NAAR BUITEN! DONDERDAG 14 APRIL 1939 BESTRIJDING VAN PROSTITUTIE EN ONTUCHT. MODERNE RÖNTGENTOESTELLEN Wijziging in de verordening op de straatpolitie. VEREENIGING „HET WESTEN' BESTRIJDING VAN DEN WOEKER. SPOORWEGJUBILEUM. Voordracht voor de technische studieclub van het G.E.B. HOUT, VAN OERWOUD TOT INTERIEUR. JUBILEUM BIJ DE SPOORWEGEN. GOUDEN HUWELIJKSFEEST. De jaarlijksche algemeene vergadering. ERNSTIG VERKEERSONGEVAL. Jongen door bestelauto overreden en op slag gedood. FRANSCHE MUZIEK. SCHOOLWEDSTRIJDEN ROTTER DAMSCHE VOETBALBOND. MAANDELIJKSCHE huidenbeurs. BURGERLIJKE STAND. Een straat-kiosk voor de katholieke actie. „Stof afnemen terwijl het huis in brand staat Door den Commissaris der Koningin in deze provincie is in een tot de burgemeesters van de daarvoor in aanmerking komende gemeenten namens de ministers van Binnen- landsche Zaken en van Justitie de bijzondere aandaclit gevestigd op het prostitutievraag stuk. De minister van Binnenlandsche Zaken is blijkens die circulaire van oordeel, dat de zoogenaamde straatprostitutie, de vorm van ontucht, welke in het openbaar het meest aanstoot geeft, in belangrijke mate kan worden tegengegaan door een juist geredi geerd z.g. tippelverbod, terwijl verder ter bestrijding van de verkapte bordeelen een aan artikel 250bis van het Wetboek van Straf recht aansluitende regeling van veel nut kan zijn. In die circulaire wordt tevens aangege ven, door middel van welke bepalingen het bedoelde kwaad op de meest doeltreffende wijze zou kunnen worden bestreden. Ten aanzien van de verkapte bordeelen is in Rotterdam bij de in Gemeenteblad 1913, No. 11, opgenomen verordening van 16 Ja nuari 1913 bereids een voorziening getroffen, welke met de door den minister van Binnen landsche Zaken aanbevolen regeling overeen stemt, zoodat op dit punt geen nadere ver bodsbepalingen noodig zijn. In artikel 49 van de Verordening op de straatpolitie komt verder een bepaling voor, waarbij het aan vrouwelijke personen, die zich aan ontucht plegen over te geven, ver boden is op of aan den weg mannelijke per sonen door woorden of gebaren aan te lokken of aan of nabij den ingang eener woning post te vatten. Aangezien echter de door den minister van Binnenlandsche Zaken aanbevolen redactie van wijdere strekking is en het krachtens deze mogelijk zal zijn om op te treden in gevallen, waarin het in het tegenwoordige artikel 49 gestelde verbod dit niet toelaat, is de hoofd-commissaris van politie van oor deel, dat het aanbeveling verdient dit artikel te redigeeren in den door den minister aan gegeven zin. Ook de commissie voor de Strafverorde ningen is van meening, dat het, teneinde tot een meer afdoende bestrijding van het kwaad van de straatprostitutie te kunnen geraken, gewenscht is om tot uitbreiding van het bestaande verbod over te gaan. Verschenen is het vierde jaarverslag van de Rotterdamsche Commissie tot bestrijding van den woeker over het jaar 1937. In het vorig jaarverslag werd als overtui ging uitgesproken, dat niet alleen onder de genen, die tot de arbeidersklasse behooren, doch ook onder de z.g.- kleine middenstan ders, nog vele gevallen van vermeenden of werkelijken woeker voorkomen. Wij raad den dan ook den tot laatstgenoemde categorie behoorenden belanghebbenden ernstig aan, niet te schromen de bemiddeling van de commissie uit te roepen. Ten behoeve van de z.g. kleine middenstan ders kan in den regel gemakkelijker met succes bemiddelend worden opgetreden dan voor anderen, omdat velen van hen een werkkring hebben met daaraan verbonden min of meer vaste inkomsten, waardoor de mogelijkheid grooter is om een bevredigen de schuldenregeling tot stand te brengen. Bemoedigend is in dit verband te bemer ken, dat onder de werkgevers vele sociaal voelende personen worden aangetroffen, die op ons verzoek onmiddellijk bereid blijken in alle opzichten onze pogingen daadwerke lijk te steunen om het lid van hun personeel dat in financiëele moeilijkheden is geraakt, voor verderen ondergang te behoeden. In vele gevallen blijkt ook, dat een ongemoti veerde vrees voor ontslag, betrokkenen heeft weerhouden tijdig de bemiddeling van hun patroon in te roepen. Hoewel het aantal gevallen, waarin onze hulp wordt gevraagd, in vergelijking met het vorige jaar, een stijgende lijn vertoont, ont komen wij toch niet aan den