OPENING PSYCHO-THERAPEUTISCHE WERKINRICHTING. Thomsen's Havenbedrijf. maassluis. hillegersberg. Een dag-sanatorium bij de nazorg. I.TSET,MONDE. DONDERDAG 7 APRIL 1938 DE ROTTERDAMSCHE HUIDEN- EN LEDERBEURS. EMMABLOEM-COLLECTE OP 12 APRIL 1938. Beschikbaar saldo 485.385 (v. j. 217.505). fc. BURGERLIJKE STAND. DIVIDEND 8 (v. j. 6) PCT. D.H.A.K.-WANDELTOCHT. ALG. R.K. PROPAGANDACLUB. MATTHAEUS-PASSION. R.K. SCHAAKVEREENIGING R. S. R. NIEUWE R'DAMSCHE SCHAAKVER. Uitvoering van „Excelsior" onder leiding van Phons Dusch. HARMONIE-CONCERT. Laatste abonnementsconcert onder leiding van dr. Mengelberg. ONEERLIJKE SCHIPPERSKNECHT. JUBILEUM J. M. PLATTESCHORRE. MACHINISTENEXAMENS. SCHEEPSBRANDJE IN DE WAALHAVEN. R.K. VAKTEEKENSCHOOL schoutenstraat. WINKELIERSVEREENIGING HILLEGERSBERG". CONTROLE. OPLICHTER GEARRESTEERD. EEN BELANGRIJKE DAAD. IN tegenwoordigheid van autoritei ten, psychiaters, doktoren en be langstellenden is gistermiddag door het lid der Ged. Staten van Zuid- Holland, mr. E. J. M. H. Bolsius, de psvcho-therapeutische werkinrichting aan de Vierambachtsstraat officieel ge opend. Als voorzitter van de Rotterdamsche Ver- eeniging ter behartiging van de maatschap pelijke belangen van zenuw- en zielszieken sprak dr. A. F. van Walsum woorden van welkom, om daarna de vraag te beantwoor den: wat beteekent een psycho-therapeutische inrichting voor den veelzijdigen psychiatri- schen arbeid, verricht ten behoeve van de tot. den voor- en nazorgdienst voor krankzinni gen behoorende patiënten? Bij dezen arbeid aldus spreker moet vooral de nadruk worden gelegd op het aan een dergelijke werkinrichting ten grondslag liggende streven, om in de vrije maatschappij een zoowel psychische als moreele steun te zijn voor nog niet geheel evenwichtige per sonen, hetzij dat hun psychisch zijn nog niet zóó werd gestoord, dat opneming in een in richting noodzakelijk moest worden geacht, hetzij dat zij in een dergelijk gesticht on- genomen zijnde zich toch weer zoo hersteld hebben, dat een langer verblijf aldaar voor hen niet meer beslist noodig werd geoor deeld. Het is nu onze taak om, met de psy chiaters, te trachten voor den groep van per sonen op te vangen die velerlei onvermijde lijke botsingen met het gewone leven, welke zij nog niet zonder stoornis kunnen onder gaan. Spr. citeerde wat de bekende arts, verbon den aan den Amsterdamschen Voor- en Na- zorgdienst, dr. Querido, eens schreef over Chaplin's film „Modern Times". Het heeft geen zin om de patiënten met goeden raad gesterkt uit het gesticht te laten vertrekken. De maatschappij geeft zooveel gelegenheid tot botsen, dat voor hen, die eenigen tijd er buiten hebben doorgebracht, een gids door het ingewikkelde raderwerk onzer samenleving absoluut noodzakelijk is. Deze gids moet de nazorg-arts zijn en zijn taak is even veelzijdig als het leven zelf. Wil deze gids slagen, dan zal een psycho-thera peutische Inrichting een van de vele mid delen moeten zijn, die zulk een nazorg-arts te zijner beschikking moet hebben. De nazorg-arts moet zijn patient kunnen plaatsen in een milieu, dat zich voor hem in het bijzonder eigent en waardoor plaatsing in een psychiatrische inrichting wordt voor komen. Reeds lang werd de behoefte aan zulk een dag-sanatoriüm te Rotterdam gevoeld. Reeds scheen in 1930 de oprichting hiervan als het ware verzekerd. Een school werd, evenals nu, er reeds voor ingericht; alles was zoo goed als klaar, maar plotseling moest in de gemeente krachtig worden bezuinigd; al het nieuwe werk werd afgelast en hetgeen reeds bestond, aanmerkelijk besnoeid. Nu is de oprichting noodzakelijk geworden, omdat naar het oordeel van Ged. Staten de bezuiniging in de kosten voor de zorg. de ver pleging van krankzinnigen, juist de oprich ting van een dergelijk dag-sanatorium eischt. Deze inrichting kan, goed aangewend door den nazorg-arts, voor menigen patient een middel worden, waardoor het hem mogelijk wordt te blijven verkeeren in de vrije maat schappij. In den door hem hier te verrichten arbeid van velerlei aard, spr. noemde de weverij, de mattenmakerij, tuirrarbeid, schoenmakerij, ververij, timmermanswerk plaats en werkzaamheden van administra tieven aard, alsmede het geleidelijk opknap pen van de verschillende lokalen van deze school naar het voorbeeld, dat de Technische Dienst der Gemeente heeft willen geven in een geheel in lichte kleuren opgeknapt lo kaal, zoowel in de beneden- als in de boven verdieping van deze school, in al deze nuan ceeringen van arbeid zal de patiënt steun en hulp ontvangen om de vele angsten en zor gen, zooveel mogelijk van zich af te zetten, althans zich daardoor niet te zeer te laten drijven in een