De geheimzinnige on te Rotterdam I Het mysterie van den bom aanslag Oj I Weerverwachting. Oekraine en de strijd voor de vrijheid. TIM TYLER eN'SPUD. van panterklauwen. MAANDAG 30 MEI 1938 Politieke moord op den leider der Oekrainsche Vrijheids beweging Eugen Konovalec. Dit was voor de politie het eerste aanknoopingspunt. 1 4.14. J MOORDENAAR MET EEN RUSSISCH SCHIP NAAR R'DAM GEKOMEN. Nederlandsche regeering stelt een groot bedrag beschikbaar voor de aanhouding van den dader. Vermoedelijke dader is de Sovjet agent Waluck. EINDELIJK dan is de groote span ning rond het mysterie van den bom-aanslag op den Coolsingel te Rot terdam gebroken. Het is komen vast te staan, dat de leider van de Oekrain sche Vrijheidsbeweging Eugen Kono valec het slachtoffer is geworden van een politieken moord. Uit het politie onderzoek is verder gebleken, dat de lafhartige dader van diezen aanslag hoogstwaarschijnlijk moet zijn de plus minus 30-jarige Waluck, een Sovjet agent, die in opdracht van de Gepoe moet hebben gehandeld. Anderhalf jaar lang heeft Waluck zijn slachtoffer gevolgd en thans is het hem gelukt den „grootsten vijand" van het bolschewisme, zooals Konova lec werd genoemd, uit den weg te rui men. De dader is weten te vluchten. Dank zij het nauwgezet onderzoek, dat van stonde af aan door de Rotterdamsche politie is ingesteld onder opperste leiding van com missaris J. p. Roszbach en mede dank de voortreffelijke medewerking van de verschil lende in Europa gelegen politie-centra bij zonder van de Berlijnsche politie-autoritei- ten, is het gelukt den sluier op te lichten, welke dagen lang heeft gehangen over de geheimzinnige ontploffing welke Maandag j.l. op den Coolsingel te Rotterdam plaats vond. Eindelijk is het drama, dat zijn weer- „a in ons land nog niet heeft gevonden, op gelost. De politie weet thans dat men heeft te doen gehad met een lafhartigen politieken pioord, waarvoor men ons kleine landje heeft uitgezocht. De aanslag. Maandagmorgen j.l. te even kwart na twaalf uur werd het Rotterdamsch publiek opgeschrikt door een hevige explosie op den Coolsingel. Op een oogenblik wist men niet wat er aan de hand was geweest doch beko men van den schrik zag men een man in stukken gereten op de rijstraat liggen. Twee andere voorbijgangers moesten zwaar ge> wond naar het ziekenhuis worden overge bracht, terwijl de ontploffing, waaraan aan vankelijk werd gedacht, een ware ravage had aangericht aan de omliggende gebouwen. Het slachtoffer van den politieken moord. De politie, welke zeer vlug op de plaats des onheils was, liet het stoffelijk overschot van het slachtoffer naar het ziekenhuis aan den Coolsingel brengen, terwijl terstond door de betrokken politie-autoriteiten in de om geving van den Coolsingel een onderzoek werd ingesteld of mogelijk iemand iets ver dachts had gezin. Dit eerste onderzoek Jn de onderscheidene café's en restaurants le verder echter niets op, waaraan de politie eenig houvast had. Het onderzoek op het lijk. Denzelfden middag van dien noodlottigen Maandag heeft de politie een onderzoek in gesteld op het lijk van het slachtoffer. Men vond verschillende voorwerpen, die er op wezen, dat men te doen had met 'n vreemde ling en wel een Duitscher. Zoo vond de poli tie een pas met een foto, welke vrij gelijkend was op het slachtoffer. De pas was een Duit- sche pas ten name van Joseph Nowak, ge boren te Königshütte. Bovendien werd op- het lijk gevonden een hotelkaartje en wel van Hotel Central te Rotterdam. Intusschen waren ook de pyrotechnici van de Hembrug ter plaatse gekomen, want de politie was reeds vrij spoedig de overtui ging toegedaan dat men hier te doen had gehad met