y MAANDAG 4 JULI 1938 MATTHIJS VAN LEEUWEN 1 NEEMT AFSCHEID. HILLEGERSBERG. OVERSCHIE. HOEK VAN HOLLAND. VLAARDINGEN. BERKEL EN RODENRIJS. V Als organist van de Steigersche kerk. Hartelijke ivaardeering voor zijn roemrijk werk. t WIELRENNEN KEILEWEG SPORTCOMMISSIE SCHUTTERS VELD. KOETSWERK-SUCCESSEN TE SCHEVENINGEN. EINDEXAMENS GYMNASIUM. EINDEXAMENS H.B.S. ROKOCENT. NIEUWE FABRIEK GEOPEND. MAIL VERZENDING. ROTTERDAM. EXAMENS HANDENARBEID. AUTOTOCHT VAN OUDEN VAN DAGEN. Matthijs van Leeuwen, de bekende Rot terdamsche musicus en organist, die op 21 April van dit jaar 74 jaar is geworden, heeft gisteren voor het laatst achter de speeltafel van zijn orgel in de Steigersche kerk ge zeten. Het was in 1885, dat hij er officieel als meester over het orgel zijn intrede deed, daarmede het werk voortzettend van de in zijn dagen beroemden organist H. G. Mari- nus, die ook Thijs' leermeester in harmonie en orgelspel was geweest. Na 53 jaren is hij er gisteren heen gedragen door zijn trou we vrienden om, voor het laatst op zijn post, nog eenmaal het orgel naar de bevelen van den ouden meester te laten luisteren en den plechtigen hoogdienst op te luisteren, welke te zijner intentie werd opgedragen door den pastoor van het Steiger, den zeereerw. Pater Rosarius van der Linden O.P. met assisten tie van Pater B. Teppema O.P. en Pater D. Terstege O.P. Evenals bij het gouden feest van den heer van Leeuwen in Januari 1935, toen hem het gouden eerekruis „Pro Ecclesia et Pontifiee" door Pastoor van der Linden op de borst Thijs van Leeuwen achter zijn Steigersch orgel. werd gespeld, was ook nu.weer de belang stelling in het kerkgebouw zeer groot. Ve len, uit alle deelen van de stad, waren dezen morgen naar het Steiger gekomen om dit afscheid bij te wonen. Op het koor zagen wij de oud-directeuren van het zangkoor de heeren Jos. Holthaus en Bram van der Stap, welke laatste tijdens de H. Mis als solist met het „Panis Angelicus" van W. M. A. Smits is opgetreden. Het zangkoor stond dezen morgen nog onder leiding van den heer Jan Braun, den nieuw-benoemden or ganist, die de missa decima van Jos. Vranc- ken dirigeerde. Onder het offertorium waren het de nieuw-benoemde directeur Cor van Munster en Kees de Wit, die met een „Adoro Te" de herinnering aan vijftig jaar geleden ophaalden. Ten slotte werd het „Tantum Ergo" van Johan van Leeuwen, den overleden broeder van den scheidenden or ganist, gezongen. Na afloop van den hoog dienst bleven priesters en geloovigen in stilte neergeknield om te luisteren naar eene voor deze gelegenheid door den heer L. H. Braun op muziek van Thijs van Leeuwen geschreven afscheidscantate en tot slot naar het naspel, het laatste orgelspel van den heer van Leeuwen als organist van het Steiger. Hij had hiervoor gekozen het preludium in Es-dur van J. S. Bach, een innig blij-ge- stemde compositie met een verheffend slot, Na afloop van de Hoogmis werd Thijs van Leeuwen door de vrienden naar de bij sacristie van het Steiger gedragen en daar te midden van palmen op den eerezetel neer gezet, omringd door zijn familie-leden. Van de gelegenheid om hier van den heer van Leeuwen afscheid te nemen, hebben ve len, zeer velen gebruik gemaakt. Nadat deze openbare afscheidsreceptie ge eindigd was, schaarden zich de Pastoor en kapelaans van het Steiger, de leden van het Kerkbestuur, de leden van het zangkoor „Harmonie", van het Dames-Congregatie koor en eenige belangstellende vrienden zich rond den ouden organist. Als voorzitter van het Kerkbestuur, nam Pastoor Rosarius van der Linden dan het eerst het woord om een woord van warmen dank en hulde te spreken voor het waarlijk grootsche werk, dat Matthijs van Leeuwen hier in het Steiger heeft volbracht. Hi. herinnerde aan dien mooien dag van drie jaar geleden, toen hij het gouden eerekruis hem op de borst mocht spelden als officieele erkenning voor zijn 50-jarigen arbeid, welke was als één stille opwekking tot vroomheid. Hij herinnerde ook aan de glorierijke dagen van weleer, toen het koor onder Theodoor Verheij en het kwartet van dr. van den Berg, G. J. Slinkert, Van Beckum en G. Vos eiken Zondag tot een feestdag maakte, welke dan besloten werd met de groote orgelsolo van Thijs van Leeuwen. Dat alles is voorbij en thans staan wij hier aan het roemrijke