I De bom-explosie te Rotterdam. I: DE NIEUWE ULO IN ZUID. DE ROTTERDAMSCHE RECHTBANK. U hebt géén voorrang ZATERDAG 28 MEI 1938 Het mysterie nadert zijn ontknooping. De bom iverd „Novak" in Atlanta overhandigd i INVOERKEURLOON VOOR VLEESCH. Verlaging van tarief voor fabricage-doeleinden. F' EXCURSIES VOOR WERKLOOZE VAKARBEIDERS. Komt aan de Heer Danielstraat benoeming leerkrachten BIJ M. O. UITLOKKING TOT BRANDSTICHTING „HET LEVEN VAN TWEE ZWOEGERS" OM DEN LUTINE-SCHAT. HULDIGING Han HOLLANDER. VENTERS HEBBEN NIET VOLDOENDE haring. De rechtbank heeft veroordeeld: .'b ZWEMVEREEMGING ROTTERDAM. „SEMPER AVANTI". VOLGENS loopende geruchten, welke vandaag ook reeds in het buitenland werden verspreid, l moet het drama van den Coolsingel j te Rotterdam, zijn voltooiing naderen. Een vreemdeling moet gisteren op het hoofdbureau van politie de iden- titeit van het slachtoffer van den bom-aanslag hebben vastgesteld. Het slachtoffer heet niet Novak, maar E. K. en moet een vooraanstaand lid zijn geweest van de vrijheidsbeweging in de Oekraine. De bom werd het slachtoffer in „Atlanta" overhandigd. Wie dezen wreeden aanslag heeft uitgevoerd, zal de politie wel nimmer achterhalen. U De geruchten gaan, dat het mysterie van den bom-aanslag op den Coolsingel te Rotter dam spoedig zal zijn opgelost. Ofschoon de Rotterdamsche politie niet vóór hedenmiddag drie uur officieele mededeelingen wenscht te doen, moet gistermiddag een vreemdeling op het hoofdbureau van politie aan het Haag- sche veer aan de hand van foto's de identiteit van Novék hebben vastgesteld. Het slachtoffer van den bomaanslag moet zijn een zekere E. K.. Volgens de geruchten was hij een vooraanstaand lid van de vrij heidsbeweging in de Oekraine. Het slachtoffer, we zullen hem „Novak" blijven noemen, moest uit den weg worden geruimd en is waarschijnlijk om het leven gebracht op last van de geheime staatspolitie van Sovjet-Rusland. De uitvoerder van deze opdracht zal wel nooit bekend worden. Novak schijnt naar Rotterdam te zijn gelokt onder het voor wendsel, dat er een geldelijke aangelegen heid te regelen viel. De bom is aan Novak overhandigd in „At lanta". Daar is hij op dien noodlottigen Maan dagmorgen gekomen tegen 12 uur. Hij be stelde een glas sherry. Nauwelijks was hem deze consumptie gebracht of een andere man, een Grieksch type, zette zich bij hem aan tafel. De tweede vreemdeling ging tegenover Novak zitten. Novak bestelde voor hem een glas bier. Andere bezoekers hebben gezien, dat de tweede vreemdeling aan Novak een pakje overreikte, een soort kinderschoenen doos. Het glas bier werd onmiddellijk door den tweeden vreemdeling uitgedronken. Deze stond op en verliet terstond „Atlanta". Geen seconde later betaalde Novak met Hol- landsch geld de beide consumpties en in bezit van het pakje verliet Novak „Atlanta". Nog geen vijftig stappen verder ontplofte de bom met het bekende noodlottige gevolg. De aanslag, welke was beraamd op Novak was gelukt. Hoe deze aanslag is gepleegd heeft de politie kunnen nagaan, doch door wien deze gruweldaad is verricht zal wel immer een geheim blijven. Wanneer het vaststaat, dat Novak een voor aanstaand lid is geweest van de Oekrainische vrijheidsbeweging, dan zal vermoedelijk de Russische geheime staatspolitie er belang bij hebben gehad, dat Novak uit den weg werd geruimd. De mogelijkheid is o.i. echter niet uitgesloten, dat Novak een dubbele rol heeft gespeeld en om het leven is gebracht, daar hij de Oekrainische vrijheidsbeweging on trouw was geworden. Zooals wij hebben medegedeeld is het bo venstaande gebaseerd op geruchten die de ronde doen en eerst hedenmiddag zal de po litie „spreken". In een volgende editie zul len wij dus vermoedelijk de volledige sluier over het drama eerst kunnen oplichten. De dader gearresteerd. Naar wij vernemen heeft de Amsterdam- sche Recherche gistermiddag omstreeks vier uur in verband met de ontploffing een ar restatie verricht n.l. van den man, dien men ervan verdenkt tezamen met Novak in het restaurant „Atlanta" te hebben gezeten en die dus tevens de dader van den aanslag zou zijn. Alle nadere gegevens hieromtrent ontbre ken nog. Voor het keuren van vleesch, dat wordt ingevoerd met