onmaatschappelijke richting. Op deze preventie, op deze moreele psy chiatrische zorg moet alle nadruk worden ge- legd. Niet de arbeid „an sich" is nummer een, niet de winst, op den arbeid gemaakt. De patiënt behoort altijd op de eerste plaats te komen. Dit beteekent echter geenszins, dat de economische kant van den arbeid niet naar behooren zal worden behartigd. Met groote dankbaarheid vermeldde, de spreker, dat de vereeniging door een geefster, die onbekend wenscht te blijven, in staat is gesteld, het bijzonder», dat dikwijls juist een charme geeft aan het leven, buiten de eigenlijke exploitatie van de inrichting te verzorgen. Vervolgens verkreeg mr. E. J- M. H. Bol sius het woord. Spr. memoreerde in het kort het ontstaan van deze werkinrichting, de motie van dr. Horst in de vergadering van Prov. Staten en de resultaten daarvan. Deze inrichting zal blijheid en vreugde brengen aan de ongelukkige menschen. De Provincie is voor het tot stand komen dankbaar en hoopt het werk te kunnen blijven steunen. Hopende dat de vereeniging gedragen moge worden door de genegenheid van velen, ver klaarde spr. de werkinrichting voor geopend. Namens het gemeentebestuur voerde wet houder R. J. Dijk het woord. Spr. zou deze bijeenkomst willen geven den inslag: de ster ken voor de zwakken. Spr. prees vooral de medewerking van de burgerij op sociaal ter rein. Ook nu is die -medewerking veer schitterend gebleken. Waar mogelijk zal het gemeentebestuur klaar staaft om te helpen bij dit belangrijke werk. Daarna voerde dr. Panmeyer, inspecteur van het staatstoezicht op het krankzinnigen wezen het woord. Spr. hoopte dat de ver eeniging later zal kunnen peggen: wat wij op 6 April 1938 begonnen zijn, heeft rijpe vruch ten gedragen. Tenslotte sprak prof. Baart de la Faille, namens den Raad van bestuur van de Anthonie Wilhelminaetichting bij zijn harte lijke wenschen de toegezegde bijdrage over handigend. Na een slotwoord van dr. van Walsum, waaruit bleek, dat er plaats is voor 50 man en er op het oogenblik reeds 9 geplaatst zijn, werd de inrichting bezichtigd. Onder de aanwezigen merkten wij, te- halve de reeds genoemden, o.m, op dr. A. F. Meijer, voorzitter van de centrale vereeni ging, dr. Joh. v. d. Spek, geneesheer-direc teur van „Maasoord", dr. J. Ph. Elias namens het Groene Kruis en de heeren K. de Bloois van de Aug. Herman Franckeschool, J. For- tanier, onder-directeur van M. H., dr. J. Don kersloot, W. Voskuil, van de afd. Zedenpolitie, J. Melles, directeur van de Gem. Bank van Leening, en mr. G. Lambert van de stichting Volkskracht. De burgemeester had bericht van verhin dering gezonden. De Vereeniging „De Rotterdamsche Hui den- en Lederbeurs" vergaderde gistermid dag in een der zalen van het Zuid-Hollandsch Koffiehuis. De heer C. Kaufmann, voorzitter, verwel komde de leden en gaf vervolgens een over zicht van den algemeenen toestand in het huiden- en lederbedrijf. Bij de daarna volgende bestuursverkiezing werd het bestuur, waarvan eenige leden af traden, samengesteld als volgt: C. Kaufmann, voorzitter; R. Roes, vice-voorzltter; M. Haze- broek, secr.; F. Ball, penningm.;'G. Schei- berg en C. P. J. Ahaus, leden Tot leden der kascommissie zijn benoemd de heeren: J. C. van Houten, P. L. M. van Kessel en J. M. Salters. Bij het bestuursvoorstel, om te Rotterdam voorloopig één beursdag per maand te hou den, betoogde de voorzitter, dat Rotterdam thans zoo voor de inlandsche als voor de exotische huiden een der belangrijkste plaat sen in Europa inneemt. Om die reden is een beursdag per maand wenschelijk. De vergadering juichte het voorstel toe, dat met algemeene stemmen is aangenomen. Het bestuur ontving de opdracht voor de uit voering van het besluit het noodige te doen. Na eenige zaken van huishoudelijken aard behandeld te hebben, is de vergadering ge sloten. De tuberculosebestrijding te Rotterdam verkeert in ernstige geldelijke moeilijkhe den. Er zal uit geldgebrek bezuinigd moeten worden op de voorzorgsmaatregelen voor de met tuberculose bedreigde kinderen. Dit kan ramzalige gevolgen hebben voor den toe- komstigen gezondheidstoestand van ons ge- heele volk. Van het welslagen van de Emmabloem- collecte hangt veel af. Er is echter nog drin gend behoefte aan collectanten, die hun tijd en werkkracht willen geven in het belang van ons allen. Dames en heeren (boven 16 jaar) worden verzocht zich aan te melden bij mevr. A. B. Kleijn-van Willigen-Lels, Westersingel lö. f* Aangiften van 6 April 1938. BEVALLEN: P. J. Keijzer geb. Huisman d. H. A. v. Vliet geb. Cool d. S. Floor geb. Randwijk z. C. Ouwenterk geb. den Haan d. C. E. v. Tubergen geb. Maurer d. T. Boesjes geb. v. Wijngaarden d. H. M. Wijn tjes geb. v. Arendonk z. G. J. Verstraaten geb. Onstein d. H. M. Niessler geb. Meijer d. A. W. 