VLOOTAVOND N. J. V. MAASSLUIS. SCHIEBROEK. IJSELMONDE. VLAARDINGEN. DINSDAG 29 MAART 1938 OPLICHTER AANGEHOUDEN. Sigarenfabriek voor 1000 benadeeld. MARINEFILM „ONDERZEEBOOT D 1" TAFELTENNIS-DEMONSTRATIES UITGESTELD. OM HET ZILVEREN NIEUWSBLAD- BILJART. VLIEGVELD WAALHAVEN. ROTTERDAMSCHE RECHTBANK. Zeer goed geslaagde organisatie. Medewerking van mariniers en marinekapel- R. K. SCHAAKVEREEN. R. S. R. PETROLEUMVERGASSBR GESTOLEN. R.K. AMBACHTSSCHOOL ST. JOSEPH NATIONALE RECLASSEERINGSDAG. POLITIE-TOONEELVEREENIGING „ONDERSTEUNING." HORLOGEMAKERS EXPOSEEREN. koster e. haring. UITBREIDINGSPLAN NOORDELIJK STADSDEEL. R. K. DAMESKOORGEZELSCHAP „SANCTA CAECILIA". MUZIEK IN ROTTERDAM. BURGERLIJKE STAND. KRALINGSCHEVEER IN HET DUISTER. „NOORD-NEDERLAND— VLAANDEREN". ONGEVAL. MACHINISTEN-EXAMEN. P. V. DE AREND. Door storing in het kabelnet. KINDERKOOR PRINSES BEATRIX. GESTOLEN FIETSEN. luchtbescherming. de Zomerstraat. _91q De politie heeft aangehouden en aan het Hoofdbureau in bewaring gesteld de 26- jarige reiziger A. E. B., die zich gedurende de laatste jaren heeft schuldig gemaakt aan verduistering van een bedrag van totaal 900 k 1.000 ten nadeele van de N.V. Sigarenfabriek „De Witte Raaf" te Steen- wijk. De man droeg de gelden, welke door hem voor genoemde fabiek waren geïnd niet af, doch wendde deze ten eigen bate aan. Indien er retourzendingen sigaren waren, zond hij deze niet terug, doch verkocht de sigaren, terwijl hij het daarvoor ontvangen geld eveneens voor zichzelf behield. Het juiste bedrag, waarvoor de fabriek op deze wijze benadeeld is, kon nog niet wor den vastgesteld, aangezien daartoe een uit gebreid onderzoek in de fabrieksboekhou- ding noodzakelijk is. ONTSPANNING VOOR LICHAMELIJK GEBREKKIGER Het werk en de plannen van C.A.B. In de gigteren gehouden jaarvergadering van het C.A.B. werden de jaarverslagen van de secretaresse en den penningmeester uit gebracht, die beiden slechts matig reden tot tevredenheid konden geven. De hulpvaardigheid van helpers(sters) en verpleegsters, die haar vrije dagen voor dit werk offeren, was ook in het afgeloopen jaar, onverflauwd. Het aantal contribuanten bleek echter sterk afgenomen, waardoor een tekort van ruim ƒ200 over 1937 moet wor den gedekt. Ook een aantal trouwe auto bezitters viel af, in welk verlies door slechts enkele nieuwe aanmeldingen werd voor zien. Meerdere gebrekkigen, die nu moesten worden overgeslagen, werden hiervan de dupe. Besloten werd ter meerdere bekendma king van het door de gebrekkigen zoo zeer gewaardeerde C.A.B.-werk een propaganda- plaat te doen drukken, waarvoor in auto garages, restaurants, bij tank-stations, in dokters-wachtkamers enz. een plaatsje zal worden gevraagd. Het secretariaat houdt zich zeer aanbevolen voor adressen. Wegens de zich steeds uitbreidende werkzaamheden van het secretariaat, werd tot de instelling van een hulp-secretariaat voor den Linker- Maasoever besloten en het Fonds voor Tn- validewagens c.a. onder afzonderlijk be heer gesteld. Alle functies in het C.A.B. worden volko men belangeloos vervuld. Voor 1938 is de samenstelling van het comité J. A. v. Syn, J. Bikkers (giro 59136). dr. J. Ph. Elias, J. D. Jansen, G. Maathuis, mr. P. Pot, dr. J. Roest, G. Timmers, A. E KloppertMes. Voor 1938 zijn acht tochten vastgesteld waarvan de eerste zal plaats hebben op 21 April. De door het Nationaal Jongeren Verbond georganiseerde Vlootavond heeft de Directie van het Tuschinski Concern aanleiding ge geven om in aansluiting hierop in haar Thalia- en Olympia-theaters ter vertooning te brengen de marinefiim „De wonderbaar lijke avonturen van de Onderzeeboot D. I" Deze door Warner Bros vervaardigde film geeft een uitstekend beeld van het leven aan boord van een Amerikaansche onderzee boot. Zij heeft bij de vervaardiging van deze film de volle medewerking van de Ameri kaansche Regeering gehad, die haar niet alleen de modernste onderzeeër, de D. I (ook bekend onder den naam „The Dolphin") ter beschikking stelde, doch tevens eenige slag schepen, kruisers en torpedojagers. Dus een film, die zich geheel en al afspeelt temidden en rond de Amerikaansche Vloot en ons in de gelegenheid stelt de toestanden en het werk bij de Marine, in deze film op boei ende wijze in beeld gebracht, meer