BIOSCOOPNIEUWS. DE ROTTERDAMSCHE RECHTBANK. ZATERDAG 9 JULI 1938 EXCURSIE ROBINSON-FABRIEK. LUSTRÜMMARSCH KOLPING-BOYS. HOOGER ONDERWIJS. K. J. JUBILEA. C.-ATHLETÏEKWEDSTRIJDEN TE ROTTERDAM. BURGERLIJKE STAND. ROTTERDAMSCH PHILHARMONISCH ORKEST. GULDEN SPORENSLAG- 7 HERDENKING. DOORDAT EEN PAARD SCHROK. AANHOUDING yAN! FIETSENDIEF. FIETS VERDUISTERD EN NOG WAT... UITBREIDINGSPLAN SMEETSLAND. JAARVERGADERING R.K.S.V. ST. LODEWIJK. DE UITGIFTE VAN BOUWGROND, NED. HANDELSHOOGESCHOOL. EINDEXAMEN H. B. S. VLAARDINGEN. nieuws over de vlaardingsche FEESTPLANNEN gemeenteraad. De spinneweb-prijsvraag. Voor den waarnemend kantonrechter, mr, H. M. B. ter Haar Romeneij is gisteren voort gezet de behandeling van de zaak tegen den koopman J. B. wien ten laste was gelegd, dat hij, door het ter beschikking stellen van de middelen, heeft uitgelokt, dat een win keiier te Almelo de Loterijwet heeft over treden. In den winkel te Almelo werd na melijk aan het publiek gelegenheid gegeven deel te nemen aan een zoogenaamde spin neweb-prijsvraag. Bij de vorige behandeling had de deskun dige, dr. Luning Prak rapport uitgebracht over een door hem ingesteld onderzoek in hoeverre de gemiddelde Nederlander in staat moet worden geacht de prijsvraag op te lossen. De deskundige was daarbij tot het resultaat gekomen, dat van de 116 proefper sonen, geen enkele tot een goede oplossing was gekomen. In deze zitting heeft, nadat de winkelier uit Almelo eenige formeele verklaringen had afgelegd, de heer G. de Josselin de Jong uit Amstelveen als deskundige a décharge zijn inzichten over de prijsvraag kenbaar ge maakt. De over de prijsvraag verstrekte sleutel, is naar de meening van dezen des kundige heel goed door den gemiddelden Nederlander te begrijpen. Er komt geen en kel vreemd woord in voor op diagonaal na. Menschen, die lager onderwijs genoten heb ben, kunnen die sleutel lezen en aan de hand daarvan de noodige lijntjes trekken, Toch geeft getuige toe, dat de redactie soms wat ongelukkig is, wat burgerlijk. De aan wijzingen konden \^el eenvoudiger. Getuige heeft zich ook met de oplossing bezig ge houden en getuige heeft ongeveer twee uur per vak noodig gehad. Voor menschen met een puzzle-complex acht getuige de prijs vraag wel op te lossen. De ambtenaar van het O. M., mr. Kroner meende, dat deze prijsvraag als een loterij moet worden beschouwd. De beide deskun digen stemmen hierin wel overeen, dat de prijsvraag door den gemiddelden Nederlan der niet is op te lossen. De ambtenaar wijst verder op het arrest van den Hoogen Raad van 6 November 1933, waarin is uitgemaakt, dat men voor de beoordeeling, of er over treding van de Loterijwet plaats heeft, ook moet letten op de practijk en deze is, dat van een mogelijkheid tot oplossing niets te recht komt. De ambtenaar acht verdachte schuldig aan de uitlokking en lettend op het principieele karakter van deze zaak, heeft de ambtenaar veroordeeling van ver dachte geëischt tot 6 boete subs 3 dagen hechtenis. De verdediger, mr. G. F. C. v. d. Ende, heeft in zijn pleidooi op een ander arrest van den Hoogen Raad gewezen, n.l. dat, waarin geen overtreding van de Loterijwet gezien wordt, wanneer de gestelde vraag kan worden opgelost, zoodat het publiek in vloed op de kansbepaling kan uitoefenen. Uit alles blijkt wel, dat het hier mogelijk is, de gestelde opgave op te lossen en reeds uit dien hoofde kan een veroordeelend von nis niet volgen. Pleiter concludeert tot vrij spraak. Na re- en dupliek bepaalt de kantonrech-, ter het schriftelijk vonnis op 21 dezer. Op initiatief van den heer Corbeaa, schoenwinkelier in de Bergschelaan, maakt de Harmonie der R.E.T. op Maandag 11 Juli een excursie naar de bekende fabrieken der Robinson schoen. Het korps vertrekt des morgens om 5 uur van den Coolsingel, om bij aankomst te Nijmegen met een muzikalen marsch naar de fabriek te marcheeren. Na afloop der excursie maakt het gezelschap een rondrit om Nijmegen, om daarna van 1617,30 uur de Nijmegenaren op een con cert op 't Valkhof te vergasten. Na daarna een noenmaal, hetwelk door de directie der fabriek is aangeboden gebruikt te hebben, zal de terugreis plaats vinden. Op 17 Juli hoopt de G.W.C. Kolping Boys, haar eerste lustrum te vieren en wel door een wandelmarsch uit te schrijven voor heeren, dames en junioren. Inlichtingen te verkrij gen bij den heer A. B. v. d. Noort, secretaris, Stationsplein 10. Naast de individueele prij zen zijn er voor groepen, tien personen plus leider(ster), een keurige collectie prijzen o.a. 3 wisselbekers. Te Leiden slaagde voor het candidaats- examen wis- en natuurkunde (letter A3 de heer W. K. Westmijze alhier, voor het doc toraal examen geneeskunde de heeren L. R. Vellenga, alhier, voor het artsexamen eer ste gedeelte de heer J. Wouters alhier, voor het doctoraal examen Indisch recht de heer Tjoe Bian Hing, alhier en voor het docto raal examen Ned. Letteren (cum laude) mej. A. L. Schelling te Hillegersberg. Heden herdenken de heeren A. de Vogel, modelmaker en A. Vervorst, klinker, hun 25 jarig jubileum, in dienst van de N.V. de Nederlandse Staalindustrie Keileweg 40. De jubilarissen met hun familie werden per auto van huis afgehaald en op het privé- kantoor toegesproken door den heer G. H. E. Kerssemaekers, procuratiehouder, welke hun namens de directie een gouden horloge met inscriptie benevens een cadeau onder couvert overhandigde. Van het bureaupersoneel had de heer Vogel een gouden horlogeketing in ontvangst te nemen, terwijl de heer Vervorst een rooktafel en glaswerk ontving. In het fabrieksgebouw werden de jubilarissen nog toegesproken door den werkmeester C. Langschmit en door den heer C. de Roos onder aanbieding van cadeaux van huis- houdglijken aard. De K.J.C. district Rotterdam organiseert in samenwerking met de R.K. A.S.V. „A.L.O." op 31 Juli athletiekwedstrijden met het doel de kath. athletiekbeweging onder de jeugd popu lair te maken. De wedstrijd wordt gehouden op de Nenijto sintelbaan, aanvang 12.30 uur. Aan den wed strijd kunnen deelnemen alle leden der K.J.C. dus Kruisvaart, Verkenners, S.F.L., alle sport- junioren zooals voetballers, turners, zwemmers, enz. De wedstrijd is verdeeld in een A en een B klasse; de A klasse is voor junioren van 15 en 16 jaar; de B klasse voor junioren tot en met 14 jaar. Elke vereeniging kan met 1 of meer groepen in belde klassen uitkomen. De nummers der A klasse bestaan uit: 80 M. hardloopen, hoogspringen, verspringen, 4 x 80 M. estafetet; B klasse uit: 60 M. hardloopen, hoogspringen, verspringen, 4 X 60 M. estafette. Inschrijvingen te richten aan C. v. d. Bogaard, Aelbrechtskade 2 (1), inschrijfgeld gelijktijdig bijvoegen, vóór 15 Juli. Naam en adres van den groepsleider vermelden; aan hem worden de nadere gegevens verstrekt. Na deze wedstrijden worden nationale athle tiekwedstrijden gehouden. Aangiften van 8 Juli 1938. BEVALLEN: J. A. de Munnlk geb Vonk d. M. VrtJenhoek geb. Bas z. P. W. Tichelaar geb. v. d. Bosch z. J. Hol geb. Visser z. J. C. Been geb. Ketting z. P. v. Wvjgerden geb. Mostert d. J. de Vries geb. Janse z. L. M. Slobbe geb. v. d. Vliet z. H. Groene- wegen geb. Wagner z. W. v. Dipten geb. de KruiJff z. M. C. Frensdorff geb. Ju d. A. J. Louwen geb. Ameling z. J. F. Ruiter geb. Hakala z. H. v. Dongen geb. Geerlofs z, S. J. Glerum geb. Grem z. J. A. F. Benningshof geb. Boxhoorn d. T. J. de Wever geb. Timmer mans z. M. v. d. Werf geb. Bos z. J, A. T. v. Ree geb. v. Willigen z. C. J. C. v. Leeuwen geb Nieuwenhuize z. J. P. Vermijs geb. Deltenre z. A. J. L. Lamers geb. Licht d. J. Kolen geb. v. Os z. M. Levering geb. v. Doorn z. N. J. Udo geb. Molegraaf z. M., G. Helbers geb. Boom d. H. T. M. de Bruijn geb. de Leeuw d. K. v. Krimpen geb. Rens z. M. den Braber geb. V. Hil z. W. Lindhout geb. Bergshoeff z. K. v. d. Vliet geb. Kievit d. M. Knegt geb. Brans z. OVERLEDENJ. Baan m. v. A. Groeneveld 93 j. J. P. J. Rigetti m. van H. C. Hoornweg 79 j. C. M. Bronkhorst wede. van K. Bos 70 j. C. Ponsen m. van W. H. v. d. Gang 63 j. G. v. d. Heul ongehvr. 76 j. A. J. Verleg m. van A. C. Melief 38 j. J. Herlthoff vr. van P. A. Goudriaan 25 j. J. A. Jalink m. van N. Rossum 44 j. Voorts als levenloos aangegeven: J. F. Alsem- geest geba Simonis z. Colosseum. Het programma zet deze week in met een gevarieerd Colosseum-nieuws uit alle deelen der wereld. Daarna volgt een twee-acter van Charlie Chaplin. Het filmpje dient zich aan als „een brokje geschiedenis uit de film". Dat Charlie een grootmeester op het witte doek is geweest, bewijzen de lachsalvo's waarmede deze komiek met zijn exentrieke manieren ook nu na 20 jaren bij het publiek wordt ontvangen. Daarna volgt de dectective film „De der tiende stoel", waarin Lewis Stone als in specteur van politie een dubbelen moord uiteenrafelt daarin bijgestaan door Rosalie La Grange, een waarzegster,. Deze geschie denis is iets voor liefhebbers van griezelfilms Na de pauze is Peter Lorre aan het woord in „Raskolnikov". Zoo heet Peter Lorre, die een jong jurist voorstelt, een knappe kop, die evenwel in de praktijk wei nig geluk heeft. Hij vervalt in armoede en komt tot de misdaad. Met zijn knappe her sens meent hij een misdaad te kunnen ple gen, wat men noemt „zonder fouten". Of schoon bij een zeer nauwkeurig onderzoek de hoofdinspecteur Porfiry er achter komt, dat Raskolnikov de dader is, kan hij dit niet be wijzen. Het geweten laat Raskolnikov echter niet met rust en hij meldt zich bij de politie aan als de gezochte roofmoordenaar. Het programma Is toelaatbaar voor volwasse nen. Asta Theater. Voor de a.s. week heeft de Directie we derom beslag gelegd op een geweldig af wisselend en spannend programma. Aller eerst wordt natuurlijk het Fox Nieuws ver toond, waarna als eerste film draait: „Ras echt", met Harry Carey en Ann Dvorak. In deze rolprent kunnen de toeschouwers ge nieten van een renbaan-sensatie. Paarden liefhebbers kunnen hun harten hieraan op halen. Martin's stallen dreigen vergeten te wor den. Zijn docht#r Ruth, neemt echter de training van een der jonge paarden in han den en weet hiermede een race te winnen. Het paard wordt gekocht door Bradfort, die haar aangeboden had, om bij hem als trai ner in dienst te komen. Zij ziet zich ge dwongen dit voorstel aan te nemen. Na veel schijnbaar onoverkomenlijke moeilijkheden weet zij tenslotte ook de groote handicap race te winnen en geeft tenslotte haar ja woord aan Bradfort. Als hoofdfilm draait „Op het goede spoor" met Buck Jones en Cecilia Parker. Een adembenemende cowboy-sensatie uit de Wild West, vol afwisseling, spanning en sensatie. Dan Lane heeft zich tijdelijk aangesloten bij een bende veedieven. Bij de berooving van een postkoets keert hij zich echter te gen de bende en weet na een spannend re volvergevecht de dieven te verjagen. Hij ontvangt hiervoor de functie van politie- marshall. Hij verjaagt de veedieven uit het stadje maar blijft op zijn hoede. De dieven beramen een bank-aanval. Hevige gevech ten hebben plaats, maa.r tenslotte treedt de gerechtigheid als overwinnaar uit den strijd. Het happy-end sluit stellig van dit alles zins bezienswaardig programma kunnen ge nieten. Harmonie. Actueel wereldnieuws en een paar kleiije filmpjes waaronder een product met den spinazie-eter omvatten het voorprogramma deze week in Harmonie. Als eerste hoofdfilm draait dan „Ik ben Schuldig" met Lee Fracy en Margot Graha- me in de prominente rollen. Een advocaat van kwade zaken weet allerlei affaires op te knappen. Hij wordt door deze aangelegenheden zoo beroemd, dat hem een post bij de rechtbank wordt aangeboden. Hij slaagt er in zich op te werken en wordt zelfs candidaat-gouverneur. Op het laatste moment voor zijn benoeming verklaart hij nooit eerlijk gehandeld te hebben. Hij geeft het nieuwe ambt op en vertrekt met een le vensgezellin om een ander eerlijk leven te gaan leiden. De tweede hoofdrolprent heeft tot titel „Een zekere vrouw". Bette Davis en Henry Fonda vervullen de hoofdrollen. Een meisje dat haar liefde had weggeschonken en was gehuwd, verliest haar man, doch later komt hij weer terug. Deze film is een aaneenscha keling van tragedies in een huwelijksleven. Een program, dat het aankijken volkomen waard is, doch dat we streng voor volwas senen moeten reserveeren. Scala Theater. Wegens de groote belangstelling voor het filmwerk „De man met de wassen beelden" heeft de directie van het Scala-Theater, Kruiskade 62, deze film wederom in het nieuwe programma opgenomen. Zij, die ver leden week wegens plaatsgebrek teleurge steld werden, kunnen derhalve dit interessan te filmwerk alsnog in Scala zien. Vóór de hoofdfilm wordt een serie aardige en actuele filmschetsen vertoond, waaron der het gebruikelijke Fox- en Polygoon- nieuws, een aardige gekleurde teekenfilm. enz. Zooals verleden week reeds medege deeld werd, is de hoofdfilm toelaatbaar ge acht voor volwassenen. Ooster Theater. Men kent het type van de Duitsche vroo- lijke film. Vooral het genre van de ope rettefilm heeft van begin af aan de harten veroverd, niet alleen omdat de taal voor de massa begrijpelijker is dan Fransch of Engelsch, maar ook en vooral omdat de aard van de. menschen, welke deze rolprenten ons laten zien, voor een groot deel strookt met den onzen. In Oostertheater draait deze week een specimen van het bekende soort. Grethe Waiser speelt er de hoofdrol in en zij doet dit op een zoo amusante wijze, dat de lach niet van de lucht is. „De Ideale Secreta resse" heet de film, waargevende de lotge vallen van een plaatsaanwijster in een van de Berlijnsche bioscooptheaters. Zooals zoo vele van deze films, is ook de „Ideale Se cretaresse" bewerkt naar een tooneelstuk, hetwelk tot titel draagt „Meine Freundin Barbara". De tweede film brengt de spanning in de zaal. Claude Rains krijgen we te bewonde ren in „Wie doodde Mary