^■1 DE TENTOONSTELLING VAN OUDE KANT. Kunst en techniek. WOENSDAG 16 MAART 1938 ROTTERD. HOFSTAD- TOONEEL. DE NIEUWE MODE. De lach der goden. NEDERLANDSCHE CENTRALE REDDINGSBRIGADE. ZWEMKRING ROTTERDAM OMSTREKEN. EN BACH-CONCERT IN ROTTERDAM. INB KAAKJE. m CONSUMPTIEMELKCENTRALE ROTTERDAM.NOORD. VERKEERSONGEVAL. PIANOAVOND FIET JOOSTEN. COBI KLOET EN HAAR LEERLINGEN MAILVERZENDING. ROTTERDAM. DE VROUW EN HAAR SLUIER. NIEUWE ROTTERDAMSCHE SCHAAK VEREENIGING. „Daar hebben wij geen geduld meer voor De lezing van mevrouw L- "W. van der MeulenNulle. Over het nieuwe blijspel van A. den Her tog, die het publiek reeds eerder verraste en amuseerde met zijn „Des duivels prenten boek", is bij de Haagsche première reeds uit voerig bericht, waarbij zeer terecht werd opgemerkt, dat de inhoud van het stuk niet zoo bijster veel te beteekenen heeft. Wat niet wegneemt, dat den schrijver alle lof toekomt voor opzet en uitwerking ook van deze komedie, die met haar vlotten dialoog en aardige vondsten niettemin in staat blijkt, den toeschouwer te boeien, al thans gedurende enkele uren aangenaam be zig te houden. Waarbij deze zich dan maar niet het hoofd moet breken over het ver band, waarin de geestige vertooning tot den pakkenden titel zou kunnen staan. Want de goden vinden stellig meer lachensstof in onze uitmiddelpuntige volken-„gemeen- schap" dan bij dit stormpje-in-een-glas- water tusschen twee echtelieden, die het bui ten elkander toch niet kunnen stellen. In elk geval danken we aan den titel, welke ook die is van het nieuwe stuk, dat de meer op de tooneelspeelkunst dan op haar man gestelde (ex)-echtgenoote in het twee de bedrijf repeteert, een goed gevonden op lossing voor de moeilijkheid, welke simul- taan-tooneel nu eenmaal aan den dramaturg stelt, wil hij zijn personen van het eene plan niet schier doorloopend veroordeelen tot stil spel terwijl die van het andere aan het woord zijn. Het repeteeren van de tooneel- rol als 't ware een samenspraak met den mythologischen Ganymedes over de liefde diende bij „haar" als welkom vulsel, terwijl bij „hem" het intermitteerend dictaat aan een typiste gelijken dienst bewees. Zeer aannemelijk is de figuur geteekend Van de als eega niet al te rolvaste actrice en Vera Bondam weet er partij van te trek ken voor een charmante en fijn-genuanceer de creatie, die vooral in de tweede acte too- neelspel in het kwadraat te zien geeft, als ze voor haar echtvriend een kat-en-muis- situatie forceert om hem voor zijn 'n tikje jaloersch egoisme te straffen. De rol van dezen laatste vond 'n wat min der geacheveerde verzorging en dies was er voor Dirk Verbeek ook minder uit te halen. Waarschijnlijk zong de directeur van het „Residentietooneel" wel ongeveer zijn zwa- nezang bij het onderhavige gezelschap; hij klonk wat mat en monotoon. Als derde hoofdrol fungeert ln het stuk de telefoon; en op 'n kleine hapering na liet haar optreden niets te wenschen. Het blijspel kreeg een Fransch accent mee en dus kan het niet buiten een „driehoeks verhouding". Maar ook ten aanzien van den .driehoek" had de auteur een origineele vondst. En Paul Steenbergen bracht de nieuwe variatie op het oude thema er zeer wel af in de tweede derde hoofdrol. Voor het overige assisteerden Bets Ranue ciBeekman, die tevens de regie verzorgde. Piet Rienks, Henk v. Buuren, Caro van Eyck, Anton v. Zuylen Jr., Annie Frauenfelder en Marty Hansen heel verdienstelijk. Het stuk werd gisteravond te Rotterdam erg hartelijk ontvangen. Volwassenen zij het gaarne aanbevolen. L. H, Bij Wish run en Liffmann. Midden ln de bijna zomersche sfeer van de lente-voorproef 1938 heeft de firma Wisbrun en Liffmann haar voorj aarsmodeshow kun nen houden. Van buiten lachte de zon al door de ramen naar de zomersche toiletjes, welke voorloopig nog alleen binnen de vier muren werden gedragen. Als een nieuwtje gold, dat ditmaal door middel van een luid spreker de toeschouwende dames werden ge attendeerd op de bijzonderheden van diverse modellen, welke anders door het tempo, welke in een modeshow zit, onopgemerkt zouden blijven. Uit de eerste acten van de show bleek ons al aanstonds heel duidelijk, dat het mantel- costuum en vogue is. Het wordt één- en tweezij-ig gedragen en zoowel effen als ge streept, composé en opposé. Er worden man- telcostumes gedragen met het bekende „cut away"-model en als bijzondere eigenaardig heid het sportieve mantelcostuum voor den