BEWAKING VAN SCHEPEN. BIOSCOOPNIEUWS. VLAARDINGEN. INGEZONDEN. mm SCHIEBROEK. HILLEGERSBERG. OYERSCHIE. BERKEL EN RODENRIJS. HOEK VAN HOLLAND. SCHOONHOVEN. ZATERDAG 14 MEI 1938 Zal voortaan door brugwachters in plaats van door politie geschieden. VEILINGEN. DE CENTRALE WERKPLAATS. t, WERKNEMENDE MIDDENSTAND. BURGERLIJKE STAND. SCHEEPVAARTHEFFINGEN VOOR VIS S CHERS VAARTUIGEN. EXAMEN ZIEKENVERPLEGING. DE ROTTERDAMMERS. GEROLD. OM DEN KAMSTRA-BEKER. OM DEN MAASSTADBEKER. Harmonie. Potasch en Perlemoer. GEVONDEN VOORWERPEN. jjmggM a GROOTE UITBREIDINGSPLANNEN Van den Achterweg naar den Wilgenpias. HET ONGELUK AAN DE YALKENSTEEG. LOOP der bevolking. DE LUCHTBESCHERMINGS. TENTOONSTELLING. autotocht oude van dagen. Iteir De Verordening op de havens en andere bevaarbare wateren verbiedt het laden en lvossen zonder toezicht van de politie van zekere „gevaar opleverende" stoffen, terwijl een andere bepaling den havenmeester mach tigt aanwijzingen te geven bij het vervoeren, lossen en verwerken van andere stoffen, welke „nadeelig" kunnen zijn. Op grond van deze bepalingen wordt bewaking van sche pen in zekere gevallen voorgeschreven. Deze bewaking geschiedt tot dusver door agenten van politie. Door de Kamer van Koophandel Is ter zake een adres ingediend, waarin deze be waking niet steeds noodzakelijk en in alle geval te duur wordt geacht. De Kamer zou de ondernemers zelf verantwoordelijk wil len stellen voor de naleving van de voor schriften, al zou een zekere controle van overheidswege daarbij ook h.i. niet kunnen ontbreken. Het college deelt deze meening niet; de be doelde bewaking kan z.i. door de overheid bezwaarlijk aan de betreffende bedrijven zelf worden overgelaten. Ook acht men het niet onbillijk, dat indien bepaalde goederen in tegenstelling met andere blijvend extra toe zicht van de overheid vorderen, daarvoor een zekere vergoeding gevraagd wordt. Intusschen zijn B. en W. bij nadere be schouwing van deze aangelegenheid van oor deel, dat de bewaking en de controle op de voorschriften voortaan beter aan personeel van het Havenbedrijf der Gemeente, dat die voorschriften zelf heeft vastgesteld, kan wor den opgedragen. Met dat toezicht zullen daarom in de toekomst de brugwachters wor den belast; dezen vervullen tevens de functie van onbezoldigd agent van politie. B. en W. zouden het tarief gesteld wenschen te zien op 0.75 per man per uur voor den dagdienst en op 1 per man per uur voor den nacht dienst, waarbij als dagdienst beschouwd moet worden de op werkdagen vallende tijd van 6 uur 's morgens tot 10 uur 's avonds en als nachtdienst de overige tijd. Het ontwor pen tarief is slechts weinig hooger dan het tarief, dat de Scheepvaart Vereeniging Zuid toepast bij de door haar verleende bijzondere bewaking. In het Notarishuis te Rotterdam. De kunsthandel maakt sinds lang een moei lijken tijd door en ook de zaak aan den Visschersdijk te Rotterdam heeft het niet kunnen houden. De collecties komen 18 en 19 Mei a.s. onder den hamer, waarin uiter aard nogal wat Rotterdammers vertegen woordigd zijn. We noteerden verder op de veiling een Bosboom uit zijn vroegen tijd, toen zijn neiging nog uitging naar romantische effec ten van licht en kleur. Die heeft hij later overwonnen, maar de kleine aquarel, even eens in de veiling, geeft toch geen goed beeld van wat hij in deze geliefkoosde techniek wist te bereiken. Noemen wij nog een wintergezicht van Louis Apol, een frissche aquarel van A. J. Groenewegen, een landschap van Corn. Kuy- pers, twee Mension's, die dezen kundigen dierenschilder goed vertegenwoordigen, een krachtig bloemstilleven van Suze Robertson, sterker dan 't verwante, eveneens aanwezige werk van Goedvriend, een geestig „Schaft uurtje" van M. Schildt en een rustig, beschei den stilleven van J. A. Zandleven. Uit de 17de eeuw dateeren een breed landschap met figuren van J. v. d. Bent en een „ontbijtje", waar veronderstellenderwijs de naam van De Heem bij wordt genoemd. Er komen verder antiquiteiten onder den hamer en vele etsen en reproducties, waar menig liefhebber wel wat van zijn gading zal vinden. Kijkdagen 14, 15 en 16 Mei. De afdeeling Rotterdam van de R- K. Standsorganisatie voor den Werknemenden Middenstand hield dezer dagen een leden vergadering in den kleinen foyer der Sint Josephgezellenvereeniging aan het Stations plein. Na een welkomstwoord van den voorzitter