Clay?" en het duurt een heelen tijd, alvorens het ant woord op die vraag gegeven wordt. Van zelfsprekend verdiepen de velen in de zaal zich in allerlei gissingen, maar het slot blijft toch een volkomen verrassing. Het Wereldnieuws completeert het aan trekkelijke, avondvullende programma, dat voor volwassenen een gang naar het Oos- tértheafer loont. DOODELÏJK ONGEVAL. Op het terrein van de B. P. M. aan de Vom delingenplaat is de arbeider A. J. Verleg, gewoond hebbende Sportlaan 73, te Vlaard! Ambacht, tijdens zijn werkzaamheden aldaar, waarbij hij in een touw was geklommen, onwel geworden en van een hoogte van 7 a 8 meter naar beneden gestort. Zwaar inwen- dig gekneusd is hij tijdens het vervoer naar het St. Franciscusgasthuis te Rotterdam overleden. De laatste H.H. Sacramenten kon den hem nog worden toegediend. Het slacht offer laat een weduwe en 5 kinderen achter. TE WATER. De 13-jarige D. Haverstadt van het schip „Onderneming", liggende in de haven tegen over de bioscoop, geraakte te water. De jon gen, die reeds in zinkenden toestand ver keerde, werd gered door J. de Bruyne. POSTDUIVENVER. „KEER WEER". „Keer Weer" hield een wedvlucht vanuit Chantilly, afstand 352 K.M. In concours wa ren 214 vogels, welke om 8 uur 25 min. met Z. W.-wind werden gelost. De aankomst was als volgt: 1, 3, 4, 9, 32, 40, 42 E. Zijdenbos; 2 A. Poot; 5, 10, 33, 37 J. Priem; 6, 11, 20 Gebr. Brandwijk; 7, 47, 50 j. Harloff 8, 29 Gebr. Heinsius; 12 19 C. Letterie; 13, 22, 24 A. Schippers; 14, 15, 16, 30, 38, 46, 52, 53 J. Mul 17, 21 39 A. xan Brandwijk; 18, 51 Dr. Moerman; 23 41 A. J. Stam; 25, 43 H. Barg; 26 C. Hollenberg; 27, 28, 48 M. J. Heinsiusj 31 P. Gort; 34 L. Verbeek en Co.; 35 b. Simon; 36 A. van Es; 44 A. Heindijk en Zn.; 45 en le overduif A. Stigter; 49 H. Snoek; 54 P. G. van Galen; Aankomst le duif 12 uur 44 min'. 46 sec. Aankomst laatste duif 13 uur. 11 min; 27 sec. Vijfde concert in Dijkzigt. Nadat het reeds twee maal wegens de on gunstige weersomstandigheden was uitge steld, heeft het Rotterdamsch Philharmonisch Orkest onder leiding van Eduard Flipse gis teravond voor leden van de V. U. zijn vijfde buitenconcert gegeven in het openlucht theater „Dijkzigt". Na een fiksche regenbui en onder een zwarte, onheilspelende lucht werd begonnen met de ouverture „Rosamunde" van Franz Schubert. Het weer wilde intuschen maar niet opklaren en vergezeld van een malsch regentje kondigde Flipse, onder groote hila riteit van het auditorium uiteraard, als tweede nummer van het programma 'Karl Millöcker's „Am Himmelsblauen See" aan. Vóór de pauze werd nog „Norgegischer Künstlercarnaval" van Johan Svendren ten gehoore gebracht en hierna waren er velen, die „Dijkzigt" verlieten. Steeds grauwer werd de lucht, doch Flipse hield voet bij stuk en musiceerde met zijn mannen tot het „bitere einde". Het publiek toonde zich zeer erkentelijk. De afdeeling Rotterdam van de Stichting „Noord-Nederland-Vlaanderen" houdt a s. Maandag 11 Juli des avonds te 8.15 uur in gebouw „Lybelle" een feestelijke bijeen komst ter herdenking van den „Slag der Gulden Sporen", waarbij op 11 Juli 1302 twintigduizend Vlamingen onder aanvoering van Willem van Gulik, Gwyde van Vlaan deren en Jan van Renessè het Fransche le ger van Philips den Schoone onder bevel van Robert, graaf van Artois en de bloem van den Franschen adel, alles ruim vijftig duizend koppen tellende, een geduchte nederlaag toedienden. Op het slagveld vond men de gouden sporen van meer dan 500 Fransche edellieden. Deze overwinning der Vlamingen stelde paal en perk aan de uit- breidingspolitiek van Frankrijk naar het Noorden en droeg er krachtig toe bij de zelfstandigheidsgedachte in de Dietsche landen aan te wakkeren. In zijn beroemde roman „De leeuw van Vlaanderen" heeft Hendrik Conscience voor honderd jaar dit heldenfeit zoo beschreven, dat Noord en Zuid zich voor goed de beteekenis ervan be- SGist is geworden. J, rx'"i iCW^v— Voor pand no. 60 in de Oranjeboomstraat stond een sleeperswagen stil en links van dezen wagen passeerde een andere vracht wagen bespannen met een paard en bestuurd door den 32-jarigen C. v. d. B. uit IJssel- monde. Plotseling woei van den stilstaanden wagen een dekkleed op, waardoor het paard schrok en op zijde sprong. Juist passeerde de 43-jarige wielrijder R. v. d. Pol, een los- werkman, wonende Asterstraat. Deze werd tegen een boom gedrukt en bekwam een ernstige wonde aan den linker knie en klaagde over pijn in hoofd, schouders en nek. Per auto van de G. G. D. is de man overgebracht naar het ziekenhuis aan den Coolsingel en daar ter observatie