HONDERDDUIZENDEN VRAGEN OM ARBEID. 1 :V w aü Het Programmaboekje 1938 Het overleg der Oslo- staten. Vier villa's in asch gelegd (jVAttMXL ci1/één bijKREYMBORC DONDERDAG 12 MEI 1958 ROEP OM KRACHTIGER WERKLOOSHEIDS- BESTRIJDING. Aandrang op de regeering om grootere bedragen beschikbaar te stellen. Wmëmm Regeling van Mei 1937 wordt niet verlengd. Echter voortzetting der samenwerking. HEIDEBRAND TE OLDEBROEK. OFFERS, DIE HET VERKEER EISCHTE. Maart telde 373 dooden en zwaar gwonden. motorbootkapitein GESCHORST. Beleedigde in dronkenschap een loods VON BLOMBERG UIT INDIË VERTROKKEN. m m Fritz Hirsch verjaarde Felle brand in een boschwijk te Soestduinen. Drie brandweren voorkwamen uit breiding tot bosschen en andere perceeleru JEUGDIGE BOEFJES TE WEERT. INBRAAK TE WELTEN. DE COEN WEER IN DE VAART. Twee mailbooten op één dag naar de Oost. SMOKKELEN VAN ONTPLOFBARE STOFFEN. BOTSING TUSSCHEN TREIN EN VRACHTAUTO. KAPITALE BOERDERIJ Afgebrand. Drie kalveren in het vuur omgekomen. NEDERLANDSCHE SCHENKING VOOR CHINA. Bij het afdeelingsonderzoek door de Twee de Kamer van het wetsontwerp tot verhoo ging van het zevende hoofdstuk B der rijks- begrooting voor 1938 (verhoogtog erediet voor werkverruiming) verklaarde men vrij wel algemeen tegen de voorgestelde verhoo ging met 30 millioen op zich zelf geen be zwaar te hebben. Van verschillende zijden gaf men echter uiting aan het gevoelen, dat met een bedrag als het aangevraagde en met een werkwijze, als tot dusverre door het werkfonds is gevolgd, op het gebied der werkverruiming niet kan worden bereikt wat bij de nog steeds heerschende hevige werkloosheid moodig is. Vele leden waren bovendien van oordeel, dat men dit wetsontwerp niet op zich zelf kan bezien, doch dat het moet worden be schouwd en door de Kamer behandeld in het kader van een algemeene gedachtenwisseling over het beleid der regeering met betrek king tot de werkverruiming en de bestrij ding van de werkloosheid in het algemeen. Verscheidene leden vingen hun beschou wingen aan met een herinnering aan de ver klaring, waarmee het vorige kabinet in 1933 is opgetreden, nl. dat de werkloosheid krach tig zou worden bestreden door uitvoering van openbare werken. Hiervan is, naar hun oordeel, tot dusverre weinig gekomen. Het is wel duidelijk gebleken, Zoo meen den de hier aan het woord zijnde leden, dat de werkloosheidsbestrijding, zooals zij door de regeering is gevoerd, heeft gefaald. Het tegenwoordige werkloozencijfer onge veer 370.000 is, ook wanneer men het ver gelijkt met dat van de meeste andere landen, in hooge mate zorgwekkend. Daarom dient zonder uitstel tot een krachtige werkloos heidsbestrijding te worden overgegaan. Ge schiedt dit niet, dan blijft ons volk aan zeer ernstige gevaren blootgesteld, die nog dage lijks grooter worden. Het roer moet thans, voordat een nieuwe inzinking het wellicht onmogelijk maakt, radicaal worden omge gooid. Groote bedragen moeten beschikbaar worden gesteld om de werkloosheid te be strijden en de conjunctuur te stimuleeren. In slechte tijden dient de overheid meer wer ken te laten uitvoeren dan in goede. Hier te lande is echter het omgekeerde geschied. Met dat systeem moet worden gebroken. De groote vraag is nu: is de regeering daartoe bereid? Vermeerdering van de werkgelegenheid op groote schaal, aldus deze leden, is nood zakelijk, doch zij is niet alleen noodzakelijk, zij is ook mogelijk. Wat daarvoor noodig is, zijn geld en werkobjecten. Het geld kan ver kregen worden, de werkobjecten zijn aan wezig. Enorme bedragen liggen in ons land ongebruikt en zijn tegen lage rente verkrijg baar. Men mag hierbij trouwens niet verge ten, dat tegenover de hooge uitgaven, welke het aanvatten van werken op groote schaal zal meebrengen, een