m n de rotterdamsche reciitrank. Gebruik eerst een andere tandpasta en liefst de duurste die er is ZATERDAG 11 JUNI 1938 HET V.M. ZEEMANSHUIS IN DE CALANDSTRAAT. BIOSCOOPNIEUWS. HILLEGERSBERG. OVERSCHIE. VLAARDINGEN. IJSELMONDE. Na afbraak zullen er 32 flats verrijzen DE UITGEBRANDE „LAFAYETTE" NAAR ROTTERDAM. PINKSTERTOURNOOI R.K. SCHOLEN. Zal Zondagmiddag in Waalhaven - arriveeren, BURGERLIJKE STAND. JB H. Ton met blauwe band). U kunt dan zelf waarnemen, hoe ggjlk*giteit, ïecept, oralr'^inJe^|^Q1J1(ftrett. Zeer zuinig in gebruik. Geeit 50 besparing, QNGEY ALLEN» GOUDEN ZAKENJUBILÉ. GEMEENTE BIBLIOTHEEK. H.Z. EN P.C.—MAAS 11—0. HET TEVEEL A\N RUSTtlfIJZEN. LOOP DER BEVOLKING. EXAMEN ACTE L.O. GEMEENTERAADSVERGADERING. üTt troK, dat aegemeente een eventueel vol gend werk in eigen beheer moest uitvoëïem Bij het voorstel tot het aangaan van een tweetal geldleeningen één van 140.000 tegen 3% pet. eventueel na 30 jaar te ver- hoogen tot 4 pet. voor het medegebruik van de persleiding van de rioleering in Blijdorp en één van 90.000 a 3% pet. voor kapitaals uitgaven feliciteerde de heer Hegge het ge meentebestuur, dat dit groote rioleerings- net nu binnenkort in gebruik zal worden genomen. Dit is een belangrijk feit voor de gemeente, dat tot in lengte van jaren zijn invloed op. Overschie zal doen gevoelen. Spr. knoopte daar een beschouwing aan vast over de bebouwing van Kleinpolder en de noodzakelijkheid de bouwindustrie te ani- meeren, desnoods door het brengen van offers, want ook de begrootingspositie maakt het zeer gewenscht dat de bouwgrond in exploitatie komt. het havengetot. f/lrtS .■uiïL Door bemiddeling van de N.V. Van Alphen Co. v.h. Schuld Lieuwens is het voor malig zeemanshuis in de Calandstraat, dat eigendom was van de NV. „Het Oude Wes ten" gisteren overgegaan in handen van den heer H. L. Winkelman, die op dezen grond met een oppervlakte van 1600 M2 een bouw blok van 32 moderne flats gaat stichten. Elk der flats krijgt een oppervlakte van 9 bij 11 meter. Het gebouw krijgt vier verdiepingen en vier trappenhuizen, waarvan drie aan de Caland- en één aan de Zeemanstraat. De plannen zijn ontworpen door architect J. P. L. Hendriks B.N.A. Het Zeemanshuis is ongeveer 85 jaar oud. Het werd in 1853 gesticht en de eerste steen werd gelegd door Prins Hendrik der Neder landen. In 1857 werd er de Zeevaartkundige School der gemeente in ondergebracht. Daarna heeft het verschillende bestemmin gen gehad en de laatste jaren was het in gebruik als kosthuis van de A.M.V.J. Over drie maanden hoopt de bouwonder nemer met het sloopen te kunnen beginnen. if-St- Naar wij vernemen, zal het door de Prank Riisdiik's Industriëele Ondernemingen N.V. te Hendrik Ido Ambacht aangekochte uitge- brande Fransche passagiersstoomschip „La fayette", groot 25.178 bruto reg. tons, het welk gisteren uit Havre is vertrokken en gesleept wordt door de sleepbooten „Zwarte Zee", „Oostzee" en „Beverwijk 20", van L. Smit Co.'s internationalen sleepdienst, mor- genmiddag 1 uur voor den Nieuwen Water weg worden verwacht. Het schip zal ligplaats nemen in de Waalhaven te Rotterdam. Aangiften van 10 Juni 1938. BEVALLEN: J. M. V. Eekeres geb. d. L. V. Hemert geb. de Leeuwe Cleiren Vwartbol z J. V. Manen geb. Sanders 1-1 J M Sieber geb. Verhulst d - A. Wolters geb v. d. Groef z. W. v. Willigen geb. Ver steeg z. M. Bingley geb Seelbach z P- LhentT LebCBBehrmgeb Verbruggen Kademaker geb. v. d. Velden d. - WijnbeR geb. Kegge d. - H. de Graaf geb. Sahm d. F. J. Devilee geb. v. d. Berg d. A. L. n-insbeek neb Pirets z. Kianker geb. iussems d M C. Mahn geb Weltevrede z. G. M. A. Visser geb. v. Ouwerkerk d. I. JL. Schmellingg eb. Franken z C. J. Verheul geb. ISJin*! - A. v. d. Maas geb Kamermans d. A. M. BleUenberg geb. v. Fuffelen d. -K. A den Hartog geb. Lermer z. J. Zuidweg geb. Eckhardt z. - E. Noordzij geb. Borland z. - A. de Botom geb. Winkelman d. C. A. M. v. auy tenen geb. Wachtberger d. - B ^elnl"g?rü^ de Vrijer d. - M. L. E. v. Horsten geb, Lühder 7. S. P. Veldhoen geb. v. d. Schee d. A. M. Verheezen geb. Westervoorde d. - H Zwanen- burg geb. Onverzaagt