Installatie-bijzonderheden van het schip. nieuwe -**> ~»-!r mmm mmI Bij zijn veertigjarig Priesterfest. OPENING LUSTRUMMARKT KETHEL. Machtige machines voor voort beweging en verlichting. PATER G. WOLSKY O.P. ZATERDAG 23 APRIL 1938 Een fancy-fair in Verkenners stijl. ST. JORISDAG BIJ DE R. K. VERKENNERS p UIT HET S.V.V.-KAMP. W. J. HASEKAMP f PRIESTERSTUDENTENCLUB „ST. JAN" AANRIJDING MEDISCHE ZONDAGSDIENST BURGERLIJKE STAND UITGEBREIDE VEILIGHEIDS MAATREGELEN. de waterduivel EXAMEN ACTE L. O. MACHINISTENEXAMEN. Voorafgegaan door trommelslagers van de K. J. C. trok gisteravond de St. Franciscus- groep der R. K. padvinders naar het gebouw van den R. K. VolkSbond, waar ter gelegen heid van het vijfjarig bestaan der Schied. afdeeling een lustrum-markt wordt gehou den. Nadat de autoriteiten, binnengeleid door hopman Baars op het voor deze gelegenheid in het midden van de zaal opgeslagen podium plaats hadden genomen, sprak de voorz. van het groeps-comité, de heer Jonker Roelants een woord van welkom tot de vele belangstellenden en dankte in het bijzonder den hoogeerw. heer deken en den burge meester voor hun aanwezigheid. De aalmoezenier kap. Koopman, vervolgens het woord voerend, wilde deze gelegenheid benutten om eens officieel zijn dank uit te spreken. En dit dan op de eerste plaats aan God, Die deze beweging in haar kort bestaan zoo zichtbaar gezegend heeft. Het doel, de jongens dichter brengen bij Christus, den grooten Leider, den grooten Hopman, is met zijn bijzondere genade en zijn onmisbaren steun bereikt. Dat kunnen de jongens getui gen. Dank brengt spr. ook aan zijn mede werkers, die in deze vijf jaren hun capaci teiten en talenten gebruikt hebben in het belang van de katholieke jeugd. Aan de ouders, die hun jongens toevertrouwd heb ben aan deze beweging. Aan den burgemees ter, die door het aanvaarden van het Be schermheerschap, zijn goedkeuring hechtte aan dit streven. En al gaat het op de eerste plaats om het zieleheil der jongens, de materieele zijde heeft ook niet ontbroken. Maar de offers, door ouders en belangstel lenden gebracht, hebben deze beweging gesteund en deze groei mogelijk gemaakt, waarvoor aan ieder, die hieraan medegewerkt heeft, dank gezegd werd. A De Burgemeester aan het woord. De burgemeester mr. dr. F. L. J. van Haa- ren noemde het een feestelijke, gewichtige avond. Feestelijk, omdat de herdenking van het vijfjarig bestaan der St. Franciscusgroep hiertoe alle reden biedt, gewichtig, omdat deze ééne welp geworden is tot een groep van welpen, padvinders en leiders. Het ver loop der ontwikkeling toont aan dat het borelingske opgewassen is tot een forschen spruit met een goed tehuis. Hulde tyengt spr. dan ook aan aalmoezenier, hopman, leiders en leidsters voor het begrijpen, wat de tegenwoordige jeugd eischt en noodig heeft. Gaarne zou spr. met een yell van zijn prkenning getuigen voor het vele goede, dat tot stand gebracht is. Spr. wenscht aalmoe zenier en leiders dezelfde lust en toewijding bij dit werk toe en hoopt, dat welpen, ver kenners en voortrekkers 't goede pad mogen blijven verkennen en dat de onderlinge goede kameraadschap zal groeien en gelijken tred houden met het toenemen in aantal. De burgemeester besloot zijn toespraak met den goeden raad op het verkende pad steeds de trouw aan Vorst en vaderland, aan God en godsdienst voor oogen te houden. pe J)ehen spreekt. De Hoogeerw. heer deken A. I. C. Schraag gaf in zijn toespraak een verklaring van het woord: lustrum-markt. Op een markt worden de menschen nieuwsgierig gemaakt en geld uit den zak geklopt. Op deze markt wordt de nieuwsgierigheid bevredigd, door dat het streven en de internationale beteeke- nis van de padvinderij naar voren wordt gebracht, terwijl de uitgestalde prijzen het koopen vergemakkelijkt. Spr wenscht de St. Franciscusgroep dan ook ir. beide opzichten goed succes. Hierna verrichtte