een aanslag. De samenstel ling van het explosief is ech ter tot ophedennogniet Vastgesteld kunnen worden. Toen de politie eenmaal het hotelkaartje had gevonden, heeft zij zich onmiddellijk ge haast naar het Hotel Central en daar bleek, öat de vreemdeling des morgens om ruim uur was aangekomen en wel met een taxi. "ij had een kamer gehuurd en deed zich in dreven onder den naam van Nowak. Om tien minuten over half 12 heeft Nowak het hotel verlaten. Zoodra de politie dit wist werd het hotel Central op een niet-opvallende manier onder bewaking gehouden door een paar re chercheurs. Lijkschouwing. In tegenwoordigheid van den officier van justitie mr. Wilbrenninck en den rechter commissaris mr. Kymmell werd door dr. Hulst uit Leiden een lijkschouwing gehou den. Vastgesteld werd, dat men m het lichaam van het slachtoffer heele kleine stuk jes dun ijzer heeft gevonden vermoedelijk afkomstig van de helsche machine, stukjes ijzer welke ook op straat in de omgeving van de ontploffing later zijn aangetroffen. Zooals wij hierboven schreven werd het Hotel Central onder bewaking gehouden en zie omstreeks vier uur in den middag komt er aan het hotel een vreemdeling, die vraagt naar.... Novak. Onmiddellijk wordt de po litie gewaarschuwd, aan de rechercheurs wordt een seintje gegeven, een politie auto rukt uit en de vreemdeling, die gebroken Duitsch sprak, wordt gesommeerd mee te gaan naar het politie bureau aan het Haag- scheveer. De vreemdeling gaf zich terstond over en heeft geen poging aangewend om te vluchten. Wie was de tweede vreemdeling?. Op het politiebureau werd op den vreem deling een pas gevonden ten name van Ladis- lav Bora, afkomstig uit Praag, koopman van beroep en geboren in 1906. Op de vraag van de politie wat de vreemdeling hier kwam doen, antwoordt „Bora" in gebroken Duitsch, dat hij „Novak" kwam opzoeken. Van den aanslag wist „Bora" op dit moment nog niets af. De politie vertelde aan „Bora" dat hij ver moedelijk „Novék" wel niet meer zou aan treffen, Volgens „Bora" had „Novak" hem ontboden om vanuit Weenen terstond naar Rotterdam te komen om een aanzienlijke som gelds in ontvangst te nemen. Dit tele foontje had „Bora" gekregen uit Berlijn Verder wenschte „Bora" die een idee had of hij in handen van Gepeoe-gezellen was gevallen, niets meer te zeggen. Daarop vertelde de politie aan „Bora" dat zijn vriend „Novak" dood was, maar de vreemdeling wilde dit niet gelooven. Zelfs toen de politie aan „Bora" de foto toonde van het lijk van „Novak" toen nog was de vreem deling niet te overtuigen. De politie zag toen geen anderen uitweg, dan den vreemdeling' mee te nemen naar het ziekenhuis, waar hem de resten van 't stoffelijk overschot van het slachtoffer werden getoond. Toen begreep „Bora" alles wat men hem verteld had en hij stond als verpletterd. Het eerste contact met de politie centra. Na de aanhouding van „Bora die verder zweeg als een graf, werden terstond de ver schillende politie-centra in Europa opge beld .En al terstond werd bekend dat „Bora" niet bekend was in Praag en Novak niet in Berlijn. De politie-autoriteiten te Berlijn zeiden dat de passen, waarop de b ei- de vreemdelingen hadden gereisd, valsch waren. Opnieuw werd „Bora" aan den tand ge voeld en toen deze zag, dat er wel geen andere uitweg meer was, gaf hij Dinsdag avond toe dat Novak niet Novak, maar Eugen Konovalec was, de leider van de Oekrainsche vrijheidsbe- weging. Hij had in deze beweging de hoog ste positie en was feitelijk de opvolger van Petljoera, die in 1926 te Parijs ook door een bomaanslag uit den weg was .geruimd. Ko novalec, die in den oorlog van 1914 aan de Oostenrijksche zijde tegen de Russen had