Bfl I h CHRISTUS IS ONZE KONING m NED. R.K. VOLKSBOND. I "Xfi£- Ü5 ■p& I INGEZONDEN. HOE DEFENSIEKOSTEN TE FINANCIEREN MOEILIJKE POSITIE VOOR KLEINHANDEL EN -BEDRIJF. MIJ. TOT EXPL. VAN ZEEP FABRIEKEN ROTTERDAM. Éi VRIJDAG 22 APRIL 1938 -rfana ItBttéd -In gres v r TT Geanimeerde jaarvergadering in „Huize de Kók Volgend jaar liier het gouden feest. HET VACANTIEKINDERHUIS TE ULVENHOUT. H. K. Vele kleine zakenmenschen moeten zien rond te komen met lager inkomen dan iverkloozen. WIST GIJ De druk der overheids]asten veel te zwaar. ROTTE'S MANNENKOOR. „Die Haghe-Sanghers" te gast in de Maasstad. PAASCHTORNOOI VOOR SCHOLIEREN R.V.B. wedstrijden voor het Paa: ROTTERDAMSCHE KEGELBOND. Rondgang langs de banen. IN TOBBE HEET WATER GEVALLEN. GESTRUIKELD. NATIONALE RECLASSEERINGSDAG. MOEDERCURSUS. Hoogere winst; dividend getV' aand. 5 pCt. Onverflauwd® concurrentiestrijd. r 1 r E - k 'anlW tZS'-lg Jefc iiü\ bas .1^33 -nas isri -lO'ff na?T irtosi IraDi artsqr Cdf» -ndo Jfno Sb i f;: *<19/1! »Si2- •OJl-3 afriBfr B65i 9 b ilt sbr ni. •19 In Maison de Kok aan den Stationsweg heeft de afdeeling Rotterdam van den lied. R. K. Volksbond gisteravond haar jaarverga dering gehouden. Voorzitter de heer F. Keesen herinnerde in zijn openingswoorden aan het gouden feest van den diocesanen bond, dat 15 Mei a.s. te Haarlem gevierd zal worden en waar Z. H. Exc. Mgr. Huibers den geheelen dag „m ons midden" zal vertoeven. Hoewel een de putatie van de afdeeling naar Haarlem zal gaan, hoopte spr. dat de leden het feest in den geest zullen meemaken. Jammer, dat de voorgenomen radiouitzending door den K. R. O. vermoedelijk niet zal kunnen door gaan, dóch in ieder geval zal een deel der feestelijkheden op gramofoonplaten worden opgenomen en op Zaterdag 21 Mei tijdens de aetherflitsen worden afgedraaid. In dit feest vond spr. aanleiding om nu reeds enthousiasme te wekken voor het eigen gouden feest der afdeeling, dat het volgend jaar voor de deur staat. Wat dit betreft, mag eveneens als bij het diocesane feest aan een plicht van dankbaarheid herinnerd worden ten opzichte van de pioniers, die hebben ge bouwd en geofferd. Een fraai cadeau. Spr. vroeg meedwerking voor de perma nente propaganda-actie in onze stad, welke beoogt een uitbouw van de plaatselijke or ganisatie. Hij was overtuigd, dat een aantal van ongeveer 4000 leden bij lange niet om vat het katholiek arbeidersdeel in Rotter dam. Spr. schatte dit eigenlijk nog maar op een derde deel en spoorde aan om adressen te verzamelen van katholieken, die voor het lidmaatschap bewerkt kunnen worden. Bij het jubileum mag een groot aantal nieu_ we leden wel als cadeau worden aangeboden. Een groot ledental is van belang, omdat het katholieke arbeidersdeel een positie van be- teekenis behoort in te nemen, el wordt er reeds terdege rekening met den Volksbond gehouden. Met genoegen memoreerde spr de herleven de activiteit in de commissie'voor de jeugd organisatie. Uit de fletze tegen ons katholieke volks deel en in 't bijzonder tegen minister Gose- ling trok spr. de les, dat de katholieke pers van onberekenbare waarde is en voor haar dan ook gestreden moet worden. Dankbaar maakte spr. gewag van de wen ding aan het Ministerie van Sociale Zaken in goeden zin ten aanzien van de werkloo- zenzorg en de sociale maatregelen in het alge meen Er is reeds veel geschied en er staan nog belangrijke dingen op stapel. Recollectie. Na lezing der notulen werd allereerst me- 'dedeeling gedaan van de maandelijksche re collectie voor werkloozen, in aansluiting op <ie gehouden retsaite. De eerstvolgende re collectie wordt gehouden in de kapel van Eet R K. Weeshuis op Dinsdag a.s. om 4 uur yele werkloozen worden verwacht. Tooneel en muziek Voorts werd mededeeling gedaan van eenige openluchtvoorstellingen in Theater Dijkzigt door het Gezelschap van Albert van Dalsum. Twee speciale voorstellingen zul len, met financieele medewerking van den R. K. Volksbond, tegen een toegangsprijs van 10 cent alleen voor werkloozen worden gegeven. Voor den R. K. Volksbond zijn onge veer 350 plaatsen beschikbaar. Tevens komen er voor hen een tweetal gratis concerten van het