het doel het in een vleesch- warenfabriek te verwerken, wordt te Rot terdam geen afzonderlijk tarief berekend. Een te dezer stede gevestigde vleeschwaren- fabriek heeft nu, met het oog op den scher pen concurrentiestrijd, welke in de vleesch- warenbranche heerscht, verzocht voor be doeld vleesch het invoerkeurloon belangrijk te verlagen. Ter staving van haar verzoek verwijst adressante naar verschillende an dere gemeenten, waar voor vleesch met voor melde bestemming geen of een aanzienlijk lager keurloon wordt geheven. Bij de beoordeeling van deze zaak hebber B. en W. overwogen, dat voor vleesch, hetwelk in opdracht van 'n Regeeringscrisisinstelling wordt ingevoerd en vleesch, bestemd om in een vrieshuis te worden opgeslagen om daar na te worden uitgevoerd, bij aanbieding van groote hoeveelheden, ingevolge artikel 3 van de Verordening tot heffing van een belas ting voor het gebruik maken van het Open baar Slachthuis, reeds een aanzienlijke re ductie op het invoerkeurloon wordt toege staan. Ook voor vet geldt een bijzondere re geling. Krachtens artikel 1, lid H, van de genoemde heffingsverordening is voor elk kilogram vet, dat door denzelfden aanbieder in één kalenderjaar boven de hoeveelheid van 10.000 K.G. wordt aangeboden, in plaats van 0,02 een recht van 0,005 per K.G. verschuldigd. In de industrie tot verduurzaming van Vleeschwaren worden eveneens regelmatig zeer groote quanta vleesch verwerkt. Uit een t oogpunt van billijkheid is het derhalve rede- I lijk ook voor het keuren van voor fabricage- f doeleinden bestemd vleesch een afwijkend tarief in het leven te roepen. Lettende op de bijzondere omstandigheden, welke in de vleeschwarenindustrie gelden, zijn B. en W., mede op grond van de voren staande overweging, van oordeel, dat het gewenscht is het keurloon voor bedoeld vleesch met 50 te verlagen. Uitgaande van de in 1937 door de Rotterdamsche vleesch warenindustrie ter keuring aangeboden hoe veelheid vleesch, zal de uit deze taricfsvei- laging voortvloeiende inkomsten verminde ring voor de gemeente op circa 10.000 per jaar kunnen worden gesteld. Het bestuur van de „Vereeniging St. Louis", gevestigd te Oudenbosch, heeft zich tot den Raad gewend met een schrijven, ge- dagteekend 17 Maart 1938, waarbij krachtens artikel 72 der Lager-onderwijswet 1920 wordt verzocht, gelden uit de gemeentekas te mogen ontvangen, benoodigd voor de stichting van een bijzondere school voor uitgebreid lager onderwijs voor jongens in de omgeving Putschelaan-Dordtschelaan- Strevelsweg of voor deze school de beschik king te mogen verkrijgen over een bestaand gebouw. Blijkens dat verzoek zal de te stich ten school 5 klassen bevatten en zullen per klasse ten hoogste 30 leerlingen worden toe gelaten. De voor bedoelde school te bestem men localiteit zal mitsdien ruimte moeten bieden voor 150 leerlingen. De bij de wet gevorderde sstukken zijn door het schoolbestuur overgelegd en in orde bevonden. Uit het adres van de Commissie voor het onderwijs en de volksontwikkeling, hetwelk bij de stukken is gevoegd, blijkt, dat de te stichten school behoorlijk bezet zal worden. De Commissie deelt mede, dat met het schoolbestuur overeenstemming is bereikt omtrent beschikbaarstelling van 'n gedeelte van een bestaand gebouw, n.l. de bovenverdieping van het gemeentelijke schoolgebouw aan de Heer Danielstraat no. 29. De inspecteur van het lager onderwijs in de inspectie Rotterdam heeft verklaard, tegen beschikbaarstelling van deze locali teit geen bezwaar te hebben. Op grond van een en ander stellen B. en W. in overeenstemming met het advies van meergenoemde commissie, den Raad voor de gevraagde medewerking te verleenen, zulks door beschikbaarstelling van de bovenver dieping van het schoolgebouw aan de Heer Daniëlstraat no. 29. In de komende weken zullen door een groot aantf.l deelnemers aan de Gem. vakcur sussen voor werklooze Vakarbeiders weder om enkele excursies worden ondernomen naar fabrieken en bedrijven, die met het door hen uitgeoefende beroep verband hou den. Zoo zullen op Maandag, 30 Mei ongeveer 100 deelnemers aan de scheepsbouw-1 en chauffeurscursussen een bezoek brengen aan Amsterdam: in de morgenuren gaan de scheepsbouwers naar