gestreden en in 1923 aan de zijde van Polen tegen Rusland, werd door de Bolsche- w i e ken beschouwd als de grootste v ij and. Maar „Boia bekende meer! Hij zei de dat ook zijn pas valsch was. Deze had hij destijds in Praag gekocht. In wer kelijkheid zeide „Bora" te zijn de Oekrainer Ladislav Baranowsky. Terstond werd Ber lijn van deze mededeeling op de hoogte ge steld en toen wist men spoedig met wien men te doen had. Konovalec was niet alleen de leider van de Oekrainsche vrijheidsbeweging, maar te vens chef van het Oekrainsche Persbureau te Berlijn, waar hij zijn hoofdkwartier had. Konovalec had vermoedelijk een ouden pas gehad, welke op de een of andere wijze van een behoorlijk stempel was voorzien. Op de Pas zat een foto van tien jaren geleden. Baranowsky zeide verder, dat hij Zondag te Weenen was opgebeld door den leider Jvonovalec, die zich bevond in Berlijn ten \?n dr. Suszko, waar hij de laatste ZlnM vertoefd. De leider had hem op- RrftterHf^geyen 200 spoedig mogelijk naar komen voor een gewichtige bespreking. Daarom was Baranowsky per efnTferder *otterdam gekomen, waai' hij ai eens eeicter was geweest. De weduwe van het slachtoffer herkent het lijk. De verschillende aanwijzingen, welke de politie inmiddels had gekregen, brachten mede aan het licht, dat Eugen Konovalec was gehuwd. Zijn vrouw woonde echter in Rome. Zij werd van het gebeurde op de hoogte gesteld en vertrok per vliegtuig naar Rotterdam, waar zij op Hemelvaartsdag is aangekomen. De weduwe, die immer bang is geweest dat haar man eens het slachtoffer zou worden van een wree- den aanslag, herkende het stoffelijk overschot van haar man. Ook twee gewezen oorlogsvrienden van Konovalec, die thans niet meer in de Oekrain sche vrijheidsbeweging zitten, hebben zich mede gespoed naar Rotterdam. Ontroerende momenten hebben zich op het hoofdbureau van politie afgespeeld toen deze twee oude oorlogsvrienden de weduwe van het slacht offer ontmoetten. Zij zeiden dat haar man op het veld van eer was gevallen en dat ondanks alles de Oekrainsche vrij- heidsbeweging toch zal worden doorgezet. Ook deze twee vrienden van Konovalec hebben het lijk van hun ouden oorlogsvriend herkend. Zij hebben ook een bezoek in het ziekenhuis gebracht aan de beide personen, die bij den aanslag zwaar gewond werden en hun deelneming betuigd namens de Oekrainsche vrijheidsbe weging. Wie is de dader Het is bijna onomstootelijk komen vast te staan, dat de aanslag is gepleegd door een ongeveer 30-j a r i g e n sovjet-agent, die onder meer bekend staat onder den naam Waluck, een gewezen Oost-Oekrainer. Deze is voortvluchtig en men vermoedt, dat Waluck reeds denzelfden dag het land heeft verlaten. Reeds eerder een aanslag beraamd. Er is reeds eerder te Genève in 1934 een aanslag op Konovalec gepleegd. Deze aanslag is echter mislukt en de daders, twee sovjet- Russen en een Zwitsersche bolschewist zijn toen gevat en opgesloten. Ditmaal is Kono valec echter het slachtoffer geworden van een geraffineerden, reeds gedurende ander half jaar voorbereiden aanslag. Konovalec is voorheen al meer met den man die hem den dood heeft ingezonden, door hem in Atlanta een tijdbom te over handigen, in aanraking geweest t.w. in December j.l. te Brussel en in Februari j-L te Rotterdam. De leider van de Oekrain sche vrijheidsbeweging, heeft toen bij die gelegen heden vermoedelijk 'n som gelds van Waluck gekregf11 voor het voeren van zijn propaganda. Hierdoor heeft de sovjet-agent het ver trouwen van Konovalec weten te winnen, i Het tlongaarsche knapenkoor, dat met zijn zang de verschillende plechtigheden van het Eucharistische Congres op het Heldenplein te Boedapest