i fej[ m mf <8-1 1 Él DONDERDAG 17 MAART 1938 HARMONIECONCERT. 5 CONFLICT VOORKOMEN. „ZWEMBAD CHARLOIS". TORPEDOBOOT IN DE HAVEN. HILLEGERSBERG. /VEREENIGING VOOR ZIEKENHUIS- VERPLEGING. B.V.L.-AVOND. GEVONDEN VOORWERPEN. UIT DE PERS. ENGELSCH POLITIE-VAARTUIG OP BEZOEK. QM HET ZILVEREN NIEUWSBLAD BILJART. - r wz&a. VOETBALVEREENIGING D.O.S.K.O. ■M. VLAARDINGEN. JUBILÉ. SCHOONHOVEN. SCHAAKCLUB KRALINGEN. BURGERLIJKE STAND. ROTTERDAMSCHE KAMPIOEN SCHAPPEN. IJSELMONTOE. MAASSLUIS. KERKELIJKE LEENINGEN. Wat heeft de „Vereeniging" gedaan Bruno Walter als dirigent en solist. Het vijfde Harmonieconcert, door het con certgebouw orkest gegeven, stond onder lei ding van Bruno Walter, die bij zijn komst op het podium door de aanwezigen met luid ap plaus werd welkom geheeten. Het program bestond, we zouden haast zeggen van zelfsprekend, voor de pauze uit Symphonie g. kl. t. en Concert t. gr. t. voor piano en orkest van Mozart; verder uit „Prosperos Beschwörungen, Symphonische Suite nach Shakespeares „Sturm" van Egon Wellesz en „Tod und Verklarung" van Strauss. De drie eerstgenoemde werken werden onder Walter reeds in Amsterdam gespeeld, en daarover werd, voor eenige dagen, reeds uitvoerig door onzen Amsterdamschen mu- ziekreferent geschreven. Mozart onder leiding en in de interpreta tie van Walter, die Mozart kent en begrijpt, als geen ander, te hooren vertolken blijft altijd een muzikaal festijn en een kunstpres tatie van de allerhoogste orde; een der hoog tepunten van het seizoen. En Walter zelf een pianoconcert van Mozart te hooren spelen is een genot, waarnaar door zoovelen reeds in het begin van het seizoen met spanning wordt verlangd. Zóó Mozart te hooren vertolken is intiem musiceeren door den dirigent-pianist aan den vleugel en een orkest, dat op zijn sobere intenties met een enkele handbewe ging aangeduid, zoo prachtig, sterk en muzi kaal reageert, is een heerlijkheid, welke men maar zelden te genieten krijgt. Het behoeft dan ook niet te verwonderen, dat na deze sublieme en volmaakte herschepping van Mozarts overschoone, pure en verfijnde mu ziek van dit concert, den solist luide ovaties werden gebracht door een opgetogen pu bliek, terwijl een groote lauwerkrans werd aangeboden. Walter liet het orkest in de hulde deelen. Vermelden we nog, dat de componist Wel lesz, na de uitvoering van zijn werk, op het podium verscheen om dirigent en orkest te danken en dat het concert werd gesloten met een schitterende, geïnspireerde en gespan nen vertolking van Strauss' „Tod und Ver klarung", welke het meesterschap van den dirigent en de superioriteit van het orkest weer eens demonstreerde. Bij de Bouwwerken aan den Pleinweg. In verband met de omstandigheid, dat bij de bouwwerken aan den Pleinweg (Rotter dam-Zuid) combinatie metselaarpatroons- Schrijvers, de arbeidsvoorwaarden niet in orde waren, heeft het gezamenlijk perso neel gisteravond vergaderd, waarna in op dracht van deze vergadering aan den heer Schrijvers een ultimatum is gezonden, waar in stond aangegeven, dat heden voor half 5 een schriftelijke verklaring werd binnen ge wacht van de combinatie, dat de bepalingen van het landelijk collectief contract zouden worden nagekomen, zoo niet, dat dan Vrij dagmorgen niet met het werken zou worden begonnen. Intusschen heeft de combinatie reeds ge confereerd met de diverse Bouwvakarbei dersbonden en het resultaat is geweest, dat de heer Schrijver het contract heeft getee- kend, waardoor een conflict is voorkomen. De Vereeniging „Zwembad Charlois" hield haar jaarvergadering. Aan een overzicht van den secretaris ontleenen wij het volgende Tijdens het afgeloopen jaar hebben zich geen bijzondere gebeurtenissen voorgedaan, die ons nopen er meer dan gewone aandacht aan te wijden. Zooals gewoonlijk heeft er in onze inrich ting een aangename stemming geheerscht. Even hebben donkere wolken gedreigd, toen het gerucht verspreid werd, dat een onzer leden de ziekte van Weil in ons bad