aanmerkelijke vermin dering van den werkloozensteun en een niet onbelangrijke stijging van de belastingop brengst zal komen te staan. Ook kan niet op goede gronden worden gezegd, dat niet in voldoende mate nuttige werken zijn aan te wijzen, die voor uitvoering in aanmerking komen. Door deze leden wordt verwezen naar het „plan van den arbeid" en het onlangs verschenen rapport van het Nederlandsch [Verbond van Vakvereenlgingen. Men mag ook niet uit het oog verliezen, üat een- toestand als de tegenwoordige, nu aan werkloozensteun en armenzorg een be drag van bijna 250 millioen gulden per jaar Wordt uitgegeven, geenszins als houdbaar kan worden beschouwd. Vermeerdering van den uitvoer van in- Öustrieele en agrarische producten zal door de uitvoering van werken op groote schaal kunnen worden bevorderd Verscheidene andere leden waren even eens van oordeel, dat een veel krachtiger bestrijding van de werkloosheid geboden is. Dringend wenschelijk achtten deze leden het, dat de regeering uitvoerige mededeê- lingen doet omtrent al haar plannen op het gebied der werkverruiming en op dat der werkloosheidsbestrijding in het algemeen. Het thans aangevraagde bedrag van 30 tnillioen, zoo betoogden deze leden verder, gal weldra opnieuw geblokkeerd zijn. Met dit bedrag kan echter onmogelijk volstaan wor den. Daarom kome de regeering zoo spoedig mogelijk met een nieuwe aanvrage, en wel van eenige honderden millioenen. Voorts drong een aantal van deze leden er nogmaals bij de regeering op aan, maatrege len te nemen ter verkorting van den arbeids duur, waardoor de werkgelegenheid over een grooter aantal arbeiders zou kunnen worden verdeeld. Weer andere leden gingen bij hun beschou wingen er van uit, dat de werkloosheid hier te lande zeer omvangrijk is, dat zij een ern stige belemmering vormt voor het herstel van onze volkswelvaart, dat zij de moreele kracht van ons volk verzwakt en dat daarom de overheid ter bestrijding van dit kwaad alle middelen moet gebruiken, welke binnen haar bereik zijn en waarvan de toepassing kan worden verantwoord. Men mag echter, aldus deze leden, den toestand niet ernstiger voorstellen dan hij is. Deze leden gaven enkele voorbeelden: ain Nederland zijn vrijwel steeds onge veer 50.000 personen te werk gesteld bij de werkverschaffingen. Dit aantal wordt tot he den waarom eigenlijk? steeds opgeno men in het werkloozencijfer. Andere landen doen dit niet. b. Duitschland heeft een tweejarigen dienstplicht. Hier te lande is onlangs de duur van de eerste oefening voor de infanterie op 11 maanden gebracht. Duitschland schijnt, zonder Oostenrijk, rond 700.000 man onder de wapenen te hebben. Het daarmee voor ons land overeenkomende aantal zou onge veer 85.000 zijn. Binnenkort zal het contin gent ten onzent gebracht worden op 32.000. Duitschland versterkt zijn bewapening op reusachtige schaal. Engeland is bezig in het snelst mogelijke tempo zijn defensie te ver sterken. Het zal daarvoor in vier jaren rond 2 milliard pond sterling uitgeven. Het voor ons land daarmee overeenkomende cijfer is ongeveer 750 millioen per jaar. ™c.' ïn de landen, die aan den wereldoorlog hebben deelgenomen, is het geboortecijfer in de oorlogsjaren zeer sterk gedaald. In Duitschland b.v. tot de helft. Dientengevolge is het aantal van hen, die voor het eerst in het productieproces moeten worden opgeno men, juist in de laatste jaren in die landen aanzienlijk gedaald. In Nederland daarente gen is het vrijwel gelijk gebleven. Voorts wilden zij ook ernstig waarschu wen tegen de suggestie, dat men uit vrees, dat het extremisme hier te lande veld zal winnen, maar de hand moet lichten met de economische en financleele mogelijkheden. Vrees is altijd een slechte raadgeefster. Met het thans