de Hoogeerw. deken de opening, door de doeken weg te trekken, die voor de kramen gespannen waren. Hopman Baars dankte de verschillende sprekers en nadat een yell weerklonken had nam het roezemoezige marktleven een aan vang. Het marktleven neemt een aanvang. De stands, die beide wanden van de zaal beslaan, dragen een internationaal karakter, versierd met fleurige emblemen, kenmerkend voor het bedoelde land, terwijl verkoopsters in nationale padvinderskleeding deze illusie nog verhoogen. N^dat men den eersten schrik te boven is gekomen, veroorzaakt door het scherven-gerinkel in de vroolijke keuken, kan men in Egypte zijn krachten beproeven op hameren en koekslaan, echter met een instrument op den neus, dat het wel eenigs- zins moeilijker maakt. In Australië lokken prachtige prijzen tot touwtrekken, terwijl men in Schotland in een sweepstake zijn gok- zucht bot kan vieren. In IJsland kan men bij het bekende landbouwproduct verkoeling zoeken. Uit de griezelkamer komen zelfs nuchtere Hollanders met bleeke gezichten en fletse oogen te voorschijn, waarmee aange toond wordt, dat de inrichting aan haar doel beantwoordt. Een rad van avontuur, Chinee- sche thee, schiettent, een postkantoor, waar men voor elk gèldstuk, hoe groot ook een prijs ontvangt, zijn zoo maar enkele aantrek kelijkheden. 't Allerbeste is, dat de lezers zich zelf op de hoogte gaan stellen, men zal er geen spijt van hebben. Een kleine tentoonstelling van snij-en zaagwerk, platenverzamelingen en andere voorwerpen geeft bovendien nog een klein beeld, van wat er door jongens onder leiding gepresteerd kan worden. Al met al een lustrummarkt, die klinkt als een klok en welke door ieder bezoekt moet worden, vooral ook om het doel, waartoe zij georga niseerd is. Bovendien zullen nog eenige demonstraties plaats vinden, waarvan wij het programma laten volgen: Zaterdagmiddag: installatie-ceremonieel bij Indianen; boksmatch tusschen voortrekkers. Zaterdagavond: ter gelegenheid van St. Jorisdag zal een groot Joris-kampvuur plaats vinden. Zondagmiddag: dansnummer door welpen en een Indisch lichtspel. Zondagavond: Zuid-Afrika-nummer. Maandagavond: slot-apotheose. Vandaag hebben de R. K. Verkenners St. Jorisdag. Vanmorgen om half acht werd in de Bij kerk aan de Aleidastraat een H. Mis opge dragen voor de verkenners. Voor de H. Mis werd de Wet gezegd en onder de H. Mis gingen de verkenners te Communie, terwijl de Mis door alle verkenners werd gerespon deerd. Na de Mis volgde zegening en uitrei king van de St. Jorisbloem. Vanavond zullen de verkenners hun St. Joris-kampvuur houden op de lustrummarkt in de R. K. Volksbond. DE GRAAL Clubhuis St. Ludwina, L. Haven 92. Algemeen nieuws. Zondag 24 April, gezamenlijke Bollen- tocht van de leidsters van 't district Rotter dam en Schiedam. Dinsdag om 8,30 belangrijke leidstersver gadering voor alle leidsters, op 't clubhuis aan de Lange Haven. Woensdag 5.156.15 turnen kleuters; 6.15 7,15 idem; 1,158,30 turnen meisjes; 8.45 10.15 turnen dames, Voor alle groepen con tributie betalen. Donderdag 89,30 volkszang. Vrijdag 810 repetitie van 't Graalkoor. Zaterdag 8,3010 uur turnen dames; 8 tot 9.30 maandelijksche Hanze-groep. Zondag Centrumwedstrijden voor de meis jesturnsters van 't Sportcentrum Rotterdam te Rotterdam; 8,30 demönstratie van deskun dig tafeldekken en -dienen, voor dengenen die zich voor 't afleggen van die vuurproef hebben opgegeven. Zorg s.v.p. dat je op tijd aanwezig bent. Cirkel De Zonzoekers Donderdag 78 uur cirkelavond voor de jongste groep. Vrijdag van 89,30 cirkelavond voor de middengroep. Cirkel de Regenboog Maandag 89,30 cirkelavond voor de mid dengroep. Donderdag 78 uur cirkelavond voor de jongste groep. 