„ALGEMEENE FRIESCHE". hoek van holland. Verzekerd bedrag van f 294 tot f 326 millioen gestegen Onze kapitaalmarkt. DONDERDAG 12 MEI 1938 HILLEGERSBERG. ZIJN HUISHOUDSTER GESTOKEN. Moordaanslag aan den Hoofdweg. DE luchtvaarttentoonstelling ARBEIDERSWONINGBOUW. BERKEL EN RODENRIJS. OVERSCHIE. PASTOOR Th. VLEK t VOORBURG. DE YEDO. VLAARDINGEN. geslaagd. binnengekomen. R. K. STAATSPARTIJ. AANGEHOUDEN. SCHIEBROEK. AANHOUDING. COLLECTE. IJSELMONDE. AUTO TE WATER. INGEZONDEN. lelegging in hypotheken sterk toegenomen. Uitkeering van 595.763 winst aandeel aan verzekerden. ACCIJNSVERLAGING SbY"l3S« 3.811 343 147 LEVENS VEIIZEKERINGMIJ. N1LLMIJ. Productie tot ruim f192 millioen gestegen. [n 1937 kwam 233 millioen aan kapitaal vrij. Uitstaande aandeelen en obligatie- leeningen. AANWIJZING candidaat- indisciie ambtenaren STEUN AAN ZOETWATERVISSCHERS HOTEL-, KOFFIEHUIS-RESTAURANT HOUDERS EN SLIJTERS. DE WRAAK VAN DEN SLAGER. Hedenmorgen heeft de 35-jarige J. B. in zijn woning bij een woordenwisseling zijn huishoudster, mej. Meta Schnitter, met een mes eeuige steken toegebracht. Het slacht- offerd werd ernstig gewond in het ge laat en moest worden opgenomen in het ziekenhuis Eudokia. De dader werd gearresteerd, terwijl het mes in beslag werd genomen. Aan den Hoofdweg 21 woont sinds April 1935 de 35-jarige J. B. in een vrij buiten huisje. De man is afkomstig uit Mijnshee- renland en staat algemeen gunstig bekend. Aan genoemd adres drijft hij een export zaak in aardappelen, welke handel vooral in den laatsten tijd goede resultaten opleverde. Zijn echtgenoote vertoeft reeds 10 jaren in een krankzinnigengesticht en gedurende dien tijd is bij hem als huishoudster werk zaam mej. Meta Schnitter, een Duitsche. Zeer goed verzorgde zij de huishouding en de beide kinderen, die 14 en 16 jaren oud zijn, noemden haar moeder. In den laatsten tijd schijnt er echter een verandering te zijn ontstaan in de goede ver standhouding tusschen B. en zijn huishoud ster. Ook hedenmorgen omstreeks half negen ontstond er een woordenwisseling, welke zeer hoog liep. De huishoudster deelde aan de ontbijttafel aan B. mede, dat zij hare betrek king zou verlaten. B. maakte zich daarover geweldig boos en lanceerde voorts eenige schampere opmerkingen over een glas melk, dat hem te warm werd voortgezet. De vrouw verwijderde zich naar de keu ken met het glas melk in de hand, doch nauwelijks keerde zij in de kamer terug of B. sprong op haar toe en gaf haar met een hard voorwerp een geduchten slag op het hoofd, zoodat de vrouw tegen den grond sloeg. In een oogenblik tijds ontstond tusschen de beide personen een worsteling van hoogst ernstigen aard. B. wist een tafelmes te grij pen en bracht zijn huishoudster eenige ste ken toe, o.a. een in het gelaat waarbij haar het mest in den geopenden mond drong. De stoot werd met zooveel kracht toegebracht dat het mes bij het lemmet afbrak. Hoewel de vrouw zich als een wanhopige verdedigde, is zij op tal van plaatsen gesto ken. In de worsteling beet de vrouw den rechterwijsvinger af van haar aanvaller. Op het hulpgeschrei der kinderen schoten de buren te hulp. Zij waarschuwden de po litie en riepen ook de hulp in van dr. Jon- gerius. Deze heeft de vrouw ter plaatse ver bonden en zorgde er voor dat zij terstond naar het ziekenhuis Eudokia werd overge bracht. Inspecteur Voswijk verscheen in gezel schap van eenige rechercheurs. De politie nam het bebloede mes in beslag evenals den afgebeten wijsvinger. B. is, na verbonden te zijn, in hechtenis genomen en in het bureau van politie inge sloten. De toestand van de vrouw is zeer ernstig. Sirenengeloei gaf gistermiddag op verschil lende plaatsen in de gemeente aan, dat de tentoonstelling, georganiseerd door de afd. Hillegersberg van de Ned. Vereen, voor Luchtbescherming, was geopend. Bij de openingsplechtigheid waren vele belangstellenden tegenwoordig, o.a. Inspec teur Mulder, hoofd van den Luchtbescher mingsdienst te Rotterdam. Dr. Snijder de Vogel en verder allen die bij de Hillegers- bergsche Luchtbescherming betrokken zijn. De voorzitter der afd. D. B. van Vliet, sprak zijn vreugde uit over de groote belang stelling en dankte verschillende medewer kers voor hun deelname, o.a. het Roode Kruis, Dr. Jansen die er een geheel laboratorium heeft en den heer van Luijn die de tentoon stelling aesthetisch heeft