zou hebben gekregen. Gelukkig zijn het slechts geruchten ge bleken wij kwamen in het bezit van een officieele kennisgeving, waaruit bleek, dat de patiente aan een andere ziekte geleden heeft. Een gewaardeerde verbetering bleek het gemaakte „zitje" langs den boomgaard, waardoor er ook voor niet-zwemmers ge legenheid is, zich onder het genot van epn kopje thee of koffie, te verpoozen. Ditmaal werd er op 31 Augustus een zeer geslaagd zwemfeest gehouden. Dat onze burgemeester en het Comité voor Nationale Belangen, door een bezoek aan ons bad, blijk van belangstelling gaven, werd zeer gewaardeerd. Op verzoek van den Kring voor Rotter dam en Omstreken van den Ned. Zwembond werd kort voor de sluiting van ons bad nog een kringdag in onze inrichting gehouden, die als geslaagd mag worden beschouwd. In het bestuur kwamen geen wijzigingen. Onze voorzitter, die, wegens een ernstige ziekte, langeren tijd zijn krachten niet aan de vereeniging kon geven, is gelukkig her steld en weer in functie getreden. Hetzelfde personeel als vorige jaren deed ook het laatste seizoen dienst. De rattenbestrijding was wederom in han den van het laboratorium Ratin. Inzake het bacteriologisch onderzoek van het water bereikten ons maandelijks gun stige rapporten van het laboratorium Van 't Hoff en Weeda. Morgen, Vrijdag 18 Maart, zal in onze haven aankomen de torpedoböot Hl'. Ms. Z 7, welke ligplaats zal nemen aan de Parkkade en hier tot 21 Maart zal blijven. Verschenen is het jaarverslag 1937 van de Vereeniging voor Ziekenhuisverpleging. Daaruit blijkt dat het ledental op 1 Januari 1937 uit 6090 betalende leden bestond en op 1 Januari 1938 uit 6314 betalende leden. Van niet betalende leden waren de getallen resp. 2946 en 3149. De opnamen in de Ziekenhuizen bereikten het aantal van 4629 dagen waarvan 1775 da gen in Eudokia, 1608 in het St. Franciscus- ziekenhuis, 309 in het Sophia' Kinderzieken huis, enz. De Winst- en Verliesrekening eindigt met een winstsaldo van 571,51de Balans met een verliessaldo van 283,70. Aan Contributie vermeldt de Winst- en Verliesrekening een bedrag van 22.157,50. Aan uitkeeringen 16.528,10, tegen 16.278,50 in 1936. Op 31 December was bij de Rijkspostspaar bank een bedrag van 2506 uitgezet. Bij de Rotterd. Bank (gewone rekening) 1288. Deposito-rekening bij id. 3609,48. De Commissie van Controle, bestaande uit de heeren A. T. de Jong, A. J. Breedveld en C. F. R. Hamelinck heeft balans en winst en verliesrekening gecontroleerd en goedge keurd. Uitgaande van het gewest Rotterdam van den B.V.L., wordt op Maandag 21 Maart in de groote zaal van Lommerrijk een groote B.V.L.-avond gehouden. Als sprekers treden op: oud-minister Deckers en wethouder W. L. M. Daniels. Voorts zal de Marine-film worden vertoond en worden de prijzen uitgereikt, behaald bij de schietwedstrijden van Hillegersberg, Ter- bregge, Schiebroek en Bergschenhoek. BURGERLIJKE STAND. GEBOREN: Corry, d. van C. de Bruin en P. Hofman Jan L., z. van J. L. van Leeuwen en H. W. Mechelse Reiniera J., d. van J. M. de Bruin en R. A. C. Nieuwenhuizen Pe trus H. E., z. van P. H. W. Willems en A M. Barende Eugenie J. M., d. van L. J. A van Doom en J E. M. v. d. Meer Arie, z. van J. Verkaik en J. van Sluis Hermanus P. J. z. van A. Th. W. v. d. Broek an A. C. van Beelk. OVERT,EDENNehemia Isaac van Wester- borg 71 J, wdr. van E. Huisman Egbertus Ha- vinga 65 Jr, eehtg. van W. van Bonk Johannes N. Sieip 68 J., echtg. van M. R. Schwartz Andries v. d .S'luys 67 j. wedr. van J. Eliazar, In het politiebureau aan den Straatweg zijn in de afgeloopen week de navolgende gevonden voorwerpen gedeponeerdeen handkap, een stuk vilt, een kindermuts, en dameshandschoenen, een zilver beursje en een autoslinger. Bij vinders zijn te bekomen: een boodschap, pentasch, J. Hoogendoorn, Rechter Rottekade 151; een blauwe regenjas, Moerman, Hoek- sche kade 133, Bergschenhoek; een belasting- merk, Rozenlaan 61; een portemonnaie met inhoud, P. M. Lunenweg, Rozenlaan 