van nabij te bestudeeren. De vertooningen in bovengenoemde thea ters vangen aan op Vrijdag 1 April a.s. Het bestuur van den R.T.T.B. berichtte ons, dat door onverwachte bijzondere om standigheden de demonstraties en wedstrij den waaraan het Weener kampioensteam zou medewerken, niet kunnen doorgaan. Het zal evenwel trachten binnenkort een ande ren wedstrijd op haar programma te plaat sen. pnt. brt. h. s. Ossendrijver 175 82 21 Van Dam 143 32 28 Gillet 150 39 30 Kooiman 111 39 13 Van Gelderen 125 41 14 Blitz 105 41 9 Gisteravond zijn de wedstrijden om het Zil veren Nieuwsbladbiljart in het clublokaal vm de B.V. Rotterdam voortgezet. De uitslagen lui den als volgt: De MaasstadCaland. gem 5.46 4.46 3.84 2.84 3.04 2.56 De Maasstad behaalde 450 punten en Caland 359 punten. Het ZuidenRoyaL 25 47 8.60 25 28 5.92 Talie 173 42 36 4.11 Van Neuren 175 42 27 4.16 Hofstede 150 30 24 5.— Stekelenburg 54 30 9 1-80 Zwart 121 54 9 2.24 Langbroek 125 54 12 2.31 Het Zuid veroverde 659 punten en Royal 502 punten. MaasstadRoyal. 24 24 Vaandrager 215 Hendriks 148 Barzilay 185 Hendriks 81 29 14 7.70 3.37 't ZuidRoyal. 250 21 121 21 Bornkamp Hendriks RotterdamRoyal. Tournier 175 34 Van Neuren 98 34 De stand. 1. Het Zuiden 83.65 2. Rotterdam 7740 3. Maasstad 6340 4. Caland 8400 5. Hillegersberg 6290 6. 't Zuid 7575 7. Royal 8000 8. Amok 6935 Het programma voor heden 8 uur: Amok—Maasstad. 9 uur: Hillegersberg—Maasstad. 10. uur: Hillegersberg—RoyaL Ook de Duitschers doen op de intern lijn Rotterdam aan. Tot nog toe werd Waalhaven behalve door Nederlandsche verkeersvliegtuigen op inter nationale luchtlijnen aangedaan door machi nes van de Tsjechen, Franschen en Zweden. Met ingang van gisteren hebben de Duit schers zich hierbij aangesloten. Als eerste Duitsch vliegtuig arriveerde gisterenavond het toestel D-APUP van de Rome-Milaan- Frankfort-Rotterdam lijn, bestuurd door den piloot Handke. Ter begroeting waren aan wezig ir. Burkij van de gemeentewerken al hier en de vertegenwoordiger van de Deut sche Lufthansa te Amsterdam, de heer Fischer. 52 11.90 26 5.76 26 5.14 13 2.88 7903 94.47 7271 93.94 6393 93.46 7700 91.66 5496 86.89 6386 84.30 6593 80.54 5412 78.04 Zitting van 28 Maart. Brandstichting te Bergambacht. De rechtbank heeft voortgezet de behande ling van de zaak tegen den 26-jarigen var kenskoopman C. H. uit Bergambacht, die er van verdacht wordt brand te hebben gesticht in de door hem bewoonde woning aan den Benedenberg E 106, welk pand toebehoort aan J. Boer. Bij dezen brand zou gemeen gevaar voor deze woning alsmede voor een nabij gelegen boerderij van M. Voorsluis hebben bestaan. Verdachte heeft ten stelligste ontkend den brand te hebben gestieht. De rechtbank heeft nu nog gehoord den timmerman S. v. d. Kuil, die aan de blus- sching van den brand op den achterzolder heeft meegeholpen, doch die niet in de voor kamer Is geweest, waarin later ook een brandje heeft gewoed. Het O. M., waargenomen door mr. J. Römelingh, merkte op, dat een brandstichter in den regel ontkent en dikwijls is het leveren van het bewijs zeer moeilijk. Maar hier meent het O. M. er in geslaagd te zijn het bewijs van verdachte's schuld te leveren. Verdachte heeft zelf ontkend onvoorzichtig met vuur te zijn geweest op den achterzolder. Hooibroei heeft er niet plaats gehad en blikseminslag is al evenmin de oorzaak van den brand. Er blijft dus niets anders over dan dat het vuur is aangestoken. En wie anders dan verdachte, die alleen thuis was, kan dit hebben gedaan. Nu komt er nog de tweede brand in de voorkamer bij, waar voor ook geen redelijke verklaring te geven is. Men zou nog kunnen denken, dat de brandende kachel hier de schuldige is, maar dit was een goede kachel, waarbij geen von ken kunnen zijn gevallen. Ook in deze kamer is niemand anders dan verdachte geweekt. Bovendien heeft men hier sporen van petro leum aangetroffen. Een motief voor dezen brand heeft het O. M. niet kunnen vinden, doch dit is ook niet de taak van de vervol ging. Het O. M. eischt een gevangenisstraf van een jaar en zes maanden. In 'n uitvoerig pleidooi heeft de verdedi ger, mr. D. A. v. d. Linden, betoogd, dat juist het ontbreken van eenig motief het onwaarschijnlijk maakt, dat verdachte dezen brand gesticht heeft. Pleiter meende, dat