De tooneelspeler en de genade. DUIZEND GOEDKOOPE ARBEIDERS WONINGEN. DINSDAG 10 MEI 1938 NEDERL. ROODE KRUIS, en van Uitneiking van „badges Karl Landsteiner penningen, Plan van de Rotterdamsche particuliere bouwers. MODERNE WONINGEN VOOR 5 PER WEEK. ^CONCORDIA" IN ROTTERDAM. ZWEMBAD CHARLOIS. ..ST. RAPHAëL" VIERT FEEST. BINNENVAARTEXAMENS. ZIJN ZOONTJE AANGEZET TOT DIEFSTAL. Vader zwaar gestraft. ROTTERDAMSCHE bond van B. W. SCHIETVEREENIGINGEN. gin!" 7 rr Tot slot werd er gedanst onder leiding van den heer Marcel Mulders. VEREENIGDE TOUWFABRIEKEN. Gang van zaken bevredigend. Tooneel op het tooneel wordt gespeelde werkelijkheid. INBRAAKJE. ENTING TEGEN DIPHTHERIE. PREVENTORIUM „ST. JOZEF". VERKEERSONGEV ALLEN, DIEFSTALLEN. POLITIE-JUBILEA. Het door architect J. P. L. Hendriks ontworpen complex goedkoope arbeiders' woningen in Oud-Mathenesse. De Patroonsvereeniging Rotterdam- sche Bouwkring „Algemeen Belang en de Afdeeling Rotterdam van den Ned. R. K. Bond van Bouwpatroons hebben tot het Gemeentebestuur van Rotterdam het verzoek gericht ter distributie onder hare leden, allen particuliere bouw- i ondernemers, hun twee perceelen bouw- grond ter beschikking te stellen, n.l. één In Oud-Mathenesse en één in de z.g. tarwe-buurt, teneinde daarop te stichten complexen arbeiderswoningen tot een totaal van ca. 1000. De bouwplannen zijn voor het perceel in Oud-Mathenesse ontworpen door architect J. P. L. Hendriks en voor het perceel in de Tarwebuurt door het architectenbureau Brinkman en van den Broek. De vereenigingen stellen zich op het stand punt, dat, waar er gebrek is aan goedkoope arbeiderswoningen en er in de beide stads gedeelten gronden voor gereserveerd liggen, aan hen thans een kans behoort te worden gegeven deze woningen geheel self-suppor ting, dus zonder bijdrage en risico voor de Overheidskas en derhalve geheel op parti culiere basis, te stichten. De plannen, die aan het Gemeentebestuur bij de grondaanvrage zijn overgelegd, heb ben betrekking op moderne woningen, be vattende woonkamer, keuken, douchegelegen heid, terwijl zich in het sousterrain van elk pand een voor iedere woning bestemde, ge heel van elkander afgescheiden bergplaats en waschruimte bevindt. Daarenboven hebben de helft der geprojecteerde woningen drie aparte slaapkamers, de andere helft twee aparte slaapkamers. Alle kamers grenzen rechtstreeks aan de buitenlucht, terwijl de toegang tot de wonin gen via een centraal trappenhuis gaat, waar door iedere woning op zich geheel vrij is. De huu-- van het kleine type woning (dat derhalve met twee aparte slaapkamers) be draagt pl.m. 4.90 per week en voor het groote type( met drie slaapkamers) plan. ƒ5.10 per week. Bii de bepaling van deze huurcijfers is er evenwel van uitgegaan, dat de gemeente den grond beschikbaar stelt voor den zelfden K als voor de Woningbouwverenigingen bij de door haar destijds ingediende p^amien hoeft gegolden. Slechts indien de gemeente am de particuliere bouwondernemers tegen dezen zelfden prijs den grond reikbaar ning brengen, is deze huurprijs b De organisaties, die tot bovenstaaind Initiatief namen, zijn van meening, da de particuliere bouwondernemers de genee'e stadsuitbreiding voor wat betreft de woning voorziening verzorgen, het evenzeer op nu» weg ligt te voorzien in de behoefte van ar beiderswoningen. Onwaar moet stellig de veronderstelling worden geheeten, als zouden de particuliere bouwondernemers slechts alcoofwoningen willen bouwen, waarvan bovenstaande het beste bewijs is, zoodat die veronderstelling dan nu ook definitief naar het rijk der fa belen, waar ze thuis hoort, kan worden ver wezen. Zij twijfelen er voorts niet aan, dat het gemeentebestuur haar voorstellen gunstig zal ontvangen, te meer daar particuliere po gingen den voorrang boven die, waaraan ri sico voor de gemeenschap is verbonden, be- hooren te hebben. In verband met de huidige lage rente-voet en den stand der materiaalprijzen van heden, die onder meer de basis vormen van boven staande huurcalculatie, zal het echter nood- zakelijk ziin, dat deze grondaanvraag m e t spoed door de gemeente wordt behandeld. In een bespreking met de commissie uit de beide