HET TINSMELTERIJ-BEDRIJF TE ARNHEM. D Familie-drama in Rotterdam-Zuid, Belioort tot de grootste en modernste van de wereld. Wanneer de Maastunnel een feit zal zijn. I DONDERDAG 16 JUNI 1938 DE BILLITONGROEP BEZIT ALLE AANDEELEN. ROTTERDAM. k. typiste VERSE Geheele ertsproductis wordt thans in Arnhem gesmolten. BESCHERMING VAN DEN VISCH- STAND IN DE NOORDZEE. UITZENDING VAN ASPIRANT VLIEGERS NAAR INDIË. Tentoonstelliiigsplamieii voor 1941 nog niet losgelaten. Overwogen ivordt een internationale expositie over het ivereld- sclieepvaart-verkeer. MGR. H. IRGENS t Provicaris van het apostolisch vicariaat Oslo. Man vermoordt zijn vrouw en slaat daarna de hand aan zich zelf. NIEUWBOUW IN CHARLOIS. aangetroffen. Zijn levensgeesten waren echter nog niet geweken. Per auto van den G. G. D. werd de dader van dit afschuwelijk fa- milidrama overgebracht naar het zieken huis aan den Coolsingel. Een totaal van 360 woningen. de Westzijde volgt weer een gestrekt blo& hoogbouw, hetwelk aan de achterzijde 'aSi*- sluit tegen de bestaande bebouwing van den Zuidhoek. De laagbouw wordt dus omzoomd door strooken hoogbouw. EEN R. K. KELLNER R. K JONGEMAN BETREKKING TWEEDE MEISJE R. K. 2e MEISJE R. K. DIENSTBODE R. K. PERSONEN WERKKRING HOOFDAGENTEN kendfX&^HVS rig^dUk&b tel. 38754 Rrtlam ALS GOUVERNANTE BESCH. JUFFROUW DIENSTBODE NET MEISJE VERTEGENWOORDIGER. bedrijfsreclame. Kabouter-annonces: óók voor KOOPT KLAVER VIER Ztël 19- B'dam' Tel' 40293- 2.73 GEVR. Ie HYPOTHEEK 12 RENTE SIGARENMAGAZIJN PIANO 3500 TER LEEN- le ETAGE BLANKENBERGHE LANDHUIS VRIJ. PENSION PAND. TE KOOP VRIJE le EN 2e ETAGE ZIT-SLAAPKAMERTJE BELASTINGMOEILIJKH.? OPENLIJK DANK i. Dezelfde belangrijke plaats die Ned.-Indië in neemt in de tinproductie, bekleedt Nederland zelf op het gebied van het smelten van tinerts. Ongeveer 1/5 van al het tinerts dat op de wereld gewonnen wordt, wordt gesmolten in de tin- smelterij van de N.V. Hollandsche Metallurgische Bedrijven te Arnhem. Deze onderneming is nu ruim tien jaren oud. Op grond van een in Delft uitgewerkt procédé voor het smelten van tinerts, hadden zich aan vankelijk het Administratiekantoor „Unitas" in Utrecht en de Hollandsche Bank voor Zuid Amerika in Amsterdam vereen igd om te komen tot de oprichting van een tinsmelterij in Neder land. Uiteraard had dit ook de belangstelling van de Billiton-groep, die toen voor 1/3 in het kapi taal van 1.080.000 deelnam. Daar bedoeld pro cédé speciaal geschikt was voor de verwerking van armere ertsen, was de smelterij in de eer ste periode aangewezen op de landen, die derge lijke arme ertsen produceeren, waaronder in de eerste plaats Bolivia. Daarna werden geslaagde proeven genomen met het smelten van de veel rijkere ertsen van Billiton. In onderling overleg werden door de Billiton- groep toen alle aandeelen in het bezit van Uni tas en de Hollandsche Bank, overgenomen. De Billiton-groep ging zich daarna, naast de ver werking van de ertsen uit Bolivia en elders, speciaal toeleggen op het versmelten van ertsen uit eigen ondernemingen. Dit leidde er toe dat in 1933 de toen bestaan de betrekkelijk kleine fabriek werd omgebouwd tot een tinsmelterij, die wat capaciteit en uit rusting betreft, tot de grootste en modernste \an de wereld kan gerekend worden. Het geplaatst kapitaal van de N.V. Holland sche Metallurgische Bedrijven bedraagt nu 4 miilioen. Van dat kapitaal bezit de Gemeen schappelijke Mijnbouwmij. Billiton nora. 3.492.000 aandeelen, of rond 78 pet. van het geheele kapitaal; de overige 1.008.000 is in het bezit van de Billiton Mij. Eerstgenoemde aan deelhoudster, de Gemeenschappelijke Mijnbomv- Mij. Billiton, is een zgn. gemengd bedrijf, waar van de aandeelen voor in het bezit zijn van het Ned.-Ind. Gouvernement en voor m het bezit van de Billiton Mij. Uit een eenvoudige rekensom blijkt dus, dat het Ned.-Ind. Gouverne ment via de Gemeenschappelijke Mijnbouwmij. Billiton voor bijna 50 pet. geïnteresseerd is in de tinsmelterij in Arnhem. Zooals boven reeds uiteengezet werd, is de Billitongroep er toe overgegaan om al het tin erts afkomstig van Billiton en het eveneens tot de Billiton-groep behoorende Singkep in Arn hem te smelten. Vroeger werd erts gesmolten in Singapore door Engelsche smelters, maar in •1934 is de geheele productie van Billiton en Singkep ter versmelting naar Arnhem overge- brdcht Zooals ook begrijpelijk is, laat het Ned.