STOOMVAART MIJ. „DE MAAS". H V" ss as? z EEN GESCHENK VOOR HET ZUIDER ZIEKENHUIS. j jfcitf Paler B. Mazurowski m 3 burgerlijke stand. WOENSDAG 27 APRIL 1938 DE BURGEMEESTER KRIJGT EEN CHEQUE VAN 5000 GULDEN. yoor een volledige radio- installatie. In het Zuider-Ziekenhuis. DE RECHTBANK VAN ROTTERDAM. R.K. GYMNASIUM EN H.B.S. EXAMEN VROEDVROUWEN. Nederlandsche Vereeniging van huisvrouwen. Algemeene vergadering te Rotterdam, AFGESLOTEN PERRONS. Op de stations Den Haag S.S. en Rotterdam-Maas. OM DEN KAPLAARSBEKER. ONVERDEELD GUNSTIG JAAR 1937. Dividendvoorstel 6 pCt. (sedert 1931 nihil). it Ièki BRANDJES. Te Eindhoven trad gisteren me}. A. Verdijk, dochter van den burgemeester, in het huwelijk met den heer Stieger. Het bruidspaar verlaat de kerk na de huwelijks plechtigheid. ZIELZORGER VOOR DE EMIGRANTEN. DE MAASTUNNEL. „SYMPHONIA" IN ROTTERDAM. droós z - w' tUger geb' Rom«n d' - a C Kluck Keb- Koot z. J_ Mallangkatl geb. v. Nlerop A Vestergaard geb. Wilier „én BnSbert. C. Kraaijeveld geb. Goed „Ik geloof dat de tuinslang defect Is", In de eerste klasse trouwzaal van het Stadhuis heeft gisterenmiddag de plechtige overdracht plaats gehad van een volledige radio-installatie, welke zal worden aange legd in het nieuwe Zuider-Ziekenhuis. Me vrouw Bon]er-Mees de presidente van het comité tot inzameling van gelden voor bo ven omschreven doel heeft in korte trekken de werkzaamheid van het comité de revue laten passeeren. Zij vertelde, dat het de dames Poldermans adjunct directrice van het ziekenhuis en mevrouw James zijn ge weest, die het initiatief voor de inzameling hadden genomen. Eenige dames werden op gebeld en spoedig had zich een comité ge vormd. Op de eerste vergadering kon reeds mededeling worden gedaan van een gift van 1000, terwijl de penningmeesteresse mede al met 100 was begonnen. Het werken op zoo'n basis was niet moei lijk meer Van de Arbeiderspers ontving het comité mede een gift van 1000 en met de vele particuliere giften had het comité spoe dig 5000 bij elkaar. Spreekster verzocht den burgemeester de cheque van 5000, wel te willen aanvaarden ten behoeve van een radio-installatie in het Zuiderziekenhuis. Burgemeester mr. P. Droogleever Fortuyn zeide met groote erkentelijkheid kennis te hebben genomen van het initiatief. Het ver heugt het stadsbestuur in hooge mate, dat het door de activiteit van het comité moge lijk is geworden, dat er een radio zal komen in het nieuwe Zuider-Ziekenhuis, een radio, welke er anders misschien niet was geko men. Aan de burgerij van Rotterdam en aan de zieken is door dit initiatief een groote dienst bewezen. Spr. zeide door de uiteenzet ting van de presidente een klein kijkje te hbben gekregen in het inzamelen van gel den en daarvan geleerd te hebben. De bur gemeester zeide lust te gevoelen het comi té voor permanent te ver klaren, immers er zijn nog zoovele be hoeften, waarin niet kan worden voorzien. Met groote vreugde aanvaardde spr. de chèque, welke zal worden aangewend voor het doel, waarvoor zij gegeven is. Wethouder R. Dijk heeft als voorzitter van de commissie voor de administratie van de ziekenhuizen nog een kort woord gespro- sproken. Hij vond het heerlijk, dat dank zij het particulier initiatief deze volledige Radio-installatie mogelijk is geworden. Het Zuider-Ziekenhuis, dit blijkt uit alles, staat in het midden van de belangstelling van het Rotterdamsche publiek. Spr. zeide blijde te zijn, dat ir. Boom de directeur van den Gemeentelijken Telefoon dienst de zaak zóó heeft kunnen berekenen, dat hij nog 200 gulden overhoudt van het in gezamelde bedrag, want nu bestaat de gele genheid om het Boeken-comité 200 gulden te schenken als basis voor de toekomstige zie ken in het Zuider-Ziekenhuis. Tallooze malen is reeds een beroep op de burgerij gedaan en nog nimmer is dat beroep te vergeefsch geweest. Naast zijn dank aan het comité, betuigde spr. ook zijn groote erkentelijkheid voor de medische adviezen van dr. H. Burgerhout ten gunste van bouw en inrichting van het Zui der-Ziekenhuis. Mevrouw