bonden en de architecten J. PL. Hendriks en ir. J. H. van den Broek hebben wij nader kennis kunnen nemen van boven bedoelde plannen. Het complex voor Rotterdam-Zuid is door ir. van den Broek geprojecteerd op het ter rein bij de Bas Jungeriusstraat en omvat 400 woningen. Dat voor Rotterdam-West, ver zorgd door architect Hendriks, op terreinen achter de Rijksserum-inrichting in Oud- Mathenesse. Het type is bepaald van modern barakter en past zich aan bij de behoeften van het arbeidersgezin, dat op zulk een huurklasse is aangewezen. Vandaar dat in beide plannen gezorgd is voor een groote woonkamer en slaapgelegenheid voor 4 resp. 6 personen, zonder dat deze te veel ruimte van de totale oppervlakte ter grootte van 6V2 bij 9 meter in beslag nemen. In het plan-Hendriks is de woonkamer groot 4 bij 3.75, de groote slaapkamer 3 bij 3.25, de kleine 2.10 bij 3.25. In dat van Van den Broek zijn de maten resp. 3.60 bij 4.75 en 3 bij 4.75 en 3 bij 3.75. De woningen, te bereiken door een centraal trappenhuis, heb ben in het souterrain alle een afzonderlijke droog- en waschgelegenheid en kelder, ruimte voor fietsenberging, enz. De bouwblokken zijn aan de zijwanden niet dichtgebouwd, doch alleen afgesloten door laagbouw voor wijkwinkels. De plannen zijn nog iets ruimer dan die, welke indertijd zijn gemaakt door de Wo ningbouwvereenigingen. Gerekend is op een grondprijs van 18 gld voor Tarwebuurt en 20 gld. voor Oud-Mathenesse. Op 8 April zijn de plannen bij den Gem, Technischen Dienst ingediend en kort' daarop werd bericht, dat ze gunstig waren ontvan gen en een spoedige definitieve bespreking met den wethouder werd in uitzicht gesteld. Nadien heeft de zaak echter geen voortgang meer gehad. Het zou te wenschen zijn, dat er niet al te lang gewacht wordt. Want: primo: er is groote behoefte aan dergelijke goedkoope arbeiderswoningen en secundo: men moet van de oogenblikkelijke situatie, welke zulken goedkoopen bouw mo gelijk maakt, weten te profiteeren. Gezien de voortvarendheid, waarmede deze dienst de laatste jaren werkt, wordt thans een snelle beslissing verwacht. Het gemengd koor „Concordia" te Rotter dam geeft onder Piet 't Hart een uitvoering' op Zondagavond 15 Mei, in de Nutszaal. Mede werking verleenen het kinderkoor „Feyen- oord", de sopraan Mevrouw Sophie Both Haas en Marinus Flipse aan den vleugel. Er worden werken uitgevoerd van Graun, Max Reger, Schubert, Beethoven e. a. Naar wij vernemen, zal het zwembad Charlois Zaterdag a.s. om 2 uur voor het pu bliek worden opengesteld. Zaterdagmiddag hebben in de Theeschenkerij „Parkzicht" vanwege de afd. Rotterdam van het Ned. Roode Kruis een tweetal plechtig heden plaats gevonden. Allereerst werd aan een 90-tal dames de „badge" met identiteits bewijs uitgereikt en vervolgens aan een 50-tal personen, die voor de eerste maal bloed voor een bloedtransfusie hebben beschikbaar gesteld, de „Karl Landsteiner-penning". Als waarnemend voorzitter van de afd. Rotterdam hield arts J. H. E. de Vries aller eerst voor de eerste groep een inleiding. Spr. wenschte de dames geluk met het behaalde succes na afloop van den wintercursus, zoo dat nu de „badge", het insigne voor adspi- rant-helpster kan worden uitgereikt. Hiermee is de eerste schrede op het arbeidsveld van het Ned. Roode Kruis gedaan. Spr. wijdde uit over de historie en de doel stelling van het Roode Kruis en wilde nog eens nadrukkelijk vastleggen, dat het Roode Kruis geen oorlogsvereeniging is, maar slechts een taak heeft in tijd van oorlog. In den loop der jaren heeft zich daarnaast nog een vredestaak ontwikkeld, n.l. de hulpver leening aan slachtoffers bij rampen en de bestrijding van besmettelijke ziekten. Spr. hoopte, dat in tijden van nood deze dames degelijke helpsters zouden zijn en deed een beroep op haar voor de a.s. collecte, een der belangrijkste bronnen Van inkomsten voor de vereeniging. Na een driewerf hoera op de voorzitster van het Ned. Roode Kruis, H. K. H. Prinses Juliana, reikte spr. de diploma's met het insigne uit, welke drie jaar geldig zijn. Een uur na de eerste, had de tweede plech tigheid plaats, n.l. voor hen, die als donor hun bloed beschikbaar hadden gesteld. Weer