einde van een 53-jarig organistschap. Als hier eens allen konden komen, die in den loop der jaren door uw spel ontroerd zijn als gij den eersten opgang der kleinen naar de communiebank begeleidde, feestelijke klanken weefde om een huwelijk, den op gang naar het Steigersche altaar van paro chiezonen voor hen tot een onvergetelijk moment maakte, alle feestelijkheden en herdenkingen nog feestelijker wist te doen worden, maar ook zij, die een van hun dier baren ter uitvaart brachten, tot stille be rusting en overgave aan God zijn gekomen hier in onze Steigersche kerk onder uw immer zoo innig-vroom spel! Met u slaan wij een roemrijke bladzijde in de historie onze Steigersche* kerk om. In het plechtig Misoffer, dat wij te uwer intentie opdroe gen, namens heel de parochie, culmineert onze dank voor alles, wat gij in 53-jarigen trouwen dienst, door geen vacantie onder broken, hebt gedaan. En wij hebben God gebeden, dat u nog een werkelijk otium cum dignitate zij gegeven. Als vice-voorzitter van het koorgezelschap „Harmonie" sprak hierna de heer Ant. Jun- gerhans den heer van Leeuwen toe met groote hartelijkheid en wees bijzonderlijk op de bereidvaardigheid en bescheidenheid van den grooten, maar zoo nederigen mu sicus. Hem de verzekering gevend, dat hij te allen tijde op zijn vrienden zou kunnen rekenen, bood hij den heer van Leeuwen een cadeau onder enveloppe als souvenir van het koor aan. Vervolgens spraken nog de heeren F. Slin kert als oudse lid, Jan Braun als laatste dirigent en opvolger aan het door het kun stenaarschap van Matthijs van Leeuwen ge wijde orgel. Pater J. Selbach O.P. namens het dames-koor, onder aanbieding van een ca deau onder couvert en een groote fruitmand als souvenir, Hub. Vissers, organist van de Hildegardis-kerk als oud-leerling in orgel spel en Cor van Munster als oud-leerling in zang en als opvolger van den heer van Leeuwen als directeur van het zangkoor der St. Joseph's Gezellen. Zij allen brachten ver schillende facetten in de loopbaan van den scheidenden musicus naar voren en roem den de genialiteit van den meester. Met een kort speechje, waarin elk woord zijn ontroering vertolkte, heeft de heer M. van Leeuwen hierna gedankt voor dit af scheid, voor de plechtige H. Mis van dezen morgen als mooiste geschenk, voor alle vriendschap en ook voor de wijze, waarop hij zijn otium kon gaan genieten, eene wijze, welke zijn verwachtingen had overtroffen. Hij dankte dan zijn vrienden de zangers en hoopte, dat het hem gegeven mocht zijn om zoo nu en dan eens te kunnen komen kijken. Ten slotte heeft Pastoor van der Linden officieel tot nieuwen organist den heer Jan Braun benoemd verklaard, daarbij de hoop uitsprekend, dat in vervulling zouden gaan de beloften, welke de jonge opvolger aan de voeten van den meester had afgelegd. Daar na legde hij mede officieel de leiding van het koor in handen van den heer Cor van Munster. De eere-wijn werd daarna rondgediend, waarna Pastoor van der Linden de bijeen komst sloot met een dankwoord voor hun aanwezigheid aan de familie van den heer van Leeuwen, aan de leden van het kerkbe stuur en alle belangstellende vrienden, waar onder wij opmerkten mej. Therèse de Waal, dr. W. B. Huddleston Slater, Phons Dusch en Pater G. Verhey O.P. uit Schiedam, broe der van den vroegeren Steigerschen koor directeur Theodoor Verhey. Thijs op vacantie. Pater H. Hermans luidde den bekenden organist in het Zondagochtendnummer van „De Maasbode" nog als volgt uit: Hij is een kunstenaar, een musicus van naam, maar aan zijn uiterlijke verschijning is alle kunst gespaard gebleven. Hij draagt geen genialen hoed en pronkt nog minder al heet hij zelf „van Leeuwen", met leeu wenmanen. Hij dient zich niet ostentatief aan, hij loopt niet met een artistiek bravour door Rotterdams straten, trouwens loepen is zijn zwak niet, of nog beter, hij is zwak in 't loopen. De laatste jaren moest hij zelfs worden ondersteund. Als hij zijn eigen portret beziet, zal hij als Potgieter, toen deze zijn in koper gestoken beeltenis als inleiding tot zijn gezamelde werken onder de oogen kreeg, voor zich zelf bekennen „toch maar een burgerman". En toch is deze eenvoudige bescheiden Thijs van Leeuwen sinds een halve eeuw een bekende en geëerbiedigde Rotterdamsche figuur. Thijs van