-Ind. Gouvernement het gedeelte van het tinerts uit zijn eigen mijnen op Banka, dat vroeger in Sin gapore gesmolten werd, tegenwoordig in Arn hem smelten. Het is zijn eigen belang, want, zooals wij gezien hebben, is dat Gouvernement voor 50 pet. bij de inkomsten van het bedrijf in i Arnhem betrokken. Steeds grooter hoeveelheden worden door Banka naar Arnhem verscheept; het overige wordt nog op Banka zelf in de daar van ouds bestaande smelterijen verwerkt. Maar niet alleen voor de Ned.-Ind. tinprodu centen werkt de smelterij in Arnhem. Groote hoeveelheden erts komen uit Bolivia en ver der uit alle deelen van de wereld, Mexico, Por tugal, Centraal- en Zuid-Afrika, China etc. Dit was een van de overwegingen om de groote smelterij in Nederland te vestigen en niet m Ned.-Indië, waar men niet zoo gunstig gelegen zou zijn, om ook andere ertsen en residuen aan tG trekken. De oprichting van een tinsmelterij in Neder land was intusschen een besluit, dat van Sroot belang was zoowel voor Ned.-Indië als voor r.e- dcrland. Voor Ned.-Indië was het van belang, omdat het Gouvernement als aandeelhouder 50 pet. van de winsten uit het bedrijf trekt. En deze winsten zijn sedert 1934, toen de nieuwe smelterij ge reed gekomen was, belangrijk geweest, na af schrijving en reserveering bedrocgendeeivi- denden in 1934 4 pet., 1935 8 pet., 1936 ICI pet. en 1937 10 pet. De gemeenschappelijke Mijn- bouwmaatschappij Billiton ontving dus op haar aandeelen in ronde bedragen resp. 1401)00, 280 000, 350.000 en nogmaals 55U.UU0. Arn hem maakt nu de winst, die vroeger voor een groot deel aan de Engelsche smelters m Singa pore betaald werd. Voor het Ned.-Indisch Gou vernement met zijn groote directe en indirecte belangen bij de tinwinning is voorts het feit, dat de Ind. producenten beschikken over een eigen tinsmelterij een factor van beteekenis, waardoor de internationale positie van Ned.-Indië als tin- producent versterkt wordt. Dit is een punt, dat in den tegenwoordigen tijd van internationale tincontróle bijzondere waarde heeft. Maar ook voor Nederland was de oprichting van de tinsmelterij in Arnhem een belangrijk besluit, want het beteekende o.m. dat een nieuwe fabriek gebouwd moest wor den, waarin eenige milllioenen werden geïnves- teCc!at met de gemeente Arnhem een groot erf pachtscontract en een contract voor electrici- teitslevering werden afgesloten, dat werk gegeven wordt aan enkele honder den arbeiders, dat de Staat zijn aandeel heeft m den vorm van dividend-belasting e.d., dat b.v. in 1937 met grootendeels Nederlaud- sche schepen een hoeveelheid van niet minder dan rond 44.000 ton tinerts naar ons land ver voerd werd, met daarop aansluitend transito vervoer door Rotterdam en Amsterdam en ver der vervoer naar Arnhem door de Rijnvaait, waarna het in Arnhem gesmolten tin weer den weg terug moest afleggen naar alle deelen van de wereld. dat in Nederland zelf een levendige tinhan del ontstond naast de beurs te Londen. De vruchtbaarheid, die de Billiton-groep in de laatste jaren aan den dag gelegd heeft leidde in 1935 via de tinsmelterij tot nog een ander be drijf. Zooals wij hierna zullen zien, is er voor de behandeling van bepaalde ertsen zoutzuur noodig, dat de fabriek in Arnhem in hoeveel heden van meer dan 1.000 ton per maand ver zwelgt Veelal wordt zoutzuur uit het buiten land ingevoerd. In Nederland bestond een be trekkelijk kleine zoutzuurfabriek toebehooren- ri- aan de Lijm- en Gelatinefabriek in Delft. Lc De Hollandsche Metallurgische Bedrijven gingen met deze Lijm- en Gelatinefabriek een belan- gengëmeenschap aan en stichtten tezamen de N.V. Zoutzuurfabriek .Delft" met een kapitaal van 565.000, waarvan 130.000 in het bezit van de Hollandsche Metallurgische Bedrijven De vergrootte zoutzuurfabriek in Delft voorziet tnans de tinsmelterij voor het grootste dejl in naai behoefte aan zoutzuur. Het luchtvercledigingsfonds en de opleiding tot het M-brevet. Er is behoefte aan vliegers mat het M-bre vet in Nederland en vooral in Ned.