d. A. den Boer geb Bartels d. S. W. Krijgsman geb. Vietsch d. p Kuypers geb. de Witt z. M. v. d. Cpek geb. Okoniewski d. - W. A M Vijverberg geb. Biemel d. - J. Kosten geb Mosbergen z - M. E. Delhaas geb. Torenvlied d. J. Lems geb. V. Krimpen z. - W. M. Pieteraon geb. v. d Vlies z. -*T OVERLEDEN: A- Corheau m. van N. A. Geesink 60 j. P. Hoenderkamp vr. van B. H. J A V. d. Akker 63 j. - A. M. Huisman m. van A. Buitelaar 39 j. - M. Wijnveldt d. 9 u. - J. Koustaai wede. van M. Rook 59 j. H- A- Bollen wedr. van A. Verhagen 73 j. C. Ver hage wede. van A. v. Putten 80 j. I. Ufltten- boogaard vr. van A. Dekker «3 j. C. C.de Vlieg vr. van A. Borst 48 j. JL. X wede. v P Tilgenkamp 76 j. H. A. Schreuder m van V M Biemond 54 j. - J. L. Kamphuis wedr. v. de Groot 85 j. H. v. Beek wede. van C. dè Kehzer 70 j. L. Pronk vr. van A Groe nendijk 21 j. D. Delfgauw z. 2 j. W, Boude- stein z. 9 j. J- Rijsdijk wedr. van A A. den Hartog 72 j- J- de Lege m. van N. Timmer- Stns 68 j. - cv. Bommel gesch. vr. van E. yv de Klerk 38 j. Voorts als levenloos aangegevenH. M. L.. oor- Het geb. Oord d. A. A. Vet geb. Hameetman d, District Rotterdam. Deze week heeft het district Rotterdam weer haar Pinkstertornooi gehouden. Dit tornooi was bestemd voor de R. K. lagere scholen. In totaal hebben er 29 elftallen aan deelgenomen. In zes afdeelingen hebben de jongens elkaar bekampt. Zuid 1 St. Josephschool Dordrecht, R. K. school Wijnstraat Dordrecht, H. Bonaventura- school Rhoonstraat, H. Hartschool Tuindorp, St. Louis Putschelaan, Z. Theod. de Celles- school Tuindorp Zuid 2 R- K. school Wijn straat Dordrecht, H. Bonaventuraschool Rhoonstraat, H. Hartschool Tuindorp, St. Louis Putschelaan West 1 St. Jacobusschool Schoondeloostraat, Matthiasschool Nanning- straat, St. Willibrordusschool Vlaardingen, St. Aloysiusschool Schiedam, St. Jacobus school KethelWest 2 R. K. school Mathe- nesserdijk, Nicolaasschool W. Beuk. straat, St. Willibr. school Vlaardingen, St. Aloysius school Schiedam Noord-Oost 1 Don Bosco- school Lange Warande, St. Bernardusschool Schiedam, Imm. Conc. Boschlaan, St. Igna- tiusschool Nw. Kerkstraat, St. Thomasschool Boomgaarddw.straat, Hendrik Backersschool Noord-Oost 2 St. Jansschool Sionstraat, St. Paulusschool Ged. Slaak, St. Jansschool Ham- merstraat, St. Josephschool Schiedam, St. Thomasschool Boomgaarddw.straat. Als kampioenen kwamen van deze afdee lingen achtereenvolgens Z. Theod. de Celles- school, R. K. School Wijnstraat, St. Aloysius school, Nicolaasschool, Imm. Cone., en St. Josephschool, in aanmerking voor den eind strijd op het Spartaanveld. De dag werd begonnen onder een stralend zonnetje. Eigenlijk wel wat te warm maar de jongens ondervonden er geen hinder van. De spanning was niet van het veld af. De St. Aloysiusschool verdedigde den beker met eere. Werkelijke prachtprestaties werden er door de jongens geleverd. De uitslagen waren als volgtCellesschool Josephschool 1—2, Imm. Conc—Joseph school'0-4, Imm. Conc. -Cellesschool 0—2, W. Beukelsz.straatJosephschool 0 1, W. Beukelsz.straatCellesschool 3 1, W. Beu- kelszstraatImm. Conc. 2 1, Wijnstraat— Josephschool 0—5, Wijnstraat—Cellesschool 2_VWijnstraat—Imm. Conc. 4—0, Wijnstraat yy Beukelszstraat 00, Aloys. schoolJo- seohschool 2-0, Aloys. school-Cellesschool 3 L Q Aloys. schoolImm. Conc. 2 0, Aloys. school—W. Beukelszstraat 7—1, Aloys. school Wijnstraat 40. Zoodat weer de St. Aloysiusschool beslag legde op den beker. De jongens hebben er voor gewerkt, worden ze het volgende jaar weer kampioen, dan zullen ze den beker definitief in hun bezit houden. Als tweede eindigde de St. Josephschool Drie werd de R. K. school Wijnstraat uit Dordrecht. Vier W. Beukelsz.straat. Vijf de Cellesschool. Zes de Imm. Conc. school. Om kwart over vier waren de wedstrijden afEn°neteop tijd, want vlak na de wedstrijden kwamen de regenbuien los. Zelfs zoo, dat de heer Recourt zijn woordje moest onderbreken Met een dankwoord aan de organisatoren, ue heeren scheidsrechters en de diverse leiders besloot de heer Recourt dezen pret- tigen dag. Als Intermezzo was er ook nog een match van