Leeuwen heet hij in de wande ling zoover althans bij hem van wande len sprake kan zijn officieel luidt zijn naam Matthijs van Leeuwen; met twee t's zou hij er zelf nadrukkelijk aan toevoegen Thijs van Leeuwen de organist van de Steigersche kerk; meer dan een halve eeuw, drie-en-vijftig jaar, is Thijs van Leeuwen als met den orgelstoel van de Steigersche kerk samengegroeid. De Steigersche kerk een van ds oudste kerken van Rotterdam, met een roemrijke historie, ook op gebied van muziek niet 't minst. Zeven pastoors heeft Thijs van Leeuwen in deze vijftig jaren zien komen en gaan, Thijs alleen is achter zijn orgel blijven zit ten. Al zijn musicale tijdgenooten en al zijn zangersvrienden op het koor, op één na, Ger- rit Vos, zijn in het hemelsch koor der En gelen verzameld, Thijs van Leeuwen alleen is aan zijn Steigersch orgel blijven vastkle ven. Dagen en jaren vol glorie heeft hij voor de speeltafel van dit orgel beleefd, de be roemdste vaderlandsche zangers, zelfs de Op het trainingstraject Keileweg zijn gis teren wedstrijden gehouden, die éen goede belangstelling genoten. Het aantal renners was weer heel wat grooter dan de vorige week, wel een bewijs hoe groot de behoefte was aan een dergelijke ronde. Jammer dat voor de amateurs de tijd te kort was. De Rotterdamsche Leeuw beet weer fel van zich af. Bij de eerste 10 A en B-klassers waren niet minder dan 6 Leeuwen en bij de C en Juniores-klas zelfs 7. De uitslagen luiden: Klas A: 1 A. Nuyen, 2 T. Klop, 3 W. de Ruiter. Nieuwelingen: 1 P. Leeflang, 2 Buyse, 3 van Brughem, 4 van Duuren, 5 Steenbergen, 6 A. Ravenstein. Afstand 45 K.M. in 1 uur 13 min. 37 sec. C-klas: 36 K.M. in 55 min. 15 sec.: 1 van Leyden. Deze ging van start af aan den kop en won met 1 K.M. voorsprong, 2 Hellemons, 3 Hansen, 4 Hooft, 5 Goetzee, 6 van Dalen, 7 Meesters. Juniores: 1 van Herk, 2 de Hoog, 3 Wes- terlaken, 4 Varik. De uitslagen van de in de afgeloopen week gespeelde wedstrijden zijn: lste afdeeling: HionSportlust 12; CSC Pechvogels 02, FlorissantRCR 33, HOVEureka 60, ODIRadio 30, Steeds VolhardenbZB 41, CrooswijkHillegers- berg 3—1, CSC—Sportlust 3—1, HOV—Pech vogels 1—1, DOH—SDV 1—1. 3e afd.: Radio 2Hion 2 31; Crooswijk 2—HOV 2 2—3; DOH 2—SDV 2 1—2, RCR 2 —Florissant 2 0—6, DZB 2—HOV 3 6—0, Florissant 3Radio 3 23, Crooswijk 3 Steeds Volharden 4 90. Bij het Zaterdag gehouden concours van koetswerken op den Boulevard te Schevenin- gen behaalde de N.V. R. S. Stokvis en Zn. alhier den eenigen prijs in klasse L. der gesloten koetswerken met Austin Twelve Ascct Sedan, den 2den prijs in klasse g den Cabriolet-type met car Autenrieth, den eenigen prijs in klasse f der Cabriolimou- sine type. Van de twee in dit concours uitgeloofde zilveren bekers voor het beste koetswerk en den besten kampeerwagen van Nederlandsch fabrikaat werd er een gewonnen door Ro- lon, buischassis, fabrikaat A. Muller en Zoon, Rotterdam, inschrijver A. Muller en Zoon, Rotterdam. Het Onderwijsfonds voor 'de Scheepvaart heeft een der stoomponten van den 'dienst Enkhuizen-Stavoren te Sliedrecht geheel laten verhouwen als dagnijver heidsschool voor schippersfongens. Exterieur van het schip, dat thans „Koningin Wilhelmina' gedoopt is. HOOGER ONDERWIJS. ROTTERDAM, 2 Juli. Geslaagd voor het can- didaatsexamen economische wetenschappen de heeren E. J. S. Arnoti en J. Th. Oudemans. SCHIEDAM, 2 Juli. (Stedelijk gymnasium) Ge slaagd voor diploma A: J. C. Anceane en de dames N. C. Biibberman, J. C. van Meeteren, D. P. Slavenburg; met 2 can<J. voor B wordt het examen voortgezet; afgewezen geen. BRIELLE, 2 Juli. Geslaagd de dames A. Mol te Brielle en M. Overweel te Heenvlietde hee ren W. van den Bon, T. Knape, A. W. Zabel te Brielle, A. Ehbel, G. Faasse te Hellevoetsluis, J. Arkenbout, J. van der Houwen, P. J. Langen- doen, P. W. Torreman te Oostvoorne, W. Boone, C. B. Leering, D. van der Plas te Nieuw-Helvoet, P. A. van Gent te Spijkenisse, J. Kletjburg te Rockanje, Ph. Ouwendijk te Vierpolders, C. Speelpenning te Nieuwenhoom en D. Vermaat te Geervliet. ROTTERDAM, 2 Juli. (H. B. S. A, Hofstede straat) Groep 5. Geslaagd mej. A. Zwolsman en de heeren A. van Amerongen, E. J. Baart, J. B. Bamberg, L. J. M. Haubourdin, A. de Jager, J. Krikke, S. Kahn, A. van Keulen, Chr. Keiser. ROTTERDAM, 2 