-Indië. Het luchtverdedigingsfonds, een stichting van de vereeniging voor nationale veiligheid, voortbouwende op de reeds verkregen resul taten, heeft in een persconferentie nadere mededeelingen over deze opleiding verstrekt. In herinnering worde gebracht, dat in Fe bruari j.l. sedert 1 October, toen de oplei ding voor het M-brevet begon, 18 jongelui (van de 19 geëxamineerden) hiervoor slaag- "'Juist een dezer dagen hecht» de van Defensie zijn goedkeuring aan een g ling inzake toelating tot rechtstreeksche ^er- bintenis met het rijk, en bet stem heugenis dat de eerste 18 gebreveteerden a len tot deze verbintenis werden toegelaten, terwijl dat aantal voor 1939 op 45 werd F£Naast besprekingen met Defensie werd contact gezocht met het Departement van Ko loniën omtrent de mogelijkheid van uitzen ding van gebreveteerden naar Ned.-Indie ais aspirant-onderofficier en officier-vlieger met kort dienstverband. Ook deze besprekingen mochten een dezer dagen tot een gunstig resultaat leiden. Tot nu toe bestond bij uitzending van as pirant-vliegers met kort verband naar In dië altijd het groote risico dat de uitgezóchte candidaten tijdens de vliegopleiding na kor ter of langer tijd blijk gaven niet voldoende aanleg voor het vliegen te bezitten. Eer men echter zoover was waren natuurlijk voor den betrokkene reeds zeer veel kosten gemaakt. Teneinde nu dit risico te beperken, was men bij het Departement van Koloniën geneigd op het voorstel van het luchtverdedigings fonds in te gaan en in de toekomst voor deze utzending slechts personen in aanmerking te laten komen, die reeds in het bezit waren van een vliegbrevet. Gezien de hooge kosten aan het behalen van een brevet verbonden, was niet te ver wachten dat veel personen zouden worden gevonden, die in het bezit waren van een brevet. Het was juist om deze redenen dat Fokker- en Luchtverdedigingsfonds de op leiding van vliegers gingen bekostigen. Om gekeerd zou de aantrekkelijkheid om zich te laten opleiden tot het M-brevet door deze kansen om een positie in de luchtvaart te verkrijgen, worden vergroot. De Minister van Koloniën heeft nu beslo ten een dergelijke proef te nemen met iü jongelui voor uitzending vermoedelijk reeds in November a.s. als aspirant-officier-vlieger met kort dienstverband. T.z.t. zullen de meest geschikten, welke aan de voorwaarden voor opleiding tot officier voldoen door het Departement van Koloniën uit de reeds ge breveteerden of voor November nog te bre veteeren vliegers worden uitgekozen. De gegadigden hiervoor moeten Nederlan der zijn, ongehuwd, minstens 19 en niet ouder dan 24 jaar en tevens in het bezit van een diploma H.B.S., Gymnasium, M.T.S. of daarmede gelijkstaande opleiding. Bovendien moeten zij gekeurd worden door den genees kundigen raad van het Departement van Ko loniën voor uitzending naar de tropen en door den vliegmedisehen dienst van Soester- berg voor lichamelijke geschiktheid als mili tair vlieger. Deze keuringen geschieden ech ter voor rekening van het luchtverdedigings fonds. Het luchtverdedigingsfonds stelt zich voor, de opleiding hiervoor reeds op 1 Juli te be ginnen en wel op de vliegvelden Schiphol, Twenthe en Ypenburg, teneinde tijdig over een geschikt aantal gebreveteerden voldoen de aan de gestelde eischen, te beschikken. Gegadigden hiervoor kunnen zich schrif telijk aanmelden bij den secretaris van het luchtverdedigingsfonds, Vijverweg 2, Park de Kievit, Wassenaar, waarna zij alle inlich tingen zullen ontvangen. De duur der na aankomst in Nederlandscli- Indië te sluiten verbintenis bedraagt 7 jaren na het behalen vari het groot-militair vlieg brevet en het waarnemersbrevet, waarvoor op ongeveer 20 maanden dient te worden ge rekend. Van deze 7 jaren worden er vijf in werkelijken dienst en twee buiten werke lijken dienst doorgebracht. Gedurende laatst bedoelde twee j.aren moeten betrokkenen aan enkele verplichtingen voldoen o.a. ten hoogste 48 dagen per jaar deelnemen aan oefeningen van de luchtvaartafdeeling van het Kon. Ned.