indruk, dat nog te weinig van onze bemiddeling wordt ge bruik gemaakt. Wij hebben dan ook meer malen gewenscht, dat degenen, die tot nu toe den „moed" misten zich tot onze Com missie te wenden, eens de zucht van verlich ting konden hooren van hen, die wel °"z® tusschenkomst inriepen. Alleen reeds het feit, dat zij zich in een sfeer van vertrouwen over hun zoo zwaar drukkende geldzorgen, welke zooveel levensgeluk verloren deden gaan, kunnen uitspreken, geeft hun een ge- vol van rust en verlevendigt de hoop op een betere toekomst. Wij kunnen dan ook niet anders doen dan ieder, die op de een of andere wijze met werkelijke of vermeende woekergevallen in aanraking komt op te, wekken, belanghebbenden ernstig aan te raden de bemiddeling van onze Commissie, welke geheel belangeloos wordt verleend, in te roepen. (Adres Oostzeedijk 203). Het aantal aanvragen, om bemiddeling, dat in het vorig jaar 61 bedroeg, is in dit verslagjaar gestegen tot 70, waarvan in 40 gevallen van woeker geen sprake was. Toch hebben wij ook in die gevallen vele malen zoodanige inlichtingen kunnen geven en be middeling kunnen verleenen, dat de aanvra gers dankbaar waren, dat zij zich tot onze Commissie hadden gewend. Van de overige 30 gevallen waren aan het einde van dit jaar nog 3 in behandeling, ter wijl in één geval de aanvrager niet aan een oproeping, om zijn belangen in een vergade ring van een onzer Sub-Commissies voor te dragen, heeft gevolg gegeven. In de restee- rende 24 gevallen kon een voor de aanvragers bevredigend resultaat worden bereikt. De heer H. G. v. d. Akker zal op 23 April zijn zilveren jubileum herdenken in dienst van de Nederlandsche Spoorwegen. De jubilaris is in Rotterdam-Zuid werk zaam. Voor de Technische Studieclub van het Gemeente Electriciteitsbedrijf, hield gister avond ingenieur L. J. Koopman, directeur der N.V. „Almara" te Amsterdam, oen voor dracht over „moderne röntgentoestellen". Uitgaande van de historische ontwikkeling bracht spr. achtereenvolgens alle moderne constructies ter sprake vanaf het eenvoudig ste toestel voor diagnostiek in den vorm van een transportable kogel van ca. 22 c.M. dia meter tot het allermodernste gecombineerde condensator-toestel „Kodiaphostoe, waar mede het mogelijk is foto's der willekeurig bewegende organen te maken tot 0.003 sec. nauwkeurig. Verder kwamen eveneens de röntgentoe stellen voor therapie ter sprake voor de ver- sehillènde gebieden der stralentherapie toestellen voor de „grens"-stralentherapie, voor oppervlakte- en diepte-therapie en voor „contacf'-bestraling, waarbij in het bij zonder een vergelijking werd gemaakt tus- schen de bestralingsmethoden bij zéér hooge spanningen (tot circa 500 kV. en lage stroomen) en bij de normaal gebruikelijke spanningen van circa 200 kV en hooge stroo men; met beide methoden wordt ongeveer dezelfde diepte-dosis bereikt, maar de laat ste verdient dan toch de voorkeur door de geringe slijtage aan zeer kostbare röntgen- lampen, omdat de levensduur in hoofdzaak door de hoogte der secundaire spanning be paald wordt. Vooral de aansluiting der moderne rönt gentoestellen waaraan van de zijde der fabrikanten bijzondere technische eischen worden gesteld vraagt tegenwoordig veel wederzijdsch begrip, zoowel van den kant van den fabrikant, als van de zijde der amb tenaren van het electriciteitsbedrijf. Een röntgentransformator is volgens ge heel andere gezichtspunten geconstrueerd (gering spanningsverval, maar groote ijzer- verliezen) dan de gewone sterkstroom-hoog- spannlngstransformatoren van de electrici- teitsbedrijven, die juist zeer geringe zooge naamde leegloopverliezen moeten hebben, waartegenover dan weer een groot span ningsverval staat. Spr. gaf een compromis aan, want men moet natuurlijk het einddoel, n.l. het goede resultaat, dat de röntgenoloog tenslotte voor de behandeling zijner patiënten moet berei ken, in het ooghouden. Na de pauze liet spr. verschillende diapo sitieven van schakelschemata der moderne röntgentoestellen zien, verder kino-films van het bedrijf van röntgentoestellen en tenslot te röntgenfoto's voorstellende doorsneden op bepaalde diepten van 't menschelijk lichaam verkregen volgens de moderne methode der planigraphie. Op Vrijdag 15 April a.s. zal de heer H. J. Fischer, bouwkundige bij de Nederlandsche Spoorwegen en werkzaam op het