Juli. (H. B. S. B, Libanonstr.) Geëxamineerd 37 candidaten. Geslaagd G. F. Aerts, S. Bakker, P. C. Beetstra, J. v. Bekkum, J. G. Bonte, J. B. Conrads, A. W. Goud, V. H. Haag, E. de Haas, R. J. M. Hendriksen, A. de Jong, J. M. Kerkhof f, G Gersten, G. P. Lion, M. J. Römer, H. E. Schaap, J. F. de Vin, J. Wieriks, P. v. Balen, H. ten Dam, J. v. d. Does, A. H. Haentjens, K. H Hijmans, M W. Hoek, R Jongert, A. de Man, J. V. Meininger, J. Ooms, W. Roos, P. W. Sybrandy, W. de Wolff, W. F. de Zanger, J. v. Zuuren, A. L. Katz (Tonny), S. de Raay (Selma), M. A. de Winkel (Tini). De eerste ronde der seriewedstrijden van Rokocent te Rotterdam luiden: G.E.B.—H.B.M. 4—3, Hero—G.T.B. 6—3, De NationaleBerkel 11 (Berkel wint na straf schoppen), B.C.O.Grometa 06, Mahubeto S.K.W. 1—1 (S.K.W. wint na loting), S.C.W.— E.R.V.E.A. 0—9, G.G.G.D.—Rokocent 0—2. Zaterdag is de nieuwe fabriek van spi ritualiën en mineraalwater van den heer J. Hendriks, aan de Adriaan van Matlienesse- laan, voorheen gevestigd aan de Soetendaal- sche weg, officiëel geopend. Vele bloemstuk ken waren gezonden, terwijl tevens op andere wijze blijk werd gegeven van de belangstel ling. De nieuwe fabriek is up to date inge richt en voldoet aan alle moderne eischen. CONCERT. Op Woensdag 6 Juli a.s. des avonds om 8 uur wordt een concert gegeven door de Arbeiders Harmonie „Heureka" ip de ge meentelijke muziektent aan het Pieter de Hoochplein. Het programma luidt als volgt: 1. Au pays de la Meuse, marsch, P. J. Wierts 2. L'Aurore d'un beau jour, fantasie, J. Martin. 3. La valse des poupèes, wals, Joseph Bayer. 4. Die Parade der Zinnsoldaten, Leon Jessel. 5. Feestmarsch, J. R. v. d. Glas. 6. Gavotte des baisers, Francis Popy. 7. Une soirèe d'automne aux Ardennes. A. Govaert. 8. La fille du Régiment, fantasie J. Wessels. 9. Heil Europa, marsch, Frans van Blon. WAARSCHUWING. De burgemeester van Overschie brengt het volgende ter kennis van de ingezetenen. Namens de ministers van Sociale Zaken en van Justitie wordt ter kennis gebracht van de ingezetenen dezer gemeente, dat ieder zij gewaarschuwd voor de actie van de stich ting Kolonisatie-Unie", gevestigd te 's-Gra- venhage, Schenkkade 313. Het is gebleken, dat deze onderneming die beoogt het particuliere initiatief op emi gratie- en kolonisatie-gebied te stimuleeren, op zeer lichtvaardige wijze propaganda tracht te maken voor emigratie van Nederlander» en hun gezinnen naar onze overzeesche ge westen, terwijl de hiervoor vereischte des kundigheid en de financieele middelen ge heel ontbreken. Voorts zijn namen van bekende personen zonder hun toestemming vermeld in van ge- oemde stichting uitgaande publicaties. Zij die met de Kolonisatie-Uni in relatie wil len treden, worden aangeraden zich vooraf in verbinding te stellen met het Departement van Sociale Zaken, afdeeling Werkloosheids verzekering en Arbeidsbemiddeling, Bezui- denhout 's-Gravenhage. Eerstvolgende verzendingen en laatste bus lichtingen resp. laatste aanbieding aangeteeken- de stukken aan het hoofdpostkantoor te Rotter dam. Ned.-Indië; 7 Juli mali s.s. Sibajak v. Marseille, 14.— gew. st„ 18— agt. st.2 Juli zeepost s.s. Poelau Roebiah v. Amsterdam, v. dag 23.gew. stf„ v. dag 20.agt. st.5, 7 en 9 Juli luchtpost via Amsterdam—Bandoeng, 1.30 gew. St., v. dag 20 agt. st. Suriname: 8 Juli mail/zeepost s.s. Stuyvesant v. Amsterdam, 1.30 gew. st., v. dag 20.agt. st.; 10 Juli mail s.s. de la Salie v. Bordeaux, 1.30 gew. st., v. dag 16.agt. st.6 Juli lucht post via DuitschlandZuid-Amerika, 11.30 gew. st., 11.30 agt. st.; 6 Juli idem 1), 22.— gew. st., 20.agt. st.; 9 Juli luchtpost via Frankrijk Zuid-Amerika, 11.30 gew. st., 11,30 agt. st. Aruba, Bonaire, Curagao; 5 Juli mail s.s. Normandie v. Southampton (alleen voor Aruba), 1.30 gew. st., v. dag 20.agt. st.; 5 Juli mail s.s. Cordillera v. Antwerpen (niet voor Aruba), .30 gew. st., v. dag 20.agt. st.5 Juli mail .s. Normandie v. Le Havre (alleen voor Aruba), 20.30 gew. st., 20.agt. st.8 Juli mail/zeepost s.s. Simon Bolivar v. Amsterdam, 1.30 gew. st., v. dag 20.agt. st.luchtpost als Suriname. Saba, St. Eustatius, St. Maarten: 5 Juli mail s.s. Statendam v. Rotterdam, 21.gew. st., 20. agt. st.; 7 Juli mail s.s. Hamburg v. Southampton 10.30 gew. st., 10.agt. St.; 8 Juli zeepost s.s. Simon Bolivar v. Amsterdam, 1.30 gew. st., v. dag 20.agt, st.luchtpost als Suriname en vla U.S.A. Ver. St. v. Amerika, Canada, Mexico, Cuba en Ecuador: 5 Juli s.s. Normandie v. South ampton (alleen voor U.S.A.), 10.30 gew. st., lo. agt. st.; 5 Juli s.s. Normand'ie v. Le Havre, 20.30 gew. st,, 20— agt. st.;'5 Juli s.s. Statendam via Rotterdam (alleen voor U.S.A.), 21.