DE MOORD OP KONOVALEC. HM VLAARDINGEN. DE ROTTERDAMSCHE RECHTBANK. WOENSDAG 15 JUNI 1938 OEKRAïNERS OVER DE ROL VAN WALOECH. Konovalec verwachtte belangrijke gegevens uit de Sovjet- Oekraïne. Waloech moet met het Russische schip zijn ontkomen, doch niet meer in leven zijn. FRED MARION-SÉANCE. JUBILÉ. EXAMEN L. O. Den moordenaar van Konovalec ziet hij als iemand met een buldog-kop FEDERATIE VAN R'DAMSCHE BEDRIJFS ZWEMVEREENÏGINGEN BURGERLIJKE STAND. HILLEGERSBERG. DE BRUG TE TERBREGGE EN GEEN EINDE. AMBTENARENGERECHT. Pensioen- en wachtgeldkwesties. (Van een hijzonderen correspondent). WARSCHAU, 12 Juni. OEKRAINSCHE nationalisten, die voortdurend met Konovalec en Baranowski in contact zijn gebleven en persoonlijk ook goed Waloech gekend hebben, toen hij een tiental jaren geleden nog te Lemberg stu deerde, hebben ons belangwekkende bijzonderheden medegedeeld over de rol van dezen terrorist en GePeOe- agent, die, naar men hier algemeen aanneemt met het Russische schip „Menszinski" ontkomen is, doch niet meer in leven zou zijn. „Wij herinneren ons Waloech nog heel goed uit zijn studententijd in Lemberg, toen hij op vele bijeenkomsten het woord voerde en eens een overtuigd aanhanger van de nationaal Oekrainsche idee was", aldus be vestigde men ons in het kamp der nationale Poolsch-Oekrainers. „Jan Waloech of vol gens de Oekrainsche schrijfwijze Iwan Wa- lüch moet thans 36—38 jaar oud zijn. Hij is hoog van gestalte en zeer mager. Op de in de Nederlandsche bladen gepubliceerde foto kunnen wij hem niet herkennen, omdat hij wordt getoond met een ovaal gelaat, teiwijl hij in werkelijkheid een lang, smal en don ker gezicht heeft. Zijn gelaatsuitdrukking verraadt geen overdreven intelligentie doch meer iets sluws en listigs. Waloech was zeer gesloten van aard, maar vlot spreker op openbare vergaderingen en meetings was hij vurig en meesleepend. Van 19251928 stu deerde hij aan de Veeartsenijkundige facul teit van de Hoogeschool te Lwow (Lemberg). Tot het jaar 1926 was hij aangesloten bij de Organisatie van de Oekrainsche Nationalis ten, de O.Oe.N., welke door Konovalec werd geleid. Dit jaar was een critiek jaar voor de Oekrainsche nationale beweging, omdat men wanhoopte aan het vinden van een compro mis met de Poolsche regeering en van Pool- sche zijde scherpe maatregelen tegen de Oekrainers werden genomen. In dat jaar ontstonden ook de sympathieën in de rijen van de Oekrainers voor Sovjet-Rusland, om dat Moskou een geheel nieuwe en gunstige politiek ten aanzien van de Oekrainers in de Sovjet Unie is gaan voeren. Hier begint de periode van het Oekrainiseeringsproces in de Sovjet-Oekraine, getuigend van het begrip, dat men toentertijd wel voor de Oekrainsche idealen had, in het streven naar een raden-republiek. In dien tijd waren de betrekkingen tusschen Polen en Sovjet- Rusland nog vrij goed en was er in Lemberg een sovjet-Russische consul werkzaam, Laptschinski. Deze Laptschinski had v ele vrienden onder de Oekrainers in de Poolsche Oekraine (dat is naar Russische opvattingen de West-Oekraine) en hen gewonnen voor de bolsjewistische zaak. Deze gunstige ont wikkeling van het communisme onder de Poolsche Oekrainers duurt tot 1930. Dan gaat Moskou een anderen koers inslaan en voert het russificeeringsproces in de sovjet- Oekraine door met als gevolg, dat de Pool sche Oekraine zich teleurgeste'd van Mos kou afwendt. In 1926 was Waloech als zoovele andere Oekrainers communist geworden Van 1926 1928 was hij de leider van het communisti sche jeugdverbond te Lemberg. Hij stond in nauw contact met den reeds genoemden sov jet-consul Laptschinski en ofschoon hij ille gaal werkzaam was, kon hij zich toch met gemak in het openbaar bewegen'zoolang hij nog niet de aandacht der Poolsche politie autoriteiten had getrokken. Maar eind 1923 werd hij gearresteerd en tot 1930 in de ge vangenis van Koronawa in Pornmeren op gesloten. Na zijn invrijheidstelling week hij te zamen met zijn vriendin Steinowna (mej. Stein), die voorheen in de redactie van de illegaal verschijnende krant „Robotschaja Tribuna" (Arbeiderstribune) niet zooals aanvankelijk gemeld in de sovjet-Oekraine doch te Lemberg werkzaam was, naar sovjet-Rusland uit. Hij verbleef eenige jaien te Moskou en volgde daar aan de zgn. com