8,3010 uur cirkelavond voor de topgroep. Woensdag 8,3010 uur cirkelavond voor de topgroep. Cirkel de Klimop Maandag 8,3010 uur cirkelavond voor de middengroep. Vrijdag 7,308,30 cirkelavond voor de jongste groep. Cirkel de Spil Maandag 89.30 cirkelavond voor de mid dengroep. Woensdag 7,308,30 cirkelavond voor de jongste groep. Voor de Topgroepen. Maandag 8,30—10 uur wiegen-actle; 8,30 10 uur naaien voor groote huisgezinnen. Woensdag 8,3010 uur handenarbeid. Door de overwinning op D.S.O. van ver leden week Zondag hebben de rood-groenen 2ich in de volgende ronde van het K.N.V.B.- bekertoumooi geplaatst. De vastgestelde wed strijd tegen Xerxes aan de Wilgenpias, is omgezet in een thuiswedstrijd voor S.V.V., doch geld als een uitwedstrijd (Bij gelijk spel komt S.V.V. in de volgende ronde). Een voorspelling van de uitslag zal hier heel moeilijk zijn, daar beide elftallen hun uiter ste best zullen doen om zich in de finale te plaatsen. In leder geval zal het nu wel geen dubbele cijfers overwinning voor SVV worden. Het SVV-elftal zal in dezelfde op stelling als tegen DSO uitkomen. Stukje voor stukje ivordt het groote glas- in-lood raam in de Nieuwe Kerk op den Dam te Amsterdam uiteengenomenten einde gerestaureerd te worden. Dit werk imoet door deskundige handen met de grootste voorzichtigheid gebeuren, Mr. M. M. v. V. schrijft in het weekblad voor Gedistilleerd Zooeven bereikte ons het bericht van het overlijden, zij het op een gezegenden leeftijd, van den heer W. J. Hasekamp te Wassenaar. Een naam, die wel buitengewoon nauw ver bonden is met de dislillateurswereld. Beter gezegd met het wel en wee der distillateurs- bedrijven. De heer Hasekamp was een man, die zich zelf gemaakt had en op jeugdigen leeftijd de moeilijkheden van den strijd des levens in een overwinning heeft pogen om te zetten. Baande hij zich met de nakomelingen van Stanley door zwart Afrika In den meest eigenlijken zin van het woord een weg, hij deed hetzelfde op economisch terrein, toen hij met z'n wereldkennis zich geroepen acht te een zaak te stichten, die ver buiten de grenzen van ons land, daaronder begrepen onze overzeesche gewesten, een naam ver wierf. Zijn karakter-eigenschappen waren een sterk vooruitziende blik en, zooals zijn in timi bekend is, een buitengewone vastbera denheid van handelen; deze eigenschappen samengeweven met een durf, die nu eenmaal voor iemand, die iets heeft te scheppen, on vermijdelijk is. Deze karakter-eigenschappen hebben er toe geleid onder normale omstandigheden hem de vruchten van zijn arbeid nog te doen zien. f Vrijhandelaar in merg en been, het con tinent en de geheele wereld liefst ziende zonder douanegrenzen, heeft de na-oorlogsc"ne tijd, zoo aan iemand, dan toch wel aan hem de groote teleurstelling moeten bieden. De autarkie van bijna alle landen, die zich spoe dig na den oorlog aandiende, was hem een doorn in het oog. Handelsbelemmeringen verfoeide hij en een omwenteling in het eco nomisch leven, die geen rekening hield mee de vrije ontwikkeling der maatschappelijke krachten, moest hem verdrieten. Met sterk optimisme was hij onwankelbaar in het geloof, dat de handelsbelemmeringen, die toch in hun diepsten grond miskennen de economische afhankelijkheid van de volke ren van elkaar, onder den drang van het gezond verstand zouden verdwijnen. Hij heeft dit niet meer mogen beleven, doch in deze overtuiging moet hij zijn heengegaan. Wij zouden zijn persoon te eenzijdig heb ben bezien, wanneer wij nog niet hadden erkend, dat hij was een humaan patroon voor zijn mede-arbeiders met een goeden conservatieven geest voor degenen, die hem van den aanvang af niet alleen trouw had den gediend, doch bovendien bij menige ge legenheid hem verknocht bleken. Zoo was hij goed voor de misdeelden en sierde hem bi; vele gelegenheden een gevoel van onaf hankelijkheid wars van elke berekening. Voor vertoon was hij niet-ontvankelijk. Met den heer Hasekamp is een kundig en goed man heengegaan. Zijn nagedachtenis zal bij velen in een eerbiedg terugdenken behouden blijven. In de gisteren gehouden vergadering, waar 't grootste deel der Schiedamsche priester studenten tegenwoordig was, werd kennis gemaakt met den nieuwen moderator, kape laan H. W. Haselaar. Vervolgens ging men over tot de behandeling van 't programma van deze vacantie, dit is als volgt samen gesteld: Zaterdag 23 April: bezoek van de Jubi- leummarkt van de Katholieke Verkenners. Maandag 24 April om half 11 training voor de voetballers op 't Excelsiorveld. 