de Broeders tegen de heeren die door de laatste met 2—1 werd gewonnen. en daarna Ivorol (volgens nieuw witmakend en ook in schuimend vermogen Asta Theater Het programma voor de komende week wordt ingeluid door het Movïetone-nieuws waarna de rolprent „Wraak" wordt vertoond. De hoofdrol wordt vervuld door Reb Russel. Een sterk sensationeele „Wild-West"-kraker, waar in gevechten tusschen veedieven en ranchers aan de orde van den dag zijn. Een pannend goed gespeeld verhaal. Als hoofdfilm draait „3 tegen 0" met den koning van den lach, Joe E. Brown in de hoofdrol. In het kort laten wij den inhoud hieron der volgen. Een kort telefoongesprek in Gentryviiie van den vólgenden inhoud „Woont Elmer Ka_ ne in Gentryville? „Ja". Dan kom ik hem met de vliegmachine halen. Dit gesprek gaat als een loopend vuurtje door 't stadje. Elmer herdenkt thuis rustig Washington^ verjaardag. Mr. Wade uit Chicago biedt hem een contract aan voor een bax-ballciuo. Elmer wenscht hem niet te woord te staan. Door Nellie, die zeer op zijn gemoed werkt, gaat hij toch tot de transtactie over. Wat hl] verder beleeft, zult u met veel pleizier in het verdere verloop van de film kunnen zien. Programma is voor oud en jong een aan gename afwisseling. Scala Theater. Het programma vangt aan met Polygoon en Fox Movietone filmnieuws, waarin men de binnen- en buitenlandsche gebeurtenissen te aanschouwen krijgt. In het bijprogramma zien wij een onhan dige moeder haar baby behandelen. Zij zet den a.s. man in badkuip met water op het gastel, om het water en ventje op tempera tuur te houden. Het knulletje knoeit heerlijk met den ïnKt- pot met inhoud, slikt dubbeltjes, veiligheids spelden, broches, knoopen, in het kort een .kleine" verzameling voorwerpen naar bin nen tot groot vermaak van „Mamaterwijl in deze film de moderne en evenwichtige vrouw haar kindje een up to date verzor ging geeft. De hoofdfilm „San Francisco" ook ge naamd Frisco, de stad welke gesticht is door de Paters Franciscanen in 1776, toont ae verwoesting door een geweldige aardbeving op 18 April 1906. De hoofdrollen zijn bezet door de sterren Clark Gable, Jeannette Mac. Donald en Spences Tracy. Het is vooral de laatste, die met succes de rol van Father Mullin vult en aan deze film zulke goede eigen schappen heeft gegeven. Reeds eerder is dit Metro Goldwin product in onze kolommen uitvoering besproken, waardoor wij thans nog volstaan met er op te wijzen, dat dit programma een aanbeveling meekreeg voor personen boven 18 jaar. Harmonie Dat het publiek ook in den zomer een goed programma weet te waardeeren, bewees gis teravond het „volle huis" in Harmonie. Het program dezer week verschaft aller eerst opnamen uit het land der midder nachtzon. Het prachtig natuurschoon doet feëeriek aan. Na een teekenfilmpje draait dan de eerste hoofdfilm „Hollywood Hotel" met Dick Powell, Rosalie Lane, Hugh Herbert in de hoofdrollen. Wat al moeilijkheden heb ben de aspirant-celluloidsterren door te ma ken. Dick is ook zoo'n „slachtoffer", doch hij weet schitterend te winnen. Na de pauze wordt „Een avontuur in Bar celona" geschonken. Eeti actueel gegeven in deze stad van den burgerkrijg, dat door de jongste gebe.urtenissen een aparten inslag krijgt- In zijn geheel zij het program voor perso nen boven 18 jaar aanbevolen. Ooster theater. Het Wereldnieuws vraagt dezen keer de speciale aandacht van de Rotterdammers, nu een gedeelte der reportage gewijd is aan het nieuwste schip van de Holland Amerika Lijn, de „Nieuw Amsterdam". We zien de glorieu- ze aankomst te New York en de aanblik van het geweldige schip, varende tusschen al die optorende wolkenkrabbers, is waarlijk imposant. Na een aardig gekleurd t®eke^.1^Plee wordt onze aandacht gevraagd voor d eerste hoofdfilm „De Verborgen Bruid ee amusante Amerikaanscne gesciitedenls, span nend en met een onverwacnte ontknooping. Als tweede hoofdfilm draait na de pauze de groote Ufa-rolprent „Verbannen", waar in Zarah Leander zoo voortreffelijk de tra giek van Gloria Vane's leven speelt. Een film om van begin tot eind met gespannen aan dacht te volgen. Voor volwassenen. Gistermiddag is de 22-jarige monteur bankwerker van de N.V. Koolhoven, G. P. A. Goeden, wonende Schenkkade te Den Haa?