munistische academie een cursus voor bui- tenlandsche propagandisten en agenten. Ook werkte hij in de sovjet-Oekraine, waar in dien tijd twee elkaar vijandige groepen ontston den. Eenerzijds de Oekrainsche nationalisten met prof. Schoemski als hun leider en ander zijds de groep der internationalisten, die zich regelrecht onder de bevelen van Mos kou stellen. Bij de laatstgenoemden was ook Waloech aangesloten. In 1936 dirigeerde de Gepoe Waloech naar het buitenland als geheim agent en provo cateur. Toen hij gelegenheid kreeg met Konovalec betrekkingen aan te knoopen, deed hij zich voor als iemand, die volko men teleurgesteld was in de communistische idee. Om Konovalec's Vertrouwen te winnen, heeft hij een zeer gevaarlijke opdracht voor hem uitgevoerd en met gunstig resultaat. (Over den aard van deze opdracht zweeg men begrijpelijkerwijze tijdens ons onder houd). In dien tijd was de centrale van Kono valec naar Praag verlegd en in de Tsjechi sche hoofdstad had dan ook de ontmoeting tusschen Konovalec en Waloech plaats. Zoo wel van Poolsche als van sovjet-Russische zijde werd bij de Tsjechische autoriteiten op uitzetting van deze Oekrainsche terroristen aangedrongen. Tsjecho-Slowakije moest hier aan voldoen, omdat het met beide landen een verdrag had gesloten om gevaarlijke emigranten uit te wijzen. Zoo werd de cen trale van Konovalec andermaal naar Genève verlegd. Merkwaardigerwijze kan men constatee- ren, dat Waloech bij Konovalec dezelfde rol speelt als generaal Skoblin bij generaal Miller in Parijs. Beiden waren immers agem ten van de Gepoe. Zooveel als bij de Oekrainers uit de stu dentenjaren van Waloech bekend is, zoo in nevelen gehuld is zijn afkomst. Men weet dat hij in de Poolsche Oekraine is geboren. Thans onderzoeken de medestrijders van Konovalec de verdere antecedenten van Jan Waloech. Aanvankelijk meenden zij, dat hij in Drochobetsch, waar zich de grootste petro- leumbronnen van Polen bevinden, was ge boren, omdat daar een familie Waloech woon achtig is, waarvan de vader het ambt van pope in de Grieksch-orthodoxe kerk vervult. Zijn beide zoons heeten echter Jaroslaw en Anatol, zoodat men dit spoor heeft moeten loslaten. Het geheim van de „Menszinski Van nationaal-Oekrainsche zijde deelde men ons verder mede, dat Konovalec niet naar Rotterdam was gegaan om gelden in ontvangst te nemen. Hij verwachtte echter belangrijke mededeelingen uit de sovjet- Oekraine. Konovalec onderhield ten deele zijn betrekkingen met zijn agenten in de sovjet-Oekraine met behulp van Oekrain sche matrozen, die op de sovjet-Russische schepen varen en aldus geregeld in de Euro- peesche havensteden komen. Hierbij moet vooral aan schepen uit Odessa worden ge dacht, omdat deze stad tevens de havenstad van de Russische Oekraine is. Konovalec nu verwachtte gewichtige mede deelingen uit de sovjet-Oekraine, die hij via de bemanning van de „Menszinski" zou ver nemen. Daarom was hij naar Rotterdam ge komen of gelokt. De bescheiden werden hem overhandigd door Waloech, die als agent-provocateur met een Russisch han delsschip was medegekomen. Voor de Oekrainers, die Konovalec als een hunner leiders erkennen, staat het vast, dat Waloech onmiddellijk na het overhandigen van het pakket dat noch geld, noch documenten be vatte, doch wel de bom, aan boord van de „Menszinski" is gegaan met Leningrad als bestemming. Naar de meening van deze Oekrainers zou Waloech niet meer in leven zijn, omdat de sovjets er thans het grootste belang bij hebben zijn sporen uit te wis- schen. Waloech heeft zijn taak volbracht. Hij zal niet de eerste en de laatste agent zijn, die na het volbrengen van zijn opdracht door zijn opdrachtgevers uit den weg wordt ge ruimd. Daarom zijn de Oekrainers er vast van overtuigd, dat Waloech Leningrad nier meer zal bereiken, doch zijn graf in de zee zal vinden. Trouwens Waloech zou bij aan komst in Rusland steeds de wraak van de zijde der Oekrainers hebben te duchten.... De Oekrainsche voorstellingen op de bom. Hoe is het nu mogelijk, dat de emballage van de bom Oost-Oekrainsche voorstellingen bevatte De reden ligt voor de hand, naar de medestrijders van Konövalec meenen. Men wilde het Konovalec laten voorkomen, dat het pakket, dat de documenten zou bevatten, uit de sovjet-Oekraine kwam