heeft opgeluisterd. teneinde later beter zijn slag te kunnen slaan. Het signalement van den laihartigen da der: plusminus 30 jaar, flink en breed, don ker bruin haar, zeer elegant, stemt overeen met het signalement, dat de kellner van „Atlanta" heeft kunnen opgeven van den man, die met Konovalec een oogenblik heeft zitten praten. Waluck heeft daar in „Atlanta" ongeveer vijf minuten met Konovalec aan een tafeltje gezeten. Het gebruikelijke pak ket met geld, sigaretten etc., dat Waluck eerder ook al eens had gegeven aan Kono valec, werd thans weer overhandigd. In groot vertrouwen heeft het slachtoffer het pakket aangenomen, doch nu zat er mede een helsche tijdmachine in. De sovjet-agent vertrok terstond nadat hij het pakket, een kleine schoenendoos, had overgegeven en Gode zij dank is ook Kono valec terstond opgestaan, want had hij dit niet gedaan, gruwel ij ker zouden dan de gevolgen zijn geweest, want „Atlanta" zat op dat oogenblik vol bezoe kers. Hoe ontzettend de ontploffing is geweest, moge onder meer blijken uit de omstandig heid, dat de wijzerplaat van het polshorloge van het slachtoffer werd aangetroffen in den hals van den gewonde Westra. De begrafenis van het slachtoffer. Zaterdagmorgen is het stoffelijk overschot van ober-leutnant Eugen Konovalec, leider van de Oekrainsche Vrijheidsbeweging in tegenwoordigheid van de weduwe, de twee oorlogskameraden een katholiek priester, die de beaarding verrichten en eenige politie autoriteiten in allen eenvoud op de Algem. Begraafplaats te Rotterdam teraarde besteld. Baranowsky blijft in arrest. De politie weet nog niet precies welke rol Baranowsky in deze zaak heeft gespeeld. Men vertrouwt echter, dat hij een vriend is geweest van het slachtoffer. Hij blijft echter voorloopig in bewaring op last van den Of ficier van Justitie, als zijnde een onge- wenscht vreemdeling zonder middelen van bestaan. Een prachtig werk volbracht. De mysterieuze waas, welke 'n week lang heeft gehangen rond deze ontploffing is dan toch, dank zij het prachtige werk van de Rotterdamsche politie en justitie geheel op gehelderd en voor wat het uitstekende werk van commissaris Roszbach c.s. betreft, is het onderzoek thans beëndigd. De rest van het onderzoek is thans verlegd naar Berlijn en andere Europeesche hoofdsteden. Hiertoe zullen twee Rotterdamsche inspecteurs van politie eerstdaags naar Berlijn gaan, om bij dit onderzoek te assisteeren. - 11 ii 1111111111111 mini i ii i mi i ij Iets warmer. Krachtige tot matigen, tijdelijk af- nemende wind uit Westelijke richtin- gen, half tot zwaar bewolkt, later weer J toenemende bewolking, aanvankelijk opklarend, later weer kans op regen- buien, koude nacht, overdag iets war- J mer. STORMWAARSCHUWINGS- I Z DIENST. - Z Geseind van De Bilt 29 Mei te 21.10 i? uur aan de posten van IJmuiden tot de Belgische grens en 30 Mei tot 8.45 uur aan de posten van Delfzijl tot IJmui- H den: "f „Weest op uw hoede". Z J Voor de wielrijders. 1 DINSDAG. Z T Zon op 4.45. Zon onder 21.10. H Maan op 6.45. Maan onder 23.02. E Wielrijders lichten op van 21.40 tot Z llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllliillll D a g e 1 ij k s: Tivoli-Schouwburg, Potasch en Perlemoer (De Rotterdammers) 8,30 uur (boven 18 jaar). Bioscopen: Goedgekeurde program ma's tot en met Donderdag 2 Juni in: Luxor: Het meisje van gisternacht (volw.); Grand: Vivere (b. 18 j.); Lumière: De gevangene van Zenda (b. 18 j.); Studio: De stervende Zwaan (b. 18 j.); Thalia: Honderd mannen en één meisje; Olympia: Zeeschuimers en De bedriegers bedrogen (b. 18 j.); Colosseum: Vloeibaar goud en In de getuigenbank (b. 18 j.); Scala: Mr. Moto slaat toe en Op glad