't Hecke geb. Boeseken z. A. Joosse geb. v. Beek d. E. Ducaneaux geb. Lucas d. - L. M. de Jong geb. Hullenian d. S. L. Buitenhuis geb. Pieper z. G. J. v. Wijk geb. Bontenbal z. P. Veenstra geb. v. Berkel z, P. M. C. Princen geb. Kremers z. M. H. Vergeer geb. Reurings z. L. M. Huurman geb. Soulimans z. J. M. Tadema geb. v. d. Laan z. G. Ubas geb. Griftioen z. J. Keijzer geb. Razenberg d. A. v. Pongen geb. v. Zalingen d. G. in 't Veld geb. Stoppelenburg z. C. H. C. v. Dorpel geb. Zeeger z. M. M. L. A. Beukers geb. v. Dooren d. A. G. Veltkamp geb. Quispel z. C. A. v. Wees geb. v. d. Wolff z. J. C. v. Zijl v. d. Hoeven d. A. Ritsema geb. Schuiling z. P. Jansen geb. Madlener d. M. M. Stolk geb. v. Geffen z. W. M. Korzilius geb. v. Vugt d. M. Groen geb. Wijn stekers z. A. H. H. Lashleij geb. v. d. Drift z. I. Bosch geb. Bliek d. C. H. Waalwijk geb. den Boer d. GEHUWD: W. Benard jm. 25 j. en G. A. van dre Reijden jd. 28 j. J. van den Berg 26 j. en W. Kramer 22 j. G. J. J. A. van den Berg 31 j. en J. A. Vriens 2d j. J. A. Bode wed. 32 j. en T. M. Vennix 29 j. W. van ES 29 j. en A. H. Heijnen 28 j. K. van Helden 22 J. en C. Wander 20 j. L. van 't Hof 23 j. en E. Willemse 19 j. L. Hogerdjjk 28 j. en A. G. M. Bussing 26 J. A. Hommersom wed. 71 j. en C. A. de Breij wed. 74 J. H. de Jong 27 j. en E. J. Goudriaan 2D j. C. Kind 25 J. en J. J. van Langeveld 24 j. P. J. Kooper 27 en J. H. van Loon 25 j. J. van Kuijk 38 I. en N. Trijtel ges. 25 j. L. Noordzij 20 j. en G. J. van der Wal 17 j. W. M. Planken 24 j. en J. M. Leautauü 20 j. E. J. Rovers 25 j. en A. L. Kenm 25 j. J. Slootweg 18 j. en C. J. Braams 19 j. B. J. Stuik wed. 47 j. en J. van Santen 45 j. A. Tertoolen 25 J. en T. Wagemaker 29 j. R. J. W. A. de Best 24 j. en H. Valat 21 j, J. A. van Duijn 27 De Raad van Commissarissen van de N.V. Thomsen's Havenbedrijf, deelt aan aandeelhou ders o.m. het volgende mede: De in het afgeloopen jaar behaalde resultaten waren in vergelijking met vorige jaren bevre digend. De directie spreekt ook gunstige ver wachtingen uit voor het loopende jaar, ook al is zii niet ten volle voldaan en is zij niet geheel zonder zorg voor de toekomst. Zij stelt voor het dividend te bepalen op 8 (v. j. 6) pCt., welk voorstel onze instemming heeft. Aan het jaarverslag van de directie ontleenen wij het volgende: De in 1936 ingezette algemeene opleving in de wereldscheepvaart heeft zich ook in het ver slagjaar verder ontwikkeld.' Ons bedrijf heeft hiervan den gunstigen invloed ondervonden. Onze machinale inrichtingen voor den over slag van massale goederen hebben meer werk verricht. De toeneming Van het verkeer was evenwel nog niet van dien aard, dat opnieuw kon worden overgegaan tot het invoeren van een drie-ploegenstelsel, gelijk vóór 1931 het ge val was. Ook het algemeen stuwadoorsbedrijf heeft zijn omzet kunnen vergrooten. De zeer scherpe concurrentie heeft echter de tarieven op het te lage peil van vorige jaren gehouden en daar mede de inkomsten van dit onderdeel van ons bedrijf beperkt. Het veembedrijf heeft tot te vredenheid gearbeid. Uitbreiding van clientèle heeft het mogelijk gemaakt de opslagruimte vrij wel geheel te beleggen. Ook het sleepersbedrijf (N.V. Mij. van Alg. Vervoer H. W. König Co.) mag op een gunstig jaar terugzien. In Antwerpen woedt, gelijk in Rotterdam, de concurrentiestrijd der stuwadoorsbedrijven on verminderd voort en zijn dientengevolge de re sultaten niet onverdeeld gunstig. De ingekochte eigen aandeelen en winstbewij zen zijn opgenomen tegen den aankoopprijs. De te Amsterdam genoteerde fondsen zijn gewaar deerd naar de beurswaarde van 30 December 1937; de overige beleggingen en deelnemingen naar den prijs, waarvoor zij zouden kunnen worden verkocht of geliquideerd. De magazijn goederen zijn gewaardeerd naar den kostprijs kas. kassiers, postgiro en debiteuren op hun geldswaarde. Winst meer dan verdubbeld. De winst- en verliesrekening over 1937 sluit met een saldo van ƒ478.993 (v. j. 217.505). Dit cijfer omvat de saldi der bedrijfsrekeningen met inbegrip van inkomsten uit beleggingen en uit deelnemingen in andere ondernemingen. Dit saldo, vermeerderd met het onverdeelde winst saldo 1936 ad ƒ4.768 (3.755), benevens de te veel gereserveerde dividend- en tantièmebelas ting ad ƒ1.623 (718), geeft een beschikbaar be drag van ƒ485.385. Voorgesteld wordt een bedrag van 228.892 (59.532), te bestemmen voor afschrijving op diverse activa. Na deze afschrijving zal het vastgelegd kapitaal nog voor 885.958 (537.526) te boek staan. Het totaal-bedrag der afschrij vingen op onze bezittingen wordt