I m I 11 mmmmm 1 ZATERDAG 30 APRIE 1938 RKp iVOLKS-ITMYERSITEIT. De Bellamy-beweging en wï] katholieken. DE KRUFAFA, Gisteravond officieel geopend. I KOSTELOOS INENTEN TEGEN DE POKKEN. BIOSCOOPNIEUWS. In Harmonie. mm. f ZEGENING VAN DEN ARBEID. GOUDEN ZAKENJUBILÉ FERD. MEYER. Stormduivelsin Scala. Oost er Theater. POLITIE DOET INVAL, R.K. SCHAAKVERBAND, DISTRICT ROTTERDAM. CALAND. Wederom formulieren voor voetbal pools in beslag genomen. GRAALNIEUWS. OM DEN KAPLAARS-BEKER. POLITIE-VOETBAL. OM DEN KAMSTRA-BEKER. ROTTERDAMSCHE KEGELBOND. TOONKUNST ROTTERDAM, R.K. BOND VAN HANDELS- KANTOOR EN WINKELBEDIENDEN. ROTTERDAMSCH KATHOLIEK MANNENKOOR. ERNSTIG ONGEVAL IN DEN TUNNEL. BURGERWACHT-FEESTAVOND. R.K. M.S. AEOLUS FIETSENDIEFSTALLEN. R. K. GYMNASIUM EN H. B. S. HOOGER ONDERWIJS. EXAMENS APOTHEKERS-ASSISTENT. ACHTERKAMER UITGEBRAND. MET DE OUDJES NAAR DE BOLLENVELDEN. BURCERLIJKE stand. ONGEVALLEN. DIEFSTALLEN. GEROLD. Éénrichtingsverkeer. ft r Rotterdam en omgeving hebben reeds meermalen gehoord van groote propaganda- vergaderingen der Intern. Bellamy Vereeni- ging. Misschien zijn er ook katholieken ge weest, en allicht hebben zij van anderen wel eens iets vernomen over de idealen dezer beweging. Daarom kan het gewenscht zijn om van katholieke zijde een uiteenzetting te doen geven over den persoon en het werk van den Amerikaansghen schrijver Edw. Belamy (18501887) en over de vereeni- ging, die zich de verwezenlijking van zijn ideeën ten doel stelt. Dit zal onder de aus piciën van de R. K. Volksuniversiteit ge schieden, die in de groote zaal der St. Jozef- gezellen-Vereeniging op 5 Mei a.s. een ver gadering belegt, des avonds 8.30 uur, waar als spreker zal optreden Prof. J. H. Niekel uit Warmond. Naast het Sparta-stadion ligt de Borger- straat. En op no. 34 bevindt zich het patro naat „St. Jan", waar de Kruisvaarders van St. Jan de Krufafa 1938 hebben ingericht. Eerlijk gezegd, is men er niet zoo gauw heelemaal achter, wat er precies in dien geheimzinnigen naam schuil gaat. Dat behoeft ook niet, want in het mysterie ligt te veel aantrekkingskracht, om daar niet eens gretig gebruik van te maken ter wille van een zoo groot mogelijken toeloop, dien deze arbeid van de Kruisvaarders en van him medewerker, den heer G. Wiegman, zoo ruimschoots verdient. Het katholieke jeugd- wek zit om geld te springen. In de moderne en gezellig ingerichte tea room, waar op een podium de Actocoband van „St. Antonius Abt' musiceerde, merkten we o.m. den heer L. Bodaan, gemeentelijk ambtenaar voor de rijpere jeugd; pastoor H. G. Caarls; broeder-overste van de St. Nico- laasscholen en kapelaan Th. Hilhorst. Pastoor Caarls verrichtte de opening. Aan gekondigd is, zeide spr. na woorden van welkom, dat de Krufafa 1938 mooier en aan trekkelijker zal zijn dan die van 1937. Dat zal bewaarheid moeten worden, doch spr. heeft inderdaad het idee, dat er veel moeite is aangewend aan de vorige fancy fair te overtreffen. Het ligt in de bedoeling, dat de belangstelling grooter zal zijn en vanzelf ook de opbrengst, opdat de „financieel moei lijke omstandigheden" voor de Kruisvaarders niet alleen verdwijnen, doch er nog wat zal overblijven om hun eigenlijke doel beter te kunnen bereiken, n.L een groot deel van de mannelijke jeugd in de moeilijke jaren te leiden tot degelijke staatsburgers en dege- Jijke katholieken. En met deze woorden was de fancy fair geopend. Op de Krufafa is het leuk en gezellig. Je kunt er schieten en ballengooien, touwtje- trekken en visschen, grabelen, enz. Meer vertellen we niet, want dan wordt er teveel van den sluier van geheimzinnigheid opge licht ten aanzien van de Krufafa. Wie nieuwsgierig is, moet er maar naar toe gaan en ziin portemonnaie met inhoud niet ver geten. eb - Op Maandag 2 Mei, des middags van half drie tot half vier uur ,zal door het Genoot schap tot bevordering der koepokinenting, in het schoolgebouw in de Lijnbaanstraat 26, kosteloos gelegenheid