bureau van den ingenieur van den weg alhier veertig jaar in dienst der spoorwegen zijn. In 1898 is hij als hulpteekenaar in dienst gekomen bij de Staatsspoorwegen. Na be vordering tot teekenaar werd hij in 1902 op het sectiebureau S.S. alhier geplaatst. Hij is dus reeds 36 jaren alhier werkzaam en heeft achtereenvolgens gediend onder de hee- ren Ingenieurs Buys, baron Panthaleon van Eek, Plomp en thans onder ir. H. C. W. van der Veen. Achtereenvolgens is hij na de rangen van opzichter, teekenaar, technisch ambtenaar eerste en tweede klasse te hebben doorloopen, opgeklommen tot bouwkundige. Gedurende de 32 jaren heeft hij aan de honderden plannen van spooraansluitingcn, verbouwing van gebouwen, enz. zooals die voorkomen op een sectiebureau, een werk zaam aandeel gehad. Hij is daarbij in voort durend contact geweest met de gemeente diensten en met de talrijke groote handels ondernemingen. Zijn groote welwillendheid is steeds zeer gewaardeerd geworden. De heer Fischer is een bescheiden, stille, maar plichtgetrouw werker. Het echtpaar C. F. RooversDullens, Cris- pijnlaan 71 alhier, zal op Dinsdag 19 April zijn gouden huwelijksfeest herdenken. De feestelingen zullen tegelijkertijd ook hun gouden jubileum herdenken als paro chiaan van de „Olde". Dinsdagavond heeft de Vereeniging „Het Westen" in café de Heemraad haar jaarlijk sche algemeene vergadering gehouden. De voorzitter, de heer Frans L. Hartog, sprak woorden van welkom, waarna de se cretaris, de heer mr. J. A. Roest van Lim burg, zijn jaarverslag uitbracht. Dit memoreerde in de eerste plaats de voor het Westelijk stadsdeel zoo belangrijke gebeurtenis, dat met de Maastunnel een aan vang is gemaakt. Waar het de bedoeling is het verkeer naar den Haag te leiden langs 's Gravendijkwal en Henegouwerlaan, kan de kruising van belangrijke wegen als Nieuwe Binnenweg, Math»nesserlaan en West Kruiskade nog tot groote moeilijkhe den aanleiding geven. Dat de verruiming van de tunnel aan den Beukelsdijk thans werke lijkheid zal worden, kan slechts worden toe gejuicht. Met voldoening maakte het jaar verslag voorts gewag van de opening van het sportfondsenbad. De rekening en verantwoording van den penningmeester, den heer ir. W. N. van Noo- ten, sloot op een bedrag vun 909.01 met een voordeelig saldo van 715.47. In de plaats van den heer J. van Cleeff Szn. die zich niet herkiesbaar stelde, werd geko zen de heer Frits van Cleeff. De voorzitter sprak sympathieke woorden tot den scheidenden heer van Cleeff, memo- reerende dat deze sinds 1906 bestuurslid was en eigenlijk tot de oprichters behoort. Veel toewijding heeft hij voor de vereeniging ge toond en bijna nooit een vergadering ge mist. De samenwerking is altijd een prettige geweest. Bij acclamatie werd de heer J. van Cleeff Szn. tot eerelid benoemd. De aftredende bestuursleden A. van Waart en F. J. C. J. van Beers werden herkozen, terwijl in de vacature, ontstaan door het be danken van den heer J. C. Binkhorst Maal- drink, wegens vertrek naar elders, voorloo- pig niet werd voorzien. Ook aan het adres van dezen scheidenden secretaris wijdde de voorzitter sympathieke woorden. Dr. R. Maathuis leidde nu de besprekingen in over de verkeersmoeilijkheden aan het Marconiplein, dat spr. een waren chaos van kleine pleintjes en palen noemde. Een auto mobilist weet niet precies, hoe te rijden. Besloten werd, zich tot den raad te wen den. Ir. van Nooten besprak de situatie Kruis punt HeemraadsingelMiddellandstraat. Voor voetgangers is het hier iets beter ge worden, maar het „snijden" waartoe fiet sers en autobestuurders, komende van den Heemraadsingel, gedwongen zijn, is bijzon der gevaarlijk. Dit wordt nog vergerd, nu Bus E. daar gekomen is. Dikwijls gebeuren daar ongelukken. Een verbetering zou al zijn, de tramhalte meer in het midden van den Heemraadsingel te plaatsen. Ook hierover zal gerequestreerd worden, terwijl mede de situatie aan het Burg. Mei- neszplein onder de aandacht van de autori teiten zal worden gebracht. Mede is men voornemens aan te dringen op het plaatsen van schuilhuisjes bij tramhaltes op winde rige hoeken. De heer A. van Waart klaagde over ,4e.n verwaarloosden toestand, waarin de Ael-r brechtskolk verkeert, alsmede de Voorhaven. Dit zal onderzocht worden. Den directeur van den Gemeentelijken Telefoondienst zal verzocht worden