de Ned. Scheepsbouw- Maatschappij en de chauffeurs naar de Krom- hout-Motorenfabriek, terwijl in de middag uren voor beide groepen in het Koloniaal In stituut een film vertoond zal worden over de Javasuiker-industrie, waarna het Instituut bezichtigd zal worden. Voor de bouwvakarbeiders vindt op 13 Juni een excursie plaats van ongeveer 30 personen naar de Kleiwaren-industrie te Tegelen, terwijl op 21 Juni ongeveer 80 las- schers en autotechnikers naar België gaan ter bezichtiging van de automobielfabriek Impe ria te Nessonvaux. Deze excursies, die per autocacr worden ondernomen en die het nuttige aan het aan gename paren, hebben plaats onder deskun dige leiding. Zondag 29 Mei a.s. werkt het koor mede aan de feestvergadering van den Vrienden kring. De zangersleden worden 's middags uiterlijk kwart over 2 verwacht in de St. Joseph-Gezellen, Stationsplein, gekleed in zoo mogelijk donker costuum met donkere das. Opstellen zooals bij het concert. Tot dusverre was het gebruikelijk, dat de leerkrachten der openbare scholen voor mid delbaar onderwijs benoemd werden aan één bepaalde school. Worden in een gemeente meer scholen voor M.O. in stand gehouden, dan brengt een doelmatige exploitatie van die scholen mede, dat de aan alle middel bare scholen te vervullen lesuren zoo econo misch mogelijk onder de beschikbare docen ten worden verdeeld. Met het oog hierop wordt dan ook reeds sinds jarfen bij de be noeming van leeraren bij het openbaar M.O. in deze gemeente aan de betrokkenen de ver plichting opgelegd om desverlangd ook on derwijs te geven aan andere middelbare scho len dan die, voor welke de benoeming geldt. Van de hierdoor geschapen mogelijkheid tot detacheering van leerki achten wordt in- tusschen een zóó veelvuldig gebruik gemaakt, dat het zelfs voorkomt, dat leeraren, aan een bepaalde school benoemd^ aan deze school geen enkele les meer geven, doch hun taak geheel vervullen aan andere scholen. Onder deze omstandigheden lijkt het B. en W. gewenscht, dat in den vervolge nieuwe bepaalde school, maar aan „gemeentelijke middelbare scholen" alhier, uiteraard met de verplichting om zoo noodig onderwijs te ge ven aan het Erasmiaansch Gymnasium, het Lyceum voor Meisjes en de Kweekschool voor Onderwijzers (essen). Deze opvatting, welke ook in den kring der directeuren in stemming ontmoet, wordt gedeeld door de Commissie voor het onderwijs en de volks ontwikkeling. In verband hiermede ware niet meer, zoo als tot dusverre gebruikelijk is, het advies te vragen van den directeur van de school, waar momenteel in de vervulling van lesuren moet worden voorzien, doch van een com missie, samengesteld uit den directeur van de inrichting, waaraan de lesuren momenteel te vervullen zijn, een directeur, deskundig voor het vak, waarvoor de benoeming moet plaats hebben en een leeraar, eveneens des kundig voor dat vak, doch niet verbonden aan de school, waaraan de lesuren vaceeren. Voor de rechtbank heeft terechtgestaan de 69-jarige E. O-, zonder beroep, die zich zou hebben schuldig gemaakt aan uitlokking tot brandstichting, door te Schiedam 2000 te beloven aan den koopman H. Scheybeler, als deze opzetttelijk brand zou stichten in het pand Schie 56 te Schiedam, van welke brand stichting gemeen gevaar voor goederen en levensgevaar voor personen te duchten zou zijn geweest. De brandstichting of een straf bare poging daartoe waren op de uitlokking niet gevolgd, aangezien Scheybeler niet op het voorstel is ingegaan. Als eerste getuige wordt gehoord H. W. Paré, commissaris van de Zuid-Hollandsche Inkt- en Verffabriek te Den Haag, die in de tweede helft van het vorig jaar met verdach te in aanraking is gekomen naar aanleiding var. een advertentie, waarin deze voor 3500 aan machines te koop had aangeboden. Verd. heeft toen een bezoek aan de fabriek ge bracht en daar heeft verdachte zich op een dergelijke manier uitgelaten, dat getuige den indruk kreeg, dat het verdachte er om te doen was zijn fabriek vol oude machines te krijgen, die hij dan hoog zou laten taxee- ren, terwijl hij daarna brand zou laten stich ten en zoodoende 'n groote winst zou maken. Hij sprak tegenover getuige zelfs over 25.000, die er voor hem zou aanzitten. Drie