gegeven worden voor inenten en herinenten tegen de pokken, en op Dinsdag, 3 Mei, in het schoolgebouw van den heer Fortuin Hilievliet 96, (Rotterdam- Zuid) van twee tot drie uur. Ouders worden dringend verzocht van deze gelegenheid gebruik te maken, vooral yoor kinderen beneden de twee jaar. Deze bioscoop brengt deze week een aan trekkelijk program. Na het gebruikelijke wereldnieuws belandt men via een koddig teekenfilmpje bij „De Jungle-prinses". Een rolprent die het buitengewoon goed doet. De hoofdvertolkers zijn Dorothy Lamour, Ray Milland, terwijl Limaux, de tijger en Bogo, de aap aan het geheel de jungle idee komen versterken. Na de pauze draait „Café Metropole", een film van een geheel ander genre. Dit café bedoelt te zijn een der geraffineerdste Pa- rijsche restaurants, waar gebeurtenissen van diversen aard zich met verbluffende snel heid afspelen. Een der voornaamste onder deden vormen de verwikkelingen tusschen een Russisch „grootvorst" en een Ameri- kaansche familie, die heel wat verwikke lingen doormaken eer het happy end in aantocht is. Voor menschen boven 18 jaar. Colosseum. Als de Zuiderling deze week eens harte lijk lachen wil, dan kan hij vol op zijn zin krijgen in het Colosseum. Want er worden twee films gedraaid, die een gunstige uit werking op de lachspieren hebben. Het begint al met de eerste film: „Een kus in het donker", van begin tot het einde een grappige vertooning, welke haar hoogte punt vindt in de rechtzaal, waar de beklaag de, een monster van een man, die per abuis een meisje in de bioscoop heeft gekust, zich zelf verdedigt. Dan vangen de drie Marx Brothers met hun veelzijdige clownerie aan en weten van geen ophouden. Aan een stuk door weten zij het publiek te doen schaterlachen. Stelt u zich voor, dat een paardendokter als ge neesheer-directeur van een deftig sanato rium wordt aangesteld en geassisteerd wordt door een dwazen huisknecht en een onwij- zen jockey. Kunt u begrijpen, wat er dan van de behandeling der patiënten terecht moet komen? De dolle streken onderbro ken door prachtige shows, ballet en dans- nummers. Stuffy, de jockey, weet door zijn fluit een negerkamp in beroering en in ver voering te brengen, waardoor hij door den negertroep al dansende en zingende wordt gevolgd, zooals eertijds de rattenvanger van Hameln. Een bijzonder staaltje van regie en danskunst. Tot slot volgt dan de dag op de renbaan waarnaar de film getiteld 1S> waar het nog doller toe gaat, dan in de voorgaande scènes. Volwassenen zullen zich met deze drie komieken best amuseeren. Asta Theater. Ter inleiding draait allereerst het gebrui kelijke Fox-Movietone-Nieuws, waarna de aandacht gevraagd wordt door Stan Laurel ep Oliver Hardy in: „Van kwaad tot erger In deze film beleven de beide komieken wederom de dolst-vermakelijke avonturen. Zij beoefenen het beroep van Kerstkaarten- verkoopers, hetgeen hun nu niet^ direct ligt". Van deze branche stappen zij af, om te zorgen, dat een ongelukkige voruw, de liefde van haar man wederom terug wint. Zij doen dit natuurlijk op de bun eigen be kende onschuldige manier, waarvan de uit werking da» ook precies het tegenoverge stelde is. Het geheel is een oerkomische filmklucht, welke het publiek aangenaam vermaakt. Als hoofdfilm wordt vertoond: „Tarzan's Vlucht", met Johnny Weissmul- ler en Maurien O'Sullivan als titelspelers. Tarzan's Vlucht is een der bekende, boeiende en spannende Tarzan-producten, welke ongetwijfeld in den smaak der be zoekers van Asta zullen vallen. Een film vol spannende en adembene mende momenten, met prachtige opnamen van flora en fauna; en sterk spel der hoofd rolvertolkers. JUBILÉ IN DE BIOSCOOPWERELD. Doorkijk van den Brandenburger Tor op den teeg van de Oost-West doorbraak tusschen Brandenburger Tor en Adolf Hitler Plaz te Berlijn^ welke gisteren voor het verkeer werd opengesteld en heden officieel geopend wordt. r Nogmaals willen wij de aandacht vestigen ftp de plechtigheid, welke Zondagmiddag te drie uur in de kerk van den H. Antonius van Padua (Boschje) zal worden gehouden, n.L de plechtige zegening van den arbeid. Deze plechtigheid draagt een bijzonder ka rakter doordat een 120-tal personen in hun werkkleeding en met hun werktuigen bij zich op de trappen van het hoogaltaar tij dens de oefening zullen staan opgesteld. 