in het geheel niet bewezen is, dat de brand op den achterzolder is aangestoken en wat de brand in de voorkamer betreft kan het heel goed mogelijk zijn, dat een rekje met wasch- goed, dat bij den kachel stond te drogen, door verdachte is omgeworpen, toen hij is binnengeweest om zijn kleeren en een naai machine in veiligheid te brengen. Pleiter concludeert dan ook tot vrijspraak en ver zoekt verdachtes onmiddellijke invrijheid stelling. Na raadkamer heeft de rechtbank dit ver zoek geweigerd en de uitspraak bepaald op 11 April. In den Grooten Schouwburg te Rotterdam had de afd. Rotterdam van het Nationaal Jongeren Verbond gisteren een Vlootavond georganiseerd waarvoor zeer veel belang stelling bestond. Aanwezig waren o.m. de adm. van de secr. afd. Algemeene Zaken als vert, van den burgemeester van Rotterdam, kol. J. C. O. Dorren, chef van het korps ma riniers, kapt. ter zee H. J. v. d. Stad, chef der Maritieme Middelen te Vlissingen, de Inspecteur van de Kon. marechaussee, Van Selm, luit. kol. F. Lugt, comm. afd. mar. te Rotterdam, Garn. comm. te Rotterdam, ma joor E. T. C. T. Motké, comm. landstorm korps Rotterdam, mr. W. A. C. van Dam, de adviseerend ambtenaar inzake opvoeding rij pere jeugd, L. Bodaan, alsmede besturen van diverse nationale en officiers verèenigin- gen. Na het Wilhelmus gespeeld door de ma rinekapel opende de voorzitter van de aid. Rotterdam van het N. J. V. mr. O. Verdoorn Jr. den avond en heete de aanwezigen wel kom. Spr. trok een vergelijking tusschen den vlootavond van eenige jaren geleden en de zen avond in verband met de zpozeer veran derde volksmentaliteit. Toen motorpolitie, om de vergadering te vrijwaren van ongure elementen, nu echter niets daarvan. Wij zijn een vrij land, aldus spr. en wenschen dat te blijven. Wij zijn verdraagzaam, doch deze verdraagzaamheid, zal veranderen in de meest intensieve onverdraagzaamheid ten opzichte van ieder, die ons van die vrijheid wil berooven. Spr. verleende vervolgens het woord aén prof. Gonggrijp, welke sprak over het onderwerp „Burgerschap en Neder landerschap". Deze twee begrippen, aldus spr. houden ten nauwste verband met el kaar. Goed burgerschap wil zeggen, iets be grijpen van de nooden van anderen; wil zeg gen samenwerken ten allen tijde, niet alleen voor sociale doeleinden doch ook voor land en regeering. Dit is vooral in Nederland moeilijk, waar wij nog een groot rijk over zee hebben. Om tot goed burgerschap te komen moet de jeugd worden opgeleid tot goede Nederlanders, die belangstelling koes teren voor het geheele rijk. Er moet daartoe een wil heerschen om een krachtig rijk te zijn en te behouden. Daartoe moet men ook gelooven want zonder geloof is ieder mensch zwak. Gelooven, zoo besloot spr. één zijn met elkaar en met Oranje zeggen: Wij zullen handhaven. Nederland en zijn marine. Na de pauze verkreeg de luitenant ter zee le klasse A. Kroes bet woord over „De maritieme defensie van Nederland en zijn overzeesche Gewesten". De Britsche marine, aldus spr., is zeef populair. De Engelsche socialistische leider getuigde er van „The navy, that's us". Geen wonder, waar Engeland geheel van zijn vloot afhankelijk is bij den invoer van voedings- en andere stoffen. Dit is echter ook met Nederland het geval. Ook Nederland kan op geen stukken na genoeg produceeren om aan zijn behoefte te voldoen. Daarbij komt dat Nederland in oorlogstijd voor zich zelf zal moeten zorgen, waar niet vast op hulp van Engeland gerekend kan worden, daar dit land, dat in den wereldoor log Samen met Italië, Japan en Frankrijk streed, het nu waarschijnlijk zonder twee van genoemde landen zal moeten doen. Overgaande tot Nederlandsch-Indië verklaar de spr. dat Nederland's volkshuishouding sedert drie eeuwen is gegrondvest op de breede basis van een groot koloniaal rijk. Het verlies van Nederalndsch-Indië zou Nederland's ondergang tot gevolg hebben. Nog zeer kort geleden hebben wij kunnen zien, hoe een economisch ontwortelde mo gendheid ten offer is gevallen aan de zuig kracht van een grooten buurstaat. Daartoe is het noodig, dat een krachtige marine in Nederland gehandhaafd wordt. Dat kan, waar we er in Indië altijd voor kunnen zor gen, dat een agressor het zeer moeilijk zal hebben, omdat de strijd zeer verspreid zal