DE KWESTIES VAN HANDELSGELD MAASSLUIS, DINSDAG 26 APRIL 1938 FIETSERS, PAST OP! ST. BRIGITTA-VEREENIGING. JEUGDIG DELINQUENT, DIE HEEL WAT OP ZIJN KERFSTOK HAD. DE DIERGAARDE IN 1937, Gouden jubilé van Delfshavensche Vereeniging. Is hij toerekeningsvatbaar ERNSTIGE AANRIJDING IN DE VAN DER TAKSTRAAT. DE Z.G. VOORJAARSAFVLOEIING BIJ MAATSCHAPPELIJK HULPBETOON. ZWEMMEN NED. HAVENBEDRIJF. ONEERLIJKE DIENSTBODE. 1AMBTENARENGERECHT. Slachtoffer in hoogst ernstigen toestand naar het ziekenhuis. MAILVERZENDING ROTTERDAMSCHE RECHTBANK, vereeniging het gouden jubileum te mogen meevieren. Het is onmogelijk, om ook maar eenigs- zins weer te geven, wat de Brigittavereeni- ging aan geestelijk en tijdelijk goed in deze parochie verspreid heeft. Met den groei van het aantal parochianen, maar vooral met den groei van werkloosheid en armoede in de laatste jaren, is de werkkring van de Brigit- ta-vereeniging steeds meer uitgebreid. En zooals het altijd gaat in slechte tijden, de inkomsten zijn verminderd. Op den 7en Februari 1888, kwamen op aansporing van den Zeereerw. Heer Pastoor van Etten een zestal dames bijeen in het gesticht der Eerw. Zusters te Delïshaven. Het resultaat van deze bijeenkomst was de op richting van de in deze parochie zoo beken de Sint Brigitta-vereeniging, die zich tot doel stelde het-bezoeken en hulp verleenen aan arme zieken. De eerste presidente der ver eeniging was mej. J. F. A. van Tomputte. De eerste gave die de jonge vereeniging ontving was een brandkast. Deze brandkast had on-, getwijfeld vele goede eigenschappen, maar zij had ook een groot gebrek: zij was leeg. Toen zijn de parochianen van Sint Anto- nius Abt te hulp geroepen en op den dag na de eerste collecte lag er in de brandkast een bedrag van 472. Nu kon de Sint Bri gitta-vereeniging haar zegenrijken arbeid beginnen. De Dames gingen nu de zieken opzoeken en stonden hen met woord en daad terzijde. Op den 7en Februari 1913 vierde de Sint Brigittavereeniging haar 25- jarig bestaan. In die lange reeks van jaren was er veel gebeurd. Mejuffrouw van Tomputte had in 1909 wegens langdurige ongesteldheid, haar Junctie van presidente moeten neerleggen en zij was opgevolgd door mevr. M. van der ValkAmmerlaan. Deze was tevens in 1913 de eenigst-overgeblevene van het zestal dames, dat bij de oprichting het bestuur vormde. In de feestvergadering, die toen ge houden werd, hooren wij iets over de werk zaamheid der vereeniging gedurende de eerste vijf en twintig jaren van haar be staan. Er werd de som van 7691 uitgegeven aan versterkende middelen. 513 zieken wer den daarmede geholpen. Vermelden wij nog dat op deze feestvergadering van 7 Febr. 1913 Pastoor van Beukering reeds als Direc teur aanwezig was. Zooals bij elk jubileum gebeurt, werd na de herdenking van het ver leden ook aandacht geschonken aan de toe komst, en daar de toekomst altijd een raad selachtig element is, werd ook hier volstaan met de hoop en de verwachting uit te spre ken, dat de St. Brigittavereeniging in de 25 volgende jaren haar mooi werk voor de zieken nog beter zou ten uitvoer brengen. Nu is die bewuste toekomst geen raadsel, want weer zijn er 25 jaren voorbij. De Sint Brigitta-vereeniging viert haar 50-jarig be staan. Op den 2en Juni 1915 moest de presidente wegens vergevorderden leeftijd haar taak neerleggen. Zij werd opgevolgd door mevr. C. P. HoutmanWinkelman. In