bij de woonplaatsen van de abonné's in den gids te vermelden, of zij tot den bestellingskring Centrum, Noord, Zuid, Oost of West behoo ren, evenals dat reeds in het intercommu naal telefoonboek het geval is. Voorts werd nog geklaagd over het van dalisme van de jeugd aan het G. W. Burger plein, een van de weinige mooie plekjes on zer stad. Soms worden met moedwil de tak ken van de beplanting gedrukt. Meer toezicht van de politie is gewenscht. Hierover zal eveneens een schrijven ver zonden worden. Ten slotte deelde de voorzitter nog mede, dat reeds op 7 Februari aan den chef van het station D. P. is verzocht de aanwijzing der treinen te verduidelijken voor hen, die via den ingang aan den Spoorsingel het per ron betreden. Aan dit verzoek is nog niet voldaan. Er zal nog eens aan herinnerd worden. Lezing door den heer W. Boerhave Beekman. In een der tentoonstellingszalen van de N. V. Maatschappij voor Woninginrichting P. van Reeuwijk heeft de heer W. Boerhave Beekman, directeur van Boerhave's Fijnhout Import te den Haag, gisteravond .een lezing met lichtbeelden gehouden, gecombineerd met een tentoonstelling van hout en curiosa op dat gebied. Het onderwerp van de lezing luidde: Hout, van oerwoud tot interieur. Spr. liet ons een reis meemaken in ge dachte althans, naar Zuid-Amerlka, naar de geweldige maar evenzeer romantische Ama zonerivier en van daar 100 K.M. het oer woud in. Voorts naar de stad Manouse, een betrekkelijk moderne stad met een zeer ge mengde bevolking. Op een zijrivier van de m iazone wordt veel hout gehakt, in de Jungle, waar zich de eeuwenoude woudreu, zen bevinden. De omvang b.v. van een ma- honieboom is zoo geweldig, dat men liever op eenige meters hoogte op een stellage, gaat kappen. Dit geschiedt dan met 8 of 10 man, die 6 7 uur hakken. Is de stam voor zeven achtste afgehakt, dan komt de spanning. De hakkers springen, op twee na, van de stel ling af. Het overgebleven tweetal waagt zich dan aan de laatste bijlslagen. Met groot lawaai valt de boom ten slotte naar een vooraf bergenden kant, zonder dat van touwen gebrmk wordt gemaakt. De gekapte boomen gaan per vlot de rivier af, naar de zeemonding, waar het schip ge reedligt, om het hout naar Europa te ver voeren. Ook uit Noord-Amerika en uit andere oorden komt veel hout voor de meubelin dustrie. Tijdens de pauze liet de heer Boerhave vele soorten hout zien en ook eenige curiosa: versteend hout uit de grot van Rochefort, het zeldzame ceder van den Libanon, buig baar hout, gekleurd hout, enz. Na de pauze vertelde spr. meer over de industrie en zijn interessante causerie, vond een zeer aandachtig gehoor. straat. Het rechtervoorwiel ging den jongen over beide beenen en het rechterachterwiel ging hem over de borst. De jongen moet op slag zijn gedood. Het stoffelijk overschot is per auto van den G. G. D. overgebracht naar het ziekenhuis aan den Coolsingel. Gisteren wilde de 14-jarige matroos van het Opleidingsschip D. Stolk, gewoond heb bende in de Aegidiusstraat, terwjl hij op zijn fiets zat, nabij de Van der Takstraat tusschen een auto en een anderen wielrijder zijn weg vervolgen, toen hij plotseling de macht over zijn stuur kwijtraakte en daar door kwam te vallen juist voor de bestelauto bestuurd door J. O., wonende Vlaggemans- Voor de leden van de Alliance Frangaise werd in de Nutzaal een concert gegeven van enkel Fransche muziek, waaraan medewer king verleenden de sopraan-zangeres Nora van Rappard, Theo v. d. Pas en de fluitist Jac. Luyendijk. Het program was zeer af wisselend en smaakvol samengesteld en was wel in staat weer eens een goed idee te geven van de waarde en beteekenis der Fransche toonkunst van vroeger en heden, van Rameau tot Roussel en Boulanger. De zangeres was voor Rotterdam een onbekende. Door de groote verscheidenheid vön liederen, welke zij ten gehoore bracht, werd de mogelijkheid geopend een juist idee van haar zingen te krijgen. De totaal indruk was niet zóó, om er volmondig lof over te spreken. Ze beschikt over een aange naam geluid, hoewel de timbre-variatie niet erg groot leek en ook de kleur wat te veel op een tint scheen afgestemd; zoo was het tenminste vóór de pauze, want na de pauze was veel meer coloriet en afwisseling in klank waar te nemen. Haar techniek is zeer te loven, haar vlotte coleratuur heeft vele verdiensten. Vooral