van Batenburg, voorzitster dank te voor de 200 gulden, welke het Boeken- comité had ontvangen. Hiermede was de korte plechtigheid ten einde. MisKandeling of noodweer Op 4 Februari heeft Stad aan 't Haring vliet het feest ter eere van de geboorte van Prinses Beatrix gevierd en onder sommige jongelui is de avond van dien feestdag niet in al te goede harmonie verloopen. Op de Kaai waren wat jongelieden samengekomen, waaronder een zekere Roos, die bij ver schillende vrienden wilde probeeren, wie wel het sterkst in zijn handen was. Dat deed hij ook bij den rijwielhersteller A. van Slie- drecht, die het tegen hem moest afleggen, als gevolg waarvan zijn rechterhand krom gedraaid op zijn rug kwam te liggen. Van Sliedrecht vond dat geen gemakkelijke hou ding en met zijn vrij zijnde vuist diende hij Roos een slag op diens kaak toe, die dermate aankwam, dat Roos, zonder meer iets te zeggen ineenzeeg. Van Sliedrecht was ge schrokken van dien slag en bukte zich over Roos. Terwijl hij zoo gebukt stond, kreeg hij plotseling een paar slagen op zijn hoofd van den 24-jarigen arbeider M. H., een vriend van Roos. Nog voordat hij goed wist wat er gebeurd was, kreeg hij vervolgens nog een schop tegen zijn rechterbeen, ten gevolge waarvan dit was gebroken. Deze M. H. heeft zich nu voor de rechtbank te verantwoorden gehad terzake van mighan deling. Hij beweerde, dat hij, nadat Roos door Van Sliedrecht tegen den grond was gesla gen, door dezen was aangevallen. Hij had zich derhalve moeten verweren en ver dachte meende een beroep te kunnen doen op noodweer. Er werden in deze zaak eenige getuigen charge en décharge gehoord, wier verkla ringen respectievelijk de lezing van Van Sliedrecht en van verdachte dekten. Het O.M., vertegenwoordigd door mrv J. F. Hoeffelman achtte mishandeling bewezen en eischte een gevangenisstraf van veertien dagen. De verdediger, mr. J. C. W. van Dam pleitte vrijspraak. j' ^onderlinge gedragingen van een jj automobilist. Vervolgens heeft terechtgestaan de 24- Jarige vischhandelaar C. S. uit Den Haag, die zich in den nacht van 1 op 2 Januari zou hebben schuldig gemaakt aan bedreiging van den agent van politie J. Bos met een tegen diens leven gericht misdrijf, door op het Vasteland met zijn auto op dien agent in te rijden, toen deze hem een stopteeken had gegeven. Dit stopteeken gaf agent Bos hem, in ver band met een zonderlinge wijze van rijden van verdachte, waarbij hij probeerde een dame te beletten haar weg te vervolgen. Zonder acht te slaan op het stopteeken, was verdachte doorgereden, doch even later was hij gekeerd, om andermaal langs het Vaste land te rijden. De agent had verdachte toen een stopteeken gegeven, waarbij hij gebruik maakte van een electrische lantaarn, maar ook daaraan had verdachte geen gevolg ge geven en de agent had haastig op zij moeten springen om het veege lijf te redden. Daarna is verdachte andermaal gekeerd, waarna hij ter hoogte van den agent heeft gestopt. Toen hij uit den wagen gestapt was, bleek, dat hij onder drankinvloed verkeerde. Thans be weerde verdachte, dat hij in het geheel geen bedreiging van den agent in den zin had gehad, maar dat hij dien agent te laat had opgemerkt, waarom hij ook later is terug gekeerd. Nadat de agent van politie en een nacht waker als getuigen waren gehoord, heeft het O.M. terzake van bedreiging een gevan genisstraf van 5 maanden geëischt. De verdediger, mr. P. Hoogenbergh was van meening, dat het ten laste gelegde niet bewezen is en concludeerde tot vrijspraak. Uitspraken 10 Mei. Uitspraken, De rechtbank heeft veroordeeld: J. G., 40 jaar, slager; H. N. van O., 44 jaar, typograaf en A. K., 33 jaar, stoker, allen recidivist en gedetineerd, wegens poging tot diefstal ten kantore van het advertentie bureau van A. C. van Dam aan den Cool- singel, waar zij reeds een gat geboord had-: den in de brandkast, toen zij door de komst van den heer Van Dam werden gestoord, tot ieder 2 jaar en 6 maanden gevangenisstraf, met aftrak van den tijd in voorloopige hech tenis doorgebracht; J. J. F., 24 jaar, granietwerker, recidivisc en gedetineerd, wegens diefstal van jassen en van een fiets, tot 1 jaar gevangenisstraf; A. M. P., 35 jaar, buffetjuffrouw, gedeil- peerd, wegens diefstal .