-Ind. leger. Bovendien is de mogelijkheid voorbehouden hen uiteraard op eigen verzoek in dit tijdvak te werk te stellen in bepaalde betrekkingen bij bet leger In het laatste geval krijgen zij weder om aanspraak op de volle inkomsten als door hen laatstelijk in werkelijken dienst werden gTe uUzending geschiedt als burger met 2e klasse overtocht. Na het beemdigen der ver bintenis ontvangt men een f ^nnn terwiil eveneens de Kosi-n voor terugreis"' eventueel ook voor het intus schen gevormde gezin - voor rekemng van den lagnde° komeS, mits de brtgdg» on middellijk na beëindigen der verbi thans binnen een nader te bepalen korten termijn, naar Nederland terugkeert. Personen, die in Nederland nog den dienstplicht hebben voldaan, moeten ar vorens voor uitzending in aanmerking komen, een vooropleiding van 3 a 4 maan den volgen bij de Koloniale Reserve te Nij- megen. Intusschen werden op 8 Juni j.l. wederom 12 candidaten voor het M-brevet geëxami neerd, waarvan 11 de proeven met succes af legden, terwijl in de volgende week de op leiding aanvangt van 6n 6e groep van 10 aspiranten, zoodat dan reeds 60 jongelui in opleiding zijn. De opleiding geschiedt op de meeste vlieg velden t.w. Eelde, Twenthe, Teuge, Schip hol, Ypenburg, Vlissingen en Eindhoven, zoo- dat ieder zooveel mogelijk in de gelegenheid wordt gesteld in de nabijheid van zijn woon plaats de opleiding te ontvangen. Het luchtverdedigingsfonds stelde in deze periode 10.000,beschikbaar voor de be vordering van de zweefvliegerij van iedere gegadigde voor de motorvliegopleiding wordt n.l. het bezit van het zweef vliegbrevet B. verlangd doch de middelen van het lucht verdedigingsfonds zijn nog lang niet toerei kend om in een behoorlijk tempo te blijveu Vaststellen van maaswijdte der netten en minimum maat der visch. Ingediend is een wetsontwerp tot goed keuring van het op 23 Maart 1937 te Londen gesloten verdrag nopens het vaststellen van een maaswijdte van vischnette en van mi nimum-maten op sommige vischsoorten. Van 17 tot 23 Maart 1937 is te Londen een intern, conferentie gehouden van gevolmach tigde afgevaardigden van de bij de Noord- zeevisscherij betrokken landen, tot bet vast stellen van een maaswijdte van vischnetten en van minimum-maten op sommige visch soorten, teneinde den stand van consump- tievisch in de Noordzee te beschermen. Internationale overeenstemming aangaan de zoodanige beschermingsmaatregelen werd herhaaldelijk door den internationalen raad voor het onderzoek der zee krachtig pepleit, vooral nadat Groot-Britannië, Duitschland en Denemarken reeds tot het nemen van zulke maatregelen waren overgegaan. Ook van de zijde van belanghebbenden bij het stoom- trawl-visscherijbedrijf is herhaaldelijk aan gedrongen op het nemen van maatregelen tegen het noodeloos vernietigen van onder- maatsche visch. Ons land mag niet langer achter blijven bij de beschermingsmaatrege len, reeds genomen door andere landen, wier visschers de Noordzee bevisschen. Laat men den tegenwoordigen toestand be staan, dan is voor de Nederlandsche vissche- rij met aan zekerheid grenzende waarschijn lijkheid te voorspellen, dat het bedrijf nog verder zal achteruitgaan, omdat er praktisch alleen kleine visch zal overblijven. De regeering ontveinst zich niet, dat maat regelen ter vermindering der bevisschingin- tensiteit der Noordzee in den aanvang, al thans bij sommige categorieën van visschers, bestrijding zullen vinden en voor hen eeni- germate storend zullen zijn. Dit aanvankelijk nadeel zal echter, indien de voorgestelde maatregelen het verwachte effect sorteeren, in voordeel veranderd worden, daar alle vis schers van de verbetering van den visch- stand profijt zullen trekken. In het algemeen belang zal men daarom moeten vasthouden aan de door den internationalen raad voor het onderzoek der zee voorgestelde maatre gelen, die op de in Maart 1937 te Londen ge houden conferentie werden vastgesteld. Deze maatregelen zijn het resultaat van een com promis, dat betoogt de moeilijkheden, welke in den aanvang wellicht voor de kleine kust- visschers uit de voorgestelde maatregelen zullen voortvloeien, zoo gering mogelijk te maken, maar aan den anderen