middag in zijde. Zoowel mantelcostuum als voormiddag- „apon worden in dit voorjaar zeer gedeci deerd korter gedragen. Als men Parijs strikt volgen wil, even onder de knie. Maar daar komen hier nog eenige centimeters bij. Molyneux toont veel bolero's, niet alleen bolero's, die in de taille aansluiten, maar zelfs, die zoo kort zijn, dat zij 10 c.m. onder eoksels doorloopen. Buitendien toont Molyneux zeer veel plissé-rokken. Als eigenaardigheid diene, dat zeker de helft van de modellen, welke Molyneux getoond heeft, gegarneerd was met lelietjes van da len Tegen alle verwachtingen in, toonde Parijs weinig Swaggers Het komt meer dan ooit met zwart naar voren, hoewel er eenige nieuwe kleuren zijn als het mais van Main- bocher, het tomaten cocktail van Patou en panama, een lichte toastklear van Magy Ruff. Er zijn ook nieuwe stoffen aan den modehemel komen opduiken en wel niet- rekbare jerseystoffen, welke ook bedrukt worden en voor elk kleedingstuk te gebrui ken zijn. Over het algemeen is de mode zeer spor tief. Zelfs avondjaponnen zijn in de taille eenigszins aangesloten en bezitten in den Gisteravond heeft de afdeeling Rotterdam van de Nederlandsche Centrale Reddings Brigade demonstraties gegeven in de Over dekte Badinrichting aan de Tuinderstraat. Na de opening door den voorzitter, den heer D. Boer, waarbij deze propaganda maakte voor het beoefenen van het zwem mend redden door een ieder, heeft de 10-ja rige Toosje van der Graaf een gedicht ge declameerd, waarin ook het redden te water naar voren werd gebracht. Vervolgens heeft de heer A. Wielaard, in structeur der Brigade, met dames en heeren de verschillende reddingsgrepen getoond Met een zekere snelheid werd het program ma verder afgewerkt. De talrijke aanwezigen kregen achtereen- Volgens te zien: transportzwemmen, onder- waterzwemmen, ontkleeden te water, welk laatste eenige hilariteit verwekte, voorts popduiken om tenslotte de levensgeesten op te wekken van eenige drenkelingen. De demonstraties werden zeer juist uit gevoerd en waren tot in alle onderdeelen goed verzorgd. Een vroolijk nummer wisselde deze de monstraties af en het slot van dezen ge slaagden avond was 't vormen van de woor den: „Wordt lid van de N. C. R. B." door zwemsters en zwemmers. Gisteravond is de algemeene vergadering van den zwemkring Rotterdam en omstreken gehou den. Naar aanleiding van de jaarverslagen werden enkele opmerkingen gemaakt. Besloten werd de candidatuur van de bondsbestuursleden te on dersteunen. Door den kring 't Gooi was een voorstel in gediend om het dagelijksch bestuur van den K.N.Z.B. steeds dadelijk herkiesbaar te doen zijn Dit bestuur is nu eenmaal herkiesbaar na een zittingsperiode van 3 jaar, maar niet terstond Op dit voorstel was door den kring Rotterdam een amendement ingediend, luidende, dat de herkiezing terstond slechts zou kunnen geschie den door bijzondere meerderheid van stemmen, Dit amendement werd met algemeene stem men aangenomen. De voorgestelde wijzigingen van het wedstrijd en kampioenschapsreglement, alsmede de wijzl ging van het polo-kampioenschapsreglement werden na eenige discussie goedgekeurd. De heeren Langelaar en Oster werden resp als vertegenwoordiger en plaatsvervangend ver tegenwoordiger van den Kring Rotterdam aan gewezen voor de algemeene jaarvergadering van de afdeeling Zuid-Holland. regel korte mouwtjes, gaan dus over naar het genre cocktail japon. Bruyère lanceert de wijde boerenrokken, welke hier en daar ook in andere collecties te vinden zijn. De beste multi-inprimé's werden getoond door Ba- lenciaga. Tulle en kant inprimé vieren hoogtij, maar vooral tulle en wel grove tulle. Dat de mode, die overigens vrij bont- loos is, veel completmantels voorschrijft, dezen keer van tulle en kant, ligt voor de hand. De hoeden zijn voor het a.s. seizoen belang rijk veranderd. Parijs is van de hooge hoe den afgestapt en men ziet voor een groot ge deelte zelfs zeer platte modellen. Gezien de vele mantelpakken, is ook de hoedenmode min of meer streng. Er worden zeer veel matelots, canotiers en bretons gedragen. Over hef algemeen zijn de hoeden met rand en komen kleine hoedjes maar weinig voor. Parijs brengt over het geheel genomen wei nig bloemen op de hoeden, terwijl daaren tegen Londen en Weenen vaak met zeer fleurige bloemtuiltjes de hoeden rijkelijk garneeren. De voile is veel op den achter grond gedrongen. De collectie, welke Wisbrun en Liftmann