nam arts de Vries het woord, nu mede in kwaliteit van voorzitter van de Bloedtransfusiedienstcommissie in het afdee- lingsbestuur. Spr. noemde het een eer en genoegen de donores hier aanwezig te zien. Zij hebben blijk gegeven een groote mate van naasten liefde te bezitten. Zelfs zijn er onder hen, die reeds vier maal hun bloed gaven. Spr. ging na, hoe de bloedtransfusiedienst zich ontwikkeld heeft en noemde het een verdienste voor onze stad, dat dr. Van Dijk het was, die den eersten stoot heeft gegeven voor het ontstaan van een goed georgani- seerden dienst en dezen stelde onder de vlag van het Roode Kruis. In tegenstelling met sommige andere landen worden de donores voor het geven van hun bloed in Nederland niet betaald. Het is voor hen volkomen een daad van zelfopoffering. Maar een blijvende herinnering hebben zij verdiend. En welke beeltenis kon beter op den penning prijken dan die van dr. Karl Landsteiner Ook nu besloot spr. met een driewerf hoera op H. K. H. Prinses Juliana. Vervolgens reikte spr. aan de volgende personen den penning uit H. de Koning, P. W. Schoenmaker, I. Oos- terbaan, M. A. Verrijzer, A. J. Schop, J. M. Docter, C. Blokland, A. W. Huizer, G. Zuij- dam, C. van der Kaaden, L. G. den Houting, L. G. Veldt, I. Mug, G. W. Govers, de Hek, C. P. de Bloois, mej. W. Jansen, C. W. H. Koenen, J. Ramp, L. van Ispelen Jr., H, Kraaijeveld, H. A. Wezenaar, M. P. Polder, P. J. de Wit, J. C. J. Goossens, J. Versteeg? mej. A. Giessen, mevr. C Monsma—Vermeu len, P. van Wadenoijen, J. H. Olthof, J. Bou- man, A. M. C. Keiler, mevr. H. Roosenboom Zuijdam, J. H. Reehorst, H. F. A. Maronier, P. Borgdorff, W. Wessels, C. M. L. Molken- boer, mej. M. Th. von der Haar, J. A. Dries- sen, A. van Vliet, J. Rabbelier, N. C. Jozee, M. Otte, mej. E. Been, H. M. van Gelderen, B. L. Philipson, H. A. Lugtenburg, J. A. van der Meijden en mej. G. J. Hendriks. Tenslotte volge een overzicht over 1937 Op de donorlijsten stonden per 31 Decem ber 1937 aangeteekendvan groep O 145 personen, van groep A 136 personen, van groep B 23 personen en van groep AB 6 personen, totaal 310 personen, waarvan 262 mannen en 48 vrouwen. In 1937 zijn aangevraagd door het zieken huis aan den Coolsingel 15 donors, ziekenhuis aan den Bergweg 2, Diaconessenhuis 19, Sint Franciscus Gasthuis 45, Israël, ziekenhuis 1, havenziekenhuis 20, Eudokia 51, Dr. Nolet- stichting te Schiedam 1, kraaminrichting 6, kinderziekenhuis 1, woonhuis patiënt 9, totaal aangevraagd 170 donors. Verricht werden 155 transfusies. Van 25 April 1930 af (datum van oprich ting) tot en met 31 December 1937 zijn aan gevraagd 590 transfusies, waarvan werden verricht 508 transfusies. In 1937 hebben 73 keuringen en herkeu ringen plaats gehad, terwijl 60 bloedgroep bepalingen werden verricht. Het 35-jarig bestaan van de afdeeling Rotterdam. Zondag heeft de afd. Rotterdam van den R. K. Bond van Spoor- en Tramwegperso neel „St. Raphaël" op waardige wijze haar 35-jarig bestaan herdacht. 's Morgens werd begonnen met een H. Mis opgedragen door den Geestelijk Adviseur, Pater A. Timmers S.J. in de Kerk aan den Westzeedijk. De leden naderden ter H. Ta fel, terwijl hun een feestelijk ontbijt in het Jeugdgebouw aan de van Vollenhovenstraat wachtte. Hier bracht de afdeelmgs voorzitter, de heer J. Veenhuijs, dank aan het bestuur voor alle opofferingen ten behoeve van de afdeeling. Meer in 't bijzonder prees hij den secretaris, den heer van Werkhoven, voor diens ijver. Pater Timmers S.J. sprak woorden van propaganda, de heer G. Tries- man vertolkte de gevoelens van de plaatse lijke vakcentrale van den R. K. Volksbond en ten slotte voerde nog de oud-secretaris, de heer P. Oornick, het woord. Vervolgens werd door den G. A. de vlagwijding ver richt, met assistentie van den seminarist v. Zijp 'zoon van den 2en secretaris. In hetzelfde gebouw had s middags een drukbezochte receptie plaats. Onder de tal rijke aanwezigen merkten we op Pastoor H. A. J. Janssen, de heeren F. Keesen en P. Jansen, resp. voorzitter en secretaris van den R. K. Volksbond en vele deputaties van vakafdeelingen. Onder de vele telegrammen bevond er zich een van den bonds-adviseur, Pastoor Mutsaers. 