ijs (b. 18 j.); Capitol en City: Manja en Muziek voor Madame (volw.); Harmonie: Leve de vloot en De purperen mantel (b. 18 j.); Asta: De gehelmde brigade en Het wit te goud; Corso: Artisteningang (volw.){ Victoria: Fanny Elssler en Proces met ge sloten deuren (volw.; Centraal: Het uur der wraak en kinderen van den nacht (volw.); Cineac: Actualiteiten. (I Tot en met 31 Mei in Doelen: Onder moe ders vleugels en kinderarts dr. Engel (b. 18 j.) Tentoonstellingen: Kunstzaal Koch: Werken mej. Nora Mees (tot 5 Juni). N een interview, «lat wij hebben gehad met twee Oekrainers, die uit Berlijn en Londen waren overge komen, om de Rotterdamsche politie behulpzaam te zijn bij het onderzoek in verband met den politieken moord op Eugen Konovalec, den leider van de Oekrainsche Vrijheidsbeweging, wiens schuilnaam Novak men heel goed kende, is ons een en ander ver teld over den strijd der O U. N. (de organisatie van Oekrainsche Nationa listen), om het volk der Oekrainers, dat uit meer dan veertig millioen zie len bestaat en waarvan het grootste deel gaat gehukt onder de onderdruk king „van den sovjet-staat, zijn vrij heid weer te geven. De Oekraine is alleen een sovjet staat als een gevolg van het geweld der wapenen. Ondanks het tra gisch einde van den leider echter, zal, zoo verzekerde men ons, de vrij heidsbeweging in kracht toenemen De twee Oekrainers zij dragen een rouwband zijn diep getroffen door het groote verlies, dat de organisatie van Oekrainsche Nationalisten heeft getroffen, nu haar leider Eugen Konovalec door een sluipmoordenaar van de Gepoe om het leven is gebracht, maar desniettegenstaande straalt er vuur uit hun oogen, wanneer zij vertellen van den strijd om de vrijheid, welke de O. U. N. (de organisatie van Oekrainsche Na tionalisten) op illegale wijze moet voeren. Eugen Konovalec, zoo vertellen zij ons met trots, stond destijds aan het hoofd van de vrijcorpsen welke zijn bezweken tegen de overmacht van bolschewieken, Wit-Russen en Polen. Na het verdrag van Riga werd Oekraine verdeeld tusschen Rusland en Polen. De organisatie van Oekrainsche Natio nalisten is voortgekomen uit de prachtige militaire organisatie van de Vrijcorpsen en vervolgt thans den strijd met propaganda middelen. Wij hebben recht op onze vrijheid! Er zijn 45 millioen Oekrainers op de we reld, van wie er 33 millioen staan onder de sovjet-heerschappij, gedwongen door het roode leger, dat ons na een wanhopigen strijd heeft overweldigd. Weet u, hoeveel Oekrainers lid zijn van de Communistische Partij? Een half procent! En toch is de Oekraine een sovjet-staat, maar alleen door de.... wapenen. Volkenrechtelijk heeft de Oekraine de mogelijkheid zich van de sovjet-unie af te scheiden en dat is voor ons van groote beteekenis, wanneer de dag der vrijheid zal zijn aangebroken. Overste Konovalec streed daarvoor, maar daarvoor niet alleen, want de O.U.N. heeft de vereeniging van alle Oekrainers in haar vaandel geschreven. Im mers zeven millioen Oekrainers leven er in Polen; anderhalf millioen in Roemenië, 700.000 in Tsjecho-Slowakije en nog enkele millioenen in Mandsjoerije, Canada en Ame rika. Ook die laatst genoemde kolonisten leven met ons mee. Oekraine, en een zekere weemoed teekent zich af op het gelaat van de beide mede strijders voor de vrijheid van hun land, Oekraine zoo vervolgen zij, is immer het slachtoffer geweest van de verdeelzucht der groote mogendheden, maar nooit heeft men de Oekrainsche taal en cultuur kunnen ver nietigen. Na deze begrijpelijke ontboezeming komen we weer op den persoon van Eugen Kono valec, die in den strijd voor de vrijheid van zijn land, op zoo wreede wijze den dood vond. Als