kant het be drijf tegen zich zelf te beschermen door den te zwaren druk, door de visscherij op den vischstand uitgeoefend, te verlichten. Reeds op 1 Januari 1937 is een in het cri- sis-zeevischbesluit 1936 opgenomen bepa ling in werking getreden, krachtens welke de maaswijdte van netten, waarmede de trawl- of snurrevaadvisscherij wordt uitge oefend, tenminste 7 c.M. moet bedragen. Op het stuk van de minimummaaswijdte der netten komt het ter goedkeuring aangeboden verdrag met de reeds bestaande nationale wetgeving overeen. Vergrooting der mazen geeft tenminste aan rondvisch eenige kans te ontsnappen maaj" voor platvisch helpt zulke vergrooting niet veel. Wil men de laatste categorie sparen, dan is een aanvoerverbod van beneden een bepaalde maat blijvende visch noodzakelijk. Dat de puf, welke thans wordt aangevoerd, voor de instandhouding der vischmeelfabrie- ken en der eendenhouderijen noodzakelijk zou zijn, kan de regeering niet onderschrij ven. De eendenhouderijen kunnen ook an dere voederstoffen dan puf gebruiken, de vischmeelfabrieken in Duitschland en Groot- Britannië betrekken haar grondstof uit af val van marktvisch en de regeering ziet niet in, waarom dit hier te lande niet evenzeel mogelijk zou zijn. De missie van Noorwegen leed dezer dagen een onherstelbaar verlies door den plotse- lingen dood van een harer beste en ijve rigste inlandsche priesters mgr. H. Irgens, provicaris van het apostolisch vicariaat Oslo. Een hartverlamming maakte een einde aan dit nog jonge, maar reeds zoo verdienst- volle leven. Mgr. Irgens was zoon van den Noorschen gezant te Rome. Op 18-jarigen leeftijd ging hij over tot de katholieke Kerk en voelde zich spoedig geroepen tot het H. Priesterschap en het apostolaat onder zijn eigen volk. Hij studeerde aan het Institut catholique te Parijs, waar hij het licensiaat behaalde in de theologie en werd priester gewijd in 1926. Achtereenvolgens was hij kapelaan te Bergen bisschoppelijk secretaris, pastoor te Fredrikstad, apostolisch administrateur en tenslotte pastoor aan de kathedraal te Oslo en provicaris. Z. H. de Paus beloonde zijn groote verdien sten door hem te benoemen tot Zijn huis prelaat. E plannen tot het organiseeren van een internationale tentoon stelling bij gelegenheid van de ope ning van de Maastunnel in 1941, zijn nog lang niet prijsgegeven. Men over weegt een expositie, welke zal staan in het teeken van het wereldscheep- vaartverkeer, waarin Rotterdam onge twijfeld een groot aandeel heeft. Eenige maanden geleden hebben wij er melding van gemaakt, dat er bij het gemeen tebestuur en bij verschillende instanties in het Rotterdamsche bedrijfsleven ernstige plannen bestonden om bij gelegenheid van de opening van de Maastunnel in 1941 een internationale tentoonstelling in te richten, welke expositie zou staan in het teeken van „Rotterdam en het water". Het plan tot het organiseeren van een dergelijke tentoonstel ling vond bij de meeste insiders in het Rot terdamsche haven- en bedrijfsleven groote instemming en men was gaarne bereid het initiatief te steunen en daarvoor geldelijke offers te brengen, omdat een dergelijke grootsch opgezette tentoonstelling bij de tot standkoming van een zoo groot werk in ons land, als de Rotterdamsche tunnel, ongetwij- leid wederom de belangstelling zou vragen voor Rotterdam, dat door het water, de levensader van ons geheele handelsverkeer groot is geworden met een internationale re putatie Langen tijd hebben wij echter over deze plannen niets meer gehoord. En dit vindt vooral wel zijn reden in de omstandigheid, dat vrij kort, nadat het initiatief werd geno men tot het organiseeren van een dergelijke tentoonstelling, bij de betrokken instanties officieele mededeelingen binnen kwamen over het organiseeren van een internationale tentoonstelling in Luik en wel in 1939 bi gelegenheid van de opening of de voltooiing van het Albert-kanaal welke expositie in breede lijn neerkomt op het voornemen, dat in de Maasstad bestond. Het Rotterdamsche plan kwam daardoor heel begrijpelijk even op den achtergrond, want het zou onlogisch zijn geweest zoo kort op elkaar tentoonstellingen te