Rott. Philharmonisch Orkest, eveneens op Dijkzigt, op 21 en op 28 Mei. Daarvoor zijn 100 kaarten beschikbaar. Een viertal andere concerten zijn toegankelijk te gen een kleine vergoeding.. Ook spoorde de voorzitter de vakafdeelin- gen aan, deel te nemen aan de zegening der werktuigen in de B oschjeskerk op 1 Mei a.s. JF Bestuursverkiezing. De aftredende bestuursleden F. W. Jans sen, G. Schermer en G. B. Triesman werden met groote meerderheid van stemmen herko zen. In de vacature van Heijningen werd ge kozen de heer Th. Lodders. jf Een druk jaar. Het jaarverslag van den secretaris, den heer P. B. Jansen, getuigde van een ontzag af dwingende werkzaamheid Er kwam eenige teekening in het vraagstuk van een Rotter- damsche afdeeling van het katholieke zie kenfonds. De samenwerking met de R. K Volksuniversiteit wat betreft den cursus over het plan van den arbeid werd een volkomén succes. De Jeugdcommissie werd nieuw le ven ingeblazen. Zestig spaarders gaven zich op om in 1941 bij het 50-jarig jubileum van de Encycliek „Rerum Novarum" met de be devaart naar Rome mee te gaan. Moreele en financieele steun wordt dit jaar verleend bij de stichting door de overheid van een voorschotbank, om den woeker tegen te gaan. Wat de kringen betreft, de meeste kringbesturen geven zich met lofwaardigen ijver aan hun taak, maar de belangstelling der leden is daaraan niet evenredig. Toch gaan de besturen door, want dit is het eeni ge middel om de mentaliteit te verbeteren. Het aantal leden bedroeg op SI December 1937 4065, hetgeen bij 1936 een winst van 321 leden beteekent. En nog houdt de groei gelukkig aan. Het adviesbureau voor werk- loozenzorg kon menig succes boeken. Er werd een afdeeling gesticht van niet-geor ganiseerde werkloozen, waardoor deze af zonderlijk kunnen stempelen. Verscheidene hunner zijn reeds naar de vakorganisaties overgegaan. De financiën. Het jaarverslag van den penningmeester, den heer F. W. Janssen, sloot op een bedrag van 21,044,98, met een batig saldo van 364,36. De begrooting voor 1938 werd goedgekeurd op een bedrag van ƒ21.476. Zonder stemming werd het voorstel aange nomen tot het verleenen van de bevoegdheid aan den Bestuursraad volgens art. 9 der sta tuten. Bij de rondvraag kwam uit den boezem der vergadering o.m. opnieuw de dank naar vo ren, voor wat het huidige ministerie doet. De Geestelijk-Adviseur, Rector H. J. Kuyper, spoorde nog eens aan de cursussen uit te buiten tot eigen voordeel, wees op de noodzakelijkheid van de katholieke pers en drong aan op verdieping van het geestelijk leven. Wat de verhouding tot de opgerichte R. K. arbeidsbeurs betreft, van een officieele sa menwerking is geen sprake. Wanneer met de geuite wenschelijkheden wordt rekening gehouden, zal samenwerking niet worden ont_ houden Het Comité voor „Katholieke Actie voor God" schrijft ons Het feest, door Paus Pius XI ingesteld, om Hem in Zijn Ko ningschap te eren, moet voor ons allen een gelegenheid zijn Hem in Zijn eer te herstellen. Hem in te leiden in ons persoon lijk leven. Hem te belijden, te verdedigen in de maatschappij. Hem te brengen meer en meer als Koning aan ons volk, de Enige die het redden kan en tot voorspoed brengen. WIELRIJDSTER DOOR AUTO GEGREPEN. Gisteravond laat wilde de wielrijder, de 16-jarige B. B. uit Rotterdam, op het Kruis punt HordijkDordtschestraatweg naar den Puinweg oversteken. Uit de richting Dor drecht naderde met groote snelheid een auto. Daar de knaap in verband met het feit, dat voor café Sport een autobus stilstond het verkeer van links niet kon zien aankomen en ook geen signaal had gehoord werd hij bij het oversteken door de luxe auto gegre pen en 5 meter meegesleurd. Met een zware hersenschudding en schaaf wonden is B. naar de ouderlijke woning overgebracht. BRIGADE TOT HET REDDEN VAN DRENKELINGEN. Op het laatst gehouden examen voor het Brigade-diploma reddend-zwemmen zijn ge slaagd: De dames: J. Vellekoop, H. N. Weber, T. Ridderhof, G. Breetveld, A. C. Hemert. De heeren: N. J. P. Leening, A. van Leeu wen, J. Houwerzijl, A. J. Hofman, W. Sacré, G. de Visser, L. Durivou, D. de Rijke, D. van de Kraan, W. M. J. de