afwijking van de vroegere gewoonte om langs de huizen giften in te zamelen, werd er in 1921 voor het eerst een liefdadigheids predikatie gehouden en de daarop volgende collecte gaf de schitterende som van ruim 800. In het jaar 1923 zien wij voor het eerst mevr. C. A. M. VuylstekeDolk als presi dente de vergaderingen der Sint Brigitta- vereeniging eiden. Zij heeft het geluk om nu na 15 jaar, nog steeds als presidente der De 23-jarige landarbeider W. van D. wo nende alhier heeft zich ondanks zijn jeug digen leeftijd, aan heel wat strabare feiten schuldig gemaakt. Op 5 October van het vorig jaar pleegde hij tezamen met zekeren G., in wiens woon schuit hij woonde, een inbraak in de werk plaats van de Hollandsche Beton Maat schappij alhier, waarbij een groote aantal timmer-gereedschappen werd buitge maakt. Op 19 November daarna ging het tweetal weer op roof uit. Op een weiland te Pernis stalen zij een varken, nadat zij het, door het met een hamer op den kop te slaan en vervolgens met den kop in de sloot te du wen, gedood hadden. In de woonschuit van G. werd het varken geslacht en het vleesch opgeborgen. In den nacht van 23 op 24 April was Rhoon als operatie-terrein gekozen en uit een tim merwerkplaats werd een groot aantal werk tuigen gestolen. Op dat tijdstip woonde van D. nog niet bij G., doch volgens van D.'s ver klaringen zouden ze den laatsten diefstal ook samen hebben gepleegd. De buitgemaakte gereedschappen werden naar G.'S woonschuit gebracht. Op 5 November toog het tweetal naar het riool-gemaal waar een electro-motor, vet potten en een aantal metalen-voorwerpen werden gestolen en ten slotte op 20 Novem ber pleegden ze een inbraak in een leeg staan café op den IJsseldijk, waar ze alles wat ze van hun gading vonden, meenamen. Een aantal flesschen alcohol vormde het grootste deel van den buit. Voor al deze feiten had de Rotterdamsche rechtbank van D. veroordeeld tot twee jaar gevangenisstraf met aftrek van de preven tieve hechtenis. Van D. vond deze straf wel erg zwaar en kwam in hooger beroep bij het Haagsche Gerechtshof. Hij bekende de fei ten volmondig, doch bleek reeds eerder ge straft te zijn en wel voor den Kinderrechter, die hem een tuchtschoolstraf van eenige maanden had opgelegd. Bovendien heeft verdachte onlangs weer voor de Rotterdamsche Rechtbank terecht gestaan wegens brandstichting. De Officier van Justitie eischte toen een gevangenisstraf van zes jaar tegen hem. De rechtbank heeft j die zaak evenwel aangehouden om te onder zoeken in hoeverre verdachte toerekenings vatbaar is. In verband daarmee heeft het gerechtshof ook de thans behandelde strafzaak voor on- bepaalden tijd geschorst. De Binnenweg mag 's nachts niet meer bereden worden. Mocht tot nu toe het niet geasfalteerde gedeelte van den Oude Binnenweg, n.l. het breede stuk aan den kant van Calandplein en Schiedamschesingel, bereden worden en het geasfalteerde gedeelte o.m. 