's Avonds had in de groote zaal der ot. sephs-Gezellen een feestvergadering plaats. De op het podium geplaatste bestuurstafel was omringd met bloemstukken. Het muziek- ensemble „The Swingers" bracht er al spoe dig de stemming in. De afdeelingsvoorzitter verwelkomde o.m. de hoofdbestuurders L. Wigman en W. do Waal en de afgevaardigden van den R. K. Volksbond en van de vakafdeelingen. Nadat het bondslied gezongen was, droeg de voorzitter van het Vaandelcomité, de heer C. de Bakker, de nieuwe vlag aan het af- deelingsbestuur over. In een geestdriftig betoog drong Pater A. Timmer S.J. vervolgens aan op intensieven organisatie-arbeid. De bondsvoorzitter,, de heer L. Wigman, gewaagde van de goede verstandhouding met het Hoofdbestuur en herinnerde aan de woe lige dagen van 1903, toen de Bond werd op gericht. Spr. huldigde degenen, die van de oprichting af lid waren, n.l. de heeren A. van Deurseri» C. de Jong, J. Polden, J. Schef- fer en C. Zuydam, terwijl zijn zilveren ju bileum bij den bond vierde de beer N. Ver hoeven. Spr. overhandigde hun het inge lijste diploma van St. Raphaël. Nadat de heer. Poldcn namens allen had gezeEd, voerde de R. V— Tooneelvei- eeniging „Joost van den Vondel'onder- afd. van den R. K. Volksbond, met succes een tweetal, één-acters 00, „als ie^ verliefd bent" en „Op gemakkelijke condities". Een gezellig samenzijn besloot den avond. Bij het onderwijsfonds voor de scheep vaart te Rotterdam gehouden examen voor schipper bij de binnenvaart, zijn geslaagd voor diploma Nederland: M. Edelenbos, Delft; H. Kroon Rotter dam; L. Scheepers, Rotterdam; J. L. Ypma, Rotterdam; W. van der Zee, Maassluis; J. Dolk, Rotterdam; L. de Jonge, Rotterdam; H. A. Stienissen, Duisburg. Dipolma kanalen en rivieren: J. W. Swem- mer, Rotterdam; A. A. F. Vrinten, Zwolle (met lof) Diploma rijnvaart, Rheinau tot aan zee: H. A. Stienissen, Duisburg. <1 Het Haagsche gerechtshof heeft gisteren 't vonnis van de Rotterdamsche rechtbank be vestigd, waarbij de 34-jarige schilder T. O. tot een gevangenisstraf van drie jaar veroor deeld is. O. had zijn 12-jarig stiefzoontje tot dief stal van rijwielen aangezet, waarna hij zich de opbrengst van de gestolen rijwielen toe eigende. In gebouw Palace aan de Botersloot heeft de Rotterdamsche Bond van Burgerwacht- Schietvereenigingen gisteravond een feest en propaganda-avond geliouden, waarvoor zeer veel belangstelling bestond. De medewerking was verkregen van de K. E. D. C. „Mutua Amicitia", die opnieuw met veel succes „Menschen in pension van Bro- met opvoerde. Onder de aanwezigen merkten we op den Commandant, Overste A. P. H. Boellaard, den oud-commandant Kolonel W. v. d. vlefK' vele eere-leden, vice-cemmandanten, vendelcom mandanten en het bestuur van de burger wacht. Overste A. P. H. Boellaard reikte op ver zoek van den voorzitter, den heer C. v. d. Linden, aan de prijswinnaars de bekers en medailles uit. Hij deed dat van welgekozen woorden vergezeld gaan. Bonds-Kampioenschutter 1938 werd de heer J. J. Kool met 520 punten. De verdere uitslagen waren Korpswedstrijd A 1, Hanegraaf-wisselbe- ker 1 Kralingen met 292 punten, 2 Prins Alexander met 287 punten, 3 2/VI met 285 punten en 4 2/X met 280 punten. Korpswedstrijd A 2: 1 Prins Alexander met 286 punten, 2 Kralingen met 282 punten, 3 2/X met 281 punten, steun 56. Eere-Korpswedstrijd Servaisbeker 1 Prins Alexander met 290 punten, 2 Kralingen met 289 punten, 3 2/VI met 288 punten. Korps wedstrijd Miss Blanche-beker: 1 11/IV met 176 punten Korpswedstrijd Schwegmanbeker1 11/IV met 177 punten; 2 2/VI met 170 punten, 3 Raadhuisvendel met 169 punten. Ook de bondsvoorzitter wenschte den kam pioen en den prijswinnaars succes. De Burger wacht kan er trotsch op zijn, zooveel goede schutters in haar midden te hebben. Spr. deed ook een beroep op de dames, om me aan wedstrijden te gaan deelnemen. Nadat een der prijswinnaars namens aiieri had dank gezegd, verscheen onder applaus de oud-commandant, Kolonel W. v. d. Vlerk op het tooneel. Hij werd toegesproken door den heer Van der Linden. Het comité heeft wel afscheid genomen, aldus spr., maar dat doen wij niet. U bent ons eere-lid, U verlaat