(berooving van een zeeman in een pand aan den Schiedamschen dijk) tot 2 maanden gevangenisstraf; W. K. K., 35 jaar, boorder en recidivist en C. S. 44 jaar, koopman, beiden gedetineerd, wegens oplichting zij hadden met den reeds bekenden truc van het gesmokkelde sigarettenpapier, den landbouwer J. de Jong te Krimpen a/d Lek bewogen tot afgifte van 600 tot respectievelijk 4 en 8 maanden gevangenisstraf, voor beiden met aftrek van den tijd in voorloopige hechtenis doorge bracht; H. L. S., 52 jaar, varensgezel en recidivist, gedetineerd, wegens diefstal van 4,75 uit een winkellade van een drogist in de Rie- beekstraat te Vlaardingen, tot 8 maanden gevangenisstraf, met aftrek van den tijd in voorloopige hechtenis doorgebracht; A. R., 23 jaar, schilder, gedetineerd, we gens diefstal van een bedrag van 200 ten nadeele van zijn vader, tot 1 jaar gevange nisstraf, voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar en met de bijzondere voorwaarde, dat verdachte zich zal laten opnemen in een landkolonie van Het Hooge Land. De nieuwe regeling der schoolmis treedt morgen, wanneer de lessen wederom begin nen, nog niet in werking. De H.H. Missen zijn dus op den gewonen tijd, n.l. acht uur en half negen. Voor het eindexamen vroedvrouw te Rot terdam zijn alsnog geslaagd de dames A. M. Schippers, R. van Tholen, F. Vermeer, J. E. Vijlbrief, F. C. van Wichen en J. Weiers. Gistermiddag is in „de Doelen" de 25ste algemeene vergadering van de Nederlandsche Vereeniging van Huisvrouwen geopend met een welkomstrede van de presidente der Rotterdamsche afdeeling, mevrouw Hertz- bergPhilipse, waarna de presidente der vereeniging, mevrouw Chr. Neytzell de Wilde MacGillavry de openingsrede hield. Ver volgens werden eenige aangelegenheden van huishoudelijken aard afgedaan, waarna mevr. D. OppenheimerBelinfante het jaarverslag uitbracht, waaruit o. m. bleek, dat het aantal afdeelingen tot 98 is gestegen. De spoed cursussen voor opleiding tot dienstbode hadden tot resultaat, dat een veertigtal meisjes werk vond. In het totaal zijn in de afdeelingen 108 cursussen gevolgd. Jaarver slag en begrooting over 1938 werden goed gekeurd. Tot lid van het hoofdbestuur werd herko zen mevr. J. KamHaas, terwijl in de vaca tures mevr. G. van Anrooyde Kempenaer en mevr. EversVeendorp werden gekozen, de dames J. van de GriendtBunk te Kam pen en R. G. TammensBoer te den Andel. De presidente overhandigde een geschenk aan mevr. Van Anrooy en sprak woorden van dank tot de aftredende leden. In de avondbijeenkomst werden de ver schillende voorstellen van het hoofdbestuur en de afdeelingen besproken. Deze bespre kingen zouden in de vergadering van Woens dag worden voortgezet. Zooals bekend is, zijn er nog slechts drie groote stations in ons land, die niet voor het publiek zijn afgesloten n.l. Amsterdam W.P. den Haag S.S. en Rotterdam Maas. D.w.z. men heeft vrijen toegang tot de vertrek kende treinen zonder dat het noodig is een perronkaartje te nemen. Hieraan zal nu 15 Mei a.s. een einde komen, voor wat de laatstgenoemde twee stations betreft. Voor Amsterdam W.P., dat binnenkort wordt ver vangen door het Amstelstation komt er geen verandering. Te Den Haag S.S. wordt in de vestibule, een controle-ingang gemaakt met vier doorgangen, links van het plaats- kaartenkantoor. Dit laatste wordt uitgebreid en de loketten gemoderniseerd, met spreek- gelegenheid van cellophaan, als die te Utrecht Cs. De bagage-afdeeling komt even als het bagagedepot, rechts van de loketten, terwijl op zij van het stationsgebouw, aan het eind van het eerste perron, een moderne uitgangscoratröle komt. Te Rotterdam-Maas zullen de treinen in het vervolg ook op het eerste perron kunnen aankomen en wordt een moderne uitgangs- contróle gebouwd in het verlengde van dit perron. De toegang voor vertrekkende