organiseeren van een zelfde karakter of strekking. Naar wij echter vernemen heeft men de gedachte om bij de groote gebeurtenis'van de opening van de tunnel oncier de Maas, een internationale tentoonstelling te organisee ren, nog lang niet los gelaten en de voor bereidingen dienaangaande zijn dan ook van ernstigen aard. Zijn wij wel ingelicht, dan bestaat het plan om 'in 1941 een tentoonstelling te organisee ren, welke zal staan in het teeken van het wereldscheepvaar t-v e r k e e r, waarin Rotterdam ongetwijfeld een groot aandeel heeft. Men beoogt dus geen slaafsche navolging van de expositie welke tot stand komt In 1939 in de stad Luik onder hooge be scherming van Z. M. den Koning van België maar veel eer een tentoonstelling welke zuiver ligt in de lijn van een wereldhaven, waarmede het internationale scheepvaart verkeer onafscheidelijk is verbonden. GISTERAVOND te ongeveer kwart over zeven is de landelijke rust van Tuindorp-Vreewijk op wreede wijze verstoord. De o8-jarige P. W. v. d. N. heeft zijn 34-jarige echtge- noote J. v. d. N.S., vennoedelijk in een vlaag van waanzin, met een brood mes aangevallen en haar den hals afge sneden. De vrouw had nog de kracht uit haar woning aan het Weipad te loopen, doch op twintig metci al stand gaf zij den geest. De dader sloeg na zijn afschuwelijke daad de hand aan zich zelf. Hij werd per auto van den G. G. D. overgebracht naar liet zieken huis aan den Coolsingel. Zijn toestand is hoogst ernstig en vermoedelijk zal hij aan zijn verwondingen wel be zwijken. Het echtpaar laat vier kinderen achter, van vier tot elf jaar. De man werkte zeer onregelmatig en was sinds Vrijdag als bankwerker in dienst hij de werf Gusto te Schiedam. ding van commissaris J. A. Kok werd ter plaatse een onderzoek door de politie inge steld en nadat door den fotografischcn dienst foto's waren gemaakt, werd het lijk van het slachtoffer, dat voorloopig ter beschikking blijft van de justitie, per lijkauto overge bracht naar het ziekenhuis aan den Cool singel. Het broodmes waarmede de afschuwelijke daad werd verricht is door de politie in be slag genomen. Onderhoud met Pater de Gruyter. We hadden nog eèn onderhoud met Pater H. de Gruyter O.S.C., Kapelaan der Tuin dorp-parochie, die den slachtoffers nog gees telijken bijstand heeft verleend. Hij vertelde ons: Reeds verscheidene ma len was ik deze week in hel gezin ge weest. De man deed vreemd, zoodat de vrouw zeer bang voor hem was. De man heeft ech ter in een vlaag van verstandsverbijstering gehandeld. Zoodra ik van het drama was verwittigd, spoedde ik me naar het Weipad. Bij mijn aankomst bleek de vrouw reeds te zijn overleden. Ik heb haar echter alsnog het H. Oliesel toegediend. Juist, toen ik haar had bediend, werd de man op een brancard uit de woning gedragen. Ik verzocht de dra gers halt te houden. De man leefde nog, want ik hoorde hem kreunen. Nadat de bran card op een tafel en stoel was geplaatst, heb ik ook den man nog het H. Oliesel toe gediend. PROMOTIES. Bij het Koninklijk Ned.-Inclieehe leger. BUITENZORG, 16 Juni. (ANETA.) Met ingang van 28 Juni a.s. is de overste van de artillerie, P. H. P. van der Steen te Weltevreden bevorderd tot kolonel en de majoor der artillerie, P. F. W. von Seydlitz Kurzbach te Tjimahl bevorderd tot luite nant-kolonel. Met ingang van 30 Juni zijn de majoors der artillerie ir. P. A. de Bliek, gedetacheerd bij het departement van koloniën, en E. T. Koppen, te Soerabaja, bevorderd tot luite nant-kolonel. Met ingang van 28 Juni is de titulaire rang van kolonel verleend aan den overste der artillerie ir. H. J- W. Verniers van der Loeff, gedetacheerd bij het departe ment van koloniën. De verhouding tusschen het echtpaar was niet erg gelukkig. Meermalen reeds was de politie verplicht geweest bemiddelend tus schen man en vrouw op te treden. Volgens de mededeelingen 'welke wij van de politie van het bureau Sandelingplein ontvingen, was de vrouw dikwijls weg, wanneer de man van zijn werk thuiskwam. Zoo ook gister avond. Toen zij thuis kwam moet c.e man in het keukenkastje van de woonkamer bezig zijn geweest met het bereiden van het avond eten. Het elf-jarig