werd het woord verleend aan den weleerw. pater Don P. van Lent, die een causerie hield over het onderwerp „De Paedagogie van Don Bosco". De eerw. spreker schetste Don Bosco in zijn tijd als één van de grootste strijders voor een ware christelijke opvoeding, die de bovennatuur in de opvoeding vereenigde in de natuur. Uit het dagelijksche leven heeft hij zijn paedagogisch systeem opgebouwd, hetwelk gebaseerd is op de liefde. De natuur lijke genegenheid voor het kind geeft hij tot godsdienstig element. Sterke karakters wor den gevormd niet met het breken van den wil, maar met het vormen van den wil. Ter bevordering van een krachtig en godsdienstig leven vooral in dezen tijd zou het werk van de paters Selesianen veel nut afwerpen, mits allen dit sympathieke doel zouden steunen. De voorzitter dankte den gewijden spreker voor zijn leerzame uiteenzetting, waarna de vergadering op de gebruikelijke wijze werd gesloten. Aangiften van 13 Mei 1938. BEVALLENJ. de Jong geb. Viseer d. A. P. Ernst geb. Brandt z. D. Smit geb. v. Stra ten d. G. Kruithof geb. v. Wieringen d.M. Stoppelenburg geb. v. Eijk z. M. H. Mulder geb. v. Steenbergen z. S. Meijers geb. Vellinga dl. J. A. v. Gelderen geb. Verhoef z. M. de Wit geb. v. d. Bijl d. M. de Jager geb. Louw d. J. I. Blokland geb. v. Putten d. J. A. Hootsmans geb. v. d. Bosch z. L. S. v. Bommel geb. Vos z. C. C. v. Santvllet geb. Gadellaa d. J. Dammers geb. v. d. Vlies d. G. M. Broders geb. v. d. Pol d A. J Kranenburg geb. v. Lit z. C. E. Rinck geb. Rasmussen z. J. C. M. Ververs geb. Hodes z. A. M. J. K. de Bruijn geb Klauss d. W. v. Maarschalker- waard geb. Jansen z. C. E. Bierhuizen geb. de Boer d. T. v. Renssen geb. Schoenmakers d. M. v. Gemert geb. v. Weelden d. W. L. v. Oosterhout geb. v. d. Linden z. J. Verhoeven geb. Janssen d. J. C. V. Ss geb. v. Varik z. H. v. d. Velden geb. v. Reijn z. N. Bout geb. Rijke z. (H. Helleman geb. v. Arend z. J. M. Stokman geb. v. Dalen z. B. Tuinenburg geb. Verdoorn z. OVERLEDEN: J. L, v. Bekkum z. 10 m. H. v. Es m. van H. E. v. Eyk 71 j. E. v Dinther vr. van A. J. Schoenmaker 35 j. J A. Schelj d. 1 j. W. H. Anemaet vr. van G. F Capiau 55 j. A. den Hollander wed. van J. Koppenol 65 j. C. Grollee vr. van L. L. M. Jochems 52 j. M. v. d. Ende wed. v. G. v. Oosten 72 j. A. Nuijten vr. van E. F. Roelands 40 j. D. W. Zwaans wedr. van C. N. P. Brands 83 j. J. D. v. Houwellngen m. van M. Goosse- nearts 24 J. J. C. M. Bouwens vr. van W, P. Offermevjer 37 j. A. J. Offermetier d. 2 m. J. Mol m. van A. M. Bongers 79 j. G. v. Dijk ongeh vr. 76 j. H. Haag vr. van M. Nathan (12 j. J. P. Klerks wedr. van C. Baaien 78 j. Voorts als levenloos aangegeven: C. v. d. Vlist geb. Heijkoop d. Nuttig naar twee kanten. De Centrale Werkplaats voor Jongere Werkloozen onder beheer van een door het gemeentebestuur benoemde commissie, be staat nu bijna 2% jaar. Het jongste overzicht omtrent het verloop der aldaar werkzame jongens wijst uit, dat er in totaal 2105 jonge werkloozen werden toegelaten, en dat daar van 1686 een plaats in het gewone bedrijfs leven gevonden hebben. Tal van werkgevers nemen bij voorkeur jongelui aan, die getoond hebben den tijd van gedwongen lediggang te willen besteden aan het uitbreiden en onder houden van hun vakbekwaamheid. Boven staande getallen bewijzen, dat de Centrale Werkplaats voor velen functionneert als een soort voorportaal tot het normale bedrijfs- lgVÊR» Dit verschijnsel stemt tot tevredenheid, want het is o, a. met deze bedoeling, dat de Centrale Werkplaats indertijd werd gesticht. Niet alleen blijkt de Centrale Werkplaats naar den kant van de jonge werkloozen een gunstige werking te hebben, ook de onder handen genomen werkzaamheden zijn van een aard, die nog wel eens nader bekend mag worden gemaakt. Uiteraard kan het nooit in de bedoeling liggen, werk aan te nemen dat op de vrije arbeidsmarkt thuis hoort, omdat men dan het aantal werkloozen slechts zou vergroo- ten. Er zijn echter tal van objecten, die nooit op de vrije markt kunnen worden aanbesteed, omdat het geld ervoor ten eenenmale ont breekt. Bijvoorbeeldhet verbouwen van voormalige scholen tot een volksgebouw of een jeugdlokaal, en het Inrichten van een kinderspeeltuin met bijbehoorende gebouw tjes. De vereenigingen, die dergelijke inrich tingen willen exploiteeren, dienen alle op hun wijze de jeugdopvoeding en de volks ontwikkeling, maar