ingericht. De burgemeester, die de tentoonstelling opende, roemde het actief optreden van de Hillegersbergsche afdeeling. Haar werk is van belang. Een goede luchtbescherming is ondenkbaar wanneer het publiek onbekend is met de maatregelen, die voor de bescher ming moeten worden genomen. Uitstel is on verantwoordelijk. Ook ons vreedzaam Ne derland kan de gevolgen ondervinden van een ellendigen oorlog. Het streven is er niet op gericht om de burgerij angstig te maken, maar de maatregelen, te nemen voor zelfbe scherming, zijn even noodig als een verze kering tegen brand en inbraak. Hillegersberg is geplaatst in de 3e geva- renklasse. Doch de ligging der gemeente, in de nabijheid van Rotterdam, wettigt wel de vraag of plaatsing in de 2e klasse niet wen- schelijk is. De beslissing van den Minister wordt met belangstelling afgewacht. De wet schrijft aan de derde klasse gemeenten niet meer voor dan eenige maatregelen, in hoofd zaak van organisatorischen aard. Voor het Hillegersbergsche Kleiwegkwartier is dat echter niet voldoende. Het stemt spr. tot voldoening, dat de Gemeenteraad hetzelfde oordeel deelt en 2000 voor verschillende maatregelen voteerde. Spr. prijst verder den burgerzin der bestuursleden van de afd. Zij steunen den gemeentelijken dienst. Mogen alle Hillegersbergsche huisvaders en huis moeders, werkgevers en werknemers zich bij de organisatie aansluiten. De tentoonstelling was geopend. De sirene, loeide en bracht over een verren afstand de tijding, dat de expositie toegankelijk was ge steld. Gistermiddag is door het bestuur van de woningbouwvereniging „De Goede Woning" te Hillegersberg in Café „De Prins" aan de Linker Rottekade te Terbregge aanbesteed: het bouwen van 57 arbeiderswoningen op een terrein, gelegen aan de Polderstraat en eenige nieuw aan te leggen straten te Ter bregge. Er waren 61 inschrijvingsbiljetten ingeko men. Voor de aanbesteding bestond groote belangstelling van de zijde van de bouwers. Laagste inschrijver was H. J. de Jong, te Hillegersberg, met een bedrag van 109.979, hoogste inschrijver was J. H. Nieuwenhui- zen, te Rotterdam, met een bedrag van f 159.140. De bouw was door het bestuur fcegxoot op f 110.000. g&E» M4?- W-U-' x 'HV" |tnr' -'Ui. Een Italiaansche coiffure, welke te bewon deren viel op een dezer dagen te Milaan gehouden kappers-concours. LUCHTBESCHERMING. De Ned. Vereeniging voor Luchtbescher ming afd. Hoek van Holland hield zoowel voor leden als voor niet-leden een openbare vergadering in gebouw Harmonie. Nadat de voorzitter de heer J. J. Logger de vergadering had geopend, gaf hij direct het woord aan den spreker van dezen avond Dr. J. D. Jansen, die een lezing hield met als onderwerp: De chemische oorlog en de bescherming der burgerbevolking. De lezing werd met demonstraties toegelicht. Zij werd met groote belangstelling door de aanwezi gen gevolgd. V. V. V.-WEEK. Dit jaar zal de V. V. V. week, welke in Augustus zou worden gehouden, geen door gang vinden. RECLASSEERING. De speld jesverkoop der Reclasseering heeft opgebracht f 56.28V2. In den ouderdom van 63 jaren is heden nacht plotseling overleden de zeereerw. heer Th. Vlek, pastoor te Berkel (Z.H.) Pastoor Vlek, die reeds sedert jaren leed aan een ernstige hartkwaal, kwam vanmorgen niet op den gewonen tijd van zijn kamer. Toen men daarop een onderzoek instelde vond men hem dood te bed liggen. Een genees heer constateerde als doodsoorzaak hartver lamming. Theodorus Ant. Jos. Maria Vlek was 5 Mei 1875 te Delft geboren en 15 Augustus 1899 priester gewijd. Daarna werd hij achtereen volgens benoemd tot kapelaan te Voorburg 1 November 1899, te Lisse 31 Augustus 1904, te Wassenaar 29 November 1902, te Rotter dam (H.H. Mart. v. Gorcum) 27 Februari 1909. Hierna volgde zijn benoeming tot pas toor te Haarlemmermeer (H. Franciscus van Sales) op 30 October 1915, vanwaar hij op 9 Februari 1929 in gelijke functie naar Berkel kwam. De thans overledene was een groot ver eerder van O. L. Vrouw van Lourdes, naar wier heiligdom hij in den loop der jaren meer dan twintig maal pelgrimeerde. Ook in Berkel deed hij veel om de devotie voor haar op te voeren. Als uiterlijk bewijs daar van staat daar een getrouwe nabootsing van de grot van Lourdes, welke hij liet vervaar digen. Bij deze grot kwamen vooral in de zomer maanden des avonds talrijke parochianen samen om met den