en niet uit een willekeurige Europeesche stad. Daarom had men als een valstrik gebruik gemaakt van pakpapier, dat typische Oost-Oekrainsche motieven droeg en waarin zich nu de bom GEORGE WASHINGTON IN STEEN- In de rotsen van het Rushmore Park in South-Dakota werden de portretten van de drie beroemdste Amerikaansche presï denten uitgehouwen. Dé laatste harut ivordt gelegd aan den kop van den eersten president der Ver. Staten. bevond, die' haar ontzettende uitwerking heeft gehad. Er is geen reden te gelooven, dat Konovalec geld uit de sovjet-Oekraine verwachtte. Wat zou hij met sovjet-Russisch bankpapier hebben moeten aanvangen Japan s belangstelling. Méér dan in Nederland heeft men in Japan belangstelling voor deze trieste af faire. Daar wordt meer dan ten onzent de dood van Konovalec betreurd. De Japan- sche bladen hebben zeer uitvoerig alle details van den bomaanslag gebracht. Hierbij dient men niet uit het oog te verliezen, dat Kono valec in het Verre Oosten met name in Gharbin een geweldige activiteit had ont wikkeld. In Mandsjoekwo met Gharbin als centrum bevindt zich de zgn. „groene zone", waar de Oekrainsche nationalisten zijn ge- c.oncentreerd. Zij wachten een oorlog tusschen Rusland en Japan af en zullen, als het eenmaal zoo ver is, de Japansche partij kiezen in de hoop, dat bij een overwinning der Japan ners een groote, vrije en zelfstandige Oekraine zal kunnen worden verwezenlijkt. Bekend is, dat het roode leger van maar schalk Bliicher in het Verre Oosten 40 pro cent Oekrainers in zijn gelederen telt. Het was juist onder deze Oekrainers, dat Kono valec een enorme propaganda maakte. Om twee redenen vooral was Konovalec een der gevaarlijksche vijanden voor de sovjets. Eenerzijds kwam hij in West-Europa aan den Duitschen drang naar het Oosten tege moet en anderzijds viel hij in het Verre Oosten door zijn invloed onder de Oekrai ners in het roode leger de sovjets in hun rug aan. Hier openbaart zich tevens een wis selwerking in de Japansch-Duitsche belan gen. Dat de Oekrainers in het leger van maar schalk Blücher in 't geval van een Japansch- Russischen oorlog een onbetrouwbaar ele ment zouden beteekenen voor Moskou, ligt voor de hand, omdat zich hier een bij uit stek gunstige gelegenheid zou voordoen de idealen van een vrije Oekraine, een volk van 45 millioen zielen, te verwerkelijken. Het is duidelijk, dat Konovalec tot eiken prijs uit den weg moest worden geruimd Heden herdacht de heer D. Eringaard, melkbezorger bij de R. M. I., afd. Noord plein, den dag waarop hij vóór 25 jaar in dienst trad bij genoemde onderneming. He denmorgen werd hij per auto van huis afge haald en op het hoofdkantoor ontvangen, waar hij door de directie werd toegesproken en hem een cadeau onder couvert werd over handigd. Namens het personeel werden hem enkele cadeaux aangeboden. Vanavond wordt hem door de R. M. I.-harmonievereeniging een serenade gebracht aan zijn woning Ro- zenburgstr. 33. Aantreden half 8 Schouten- str. 105. ROTTERDAM, 14 Juni. (Gem. kweekschool.) Geëx. 6 candidaten. Geslaagd mej. E. W. M. Bonte en de heeren G. J. C. Bantje, J. Dek ker, F. Hardewijn en T. Speelpenning. ROTTERDAM, 14 Juni. (Kon. Wilh. Kweek school.) Geslaagd de heeren: J. Euser, J. G. Fie- gel, A. A. Hoogendijk, J. de Jong, T. Kool en J. A. Klumpes, allen te Rotterdam. ■ROTTERDAM, 14 Juni. (Kweekschool met den Bijbel). Geëx. 6 candidaten. Geslaagd de dames J. A. Hoppezak, Hillegersberg; A. Ka merling, Rotterdam, en de heeren P. Haayman, F. J. Keller en F. N. Kok, allen Rotterdam. Ter inleiding van een drietal avonden, welke hij in den Grooten Schouwburg komt geven, heeft de bekende psychographoloog en helderziende Fred Marion naar gewoonte een privé-séance gegeven voor de politie en de pers. Op deze bijeenkomst, welke gistermiddag in den foyer van den Grooten Schouwburg werd gehouden, waren o.m. aanwezig mr. F. M. Wilbrenninck, de substituut-officier van Juistitie, de wnd.