opgenomen. Vannacht is op den Stadionweg aange houden de 32-jarige werklooze schilder. L. van D., die in het bezit was van een fiets. De schilder weigerde aa den agent inlichtin gen te geven en darom werd hij naar het bureau Sandelingplein gebracht. Het bleek dat de fiets in Dordrecht was gestolen. De man is in verzekerde bewaring gesteld. In het bureau aan de Meermanstraat Is ingesloten de 35-jarige L. J. W. De man had op 1 Juli 1.1. een fiets gehuurd van den rij wielhandelaar A. den B. uit de Adamshof- straat. Toen de fiets een paar dagen later nog niet was terug bezorgd, deed de rijwiel handelaar aangifte bij de politie en gaf evens een signalement van den dader. Don derdag j.l. zag een recheurcheur den be- wusten man loopen en hidld hem aan. Het bleek al spoedig, dat W. de fiets in onder pand had gegegevn bij een winkelier. Te vens kwam vast te staan dat de man nog een voorwaardelijke gevangenistraf van zes mnd. had voor diefstalen, door hem ge pleegd. Wegens verduistering van de fiets is hij thans in arest gesteld en zal verhuizen naar het Huis van «Bewaring. Gedeputeerde Staten dringen aan op wijzi ging van het uitbreidingsplan voor „het Smeetsland" en wel voor wat aangaat de strook grond, indertijd bestemd voor den ka- naauaanleg langs Rotterdam-Zuid. Zooals bekend gaat deze kanaalaanleg niet door wegens het treken van een kanaalverbinding om Rotterdam-Noord. Den Haad zal deze wijziging worden voorgesteld. Donderdag hield St. Lodewijk haar jaar vergadering in het clubhuis. De voorzitter, de heer C. v. Veen, de vergadering openen de, sprak de hoop uit, dat alen zouden mede werken de vergadering niet alleen vrucht dragend te doen zijn maar tevens een vlot verloop te doen hebben. Het jaarverslag van den secretaris, den heer P. Sluibers, gaf zeer gedetailleerd de feiten van het afgeloopen vereenigingsjaar weer met als voornaamste punten de inrich ting en het betrekken van het clubhuis, be halen van het kampioenschap en de pro motie van het eerste voetbalelftal en het kampioenschap van het 4e elftal. Het keurige jaarverslag werd met een verdiend applaus beloond. De waarn. penningmeester, de heer S. Poppe, gaf daarna een financieel overzicht, waaruit bleek de moeilijke financieele toe stand, waarin St. Lodewijk door verschil lende omstandigheden, buiten de schuld van het bestuur liggend, verkeert. De wedstrijd-secretaris de heer van Kessel, bracht hierna verslag uit van de elftal-com missie, die haar taak zeer verdienstelijk heeft verricht. Hierna volgde de bestuursverkiezing: De heer Van Veen werd bij acclamatie herko zen, verder waren aftredend de 2e secretaris en de 2e penningmeester resp. de heeren H. v. d. Kaay en S. Poppe. De heer Huibers zag zich genoodzaakt als bestuurslid te bedanken, terwijl er vacatures waren voor vice-voor- zitter en penningmeester. De heeren H. v. d. Kaag en S. Poppe werden herkozen, terwijl als nieuwe bestuursleden zitting nemen de heeren L. Verburgt en H. Strack van Schijn- del. Van de rondvraag werd een druk gebruik gemaakt, zoodat het reeds Vrijdag was, toen de Voorzitter na een laatste woord van op wekking tot medewerking deze ongetwijfeld vruchtbare jaarvergadering sloot. „Wat speel je toch voor geksMaurits, er staan toch heel andere noten „Best mogelijk, maar zie het verschil maar eens tusschen noten en vliegen!" Met ingang van 11 Juli a.s. zal een nieuwe regeling worden getroffen inzake de uitgifte van gemeentelijken bouwgrond. Hiertoe zullen dagelijks van 1012 uur vin. ten Stadstimmerhuize, Haringvliet Z.z no. 4 (Kamer 91) voor belanghebbenden kaarten ter inzage liggen, waarop de per- ceelen zijn aangegeven, die van dien datum af voor uitgifte beschikbaar zijn. Nadere inlichtingen betreffende de bedoel de regeling kunnen aldaar tevens worden in gewonnen. Dr. Joh. J. Hanrath is toegelaten als pri vaat-docent in de economische beschrijving van het verkeerswezen aan de Ned. Handels- hoogeschool te Rotterdam. Dr. Hanrath is referendaris bij het Centraal P-ureau voor de Statistiek, sous-chef der afd. handels- en verkeersstatistiek. ROTTERDAM, 8 Juli. (Gem. H. B. S. voor meisjes). Geslaagd A. v. d. Bosch, A. Buurveld, J. v. d. Poest Clement, A. v. d. Eb, M. C. Jansen, IV. H. Maaskant, M. Penon, A. K. H. Winkler Prins, A. Quispel, H. V. J. E. Rauwenhoff, N. J. Ryks, A. Scheffer en A. Vermeer, ROTTERDAM, 8 Juli. Geslaagd voor doctoraal examen economische wetenschappen de heeren W. H. Kikkert, A. J. Kruithof en voor het ean- didaatsexamen economische wetenschappen de heer C. H. v. d. Tol. De financieele opzê t Menigeen die herhaaldelijk leest van alles wat aan