pastoor den rozenkrans te bidden. Ook tijdens het door hem inge stelde jaarlijksche ziekentriduum en bij Mariafeesten hadden steeds verschillende plechtigheden bij de grot plaats. In 1932 vond voor een belangrijk deel, dank zij de stuwkracht van den pastoor, een groote uitbreiding plaats van het St. Petrus gesticht en het vorige jaar werd, mede door zijn initiatief een geheel moderne bewaar school van de Eerw. zusters van J. M. J. ge opend. Gisteravond is de tentoonstelling „Voor En Door Overschie", in het Vereenigingsgebouw aan de Oranjestraat geopend. Een groot aantal belangstellenden had aan den oproep van het organiseerend comité ge hoor gegeven en was tegenwoordig bij de of- ficieele opening. Het muziekcorps „De Harmonie" maakte een muzikale rondwandeling door de ge meente om den inwoners mede te deelen, dat de tentoonstelling geopend was. De voorzitter van het comité, de heer A. A. Hegge, mocht in zijn welkomstwoord be groeten den heer en mevrouw Baumann en de wethouders, vele raadsleden, den heer J. Hasper, administrateur der bedrijven als ver tegenwoordiger van den wethouder der be drijven te Rotterdam, ir. J. M. Römer, direc teur van het G. E. B. te Rotterdam, uit wiens tegenwoordigheid volgens spr. ten duidelijk ste bleek, dat er een goede samenwerking bestaat tusschen Rotterdam en Overschie verder vertegenwoordigsters van de Ned. Vereeniging van Huisvrouwen en van de Vrouwen Electriciteits-Vereeniging en een vertegenwoordiger van de R. K. Midden- standsvereeniging te Rotterdam. Burgemeester Baumann opende, als voor zitter van het eere-comité de tentoonstelling. Spr. wees er op, dat in dezen droeven tiid voor de gemeente, nu de werkloosheid groo- ter is, dan zij ooit geweest is, samenwerking van allen geboden is. Hij toonde aan, dat de expositie in het belang is, zoowel van ge meente en exposanten, als van de ingezete nen en sprak de beste wenschen uit voor het welslagen. Reeds spoedig daarna kwamen velen de tentoonstelling bezoeken en heerschte er op de verschillende zalen een opgewekte drukte. De Vedo blijft tot Zaterdagavond geopend. Mej. Th. H. Grootjans alhier, slaagde voor het examen apothekers-assistent. In de Vulcaanhaven zijn binnengekomen de stoomschepen „Stad Haai lem met 7900 ton erts en „Stad Zwolle met 3109 ton erts GRONDAANVRAGE Bij B. en W. is ingekomen een verzoek van Jac. Ouwerkerk, architect te Hillegers berg, om een perceel gemeentegrond in erf- pacht te mogen bekomen aan het Mengel- .bergplein begrensd ten Noorden door de be bouwing aan de Dirk Schaferstraat nr. 2, breed 73 meter en diep 23 meter. BENOEMD. De heer Aug. A. Boudens, Hoofd der R K. M. U. L. O.-school alhier, is benoemd tot plaatsvervangend lid in de examen commissie voor de Hoofdacte Rotterdam II Dinsdagavond hield de afd. Voorburg van de R.K. Staatspartij haar jaarvergadering onder leiding van den heer Krijnen. De voor zitter wekte de vergadering op, het werk der R.K. Staatspartij te blijven steunen en vertrouwen te hebben in afgevaardigden en leiders. Blijkens het jaarverslag bedroeg het aantal leden der afdeeling op 31 December van het vorig jaar 1368. De rekening wees een nadeelig saldo aan. Bij de vaststelling van het jaarverslag der propagandaclub bracht de voorzitter dank en hulde voor het vele werk dezer club, waardoor Voorburg tot een der bloeiendste afdeelingen der Staats partij is uitgegroeid. Met name bracht spr. dank aan den leider der colportageafdeeling den heer Julien. Tot leden van het bestuur werden herkozen de heeren Wesseling, Wilt- schut, Houdijk, Wintermans en Flaton. De voorzitter werd bij acclamatie herkozen. In de vacature van den heer Severijnen werd tot lid van het bestuur benoemd de heer Derks. Gekozen werden tot afgevaardigden voor de Kamercentrale Leiden de heeren Star- kenbrug en Diender met als plaatsvervan gers de heeren Krijnen en Knaapen en tot afgevaardigden voor den kieskring Gouda de heeren Krijnen en Knaapen met als plaatsvervangers de heeren Meijer en dC Graaf- Bij de rondvraag werd met algemeene stemmen besloten een schrijven te richten tot het hoofdbestuur, waarin het vertrouwen der afdeeling wordt uitgesproken in het be leid van den minister van Justitie den heer Goseling en dank wordt gebracht aan mi nister Romme voor zijn krachtig beleid op het gebied der werkloosheidsbestrijding. Door de politie is