l> IËT 8282 88 ?!8 8:8 HEESTERS BIJ HIRSCH. rotterdamsch kamerorkest h. wGuIf.39 £8 8 DE PRIMA VERA. JUBILÉ E. H. KUSEN. VRIJDAG 1 APRIL 1938 BURGERWACHT VAN ROTTERDAM. Jubileum-marsch. MUSEUM VOOR OUDERS EN OPVOEDERS. Entreé in de Maasstad. yier eerste uitvoeringen in Nederland. i BURGERLIJKE STAND. ROTTERDAMSCHE RECHTBANK.. VERKEERSONGEVALLEN. DE NIEUWE JONGENS-U.L.O. IN ZUID. HET GOUDEN JUBILEUM VAN „SPARTA". ALG. R. K. PROPAGANDACLUB. MET EEN HAND BEKNELD TUSSCHEN MANGEL. VOET VERBRIJZELD. JUBILEUM. De oudejaarsavond van de oer-Spartanen. ROTTERDAMSCHE KEGELBOND. OM DEN KAMSTRA-BEKER. WISSELBEKER VAN ROTTERDAM. OM DE ZILVEREN BROODMAND. OM HET ZILVEREN NIEUWSBLAD BILJART. Uitgebreide internationale jury. E. H. Kusen. Huldiging van den directeur van het Nederlandsch Havenbedrijf. NOORD-NEDERLAND—VLAANDEREN. HOOGER ONDERWIJS. Door het Vliegend Vendel der Burger wacht van Rotterdam is 'n jubileum-marsch georganiseerd, welke gehouden zal worden op Zaterdag 7 Mei a.s. De hoofdmarsch zal een marsch van 30 kilometer en de jeugdmarsch een van 20 kilometer zijn. Aan den hoofdmarsch kunnen deelnemen: Burgerwachten, B.V.L., militairen, padvin ders, wandelsportvereenigingen en Oranje gezinde vereenigingen met haar damesle den, die den leeftijd van 16 jaar hebben be reikt. Aan de jeugdmarsch kunnen deelnemen, padvinders, leden van wandelsportvereeni gingen en alle Oranjegezinaen, die den leef tijd van 12 jaar hebben bereikt. Hoewel de voorkeur wordt gegeven aan groepsverband, kan ook individueel worden deelgenomen. De startplaats en het eindpunt is de voor malige officierensociëteit in het Park „Park zicht", waar kleedkamers en rijwielbewaar plaats aanwezig zijn. Voor deelname kan men zich melden bij den secr.-penningmeester, den heer A. Pak, Pretorialaan 89a en bij de heeren W. de Greef, Hillevliet 117b; C. Willemstein, Hille- dijk 4; G. J. Haeck, Oranjeboomstraat 213; J Zaal, Afrikaanderplein 17, en C. Blaak, Chr. de Wetstraat 127a. Inschrijfgeld hoofdmarsch 55 cent, jeugd marsch 35 cent. Elke deelnemer ontvangt een herinnering aan dezen marsch. Tentoonstelling ,Maak Zelf". De Commissie inzake Huishoudelijke Voorlichting en Gezinsleiding heeft onlangs in Den Haag een zeer geslaagde tentoonstel- ding gehouden van modellen van huisraad, gebruiksvoorwerpen, speelgoed en kleeding. Het is gebleken, dat er behoefte bestaat aan duidelijke voorlichting in het maken (en repareeren) van de voorwerpen, die het meest voorkomen in een huishouding en die zich leenen tot zelf maken. Bovengenoemde Commissie heeft getracht in die behoefte te voorzien door het samen stellen van deze tentoonstlling. Men is hier bij uitgegaan van de gedachte, dat de be zoekers en vooral zij, die geen handleiding kunnen koopen of een les of cursus volgen, aanschouwelijk moeten worden voorgelicht. Van vele voorwerpen wordt daarom in een openvolging van kleine werkstukken ge toond, hoe deze gemaakt of gerepareerd worden. Op dezelfde wijze worden eenige onderdeelen, zooals het maken van wieltjes aan speelgoed, houtverbindingen enz. gede monstreerd. Verder omvat de tentoonstelling een groot aantal meubelen en modellen van gebruiksvoorwerpen, spelgoed, kleeding enz. De tentoonstelling is, evenals het door de Commissie geredigeerde maandblad „Huis houding van Nu", bestemd voor allen, die voor zichzelf of hun kinderen graag iets wil len maken en speciaal voor hen, die door tijdsomstandigheden over veel vrije uren be schikken en weinig geld aan materiaal kun nen besteden. De kern van deze tentoonstelling wordt gevormd door de beide bekroonde inzendin gen op de prijsvraag voor een modellen- boekje voor eenvoudige gebruiksvoorwer pen, meubelen, speelgoed enz., in een arbei derswoning. Verder wordt ook ingezonden door verschillende cursussen voor werkloo- zen, het Nationaal Comité Bouw Scheeps modellen, de Nazorgwerkplaatsen, „Gezond" Industriescholen voor meisjes te Rotterdam, de Vrije School te Den Haag en vele par ticulieren. Het Nationaal Reizend Museum voor Oudrs en Opvoeders is belast met de orga nisatie van deze tentoonstelling in verschil lende plaatsen van ons land en als eerste van deze reeks komt Rotterdam van 14 tot en met 30 April In het Museum voor Ouders Ouders en Opvoeders, 