plaats vinden en de ligging van Indië zooda nig is, dat een zeer groot deel van een vijan delijke vloot zal moeten worden gereserveerd voor convoyeering, daar anders een vijande lijke koopvaardijvloot in beslag genomen zou kunnen worden door de Nederlandsche strijd krachten. Nederland heeft in zijn marine dus een zeer goed middel om localiseering van een conflict te voorkomen. Dit is van zeer groot belang, daar ingeval van een „locale vechtpartij" andere mogendheden, belang hebbenden bij een „status quo" zich hiermede niet bemoeien. Spr. eindigde daarom met een beroep te doen op de daadwerkelijke belangstelling van het Nederlandsche volk, teneinde de middelen te verkrijgen, welke noodig zijn bij de uitoefening van den plicht van de marine. Uitgevoerd werden voorts een taptoe door de marinekapel en pijpers en tamboers der mariniers, een colonnegeweer door matrozen uit Vlissingen en een demonstratie door de mariniers uit Rotterdam. In de eerste groep wonnen Hygeman van van Grieken, van Koll van van der Holst en van der Weghe van Roemer. De partij KoetsheidPrudon werd uitgesteld. In de overige groepen luiden de uitslagen Zeef—Scheerder 1—0, v. d. Heuvel—Nivard y2y2, Gloudide Jonge 10, H. Paap Dekkers 01, LoosHoogstraaten 10, van GastelStrooband 10, WitteveenChapel 01, Bekkersv. d. Meer 10. Ten nadeele van A. S. uit Den Haag is van een bouwwerk aan de Meent een pe- troleumvergasser gestolen. Voorzitter legt zijn functie neer. In de jaarvergadering heeft pater L. D. Oorsprong O.P., oud-praeses der St. Joseph's Gezellenvereeniging, sinds eenigen tijd pas toor van de H. Hartkerk aan „de Olde", me degedeeld dat hij zijn functie van voorzitter en lid van het bestuur wenscht neer te leg gen. Degenen, die pastoor Oorsprong kennen als voorzitter'van de R.K. Ambachtsschool zul len begrijpen, dat in de kringen van bestuur, leden en personeel der school het heengaan van dezen eminenten voorzitter levendig wordt betreurd, hoewel men het motief be grijpen en waardeeren kan. Teneinde de Collecte, welke op Zaterdag 7 Mei a.s. gehouden zal worden, ten bate van het Reclasseeringswerk van alle gezind ten, aan te bevelen, is er naast het Lande lijk Comité van Aanbeveling, waarvan wij reeds melding maakten, een plaatselijk Co mité van aanbeveling gevormd. Hierin hebben zitting genomen: Mr. P. Droogleever Fortuyn, Mr. Walter F. C. Baars, C. P. H. J. Backx, Mr. H. de Bie, Mr. J. C. Brongers, Ds. N. Buffinga, notaris A.. J. H. van Clarenbeek, A. B. N. Davids, Opperrab bijn, H. Diemer, Mr. L. A. Donker, Dr. W. N. Donkersloot, Mr. J. Drost, R. J. Dijk, W. A. Engelbrecht, Pater Paul Hase O.F.M., Kan. J. W. van Heeswijk, Mr. Abr. van der Hoe ven, Mr. K. P. van der Mandele, Mr. R. Mees, G. F. Middelman, mevr. J. Middendorf- Vaesen, Mr. F. A. Nelemans, F. L. D. Nivard, J. Schouten, Mr. P. C. Swart, Mr. H. W. B. Thomas, Mr. B. F. Verveen, Dr. F. M. G. van Walsem, E. W. Wansink, mevr. C. A. Wll- kens-Havelaar. De Rotterdamsche Politie-Tooneel-ver- eeniging „Ondersteuning" heeft in gebouw „Lybelle" aan de Ged. Vest een succesvolle opvoering gegeven van Henk Bakker's blij spel „Betje regeert". Nadat het orkest Willy Schootemeijer's K. L. M.-marsch had doen hooren, sprak de voorzitter, de heer G. H. van Dommelen woorden van welkom tot de stampvolle zaal, waarbij hij mededeelde als verrassing een kleine verloting te kunnen organiseeren. De opvoering van „Betje regeert", onder leiding van den heer A. Schoutens mocht er in vele opzichten wezen, vooral dank zij de vertolking van den titelrol door mevr. J. SchoutenSchneijderberg, die in velerlei op zicht goede momenten had en haar dankbare rol met entrain vervulde. Over het geheel ge nomen werd er op aantrekkelijke wijze ge speeld en de aanwezigen amuseerden zich dan ook geweldig. Voor de entr'actes en de dansmuziek zorgden de Swing Players en ze deden dit op animeerende wijze. De afd. Rotterdam en Omstreken van Jen Alg. Ned. Uurwerkmakersbond hield gis teravond in de bovenzaal van het Nut een tentoonstelling van teekeningen en werk stukken, vervaardigd door cursisten Onder meer was ook arbeid geëxposeerd van den heer de Jong, rustend horlogemaker uit de residentie, o.m. een klokje, uit een conser- venblikje vervaardigd, een stoommachientje ten grootte