-hoofdcommissaris, de heer C. v. d. Pol en de commissaris van den jus titiedienst in de 1ste afdeeling, de heer P. Roszbach, die gelijk bekend, het onderzoek geleid heeft in de zaak van den vermoorden Oekrainschen leider Eugen Konovalec. In een tiental pakjes en doosjes waren overtuigingsstukken uit deze affaire ver borgen en om telepathie uit te sluiten, was de politie, die wist, wat zich in elk pakje of doosje bevond, niet aanwezig. Er waren, naar later bleek, in verborgen een foto van den gedooden Konovalec, eenige rekeningen en regu's en een stukje van de doos, waarin de tijdbom moet gezeten heb ben. Uit de reeks van vage en weer gerevi seerde verklaringen viel ten slotte op te maken, dat volgens Marion bij dezen poli- tieken moord twee personen waren betrok ken. Den eigenlijken dader beschreef hij als een man met een buldog-kop, een dierlijke uitdrukking, werkzaam tusschen kisten en balen bij het water. Na den aanslag zou de dader van de eerste de beste gelegen heid gebruik hebben gemaakt om naar een aangrenzend land te gaan, en vandaar zoo snel mogelijk naar het Oosten zijn gegaan. Commissaris Roszbach heeft hem na afloop nog meegenomen naar de plaats van den aanslag op den Coolsingel en vervolgens naar het hoofdbureau van politie, waar hem nog verschillende stukken in handen werden gegeven. Toen hem de foto van den zoo- genaamden Waluck werd getoond, zeide Marion, dat deze man beslist niets met de zaak te maken had. Hetgeen ons de meest positieve en juiste verklaring leek, welke Marion dezen middag heeft gegeven. Overigens leek ons de waarde van al de verklaringen van Marion, welké dikwijls alleen werden gegeven nadat men hem „óp weg" had geholpen van tamelijk dubieusen aard. In hoeverre de politie meent er waar de aan te kunnen hechten, moet deze uiter aard zelf beoordeelen. Gisteravond heeft de Federatie van K'damsche Bedrijfs-zwemvereenigingen haar jaarlijk sche wedstrijden gehouden in het Sportfond- senbad aan de van Maanenstraat alhier. Op de verschillende nummers is flink ge streden voor de eer van het kantoor of be drijf, met het resultaat dat bij de dames. Bervo den wisselbeker voor een jaar mee naar "huis rrioebt nemen (Vorige jaar Ernie- zo)" en de h'eerenbeker verhuisde van de Twentsche Bank naar het Unilever-gebouw. De Banken hebben alzoo het ondespit moe ten delven. Aangiften van 14 Juni 1938. BEVALLEN: M. Rijnsewijn geb. Beijer d. C. J. M. A. Mulder geb. Calame d. M. Nico- laas geb. Boer z. C. J. G- v. Bodegraven geb. Alkemade d. G. A. d. Hollander geb. Hus d. A. W. Glimmerveen geb. Vugts d. K. de Boom geb. Smeding z. M. J. G. Petrus geb. Boer z. G. W. Kleibergen geb. v. Genderen d. P. H. Vermeeren geb. Zijlmans d. a. C. Kalis geb. Verhoeve z. A. Rietveld geb. v. d. Berg d. H. K. M. Weekhout geb. v. d. Water d. A. L. Zoeteman geb. v. d. Zvvet z. m. M. Mulder geb. de Graaf d. H. J. Hofman geb. Smit z. A H. vb. Oost geb. Theunisae W. F. Bek geb. Nab z. J. Jansen geb. d. Have z. B. Schalbroeck geb. Tokkie z. H. M. J. v. Schaik geb. Wanna d. J. C. v. Wijnen geb. Kemmev d. H. Fousert geb. Fortuin z. L. j. j. Dungelmann geb. Remin ders d. A. Sanders geb. Nedehiof z. H. v. Randen, geb. Brinkman d. P. Bloem geb. Caf- ferata d. OVERLEDENP. den Belde z. 14 d. J, A. G. Bas m. van A. Willemstein 36 j. E. J. v. Meenen vr. v. J. Molenaar 38 j. Het is met de brug te Terbregge een lij densgeschiedenis. Nog steeds wacht men op den bouw er van en het ziet er niet naar uit, dat de plannen spoedig worden uitge voerd. Op 24 Mei j.l. werd de bouw aanbesteed, doch zij die dachten, dat de bouw nu wel spoedig een aanvang zou nemen, hebben misgerekend. 32 inschrijvingsbiljetten wer den er ingeleverd en laagste inschrijver was de heer C. van Leeuwen te Nieuwerkerk a.d. IJssel voor 39.940. De Raad had inmiddels voor den bouw een crediet van 20.000 be schikbaar gesteld, de kosten der bijkomende werken inbegrepen. Thans luidde de inschrij ving voor den onderbouw alleen reeds 39.940. Rekent men er de kosten voor de opritten bij, die op 10.000 zijn begroot, met inbegrip van alles wat er bij behoort, dan komt men tot een bedrag van circa 50.000, terwijl er 20.000 is gevoteerd. De Commissie voor de Financiën heeft een voorstel tot verhooging van het crediet, naar wij vernemen, eenparig van de hand gewe zen. Het Ambtenarengerecht heeft uitspraak gedaan in eenige zaken, die betrekking heb ben op pensioen- en wachtgeldregelingen. De eerste zaak was die van den heer A. Verloop, gewezen inspecteur bij den dienst der Volkshuisvesting en Bouwpolitie, die in beroep was gekomen van een besluit van B. en