5 r Op 1 Mei a.s. is het vijftig geleden, dat de firma Ferdinand Meijer, Koogstraat 256, door wijlen den heer Ferdinand Meijer, den stichter van de Coöperatieve Inkoop- vereeniging „St. Homobonus", werd opge richt. Na het overlijden van den stichter in 1932, volgde zijn zoon, eveneens een Ferdi nand Meijer, hem op. Onder diens leiding werd de oude gerenommeerde zaak in geheel verjongden en gemoderniseerden vorm voortgezet. Als hoofdfilm draait deze week in de Scala-bioscoop aan de Kruiskade de rol prent: „Stormduivels" met Spencer Tracy, Freddie Bartholomew en Lionel Barrymo- re, een film, die wij aan een ieder kunnen aanbevelen wegens haar frisschen, kernge- zonden inhoud. Het is het verhaal van een eigenzinnig zoontje van een auto-magnaat, dat, nadat het van een Oceaan-stoomer overboord is gevalen, wordt opgepikt door een visschers- boot en door zijn gedwongen verblijf onder de stoere visscherslui verandert in een flin- ken, blijden, blozenden boy, die het leven ook eens van een anderen kant, dan waar- aam hij gewend was, heeft leeren kennen. De film brengt spanning en avontuur, naast een tikje weemoed. Het samenspel tusschen den kleinen Harvey en Manuel, den stoeren visscher, is uitnemend. Het programma biedt voorts Wereld- en Holland-nieuws en een aardige kleurenfilm. Pola Negri en Richard Tauber in het Oostertheater, twee beroemdheden van het witte doek op één avond. Wil men nog meer, om een aantrekkelijk program te hebben? Deze toevallige samenloop van omstandig heden wordt door het publiek dan ook ten zeerste op prijs gesteld Pola Negri zien we in Tango Notturno met Alfred Schönhals als tegenspeler. Bei den toonen zich in hun volle kracht en dan behoeven we verder niets meer te zeggen. Een film die boeit. Van de zangerskwaliteiten van Richard Tauber kan men weer genieten in de film „Paljas", welke voor minnaars van roman tiek een kolfje naar hun hand is. In de vrouwelijke hoofdrol geeft Steffi Duna een spel, dat geliefd is bij de massa. De films worden voorafgegaan door een aantrekkelijk voorprogramma. Voor volw. Om het persoonlijk kampioenschap. Donderdagavond ving in het clublokaal der R. K. Schaakvereeniging „Ivoren Toren te Hillegersberg, de voorronde aan om het persoon lijk kampioenschap van het district Rotterdam. Dat er fel gestreden werd blijkt wel uit het feit, dat slechts twee partijen beëindigd werden, terwijl de beide andere partijen moesten worden afgebroken. De partij PrudonRensman was al spoedig sensationeel. Pudon speelde het Keres-gambiet van de Siciliaansche partij. Hij offerde twee pionnen en verkreeg het initiatief. In het nu volgend gedeelte kreeg zwart met veel kans meer. Toen deze bij den 22en zet, bovendien nog zwak voortzette, benutte Prudon ziin kans om door een fraaie combinatie, welke een winnende vrijpion opleverde de partij snel, na 25 zetten te beslissen. In de partij HijgemanSteenhouwer opende de zuidelijke kampioen Schotsch. Door enkele onnauwkeurigheden van zwart veroverde de witsneler een pion. Hiervoor had zwart echter als compensatie het looperpaar. Wit wist dit echter spoedig onschadelijk te maken en een toreneindspel te forceeren waarin hij een plus pion bezat, welke voldoende bleek voor de winsto. i. heeft zwart echter m deze partij remisekansen gemist. Van Kol speelde tegen Stigter de Reti-openuig. Ondernemend spel van zwart leidde tot een ingewikkeld figurenspel, hetwelk zwart vrij sterk behandelde en waaruit hij de beide loopers wist te verkrijgen. Toen hij in tijdnood geraakte speelde wit misschien iets te vlug om zijn tegen stander zoo