's avonds na elf uur, zooals op de Hoogstraat, thans is daar aan een einde gemaakt. Gisterenavond, toen wij ons per rijwiel, van den Nieuwen Binnenweg komende, naar de Groote Markt wilde begeven en daarom, wijl het na elven was, den Ouden Binnen weg waren afgereden, verzocht ons een met een zaklantaarn zwaaiende politieagent, die zich reeds met een ander groepje wielrijders bezig hield, af te stappen en tc wachten. En toen aan ons de beurt van afhandeling ge komen was, verzekerde hij ons, dat we bor den waren voorbijgereden, groote roode bor den met een witten dwarsstreep. En die slui ten een straat voor alle verkeer af! Zoo is men dan ook zelfs in den nacht, als er geen kip op straat loopt, gedwongen zijn fiets aan de hand te nemen of omwegen in te slaan, zóó groot, dat de snelheid van de fiets weinig meer uithaalt. Als er 's nachts nog voldoende trams redx, zou men zeggen dat de gemeente de fiets als concurrentie middel wilde uitschakelen. In ieder geval: de vele wielrijders, die des avonds laat een zucht van verlichting slaak ten als zij tenmniste één verkeersobstakel za gen opgeheven, worden nu teleurgesteld. De Binnenweg is plotseling ook in de nachte lijke uren voor verkeer afgesloten en al wie het toch waagt over den nachtelijk stillen weg te rijden, gaat op de bon. Men zij dus gewaarschuwd! In het Oostelijk Zwembad is de eerste zwemmiddag voor personeel van het Nederl. Havenbedrijf gehouden. Er waren ruim 500 toeschouwers, waaronder, namens de directie, de heer D. G. van Beuningen Jr. Na een openingswoord van den initiatief nemer, den heer J. Kusen, bedrijfsleider van het N. H. B., werd een aanvang gemaakt met het diploma-zwemmen, afgewisseld door fraaie demonstraties schoonspringen en trickswimming door leden der Rotterdam sche Dameszwemclub en een reddingsdemon stratie door leden van de H. S. R. B. Van de 82 leerlingen slaagden er 81. De heer Kusen besloot den middag met een woord van dank aan de demonstranten en door nog eens te wijzen op het groote nut van zwemmen door diegenen, die uit hoofde van hun werkkring veel aan of op het water vertoeven. Om kwart over 12 uur hedenmiddag is de 25-jarige wielrijder G. Wolters, wonende Groene Hilledijk, in de Van der Takstraat, door tot nu toe nog onopgehelderde oorzaak met zijn rijwiel komen te vallen, vlak voor een vrachtauto, bestuurd door den 27-jarigen S. P. W„ wonende Cronjéstraat. Een der vvielen ging den man over het hoofd. In "zorgwekkenden toestand is de mail per auto van den G. G. D. overgebracht naar het ziekenhuis aan den Coolsingel. Men vreest voor zijn leven. Den wielrijder, die vlak naast het slacht offer heeft gereden en die derhalve getuige is geweest van het ongeval, wordt verzocht zich te melden aan het politiebureau Nassau- kade voor het geven van inlichtingen. Nigeria: 26 April s.s. Accra v. Liverpool. 9.30 gew. st., 9.agt. st.luchtpost als Ned.-Indië. Utïie v. Zuid-Afrika, Mozambique: 28 April s.s.. Capetown Castle v. Southampton, 20.45 gew. s&w 20.a.gt. at.'29 April a.s. Bloemfontein v. Do ver, 9.30 gew. St.. 9.agt. St.; lueHtpost fl.lt NCd.-Tifdlë," bovendien: 28 April iWÜlfiW!' TfL, Kaapstad—Durban, 20.45-gew, st., 20— agt.:at. Australische Statenbond; 28 April s.s. Oronsav v. Toulon, 13.30 gew. St., 13.agt. St.; 29 April Idem v. Napels, 11.30 gew. st., 11.— agt. St.; luchtpost als Ned.-Indië. Nieuw-Zeeland29 April s.s. Duchess ot Rich mond v. Glasgow, 9.30 gew. St., B.agt. St.; luchtpost als Australië. Noorwegen: 27 April s.s Mira v. Rotterdam 14.45 gew. st., 14.15 agt- st. •Alleen op verlangen der afzenders. 1Aansluiting a 1 e onder alle omstandig heden verzekerd. iMgiN-A*1 AI*8VtAN( R SJt- speelde aan de even borden met wit. De vermoedelijke uitslag luidt 7Jfr—

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1938 | | pagina 2