van een vlieg en werkstukken van leerlingen. De tentoonstelling werd geopend door den voorzitter van den A.N.U.B., den heer J. Oostveen, die mede enkele patroons uit den Haag verwelkomde en de twee leeraren zan den cursus, de heeren Hofman en Fr. Wut- trich, van wie de eerste het teekenen, de tweede de theorie voor zijn rekening had- De heer Wuttrich hield vervolgens een in leiding over wat de cursussen bieden. Deze zijn slechts „aanvullend". Zij bemoeien zich niet met de praktijk. Hier worden derhalve geen horlogemakers gevormd, maar wel vak lieden bekwamer gemaakt. Wie theoretisch onderlegd is, werhj: vlugger en prettiger, omdat veel ergernis hem bespaard blijft. Spr. haalde hiervan eenige voorbeelden uit de practijk aan. Op de cursussen wordt zoo weinig moge lijk „ballast" onderwezen, doch in hoofd zaak wat nuttig en noodig is, zooals b.v. begrippen over tijd, eenige historie van de tijdmeters, de rader- en slagwerken, de slin gers, enz. En ook iets van dezen tijd: de electrische uurwerken. Men mag daar tegen over staan hoe men wil, maar er dient re kening gehouden te worden met de omstan digheid, dat zij er zijn en dat de jonge hor logemakers ermee te maken kunnen krijgen. Zij mogen dit terrein niet overlaten aan niet-vaklieden. Ten slotte maken de komen de vestigingseischen vakbekwaamheid voor den jongen horlogemaker noodig. Nadat hog gewezen was op het bestaan van een schriftelijken cursus voor horloge makers op de dorpen, werd gelegenheid ge boden het geëxposeerde te bezichtigen. In verband met het feit, dat het op 2 April a.s. 40 jaar zal zijn geleden, dat de heer F. Haring het ambt van koster der St. Lauren- tius kerk aanvaardde, zal op Zondag a.s. z April de Hoogmis in de Dekenale kerk tot zijn intentie worden opgedragen. Voor zijn vele vrienden, parochianen en oud-parochianen zal er gelegenheid bestaan den jubilaris geluk te wenschen aan de Pastorie op Zondag 3 April van het einde der 12 uursche H. Mis tot 2 uur. Ter openbare kennis wordt gebracht, dat het door den Raad vastgestelde plan tot wij ziging van het uitbreidingsplan voor het Noordelijk en Noordwestelijk stadsdeel, voor wat betreft het kopperceel aan de Van Aers- senlaan, hoek Statensingel, gedurende 14 dagen, en wel van 29 Maart 1938 af, voor een ieder ter inzage zal worden nedergelegd ter Gemeente-Secretarie (afdeeling Technische Zaken B, Stadstimmerhuis Z.Z. no. 4, ka- mer 16). Bovengenoemd gezelschap heeft dezer gen haar vijfde jaarvergadering gehouden, voor welke vergadering bijzondere belang stelling bestond daar deze (voor het laatst werd gepresideerd door Mevr. A. Debets- Bongers, die als presidente ontslag nam we gens vertrek uit de gemeente. De Moderator van het gezelschap kapelaan M. v. d. Togt, hield een treffende toespraak waarin hij de vertrekkende presidente dank bracht voor het vele werk van Kath. Chari- tas, hetwelk door haar gedurende vijf jaren belangeloos voor het liefdewerk was ver richt. Met algemeene instemming werd Mevr. Debets tot eerelid benoemd. Tot presidente werd gekozen Mej. M. Tielen en tot vice-pre- sidente Mej. S. van Luin. Het jaarverslag van de penningmeesteresse Mej. A. Wagenaar getuigde van een goed finantieel beheer, waardoor weder tot een dezen zomer te maken, gezelschapsreis kon worden besloten. Voorts werd aangenomen het voorstel om voortaan des Woensdagsavonds te repetee- ren in het gebouw van de R.K. Doofstommen vereeniging, Crooswijkschekade 15. De violist Sam Swaap geeft op Zaterdag avond 2 April een recital in de Nutszaal, met medewerking van Marinus Flipse. Het programma bevat werken van Borghi, Bloch, Orthel, Ravel en Saint-Saëns. De bekende Rotterdamsche pianist Cor van Boven zal op zijn recital, Woensdag 30 Maart a.s. in de Nutszaal, onder auspiciën der Con certdirectie Johan Koning, werken van Beet hoven, v. d. Sigtenhorst Meyer, Tansmann, Isserlis, Schafer en Chopin ten gehoore brengen. Aangiften van 26 Maart 1938. BEVALLENM. Bloemen geb. v. Aarle z. E. L. Kraan geb. Konings d. F. A. J. Wijn gaard geb. v. Öoijen z. G. Koster geb. Duister cl. B. S. M. V. Duinen geb. Laman z. P. Streefkerk geb. Stout z. J. Cool geb. v Loon z. M. Bruinix geb. Wuister d. E. Feen- stra geb. v. d. Kolk z. J. H. Sala geb. Schilper- oort d. C. M. C. Benningshof