> terwijl hij met zijn motor van het vliegveld reed, opgebotst tegen een autobus van de R.E.T., bestuurd door den 35-jarigen N. W., wonende Schiedamscheweg. De man is met een hersenschudding opgenomen in het zie kenhuis aan den Coolsingel. De 15-jarige A. Claassen, wonende Zwarte Paardenstraat is gisteren, terwijl hij met werkzaamheden bezig was aan de Hol- landsche apparatenfabriek aan den Honin- eerdiik van 4 meter hoogte gevallen. De jon gen bekwam een hersenschudding en is per auto van de G.GD. overgebracht naar het ziekenhuis aan den Coolsingel. De bekende firma H. A. Hofmans, Car- tonagefabriek, drukkerij en kantoorboe- kenfabriek vierde gisteren haar 50-jarig be staan. Hoewel, volgens den wensch van de firma aan dit feit geen ruchtbaarheid was ge geven is deze toch belangrijke gebeurtenis natuurlijk niet ongemerkt voorbij gegaan. Reeds des morgens half negen werden de beide heeren Th. A. Hofmans en J. H- N. Hoefsmit firmanten, alsmede mevrouw H. A. Hofmansv. d. Laan, weduwe van den oprichter der firma door het voltallige per soneel gehuldigd. Eerste spreker was de heer P. J. Verhage, die in treffende en welgekozen bewoordin gen den groei der firma in de afgeloopen halve eeuw memoreerde en tot uiting liet komen de groote energie en toewijding, zoowel van den oprichter der firma alsook van de beide tegenwoordige firmanten, welke ertoe leidde, dat de zaak Hofmans steeds in omvang is toegenomen en zelfs in dezen tijd van economischen druk een groote uitbreiding noodig maakte. sPr€ker bood een drietal bijzonder fraai-uitgevoerde ge denkalbums aan waarin de groei en omvang der firma door een reeks van zeer mooie foto's was weergegeven. Nadat nog door een zestal sprekers woor den van hulde en waardeering waren gespro ken, nam de heer Th. A. Hofmans het woord, om op zijn beurt het personeel te danken voor hun ijver en plichtsbetrach ting welke, zooals spreker opmerkte, ook voor een belangrijk deel hadden bijgedragen tot het thans bereikte resultaat. Tenslotte stelde de heer Hofmans voor het geheele personeel 'n gratificatie alsmede een kleineren afdruk van het gedenkalbum beschikbaar, welke mededeeling met een spontaan applaus werd begroet. Nadat nog gelegenheid aan het personeel was gegeven tot feliciteeren was hiermede dit gedeelte van de plechtigheid voorbij. Hierna werd door de patroons en een de putatie uit de ouderen van het personeel een bezoek gebracht aan de begraafplaats, alwaar op het graf van den oprichter den heer H. A. Hofmans een fraaie krans werd gelegd. In den verderen loop van den dag mocht de firma nog van vele zijden talrijke be wijzen van belangstelling ontvangen. In de maand Mei 1.1. bedroeg het aantal leeszaalbezoekers 31032 tegen 29512 in Mei 1937. Totaal over de afgeloopen maanden van dit jaar 166504 tegen 174983 in 1937. Het aantal in Mei 1938 uitgeleende boeken bedroeg 34.187 tegen 34.665 in Mei 1937. To taal over de afgeloopen maanden van dit jaar 187.867 tegen 194.191 in 1937. In de overdekte bad- en zweminrichting aan de Mauritskade te den Haag had gisteravond voor de competitie van den K.N.Z.B. boven staande ontmoeting plaats. Het was van het begin tot het einde een spel van kat en muis, doordat de Hagenaars veel sneller en doortastender waren en elke aanval voor 100 procent wisten te benutten. De rust bracht H.Z. en P.C. een 50 voorsprong. In de ttveede helft wisten ze npg zes doelpunten te maken (11 KINDERROOF IN AMERIKA. Een immy Cash op te sporen. Tenslotte uerd er op uit trokken om den ontvoerden Jder vele ploegen van vrijiviUigers, welke het kind, dood, gevonden. Vooral in de randgemeenten van Rotter dam rijzen de rusthuizen als paddestoelen uit den grond. Wanneer een of andere groote villa niet meer verhuurbaar blijkt voor den prijs, welken zij zou moeten op brengen, is de exploitatie van een rusthuis dikwijls een uitkomst. Deze rusthuis-pen sions beteekenen eene concurrentie voor de inrichtingen, welke reeds bestonden. De Ver. van Rusthuis-exploitanten