WSmiBiï I lil Ons dagelijksch Misoffer. WéW a -i OFFICIEELE CRISIS-PUBLICATIES, DONDERDAG 21 APRIL 1938 De Mis als gemeemsliaps* handeling, door Dr. ÏOS. CREYGHTON S.J, LANDBOUW EN MIDDENSTAND. Het werktuigenbureau vari de C. A. F. De strijd tegen de Coöperatie-uitwassen MONDELINGE EXAMENS NIJ VERHEIDSONDERWIJ S. I imm. PIANOLES HINDERLIJK LAWAAI Kloppende buren riepen den Kadi te hulp. M PATER BARNABAS DE NESTOR DER CAPUCIJNEN. Bij zijn 60-jarig kloosterfeest. SIGNALEEREN VAN HEIDEBRANDEN BEDRIJFSCOMMISSIE VOOR HET BAKKERIJBEDRIJF. DE NOOD DER KOUDEGROND- TUINDERIJ. DIEFSTAL MET GEWELDPLEGING. VOOR DE OUDERS DER A.S. RECRUTEN! DE STRANDING VAN DE „VAN HEUTSZ". MET VORK EN MES. AANVRAGEN OM EXTRA KAI,VER- SCHETSEN. WATERSTAND OP DEN RIJN. Het Misoffer is een instelling Gods. Door "dit bloote feit verkrijgt het eene beteeke-ns, waardoor het met geen menschelijke fastei- lingen meer te vergelijken is. Staten en im peria komen en vergaan; wetenschap en kunst ontwikkelen zich en de eene kuituur- vorm wijkt voor de andere. Het Miso'fer echter zal niet vergaan ïoolang de wereld bestaat. Het is een strikte noodzakelijkheid geworden: slechts in en door Christus' Offer is het voor de menschheid nog mogelijk in de juiste houding te staan tegenover den Allerhoogste, en orde te bewaren in haar eigen leven. Mensch en kosmos. En slechts de mensch die toetreedt tot de Kerk, en zijn aandeel in deze handeling neemt of tenminste, zoolang hij verkeert in sehuldelooze onwetendheid omtrent deze feiten, de impliciete bereidheid daartoe heeft slechts die mensch kan een geordend le ven leiden. Slechts die mensch ook kan al het andere, wat door zijn handen gaat, zinvol gebruiken. En in dezen zin spraken wij van de instel ling der Mis als van een feit van kosmische beteekenis. Immers, alhoewel men wellicht kan rede twisten over de vraag of de schepping van den redeloozen kosmos (van de sterren en de aarde, van de levende en levenlooze wezens die de aarde draagt), wel denkbaar geweest zou zijn, indien God te midden van dit heelal niet den mensch gesteld had, met de taak om dit alles bewust terug te voeren naar zijn Goddelijken Oorsprong; heel zeker is dat de mensch, als hij met deze dingen in beroering komt, ze richten moet op God. „Hetzij gij eet of drinkt, schreef Sint Paulus, doet alles ter eere Gods". Dat zijn wij niet alleen aan Hem verplicht, en aan ons zeiven, maar ook aan deze din gen. Niet zonder diepen zin kan men zeggen dat zij recht erop hebben dat wij ze daartoe gebruiken; want evenals wijzelf zijn zij daar toe in het aanzijn geroepen. ...de schepping zucht en kreunt Hieraan moet Sint Paulus gedacht hebben toen hij het diepe woord neerschreef dat de Schepping „reikhalzend smacht naar de openbaring der kinderen Gods", want „wij weten toch, dat heel de schepping zucht en «reunt in barensweeën tot heden toe" (Rom. 8)het is door ons, de Verlosten, dat zij meet opgenomen worden en her-ordend in Chris tus. Feitelijk zorgt ook de kerk met haar ze geningen en sacramentaliën ervoor de elementen dezer aarde, vuur, water, olieën, planten en dieren, niet alleen uit den greep des duivels te verlossen, maar bovendien maakt zij dezelfden tot werktuigen des heils (een gewone gedachte bij de antieke Vaders). Hieraan dacht Sint Ignatius toen hij den retraitant voorschreef, in de overweging van zijn zonden alle schepselen te doorloopen, en zich af te vragen hoe zij, in stede van zich tegen hem te keeren, hem in het leven ge laten en bewaard hebben. De norm der orde- Veel zou er over dit onderwerp nog ge zegd kunnen worden; maar wij moeten nu de verkregen inzichten samenvatten, om vervolgens meer direct te gaan spreken over het bijwonen van de Mis. Wij zijn dus gehouden, in een bestel v.