Veld, K. Jasperse, J. C. Moraal, W. H. de Wilt, H. J. Raar, J. J. Luff, C. Boers, H. J. Stol, H. Goedhart, J. H. Dovianis, W. G. J. Verzijden, L. J. v. Wijk. Het examen is gekleed reddend-zwemmen voor den Nederlandschen Bond tot Redden van Drenkelingen zal gehouden worden op Woensdag 27 April a.s. te 9 uur in het Sport- fondsenbad. Hiervoor hebben zich ca. 40 candidaten opgegeven van Rotterdam, Hille- gersberg en Schiebroek. Dit examen is voor belangstellenden toegankelijk. Met betrekking tot het Woensdag door burgemeester mr. Droogleever Fortuyn geopende Vacantiekinderhuis in het Ulven houtsche bosch kunnen we nog mededeelen, dat de architect van dit mooie vacantiehuis was de heer J. G. P. L. Savenije, een geboren Rotterdammer, thans wohende te Ginneken Hij mocht bij de opening den bijzonderen dank incasseeren van den heer v. Driel. voorzitter van de commissie Vacantie Kinder Feest en van jhr. mr. Serraris, burgemeester van Ginneken, voor z'n mooi ontwerp. (Buiten verantwoordelijkheid der redactie.) En der actueelste problemen is ongetwijfeld dat der defensie. In de Kamers (en veel meer nog daarbuiten) debatteert men over de wijzen, waarop de middelen moeten worden gevonden, teneinde de steeds grooter wordende defensie uitgaven te kunnen dekken. Ieder voorstel heeft uit den aard der zaak heftige voor- en tegen standers. Resumeerende, kunnen wij constateeren, dat de tot nu toe bekende maatregelen, die even tueel door de Regeering kunnen worden geno men o.a. zijn: a. Verhooging der directe belastingen. (Daar tegen wordt veelal aangevoerd, dat dit naar verhouding te zwaar zal drukken op den klei nen burger). b. Verhooging der indirecte belastingen, (a. b.). c. Heffing ineens. (Tegenstanders beweren o.a. dat hierdoor slechts een deel der bevolking wordt getroffen; voorstanders merken op, dat de bezitters daartegen ook het meeste hebben to verliezen. Ook zijn bezwaren gerezen met betrekking tot het Staatscrediet). d. Gedwongen laagrentende of rentelooze lee ning. (Hiermede treft men eveneens slechts een zeker gedeelte der bevolking. B' vendien doet het idee „gedwongen" den Nederlander niet aangenaam aan. Evenals onder C. acht men dit niet bevorderlijk voor het Staatscrediet). In alle bescheidenheid wordt het volgende plan voor het voetlicht gebracht. Wellicht zouden de officieele instanties de diverse voor- en tegenstanders met elkaar kun nen verzoenen en de voornaamste bezwaren ondervangen, door het navolgende voorstel als leiddraad te nemen (Sub. d. in gewijzigden vorm: De Regeering besluit tot de uitgifte van een Vrijwillige Laagrende Defen- sieleening met uitgestelde r e n te b.v. in den vorm van Defensie bons. Deze bons zouden nominaal groot moeten zijn 1.000, 500, 100, 50, 25, 10, 5, 2.50, teneinde een ieder groot en klein in de gelegenheid te stellen, aan de inschrijving deel te nemen. De bons zouden eventueel 1 pet. rente dragen. De Regeering zou b.v. kunnen trachten, zich te verzekeren van het in dit geval be langeloos intermediair van bankinstellingen (dan wel bij alle postkantoren de gelegenheid daartoe open stellen) teneinde de defensiebons voor de inschrijvers franco kosten beschikbaar te stellen. Daar de verrekening van intresten steeds een halfjaarlijks terugkeerende opeenhooping van weikzaamheden zou veroorzaken, vooral ten aanzien van de kleinere coupures, zou een een voudige oplossing kunnen zijn, de Bons te leve ren zonder couponblad en de rentebetaling te doen plaats vinden gelijktijdig bij de aflosbaar stelling. Aldus wordt een enorme werkbesparing verkregen. Ter toelichting diene nog het volgende: Indien b.v. een 50 jar. leening zou worden ge ëmitteerd, zal ieder jaar een zeker percentage der loopende stukken moeten worden uitge loot en aflosbaar gesteld. Men stelle deze bons (dus bepaalde nummers) ineens betaalbaar met 1 pet. agio, aldus een Bon van 100, met 101. In het tweede jaar worden een zeker aantal Bons uitgeloot en betaalbaar gesteld met 2 pet. agio of rente zoo men noemen wil, (n.L hoofd som plus 2 jaar rente a 1 pet.) vanzelfsprekend met uitsluiting van samengestelden intrest. Voor den houder individueel brengt dit uit stel van rente