geb. Wijnands z. J. v. Dijk geb. v. Otterloo z. en d. M. H. de Gast geb. Bernard d. T. Boer geb. Jongkoem d. M. A. C. v. Tiel geb. Schellekens d. OVERLEDEN: S Blok m. van M. v. d. Staal 57 j. I. Hoogwerf vr. van T. A. Klop 32 j. J. de Neve wede. van H. Timmerman 82 j. J. J. Smit vr. van C. B. Scheffers 64 j. C. C. Engelfriet wedr. van C. Waalwijk 79 j. J. Toornvliet wede. van P. Niiman 73 j. M. A. Blesting m. van J. Wieland 63 j. T. Bratu m. van K. Krönung 52 j. Aangiften van 28 Maart 1938. BEVALLEN: H. Vuijlt geb. Dankers z. E. Goldsteen geb. Stad z. B. Scherpenzeel geb. Blejjerveld d. M. A. H. E. V. Sneep geb. de Wolf d. J. v. d. Ham geb. v. Langeveld z. J. M. M. Boeinders geb. de Pont z. H. M. V. Wingerden geb. Heijboer d. H. C. Breeuwer geb. v. d. Oever d. M. C Willemsen geb. de Galan z. G. A. v. Es geb. Reparon z. A. R. de Vogel geb. de Wit d. J. C. Biemans geb. Bassant z. P. Hasselman geb. de Jong z. F. H. Sahm geb. Toonen d. N. Bal geb. Kas- bergen z. E. A. Bouman geb. Reek z. S. de Jong geb. Ouwens d. C. Montjjn geb. 't Hart z. J. H. Harteveld geb. Jongenengel d. M. Verhave geb. v. d. Ploeg d. L. de Oude geb. Kooren z. B. Spaans geb. Sijdzes z. A. A. J. v. Oosterhout geb. Jansen z. M. Brox geb. Jansen z. J. M. Stolle geb. v. Meijgaard z. J. v. Munster geb. de Koning z. A. A. Essbaggers geb. Schotel d M. G. J. Jutte geb. Dijkman z. M. G. Ruijgers geb. v. Zant- vliet d. -A. S. Buising geb. Mistel z. J. Snoeij geb. Huizer d. P. C. Meerman geb. Kwanten d. C. M. Klaasse geb. Roer z. M. C. Beer- ninlc geb. v. Beek d. J. C. Kroon geb. Heblij 6- J. H. v. Waardenbergg eb. Breltner d. J. A. Vermeij geb. de Looze d. M. A. Buis geb. Siermans d. S. Degenaar geb. v. Schaik z. J. Snoeck geb. Waterman d. M. C. Brink geb. Kleijn z. D. P. v. Son geb. v. d. Perk d. H. Becht geb. Oostlander z. E. Dellwel geb. den Hertog d. M. Diener geb. Verschuuren d. A. M. Roahbergen geb v. d. Vis d. H. Boogaard geb. Wijnbelt z. E. Spoormaker geb. Mastenbroek z. J. J. Verkade geb. Djjkxhoom d. J. M Adriaans geb. Bliek z. G. F. M. v. d. Hart geb. v. Rooijen z. B. v. d. Boom geb. v. d. Haak z. C. Brouwer geb. de Bakker d. C. Seip geb. v. d. Klooster z. w. v. cl. Tor geb. Vis d. OVERLEDEN: G. Bos wede. v. H. Schimmel gl j D. Levering m. van M. v, Doorn 53 j. M. Sterrenburg vr. van D. Schouten 64 j. D dé Groot m. vail A. M. Poppeliers 53 j. JP. Brussee m. van N. Zondervan 60 j. T. Breetveld ongeh. m. 44 j. B- 'Tailing z' ~_In' H. G. Hone wedr. van M. J. Steenbergen 77 L. Hordijk wedr. M. Niemaotsverdnet 78 j. W J. Heijboer ongeh m. 33 j. Koning m. van C. Janze 58 J. D. v. d. Elburg z. 6 j. L. C. Spil wede. van E. C. Servaas 82 j. M. H, v. Houten d. 1 J. -„mi- Voorts als levenloos aangegeven: J. S. Teunis- sen geb. de Jager z. L. T. v. Mersbergen geb. Bouman d. De afdeeling Rotterdam van de Stichting „Noord-NederlandVlaanderen" houdt op Vrijdag 1 April a.s. in gebouw Lybelle een besloten bijeenkomst, waar als spreker zal optreden de heer Fl. Grammens, de man, die in den strijd voor de toepassing der taal wetten in Vlaanderen den laatsten tijd veel over zich heeft doen spreken. Gisteren is de 46-jarige havenarbeider P. Daalman, wonende Blokmakerstraat, in een loods aan de IJsselhaven van twee meter hoogte van balen suiker gevallen. Met een gekneusden halswervel is hij per auto van den G. G. D. overgebracht naar het ziekenhuis aan den Coolsingel. Te 's-Gravenhage slaagde voor diploma A, de heeren A. W. Abbott en H. L. Heijnens, alhier. Noorderliefhebbers wonende binnen grens lijn Ceintuurbaan, Zwaanhalskade, Rechter- Rottekade, Hofplein, Kruiskade, Diergaarde singel, Nenijto, Bergpolder, verder het Noor den tot Ceintuurbaan, deelen wij mede, dat op Zondag 3 April a.s. een wedvlucht gehou den zal worden vanuit Gouda. Inkorven bij den heer Ch. Mink, Teilmger- straat 19,..hoek Agniesestraat. Gisteravond hebben de bewoners van Rotterdam-Oost in Kralingscheveer in net donker gezeten tengevolge van een storing in het electrische kabelnet. Te ongeveer een uur 's nachts slaagde men erin de oorzaak van de storing, een beschadiging van den kabel te ontdekken. Niet alleen voor de burgerij, maar ook voor den zalmhandel, was storing zeer hin derlijk, doordat de koelinstallaties niet konden werken. Voor