heeft nu aan den Minister van Sociale Zaken een request gezonden met het verzoek maatregelen te willen nemen tot het scheppen van bepa lingen, waaraan rusthuizen in het belang hunner patiënten moeten voldoen ten op zichte van bewoning, verpleging en voe ding, opdat de goede inrichtingen niet lan ger de nadeelige gevolgen ondervinden eener concurrentie, die met de belangen der verpleegden niet voldoende rekening houdt. Op 1 Mei j.l. waren alhier 22.340 inwoners gevestigd. In den loop van Mei vestigden zich hier 226 personen, namelijk 91 mannen en 135 vrouwen, terwijl er 32 aangiften wer den gedaan van geboorte. Vermeerdering al- zoo 258 personen. Vertrokken zijn in Mei 248 personen, n.l. 106 mannen en 142 vrouwen terwijl 6 per sonen overleden zijn. Vermindering alzoo 254 personen, zoodat ten slotte de bevolking in Mei met 4 vermeerderde en op 1 Juni de bevolking bestond uit 22.344 personen, n.l. 10.668 mannen en 11.676 vrouwen. Schending van de Octrooiwet. De NV Philips Gloeilampenfabrieken te Eindhoven heeft in het laatste kwartaal van 1937 een groote bedrijvigheid betoond in Rot terdam. Bij een aantal gloeilampenhandela ren ziin eenige duizenden gloeilampen in beslag genomen, die inbreuk zouden maken op deSagan philips toebehoorende octrooien Als gevolg van die bedrijvighe^^eeft^e rechtbank vandaag een aantal z deld tegen lampenhandelaars lie rechten van Philips zouden hebben ges>c den. Het ging om de octrooien 4619 e het eerste betreft het aanbreng en laagje calcium-chloride op de gl0 ,ui- het tweede houdt verband met de gasvul De eerste verdachte is de 51-jarige koop man J. M. T„ die verklaarde de door hem in den handel gebrachte lampen betrokken te hebben van Belgische fabrieken. Ver dachte weet wel van het bestaan dezer octrooien, maar hij heeft niet geweten, dat de door hem verhandelde lampen inbreuk op deze octrooien maakten. Dat is voor een handelaar niet te zien, en eerst een onder zoek door een scheikundige waarbij de lamp vernield wordt kan dat uitmaken. Wat het eerste octrooi betreft, wijst ver dachte erop, dat Philips zich 25 jaren lang van dit octrooi niets aangetrokken heeft. Octrooi 4915 is het gaspatent. Verdachte kan wel zien of een lamp gasvulling heeft, maar zoo op het oog is niet mogelijk te constatee- ren of in het gasmengsel van 10 tot 20 pet. stikstof is. Want alleen dit percentage Is geoctrooieerd. Verdachte heeft aan de fabri kanten opdracht gegeven bij de gasvulling onder deze 10 pet. te blijven. Prof. C. J. van Nieuwenburg, hoogleeraar aan de Technische Hoogeschool, die de lam pen heeft onderzocht, verklaarde, dat alle elementen, die door de octrooien 4915 en 4619 worden beschermd, in deze lampen aan wezig waren. Mr. E. W. A. de Graaff, secretaris van de directie van de N.V. Philips verklaarde, dat ten tijde van de in beslagname der lampen, deze vennootschap rechthebbende was op beide octrooien, die nu echter vervallen zijn. De president, mr. J. A. Marx: Heeft het nog veel zin om een vervolging in te stellen wanneer octrooien op hun laatste beenen loopen? Mr. de Graaff: Een voorwaardelijke straf zou van invloed kunnen zijn op hun ver dere gedragingen. Prof. van Nieuwenburg gaf verdachte toe, dat een handelaar op het oog niet kan con- stateeren of een lamp inbreuk maakt op deze octrooien, maar hij kan voorlichting daaromtrent krijgen. Het O. M., waargenomen door mr. F. M. Wilbrenninck, meende, dat verdachte be hoort tot degenen die willens en wetens de octrooirechten van Philips schenden. Hij weet, dat er met de Belgische fabrikaten voortdurend moeilijkheden zijn en hij had zich daarom behoorlijk op de hoogte moeten stellen, vooral toen hij de exploiten van Philips had ontvangen. Het gaat dus met aan te zeggen, dat hij het niet geweten heeft Het O. M. acht het ten laste gelegde bewezen. De octrooien zijn thans vervallen, maar het O. M. heeft gemeend toch een strafvervolging te moeten insteüen, omdat verdachte niet met de noodige zorgvuldig heid gehandeld heeft en verwacht mag wor den, dat hij dat in de toekomst ook niet zal doen. Verdachte moet maar eens aan den lijve