toonde, muntte uit door een smaakvolle sor teering. Het Nederlandsch Kamerorkest geeft Zon dagmiddag a.s. voor den Rotterdamschen Kunstkring een Bach-concert in de Nutszaal onder leiding van Otto Glastra van Loon en met medewerking van Sophie Both Haas, sopraan, en Hans Schouwman, cem balo. Bahalve aria's komen op het programma voor: het Brandenburgsch Concert no. 4 in G, concert voor twee violen en orkest in d, con cert voor cembalo en orkest in f en suite in b. De verschillende viool- en fluitsoli worden vervuld door Fernando Zepparoni, Han van de Ven, Cora van Drimmelen en Tom Wisse. In den nacht van Maandag op Dinsdag heeft men door verbreking van een ruit, zich toegang verschaft tot de slagerij van P. R. aan den Nieuwe Binnenweg. Uit de cassa werd een bedrag van 10 gulden aan wissel geld ontvreemd. - t-7- Spaanschen in de nationale dracht van den zwart-kanten hoofdsluien Het bestuur van de consumptiemelkcen- trale Rotterdam-Noord had gisteren in de groote zaal van het algemeen Verkooplokaal alle aangeslotenen in algemeene vergade ring bijeengeroepen, aan welken oproep door vele honderden werd voldaan. De voorzitter, de heer H. Klapwijk, deed mededeeling, dat het bestuur is geformeerd uit afgevaardigden van de Bonden van melk veehouders, van den Land- en Tuinbouw- bond, van den C. B. T. B., van de Holland- sche Mij van Landbouw en van de melk- veilingen. Spr. wierp een terugblik op het ontstaan van de crisis zuivelcentrale. Reeds langen tijd was door- landbouwkringen de aandacht erop gevestigd, dat de consumptiemelkre- geling, zooals zij thans nog bestaat, niet in de behoeften voorzag. In verband hiermede heeft de toenmalige minister van landbouw reeds in 1936 aan alle landbouworganisaties advies gevraagd over een regeling, die vee houders, handelaars en consumenten kon bevredigen. De commissie, samengesteld uit verschil lende organisaties, had te kiezen tusschen ordening of chaos, want werd men het niet eens, dan zou de geheele consumptiemelk- voorziening in de war loopen. Gelukkig is er een regeling gevonden kunnen worden, welke de sanctie heeft van minister Steen- berghe. De regeling is een ordening, niet van bo ven af opgelegd, maar uit het bedrijfsleven zelf voortgekomen. Om die regeling echter te doen slagen, zal men in veehouderskrin gen met drie dingen ernstig rekening moe ten houden. De bediening zal hygiënisch moeten geschieden, de stal zindelijk gehou den en de veestapel dient te verbeteren. Vervolgens heeft de heer A. P. L. v. d. Burg de regeling toegelicht. Het vervoer zal economisch worden geregeld. De indu- atriemelk zal worden geveild. Of melk voor consumptiemelk geschikt is, zal na onderzoek moeten blijken. Er zal een cen trale betalingswijze worden ingesteld in de toekomst, wöarbij de handelsorganisaties zich garant stellen. De boer ontvangt een bonnenboek en zal zijn melk zelf moeten meten. Aan een boetestelsel is niet te ont komen. De controle is nog niet in alle op zichten bevredigend, maar is voor uitbrei ding vatbaar. Vooral de controle op melk bussen zal worden verscherpt. De grondprijs van de melk zal in hoofdzaak worden be paald door de zuivelwaarde. De kosten van organiseeren zullen niet groot zijn. Behalve de kosten wordt er geen contributie gehe ven. Spr. deelde mede, dat de toetreding bijna algemeen is. In sommige plaatsen 100 pet., in andere 95 pet. Of er consumptiemelk verkocht wordt of industriemelk, de "prijs zal voor den boer gelijk blijven. Op tekortle vering zal geen boete worden geheven. Vervolgens voerden nog het woord de heeren J. Kortlever, directeur van de con- sumptiemelkcentrale, die de aandacht vroeg voor de ideëele zijde van deze regeling en W. de Kroes, die in samenwerking de red ding zag voor den boerenstand. Gisteravond om 8 uur is de 27-jarige P. v. d. NooyTieman, wonende Busken Huet- straat, aangereden door een tramwagen op cfenSchlédamscheweg. Met een schedelfrac tuur is zij per auto van den G. G. D. over gebracht naar het ziekenhuis aan den Cool- singel. De pianiste Fiet Joosten, maakte vergis sen we ons niet, in de Groote Nutzaal voor 'n behoorlijk aantal toehoorders, haar debuut als soliste. Ze speelde een veelzijdig pro gram: Bach, Scarlatti, Mozart, Chopin, Ravel, Albeniz en Granados. En juist die groote af wisseling en veelzijdigheid gaf ruimschoots gelegenheid om te constateeren, dat haar stijlbegrip nog veel aan waarde, inzicht en zuiverheid kan