in de hoogte zijn haar toonvorming en toon- geving goed ontwikkeld. Met kopstem en mezza voce weet ze mooie effecten te berei ken. Jammer, dat haar tekstbegrip en voor. dracht niet op gelijke hoogte staan met haar zangtechniek. Door gemis aan sterke inner lijke begeestering, door te weinig uitbeel dingsvermogen en nog te veel afwezig zijn van eigen beleefde schoonheidsontroering, was haar voordracht over het algemeen te onpersoonlijk, te onbewogen en met te wei nig sprekende accenten. Wanneer deze zan geres zich meer zal gaan toeleggen op zich volkomen inwerken in gedachten en inhoud van den tekst en ook tracht die tot uiting te brengen zal haar zang aan waarde en diepte winnen. Dat zij ertoe in staat is be wees ze met enkele van haar voordrachten, die ver boven het gemiddelde peil uitgingen. V. d. Pas, die ook enkele pianosoli van Ravel en Debussy voordroeg, trad als be geleider op. En als solist èn als secondant van de zangeres niet het minst, gaf hij door zijn artistiek en uitstekend spel weer hoog genot. Jac. Luyendijk, die bij enkele zangnum mers als fluitist aan de begeleiding mee werkte, gaf hier gevoelig en prachtig ver zorgd spel te hoorén en zeer bijzonder zijn solo-begeleiding van de zangeres in Rous- sels „Rossignol mon Mignon" was van uit stekende hoedanigheid wat klank en uitvoe ring betreft. De optredenden werden hartelijk toege juicht, terwijl de zangeres fraaie bloemen in ontvangst had te nemen. G« Gisteren zijn de schoolwedstrijden van den Rotterdamschen Voetbalbond begonnen. De uitslagen zijn Categorie II. g roep B: Kromme Zandweg: U. L. O. Kastanjedaal—Julianascliool 3—1; U. L. O. Huismanstraat Schiedam—U. L. O. Vlaardingen 30; U. L. O. Blesiandstraat Kon. Wilh. School 0—4; U. L. O. Jagerstraat 1U. L. O. Schoutenstraat 10; U. l, o. -2; U. L. O. HillevlietU. L. O. Grond- heerenstraat 30; U. L. O. Zwartewaalstr. U L. O. Idenburgschool 10; U. L. O. Zwar te PaardenstraatU. L. O. Hillegersberg 2—1. Categorie II: g roep C: Abr. van Stolkweg: V. L. O. Gashouderstraat IU. L. O Schou tenstraat 130; U. L. O. Zwartewaalstraat U. L. O. Ericaplein 0—3; U. L. O. Linker RottekadeU. L. O. Kastanjedaal 3—1; U. L. O. BieslandstraatPark Rozenburgschool 30; U. L. O. PersoonshavenU. L O. D Vlaardingen 3—1; U. L. O. Singel Schiedam U. L. O. Eben Haezerstraat 61; Kon. EmmaschoolU. L. o. Jagerstraat 03; U. L. O. Gashouderstraat 2u. L. O. Hillevliet 0—4; O. L. O. Boschpolderplein—U. L. O.— Ruiv'enstraat 3—0, U. L. O. Zwarte Paarden- sfraat—U. L. O. Clem.enstraat 2—0. Categorie IIIKromme Zandweg: Vree- wijkschoolSchool Zinkenstraat 0—3. Categorie III: Abr. van Stolkweg: School Hudsonstraat 222School Abr. Engelman straat 21; School Korf makerstraatSt. Don Bosco School 31; School Hudsonstraat 43 School C. P. Tielestraat 2—1; Schooi Schiet baanstraatSchool G. 2 Schiedam 05. Bij- geloot St. Don Bosco-school. Jagerstraat 2—U. L. O. Singel, Schiedam, In de gecombineerde bestuursvergadering van de Rotterdamsche Huiden- en Leder- beurs en de Ned. Vereen, van Imjorteurs van Overzeesche Huiden, is het besluit geno men om den eersten maandelijkschen beurs- dag te houden op Dinsdag 17 Mei in een der zalen van het café-restaurant Caland, aan den Coolsingel. Daarna wordt op eiken derden Dinsdag van iedere maand een beursdag gehouden. Aangiften van 13 April 1938. BEVALLENC. G. C. Visser geb. Elfferich z. H. W. Boesjes geb. Weber z. N. C. v. d. Noort geb. de Jonge d. R. Mellema ge'o. Holtrop z. P. vb. d. Boogert geb. Grisel z. C. E. v. Engelenburg geb. v. 't Slot d. S« Seegers geb. Timmermans z. A. Bakker geb. Korpaat d. J. W. de Lange geb. Disco z. H. J. Vermeulen geb. 3oeren d. A. J. Winter- mans geb. Geeve z. W. C. v. d. Heuvel geb. Möhlmann z. F. Warendorff geb. Engelsma d. T. Schot geb. Rosenbrand d. A. M. v. d. Heerik geb. Dudok d. A. A. v. Llnn geb. v. Anraad z. C .N. Rietveld geb. Boomsluiter z. J. J. A. Suijkerbuijk geb. v. Sittert z. P. V. Cortenberl'ghe geb. 