niet zooveel nadeel mede, immers hy wil een klein offer aan den Staat brengen, terwijl een dergelijke leening voor het Rijk niet onvoordeelig is. De Bons die het laatst zuHeu worden uitgeloot, zijn alsdan betaalbaar met een hoog aantal procenten rente. Wil men de jaarlijksche betalingen van hoofd som en rente niet al te veel doen verschillen, dan kan een amortisatieplan worden ontworpen, waarin b.v. wordt voorzien in een jaarlijksche aflossing van 4 pet. van het aantal Bons gedu rende de eerste 10 jaar, daarna 3 pet. van het aantal Bons per jaar gedurende een periode van weder 10 jaar enz. Teneinde nu een vrijwillige inschrijver die zich dit offer tegenover den Staat getroost heeft eenigszins tegemoet te komen, dan wel te „beloonen", zou b-v. kunnen worden bepaald, dat de Defensiebons niet voor de Vermogensbe lasting behoeven te worden opgegeven. Alsdan ontzegt een niet-inschrijver zichzelf dit voor deel. Ik zou mij kunnen voorstellen, dat o.a. van de menigvuldige groote kapitalen, die als on derdeel van groote vermogens bij particuliere banken Vrijwel renteloos liggen, wel een zeker percentage zal worden omgezet in Def.-bons, immers, de banken hoe soliede ook hier te lande bieden naast bijna geen rente toch slechts een particulieren waarborg, terwijl de Defensiebons zullen zijn gewaarborgd door dén Staat en een kleine rente dragen. Ook dient men acht te slaan op het feit, dat een Neder lander onafhankelijkgezind als hij nu een maal is liever vrijwillig 5 geeft dan ge dwongen 1. Indien daarbij b.v. een affiche zou worden ontworpen, voorstellende het oorlogsgeweld, en daartegenover een symbool van Nederland's paraatheid, terwijl daaronder een opwekking volgt tot deelneming aan de Vrijw. Def. Lee ning, zullen dergelijke affiches opgehangen in Postkantoren, Banken e.d. hun uitwerking niet missen. Men moet het ijzer smeden als het heet is. Vanzelfsprekend zullen vele bezwaren tegen dit voorstel rijzen, doch het is bedoeld als leiddraad, een plan „in a nutshell". Financieele deskundigen zijn er nu eenmaal om de moeilijk heden op te lossen. Wellicht kunnen zij hier hun voordeel mede doen tot algemeen belang. Sinds eenigen tijd is het mogelijk, dat bij de regimenten Infanterie, die niet over Stafmuziek beschikken, eigen muziekkorpsen kunnen wor den opgericht. Zoo bestaat thans ook de mo gelijkheid om bij 21 R. I. te Amersfoort, het re giment, waarbij onze Noord-Hollandsche jon gens, van benoorden Het IJ afkomstig grooten- deels zijn ingelijfd, een eigen muziekkorps op te richten. Er is echter een „Jammer"! De jon gens die zich hiervoor hebben opgegeven, be schikken voor het grootste deel niet over eigen instrumenten. Veel wordt er gevraagd, veel wordt er thans ook vrijwillig gegeven ten bate van de „Weer macht". In Noord-Holland zijn wel muziekkorp sen, vele beoefenaars en liefhebbers van muziek. Zij weten het beste, wat een stuwkracht er uit kan gaan van muziekbeoefening. En zij, die in het leger gediend hebben, weten ook, hoe aangenaam het is, wanneer aan het einde van een zware oefening of marsch de muziek klaar staat, om de troep naar de kazerne te brengen. Hebt gij, waarde lezer (es) nog iets over om wel te doen, welnu besteedt het dan voor op richten van een eigen muziekkorps voor de jon gens van het 21e Regiment-Infanterie. Giften worden gaarne ingewacht bij den Hoogedelgestrengen Heer H. Polis, Majoor I 21 R. I., postrekening 12360 te Amersfoort. Wij danken U voor Uwe giften. J. W. N. VAN DER DRIFT. Kapitein 21 R. I. IN c(e anderhalf jaar, gedurende welke ik voorzitter hen van het Rotterdam8ch Borgstellingfonds, aldus verklaarde ons de heer Douner, heb ik de positie van een 3 a 400 kleine zakenmenschen leeren kennnen. Ilun toestand is over het algemeen aller droevigst. Ondanks hun vlijt en het medewserken van hun huisigenooten komen deze menschen aan 'n schamele belooning voor hun arbeid, dikwijls lager dan de ondersteuning,, welke een werklooze ontvangt. „Als je ondeugend tegen je vader wilt zijn doe het dan niet, terwijl je aan 't ping pong spelen bent'. - Z. H. Exc. mgr. Verriet bezichtigt de Parkiet, na aankomst van het nieuwe Lockheedtoestel