gevoelen, dat hij de rechten vaB 6" uitvinder heeft te respecteeren. Het O. M. eischte 200 boete subs. 20 dagen hechtenis met verbeurdverklaring van de in beslagge nomen lampen. Eenzelfde straf heeft het O. M. geëischt tegen den 31-jarigen lampenhandelaar B. B., die bij het in het verkeer brengen van elec- trische gloeilampen inbreuk zou hebben gemaakt op dezelfde octrooien. Verdachte beriep er zich op, dat hij bij zijn opdracht aan de Belgische fabrikanten, zich er van op de hoogte gesteld had, dat hem lampen zouden worden geleverd, die niet in strijd waren met de Octrooiwet, ten bpwiize waarvan verdachte een brief over- leede van deze Belgische fabrikanten, waar in hem dat bevestigd werd. Voor de raadsvrouw, mevr. A. C. J. In >t VeldVegter, was dit aanleiding te con- 'nenraak aangezien verdach- genoSe„ "»d di, van hem radal.jk.aw.jz. kon worden verlangd. Tenslotte hebben de 27-jarige koopman L. v. P. en de 39-jarige koopman B. - zich te verantwoorden gehad. Laatstger - de, die naar Amerika vertrokken is, was niet verschenen en van P. beriep er zich op, dat het bedrijf, waarin de geïncrimineerde lampen werden verhandeld, niet van hun beiden was, zooals in de dagvaarding ver meld stond, doch van v. G. alleen en dat v. p. daarin niet meer was dan bedrijfsleider. Het O. M. was van oordeel, dat men geen eigenaar behoeft te zijn om iets in het ver keer te kunnen brengen. Volgens het O. M. is verdachte v. P. dus wel degelijk aanspra kelijk Mocht de rechtbank van ander inzicht ziin, dan zou deze zaak naar den rechter van instructie teruggewezen moeten worden om n onderzoek naar de aansprakelijkheid van v, P. in te stellen. Het O. M. gelooft echter met dat het noodig is en het eischt tegen ieder 14 dagen gevangenisstraf, De verdediger van v. P., mr. C. C. Arnold concludeerde op grond van niet-aansprake- lijkheid tot ontslag van rechtsvervolging. Uitspraken 23 Juni. De schrik van Charlois. Eenigen tijd geleden hebben terechtge staan de 24-jarige landarbeider W. van D. en de 33-jarige zetschipper A. J- G. beiden gedetineerd die zich aan verschillende wan daden hadden schuldig gemaakt en uit dien hoofde tot den schrik van Charlois waren geworden. Het O.M. waargenomen door mr. H. A. J. Reumer eischte tegen W. van D„ wegens diefstal en brandstichting een gevangenis straf van 6 jaren en tegen G. wegens brand stichting een gevangenisstraf van 5 jaren. De rechtbank heeft echter bij interlocutoir vonnis een onderzoek naar de geestvermo gens der verdachten gelast. Dr. K. Penon heeft dat onderzoek gedaan en deze is tot de conclusie gekomen, dat beiden volkomen toerekeningsvatbaar moeten worden geacht. Het O.M. heeft in zijn requisitoir opge merkt dat de beslissing van de rechtbank ongetwijfeld is genomen in de overweging, dat menschen, die op een dergelijke wijze hebben geroofd en gebrandschat, niet nor maal kunnen zijn en het O.M. verwondert dat niets. Immers er zijn goede en slechte menschen en evenmin als menscnen, die. ex- celleeren in het goede abnormaal behoeven te zijn, is dit het geval bij menschen, die zoo ver in het misdadige zijn afgezakt. Van de mentaliteit van deze verdachten, die tot den schrik van Charlois waren geworden en wier aanhouding als een opluchting in die buurt werd gevoeld, zal het O.M. niets meer zeggen, maar het wil nog wel wijzen op dat deel van het rapport van dr. Penon, waarin geconstateerd wordt, dat er bij van D. van schuldbesef geen spoor te vinden is. Pyro manen zijn de verdachten ook niet geweest, want ze hebben alleen brandgesticht bij die menschen aan wie zij een hekel hadden. Het O.M. houdt er rekening mee, dat aan Van D. reeds een straf van 2 en aan G. een straf van 3 jarén is opgelegd en het eischt nu tegen van D. 6 jaar en tegen G. 5 jaar gevangenisstraf. Mr. J. C. W. van Dam heeft zich ten aan zien van Van D. gerefereerd aan het oor deel van de rechtbank. Mr. J. N. v. d. Houten achtte ten aanzien van G. het ten laste gelegde niet bewezen en concludeerde tot vrijspraak. Een ontkentenis bij betrapping op heeterdaad. De 32-jarige stoker G. V. recidivist en ge detineerd ontkende