kampen voortdurend met een schromelijk gebrek aan geldmiddelen, welke immers voor het grootste deel door menschen met een zeer smalle beurs moeten worden bijeengebracht. Intusschen doen deze vereenigingen een zeer nuttig werkde openbare straat is hoe langer hoe minder geschikt als speelplaats voor de jeugd steeds meer blijkt de noodzakelijkheid, den kinderen goede speelgelegenheid te verschaffen onder leiding of toezicht. Het vormen van clubjes voor allerlei doel in jeugdlokalen en volks huizen is een prachtig middel tegen verveling en verkeerd gerichte activiteit. Hoe sterker de in de burgerij zelf ontstane beweging voor volkshuizen en kinderspeeltuinen groeien kan, hoe beter het voor de stadsgemeen schap' is. Vandaar dat de commissie voor de Centrale Werkplaats de projecten van de op dit terrein werkzame vereenigingen gaarne heeft aan vaard als werkstukken voor de jongere werk loozen. Nu doet zich het verschijnsel voor, dat de categorie der bouwarbeiders den laatsten tijd in de Centrale Werkplaats in zeer geringe mate is vertegenwoordigd. Op zichzelf is dat verheugend, maar de vereenigingen, die liever vandaag dan morgen hun speeltuin of clublokaal in gebruik zouden willen nemen, zien zich in haar verwachting teleurgesteld. Het schijnt moeilijk aan te nemen, dat er in het geheel geen werklooze jonge timmer lieden meer rondloopen. Hun aantal is geluk kigerwijze den laatsten tijd geslonken, maar «eheel verdwenen is de werkloosheid in de bouwvakken ook voor hen toch nog niet. Waarom komen de weinigen, die nog rond loopen, niet naar de Centrale Werkplaats Hoogstwaarschijnlijk door onbekendheid met het bestaan ervan. Welnumoge deze publi catie er toe bijdragen dat de jonge timmer lieden, schilders en meubelmakers die nog werkloos zijn, zich gaan aanmelden. Toegelaten kunnen worden degenen, die nog geen 25 jaar zijn en ingeschreven staan bii de Arbeidsbeurs. Voor werk binnen de Werkplaats ontvangt men per week éen gulden, voor werk daarbuiten (b.v. het bou wen van een speeltuingebouwtje e. d.) ont vangt men 3 gulden vergoeding per week. Men vergroot voor zichzelf de kans om nor maal werk te vinden en men helpt zeer nuttige instellingen aan hetgeen ze noodig hebben. Een dubbele reden om zich aan te melden bij de Centrale Werkplaats, Piek- straat 20. Daar gebleken is, dat de thans in de gemeentelijke verordeningen neergelegde maatstaf voor het omrekenen van het aan tal bruto registertonnen in laadvermogen (1 brt is 1500 k.g. laadvermogen) voor vjs- schersvaartuigen tot een te groot laadver mogen leidt, meenen B. eh W. dat het meer met de billijkheid zou strooken om voor deze schepen de registerton gelijk te stellen aan 1000 k.g, laadvermogen. B. en W. stellen- den Raad- voor de veror dening in dien zin te wijzigen. Door deze wijziging zal per jaar een bedrag aan iu- komsten worden gederfd, dat globaal op 650 kan worden geschat. o Bij, het van 5 tot 11 Mei in het gemeente ziekenhuis aan den Coolsingel gehouden examen voor Ziekenverpleging (diploma A) zijn geslaagd: de dames: M. van der Baan, M. Baay, A. Bakker, M. Burger, J. J. de Dreu, C. R. Duits, H. I. Eldermans, L. M. van Essen, H. G. N. Eijlander, L. M. A. Fonteijne, W. L. P, Graveland, J. G. van der Haas, M. A. van Hemessen, A. C. Hengeveld, M. Her- rebout, G. Kuyl, H. C. Meijer, J. Munstra, G. J. B. Peppinck, L. L. M. van der Pluym, P. Poot, W. Ripping, H. H. Slegtkamp, H. Trommel, E. Verduyn, M. Wigboldus en C, Zeevaart, allen opgeleid in genoemd zieken huis en de heer P. Both en mej. A. A. Fran se, beiden opgeleid In het haven-ziekenhuis alhier. Ten nadeele van J. G. v. D., wonende Oostmaasstraat, is ter hoogte van het station D.P. een zilveren horloge met gouden ketting gerold. In het clublokaal van de schaakvereeniging „Kralingen" werd Donderdagavond de zesde ronde gespeeld. Drs. T. ten Kate was vrij; De Ronde won van Vlagsma; Goris—Kok afgebroken, met betere Kansen voor Goris; NieukerkeBergsma afge broken; KamstraSchenk afgebroken, met be tere kansen voor Schenk. De partij uit de zevende ronde, die in ver band met verhindering van één der deelnemers reeds gespeeld is, tusschen ten Kate en de Ronde is door laatstgenoemde zonder verder spelen gewonnen gegeven. De stand luidt: Chr. Vlagsma 4, dr. K. M. Bergsma 3**, J. Schenk 2y2*. H. H. Kamstra en K. J. Nieukerke 2**, drs. T. ten Kate 2*, C. F. de Ronde 