ons niet. Voor de werkkamer overhandigde spr. een groote foto van bestuur en eereleden. Kolonel v. d. Vlerk wilde hier nog eenmaal erkennen de groote verdiensten van den bond in de groote organisatie van de Rotterdam sche Burgerwacht verricht, is noodzakelijk voor het amusementsdeel en voor het hoog brengen van de schietsport. De avond was, zooals gebruikelijk, geopend met het Wilhelmus en een „Leve de KLonln- Heden werd te Rotterdam de algemeene ver gadering van aandeelhouders in de Vereenigde Touwfabrieken gehouden onder voorzitterschap van den heer A. G. Bosman. Naar aanleiding van een passage in het jaar- verslag waarin voorgesteld wordt een bedrag van 275 000 af te zonderen als voorziening tegen de gevolgen van de prijsdaling in ver band met de op 31 December loopende inkoop contracten voor grondstoffen, zegt de heer Kummer dat hem deze reserveering gefrap peerd heeft, daar de termijnzaken niet in de boeken voorkomen. Het betreft goederen, die in 1937 gekocht zijn en eerst in 1938 xn de boe ken als voorraden voorkomen. De voorzitter antwoordt, dat het met de me thode is om deze goederen thans reeds op de balans op te voeren. Volgens den huidigen toe stand heeft het bestuur het echter raadzaam „eacht hierop te reserveeren met het oog op de gedaalde prijzen. Genoemde aandeelhouder merkt hiertegen over op dat de balans zoo geen zuiver beeld geeft Hij wijst er bovendien op, dat er be- frekkeliik veel is gereserveerd. Hij zou pre fereren de reserveering hierop te doen plaats hebben uit de winst op de verkochte voor- raNadat de directeur heeft ge^egd dat de voor- raden zijn afgeschreven tot h®* ri"ï theor- maakt de voorzitter een einde aan dit theore tische debat over in- en verkoop van grond stoffen en de reserveering hierop Dezelfde aandeelhouder merkt op, dat op de winst- en verliesrekening per 31 December 1937 voorkomt de post „Salarissen en Gratifi catiën", terwijl het woord „Gratificatiën met, voorkwam op de vorige winst- en verlies rekening. De voorzitter zegt, dat de gratuica- »ipn eerst worden uitgekeerd, wanneer er di vidend wordt uitgekeerd. Over 1936 werd voor het eerst dividend uitgekeerd, welk bedrag ge- k°TWwffende een vraag over den post „Pen sionen", TÏÏïMS Xrd°tmde voorzitter, dat er geen pensioenrege ling en verplichting bestaat. Gevraagd werd, of het niet in het voordeel was geweest de fabriek te Edam, voor kocht is, weer op te bouwen Volgens den voor wan hpt in Het voordeel van Q6 ver Touwfabrieken de fabriek te Edam niet weer te bouwen en de fabricage te concentree- P plders uit te breiden. re" heeft genoemden aandeelhouder voorts «Jirrmeerd. dat de voorraden ongeveer nor maal zijn nu de prijzen zoo zijn gedaald, ter wijl de voorraden grooter waren, toen de prij zen duurder waren. De directeur antwoordt hierop. dat het vo- de aan ze Weet je, dat je twee uur te laat voor het eten komt?! Ja liefie, ik ben overreden! Gekheid!.... dat behoeft waarachtig Joch geen twee uren te duren'. WAT ons het meest trof bij deze vertolking gisteravond in Rotterdams Grooten Schouwburg van Henri Ghéon's Genesius-drama was wel de ernst en toewijding waar mee de speelgezellen van R.K. R. T. E» hetzij ze rechtstreeks deelnamen de dramatische handeling, hetzij de overige elementen van het kunstzinnig geheel, muziek, zang en dans, verzorgden zich wederom aan hun taak gaven. Het trof ons te meer, omdat we voor dit getuigenis van grooten levensernst op een leeftijd, dat velen geheel in dartele levens vreugde opgaan, een motief meenden te mogen zoeken in het spel zelf, welks inhoud hier een symbolieke taal scheen te spreken. Want zoo dwaalden onze gedachten af wat kon deze jonge katholieke vrouwen en mannen, die het ondernamen, voor den twee den keer in één seizoen een tooneelwerk van groot formaat op de planken te brengen (men herinnert zich ongetwijfeld nog wel de alom geprezen uitvoering van Vondels „Sam son") anders bezielen dan de apostolische geest van een Felix, de sereene christen figuur te midden van heidensch wanbegrip en dolende levenspraktijk? De tijden zijn stel lig heel anders dan toen het Romeinsche volk zich verdrong voor het theater van Bacchus Maar is er