weinig mogelijk kans te seven. Stigter bleek echter alle goed berekend te heb ben en wist a tempo spelend zelfs een pion te winnen. Het nu volgende eindspel behandelde hij nie top de sterkste wijze. Bij de 46e zet had hij met Lb7 geforceerd kunnen winnen. In de afgebroken stelling bezit hij nog problematische winstkans. De Ron met zwart spelend verdedigde zich tegen G Snieder Slavisch. Hij slaagde er in een pion te bemachtigen en de witte rochade voor- loopig te verhinderen. Wit verdedigde zich taai en wist tenslotte zijn koning in veiligheid te brengen. Het bleek echter met van langen duur te zijn. Het gelukte zwart den komngsvleugel van zijn tegenstander open te scheuren en een tweede pion te veroveren. Wit kwam ten over vloede nog in hevigen tijdnood, week echter nog steeds niet voor den sterken druk maar wist zelfs een toreneindspel te forceeren. Jammerlijk speelde zwart dit eindspel minder sterk waar door wit een pion terugwon en zijn stelling met eenige sterke zetten kon verbeteren. Waarschijn lijk zal na de hervatting remise het resultaat worden. Gisteren herdacht de Hoogeerw. Abt Dubuisson van 't Trappisten-klooster te Tilburg zijn 25-jarig abtsjubileum KAMPIOENSCHAP VAN ROTTERDAM Donderdagavond vond de voorlaatste ronde van dezen strijd plaats. De uitslagen luiden: J. Blom Ph J Ham 0—2; N. de Haas—Th. v. Prooyen 1—1; E. La RondelleA. M. Olsen afgebroken, Olsen staat nadeeliger; K. J. Boosten—J. v. d. Doe afgebroken in gelijke positie; J. v. d. Bergh—G. v. d. Waals 1—1; A. Hagenaars— J. Coster uitgesteld; E. La Rondelle—Th. van Prooijen. 11. Idzerda leidt met 14 punten en een remise- hangpartij, dan volgen Ham met 13 punten en een gunstige hangpartij en de Haas 13 punten. Dinsdag worden de hangpartijen voortgezet De uitgestelde partij Olsen—Blom eindigde in remise. Door dezen uitslag kunnen zij niet meer het vereischte gemiddelde van 55 pet. behalen, het geen 13 punten bedraagt. Dit aantal werd ook niet bereikt door van Prooyen, v- d. Doe en Hagenaars, terwijl nog eenige andere deelne mers in de laatste ronde zullen moeten winnen om van vóór wedstrijden in het a.s. jaar te zijn vrijgesteld. Het bestuur van de biljartvereeniging Caland te Rotterdam is voor het seizoen 1938/39 als volgt samengesteld Th. Kreljns, voorzitter, dr. J. Vuylsteke, vice-voorzitter, J. C. B. van Dam, penningmeester, L. Koolman, secretaris, Henegouwerlaan 120, S. Arons, P. van Buren, D./ v. d. Meyde, H. P. Jansen en H. Reuter, com missarissen. Dezer dagen heeft het hoofdkantoor in Ne derland van de Engelsche voetbal-pools-on- derneming „Murphy" een circulaire gezon den aan de haar over het geheele land ver spreide agenten. In deze circulaire werden de agenten uitgenoodigd, de ingevulde formu lieren, die de deelnemers bij de agenten had den bezorgd, niet langer te zenden aan het van ouds bekende adres, en wel in de Groote Draaisteeg, alhier. Gisteren heeft de politie een inval gedaan en 2000 formulieren konden in beslag wor den genomen. De deelnemers, die de formulieren hebben ingezonden, hebben derhalve geens kans meer. Procesverbaal is opgemaakt. Zaterdag 30 April: „Oranje-instuif" voor de oudere leden van Rotterdam. Oranje dra gen verplicht, oranjeboekjes meebrengen. Zondag 1 Mei: Centrumwedstrijden voor aspiranten van het sportcentrum Rotterdam in de gymnastiekschool, de Jagerstraat. 's Avonds 7 uur onder het plechtig Mei maandlof worden In de St. Lambertuskerk de eerste parochièele leidsters van Kralingen ingekleed. Dinsdag 3 Mei: Met het oog op de uitvoe ring van het Graalkoor op 24 Mei a.s. kun nen nieuwe leden boven 16 jaar zich eerst na dien datum weer opgeven. Repetities zijn deze week: Zondag 1 Mei om 5.30 uur; Dins dag 3 Mei om 8 uur, beide op de Schiekade. De kaartenverkoop voor de uitvoering be gint Zondag 1 Mei. Zaterdag 7 Mei: Wandelclub, vertrek Schie kade 3 uur. Alle Graalleden en aspiranten kunnen hieraan deelnemen. Meimaandlof: Om alle Graalleden