2, drs. Th. C. L. Kok V, W. C. Goris 0**. Op het sportterrein aan het Henegouwerplein te Rotterdam heeft morgen het jaarlijksch tref fen plaats tusschen het hoofdstedelijk korfbal twaalftal en dat van Rotterdam, bekend als de wedstrijd om den Maasstadbeked. De wedstrijd, die in 1909 voornamelijk om propagandarede- nen werd ingesteld, heeft tot heden volkomen aan de gestelde verwachtingen beantwoord. De ontmoeting geldt nog steeds als het belangrijk ste korfbalgebeuren in Rotterdam en trekt dan ook immer veel belangstelling. Ook in sportief opzicht was Rotterdam—Am sterdam meest een succes. In de eerste jaren, behalve in 1910 en 1912, leed Rotterdam zware nederlagen. We denken aan cijfers als 134 (in het eerste jaar). 102, 8—2 e.d. Toen Wti: de periode van den grooten bloei van Het Zui den en daarmee tevens van de sterke Rotter- damsche selectieploegen en was het afgeloopen met de glansrijke Amsterdamsche overwinnin gen Het Zuiden zakte echter na enkele jaren af O S C R. verdween uit de eerste klasse even als Veiox, terwijl Rozenburg geen spelers van klasse leverde, als eertijds O.S.C.R., Velox en vooral Het Zuiden. De successen van Rotterdam werden schaarscher en eindelijk bleven ze ge heel uit. Na 25 ontmoetingen is het resultaat: gesp. gew. gel. verl. pnt. doelp. 25 16 4 5 36 13472 25 5 4 16 14 72—134 Ongetwijfeld is Rotterdam ook nu weer zwak ker dan de tegenpartij, maar even zeker is het, dat de groenwitten hun huid als steeds duur zullen verkoopen, zoodat we zeker zijn van een spannende, goede partij. Amsterdam Rotterdam Asta Theater. Na het interessante Fox-Movietone wereld nieuws volgt deze week als eerste film „De Zondebok", met Dave Sharpe en Monte Blue. Dit is een hoogst boeiende rolprent van heldenmoed en strijd om 6e Russische Kroonjuweelen, waarbij de toeschouwers, die van een ferm robbertje vuistwerk houden, hun hart kunnen ophalen. Dave Sharpe, een student, wordt in de felste avonturen ge wikkeld, wordt aangezien als kidnapper, ter wijl hij juist het tegenovergesteld beoogt. Politie-achtervolging, vechten enz. enz. Dit misverstand wordt echter tenslotte opge helderd terwijl de werkelijke misdadigers- bende aan de politie wordt overgeleverd. Als hoofdfilm draait „De Zigeunerprinses met Stan Laurel en Oliver Hardy. Een dave rend oerkomische klucht, waarin Stanley en Olie het publiek weer doen genieten van hun dolle dwaze streken. Laurel en Hardy maken ditmaal deel uit van een troep zigeu ners. „Olie" zit danig onder de plak van zijn vrouw. Dit huwelijks„geluk wordt ge stoord door de komst van Duivelshoef, die met mevr. Hardy zal vertrekken. Als hij zich op het landgoed begeeft van Graaf Arnheim, wordt hij door de wacht gegrepen, gegeeseld en buiten 't landgoed gezet. Mevr. Hardy neemt wraak en ontvoert het dochter tje van den Graaf. Zij deelt „Olie" mede, dat dit zijn dochtertje is. Olie is verbaasd en gelukkig. Zijn vrouw zegt hem, het dochter tje de schok te hebben willen sparen voor de ontdekking om zoo'n vader te bezitten. 12 Jaar later bevindt zich dezelfde troep weer in de omgeving van landgoed Arnheim Axlinie, het geroofde meisje is opgegroeid tot een flink jong meisje. Als zij aangetrof fen wordt op haar vader's landgoed, wordt zij gevangen genomen en zal worden ge geeseld. Een medaillon redt haar echter en voorkomt verdere onaangenaamheden. Colosseum Theater. Het Colosseum Theater geeft een goed ver zorgd programma. Na een uitgebreide en interessante opname van de Polygoon-repor tage van de doopplechtigheid van Prinses Beatrix volgt de spannende detectivefilm ..De zwevende parel". Na de pauze komt het uitstekende werk van de Metro-Goldwpn „De Stormduivels" met een bezetting in de hoofdrollen, die klinkt als een klok. Spencer Tracy, de kleine, maar bekwame speler, Freddie Bartholomew en Lionel Barrymore. Freddie is het verwende rijke jongeheertje, die door een slechte opvoeding of liever geen opvoeding de symptomen demonstreert van verfijnde verdorvenheid. Door een ongeluk komt het kind terecht bij een ruw, eenvou dig, maar eerlijk schippersvolk. Hij leert op zee zich te buigen voor den wil van oudere menschen ook al zijn deze in zijn oogen arm aan geest en aan stoffelijk be zit. Het was de juiste methode om de goede eigenschappen van dit kind te ontwikkelen en de kwade karaktertrekken, vroeger buiten zijn schuld aangekweekt, weg te nemen. Zeer