dan gebracht op 7.936.727 (7.707.834). Verder wordt voorgesteld een bedrag van 25.000 (7.500) als tantième voor het personeel beschikbaar te stellen, waarna het dan nog be schikbare bedrag van ƒ231.492 (150.473) als volgt zal zijn te verdeelen: Dividend 8 (v. j. 6) pCt., over de aandeelen voor zoover niet in ons bezit, waarvoor noodig is ƒ144.000 (108.000), voor hou ders van winstbewijzen en aan tantièmes 65.338 (24.399), voor dividend- en tantièmebelasting 21.038 (13.306), op nieuwe rekening 1.115 (4.768). De toekomst. Al zijn de financieele resultaten van het ver slagjaar niet ongunstig en al vertrouwen wij, dat deze ook over het loopende jaar bevredigend zullen zijn, zoo mag toch niet over het hoota" worden gezien, dat de inkomsten uit het. zui vere stuwadoorsbedrijf gering zijn, indien in aanmerking wordt genomen het kapitaal, het welk is belegd in onze verschillende bedrijfs inrichtingen. Zoo blijft er toch zorg, ook omdat de basis van het verkeer onzer haven nog steeds onzeker is. De internationale politieke en economische spanningen, de concurrentie van de buitenland- sche zeehavens, de maatregelen van buitenland- sche regeeringen ten bate van die zeehavens, waartegen nationale overheidssteun vrijwel ont breekt, doen onzekerheid ten aanzien van de toekomstige resultaten voortbestaan. j. en S. Groeneveld 27 J. H. J. C. Eenib 27 j. en C. Groebeveld 23 j. W. J. Loozen 28 j. en A. E. Loopik 25 j. K. Verhoef 29 j. en A. de Leeuw 29 j. L. C. Visser 30 j. en E. C. Strijk 27 j. H. J. o. Warnas 23 j. en W. Serne 17 j. P. A. van Weizen 26 j. en M. H. C. Kastrop 21 j. J. H, Weverling 24 j. en W. van de Steeg 24 j. H. Benne 20 j. en C. Lagendijk 1.7 J. H. van der Bent 25 j. en C. G. Rond 22 j. J. A. J. Beukers 23 j. en M. Bouwmeesters 22 j. C. Boode 25 j. en W. Kooring 23 j. w. F. J. van Buuren 26 j. en J. Hogerwaard 26 j. J. Cohen de Heer 25 j. en S. van der SlutfJ 26 j. J. Dongelmans 26 J. en H. B. Thieleman 26 j. P. Grootenboer 23 j. en N. Mosselman ?2 j. J. A. van Halem 22 j. en D. W. F. Elich 25 j. D. L. Helmich 21 j. en H. de Mul 20 J. W. Jacobs wed. 41 J. en H. van Dam 30 J. S. J. Keur 24 j. en A. H. D. de Jong 22 j. J- Klaris 29 j. en M. A. van der End 25 j. P- Kranendonk 23 j. en J. Hofland 17 j. D. J. Melse 24 j. en P. E. Kaartsteker 21 j. A, J. Roos 25 j. en J. A. Sep 21 j. C. A. van der Slikke 23 j. en P. M. Dodder 24 j. J. Spekman 21 J. en A. M. C. Heeaelaars 19 j. J. M. Verwaard 25 j. en E. van Yperen 20 j. A. de Vroedt 27 j. en G. M. Godijn 27 j. G. B. van der Weck 22 j. en C. van 't Holt 17 j. M. Wurms 23 j. en D. Naarden 21 j. C. J. van Berkel 23 j. en M. den Outer 22 J. J. w. de Jong 27 j. en J. W. van Woerkom 26 J. P. Molendijk 26 j. en L. Lems 22 j. D. H. Roozenbeek 28 j. en B. Langevelt 27 j. P. de Ruiter 29 j. en A. C. Böttcher 29 j. C. Schneider 30 j. en A. C. van Loenen 31 J, OVERLEDEN: R. Blok wede. van S. v. Raalte 76 J. F. R. W. Eldermans, ongeh. man 22 j. M. C. v. d. Tholen, ongeh. vrouw 35 j. F. de Waard, vrouw van C, v. Schaik 28 j. R. W. Trekzel, zoon 16 j. A. v. Veen, dochter 2 maanden P. Vogel, wede. van A. Blanker 86 j. C. v. Staveren, wedr. van N. Mannes 71 j. A. de Graaf, man van M. H. A. Segers 46 j. H. Smits, vrouw van J. Leonard 48 j. G. Roza, man van T. v. d. Hoek 78 j. J. G. Vingerhoed, weir, van C. v. Dongen 81 j. F. Ctuijtmans. vrcuw van A. Bezemer 74 j. W. G. v. d. Pluijm, man van M. Pape 55 jaar, Voorts als levenloos aangegeven: M. de Jager geb. de Haas z. P. Buitenhuis geb. Missel d. C. P. Tournier geb. de Boer z.. Zondag j.l. hield de D H. A. K. voor de 5de maal haar jaarlijkschen propaganda wandeltocht. De organisatie was ditmaal in handen der Kolping-Boys, welke óp uitste kende wijze den tocht verzorgd hadden. Dat er voor dezen tocht in de wandelkringen veel belangstelling bestond, bewees wel het groote aantal deelnemers(sters) dat de deel neming der laatste jaren ver overtrof. Aan deze marsch werd deelgenomen door resp- 27 dames, 41 K.J.C. jnioren en 55 heeren, een totaal van 123 personen. Hoewel de weers omstandigheden niet bijzonder gunstig wa ren is de tocht zeer goed en tot aller bevre diging verloopen. De D H. A. K. kan weer op 'n mooien propagandadag voor de wan delsport in R. K. verband terug zien. Ook de R. K. E. H. B. O. Vereen. St. Franciscus was weer present voor de verzorging van eventueele voeteuvels. Om 12 uur had de start plaats vanaf h~t Stationsplein. Vooraf gegaan door de tamboers en pijpers der St. Josef Gez. Rotterdam I, welke de wande laars tot aan de grens der stad begeleidden, ging de tocht via den nieuwen aanleg in Kralingen over Terbregge naar Capelle waar gerust werd. Bij Terbregge besloot