't Har z. N. M. M. Oster geb. Versteeg z. W. J. C. Willemsen geb. v.d. ling z. T. J. v. Ewfjlc geb. Hordijk d. p. v. Hoek geb. v. Lent d. H. M. J. Toet geb Weerts z D. Franssen geb. v. d. Broek z. C. M- A- Richard geb. v. d. Ploeg d. W. H. J. W. Tuinenburg geb. Dekker d. M. T. Moretel geb. Roelofse d M. A. S. Janssen geb. v Aalst z. H. J. Schenk geb. Molenaar d. a'. F. v. Halteren geb. Willemse z. M. E. Erkamps geb. v. Hattem z. GEHUWD: T. Middelkoop .lm. 22 J. en A. Krijgsman jd. 17 j. A. W. Andrelssen wedr. 39 j. en H. Moonen gesch. vr. 39 j. W. de Blom jm. 22 j. en G. H. Uitenbogaard jd. 25 j. A. Bul jm. 20 J. en K. van Wük jd. 21 j. A. Diepstraten gesch. m. 38 j. en N. Hubregtse gesch vr. 34 j. E. van den Eng jm. 31 j. cn O. J. va n«i©r Graaf Jd. 33 J. L- Q, GoJuk lm., 21 j. én M. van der Laan ja. 20 j. .t. Grooten wedor. 55 j. en H. M. van der Meer wede. 39 j. C. J. Hamer jm. 23 j. en P. Lennig jd. 19 j. J. Hartman jm. 33 j. en E. C. Msters jd. 28 j. J. M. Hermsen jm. 20 J. en W. van der Meer jd. 25 j. P. Jonker wedt. 34 j. en T. M. E. Wubben wede. 2» ->• VV. Jonkers jm. 26 j. en M. Kruit jd, C. A. Koning Leopold van Belgie maakt in gezelschap van prinses Josephine Char een rondgang over de door den koning geopende bloemen-tentoonste mg, Gentsche Floraliën „De directie van de diergaarde besloot dat hij voor zijn verblijf hier net zoo goed wat arbeid kan verrichten." Het is niet te verwonderen, dat het Eucharistisch Congres te Boedapest, dat on geveer samenvalt met het wereldcongres der godloozen te Londen, geheel in het teeken van de katholieke actie zal komen te staan 't Wordt hóóg tijd, dat onder ons, katholie ken, de geweldige waarde en beteekenis van de propaganda en actie naar buiten eens beter beseft gaat worden Wij hebben voor onze eigen menschen een enorm groot aantal parochies, kerken en scholenwe hebben allerlei godsdienstige, sociale en cultureele vereenigingen we heb ben een pracht-collectie van liefdadigheids instellingenmaar één ding vergeten we zoo vaak: dat we met al deze instellingen en met al dezen arbeid, met al dit geld en met al deze moeitentenslotte maar een klein gedeelte bereiken van de genen, voor wie het allemaal bestemd is! Welke propagandistische kracht gaat er uit van het spreken van onze priesters, wanneer er altijd hetzelfde kleine groepje van men schen naar luistert? Of van al ons geschrijf, als het toch nooit gelezen wordt buiten onzen eigen kleinen en beperkten kring, terwijl een ontzettende massa menschen nooit an ders wordt voorgelicht dan door de vijanden van Christus Wat we noodig hebben, is datgene, waarm onze vijanden zoo enorm sterk zijn, en waar in wij werkelijk ten zeerste zijn te kort ge schoten: n.l. het middel van de propaganda! Negatieve propaganda en positieve propa ganda! Negatieved. i. het weerleggen en ontze nuwen van onder het volk verspreide ver keerde ideeën, onjuiste beschuldigingen, be- leedigingen en minachting van katholikee waarheden en instellingenpositieve d. i. het zoo scherp mogelijk belichten van de katholieke leer en de verdiensten van de kerk. In de brochure, die de groote promotor van de atheïstenbestrijding in Hongarije, pa ter Bangha S. J. op last van de leiding van het Eucharistisch Congres; geschreven heeft en die voor een gedeelte in de „St. Bavo" werd vertaald, wijst hij er op, hoe onverge lijkelijk veel beter en sneller dan wij, onze tegenstanders de kracht en het belang ken den, zoowel van de negatieve als van de po sitieve propaganda Zij hebben zich daarvoor, zoo zegt hij, geld noch moeite gespaard. De heele wereld en alle klassen van menschen verstikken zij in de netten van hun propaganda, terwijl wij rustig voortgaan met preeken en onderwijzen, met school- en kerkenbouw, met ziekenver pleging en armenzorg. Dat is zeer juist en heilig maar het wordt onvoldoende, wanneer wij intusschen nala ten, de van ons totaal vervreemden door een modern ingestelde gods dienstige propaganda terug te brengen tot het juiste inzicht. Wanneer we, zoo gaat hij voort, in groote trekken nagaan, hoe bij ons de verhoudingen zijn, zullen we spoedig merken, dat wij met onze menschen, finantieele middelen, instel lingen en moeiten, misschien 60 besteden aan kerk en zielzorg, 30 aan opvoeding en ontwikkeling, bijna 10 aan maatschappe lijke en liefdadige doeleindenmaar dat wij nauwelijks één procent wijden aan de godsdienstige propaganda in den meest strik ten zin van het woord. En dan schrijft Pater Bangha de volgende merkwaardige, wel wat te scherpe woorden: het bouwen van kerken en scholen, het be oefenen van charitas en nog eens charitas en het intusschen nalaten van de verdediging en de propaganda van het katholicisme, staat ge lijk