Oostenrijker geboren, streed Kono valec tegen de Russen. Met Petljoera, die in 1926 te Parijs ook door een bomaanslag uit den weg werd geruimd, is hij een der eer sten geweest, die inzag dat Oekraine naar de vrijheid moest grijpen. In 1917 kwam tot stand de Oekrainsche Volksrepubliek en deze republiek werd door de Westersche machten erkend. De communisten stichtten echter in Charkow een tegen-regeering en haar roode troepen werden door de bolschewieken ge steund. In 1920 stortte de Vrijstaat Oekraine in een, nadat het in 1919 gestichte leger op drie fronten had moeten strijden tegen de wit- gardistische formaties, de communisten en de Polen. Later streed Konovalec weer een vergeefschen strijd tegen de bolschewieken. Overste Konovalec week uit naar Lithauen, maar nimmer heeft hij de gedachte aan de vrijheid losgelaten. In 1926, toen Petljoera werd vermoord, werd Eugen Konovalec onze leider en deze sticht te drie jaren later in het geheim de O.U.N. Daarom zijn de sovjet-autoriteiten zóó fel op hem gebeten en lieten ze in 1934 een aan slag op hem plegen, welke aanslag echter mislukte. In de Russische couranten werd Konovalec als verrader gebrandmerkt. Nog onlangs is in de radio-Moskou tegen onzen leider gewaarschuwd. En geen wonder, zoo voegden zij eraan toe, want de vrijheidsbe weging neemt een steeds grooteren omvang aan. In Berlijn, Londen en Parijs hebben wi; onze eigen persbureaux en ook in Amerika is een zeer sterke Oekrainsche pers. Heeft Konovalec, Waluck, die thans zijn moordenaar is geworden, volledig ver trouwd? Wij weten nog niet of Waluck den aanslag wel heeft gepleegd! Kent u de foltermethode van de Gepoe? Waluch was een Oost-Oekrai ner en leefde dus onder sovjet-bewind. Men moet geweten hebben, dat hij in relatie stond met onzen leider Konovalec. We weten niet of men hem in de folterkamer geheimen heeft afgeperst en een ander heeft gezonden naar Rotterdam, die Waluck heeft verontschuldigd en het pakje met de helsche machine aan Konovalec heeft over handigd. Maar we zullen het te weten komen! Onze leider Konovalec is gebleven in den strijd, maar de Oekrainsche organisatie van Natio nalisten zal niet eerder den strijd opgeven voor Oekraine weer vrij is, aldus eindigde het onderhoud. Hoe kwam de in ons land moordenaar Een vraag, welke bij het onderzoek steeds naar voren is gekomen, is hoe kwam de moordenaar in ons land en hoe heeft hij, na het volvoeren van zijn laffe daad de vlucht genomen. Verschillende supposities zijn na tuurlijk te maken, maar wij hebben gegron de reden aan te nemen, dat de aanslagple ger, die dan in opdracht van de Gepoe heeft gehandeld, in Rotterdam is gekomen met het Russische schip „Menshinsky", welk schip Vrijdag 20 Mei in den namiddag ligplaats heeft genomen in de Merwehaven en welk schip Dinsdag 24 Mei, dus één dag na den moordaanslag, de haven van Rotterdam heeft verlaten met bestemming Leningrad. De „Menshinsky" is een vrachtboot en was beladen met stukgoederen. Curgadoor is de N.V. Ned. Bevrachtingskantoor, vaak op deze plaats genoemd in verband met de schepen als „Hordena", „Andra" etc., die vanuit Gdynia (Polen) munitie vervoeren naar het roode Spanje. Is Waluck, aangenomen dat hij de moorde naar is, met dit schip gekomen vermoe delijk heeft hij gewoon gemonsterd en be hoorde dus tot de bemanning dan zal hij ook wel met dezelfde gelegenheid ons land hebben verlaten, daar hij dan de minste kans liep te zullen worden gearresteerd. Toen het voor de politie vrij zeker vast stond, dat de aanslag op Konovalec was ge pleegd door een sovjet-agent in opdracht van de Gepoe, was de „Menshinsky" reeds al- lN HET 2-'£- icenveKTRE-IC VAN HET HOOFO KWA R- TlER. LiGGEN NOG STEEDS DRiE Mannen - Bewusteloos nP=7E G,m»O0p"T Dus PAT Slachtoffer, weroeiv vani e=N iG^cH?