pakhuis van zijn vader verstopt, waar het voorwerp in beslag werd genomen. Pro ces-verbaal is opgemaakt. De inkomsten over 1037 bedroegen 1889,39 Dè'liitgavëfi bedroegen iso7,ee. lover 193-7 dus 81.33. BURGERLIJKE STAND VL AMBACHT. GEBOREN: Leendert, zoon van W. Bos en A. M. Bos, Kethelweg 32. Philippus J., zoon van J. van der Lee en M. van der Have, Emaus 24. Clazina dochter van H. M Neb- beline en H. C. la Mark, Kwartellaan 6. Johanna M. F., dochter van M Houdijk en M. Smelik, Lijsterlaan 20. BINNENGEKOMEN. In de Vulcaanhaven is binnengekomen het stoomschip „Stad Dordrecht" met 5700 ton In het politiebureau aan de Hillegonda- straat zijn in de afgeloopen week de navol gende gevonden voorwerpen gedeponeerd: een damestasch en een zwarte ceintuur. Bii vinders zijn te bekomen: Dop van een radiateur, Bruinhout, Bloklandstraat 24b, Roteidam; Rijwielbelastingmerk, Van dei- Starre, Dorpsstraat 54 b; ceintuur, De Roon, Bergaan 95; padvindersriem met sleutel, Stevens Oude Raadhuislaan 2; m-ikbus, Vermeulen, Crooswijkschekade 120, Rotter dam; aar glacé handschoenen, De Lange, Berg'plein 2; damesportemonnaie, Hollander, Julianalaan 54; schooltasch, Uitenbogerd, Ju- lianalaan 37; handtasch, Sprokkreeff, N. Binnenweg 85, Rotterdam; een wollen hanc- schoen, Siebes, Julianalaan 58a; wit baby mutsje, Van Eijk, Dorpsstraat 101; tabaks pijp, Koks, Hillegondastraat 5 b; transport rijwiel, Menheere, Akkerwindestraat 1; arm band, 'met ingegriften naam, Kok, Koren bloemstraat 9b; bruinlederen heerenporte- monnaie Van Dongen, Emmalaan jO. een. houten stoel, Van Keijgerden Vredenoord- kade 5, Rotterdam; kinderhandschoen, Ver beek, Berglustlaan 47a. Voorts is een wit hondje komen aanloo- pen aan het adres Julianalaan 38a en een klein hondje, bij Dortmond, Prins Maurits- straat 2. burGERUJKE STANd. ONDERTROUWD: J. G. van der Ploeg 65 j., Utrecht en en A. Tinbergen 55 j., alhier - A. J. F. Schaap. 28 Rotterdam en J. W. van ^OVERLEDEN: P. M. Hauk 86 j., wede. van L. van Reijn. alhier. AANBESTEDING. Zaterdag 19 Maart a.s., des motg^J1 zal in het gebouw Sursum Cord- worden aan besteed het bouwen van 10 woningen aan de Fenacoliuslaan. MAASSLUISSCHE FEESTFILM Donderdag as- zal ,in het gebouw Varia de Maassluissche Feestfilm worden vertoond Het programma vermeldt: de feestavond van de Noordvliet-Prinsekade, de tocht van de Ooievaar door Maassluis, de Historischc- Allegorische optocht enz. ARBEIDSBEURS Het aantal ingeschreven werkzoekenden bij de Arbeidsbeurs bedroeg in de afgeloopen week 539 tegen 591 in het vorige jaar. Hier onder waren 146 fabrieks- en losse arbei ders, 21 timmerlieden, 9 metselaars, 40 mach. houtbewerkers, 24 Noordzeevisschers, 69 tex tielarbeiders, 7 typografen en 6 dienst boden. BEVALLEN: D. J. Jordaanv. d. Kaaden, ZOon A. KloostermanPunt, zoon K. C. van DijkSchiks, dochter J. W. M. Ouwenbroèkde Willigen, dochter A. G. L. DiepstratenEssenberg, dochter J. Tennissenvan der Plas, zoon. OVERLEDEN: Dirk Dekker, 48 jaar Maarten v. d. Hoeven, 11 maande».

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1938 | | pagina 2