feestelijkheden voor het komende Regeeringsjubi'leum van onze Koningin wordt voorbereid vraagt zichzelf af, „waar halen ze al het geld vandaan Het Oranje-comité 1938 antwoordt„het is er nog niet; het moet nog komenThans is voor de burgerij de tijd van offervaardigheidsbetoom aange broken. Volgende week te beginnen, zal aan een belangrijk aantal ingezetenen een lijst ter teekening worden aangeboden; de op brengst daarvan zal een belangrijk deel moe tenten vormen van wat voor alles noodig is, en dat is 'heel veel. Een beroep om ditmaal extra royaal te geven mag onnoodig worden geacht. Ieder, die erkent welk een grooten zegen de regeering van Koningin Wilhel- mina voor ons land en volk is geweest en nog is, zal met milde hand geven, teneinde dit in méér dan een opzicht zeldzaam regee- ringsjubileum te kunnen vieren in evenredig heid aan de beteekenis ervan. Ook ditmaal moet Vlaardingen haar roem t.a.v. Oranje- feestviering handhaven De financieele com missie bestaat uit de heeren H. P. Dolk, voorzitter, J. L. Jonker, A. Maat, penning meester, P. Breed en J. Baggus en de dames mevr. P. Eibers, mevr. A. Deegeling en mevr. G. Moerman, A. van der Linden, A. Odijk en M. Post. ONZE BURGEMEESTER. De burgemeester, de heer M. C. Siezen, heeft zich thans in onze gemeente gevestigd en het pand Schiedamscheweg 131 betrok ken. Tel. 58. ZONDAGSDIENST doctoren. Voor de leden van het Maatschappij-Zie kenfonds en van het Rotterdamsche Zieken fonds zulen vanaf Zaterdagavond 7 uur tot Zondagavond 11 uur dienst doen: Dr. P. C. Dwarshuis, Oosthavenkade 16b, tel. 13; Dr. R. Stoop, Verploegh Chasséplein 1, tel. 138. Geopend is de apotheek Ir. J. Backer, Hoog straat 228, tel. 162. ZWEMMEN. Bij de door de zwemvereeniglng „d. H. L." te Delft ter gelegenheid van haar eerste lustrum georganiseerde wedstrijden be haalde „H. V. O." van hier verschillende prijzen in 16 nummers. Van „H. V O." na men 24 zwemmers(sters) deel. GEVONDEN VOORWERPEN. Te bevragen bij: van Berkel, Hoogstraat 5, rood sportbroekje. Kethelweg 72, Vlaard. Ambacht, herdershond. Heyndijk, Schied. Dijk 25, hond, Leliestraat 14, Vlaard. Am bacht, konijn. Van der Steen, Maassl. Dijk 60, hond. de Roode, Twee Vriendenstraat 29, hond. Katsburg, Dwarsbleekstraat 2, messen- aanzetter. Drop, van der Driftstraat 15, kin derschortje, Burg. de Bordesplein 5, Vlaard. Ambacht, blauw gebreid jasje. Station- Vlaardingen-Oost, post 4, bruin koffertje. Stolk, Sweelinckstraat 59, belastingplaatje. Struys, Schied. Dijk 11, kindertaschje. Pen- ders, Spoorsingel 32, ceintuur. Sneek, Tromp straat 31, vulpenhouder. Politiebureau, trans portrijwiel, geldstukken. De Bruyn, 9e Bier- slotsteeg 6, ceintuur. Tempelaar, Vondelstr. 58, ring met sleutels. BURGERLIJKE STAND GEBOORTEN Izaak, z. v. I. Paalvast en A. P. Brobbel, Gr. v. Prinstererstr. 33. 4 Juli Maartje Neeltje, d. v. J. v. d. Kruit en C. Proost, Nleuwstr. 16. 5 Juli, Johanna Maartje, d. v. F. Go'edknegt en L. se Ruiter, Rljxe- straat 31. 5 Juli, Johannes, z. v. J. v. d. Lugt en K. Schenk, Handelstr. 25. 6 Juli, Philip- pus, z. v. J. Wijker en H. Struijs, Hesschaert- plein 28. 5 Juli, Willem, z. v. H. van Wolfe- ren en M. Jansen, Markgraafstr. 7. 7 Juli, Petrus, z. v. W. Bongers en H. A. Appels, 2e v. Leijden Gaelstraat 152. ONDERTROUWD Hugo Hollaar, oud 54 j. VI. Smalle Havenstr. 3 en Neeltje van der Heul, oud 39 j. VI. Emmastr. 27. Cornell® Groeneveld, oud 28 j. VI. Pr. Hendrikstr. 25 en Maria van der Wiel, oud 26 j. VI. Hoog straat 82. Gerardus Anthonius Lens, oud 30 j.' VI. Nic. Beetsstraat 23 en Magje Johanna de Ligt 30 j. VI. v. Schravendijkplein 51. Jan Bronnewasser, oud 23 j, VI. 2e v. Leijden Gaelstraat 150 en Arina Geertruida v. Keu len, oud 25 j., VI. W. Beukelszstr. 84. Aart Henderinus Krijgsman, oud 27 j„ VI.-Ambacht Anth. Knottenbeltsingel 6 en Elisabeth Blom, oud 27 j., VI. Stationstraat 15. GETROUWD Jan Hoogstad, oud 24 j. en Francina Philippina Henriëtte Verheij oud 23 j. Willem Poldervaart oud 25 j. en Petro- nella Adriana de Bruijn oud 22 j. Hendrik Willem S wane veld, oud 25 j- en Jacoba van Dijk oud 27 j. OVERLEDEN: 3 Juli, Verheek, Reinlerus Bernardus, oud 44 j., eehtgen. van E. B. van Puffelen, Weteringstr. 25. 