met: stof afnemen, terwijl het huis in brand staat Wat schieten we er mee op, als we de werklooze en hulpbehoevende katholieken, die niet meer practiseerend zijn, op allerlei manieren stoffel ij k steunen, en we laten ze geestelijk over aan menschen en bewegingen, die de grondslagen van onze Christelijke beschaving trachten te onder mijnen Maar al te dikwijls merken wij het, hoe niet-meer-practiseerende katholieken, voor al uit gemengde gezinnen, door het R. K. Armbestuur of de St. Vincentius of de St. Elisabeth dikwijls op kostbare manier gehol pen worden, terwijl diezelfde menschen zich geestelijk blijven voeden met het voedsel van dagbladen alf^ «et Volk", „De Voorwaarts", „het Volksdagblad" en met de ideeën van de S. D. A. P., van de C. P. M. en het N. V. V. ondanks de pogingen, hen daarvan af te brengen. Misschien hebben we daar zoo nooit over nagedacht, maar praktisch beteekent dat, dat wij hun socialistische of communis tische krant en hun bondscontributie beta len. Het wordt werkelijk hóóg tijd, dat wij eens wat méér aandacht en zorg en geld gaan besteden aan de rechtstreeksche propaganda van onze beginselen naar buiten Wij moeten eens wat minder bedeesd, en eens wat méér agressief gaan worden! Wat minder berustend enrustend, en wat meer offensief en strijdvaardig. En wat de methode betreftonze propa ganda moet dezelfde middelen aanwenden als de ongeloovigen en godloozen.... maar dan natuurlijk voor God Dat beteekent, dat we gebruik moeten ma- „an varf de modernste middelen van propaganda, en zóó, dat we „den man van de straat" bereiken Want dat we grootendeels verloren zijn, is het ergste „Le plus grand scandale du XlXe siècle", zooals Paus Pius' XI het noemde Hoe dan ook, maar we moeten op die men schen vat probeeren te krijgen! En daartoe moet onze propaganda niet te „waardig" zijn in de burgerlijke opvatting van het woord en niet te „preeksch" en niet te stijf en niet te plechtig', maar „volksch", „straatsch" aange past aan het bevattingsvermogen van dit soor menschen, overeenkomend met hun Daar hebben ze recht op, en zonder da reiken we bovendien niets Uitgaande van deze pd^hten hebben^em- kelen het idee opgevat, om in van Rotterdam een mode«-tag«Wrte pro- paganda-kiosk voor de katholieke „Actiewoor Gorl" OD te eaan richten waar aneriei Ka- fhoheke brochuren, pamfletten kranten en boekjes gratis of tegen zeer lagen prijs zul len worden uitgereiktwaar op een groot reclamebord voortdurend-wisselende „slag zinnen" en „slagwoorden" zullen komen te staan, speciaal bedoeld voor niet-katholie- ken; en waar tevens iets nieuws, in den vorm van een apologetische muurkrant zal wor den aangebracht, op de manier ongeveer, zooals dat in Rusland gebeurt. Aanvankelijk was 't hun bedoeling, deze kiosk, die vrijwel uitsluitend in ijzer en glas zal worden-uitgevoerd (als we tenminste de noodige gelden bij elkaar krijgengeplaatst te krijgen op den publieken weg. Toen ze evenwel tot de ontdekking kwamen, dat daar niets van terecht zou komen, hebben ze zich genoodzaakt gezien, haai op eigen terrein,, en wel in de buurt van de Boschjeskerk te plaatsen. Alles te zamen zal hij t daar, uit reclame oogpunt bezien, werkelijk zéér goed doen, a i'swe bovendien de finantiën bij e kaar kunnen krijgen, om van de dakgoot van de aangrenzende hooge huizen tot aan dak van de kiosk, een negen Meter lange - tikale Neonverlichting aan te brengen mei de woorden „Actie voor God" Wat zouden we zoo'n kiosk prachtig kun nen gebruiken om op de diverse ^in kranten en in pamfletvorm van socialistische, communistische en N. S. B „J_ t (om maar enkele van de voornaamste te noemen) onmiddellijk en fel te r®ag®e*®n> me* een sprekend antwoord °P ,reffhJ fn reclame- wand, verlicht met flo°lngn, ™et de massale tentoonspreiding "der antwoord- gevend brochuurtje, j - of krant, en met korte artikeltjes en foto s, uitgeknipt uit de diverse katholieke bladen, en aangeplakt In de muurkrantvitrme! De tot nu toe binnengekomen gelden zijn, voor dezen ze^r bevredigend per giro wor"en °ns voor-dezen-tijd belang- rijke bedragen toegezonden Maarwe zijn er nog op ge enstukken na Onze vaste overtuiging is kom „first class" voor den dag, of blijf liever thuisMet een derderangsopzet doen we waarschijnlijk, ge let op onze tegenstanders, meer kwaad dan goed Speciaal hier in