43a; por temonnaie met inhoud, Bureau Bergsingel Rotterdam; een bedrag aan geld, Grevink, Statenlaan 24; ^en autoband, Melkfabriek De Vaan, Grindweg, Bergschenhoek; een auto ped, Van Vliet, Kleiweg 22; een schoolétui met inhoud, Pastorie Burgem. Le Fèvre de Oostenrijksche soldaten zweren trouw aan Hitier. Overal in Oostenrijk worden de soldaten beëedigd op Adolf Hitler, den opperbevelhebber van de Duitsche troepen. De beëediging te Innsbruck. GEHEIME DISTILLEERDERIJ. Te Delft werd in een pakhuis aan de Van der Mortenstraat een geheime distilleerderij ontdekt. Uit het onderzoek is gebleken, dat de alcoholbereider was de 25-jarige werk man K., van hier, die zich meer aan derge lijke frauduleuze handelingen heeft schuldig gemaakt. VERHUUR GRASLAND. T. K. Roest heeft bij adres verzocht, om ook voor dit jaar weer te mogen huren de strooken grasland bij de RichardHolstraat voor denzelfden prijs als het vorig jaar zijn de 125. Daar echter de oppervlakte met het oog op een spoedige bebouwing aan de Westzij de van de Richard Holstraat, kleiner zal zijn dan het in 1937 aan Roest verhuurde ge meenteland, stellen B. en W. den Raad voor, thans met een prijs van 110 genoegen te willen nemen. De commissie voor het grond bedrijf heeft hiertegen geen bezwaar. BINNENGEKOMEN. In de Vulcaanhaven is binnengekomen het stoomschip Mabihay III met 8000 ton erts. Aan de Nieuwe Matex N.V. is binnenge komen het s.s. Vikingen van Antarctic met 4000 ton walvischtraan. ROTTERDAMSCHE DAMBOND Voor de vierde klasse competitie van bo- vengenoemden bond werd een wedstrijd ge speeld tusschen Vlaardingen II en Het Oos ten III. De uitslag luidt: Vlaardingen 2 Het Oosten 3. W. AchterbergJ. Smit A. SoetemanA. van Sliedrecht L, SoetemanP. D. Melaard J. PrinsenM. van Santvliet Montignylaan; een .paar- gymnartlekschowitm.- Veelen A. Marlenburgh Stevens, Oude Raadhuislaan 2; een zilveren kettinkje met medaillon, Van Pinxteren, Stadhouderslaan 20; een heerenhandschoen, A. de Wit, Jan van Ghestellaan 40; een portem. met inhoud, P. Bogaard, Erasmussingel 24 Schiebroek; een autovelg met band, J. den Het Engelsche Politie-vaartuig „Cherwell" Houter, Rechter Rottekade 33; een paar kin- De ruïne van de Chroomlederfabriek „De Amstel" te Waalwijk, welke van morgen door brand totaal werd verwoest, a <U Gisteravond zijn de wedstrijden om het Zil veren Nieuwsbladbiijart in café-restaurant Suisse onder leiding van de Biljartvereniging Rotterdam voortgezet. De uitslagen luiden als volgt: CalandRoyal. v. d. Jagt (250) 250 Medendorp (185) 118 Klinge IJ? v. Neuren 175 Dr. Vuylsteke150 Stekelenburg 57 Oversloot 125 Langbroek 120 18 18 39 39 39 39 39 39 89 19 12 21 10 8 11 12 13.88 6.55 3.05 4.48 3.84 1.45 3.20 3.07 zal Woensdag 23 Maart a.s. onze haven aan doen voor een bezoek van eenige dagen. derkaplaarzen, L. Meijer, Kerstant van den Bergelaan 53 a; een Lips-sleutel aan kettinkje, G. de Ridder, Nieuwe Kerkstraat 17 b. Door de inwoners van Huize Padua is dezer dagen opgericht een voetbalvereeniging onder den naam van D. O. S. K. O. (Door ons samenspel komt overwinning). De overste van Padua J. Hendriks heeft het cere-voorzitterschap aanvaard. ERFPACHTPRIJZEN. In de Raadsvergadering van 12 Januari 1938 werd om advies in handen van B. en W. geasteld een adres van J. Kornaat e. a. om verlaging van de erfpacht hunner percee. len of hen ten minste in staat te stellen den grond voor een redelijken prijs te koopen en H. KwakkelsteinA. Jocker A. BijlL. van Baren A. StarreJ. Wondergem A. LeewisL. Everse P. UiterlindenA. van der Sluis 2—0 1—1 2—0 1—1 2o 2—0 afgebr. 