maal heeft getuige verdachte gesproken en driemaal is hij op dit onderwerp terugge komen. Verdachte ontkende, dat hij ooit derge lijke voorstellen zou hebben gedaan. De koopman H. Scheybeler zeide verdach te sedert November van het vorig jaar te kennen. Op 10 Maart was verdachte in ge- tuige's winkel gekomen en toen had hij hem het voorstel gedaan om voor 2000 de fa briek in brand te steken. Verdachte's plan was om eerst de fabriek vol oud goed te brengen, dat hij dan hoog zou laten taxee- ren. Dan zou men de fabriek nog een maand laten doordraaien en dan zou getuige den boel in brand moeten steken. Op welke manier hij dat zou willen doen, werd geheel aan hem overgelaten. Getuige was op dit voorstel niet ingegaan, omdat hij het waan zinnig vond. Ook tegenover dezen getuige ontkende verdachte er ooit over gesproken te hebben, dat hij de fabriek in brand gestoken wilde hebben. Getuige had de fabriek willen huren voor houtbewerking en tegelijk wilde hij iets doen met benzol en dat had verdachte de vraag ontlokt, of getuige soms van plan was den boel in brand te steken. Het bleek, dat verdachte tegenover de poli- tie en tegenover den rechtercommissaris had j toegegeven, dat hij wel over het in brand steken van de fabriek had gesproken, doch hij zeide toen, dit gedaan te hebben om te zien wat voor man zijn nieuwe huurder was. Het O. M. waargenomen door mr. H. A. J. Reumer was van oordeel, dat verdachte sterk zou staan in zijn verweer, wanneer er ook niet de getuige Paré was, aan wien verdachte onder bedekte termen toch ook te verstaan gegeven had, dat het voordeelig kon zijn, om de fabriek in brand te steken. De mogelijk heid zou nog bestaan, dat verdachte niet precies meer weet, wat hij doet, maar dat gaat niet op, als men weet op welk een slinksche wijze hij getracht heeft zich machi nes van een uitvinder toe te eigenen. J)e psychiater vindt verdachte verminderd toe rekeningsvatbaar en hij beveelt een voor waardelijke straf aan. Het O. M. zou wel ge neigd zijn dat advies te volgen, als verdachte tot een ruiterlijke bekentenis had kunnen komen. Hij ontkent echter hardnekkig en zoo iemand komt niet in aanmerking voor de gunst van een voorwaardelijke straf. Het O. M. eischt zes maanden gevangenis straf. De verdediger, mr. M. M. van Velzen uit Schiedam, was van oordeel, dat het bewijs van het moeilijke artikel 134 bis (de mis lukte uitlokking) niet geleverd is, nu verd. zich er op beroept, dat hij Scheybeler als huurder heeft willen beproeven. Bovendien wijst pleiter er op, dat kort voordat de uit lokking zou moeten hebben plaats gehad, verdachte de som van zijn verzekeringen heeft verlaagd. Dat doet iemand niet, die van plan is brand te laten stichten. Daaren boven is het een eigenschap van brandstich ters, dat zij financieel omhoog zitten. Dat is bij verdachte ook niet het geval. Verdachte is iemand, die op een eigenaardige wijze rede neert en vermoedelijk heeft Scheybeler daar uit verkeerde conclusies getrokken. PI. ge looft niet, dat verdachte de bedoeling heeft zijn fabriek in brand te laten steken en hij concludeert tot vrijspraak. Uitspraak 10 Juni. Dood door schuld. De 37-jarige handelsreiziger P. L. J. v. d. R. uit Schiebroek heeft terechtgestaan ter zake van dood door schuld. In den morgen van 15 Februari zou verdachte op het Slag veld met de door hem bestuurde auto hoogst roekeloos, lichtvaardig en onachtzaam heb ben gereden, waardoor die auto in aanrijding is gekomen met de motorfiets van den 32-ja- rigen W. F. Magito, die gevallen is en be klemd geraakt tusschen de auto van ver dachte en een vrachtauto, die stilstond, ten gevolge waarvan hij een zware kneuzing had bekomen van de korstkas met breuk van ribben en borstbeen, bloeding in de bind weefsels, scheuren in hart en long en ver bloeding van de rechter borstholte uit de longscheur. Aan deze verwondingen was Magito korten tijd later overleden. Door getuigen werden verschillende ver klaringen afgelegd. Verdachte zegt den motorrijder niet gezien te hebben, vermoedelijk doordat zijn aan dacht te veel in beslag genomen is door de voetgangers, die hier nogal eens op den rij weg staan en loopen. Toen hij op het aller laatste oogenblik heeft