's-Gravendijkwal 26. Bij de voorbereiding is instemming en medewerking verkregen van het Gemeente bestuur van Rotterdam, verder van den Di recteur van Maatschappelijk Hulpbetoon, de Rotterdamsche Vakcentrales, de instellingen voor Cultureele Werkloozenzorg, de Veree- niging voor Huisvrouwen en verschillende Nijverheidsscholen en den Centralen Werk plaats voor jongere werkloozen. De Wethouder voor de Sociale Belangen heeft zich bereid verklaard de tentoonstel ling op Woensdagmiddag 15 April te openen. Als het de moeite loonde voor deze reprise van „Grafin Mariza" ten schouwburg te tij gen, 'dan wel in hoofdzaak wegens het op treden bij het Weensche ensemble van onzen landgenoot Johan Heesters, kersversch uit Weenen geïmporteerd, waar hij zich aan de bron zelve der operette-kunst laafde om als een „nourri dans le sérail" in patria te rug te keeren. Interessant was het zonder twijfel, te kun nen constateeren, hoe gelukkig zich het ta lent van dezen operette-zanger, dien wij ons uit vroeger jaren herinneren als een acteur van bescheiden proporties, sindsdien heeft ontwikkeld, zoodat wij hem als een volleerd en volgroeid tooneelspeler mochten terug zien. Niet onwaarschijnlijk heeft ook zijn optreden voor de film het noodige bijgedra gen tot de ontplooiing en vervolmaking van hetgeen destijds nog slechts in de kiem aan wezig was. In het Fritz Hirsch-gezelschap bleek hij aldus geheel op zijn plaats en niet minder paste hij in de „volkomen nieuw geënsce neerde" operette „Grafin Mariza" met de charmante Kalman-melodieën en het Hon- gaarsche temperament, dat niet bij al zijn medespelers in gelijke mate aanwezig scheen. Met hem verscheen ook Claire Clairy als gast ten tooneele. Beiden werden ze bij hun eerste optreden met applaus verwelkomd. Het kittige en guitige soubrette-genre had de laatste nog niet verleerd en gaarne ontmoet ten we haar weer eens op de planken. Zooals we ook de oude getrouwen van het Mariza-festijn met voorliefde terug zagen: Walter Triebei en Paul Harden, Jula Rillo en Fritz Hirsch zelf, ditmaal door het pro gramma tot „kamenier" bevorderd. En niet te vergeten het jubileerende zigeuner-orkest van Kélman Toth, dat ook al jaren meegaat, zij het geen 500. In de titelrol had Heesters Grethe Saar als een lieftallige tegenspeelster. Er was veel en nadrukkelijk applaus in den matig bezetten Grooten Schouwburg. Voor de beide gasten een bloemenhulde. L. H. Al verdienen niet alle uitvoeringen van het Rotterdamsch Kamerorkest met een 10 te worden beoordeeld, de programma's maken daar wel aanspraak op, omdat ze steeds met zorg worden samengesteld en origineel zijn. Dirigent Hoogenbergh heeft een fijnen neus om composities op te sporen, die voor ons volkomen nieuw en in ons land nog niet tot uitvoering kwamen. Aan dit initiatief en aan dezen speurzin hebben we het dan ook te danken, dat we in dit seizoen weer muziek hebben gehoord, waarvan we anders ver stoken zouden zijn gebleven, al was ze dan ook niet allemaal veertien karaats. Ook dit program bracht weer verschillen-, de noviteiten: vier eerste uitvoeringen in Nederland: „Concerto da Camera" van Henry Earraud, „Concerto a oboe concertato" van C. P. E. Bach, „Serenade pour petit Orches- tre" van Jean' Frangaix en „Concerto for oboe on themes of Pergolesi" van John Bar- riolli en als eerste uitvoering in Rotterdam „Sinfonia A-dur" van Luigi Boccherini. Aan de samenstelling van een dergelijk program zijn evenwel nadeelen verbonden. Vooreerst dat de hoorders op een avond zoo veel te hooren krijgen, dat het moeilijk is 't te verwerken en op de tweede plaats levert een te veel aan noviteiten voor het orkest de moeilijkheid op om ze alle tot een be hoorlijke reproductie te brengen. De dirigent had wel wat al te veel hooi op zijn vork genomen; wat zich dan ook aan eenige num mers wreekte, en allereerst aan het „Con certo da Camera" van Henry Barraud, waar schijnlijk een compositie van een Fransch componist van de jongste generatie. Het is een werk van weinig beteekenis, door en door celebrale muziek, met weinig of geen inspiratie geschreven, typisch werk van een componist, die nog in zijn experimenteer- periode is. In de „Finale" was nu en dan muziek te hooren, waarin het gevoel een woordje had meegesproken