2—0 0—2 2—0 pet. 4080; dividend- en tantièmebelasting 410.04; overgebracht op nieuwe rekening 64.49. De aftredende commissaris, de heer A. H. P. Maarleveld, werd herkozen. WATERPOLO. V.Z.C. 1 speelde te Schiedam tegen R.Z.C. 2, waarvan het met 32 verloor. Ruststand 1—1. VLAARD. BILJARTVER. ,,'T OOSTEN". Voor de nederlaagwedstrijden van boven genoemde biljaxtvereeniging werd iïi het clublokaal van 't Oosten gespeeld de wed strijd 't OostenHoboken, welke door 't Oos ten met 106 werd gewonnen. Volgende week Dinsdag wordt gespeeld tegen de S.B.V. De Unie. RIJKSPOSTSPAARBANK Aan het postkantoor te Vlaardingen werd gedurende de maand Februari 1938 ingelegd op spaarbankboekjes 35.887,82 en terugbe taald 22,341,39, alzoo meer ingelegd dan terugbetaald 13.546.53. Het aantal nieuw uitgegeven spaarbankboekjes bedroeg 35. GEVONDEN VOORWERPEN Te bevragen bij: Bakker, Ged. Biersloot 31, meisjeshandschoen; de Ligt, van der Drift straat 51, portemonnaie met inhoud; Groen, Hofjesstraat 30, kleine sleutel; Coenradie, J. van Heemskerkstraat 14, schooltasch met boeken; Politiebureau, kindertaschje, motor handschoen en handschoen; van Oeveren, Touwsteeg 9, foxterrier; Zonruiter, Spoor- singel 121, zilveren dameshorloge met zilve ren band. Het dienstbodenvraagstuk in hooger licht. De „N. Tilb. Crt." constateert, dat het dienstbodenvraagstuk vaak zooals b.v. in de rede van het socialistisch Eerste-kamer- lid, mej. Pelletier wel wat al te materia listisch wordt bekeken en ziet de kwestie in christelijk licht: Wanneer een meisje iets verder denkt en zich eens afvraagt, welk een prachtig werk van naastenliefde zij kan verrichten in een gezin met kinderen, met veel kin deren, tot stut van de huismoeder in be zigheden en opvoeding, dan wordt het toch heel anders met dat veel versmade dienen. Men mag gerust het vraagstuk maken tot een van verdienen, maar dan als het u belieft ook van verdienen in christelij- ken geestelijken zin. En dan komt men er toe vast te stel len, dat vooral voor de dienstbodenkwestie, de christelijke deugd van offervaardigheid en liefde onontbeerlijk is. Dienstbode zijn heeft bijzondere lasten en bezwaren hoewel er ook bijzondere voordeelen aan verbonden zijn. Maar nu moet den meisjes in de stan den, die er voor in aanmerking komen worden bijgebracht, dat als zij in den geest van Christus, uit liefde en als offer ctus, de taak der huismoeders vooral van groote gezinnen verlichten, zij een voor treffelijk christelijk sociaal en katholiek werk verrichten. Ieder meisje, dat met deze gezindheid dienen gaat in een kinderrijk huishouden, draagt tot de oplossing van de sociale kwestie bij, en aan het behoud van de ka tholieke volkskracht. Een offer moge het dan soms zijn, uit liefde tot Christus gebracht, zal het licht vallen en zijn loon medebrengen ook in de wereld. Want, zooveel hebben wij wel in het leven gezien, dat goede dienstboden, die aldus hun jeugdtaak hebben verricht, ook gezegende huismoeders worden op hun beurt. En dat niet alleen omdat zij huishouden hebben geleerd. God zegent hen die voor Hem iets willen doen. En boontje krijgt zijn loontje. Op Zaterdag 26 Maart a.s. hoopt de heer jn <jje van n Februari d.a.v. een adres van P. C. Lussenburg den dag te herdenken, de Vereeniging van huis- en grondeigenaren Caland heeft 644 en Royal 470 punten behaald. Maasstad't Zuid. waarop hij voor 50 jaar in dienst trad bij de firma v.h. Louis Dobbelmann. Door de schaakclub Kralingen te Rotterdam wordt een wedstrijd georganiseerd, welke zal worden gespeeld om een door haar eere-voor- zitter den heer D. Kamstra beschikbaar gestel den zilveren wisselbeker. De wedstrijd begint Donderdag 24 Maart. Deelnemers zijn dr. K. Bergsma, W. C. Goris, drs. Ten Gate, J. Schenk en C. Vlasman, allen uit Rotterdam, H. H. Kamstra, drs. Th. C. Kok en J. Nieukerken, 's-Gravenhage en C. F. de Ronde, Schiedam. Barzilay (185) 125 15 32 8.33 (250) 250 15 58 16.66 175 31 23 5.64 102 31 21 3.29 175 44 21 3.97 145 44 15 3.92 125 41 23 3.48 71 41 13 1.73 Het totaal van de Maasstad was 600 punten en van 't Zuid 568 caramboles. CalapdMaasstad. v. d. Jagt (250) 250 21 53 11.90 (185) 159 21 32 7.57 175 42 20 4.16 161 42 22. 3.83 150 35 29 4.28 137 35 21 3.91 65 32 7 2.03 125 32 23 3.90 De totaaluitslag was; Caland 640 en Maasstad 582 punten. De stand luidt nu als volgt: 1. 