rei zigers leidt door de vestibule en een rechts van het plaatskaartenkantoor te maken in gangscontrole, naar het eerste perron. De bagageafdeeling komt hier links van de lo ketten. De verbouwing is in handen van ir. S. van Ravesteijn, architect-ingenieur der N.S. Gisteravond zijn in het clublokaal van Caland te Rotterdam de wedstrijden om den Kaplaars beker voortgezet. Na de wedstrijden van giste ren is de stand thans als volgt geworden te beh. pnt. beh. pnt. perc. Maasstad 2297 2183 95,03 de Maas 2895 2658 91,81 Caland 2970 2707 91,12 Stadion 3122 2811 90,03 Hillegersberg 3152 2791 88,54 Royal 2805 2481 88,45 Zuiden 3148 2403 76,33 HET j'aar 1937 is voor de Stoom vaart Mij. „De Maas" onver deeld gunstig geweest. De vroeger geleden verliezen zijn ingehaald en nu de boekwaarde der vloot grondig kon worden herzien wordt voorge steld over 1937 een dividend uit te keeren van 6 pCt., nadat voor het laatst een dividend was uitgekeerd over 1930. n.l. 7 pCt. Het voorstel tot uitkeering is beperkt tot een matig dividend, opdat een bescheiden begin kan worden gemaakt met den weder opbouw van een voor de reederij zoo onontbeerlijk gebleken reserve. Het nieuwe jaar is gunstig ingezet. Na een buitengewoon snelle stijging der vrachten in den aanvang van het jaar, trad vrij kort daarop, mede door de concurrentie van vele Noorsche walvischvaarders, welke door de hooge vrachten werden aangetrokken, een re actie in, doch niettemin bleven de vrachten het geheele jaar door op een zeer winstgevend peil Vrijwel alle opgelegde tankschepen werden in bedrijf gebracht en de bijdrage aan de Tanker- Pool kon dientengevolge tot eerr minimum wor den beperkt. Tegenover deze hoogere vrachtinkomsten viel echter een belangrijke stijging der exploitatie kosten te constateeren. Het was te verwachten, dat bij een conjunctuursverandering als die van het laatste jaar, de uitgaven niet op het in de crisisjaren zoo gedrukte peil te handhaven zou den zijn. Bovendien werden wij ten gevolge van den oorlogstoestand in Oost-Azië, alsmede rond om Spanje, gedwongen voor diverse reizen onze schepen extra tegen oorlogsrisico te verzekeren. Gelukkig bleven onze schepen voor moeilijkhe den in deze gevaarlijke zones gespaard. De motorschepen „Loosdrecht" en „Mijdrecht" maakten o.a. eenige reizen tusschen Californië en Oost-Azië, terwijl de andere schepen hoofd zakelijk emplooi vonden in de TransijAtlanti- sche vaart, alsmede in die van de Perzische Golf naar Europa. Opvallend is de vermindering van het vervoer van de Zwarte Zee, zoowel van de Roemeensche als van de Russische havens. Financiering nieuwbouw uit eigen middelen In den aanvang van 1937 werd een tweede motorschip van 14.600 tons draagvermogen „Ba- rendrecht" bij de Odense StaalskibsVaerft in Denemarken besteld. De aflevering kan in het midden van 1938 tegemoetgezien worden. De vernieuwing van onze vloot en de daar mede gepaard gaande moderniseering wat be treft grootte en snelheid, blijft onze volle aan dacht vragen. Toen zich dan ook in het begin van het nieu we jaar de gelegenheid voordeed, ons m.s. „Dui- vendrecht" te verkoopen voor een prijs welke de boekwaarde belangrijk overschreed, hebben wij niet geaarzeld, van die gelegenheid gebruik te maken. Tegelijkertijd contracteerden wij met de Rotterdamsche Droogdok Mij. voor den bouw van een motortankschip van 15.000 tons „Pen- drecht" te noemen, waarvan de aflevering in April 1939 zal moeten plaats vinden. De bouw van dit schip, evenals van de „Barendrecht" zal geheel uit eigen middelen gefinancierd kunnen worden. Op de hypotheek, te onzen behoeve rustende op het verkochte s.s. „Kieldrecht", werd een be drag van ƒ4500 terugbetaald, waarmede deze hypotheek thans geheel is afgelost. Een gelijk bedrag kon derhalve van de rekening „Voordee- lig Saldo verkochte schepen" naar de Winst- en Verliesrekening worden overgebracht. In den loop van het jaar hebben wij het res- teerende bedrag van het bij ons geplaatste de pót der Vereenigde Nederlandsche Scheepvaart maatschappij