op het vliegveld Hato, het Schiphol vhn Curaqao. Rotte's Mannenkoor gaf een concert in de Doelezaal met vriendschappelijke mede werking van „Die Haghe-Sanghers" onder leiding van Jos Vranken Jr. en met Sophie Both-Haas als soliste. Het program, wat den mannenzang be treft, bevatte voor een groot deel muziek van gewijd karakter van Katholieke com ponisten als Diepenbrock, Cuvpers, Dusch en Bruckner. Eenige ervan, Diepenbrocks „Veni Crea tor" en Cuipers „Te Deum" staan op het repertoire van verschillende onzer kerkko ren en worden bij plechtige Diensten meer malen ten gehoore gebracht. De bezetting, waarmede ze dan worden uitgevoerd is van zelf sprekend veel kleiner, dan de en sembles, waardoor ze nu werden ten gehoo re gebracht. Niet alleen het „Veni C eator", maar vooral het „Te Deum" eischen door de achtstemmigheid van de compositie, éen ste vige bezetting. En juist daardoor komen ze te sprekender tot hun recht, worden uitdruk king en effect zoo in sterke mate verhoogd. Beide werken, waarbij het klassieke en de diepe zin van Diepenbrocks muziek tegen over Cuypers spontane en dankbare, maar meer romantische en voor een deel op uiter lijk effect ingestelde compositie, zoo naast elkaar gehoord wel erg opvallen werden, het eerste door de Rotterdamsche, het tweede door de Haagsche zangers uitgevoerd met verve, toewijding, goede intentie, en degen smaak en doorleefd sentiment. Vooral haar zang in „Die Allmacht" was vol zin en geestdrift. Het was wel erg onmuzikaal om alle lie deren der zangeres op het orgel te laten be geleiden, waardoor van vele het karakter geheel verloren ging. Jos Vranken Jr., die de zangeres begeleidde en ook in de koor werken het orgel bespeelde, maakte ervan, wat er van te maken was, maar het bleef vrij smakeloos, terwijl de zangeres er schijn baar door gehinderd werd zich vrij te uiten. Daar de tijd drong om een verslag nog voor het ochtendblad tijdig klaar te maken hebben we het concert vóór het einde moe ten verlaten, zoodat we tot onze spijt niet meer in de gelegenheid waren „Victimae Paschali Laudes" van Phons Dusch, reeds vroeger door Rotte's Mannenkoor onder Diamant gezongen, en „Ecce Sacerdos Mag nus" voor dubbel mannenkoor met orgel van Bruckner, door beide koren uitgevoerd te hooren, G. Bij dezen kleinen middenstand, welke zich bevindt in de volkswijken, is de hoofdoorzaak natuurlijk de nog steeds heerschende groote werkloosheid en de geringe koopkracht van het publiek. Nog altijd is een zeer belangrijk deel van de bevlking genoodzaakt om te leven van een inkomen, hetwelk slechts bevrediging van de meest minimale behoeften mogelijk maakt. De loonen van hen, die werk hebben, zijn in 1937 niet of niet noemenswaard ge stegen. De koopkracht van het overgroote deel van de Rotterdamsche bevolking is dan ook niet of slechts onbeteekenend verbeterd. Hiertegenover staat als tegenwerkende factor eene stijging van het algemeene prijspeil, hetwelk voor den middenstand tot verhoogde inkoopprijzen en voor een deel ook tot stijgende onkosten aanleiding geeft. Deze stijging van inkoopsprijzen en kosten is, bij een ongeveer gelijk gebleven koop kracht, lang niet altijd volledig op den af nemer te verhalen geweest. Dit oordeel van den directeur van de Ned. Middenstandsbank te Rotterdam, den heer Schras, neergelegd in het jaarverslag van de Kamer van Koophandel, is door het ver loop van de eerste maanden van 1938 slechts bevestigd. Nog steeds gaat de langzame ondergang van vele middenstandsbedrijven, niet alleen handeldrijvende maar ook industrieele, „rustig" voort. De bedrijfsmiddelen zijn in geteerd. De bedrijfspanden, welke men duur heeft moeten inkoopen, kunnen niet meer of te nauwernood de schulden dekken. De winst laat geen redelijk bestaan meer over. Het is niet slechts een belang van den middenstand, maar 'n algemeen volksbelang dat het 'distributie apparaat in onze - samen leving uit deze impasse geraakt. In rechtstreekschen steun van de overheid aan den middenstand is de hulp nooit ge zocht. En ook thans gaat de verwachting niet in deze richting. Steeds is gepleit voor indi- recten steun. Gedeeltelijk is die dan ook