-.n de meest absolute noodzakelijkheid, zoo te denken en te handelen, zoo alles wat ons ter beschikking staat te gebruiken: zoo ons privaat leven te ordenen, vrouwen te huwen, kinderen te teelen en op te voeden, te arbei den, te studeeren, te bouwen, zoo onze open bare instellingen te fundeeren, onze Sta:tn te besturen, onze wereld-gemeenschap te be leven, dat alles gericht zij op Gods glorie. Deze norm is de verplichte, maar ook de vereenvoudigende en de richtinggevende. Zonder deze norm verkeert alle orde in een chaos. Welnu: om deze gedachte, die een rlcn- tende gedachte is, krachtig te doen leven, is het noodzakelijk er regelmatig uiting aan te geven; en deze uiting heet Offer. Door de offerhandeling, die dus een centrale levens uiting is, richt de mensch zich telkens weer rechtstreeks op Gods glorie. Want het Offer is de daad van eeredlenst bij uitnemendheid. Wij katholieken nu weten dat God-zelf bepaald heeft welke Offerande Hem gebracht moet worden. Dat Offer is de heilige Mts. Het deelnemen aan de heilige Mis is, in den uiteengezetten zin, voor alle menschen nood zakelijk. De Mis, een openbare handeling. En nu meer bepaaldelijk over het bijwo nen van de H. Mis. Wat de Zondagsmis betreft, zal het nu wel duidelijk zijn waarom de Kerk van ons eischt op geregelde tijden en in openbare bijeenkomsten ons Offer op te dragen. Willen wij inzicht verkrijgen in de wen- schelijkheid van het dagelijksch Mishooren, dan moeten wij begrijpen wat onze physieke aanwezigheid rondom het altaar beteekent. Welnu, laat ons vooropzetten dat de Mis, zooals ieder offer, essentieel een sociale handeling is, d.w.z. een handeling die, krachtens zijn eigen natuur, een uiting is Van de gemeenschap; zij draagt een openlijk, publiek karakter en, wanneer de todivi- dueele Priester celebreert, dan doet hij dat als vertegenwoordiger van de geheele ge meenschap der gedoopten. De Mis-liturgie brengt dit karakter onophoudelijk tot uiting; de Priester staat met de „omstaanders" voort durend in communicatie door woord en we derwoord; en daar, waar hij het meest in zlchzelven schijnt te keeren, in den Canon, ook daar blijft hij spreken en handelen in naam der gemeenschap: „Wij bidden U, goe- dertierendste Vader zoo vangt hij aan en smeeken U, goedgunstig aan te nemen en te zegenen deze giften, deze gaven, deze heilige en onbevlekte offeranden, welke wij U eerst en vooral opdragen voor Uwe heilige Katholieke Kerk.... te gelijk met Uwen dienaar onzen Paus, en onzen Bisschop, en alle rechtgeloovigen, en belijders van net katholieke en apostolische geloof'. Priester en leek. In deze handeling is het dus de Priester alleen die celebreert; hij-alleen draagt de Mis op; maar hij doet dit als vertegenwoor diger, en in naam van de geheele Kerk-ge- meenschap. Maurice de la Taille, S.J. (een der grootste moderne eucharistie-theologen) heeft eens gewezen op een punt dat deze verhouding wel zeer teekenend illustreert: terwijl de liturgische teksten aan den Pries ter steeds woorden van nederigheid in den mond leggen, laten zij