't Zuiden 3205 3051 95.19 2. Rotterdam 3870 3649 94.28 3670 3408 92.86 4. Caland 3975 S686 92.72 5. Hillegersberg 3780 3362 88.94 6. 't Zuid 4575 3820 83.49 7. Royal 2811 82.43 8. A. M. O. K 3780 3045 80.76 Aangiften van 16 Maart BEVALLEN: D. van Mourik—Verzijden z. I Klop—Hoogwerf d. J- C. Geevers—Breemer- karap d. D. L. J. van Gent—Willems z. G. J. KappetynEshuis z. J. C. W. van Dijk—Stolk z. T. M. Hamelv. d. Riet z. S. M. Koffy- bergClaessens d. M. Briegoos van Kal d. A. M. van Felius—Schwarz d. P. P. Rietveld— Meyer z. A. G. J. L. Wetstein—Strijboach d. A. Kortekaas—Goos z. G. M. Gennissen— Plugge z. N. Dikken—van Dam z. C. M. van VughtDegenkamp d. P- van Brakel— Kros z.A. E. Kleywegt—de Senger z. C. Kerver—den Hoed d. E. P. Maaskant—Swin- kels z. W. E. Jiskoot—Jorens d. A. M. H. J. van OijenRijken z. G. P. de Wit—van Doorn d. L. Baas—van Leeuwen z. S. A. EttenSterkman z. B. J. KeyzerNoorland z. M. Peters—v. d. Jagt d. M. Willemse—wu- lemse d. A. v. d. Wel—Vermeils z. G. B. Terlouw—Sweta z. N. Haxe—Blanken d. M. J. SchwartzVermeulen d. A. van Neutegem Klijn z. OVERLEDEN: C. J. van Es man van C. J. Bergsi 71 j. J. Luiten man van S. de Groot 74 ji J Zevenbergen man van M. Vos 84 J. M. C. Kuypers vrouw van C. J. van Duin 65 j. L. F. Schot man van J. S. van Houweningen 80 j. E. van Kleef vrouw van H. B. Velleman 62 j. J. Slotboom gesch. vrouw van M. Grie- laard 64 j. W. Vroom man van J. B. Heyblom 47 j. A. J. Kooymans man van B. Wouterse 79 j. M. Hageman wedr. van M. M. Ringlever 80 F. B. Lodewyks man van J. M. Verkade 32 j' j. Berits wedr. van G. v. d. Nieuwendyk 73 i A Opmeer wede. van G. J. de Ruiter 90 j. H. T. Frits vrouw van J. van Asien 74 j. B. J. Timmerman ongeh. vrouw 42 j. ik De Rotterdamsche kampioenschappen, het voornaamste tornooi van de Maasstad, zullen twee weken vroeger gespeeld worden dan De- reids is aangevraagd en goedgekeurd. Het tor nooi zal nu van 23—29 Mei gehouden worden op de banen van Anglo Dutch en Nuova. In de aanvankelijk aangevraagde week kwamen niet minder dan vier andere tornooien voor. Het bestuur van het district Rotterdam en van Anglo Dutch zal voorts de eindstrijden hou den op Zaterdag en niet op Zondag, „Daar hebben die drommelsche kwajon gens weer zeep in het water gedaan. om niet alleen canon- en-of grondprijsver laging voor toekomstigen bouw, maar ook voor bestaanden bouw in gelijke mate te wil len bevorderen. Omtrent deze adressen hebben B. en W. het adviesgevraagd der Commissies voor gemeentewerken en bezittingen enz. en voor het grondbedrijf. Met de uitgebrachte adviezen dier commissies, welke B. en W. overleggen, kunnen zij zich vereenigen. B. en W. stellen mitsdien den Raad voor, de bedoelde verzoeken af te wijzen. SCHADEVERGOEDING VLAARDINGSCHE STOOMVISSCHERIJ. Op 20 September 1937 werd door de VL 112, toebehoorende aan de N.V. Vlaardingsche Stoomvisscherijmaatschappij een vloedpaal afgevaren. De schade welke de gemeente hierdoor leed, ,we,rd geschat op 227, welk bedrag B. en W. aan de eigenaresse in reke ning brachten. Haar assurantiemaatschappij deelde B. en W. mede, dat zij voor de toe gebrachte schade niet aansprakelijk was. Ten einde een proces te voorkomen, heb ben B. en W. een uitvoerige correspondentie met de assurantiemaatschappij gevoerd, als gevolg waarvan zij kennis konden nemen van de scheepsverklaringen van den sleepboot kapitein en van den schipper der VL 112. Voorts werd deze schipper in opdracht van het college door den Havenmeester gehoord. Een en ander sterkte B. en W. in de overtui ging, dat de gemeente het recht aan haar zijde heeft. Toen binnen den daarvoor ge stelden termijn geen betaling volgde, hebben zij besloten het rechtskundig advies in .te winnen, als bedoeld in artikel 233 der ge meentewet. Na een onderhoud met den Ha venmeester te hebben gehad, deelde de rechtskundige B. en W. mede, dat een even- tueele procedure een redelijke kans van sla gen biedt. Het