willen remmen, is wellicht zijn voet van het rempaal gegleden. Zoo iets moet het wel geweest zijn, anders kan verdachte het ten minste niet verkla ren. De president brengt verdachte onder het oog, dat hij ook een zonderlinge manier van remmen heeft, zooals bij de rijproeven is gebleken. Verdachte kan namelijk, zonder zijn hiel te verzetten en met een slechts ge ringe draaiing van het gas- naar het rem pedaal overgaan, doch deze methode brengt mee, dat hij slechts met een smallen rand van de schoenzool het rempedaal indrukt. De kans is dan veel grooter dat men afglijdt, dan dat men op de normale manier de ge- heele voetzool gebruikt voor het indrukken van het rempedaal. Het O.M., waargenomen door mr. J. C. V. Meischke, begon zijn requisitoir met een woord van deelneming tot de nabestaanden van het slachtoffer. Het O. M. wees er ver der op, dat dit ongeluk gebeurd is op een zeer druk verkeerspunt, waar men verwach ten kan ieder oogenblik te moeten remmen. Dat men er dan zulke gevaarlijke metho den van remmen op na houdt, als verdach te, acht het O. M. roekeloos. Wat de zaak nog erger maakt, dat verdachte den motor rijder in het geheel niet gezien heeft en dat terwijl deze toch geruimen tijd voor hem uit gereden moet hebben. Het O. M. kan ook tot geen andere conclusie komen, dan dat verdachte achter het stuur heeft gesuft en dan is hij wel degelijk schuldig aan den dood van Magito. Het O. M. wil in aanmer king nemen, dat verdachte nog nooit eerder een ongeluk veroorzaakt heeft en dat hij gunstig bekend staat. Het eischt ten slotte 60 boete subs. 30 dagen hechtenis en ont zegging van de bevoegdheid om motorrij tuigen te besturen voor den tijd van 6 maan den. De verdediger, mr. W. A. Hoek uit Schie dam kon zich aansluiten bij de woorden van deelneming, door den officier gesproken. Plei ter wees er verder op, dat dit verkeerspunt een stuurmoeilijkheid veroorzaakt en dat het overigens ook een naar punt is, doordat er altijd zooveel voetgangers zijn, die de noo- dige aandacht van den automobilist vragen. Wat de getuigen hebben verklaard is naar pleiter's opvatting niet zoo overtuigend Voor de schuld van verdachte. Pleiter concludeert daarom tot vrijspraak. Mocht de rechtbank toch schuld aanwezig achten, dan verzocht pleiter in geen geval hem de rijbevoegdheid te ontnemen. De rechtbank zal 2 Juli uitspraak doen. Een pamflet met voor de politie beleedigenden inhoud. In het begin van het vorig jaar heeft zich in de gemeente Spijkenisse een schandaaltje voorgedaan waarbij de gemeenteveldwachter en de brigadier van den rijksveldwacht het mikpunt zijn geweest van eenige sarcasti sche uitlatingen, die door middel van pam fletten onder de gemeentenaren zijn ver- verspreid. In die pamfletten kwamen vele insinuaties voor, die een beleedigend karak ter droegen en als gevolg daarvan heeft de rechtbank thans vier zaken te behandelen van menschen die zich h,ebben schuldig ge maakt aan het verspreiden van een voor de politie beleedigend geschrift. Het eerst heeft terecht moeten staan de 40-jarige reiziger A. v. B. thans te Amster dam, vroeger wethouder en loco burgemees ter van Spijkenisse, die in het vooronder zoek had toegegeven dat hij een der ver schenen pamfletten een vervolg gedicht onder den titel: Het leven van twee zwoe gers had gedicht en doen drukken in Rot terdam. Dat dit gedicht verspreid was, zou tengevolge van een toevallige omstandig- hield zijn, doordat verdachte een gedeelte van de exemplaren per abuis had achtergelaten j in de auto, waarmee hij van Rotterdam naar j Spijkenisse was gereden. Verdachte was nu j niet verschenen, maar uit het getuigenver- hoor is wel gebleken dat er van het vergeten van een pakje in de auto geen sprake is ge weest. De brigadier van de rijksveldwacht H. Vogelensang-De Jong had denzelfden avond, dat verdachte de biljetten van den drukker had ontvangen meer dan 50 exemplaren op geraapt die hij aan den Noorweg en verder naar het dorp toe, tot in de Kerkstraat toe had gevonden. Deze getuige had van B. in die omgeving gezien. Zoowel de brigadier als de gemeenteveldwachter L. M. Moerland hadden zich door de insinuaties, die in dit gedient voorkwamen, oeleedigd gevoeld. Het