aangehouden de 38-jarige R. uit Voorburg, die zich heeft schuldig ge maakt aan verschillende verduisteringen ten nadeele van diverse personen. R. is in ver zekerde bewaring gesteld en zal voor den Officier van Justitie worden geleid. In de vorige week zijn eenige burgers op gelicht door een koopman die hier vroeger met aardappelen ventte. Hij verscheen bij verschillende bewoners en beweerde dat zijn auto gebrek had aan benzine. Geld om ben zine te koopen had hij niet, doch dringend verzocht hij om 'n klc in geldsbedrag, temeer daar hij zijn portemonnaie thuis liet liggen Op deze wijze zijn verschillende ingezete nen, die hem eenige guldens ter beschik king stelden, bij den neus genomen. De koop man kwam niet terug en zijn verhaal was gefantaseerd. Inmiddels is het de plaatselijke politie ge lukt, in samenwerking met die te Vianen, om den koopman daar ter plaatse aan te hou den en naar Schiebroek over te brengen. Het bleek te zijn de 20-jarige W. V., wonende te Barendrecht. Een klein geldsbedrag had hij bij zich, het overige bad hij ten eigen bate aangewend. De Collecte, ten bate van de Reclasseering, heeft alhier het bedrag van 82.96 opge bracht, netto. Gistermiddag geraakte in de bocht van het Kerkedijkje een luxe wagen, bestuurd door den heer H. v. d. S., te water door afglijden van den voet van den bestuurder van het pe daal. Met veel moeite werden auto en be stuurder op het droge gebracht. De bestuur der bleef ongedeerd, doch liep een nat pak op. De wagen werd beschadigd. Aan het jaarverslag der Algemeene Friesche Levensverzekerings-Maatschappij ontleenen Wij het volgende: Evenals in de meeste van de tot nu toe ge publiceerde jaarverslagen van de groote Neder- landsche Levensverzekering-Maatschappijen wordt ook in het jaarverslag van de Algemeene Friesche geconstateerd, dat zoowei wat betreft de aanvoer van nieuwe verzekeringen als de financieele resultaten, zeer bevredigend zijn ge weest. Het verzekerd bedrag nam netto toe met 32.107.105 (v. j. 14.298.879) waarvan 14.322.460 (7.527.197) kapitaalverzekering en 17.784.644 (0.771.681) renteverzekering, een bedrag, be langrijk grooter dan in eenig vroeger jaar. De wiskundige of premiereserve nam toe met 13-174.211 (5.047.160), waaronder begrepen een bedrag van 1.103.576 wegens verdere om rekening dier reserve op een rentevoet van 3% pet. welk bedrag van de extra-reserve werd overgeboekt. Aan de extra-reserve werd toegevoegd het saldo-koerswinst over 1937 ad 142.935 (985.343) benevens uit de bedrijfswinst een bedrag van 978.847 in totaal 1.121.783. Op de vaste goederen werd afgeschreven 120.076 Voor de verzekerden werd 12.720 (639.818) ter nadere verdeeling beschikbaar gesteld. De groote toename van het verzekerd bedrag is onder meer 'n gevolg van den lagen rentestand, die ertoe leidt, dat spaarders en geldbeleggers in de levensverzekering vluchten", waardoor echter de beleggingszorgen der levensverzeke ring-instellingen zeker niet verminderd zijn. Door deze instellingen is dan ook tegen het eind van 1937 besloten, de tarieven voor nieuwe ver zekeringen in den loop van 1938 te verhoogen, welke verhooging inmiddels in werking is ge treden. ONTWIKKELING VAN HET BEDRIJF IN 1937. (in duizenden guldens) I. II. III. Vermeerdering '37 22.873 20.362 2.801 Vermeerdering '36 18.336 9.432 2.721 Vermindering door: Overlijden ™)4 Afloop S Wijziging 873 Afkoop 3.907 Wanbetaling 1.377 Omrekening vreemde munt 2 1 b0 Andere oorzaken 60 60 (Buiten verantwoordelijkheid van de Redactie) In de jaren, voorafgaande aan de devaluatie van onzen gulden, is herhaalde malen van alle mogelijke zijden bij den Minister aangedrongen om, evenals in alle andere landen, tot depre ciatie van onze munt te besluiten. Dit werd bepleit voornamelijk met het oog op onzen export. Minister Colijn heeft zich hier tegen met hand en tand verzet, overtuigd als hij was, dat in een devaluatie geen redding lag en ons bedrijfsleven met een dergelijk middel niet gediend is. Rond en eerlijk kwam hij voor zijn opvatting uit In ondubbelzinnige taal zei hij: „Spreek er niet meer over, ik doe het toch niet". Men kan over deze zienswijze van den Mi nister-president van gedachten verschillen, doch dit was mannentaal. Men wist en kende zijn op vatting en men kon hiermede rekening houden. In schrille tegenstelling is de houding van den huidigen en