interessant zijn de mooie opnamen van het leven en strijd der visschers op en met de zee. Een program aan personen bo ven 18 jaar aanbevolen, Het programma dat in dezen bioscoop wordt geboden, mag er ook deze week weer zijn. Wanneer diverse aangelegenheden uit het wereldgebeuren in beeld zijn gebracht, wordt allereerst vertoond het traditioneel geworden teekenfilmpje met een gekleurde natuurfilm. Verder ontrolt zich voor de pauze als eerste hoofdfilm „De piloot ver dween". Een mengsel van gebeurlijkheden wordt voorgezet. De hoofdlijnen bestaan echter hierin, dat een groote verantwoorde lijkheid en trouwe plichtsbetrachting tegen over losbolligheid en onverschilligheid wordt geplaatst. In de film na de pauze ziet men Dolores del Rio, Georg Sanders, Peter Lorre e.a. aan het werk rondom „De spion der Lan- ciers". Dit filmwerk plaatst ons terug'naar den grooten wereldoorlog. Niet zoozeer om ons de afgrijselijke tooneelen van het slag veld voor té zetten, doch meer om een in druk te geven van de radeloosheid, welke uiteindelijk in de hoofdkwartieren der le gerleiding binnensloopt. Voor personen boven 18 jaar is deze week een bezoek aan de Harmonie aan te bevelen. Oostertheater Ooster biedt deze week een echt knal programma. Allereerst zien we, behalve het gewone Ufa en andere wereldnieuws, een zeer uitgebreide reportage over de doop plechtigheid van Prinses Beatrix, welke ook op het witte doek ontroering in de harten van ons volk vermag te brengen. Zooals gewoonlijk zijn er weer een twee tal hoofdfilms. „Alarm in Peking" weet van begin tot eind te boeien, wat niet hoeft te verwonderen, als men weet dat Leny Maren- mach aan wie het publiek nog zulke aan gename herinneringen heeft uit „De Model echtgenoot" en Gustav Frölich er de hoofdrollen in spelen. Niet minder boeiend, maar van een geheel ander genre is „De strijd om Christine", met Hans Söhnker, Maria Andergast en Frits Kampers. Het gaat er hier vroolijk aan toe. Drie candidaten dingen naar de hand van Christine en welke situaties er dan kunnen ontstaan is te begrijpen. Hoezeer het pu bliek zich erbij amuseert kan men gemakke lijk uit zijn reacties afleiden. Voor volwassenen. De Doopplechtigheden Prinses- en Corso Theater vertoonen reeds in het programma van deze week een uitge breide reportage van den doop van Prinses Beatrix. De op 17 dezer aanvangende nieuwe reeks vertooningen in Tivoli van het gezelschap „De Rotterdammers" zal gewijd zijn aan het bekende Amerikaansche blijspel „Potasch en Perlemoer", waarin Joh. "Boskamp (als gast) de rol zal vervullen van Abe Potasch, terwijl Jacq.; van Bijlevelt Perlemoer speelt Gevonden voorwerpen in het tijdvak van 10 tot en met 12 Mei 1938, omtrent welke inlichtingen zijn te bekomen aan het Hoofdbureau van Politie te Rotterdam, iederen werkdag van 11 tot 16 uur, en bovendien dea Dinsdags en Vrijdags van 19 tot 21 uur. Aan het Centraal Bureau: rij wielbelasting- merken (ook Uostelooze en in étui's), portemon- naies, passerdoos merk Lucas, gekleurde bood- schappentasch, boodschappentasch met sleutel, bruine actetasch met monsters en boekjes met aanteekeningen, bruine actetasch met sleutels, zwart vulpotlood met naam Huisman, zilveren ring met blauw steentje, zilveren ring mot gelen steen, rozenkrans in br. lederen étui, rolletje gaspennlngen, papieren zakje met geld, diverse handschoenen, diverse sleutels, bril met hoornen montuur in étui, paar heerensokken, paar bruine ktnderlaarsjes, gi'Us-hlauwe das, lichtblauw kindermanteltje, beige ceintuur, br. damesregenmantel, br. kinderschoentje (r.), zwarte gymnastiekschoen (l.), bruine dameshoed met groen lintje, leeren rtiwieltasch met ge reedschap, rijwielachterlicht, autonummerplaat HZ47372, sleutels en bandafnemers in lapje, autocriclc, gedeelte kop rywiellantaarn, trans- portrijwiel gemerkt Alb. van Servellen, heeren- rjjwiel (ongem.), stalen schuifmaat in étui, leesboek Charies Ley, schildersborstel, ijzeren melkbus, pak Sluis' ochtendvoer, pakje met papieren wikkels, 5 H.G. gewicht, wapenstok, jehangersborstel, zakmes waaraan 2 sleuteltjes bruin dekzeil. Aan bureau Sandelingplein2 ongemerkte heerenrü wielen. Aan ibureau Nassaukade: dam es rij wiel met onleesbaar merk. Aan bureau Oostervantstraatheerenrijwiel merk R.S., autoped op luchtbanden en bus met benzine. Aan bureau Charlois-, buiten- en binnenland van vrachtauto met Continental. Bi) vindersR- B. merk aan speld, A. P Hor dijk, Zuidhoek 34; R. B, merk aan speld, W. v. d. Hulst, Kruiskade 3b; R. B. merk, M. Son- nee, Palestlnastr. 