winnen. We gelooven wel, dat deze pianiste op den duur wel in staat zal zijn om een program uit te voeren zóó, dat ze de aandacht weet gaande te houden en te boeien. Aan toewij ding, zelfbewustheid en animo ontbreekt het haar niet; daarbij beschikt ze over een zeer verdienstelijke techniek, maar ze had o.i. beter gedaan voorloopig nog maar niet als soliste op te treden. Daarvoor hebben haar spel en voordracht nog te veel te kortkomin- gen. Het is nog veel te veel alleen op techniek ingesteld, het is nog te schoolsch; het mist nog te veel persoonlijkheid en karakter. Het is alles nog zoo onbeheerscht, onrustig met ongemotiveerde versnellingen en vertragin gen en daarboven, wat steeds weer opviel, dat gehaaste, dat jachtige, die voortdurend te snelle tempi, waardoor de duidelijkheid in 't gedrang komt, de versieringen niet hun waarde krijgen en te groote lijnen verbrok keld worden. En bij dit alles, is van eigen doorleefd sentiment, van eigen beleefde ont- MODE VAN DEN DAG. Een voor. jaarsdopje, dat gedragen werd tijdens de paardenrennen, welke Zondag j.l. te Auteuil plaatsvonden. MUZIEK IN ROTTERDAM. Op het vierde avond-abonnementsconcert van het Rotterdamsch Philharmonisch orkest op Vrijdag 18 Maart a.s. zullen worden uitge- roering over het algemeen te weinig te mer- 1 voercl Psalm 129 en 24 van Lili Boulanger ken om haar voordracht op artistiek peil te plaatsen. Af en toe stak haar spel wel boven het middelmatig niveau uit, wat bewijst, dat een goede kern aanwezig is, maar dat stem pelt een pianiste niet tot een soliste, die met reden, recht en succes in het openbaar op het podium kan verschennen. Al haar goede bedoelingen en de reeds be reikte resultaten waardeerende, meenen we, dat deze pianiste goed zal doen om eerst nog eens veel en serieus te studeeren, en dieper door te dringen in geest en karakter der door haar te spelen composities, voor ze weer in het openbaar optreedt. Het publiek was gul met applaus en tal van bloemstuk ken werden haar geoffreerd. voor koor, orgel en orkest, alsmede Pie Jesu van dezelfde componiste, uit te voeren door altsolo, strijkorkest, harp en orgel. Voorts staat op het programma de alt-rhapsodie van Brahms en tenslotte de Negende Symphonie van Beethoven, waarbij medewerking zullen verleenen To v. d. Sluys, Suze Luger, Louis van Tulder, Johan Lammen alsmede het Rot terdamsch Philharmonisch Koor en de Ko ninklijke zangvereeniging Schiedams man nenkoor „Orpheus". De orgelpartij zal wor den vervuld door Ferd. Timmermans. De danseres Cobi Kloet geeft een uitvoering met haar leerlingen op Donderdagavond a.s. in „Ons Huis" te Rotterdam. Voor de pauze solo- duetten- en groepdan- sen van de leerlingen. Na de pauze solo- dansen van Cobi Kloet, begeleiding Henri Stigter. Verzending van postpakketten naar Portugal, Eevnte Palestina, Syrië, Saoedi, Adn, Perim, eylon, Malayan, Mr. O.-Afrika, Siam, Br, Borneo, en Ned Indië. Eerstvolgende verzending per s. Baloeran vanuit Rotterdam. Tijdstip van laatste aanbieding aan het hoofdpostkantoor alhier 15 Maart 20.— uur. Laatste buslichting aan het hoofdpostkantoor alhier voor: Goudkust, Liberie, Soerra Leone, Nigeria, Ivoorkust, en Senegal per s. Reggestroom alleen gewone stukken 15 Maart 8. De verzending der priefpoat geschiedt uitsluitend op verzoek der afzonders, blijkende uit eene aan- wijziging op het adres. Verzending van postpakketten naar Noorwegen. Eerstvolgende verzending per s. Jupiter, varuit Rotterdam. Tijdstip van laatste aanbieding aan het, hoofdpostkantoor alhier 16 Maart 10. uur. Verzending van postpakketten naar Curacao, Venezuela, Costa Rica, Columbia en Panama Eeratvulgende verzending per e. Colombia vanuit SCmSTercraW Tijdstip van laatste aanmeng het hoofdpostkantoor alhier 17 Maart 20.