de leiding de tocht ca. 6 K.M. in te korten wegens de weersomstandigheden. Toch wer den de deelnemers (sters) even voor de rust op een fikschen regen- en hagelbui vergast. Dit kon echter de stemming niet bederven en nadat het weer opgeklaard was, werd via den Schaardijk en het Toepad naar het Sta tionsplein teruggewandeld en de tocht door alle deelnemers(sters) volbracht. JaarlijkscJie algemeene vergadering. In de boven-achterzaal der St. Joseph Ge zellen heeft gisteravond de Algemeene R. K. Propagandaclub haar jaarlijksche algemeene vergadering gehouden onder voorzitterschap van den heer J. A. Wouters, die in zijn in leidend woord herinnerde aan de omstandig heid, dat deze jaarlijksche algemeene verga dering langen tijd is uitgesteld moeten wor den. Niettemin heeft de propaganda-club niet stil gezeten. In dien tijd vooral is er veel werk verricht in den dienst voor de „Actie voor God". Bij de mededeelingen wees spr. op het spel „Die altijd blijft" dat op Zondag 24 April a.s. zal worden opgevoerd des avonds om half 9 in Lommerijk te Hillegersberg door de Haagsche spelers en zeide dat de „Opmarsch" waarin de gebeurtenissen in Oostenrijk staan beschreven, door „Recht en Orde" in een groot kwantum is aangeschaft ter propagan- da-verspreiding. Volgens het jaarverslag van den secretaris den heer J. Th. Rust bestond de club op 1 November 1936 uit 25 afdeelingen, thans uit 23 afdeelingen. Na de opsomming van de voornaamste werkzaamheden van de propa ganda-club, werden in het jaarverslag ge memoreerd het afscheid van den oud-voor zitter den heer M. van Stapele en de benoe ming van den nieuwen voorzitter den heer J, A. Wouters. De verkiezingsactie vooral was een integreerend deel van het verslag. Er bleek uit, dat de leden van „Recht en Orde" waren toegenomen met 45 pet. De penningmeester de heer J. C. Nijs bracht het financieel verslag uit. De financiën van de club zijn kerngezond, hoewel zij voort durend de aandacht blijven vragen. Door enkele bijzondere baten is voorkomen kun nen worden, dat de club met een nadeelig saldo werkt. Bij ontstentenis van den spreker den chef van den propaganda-dienst der R. K. Staats partij den heer mr. M. de Kort, gaf de voor zitter de heer J. a. Wouters eenige gedach ten over de leden-werving voor „Recht en Orde", zulks vooral in verband met de ko mende verkiezingen voor Prov. Staten en gemeenteraad. Bijzonder legde hij nadruk op het feit, dat slechts zij, die vóór 31 Dec. a.s. lid zijn van de kiesvereeniging en dus hun contributie hebben betaald, invloed zul len kunnen uitoefenen op de samenstelling van de kieslijst voor Prov. Staten en gemeen teraad. Na de pauze heeft de algemeen geestelijk adviseur rector H. J. Kuyper gesproken over het groeiend anti-papisme, dat vooral tot uiting komt in het weerin wekken van an dere partijen tegen onze katholieke ministers in ons kabinet, waaraan ook de actie van verschillende couranten, die zich achten van standing te zijn, niet vreemd is. Spr. zag daarin een reden om propaganda te blijven voeren en beval bijzonder aan de „Actie voor God". Tenslotte wekte hij zijn aandachtig audi torium op tot een bezoek aan de op Donder dag 5 Mei a.s. te houden vergadering in de groote zaal der St. Joseph Gezellen, op welke bijeenkomst prof. Niekel van Warmond in- formatorisch zal spreken over de Bellamy- beweging. FEESTAVOND „SPARTA". Doordat het eerste tiental een competitie wedstrijd moest spelen, kwamen slechts de vol gende partijen tot beslissing: GloudiSmulders 01; De JongeNivard 10; Visser—Veltmeyer 01; LoosC. Strooband 01; v. TeeffelenF. Strooband 01; LobyA Flooren 01. De winterwedstrijd in den Nwe. Rotterdamsche Schaakvereeniging loopt ten einde. Slechts wei nige partijen zijn nog te spelen. Door een bévue verloor in de hoofdgroep A. van der Tol van De Wijs en in hoofdgroep B: De Boer en Coltof. In de lagere groepen ver loor Dijksterhuis van Jeene en won van Mannee Jr Aarens verloor van Slagmolen. Van een competitie wedstrijd N.R.S.V. IIIDe Pion I voor de 2e kl. van den Rotterdamschen Schaakbond laten wij hieronder den gedetail- leerden uitslag volgen. N.R.S.V. III Pion I 1 J. C. A. MuyssonP. K. Taugé Vz 2 P. ConfuriusJ. Mahutte 3 J. BekkerA. de Groot 0—1 4 W. GöbbelsA. Olsen 0—1 5 H. C. SchoonenbergP. J. v. Ameyden 01 6 J. v. Daelenmevr. C. Roodzant 01 7 J. W. A. v. SchieA. P. Hoogewerf 01 8 J. van HoffP- v. Assendelft Vz—Vz 9 C. Wijker—H. J. ter Horst 1—0 10 J. Mührii^''pV Knoole 10 Een gezellige bijeenkomst in den Grooten Schouwburg. De voetbalclub „Sparta", het Rotterdam sche „Sparta" van Spangen, heeft gisteravond in den Grooten Schouwburg zijn leden ter gelegenheid van zijn gouden jubileum een