gelegen heid te geven het Meimaandlof in eigen parochiekerk bij te wonen, beginnen de clubs na het Lof. Door een misverstand stond er in het avondblad van Vrijdag 29 April, dat er op Zondag 1 Mei een tocht gehouden zou wor den door de mannelijke en vrouwelijke jeugd van St. Antonius Abt. Deze tocht is echter alleen bedoeld voor de jongens. Zegt dit van avond nog aan elkaar door, opdat alle vergis singen worden voorkomen. H. Bollongino 121 jaar directeur. Dezer dagen herdacht de heer H. Bollon gino, dat hij twaalf en een half jaar geleden directeur werd .van wat nu te Rotterdam het Luxor Palast is. De heer Bollongino was van huisuit teekenaar-kunstsehilder, maar door dat zijn vader in Amsterdam een kleine bio scoop had, kwam hij vaak met 't bedrijf in contact.. Hij werd tenslotte zelf bioscoop directeur, alshoedanig hij de bioscoop reclame op nieuwe wegen voerde, waartoe hij door zijn bekwaamheid als teekepaar uiteraard de aangewezen man was. Voor de Ufa trok hij, thans twaalf en een half jaar geleden, naar Rotterdam, waar het fraaie Luxor Palast een eigen plaats inneemt in de rij der Rotterdamsche gelegenheden van be schaafd amusement. Natuurlijk heeft de heer Bollongino de up and downs van het vak volledig meegemaakt en hij spreekt als zoo- velen een beetje weemoedig van den goeden, ouden tijd. Na enkele jaren te Rotterdam uitstekend werk te hebben verricht, zag de heer Bollongino zich ook de directie van het Asta Theater te 's Gravenhage toegewezen. Dit zal binnenkort geheel tegen den grond gaan en als een volkomen moderne inrich ting worden herbouwd. Ook in het Rem brandt Theater te -Amsterdam voert de heer Bollongino thans den scepter, zoodat er een omvangrijke taak op z'n schouders rust. Hij behoort tot de menschen in het bio scoopbedrijf, die 'n open oog hebben voor de mogelijkheden van de show en de revue. Her haaldelijk zijn er in de onder zijn leiding staande theaters shows gegaan, die door hem waren ontworpen en geënsceneerd. Hier kon hij zijn artistieke talenten botvieren en hij heeft dit menigmaal met groot succes gel daan. Teneinde zijn verdienstelijken directeur te huldigen, kwam gistermiddag het personeel van Luxor Palast feestelijk bijeen. De heer Bollongino dankte er met enkele woorden voor het medeleven van zijn staf, waarvan er vele oud-gedienden zijn. Men bleef hierna nog geruimen tijd gezellig bijeen. Gisteravond is de wedstrijd om den Kaplaars beker, van welken wedstrijd a.s. Maandag de laatste partijen gespeeld worden, in het club lokaal Caland te Rotterdam voortgezet. De stand is thans De Maasstad 3138 2929 93.33 Maas 3552 3251 91.52 Caland 3599 3255 90.44 Royal 3430 3066 89.38 Hillegersberg3836 3415 89.02 Stadion 3916 3428 87.53 Het Zuiden 4344 3367 75.43 Gisteren hebben op de terreinen aan den Abr. van Stolkweg de afdeelingsvoetbalwed- strijden plaats gehad van de R.P.S.V. „Her mandad" (Rotterdamsche .politie). De eind- wedstrijd tusschen C.B. en de derde afdee- ling (Meermansstraat) werd gewonnen door de derde afdeelTfig met 90. Deze afdeeling kwam daardoor in het bezit van den wis selbeker, beschikbaar gesteld door den hoofdcommissaris, mr. L. Elnthoven, die den beker gistermiddag persoonlijk heeft uitge reikt. Het vorig jaar werd deze wisselbeker ge wonnen door de eerste afdeeling (Centraal Bureau Haagscheveer). Deze afdeeling kwam thans in het bezit van den tweeden prijs, bestaande uit een beker, beschikbaar gesteld door den Rivierdienst, In de clubzaal van de Schaakvereeniging Kra lingen is Donderdagavond de vierde ronde (de zevende volgens den rooster) gespeeld Schenk was in deze ronde vrij. Bergsma won van Kam- stra. Vlagsma won van Goris. Ten Kate won van De Ronde, terwijl de partij Kok Nieukerke werd afgebroken. De personeele stand voor de „Rondgang langs de Banen" en het daaraan verbonden kam pioenschap is de volgende: 1. Aarsbergen, 't Zuid 793; 2. Gamier, E-V.A. 781; 3. Korte, A.D.O. 770; 4. KoKster, Alle