ge komen. Op het gebied van de credietver- leening is een en ander geschied. Doch daar mede wordt geen verbetering bereikt in deze positie, dat de omzetcijfers terug gaan en de lasten in evenredigheid steeds zwaai der gaan drukken. Zoo in sommige middenstandsbedrijven nog eenige winst wordt gemaakt, dan ver dwijnt deze niet in de zakken van den hardwerkenden ondernemer zelf, doch in die van anderen en in het bijzonder in die van de overheidskassen vanwege de zware lasten, welke als een indirecte belasting loodzwaar op de ondernemingen druk ken. Verlaging der overheidslasten is Yd(Ó?r ?0^ een zeer voornaam punt. Zonder °P aig- heid aanspraak te maken, /°(fn(iorr ,ler eenige. Zoo zit men, hoewel d neming een geheel ander economise vertoont dan vroeger, nog voor n„ gefixeerde grond- en straatbelasting- gemeentelijke tarieven zijn wel iets omlaag gegaan, doch niet in verhouding - f1 gemeene da mg van het exploitatieC1J -Maakten deze tiental jaren terug slechts een gering Pei- centa^e uit, thans is het nominaal iets §e" daaldf kostencijfer een belangrijk percen tage geworden. En dan de omzetbelasting. Er wordt thans geprobeerd om de opbrengst daarvan nog te verhoogen en ze meer te verhalen op den kooper. De praktijk voor den middenstander, welke met een zeer scherpe concurrentie heeft te doen, is ge weest, dat deze belasting eenvoudig niet op den kooper te verhalen is. Bij de Over heid wordt nog veelal weinig begrip onder vonden voor de positie, waarin het eigen Rotterdamsche zakenleven verkeert. Zoo is een der bezwaren van den industrieelen mid denstand ook, dat nog veel werk niet bij hem, maar buiten Rotterdam belandt. Men 1 vergeet bij vergelijking van cijfers veelal, dat kosten en loonpeil in de stad hooger lig gen dan in de provincie. Men vergeet ook, dat door al dit werk aan niet-Rotterdamsche ondernemers te geven, de werkgelegenheid in de stad wederom verkleind wordt. Indien bij de overheid meer gezond inzicht omtrent deze en dergelijke vraagstukken heerschte, zou ongetwijfeld veel tot verlich ting van de moeilijke positie van het midden standsbedrijfsleven kunnen worden ge daan. Doch niet slechts bij de overheid, doch ook bij de geheele burgerij moet dit inzicht aanwezig zijn. Er is den laatsten tijd een zeer intensief streven merkbaar om Rotterdam als stad te verfraaien en te verlevendigen. Rotterdam lichtstad, Rotterdam-woonstad, Rotterdam- vreemdelingestad. Maar de oogen van de stad zijn de winkels en met doode of ver doofde oogen kan Rotterdam nooit iets wor den. Tot de geheele burgerij mag daarom de op roep gericht worden: besteedt het geld, dat gij in Rotterdam verdient, ook in uw eigen stad. Doet uw inkoopen in Rotterdamsche winkels. Hiermede houdt gij ons aller wel vaartsbron in stand. Tenslotte kwam op de conferentie ook nog ter sprake het eigenaardig verschijnsel, dat er den laatsten tijd veel meer gespaard wordt dan vroeger. Spaarzaamheid is een deugd, maar toch kan sparen een ondeugd worden. De merkwaardige stijging van de bij de Spaarbanken gedeponeerde bedragen zou er op kunnen wijzen dat momenteel deze on deugd bij velen aanwezig is. De onzekerheid van den toestand werkt dit ongetwijfeld in de hand. Van den anderen kant gelooven wij ook, dat deze stijging der deposito's bij de spaarbanken voor het grootste gedeelte ver oorzaakt wordt doordat kapitalen thans hier heen vloeien, die anders in beleggingswaar den werden gestoken. Verklaart dit ver schijnsel de enorme stijging der spaarbedra- gen voor het grootste gedeelte, er blijft daarnevens nog het feit, dat er momenteel voor de economische welvaart veel te veel wordt gespaard. Ook van dezen kant kan de koopkracht aanmerkelijk verbeterd wor den en is het van groot belang, dat deze waarschuwing tegen overdreven spaarzin door de Rotterdamsche burgerij wordt ver staan. De uitslagen an de speel mooie klankverhouding gezongen. In „Die Allmacht" van Schubert was Rotte's man nenkoor bijzonder op dreef en gaf door no- belen klank en gevoelvollen en geïnspi- reerden zang een zeer te loven reproductie. Wat met een mannenkoor is te bereiken, daarvan gaven de Haagsche Zangers in: „Soave" van