O. M. waargenomen door mr. J. F. Hoef- felman was van oordeel, dat de wijze waar op hier de politie 'beklad was meer dan schunnig is en dat dit zeker schadelijk is voor het prestige van de politie. Het O. M. Vertrek van de Karimata uitgesteld. Zooals men weet zou de tinbaggermolen Karimata in den komenden nacht van de werf te Kinderdijk vertrekken naar Ter schelling om daar te gaan zoeken naar de schatten van de Lutine. In verband met de slechte weerberichten echter welke Norddeich vanmiddag bracht, is dit vertrek voorloopig uitgesteld in af wachting van gunstiger vooruitzichten voor het weer. Zoo mogelijk wil men morgenmid dag omstreeks 4 uur nog de brug over de Koningshaven te Rotterdam passeeren. eischt 1 maand gevangenisstraf. Uitspraak 7 Juni. Na den oud-wethouder heeft terecht ge staan de 32-jarige broodbakker C. M. M., uit Spijkenisse, die zich ook schuldig ge maakt zou hebben aan het verspreiden van pamfletten met voor de gemeentepolitie en voor de rijksveldwacht beleedigende insinu aties. Deze verdachte had van het pamflet „Het leven van twee zwoegers" gehoord en het bij den timmerman H. Koornneef ge lezen. Deze Koornneef heeft het aan ver scheidene ingezetenen van Spijkenisse laten lezen en, naar de president, mr. J. G. Huy- ser opmerkte had hij daarbij juist gehan deld naar de bedoeling van de vervaardi gers van al dit schoons. Verdachte had aan Koornneef gevraagd of hij het stuk even mocht hebben, om het over te schrijven en daarin had Koornneef bewilligd. Met dit stuk was verdachte gegaan naar J. v. d. Berg, die er een cyclostyl op na houdt, waarmee hij voor besturen van vereenigin- gen e.d. wel kennisgevingen enz. vermenig vuldigt. Verdachte had hem gevraagd er een aantal afdrukken van te maken en overeengekomen was, dat hij er veertig zou leveren. Ook deze jongeman had de ernst van het geval niet ingezien en het als een grapje beschouwd. Hij maakte de veertig afdrukken en bracht die naar verdachte, die er dadelijk een aan zijn bediende G. van Pernis gaf, doch op aandringen van zijn vrouw de rest maar liever in het vuur van den oven wierp. Het O.M. achtte ook hier bewezen, dat verdachte de pamfletten ter verspreiding in voorraad heeft gehad en eischte 1 maand gevangenisstraf. De verdediger, mr. F. Eikelenboom zal geen poging doen om het gedicht te ontwar ren. Het is flauw en beleedigend. Maar men moet niet vergeten, dat het gedicht in een bepaalde sfeer ontstaan is, doordat tijdens de huwelijksfeesten van onze Prinses de feeststemming der Spijkenissers is verstoord door het optreden van de Marxistische ge meentepolitie, aldus zegt men. Dat is de aanleiding geweest tot het verschijnen van de pamfletten, die iedr in Spijkenisse heeft gelezen. Pleiter meent, dat deze zaak met een geldboete kan worden afgedaan en subs, vraagt pleiter overweging van een voor waardelijke straf. Hoe ze verder zwoegden. Vervolgens heeft terechtgestaan de 35- jarige electricien A. K., uit Spijkenisse, die zich zou hebben schuldig gemaakt aan de verspreiding van pamflet 4, dat tot titel droeg: Hoe zij verder zwoegden. Verdachte ontkent ieta met deze zaak uitstaande tc hebben. De 13-jarige J. Verweel verklaarde op een avond in Februari alleen te zijn ge- CODREANU VOOR ZIJN RECHTERS. Voor de rechtbank te Boekarest staat de leider van de Roemeensche IJzeren Garde terecht wegens beschuldiging van hoogverraad. Tijdens het verhoor van den beklaagde (staande met documenten in de hand). HEIDENDOM EN GODSHAAT IN DE TWINTIGSTE EEUW. Een parochie-avond van het Boschje in „Palace". Maandag 30 Mei, 's avonds tc 8 uur gaat de parochie van het Boschje weer een uiterst belangwekkenden, leerzamen en interessamen avond doorbrengen in het Gebouw „Palace Botersloot 92. Deze avond is echter niet alleen voor de parochianen van 't Boschje, maar voor alle katholieken van Rotterdam toegankelijk. Daar zal dan een medewerker van het co mité van de katholieke Actie voor God te Heemstede, een rede komen houden over het heidendom en de godshaat in onzen tij Enkele weken terug sprak hij voor heeren van de parochieele stootgroep, de hand van een aantal buiteugewo tueele projectieplaten; en in 8 begeestering, was het éénige, I gens zeiden: wat