Neune 759; 5. Sanders, D.O.K. 745; 6. K. Kooiman, de Doudsloopers 739; 7. v. d. Kaay, N.M.R.V. 732; 8. J. Kooiman, de Woudsloopers 728; 9. Willemse Tous les Neuf 713; 10. v. Donk, de Woudsloopers 711; 11. Franken, D.O.K. 706; 12. Stentler, The Far West 706; 13. de Willigen, Alle Neune 704; 14. v. d. Tempel, D.O.K. 698; 15. Borkus, Alle Neune 698; 16. v. Leeuwen, Alle Neune 695; 17 Jansen, N.H.R.V. 693; 18. Rijshouwer, Excelsior 691; 19. S. van Gelder, A.D.O. 691; 20. Mes, 't Valt niet mee 690; 21. Sina, D.O.K.; 22. v. Rijn, E.V.A. 685; 23. v d. Pol, The Far West; 24. Waalwijk v. Doom, de Poedelaars 684; 25 Kla- renbeek V.V.V. 683. De spanning om de eerste en tweede plaats is zeer groot In het verslag over de uitvoering van Toonkunst te Rotterdam staat o.m. „Wat het koor betreft, waren de rusten er wel. Bedoeld is natuurlijk „de noten". Verder wordt er gesproken van een krachtig en glasrijk geluid van de sopraan soliste. Hier zal men zelf wel gelezen hebben „glansrijk". Dezer dagen sprak de heer A. Cornells, bondsvoorzitter, op een ledenvergadering der afdeeling Rotterdam van den Ned. R.K. Bond van Handels-, Kantoor- en Winkelbe dienden „St. Franciscus van Assisië". Met het oog op de belangrijkheid van het onderwerp had men wel een betere opkomst der leden mogen verwachten. Het heldere betoog van den spreker hield verband met de nieuwe wetsontwerpen van Z. Exc. Min. Romme, inzake bedrijfsgewijze opbouw der maatschappij. Na allereerst de toepassing van enkele bestaande wetten ten opzichte van de hoofd- arbeiders gememoreerd te hebben, kwam spreker tenslotte tot een beschouwing over de nieuwe organen, wélke de miniser van Sociale Zaken met de uitvoering yan de wet telijk geregelde werkloosheidsverzekering wenscht te belasten. Naar het oordeel van den minister komen op de eerste plaats de bedrijfsraden in aan merking voor de uitvoering van de werk loosheidsverzekering. Spreker vroeg zich af, of de reeds bestaande bedrijfsraden de orga nen kunnen zijn, welke met de bedrijfsge wijze uitvoering belast worden. In de be drijfsraden, welke tot nu zijn ingesteld, heb ben de bedienden-organisaties nog geen plaats gekregen. Het zal dus noodzakelijk zijn, dat ten spoedigste zoodanige wijzigingen in de Bedrijfsradenwet worden aangebracht, welke een vertegenwoordiging der bedien denorganisaties wettigen. Voorts schetste de spreker de beteekenis der vakorganisaties juist vooral in dezen tijd, waarin zich het proces der ordening in onverminderd tempo voltrekt. Ir. E. H. Kraayvanger, voorzitter Cultu- reele Groep Katholiek Rotterdam, schrijft ons: Zingen is voor een zanger een genoegen; hooren zingen is voor de hoorders een ge not, mits er goed gezongen wordt en er een goed programma is. Aan deze beide eischen heeft het mannen koor in het verleden ruimschoots voldaan ert het programma voor het concert op 2 Mei verdient door velen te worden aanhoord; werken van Pijper en Badings komen er op voor naast composities van onze stadgenoo- ten Phons Dusch en Jöh. Bordewijk-Roep- man. Een volle Sint Joseph's Gezellenzaal moge voor het ernstig werkende mannenkoor een bewijs zijn, dat zijn streven naar een op hoog peil staande uitvoering wordt begrepen en gewaardeerd. Slachtoffer hedenmorgen overleden. Gisteravond om half 6 wilde de 14-jarige A. H. Koek, een leerling van de R.K. Am bachtsschool „St. Joseph" en gewoond heb bende in de Busken Huetstraat in den tunnel op een zijkant van een passeerende auto springen, bestuurd door J. V. wonende aan de Generaal van der Heydenstraat. De jongen sprong mis en geraakfb met zijn rechterarm onder het rechter achterwiel. De arm werd verbrijzeld, terwijl de knaap bovendien nog ernstige inwendige kneuzingen bekwam. Het slachtoffer is per auto van den G.G.D. in zorgwekkenden toestand overgebracht naar het St. Franciscus Gasthuis, waar de jongen hedenmorgen is overleden. In de zaal van „Meuniers Frères" aan de le Middellandstraat