vroegeren Minister van Financiën, ten aanzien van de accijnsverlaging op gedistil leerd. Uit den treure is van alle zijden den Mi nister duidelijk gemaakt en de statistieken heb ben onweerspreekbaar aangetoond, dat de dis tilleerderijen, een echt oude Nederlandsche in dustrie met de daaraan verbonden nevenbe- drijven, ten gronde gaan, wanneer de meer dan abnormale accijnsheffing niet aanzienlijk ver laagd wordt. Overtuigend is door de vertegenwoordiger;, van de bonden, op dit terrein werkzaam, aan getoond. dat zelfs uit fiscaal oogpunt een ac cijnsverlaging den fiscus meer inkomsten uit dien hoofde zou bezorgen. De ons omringende landen hebben hiervan het bewijs geleverd. Tegen al deze verzoeken, betoogen en protes ten wordt door den Minister van Financiën deze houding aangenomen: „wij zullen deze zaak ern stig bezien", dan weer „een beslissing over dit feit is spoedig te verwachten enz. En mtusschen ^Héti 'behoeft geen betoog, dat deze houding den distillateurs „extra" schade berokkent. Im mers deze houding van den Minister wekt ver wachtingen op met als gevolg, dat ie shjters niet durven inslaan, althans dit zeer bij mo dj s- maat moeten doen met het oog °P gaat. De zeer hooge accijnsbelasting blijftinmid dels gehandhaafd en bovendien wordt de vei- koop nog extra geremd. Laat de Minister in dezen nu eens mannen taal spreken, zooals Minister Colijn het deed ten aanzien van de devaluatie van onzen gulden „Ik doe het of ik doe het niet' In betrokken kringen weet men dan waaraan men toe is. Dit is in het belang van een natio nale industrie, waarin duizenden arbeiders werk vinden. Iemand, wien de belangen van deze nationale industrie ter harte gaan. I. Levensverzekering: Kapitaalverzekering. II. Levensverzekering: Renteverzekering (10 X jaarl. bedrag). III. Volksverzekering. IV. Totaal. (in duizenden guldens) Omschrijving Uit. '37 Uit. '36 Meer Levensverz. Verz. bedrag 173.959 159.834 14.125 Volksverz. Ver.z bedrag 61.154 60.957 197 10 X jaarl. rente V. bedr. 91.486 73.701 17.784 Totaal verz. bedrag 326.600 294.493 32.107 1.101 188 271 775 178 1 60 600 338 728 37 IV. 46.037 30.490 2.507 2.310 1.873 4.720 2.455 7.059 342 3.416 6.189 1.790 220 in 1937 in 1936 Ontv. termijnpremien eigen rekening 7.401 Ontv. koopsommen idem 9.605 Uitbet. lijfrenten idem 2.011 Het bedrag der „Koopsommenis dit jaar zeer belangrijk. Het zijn grootendeels koopsommen voor dadelijk ingaande lijfrenten en voor pen sioenen. De termijripremie-ontvangst was j otz.zbY (132.742) hooger dan het vorig jaar. De wijzigingen, welke de voornaamste bezit tingen in den loop van 1937 hebben ondergaan, blijken uit de navolgende cijfers (in duizenden guldens) I. II. III. IV. V. Vaste eigend. 3.197 1.919 124 5.120" Hypotheken 26.435 11.593 3.004 35.024 Effecten17.815 6.220 12.161 142 12.017 Leeningen aan openb. licham. 37.562 18.731 13.599 42.694 Polisbeleen. 4.282 1.880 1.998 4-163 Bloote eigend. 7 Leen. aan inst. 3.708 Na afschrijving van 120.076. I. Balanswaarde uit. 1936. II. Vermeer dering in 1937. III. Vermindering in 1937. IV. Bijschrijving uit. 1937. V. Balanswaarde uit. 1937. Omtrent hypotheken wordt o.m. het volgende medegedeeld: In het afgeloopen jaar kwam één executie voor. Het onderpand werd door ons ingekocht. Het hierop geleden verlies is van geen beteeke- nis ten opzichte van het totaal der op hypo theek uitgezette gelden. Aan sommige debiteuren werd weder rente verlaging toegestaan, terwijl anderen van een verplichte aflossing werden vrijgesteld of deze werd verminderd. Deze maatregelen hadden het gevolg, dat de betalingen, in aanmerking ge- ïomen de tijdsomstandigheden, regelmatig ver iepen zoodat de rente-achterstand ultimo 1937, n verhouding tot de totaal ontvangen rente, :eer gering is en ongeveer even groot als het vnri 0 j a a r De effecten zijn gewaardeerd volgens den in December 1937 laatst bekende officieelen beurs koers, De uitlootbare effecten, die boven pari stonden, zijn echter voor geen "noogere waarde dan 100 pCt. opgenomen. Waren deze eltecten tegen beurskoers gewaardeerd, dan zou de to tale waarde 79.819 (86.361) hooger zijn ge weest, en dus tevens de extra-reserve met dit bedrag zijn gestegen. Er bleek per saldo een koerswinst te zijn van ƒ142.932 (v. j. 984.292), welk bedrag, vermeerderd met de koerswinst ad 3 (1.050) op bloote eigendommen, geheel is gevoegd bij de extra-reserve. 