de in Kralingscheveer gevestigde industrieën, die op een anderen kabel z-jn aangesloten, deed zich de hinder niet voor. Alhier is opgericht het gemengd kinder koor „Prinses Beatrix", onderafdeeling der Oranje Buurtvereeniging „Spangen", direc teur de heer Joh. W. Pet. Repetities worden gehouden iederen Zaterdagmiddag van 5 tot 7 uur in het lokaal Busken, Huetstraat 26a. Hallo!Is het bureau 8?Stuur dadelijk de politiewagen naar telefoon zes! Ik sta hier met inbreker Vlugman! Ten nadeele van D. v. S. uit Badhc^--e dorp (N. H.) is een fiets gestolen in de wme de Withstraat. Een fiets werd eveneens gestolen deele van G. N. de B. uit de Wildeveen- straat, op de Leuvehaven, ten na eele van G. den O., Coolsingel, voor diens woning en ten nadeele van J. v. d. P.> Rusthoflaan van de Aelbrechtskade. FILMACTIE VOOR HET H. MISOFFER. Onder auspiciën van de Algemeene R. K- Propagandaciub St. Martinus vond gisteren avond in het gymnastieklokaal der B-- jT' School de vertooning plaats van de film het H. Misoffer. De zaal was overvol- ue voorzitter van St. Martinus, de hee^;p,kn"' j. Schuiten, sprak een woord van In het bijzonder tot den spreker* eerw. pater A. J. Hulsebosch f® en de heeren van het Apostolaat van het H. Misoffer. Pater Hulsebosch verv0lgeR3 een uiteenzetting over het vp_t ^et H. Misoffer. Na de pauze vomI de vertooning van de film plaats.^PatcrHulsebosch gaf toelichting van de eer lit at men tevens zijn kennis va êle kon ver- 1 Dagvoorzitter bedankte na afloop den eerw. spreker en sprak de hoop uit, dat deze avond voor allen blijvende vruchten zou dragen. Het was in alle °Pz ten een zeer geslaagde avond. BURGERLIJKE stand (JE808®,n Jannigje d. van l. Hoogerwerf en H. A- Hekkmg Peter Lourens z. van D. van Katwijk en G. Bosch. afd. Schiebroek van de Ned. Vereen, voor Luchtbescherming houdt op Donderdag 31 Maart des avonds kwart voor acht een propaganda-avond in de zaal van „De Har monie", Kleiweg. De heer Russcher, hoofd van den plaatselijken Luchtbeschermings dienst zal spreken over het onderwerp Het Schiebroeksche Luchtbeschermingsplan". TELEFOONKABEL. De gemeentelijke Telefoondienst te R'dam zal er toe overgaan een kabel te leggen vanaf den Oost-Varkenoordscheweg langs de spoor baan naar de gemeente IJselmonde en dan over den Groenendijk. HET MEEZINGEN IN DE KERK. (Ingezonden) Ik twijfel er niet aan *f dit stukje zal de meening van vele mijner mede-parochianen vertolken. De zeereerw. heer Pastot»' heeft onlangs *n beleefd verzoek tot de Parochianen gericht betreffende het mee-zingen met de Liturgi sche zangen, aan welk verzoek onderdanig is gehoor gegeven. Voor menig» i P;»ochiaan heeft dit meer beteekend dan men kan ver moeden. Wie heeft er niet eens behoefte aan z'n hart te luchten in een stemverheffing tot Jen Koning der Eeuwen, tot de Koningin Jes Hemels, tot den goeden St. Joseph? Het gevolg geven aan een dergelijk ver zoek ging overigens met eenige moeite ge paard. Mogen wij nu van onzen kant een beroep doen op de welwillendheid van de heeren koorzangers? 't Is toch niet te veel gevraagd dat het lied na het Lof het eenige waarop wij allen, koorzangers en parochianen zijn aan gewezen dan naar ons believen wordt ge zongen. Ik bedoel, dat dan zooveel mogelijk met onze capaciteiten wordt rekening ge houden daar, waar we wat te lang mochten „uithalen" (ons rhythme laat veel te wen schen over.), wij eenige tegemoetkoming mogen ondervinden. Ons stemverheffend gebed zal dan meer tot z'n recht komen dan dat door oneenig- heid van stemmen een pijnlijke afbreking noodzakelijk wordt geacht, zooals op den feestdag van St. Joseph. Hier is het tevens op z'n plaats de reactie van sommige parochianen op bovenvermeld feit en waarvan eenige goedwillende zan geressen de dupe werden niet meer dan af te keuren. Met dat al moest de „Bescher mer der H. Kerk" het ontgelden, en niet min der wij, zijn vereerders. N- B. Noot van de Redactie Gaarne geven we aan dit stuk een plaats, wijl daarin een vraagstuk wordt aangeraakt, waar men in verscheidene kerken mede tobt. Nu is het werkelijk een feit, dat het galmend gezang met „uithalen" door de geloovigen vaak niet om aan te hooren is. Wenscht men indruk- wekkenden zang, dan moet betrekkelijk vlug worden doorgezongen. We wijzen hier bijv. op de liederen met de slotaccoorden „dat Jesus leev'en „Mijn Jesus Barmhartigheid". Het einde is er soms van verloren. Een dracht tusschen zangers en andere geloovigen eischen overleg, begrip van zang en repetities! Oefening. Oefening enwillen. LUCHTBESCHERMING EN E. H. B. O. Door de vereeniging tot bescherming der burgerij bij luchtaanvallen is een schrijven verzonden aan de besturen van de belde E. H. B. O.