hem over het volk, in welks naam hij handelt, spreken met den grootsten eerbied: „wij, Uwe dienaren zegt hij b.v. van zichzelf (onmiddellijk na de Consecratie), maar ook Uw heilig volk.... offeren aan Uwe hoogheilige majesteit een zuivere offerande" etc. „De leek, aldus de la Taille, behoeft zich niet te beklagen dat hij vernederd wordt door de liturgie; inte gendeel, zij beijvert zich de grootheid te ver kondigen, waarmede hij is bekleed als kind van God, en verbondene met Christus in het offeren van de kostbare gaven van het Laat ste Avondmaal". En hij kan er zich niet op beroepen, voegen wij eraan toe, dat het Mis offer gereserveerd is voor de Priesters, en dat het hem niet aangaat. Ieder Misoffer wordt opgedragen ook in zijn naam. De celebrant als woordvoerder. Wat het beteekent dat een persoon een handeling stelt in naam van velen, moet voor ons niet moeilijk te begrijpen zijn, aan gezien dergelijke dingen in ons sociale leven voortdurend gebeuren. In het parlement kan het lid eener partij spreken óf in eigen naam, óf in naam van zijn fractie, een Minister kan een persoonlijke verklaring afleggen of spre ken namens de regeering. Dit soort verschil len kennen wij allen. En ontelbare malen komt het voor dat een bepaalde groep per sonen een woordvoerder afvaardigt, welke, optredend in naam van hen die hem mach tigden, een huldiging verwoordt, een protest uitbrengt, een besluit mededeélt. Zoo, en niet anders, brengt de Priester, wanneer hij celebreert, de hoogste glorie aan den Vader: optredend in naam van de ge heele Kerk. Hij is gewijd en bekleed met sacramenteele macht die hem in staat stelt, als functionaris der Kerk, het Offer der Kerk op te dragen. Dit is een feit waar onze belangstelling of aanwezigheid niets aan verandert; maar onze aanwezigheid verandert wèl iets voor onszelven: zij verdiept in ons het besef voor de meest centrale handeling van ons leven; zij versterkt den heilzamenden invloed er van op onze daden; zij maakt ons rijker deel achtig aan de genadegaven die eruit voort vloeien. En dat gaan wij uitwerken den volgenden keer. Het comité van actie tot bestrijding van coöperatie-uitwassen, gevormd uit de drie Nederlandsche Middenstandsbonden, schrijft ons: Zooals bekend mag worden verondersteld, is door de drie Nederlandsche Middenstands bonden een comité van actie in het leven geroepen tot bestrijding van bepaalde uit wassen, waartoe het coöperatiewezen aan leiding geeft. Onlangs werd in dit verband reeds een en ander vermeld betreffende in richting en werkwijze van „De Agrarische Pers". Een tweede uitwas, waaraan het comité noodzakelijkerwijs zijn aandacht moest schenken, is het verschijnsel van de uitbrei ding van de C.A.F. (Coöperatieve Aankoop- vereeniging Friesland), indertijd opgericht met het doel Voor de landbouwbedrijven landbouwwerktuigen beschikbaar te stellen tegen prijzen, die lager waren dan dé sterk geconcentreerde vrije handel berekende. (Dit geschiedde niet met het oogmerk, den kleinhandel te treffen, doch uitsluitend den importeur, die, naar men stelde, te höoge winsten calculeerde te eigen bate). Tot zoover kon tegen de C.A.F. van de zijde van den middenstand natuurlijk geen bezwaar bestaan, doch allengs kwam er een kentering en is de C.A.F. zich op ander terrein gaan bewegen. Gehuld in het kleed van een naamlooze vennootschap heeft déze coöperatie contact weten te krijgen mét de