13.930 16.192 Tot. vermind. '37 8.748 2.577 2.604 Tot. vermind. '36 10.634 2.660 2.897 Netto vermeer. '37 14.125 17.784 197 Netto vermeer. '36 7.702 6.771 - Stand einde v. j. 159.834 73.701 60.957 294.493 ld. einde boekjaar 173.959 91.486 61.154 326.600 Hiervan herverz. 4.005 1.931 32.107 14.298 5.936 Alleen een voortgezet offer kan het werk onzer Universiteit in stand en op peil houden. Ik spreek de hoop uit, dat Katholiek Nederland niet zal nalaten om wat heden is begonnen zoo spoedig mogelijk te voltooien. Henricus van de Wetering, bij de Opening der Kath. Universiteit. De eerste cijfers, die in het verslag over het boekjaar 1937 van de N.V. Levensverzekering Mij. Nillmij van 1859 opvallen, zijn die van de zich nog steeds in stijgende lijn bewegende nieuwe productie. Van 29 millioen gulden in 1935 steeg dit bedrag via 33 millioen in 1936 tot ruim 41% millioen in 1937. De portefeuille onderging een vermeerdering ad ruim 7% ton, verkregen door overname van de portefeuille van de Officiers-Vereeniging tot Onderlinge Ondersteuning van Nagelaten Betrekkingen te Bandoeng. Naast dezen opmerkelijken vooruitgang ver toont het verval een aanzienlijke verbetering, zoodat de totale portefeuille per slot een avans te zien geeft van ruim 22 millioen gulden, daardoor komende op een totaal verzekerd be drag van rond 192% millioen gulden. Het premie-inkomen steeg tot ruim 5-100.000 aan termijn-premiën en ongeveer 3.000.000 aan premiën-ineens. De verplichtingen vinden hun dekking in een wiskundige reserve ad 45.793.354, die der traditie getrouw berekend is volgens de netto-methodoe <jiis met vol ledige afschrijving van alle acquisitie-kosten met een gemiddelden rentevoet van 3.56 pet. Daarnaast vertoont de balans een extra reserve ad 700.000, een reserve voor eventueele rente daling en verdere voorzieningen ad 3.155.000, benevens reserves voor de Indische portefeuille der „Algemeene" ad 141-460. Tezamen met het maatschappelijk kapitaal ad 2.500.000 (waarop 850.000 gestort) beschikt men dus over extra waarborgen ad totaal 6.500.000, waarnevens nog een Reserve voor oorlogsrisico op de balans paraisseert met 598.000. De finantieele bedrijfsuitkomsten waren we derom gunstig, al werden zij vanzelf gedrukt door het grootere bedrag, dat aan wervingskos ten van de gestegen productie moest worden uitgegeven. De sterfte-uitkomsten waren over het geheel genomen wederom gunstig. De daling van den rentevoet, hoe scherp die zich ook in verslagjaar inzette, heeft het totale rente-inkomen, vergeleken met 1936, nog be trekkelijk weinig gedrukt. In 1938 zal die invloed echter wel verder doorwerken. Aan rente en huren na aftrek van rente aan derden, werd 2.342.488 geboekt tegen 2.401.687 in 1936. De gemiddelde rente over alle beleggingen bedroeg 4.64 pet. tegen 5.04 pet over 1936. De beleggingen bestaan voor een bedrag ad 17.896-296 uit hypotheken, een bedrag, dat iets lager is dan het voorafgaande jaar. Terwijl er in Nederland dit jaar geen execu ties behoefden plaats te vinden, ging men in Indië 3 maal tot veiling over. terwijl een 7-tal hypotheken ondershands geliquideerd werden. Het hierbij geleden verlies alsmede de reser veering voor een niet geheel volwaardige vor dering beliep in totaal 76.509 en werd ten laste van de reserves gebracht. De effectenportefeuille, per ultimo 1937 groot 11.081.367 leverde een voordeelig koersver schil op van 59.973, dat aan de reserve werd toegevoegd, evenals het op de provinciale en gemeentelijke leeningen ingeloopen disagio van 133.215. Het bezit aan vaste eigendommen on derging eenige uitbreiding. Het bezit aan vaste eigendommen bedraagt na afschrijving van een bedrag ad 192.000 to taal 4.873.500. Tenslotte verdient ten aanzien van de beleg gingen nog vermelding het feit, dat het bedrag der polisbeleeningen een verderen teruggang vertoonde. De bedrijfsrekening sluit met een saldo van 414.639 (464.782) waarvan f 126.597 (216.845) werd toegevoegd aan de „reserve voor even tueele rente-daling en verdeer voorzieningen" terwijl aan aandeelhouders 59.000 zal worden uitgekeerd, zijnde 5 pet- over het gestorte en 1 pet. over het niet-gestorte kapitaal. Als bedrijfsoverschot, dat na afloop van het vijfjarig tijdvak voor minstens 90 pet. aan ver zekerden met aandeel in de winst ten goede zal komen, is 132.703 