W. van Rotterdam, waarbij deze een bij zijn eervol ontslag op 1 Augustus 1935 toegekende uitkeering van 230 per maand, hadden verminderd tot 51.60, aangezien den heer Verloop bij beschikking van den Pensioenraad een uitgesteld invaliditeits pensioen van 3131 per jaar was toegekend. Klager had zich op het standpunt gesteld, dat het besluit van B. en W., waarbij hem een uitkeering van 230 per maand werd toegekend, de vastlegging was van een over eenkomst en dat B. en W. dus niet gerech tigd zijn eenzijdig op die overeenkomst te rug te komen. Bovendien werd klager door de handelwijze van B. en W. benadeeld. Immers bij juiste toepassing van art. 78 sub. 4 van het Ambtenarenreglement zou aan klager, die 28 dienstjaren heeft, 28 maal zijn maandsalaris d.i. 6918,75 moeten worden uitbetaald. Tot 16 Juli 1937 heeft klager ontvangen 4715, derhalve 2203.75 te wei nig, zoodat klager er belang bij heeft, dat de overeenkomst blijve gehandhaafd, zoodat aan hem ongeacht de pensioenuitkeering tot aan zijn 65ste jaar het geconvenieerde be drag worde uitbetaald. Het Ambtenarengerecht heeft overwogen, dat de vraag moet worden beantwoord of het bestreden besluit feitelijk of rechtens strijd met de toepasselijke algemeen verbin dende voorschriften. Het gerecht komt tot de conclusie, dat de uitkeering haar grond vindt in een verbintenis door B. en W. te genover klager, los van de desbetreffende algemeen verbindende voorschriften aange gaan, tot regeling van een bestaand geschil. Immers, art. 78, lid 4 van het Ambtenaren reglement schrijft voor, dat aan een ambte naar in vasten dienst, aan wien wegens een der in art. 78, 2e lid, sub. b of d, vermelde reden, met in achtneming van een opzeg gingstermijn eervol ontslag wordt verleend, na het eindigen van den opzeggingstermijn de volledige bezoldiging doorbetaald wordt gedurende een door B. en W. te bepalen tijdvak, dat tenminste zooveel maanden be draagt als de ambtenaar op dat tijdstip volle jaren in onafgebroken dienstbetrekking tot de gemeente was. Uit die bepaling volgt, dat het besluit van B. en W., ware het gebaseerd geweest op art. 78, noodzakelijkerwijs had moeten inhouden, dat aan klager zijn bezol diging volledig zou worden doorbetaald ge durende 27 maanden. Het besluit houdt ech ter in, dat aan klager gedurende een zich over meer dan 27 maanden uitstrekkend tijdvak een willekeurig bedrag, dat lager is dan klager's bezoldiging, zal worden be taald, zoodat dit besluit geen steun vindt in art. 78 en de daarbij toegekende uitkee ring derhalve niet krachtens die bepaling kan zijn verleend. Nu als vaststaande moet worden aangenomen, dat het oorspronkelijk besluit van B. en W. bevat een verbintenis door verweerder tegenover klager aange gaan er niet is genomen ter uitvoering van een algemeen verbindend voorschrift, ..er- wijl de aldus aangegane verbintenis op zich zelf niet een dusdanig voorschrift oplevert, is het thans bestreden besluit noch rechtens, noch feitelijk met eenig toepasselijk alge meen verbindend voorschrift in strijd. Het door klager ingestelde beroep wordt derhalve ongegrond verklaard. In de zaken van de heeren H. J. Lamers, gewezen hoofdonderwijzer en P. C. Mitten- dorf, gewezen onderwijzer van den faculta- tieven avondschooltijd, verbonden aan een school voor U.L.O. wier wachtgeld met in gang van 1 Februari 1938 was ingetrokken, nu met ingang van 1 Maart 1937 voorloopig pensioen was toegekend, en die gevorderd hadden, dat het gerecht het besluit van B. en W. zouden vernietigen, met bepaling, dat dat gemeente Rotterdam de uitbetaling van het hun toegekende wachtgeld zal voortzet ten, heeft het Ambtenarengerecht in zijn uitspraak overwogen, dat waar aan klagers met ingang van 1 Maart 1937 een voorloopig pensioen, bedoeld in het reglement voorloo- pige pensionneering onderwijzers, is toege kend, B. en W. bij het bestreden besluit te recht ter uitvoering van art. II, lid 2 van de wijzigingsverordening het aan klagers toe gekende wachtgeld hebben ingetrokken met ingang van 1 Februari 1938, zijnde de datum van inwerkingtreding van de wijzigingsver ordening. Het gerecht meent, dat geen gron den te vinden zijn, uit hoofde waarvan de wijzigingsverordening niet verbindend zou zijn en het gerecht heeft misdien het door klagers