114; zwarte cjfemesportem. met inh., S. J. Boss, Sportlaan 28, den Haag; br. portem. met geld en sleuteltje, J. J- van Oosten, Ackersdijkstraat 8a; br. heerenportem. met inh. A. van Lint, 2a Reserveboezemstr. 8; donker br. damesportem. met inh., M. Mast, Zijdowindestr. 65. schooltasch met leerboeken, A. Deudekom, Jan PorcelHsatr. 32br. papieren koffertje met inh., ït. Hut, Kempenaerstr. 14b; br. actetasch met boeken (met naam), K. Smit, Burg. Hoffmanplein 71a; roode vulpen (gem.), G Jens, Zestlenhovenstraat 48a; zilveren vul potlood, G. de Ronde, Stieltjesstraat 38; zwarte vulpenhouder, W. A. v. d. Velde, Zwarte Paar denstraat 115a; verm, nikkelen vulpenhouder, A. v. d. Vlies, Van Marumstraat 35 te Schiedam; vêrchr. damespolshorloge, M. Horsten, Pa iserel- straat 22b; verchr. heerenpolshorloge, W. v. d. Walle, Sandelingstraat 132. verch. damespols horloge, J. C. Macquelin, Bloklandstraat 119; wit metalen damesarmbad, J. de Jong, BHder- rijkstraat 87a; doublé kinderarmband met naam, A. Wegbrands, Dordtschelaan 127b; broche met foto's van bepaarde menschen, W. J. Sauerhier, Vlietkade 64; rozenkrans in étui, J. Stooken- broe. Oostendamstraat 15; bankbijet, L. de Ko ning', Groote Visscherijstraat 15; paar donker grijze heerenhandschoenen, Postkantoor, Cool singel zeemleeren rechter handschoen, H. Snij der, Noordsingel 49; 6 sleutels aan ring, J. Uit- beijerse, Honlnget'dijk 454 5 sleutels aan ring, A. Vijfwinkel, Slaghekst'raat 198a; bril met hoornen montuur, A, den Boer, Gerrit van de Lindestraat 42a; bruin jongensjasje, A. Gordon, Van Speijkstraat 26b; beige kinderjasje, E. van Trigt, Bergweg 152; reserveband met velg, J. Eikenhout, Nic. Beetsstraat 42b; pr. zwarte re genpijpen, R. Boonstra, Prins Alexanderstraat 27; bastaard herdershond, H. A. van Dam, Zo merhofstraat 37bR.K. bijbeltje met naam, F. Dilkman. Boezemsingel 48: kartonnen doos met boodschappen, H. Voolaart, Beukendaal 81; abon nement veerdienst, L. H. van Gijn, de Ia Re(J- straat 92a; zwarte hond (reu), Dierenbescher ming, Honingerdijk 82/3; gele Belgische herders hond, idem; jonge licht-bruine hond, idem; stof- zuigerzak, Gem. Reiniging, Zalmsitraat 30. Verzoeke beleefd bij afhaling van voorwerpen b!j vinders, hiervan aan de politie kennis te ge ven. DE BURGEMEESTER De Burgemeester zal voortaan spreekuur houden Maandag en Donderdag, voormid dags van 10 tot 12 uur. Naar wij vernemen, is de werkverdeeling in het college van B. en W. onveranderd ge bleven. AANBESTEDING Bij de Vrijdagmiddag ten Stadhuize alhier gehouden aanbesteding voor het sloopen van panden aan de Zomerstraat, zijn inge komen 14 biljetten. Hoogste inschrijver was F. J. van Seumeren te Hazerswoude, voor 271, aan de gemeente te betalen. Gunning aangehouden. PETROLEUMWAGEN VERBRAND. Donderdagavond 5 uur was de petroleum- verkooper Bel uit de Prins Hendrikstraat in zijn pakhuis aan de Zomerstraat bezig met het schoonmaken van zijn petroleumwagen. Daar het in het pakhuis nogal donker was, stak Bel een lucifer aan, waardoor de wagen in brand vloog. Met zand en een schuimblus- scher werden de vlammen gedoofd. De wa gen verbrandde gedeeltelijk. NOG GOED AFGELOOPEN De 12-jarige R. v. Osnabrugge liep op den hoek Schied. weg-2e van Leyden Gaelstraat plotseling achter een vrachtauto vandaan, juist toen een auto, bestuurd door J. M. uit Rotterdam, aankwam. De jongen werd tegen den grond geslingerd en bekwam schaaf wonden aan het gelaat en beenen. Per auto werd hij naar de ouderlijke woning gebracht SPOORWEGJUBILEUM De heer J. v. Beukelen alhier, zal op 20 Mei a.s. zijn 25-jarig jubilé bij de Ned. Spoorwegen herdenken. BINNENGEKOMEN In de Vulcaanhaven is binnengekomen 't s.s. Stad Arnhem met 5887 ton erts. ZONDAGSDIENST DOKTOREN. Voor de leden van het Maatschappij- Ziekenfonds en het Rotterdamsche Zieken fonds zullen vanaf Zaterdagavond 7 uur tot Zondagavond 11 uur dienst doen: dr. P. G. Kousemaker, Tel. 203, Hof laan 13; dr. R. Stoop Verploegh, Chassé-plein 1, Tel. 138. Geopend is de apotheek Walrave, Schied. weg 1, Tel. 93. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Cornelia, dochter van D. L. Chodzijnski en C. van Oosterhout, 7 Bier- slootsteeg 8 Leendert C., zoon van T. v. d. Kuijl en S. Westdijk, Rijkestraat 37 Rudi, zoon van G. van Nes en c. v. d. Hoeven, Cronjestraat 50 Jacob, zoon van H. J. van Rees en J. Saaraloos, Westnieuw- land 23 Gerrit, zoon van J. Lagendijk en M. van Haften, Richard Holstraat 83. ONDERTROUWD; Johannes Kwaak, 28 j. Breede Havenstraat 2 en Neeltje Krim, 26 j., Dordrecht, Hoogstratensingel 57a Si mon Hoogerwerf, 24 jaar, Prins Hendrikstr. 39 en Anna van der Giessen, 21 jaar, P. C, Hooftstraat 17 Cornells J. Storm, 20 jaar, Röntgenstraat 37 en Cornelia van Dijk, 21 jaar, R. Holstraat 15 Thomas van den Bos, 22 jaar,Koningstraat 47 en Pieternella A. van der Pluijm, 19 jaar, Bilderdijkstr. 27 GEHUWD; Johannes P. J. Jansen, 38 j., en Cornelia J. van der Meer, 34 jaar Al- bertus C. M. Kling, 26 jaar en Katharina C. Sta, 28 jaar Willem Tol 34 jaar en Adriana C. van der Harst 32 jaar Ja cobus van Klink, 26 jaar en Teuntje van Dijk 23 jaar, Jakob Spaans, 26 jaar en Kornelia Kroos, 27 jaar Hendrikus w. j. Zebel, 25 jaar en Elizabeth M. van der Linden 23 jaar. OVERLEDEN: Jacobus Broek, 46 jaar, echtgen. van J. Rrop, Westnieuwland 79 Geertruida Duijverman, 42 jaar, Broek- weg 12 Dina M. Goemans, 75 jaar, echtg. van H. M. de Lange, Emmaplein 6. A A-? Uitgeleide gedaan door H. M. de Koningin zijn gisteren de prinses van Athlone Lady Catherine Meade per vliegtuig van Schiphol naar Engeland teruggekeerd. en De bouwwoede, die tot voor enkele jaren in Schiebroek geheel nieuwe straten en wij ken uit den grond deed verrijzen, was door de crisis aanmerkelijk getemperd. T ians evenwel wijst ales erop, dat Schiebroe c een nieuw tijdperk van bouwactiviteit tegemoet gaat. Op de eerste plaats zal de weg van de Achterweg naar het Kastanjeplein, de Wil- genplaslaan, die reeds verschillende jaren ligt te wachten op het bouwrijp maken, thans geheel vernieuwd worden. Twee exploitatie maatschappijen, Duodecimus en Wilgenplein zullen het geheel van den Achterweg naar den Wilgenpias onder handen nemen. Aan de uitvoering van de plannen van de N.V. Wilgenplein is begonnen, terwijl de aanbe steding van het gedeelte van den Achterweg naar het Kastanjeplein eerstdaags zal plaats hebben. Belangrijke bouwcomplexen zullen hier worden opgericht. Volgens de voor- loopige plannen zullen, nadat de Wilgen- plaslaan bouwrijp is gemaakt en het begin van de dwarsstraten zal 'zijn aangelegd, een 300-tal huizen verrijzen aan dezen hoofdweg naar den Wilgenpias. Met de uitvoering van een gedeelte hiervan zal in den loop van dit jaar moeten worden begonnen. Ook in Molenvliet zal aan de bouwrust een einde komen. Zoo zal aan het Achthoekplein (Kastanjeplein) een complex ruime heeren huizen worden gebouwd, met den bouw waar van reeds is begonnen. Op het voor fabrieksterrein bestemde ge deelte van de gemeente n.l. bij den Achter weg is een groote fabriek voor fijnere in strumenten in aanbouw. Voorts zul ook in Noordelijk Schiebroek weer op grootere schaal worden begonnen met den bouw van huizen. Met de uitvoering van de bouwplannen voor ongeveer 30 wo ningen aan de Lindenlaan is juist begonnen, terwijl in de Berkenlaan een blok heeren huizen in aanbouw is. Bovendien zijn in de huurt van de tuinstad nog nieuwe bouw plannen in wording. Een belangrijke verbetering van het drukke kruispunt Ringdijk Adrianalaan is in uit voering (in werkverschaffing), terwijl nog dit jaar de geheele Uitweg, de belangrijkste toegang tot de gemeente Schiebroek, zal wor den verbeterd en van een geheel nieuwe be strating zal worden voorzien. Alle feiten wijzen er derhalve op, dat de gemeente een periode van groote bouwbe- drijvigheid tegemoet gaat. BURGERLIJKE STAND. GEBORENDorothea, d. van G. A. Zieleman en J- c- M- Boer- OVERLEDEN: R. Eskenasi 72 j., echtg. van L. H. Tuvy. (Buiten verantwoordelijkheid der redactie.) R'DAM, 12/5 '38. Geachte Redactie. In het nummer van uw geëerd blad van heden heb ik en velen met mij het ontroerend verslag gelezen van het ontzettend ongeluk aan de Valkensteeg- Vanzelf dringen verschillende vragen op. O.a, is er ook nog voor geestelijken bijstand der slachtoffers gezorgd, indien dat noodig mocht blijken? Ik bedoel natuurlijk op de plaats des onheils. Uit uw verslag blijkt van niet. Zeker het valt in de gegeven omstandig heden niet mee, maar wanneer een R.K- E.H.B. Oer bij een ongeval is of wordt geroepen zal hij zeker naast dokter en geneeskundigen dienst ook een