ingediende wetsontwerp en met de algemeene strekking van de daarbij behoorende memorie van toelichting konden deze leden hun instemming betuigen. Het scheen hun onnoodig en onjuist bij voorbaat grootere bedragen uit te trekken dan de regeering noodzakelijk en verant woord acht. Zij verklaarden zich dan ook te gen een willekeurige verhooging van het aangevraagde bedrag. Eenige leden, die eveneens van oordeel waren, dat werkverruiming op grooter schaal dan tot dusverre het geval was nood zakelijk is, stelden de vraag, of niet een maatregel op het gebied der defensie tot ver mindering van de werkloosheid kan leiden. Zij dachten daarbij aan een tijdelijke ver grooting van het contingent boven het maxi mum, dat onlangs in de dienstplichtwet is bepaald. Hierdoor zou ook een vermindering in het bedrag van den werkloozensteun kunnen worden verkregen. Voorts dachten zij aan de mogelijkheid om over te gaan tot invoering van een of anderen vorm van ar beidsdienstplicht. Tegen het denkbeeld om de werkloosheid te bestrijden door verdere vergrooting van het contingent der dienstplichtigen werd van meer dan een zijde bezwaar gemaakt. Men merkte op, dat" het contingent van 32.000 man, hetwelk wij thans bezitten, beteekent, dat vrijwel alle lichamelijk geschikten,die niet om bijzondere redenen vrijgesteld moe ten worden, in werkelijken militairen dienst komen. En wat de aanbevolen invoering van een arbeidsdienstplicht betreft, daartegen werd aangevoerd, dat op die wijze geen werkgelegenheid zou worden geschapen, doch slechts voor bijzondere categorieën op bestaande werkgelegenheid beslag gelegd en dus de werkloosheid verplaatst zou worden. Ten slotte gaven de onlangs gepubliceer de berichten omtrent studiereizen van amb tenaren van verschillende departementen ter bestudeering van de methoden van werk loosheidsbestrijding in andere landen aanlei ding tot de vraag, of de regeering bereid is te zijner tijd de rapporten dezer ambtenaren aan de Kamer over te leggen, en werd er op aangedrongen het periodieke verslag van het werkfonds, dat binnenkort moet verschijnen, zoo mogelijk nog voor de open bare behandeling van dit wetsontwerp aan de Kamer te doen toekomen. M.y i „GRIJZE LIL WORDT TEN GRAVE GEDRAGEN. Op een door twee paarden getrokken slede werd het stoffelijk overschot van „Grijze UiF', zooals de Engelschman Archie Belaney genoemd werd, die 30 jaar onder de Indianen leefde, vervoerd naar de bosschen bij zijn woonplaats, waar het begraven werd. OSLO, 11 Mei. (A. N. P.) De gede legeerden der regeeringen, die de overeenkomst tot ontwikkeling van het handelsverkeer op 28 Mei 1937 in 's-Gravenhage hebben onderteekend, zijn te Oslo bijeen geweest van 9 tot 11 Mei. Na hun beraadslagingen is een offi cieel communiqué uitgegeven, waarin wordt medegedeeld, dat de gedele geerden erkend hebben, dat de ont wikkeling der wereldconjunctuur voor het oogenblik niet veroorlooft, de régeling van 28 Mei 1937 in haar geheel te verlengen na 1 Juli a.s., op welken datum zij afloopt. De gedelegeerden bevestigden echter den wensch hunner regeeringen tot voortzetting der economische samenwerking, die inge leid werd met de totstandkoming van de overeenkomst van Oslo van 22 December 1930. Te dien einde hebben zij een verklaring onderteekend, die onverwijld gepubliceerd zal worden en waarin zij uitdrukking geven aan het voornemen hunner regeeringen tot hervatting der collectieve besprekingen ten aanzien van de beperking der handelsbelem meringen, zoodra de economische omstandig heden dit zullen veroorloven. In deze verklaring hebben zij bovendien zekere maatregelen, welke tot dusverre de onderlinge handelsbetrekkingen hebben ge leid, gehandhaafd en de samenwerking der Oslo-satten op zekere gebieden