en deze was sterk op Ravel en Debussy afgestemd. Het orkest was in dit werk onzeker en weife lend en het was goed te merken hoe de or kestleden moesten zwoegen om de vele moei lijkheden zoo goed mogelijk te overwinnen. Beter werd er gespeeld in de „Serenade pour petit Orchestre" van Jean Frangaix. Een frisch werkje, waarin humor met een ernstig accent wordt afgewisseld; muziek zonder pretentie, maar met vele origineele harmo- Aangiften van 31 Maart 1938. BEVALLEN: A. den Ouden—de Hartog z. J. J. Viola—v. Ejjsden d. P. J. v. Burg—Bui tendijk d. J. Pfeffer—Tokkie z. M. Touw— v. Moerkerken z. C. J. Glansdorp—Hessing z. C. v. d. MeideVries z. J. r. Dalen—Nied- veld d. H. Bouwensden Boom d. M. M. v d. Hucht—Pouderoijen z. S. Doornhein—van Dongen d. H. Meijer -Merceij z. C. Crouwel van Aaken z. J. KievitKoster z. E. M. v. d. Vloed—v d. Kris z. J. C. Valster—de Kraaij d. J. v. d. Graaf—van SoChelt d, S. L. v. d. Vegte—Groenendijk z. W. J. Vermaas Tolenaar z. M. M. v. Dam—Slmtnerman d. ONDERTROUWD: H. J. Roosenschoon jm. 29 j. en F. P. den Toom jd. 20 J„ Speelmanstraat lila J. Hoogland 24 j. en E. M. van Dijk 19 j., Tamboerstraat 28a A. J. Dijksman 25 J- en F. G. Straub 24 j., Amsterdam P. J- Smit 28 j. en J. M. Verhoeff 24 j., Pladjoe N.I. - A. W. Andriessen wed. 39 j. en H. Moonen ges. 39 j., Hollandschestraat 97b C. C. Bakx 28 j. en M. W. Roovers 29 j., Gilze en Rijen H. Beu kers 22 j. en S. C. van Krimpen 22 j., Kat. La- gedük 2H4b J. W. van Beurden 27 J. en S. H. Th. Peeters 28 j., KI. Coolstraat 6a D. van Bodegraven 24 j. en E. P. Koukelaar ,22 j., Bree- destraat 15b J. Boom 26 j. en M. van Loon 22 j., Watergeusstraat 139a A. CommJjs wed. 5U j. en J. M. OLlefers wed. 46 j., Vierambacht- straat 127a J. Driesse wed. 47 j. en D. C. Spanjersbergen wed. 42 j., Middelharnis E. van den Eng 31 j. en G. J. van der Graaf 32 J., Ackersdijkstraat 13a C. Chr. Goslinga 27 j. en C. E. Pama 23 j., 3chiedamsche\veg 198b J. H. H. Grooten wed. 55 J. en H. M. v. d. Meer wed. 39 j., Breda A. K. A. Gijsberti Hodenpijl 26 j. en S. G. Offers 28 j., Lelden C. J. Ha mer 23 j. en P. Lening 19 j., N. Binnenweg 892b J. M. Hermscn 20 j. en W. v. d. Meer 25 j., Jacobusstraat 14b J. v. d. Heijden 27 j. en E. Baljé 24 j., Zaagmolenstraat 62a P. J. Hoek 22 j. en H. Boender 22 j., Maaskade 39b R. de Jager 28 j. en A. Brandsma 27 j.. Eind hoven S. W. Kooijman 22 j. en H. de Reus 22 j., a'b. woonschip Heyschehaven no. 5159 P. Kopelaar 28 j. en G. Zoeteman 24 j., Doklaan 127b N. J. Korbee 27 J. en J. A. Rettel 23 j., Nassauhaven 93b M. K. Langendoen 21 j. en J. C. Stevens 20 J., Trveeboschstraat 44a J. A. Leijdes 23 J. en A. Donk 25 j,, Eleonol'astraat lib A. C. Meerdinlt 21 j. en N. M. de Groot 21 j., A. Dekenstraat 23 A. van Niekerk 39 j. en A. M. Schenk 35 j., Vlietstraat 64b G. v. Noordenne 21 j. en H. Blok 20 j., Walph&ertstr. 37fo W. J. van Os van den Abeeien 27 j. en E. A. v. d. Bosch 26 j.. Breeweg 10a H. F. Ostermeijer 27 j. en H. A. Henderson 27 1., Wan- deloordstraat 45 W. J. C, Post 27 j. en E. II. Tak 24 j., Spanjaardstraat 79a L. J. A. M. Rebers wed. 40 en L. H. Dat 27 J„ Voorburg nische en rhythmische vondsten. Jaap Stotijn was solist in een hoboconcert van C. T. E. Bach, galante muziek, waarin toch nu en dan het karakter van de muziek van den vader sterk naar voren kwam en in het hoboconcert van Barriolli op thema's van Pergolesi, melidieën van een innig, re ligieus karakter. Stotijn speelde met een klankweelde en coloriet, die steeds wisselen in alle nuances van maar mogelijke denkbare schakeeringen. Hij weet zijn instrument te laten zingen met zielvolle sonoriteit en lichte, teere poëzie. Het was weer het sublieme spel van den kunstenaar, bij wien ook eenvoud en waar heid den waren meester kenmerken. In de begeleidingen gaf het strijkorkest bijna voortdurend mooi en warm spel, met fijne dynamische en rhythmische fraseering en verzorgd samengaan met den solist. Sto tijn had uitbundig succes. Met een eveneens te prijzen vertolking van de Sinfonia a dur van Luigi Boccherini. een te weinig gespeelde componist van lich te, gracieuse specifieke Rococo-muziek. werd het concert, dat het laatste van het seizoen was, gesloten. Voor de zeer bijzon dere programma's, die het