's Middags om half drie lezing van den heer Schmier- man in 't Kruisvaartgebouw in de Emmastr. Dinsdag 25 April om half negen vertrek per fiets vanaf de Koemarkt op excursie naar de Sunlightfabrieken; alleen voor boven de 14 jaar. 's Middags half drie voetbalwedstrijd tegen de Rotterd. priesterstudenten op het Excelsiorveld; 's avonds half negen ping pong wedstrijd tegen een aantal Jozefgezellen Donderdag 27 April van 4«5 uur H. Uur in de kapel van 't St. Jozefgezellengebouw. 's Avonds 8 uur gezamenlijk vertrek van de tramhalte naar een tooneeluitvoering van de Dominicaansche studenten. Vrijdag 28 April lezing van een van ,'cle studenten, waarna eenige filmpjes in het Kruisvaartgebouw in de Emmastraat. Dinsdag 3 Mei, om 9 uur gezongen H. Mis in de Kapel van het St. Jozefgezellengebouw. Natuurlijk worden ook alle priesterstuden ten bij den Stillen Omgang verwacht, leder bij zijn parochie. Ook werd nog besproken het houden van een schaakwedstrijd tegen de Jozefgezellen. Hiervan wordt de datum later bekend gemaakt. Na de rondvraag werd de vergadering ge sloten. Gisteravond had op den hoek Singel Oostsingel een aanrijding plaats tusschen 'n autobus van de T.O.D. en een luxe auto. De TOQ.D'.-bus, bestuurd door W. P. v. D., kwam uit de richting Broersvest en reed in de richting Station. De luxe auto, bestuurd door J. C. J. kwam van de Oostsingel en reed linksaf den Singel op in de richting naar de Broersvest. De luxe auto werd door de T.O.D.-bus aan de linkerachterzijde aan gereden, waardoor het linkerachterspatbord 'n deuk bekwam. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. PROEFVAART „NIEUW AMSTERDAM". Onder de vele genoodigden, die de proefvaart van de „Nieuw Amsterdam" medemaakten, bevond zich o. m. minister-president dr. H. Colijn. SCHEEPVAART. SCHIEDAM, 22 April. Aangekomen; s.s. Lucyana, ledig van Oslebshausen; s.s. Yolan- da, ledig van Londen om te dokken in de Wilhelminahaven. SCHIEDAM, 22 April. Vertrokken: s.s. Senga, ledig naar Rotterdam. Voor spoedgevallen nemen morgen de vol gende geneesheeren den Zondagsdienst waar; A. Hoogendijk, Tuinlaan 74, Tel. 68785; H. J. Ormel, Singel 76, Tel. 68250 en J. C. W. Groenewegen, Burg. Knappertlaan 41, Tel. 61773. Geopend zal zijn de apotheek van F. H. Backer, St. Liduinastraat 58, die ook de vol gende week den nachtdienst waarneemt. GEBOREN: Arie, zoon van P. J. van der Most en M. M. Gijsen, N. Buurt 23 een als levenloos aangegeven kind van Z. Wen- teler en D. den Dunnen, Kortlandstraat 15. OVERLEDEN; M. L. Houtbraken, 47 jaar, KERKBERICHT. Zondag 24 April 7.30 Thom. Franssen en Engelina Hofstede; 10 uur zeker intentie 25 jarig huwelijk met Veni Creator. Maandag 7 uur Jac. Joes v. Noordt; 8 uur Petron. Kester wed. Adr. Ammerlaan. Dinsdag 7 uur overleden ouders v. d. Boog en Adr. v. Winden; 8,15 uitreiken H. Com munie. Woensdag 7 uur Anna PetersHeydra; 8,15 uitreiken H. Communie; 9.30 Gez. Huwe lijksmis met Veni Creator. Donderdag 7 uur Leon. Rooiing en Anna Wilh. Langelaan; 8,15 uitreiken H. Com munie; 9,30 gez. Huwelijksmis met Veni Creator. Vrijdag 7 uur Jacoba OlsthoornRoe- ling; 8 uur maandd. Cath. Langelaan. Zaterdag 7 uur Joa. Maria Waardelo; 8 uur jrgt. Cornelia V. Eijk. Zondag 1 Mei 7.30 jrgt. Alida Olsthoorn Heinsbroek; 10 uur geestelijk en tijdelijk welzijn parochie. Heden de laatste Zondag der maand, col lecte voor de Restauratie der kerk, welke bijzonder wordt aanbevolen. Te 7 uur het