heeft de Schietvereeni- ging „Klein maar dapper" van de Rotter damsche Burgerwacht (Vendel 3, Divisie X) een feestavond gehouden, tevens aangegre pen als gelegenheid om na de gehouden schietwedstrijden de prijzen uit te reiken. Onder de aanwezigen merkten we o.m. op de oud Commandant van de Burgerwacht, kolonel W. v. d. Vlerk en de heer C. van der Linden, voorzitter van den Bond van Bur- gerwachtschietvereenigingen. De avond werd geopend door den heer J. Bijdendijk, vice-commandant van Divisie X, die zoowel den oud-commandant van de Burgerwacht als de divisiecommandanten en vendelcommandanten verwelkomde. Spr. memoreerde het vijfjarig bestaan en noemde de verhouding tusschen vendel en schietver- eeniging voorbeeldig. Spr. prees het, dat de verrichtingen van K. M. D. nooit gegeven zijn ten koste van den tijd, bestemd voor de Burgerwacht. Nadat het Wilhelmus door allen staande gezongen was, reikte de heer Bijdendijk de prijzen uit. De medaille eerebaan verwierf de heer J. D. Padmos, Bijdendijk's wisselbeker, welke driemaal achter elkaar of vijf keer in het geheel gewonnen moet worden om in eigen dom over te gaan, werd voor het eerst ge wonnen door den heer J. Piket en de rozen- prijs personeele baan was voor den instruc teur M. M. van Tuyl. Het hoogst aantal punten over personeele baan verwierf de heer P. J. M. Wijtvliet. De voornaamste an dere prijswinnaars walen de heeren M. M. van Tuijl met 282 punten, W. Das, J. Piket en J. van Leeuwen, allen met 277 punten, J. C. A. v. d. Wal en A. B. Nieuwburg met 276 punten en E. J. M. Wijtvliet met 275 punten. Het duo Flip en Flap wist de talrijke aan wezigen weer danig bezig te houden ter wijl de Pooloo-stars zoowel als tubafonisten als in zang en tapdance weer veel succes oogstten. Een gezellig dansje volgde tot slot. Op Woensdag 4 Mei organiseert de R.K. M.S. „Aeolus" wederom een solrée dansante in Bristol, alhier. Dezen keer is er wel een bijzondere aanleiding voor Aeolus voor de zen feestavond: Het le elftal van de dames- hockey-afdeeling heeft beslag weten te leg gen op het kampioenschap van haar afdee ling: Z.H.H.B. dames 2e klasse. BQYendW»fl>iS het 3e elftal van de voeTbaiafaeeimg "ZSSaag j.l. kampioen geworden van de afdeeljpg D.H.V.B. Res. 3e klasse. Op Woensdag 18 Mei zal de tooneelafdee- ling van de R.K.M.S. „Aeolus" het moderne tooneelstuk van A. Defresne opvoeren: .Moordromance" in Palace, Botersloot. Ten nadeele van N. v. d. W. wonende Van Duylstraat is een rijwiel gestolen staande voor zijn woning. Uit de Burgemeester Meineszlaan is een fiets gestolen ten nadeele van H, S. R, ho nende aldaar. Een rijwiel staande aan de Aelbrechts- kade is gestolen ten nadeele van D. S. wo nende Passer elstra at. Ten nadeele van C. C. van A. wonende Leuvehaven is een fiets gestolen staande aldaar. Van den Goudschesingel is een rijwiel ontvreemd ten nadeele van H. R. v. d. H. wonende Spangenschekade. Onder verwijzing naar de advertentie el ders in dit blad, vestigen wij de aandacht op de inschrijving van leerlingen, welke in den loop van Mei ten behoeve van het nieuwe leerjaar in September a.s. zal plaats hebben. DELFT, 30 April. Geslaagd voor het propaedeutisch examen voor werktuigkundig in genieur H. R. S. TiJssens, Rotterdam. LEIDEN, 30 April. Geslaagd de dames J. M. Brummelkamp; A. J. H. G. Klein; A, H, van der Waer, allen te Rotterdam. Gisteravond is door onbekende oorzaak brand ontstaan In een achterkamer van pand no. 13a aan de Crispijnlaan, bewoond door de familie Slouderhof. De achterkamer en een gedeelte van het trapgat naar den zolder zijn uitgebrand. Het vuur is gebiuscht met een straal op de waterleiding en de gummislang door gasten van slangenwagen 27 onder lei ding van onderbrandmeester Maryn, brand meester Holzapfel en hoofdman Ruys. Mede aanwezig waren de slangenwagens 21, 28, 17, 29, 26 en de motorreservewagen I, onder'leiding van opzichter de Keyzer. Het Reisbureau „Actief", Slaghekstraat 