5 Juli, Pieter Bredius, oud 77 j., wedn. van W. Mast, Verpl. Chasséplein 5. Woensdagavond vergaderde de raad dezer gemeente onder voorzitterschap van burge meester M. C. Siezen. Aangenomen werd hei voorstel van de commissie belast met het onderzoek der ingekomen bezwaarschriften tegen aanslagen in het vergunningsrecht 1938/1939 om den aanslag van G. A. C. v. d. Windt terug te brengen op 40 en van J, Mes op 62,50. B. en W. deelden mede, dat door de overschrijding der aannemingssom voor de uitvoering van de wijziging van den mond der Koningin-Wilhelminahaven, het toegestane crediet behoort te worden ver hoogd. Voor het verhoogde bedrag is uit het Werkfonds-1934 een aanvullingscrediet ver kregen tot een bedrag van 1280. Wijziging van het contract is hiervoor noodig. B. en W. stelden derhalve voor ter zake van het ver leende aanvullingscrediet de met den Staat der Nederlanden d.d. 8 October 1935 aange gane overeenkomst te wijzigen volgens het voorgestelde ontwerp, hetgeen werd aan" genomen. Het voorstel van B. en W. om den bl°oten eigendom van de perceelen, totaal groot 662 c.A.,i n erfpacht uitgegeven aan J. en D. C. Apon, te verkoopen aan J. en M. van Diem te Rotterdam, voor 20 maal de erfpachtssom, alzoo voor 8602,60; werd aangenomen. Tot lid van het bestuur van den gemeen- telijken dienst voor Maatschappelijk Hulp betoon werd benoemd de heer H- G- v- der Linden, met 18 stemmen en 1 op den heer P. Breed. Bij het voorstel tot het aankoopen van perceelen, opgenomen in het saneeringsplan Fransenstraat, sprak de heer Reij er zijn ver wondering over uit, dat men thans voor één perceel een prijs betaalt van *25 per vierk. meter, n.l. een oppervlakte van 31 vierk. meter voor 750. Ook de heer Vin Toor vond deze prijs hoog. De heeren Bagchus en De Bruin wezen er op, dat het hier een pand betrof, dat nog goed bewoonbaar is en dat verhuurd wordt voor 2.25 per week. Daar om is deze prijs niet onbillijk. De heer De Bruin wees er nog op, dat de eigenaresse vorig jaar nog een W.C. heeft moeten aan leggen, terwijl dezelfde eigenaresse bij een vorige gelegenheid nog 2 pandjes aan de ge meente heeft verkocht voor 750, hetgeen wel een bewijs is voor goeden burgerzin. Wethouder Buis deelde mede, dat de eige naresse 2000 had gevraagd, waartegen da gemeente 600 heeft geboden. Daar de ge meente vorig jaar de W.C. had aangelegd, heeft de gemeente genoegen genomen met 750. Voor het saneeringsplan-Fransenstraat is noodig ruim 4000 vierk. meter grond, waar van 2000 vierk. meter thans in eigendom is van de gemeente. Hiervoor is gemiddeld be-1 taald 10.84 per vierk. meter. Na nog een<ga discussie werd het voorstel z.h.s. aangenomen. Besloten werd tot het aangaan van een nieuwe kasgeldleening groot 100.000, af te; lossen per 31 October a.s. Aangenomen werd het voorstel tot het ver lagen van den arfpachtsprijs voor gronden, waarop geheid moet worden, met 5 cenx pep vierk. meter. Bij het voorstel tot wijziging van art. 54 der Algemeene Politieverordening, waarin wordt voorgesteld, dat een agent van politie de bevoegdheid krijgt om leerplichtige kin deren, die onder de schooluren op de straat worden aangetroffen, naar de betrokken school terug te brengen, indien hiervoor een bewijs is afgegeven dopr de ouders en het betrokken hoofd der school, werd door enkele leden het woord gevoerd. De heer De Bruin had gaarne gezien, dat de agenten het recht kregen, elk leerplichtig kind naar de school te brengen, zonder verklaring dus van ouders of schoolhoofd. Spr. meent dat de practiscna uitwerking dezer verordening weinig veran dering zal brengen in den bestaanden toe stand. Er zijn gevallen bekend, dat kinderen wekenlang worden thuisgehouden met toe stemming der ouders en het hoofd der school. Spr. vreest concurrentiezucht tusschen da openbare en bijzondere scholen. Hij zal zich niet tegen het voorstel verzetten, doch af wachten, of de practijk verbetering brengt. De heer De Heer verheugde zich, dat vorigei spr. zich met het voorstel kan vereenigen. Spr. betoogde, dat op de ouders op de eersta plaats de taak rust, de kinderen naar school te sturen en niet de politie. In de commissie tot wering van schoolverzuim worden nog vela gevallen, welke door het schoolhoofd onge oorloofd waren opgegeven, geoorloofd ver klaard. Helpt een en ander niet, dan komt de kantonrechter, die straf aan de ouders oplegt. De heer Bos merkte op, dat het een kwestie is van opvatting der leerplichtwet bij de schoolhoofden. Spr. noemt enkele scholen, waar geen ongeoorloofde verzuimen voorkomen. Niet op alle scholen wordt de leerplichtwet nagekomen. De Burgemeester; zag geen onderscheid in deze kwestie voor bijzondere en openbare scholen. Als men door deze verordening een stap verder komt tot bestrijding van het euvel, valt dit toe ta juichen. Wethouder Van Rijn merkte op, dat het de gewoonte is, dat eerst de betrokkene da sprekers beantwoordt. Spr. wil afwachten, boe de nieuwe verordening werkt. Men moet bij de verzuimen de soorten