ook niet veel overeenkomst? Loopt men ook nu geen vreemde goden na als sinds de dagen van Diocletiaan niet meer het geval was, nu het heidendom bruter dan ooit den strijd aanbindt tegen de christelijke gedachte? En ziet deze laatste zich niet ver guisd en vervolgd als ten tijde van Rome s decadentie? Waarnaast het Godlof niet aan gevallen ontbreekt als die van den tooneelspeler Ge- nesius, worstelend met de genade maar zich in de oprechtheid van zijn edele ziel aan haar gewonnen gevend en zich daarmede als bloedgetuige der eeuwige Waarheid de kroon der martelie verwervend. Is de parallel Er is ingebroken in het filiaal van de firma E. B. aan den Goudschesingel. Men is binnengekomen door een raampje te verbre ken van het sousterrain. Een doosje met gulden wordt vermist. Daar het vermoeden bestond, dat deze inbraak was gepleegd door den 22-jarigen expeditieknecht C. A. en den 22-jarigen magazijnbediende W. Q-, werden deze personen gearresteerd en in verzekerde bewaring gesteld. De directeur van den Gem. Geneeskun digen- en Gezondheidsdienst vestigt er de aandacht op, dat de kostelooze enting tegen diphtherie van gemeentewege zal Plaa/ riee iaar met het oog op de stijging van ae nriizen der grondstoffen, welke voorzien werd, toen erootere voorraden werden aangelegd. De afzet van de V. T. heeft geleden onder den slechten oogst in ,m^n ^er"' plaat tegenover staat evenwel, dat m®n ®ld®r®dSni sing heeft kunnen vinden voor de P aldus wordt medegedeeld. 0- De jaarstukken (zie ons avondblad van Anril) werden vervolgens met rT,,alg?!neen stemmen goedgekeurd en de heer Th. M. van TL Rreusel werd tot commissaris herkozen. Bii de rondvraag vroeg de heer Kummer, hoe de gang van zaken momenteel is. De voorzitter zegt, dat deze thans bevredi gend is en dat de maatschappij er behoorlijk voor staat, hoewel de malaise, welke elders valt waar te nemen, natuurlijk ook hier is terug te vinden- Dit echter in aanmerking genomen, is de gang van zaken bevredigend. Hoogere invoerrechten in Frankrijk brengt daar een be perking van den afzet, terwijl bjj een dalende scheepvaartbedrijvigheid minder scheepstouw wordt afgezet. In andere *i ehtinsteil tTELCht men hiervoor'dan een compensatie te vinden.. Wat de vloerbedekking betreft, aldus werd nog op een vraag medegedeeld, dit product is slechts een klein artikel voor de maatschappij en speelt geen belangrijke rol bij de exploitatie. De y_ x. is in hoofdzaak een exportbedrijf. Deze wordt overal moeilijk gemaakt maar des ondanks zijn de producten van de maat schappij thans nog goed te plaatsen. voor den huidigen dag misschien nog ie boud getrokken, deze „verlichte" tijd zal het toch vol schaamte moeten bekennen, te hebben aanschouwd wat velen onmogelijk waanden; een herhaling der schande èn der triom fen! van het Romeinsche Colosseum. In deze delireerende wereld ziet het van den sensus catholicus niet verstoken tooneel- amateurisme zich instinctief de taak aange wezen als onderdeel van de massale actie, die op alle gebied tot gelding komt en zich steeds breeder ontplooit. En hierin speuren wij den diepsten grond van de pieuze toewijding dezer leekenspelers voor het moeizame werk, dat ze vrijwillig op zich namen èn voor de keuze juist van dit meer dan ooit actueele Ghéon-spel. Zij voelen zich allerminst als de nog tegen de genade optornende Genesius, die tegenover zijn broeder Felix, wiens christen-ziel hij wil peilen enkel en alleen omdat hij zelf een christen kreeg te beel den, van zijn beroep getuigt, dat het hem buiten de wereld heeft geplaatst; dat het er niet toe doet of Felix gelijk heeft of ongelijk en dat er voor hem geen problemen zijn doch dat hij louter in de verbeelding leeft en zich daar wèl bij gevoelt. Met een spel als dit willen zij de schoone, zinrijke gedachte uit dragen, verdoken achter de vernuftig in elkaar geschoven effecten van 't tooneel-op-het-too- neel; de in haar eenvoud misschien wat te doorzichtige maar toch zeer aanvaardbare intrige; de velerlei zorg eischende mise-en- scène; en alle andere details van den uiter- liiken verschijningsvorm, waaronder we mede rékenen den stoeren maar daarom niet min der eleganten