uitgebreid. Ruim tachtig H.A. hei en vliegdennen prooi van het vuur. Gistermorgen heeft een heidebrand, welke omstreeks 10 uur in de schietheide van de legerplaats Oldebroek uitbrak, ruim tachtig hectaren vernield. Het vuur begon tijdens de oefeningen in een perceel heide, gelegen aan den Deller- weg, en verplaatste zich met groote snelheid in de richting van den Cultuurweg. Over een lengte van duizend meter en een diepte van achthonderd meter, woedde het vuur en dikke rookwolken tegen omhoog. Personeel van het schietkamp en leerlingen van de school voor reserve-officieren in Kampen zijn den geheelen ochtend bezig ge weest het vuur te blusschen. Tegen 2 uur waren zij den brand meester. Met de heide is ook een aantal vliegdennen verloren ge gaan. Nadat in Februari 1938 het laagste aantal verkeersslachtoffers was geregistreerd sinds het begin der maandelijksche publicaties hieromtrent in Mei 1937 door het Centraal Bureau voor de Statistiek, geeft thans de maand Maart weer een kleine verhooging te zien. Over 11 maanden geven de cijfers thans het volgende beeld: Mei 1937 61 gedood, 446 ernstig gewond; Juni 41 gedood, 453 ernstig gewond; Juli 47 gedood, 390 ernstig gewond; Aug. 64 gedood, 471 ernstig gewond; Sept. 61 gedood, 417 ernstig gewond; Oct. 47 gedood, 404 ernstig gewond; Nov. 62 gedood, 329 ernstig gewond; Dec. 45 gedood, 314 ernstig gewond; Jan. 1938 52 gedood, 306 ernstig gewond; Febr. 39 gedood; 287 ernstig gewond; Maart 42 ge dood; 331 ernstig gewond. Blijkens de geregelde waarnemingen van den Rijkswaterstaat op een 12-tal telpunten was het verkeer in Maart weeiv aanzienlijk drukker dan in de voorafgaande maanden. Vergeleken met Januari 1.1. ongeveer 17 pet. De raad voor de scheepvaart heeft gistermor gen uitspraak gedaan inzake de klacht van den inspecteur-generaal voor de scheepvaart tegen een kapitein van een motorschip wegens dronkenschap en beleediging van een Neder- ïandsehen loods. De raad is van oordeel, dat de klacht ge grond is en dat de gezagvoerder zich op zeer ergerlijke wijze heeft misdragen Volgens de eigen verklaring van den loods heeft deze aan boord twee borrels gebruikt. De raad keurt dit ten sterkste af, hetgeen in dit geval meer klemt, nu de loods zag, dat een deel van de bemanning onder den invloed van sterken drank was. Wat de aan den kapitein op te leggen straf betreft, acht de raad een schorsing als ge zagvoerder noodzakelijk en wel voor den tijd van drie maanden. Voorts heeft de raad uitspraak gedaan in zake de stranding van het motorschip „Reja" tijdens mist op de Oostkust van Engeland nabij Flamborough Head op 2 April van het vorige jaar. In verband met deze stranding had de In specteur voor de scheepvaart tegen den kapi tein van dit schip wegens overtreding van artikel 13 van het schepenbesluit een klacht ingediend. De raad acht de klacht gegrond. Hij nam aan, dat aan het schip na de stranding niets mankeerde, doch het neemt niet weg, dat het schepenbesluit wil, dat op andere wijze buiten kapitein en verzekeraars om wordt vastgesteld of het schip na het ongeval vei lig kan varen. De raad heeft den kapitein met een beris ping gestraft. BATAVIA, 11 Mei. (ANETA). De vroegere Duitsche minister van oor log, veldmaarschalk Von Blomberg, is heden, vergezeld van zijn echtgenoote met de „Chr. Huygens" uit Indie vertrokken. Gisteren vierde hij zijn vijftigsten verjaardag, hl den tuin van zijn woonhuis te Scheve- ningen kivamen de leden van de voor zijn gezelschap spelende orkesten aan de faiti Hirsch een muzikale hulde brengen. Ip EN felle brand heeft gistermid- J dag omstreeks 5 uur te Soest duinen, in de gemeente Soest, vier villa's, gelegen in den hoek tusschen de v. Lyndenlaan, de Beaufortlnan en de Middenlaan, met den