terugbetaald, zoodat deze rekening thans niet meer in onze boeken voorkomt. De Benas heeft ons ontslagen van de verplich ting tot terugbetaling van het onder de gage- credietregeling 1934 opgenomen bedrag, zoodat dit bedrag dat in de vorige balans nog pro me morie voorkwam, thans niet meer is opgenomen. Zooals gebruikelijk, werd de reserve voor Be langen Personeel met 5 pCt. rente gecrediteerd, terwijl- in het afgeloopen boekjaar uitgekeerde toelagen daarvan in mindering gebracht werden. Het voordeelig saldo der bedrijfsrekening be draagt ƒ2.838.452 (1.039.900). Na toevoeging van het voordeelig saldo Verkochte Schepen, Ont vangen Dividenden en Interest enz., totaal be dragende ƒ70.913 (24.558) en na aftrek van den te betalen interest, onkosten en geleden koers verliezen, te zamen ƒ99.383 (246.668) en van het saldo verlies Ao. Po. van ƒ376.688, blijft een netto-winst van ƒ2.433.292 (817.790). Wij achten het noodzakelijk voor afschrijving op schepen te bestemmen een bedrag van ƒ1.350.000 (643.544) en voor afschrijving op ef fecten 46.451 (nihil)terwijl wij voorstellen, een bedrag van 17.430 toe te voegen aan de reserve voor Belangen Personeel, waarna ƒ1.019.411 beschikbaar blijft. Tenslotte stellen wij voor, om het dividend te bepalen op 6 pCt. (nihil) en en een bedrag van 350.000 (nihil) over te brengen naar een nieuw te vormen reserverekening. Na betaling der sta tutaire tantième en na toevoeging van het saldo onverdeeld dividend ad 22.462 en reserveering van de te betalen dividend- en tantième-belas ting, kan dan 40.598 als onverdeeld naar nieu we rekening worden overgebracht. Op ons aandeelenbezit Vereenigde Nederland sche Scheepvaartmaatschappij, ontvingen wij over 1936 een dividend van 3 pCt.. De bedrijfs resultaten van deze maatschappij zijn over het afgeloopen jaar zeer bevredigend geweest. Thans nog een behoorlijke winstmarge. Het nieuwe boekjaar zette gunstig in, doch sinds eenige weken is de vrachtenmarkt weer zeer belangrijk gedaald. Intusschen laten echter de huidige vrachten, vooral voor de grootere schepen, nog een behoorlijke winstmarge. Van eenige beschouwingen omtrent het verder verloop zullen wij ons onthouden, aangezien ten gevolge van de politieke spanning, welke tijdens het schrijven van dit verslag over de geheele wereld heerscht, voor iedere economische bere kening de basis ontbreekt. NA een werkzaamheid hier te lande van 28 jaren, zal de hekende Dnitsche Franciscaner pater B. Mazurowski op 6 Mei a.s. z'n functie als zielzorger van de St. Raphaëls- vereeniging neerleggen. Tot zijn op volger is aangewezen pater Sigismund Cleven O.F.M„ thans pastoor te Kiel. Toen pater Mazurowski op 1 Juli 1910 juist op zijn verjaardag zijn taak begon en daartoe in de pastorie van zijn Nederlandsche ordebroeders aan het Boschje te Rotterdam zijn intrek kwam nemen, had hij in Duitschland reeds verscheidene jaren een werk vervuld, dat, wat aard en omvang betreft, veel overeenkomst vertoonde met hetgeen hier in de groote Nederlandsche havenstad hem wachtte. Pater B. Mazurowski. Verbonden aan de Franciscanerkerk te Dortmund, was hij daar namelijk de ziel zorger van de Poolsche mijnwerkers. Geen sinecure, indien men bedenkt, dat er in die dagen voor den oorlog zoo ongeveer een 15 duizend Polen in de Duitsehe mijnen van dit gebied werkten. Zijn bekendheid met de Slavische talen hij was uit West-Pruissen geboortig en zijn rustelooze ijver en groote toewijding maakten hem voor deze moeilijke taak van zielzorg den aangewezen man. Zijn arbeid moet een groot succes zijn geweest, anders was de oprichter en eerste voorzitter van de St. Raphaëlsverein, Kommerzienrat Caheusly, niet naar den Generaal van de Minderbroedersorde te Rome gegaan om juist dezen priester af te staan voor het werk der vereeniging in het buitenland. De landverhuizers pater. Zoo kwam pater Mazurowski in Rotterdam om den duizenden en duizenden landverhui zers, die jaarlijks via Rotterdam de groote reis naar de nieuwe wereld aanvaarden, een geestelijk