Nederlandschen tekst van Willem Nieuwenhuis, die aan dit Ghéon-spel ziin liefde had verpand; met een spel als dit, herhalen wij, willen zij de achter al deze noodzakelijke bijkomstigheden verscho- len idee propageeren. En dat is hun aposto laat. Hoe zij er in slaagden, daarvan geven wij liier in het kort nog nader rekenschap. Allereerst door ons respect te betuigen voor hetgeen ook thans weer binnen de grenzen der leekenspel-mogelijkheid werd bereikt en in een gradatie zelfs, vergeleken bij de Sam- son-uitvoering. Er waren onvolkomenheden, nog steeds is de dictie niet zooals zij wezen kan en dit vormt wel 't grootste struikel blok op den weg naar den Parnassus een enkele intonatie faalde, hier en daar viel een klemtoon verkeerd, haperingen bleven niet uit en veroorzaakten stoornis; maar over het geheel genomen werd er individueel en in de ensembles tooneel gemaakt en meer dan één moment logenstrafte stellig het ingeroeste vooroordeel, dat aan het amateurisme artis tiek medezeggenschap pleegt te ontzeggen. Er was van 't begin tot 't einde sfeer in de ver tooning, die ondanks diverse coupures in den tekst sterk de aandacht vasthield. Voor de strakke regie van Anton Sweers alle hulde Wat de afzonderlijke personaadjes betreft, bleek de rol van Genesius bij den Samson- speler van verleden jaar (Just Chatilet) in goede handen. Niet altijd wist hij zijn voor dracht voldoende te beheerschen, zoodat he laas een en ander niet gaaf genoeg over het voetlicht kwam; maar in stem, gebaar en mimiek bracht hij de moeilijke creatie toch op verblijdende wijze tot ons. Hij werd enkel nog overtroffen door zijn tegenspeelster Mies Schaab, die reeds in „Vadertje Langbeen" door vlot en ongedwongen spel verraste en nu als de kokette Poppea werkelijk zeer juist de verschillende accenten van het karakter, dat zij te beelden had ook al onder den in vloed van het Adriaan-spel van kleur ver schietend en van wufte verliefdheid ombu gend naar teederen min te treffen wist- In haar gevolg viel ons het timide Ug voor de Agnes-rol (in het spel) dei Albina (Tini Tenback) allermeest op- anima naturaliter Christiana lag het wezen gespreid. Ook de markant, werd'naar behooren WOve7den Diocletiaan »u men kunnen twisten. Een af andsdien keizer, niet zoo kindsch nochtans als men hem ver slijt, behoeft men niet aldus naar het can- caturale te spelen. In de opvatting overigens een goed volgehouden creatie. De dramaturg Polvdorus van Theo Linnemann leek ons, in het zelfde genre geconcipieerd, toch be- heerschter. Goed getroffen en uitmuntend verstaan- baar was de kamerheer Rufijn, dien Ig- Zwager op de planken zette. En in de moei lijke rol van den christen Felix voldeed B. ïioffschülte vrij wel. Kleinere partijen waren toevertrouwd aan Harry van Overbeek en John. Jansen (too- meespelers, Ton van Dongen (hofmaar schalk Belisaar) en Ed. Schröder (slaaf.) De muzikale en choreografische omlijsting van het Bacchusfeest viel op n kleine omissie na te loven. Het decor beant woordde wel niet volkomen aan de indicaties van den schrijver maar Het toch weinig tc wenschen evenmin als de belichting, waarmee de regie ditmaal kwistiger was dan voorheen. De costumeering had moeilijk beter verzorgd kunnen zijn. Alles bijeen een nieuw succes voor R.K. R.T.E. waarvan het alleen te betreuren is, dat het bij een première blijvèn moet. L. H. Zondag 8 Mei was voor de vereeniging „St. jozef" een dag van meer dan groote beteeke- nis. pater Joachim S. S. C. C., Directeur van bet werk der Intronisatie heeft op dien dag in het Preventorium te Hoek van HoHand op plechtige wijze het H. Hart geïntroniseerd. na- 1 Viiftig patientjes, het bestuur, het uit 10 da- vinden op Woensdag 11 Mei a.s., in mes bestaande personeel en ruim veertig cor- middags tusschen half drie en ha" idénd respondenten waren getuigen van deze tref- de openbare school voor voorber fen^e lechtigheid. onderwijs aan de Clemenjstraa^^ Nadat Joachim^ wo»-. Ucht werden door de aanwezigen alle gebeden met luide stem opgezegd en werd, na de in- trnni<!atie door de kinderen, onder het zin- ST van het „Aan U, 0 Koning der eeuwen» r„ bioemenhuide gebracht. Toen het bestuurslid de heer