zich in den avond van 15 Maart te hebben schuldig gemaakt aan poging tot diefstal van blokken aluminium en brooden zink uit het pakhuis van de Hollandsche Metaalmaatschappij aan de Baan. Uit het getuigenverhoor bleek, dat er reeds herhaaldelijk diefstallen in dit pakhuis waren gepleegd, waarom de politie besloot een oogje in het zeil te houden. Een briga dier werd in het gebouw van de openlucht- school geposteerd en deze heeft den dief aan den gang gezien. Zijn gezicht heeft hij ech ter niet kunnen zien, zoodat een pertinente herkenning niet mogelijk was. De brigadier had dadelijk alarm geslagen en er was assi stentie gekomen. Een agent had een man over den muur van den tuin rond de Waal- sche kerk zien klimmen en dien man was hij gevolgd. Op den hoek van Schiedamschen dijk en Schildersteeg was hij er in geslaagd den achtervolgd^ aan te houden. Er bleek voor s op zijn kleeren en zijn schoenen sporen te zijn van een rood poeder, dat ook voor o op den grond van het pakhuis en afkom g is uit verf, waarmee het metaal word v Voerd. Ondanks de sterke aanwijzingen, a» er tegen verdachte bestaan, bleef hij ij ijn ontkentenis, waarop het O.M- schorsing van behandeling vroeg omdat de agent, die -ver dachte achtervolgd heeft en de scheikun dige, die een onderzoek naar de stille ge tuigen had ingesteld, niet verschenen waren. De rechtbank heeft de behandeling toen geschorst tot 27 Juni. Uitspraken. De rechtbank heeft veroordeeld: E. O., 69 jaar, zonder beroep, wegens uit lokking tot brandstichting. Verdachte had een belooning van ƒ2000 uitgeloofd aan ze keren S., wanneer deze brand zou stichten het hem in èigendom toebehoorende ROTTERDAM, 9 Juni. (Gem. Kweekschool). Geëx. 6 candidaten. Geslaagd de dames: M. M. v. d. Assem, E. de Lange, J. Kiefmeijer, L. van de Belt, R. G. Hofstra en J. J Grijp. ROTTERDAM, 9 Juni. (Kweekschool met den Bijbel, Aelbrechtsplein)Geëx. 5 candidates. Geslaagd de dames: J. v. d. Blom, Schiedam; W. F. Breimer, M. Groenendijk, belden Rotter dam en de heeren J. Boomsma, Capelle a.d. IJssel, L. L. Brederveld, Rotterdam. SCHOONHOVEN, 9 Juni. (Rijkskweekschool Groep A. Geslaagd de dames,C- Streef- kerk; H. Monna en W. Rikkert, Schoonhoven; J. O. Vlug, Nieuwpoort en de SU®'1 Arends, Gouda; G. M. v. d. Bergh, Schoonhoven en D A Deelen, Bergambacht. WATERPOLO. VZC 1 speelde te Rotterdam tegen RZC .n verloor met 2—1; VZC 2 won met en verloor met -1 van RZC 5. ƒ5700 te veel aan ondersteuning genoten. In de zaak van den 59-jarigen havenar beider W. L. die zich schuldig had gemaakt aan oplichting, doordat hij wegens het ver- zwijgen van een wekelijksche gezinsinkom- ste van 50 uit het loon van zijn beide in wonende zoons, in den loop der jaren een bedrag van 5700 te veel aan ondersteu ning had genoten, heeft het O.M. thans 1 jaar gevangenisstraf geëischt. Uitspraken 24 Juni. SPREEKUUR BURGEMEESTER. De Burgemeester is Maandag a.s. verhin derd spreekuur te houden. 25 JAAR IN GEMEENTEDIENST. Op 17 Junl a s' zal de heer J' van der Steen alhier 25 jaar in gemeentedienst zijn, afd. plantsoenen. VRIJWILLIG LANDSTORMCORPS- In de Harskamp zijn weer de jaarlij^^® van de oefeningen gehouden van 't V. L. S- K - tordienst", waaraan door 10 personen sectie Vlaardingen werd deelgenomen. aldaar gehouden examens is deJ1 de Willigen alhier, geslaagd vo°r bij genoemd corps. Bij de in examens te Den Haag slaagden - p raai de heeren A. P. Bot en A. van TeyJlngen. BOTSING- In de 2e van Leyden van Gaelstraat hoek De Ruyterstraai, kwamen een Juxe auto, be stuurd door V. en een motorrijwiel, bestuurd door v. d. H., beiden van hier, met elkaar in botsing. Zoowel de auto als het motorrijwiel werden zwaar beschad gd. De bestuurders kwamen er goed af- HARINGAANVOER. Te Vlaardingen werden dit seizoen aange voerd door 3 schepen 645 kantjes haring, teeen vorig jaar tot den zelfden tijd aange voerd door 60 schepen 13231 kantjes. De to tale aönvoer over de verschillende visscherij- plaatsen bedraagt thans 1519 kantjes, aange- bracht door 9 schepen, tegen vorig jaar op denzelfden tijd 22483 kantjes aangebracht door 102 schepen. BURGERLIJKE