Rotterdam lijkt ons deze •nieuwe manier van apostolaat zéér op zijn plaats. Er zijn nu eenmaal in een stad als Rotterdam honderdduizenden menschen, die vrijwel op géén andere manier te benaderen zijn. En bovendien als 't éérste schaap maar over de brug is, zullen er wel meer vol gen. In ieder geval heeft het comité van de Katholieke Actie voor God het al op baar program staan; en laat de Rotterdamsche kiosk maar eens het experiment zijn, en het voorbeeld voor apdere steden. Katholieken, die voor deze nieuwe soort van binnenlandsch missiewerk voelen, en hun gevoel in een daad zouden willen omzetten, kunnen dat niet beter doen, dan door een aan hun kunnen-aangepaste bijdrage te stor ten op giro no. 26. 37. 23 van Pater Gianotten O. F. M., Rotterdam. tol (H '21 I M L. v?" "l 1 Linde jm. 19 j. on D M Villerlus Jd. 20 j. A. P. Lobbezoo jm. 25 1 en A P Veerheim jd. 19 1. A. van Niekerk Jm.' 3? 1- Schenk Jd. 35 j.- G. van Noordcnnie Jm. 21 j. en jj. Blok jd. 21 j. W T van OS van den Abeelen jm. 27 j. en E. A van den Bosch jd.- 26 j. V. A. K. Roslerse lm. 25 J- er! w- Gaarmtna jd. 30 j. J. Schou ten jm. 22 J. en M. Maertens jd. 23 j. K. Slot boom jm. 27 j. en A Arends jd. 25 J. P. van der Starre jm. 23 j. en P. E. Gravekamp jd. 24 j. J- Tetlouw jm. 30 j. en L. A. Banning jd. 26 J- A- J. Waling jm. 23 j. en P. J. C. Otte jd. 21 j. K van -Wamelen jm. 25 j. en C. Hoog stad jd. 24 j. P. van der Weel jm. 23 J. en A. M. Maurer jd. 22 j. J. van Willigen jm. 26 j. eh A. van Galen jd. 23 j. P. Zut jd. 32 j. en T. C. G. de Korting gesch. vr. 34 j. C. C. Goslinga jm. 27 j. en C. E. Pama jd. 23 j. M. Groenendijk jm. 23 j. en A. van Wijnen jd. 31 j. J. van der Heijden jm. 27 j. en E. Balje jd. 24 j. p. J. Hoek jm. 22 j. en H. Boender jd. 22 j. L. J. A. M. Rebers wedr. -.0 J. en L. H. Dat jd. 27 j. - H. .1 luvmenseho in j n. 29 j. en F. P. den Toom Jd. 21 -J. L. J JA stuip ld 31 1 en E c. Bakker Jd. 20 J. P. Vos jra. 24 1 en C J A. van den Berg jd. 22 j. J. W. t indomans jm. 2g e"van Houten jd. 25 j. I j Barendse jm. 36 j. en J. G. van Mourik 71 j. H. Beukers jm. 22 j. en S. C. van KrlmPen ia- JW. van Beurden jm. 27 j. fnrl g.pH. T. Peeters jd. 25 j. - S. de Jonge jm. 27 j- en H' Legendekker jd 21 j. J. W. Linde- xna'ns jd. 28 j. en M. van Houten jd. 25 j. D. van Bodegraven jm. 24 j. en E. P. Keukelaar jd. 22 j. J. Boom jm. 23 j. en M. van Loon jd. 22, K r van Da.mme gesch. 37 j. en J. Spee Jd. 25 j. j Driesse wedr. 47 j. en D. C. Spanjersberg wede. 42 j. P. van Dijk jm. 21 j. en A. jp. Roos jd. 19 j. A. Dijksma jm. 23 j. en T. van Krimpen jd. 20 j. L. J. M. Erwich Wedr. 34 j. en G. F. Feuth jd. 23 j. J. P. van Hoek jm. 25 j. en J. Hameetman jd. 23 j. H. J J van der Hoek wedr. 31 j. on J. Over hand' 1d' 21 j. M. K. Langendoen jm. 21 j. en J. C. Stevens jd. 21 j. P. J. Marks jm. 26 j. en C Klapwijk jd. 24 J. H. F. Ostermeijer jm. 28 j. en H. A. Henderson jd. 27 j. J. M. Ruija jm. 24 j. en C. Stuip jd. 23 j. B. Swart jm. 29 j. en M. M. Schenk jd. 29 j. A. van der Tas jm. 24 j. en H. Hoeksma jd. 23 J. D. Tiel jm. 24 j. en P. E. van der Linden jd. 21 j. H. va.n Veen Jm. 25 j. en J. C. de Waal jd. 21 j. _A. Verboom jm. 28 j. en M. E. Everding jd. 28 j. H. C. W. de Wildt jm. 20 j. en L. H. Fonhof Jd. 17 j. M. van Zeist jm. 28 j. en L. T. Bru- ning jd. 27 j. A. Commijs wedr. 50 J. en J. M. Ollel'ers wede. 46 j. M. Knoester gesch. m. 50 j. en J. van der Ree gesch. vr. 35 j. P. Koppe laar jm. 29 j. en G. Zoeteman jd. 24 j. J. A. Leijdes jm. 23 J. en A. Donk jd. 25 j. A C. Meerdink Jm. 21 j. en N. M. de Groot Jd. 21 J. W. J. C. Post jm. 27 j. en E. M. Tok jd. 24 j. C. van der Sluis jm. 26 j. en J. van der Zwaai jd. 24 j. OVERLEDEN: C. Riemer man van T. v- -^rii 75 j. J. Schuil zoon 11 mnd. J- c. v. Ast vrouw van J. v. Pelt 55 j. - F. C. ^""heu len, man van A. C. Wantzing 43 J- H. Vos ongeh. vrouw 65 j. - H. Overstrljd, ongeh. man 79 j J F. Huijzer, vrouw ian K. j Hoff mann 26 j. - p. de Heer, vrouw van E. Roobol 70 j. C. Verhoef, man van J. v. Raarlen 72 j. M. v. d. Pluijm, vrouw van J. L. v. Don- S<Voorts' als levenloos aangegeven kind van: A. Geldhof geb. Mellssant z. A. den Broeder geb. D emu ij nek d. „Ik zei toch al dat het een fout zou zijn om dien goochelaar te doen fouilleerenf

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1938 | | pagina 2