grond gelijk gemaakt. De brand is vermoedelijk ontstaan door een verfbrander, waarmede een schilder de verf van een der woningen aan het verwij deren was. Tengevolge van de groote droog te en van het feit, dat alle villa's van een stroodak waren voorzien, sloeg het vuur snel van de eene naar de andere woning over. Bovendien liggen de huizen te midden van de bosschen, onmiddellijk achter het station Soestduinen, zoodat het brandgevaar uiter aard al groot was. Voor de brandweer van Soest, die het eerst was gealarmeerd, was het dan ook vrijwel verloren zaak en zij vroeg assistentie aan eerst van Soesterberg en vervolgens van Amersfoort. Deze drie brandweren hebben met kracht het vuur aangetast maar ze kon den van de vier woningen, die reeds vlam hadden gevat niet veel meer redden. Het vuur greep zoo snel om zich heen, dat de bewoners van een der villa's, die bij Zoojuist verschenen: waarin vele interessante reizen in iedere prijsklasse. Fraaie foto's wisselen den tekst af. Het boekje is gratis verkrijg baar bij onze kantoren: Vreeburg; 37, Utrecht, Telefoon 11525 - Vijzelstraat 38, Amsterdam, Telef. 34870, Alkmaar - Almelo - Arnhem - Haarlem - Hengelo (O.) - 's-Hertogcnbosch - Nij megen - Tilburg. hun buurman aan het helpen waren met het redden van den inventaris, niet eens be merkten, dat hun eigen huis reeds had vlam gevat. Inderhaast moesten boomen worden gekapt en afgezaagd om het vuur, dat zich door de droge boomtoppen een gemakke- lijken weg kon banen, te kunnen stuiten. Van twee villa's had het dak reeds vlam gevat, doch deze perceelen konden door de brandweer nog worden behouden, zij het dan met veel waterschade. Een gelukkige omstandigheid was, dat er op het tijdstip, waarop de brand woedde, niet veel wind stond, want er liggen in de boschwijk in de onmiddellijke nabijheid van de verbrande woningen nog vele villa's, die een stroodak hebben. Uitbreiding tot die woningen en verder tot de bosschen zou dan niet te keeren zijn geweest. De „Bende der Cowboys". Sedert korten tijd bestond te Weert een vereeniging van jongens van 12 tot 13 jaar, die daarvoor den naam hadden gekozen van Bende der Cowboys. Zij had een leider en een penningmeester en de leden moesten een wekelijksche con tributie betalen van een cent. Het optreden van de bende die zich aanvankelijk onschuldig liet aanzien werd echter bedenkelijk en geleidelijk driester. Om de beurt moesten drie leden „dienst doen. Dit hield in dat zij zich moesten ver voegen aan de hulzen en bij voorkeur in kleinere winkels met de vraag of men soms vodden, oud ijzer e.d. voor hen had. Ging de winkelier dan naar achter, dan had het drietal de kans schoon om mee te nemen wat onder zijn bereik was, gebruiks- en genotartikelen en geld. Ze waren niet kieskeurig. Ook aan andere ongerechtigheden maak ten zij zich ten slotte schuldig. Weldra kwamen de noodige klachten binnen bij de politie, die toen spoedig aan het optreden van de deugnieten een eind maakte. Toen Woensdagmorgen de familie W. te Weiten (L.) naar beneden kwam, vond zij tot haar ontsteltenis alles overhoop gehaald. Ongewenschte bezoekers hadden een ruit in gedrukt en waren er aldus in geslaagd, de voordeur te openen. Zij hadden alles door zocht en namen o.m. een horloge en andere gebruiksvoorwerpen mee. Ook hadden zii de spaarpotten der kinderen opengeb,?