— gew, st., 20.agt. st.7 Jüli s.s. Hamburg via South ampton (alleen voor U.S.A.), 10.30 gew. st., 10. agt. st.. 7 Juli s.s. Hamburg via Cherbourg (niet vóór Canada), 20.30 gew. st., 20.agt. st. 7 Juli s.s. Duchess of Atboll via Glasgow (alleen voor Canada), 10.30 gew. st., 10.agt. st.8 Juli s.s. Empress o" Australia via Southampton (alleen voor Canada), 10.30 gew. st„ 10.agt. st.; 9 Juli s.s. Spaarndam via Rotterdam 9. gew. st 8.30 agt. st. Columbia, Jamaica Peru: Juli s.s. Norman die v. Le Havre (alleen voor Buenavenurta), 20.30 gew. st., 20.agt. st.5 Juli s.s. Statendam v. Rotterdam (niet voor Buenaventura), 21.— gew. st., 20.agt .st.7 Juli s.s. Hamburg v. Cherbourg (niet voor Peru), 20.30 gew. st., 20.— agt. st.luchtpost als Suriname en via U.S.A. Argentinië, Brazilië, Chili, Uruguay; 4 Juli s.s. Conde Grande v. Genua, 18.gew. st', 17.30 agt. st.; 9 Juli s.s. Asturias v. Lissabon, 20.30 gew. st., 16.agt./st.8 Juli s.s. Aludra v. Rotter dam (niet voor Brazilië), 13.gew. st., 12.30 agt. st.10 Juli s.s. General San Martin v. Lis sabon, 4.gew. st., v. dag 16.agt. st.lucht post als Suriname. Barbados, Trinidad, Venezuela: 5 Juli s.s. Cordillera v. Antwerpen, 1.30 gew. st., v. dag '8-GRAVENHAGE, 2 Juli. (Bisschopp. kweek school.) Geslaagd de heeren P. van Tienen, Vlaardingen; W. G. van den Berg, Monster; J. A. van Berkum en W. L. van Dijk, beiden Den Haag. Th. G. A. Elskamp, Delft; A. A. D. M. van den Heuvel, Den Haag; F. A. M. Kerklaan, Delft; J. W. Lammerschop en M. M. Houdyk, Den Haag. DE NIEUWE GEVEL. Thans is er iets merkbaar wat betreft het verschijnen vafi de veelbesproken en lang verwachtte nieuwe gevel onzer kerk. De teekening is eindelijk aangenomen'. Thans nog de goedkeuring der gemeente en het langverwachte oogenblik zal aanbreken. Professor: „Ook wat moois! Het regent dat het giet en ik heb geen parapluie". solisten van de Italiaansche Opera heeft de eenvoudige maar knappe Thijs aan zijn orgel begeleid. Onder de meest gevierde dirigenten heeft hij de groote Missen van Beethoven, Haydn, Riga, Verhulst, solemneel aan zijn geliefd klavier uitgezongen. Een plechtige Hoogmis op een van de groote feestdagen van het jaar in de Steiger sche kerk was voor Rotterdam, en niet alleen voor katholiek Rotterdam, een musicaal ge beuren van eerste beteekenis. De dagbladen scjireven er dagen tevoren over, gaven opgetogen verslagen. Als Theodoor Verheij een nieuw gecompo neerde Mis op het Steigersche koor dirigeer de, dan wist hij dat hij kon vertrouwen op Thijs van Leeuwen, die de uitvoering met zijn registers en pedalen allen luister zou bijzetten. En als dan de laatste klank van een groote Miscompositie langs de hooge gewelven was weggestorven en de menschen schuifelden stil en eerbiedig het volle kerkgebouw uit, dan grepen Thijs' vingers andermaal naar de toetsen om heel zijn ziel In een dankge bed van jubelende klanken uit te storten. Dan werd hij aan zijn speelklavier als een andere Janus, de blinde organist van den Utrechtschen Dom, waarover Alberdingk Thijm eens zoo ontroerend heeft geschreven. Als vroeger de koorknapen van den Dom zoo schoven dan ook de zangers van het Steiger sche koor eerbiedig en stil opzij en luisterden en schouwden als ademloos naar den klei nen man, die als verloren ging in een wolk van bevende biddende klanken van een spontaan gecomponeerde jubelende dank- melodie Deus meus, et omnia! Ook Thijs van Leeuwen heeft kinderlijk gehoorzaamd offers van zelfverloochening gebracht, toen het pauselijk „Motu Proprio" strengere eischen ging stellen voor de ker kelijke muziek. Met even groote toewijding bleef Thijs van Leeuwen achter zijn vertrouwde orgel zitten en met de jaren werd zijn feillooze spel als tot een steeds inniger gebed. Trouw was deze Thijs van Leeuwen. Toen hij nu drie jaar geleden zijn gouden jubi leum vierde als organist van de Steigersche kerk, mocht van hem getuigd worden, dat hij in de afgeloopen vijftig