ingestelde beroep ongegrond ver klaard. Diefstal en valschheid in geschrifte. De 29-jarige koopman M. N. C., recidivist en gedetineerd, heeft terechtgestaan terzake valschheid in geschrifte en diefstal. Verdachte zou in April door het plaatsen van een val- sclie handteekening ten laste van een aan een ander toebehoorend spaarbankboekje van de Rijkspostspaarbank, uitbetaling heb ben verkregen van een bedrag van 100. Verdachte legde een volledige bekentenis af. Het bleek, dat verdachte verloofd geweest was met een meisje, dat vroeger al eens ver loofd was geweest. Verdachte verkeerde in April in tijdelijke geldverlegenheid en ten einde hem te helpen, vroeg zijn verloofde aan den man, met wien deze reeds vroeger verloofd was geweest, doch welke relatie in een vriendschap was gewijzigd, haar te hel pen met een bedrag van 100. Deze wilde dit wel doen en hij verstrekte haar zijn spaar bankboekje op de rijkspostspaarbank, dat volgens afspraak bij het meisje in bewaring zou blijven, omdat de eigenaar, die zich in middels ook weer verloofd had, tegenover zijn nieuwe meisje wat te optimistisch ge daan had-wat betreft zijn leeftijd en hij nu vreesde, dat zijn leugentje zou uitkomen, wanneer zijn meisje het boekje in handen zou krijgen. Op verzekering van haar ver loofde had het meisje aan den eigenaar van het boekje gezegd, dat het bedrag op 8 April om twee uur terugbetaald zou worden. Op het afgesproken tijdstip verscheen verdachte echter niet en eenige uren later kwam het meisje ontdaan bij den eigenaar van het boekje, met de mededeeling, dat het spaar bankboekje verdwenen was. Beiden hadden dadelijk C. verdacht en zij zonden een waar schuwing *iaar de Rijkspostspaarbank ten einde te voorkomen, dat op het verdwenen boekje gelden zouden worden uitgekeerd. Het was echter al te laat geweest. Op een der postkantoren had verdachte al een be drag van 100 opgenomen. Verdachte was spoedig daarop aangehouden. Het O.M., waargenomen door mr. J. C. V. Meischke, was van oordeel, dat verdachte op ergerlijke wijze misbruik gemaakt had van het vertrouwen, dat in hem gesteld was. In verband met de omstandigheid, dat ver dachte al meer veroordeeld is, eischte het O.M. een gevangenisstraf van 1 jaar en 6 maanden. De verdediger, mr. J. A. Roest van Limburg stelde het voor, alsof verdachte uiterst dom gehandeld had, doch hij hiermee geen kwaad opzet zou hebben gehad. Pleiter drong aan op een clemente straf. Diefstal aan boord van een Italiaanse)1. stoomschip. De 22-jarige tremmer J. C. D., recidivist en gedetineerd, zou zich op 18 Mei hebben schuldig gemaakt aan diefstal van een klokje en acht pakjes sigaretten, die zich hadden be vonden in de hut van den chef steward aan boord van een in de Maashaven liggend Ita- liaansch stoomschip. Verdachte bekende. Hij was naar het schip geroeid en toen bleek, dat er geen wacht aan, boord was, was hij naar boven geklommen. Door de patrijspoort had verdachte toen de pakjes sigaretten zien liggen. De hut bleek niet afgesloten en verdachte had toen de pakjes uit de hut gehaald en tegelijkertijd een klokje meegenomen, dat zich daar be vond. Het O.M. herinnerde er aan, dat verdachte dezen diefstal gepleegd heeft in den proeftijd van twee voorwaardelijke straffen, die hem opgelegd zijn. Door het plegen van een zoo luttelen diefstal heeft verdachte wel blijk gegeven, het goede, dat men met hem voor gehad heeft, niet te waardeer en. Voor dezen diefstal eischte het O.M. 8 maanden gevan genisstraf. De raadsvrouw, mej. G. Goudriaan, voerde aan, dat deze verdachte, naar het oordeel van dr. Donkersloot een psychopaath is. Was er het stopwetje niet, dan zou verdachte zeker in aanmerking komen om ter beschik king gesteld te worden van de regeering. De bezuiniging, die het stopwetje in net leven geroepen heeft, mag echter niet in het na deel zijn van verdachte. Deze moet de straf krijgen, die het meest bij hem past en daar om verzoekt pleitster alsnog een psychiatrisch onderzoek naar verdachte te doen instellen. Subsidiair vraagt pleitster een zoo kort mo gelijke straf. Diefstal uit winkels. De 49-jarige handelsreiziger A. van G. uit Schiebroek, gedetineerd, zou zich op 12 No vember hebben schuldig gemaakt aan dief stal van 13 Verto-matjes uit den winkel der firma