feestavond aangeboden. De heer Ch. A. Co-, cheret had hiertoe een revue geschreven, waarin hij het oude Grieksche Sparta kennis liet maken met dat van 1938. Het was een gevalletje van meestal goedmoedigen spot, die uiteraard om zijn persoonlijken inslag door de ingewijden bijzonder werd gewaar deerd. Er kwamen enkele origineele ideetjes in voor, zooals de poging, om het publiek in de zaal mee te laten voetballen met de Spar- ta-girls op het tooneel. Het bleef bij een po ging, omdat de groote, gummiballen spoedig in den orkestbak verdwenen. Ter afwisseling van enkele revue-achtige scènes werd de Sparta-film vertoond, waar in vooral het stukje film van den eersten liefdadigheidswedstrijd met de aankomst der Boerengeneraals van Paul Krüger leuk aan den goeden, ouden tijd herinnerde. Door ver schillende attracties werd de Sparta-parade opgevroolijkt en afgewisseld. Er werd ge sprongen en gezongen en uitbundige hulde gebracht aan de kopstukken van leiding en leden. Natuurlijk kregen de voorzitter, de heer Overeynder en Bok de Korver het leeuwenaandeel en speciaal de als jongens tribune fungeerende galerij, geheel gevuld met Sparta-junioren, deed hier levendig van haar bijval blijken. Men was er ten tooneele blijkbaar op uit geweest, het oog met kleuren en lijnen te streelen. Jos Cohen pronkte als „Sparta" in zijn decoratieve Spartaansche uitrusting als een pauw en aan de costuumpjes der danse resjes was veel zorg besteed. Dat er over het geheel toch een zekere matheid lag, was vermoedelijk* te wijten aan den weinig ge- varieerden tekst en het volkomen gebrek aan actie in het overigens toch niet onaardige revuetje. Maar omdat allen, die er aan mee werkten, Spartanen waren, werd er gul, uiterst gul gewaardeerd. Bij het einde kre gen de heeren Coheret, Cohen en Johan Wolf, die het geheel had geregisseerd, een grooten krans en de voornaamste dames bloemen, terwijl de anderen als troostprijs een Paaschei ontvingen. De pianist, Wim Quispel, zag zich eveneens met een goede gave bedeeld. Het bleef een uitdeelerij van goede gaven, tot het doek viel. De heer Tor- doir zorgde voor de welsprekende huldiging en bracht den dank der Spartanen over. De dansen waren ingestudeerd onder lei ding van mej. Netty v. d. Valk. Al ontbrak de noodige bezieling, die het dansen charme en gratie had moeten verleenen, over het algemeen kon een goede beheersching wor den geloofd en een smaakvolle ingetogenheid riep telkens herinneringen op aan de schoon heid van den Griekschen dans. Het gestyleer- de er van lag den danseresjes wel het beste en de antieke Griekinnetjes wonnen het in hun gracieuze costumes verre van de mo derne Sparta-girls. Burgemeester Droogleever Fortuyn woon de den geheelen avond bij. De heer Pordoir herinnerde er in zijn welkomstwoord aan, dat onze burgervader van oudsher connecties met de voetballerij heeft en zelf eens scheids rechterde. De bijeenkomst in den Grooten Schouw burg werd met een gezellig samenzijn in Pschorr besloten. De Kon. Christelijke Oratoriumvereeni- &'ng „Excelsior" heeft, sinds gast-dirigenten er de leiding hebben gehad, werken uitge voerd van moderne componisten en daar mede bewezen, ook op dit gebied goed werk te kunnen leveren. Haar grootste kracht ligt echter nog altijd in het zingen van werken van het klassieke repertoire. Dan geeft „Excelsior" zich op zijn best. Wel zeer op vallend doet ze dat in Bach's Matthaeus- Passion, waarmee de koorleden door en door vertrouwd zijn geraakteen werk, dat ze technisch volkomen heheerschen en waar van de geestelijke waarden volkomen wor den gekend en begrepen. Ook deze uitvoering, onder Dusch, in wien deze vereeniging een uitstekend vast diri gent heeft gevonden, was er weer een van prachtige kwaliteit. Reden tot bijzondere op merkingen gaf ze niet, of het moet zijn, dat het contact tusschen dirigent en koor weer steviger en vaster is geworden ,wat aan den koorzang uiteraard ten goede kwam. Er klinkt devotie in dezen zang, het religieus karakter komt treffend naar voren, het klankschoon, de mooi en juist afgewogen stemverhoudingen, de doorzichtigheid van stemvoering dragen er verder toe bij, om deze passie-muziek een diepen en treffen- den indruk te doen achterlaten. Als solisten werkten mede To v. d. Sluys, Theodora Versteegh, Louis van Tulder, Wil lem Ravelli, Laurens Bogtman, alle beken de medewerker (sters) in de Matthaeus- Passion en wier vermelding voldoende is, om te weten, hoe prachtig hun zang en voordracht bijdroegen tot het hoog muzikaal gehalte van den avond. Het instrumentale deel van de uitvoering werd verzorgd door het Residentie-orkest, waarvan Poth, Prins, Van Isterdael en Sto- tijn de