afgezond-ree danig komt, tezamen met de bedragen over 1935 en 1936, thans ruim 400.000 op de balans voor. Het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft voor de eerste maal een onderzoek ingesteld naar de uitstaande aandeelenkapitalen en obli- gatieleeningen, alsmede naar de aflossingen, welke voor de openbare kapitaalmarkt van be lang zijn. Uit dit onderzoek, waarvan de resul taten in de April-afleving van het maandschrift zijn verschenen, blijkt, dat de nominale waarde van alle op de Amsterdamsche beurs genoteer de Nederlandsche aandeelen, alsmede die van alle hypotheekbanken, in 1937 gedaald is van 2.775 tot 2.760 millioen. Verhoogingen vonden plaats tot een nominaal bedrag van 58 millioen waardoor 63 millioen aan de kapitaalmarkt werd onttrokken. Daartegenover zijn de aandee lenkapitalen met in totaal 73 millioen no minaal gereduceerd, hetgeen voor het aller grootste deel veroorzaakt is door afboekingen, aangezien slechts voor een bedrag van rond 2 millioen aan aandeelen werd ingekocht en op aandeelen werd terugbetaald. Per saldo werd dus uit hoofde van de plaatsing van aandeelen kapitaal een bedrag van 61 millioen aan de openbare kapitaalmarkt ontrokken. Uit dit onderzoek blijkt voorts, dat de totau* overheidsschuld en de uitstaande obligaties in Nederland gevestigde ondernemingen, komende in de prijscourant van de Veree voor den Effectenhandel, tezamen in m mi_ gedaald van 8.984 tot 8.727 millio oemd naai. Aan nieuwe leeningen werd totaal jaar, inclusief conversieleeningen, -rtegenover 3.859 millioen geplaatst, terwijl da 11(. 'de aflossingen, inclusief conversie^, j een be_ lioen bedroegen. Nieuw geld w terwjn v drag van 330 millioen opgenorn r,-,. een bedrag van 624 milled werd algelost, zoodat per saldo 294 m.lh°en op de kapitaal pitaafToof0/ 393hmil°Uonen aan nieuw geld op aenomen terwfl daartegenover voor 626 mil- U^n^werd terugbetaald, zoodat uit dezen hoof de per saldo een bedrag van 233 millioen is vrijgekomen. Dit jaar zal een nader vast te stellen aantal jongelieden kunnen worden aangewezen als candidaat-Indisch ambtenaar, met bestemming om, na aan een der Rijksuniversiteiten te Leiden of Utrecht met gunstigen uitslag een der Indologische doctorale examens te hebben afgelegd, van Regeeringswege te worden uitgezonden naar Nederlandsch-Indië, ten einde daar te lande te worden benoemd tot aspirant-controleur bij het Binnenlandsch Bestuur. Aan deze aanwijzing is verbonden het genot van een studietoelage naar reden van 300 's jaars, welke toelage in maandelijksche termijnen van 25 wordt uitbetaald (de aan de Uni versiteit verschuldigde inschrijvings- en collegegelden komen voor rekening van de betrokkenen). De normale duur der studie is vijf jaren. De aanwijzing wordt voorbereid door een commissie, welke bij haar onderzoek let op het verleden van de gegadigden, zoomede op den uitslag van een examen, waaraan zij zich hebben te onderwerpen. Voor aanwijzing komen uitsluitend in aanmerking zij, die voldaan hebben aan of dit jaar zullen voldoen aan een van de exa mens, vermeld in de artt. 11 en 12 van de Hooger-onderwijswet (eindexamen Gymna sium of Staatsexamen), dan wel aan het eindexamen H.B.S. 5-jarigen ersus in Ne derland of Nederlandsch-Indië of aan elf van de Algemeene Middelbare School n Nederlandsch-Indië, afdeeling A I, Al1 Het eindexamen van de Afdeeling H.B.S. (de z.g. literair-economische ai ling) is eveneens geldig. tember 1938 -hebt"» Voorts moeten geneeskundigen Raadevan heSt Commissariaat voor Indische Zaken ingesteld onderzoek voor den Indi- fchen dienst lichamelijk geschikt verklaard ^Sollicitanten moeten vóór 25 Mei a.s. bij oneezegeld (nie^ aangeteekend) schrijven, met opgaaf van. adres, zich aanmelden bii de Commissie tot voorbereiding van de aanwijzmS *n -^38 van candidaat-Indische abbtenaren (per adres: den secretaris S. y- Nooteboom, Statenlaan 141, 's-Gravenhage). Nadere bijzonderheden kan men vinden in de Staatscourant van 4 Mei j.l* jaar zal wederom steun worden ver leend aan zoetwatervisschers. Alleen de vis- schers, die in het jaar 1937 als georganiseer- den bij de Nederlandsche visscherijcentrale zijn toegelaten en zijn ingedeeld in de groep „zoetwatervisschers", komen voor dezen steun in aanmerking* Evenals vorige jaren is onderscheid ge maakt tusschen visschers, die de zoetwater- visscherij