geestelijke laten ontbieden. De zeereerw- pater H. de Greeve had het in zijn lichtbaken van Zaterdag 31 April juist over de laatste oogenblikken van den even- evenmensch in geval van een ongeluk. In dit verband vroeg spr. vooral de aandacht van de R. K. E.H.B-O. Moge in de toekomst ook zij, die de leiding hebben bij een massa ongeval, meer aandacht hieraan schenken! U, mijnheer de Redacteur dankend voor da verleende plaatsruimte. Hoogachtend, T- L. P- lid R.K.E.H B.O. „St. Franciscus". Op 1 April waren alyhier 22.408 inwoners ingeschreven, namelijk 10.705 mannen en 11.703 vrouwen. In de maand April vertrokken naar elders 313 personen, terwijl 8 personen in die maand overleden zijn. Er vestigden zich in hetzelfde tijdvak 224 personen, terwijl er 29 geboorte-aangiften werden gedaan. Tenslotte blijkt hieruit dat de bevolking in April met 68 personen verminderde, zoo dat de bevolking op 1 Mei bestond uit 22.340 inwoners, n.l. 10.664 mannen en 11.676 vrouwen. De Luchtbeschermingstentoonstelling, ge durende 3 dagen gehouden, is Donderdag avond door den voorzitter, dr. B. v. Vliet, gesloten. De tentoonstelling is bezocht door 720 betalende bezoekers. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Gljsbert Krijn z. van W. Ooms en W. Blok. ONDERTROUWD: M. C. Marlcenstein 30 J. en A. H. Peelen 27 j. J. Vrijmoet 29 j. en M. A. TJlrich 26 j. GETROUWD: Ph. J. H. Buitendijk 24 j. en J. A A. Brabander 23 j. V. C. Gravesteljn 27 j.'en J. B. van Bockel 23 H. L. J. Persoon 26 j. en A. A. van Werkhoven 26 j. D. Tol 21 j. en C. N, Breugem 20 J. GEMEENTELIJK ZWEMBAD Het gemeentelijk zwembad aana de Vij- verlaana zal Maandag 16 Mei a.s. geopend worden. 07S Het bestuur van den R. K. Volksbond heeft van Burgemeester en Wethouders ver gunning bekomen tot het houden van een bazaar. GEVONDEN VOORWERPEN Op het bureau van politie aan de Dorps straat zijn de volgende gevonden voorwer pen te bevragen; rijwielbelastingmerk, heerenportemonnaie, sigarenaansteker. VOETBAL Op het terrein van de R. K. Voetbalver- eenigimg T.OfJG, zal tmorgen worden ge speeld de jaarlijksche wedstrijd TOG-vete- ranen ATOG-veteranen B. Aanvang 1 uur, BADMEESTER Tot badmeester van het zwembad alhier is Wederom voor het a.s. seizoen benoemd de heer A. J. Wessels te Rotterdam. Evenals verleden jaar worden door het comité wederom pogingen in het werk ge steld het plan om de ouden van dagen een gezelligen dag te bezorgen te doen slagen Door middel van een huizencollecte is men bezig de noodige financiën bijeen te brengen. „Jij, ondeugend kindWil je dadelijk naar beneden komen HET GROENE KRUIS, Door Het Groene Kruis, afd. Hoek van Holland, zal aanvangende 8 Juni a.s. een gratis cursus worden gegeven in kraam vrouwenverzorging en zuigelingen-bescher ming. In totaal zijn er 8 lessen. De lessen hebben plaats van 7,309 uur in het Wïjk- gebouw iederen Maandag en Woensdag. Da mes en meisjes boven 18 jaar hebben toe gang tot deze lessen. BURGERLIJKE STAND ONDERTROUWD: R. Geluk 25 jaar en A. Barendrecht, 20 jaar L. H. Westdijk 30 jaar en G. M. W. C. J. Ram, 25 jaar. GEHUWD: J. v. Eijk, 33 jaar en M. J. V9 d. Weiden 21 jaar. OVERLEDEN: Johanna A. v. Mourik, 73 jaar, echtgenoote van C. Hondt. J ZILVEREN JUBILARIS GASFABRIEK Donderdag herdacht de heer J. v. d. Bergh den dag waarop hij vóór 25 jaar werd aangesteld tot fitter bij de Gem. Gasfabriek en Waterleiding. Te midden van het vol tallige kantoor- en fabriekspersoneel werd de jubilaris op het kantoor der bedrijven ontvangen, waar de directeur der bedrijven hem hartelijk heeft toegesproken en geluk- gewenscht met het heugelijke feit. Spr. prees den jubilaris als vakman en als mensch en bood vervolgens namens hetgezamenlijk kantoor- en fabriekspersoneel een fraai dressoir aan benevens een. vaas met bloe men. Ook de kassier-boekhouder sprak de ju bilaris in hartelijke bewoordingen toe en bood, namens de bedrijven, een enveloppe met inhoud aan. Uit naam van het fabrieks personeel heeft de chef-fitter nog enkele woorden gesproken, waarbij deze in het bij zonder de goede onderlinge verstandhouding memoreerde. Tenslotte is de jubilaris nog door den wethouder v. d. Oever, namens 't gemeentebestuur gelukgewenscht. De jubilaris dankte hartelijk voor de waardeerende woorden tot hem gericht en voor de aangeboden geschenken.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1938 | | pagina 2