A. P. Martens Co. aan de Gedempte Botersloot en op 13 Mei aan diefstal van eenige paren dameskousen uit den winkel van Gebrs. Bertels te Schiedam. Verdachte gaf den laatsten diefstal toe, doch ontkende den eersten. Hij zou de Verto- matjes gekocht hebben van zekeren H- De president: Er is alle moeite gedaan om H. op te sporen, maar hij is niet te vinden Uit het getuigenverhoor bleek, dat vei- dachte de Verto-matjes voor f 6 had ver kocht aan den winkelier A. Severens, die echter later argwaan had gekregen en den vertegenwoordiger S. v. d. Molen in den arm had genomen, om te weten te komen of en bij wien die matjes waren weggenomen. Deze vertegenwoordiger was te weten gekomen, dat het etiket, dat aan de matjes bevestigd was geweest, afkomstig was van de firma Martens, die later ook de matjes als haar eigendom heeft herkend. Bij den winkelier had verdachte zich uitgegeven voor zekeren De Jong. Wat den diefstal in Schiedam betreft, deze kon verdachte moeilijk ontkennen, aange zien hij door de winkeljuffrouw C. M. Tuin der op heeterdaad werd betrapt, dat hij uit een der bakken, die op de toonbank staan, een greep deed en een groot aantal dames kousen in een meegebrachten koffer wilde doen. Het O.M. was van meening, dat verdachte s beroep op den onbekenden H. niet opgaat. Hij is in het bezit van het gestolene gevon den en als men dan niet kan aangeven, op welke wijze men het verkregen heeft, dan is het vaststaande jurisprudentie, dat dief stal aangenomen wordt. Het O.M. wees er verder op, dat verdachte in de jaren tusschen 1907 en 1909 in Duitschland niet minder dan vijf maal is veroordeeld. Het O.M. eischte 8 maanden gevangenisstraf. De verdediger, mr. R. J. M. H. Brouwers, was van oordeel, dat verdachte ten aanzien van het eerste feit wel degelijk heeft kunnen aangeven, op welke wijze hij in het bezit er van is gekomen, zoodat hier diefstal niet be wezen is. Pleiter verzocht overigens aan ver dachte eén voorwaardelijke straf op te leggen. Uitspraken 27 Juni. Overtreding van de omzetbelastingwet. De 32-jarige fabrikant van vleeschwaren L. v. C. heeft terecht gestaan terzake van overtredingen van de omzetbelastingwet, ge pleegd in de jaren 1935 tot 1937. Er waren zes verschillende overtredingen ten laste ge legd, waaruit de voornaamste wel waren, dat verdachte op facturen van door hem gelever de goederen of geen omzetzegels, of zegels van te geringe waarde plakte en voorts, dat hij zegels meer dan eenmaal gebruikte. Het bleek, dat verdachte met een aantal afnemers de afspraak had gemaakt om, wanneer er vleesch of vleeschwaren waren geleverd, toch vet te factureren, omdat dit niet aan omzetbelasting onderhevig is. In totaal had verdachte het rijk voor 1350 benadeeld. Voorts zou verdachte, toen zijn vergunning voor vrijen inslag was ingetrokken, toch daarmee zijn voortgegaan, wat eveneens een overtreding van de omzetbelastingwet is. Nadat eenige getuigen waren gehoord, uit wier verklaringen de bevestiging was te put ten, van de met de afnemers gemaakte af spraak ter ontduiking van de omzetbelasting heeft de rijksadvocaat mr. W. M. E. van R°s" sem er op gewezen, dat hier gedurende ge- ruimen tijd en op geraffineerde wijze Se~ knoeid is. De rijksadvocaat vorderde voor de zeven overtredingen 3 geldboeten van elk 750 en vier geldboeten van 100. Het O. M. waargenomen door mr. E. D. H. Schutter eischte als vervangende straf voor elke boete van 750 een hechtenis van 5 maanden en voor elke boete van ioo een hechtenis van 1 maand. De verdediger mr. G- Tv V- d. Ende heeft aangevoerd, dat verdachte al getroffen is door een sanctie in den vorm van een na vordering, waardoor zijn geheele bedrijf te gronde is gegaan. Pleiter drong er op aan dat verdachte thans tot een voorwaardelijke straf zal worden veroordeeld. Uitspraak 28 Juni. Uitspraken. j5e rechtbank heeft veroordeeld: H. W. W„ 25 jaar, loodgieter, recidivist en gedetineerd, wegens diefstal van zes rijwiel belasting-merken, een fietslantaarn en een rijwieldynamo, tot 1 jaar gevangenisstraf, met aftrek van den tijd in voorloopige hechtenis doorgebracht en met de bepaling, dat 6 maan den van de straf voorwaardelijk worden op gelegd, met een proeftijd van 3 jaren en onder de bijzondere voorwaarde, dat ver dachte zich zal laten