E. Mien ties -.j~- *pr nexxiaaia Daar de enting drie weken ^te onvat- moet worden om in voldoend tweede baarhei.! te kunne. Tj™ zitting plaats hebben op hetzelfde uur. ^De^oodigfcircu^Hes zullen worden uit- De jggriingen der verschillende scholen voor voorbereidend en lager onder- op indrukmakende wijze de beteekenis van wiis gelegen in 1 begren- I plechtige gebeuren voor het huis nog na- door Waalhaven, Dordtschelaan, Lentfeefde! vervulde hij tegelijkertijd DordtscHestraatweg en Korperweg. lordtscnestr»»"'j J,"zn, I een opdracht namens de bestuursleden en Echter °0atadstiik ^iTof schooi- alle correspondenten, door onder ademlooze die in bedoelde stadswijk wonen of sch h£rinneringswo0rd te spreken over paan wolko*11* datcpne wat Mevr. Beekmans bij haar leven Voor de enting komen in aanme: vnnf aJ vereeniging en het sanatorium heeft gezonde kinderen op den leeftijd - daarbij aan hoe juist mede tot ongeveer tien jaar, tenzij zij diph gea Jg was uitgekozen, om, tege- therie gehad hebben of daartege tig ertüd met de intrede van het H. Hart, ook werden geënt, f in te ruimen voor 'n in zilveren inlichtingen zijn verder teitaggm.aan het n P w„lell Mevr. BeeK- Bureau van den Gem. Geneesxunaigen- en HP s Gezondheidsdienst, Achterklooster 26, (tele- j Zoq werd deze dag tot -n vijfvoudig feest foon 25000) De 24-iarige H- Witberg wonende te Vlaardingen is °P den Rotterdam- schewee nabij het Pompstation met zijn motor geslipt- waardoor de man kwam te g 1. nnv, u„/.V, 11 rl H i 11 Cf als daar waren de herdenking van het Be- schermfeest van St. Jozef, Patroon der H. Kerk dag van kinderhulde aan de Mei maandkoningin, zeventiende verjaardag van de vereeniging, feest van Intronisatie en ten slotte de Moederdag waarop aan Mevr. Beek- mans een treffende herdenking was gewijd. Niemand der aanwezigen kon bij de ont val len Hil bekwam een hersenschudding en Niemand der aanwezigen *uu- - r=allne" auto van den G.G.D. overgebracht huiling van de photo ^je^lens onder naar^het gemeente-ziekenhuis te Vlaardin- op den Groene Kruisweg is gisteren de 43-jarige motorrijder J. de Bruin, wo nende Ranonkelstraat tegen een auto op gereden. Met een hersenschudding en een kaakfractuur is hij per auto van den G.G.D. overgebracht naar het ziekenhuis aan den Coolsingel. Er zijn weer vijf fietsen buit gemaakt t.w. één ten nadeele van A. R. wonende Boom- gaardstraat welke fiets stond in de Witte de Withstraat; één ten nadeele van A. G. B., wonende Palestinastraat welke fiets on beheerd stond aan den Catshoek; een van de Zeevischmarkt, ten nadeele van A. G. S., wonende Burmeester Meineszlaan; één van den Goudschesingel ten nadeele van N. V., wonende Hillelaan en één ten nadeele van J. H. O., wonende van Lennepstraat, welke fiets stond aan den Goudschesingel. Van een vrachtauto staande aan Noord- blaak is een nieuw dekkleed gestolen, ten nadeele van C. S., Den Haag.^^^ van I terdamsche politie in dienst traden. drukken, getroffen al allen waren door de sfeer waarin, en de omstandigheden waaron der alles was gesteld. Voor Fat®r Joachim 'n aanleiding om nogmaals op he1 hebben van veel vertrouwen in het H. Hart te wijzen. De heer Beekmans dankte ontroerd. De kleuters brachten toen, onder de leiding van de zusters Heijnen en Zeegers eemge kinderstukjes „ten tooneeie 'n Das welke zeker diepen indruk maakte en welke, mogen de hartelijke gebeden en wenschen in vervulling gaan, niet zal nalaten Gods zegen te verwerven over het prachtige werk der Tuberculose-bestrijding, waaraan St. Jozef" zoo breed haar deel geeft. Zeker wordt daar over de geestelijke belangen op voorbeeldige wijze gewaakt. Maandag 16 Mei a.s. hopen de agenten van politie J. Spitters, dienstdoende aan het Hoofdbureau en P. J. L. Augustin, dienend® aan het bureau Meermanstraat, den dag te herdenken, dat zij voor 25 jaar bij de Rot' - Beid*7 Een partij daklood is ontvreemd van h—dag tevens 25 jaar lid een pand aan den Goudschesingel en we Rotterdam van den Ned ten nadeele van de firma v. d. R>, wonende Admiraliteitskade. van de afdeeling Rotterdam van R. K. Politiebond „St. Michaël".

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1938 | | pagina 2