jaar nooit één beurt voor Mis of Lof had overgeslagen, dat hij zelfs nooit één dag vacantie had genomen, Steigersche orgel was zijn bruid en zijn vrouw, met wie hij onafscheidbaar door het leven is gegaan. En 't was zijn vreugde en geluk deze vrouw alleen en altijd aan woord te laten. Zijn leven lang in den rug verlamd kon hij moeilijk gaan maar als zijn voeten slechts de pedalen raakten, dan was 't alsof een wondere heilkracht als van een bad van Bethsaïda bezielend door zijn schrale lichaam voer. Weer en wind konden hem niet thuis hou den als zijn orgel hem riep. Moeizaam sleep te hij zich voort, dikwijls werd hij bijna door een storm omver geblazen, vaak is hij ook gevallen. Maar het orgel lokte hem uit, met een bijna bovenmenschelijke inspanning heesch hij zich de steile trap naar den zang zolder op. Tot 't niet meer ging. Zijn voeten begin nen te weigeren, zijn geest blijft nog altijd willig maar zijn vleesch wordt zwak. Heden Zondag om 10 uur zal Thijs van Leeuwen in de Steigersche kerk voor 't laatst zijn dierbaar instrument bespelen. De Hoog dienst zal door den Pastoor worden opge> dragen ter intentie van dankbaarheid aan Thijs van Leeuwen. Per auto van huis gehaald zal Thijs in een stoel in de kerk en naar het koor won den gedragen. Matthijs van Leeuwen zal bij zijn leven zijn eigen uitvaart spelen. Nog eenmaal zal hij alle registers open zetten om met zijn prachtige parelende mu ziek een afscheid toe te zingen aan zijn dierbaar Steigersch orgel, waarmede hij drie- en-vijftig jaar zoo trouw en innig heeft samengeleefd. Hij zal van zijn Pastoor de lijkrede moeten aanhooren bij zijn heengaan als organist. Zijn trouwe koorzangers zullen hem ten afscheid een cantate toezingen, die hij zelf heeft gecomponeerd. Nog eenmaal zal hij met al zijn meester schap voor de Steigersche parochianen zijn vingers op de toetsen zetten, en zij zullen voor 't laatst „ex ungue leonem", uit den klauw den leeuw erkennen. Dan zal de stilte vallen om Thijs van Leeuwen en zijn orgel, maar in een dank baar défilé zullen de Steigersche klanten hem den afscheidsgroet brengen. Thijs van Leeuwen gaat voor 't eerst van zijp leven op groote vacantie, en natuurlijk Thijs van Leeuwen is niet gehuwd, hetmet behoud van salaris, 20.agt. st.8 Juli s.s, Simon Bolivar v. Am sterdam, 1.30 gew. st., v. dag 20.— agt. st.10 Juli s.s. de la Salle v. Bordeaux (niet voor Bar bados), 1.30 gew. St., v. dag 16.— agt. st. China, Hongkong, Phillippvjnsche ell., Japan, Mantsjoerjje en Jehol: 5 Juli vla Siberië (niet voor Mantsjoarije en Rhillippjjnsche eilanden), 9.gew. st., 8.30 agt. st.; 8 Juli via Siberië, 9— gew. st„ 8.30 agt. st.luchtpost als Ned.- Indië (niet voor Japan). Cyprus: 5 Juli s.s. Palestina v. Brindisi,-13. gew. St., 12.30 agt. st.7 Juli s.s. Sibajak v. Mar seille, 15.gew. st., 14.agt. st. Syrië; 5 en 8 Juli via Istanbul—Adana, 1,30 gew. St., v. dag 20.agt. st.10 Juli via Istan bulAdana, 1.30 gew. at., V. dag 16.agt. st. luchtpost als- Ned.-Indië. Irak (Mesopotamië)5 en 8 Juli via Instanbul— Adana 1.30 gew. st., v. dag 20.agt. st.lucht post als Ned.-Indië. Palestina, Egypte: (luchtpost als Ned.-Indië) 5 Juli via IstanbulAdana—Aleppo, 4.gew. St., v, dag 20.agt. st.7 Juli s'.s. Sibajak v. Marseille, 15.— gew. st„ 14.— agt. st.8 Juli via InstanbulAdana—Aleppo (alleen voor Pa lestina), 4.gew. st., v. dag 20.agt. st.9 Juli via Piraeus (alleen voor Egypte), 4.gew. st., v. dag 20.agt, st.10 Juli via Istanbul— AdanaAleppo, 4.gew. St., v. dag 16.agt. st. 1 Arabisch Koninkrijk Saoedi7 Mei s.s. Siba jak v. Marseille, 15.gew. st., 14.agt. st. 5 luchtpost als Ned.-Indië. Britsch-Indië, Birma en Australië7 Juli s.s. Corfu v. Marsei\fe, 13.30 gew. st., 13.agt. st. luchtpost als Ned.-Indië. Ceylon, Siam en Malaya7 Juli s.s. Sabajak v. Marseille, 15.— gew. st., 14agt. st.; lucht post als Ned.-Indië. Oost-Afrika: 7 Juli s.s. Corfu v. Marseille, 13.30 gew. st., 13.— agt. st.; 9 Juli s.s. Randfontein v. Marseille, 10— gew. st., 9.30 agt. st.5, 7 en 8 Juli luchtpost via Engeland—Zuid-Afrika, 7. gew. st., v. dag 20.