bovenstaande geeft hen aanleiding den Raad voor te stellen tot het instellen van een rechtsgeding zoowel in eersten aanleg als zoo noodig in beroep en cassatie tegen de N.V. Vlaardingsche Stoomvisscherij Mij. tot betaling van een schadevergoeding ad ƒ227 wegens door de gemeente Vlaardingen gele den schade als gevolg van een schadevaring op 20 September 1937 door de VL 112. RIOLEERING 4e MAAS STEEG. De woningen aan de 4e Maassteeg zijn tot dusver niet van een W. C. voorzien. De hoo- ge kosten vormen voor de eigenares daartoe een beletsel. B. en W. hebben deze gevraagd, of zij bereid is, de bedoelde woningen (in totaal 12) van een W. C. te voorzien, indien van gemeentewege een hoofdriool in de steeg wordt gelegd. Zij heeft hierop bevestigend geantwoord. Na gehouden overleg met de commissie voor gemeentewerken en bezittin gen stellen B. en W. den Raad voor, om voor het omschreven doel een crediet van 360. toe staan. Totaal 144 De vermoedelijke uitslag wordt 155 voor Vlaardingen. Het Oosten was volledig, Vlaar dingen telde 3 invallers. GESLAAGD Voor het examen 3e stuurman groote Han delsvaart slaagde de heer D. van Ekelen- burg, alhier. Onze oud-stadgenoote mej. C. E. J. Luteijn slaagde aan de Rijks Universiteit te Utrecht voor het candidaatsexamen in de Rechten. „ONDERLING GRONDBEZIT" In de gehouden algemeene vergadering van aandeelhouders van de Mij. tot Exploitatie van Onroerende Goederen „Onderling Grond bezit N.V." werd de balans- en winst- en verliesrekening voor 1937 goedgekeurd. Het winstsaldo ad 9386,87 werd verdeeld als volgt: afschrijvingen 4832,34; dividend 4 FEESTVERGADERING BURGERWACHT Ter versterking van haar kasmiddelen zal de Burgerwacht op 27 April a.s. om 8 uur 's avonds in de gemeentezaal aan de Dorps straat een feestavond organiseeren. Het Schouwtooneel van Rotterdam zal opvoeren „Hotel 't Witte Paard", hetwelk eveneens voor de Burgerwacht van Hillegersberg met zooveel succes werd opgevoerd. DIEFSTALLEN ZOMERLAND Door den heer G. B. van D., Kreekweg, uitvoerder van de werken op het „Zomer- land" is aangifte gedaan van het telkens varmissen van bouwmaterialen en andere ar tikelen. EIERENVEILING Eierenveilingvereeniging „Schoonhoven": Kipeieren 2,252,75, eendeieren ƒ2, 2,30, per 100 stuks. Waaggebouw. Aanvoer 4200 stuks. Kipeieren 2,302,75, eendeieren 2,40 per 100 stuks. BOTERMARKT. Op de gehouden botermarkt werd besteed voor goeboter 70 ct., voor weiboter 65 et. per pond. HERDENKING REGEERINGSJUBILEUM. In verband met het aanstaande regeerings- jubileum van H. M. de Koningin hebben B. 'en W. besloten het gas en de eleetriciteit, uit sluitend voor de straatversiering der buurt- vereenigingen te doen leveren voor 3 cent per M3. en 6 cent per KW.U. Voor het leggen van leidingen voor g££* flambouwen zal door de gemeente in reke- nlng gebracht worc1o« Ket «rhoi^BlAO11' straatwerk en materiaal eveneens tegen kostprijs. B. en W. hebben het bestuur van Oranje Boven uitgenoodigd hiervan zoo spoedig mo gelijk aan de besturen der buurtverenigin gen kennis te geven en hen uit te noodigen zeer tijdig hun plannen op te maken in overleg met den gemeente-architect en den directeur der bedrijven, waarna deze bij B. en W. worden ingewacht. Wordt deze me thode toegepast dan zullen daarmede zeer zeker goede resultaten worden bereikt. Overigens zullen ongetwijfeld beide hoofd ambtenaren het bestuur van Oranje Boven en de besturen der buurtvereenigingen voor het beoogde doel gaarne met raad en daad ter zijde staan. GESLAAGD. Te Amsterdam slaagde gisteren voor bet examen van apothekers-assistente t-- Boog. Onze politieke macht, zelfs onze kerke lijke bloei zal ons op den duur niet baten, zoo wij onze plaats niet weten te veroveren in de universitaire wetenschap. Steunt dus uw eigen Universiteit. In het door de Vereeniging voor den Effecten handel zoo juist gepubliceerde Bulletin, wordt o.m. het volgende medegedeeld, omtrent de bemoeiingen der Vereeniging ter bescherming