£^ en den inhoud, circa twintig gulden zich toege ëigend. II Tf ii De meeste Kreymborg-Klanten weten niet waarover zij meer tevreden moeten zijn. Over de aangename, deskundige bediening óf over de aparte Waarborg-Kleedlng op zich zelt. Reel. 2188—5 14 In verband met drukker passagiersvervoer op de hoofdlijn van de Stoomvaart-Maat- schappij. „Nederland" van Xndië naar Europa zijn gisteren twee mailschepen der maat schappij naar Batavia getrokken. Het m.s. „Johan de Witt heeft de reis in ballast aanvaard en verliet reeds vrij vroeg de Amsterdamsche hayen. Gistermiddag om half vier is het m-s. „Jan Pieterszoon Coen", dat sedert vorig jaar 28 Augustus in de haven opgelegd is geweest, voor een reis in den ge wonen dienst naar de Oost vertrokken. De vertrekdata van Batavia zijn bepaald voor de „Johan de Witt" op 15 Juni a.s., ter wijl een week later, op 22 Juni a.s. de „J- F- Coen" de thuisreis zal aanvaarden. Beboet met twee jaar gevangenisstraf. De Middelburgsche rechtbank heeft den 42-jarigen Rotterdamschen koopman A. J. F. veroordeeld tot twee jaar 6e^angenisstraf met aftrek van de preventieve hechtenis, omdat hij in een z.g. „Smokkelgordel" een hoeveel heid trotyl, (eefi zeer ®xPiosieve stof) en een aantal slagpijpjeS L, s van Gent over de Belgisch-Nederlandsche grens heeft probee- ren te smokkelen. De man verklaarde de ex plosieve stoffen naar Spanje te hebben wil len brengen- Van dit vonnis Vorderde de pfocilrèuf-ge- neraal bij het HaagSche gerechtshof ih hoo- ger beroep bevestiging, conform dezert eisch wéés het hof gistefen arrest. Een doode en een zwaar gewonde. TOELOENGOENG, 11 Mei (ANETA). Hèdén om half een is bij Soember Gempol een passagiefstrein tegen een vrachtauto met aanhangwagen gebotst, welke laatste door een afgesloten overweg heenreed. De wissel- Wachter werd gedood en de tweede chauf feur levensgevaarlijk gewónd. De eerste chauffeur bekwam slechts lichte verwondin gen. De auto is geheel vernield. De aanhahg- wagen werd over een afstahd van 200 meter meegesleurd. De locomotief en de bagagewagen werden zwaar beschadigd; de passagiers bleven on gedeerd. Te Westerbork nabij Bellen is gistermiddag omstreeks drie uur .do0J' onhekende oorzaak brand uitgebroken in de kapitale boerderij van den landbouwer A. Brunsting Rzn., be woond door de gezmnen van den landbouwer J. Christoffer en den boerenarbeider R Speelman. De brand greep snel om zich heen en tn minder dan geen tijd stond de boerderij, welke in het centrum van Westerbork gele- genis, m lichter laaie. Ook de aangrenzende bordenjen worden bedreigd doordat von ken van de brandende boerderij daarheen oversloegen. Daar de brandweer van Wester bork reeds was uitgerukt ter bestrijding van een Veenbrand in de nabijheid, werd de assis tentie ingeroepen van de brandweer van Beilen, die korten tijd later met de motor spuit ter plaatse verscheen. Zij wist het ge vaar voor uitbreiding te voorkomen. De boer derij brandde tot den grond toe af. Het vee bevond zich op het oogenblik van den brand in de weide, behalve drie kalveren, die in de vlammen omkwamen. Van den inventaris kon niets meer worden gered. De oorzaak van den brand Is onbe kend. De schade wordt door verzekering ge dekt. Dankbetuiging van den Volkenbondsraad aan onze regeering. Onze Geneefsche correspondent seint ons d.d. 11 dezer: Bij den aanvang van de openbare zitting van den volkenbond9raad heeft vandaag voorzitter Munters medegedeeld, dat het volkenbondssecretariaat een schrijven vah de Nederlandsche regeering had ontvangen, waarin deze een bedrag van 50.000 gulden ter beschikking van het volkenbondswerk voor de bestrijding der besmettelijke ziekten in China stelt. De raadszitter meende, dat deze Neder landsche schenking zoo belangrijk is, dat hij niet wilde nalaten, ze ter kennis van den Volkenbondsraad te brengen. Nadat de gede legeerde van China voor de Nederlandsche schenking had gedankt, heeft de Volken bondsraad op voorstel van voorzitter Mun sters den secretaris-generaal opgedragen, aan de Nederlandsche regeering den dahk voor deze schenking te betuigen. t

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1938 | | pagina 2