STAND VL. AMBACHT. ONDERTROUWD; L. van der Vaart 25 Geraniumstraat 13 èn W. van Pelt 23 j., Kor- tedijk 72, Vlaardingen. Gisteravond vergaderde de gemeenteraad. Het voorstel een crediet beschikbaar te stel len als subsidie voor extra-hulp aan werk- loozen aan het crisis-comité B. van 2080.50 werd aangenomen. Hiervan neemt het Rijk 1350,50 voor zijn rekening, terwijl ten laste van de gemeente komt 730.als extra-steun kan hiervan per werklooze, die daaraan behoefte heeft voor 5.70 worden verstrekt. Vastgesteld werden een wijziging van de gemeenschappelijke regeling met Rotterdam inzake toelating van leerlingen tot scholen van middelbaar en voorbereidend hooger onderwijs en een wijziging van de begroo ting van Maatschappelijk Hulpbetoon over Naar aanleiding van een voorstel tot wij ziging van de gemeentebegrootingen van 1937 en 1938 ontspon zich een langdurige discussie. Het betrof een in werkverschaffing uitgevoerd werk'tot inrichting van een vuil nisstortplaats in Kleinpolder. Het bleek, dat er slecbts voor een bedrag van 6800.was verloond en dat bij den opzet sprake was geweest van een loonbedrag van 20.000. Zoowel de heer Hegge (R.K.) als de heer Bertou (S.D.A.P.) maakten er aanmerking op, dat dit werk zoo weinig loonintensief was geweest. De eerste spreker achtte de van gemeentewege geoefende controle Q|ij- voldoende terwijl de laatste er d«s conülertw Een voorstel tot wijziging van de bouw verordening deed de heer Kleinsmit (A.R.) verklaren, dat hij zich niet vereenigen kon met de daarin vervatte beperking van de vriiheid van eigendom. Verder kwamen bij dit nunt ter sprake de hoogte van af schei dineen de kleur, waarin huizen geschilderd moffen 'worden, het aanbrengen van markie zen enz. De burgemeester merkte op, dat het een'geheel nieuwe verordening is, waarvan hij met belangstelling de al of niet goedkeuring door Ged. Staten afwacht. Een soepele toe passing zegde hij, als 't voorstel'wordt goed gekeurd, toe. Als leden der eommissie van onderzoek der rekening 191. en begrooting 1939 wer den benoe ad de heeren v. d. Kooy, Poolman e'i Lansbergen. Het voorstel tot aanbieding van een wij- zi^'ng van het uitbreidingsplan Kleinpolder beoogt de daa.'in bestemde gronden voor den aanleg van een spoorbaan er uit te ne men. De heer Bertou wilde nogmaals met de gemeente Rotterdam gaan pratan, maar do burgemeester \v:lde daar niet van hooren, omdat er reeds 1^ jaar met Rotterdam on derhandeld is, esn aanbieding tot ruiling van gronden is geaccepteerd maar dat Rot terdam maar steeds niets van zich laat hoo ren. Wil Rotterdam dien grond koopsn, dan kan dat maar Overschie kan niet langer wachten met het in exploitatie brengen .an den grond. Bij de rondvraag vroeg de heer Bertou nog de aandacht van het college voor werk verschaffingsobjecten, waarvan hij er enkele opnoemde/ ter bestrijding van de groote werkloosheid in deze gemeente. briekspand Schie 56 te Schiedam ƒ2000 boete subs. 100 dagen hechtenis. P. P., 33 jaar, conducteur-bestuurder, wegens het aan zijn schuld te wijten heb bel, dat de door him bestuurde tramwagen in aanrijding was gekomen met den agent van politie J. v. d. Welle, die dientenge- volge een hersenschudding en een gebioken rechterpols had bekomen, tot .1 25 boete subs. 10 dagen hechtenis. S. E. van S., 43 jaar, zonder berpep te Maassluis, wegens die.fstal. van voorwerpen van geringe waarde uit diverse winkels, tot 2 weken gevangenisstraf, met aftrek van het voorarrest. De gemeente ÏJsselmonde zal protesteeren tegen het regeeringsvoorstel tot instelling van een havengewest voor Rotterdam en omstreken. Voor deze gemeente toch zou deze instelling geen voordeelen meebrengen, maar een uitgave van rond 10.000 's jaars. AFSLUITING WEG. Door den Polder Oost-IJselmonde is in ver. band met de ergerlijke baldadigheid der jeugd, het gedeelte Westelijk van „Het Hoofd" voor het publiek gesloten. Aoir juffrouw zoudt u deze films nog van* daag voor me kunnen laten ontwikkelen cd afdrukken? Het zijn de eerste opnamen va» rnyn baby".

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1938 | | pagina 2