Rotterdamsch Kamerorkest dezen winter heeft ten gehoore gebracht en voor de verzorgde en muzikale wijze, waarop dit meestal geschiedde, ver dienen orkest en vooral dirigent Hoogenbergh allen lof. G. Zitting van 31 Maart. De inbraak in het Regentessehuis. De rechtbank heeft vandaag uitspraak ge daan in de zaak van den 53-jarigen koetsier A. J. L. gedetineerd uit anderen hoofde, die terecht gestaan hééft wegens zijn aandeel in de inbraak in het Regentessehuis, waar zoo als men zich uit de behandeling van de zaken van de inbrekende glazenwasschers zal her inneren, uit de brandkast van het kantoor der registratie en domeinen een bedrag van 4500 werd weggenomen. De rechtbank achtte bewezen, dat ver dachte deze inbraak samen met den bereids veroordeelden A. T. C. N. had gepleegd en veroordeelde hem tot een gevangenisstraf van 1 jaar en 6 maanden. De rechtbank heeft voorts veroordeeld: J. F. A. 25 jaar te Axel, wegens overtreding van de Opiumwet verdachte had een hoe veelheid cocaïne voorhanden gehad tot 6 maanden gevangenisstraf door te brengen in een bijzondere strafgevangenis, doch voor waardelijk met een proeftijd van 3 jaar. Gisteren is de 7-jarige Th. "W, Willemsen wonende Eendrachtstraat in deze straat aan gereden door een onbekend gebleven wiel rijder. Met een rechter been-fractuur is de jongen per auto van den G. G. D. over gebracht naar het St. Franciscus Gasthuis. Gisteren is de 18-jarige M. v. Loon, wonende Tweeboschstraat op den Charloi- schen Lagedijk met zijn rijwiel gevallen. De jongeman bekwam een lichte hersenschud ding en verschillende schaafwonden en is per auto van den G. G. D. overgebracht naar het ziekenhuis aan den Coolsingel. Op de Prins.Hendrikkade is de 12-ja rige M. E. Rijnberg wonende Maaskade bij het oversteken van de straat aangereden door een vrachtauto bestuurd door J. L. M uit Den Haag. Met verwondingen aan kaak en beide dijbeenen is het meisje per auto van den G. G. D. overgebracht naar het zie kenhuis aan den Coolsingel. De 12-jarigg K. van Lent wonende Overstraat is gisteren op het Zuiderlijke brughoofd van de Willemsbrug, toen hij tus- schen twee trams de rijstraat wilde over steken, gegrepen door den motorrijder J. A. K. uit de Rochussenstraat. De jongen be kwam een wonde aan het achterhoofd en een lichte hersenschudding en is per auto van den G. G. D. naar het ziekenhuis aan den Coolsingel overgebracht. VAK. Rosierae 25 J. en W. Gaartman 30 j., Heemskerkstraat 57b A. van der Tas 24 j. en H Hoeksma 23 J., Schiedam L. C. Geluk 21 1 en M. v. d. Laan 20 j„ Hr. Nicolaestraat 85b J. I Barendse 30 J. en J. G. v. Mourlk 33 1., v. Oldenbarneveltstraat 35b P. v. Dijk 23 j. en A. J. Roos 39 j.. Rosestraat 340b A. Dyks- ma 23 j. en T. van Krimpen 20 j., Aakstraat 15 M. Groenendijk 33 j. en A. van Wijnen 31 j., Kettingstraat 7b J. Hartman 32 j. en E. C. Musters 28 J., Schiedam J. P- van Hoek ges. 25 j. en J. Hameetman 23 J., Florastraat 20b - H. J. J. v. d. Hoek wed. 31 j. en J. Overhand 21 J., Narcissenstraat 4a C. A. Ketting 31 j. en S. C. v. d. Steenhoven 24 j„ Putschelaan 152b M. Knoester ges. 50 j. en J. van der Ree ges. 35 j.. Kruiskade 87b P. J. Marks 26 j. en C. Klapwijk 24 j., le Pljnackerstraat 46b J. M. Ru(js 24 j. en C. Stuip 23 j., St. Mariastraat 94b J. Schouten 22 j. en N. Meertens 23 j., Ru- broekstraat 75 K. Slotboom 27 j. en A. Arends 25 j., Br. Hilledyk 6a C. van der Sluis 26 j. en J. v. d. Zwaai 24 j., Hollandschestraat 9b J W. J. Spinhoven 23 j. en G. Kooring 20 j., Raephorststraat 95a P. v. d. Starre 23 j. en P. E. Gravekamp 24 J., Hoevestraat 14b L. J. D. Stuip 31 j. en E. C. Bakker 20 j., Boerg.str. 15a B. Swart 29 j. en M. M. Schenk 29 j., Heer Kerstanstraat 13a J. Terlouw 30 j. en L. A. Banning 26 J„ Llndtstraat 72 D. Tiel 24 j. en Ph. E. M. v. d. Linden 21 j., Ommoord- schestraat 33b H. van Veen 25 j. en J. C. de Waal 21 j., Brabantscbestraat 35b A. Ver boom 28 j. en M, E. Everding 28 j., Tiendstraat 35c P. Vos 24 j. en C. J. A. v. d. Berg 22 j Hiiiestraat 33b A. J. Waling 23 j. en P. J. C Otte 21 j„ Rechthuisstraat 34b H. v. Wa- nielen 25 j. en C. Hoogstad 24 j.. Tiengeburen 13 H Wennekes 23 j. en J. M. G. Koster 23 j Schiekade 180a - H. C. W. de Wildt 20 j. èn L. H. Fonhof 17 j., Hiiledljk 15a - P. v. d. Weel 23 j. en A. M. Maurer 22 j., v. Lennep- straat 63b - J. v. Willigen 26 j. en A. van Ga- len '26 i., Rubroekstraat 132a M. van Zeist 28 j. en L. T. Brunlng 27 j., Vredehofstraat 38a A. Bul 20 j. en K. van Wijk 21 J., Zinker- weg 44b. Tr GEHUWD: J. J. Soer jm. 31 en W. van Veen Jd. 29 j. OVERLEDEN: M. J. Bogaert wed. van P. C. de Wilde 87 j. A. J. Schreuders man van E. van Berchum 52 j. A. Oepkes wedr. van G. Jansen 84 j, F. J. Louwhoff wed. van H. de Haan 81 j. L. Breevaart wed. van A. de Reus 78 j. J. H. Spingler geh. man 84 j. J. Smit man v. Tujjtel 65 j. B. M. Smekens man van J. M. Kremer 44 j. L. Baas ongeh. man 30 j. G. Linde(jer man van C. W. K. Crevecoeur 72 j. J. A. Nieberg man van M. H. van Hees 66 j. R. v. d. Berg vrouw van C. van Llere 46 j. D. G. Kok man van W. L. R(jk 58 j. M. P. Bruigom vrouw van P. J. van Gelderen 85 j. A. A. Teuling mans van E. Klauckè 75 j. Voorts als levenloos aangegeven H. van Winger denKarman dochter. Omtrent de voorbereidende maatregelen inzake de stichting van een nieuwe jongens- u.l.o. in Rotterdam-Zuid onder leiding van de broeders van Oudenbosch vernemen we nader, dat, nadat meer dan ruim voldoende handteekeningen waren verzameld, de be- noodigde stukken zijn Ingediend. Reeds hebben tusschen gemeente en be stuur verscheidene conferenties plaats ge had, welke tot overeenstemming omtrent de keuze van lokaliteiten in het centrum van Rotterdam-Zuid leidden. Deze onderwijsaangelegenheid behoeft nog de goedkeuring van den raad, doch wanneer deze binnenkort zijn voturr aan de oprich ting kan geven, zal, gezien de vaart, die achter de voorbereidende maatregelen wordt gezet, de school in September kunnen wor den geopend. Aan het concours-hippique, dat te Parijs gehouden werd, nam o.m. de schoonrijder José Moeser deel, die op zijn volbloed de schitterendste staaltjes van rijkunst heeft laten zien. De uitgestelde jaarvergadering zal plaats hebben op Woensdag 6 April a.s. des avonds te half 9 in de St. Joseph's Gezellen-Vereeni- ging, Stationsplein 10. In de wasscherij van H. Kley aan de Pootstraat is de 20-jarige mangeljuffrouw M. Severing wonende Tochtstraat met haar rechterhand bekneld geraakt tusschen een mangel. Met verschillende verwondingen en brandwonden is zij per auto van den G G. D. overgebracht naar het ziekenhuis aan den Bergweg. De 58-jarige schipper J. H. B. Wilke wo nende Prins Hendriklaan wilde gisteren in de Spoorweghaven zijn schip „Sofero" van wal duwen. Hij stond met den linkervoet op zijn schip en met den rechtervoet op den wal. Plotseling kwam er een kraan aanrijden en de voet van den schipper werd verbrijzeld. Per auto van den G. G. D. is de schipper vervoerd naar het ziekenhuis aan den Coolsingel. Gisteren was het 40 jaar geleden, dat de heer C. JStamkot in dienst trad bij de firma A. Driessen Cacao- en Chocoladefabrieken te Rotterdam. Hij werd desmorgens met zijn echtge- noó'te ten kantore door de directie ontvan gen, waarbij de directeur hem heeft gehul digd onder aanbieding van een bloemstuk, alsmede een geschenk onder couvert. Daarna is hij namens de verschillende personeelsgroepen door den Chef de Bureau toegesproken, waarbij eveneens bloemen en geschenken werden aangeboden. Gisteravond zijn veertig oer-Spartanen in Atlanta te Rotterdam bij elkaar gekomen om den oudejaarsavond van hun oude club te vieren, waaraan voor hen zooveel aangename herinne ringen verbonden zijn. In de conversatiezaal van het hotel hebben de rood-witte veteranen de kennismaking her nieuwd en er heerschte reeds spoedig een on gedwongen stemming. Het oude vaandel, dat hen vroeger op hun wedstrijden naar het binnen- en buitenland steeds vergezelde, was natuurlijk present en voor deze gelegenheid in de bloeme tjes gezet, evenals de foto's van de oprichters, de eere-leden van Sparta en het huidige bestuur. Verder had in een hoek van de zaal de heer Stok een boekenstalletje ingericht, bevattende alle herinneringen aan het oude Sparta. Zelfs de Sparta-Piet, thans voor deze feestelijke gelegen heid getooid met de rood-witte kleuren, was niet vergeten. Bijzonder trok de aandacht het ge schenk van 63 oer-Spartanen aan de gouden jubi- laresse, bestaande uit een schilder-ij, voorstellen de de rivier de Maas, door