leidende provinciale landbouworganisaties en zich geleidelijk een invloedssfeer weten te scheppen, waardoor omzetting in het z.g. werktuigenbureau, met filialen of vertegen woordigers in verschillende centra, mogelijk werd gemaakt. Dit werktuigenbureau ging den landbou wers niet alleen landbouwwerktuigen en -gereedschappen leveren, doch óók zaken, die met het landbouwbedrijf niets uitstaande hebben, zooals bijv. stofzuigers, haarden, kachels, waschmachtnes, lampen, naaima chines, rijwiellampen, fietsen, radiotoestel len en andere huishoudelijke artikelen. Nu moet de georganiseerde middenstand hiertegen protest aanteekenen; het behoud van een krachtigen stand van ambachts lieden moet toch voor de samenleving en zeker voor het platteland van groöter be teekenis geacht worden dan de vraag van één cent meer of minder voor de artikelen. Het Nederlandsche volk (ook de midden stand) verklaarde zich bereiid om meer te betalen voor de eerste levensbehoeften, op dat de landbouw in stand kon worden ge houden. Laat nu ook de landbouwer van zijn kant bereid zijn om tegen redelijke prijzen zijn inkoopen te doen en zijn opdrachten te geven aan winkelier en vakpatroon. Leven en laten leven is nog altijd een parool, waaraan men zich veilig houden kan. De mondelinge examens voor het eerste ge deelte voor de nijvefheiclBondervrijsakten Nh, NJ, Nk, Nu, Nw en Na zullen worden gehouden op Vrijdag 22 April a.s. en, Voor zoover nóodig, op Zaterdag 23 April a.s., in het gebouw V&n de derde ambachtsschool van de Vereeniging „De Ambachtsschool te 'a-Gravenhage", Zwafird- itraat 6 (Scheveningen), telkens van 9 tot 12 uur en van 23 tot 16 uur» Verlichting Plantentuin te Parijs. Op initiatief van 't natuur-historisch museum te Parijs zal de plantentuin van dit museum voortaan 's avonds verlicht worden. Deze opname werd gemaakt tijdens het proefbranden der verlichitng. Voor den Amsterdamschen kantonrechter, mr. Hartzfeld, stond gisteren een muziek- leerares terecht, verdacht van overtreding van art. 61 der Amsterdamsche politieveror dening, waarin het „hinderlijk" muziek ma ken strafbaar wordt gesteld. Haar was tenlaste gelegd, dat zij In Januari 1938 in een perceel aan het Jac Obrechtpleln, waar zij haar beroep van mu- ziekleerares uitoefent, zoodanig luid muziek op een piano en een cello heeft gemaakt, al thans door leerlingen heeft doen maken, dat deze muziek voor de buren zeer hinderlijk waS- m, De juffrouw werd verdedigd door mr. Th. Muller Massis. Het O.M. had de zijburen opgeroepen ft charge, de benedenburen waren door den verdediger décharge gedagvaard. Eén décharge getuige woont éénhoog, de verdachte echter driehoog. Getuige had van de muziek geen last, wel van het kloppen van buren, die op deze wijze hun ontstem ming over de muziek uitten. De bewoner van de étage onder die van verdachte ver klaarde heelemaal geen last van de muziek te hebben. Ambtenaar van het O.M.: U bent auto handelaar, bent u wel eens thuis? Getuige: Dikwijls, maar ik heb meer last van het kloppen van de zijburen dan van de muziek. De verbalisant had de muziek gehoord, toen hij zich in de woning van den klager bevond, die naast verdachte woont. Hij vond op dat oogenblik de muziek niet hinderlijk. De bewoner kwam vertellen, dat hij wel veel hinder van de muziek had Kantonrechter: En beantwoordt u dat met kloppen? Getuige: Een enkele maal doet mijn vrouw dat. Er is een