is 't toch jammer, dat dat al onze parochianen en alle katholieken niet hebben gehoord! De «preker van dien avond, de heer Frans Arm and, zal ons uiteenzetten, en aan de hand van projectieplaatjes ook duidelijk voor oogen stellen, hoe over bijna de geheele we reld de strijd tegen het godsgeloof wordt gc" streden. Hij zal de treurige staalkaart van de anu- God-beweging voor ons openvouwen: Overal bijna in de wereld, en v0°^f de landen, die 't meest van de cri lijden hebben, wordt van de ellende a-r menschen gebruik gemaakt, om op e staan tegen God zelf; zoodat over heel de wereld is gevormd een caricatuur van e christe lijke Broederschap, die de andsgrenzen overspant, maar zijn bindkracht zoekt, met in de goddelijke liefde, maar in gemeen schappelijke haat tegen God. Wat de heer Armand tot zoo'n buitenge woon geschikten spreker maakt voor een rtergelijken avond, is het feit, dat hij zijn groote feitenkennis en zijn katholiek enthou siasme op zulk een eenvoudige, voor ieder een begrijpelijke manier aan den man weet te brengen! En omdat we dit weten, durven we ook alle katholieken met den grootsten aandrang uit te noodigen, om op dezen parochie avond aanwezig te zijn! Het entrée-geld hebben we zoo laag mo gelijk gehouden, opdat 't voor zoo weinig mogelijk menschen een beletsel zal zijn! Het is twintig cent en voor onze werk- loozen, op vertoon van de werkloozenkaart. tien cent. De avond is bestemd voor volwassenen; mannen zoowel als vrouwen. Toegangskaarten verkrijgbaar bij ,-Pn Magazijn", Boschlaan. en bij den sigaren winkel van Muyden. Jonker Fransstraat 54. Ook te Rotterdam heeft zich een eere comité gevormd om Han Hollander te hul digen bij gelegenheid van zijn vijftigsten interlandwedstrijdreportage. De burgemees ter heeft het voorzitterschap van dit comité aanvaard. De algemeene ventersbond te Rotterdam heeft bij den minister-president langs tele- grafischen weg aangedrongen op het spoedig nemen van maatregelen, teneinde tot vol doenden aanvoer van haring te komen. De toestand van de venters wordt onhoudbaar geacht. weest in het gebouw van de openbare school, dat gebruikt wordt voor repetitie lokaal van het plaatselijk muziekkorps, waarin ook getuige een instrument bespeelt. Hij had nauwelijks het licht opgedraaid, toen verdachte was gekomen, die vertelde, dat er een boodschap was gestuurd, dat het licht defect was. Dat was echter niet zoo en verdachte was weer spoedig weggegaan. Na zijn heengaan had getuige een rolletje pamfletten gevonden op een lessenaar in de gang. In het vooronderzoek heeft deze ge tuige er nog bij verteld, dat hij gezien heeft, dat verdachte dat rolletje had neergelegd, doch die bewring handhaaft hij nu niet. De vader van den vorigen getuige ver klaarde, dat zijn zoon hem bij zijn komst in het repetitielokaal even apart genomen had om hem mee te deelen, dat hij weer een bundeltje papieren gevonden had op een lessenaar in de gang. De president, mr. J. G. Huyser: Maar hij heeft er toch bij verteld, dat hij gezien had, dat verdachte die dingen daar had neer gelegd? Getuige: Neen, dat heeft mijn zoon niet gezegd. De politiemannen, voorgeroepen, verkla ren, dat zij die mededeeling uit den mond van getuige hebben opgeschreven. De president wijst getuige op den ernst van den eed. Op meineed staat een veel zwaarder straf, dan verdachte ooit zal krij gen. Getuige weet, dat hij hier is om de waarheid te zeggen en dat doet hij. De president laat dan getuige's verkla ring opnemen en door hem onderteekenen, waarop deze getuige op vermoeden van meineed wordt weggeleid. Getuige D. Kooyck verklaarde verdachte in dien tijd in Rotterdam te hebben ont- - moet. Het gesprek was toen op de pamflet ten gekomen en verdachte had toen gezegd, dat hij de vierde ging halen en aan getuige beloofd, dat hij er een toegezonden zou krijgen, hetgeen ook gebeurd is. Het O.M. was van oordeel, dat vaststaat, dgt verdachte de rol met pamfletten in de gang van het schoolgebouw heeft neerge legd en aldus aan de verspreiding heeft deelgenomen. Het O.M. eischte ook tegen dezen verdachte 1 maand gevangenisstraf. De president deelde mede, dat de recht bank van oordeel is, dat de behandeling van deze zaak geschorst