leidsman, raadsman, helper te zijn. De ouderen kunnen zich nog herinneren, hoe in de jaren even voor en na 1900 de land verhuizers allen werden kortweg maar Polen genoemd in onze kerken van de binnenstad, dikwijls met hun heele have en goed bij zich, neerknielden om, in-godsdien- stige menschen als zij waren, nog Gods zegen af te smeeken voor de groote reis naar over zee werd aanvaard. De HollandAmerika Lijn en de Uranium-Maatschappij, welke deze menschen op hun schepen overbrachten, bouwden later voor hen speciale hotels. Ook de geestelijke verzorging kon toen worden gecentraliseerd. Onder pater Mazurowski's voorganger, den Jesuiet pater Wollschlager, die hier van 19041907 had gewerkt, was bij de HollandAmerika Lijn reeds een houten kapel opgericht. Toen pater Mazurowski in 1910 hier aan kwam vond hij dus reeds iets, dat echter voor den wassenden stroom van emigranten niet voldoende was. Aan den Breeden Hilledijk stichtte hij daarom een tweede kapel voor degenen, die met de Uranium-booten afreis den. lederen Zondag droeg hij in deze beide kapellen de H. Mis op voor de emigranten Polen, Slovenen, Litauers, Tsjechen, Slowa- ken en Duitschers. Hoorde hun biecht in hun eigen taal en wist hun nog met raad en bijstand te helpen. In het tweede jaar van den oorlog werd naast het hotel van de HollandAmerika Lijn door den directeur jhr. O. Reuchlin de fraaie steenen kapel gebouwd als een waardige bekroning en waardeering voor pater Mazurowski's arbeid. Zijn zorg voor geïnterneerden en vluchtelingen. Met den oorlog kwam aan dit werk onder de landverhuizers voorloopig een einde. Doch dit beteekende voor pater Mazurowski geen stopzetting van zijn werk. Spoedig begon hij aan de inzameling van gelden en kleeding- stukken voor de arme Duitsehe en Oosten- rijksche Polen. Op verzoek van Rotterdam's burgemeester, mr. A. R. Zimmerman, en den burgemeester van Schiedam, had hij zich met dit werk belast en werkte eerst te Schiedam, daarna in het interneeringskamp van Olde- broek. Vervolgens kwamen in de laatste jaren van den oorlog de uitgewisselde en geïnter neerde Duitsehe militairen zijn zorg vragen en las hij voor zijn katholieke landgenooten iederen Zondag de H .Mis in de kapel van de Holland—Amerika Lijn. Nauwelijks waren de vluchtelingen uit Nederland verdwenen of uit het Oosten kwam de groote intocht van de door oorlogs ellende verkommerde Duitsdie kinderen in het gastvrije Nederland, hier zoo liefderijk ontvangen. Voor pater Mazurowski betee kende dit weer een geheel nieuw arbeids terrein. Om de zorg voor de pleegouders te ontlasten, begon hij in de St .Joseph's Gezel len voor deze kinderen een school en in de H. Sacramentskapel aan de Eendrachtsstraat werd, iederen Zondagmorgen, een H. Mis opgedragen met Duitsehe toespraak. Duitsch zielzorger. Het is uit deze zorg voor de Duitsehe kinderen, dat geleidelijk weer een nieuw werk is gegroeid, n.l. de zielzorg onder vol wassen Duitschers in Rotterdam en omge ving. 't Begon eerst met de Duitsehe dienst meisjes, waarvan er te Rotterdam wel eens vier duizend tegelijk werkzaam zijn geweest. Hoe moeilijk en inspannend dit speciale werk is geweest, behoeft zeker wel geen nader betoog. Door middel van zijn Deutsche Madchen Verein heeft hij getracht zooveel mogelijk in haar geestelijke en dikwerf materieele nooden te voorzien. In Huize Padua vond deze vereeniging een Heim, dat sedert eenigen tijd is overgebracht naar het nieuwe parochiehuis der Sinte Rosalia. Niet alleen de Duitsehe meisjes kwamen in grooten getale naar ons land, ook vele Duitsehe Juofd- en handarbeiders zochten in die voor Duitschland zoo moeilijke jaren in Nederland arbeid en brood. Zeer velen klopten in hun nood bij pater Mazurowski aan. De dienstboden van de Boschjespastorie zullen misschien wel eens neiging gehad hebben om al die zwervers die bij nacht en ontij naar pater Mazurowski kwamen vragen, niet maar zoo binnen te laten. Al was het alleen maar om de gezondheid en de beurs van den huisgenoot voor een catastrophe te bewaren. Maar pater