obligaat-partijen speelden, terwijl Besselaar de orgelpartij voor zijn rekening had genomen. Ook dit jaar bleek weer, dat Excelsior's Matthaeus-uitvoering een zeer bijzonder ca chet draagt. De talrijke aanwezigen, die het kerkge bouw tot in de uiterste hoeken vulden, heb ben met diepe aandacht deze schoone en diep-aangrijpende verklanking van het lij densverhaal gevolgd. Het laatste Harmonieconcert in dit seizoen, door het Concertgebouworkest in de Doeïen- zaal gegeven, stond weer onder leiding van dr. Mengelberg, die na een lange afwezig heid, bij zijn opkomst hartelijk werd begroet. Het program was als volgt saamgesteld: Ouverture „Coriolan", en Zesde symphonie van Beethoven en de Vijfde symphonie van Tschaikowsky. Alle bekende werken, waar van de geregelde concertbezoeker, zeker wat de beide laatste betreft, zoo goed als elke noot kent, en daarom zoo geheel kan inden ken en er zooveel mogelijk van kan genie ten. Gespeeld door dit orkest onder leiding van Mengelberg kregen deze werken toch wel weer een heel bijzonder cachet en een reproductie, die op elk onderdeel het aller beste gaf, wat te geven is. Het meesterschap van den dirigent, de voorname muzikaliteit, toegewijde verzorging en sterke spanning van het spel der orkestleden geven een herschep- Plng en verklanking, waarvoor men steeds weer den diepsten eerbied en grootsten lof moet hebben. We hebben in ons land meer goede orkesten, maar zóó vast gefundeerd, zóó al' van samenspel en zóó minitièus en direct reageerend op de intenties van den leider, die regeert en influenceert, is toch alleen maar het Amsterdamsche. En dan die adel van klank in alle partijen en bij alle instrumenten, die in de felste accenten en hartstochtelijkste climaxen, als bij Tschai kowsky, nooit banaal of ruw wordt. De aanwezigen, die in grooten getale voor dit laatste concert waren opgekomen, heb ben dirigent en orkest èn na Beethoven èn na Tschaikowsky spontaan en geestdriftig gehuldigd. G. Hij werd spoedig gegrepen Door de Rivierpolitie is aangehouden de schippersknecht F. van D., thuisbehoorende aan boord van het schip „Nieuwe Zorg", die ten nadeele van den schipper B. M. van het sleepschip „Bussy" welk schip lag naast de „Nieuwe Zorg" een bedrag van 225 gulden heeft gestolen. Toen de schippersknecht, die een goede bekende is van de politie, werd gearresteerd had hij nog een bedrag van 190 bij zich, derhalve had hij 35 gulden opgemaakt aan sigaren en sigaretten, auto tochtjes en een vulpenhouder ter waarde van 7.50. Hij is in bewaring gesteld. Heden herdacht de heer J. M. Platteschor- re, teelcenaar bij de NV Brouwerij d'Oran- jeboom den dag waarop hij voor 25 jaren hij genoemde instelling in dienst trad. De jubilaris werd hedenmorgen ten kan tore der Brouwerij bij monde van ir. Dres- selhuis gehuldigd, waarbij spreker den heer Platteschorre schetste als iemand van on verflauwde energie, die in lofwaardig saam- hoorigheidsgevoel zich immer een trouwe hulp en wakker kameraad toonde. Namens de directie overhandigde hij hem een cadeau onder couvert. Een collega, de heer van Krimpen, zich ten volle aanslui tende bij den vorigen spreker, wees op de goede verstandhouding van den jubilaris met fabrieks- en administratiefpersoneel en bood namens superieuren en personeel een fraai gouden horloge met ketting, benevens een bloemstuk aan, vergezeld van een album met de namen der deelnemers. De heer Platteschorre dankte in welgeko zen bewoordingen voor de hem gebrachte hulde. Te 's-Gravenhage slaagden voor het eerste gedeelte van diploma B de heeren K G. Visser en van Goor, beide alhier. Hedenmiddag is brand ontstaan aan boord van een Zweedsch schip, »e^ss-»Nyland" liggende aan boei 13 in de y aa'haven. De Havendienst V, welke spoed,g ter plaatse was, heeft het blusschingsweik op zich ge nomen. De brand bleek niet van ernstigen aard te zijn. Maandag 1-1- heeft de sluiting plaats ge had van den cursus der vakteekenschool van de patronaten St. Laurentius en St. Lam- bertus aan de Schoutenstraat no. li»- Aan 14 leerlingen van de 4de klas werd na een korte toespraak van den voorzitter, den weleerw. heer J. Groenen, het einddi ploma uitgereikt n.l. aan: Th' Kruining, W. Baars, C. Mies, A- Haas, B. Diederiks, Fr. Geytenbeek, A. Fersmann, G. Stoop, W. v. d. Kooy, L. Buys, J- Peeren, G. v. d. Mooien, M. Laurens, G. Verbeek. Met vertrouwen gaat het bestuur den nieuwen cursus in October tegemoet. Van de teekeningen en werkstukken der leerlingen wordt Zondag 10 April van 125 uur en Maandag 11 April van 79 uur een tentoonstelling gehouden in 't schoolge bouw. De tentoonstelling is voor iederen belangstellende gratis te bezichtigen. JAARVERGADERING