tijd geweest, dat we iederen avond en ook Zondagsochtends last van de twee vleugels van verdachte hadden. Door inmenging van de politie en den huisbaas is dat nu gelukkig uit, maar mijn vrouw is er bijna zenuwziek van geworden. Een andere buui was al evenmin met de muziekleerares als buurvrouw ingenomen. Verdachte vertelde, dat ze al bezig is met het zoeken naar een ander huis, ook al omdat zij door de buren „zoo lastig gevallen wordt". Ambtenaar O.M.: Kunt u niet bij de men schen aan huis lesgeven, dan is het lawaai tenminste verdeeld. Neen, dat gaat niet, zeide verdachte. Kantonrechter: Kunt u niet een van uw twee vleugels op zolder zetten? Verdachte: Neen, dat gaat natuurlijk niet wegens het samenspelen. De ambtenaar van het O.M., mr. Van der Meulen, was van meening, dat iemand, die het beroep van pianoleerafes uitoefent, moet zorgen, dat de buren geen last ondervinden. Spreker eischte een geldboete van 10. De verdediger, mr. Th. Muller Massis, zeide in zijn pleidooi, dat het onderhavige artikel 61 in de A.P.V. is ingeschakeld om radio-overlast strafbaar te stellen. In dit ge val wordt op een normale manier lesgegeven en zijn alle maatregelen getroffen om den buren geen overlast te veroorzaken. Deze leerares zou in haar beroep worden gehin derd, wanneer zij veroordeeld wordt, omdat zij muziek in haar woning maakt. PI. drong aan op vrijspraak. De kantonrechter was van meening, dat dit feit niet onder artikel 61 A.P.V. valt. De ver dachte geeft les en verdient daarmede haar brood. De kantonrechter sprak verdachte vrij, doch was van meening, dat er wel een rege ling «troffen dient te worden. Het beste zou wanneer verdachte verhuisde. Eerste opvoering „Olympia-film". Gisteren op den verjaardag van Rijkskanselier Hitier werd de eerste opvoering gegeven van de film der Olympische spelen van 1936. Het door schijnwerpers verlichte stadi'on; een der beelden uit deze film. De nestor der Nederlandsche Capucljnen- provincie pater Bernabas uit het Bossche convent hoopt 8 Mei a.s. zijn 60-jarig kloosterfeest te vieren. Niet alleen in Den Bosch maar ook in vele andere plaatsen van ons land waar pater Barnabas gewerkt heeft, is hij zeer populair. Sinds jaar en dag stof-1 feert deze nog rijzige figuur met witten baard en wandelstok het Bossche stadsbeeld. Dezen grijsaard geeft men de 82 niet; zijn heldere oogen speuren nog goed rond en hij sprankelt van intelligentie en geest. In zijn langdurig en gezegend, arbeidzaam en vruchtbaar klooster- en priesterleven heeft pater Barnabas al verscheidene jubilea achter den rug. Zoo heeft hij op 7 Juni 1934 onder enorme blijken van belangstelling in het Bossche klooster zijn gouden priesterfeest gevierd; maar vooral ook op 8 Mei 1927 is aan zijn gouden kloosterfeest de noodlge luister en hulde bijgezet. Op 29 Nov. 1856 is pater Barnabas (Wij- nandus J. de Goey) te Vleuten (Utrecht) geboren. Op 8 Mei 1878 ontving hij het ha bijt der Capucijnaat en op 7 Juni 1884 werd hij te 's-Hertogenbosch door mgr. Godschalk priester gewijd. Hij heeft gewerkt op godsdienstig en sociaal terrein en onvermoeid trok hij van dorp tot stad om in weisprekenden trant Gods Woord te verkondigen bij tallooze tri duüms, missies en retraites. Van 1912 tot 1915 was hij gardiaan te Velp, tevens rector der zusters Redempto- ristiannen aldaar en van 19151918 gardiaan te Tilburg. Pater Barnabas heeft driemaal het Bossche klooster