Palestrina, „Geestelijk lijd" van Tsjerepnine, „II Brivido" (de huive ring) van Enrico-Bossi en „Pica Pao" (In- dianenzang) van Villa-Lobos het overdui delijk bewijs. Dat was koorzang van de allerbeste soort, zooals men maar zelden meer te- hooren krijgt; door en door beschaafd van klank, van een coloriet, zooals men zich bij een mannenkoor haast niet kan denken; vol leven en gloed en met een bezieling, die nog trilt in de fijnste pianissimo's. En daarbij die onfeilbare zekerheid van toontreffen en in tonatie en het met alle gemak overwinnen van de allergrootste moeilijkheden als bijv in het „Pica Pao" van Villa-Lobos. Zulke koorzang doet weer eens met weemoed te rugdenken aan den gouden tijd van den Nederlandschen mannenzang. De aanwezigen zullen Rotte's mannenkoor zeker dankbaar zijn geweest, dat het hen in de gelegenheid heeft gesteld met de presta ties van ditprachtkoor, onder leiding van zijn jongen, bekwamen en begeesterenden dirigent, te hebben kunnen kennis maken En Glastra van Loon èn Jos Vranken Jr. hadden met hun zangers de ruim verdiende en hartelijk gegeven toejuichingen in ont vangst te nemen. Sophie Both-Haas zong liederen van Schu bert, Wolf, Diepenbrock en Sigtenhorst Meijer, terwijl ze in Schuberts „Die All macht" de solopartij zong. Haar zang en voordracht getuigden weer opnieuw van ge- De „Rondgang langs de Banen" nadert zijn einde. Voor klasse A en gedeeltelijk C is de voorlaatste wedstrijd op de banen van „Cour- zand" geworpen. De banen waren gemakkelijk, „Courzand" raakt zijn roep kwijt, dat er slechts weinig gemaakt kan worden. Vrijwel alle clubs kwamen boven de 300. De leiders van de laajh ste 6 jaar ging weer aan den kop en wel mei 352. „Alle Neue" zal dus weer kampi°en v™ Rotterdam worden, want de eigen banen, cue op 16 Mei resten, zullen den grooten voor sprong niet doen verliezen. De gr°°tsie vraag is nu, wie tweede zal worden en dan e n wjj 't Zuid een zeer goede kans, die oo nog de eigen banen krijgt. Oppassen is „eCcjff bood schap, daar de „Woudsloopers best op stoot "De resultaten waren Bisteren: tZuid II 281, 't Zuid I 332, De Woudsloopers 334, E. V. A. 309, Tous les Neuf 318, Alle NeuneI 352, Alle Neune II 278, Excelsior 288 D O K. II 313, D. O. K. I 309, De poedelaars l 314, De Poedelaars II 289, A. D. O. 303. De stand van klasse A is nu: 1. Alle Neune 3562 2 De Woudsloopers 3456, 3. 't Zuid 3421, 4 D K. 3409, 5. E. V. A. 3360, 6. Tous les Neuf 3342, 7. Excelsior 3300, 8. De Poedelaars 3276, 9- A. D. O. 3143, Klasse B en ged. C. werpen in „Courzand Donderdag 28 April em daarna in „Modern Maandag 9 Mei. Gisteren is de 1%-jarige F. A. Knippel, wonende Geervlietstraat, in de ouderlijke woning in een tobbe heet water gevallen. Met brandwonden over het geheele lichaam is het kindje per auto van de G. G. D. over gebracht naar het ziekenhuis aan den Cool- singel. De 59-jarige mejuffrouw W. A. v. d. Net, wonende Claes de Vrieselaan, is gisteren op de Kruiskade gestruikeld. Met een linker dij beenfractuur is zij opgenomen in het zie kenhuis aan den Coolsingel. schreven door den Rotterdamschen Voetbal bond, dat vandaag zal worden beëindigd met de eindstrijden van categorie X op het terrei nen-complex aan den Abraham van Stolk- weg, luiden als volgt Categorie IgroeP H. B. S. Hofstede straat 1H. B. S. Afrlkaanderplein 1 24, H B S. Afrikaanderplein 2H. B. S. Oud- Beijerland 2—2, H. B. S. Oud-Beijerland wint met strafschoppen. Categorie Igroep Ambachtsschool Beukelsdijk 1—H. B. S. Henegouwerplein 2 4o, chr. H. B. S- Mare—Erasm. Gymnasium 42 Categorie I gr°ep D H. B. S. Hofstede straat 1XI. B. S. Afrikaanderplein 2 05, H. B. S. 