van de belangen van houders van kerkelijke leeningen: Het ter vereenvoudiging van de afwikkeling van tal van kleine kerkelijke leeningen, uitgege ven door Burgers Co. Bank N.V., door ons overgenomen Trustkantoor voor Belegging en Administratie N.V. heeft nog steeds veel arbeid te verrichten en vele onderhandelingen moesten ter plaatse in Duitschland, Hongarije en Polen worden gevoerd om de resultaten te bereiken, welke reeds zijn bekend gemaakt of, naar mag worden gehoopt, na verloop van tijd zullen kun nen worden medegedeeld. Volledigheidshalve volgt hieronder de ver melding van alle onder beheer van dit Trust kantoor vallende leeningen, met een kort over zicht van den stand van zaken ten aanzien van elke leening: - j 5 pet. Deutscher Verein vom Heiligen Lande, Keulen. 5 pet. Bisdom Ermland, zetel te Frauenburg (Ostpr.) 4 (5) pet. Congregatie der Dochters der God delijke Liefde te Weenen. 5 pet. R. K. Ziekenhuis „Confraternitat" te Weenen. 5 pet. Eerw. Paters Redemptoristen (Poolsche Provincie). 5 pet. Eerw. Paters Pallottmer (Poolsche Pro* 5 pet. Metropolitaan Kapittel van het AartS' bisdom Posen te Posen. 5 pet. Vorst-Aartsbisdom van Krakau te Kra- De debiteuren van de vorengenoemde leenin gen hebben in de laatste jaren de rente regel matig betaald, zij het dan ook, dat m sommige gevallen de betaalbaarstelling van de vervallen coupons tengevolge van transfermoeilijkheden eenige vertraging heeft ondervonden. 3 Pet. (5 pet.) Instituut der Engelsche Zusters te Aschaffenburg. De debitrice dezer leenmg is m gebreke met de betaling van de coupons, vervallen per 1 Juli 1937 en 2 Januari 1938. Het Instituut wordt zwaar getroffen door de wettelijke bepalingen in Beieren, op grond waarvan onderwijsinrichtin gen, welke onder leiding staan van religieuzen, binnenkort zullen moeten worden gesloten. Daar door dreigt de voornaamste bron van inkomen van het Instituut te niet te gaan en in verband daarmede de mogelijkheid om de rente op te brengen en regelmatig bij de Konversionskasse für deutsche Auslandsschulden te storten. Op het oogenblik zijn onderhandelingen ga&bde om het belangrijkste schoolgebouw van net instituut te verpachten teneinde op deze wijze een andere bron van inkomen te scheppen. 5 Pet. Klooster van den Goeden Herder te Danzig. Overeenkomstig het besluit van de op 8 Octo ber 1937 gehouden vergadering van obligatie houders zijn de obbëalien van deze leenmg aflosbaar met 35 Pcl- 7V2 Pet. Kliniek van het Heilig Hart te °DezeLieening is aflosbaar gesteld a pari per I October 1937- 8 Pet. Congregatie der Zusters van de God delijke Voorzienigheid te Posen. De laatst betaalbaargestelde coupon was de coupon per 1 Mei 1931. Sedertdien heeft de debi trice geen gente meer betaald. Een poging om door executie van de onderpanden voor obliga tiehouders eenig resultaat te bereiken moest worden gestaakt, daar bleek, dat deze niet tot het doel zou leiden. Op het oogenblik tracht de debitrice een binnenlandsche leening te slui ten, teneinde in staat te zijn aan de Nederland- sche obligatiehouders een voorstel te doen de leening tegen een nog nader vast te stellen per centage af te lossen. De desbetreffende onder handelingen zij" nog niet afgesloten. 4 Pet. (tijdelijk 3% pct.) R.K. Stichting Fun- daeja Zaklady Kornickie te Kórnik en Gezel schap van Onze Lieve Vrouw van Goeden Raad te Zakopane. Alle achterstallige coupons van deze leeningen zijn in Januari j.l, betaalbaar gesteld, nadat in November 1937 een regeling met de debitrices werd getroffen, wélke regeling door de alge meene vergadering van obligatiehouders d.d. 29, December 1937 werd goedgekeurd. 7% Pct. R. K. Parochie Koningin van de H. Rozenkrans te Budapest. Van 1 Augustus tot 15 September 1937 stond de gelegenheid open de obligatiën dezer leening óf te verwisselen tegen obligatën der 7 pct. lee ning Hongaarsch Katholiek Fonds voor Eere- dienst, Budapest, óf te verkoopen 25 pct. be taalbaar in Nederlandsche guldens. Naar aanlei ding van vele tot den trustee gerichte verzoe ken worden op het oogenblik onderhandelingen gevoerd om deze gelegenheid opnieuw open te stellen. 