opnemen in een kolo niehuis van Het Hooge Land. J. P., 30 jaar, zeeman, gedetineerd, wegens een zedendelict, tot 3 dagen hechtenis en op zending naar een rijkswerkinrichting voor den tijd van 3 jaar. T. Th. D., 37 jaar, grondwerker, gedeti neerd uit anderen hoofde te Amsterdam, we gens een zedenmisdrijf, tot 2 maanden ge vangenisstraf. H. S., 45 jaar, loswerkman, wegens een zedendelict, tot 1 week gevangenisstraf. E. F., 47 jaar, zonder beroep, wegens een zedenmisdrijf, tot 10 boete subs. 5 dagen hechtenis, benevens 1 maand gevangenisstraf, doch voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar. AANRIJDING. De 16-jarige G. v. d. Vlies, wonende Dijk- zicht te Vlaardinger-Ambacht, is terwijl zij op de fiets reed, op den hoek Waalstraat Nieuwlandstraat aangereden door een car rier, waardoor zij viel en verwondingen aan been en heup opliep. Per auto is zij naar huis gebracht. VERKEER MAASSLUIS SCHE DIJK. In verband met de in de omgeving van den Maassluischen Dijk in uitvoering zijnde wer ken, hebben B. en W. besloten, in het belang van de vrijheid en veiligheid van het ver keer van heW. door borden aan te geven deel van genoemden dijk te bepalen, dat met een motorrijtuig een ander motorrijtuig, dat zich in dezelfde richting voortbeweegt, niet ingehaald mag worden. POSTDUIVENVEREENIGINGEN. De postduivenvereeniging „Keer Weer" Hield een wedvlucht v» ia va it Valkenswaai'd, afiraKTSl K .TW. De vSpTsweWen te tfTïrSb min. gelost met een Zuid-Oosten wind. De aankomst was als volgt: 1 5 18 19 26 30 61 s: Mul; 2 23 A. van Brandwijk; 3 48 C. Lct- terie; 4 21 62 L. Verbeek en C'o.; 6 A. Poot 7 15 16 33 34 36 53 60 E. Zijdenbos; 8 9 13 14 40 49 J. Priem; 10 17 31 Gebr. Heinsius 11 25 Gebr. Brandwijk; 12 54 C. Hollen- berg; 20 63 en le overduif P. van Galen; 22 24 39 45 D. K. Moerman; 27 28 50 65 H. Snoek; 29 35 J. Harloff; 32 A. van der Hey- de; 27 58 64 M. J. Heinsius; 38 46 J. van den Berg; 41 A van Houwelingen; 42 55 56 A. Stam; 43 J. Sey 44 47 A. Schippers; 5.1 F. de Groot; 53 J- Muller; 57 J. Sloof; 59 A. Heindijk en Zn. Aankomst eerste duif 9 u. 43 min. 2 sec., aankomst laatste duif 9 u. 53 min. 13 sec. In concours waren 260 dui ven. De postduivenvereeniging „De Luchtbo de" hield een wedvlucht van Creil, afstand 334 K.M. Gelost te 10 uur v.m. In concours 109 duiven. Aankomst le duif 3 u. 48 min. 9 sec. Aankomst 27e duif 4 u 41 min. 40 sec. De uitslag is als volgt: 1 11 G. Scheffer; 2 7 Gebr. van Keulen; 3 12 P. van Dorp; 4 J. Je- kel' 5 M. van der Caay; 6 9 17 18 J. Vlie- 1 and er en Co 8 14 15 20 P' J' van Roon; 10 19 L Poldervaart; 13 26 J. Ekelenburg; 16 A v d Lugt; 21 22 G. Verboon; 23 J. L. Couvée; 24 25 6C. Verwey; 27 P. Gort. WERKLOOSHEID. jjet aantal werkzoekenden, ingeschreven bij de 'Arbeidsbeurs alhier, bedroeg Zater dag P- 2049 (vorig jaar 1836) en op den- ^ifden datum in 1936 was het 2310. EXAMENS R. K. E. H. B. O. Bij de gehouden examens van de R. K. Vereeniging voor E. H. R. O. „St. Sebastia- nus" zijn geslaagd de dames T. Bracco Gart ner, P. Wessel, Mevr. C. Ox-Heytveld, J. Ver- dick en M. van Velzen en de heeren H. Stey- ger J Bracco Gartner, L. Suyker, E. de Rond G. v. Beers, C. Lips en H. v. d. Velden. Voor hét herhalingsexamen slaagden de heeren L. Lips, J. v. d. Zwet, C. Ruigrok en W. vt d. Velden. Alle geslaagden kregen het diploma voor 2 jaar. NEDERLAAG-SERIE SUNLIGHT. Donderdagavond a.s., half acht, speelt Sun light op haar terrein aan den Parallelweg te gen de Feijenoord-veteranen uit Rotterdam, die met verschillende bekende spelers uitko men, o.a. de oud-le elftallers Pijl, Petterson, Rixoort, Bul enz. Sunlight komt ook ver sterkt uit met v. d. Vaart, Pijl en Roozen- daal. BURGERLIJKE STAND. GEBOREN: Pleun z. van P. van Nierop en A. S. W. van Hulst, Stationstraat 133 Reinder, z. van G. P. van Zwol en N. H. van Heijst, Valeriusstraat 118 Pieter S., z. van A. Beukelman en A. K. Bot, Handelstraat 31 Martina P. d. van W. Roozeboom en P. van Spijk, Oosterdw.straat 1 Heiltje d. van P. Schenkel en C. C. F. Voorend, Diepenbrockstraat 30 Cornelia, d. v. G. van Ree en J. Wijnhorst 2e Maasbosch- straat 50. „Denk erom dat je niet verder dan Afrik* gaat, mannie, we lunchen om 1 uur".

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1938 | | pagina 2