— agt. st.; idem 11.30 gew, st., 11.30 agt. st. Madeira: 7 Juli s.s. Carnarvon Castle v. South-» ampton, 21.4 gew. st., 20.agt. st.8 Juli s.s. Simon Bolivar v. Amsterdam, 1.30 gew. st., geen agt. St.; 10 Juli s.s. General San Martin v. Lis- eabon, 4.gew. St., v. dag 16,agt. st. Canarische eilanden: 7 Jull s.s. Kamerun v. Rotterdam, 9.gew. st., 8.30 agt. St.; 6 Jull luchtpost via DuitschlandZuid-Amerika, 11.30 gew. st., 11.30 agt. St.. 6 Juli idem 1), 22.— gew. St., 20.agt. st. Goudkust- 7 Juli s.s. Kamerun v. Rotterdam, 9.— gew. St., 8.30 agt. St.; 9 Juli luchtpost vla FrankrijkZuid-Amerika, 11.30 gew. st., 11.30 agt. st. Nigeria7 Jull s.s. Kamerun v. Rotterdam, 9 gew. St., 8.30 agt. St.; luchtpost als Oost-Afrika-, Unie van Zuid-Afrika, Mozambique: 7 Juli s.s, Carnarvon Castle v. Southampton, 21.45 gew, st., 20.— agt, st.; luchtpost als Oost-Afrika. Nieuw-Zeeland5 Juli s.s. Statendam v. Rot terdam, 21.gew. st., 20.agt. st.; 6 Jull s.s, Mamari v. Southampton, 10.30 gew. St., 10.— agt. st.; 7 Juli s.s. Corfu v. Marseille, 13.30 gew. st., 13.— agt. st.; luchtpost als Ned.-Indië. Noorwegen: 6 Juli s.s. Jupiter v. Rotterdam 14.45 gew. St., 14.15 agt. st. Alleen op verlangen der afzenders. 1) Aansluiting niet onder alle omstandigheden verzekerd. INTERPELLATIE CENTRALE WERKPLAATS De heer A. Boogaard, sociaal-democratisch lid van den gemeenteraad, heeft het college van B. en W. verzocht, te mogen interpel- leeren over hun beleid inzake de Centrale Werkplaats. Hij heeft het college de navol gende vragen toegezonden: 1. Zijn Burgemeester en Wethouders niet met mij van meening, dat de Centrale Werk plaats moet blijven bestaan om de jeugdige werkloozen in de gelegenheid te stellen een vak te leeren en voor de ouderen om her schoold te worden? 2. Zoo ja, ligt het dan niet op den weg van B. en W. om meer aandacht te schenken dan- voórheen aan de herscholing van hand- klinkers tot luchtklinkers? 3. Zijn B. en W. overtuigd van de juist heid van het gegeven ontslag aan een der werkmeesters, die bij onderzoek gebleken is een bekwaam vakman te zijn, maar boven dien het grootste aantal cursisten in zijn af deeling had? 4. Zoo B. en W. dezen werkmeester niet kunnen handhaven, zijn B. en W. dan niet met mij van meening, dat er een andere leer kracht aangesteld moet worden die met deze branche volkomen vertrouwd is en tevens in staat leiding te geven aan jeugdige metaal bewerkers? 5. Zijn B. en W. in staat en bereid om ge gevens te verstrekken van den post inkomen en uitgaven van de Centrale Werkplaats, dit in verband met de bewering, als zou de be grooting 1938 reeds in 5 maanden overschre den zijn? 6. Achten B. en W. het mogelijk, meer pro paganda te maken om dit mooie cultureele werk in stand te houden en zelfs te ver beteren? GEMEENTERAAD. De Raad dezer gemeente is in openbare vergadering bijeengeroepen tegen Woensdag 6 Juli a.s., des avonds te half acht. De agen da vermeldt o.m.: Benoeming van een lid van het bestuur van den gemeentelijken dienst voor Maat schappelijk Hulpbetoon; voorstellen tot het verkoopen van gemeen tegrond en tot het uitgeven van gemeente grond in erfpacht; Idem tot het aankoopen van perceelen op genomen in het saneeringsplan Fransenstr.; idem inzake het verlagen van den erf- pachtsprijs van gronden; idem tot het aangaan van een kasgeld- leening; idem tot het vragen van vrijstelling van de verplichting tot het oprichten van een gymnasium; verzoek van A. Boogaard tot het stellen van vragen inzake de centrale werkplaats voor jeugdige werkloozen AANBESTEDING De architect J. Snijders Lzn. te Vlaard. Ambacht zal op Maandag 18 Juli a.s. aan besteden den bouw van een dokterswoning met garage enz. op een terrein gelegen aan den Burg. Verkadesingel, te Vlaard. Am bacht. In dit pand zal dr. A. A. de Koning vich vestigen. GESLAAGD Aan de Rijksuniversiteit te Leiden slaagt® voor het candidaatsexamen in de genees kunde mej. G. J. Jongbloed alhier. De heer A. Bot, alhier, werd aan de Uni versiteit te Leiden bevorderd tot apotheker. Aan de Technische Hoogeschool te Delft slaagde de heer T. A. Vos alhier, voor het candidaatsexamen werktuigkundig ingenieur AMBACHTSSCHOOL ENZ- De aangifte van leerlingen voor de Am bachtsschool, de Nijverheidsavondschool en het practijk-ayondschpolonderwijs kan plaats hebben van Maandag 4 Juli tot Zaterdag 9 Juli a.s., telkens van 1012, 35 en 79 uur. De openbare les wordt gehouden op Woensdag 6 Juli van 25 uur en Donderdag 7 Juli van 79 uur. VRIJE DAG KAPPERSZAKEN