— uur. Verzending van postpakketten naar Zuid- Amerikaa, (niet voor Brazilië). Eerstvolgende verzending Jper s. Alhena vanuit Rotterdam. Xn hoofdgroep A van den winterwedstrijd der Nieuwe Rotterdamsche Schaakvereeniging zij gisteravond de partijen De Wijsmr. Oskam, HaalebosWechselman en FonteinVan den Tol gespeeld, terwijl ook de partij Prudonmevr Roodzant op het programma stond. Maar daar Prudon op het appèl ontbrak, kreeg hij regie mentair een nul. De Wijs stond in een Engelsche partij tegen mr. Oskam al spoedig zeer bedenkelijk en kon het spel op den duur dan ook niet houden. Fontein en Van den Tol maakten remise, na een belangwekkend gevecht, waarin het langen tijd den schijn had, dat Fontein zijn eerste nul in dezen winterstrijd te boeken zou krijgen. De partij HaalebosWechselman is onderbroken in een stand, die beiden combattanten kansen biedt De uitslagen der partijen uit de overige groe pen luiden drs. De Gruyter—Mannee Sr. 10, D. RoodzantColtof 01, Van OsLevin 10, De KwantVan Os V2, ConfuriusDe Kwant YzVz, WolsH. Schroder 10. Wanneer wij de prachtige kant-expositie te Rotterdam in het Museum Boymans willen gedenken en tot veelvuldig bezoek willen aansporen, dan is dit niet om den bezoekers een illusie te geven, dat zij als „kenners" van de verschillende kant-technieken deze tentoonstelling zullen verlaten, doch om te wijzen op de groote waarde van zulk een ondernemen, juist in ónze dagen. Niet zal ik trachten (zoo ik al daartoe capabel ware) de techniek uit te leggen hoe Venetië, Frankrijk en Vlaanderen speciale werkwijzen hebben gevolgdimmers, de catalogus is zóó duidelijk en instructief, dat ik in herhaling zou vervallen. Nuttiger lijkt het mij iets te zeggen van den geestelijken achtergrond dezer kunstvoortbrengselen. „Het Kant-salet" dat deze tentoonstelling inrichtte, (en al meerdere malen exposities tot stand heeft gebracht), kon ook door de hulp van den directeur van het Museum, een ensemble bijeenbrengen, dat vooral voor de jeugd („il faut travailler la jeunesse", zei reeds Napoleon) zulke waardevolle lessen bevat. In deze tijden, nu wij overal overstelpt worden door tentoonstellingen, is deze ver zameling een getuigenis van wat vrouwelijk talent, bekwaamheid en eindelooze toewij ding kunnen maken, een voorbeeld voor het huidige oplevend „handwerk". In deze jaren vooral spreekt men over „kunst en techniek". Toch staat men vaak verwonderd over de gemakkelijkheid, waar mee thans ieder die vandaag verf en pen- seelen koopt, morgen „kunstwerken" kan exposeeren, in een hand-omdraaien vol bracht, werken die met „kunst" vaak al te weinig, met „ambacht" zeker niets te maken hebben. Want waardevol ambachts-werk is het resultaat van langzaam, moeizaam-ge- wonnen bekwaamheid, zooals hier ter ten toonstelling vertoond. Het is zeker onder dien invloed dat de jeugd voor dit kantwerk wat onwillig staat begrijpelijk ook dat van uit een groep char mante meisjes-bezoeksters een stem op klonk „Nou, daar hebben wij geen geduld meer voor Het lijkt mij onbegonnen werk van de huidige jeugd de bridge-drives, bioscoop avonden, tennisuren of wintersport-weken te beknotten. Toch dringt zich de vraag op, of het verloren geduld, vereischt voor deze hij uitstek vrouwelijke meesterstukken, niet een vervlakking beteekent, die zich later zal wreken. Of zou een reactie ook hier nog mogelijk jvezen De geëxposeerde stukken behooren mee- rendeels tot het vroeger costuum: mannelijk en vrouwelijk. „Lingerie"-versiering voor de vrouwen, voor de mannen meestal afwerking van kerkelijke gewaden (albe-strooken). Doch veel meer important lijken mij de sluiers, die de collectie bevat (nos. 50, 56, 163, 164). Doopsluiers, benedictie-doeken, korporalen enz., want daar moeten wij zoe ken het eigenlijke, oorspronkelijke doel dezer rag-fijne werken. De kunstgeschiedenis leert niet alléén het citeeren van feiten en data, doch zij doet be grijpen de grondgedachte der kunstproduc ten, óók der kanten er schuilt een diepere beteekenis in het streven naar de allermooi ste kantvoortbrengselen. De primitieve mensch, die zich in dier huiden kleedde, leerde al spoedig „draden maken. Het „weven" volgde. Men verkreeg stukken „stof", niet alleen voor kleedij, doch voor allerlei doeleinden. Deze „kunde" werd opgevoerd, allengs tot groote hoogte. De Egyptenaren bezaten reeds ragfijne door schijnende gewaden. De kunst door draden ook patronen te verkrijgen (dat is toch de grond van kant) hebben de Phoeniciërs al toegepast, nog méér toen zij het stoffen-ver ven hadden uitgevonden. De franje der hof- gewaden van Assyriërs en Perzen in allerlei loopende dessins, is eigenlijk ook „kant" (nl. randversiering door draden). De tapijten, op gehangen tusschen de kolommen van tem pels en paleizen, vertoonen nóg kunstiger teekeningen, door vlechten en knoopen ont staan. Zoo dit niet is, wat wij thans „kant" noemen, tóch is dit de oorsprong daarvan. Die tempel-versieringen, tempel-voorhangen, vormden afsluitingen van mystieke ruimten, waar de godheid huisde. Het verborg aan het profane oog het kostbaarst