7% Pct. Congregatie der Zusters van den Goa- delijken Heiland te Budapest. In Januari j.l. werd de gelegenheid opengesteld de obligatiën dezer leening 25 pct. betaaloaai in Nederlandsche guldens te verkoopen. Deze gelegenheid staat, open tot 31 Maart 1938. Obli gatiehouders, die hiervan gebruik wenschen te maken, kunnen zich wenden tot de N.V. Com- missiebank Holland-Indië. Parkstraat 71 te 's Gravenhage, alwaar een desbetrefende cir culaire verkrijgbaar is. staatje: 8 R. K. Parochie van den H. Stephanus te Kerekegyhaza; 8 R. K. Parochie Christus Koning te Belatonfüred en 8 R. K. Parochie van de Allerheiligste Drievuldigheid te Pand- De debiteuren van deze leeningen, hebben sedert 1932 geen rente meer betaald. De hypo thecaire, zekerheden voor deze leeningen en de financieele toestand der debiteuren zijn van dien aard, dat executie van de onderpanden, inchen al mogelijk, niet kon worden aangeraden. Een der grootste bankinstellingen te Boedapest is bereid gevonden in overleg met den trustee directe onderhandelingen met de debiteuren en, zoo noodig, met de hoogere kerkelijke autori teiten te voeren met het doel een zoo bevredi gend mogelijke regeling voor deze leeningen tot stand te brengen. Deze onderhandelingen zijn. nog niet beëindigd. 8 Katholieke Patronage Vereeniging te Boedapest. Deze debiteur heeft de tegenwaarde van de in 1933 vervallen rente bij de „Kassa der Auslands- kredite" te Boedapest gestort; sedertdien is hij in gebreke gebleven. Tegen hem wordt thans een executie overwogen. 8 Zusterklooster „Notre Dame" te Zalae- gerszeg. De debitrice dezer leening is sedert 1931 in gebreke met de betaling der rente. Met een be vriende buiteniandsche relatie van het Klooster worden op het oogenblik onderhandelingen gevoerd over de mogelijkheid de obligatiën tegen een nog nader vast te stellen percentage, betaal baar in Nederlandsche guldens, in te koopen. Op hervatting van den rentedienst binnen afzien- baren tijd kan niet worden gerekend. De Vereeniging voor den Effectenhandel heeft door hare Commissie voor de Kerkelijke Lef" ningen reeds sinds langen tijd een regelw» trachten te bereiken voor de ("iet onder beheer van bovengenoemd Trustkantoor val lende) leeningen 7 pct. R. K- Parochie van den H. Johannes Nepomucems te Remagen—Kripp en 7 R- K. Kerkbestuur der Parochie van den H. Antonius van Padua te Düsseldorf-Hassels. De stand van zaken ten opzichte van deze leeningen is ais volgt: 7 R. K. Parochie van den H. Johannes Nepomucenis te Hemagen-Kripp. Betreffende deze leening kan waarschijnlijk binnen afzienbaren tijd de publicatie van een circulaire worden verwacht, inhoudende een regelingsvoorstel van de debitrice. Naar wij van de bankinstelling, welke zich bereid heeft ver klaard in de toekomst als betaalkantoor op te treden, vernemen, moet nog de beslissing van het ministerie van Financiën worden afgewacht op een verzoek tot vrijstelling van het zegelrecht hetwelk in verband met de uitvoering van de voorgestelde regeling verschuldigd is. 7 R. K. Kerkbestuur der Parochie van den H. Antonius van Padua te Düsseldorf-Hassels. Voor deze leening bestaat nog geen basis, waarop een definitieve regeling zou kunnen worden getroffen. Het is ons bekend, dat het „Generalvikariat" van het aartsbisdom van Keulen, waaronder deze parochie ressorteert, reeds sinds geruimen tijd pogingen doet om de financieele positie van deze parochie, die niet m staat is uit eigen inkomsten de rente voor baar in Nederland geplaatste leening en voor haar binnenlandsche leeningen op te brengen, w» saneeren. Deze pogingen zijn nog niet ten cmae gebracht, zoodat omtrent een eventueele regen g op het oogenblik nog geen nadere mededeelingen kunnen worden gedaan.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1938 | | pagina 2