Mazurowski was voor al deze menschen wel te spreken en deed wat hij doen kon, gaf al wat hij geven kon. Veel, veel meer, dan de buitenwereld raden kon. Alleen onder deze menschen zelve was deze liefdadigheid van den pater wel b€:'ce?? i Typeerend in dit verband is dan voorval, dat zich eens in het Duitsehe zee manshuis afspeelde. Iemand bestond in een kring van landgenooten a g op pater Mazurowski, omdat e ïïSnTntlS Iemand d, deur gewezen door pater Mazurowski? Nu, dat moest er dan wel eentje naar zijn En meteen had hij het voor zichzelf voor goed verspeeld. Teneinde dit werk der zielzorg onder zijn landgenooten effectiever te maken, stichtte pater Mazurowski de Verein Deutsch- sprechender Katholiken, welke een goede honderd vijftig leden telde. De Duitsehe mis, welke altijd 's Zondagsmorgens in de Een- drachtskapel werd gehouden, werd later verplaatst naar de kapel van het R. K. Weeshuis aan de West-Kruiskade. Twee jaar geleden werd de Verein Deutschsprechender Katholiken om bepaalde redenen opgeheven. Opgericht werd toen het Bonifatius-Werk (Sitz Berlin), dat uitsluitend de zielzorg onder de katholieke Duitschers beoogt. Godsdienstleer aar. Het Is nu twaalf jaar geleden, ^Pater Mazurowski dopr de Duitsehe Sc ging in Rotterdam werd aangezocht om godsdienstonderricht te _ftl_ arL ar Oberrealschule aan de Schie e est en haar Volksschule aan de fwartepaarden- straat. Niet minder dan 18 lesuren had hij Iedere week aan deze beide scholen. Hoezeer dit onderdeel maar hoe belangrijk l van pater Mazurowski s werk werd gerespecteerd bleek wel bij het 200 treffend hartelijk afscheid, dat hier reeds voor de Paasch- vacantie plaats vond. Ook van niet-katholiek® zijde werd hooge waardeering uitgesproken- Het was, zoo vertelde ons de pater, een har en moeilijk afscheid, dit werk te gaan v® laten, maar de verrassende, dankbare huiae voor hetgeen ik in den loop van 12 if® hier mocht verrichten, heeft mij t°ch S°ed gedaan. Afscheidsbijeenkomst Op Zondag 8 Mei a.s. zal er in de Tivoll- bovenzaal te Rotterdam n°g een officieel afscheid zijn, waarop de ^le"den. die pater Mazurowski zich In djsn loop der jaren heeft verworven, de g genheid zullen krijgen hun vaderlijken raadsman, helper in alle moeilijkheden, een vaarwel toe te roepen. En zeker ook °m 2"n verdiensten te eeren, gelijk de aartsbisschop van Keulen, Kardinaal Schulte, protektor der Auslanddeutsohen im Westen,' bereids in een zeer waardeerend persoonlijk schrijven aan pater Mazurowski heeft gedaan. Dan gaat pater Mazurowski de drukke wereldstad, waar hij bijna dertig jaren lang heeft gewerkt en gezwoegd, voor goed ver laten om, naar hij hoopt, in de eenzaamheid van het klooster in armoede en gehoorzaam heid zijn verdere dagen, welke God hem door te brengen. Ik neb, zoo zeide hij lachend, maar met die typische Duitsehe nadrukkelijkheid, welke hem ondanks zijn langdurig verblijf in ons land is eigen geblevenik heb heel mijn leven moeten doorbrengen te midden van de beslommeringen van de wereld te midden van de zorgen, ook tijdelijke voor anderen ik heb van 's morgens vroeg tot 's avonds voor anderen klaar gestaanik heb velen mogen helpen, door den zegen van O. L. Heer, ook pecuniair en door verschaffing van werk, maar het wordt nu hoog tijd, dat de Fran ciscaan ook eens als 'n echte kloosterling kan gaan leven om voor zijn eigen toekomst te zorgen. Daarom heb ik, hoe zwaar het mij valt om van vrienden en werkkring te moeten scheiden, zelf gevraagd om heen te mogen gaan en een opvolger aan te wijzen. Voorloopig gaat pater Mazurowski, die kan zeggen, dat hij als een arm kloosterling Rotterdam verlaat, zijn intrek nemen in het Missie-College der Duitsehe Paters Francis canen te Vlodrop bij Roermond, Gisteren ds vermoedelijk tengevolge van de verwarming van een aquarium brand ontstaan op de zolderverdieping van pand no. 5 in de Tuindersdwarsstraat, Bewoond door D. de Zwart. De zolder alsmede een gedeelte van het dak zijn uitgebrand. Het vuur is gebluscht met twee stralen op de waterleiding