moet worden tot het onderzoek in de meineedzaak beëin digd is. De verdediger, mr. W. A. Hoek heeft on der die omstandigheid voorloopig afgezien van pleidooi. Als laatste verdachte in de serie heeft terecht gestaan de 19-jarige electricien L. K. een broer van den vorigen verdachte, die het pamflet zou hebben verspreid door het over de post aan talrijke ingezetenen toe te zenden. Er zijn schrijfproeven geno men die naar dr. J. Schrijver verklaarde onomstootelijk aangeven, dat verdachte de schrijver van de enveloppen is geweest. Het O.M., dat van meening was, dat deze verdachte geen leidende positie in dit geval heeft gehad, eischte tegen hem veertien dagen gevangenisstraf. De verdediger, mr. W. A. Hoek merkte op, dat verdachte, ondanks de omstandig heid, dat zijn schrift veel overeenkomst vertoont met dat, waarmee de enveloppen beschreven zijn, volhoudt, van niets te weten. Pleiter concludeert dan ook tot vrij spraak. Uitspraken 7 Juni. Uitaprakeix. W. B., 26 jaar havenarbeider, gedetineerd, wegens diefstal van een rijwielbelasting- merk en wegens poging daartoe, tot 4 maan den gevangenisstraf. H. P., 40 jaar zuivelbereider, te Oude Tonge, wegens verduistering in dienstbe trekking verdachte had, toen hij be drijfsleider was in dienst van de coöpera tieve vereeniging Boterfabriek gelden, die hij voor den verkoop van melk, kaas en boter had ontvangen niet verantwoord - tot 3 maanden gevangenisstraf. In de zaak van J. A. J., 19 jaar landarbei der te Oude Tonge, die terechtgestaan heeft terzake van een zedenmisdrijf, heeft de rechtbank een onderzoek naar de re- classeeringsmogeiijkheid gelast. A. V., 59 jaar, loswerkman te Oostvoorne, wegens zedenmisdrijf, tot 6 maanden ge- vangenistraf, doch voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar. B. 48 JaaU tuinder te Oostvoorne, die terechtgestaan had terzake van eenzelfde misdrijf, werd vrijgesproken. p. van 't H., 17 jaar zonder beroep te Hekelingen, die terecht gestaan had ter zake van mishandeling van den veldwach- ter C. J. Moerland, werd vrijgesproken. M. v. d. Z- 54 jaar, kleermaker, wegens een zedenmisdrijf, tot 6 maanden gevange nisstraf, met aftrek van den tijd in voor loopig® hechtenis doorgebracht, te onder gaan in een bijzondere strafgevangenis en daarna ter beschikkingstelling van de re geering. A. H. B., 70 jaar autobewaker, wegens een zedenmisdrijf, tot 3 maanden gevange nisstraf, voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar. P. W., 51 jaar, zonder beroep, wegens openbare schennis der eerbaarheid, tot 1 maand gevangenisstraf. J. B. A. M„ 26 jaar, bloemenkoopman, wegens eenzelfde misdrijf, tot 2 maanden gevangenisstraf. C. C. 29 jaar, zonder beroep, wegens een zedenmisdrijf, tot 1 maand gevangenisstraf, voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar, benevens ƒ30 boete subs. 15 dagen hech tenis. als o bij wegkruisingen dezen rooden driehoek voor u zietdan nadert u namelijk een voor- rangsweg! als u bij smalle bruggen dit ronde, roode bord met 1 zwarten (links) en 1 rooden (rechts) pijl ziet: verkeer van over zijde gaat dan voor. Huldiging van Cor Kint. De zwemvereen. Rotterdam heeft Donder dagavond in gebouw Palace alhier, 'n feest avond gehouden ter gelegenheid van iet éénjarig bestaan der vereeniging, en tevens ter huldiging van Cor Kint in verband met het door deze zwemster behaalde wereldre cord 200 M. rugslag. De heer van Veen heeft in zijn openings woord van dezen feestavond herinnerd aan de oprichting van de vereeniging, thans een jaar geleden, waarbij hij dc hoop uitsprak dat de vereeniging op den ingeslagen weg zou voortgaan. Hierna werd Cor Kint gehuldigd bij monde van den heer Kerkmeester voor haar record 200 M rugslag, veroverd in Denemarken. Haar werd een door al de leden der veree niging geschonken fiets aangeboden. Aan mevrouw Kerkmeester werd met eenige har telijke woorden een ring geschonken, uit waardeering voor haar werk. Groep I 4e ronde: M. Goedcmans-W. La- mers 20; G. A. KlisA. Gorrce Jr., ui tg.; A. Gorree Jr.N. A. Aussems 20. Groep II: J. HollemanL. Lamers 20; H. RegouwJ. H. Martin 02; W. M. v. Luin P. Guinee 1h

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1938 | | pagina 2