36 organiseert Maandag a.s. een gratis auto tocht voor personen boven de 70 jaar uit Hillesluis naar de bloembollenvelden. Aangiften van 29 April 1938. BEVALLEN: s. wynhoven geb. Vlot z. M. Hartmans geb. Q" 1 -J. Rübe geb. v. d. Heuvel z. A. j Smolders geb. Bosker z. J. Schröter geb. Schoeter z. J. Mirer geb. Hogentoren d. F- y. Franeker geb. v. d. Sandt z. A. S. H. Dekkers geb. Schuurs d. C. G de Melker geb Bosselaar z. J. H. v. Schaijk geb. v. d. Lieuwendijk d. S. de Bruin geb. Bakker z. G. S. v. Gulik geb. Hülters z. M. Böhmer geb. Teegelaar d. L. Jührend geb. v. d. Laan z. c. I. Nuts geb. v. Schagen z. N. Jansen geb. B'.om z. A. M. Knol geb de Knegt a W. M. de Geus geb. v. d. Werf z. H. L. S. Jansen geb. Granow d. E. M. Leentvaar geb den Boer z. A. Oosterhoff geb. de ®r?9 A. K. v. d. Boom geb. d. Teuling d- C. Hoogkamer geb. v. Maanen d. M F' X' oesveld geb. Smael z. M. J. Brelder geb. Makovieka d. J. Brons geb. Le Pair z. G. Tromp geb. v. Katwyk z. J. W. v. Bok- kum geb. Burgmans d. G. P. v. d. Ham geb. bnaaijer d. A. W. Bongaars geb. den Haan d. A. W Korten geb. v. d. Hoek d. J. Ver hoeven geb. Lagendijk d. G. v. Gent geb. v. d Bogerd z J. A. v. Stoltz geb. 't Gilde d. M. C. Berghout geb. de Korte d. L. Groêneweg geb. Walvis d. OVERLEDEN: W. A. Couvee m. v. E. Visser 47 j. A. J. R. Koekkoek d. 4 j. J- Kijzer m .v. A. Davids 78 j. - A. M. Kreuk yr v C de Bruin 65 j J. H. Knegt vr. van B. C. v. Wil ligen 43 1. R. C. Sennee m. van C. J. Wesllmg 61 j. F. Dekker m. van E. v. d. Merwe 43 j. C. Lamens m. van W. v. Es 71 j. J. Ver- hoogh d 3 j. J. Onderdelinden vr. van H. de Regt 7j j. - a. J. Zwartendijk ongeh. vr. 48 j. ALourens wed. v. M. D. v. d. Veer 88 j S. Schop vr. van L. Langerveld 75 j. P. J. Lampe gesch m. van A. M. v. Dyk 66 j. P. v. wynen wed. v. L. Zevenbergen 73 j. J. G. v Beek vr v. C. v. Beveren 73 j. A. A. Liefhebber wed. v A. B. Herlaar 71 j. J. M. Edenburg z. 8 m. A. M. Dam vr. V. H. L. Bogers 44 j M H. Volkman d. 5 d. M. Punt wed. van W. L v Bokhoven 78 j Voorts als levenloos aangegeven: J. G. J. Ree- dyk geb. Vogel z. E A. de Groot geb. Prins d, C. y. d, Werf geb. Zevenbergen 2 z. De 16-jarige G. de Blij wonende Ael- brechtskade is gisteren in een instituut aan de Burgemeester Meineszlaan, doordat een andere leerling zijn stoel wegtrok, achter over gevallen. De jongen bekwam een her senschudding per auto van den G.G.D. overgebracht naar het ziekenhuis aan den Coolsingel. - Om half 10 vanmorgen is de 36-jarige slagersknecht J. Rolman wonende Grieksche- straat op het Burgemeester Meineszpleln aangereden door een auto bestuurd door H. L. E. wonende Vroeselaan. Met een hersen schudding en een gapende hoofdwonde is hij per auto van den G.G.D- naar het ziekenhuis aan den Coolsingel overgebracht. Op den Westersingel is de 22-jarige niej- H. Rodenburg wonende Van Speykstraat ge struikeld. Zij brak haar rechter knieschijf en is per auto van den G.G.D. overgebracht naar het ziekenhuis aan den Coolsingel. Van een wagen, staande aan den Cool singel zijn ten nadeele van H. W„ wonende Hendrik de Keijserstraat drie pakjes marga rine, twee pakjes boter en twee zakken sui ker gestolen. Ten nadeele van R. S. uit Ede zijn van en wagen, staande aan de Goudschewagen- traat, 30 kistjes sigaren van 50 stuks ont- reemd. Ten nadeele van J. J. S. uit Oostvoorne is een portemonnaie gerold met 10. Dit is ver moedelijk gebeurd op den Binnenweg. Naar wij vernemen is een1 eenrichtings verkeer ingevoerd op den Noordsingel en op den Bergsingel, terwijl men den afrit Oostzeedijk nabij de Voorschoterlaan niet meer naar beneden mag afrijden en den afrit nabij de Hof laan mag men juist niet naar boven oprijden. Verder is het bruggetje tegenover de Bergstraat thans ook opengesteld voor het rijwielverkeer. „Dat is-ie, die verleden week jullie vader ving ueem nou 'n aanloop, kinderen J1"'

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1938 | | pagina 2