Lof. Dinsdagavond 7 uur Congregatie voor de meisjes Woensdag en Donderdag geen H. Mis om 8 uur, maar op beide dagen te 9.30 uur ge zongen Huwelijksmis. Vrijdagavond 7 uur Lof ter eere H. Hart. Zaterdag 4—5 en 6—8 uur biechthooren. Zondag a.s. 1ste der maand Eucharist, dag algem. H. Communie voor de mannelijke en vrouwelijke jeugd der parochie. Achter in de kerk is de bus voor de of fers der vastendispensatie. De „Nieuw Amsterdam" bezit zes stoom ketels volgens het systeem Yarrow, welke stoomketels zijn gebouwd bij De Schelde. Onder deze ketels wordt stookolie verbrand, zoodat dus ook op dit schip de olie de steen kool heeft verdrongen. De stoom verlaat de ketels met een druk van 39 atmosferen en een temperatuur van 400 graden Celsius. De „Nieuw Amsterdam" is in-vorm en machine- vermogen ontworpen voor een topsnelheid van 20Va zeemijl per uur, doch tijdens de j.l. gehouden technische proefvaart heeft het schip 2IV2 mijl gemaakt, dus één mijl meer dan contractueel is overeengekomen. Vanuit het machtige „dashbord" dat zich bevindt in de machinekamer, worden de hoofdmachines bediend. De tallooze meters geven een kijk op den toestand van de vitale deelen der machinerie. Het vlaggeschip van de Holland Amerika Lijn heeft niet min der dan 19000 lichtpunten aan boord. Alleen voor deze verlichting wordt al 700 K.W. aan stroom verbruikt. Dat is onge veer evenveel als de stroom- behoefte van een stad van 1 4.0 00 a 1 5.0 00 inwoners. Het Licht adviesbureau van de firma Philips kreeg de omvangrijke taak voor alle ruimten in sa menwerking met alle medewerkende archi tecten, deze verlichting te projecteeren en te berekenen. Alle hutten zijn ruim verlicht, terwijl men er speciale lampen vindt voor het le zen in bed, voor den toiletspiegel of het schrijfbureautje, naast de waschtafels of in den hoek van de luxe-hut. Aardig zijn b.v. ook de lampen, aangebracht in de kleeren- kasten, die bij het openen van de deur auto matisch aangeaan. Het totaal aantal draden voor deze elctrische voor ziening heeft een lengte van 500 kilometer. De groote radiocabine, een station gelijk bezit de nieuwste snufjes op radio-technisch gebied en is uitgevoerd door „Radio Hol land". Over het geheele schip zijn 70 luid sprekers opgesteld, want de radio dient niet alleen voor nautische doeleinden. Een tot vier programma's kunnen over de „Nieuw Amsterdam" gedistribueerd worden, immers de schakeling is zoodanig uitgevoerd, dat hiervoor de mogelijkheid wordt geboden. Verder bevinden zich aan boord drie bioscooptoestellen t.w. één in het theater, één in de touristenlounge en een in de der de klasselounge. Ook deze Installaties zijn door Philips gebouwd en van de nieuwste constructies voorzien. Zij waarborgen een qualiteit zoowel van beeld als geluid. Over het geheele schip heen zijn in totaal 3.600 Sprinkler-'sproeiers aangebracht. Een van de grootste voordeelen van een derge lijke installatie is, dat de brand in den be ginne reeds wordt gelocaliseerd, terwijl door het wegvallen van den druk in de Sprinklerleiding op verschillende plaatsen alarm wordt gemaakt, waardoor de wacht weet waar de brand is ontstaan, en derhalve terstond maatregelen kan treffen. Voor de tijdaanwijzing is in de kaarten- kamer een moederklokcentrale geplaatst, welke de electrische tijdaanwijzing voor 65 klokken verzorgt. Voor de alarmeering van bemanning en passagiers zijn 65 alarmschel- len geplaatst, welke door twee afzonderlijke schakelaars op de brug in werking kunnen worden gesteld. De brug bevat in het midden het stuur wiel met aanwijzer van den roerstand. Daar achter bevindt zich het magnetisch stuur- kompas en in de nabijheid daarvan staat het giro-kompas met automatische stuur-inrich- ting. Links en rechts bevinden zich de ma- chinekamertelegrafen. Er bevinden zich aan boord 22 aluminium reddingbooten met een totale capaciteit voor 1946 personen. Zes