als uitsluitend bedrijf, en degenen, die deze visscherij als hoofdbedrijf uitoefe nen. De steun wordt in geld uitgekeerd in twee halfjaaHijksche termijnen. Ten einde voor steun in aanmerking te komen, moet zijn voldaan aan bepaalde voorwaarden o.a. deze, dat de aanvrager niet meer dan 10 weken in de werkverschaffing tewerkgesteld is geweest of steun heeft ge noten volgens een door den minister van so ciale zaken goedgekeurde steunregeling. De Nederlandsche visscherijcentrale te 's-Gravenhage is met de uitvoering dezer re geling belast. Naast de komst van onze eerste geloofs verkondigers, naast het herstel van onze godsdienstvrijheid en van het regelmatig Kerkelijk bestuur, achten Wij de stichting der Katholieke Universiteit eene der voornaamste gebeurtenissen in onze vaderlandsche kerkgeschiedenis. Het Hoogwaardig Episcopaat tot de Katholieken van Nederland, 8 September 1931. In de gistermiddag in het gebouw „Tivoli" te Enschede gehouden jaarlijksche algemeene vergadering van den Nederlandschen bond van hotel-, koffiehuis-, restauranthouders en slijters, wees de voorzitter, de heer J. Ph. M. Mühlst'aff er op, dat de bond nog steeds in ledental vooruitgaat. Spr. betreurde het, dat nog steeds geen accijnsverlaging heeft plaats gevonden, terwijl evenmin de zoo noodzake lijke herziening van de drankwet tot stand is gekomen. De hoop blijft bestaan, dat deze wijziging eerlang tot stand zal komen en de zoo gewenschte verlichting zal brengen. Hét gesloten ordeningsbesluit tusschen groot- en kleinhandel zal naar spr. hoopte, door allen loyaal worden uitgevoerd. Uit het jaarverslag, dat vervolgens werd uitgebracht door den heer G. ®ta®lr"an- se~ cretaris van den bond, bleek, da iet leden tal de zesduizend heeft overschreden. In het verslag werd er nadr"kkell-1k °P gewezen, dat het cafe-restaurantbedrijf nog steeds ge bukt gaat onder haast ondragelijk zware vaste lasten, waarbij in vele streken van het land nog hinder wordt ondervonden van onnoodig geachte hedrijfsbeperkingen. Voorts komt in dit verslag tot uiting, dat in het afgeloopen jaar de strijd tot verlaging der accijnzen op bier en gedistilleerd met onverminderde kracht werd voortgezet, even als de plaatselijke actie tot vermindering der personeele belasting en de landelijke actie tot verandering en verbetering der bestaan de drankwetgeving. Nadat eenige punten van huishoudelijken aard door de vergadering waren afgedaan, hield de heer G. W. Caron uit Maastricht een causerie over: „het arbeids- en rust- tij denbesliiit voor het hotel-, café- en restau rantbedrijf in de praktijk". Aan het slot der vergadering heeft de bondsdirecteur, mr. den Hollander, mededee- lingen gedaan over een enquête, welke is ingesteld door den bond in het geheele land ten aanzien van de toepassing der arbeids wet in het café- en restaurantbedrijf. Op overtuigende wijze is volgens spr. gebleken, dat de bepalingen van de arbeidswet van dien aard zijn, dat jeugdige personen uit de hotel- en cafébedrijven worden geweerd. De bepalingen zijn van dien aard, dat toe passing in de praktijk niet mogelijk is. Enkele dagen geleden gaf Uw blad o.m. het volgende ter lezing Een slager te Enkhuizen werd wegens een kleine schuld in staat van faillissement ver klaard, als gevolg van wanbetaling van zijne klanten die hem met elkaar een bedrag van 938 schuldig waren. De man werd dienten gevolge zeer begrijpelijk toornig, zocht naar vergelding van veroorzaakt leed: bijgevolg bestond bij hem een neiging om kwaad met kwaad te vergelden, doch wie waren hiervan oorzaak Hij hing een paar groote plakkaten voor het étalage-raam van zijn winkel, waarop de namen der wanbetalers, en daaronder„Als al deze klanten mij betaald hadden, was ik niet failliet gegaan, enz. Is het geen schandaal dat duizenden leveranciers de ervaring bewijst zulks maar al te veel vaak de dupe worden van wanbetalers. En de oorzaak hiervan Heeft men niet meermalen de ervaring opge daan dat procedeeren hier te lande, zeer kost baar en tijdroovend is; en dat een proces om een kleine vordering, wel het dubbele, en meer nog kan kosten. Zelfs wanneer men zijn recht vaardige zaak wint. En dat nu van een dergc- lijken justitieelen misstand talrijke wanbetalei'3 profiteeren, behoeft verder geen betoog. A, H.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1938 | | pagina 4