tot zijn domicilie gehad nl. Voor het eerst van 1902—1904. In 1909 maakte hij Zijn rentree als novicenmeester der broeders, terwijl hij toen tevens belast was met de geestelijke zorg der broeders van Joanhes de Deo en de functie van rector der pensionnai- ren op Maria-oord te Vught. Voor het laatst keerde hij in 1920 naar Den Bosch terug. Daarvoor was hij eenige jaren rector der Clarissen te Helmond. Pater Barnabas is een goedig en vriende lijk kloosterling, wilskrachtig en daadkrach tig eefi sympathieke vriend der armen en Zieken een priester en kloosterling waarop kerk en orde trotsch zijn. Oefeningen van de V.Ö.S. in samen werking met de Ned. Heide Mij. Hedenmiddag zullen drie vliegtuigen, be mand met leden van de vrijwillige organisa tie van sportvliegers, van het vliegveld Ypenburg, opstijgen en zich naar de Veluwe begeven om daar in samenwerking met de Nederlandsche Heidemaatschappij proeven te nemeh betreffende het signaleeren van heidebranden. Tot nu toe worden heidebranden door uit kijkposten op hooge torens gesigna'eer maar het is duidelijk, dat men van u» vliegtuig een veel grooter Sebie!Lt verl troleeren. Bovendien kan mén het 0üP van den brand beter blijven volgen Er zal nu gecontroleerd worden of inder daad de vliegtuigen eerder de randen op merken dan de uitkijkposten. Daartoe wordt een stuk heide-ontginning tusschen Apel doorn en Arnhem in brand gestotter, en de drie vliegtuigen zullen dezen brand melden aan het hoofdkwartier van de Nederlandsche Heidemaatschappij- De vliegers zullen dan boven het terrein van den brand blijven cirkelen om eventueel nadere berichten te geven Deze oefeningen vangen te ongeveer een uur 's middags aan. De drie toestellen star ten om twaalf uur van Ypenburg. DREIGEND ARBEIDSCONFLICT. Van werknemerszijde wordt ons gemeld: In 'n Dinsdagavond gehouden personeelver- gadering van de carrosseriefabriek van de firma van Rooyen te Montfoort is besloten aan de directie een ultimatum te stellen, dat afloopt op 29 April. De toezegging, die het vorige jaar in het compromis met den rijks bemiddelaar is gedaan, dat er met Maart j.l. een contract zou worden afgesloten is doo* de firma niet nagekomen. Eenige dagen geleden plaatsten we een bericht over de samenstelling van een be- drijfscommissle voor het bakkersbedrijf ter bestrijding van de werkloosheid. Bij de ver melding van de organisaties, die in de com missie zitting hebben, zijn twee organisaties niet genoemd, en welNed. R. K. bak kers-patroonsbond en den bond van Christe lijke bakkerspatroons in Nederland. Verhooging van berijfssteun gevraagd. Het nationale comité ter behartiging van de belangen van de koudegrond-tuinders in Nederland heeft aan alle fractieleiders der Tweede Kamer een adres met Uitvoerige toelichting gezonden over den nood der kou degro n d-tu tod er ij Deze verkeert, aldus het adres, to een precairen toestand. In hoofdzaak is dit een gevolg van den voor dezen tak van den tuinbouw vrijwel onbeteekenenden bedrijfssteun. Over 1937 was'het gemiddeld bedrag van dezen steun 59 per bedrijf (per jaar) of 3.46 pet. van de opbrengst der geveilde producten. Deze onvoldoende regeeringsateun leidt tot niet of slechts weinig loonende bedrijven. Het volkomen gebrek aan geldmiddelen en het uitgeput raken van het crediet bedrei gen thans tuinders iin hun normale bedrijfs uitoefening. Geldmiddelen tot voldoenden toevoer van