van scholen in het oog houden, b.v. een volksschool heeft meer verzuimen dan een, die opleidt voor Ulo. Het voorstel werd z. h. s. aangenomen. Hierna was aan de orde de interpellatie- Boogaard betreffende de centrale werkplaats. Aan deze werkplaats was een werkmeester, ontslagen, de heer Van Kralingen van da bankwerkerij en spr. had thans een zestal vragen ingediend, waarin hij vroeg, of B. en W. van de juistheid van het ontslag overtuigd waren en meer propaganda voor de centrale werkplaats niet mogelijk achtten. Deze vragen werden door den interpellant uitvoe rig toegelicht, waarbij hij herinnerde aan het schrijven van den Vlaard. Bestuurdersbond, in welk schrijven verschillende bezwarén naar VOreil zijn gebrBcht. liet spr. niet om personen, doch om het behoud van de centrale wekrplaats en het behbïg van de cursisten. In de commissie, belast met het toezicht op de centrale werkplaats, be staande uit 9 personen, is het ontslag aart den werkmeester Van K. gegeven, terwijl slechts 4 leden aanwezig waren, terwijl van de aanwezigen nog een lid tegen het ontslag heeft gestemd. Het antwoord, dat B. en W, aan den Bestuurdersbond hebben gegeven' is in strijd met de waarheid, aldus spr. De beide leiders, aan wie de taak in de bank werkerij nu moest worden opgedragen, misten de noodige vakbekwaamheid. Spr. vroeg vervolgens meer belangstelling voor de cen trale werkplaats, waarvan het aantal cursist ten zeker verviervoudigd had kunnen worden. Het beleid van den wethouder inzake da centrale werkplaats werd door spr. afgekeurd. Wethouder Van Rijn, den vorigen spreker beantwoordend, begon allereerst met de opmerking, dat hij in de vorige vergadering den heer Boogaard had aangeraden, persoon lijk met den wethouder deze zaak te komen bespreken, dan had veel achterwege kunnen blijven, wat thans gezegd is. Vervolgens tot het beantwoorden der gestelde vragen komend, zegt spr., dat vraag 1 in het alge meen bevestigend beantwoord kan worden, maar voor het behoud van de centrale werk plaats moeten er ook leerlingen zijn. De centrale Werkplaats is er niet om aan 3 of 4 leiders een bestaan te geven. De herscholing van hand- ^>t luchtklinkers hoort niet tot de taak der centrale werkplaats, heeft er dus niets mee te maken. Spr. aarzelde vraag 3 le beantwoorden. Hoewel de heer Boogaard heeft gezegd, dat het hier niet gaat om Personen, doch om de werkplaats, kan spr. dit niet meer aannemen, gezien hetgeen da heer Boogaard heeft gezegd, n.l. dat de wet houder in deze zaak voor de zooveelste maal zijn socialistenhaat had botgevierd. Daarom moest deze zaak in den raad gebracht worden omdat de thans ontslagene een vooraanstaand iemand is in de soc.-dem. beweging. Het gaat dus, aldus den wethouder, niet om de centrale werkplaats, doch om den persoon. Vraag 4 kan niet bevestigend beantwoord worden. Er zijn momenteel 23 cursisten. Voor 4 leera ren moeten er 45 leerlingen zijn. Eigenlijk: moest thans nog een leeraar onstlagen wor den. De eenige aanleiding tot het ontslag van den leeraar Van K. is geweest het terug- loopen van het aantal leerlingen. Men kan' wel zeggen dat een andere leeraar ontslagen had moeten worden. Doch de controleur van de regeering stond er op, dat de timmercursus gehandhaafd bleef, ook al waren daar slechts 4 of 5 leerlingen. De ontslagen leeraar had niet de meeste leerlingen, hetgeen door spr, met cijfers werd aangetoond. De heela metaalbewerkerij was ontaard in een lasch- inrichting, terwijl het bankwerken in gedrang was gekomen. Thans is het aantal bank werkers weer toegenomen. Dat de post mate rialen voor het eerste halfjaar is overschreden komt, omdat deze post te laag was geschat. Voor het bankwerken is naar verschillende objecten gezocht, doch verschillende moesten geschrapt worden. Meer propaganda zal niet makkelijk gaan. Men heeft deze uitgestrekt tot Maassluis, Vlaard. Ambacht, de arbeids beurs enz. Van de jonge menschen van 1422 jaar werkt er 85 90 pet,, dus groot kan het aantal cursisten niet worden. Om deze reden hebben B. en W. in samenspreking met het departement besloten, de centrale werkplaats tijdelijk te sluiten, en te trachten ze per 1 October a.s. weer te openen, ongeacht onder leiding van wie en met welke leeraren. Ook de burgemeester zeide, dat het beter was, de werkplaats tijdelijk te sluiten, dan kan met de heropening met de opgedane ervaring worden rekening gehouden. Na verdere discussie tusschen den interpellant en den wethouder werd het woord nog gevoerd door de heeren Rey, De Bruin en Moerman.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1938 | | pagina 2