bezit. In dien geest hebben de oude volken gewrocht de gouden sluiers, die het Beeld omhulden. Tanit, Atlante, lieten ons herinneringen aan droomenweefsels, beroemd in de antieke wereld ,wier aanraking heiligschennis was. (Gust. Flaubert: „Salammbo"). Dit idee „omhullen", „verbergen van het heilige" heeft de vrouwe lijke handen de meest eerbiedwaardige pro ducten doen voortbrengen! Het is dus een voortbouwen op de oudste traditie, als de katholieke eeredienst dit mystieke doel heeft overgenomen, en nog steeds voortgaat zich te bedienen van de kantwerken, in dien geest gewrochtDe heldere Benedictie-doeken, ciborie- en kelkdoeken, hier ter expositie, herinneren aan den schroom, den eerbied, waarmee de gewijde vaten werdfen aangevat Vaak vinden wij die geste afgebeeld b.v. op het Apollinaris-mozaïek te Ravenna. Echter, het religieuze idee, dat onmid dellijk aan deze kanten verbonden is, ook al omdat men het heilige wil dienen met het schoonste dat de vaardige hand kan voort brengen, wordt onmiddellijk gevolgd door de menschelijke zucht tot pracht en proal: van daar de talrijke albe-strooken uit de tij den, toen het costuum (ook het geestelijk ge waad) uiterst luxueus was. Na die „kerkelijke" stukken treffen ons vele voorbeelden van vrouwelijke „lingen°" De mutsen, de brides en schouderdoeken be hooren bij de costuumperiode onzer groot moeders, waaraan vooral wij ouderen een ontroerend souvenir bewaren. Welk een fijn aroma van distinctie, welk een hoffelijke én reine atmosfeer komt ons tegemoet uit deze „ouderwetschheden"! Ja, in deze tijden van ontkenning, van zwarte, bruine of roode hem den, van huizen met nieuwe zakelijkheid glaswanden, mogen deze stukken niet „ac tueel" meer zijn, toch zijn zij op die degelijke ouderwetsche eigenschappen gebouwd als al wat wij thans ook nog als de zuiverste levenswaarden erkennen! Het is zeer begrijpelijk, dat de heden- daagsche („opstandige") jeugd niet meer „kanten mutsjes met brides" wil dragen, en meer voelt voor een sweater of strandcos- tuum. Elk tijd heeft zijn apart cachet; ook wij appreciëeren den gezonden wind die waait door het frissche leven onzer dochters. De vrouwen van Sparta waren zoo, ook zij hadden een Marathon-geest, die strijdbare figuren heeft voortgebracht. Toch moeten wij niet vergeten, dat die soberheid, sport en eenvoud der Sparta-periode was een reactie op den weelderigen Aziatischen tijd daar voor. En het Heldentijdvak werd gevolgd door nog verfijnder weelde, toen Müete (Phryne) en Corinthe (Thaïs) den „Kredem- non" (sluier) hebben geweven. Dat was de omslag, van het hoofd hangend de gestalte omhullend, het oertype van het meest verleidelijke costuum-detail, dat geen enkele eeuw heeft genegeerd. Het is bij ons „fichu" geworden. En toch is het iets, waar de vrouw nooit (dan tot haar groot nadeel!) afstand van zal kunnen doen! Tot zoolang zal de „kanten sluier" over winnen blijven bestaan! Op de vraag, waarom deze kant-tentoon stelling algemeen belangstelling verdient van ouderen èn jongeren, volgt uit deze be schouwing het antwoord: Elke expositie van bekwaam vakwerk komt dubbele appreciatie toe in dezen tvjd van het snel-oppervlakkig of fabrieks-mnssa- artikel, al was het maar ter vergelijking alléén. Dan, besluitend voor de toekomst, richt ik mij tot de jeugdige stem die haar „Daar heb ben wij geen geduld voor", vroolijk de zaal in lanceerde. Nu vooral de jeugdigen angstig de toe komst bestaren, en zich afvragen welke kan sen hun leven zal worden geboden, zij hier neergeschreven de oer-oude waarheid, dat alléén uiterste bekwaamheid altijd de mees te kansen zal bieden, in welk vak ook' Zij die daarvoor den prijs willem betalen van geduld en niets-vreezenden arbeid, kunnen met vertrouwen élke toekomst tegemoet zien. want eens zal de tijd beter worden. Dan zal de titel „zwem-kampioene" of „hockey-ko- ningin" niet opwegen tegen de kracht van wat kunstvaardige hand kan maken, zooais het vroeger was, en weer worden moet. Dit moeten wij blijven gelooven! Het „Kant-salet" kan daaraan meewerken. Het kerkelijk werk zal altijd als dienende factor gevraagd blijven, en óók voor het pro fane costuum zijn nog zóóveel mogelijkhe den! Toch zou ik, aansluitend bij deze histo rische overwegingen een bescheiden „sugges tie" willen voegen. Deze tentoonstelling b een prachtig ensemble. Gij hebt gehoord de bedenkingen der jeugd. Tracht die frissche krachten vóór u te