Donderdag 7 Juli a.s. zullen de meeste kapperszaken gesloten zijn in verband met den jaarlijkschen vrijen dag voor de kappers en het personeel. BOUW CEMENTLOODS. Overeenkomstig het advies der commissie voor gemeentewerken en bezittingen stellen B. en W. den Raad voor, in ie willigen het verzoek van H. Spuybroek, alhier, om ver gunning ingevolge de «rfpachtsacte tot het bouwen van gen cementloods cp het perceel Hoflaaii 5. BINNENGEKOMEN. In de Vulcaanhaven is binnengekomen het stoomschip „Oka" om te bunkeren. BEBOUWING WATERLEIDINGSTRAAT C. A. J. P. van Eesteren te Hillegersberg ver zocht hem vergunning te verleenen tot het bouwen van 24 panden, bestemd tot bene den- en bovenwoning aan de Waterleiding straat en 5 beneden- en 6 bovenwoningen en een bergplaats aan de Oosthavenkade. Volgens de erfpachtsakte is de grond aan de Waterleidingstraat kadaster sectie B nr. 6290 uitgegeven voor scheepstimmerwerf, een woonhuis en de noodige gebouwen en die aan de Oosthavenkade voor woningbouw. De vraag is bij B. en W. gerezen, of het terrein aan de Waterleidingstraat wel moet worden bestemd voor woningbouw. Dit ter rein toch is bestemd voor industrie en is ge heel door dergelijke terreinen ingesloten. Het komt B. en W. dan ook voor dat de bouw van woningen aldaar niet moet worden toe gestaan. Waar het terrein aan de Oosthavenkade voor woningbouwis uitgegeven, hebben B. en W. tégen dezen bouw geen bezwaar. In overeenstemming met het advies uwer commissie voor gemeentewerken en bezit tingen enz., stellen B. en W. den Raad voor het verzoek in te willigen voor wat dén bouw aan de Oosthavenkade aangaat en afi te wijzen voor wat den bouw aan de Water leidingstraat betreft. GRONDUITGIFTE. B. en W. stellen den Raad voor, aan A. Buys en H. A. Meyer, in eeuwigdurende erf pacht uit te geven een perceel gemeente grond breed pl.m. 46.65 meter en diep pl.m. 29 meter, gelegen aan de Richard Holstraat ten Zuiden van den aan J, v. d. Zwan in erfpacht uitgegeven grond. GROND VERKOOP. B. en W. stellend den Raad voor den bloo- ten eigendom van de perceelen gemeentegrond gelegen aan de Valeriusstraat, resp. groot 112 en 110 centiaren, te verkoopen aan den erfpachter, R. L. Verhey, notaris te Rotter dam, tegen 20 maal den jaarlijkschen erf- pachtsprijs, zijnde ƒ,3552. De jaarlijksche autotocht voor de ouden van dagen in deze gemeente, heeft weer; plaats gehad. 's Morgens acht uur vertrokken de 38 wa gens vanaf het gemeentehuis in de richting Rotterdam, want de tocht was ditmaal ge richt naar de boschrijke streek rondom Breda. De Burgemeester en Mevrouw Gründe- mann maakten wederom den tocht mee, als ook Dr- Nysten. Nabij den Moerdijk werd koffie gedronken. Op voorstel van den Burgemeester werd een huidetelegram gezonden aan H. M. de Ko ningin. In de beste stemming werd vervolgens ;igepont"en de reis naar Princenhage ver volgd. Zoowel het verblijf in de bosschen, als het hotelbezoek werd bijzonder geappre cieerd en de 110 oudjes, alsook de begelei ders, genoten volop. In opgewekte stemming werd de terug tocht aanvaard en pl.m. negen uur kwamen de auto's in de gemeente terug. Nabij de bloemenveiling stonden de beide muziek- vereenigingen opgesteld en onder vroolijke marschmuziek werd naar het gemeente huis gereden. Nadat allen de auto's hadden verlaten, sprak de Burgemeester, woorden van har- telijken dank tot het comité voor den bui tengewoon geslaagden tocht en voor al het genotene. De heer v. Dam, voorzitter van het co mité bedankte den Burgemeester en allen, die aan het slagen hadden medegewerkt. Aan Mevr. Gründemann, aan Mevr. Dr. Nijster en aan Mevr. Dr. Hoogerbrugge werden bloem,en aangeboden. Hierna werden de oudjes thuis gebracht. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Maria, dochter van W. vart Etten en A. de Gelder Johannes P.. zoon van A. C. Hermus en M. A. de Veth Theodora M. J., dochter van L. H. M. van Rijn en C. de Veld Geertruida A. J., dr. van P. A. Brabander en C. J, Hulst Geer truida C„ dochter van G. J. Smit en C. M. van Rutten Maria W. J„ dochter van G. L. van den Berg en A. M. Hulst. ONDERTROUWD: Hendrik L. Overbeek, 28 j. te Sdhiebroek en Gijsberdina E. See- sink, 24 j. OVERLEDEN: Cornelis J. van Scheijndel 24 j.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1938 | | pagina 2