J. Tï van Masten- broek, die als oud-Spartaan op lofwaardige wijze dit geschenk had mogelijk gemaakt. In den daktuin, eveneens kwistig versierd, hebben de gasten het feest voortgezet met een gemeenschappelüken maaltijd, onder leiding van den heer Stok. Telegrammen werden gezonden aan de leden van het Koninklijk Huis en aan den heer M. J. Overeynder, voorzitter van de jubileerende vereeniging. Er is veel en goed ge sproken met woorden, welke alle getuigden van de groote liefde voor de oude club en ter afwis seling er werd ook nu en dan gegeten gaf men uiting aan zijn feestvreugde door het zingen van tal van Sparta-liederen. In het bijzonder viel in den smaak de Spartakroniek van den oud-Spartaan G. L de R. Van de verschillende telegrammen, welke het comité ontving, ver dienen gememoreerd te worden dat van den heer Laverge, een van de oprichters van Sparta, den heer H. C. Dupont, eerelid en van mevr. Kel derDe Goede, aan wie Sparta haar vaandel te danken heeft. Aan het einde van den maaltijd hebben de gasten zich naar het terras begeven en toen de klok van het stadhuis 12 sloeg, werd rood en wit bengaalsch vuur ontstoken en de rood-witte vlag geheschen Na dit plechtig moment bleef men nog lang in de beste stemming bijeen. De oer-Spartanen, die met elkander een leef tijd van in totaal 2125 jaren hebben bereikt, zullen ongetwijfeld aan dezen oudejaarsavond van hun oude club bijzonder aangename herin neringen bewaren, dank zij de bemoeiingen van het comité, bestaande uit de heeren J. Stok G. J.zn, B. Altona, L. J. C. Vuyk en C. W. Ruffelse, dat op zulk een keurige wijze dezen avond had voorbereid. Vanmorgen hebben de oer-Spartanen bloemen neergelegd op de graven van de heeren Jac. Musly, C. W. v. d. Ende, W. Reidt en Joh. J. Meijer. Ook de gedenksteen, geplaatst in het Spartagebouw ter herinnering aan den heer V. Hendriks, werd met rood-witte bloemen getooid. Bij gelegenheid van het halve eeuwfeest is het cluborgaan van Sparta in uitgebreider vorm verschenen. De voorzitter, de heer M. J. Overeijnder, opent de reeks van artikelen met een korte be schouwing, waarin hij er op wijst, hoe in den tegenwoordigen tijd een groote voetbalvereeni- ging als een bedrijf moet worden bestuurd. Van de mooie romantiek van olim is niets overgeble- ven. Dankbaar en met waardeering getuigt hij dat vele Spartanen steeds bereid waren het be stuur in zijn veel omvattende taak te steunen. De heer J. M. de Korver ziet in de resultaten der verschillende elftallen reden tot tevreden heid, wat de toekomst met vertrouwen tegemoet doet zien. Talrijke anderen leverden een bijdrage. Zoo brengt dokter H. van Dijk de verdiensten van Sparta naar voren betreffende den Ned. Roode Kruis-Moedtransfusiedienst. Het goed verzorgde nummer bevat tal van keurige foto's. De persoonlijke resultaten van de „Rondgang langs da Banen" ztin de volgende 1. Aarsbergen, 't Zuid 649; 2. Korte, A.D.O. 632; 3. Garnier, E.V.A. G20; 4. v. d. Kaay, N.H. R.V. 615; 5. Koster, Alle Neune 608; 6. Sanders, D.O.K. 598; 7. Franken, D.O.K. 596; 8. K. Kooi man, De Woudsloopers 593; 9. J. Kooiman, De Woudsloopers 584; 10. S. v. Gelder, A.D.O. 5/0, 11. Jansen, N.H.R.V. 574: 12. Rijshouwer, Excel sior 571; 13. Borkus, Alle Neune 569; 14' "ri lemse, Tous les Neuf 569; 15. v. Donk, De wouu- sloopers 567; 16 v. d. Tempel, D.O.K j Stentier, The Far West 562; 18. v Leeuwe Alle Neune 558; 19. De Willigen. Allehfl£ vvv' 20. Nefkens, N.H.R.V. 557; 21. Klarenbeek vXV 554; 22. v. d. Pol, The Far West.553 23. Sino D.O.K. 552; 24. Van Rijn, E.V.A. 551, 25. Bulgers, Excelsior 549, Gisteravond is in het clublokaal van de Schaakvereeniging Kralingen de tweede ronde van dezen wedstrijd gespeeld. Kok was in deze ronde vrij. Vlagsma—Bergsma. Een Weensche opemng volgens oud recept. Vlagsma kreeg geleidelijk eenig stellingvoordeel en begon toen een aanval, welke een dreigend aanzien had. Bergsma ver dedigde zich echter koelbloedig en kreeg het beste spel. Toen geraakten beide spelers in tijd nood en daartegen bleek Vlagsma beter bestand. Bergsma deed niet de beste zetten en de partij werd onderbroken in voor hem weinig hoop- biedende stelling. De Ronde—Kamstra. Een Engelsche opening, na zwarts antwoord Siciliaansch In de voorhand. Kamstra