meststoffen aan den bodem en verschaffing van arbeidskrachten tot be werking daarvan zijn niet meer beschikbaar. De koudegrondtuinder wordt hierdoor tot roofbouw gedwongen. Het comité acht het noodlg, dat de koude grond-tuinders op korten termijn aan geld middelen geholpen worden om tot de thans noodzakelijke bemesting en bewerking van den bodem te komen nu het voorjaarswerk voor de deur staat, eventueel als voorschot op den steun 1938. Een steunregeling voor kleine tuinders, zooals door de regeering ontworpen, kin en zil het beoogde doel niet- doen bereiken. Een tijdelijke oplossing ware volgens adressanten slechts te verkrljgen door den steun voor dezen tak van den tuinbouw te brengen op 15 pet. van de to tale opbrengst van het geveilde product, to] dezen steün zouden de bedrijven van 0,50 H.A. af hun eigenaren weder eenlg inkomen waarborgen. De rechtbank te Leeuwarden deed giste- ren uitspraak in de zaak «^gen den 24-jari- gen landarbeider W- van 2. te Wierum» den 21-jarigen U.Ic, en der* jarigen arbeider J; s*> beiden uit Holwerd. Allen ziin gedetineerd wegens pog*ng to"t diefstal met Wigging*Po ging tot afp®1"81"® en het wederrechtelijk binnendringen op een besloten erf. In den avond v&n 12 Januari drongen dé verdachten de schuur van den landbouwer G. van der Kooi te Wier (Westdongeradeel) binnen met het doel v. d. Kooi te berooven. Toen de boer bezig was zijn vee te voeren, werd hij door de verdachten overvallen en mishandeld. De mishandeling werd eerst ge- gtaakt, toen van der K. aanbood, geld te zullen halen. Toen hij echter met een ge weer in de schuur terugkwam, kozen de verdachten het hazenpad. He officier van jUstitie had tegen ieder vier jaar gevangenisstraf geëischt. De recht bank veroordeelde heden W. van Z. en U. K. ieder tot vier jaar gevangenisstraf en J. S. tot twee-en"€en-half jaar gevangenisstraf, door te brengen in de jeugdgevangenis. Mochten alle ouders goed weten, welk een zegen een dienstplichtigen-retraite is voor hunne jongens. Bijna 20 jaren hebt gij al uw zorgen besteed aan het geestelijk en li chamelijk heil van uw zoon. En al is de diensttijd niet meer zoo gevaarlijk als vroe ger, toch kan hij nog veel vernielen van het godsdienstig leven, waarin gij uw kind hebt opgevoed. Over eenige maanden gaat hij naar de ka zerne. Nu kan een retraite hem helpen en Voorbereiden, beter dan gij zelf. Zulk een dienstplichtigen-retraite zal ge houden worden van 21—24 Mei te Noord wij kerhout. Men gelieve zich daarvoor op te geven bij Aalmoezenier J. J. Brouwer, Hutjgens- straat 8, te 's-Gravenhage; Tèlef. 11.85 34; Giro 92.320 of bij de Directie van het Re traitehuis. De kósten bedragen 6.50 en kun nen tijdens de retraite worden voldaan of vóór de retraite worden toegezonden aan den Aalmoezenier. Na aanmelding ontvangt men een toegangskaart met verdere inlichtingen. BATAVIA, 20 April (ANETA). De raad van scheepvaart heeft uitspraak gedaan inzake de stranding van het K.P.M.