respectievelijk door gasten van de slangenwagens 27 en 28 onder leiding van onderbrandmeester H. Kooiman, brandmees ter I. M. Boone en hoofdman G. van Sille- voldt. Mede aanwezig waren de slangenwagens 31 en 21. Hedenmorgen is brand ontstaan in de verffabriek „Gevo" aan de Generaal van der Heijdenstraat 65, doordat een vonk van een laschapparaat was terecht gekomen in een vat droge verf. Het vuur is gebluscht met één straal op de waterleiding, onder lei ding van onderbrandmeester J. L. Nuhaan, brandmeester A. Leupe en hoofdman G. van Sillevoldt. Slangenwagen 11 stond in reserve afgepakt. Mede aanwezig waren de slangen- wagens 10, 48, de motorreservewagen I, waarvan het personeel onder leiding van op zichter H. de Keijzer met rookmaskers een onderzoek heeft ingesteld en de slangen- waigens 9 en 8. Het Aprilnummer van het steeds meer ge renommeerde maanblad „De Maastunnel" opent ditmaal met een interessant inter view, aan den Burgemeester afgenomen, over de psyche van onze stad. Er blijkt uit, dat dezelfde arbeidslust nog bestaat als bij de vorige generaties, doch dat daarnaast geestelijke en cultureele waarden hooger worden aangeslagen. Zulks komt tot uiting bij de stadsuitbreiding, den woningbouw, re creatieoorden en studieclubs en ontwikke- lingsdrang. Het oeververbindingsvraagstuk wordt nog eens behandeld aan de hand van statistische gegevens over verkeerstellingen. Natuurlijk geeft liet blad ook weer voornaam met fofers foegéncm over^Icnf/Tn- zake den stand van het werk. Het nummer besluit met een bijdrage over prijsvragen betreffende het vraagstuk van de beveiliging van Rotterdam tegen hooge vloeden. De Kon. Orkest-Vereeniging „Sympho- nia" onder Toon Verhey geeft Maandag a.s. '2 Mei een uitvoering in de Doelezaal. Be gonnen wordt met twee oomposities van Johan Wagenaar, een intrada in ouden stijl en een stuk ..Nobelman" voor trompetten, bazuinen en orgel. Verder worden uitgevoerd Miroir de Peine van Hendrik Andriessen (zang: mevr# W. Kortlandt-Backer), 2e par tita voor orkest van Sandor Veress (eerste uitvoering) en de vierde symphonie van Brahms. Aangiften van 26 April 1938. BEVALLEN: G. Vermeulen Seb' B^"ara<t M Vliet a-eb Verbaas d. E. de Gelder 31b Verboom - A- M. W. Jansen geb. Lin- hart z- a.. J. Loon geb. v. d. Voort z. T. Jj. Kindt geb. Kleppe d. M. A. Verhagen geb. v. Uitert d. A. M. Stello geb. de Boer z- E- C. Otte geb. HagendiJk z. P. v., Strien geb. Spelt d. L. N. Kappers geb. v. Aart d, c. M. v. Weideren baron Rengers geb. Holst d. M. E. Groeneveld geb. Biemans d- M. Maas geb. Row ei d. C. de Raad geb. Hejjboer z. W. F. Everding geb. v. Pelt z. A. L. J. v. Gaaien geb. v. d. Bosch z. a. v. Rietschoten geb. Schmidt d. J. Hoveling geb. Groenendijk d. J. A. Zijlmans geb. Hijzen z. M. VV. v. d. End geb. Hinz d, c. v. Ieperen geb. de Hartog z. M. La- zónder geb. Rijckevorsel d. M. Lugtenburg geb Brandse z. M. A. Weerheim geb. Visser z. G. Backx geb. Gijzen z. G. F. Sper ling geb. Robers z. J. V. Baarle geb. v. Etjmeren z. K. G. v. d. Heide geb. Diepen horst z. G. Dullemond geb. v. d- Ridder z. N. D. Blaak geb. de Bruün d. B. v. Middelkoop geb. Tode d. G. L. Mastenbroek geb. No:rdhuis z. OVERLEDEN: K. de Jong, man van A, Hooghuis 79 J. P. Rietveld, man van K. A. Hopmann 36 j. C. A. v. d. Klooster, zoon, 2 rand. A. M. Janzen, ongeh. vrouw 73 j. K. A. Brederode, ongeh. vrouw 51 j. A. Uithol, vrouw van F. J. Spitters 55 j. P- v- Vis, man van C. C. Rutten 75 J. M. L. v. Leu ven vrouw van J. J. Parent 55 j. J- Marquart, zoon 2 mnd. A. Rodenburg, wedr. van E. v. Noord 54 J. J- Rietveld, wedr. van M. da Bruijn 80 j. )V, C. Aalhuizen, man van G. G. Wetsema 72 J. L. F. Vugts, man van G. T. v. Loon 79 j. J. V. Pelt, zoon 5 j. M- Kool wede, van A. Mommers 92 j. J. T. C. Fte- terse, zoon 1 mnd. H. Vermeer. w®de. van J. J. v. Heiningen 93 j J. L. Meijli. vrouw van J. F. v. Beurden '68 J. u Bl"eeaarland zoon 2 d. - J. Bangma, vrouw van M. J. Pieterse 59 J.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1938 | | pagina 2