's-GravendijkwalH. B. S. Schiedam 2—0. Het plaatselijk comité van uitvoering van den Nationalen Reelasseeringsdag bericht ons dat door de centrale leiding een Reclassee- ringskrant zal worden uitgegeven in een oplaag van 1.000.000 exemplaren, die ook in deze gemeente tot een aantal van 100.00U stuks °door het plaatselijk comité huis aan huis zal worden verspreid, in de week van 2 tot 7 Mei a.s. De R. K. Kraamverzorging Goudschesingel 203, Rotterdam, deelt ons mede, dat de cur sus, welke begint op 28 April en eiken Don derdag gehouden wordt 's avonds 8 uur, gratis toegankelijk is. Zie verder de annonce in dit blad. Aan het verslag over 1937 der N. V. Maat schappij tot Exploitatie van Zeepfabrieken Rot terdam ontleenen wij het volgende pe economische toestand hier te lande heeft vooral in de eerste helft van 1937 een gunstige ontwikkeling te zien gegeven. Hoezeer deze al gemeene gang van zaken tot verheugenis stemt, in den bedrijfstak, waarin onze vennootschap werkzaam is, heeft de concurrentiestrijd zich in onverflauwde mate doen gevoelen. Zeeppoeder en Zachte Zeep, beide producten, die op groote schaal door onderhoorige maatschappijen wor den gefabriceerd, hebben wij zoodanig in prijs moeten verlagen, dat het ons slechts mogelijk geweest is, door de technisch volmaakte outil lage, waarover zoowel de fabriek te Amersfoort als de zachte zeepfabriek te Maarssen beschik ken, een bevredigend financieel resultaat te behalen. De concurrentie werd in de tweede helft van het verslagjaar nog in het bijzonder verscherpt door de daling der grondstoffenprljzen. Van dit marktverloop werd en wordt nog steeds door tal van kleinere ondernemingen gebruik gemaakt om reeds bij voorbaat tot verlaging van detail prijzen over te gaan. Voorzoover deze situatie zich thans laat aanzien, zijn nog geen sympto men aanwezig, die een verbetering doen ver wachten. In ons vorig verslagjaar mochten wij met vol doening vermelden, dat onze dochteronderneming in Nederlandsch-Indië voor de eerste maal tot onze winsten had bijgedragen; het resultaat van dit jaar vertoont een verdere verbetering en wij zien met betrekking tot deze jonge onderne ming met vertrouwei de toekomst tegemoet. e i. ;bif it'ns Terreinen, gebouwen en machines, wederom gewaardeerd tegen kostprijs, na aftrek van af schrijving, vertoonen een vermindering met 157 922 Deze vermindering is grootendeels too te schrijven aan den verkoop van onze stilge legde fabriek te Leiden en mede aan het feit, dat de normale afschrijvingen de nieuwe kapi taalsuitgaven hebben overtroffen. De verkoop geschiedde met een verlies van 16.194, hetwelk geheel ten laste van de resultaten over 1937 is gebracht. Vermindering deelneming in andere ondernemingen. Het bedrag der deelnemingen in andere on- dernemingen vertoont een vermindering, hoofd zakelijk als gevolg van den verkoop tegen boek- waarde aan een gelieerde onderneming van de aandeelen in een onzer niet-werkende onder hoorige maatschappijen. De vermindering van het onderdeel „Aandeelen" met 860.894 is, be halve aan dezen verkoop, ook toe te schrijven aan een gewijzigde methode van boeking van de saldi winst of verlies, die bij onze onderhoorige maatschappijen aanwezig waren op het tijdstip, waarop onze vennootschap de aandeelen in die maatschappijen verwierf. Werden vroeger dezo saldi onder „Aandeelen" begrepen, thans worden zij onder het onderdeel „Onverdeelde winsten na aftrek van verliezen en reserves" opgenomen. De toeneming van het onderdeel „Dividenden tc ontvangen" wordt verklaard door een hooger dividend, dat door één onzer buitenlandsche on derhoorige maatschappijen zal worden uitge keerd. Een bedrag ad 1.799.676, in de balans opge nomen onder het hoofd „Gelieerde ondernemin gen-Rekening-Courant", werd bij de geliëerde ondernemingen a deposito geplaatst. Dit was mogelijk door de vermindering der bedragen, benoodigd voor de financiering der deelnemingen in andere ondernemingen en door de ver meerdering van de van onze onderhooriga en geliëerde maatschappijen a deposito ontvan gen gelden van 813.447 tot 2.094.706. Met inbegrip van een bedrag van 96.884 (90.806), zijnde het onverdeeld winstsaldo van het jaar 1936, is er een winst beschikbaar 761.049 (614.882), welke wij voorstellen a" volgt te verdeelen6 (onv.) dividend op cu mulatief preferente aandeelen „A" l59'"" (onv.), 6 (onv.) dividend op cumulatief pr ferente winstdeelende aandeelen „B" X5® (onv.), 5 (3) dividend op gewone aandeel 250.000 (150.000), reserve diverse belanKn. 50.000 (onv.), saldo naar het boekjaar 143.049 (96.883). 193*

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1938 | | pagina 2