- motorschip „Van Heutsz" op Green Island, nabij Hongkong in den nacht van 1 op 2 Sep tember 1937 tijdens een zwaren typhoon. In de zeer uitvoerige en uiterst gedetailleer de uitspraak memoreert de raad alle feiten, o.a. ook de aanvaring van de „Van Heutsz" met het Deensche stoomschip „Gertrude MaerBk" en later met het stoomschip „Hai li". De raad kan niet Ontkomen aan den in druk, dat het gevaar voortspruitend uit de reeds op 31 Augustus gesignaleerde typhoon, door den gezagvoerder van de „Van Heutsz" sterk is onderschat en dat de gevaren van de in de richting van Honghong gaande ty phoon op 1 September 1937 onvoldoende ernstig zijn beoordeeld. Anderzijds erkent de raad echter dat achteraf de beoordeeling van een zware typhoon een ander aspect draagt dan op het oogenblik waarop deze wordt ge rapporteerd. Uit het voorgevallene moge echter de leering worden getrokken, dat men, bij het signaleeren van een typhoon, zoolang men niet beter weet, op het ergste voorbe reid moet zijn. STAKING TE TEGELEN. de firma E. JaAIMn. te Tflgfllaa. o.a. briefhouders en metaalwaren vervaardigt is naar het A. N. P. meldt, gisteren een sta king uitgebroken. Op de fabriek werken ar beiders in het cartonnagebedrijf en metaal bewerkers. De eerstgenoemden zijn voor een deel lid van den Ned. R. K. Grafischen bond, tot welke organisatie ook verscheidene ar beiders der laatste categorie behooren. De firma stelde zich op het standpunt, dat bij de splitsing van het bedrijf in twee fabrieken de metaalbewerkers niet in den Grafischen bond doch in den Metaalbewerkersbond thuishoo- ren. Toen bij de dezer dagen tot stand ge komen splitsing de cartonnage-arbeiders overeenkomstig de arbeidsregeling voor het Grafisch Bedrijf een loonsverhooging kregen, die niet op de metaalbewerkers werd toege past, besloten de arbeiders, na overleg met hun organisatie, gezamenlijk het werk neer te leggen. De staking omvat circa veertig man. De marechaussee te Stadskanaal heeft Voor den officier van justitie te Assen ge leid E. B., vrouw van A. s. te Gassplternij- veenschémond, wegens poging tot doodslag op haar man. Met vork en jnes zou zij haar man bij een huiselijkên twist te lijf zijn ge gaan. Na verhoor is de vrouw in arrest gesteld. In verband met geleden verliezen door het mond- en klauwzeer. De Landbouw-Crisis-Organlsaties voor Noord-Holland en voor Zuid-Holland vesti gen de aandacht van de bij haar georgani seerde veehouders op het persbericht, waarin wordt medegedeeld, dat door den Minister van Economische Zaken een beperkt aantal kalveren werd beschikbaar gesteld voor na 1 Augustus 1937 tengevolge van het mond en klauwzeer gestorven of in nood geslachte runderen ouder dan 1 jaar. Ook voor ten gevolge van het mond- en klauwzeer wrak geworden dieren ouder dan 1 jaar, die zijn of binnenkort moeten worden opgeruimd zijn een beperkt aantal schetsen beschikbaar ge steld. Veehouders, die meenen voor een extra toewijzing als hiervorenbedoeld In aanmer king te komen, dienen zich vóór 1 Mei a,s. tot den Secretaris van het district of den kantoorhouder te wenden, teneinde Op een door dezen te verstrekken formulier opgave te doen van bedoelde geleden verliezen. Opgaven na 1 Mei verstrekt, zullen In het algemeen niet meer Voor behandeling In aanmerking komen. Met nadruk wordt er op gewezen, dat het aantal beschikbaar gestelde schetsen beperkt is. 21 April 20 April 21 April 20 April Rhelnfeld Breisach Kehl Maxau KlrChheltti Mannheim Sehweinfrt Wurzburg Mainz Bingen Caub 1.87 0.66 1.85 3.27 2.12 0.85 0.84 0.01 1.26 1.86 0.66 1.88 3.2? 0.67 2.15 0.83 0.84 0.00 1.22 Coblenz Trier Keulen Dusseldórf Ruhrort Wetter Wesel Emmerik Duisburg Ruhr-sluis 1.32 0.1S 0.93 0.36 -0.64 -0.87 0.43 -0.87 2.56 1.33 0.17 0.93 0.36 -0.61 0.83 -0.83 0.46 -0.85 AM

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1938 | | pagina 2