behandelde de opening niet geheel cor rect en daarvan maakte de Ronde op uitstekende wijze gebruik. Hij viel aan op' beide flanken, veroverde een pion en daarna was het lot van Kamstra feitelijk reeds beslist. Deze kreeg ge brek aan goede zetten en dan komen de foutieve. Bij den 23en zet gaf hij zich gewonnen. Ten Kate—Schenk. Een Spaansche partij, waaruit een zeer ingewikkelde stelling ontstond. Ten Kate begon een aanval op de vijandelijke koningsstelling, offerde een paard en scheen met een tweede offer de partij te zijnen gunste te zullen beslissen. Schenk weigerde terecht dit laatste geschenk en daarna was ten Kate ver plicht nog de kwaliteit te offeren om zich re mise door voortdurend schaak te verzekeren. GorisNieukerke. Een Siciliaan met de dra- kenvariant. Geleidelijk geraakte Goris in stel lingsnadeel, wist echter materieelen achterstand te voorkomen tot op het moment, dat de partij moest worden verdaagd. Hij zal bij de her vatting verlies van een pion moeilijk kunnen voorkomen. De wedstrijd om den zilveren wisselbeker van Rotterdam, uitgeloofd door het Rotterdamsch Dam Genootschap werd Woensdagavond voort- gezet. De uitslagen waren: Groep I: J. Vermelden gewonnen van B. Bran denburg J. Ligtvoet gewonnen van A. Cremer; A. J. Bos verloren van L. Heydra. De si.and is: J. Vermeulen en J. A. Verbeek ieder 10 punten (uit 6 partijen); L. Heydra 8 (6). Groep II: W. Barendregt gewonnen van F. Cremer; J. J. v. Leeuwen verloren tegen P. Jongbloed: W. H. Cremer verloren tegen H. San ders! W. H. Cremer verloren tegen W. Baren dregt. H. Sanders komt uit in den eindstrijd met 13 (6) is eveneens zeker van een plaats in den punten (met 7 partijen) W. Barendregt met 10 eindwedstrijd. Groep III: H. Aschermann verloren tegen D. Kerkhoven: M. Spaan gewonnen van 11. Schoen maker, N. v. Velthoven verloren tegen L. Kaanis. M. Spaan en L. Kaanis moeten met 10 punten uit 7 partijen overkampen voor een p:aats in den eindstrijd. Woensdag werden te Breda de wedstrijden om de Zilveren Broodmand voortgezet en beëindigd. De resultaten waren: pnt. brt. gem. h s. A Jacobs399 Jr 12'75 132 P. Mulders 122 16 7.62 27 G. Lambermont300 28 10.71 42 G. v. Alphen 215 28 7.67 23 J Lambermont300 26 11.53 42 J Saes 278 26 10.69 44 H. Vreeswijk 300 19 15.78 75 S. Rudelsheim 208 19 10.94 48 H. Vreeswijk 300 10 30.00 68 G. v. Alphen 125 jo 12.50 54 A. Jacobs 300 15 20.00 199 J Saes 265 15 17.66 'u A. Jacobs 300 9 33.33 102 H. v. Gils 79 9 8.77 S. Rudelsheim300 21 J^-28 89 J. Lambermont285 21 13'® H Vreeswijk 300 8 37.50 123 A. Jacobs144 8 1ÖAJU 69 P- Mulders 300 20 3 3-00 40 J. Saes 217 20 1985 71 p. MuMerseim..:::::: 8 S 88 g De eindstand luidt: ge, 9inn nn' Sem. h.s. Vreeswijk 5 jgg, '7 21.64 123 Jacobs f JSSl W 21.69 132 V Gils i ÏSnf 119 3-5.76 87 Rudelsheim 3 }'99 {23 14.59 108 Lambermont3 {506 l36 11.07 142 v. Alphen 2 {«03 141 11.79 86 Saes {5« 136 11.38 76 Mulders 1 1294 119 10.87 72 Gisteravond zijn er voor het tournooi om het Zilveren Nieuwsbladbiljart slechts enkele wed strijden gespeeld. De uitgestelde partij van de ontmoeting Maas stad—Caland luidt als volgt: IeXel0UW 175 34 27 5.14 Bobbe 147 34 19 4.32 Van de ronde Caland—Hillegersberg zijn gis teravond drie partijen gespeeld. De partij v. d. Jagt Kroese zal Zaterdagmiddag 3 uur worden gespeeld. De uitslagen zijn: Oversloot 125 54 22 2.31 Haasnoot114 54 12 2.11 Klinge154 43 21 3.58 Polfliet 175 43 24 4.0b Dr. Vuylsteke 136 42 17 3.24 V. Hoek 150 42 12 3.57.. Het totaal van Caland is 415, dat van Hille gersberg 439 caramboles. M?asstadnd 8335 7883 94 57 Het Zuiden8365 7903 94.47 Rovai 882o 7107 80.57 Amok6934 78.ei Het programma voor Maandag: 7.30: Het Zui den—Maasstad; daarna Rotterdam't Zuid, Het hoofdbestuur van de Kon. Ned. Mij. van Tuinbouw- en Plantkunde heeft een uitgebreide Internationale Jury uitgenoocligd, zulks in verband met de vele en groote groepen inzendingen op de Voorjaarsbloe men-Tentoonstelling „Prima Vera", geduren de 718 April a.s. in de Nenijto-Hal te Rotterdam. In deze jury hebben de eerste corypheeën op tuinbouwgebied in de verschillende landen zitting genomen. De jury bestaat uit 72 leden, waarvan 28 juryleden uit België, Duitschland, Engeland en Frankrijk. De groote keuring van de diverse