ORANJE-COMITé. Het Oranje-comité hield gisteravond onder leiding van zijn voorzitter, den heer S. Blom, in het gebouw Sursum Corda zijn jaarlijk sche algemeene vergadering. Onder de inge komen stukken bevond zich een schrijven van de buurtvereeniging Koningin Wilhelmina- laan, waarin werd medegedeeld, dat deze ver eeniging wegens gebrek aan middelen op 1 Februari j.l. opgehouden had te bestaan. Vervolgens bracht de secretaris, de heer P. K. Domisse, een uitvoerig jaarverslag uit. In dit verslag werden gememoreerd de ge organiseerde feesten ter gelegenheid van het Prinselijk huwelijk in Januari 1937, terwijl het verslag verder beschouwingen gaf over de samenwerking tusschen het comité en de buurtvereenigingen. In verband met de reorganisatie van het Oranjecomité bracht de penningmeester, de heer A. van der Griend, een financieel ver slag uit over de 5 laatste maanden van 1937 en de 2 eerste maanden van 1938. Per 28 Februari 1938 was er een nadeelig saldo van 231,69. Nadat enkele toelichtingen wa ren gegeven, werd de rekening onder dank zegging aan den penningmeester goedge keurd. De kascommissie bestond uit de heeren Speijer en van Meggelen, die gunstig rapport uitbrachten. De voorzitter, de heer S. Blom, die aan de beurt van aftreden was, werd met over- groote meerderheid van stemmen herkozen. In de vacature van den heer Groen, die ont slag als bestuurslid had genomen, werd ge kozen de heer Lub, die zijn benoeming voor waardelijk aannam. Aan de orde kwam hierna een wijziging van het reglement, die, ingevolge geuite ver langens, door een commissie uit het bestuur was ontworpen. Deze wijziging betrof ver tegenwoordiging yan buurtvereenigingen in het comité en de door de buurtvereenigingen aan het comité af te dragen bijdragen. Ten aanzien van dit laatste werd geen beslissing genomen, daar eerst aan de buurtvereeni gingen hierover om advies zal worden ge vraagd. Aan een verzoek van de muziekver- eeniging Kunst na Arbeid om in de muziek tent aan de B'enacoliuslaan een klankbord te brengen, Icon wegenH «i«nneiof»lP'1 toestand van net comité niet worden volcraan, doch zal t.z.t. een punt van overweging uit maken. Besloten werd tot het doen geven van een concert op de verjaardagen van Prins en Prinses. Voor de komende feesten ter ge legenheid van 't 40-jarig regeeringsjubileum van H. M. de Koningin, werden ingesteld een feestcommissie, een muziekcommissie, een commissie voor kasnarekening en een comité voor kinderfeesten. Na gehouden rondvraag, waarbij de heer COlthof dank bracht aan de leden van het vorige feestcomité, sloot de voorzitter de geslaagde vergadering. In de bestuursvergadering van de Winke- liersvereeniging „Hillegersberg" verdeelden de bestuursleden de functies als volgt: A. van Es, le voorz.; J. Boekhout, 2o voorz.; W. v. d. Hel, le secr.; L. Koetsier, 2e secr.; W. A. Hage, le penningm.; J. M. de Bruijn, 2e penningm.; A. A. Schumm, commissaris. Bij de daarna gevoerde besprekingen bleek, dat verschillende winkeliers in moei lijkheden komen daar verschillende inge zetenen gebruik maken van een te lang cre- diet. Pogingen zouden worden aangewend om het publiek te bewegen zoo min mogelijk gebruik te maken van het crediet, daar men het den winkeliers moeilijk maakt. Het gaat hier om een kwestie waarbij de mede werking van het publiek noodig is. Besloten is tot samenstelling van een zg. zwarte lijst, waaromtrent in de e.v. verga dering nadere mededeelingen worden ge daan. Verder zal in de maand Mei een zegel wedstrijd worden georganiseerd, tijdens het 5-jarig bestaan der vereeniging. De zegel wedstrijd wordt gehouden van 2 Mei tot 4 Juni. De jaarvergadering wordt gehouden na afloop van den zegelwedstrijd, dus waar schijnlijk in het begin van Juni. I Ter hoogte van de Tivolibrug is gister morgen op den Straatweg door de gemeente politie in samenwerking met rijksambtena ren contróle gehouden op de naleving van. de Motor- en Rijwielwet. Er werd wederom tegen verscheidene automobilisten en wielrijders proces-verbaal opgemaakt wegens het ontbreken van de benoodigde papieren of het niet in het bezit hebben van een rijwielbelastingmerk. Door de politie alhier is gearresteerd J. K. uit Groningen die zich uitgaf als ver tegenwoordiger van de Hollandsche Maat schappij van Landbouw en probeerde melk bussen en andere artikelen te verkoopen waarbij vooraf de prijs moest betaald wor den. De man was reeds eerder door de politie van Pijnacker ingesloten, doch hij had kan* gezien te ontvluchten en probeerde nu te IJselmonde opnieuw zijn truc. K. is inmiddels door de politie van Pijn acker weer teruggehaald. _j

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1938 | | pagina 2