-vereenigingen hier ter plaatse, met het verzoek om in het tekort aan ge neeskundig personeel te voorzien. Doordat deze zeak een plicht Is van iede ren burger om in tijd van nood elkander te helpen, mag het toch zeker wel tot de eer ste plicht gerekend worden van hen die in het bezit zijn van diploma E. H. B. O., en van hen die in het bezit van een geldig di ploma zijn geweest, (en niet tot de dienst plichtigen behooren), om dat werk ter hand te nemen. De besturen van deze beide E. H. B. O.- vereenigingen hebben besloten een gecom bineerde vergadering te beleggen van haar leden en oud-leden, om die gewichtige zaak met elkander te bespreken. Deze vergadering zal worden- gehouden op Dinsdag 29 Ma»rt a.s., des avonds te Half negen in de boven zaal van de voormalige Ambacmsscnool cffni TREK IN GEBAK. Door de politie alhier werden in den nacht van Zaterdag op Zondag aangehouden zekere G. en zekere V., die door verbreken van de gebak-automaat der firma van D. zich meester hadden gemaakt van eenige koeken. Procesverbaal is opgemaakt. 25 JAAR IN DIENST. Op 1 April a.s. zal Je heer A. Hoogenraad uit De Lier, 25 iaa* m dienst zijn bij de fa- briek Hollanc^a alhier. Vele jaren was hil melkschipper hij de Hollandia. WERKLOOSHEID. ..H?t ?aR';a' Werkzoekenden, ingeschreven j?S Arbeidsbeurs alhier, bedroeg Zaterdag Maart j .1. 2060. Ondersteunden afdeeling r Maart 89 (bedeelden 286); en afd. B (Rijkssteunregeling) 1153. MOTORLOGGER VERLENGD. De stalen motorlogger GDY ,379, van de firma J. v. d. Toorn te Scheveningen, is op de scheepswerf de Jong alhier 4 'As meter verlengd. De bronsmotor van 60 p.k. wordt gebracht op 80 p.k. Het sclllP komt binnen enkele dagen gereed en zal dan naar Sche veningen vertrekken. GESLAAGD. De heer A. Schoonfeld alhier, slaagde te Den Haag bij het gehouden machinisten-ex amen voor diploma A. BINNENGEKOMEN. In de Vulcaanhaven is binnengekomen het stoomschip „stad Zwolle" met 3000 ton erts en „Zena" om 2000 ton fosfaat te lossen. Aan de Nieuwe Matex N.V. is aangekomen het stoomschip Authority om traan te laden Voor Noorwegen. WATERPOLO Voor de le klasse der Z.R.O.-wintercompe- titie speelde V.Z.C. 1 tegen Maas II in net Oostelijk Zwembad te Rotterdam. De wed strijd eindigde in een gelijk spel 11. Rust stand 10 voor V.Z.C. R. K. SCHAAKVEREENIGING D.O.S. Zondag speelde de R. K. Schaakvereeni- ging D.O.S., onderafdeeling van de St. Jozef- gezellenvereeniging alhier, voor de districts- schaakcompetitie tegen Rotterdam 1. Het resultaat was 33. GEVONDEN VOORWERPEN. Te bevragen bij: Korswagen, 8e Biersloot- steeg 20, alpinomuts; Kuiperstraat 8a, rij- wielmerk; Seen, Spoorsingel 125, oorbel; Bakker, Jb. van Heemskerkstraat 9. 11111'sl Politiebureau, paar dameskousen; Husser, Vondelstraat 13, spatlap fiets; Rozeniaan 2, Vlaard. Ambacht, bladwijzer met; Wapen; Verheij, Sportlaan 80, fietsplaatle- BURGERLIJKE STAND Aangifte van 2^T"27 Maart. GEBOREN: Pleuna M., dochter van D. Plaisier en N. Baan, Boschlaan 11 Arij, zoon van A. A. Riedijk en M. van Selm, Vetteoordskade 52 Johannes, zoon van J. Simons en H. van Embden, p. k. Dr.str, 79 Maria, dochter van A. de Willigen en W. G. Hartog, Marissiraat 4 Petronella, doch ter van C. Warnaar en S. A. van Noort, Aert van Nesstraat 27 Martinus, zoon van M. Brussaard en G. van Dorp, Spoorsinge! 60 OVERLEDEN: Dirkje F. van der Hoek, 69 j., echtgen. van P. Stad. P. K. Dr.str. 210 Cornelia van den Berg, 85 jaar, wed. van J. Keijzer, Binnensingel 94. ERFP ACIITS AANVRAGE. Bij B. en W. Is ingekomen een verzoek van H. van I oort, uitvoerder, wonende te Schie dam, om een perceel gemeentegrond in erf pacht te mogen bekomen, begrensd ten Westen door de Sweelipckstraat en ten Zui den door de Mahlerstraat, breed 12 meter en diep pLocu 21 meter.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1938 | | pagina 2