cultu-es, samengebracht door alle kweekers van Ne derland in de Rotterdamsche Nenijto-Hal, zal plaats hebben op den morgen van de officieele opening van de „Prima Vera", op a.s. Donderdag 7 April. Door H.K.H. Prinses Juliana is als groote eere-prijs aan het bestuur der P.V. een groote zilveren medaille ter beschikking ge steld. Tegen den tijd, dat de heer E. H. Kusen, directeur van het Nederlandsch Havenbedrijf, officieel bij zijn 25-jarig jubileum gehuldigd zou worden, waren de groote vergaderzaal, trappenhal en spreekkamer met 'n schat van bloemen versierd, niet alleen van bevriende firma's te Rotterdam, maar ook van vele daarbuiten. Te ongeveer tien uur had het geheele per soneel van de S.H.V., van het N.H.B. en van de N.R.V., bene vens vele vrien den en bekenden onder wie wij opmerkten de heeren O. Plinke en P. Jung van het Rheinisch Westfalisches Kohlen Syndi- kat, directiele den en afgevaar digden van de machinefabriek en scheepswerf v.h. P. Smit Jv. Co., de N.V. Handelscie. S. H. V. Vlissingen, de Nederlandsche Agentuur en Bevrachtings onderneming e.a., zich in de groote zaal ver zameld. Klokslag 10 uur werd de heer E. H. Kusen, vergezeld van zijn echtgenoote, binnengeleid. Toen de jubilaris en zijn familie hadden plaats genomen, richtte de heer D. G. van Beuningen, directeur van het S H.V.-concern, het woord tot den jubilaris, hem schetsend als iemand, die een zeer belangrijke plaats in het exportbedrijf van Westfaalsche kolen over Rotterdam heeft ingenomen Hij teeken- de in het bijzonder de groote stuwende kracht van den jubilaris. die reeds lSflS'j Voo^t hïfTffl m mersox «S—Él fundamenten gelegd had voor het groote be, drijf, dat Rotterdam gemaakt heeft tot (Sé allereerste kolenexporthaven van de wereld. Niet minder dan 42.399 stoomschepen werden onder leiding van den heer Kusen beladen, terwijl 82.181 bunkerorders, dikwijls grooter dan een normale lading, door hem werden uitgevoerd. De heer Kusen is een der meest populaire menschen van de haven. Spr. overhandigde als persoonlijk geschenk en namens de S.H.V. een prachtig schilderij van Milet, benevens een ets van Derkzen en v. Angeren, voor stellende „de Verloren Zoon" van Hierony- mus Bosch, naar het schilderij in het Museum Boymans. Vervolgens trad de heer O Plinke naar voren en huldigde den heer Kusen namens het Rheinisch Westfalischen Kohlen Syndi- kat in het algemeen en namens den heer dr. A. Janus generaldirektor van dat syndikat in het bijzonder. Als derde spreker wijdde de heer J. Kusen, directeur van de Nederlandsche Agentuur Bevrachtings-Onderneming, woorden van hulde aan het adres van zijn vader en over- handigde hij hem een symbolisch geschenk. Daarna sprak de heer R. p, Wiarda. namens het personeel van S.H.V. en N H.B. een por tret van den jubilaris aanbiedend, geschilderd door den kunstschilder Walther Vaes. Ook voerden nog het woord de directeur M van Keulen namens de S.H V. en de heer Meys, namens de sportvereeniging „De Maas". Hierna dankte de heer Kusen alle sprekers persoonlijk. Hierna werd gelegenheid gegeven den jubi laris persoonlijk geluk te wenschen. Hoewel het spreekverbod, uitgevaardigd tegen den heer Fl. Grammens, het niet mo gelijk maakt, dat hij hedenavond op de bij eenkomst voor de Stichting Noord-Neder- land-Vlaanderen het woord zal vragen, zoo zal de bijeenkomst in Lybelle, geüj!t men ons mededeelt, toch doorgaan en zal de heer Grammens daar aanwezig zijn. ROTTERDAM, 31 Maart. Gepromoveerd tot doctor in de economische wetenschappen f® heer L. R. W. Soutendijk op proef^"™ „Methoden tot het vaststellen van den vang der besparingen met een toepassing o enae Nederland". Geslaagd voor b®UchaDnf»» !fê examen in de economische wet Ppen de heeren E. Baijon, G. C. Scheltema en F. Delfos. DELFT, 1 April. GeslaagdCandidaa-ts- examen voor werl<tuigltundI= ngeaieur T. H, Huizlnga, Rotterdam. Te Delft slaagde voor het ingenieursexa men voor civiel-ingemeur de heer J. M. Hen. drikx. „Wat een snertzaak! Ik bestel schnitael niet meer aanwezig! Een ommelet niet meer aanwezig! Kreeft niet meer aan wezig! Geef me mijn jas en hoed!! Ober: Het spijt mij erg meneer, maar die zijn ook niet meer aanwezig."

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1938 | | pagina 2