reddingbooten zijn uit gerust met een motor. Op de „Nieuw Amsterdam" zijn plus mi nus drie honderd Stone's „Stirrup" draai bare partijspoorten aangebracht, terwijl zich bovendien nog aan boord bevinden ruim honderd randlooze schuiframen, welke door middel van tandwiel en tandheugel worden bewogen. Wij geven nog andere cijfers. Voor de karpetten, die een gezamenlijke oppervlakte beslaan van 12.000 M2. is ruim 10.000 kilogram wol verwerkt. Voor de „Nieuw Amsterdam" werden besteld voor de openbare „zitjes" 2500 stoelen en 550 ta fels; voor de hutten 1.050 stoelen en voor de verblijven der bemanning 200 stoelen. Er zijn twee zïekenlnrichtingen aan boord. Een hospitaal, dat namelijk is gelegen op het B-dek is zelfs voorzien van een operatie kamer. De totale capaciteit van de beide hospitalen is 21 bedden. Het trotsche schip heeft de beschikking over 400 telefoon-toestellen en dertien lif ten waarvan zeven personen-liften. Behalve dat iedere klasse haar eigen zwembad heeft, treft men bovendien aan boord aan 370 bad kamers en 240 douchekamers. Het schip kan dertien honderd passagiers vervoeren en heeft een bemanning van ruim 700 koppen. De keuken aan boord is mede een beziens waardigheid op zich zelf. In de twee hoofd keukens bevindt zich in totaal meer dan 60 voet aanrecht met ondergeplaatste warm- kasten. Bovendien zijn er nog verscheidene aparte warmkasten. De kasten kunnen tus schen de 4000 a 5000 borden tegelijk bergen. Al deze warmkasten worden door stoom op temperatuur gehouden en zij zijn voorzien van roestvrije stalen bovenplaten. De soep ketels, om nog maar eens iets te noemen, he ben 'n totalen inhoud van pl.m. 130?! 1 ,e,1 Verder bevinden zich natuurlijk aanboord nog de noodige „pantries" of dienkamers, veelal ook in de omgeving der,en' De „Nieuw Amsterdam" is in he* be*R van drie stoklooze ankers met een g wicht van respectievelijk 8222, 8229 en 8366 kilogram. Van de dekwerktuigen h°en*n wij de op voor het voorschip geplaatste dubbele elec trische ankermachine, de twee electrische kaapstanders, welke op het achterschip zijn opgesteld en de acht electrische hijschlmren welke bij de verschillende luiken zijn ge monteerd. Pater G. F. Wolsky, supprior van het St.'' Thomasklooster te Zwolle, en oud-pastoor van de Rozenkranskerk te Rotterdam, zal Zondag 24 April a.s. den dag vieren, waar op hij voor veertig jaren de heilige priester wijding ontving. Als één dezen hoogen dag met een dank baar hart en ook met een zekeren rechtma- tigen trots mag gedenken, dan is dat zeker deze pater Wolsky die op dezen heu- gelijken dag mag terugzien op een veertig jarig priesterleven van veel beteekenende verscheidenheid van arbeid en werkzaamheid En even verscheiden als zijn priesterlijk werken is geweest zijn ook de priesterlijke gaven, welke dezen pater Wolsky zijn toe bedacht geworden Voorbeeldig student, plichtsgetrouw en consciëntieus kloosterling is hij ook een hei lig priester geworden. In 1898 priester gewijd werd pater Wols ky door zijn overheid al dadelijk naar Frankrijk gezonden om zijn studies in de Fransche taal te voltooien want hü zou spoedig worden aangewezen om leeraar te worden aan het St. Dominicus-college te Nijmegen. Het jaar daarop 1899 vinden wij hem dan ook als zoodanig te Nijmegen werkzaam, niet alleen als voortreffelijk leeraar in het Fransch, maar ook sinds 1903 als docent van de Latijnsche Syntaxis. Zelf altijd blijmoedig van hart wist hij ook jong met de jongeren te zijn, wat niet uitsloot dat hij aan deze blijmoedigheid ook den ernst van goed paedagoog wist te paren, wat den studenten, die iemands' persoonlijk heid altijd met een typeerend woord kunnen karakteriseeren, aanleiding gaf om hem in de wandeling den bijnaam <te geven van „Pater Ernst". Beide beproefde eigenschappen bewogen zeker zijn overheid om pater Wolsky na ze ven jaar als leeraar onder de jonge priester