winnen. Gij zult dit zeker doen, door op een volgende expositie uw ge bied uit te breiden (niet stilstaan, verder gaan!) b.v.: entameer „de kantsluier door de eeuwen". Zonder de „fouilles d'Antinouë" (Musée Guimet te Parijs) te leenen, of den sluier op te sporen, die Mato („Salammbo roofde uit den tempel van Carthago, kunt gij een historisch beeld samenstellen, dat in deze tijden vooral, wijde belangstelling zal trekken. En voeg dan aan uwe vitrines toe het lévend voorbeeld, vraag de weerbarstige jeugd op uwe tentoonstelling eenige midda gen3 of avonden te komen, getooid met uw expositiestukken. De Spaansche kant-shawl of een Mexicaansche sluier zal voor u win nen niet alleen de sujetten zelf, doch óók de velen, die een zwak hebben voor de verfijn de charme, die de kant-toepassingen aan het vrouwelijk uiterlijk altijd hebben gegeven. ANT. H. J. MOLKENBOER Voor een tamelijk talrijk, uiteraard in hoofdzaak vrouwelijk publiek waaronder, bet moet den heer jyiolkenboer helaas wor den toegestemd, de jeuS" zwak vertegen woordigd was beeft gisteravond de c kende deskundige, mevrouw L. W. Van der MeulenNulle, in hct Museum Boymans ge sproken over oude kant, naar aan'r,iding van de belangrijke tentoonstelling op dit gebied, die da^r thans wordt gehouden. Mevrouw Van der Meulen begon met eenige mededeelingen te doen over de ver vaardiging van kant langs machinalen weg. Men is daar in de tweede helft van de acht tiende eeuw mee begonnen, de machines werden gaandeweg verbeterd en de ontwik keling van deze machinale productie is voort gegaan ook in andere landen. In haar hui- digen vorm bestaat zij thans tachtig jaar. Heeft zij nadeel gebracht aan de kant als zoodanig? De echte kant heeft naar spreek ster meent, geen concurrentie te duchten. Zij vertegenwoordigt een eigen bijzondere en blijvende waarde, die altijd zal worden er kend door degenen die voor kunst en kunst nijverheid voelen. Is de machinale kant niet oud, de echte verliest zich evenmin in het grijze verleden. Het opengewerkte linnen komt eerst in het costuum van de zestiende eeuw voor volgens de portretkunst in dien tijd. Talrijke bijzonderheden vertelde mevrouw Van der Meulen over de kant, de toepassin gen ervan en de groote bedragen ervoor be steed. Kant is kostbaar en er was soms zoo veel vraag naar, dat excessen er het gevolg van waren. Men ruïneerde zich om kant te kunnen koopen, zoodat zelfs verbodsbepalin gen van overheidswege moesten volgen. Kant is tot op onze dagen gezocht geble ven in kringen van smaak en beschaving. De belangstelling in ons vaderland is echter on toereikend gebleken om een kantindustrie als kunstambacht tot ontwikkeling te brengen. Na deze uiteenzetting vertoonde mevrouw Van der Meulen een lange en instructieve reeks lichtbeelden, waarbij op de producten ter tentoonstelling nader werd ingegaan. Tenslotte was er nog gelegenheid deze ten toonstelling te bezichtigen onder de deskun dige leiding van de spreekster, die door den directeur van het Museum, den heer Han- nema werd bedankt. Tijdstippen van laatste aanbieding aan het hoofd postkantoor alhier 18 Maart 10.— uur. Eerstvolgende verzending en laatste buslichting resp. laatste aanbieding aangeteekende stukken aan het hoofdpostkantoor te Rotterdam. Ned.-Indië16 Maart zeepost s. Baloeran v. Rot terdam gew. st. 11.—, aanget. st. 15 Maart 20. 17 Maart mail ms. St Aldegonde v. Genua gew st 0 30, aanget. st. 17 Maart 20. lo, 17 en 19 Maart luchtpost vla Amsterdam—Bandoeng gew. st. 1.30, v. dag 20.—. Suriname: 1 April zeepost/mail s. Oranje Nas sau v. Amsterdam gew. st. 1.30, aanget. st. 31 Maart 20.—, 16 Maart luchtpost via Duitschland— Z.-Amerika gew. st. 8.40, aangt. st. 8.40, 16 Maart luchtpost via Duitschland—Z-.Amerika 1) gew. st. 21.30. aanget. st. 20.—, 19 Maart luchtpost via FrankrijkZ.-Amerika gew. st. 13.15, aanget. st. 13.15. Aruba, Bonaire, 'Curasao: 16 Maart mail s. Arawa v. Southampton gew. st. 9.30, aanget. st. 9.18 mail zeepost/mail s. Colombia v. Amster dam gew. st. 1.30, 17 Maart 20.—. luchtpost als Suriname. Saba, St. Eustatius. St. Maarten: 15 Maart mail s. Queen Mary v. Southampton gew. st. 9.30. aanget. 9.—, 15 Maart mail s. Queen Mary v. Cherbourg jew. at. 20.30, aanget. st. 20.— 1 30, 17 Maart 20.—, lücEtpost als Suriname en via U. S. A. Ver. St. v. Amerika, Canada, Mexico, Luna, Ecuador15 Maart s. Queen Mary v. Southampton .alleen voor U. S. A.) gew. st. 9.30, aanget. st. 9.