zoontje de andere drie kinderen waren buiten aan het spelen heeft zijn vader en moeder om ongeveer kwart over zeven in de woonkamer nog naast elkaar zien staan. Toen het kind naar het keukenkastje ging om wat te halen en zien daarna omdraaide zag de jongen ploiseiing, dat vader met een groot broodmes moeder te lijf ging en haar aan den hals verwondde. De vrouw had nog de kracht, ofschoon zij hevig bloedde de woonkamer uit te loopen en zich naar buiten te begeven, waar zij echter ongeveer twintig meter verder op een tusschenpad tusschen de tuinen van den Dreef en het Weipad in elkaar zakte en weldra overleed. Van angst is het kind huilend weggeloopen om aan omwonenden die spoedig ter plaatse waren, het vreeselijk drama te vertellen. Na zijn vreeselijke daad, welke de man gepleegd moet hebben in een vlaag van waanzin heeft de dader met hetzelfde brood mes de hand aan zichzelf geslagen. Badend in zijn bloed werd de mart hi de woonkamer Het echtpaar laat vier kinderen na van vier tot elf jaar. Deze kinderen zijn voor loopig ondergebracht bij een zuster van het slachtoffer, die naast de woning woont, waar het vreeselijk drama zich in enkele oogen- blikken tijds heeft afgespeeld. Naar ons werd medegedeeld werkte v. d. N. zeer onregelmatig, doch was sedert Vrij dag j.l. bij de werf Gusto te Schiedam in dienst. Begrijpelijk heeft het droevige f.arnlll®~ drama in de anders zoo rustige omgeving va Tuindorp-Vreewijk groote consternatie bracht. Het publiek werd echter op gr De Linker-Maasoever is als woongebied nog wel niet zoo aantrekkelijk als het Noor delijk stadsdeel, maar wanneer over enkele jaren de Maastunnel gereed zal zijn, zal daarin ongetwijfeld veel veranderen. De bouwondernemers zien dit heel duidelijk in blijkens de vele aanvragen om bouwgrond aan gene zijde van de Maas. In de heden gehouden gemeenteraadszit ting heeft de Raad zijn medewerking verleend tot exploitatie van eenige terreinen, gelegen tusschen den Boergoenschevliet en den Zuid hoek, dus ten Zuiden van het oude Charlois, tezamen bijna vier H. A. weiland, waaruit straks ongeveer twee en twintig duizend vierkante meter bouwgrond vrijkomt. Voor dezen bouwgrond bestaat reeds een groot exploitatie-plan, dat wat de technische zijde betreft, werd ontworpen door het ar chitectenbureau Jos de Jonge B. N. A. en welk plan vermoedelijk binnenkort door een tweede zal worden gevolgd. Vojgens dit eerste plan wordt op den hoek van den verlengden Arendsweg en den Boer goenschevliet een scholenterrein vrij gehou den en ook daarnaast blijft nog een terrein voor schoolbouw open. Achter de bestaande bebouwing langs den Boergoenschevliet komt volgens bedoeld plan een blok hoogbouw met drie woonlagen. Dan volgt een langwer pig plantsoen, rechts afgesloten met een hoo- gere bebouwing (kerk of flatgebouw) terwijl het complex zich voortzet met twee open. bouwblokken met laagbouw d.w.z. vriie:f»5^- vén- bn 'benedenwoningen. Als öfsummer "cram Van de eerste soort zullen hier plus mi nus 90 perceelen gebouwd worden, terwijl van het etage-type ongeveer 60 perceelen zullen worden opgetrokken, in totaal is er dus plaats voor 360 woningen. Vanzelf zal de aankoop der gronden een belangrijke rol spelen in de geheele exploi tatie. En daar hier zelfs geheele families bij den eigendom betrokken waren, was dit ge- gedeelte van het exploitatie-plan niet gemak kelijk. De makelaar A. Kooy Jr. wist echter de gewenschte transacties met de vroegere eigenaars tot een goed einde te brengen. De exploitatie zal ter hand worden geno- aMand gehouden? Onder persoonlijke lei- men door een naamlooze vennootschap kabouter-advertentien A. JA de Nieuwe Zuid-Hollander en De Kabouter-annonces verschijnen in de Maasbode, Het Nieuwe Dagblad^.de Nieuwe Schiedamsche Courant. de Nieuwe Dordtsche Courant. Hotel-Restaurant. In le W- zaak (Geld.) wordt tegen l M' f1' talenkennis. Jaartet^ Br. met ref. no. m. eenige ^^fkaasb. R'dam, Welke firma helpt aan vaste onverschillig wat of waar? Is be kend met alle voorkomende kan toorwerkzaamheden, vlot typist en stenografist. Br. onder no. 56154 bur. Maasbode, R'dam. Aan Pastorie op dorp in Noord- Holland direct gevraagd een V.g.g.v. Leeftijd 30 jaar. Br. no. 56302 bur. Maasbode, R'dam. gevraagd, goed op de hoogte tafel dienst en naaien. Goede getuigschr. Schrijven: Mevr. R. van Havre, Wyneghem bij Antwerpen. 