studenten werkzaam te zijn geweest in 1908 te roepen tot den vereerenden en verantwoor delijken post van Novicenmeester in 't stu die klooster van St. Thomas te Zwolle. Dat was de eerste keer, dat pater Wolsky met Zwolle kennis maakte, later zou hij er nog tweemaal in zijn leven terugkeeren. Vier jaar vertoefde pater Wolsky te Zwol le, waar hij voor de hem toevertrouwde fra ters 'n voorbeeldig en graag gevolgde geeste lijke vader was, en zich meteen aan de ka tholieke Zwollenaars deed kennen als een gloedvol welsprekend prediker en een veel gezocht biechtvader. Toen kwam in 1912 de groote verrassing in zijn zoo welbesteed leven, maar een ver rassing welke hem een groot offer van ge hoorzaamheid vroeg, hij werd aangewezen om naar de missie van Curasao te vertrek ken om daar de belangrijke en zeer verant woordelijke functie te gaan begleeden van vicaris provincialis. Zeven jaar lang voerde pater Wolsky zijn wijs en vaderlijk bestuur over de Dominica ner missie op Curasao, toen de confraters in 't moederland zich zijn buitengewone gaveft van hart en geest herinnerden en hem tot prior kozen van het oude hooiditioo»t«. Huissen. In 1919 keerde dus pater Wolsky op^ta voor hem meest eervolle wijze uit west-in- dië terug naar het vaderland om gedurende de eerste volgende drie jaren het prioraat te Huissen waar te nemen. Maar ook als prior leefde in hem nog altijd de novicen- meester, die allen voorging in woord en voorbeeld. Toen de jaren van zijn prioraat voorbij waren werd hij andermaal benoemd tot novicenmeester in het hem zoo vertrouw de studieklooster te Zwolle- Man in de kracht van zijn leven, man van vijftig reeds, was 't alsof h\j altijd weer teruggreep, naar zijn jeugd. Zes jaren bleef hij nu weer werkzaam te Zwolle, binnen de stille' muren van het klooster als de rijpe en levenservaren geestelijke vader en leids man van de jonge fraters, naar buiten als de druk gezochte biechtvader en de graag aanhoorde predikant. Toen in 1928 werd pater Wolsky benoemd tot pastoor van de O. L. Vrouwe-Rozen- kranskerk aan den Provenierssingel te Rot terdam. zielzorger, was er één Maandag 25 April feest H. Marcus, voor de H. Mis van 8 uur de Litanie van Alle Heiligen voor de vruchten de raarde. POLDERVERGADERINGEN. In de gehouden vergadering van stemge rechtigden ingelanden van den Noord-K - thelpolder werd de omslag per Hectare vast gesteld op ƒ11 (evenals 't vorige jaar)- j de bestuursverkiezing werd in de plaats van den heer J. van Noord gekozen de heer O. P. van Lindt. Het wettelijk te verzekeren bedrag over het financieel beheer der polder, zulks ter ver- vanging van de bestaande boi g .ocht van den secretaris-penningmeester, werd vastge steld op 2 mille. De Westabtspolder vergaderde eveneens gisteren en in deze bijeenkomst werden de polderlasten vastgesteld op 10 per hectare (a. v. j.). Den heer A. van der Eik werd herkozen. Het te verzekeren bedrag zal na overleg met den Hargpolder nader worden gel B Een voorstel uit de vergadering om peil in den polder te verlagen, w doende ondersteund HetR K muziek- en tooneelgezelschap St. Radboud geeft Zondag 1 Mei a.s. een uitvoe ring in het Verenigingsgebouw. Naast een uitgelezen muziekprogramma, zal de tóoneelclub zelf weer eens voor het voetlicht komen en wel met het tooneelspel „De Waterduivel", van Jan Grosfeld. De regie van de tooneelclub is sedert de laatste maan den in zeer bekwame handen en wij kunnen dan ook terecht, gezien den ernst waarmede de repetities geleid worden, verwachten dat „St. Radboud'' dezen keer weer eens een uitvoering zal geven, die de toets dor critiek kan doorstaan. Het stuk werd reeds in vele plaatsen opgevoerd en is om zijn inhoud alleen De minister van Onderwijs, en w- brengt ter kennis van belanghebbenden lo. dat het schriftelijk bet jaar 1938 af te nemen ex»»«£d ter. ve>Arijgmg van de akte van bekwaamheid als onderwij zer (es) zal nlaats hebben op z en 3 Juni a.s. 2o. dat de mondelinge examens 0p 15 Juni 0 3o da16de ^omrnisa'ëh' met het afnemen van deze examen/belast^zitting houden te: rNb-egen^voor^provmcien Noord-Brabant, VGravenhage^ voor de provinciën Zuid-Hol- la Amsterdam^ voor jte provinciën Noord-Holland fmet 'uitz°ndcrii!