— 15 Maart s. Queen Mary v. Cherbourg gew. st 20.30, aanget. st. 20.—, 16 Maart s. President Roosevelt v. Southampton gew. st. 20.45, aanget. st. 20.—, 18 Maart s. Duchess of Richmond v. Glasgow (alleen voor Canada) gew. st. 9.„0, aanget. st. 9. Columbia, Jamaica, Peru: 15 Maart s. Queen Mary v. Cherbourg gew. st. 20.30. aanget. St. 20.— Argentinië, Brazilië, Chili. Uruguay: 14 Maart s. Augustus v. Genua (niet voor Agentinië en Chili) gew. st. 17.—, aanget. st. 16.30, 16 Maart s. Massilia v. Lissabon gew. st. 20.30. aanget. St. 20.—, 19 Maart s. Asturias v. Lissabon gew. st. 20.30, aanget. st. 16.—, 20 Maart s. Antonio Del- fino v. Lissabon (alleen voor Santos en Rio de Jan gew. st. 9.—, 19 Maart aanget. St. 16. 18 Maart s- Alhena v. Rotterdam (niet voor Bra zilië Bew- st. 13.—, aanget. st. 12.30. luchtpost als Suriname. Barbados, Trinldad, Venezuela: 15 Maart s. Cordillera v. Antwerpen gew. st. 1.30, aanget. st. 20.16 Maart s. Arawa v. Southampton (alleen voor Maracaibo) gew. st. 1.30, 15 Maart aanget. st. 20.—, 18 Maart s. Colombia v. Amsterdam gew, st. 1.30, aanget. st. 17 Maart 20.—. China, Hongkong, Philippijnsche eik, Japan, tnansjoerije en Jehol: 15 Maart via Siberië (niet voor PhilippUnsche eil en Mansjoertïe( gew. st.. 18.15, aanget. st. 14 Maart. 20.—, 18 Maart via Siberie gew. st. 8.15. aanget. st. 17 Maart .0.—, luchtpost als Ned. Indië (niet voor Japan) Cyprus: 15 Maart s. Palestina v. Brindisl gew, st. 11-30, aanget. st. 11.—, 17 Maart s. M. v. St. Aldegoude v. Genua gew. st. 8.15, aanget. st. 16 Maart 20.—. Syrië: 15 en 18 Maart via Istanbul—Adana gew. st. 1.30, aanget. st. v. dag 20.20 Maart via IstanbulAdana gew. st. 1.30, aanget. st, 16.luchtpost als Ned.-Indië. Irak (Mesopotamië)15 en 18 Maart via Istan bul—Adana gew. st. 1.30, aanget. st. v. dag 20.—, luchtpost als Ned.-Indië. Palestina, Egypte: 14 Maart via Piraeus (alleen voor Palestina) gew. st. 4.—, aanget. st. 12 Maart 16—, 17 Maart s. M. v. St. Aldegonde v. Genua gew. st. 8.15. aanget. st. 16 Maart 20.—, 19 Maart via Piraeus gew. st. 4.aanget. st. 18 Maart 20. luchtpost als Ned.-Indië. Arabisch Koninkrijk Saoedi, Ceylon, Penang, Siam, Singapore: 17 Maart s. M. v. Aldegonde v. Genua gew. st. 8.15, aanget. st. 16 Maart 20.--, 18 Maart s. Otranto v. Napels (alleen voor Ceylon) gew. st. 11.30, aanget. Bt. 11.—, luchtpost als Ned-, Indië Britsch-ïndië: 17 Maart s. Victoria v. Napels gew. st. 11.30, aanget. st. 11.—. luchtpost als Ned.- Indië. Oost-Afrika: 17 Maart s. Viceroy of India v, Marseille gew. st. 13.30, aanget. st. 13.—, lucht post als Ned. Indië. Madeira: 17 Maart s. Stirling Castle v. South ampton gew. st. 20.45, aanget. St. 20.—, 19 Maart s. Asturiaus v. Lissabon gew. st. 20.30, aanget. at. 18.20 Maart s. Antonio Delfino v. Lissabo** gew. st. 9.-, aang. st. 19 Maart 16.-. Canarische eilanden: 16 Maart s. Prtoria v- terdam gew. st. 9.—, aanget. st. 8.30, 18 Maa s. Alfred Jones v. Liverpool gew. st. 9.30, tLünget. st. 9.—, 16 Maart luchtpost via Duitschland—Z. Amerika gew. st. 8.40, aanget. st. 8.40. 16 Maart luchtpost via Duitschland—Z.-Amerika 1) gew. st. 21.30, aanget. st. 20.—. Goudkust: 15 Maart s. Adda v. Liverpool gew. st. 9.30, aanget. st. 9.19 Maart luchtpost via Frankrijk—Z.-Amerika gew. st. 13.15, aanget. st. 13.15. Nigeria: 15 Maart s. Adda v. Liverpool gew. st. 9,30, "aanget. st. 9.luchtpost als Ned.-Indië. Unie v. Zuid-Afrika, Mozambique17 Maart s. Stirling Castle v. Southampton gew. St. 20.45, aanget. st. 20.luchtpost als Ned.-Indië, boven dien 17 Maart luchtpost via Kaapstad—Durban gew. st. 20.45, aanget. st. 20.—. Australische Statenbond: 17 Maart s. Otranto v. Toulon gew. st. 13.30, aanget. st. 13.—, 18 Maart s. Otranto v. Napels gew. st. 11.30, aanget. st. 11.— luchtpost als Ned.-Indië, bovendien 17 Maart luchtupost via Perth Adelaide gew. st. 13.30. aanget. st. 13. Nieuw-Zeeland: 15 Maart s. Queen Mary v. Cherbourg gew. St. 19.45, aanget. st. 19.15, 16 Maart s. Arawa v. Southampton gew. st. 9.30. aanget. St. 9.17 Maart s. Otranto v. Toul°" gew. st. 13.30, aanget. st. 13.—, 18 Maart Otranto v. Napels gew. st. 11.30, aanget. st. II-"'- luchtpost als Australië. Noorwegen: 16 Maart s. Jupiter v. Rotterdam gew. st. 14.45, aanget. st. 14.15. Alleen op verlangen der afzonders. 1) Aansluiting niet onder alle omstandigheden verzekerd.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1938 | | pagina 2