56304 Per 1 Juli e.k. Aan meerdere energieke, actieve (D of H-), beschikk. over ƒ2000, waarvoor zekerheid, wordt aange boden door N.V. zeer aangename met ruime perspectieven en even redige vergoeding. Kantoorroutine voork. Br. no. 56284 Maasb. R'dam. voor d. en n. gevr. omg. R'dam Zuid; in klein gezin, Br. no. 28837 Kraaminrichting vraagt gedipl- KRAAMVERZORGSTER intern. Loon 30 per maand- Bn met opgaaf van referenties no. 56303 bur. Maasbode. bur. Maasbode, R'dam. doorgaan. In totaal werd door de vereeniging nationale veiligheid tot nu toe ruim 110.000 ingezameld, waarvan een bedrag van 7000 aan jaarlijksche bijdragen. Reeds door 1,per jaar te storten op giro-rekening No. 287177 van den penning meester der vereeniging voor nationale vei ligheid, wordt men begunstiger van het fonds. bekend met boekh. Aanv.sal. ƒ25 p m Pers. sollicit. Hotel Room- huis-Boschhek, 's-Gravenhage. 562o9 R.X. onderw. handw.- en godsd.- akten, Fr. spr., zoekt v. 1 Aug betr. liefst Z. Limb. Reeds zood. werkz. gew. Pr. ref. Br. no. 56262 Maasb. R'dam. Bij een dame wordt gevraagd een v. lichte verpl. en gen. eenig huisw. te ven*. Br. no. 945 Administr. „Ons Noorden", Zwancstr. 6, Groningen. 56263 gevraagd voor dag en nacht, ge heel zelfstandig kunnende werken en koken Leeftijd 20 tot 23 jaar. Br. no. 56291 bur. Maasbode R'dam. Gevraagd te Rotterdam als hulp bij de kinderen. Alleen voor den dag. Br. no. 56321 bur. Maasbode, Rotterdam. Ingevoerde zaak vraagt accuraat jongeman voor opleiding Br. onder no. 1145KA bur. Maas bode, A'dam. 56316 Lucifers vonkvrij, Ned. fabr, prima en goedkooper. Overal verkrijgbaar. Vert J- J- Koetschheim, Stations- ƒ10.000 a 3 voor groot woen- liuis. goed onderhouden, 1ste stand Utrecht. Br. no. 1114 bijkant. Maas bode, Utrecht. Een enkele maal komt het voor dat zij die belegging zoeken in hui zen 't neusje van den zalm vinden. Voor hen is dit aanbod. Slechts enkele blokjes pracht heerenhuizen op eigen grond te Haarlem, geheel nieuw, contractueel verhuurd op geleverd m. 5 j. geh. gratis onderh. der woningen, hooge hyp. na aftr. van alle onk., ook incass. en adm. Ruim 12 %rente. En de prijs? SI. ƒ3900 p. st, v. o. n. Teek. en uitv. beschr. w. op canvr. geh. vrijbl. toe- gez. Br. no. 56256 Maasb. Haarlem. Door omstandigh. te koop solide invent, met goederen 500. Verd. ca- ƒ17 p. w. Mooie woning (W.) Br. no. 28839 bur. Maasbode R'dam zwart, goed onderhouden, ter over name. Prijs 50. v. d. Megdestraat 39a ben. Blijdorp, R'dam, 28842 gevraagd door zakenman, voor het overnemen van goederen uit ren- deerende zaak. Borg aanwezig. Br. no. 56318 bur. Maasbode, R'dam. Ruime vrije te huur, ƒ31.—, 4 kamers, zijka mer, warande, Beijerlandscbelaan 29. Tel. 43805, R'dam. 2294 Miramar Hotel, aan zeedijk, recht over de baden, 50 M. van Casino. Matige prijzen, verzorgde keuken, laatste comfort. 2603 Mevr. Lamers, „De Bongerd Heu men, heeft nog v. Juli ged. v. haar Gebruik van keuken; 4 slaapplaat sen. Tel. no. 25» 886N R. K. heer zoekt zit- en/of zit— slaapk. met voll. pension, omtr. N. Br. met voll. toel. en cond. onder no. 28840 bur. Maasbode, R'dam. pracht vrij beneden- en bovenhuis Oudedijk, nieuw gerest. Koopsom ƒ9500 k. k. Lage huren, lags hyp.- rente. Br. no. 28838 Maasb. R'dam. in prima conditie, met riant uit zicht, Essenburgsingel nos. »b en 99, Rotterdam West. Geen nieuw bouw, dus absoluut droog. Zeer ruime, gemakkelijke, moderne wo ningen. Maandhuren slechts 40. ningen, Sleutels aldaar. 56312 Gevraagd door jongedame een in net gezin, omtr. Bredascheweg, Tilburg Br. met prijsopgaaf no. 1051H bur. Maasbode, Den Haag. Behandeiing sedert 1926. Boekhoud-, winstbereken., Invullen, verdedigen v. aang. Inl. vrijbl. Tel. 43058, A- Beurmanjer, Jac. Oatsstr. 38 R'dam U, Maria voor door Uw tusschenkomst vef* kregen gebedsverh., na 't 3 x ho den van de 3 Wees Gegr. No vei*

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1938 | | pagina 2