Ê van de gemeenten Terschel ling en. Vlieland) en Utrecht Groningen, voor de provinciën Friesland, Overijssel, Groningen en Drenthe, en de ge- meenten lerschelling en Vlieland; 4o. dat de voorzitters van deze commissiën zijn te Nijmegen: dr. J. 'Brinkman, inspecteur van Drumpt^r 0n^erw'is in de inspectie Tiel, te te 's-GravenhageJ. J. C. Starkenbrug, school opziener van het lager onderwijs in de inspectie «otterdam, te Voorburg; te Amsterdam K. van der Graaf; inspecteur van het lager onderwijs in de inspectie Hilvti sum, tg Hilversum te Groningenmej. A. Keuning, inspected: van het lager onderwijs in de inspectie Dokkum, te Leeuwarden 5o. dat zij, die zich aan dit examen wenschen te onderwerpen, zich vóór 6 Mei a.s. gelieven aan te melden bij den voorzitter der commissie, voor welke zij examen zullen afleggen, eventueel met opgave van de begeerde aanteekenlng en met overlegging van de geboorte-akte, waaruit blijkt, dat zij op 1 Augustus 1038 den 18-jarigen leeftijd zullen hebben volbracht; Go. dat zij, die een aanteekemng voor ae nuttige handwerken of voor handenarbeid wen schen te ontvangen, het examen daarvoor zullen afleggen Voor de commissiën, die in 1938 Zullen zijn met het afnemen van de aKte- examens in die vakken. ervaring, toegerust dan Pastoor, herder, rijper door leven en deze pater Wolsky met zijn veel verscheiden priesterlijke belevenissen. Maar amper in volle ambitie en actie te Rotterdam werk zaam «of hem de beproeving. Een hard nekkige longaandoening begon hem te pla gen, maande hem tot groote voorzichtig heid. Zijn overheid dacht zijn persoon en zijn werkkracht nog te kunnen sparen door hem een plaats aan te wijzen met zachter kli maat dan het toch altijd rauwe en grauwe Rotterdam met zijn tochten en winden van havens en zee. Daarom werd pater Wolsky in 1933 benoemd tot pastoor in het tusschen milde dennebosschen gelegen vreedzame Neerbosch. Pastoor Wolsky bleef er werken, zoolang 't hem mogelijk was, maar zijn vroeger zoo krachtige longen, dubbel be proefd ook door zijn tropische jaren, raak ten versleten, hij moest den pastoralen ar beid, dien hij liefhad, noodgedwongen opge ven, en ging in welverdiend emeritaat voor de derde maal in zijn leven naar het kloos ter van Zwolle. Zingen en preeken kan hij moeilijk, maar nog altijd is hij te Zwolle de voorbeeldige supprior, de veel gezochte biechtvader, de ijverige directeur van de Derde Orde. Zwolle, die den veelbelovenden opgang van zijn werkzaam leven heeft gekend, ziet hem nu terug in zijn toch nog groenen ouderdom van 66 jaren. De God, die zijn jeugd heeft verblijd, geeft hem ook nu nog de genade om nog jong[te schijnen. In den vroegen ochtend, m den na middag, in den laten avond is hij nog altijd de eerste in koor en kerk. Nog „Pifer Ernst" zooals de studenten hem vroeger noemden, maar ook de pater die altijd blij en opgewek ls> zooals zijn, huisgenooten hem ook nu nog waardeeren. Frans, heette hij van huis en van het doopsel uit, heeft Wolsky iets van de drie groote heilige Fransen uit de geschiedenis der kerk, de kinderlijke blijmoedigheid van een Franciscus van Assisië, de ijverende zielezorg van een Franciscus Xaverius, het wijze en zachtmoedige beleid van een Fran ciscus van Sales, en 't zijn deze begenadig de kostbare eigenschappen, die pater Wols- lcy's veertigjarig priesterleven zoo gezegend rijk en verdlenstvol hebben gemaakt. P. H. H. Te 's-Gravenhage slaagde voor diploma C de heeren A. C. yerwijs, D. K. Bottema ep J, Drost alhiers j

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1938 | | pagina 2