^iNNi6 ver-^ "genaanioI G.i p JA SPUO....ÊN HET "V EiSEHAAROi <3E_ i NV.OAT n Alleen een rweeDE Do- Sie van hetzelfde vêr. &if in staat zal2'j/v de mannen weer tot het BEWusts 2dn terug TE £oe| pen- Anders BL'JVe.W 2.;j jN conrichtowaihundi Bi HET ONDERTOEIR \N HET VERBLUF VftN MUR- OOCK HOORT TiM\ Pi OTSE LÏNS EEN TlKtCEND GELUI D UiT EEN DOOSJE, (TOMEN WAT TEI N ITUN weer vertrokken, dus een onderzoek aan boord van dit schip is niet meer kunnen wor den ingesteld. Doet het Russische schip op zijn terugreis naar Leningrad geen andere haven meer aan en aangenomen dat de dader van den aanslag aan boord is, dan is de moordenaar ontkomen en zal hij wel nimmer gegrepen worden. Daar zal de Gepoe wel voor zorgen! Moskou verheugt zich over het welslagen van den aanslag. Uit Moskou werd gisteren bericht: De algemeen-secretaris van de Oekrainsche bolschewistische partij Chruschtshcow ver klaarde tijdens een verkiezingsrede te Kiew, dat de sovjet-unie aan haar doel den onder gang der wereldbourgeoisie vasthoudt. Alle tegenstanders van de sovjet-unie moeten ver nietigd worden De sovjet-unie zal de volken van de geheele wereld oproepen haar voor beeld te volgen. Sprekende over de binnenlandsche vijan den verklaarde Chruschtshcow, dat in dit jaar weliswaar vele vijanden „geliquideerd" wer den, doch dat er ook nog veel vijanden zijn overgebleven. Ook deze vijanden moeten tot den laatsten man uitgeroeid worden. Uit deze openlijke publicatie mogen wij gevoeglijk opmaken, dat de sovjet-unie nie mand en niets zal ontzien om staatsvijanden uit den weg te ruimen, ook al zouden tien tallen of honderdtallen onschuldigen daarbij als slachtoffer moeten vallen. Het explosief nog niet vast gesteld. Naar ons werd medegedeeld, hebben de pyrotechnici van de Hembrug het explosief nog niet kunnen vaststellen. Zou het een tijd bom zijn geweest, dan kan deze nooit lang van te voren zijn afgesteld. Volgens deskun digen hoogstens plus minus twee uur en een kwartier. De dader moet dus te Rotter dam gelegenheid hebben gehad van te voren den tijdbom af te stellen. Heeft hij de veer in werking gesteld bij een partijgenoot of heeft hij dit gedaan op een kamer van een of ander hotel of in een café? De politie tast in het duster. Volgens hetgeen wij hierboven hebben ge schreven nl. dat de moordenaar is gekomen naar Rotterdam met het Russisch schip „Menjinsky" is het geenszins uitgesloten te achten, dat de dader aan boord van dit schip alle gelegenheid heeft gehad de helsche machine op te stellen, voordat hij vertrok om den aanslag te plegen. De Ned. regeering stelt een groot bedrag beschikbaar. De officier van Justitie heeft van den se cretaris-generaal van het Departement van Justitie bericht ontvangen, dat de Ned. Re geering een groot bedrag heeft beschikbaar gesteld voor de opsporing en aanhouding van den verdachte inzake den bomaanslag op den Coolsingel te Rotterdam. Een net van spionnen rond Konovalec. Uit de berichten, welke de laatste dagen vanuit Berlijn, Parijs, Amsterdam etc. bin nenkomen bij de Rotterdamsche polity blijkt dat de leider van de Oekrainsche VrjJ* heidsbeweging Eugen Konovalec stap vooï stap is bespionneerd. De spionnen van de Gepoe stonden telegrafisch met elkander in verbinding en men wist als 't ware op de mi nuut af, waar Konovalec zich steeds bevond. De strikken van het spionnage-net waren dan ook zóó strak rond Konovaleo gespan nen, dat van een ontkomen aan den aanslag geen sprake meei kon zyn»

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1938 | | pagina 1